Skutková podstata zločinu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 Tr. zák. obsahuje štyri samostatné základné skutkové podstaty, ktoré sú jednotlivo uvedené v osobitných písmenách a) až d), pričom spoločné majú to, že sa ich páchateľ môže dopustiť len v konaní pred súdom (2) alebo v trestnom konaní (v rámci trestného konania sa predmetného zločinu možno preto dopustiť aj v prípravnom konaní, respketíve v konaní pred začatím trestného stíhania, prípadne vo vykonávacom konaní).
Aplikačné problémy vznikajú v praxi najmä s výkladom znakov základnej skutkovej podstaty zločinu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. a) Tr. zák., ktorá je špecifickým prípadom podvodu, kde konanie páchateľa spočíva v tom, že predloží, v súdnom konaní alebo v trestnom konaní, dôkaz, o ktorom vie, že je sfalšovaný alebo pozmenený a to za účelom, aby sa použil ako pravý.
Ide síce o špecifický druh podvodu, avšak nejde o spáchanie trestného činu podvodu v zmysle § 221 ods. 1 Tr. zák.. V tomto smere sa už pred zavedením skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti do Trestného zákona vyskytovali pomerne často trestné oznámenia, najmä účastníkov občianskeho súdneho konania, ktoré sa týkali podozrenia zo spáchania trestného činu podvodu, v ktorých oznamovatelia poukazovali na to, že iný účastník súdneho konania predložil súdu falošný dôkaz (spravidla malo ísť o listinný dôkaz) s cieľom dosiahnuť, pre seba, pozitívne rozhodnutie súdu. Tieto trestné oznámenia boli správne odmietané pred začatím trestného stíhania, respektíve bolo trestné stíhanie vedené vo veci zastavené v prípravnom konaní s tým, že nemôže ísť o tento trestný čin, nakoľko je vylúčené, aby súd mohol byť uvedený do omylu. Otázkou, či súd môže byť uvedený do omylu, sa zaoberal Najvyšší súd ČR, ktorého právne závery si osvojili aj slovenské orgány činné v trestnom konaní. Navyšší súd ČR v uznesení 11 Tdo 229/2004, ktoré bolo publikované aj v Zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk ČR, dospel k záveru, že sporové občianskoprávne (aj obchodnoprávne) súdne konanie podlieha zasadám prejednania veci a zisťovania stavu bez dôvodných pochybností a výsledok dôkazného konania sa odvíja od iniciatívy a aktivity účastníkov. Tieto procesnoprávne zásady umožňujú žalovanému, aby sa prípadným nesprávnym či nepravdivým tvrdeniam žalobcu (prípadne iných subjektov vystupujúcich v súdnom konaní – napríklad znalca alebo audítora) bránil a vyvracal ich (žalovaný nekoná v omyle, nakoľko pozná všetky dôkazy, ktoré žalobca predložil súdu a môže sa voči nim účinne brániť). Účastníci konania sú povinní označiť dôkazy k preukázaniu svojich tvrdení. Súd potom rozhodne, ktorý z navrhovaných dôkazov vykoná. Aj v sporových konaniach môže súd vykonať iné, než účastníkmi navrhované dôkazy v prípadoch, kedy potreba ich vykonania ku zisteniu skutkového stavu vyšla v priebehu súdneho konania najavo. Rozhodnutie vo veci je potom autoritatívnym skutkovým záverom, ktorý je možné následne zmeniť len zákonom stanovenými procesnými prostriedkami. Za situácie, keď je súd povinný zisťovať skutkový stav bez dôvodných pochybností a je súčasne miestom hľadania práva, uvedená zákonná úprava z povahy veci vylučuje možnosť zaradiť súd, rozhodujúci v spore, medzi osoby, ktoré môžu byť uvedené do omylu páchateľom trestného činu podvodu. Naviac vydanie súdneho rozhodnutia nie je ani majetkovou dispozíciou.
Ak teda účastník súdneho konania predloží súdu falošný dôkaz, nemohlo ísť a ani nejde o spáchanie trestného činu podvodu a je preto vylúčený aj prípadný jednočinný súbeh trestného činu podvodu podľa § 221 Tr. zák. s trestným činom marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. a) Tr. zák..
Základná skutková podstata trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. a) Tr. zák. neobsahuje, na rozdiel od základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu podľa § 221 ods. 1 Tr. zák., znak, ktorý by spočíval v tom, že niekto musí byť uvedený do omylu, respektíve, že niekto v omyle musí vykonať majetkovú dispozíciu, ktorá je v príčinnej súvislosti so vznikom škody na cudzom majetku na jednej strane a so vznikom obohatenia na strane druhej. Na vyvodenie trestnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. a) Tr. zák. preto postačí len to, že páchateľ úmyselne predloží súdu sfalšovaný alebo pozmenený dôkaz (tzv. základný úmysel zahŕňajúci len akt predloženia takéhoto dôkazu), pričom, z hľadiska zavinenia, stačí, ak páchateľ len vie o tom, že dôkaz je sfalšovaný, či pozmenený (páchateľ teda nemusí byť totožný s osobou, ktorá dôkaz sfalšovala alebo pozmeňovala). Iný úmysel páchateľa, ktorý zahŕňa motiváciu predloženia sfalošovaného alebo pozmeneného dôkazu v súdnom konaní (napríklad úmysel páchateľa získať predloženým sfalšovaným dôkazom prospech, spôsobiť inej osobe škodu, či pomstiť sa inej osobe a podobne) je z hľadiska naplnenia znakov základnej skutkovej podstaty bez významu (alebo povedané inak, prečo páchateľ úmyselne predkladá falošný dôkaz nie je pri základnej skutkovej podstate rozhodujúce), avšak tento tzv. kvalifikovaný úmysel páchateľa môže byť podstatným práve pre naplnenie znakov kvalifikovanej skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti.
Trestný čin marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. a) Tr. zák. je dokonaný už predložením sfalšovaného alebo pozmeneného dôkazu súdu, teda dňom, kedy bol takýto sfalšovaný alebo pozmenený dôkaz doručený (odovzdaný) súdu. Táto skutočnosť je podstatná, nakoľko z nej vyplýva, že trestný čin marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. a) Tr. zák. nie je trestným činom trvácim, pretože k jeho zákonným znakom patrí len spôsobenie (predloženie sfalšovaného alebo pozmeneného dôkazu), ale nie už udržiavanie protiprávneho stavu, teda trestný čin marenia spravodlivosti nie je páchaný kontinuálne počas celého súdneho konania (napríklad od podania žaloby v civilnom konaní do meritórneho skončenia veci), ale predmetný trestný čin postihuje len moment predloženia sfalšovaného alebo pozmeneného dôkazu, ktorý je zároveň aj momentom jeho dokonania.
V tejto súvislosti je potrebné uviesť príklad z praxe, keď žalobca podal v roku 2003 žalobu na súd, ku ktorej pripojil aj potrebné listinné dôkazy, ktoré mali byť, podľa tvrdenia žalovaného, sfalšované. Žalobca následne v roku 2007 vzal späť podanú žalobu, pričom príslušný súd vo veci od podania žaloby nekonal. Orgán činný v trestnom konaní vychádzal z toho, že trestný čin marenia spravodlivosti bol dokonaný práve v roku 2007, keď bola žaloba vzatá žalobcom späť, teda, že predmetný trestný čin bol páchaný počas celého trvania súdneho konania a deň späťvzatia žaloby bol v skutkovej vete považovaný za deň spáchania skutku. Tento právny záver je nesprávny, nakoľko, ako už bolo uvedené vyššie, trestný čin marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. a) Tr. zák. nie je trestným činom trvácim, pretože zo slovného spojenia „predloží dôkaz“ vyplýva, že už preložením dôkazu (momentom, kedy sa dôkaz dostane do dispozície súdu) je tento trestný čin dokonaný a je bez významu ako dlho bude prebiehať konanie pred súdom, prípadne akým výsledkom skončí. Odo dňa, keď sa sfalšovaný dôkaz dostane do dispozície súdu (odo dňa, keď bol súdu doručený poštou, či odovzdaný krátkou cestou priamo počas pojednávania), začne plynúť aj premlčacia doba. V posudzovanom prípade by bol preto trestný čin dokonaný už v roku 2003, kedy bol sfalšovaný dôkaz predložený (doručený) súdu spoločne so žalobou. Predmetný skutok však nemohol napĺňať, ani teoreticky, znaky skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti, nakoľko tento trestný čin bol zavedený do Trestného zákona až s účinnosťou od 01.08.2004. Napokon, časový moment, kedy malo dôjsť k späťvzatiu žaloby (rok 2007), celkom zjavne nemožno považovať za čas spáchania (dokonania) skutku (trestného činu) ani preto, nakoľko pri späťvzatí žaloby sa nič súdu nepredkladá, teda ani sfalšovaný dôkaz, ale práve naopak, vec sa zo súdu „sťahuje“. Späťvzatie žaloby je len dispozícia žalobcu so žalobou, ktorá mala (v posudzovanom prípade) za následok ukončenie súdneho konania a preto vyvodzovať čas spáchania skutku od dátumu, kedy došlo k späťvzatiu žaloby a tým k skončeniu súdneho konania, teda vyvodzovať marenie súdneho konania a tým aj spravodlivosti z momentu ukončenia súdneho konania, možno označiť za neprijateľné.
Ďalším aplikačným problémom, ktorý sa v praxi vyskytuje pri výklade znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. a) Tr. zák. je posúdenie toho, kedy je (alebo môže byť) dôkaz „sfalšovaný, respektíve pozmenený“.
V praxi ide najmä o predkladanie rôznych listinných dôkazov (zmlúv, potvrdení a podobne), pričom za „sfalšovaný“ listinný dôkaz bude potrebné považovať taký listinný dôkaz, ktorý bol úplne celý vyhotovený (vyrobený) tak, aby vyzeral ako pravý (napríklad falšovateľ listinného dôkazu vyrobí zmluvu o pôžičke, na ktorú „nakopíruje“ podpis druhej zmluvnej strany). Ide teda o listinný dôkaz, ktorého obsah nezodpovedá skutočnosti, obsah tohto listinného dôkazu je vymyslený a osvedčuje niečo, čo nie je pravdou. Môže ísť napríklad aj o predkladanie falošných znaleckých posudkov, kde je úplne vymyslený obsah takéhoto znaleckého posudku, prípade aj meno znalca (v praxi bol napríklad predkladaný súdu falošný znalecký posudok, ktorý mal byť vypracovaný v čase, keď znalec, ktorý ho mal vypracovať, bol už mŕtvy). O „pozmenený“ listinný dôkaz pôjde spravidla vtedy, keď páchateľ vykoná rôzne zásahy do obsahu inak pravého listinného dôkazu (napríklad páchateľ do riadne uzatvorenej zmluvy vkladá strany s inými ustanoveniami, respektíve „dopisuje alebo prepisuje“ rôzne ustanovenia zmluvy a podobne).
Orgány činné v trestnom konaní považujú často za „sfalšovaný“ listinný dôkaz akýkoľvek dôkaz, ktorého obsah nezodpovedá skutočnosti, či úmyslu zmluvných strán pri uzatávraní zmluvy a takéto listinné dôkazy označujú za „fiktívne“ a aj v skutkových vetách v uzneseniach (napríklad v uznesení o začatí trestného stíhania, či vznesení obvinenia) uvádzajú napríklad, že páchateľ „predložil súdu fiktívnu darovaciu zmluvu“. Takto formulovaná skutková veta je chybná, nakoľko z pojmu „fiktívaná darovacia zmluva“ sa nedá zistiť v čom mala spočívať jej „fiktívnosť“, teda čo malo byť na nej „fiktívne“. Tu treba zdôrazniť, že pojem fiktívna zmluva vôbec nemusí znamenať, že predložená zmluva je sfalšovaná alebo pozmenená. Napríklad tzv. simulované právne úkony, ktoré sú pre nedostatok vôle účastníkov zmluvy neplatné podľa občianskoprávnych predpisov, pretože vôla účastníkov zmluvy nesmerovala k vzniku, zmene alebo zániku tých práv a povinností, ktoré právne predpisy s takým prejavom spájajú, možno taktiež označiť za zmluvy fiktívne, ktoré „skrývajú“ skutočný úmysel zmluvých strán. Simulovaná zmluva je však v zásade zmluva pravá, nejde teda o zmluvu sfalšovanú, respektívne pozmeňovanú. Ak teda bola, v uvedenom prípade, predložená súdu darovacia zmluva, ktorá sa týkala prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, pričom dokazovaním v súdnom konaní sa zistilo, že v skutočnosti účastníci zmluvy uzatvárali kúpnu zmluvu, ktorú len, kvôli daňovým povinostiam, „skryli“ pod zmluvu darovaciu, nešlo o zmluvu sfalšovanú a ani pozmeňovanú, ale išlo v zásade o zmluvu pravú (pojem „fiktívna“ zmluva použitý v skutkovej vete uznesenia označoval teda zmluvu pravú) a preto ani nešlo o spáchanie trestného činu marenia spravodlivosti.
K uvedenému je potrebné dodať, že o sfalšovanú zmluvu nepôjde ani v prípadoch, ak je zmluva napríklad neplatná podľa ustanovení Občianskeho zákonníka, nakoľko nespľňa všetky zákonné formálne alebo obsahové náležitosti. Za pravú je potrebné považovať aj zmluvu, ku ktorej podpísaniu bola jedna zo zmluvných strán donútená napríklad násilím, v takomto prípade by mohlo ísť o spáchanie trestného činu vydierania, avšak následné predloženie takejto zmluvy v súdnom konaní nemožno považovať za predloženie sfalšovanej zmluvy. Predloženie nezákonného, avšak pravého dôkazu (dôkazu získaného v rozpore so zákonom, napríklad páchateľ trestným činom lúpeže získa pravý listinný dôkaz, ktorý potrebuje predložiť v konaní pred súdom) nemožno taktiež označiť za predloženie sfalšovaného dôkazu, pričom následné vyhodnotenie zákonnosti, či prípustnosti takéhoto dôkazu v súdnom konaní je vecou súdu, v ktorého konaní bol takýto dôkaz predložený.
V súvislosti so znaleckými posudkami bol v praxi zaznamenaný prípad, keď znalec bol vyčiarknutý zo zoznamu znalcov, avšak túto skutočnosť nerešpektoval a naďalej pre zákazníkov vypracovával znalecké posudky, teda pôsobil tak, akoby bol aj naďalej zapísaný v zozname znalcov. Znalecké posudky, ktoré vypracoval po vyčiarknutí zo zoznamu znalcov, a ktoré boli predkladané aj v súdnych konaniach, považovali orgány činné v trestnom konaní za falošné znalecké posudky. V danom prípade však nešlo o falošné znalecké posudky, nakoľko ich obsah nebol vymyslený (išlo o riadne ohodnocovanie nehnuteľností osobou, ktorá na to má príslušnú kvalifikáciu), avšak, z hľadiska formálno-právneho, nešlo o znalecké posudky, pretože ich nevypracovala osoba zapísaná v zozname znalcov (takéto posudky možno právne považovať za, napríklad, odborné vyjadrenia, pričom vo vzťahu k zákazníkom by konanie bývalého znalca mohlo byť, teoreticky, právne kvalifikované ako trestný čin podvodu).
V niektorých prípadoch je problematickým aj výklad pojmu „dôkaz“. V praxi bol zaznamenaný prípad, keď účastník súdneho konania s cieľom dosiahnuť odročenie pojednávania, zaslal súdu potvrdenie o svojej práceneschopnosti vystavené lekárom a požiadal o odročenie pojednávania, avšak neskôr sa ukázalo, že išlo o falošnú PN, ktorú si účastník konania sám vyhotovil. Orgán činný v trestnom konaní začal trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. a) Tr. zák.. Použitie tejto právnej kvalifikácie je nesprávne, nakoľko falošnú PN nemožno považovať za „dôkaz“. Dôkazom je totiž len výsledok činnosti súdu (respektíve orgánov činných v trestnom konaní) pri dokazovaní, pričom dokazovanie sa vedie za účelom objasnenia skutkových okolností prejednávaného prípadu v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie, t. j. v dokazovaní sa za pomoci dôkazných prostriedkov rekonštruuje už uplynulá skutočnosť (udalosť) a zisťuje sa ako sa odohrala (3). Pokiaľ ide o zisťovanie (rekonštrukciu) skutočného (skutkového) stavu veci, tak ako sa odohral v minulosti, tak potvrdenie o PN nič nedokazuje (nejde teda o dôkaz), ale ide len o procesnú záležitosť, ktorá sa týka vedenia pojednávania a možnosti, či nemožnosti vykonania pojednávania v neprítomnosti účastníka konania. Pri predložení sfalšovanej PN ide preto o podozrenie, minimálne, zo spáchania trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky podľa § 352 ods. 1 Tr. zák..
Do určitej miery problematickým je aj výklad znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. b) Tr. zák., ktorá postihuje páchateľa, ktorý falšuje, pozmení alebo marí dôkaz alebo bráni v získaní dôkazu.
Zamerať pozornosť je potrebné najmä na znak tejto skutkovej podstaty, ktorý vyžaduje marenie dôkazu alebo bránenie v získaní dôkazu. Nie je celkom zrejmé prečo sú pojmy „marenie“ a „bránenie“ postavené alternatívne vedľa seba, nakoľko za marenie dôkazu možno celkom určite považovať aj bránenie v získaní dôkazu. Pojem „marenie dôkazu“ je totiž pojmom širším ako „bránenie v získaní dôkazu“ a zahŕňa celú škálu konaní, ktoré buď úplne znemožňujú (napríklad zničenie listinného alebo vecného dôkazu) alebo podstatne sťažujú získanie dôkazu.
Marenie dôkazu alebo bránenie v získaní dôkazu musí však byť neoprávnené. Napríklad v trestnom konaní je stanovená všeobecná povinnosť na vydanie veci dôležitej pre trestné konanie, avšak táto povinnosť sa nevzťahuje na listinu alebo inú vec, ktorej obsah sa týka okolnosti, o ktorej platí zákazu výsluchu (§ 89 ods. 2 Tr. por.). Vzhľadom na uvedené nemožno považovať za marenie dôkazu, či bránenie v získaní dôkazu situáciu, ak osoba odmietne vydať orgánom činným v trestnom konaní listinu alebo vec s odvolaním sa napríklad na povinnosť mlčanlivosti, pokiaľ nedošlo k oslobodeniu od povinnosti mlčanlivosti.
V tomto smere je potrebné upozorniť aj na situácie, keď orgán činný v trestnom konaní požiada osobu dôvodne podozrivú zo spáchania trestného činu, prípadnu už aj obvinenú zo spáchania trestného činu, aby vydala rôzne veci (spravidla listinné dôkazy, napríklad účtovné doklady), nakoľko sú dôležité pre trestné konanie. Konanie podozrivej, či obvinenej osoby, ktorá orgánom činným v trestnom konaní odmietne poskytnúť požadovanú súčinnosť je oprávnené a nie je preto možné ju žiadnym spôsobom donucovať k vydaniu požadovaných vecí a to ani hrozbou uloženia poriadkovej pokuty, či hrozbou začatia trestného stíhania pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. b) Tr. zák.. Ide síce o postup, ktorý možno označiť za bránenie v získaní dôkazu, avšak tento postup je oprávnený (zákonom dovolený) a preto ho nemožno považovať za protiprávny. Zákaz donútenia k priznaniu totiž zahŕňa nielen právo nevypovedať (právo mlčať), ale aj právo neprispieť žiadnym aktívnym spôsobom, či už priamo alebo nepriamo, k svoju obvineniu. Zákaz nútiť osobu, aby prispela k svojmu obvineniu, či usvedčeniu teda znamená nielen zákaz nútiť podozrivú, či obvinenú osobu k výpovedi, ale aj zákaz nútiť takúto osobu k súčinnosti alebo k aktívnemu konaniu, ktoré je potrebné na usvedčenie takejto osoby, teda napríklad ide aj o zákaz nútiť podozrivú osobu, aby vydala veci, ktoré ju môžu „spojiť“ s trestnou činnosťou (4). Za takejto situácie musia orgány činné v trestnom konaní získať požadované veci inak než hrozením trestným stíhaním, t. j. bez súčinnosti s podozrivou, či obvinenou osobou (napríklad prostredníctvom domovej prehliadky a podobne).
Časté aplikačné problémy spôsobuje aj konanie osôb, ktoré sa snažia pomôcť páchateľovi trestného činu tak, že napríklad ukryjú, prípadne zničia dôkazy (listinné alebo vecné), ktoré by mohli usvedčiť páchatela z trestného činu, pričom tak konajú s cieľom (úmyslom), aby nebol dostatok dôkazov na vedenie trestného stíhania voči páchateľovi. Takéto konania sú spravidla právne kvalifikované ako trestný čina marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. b) Tr. zák.. Podľa názoru autora tohto článku je takáto právna kvalifikácia nesprávna, nakoľko ide o podozrenie zo spáchania trestného činu nadržovania podľa § 339 ods. 1 Tr. zák., ktorý je, v tomto prípade, v pomere špeciality k trestnému činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. b) Tr. zák.. Osoba koná, na rozdiel od trestného činu marenia spravodlivosti, v špeciálnom úmysle, aby páchateľ trestného činu unikol trestnému stíhaniu, pričom pojem „pomáha“ zahŕňa akúkoľvek pomoc páchateľovi trestného činu, t.j. aj pomoc vo forme zničnenia, či schovávania usvedčujúcich dôkazov (teda všetko, čo je vedené úmyslom pomôcť páchateľovi trestného činu, aby sa vyhol trestnému stíhaniu). Jednočinný súbeh s trestným činom marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. b) Tr. zák. je tu preto vylúčený z dôvodu špeciality, naviac, v niektorých prípadoch došlo k ničeniu dôkazov ešte skôr, než sa vôbec začalo trestné konanie (teda ešte predtým než orgán činný v trestnom konaní vôbec disponoval informáciou, že k nejakému trestnému činu mohlo dôjsť). V takýchto prípadoch by nebola splnená ani základá podmienka uvedená v skutkovej podstate trestného činu marenia spravidlovosti, t. j., že má prísť k protiprávnemu konaniu v trestnom konaní (teda v prebiehajúcom trestnom konaní, ktoré musí byť minimálne vo fáze konania pred začatím trestného stíhania) (5).
V prípade, ak napríklad vecné alebo listinné dôkazy ničí, či schováva sama obvinená osoba, nejde o spáchanie trestného činu nadržovania (tohto trestného činu sa môže dopustiť len osoba odlišná od páchateľa hlavného trestného činu) a ani o spáchanie trestného činu marenia spravodlivosti, nakoľko obvinená osoba sa môže v podstate obhajovať a brániť akýmkoľvek dovoleným spôsobom (môže klamať o skutkových okolnostiach, zavádzať orgány činné v trestnom konaní, klamať o tom, kde sa nachádzajú dôkazy a podobne). Od obvinenej osoby totiž nemožno vyžadovať, aby spolupracovala na svojom trestnom stíhaní s políciou a už vôbec ju nemožno trestnoprávne sankcionovať (v zmysle naplnenia znakov skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti) za to, že nepredloží dôkazy voči sebe, ktoré ju môžu usvedčiť a ktoré má vo svojej dispozícii, respektíve, že ich schováva s cieľom, aby ich príslušné orgány nenašli. Takéto konanie voči dôkazom zo strany obvinenej osoby (napríklad snaha o zničenie dôkazov) by však mohlo byť, za splnenia aj ďalších zákonných podmienok, posúdené ako dôvod väzby v zmysle § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. (tzv. kolúzný dôvod väzby) s tým, že ide o „iné marenie objasňovania skutočností zavažných pre trestné stíhanie“. Z rovnakých dôvodov nemožno trestnoprávne sankcionovať ani obhajcu obvineného, ktorý zatají dôkaz smerujúci k usvedčeniu obvineného, napríklad si nechá vypracovať znalecký posudok, pričom znalecký posudok je zjavne v neprospech obvineného (prípadne vyhľadá svedka, ktorého výpoveď by však bola v neprospech obvineného), následne sa obhajca rozhodne zatajiť takýto dôkaz pred orgánmi činnými v trestnom konaní a v prípade ak sa tieto orgány o ňom dozvedia, odmietne ho predložiť (prípadne uviesť totožnosť svedka, ktorý by mohol obvineného usvedčiť). Takýto postup obhajcu je v súlade so zákonom (§ 44 ods. 1, ods. 2 Tr. por.), nakoľko povinnosťou obhajcu je pôsobiť v prospech obvineného a nie prispievať k usvedčeniu svojho klienta (práve opačný postup obhajcu, ktorý by takýto dôkaz predložil, by bolo možné považovať za porušenie povinností obhajcu). Pokusy orgánov činných v trestnom konaní, ktoré v praxi nezriedka považujú za „bránenie v získaní dôkazu“ vyššie uvedené konania obhajcov, je preto potrebné odmietnuť, pretože by sa tak sankcionovalo konanie, ktoré je súčasťou práva na obhajobu (6).
V neposlednom rade je potrebné upriamiť pozornosť na niektoré aplikačné problémy, ktoré vznikajú pri výklade znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák., ktorá postihuje prípady, v ktorých páchateľ
a) použije násilie, hrozbu násilia alebo hrozbu inej ťažkej ujmy alebo
b) sľúbi, ponúkne alebo poskytne neoprávnenú výhodu,
aby pôsobil na stranu trestného konania, účastníka súdneho konania, svedka, znalca, tlmočníka, prekladateľa alebo na orgán činný v trestnom konaní.
Spoločným pre protiprávne konania, ktoré sú pre lepšiu orientáciu uvedené vyššie pod písmenami a) a b), je to, že páchateľ ich vykoná, aby „pôsobil“ na určité osoby. Podľa názoru autora tohto článku je nutné pojem „pôsobil“ vykladať v spojitosti s objektom trestného činu marenia spravodlivosti, ktorým je záujem spoločnosti na tom, aby v súdnom konaní a v trestnom konaní boli rozhodnutia založené na pravdivom a čo možno najúplnnejšom zistení skutkového stavu veci a aby zisťovanie skutkového stavu veci nebolo ovplyvňované (sťažované) rôznymi vymyslenými (nepravdivými) dôkazmi alebo konaniami, ktoré spočívajú v úmyselnom a neoprávnenom bránení v získaní pravého dôkazu a ktoré by mohli spôsobiť vydanie nesprávneho (nezákonného) rozhodnutia.
Z uvedeného preto vyplýva, že pojem „pôsobil“ znamená pôsobiť na osoby ešte predtým ako tieto osoby svojím spôsobom zasiahnu do priebehu dokazovania, teda ide o pôsobenie na určité osoby s cieľom, aby nejako konali alebo nekonali v budúcnosti a tým ovplyvnili dokazovanie a prípadne aj samotné rozhodnutie oprávného orgánu (7). Pod pojem „pôsobil“ nemožno preto podradiť aj konania, ktorých sa páchateľ dopustil až následne, potom ako osoby už zasiahli svojím spôsobom do dokazovania. Napríklad, ak páchateľ použije násilie voči svedkovi preto, že ten vypovedal v súdnom konaní pravdu, nejde o „pôsobenie“ v zmysle trestného činu marenia spravodlivosti, pretože konanie páchateľa nesmeruje do budúcnosti, ale smeruje do minulosti a takéto následné konanie ani nemôže ovplyvniť zisťovanie skutkového stavu veci, pretože svedok už vypovedal a oprávnený orgán bude vychádzať pri rozhodovaní aj z tejto výpovede a na tom nemôže nič zmeniť ani to, že svedok bol následne za svoju výpoveď fyzicky napadnutý páchateľom. Ak páchateľ fyzicky útočí na svedka nie preto aby nejakým spôsobom vypovedal, ale len preto, že už nejakým spôsobom vypovedal a spôsobí mu ujmu na zdraví, mohlo by ísť o spáchanie trestného činu ublíženia na zdraví podľa § 156 ods. 1, ods. 2 písm. a) Tr. zák.. V prípade, ak by páchateľ fyzicky zaútočil na svedka preto, že ten vypovedal pravdivo v prípravnom konaní a to aj s cieľom (úmyslom), aby tento svedok v ďalšom priebehu konania (napríklad na hlavnom pojednávaní) zmenil svoju výpoveď, išlo by o podozrenie zo spáchania trestného činu marenia spravodlivosti, nakoľko útok na svedka bol vedený aj s úmyslom, aby „pôsobil“ na svedka do budúcnosti, t. j. aj na výkon jeho povinnosti vypovedať pravdivo na hlavnom pojednávaní.
V konaní, ktoré je vyššie uvedené pod písmenom a), ide o osobitný prípad vydierania, pri ktorom páchateľ násilím, hrozbou násilia, či hrozbou inej ťažkej ujmy pôsobí na určité osoby (ktorých okruh je stanovený taxatívne), pričom „pôsobením“ je tu potrebné rozumieť spravidla nútenie k určitému konaniu (napríklad, aby svedok vypovedal tak ako chce páchateľ), respektíve nútenie k opomenutiu určitého konania (teda k nekonaniu – napríklad páchateľ núti hrozbou násilia svedka, aby nevydal dôkazy, ktoré má vo svojej dispozícii).
V praxi sa vyskytol prípad, v ktorom páchateľ násilím (opakovaným bitím) donútil svedka, aby vypovedal na polícii v jeho prospech. Následne vznikol problém v tom, ako právne kvalifikovať takéto konanie páchateľa. Popísané konanie totiž napĺňa tak znaky skutkovej podstaty trestného činu vydierania podľa § 189 ods. 1, ods. 2 písm. b) Tr. zák. (v zmysle § 139 písm. i) Tr. zák. sa chránenou osobou rozumie svedok, znalec, tlmočník alebo prekladateľ) ako aj trestného činu marenia spravodlivosti v zmysle § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák., nakoľko páchateľ v trestnom konaní násilím pôsobil na svedka. Jednočinný súbeh je v tomto prípade vylúčený z dôvodu špeciality, pretože v pomere špeciality sú ustanovenia určené k ochrane rovnakých záujmov, pričom špeciálnym ustanovením má byť osobitne postihovaný určitý druh útokov proti rovnakým individuálnym záujmom, aby bola vystihnutá osobitná povaha takýchto útokov pre spoločnosť, naviac, do špeciálnej skutkovej podstaty sú často pridávané ďalšie prvky, ktoré síce rozširujú obsah, ale zužujú rozsah pojmu (8). Na rozdiel od trestného činu vydierania, ktorého základná skutková podstata je koncipovaná všeobecne, je základná skutková podstata trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák. koncipovaná užšie, nakoľko sa pri tomto trestnom čine možno „vydierania“ dopustiť len v konaní pred súdom, či v trestnom konaní a naviac len voči konkrétnym osobám, ktoré sú taxatívne vymenované priamo v základnej skutkovej podstate. Autor tohto článku je preto názoru, že konanie popísané vyššie je možné právne kvalifikovať len ako trestný čin marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák..
O trestný čin vydierania podľa § 189 ods. 1, ods. 2 písm. b) Tr. zák. by mohlo ísť v prípade, ak by páchateľ „vydieral“ svedka v čase, keď sa ešte žiadne trestné konanie, či napríklad občianskoprávne súdne konanie nevedie. Za svedka je totiž potrebné považovať nielen osobu, ktorá už bola predvolaná ako svedok a má procesné postavenie svedka, ale aj osobu, ktorú páchateľ „vydiera“ pre budúci výkon jej svedeckej výpovede, pretože svedkom sa rozumie aj svedok v materiálnom zmysle, teda osoba, ktorá vnímala skutočnosti, ktoré môžu byť podkladom pre rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní, či súdu, pričom konanie páchateľa je vedené úmyslom odradiť takúto osobu od prípadnej svedeckej výpovede v budúcnosti (9). V prípadoch, keď páchateľ použije násilie voči svedkovi, aby zistil, čo svedok povedal polícii (teda svedok už vypovedal), pôjde len o trestný čin vydierania, nakoľko páchateľ konal protipávne až potom, ako svedok zasiahol do dokazovania svojou výpoveďou a úmysel páchateľa nesmeruje k tomu, aby pôsobil na svedka v trestnom konaní, ale len k tomu, aby zistil obsah už uskutočnenej výpovede svedka (10).
Pokiaľ ide o konanie, ktoré je uvedené vyššie pod písmenom b), tak je potrebné uviesť, že ide o konanie, ktoré by sa dalo označiť za špecifický prípad podplácania, pri ktorom páchateľ pôsobí na osoby tak, že im ponúka, sľubuje, či poskytuje určitú neoprávnenú výhodu a to spravidla s cieľom, aby niečo konali alebo opomenuli. Nejde však aj o trestný čin podplácania podľa § 332, prípadne podľa § 333 Tr. zák., pretože aj v tomto prípade je trestný čin marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák. v pomere špeciality k trestnému činu podplácania.
V prípadoch, ak by páchateľ poskytol svedkovi neoprávnenú výhodu (napríklad peniaze) za to, aby svedok vypovedal nepravdivo, nešlo by ani o návod k trestnému činu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 21 ods. 1 písm. b) k § 346 ods. 1 Tr. zák., pretože tento neoprávnene „odmenený“ návod ku krivej výpovedi je už zahrnutý v skutkovej podstate trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák.. Takéto konanie možno podradiť pod pojem „pôsobí“ na svedka, teda táto forma účasti je tu povýšená už na dokonaný trestný čin a nevyžaduje sa, aby svedok aj skutočne krivo vypovedal (teoreticky k výpovedi svedka ani nemusí vôbec prísť, prípadne svedka vôbec nemusí ovplyvniť pôsobenie páchateľa). O návod k trestnému činu krivej výpovede by mohlo ísť v prípade, ak by napríklad svedok krivo vypovedal, pričom páchateľ by ho o to len požiadal bez toho, aby mu aj ponúkal, sľuboval, či poskytol nejakú neoprávnenú výhodu (napríklad svedok by krivo vypovedal na požiadanie páchateľa len preto, že sú s páchateľom kamaráti a podobne). Pokiaľ by obhajca presviedčal (bez ďalšieho) spoluobvineného, či svedka, aby „zobral vinu na seba“ išlo by o podozrenie zo spáchania trestného činu nadržovania a nie trestného činu marenia spravodlivosti. O trestný čin marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. por. by mohlo ísť v prípade, ak by obhajca presviedčal spoluobvineného alebo svedka napríklad násilím alebo úplatkom, avšak, ak by násilím alebo úplatkom presviedčal osobu, ktorá nemá postavenie osôb uvedených v ustanovení § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák. (napríklad išlo by o osobu, ktorá nemá žiadny súvis s prebiehajúcim trestným konaním, nepríchádza do úvahy ani jej vypočutie ako svedka a ani vznesenie obvinenia a obhajca ju len požiada o určité protiprávne konanie) mohlo by ísť len o podozrenie zo spáchania trestného činu nadržovania, nakoľko by absentovalo pôsobenie na osobu taxatívne uvedenú v ustanovení § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák..
Za hrozbu inej ťažkej ujmy v zmysle § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák. možno považovať napríklad konanie zamestnávateľa, ktorý pod hrozbou prepustenia z práce, respektíve výrazného zníženia príjmu, núti svojho zamestnanca, aby vypovedal v súdnom alebo trestnom konaní v jeho prospech.
Zaujímavou problematikou je posúdenie konania obvineného, ktorý „pôsobí“ na svedka, aby ten vypovedal pravdivo, teda napríklad obvinený vie, že konkrétna osoba by mu mohla dosvedčiť, že v čase spáchania činu bol na inom mieste než na mieste spáchania trestného činu, avšak táto osoba odmieta ísť vypovedať na políciu (nechce sa dobrovoľne prihlásiť ako svedok), respktíve je už, na podklade návrhu obvineného, predvolaná na výsluch ako svedok, avšak dopredu oznámi obvinenému, že „s tým nechce nič mať“ a bude vypovedať tak, že nič nevie. Obvinený sa preto rozhodne presvedčiť svedka tak, že mu poskytne určitú finančnú čiastku, ak bude vypovedať pravdivo, teda to čo skutočne videl a počul (prípadne obvinený hrozí svedkovi násilím, ak ten nebude vypovedať pravdivo).
V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že obvinený má právo, okrem iného, vyhľadávať (obstarávať) dôkazy (§ 34 ods. 1 Tr. por.), pričom dôkazy môže obsarávať aj na vlastné náklady (§ 44 ods. 6, § 119 ods. 3 Tr. por.). Z uvedeného vyplýva, že obvinený (prípadne jeho obhjaca, respektíve napríklad detektívna služba) môže aj vyhľadávať svedkov, ktorí by mohli vypovedať v prospech obvineného, pričom súčasťou práva na obhajobu je nielen vyhľadávanie svedkov, ale aj zisťovanie možného obsahu ich svedeckej výpovede (teda zisťovanie toho, čo svedok videl alebo počul), pretože bez predbežného zistenia obsahu výpovede svedka nemôže obvinený (jeho obhajca) posúdiť, či prípadná svedecká výpoveď bude v prospech, či neprospech obvineného (11). Súčasťou práva na obhajobu je pritom aj presviedčanie potenciálnych svedkov (svedkov, ktorí by mohli poskytnúť svedectvo v prospech obvineného), aby vypovedať išli a aby vypovedali všetko čo vnímali a čo môže mať vzťah k prejednávanej veci a prípadne aj spochybniť obvinenie. Takéto konanie je súčasťou obhajoby obvineného a preto ho nemožno považovať za konanie protiprávne, či za neprípustné ovplyvňovanie svedkov. Obvinený, či jeho obhajca, ak zistia, že svedok nechce vypovedať pravdivo v prospech obvineného, môžu svedka aj poučiť, že ak nebude vypovedať, po náležitom poučení, pravdivo, môže sa dopustiť trestného činu krivej výpovede, respektíve, že ak sa nebude dostavovať k výsluchu (prípadne ak sa bude skrývať), bude môcť byť predvedený, respektíve, že mu bude môcť byť uložená poriadková pokuta alebo v konaní pred súdom aj opatrenie týkajúce sa zabezpečenia svedka (12).
Ak však obvinený, či jeho obhajca, núti (napríklad násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy) svedka k výpovedi (a je bez významu, či ide o nútenie k pravdivej, či nepravdivej výpovedi), respektíve svedkovi ponúka, sľubuje, či poskytne napríklad finančné prostriedky, ak bude svedok vypovedať pravdivo (išlo by o poskytnutie neoprávnenej výhody svedkovi, nakoľko ten je povinný vypovedať a tiež má povinnosť vypovedať pravdivo), pôjde už o konanie, ktoré nie je možné zahrnúť pod právo na obhajobu, ale ide o konanie, ktoré môže napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák. a to aj napriek tomu, že objektom tohto trestného činu je záujem na čo možno najúplnejšom a pravdivom zisťovaní skutkového stavu veci v súdnom, či trestnom konaní. Tento právny názor vychádza z toho, že konania uvedené v ustanovení § 344 ods. 1 Tr. zák. musia byť neoprávnené, pričom neoprávnenosť (protiprávnosť) konania páchateľa môže spočívať buď v tom, že páchateľ napríklad svedka núti k niečomu čo vôbec nie je oprávnený požadovať a čo svedok ani nie je povinný vykonať (napríklad páchateľ núti svedka, aby svedok vypovedal nepravdivo v prospech obvineného) alebo je síce páchateľ oprávnený svedka nútiť k určitému konaniu (napríklad páchateľ požaduje po svedkovi, aby vypovedal pravdivo, prčom svedka aj poučuje, že ak sa tak nestane môže sa svedok dopustiť trestného činu krivej výpovede), avšak robí tak prostriedkami (napríklad aj za použitia násilia, či úplatku), ktoré nezodpovedajú účelu, či cieľu, ktorý má byť dosiahnutý (13). Trestný poriadok v spojení s Trestným zákonom stanovuje prostriedky, ktorými možno nútiť svedka k účasti na výpovedi, či k tomu, aby vypovedal pravdivo a preto akékoľvek iné prostriedky, ktorými je pôsobené na svedka a ktoré sú uvedené v skutkovej podstate trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák. možno označiť za neoprávnené (protiprávne) a to aj v prípadoch, ak je svedok nútený vypovedať pravdivo (z rovnakých dôvodov bude trestným konanie policajta, ktorý by neprípustne nútil obvineného k priznaniu, respektíve svedkov k tomu, aby vypovedali pravdivo v neprospech obvineného). Z uvedeného možno potom vyvodiť aj to, že objektom skutkovej podstaty prečinu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák. je aj špecifický objekt, ktorý spočíva na záujme spoločnosti, aby osoby taxatívne uvedené v tejto skutkovej podstate vykonávali svoje povinnosti seriózne a aby plnili svoje povinnosti preto, že ich plniť majú a nie preto, že sú k ich plneniu nútení, či (finančne alebo inak) neoprávnene motivovaní.
V prípade, ak by svedok obrdžal finančné prostriedky až po vykonaní svojej svedeckej výpovede, napríklad ako určitý výraz vďaky od obvineného za to, že nepodlahol tlaku (napríklad masmédií) a vypovedal pravdivo, bez toho, aby mu boli tieto finančné prostiedky pred výsluchom sľubované, či ponúkané, nešlo by o spáchanie trestného činu marenia spravodlivosti, nakoľko by už nešlo o „pôsobenie“ na svedka v zmysle § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák..
Záverom je potrebné zdôrazniť, že zavedenie samostatného trestného činu marenia spravodlivosti do Trestného zákona, respektíve zavedenie tohto trestného činu v tak širokej podobe, nebolo vôbec potrebné (záväzok vyplývajúci z medzinárodných zmlúv sa týkal trestnoprávneho postihu určitých konaní a nie zavedenia samostatnej skutkovej podstaty). Skutková podstata trestného činu marenia spravodlivosti vyvoláva zbytočné aplikačné problémy, pričom protiprávne konania uvedené v § 344 ods. 1 písm. c), písm. d) Tr. zák. bolo možné trestnoprávne postihnúť aj za pomoci iných trestných činov (najmä prostredníctvom skutkovej podstaty trestného činu vydierania, nadržovania, podplácania, krivej výpovede a podobne) a protiprávne konania uvedené v § 344 ods. 1 písm. a), písm. b) Tr. zák. (pokiaľ ide o falšovanie a pozmeňovanie dôkazov predkladaných súdu) bolo možné včleniť napríklad do skutkovej podstaty trestného činu pohŕdania súdom podľa § 343 Tr. zák..
Poznámky pod čiarou:
1. v prvom rade išlo o Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu, ktorý nadobudol platnosť aj pre Slovenskú republiku dňom 01.07.2002 (oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR č. 333/2002 Z. z.) a ktorý v článku 70 upravuje skutkové podstaty „trestných činov proti výkonu spravodlivosti“ ako aj záväzok zmluvných štátov rozšíriť svoje trestné zákonodarstvo aj na trestné činy proti výkonu spravodlivosti. Ďalej to bol Dohovor OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu (oznámenie č. 621/2003 Z. z.), ktorý v článku 23 upravuje skutkové podstaty „marenia výkonu spravodlivosti“ ako aj záväzok zmluvných štátov prijať potrebné legislatívne opatrenia v tomto smere. K uvedenému je potrebné uviesť, že obidve medzinárodné zmluvy upravujú skutkové podstaty trestných činov zameraných proti mareniu výkonu spravodlivosti obdobne a z ich definícií zjavne vychádzal aj slovenský zákonodarca pri konštruovaní skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti.
2. konaním pred súdom sa rozumie konanie pred všeobecnými súdmi (okresné súdy, krajské súdy, Špecializovaný trestný súd, Najvyššií súd SR) a Ústavným súdom SR. Určité pochybnosti vyvoláva otázka či konaním pred súdom možno rozumieť aj konanie pred disciplinárnym súdom, či rozhodcovským súdom. Podľa názoru autora tohto článku sa súdom, v danom prípade, rozumie len súd ako nezávislý štátny orgán, pričom rozhodcovský súd je neštátny orgán a nejde ani o súd v klasickom ponímaní, ktorý by vykonával súdnictvo a preto nespadá pod pojem súd v zmysle predmetnej skutkovej podstaty (skutočnosť, že zákonodarca rozlišuje medzi súdom a rozhodcovským súdom, možno vyvodiť aj napríklad zo skutkovej podstaty trestného činu podľa § 347 ods. 1 písm. a) Tr. zák., kde zákonodarca stavia vedľa seba „konanie pred súdom“ a „konanie pred rozhodcovským súdom“). Pokiaľ ide o disciplinárny súd, nič nebráni tomu, aby sa konanie pred disciplinárnym súdom považovalo za „konanie pred súdom“ v zmysle predmetnej skutkovej podstaty, nakoľko disciplinárny súd je v podstate nezávislý štátny orgán, ktorý má všetky atribúty klasického súdu. Opačný názor však vyslovil Ústavný súd SR vo svojom uznesení sp. zn. PL. ÚS 7/02 (dostupné na internetovej stránke www.concourt.sk), podľa ktorého disciplinárny súd nie je súdom, nakoľko nevykonáva súdnu moc (v tom zmysle ako všeobecné súdy).
3. k dokazovaniu pozri blišie napríklad Bruna, E.: Otázky právního procesu. Praha: Leges, 2010, s. 177 a nasl., Jalč, A: Teoretické a proaktické otázky dokazovania v trestnom konaní. Bratislava: Eurounion s.r.o., 2008, s. 11 a nasl.
4. k princípu „nikto nie je povinný sám seba obviniť“ pozri bližie napríklad Musil, J: Princíp nemo tenetur. Pocta Dagmar Císařové k 75. narozeninám. Praha: LexisNexis s.r.o., 2007 s. 76 až 88,
5. o podozrenie zo spáchania trestného činu nadržovania by mohlo ísť aj v prípadoch lživého sebaobvinenia, ak by napríklad spoluobvinený „zobral všetko na seba“ s úmyslom vyviniť druhého spoluobvineného.
6. zákonodarca síce v Trestnom poriadku „vykonal pokus“ zaviesť tzv. kontradiktórne konanie s výraznou možnosťou obhajoby zabezpečovať dôkazy v prospech klienta, avšak orgány činné v trestnom konaní aj naďalej zastávajú pozíciu, že dokazovanie by mali vykonávať, najmä v prípravnom konaní, výhradne len orgány činné v trestnom konaní a obhajoba by mala len minimálne narúšať túto činnosť a vybranú vyšetrovaciu verziu s tým, že aktívne vyhľadávanie dôkazov a kontaktovanie nevypočutých svedkov zo strany obhajoby je takmer vždy považované za ovplyvňovanie svedkov a okamžite mediálne prezentované ako niečo negatívne a narúšajúce činnosť polície. Takéto zastrašovanie obhajoby spôsobuje, že obhajoba je „vytláčaná“ na okraj dokazovania a postavená len do pozície pasívnej strany, ktorej je povolené len navrhovať dôkazy (nie aktívne vyhľadávať a zisťovať ich obsah) a prinajlepšom zabezpečovať znalecké posudky. K uvedenému pozri napríklad aj Hasíková, J.: Obhajca v kontradiktórnom procese, Justičná revue, 62, 2010, č. 8-9, s. 947 – 955.
7. časovo tu ide o pôsobenie na osoby buď pred alebo pri ich účasti na dokazovaní, napríklad vyšetrovateľ tesne pred výsluchom neoprávnene núti svedka, aby usvedčil obvineného, v takomto prípade nie je vylúčený ani jednočinný súbeh s trestným činom zneužívania právomocí verejného činiteľa.
8. k vylúčeniu jednočinného súbehu pozri bližšie napríklad Šámal, P. a kol.: Trestní zákoník I., § 1 až § 139. Komentář. 1. Vydání. Praha: C.H.Beck, 2009 s. 131 a nasl.,
9. Šámal, Pavel a i.: Trestní zákon, komentář – II. díl, 6. doplněné a přepracované vydání. Praha: C.H.Beck 2004, s. 1390. K uvedenému je potrebné uviesť, že zostalo zákonodarcom nevysvetlené, prečo páchateľ pri pôsobení na svedka v trestnom konaní je ohrozený trestnou sadzbou jeden rok až šesť rokov (§ 344 ods. 1 Tr. zák.) a pri rovnakom pôsobení na tzv. potenciálneho svedka ešte pred trestným konaním je ohrozený trestnou sadzbou štyri roky až desať rokov (§ 189 ods. 2 Tr. zák.). Takéto rozdiely v trestných sadzbách sú nelogické, naviac, špeciálna skutková podstata sa takmer vždy vyčlenuje zo všeobecnej skutkovej podstaty, aby osobitným spôsobom a spravidla aj prísnejšie postihovala určité špecifické konania, ktoré zákonodarca považuje za až tak osobitne závažné, že ich upravuje v samostatných skutkových podstatách (napríklad lúpež, či znásilnenie voči vydieraniu a podobne). Z tohto pohľadu sa vytvorenie samostatnej skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 ods. 1 písm. d) Tr. zák., v časti týkajúcej sa „vydierania“, javí ako nadbytočné ustanovenie, nakoľko právna úprava trestného činu vydierania dostatočne vystihovala konania v nej popísané. Zákonodarca zo skutkovej podstaty trestného činu vydierania vyčlenil podobným spôsobom aj iné špeciálne skutkové podstaty (napríklad trestný čin obmedzovania slobody pohybu podľa § 184 ods. 1 Tr. zák., obmedzovania slobody vyznania podľa § 193 ods. 1 Tr. zák., či marenia prípravy a priebehu volieb podľa § 351 ods. 1 Tr. zák.), pričom spoločným znakom tohto postupu je to, že špeciálne skutkové podstaty majú nižšie trestné sadzby ako má všeobecná skutková podstata trestného činu vydierania a to aj napriek tomu, že nejde o menej závažné konania (napríklad násilné nútenie k náboženskému úkonu sekty, ktoré by mohlo byť posúdené ako trestný čin obmedzovania slobody vyznania, nemusí byť menej závažné než napríklad násilné nútenie k účasti na športovom podujatí, ktoré by mohlo byť posúdené ako trestný čin vydierania)
10. v praxi sa vykytol prípad, v korom bolo takéto konanie páchateľa posúdené ako zločin obmedzovania osobnej slobody podľa § 183 ods. 1, ods. 2 písm. d) Tr. zák. (páchateľ priviazal svedka o strom a bitím od neho žiadal informácie, ktoré svedok poskytol polícii). Toto konanie malo byť správne právne posúdené len ako zločin vydierania podľa § 189 ods. 1, ods. 2 písm. b) Tr. zák., pričom jednočinný súbeh so zločinom obmedzovania osobnej slobody je tu vylúčený, nakoľko obmedzovanie osobnej slobody je už zahrnuté v trestnom čine vydierania, pretože obmedzovanie osobnej slobody je len prostriedok, ktorým páchateľ núti svedka, aby ten niečo konal.
11. k právu na obhajobu a vyhľadávaniu dôkazov pozri podrobnejšie napríklad Vantuch, P. Obhajoba obviněného. 2. Doplněné a přepracované vydání. Praha: C.H.Beck, 2002, s. 252 a nasl., alebo Valašík, M. Obhajoba v rekodifikovanom trestnom práve procesnom. Rekodifikácia trestného práva – doterajšie poznatky a skúsenosti. Zborník príspevkov z celoštátneho seminára s medzinárodnou účasťou konaného dňa 21.04.2008. Bratislava: Bratislavská vysoká škola práva, 2008, s. 243 až 249,
12. k možnostiam obhajoby pátrať po prameňoch dôkazov a identifikovať nositeľa príslušného dôkazu pozri napríklad výkladové stanovisko Najvyššieho štátneho zástupcu Českej republiky č. 9/2004
13. primerane pozri rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR ohľadne trestného činu vydierania NS 24/2003 – T 571. Analogicky možno poukázať aj na trestný činu útoku na orgán verejnej moci podľa § 321 ods. 1 Tr. zák., pri ktorom nezbavuje páchateľa trestnej zodpovednosti ani okolnosť, že násilie použil len preto, aby napadnutý orgán prinútil plniť povinnosti vyplývajúce z jeho právomoci, teda aby tieto povinnosti plnil orgán verejnej moci spôsobom, ktorý je v súlade so zákonom.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.