JUDr. Marek Švec / JUDr. Simona Schuszteková[1]
Úvod
Trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného tvorí jeden z najvýznamnejších právnych prostriedkov mimo rámca pracovného práva, ktorý má v zmysle existujúcej teoretickej koncepcie zabezpečiť zamestnancom ochranu ich peňažných nárokov s ohľadom na výkon závislej práce. Súčasná právna konštrukcia i jej praktické uplatnenie však predstavujú zásadnú prekážku v kontexte pracovnoprávnej ochrany zamestnancov, najmä s ohľadom na existujúce rozpory medzi trestnoprávnym a pracovnoprávnym výkladom príslušných ustanovení Trestného zákona. Relevantnosť spracovanej problematiky môžeme doložiť narastajúcim počtom prípadov z praxe v ostatnom období, kedy sa spoločnosti snažia znížiť podnikové náklady práve nevyplácaním miezd zamestnancom.
Teoretické východiská trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného
Právo zamestnanca na vyplatenie mzdy môžeme dovodiť nielen z definície závislej práce podľa § 1 ods. 2 Zákonníka práce, kde jeden z jej podstatných identifikačných znakov tvorí výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa za mzdu alebo odmenu. Podobne i zo základných zásad Zákonníka práce (čl. 3 – zamestnanci majú právo na mzdu za vykonanú prácu) alebo čl. 36 Ústavy Slovenskej republiky. Predmetné oprávnenie je pochopiteľne formulované aj v iných relevantných medzinárodných alebo európskych právnych dokumentoch.[2] Zamestnávateľ je v zmysle ustanovení Zákonníka práce povinný poskytovať zamestnancom za vykonanú prácu mzdu, ktorej ukotvenie ako podstatnej obsahovej náležitosti predpokladá § 43 ods. 1 písm. d) Zákonníka práce aj v pracovnej zmluve alebo kolektívnej zmluve. V prípade, že zamestnávateľ nevyplatí zamestnancovi mzdu v stanovenej výške a v dohodnutom termíne[3], dopúšťa sa porušenia ustanovenia § 214 zákona č. 350/2007 Z. z. Trestný zákon (ďalej aj ako „TZ“) a naplnenia skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného.[4] Napriek relatívne jednoduchej právnej konštrukcii v zmysle faktického nevyplatenia miezd zamestnancom a následnej aplikácie ustanovení § 214 Trestného zákona ako prostriedku ultima ratio, ktorým by sa malo dosiahnuť odstránenie protiprávneho stavu, nie je interpretácia súčasného právneho stavu v praxi taká jednoznačná. Situáciu komplikuje predovšetkým nevhodná formulácia ustanovenia § 214 ods. 1 Trestného zákona, ktorá uvádza predmetnú skutkovú podstatu trestného činu. Značne odlišne vnímajú trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného i jednotlivé vedné odbory. Disproporcie pri interpretácií ustanovenia § 214 Trestného zákona sa objavujú najmä medzi pracovným a trestným právom.
Základnú premisu tvorí samotná podstata existencie skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného. Môže byť (malo by byť) porušenie súkromnoprávneho (pracovnoprávneho) vzťahu sankcionované normami trestného práva? Odpoveď na položenú otázku nie je pochopiteľne jednoduchá a odvíja sa predovšetkým aj od vnímania ochrannej funkcie pracovného práva, či dôslednosti rešpektovania základných ľudských práv a slobôd. V odbornej verejnosti sa vytvorili dva názorové prúdy, ktoré s viac či menej presvedčivými argumentmi prinášajú do prebiehajúcej diskusie ďalšiu rozporuplnosť. Prvý názorový prúd vychádza zo súkromnoprávneho zmluvného charakteru pracovnoprávneho vzťahu a odmieta jeho porušenie sankcionovať trestnoprávnymi prostriedkami. Zmluvné strany vstúpili do vzájomného vzťahu dobrovoľne, poznali podmienky a obsah záväzku a jeho prípadné neplnenie si majú vymáhať v rámci občianskoprávneho konania. Zákonodarca, pokiaľ na to bude mať vôľu, môže vstúpiť do uvedeného zmluvného vzťahu prostredníctvom noriem správneho práva (finančného) a postihnúť konanie zamestnávateľa mimo rámca noriem trestného práva. Trestné právo zohráva v kontexte ochrany zamestnanca subsidiárnu úlohu a ako prostriedok ultima ratio s nepomerne prísnejšími sankciami sa môže zdať jeho použitie ako neprimerané.[5]
Odlišný názor zastávajú predstavitelia druhého prúdu, ktorí svoje tvrdenia pravidelne odôvodňujú neprijateľnou praxou, ktorá je v Slovenskej republike aj 19 rokov po vzniku demokratického štátu bežnou súčasťou trhu práce. Predpoklad dostatočnej morálnej vyspelosti zamestnávateľov je spravidla len teóriou a v ostatnom období sa pravidelne stretávame s prípadmi špekulatívneho úmyselného nevyplácania mzdových nárokov zamestnancov. Otázka vyplatenia miezd predstavuje aj otázku podnikateľskej slušnosti, ktorá bohužiaľ u mnohých zamestnávateľov absentuje. Existencia osobitného sankčného postihu mimo rámca pracovného práva s dostatočnou prevenčnou funkciou, ktorú skutková podstata trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného iste predstavuje, sa preto zdá byť nevyhnutnosťou. Zohľadniť musíme v predmetnej súvislosti ešte dve skutočnosti. Základný účel trestného práva hmotného spočíva v ochrane významných spoločenských vzťahov a oprávnených záujmov fyzických a právnických osôb, záujmov spoločnosti a pod.. Právo zamestnancov na odmenu za vykonanú prácu patrí medzi najvýznamnejšie sociálne (ľudské) práva a jeho ochrana by mala patriť medzi základné povinnosti nositeľa verejnej moci. Nevyplatenie mzdy dostáva zamestnancov do nezávideniahodnej situácie, kedy nedokážu sebe a ani vlastným rodinným príslušníkom zabezpečiť finančné prostriedky k uspokojeniu základných životných potrieb. Narušenie sociálneho zmieru je následne len pochopiteľným vyústením negatívneho stavu. Odkázanie zamestnancov výlučne na občianskoprávny spor je opomínaním súčasnej nepriaznivej sociálnej situácie, keď priemerná dĺžka pracovnoprávneho sporu predstavuje obdobie 18 mesiacov a zamestnanci nemajú finančné prostriedky, aby sa domáhali nápravy protiprávneho konania zo strany zamestnávateľa. Ekonomická prevaha kapitálu zamestnávateľa predstavuje v súčasnosti základný imperatív spravodlivosti a ochrany práv zamestnancov v pracovnom práve.
Trestný zákon predpokladá, že trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného sa dopustí štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom alebo ich prokurista, pokiaľ nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktoré má zamestnanec nárok. § 214 ods. 1 Trestného zákona na naplnenie skutkovej podstaty predpokladá splnenie niekoľkých podmienok, a to, že:
- zamestnávateľ nevyplatil dohodnutú mzdu, odmenu, prípadne iné peňažné plnenie zamestnancovi v „deň ich splatnosti“;
- zamestnávateľ mal v deň splatnosti potrebnú sumu peňazí na účte a nepotreboval ho nevyhnutne na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov.[6]
Formuláciu skutkovej podstaty trestného činu môžeme z pohľadu ochrannej funkcie pracovného práva označiť minimálne za nešťastnú. Za zásadný nedostatok považujeme najmä zákonom aprobovaný predpoklad uprednostnenia tovaru alebo obchodného partnera nad záujmami a potrebami zamestnancov. Zamestnanci predstavujú najdôležitejšiu časť podnikového substrátu, pretože tvoria pre zamestnávateľa hodnoty s možnosťou dosiahnutia zisku. Z dikcie ustanovenia Trestného zákona môžeme dovodiť, že hoci má zamestnávateľ k dispozícií potrebnú sumu peňazí na vyplatenie miezd zamestnancov, nemusí tak urobiť v okamihu, pokiaľ ich využije na zabezpečenie svojich vlastných potrieb a bez ich vynaloženia by mohlo prísť napr. k bezprostrednému ohrozeniu činnosti zamestnávateľa (obmedzenie alebo dočasné pozastavenie činnosti zamestnávateľa, k škodám na majetku zamestnávateľa a pod.). Do úvahy prichádzajú i rôzne situácie, keď zamestnávateľ musí okamžite uhradiť faktúry za tovar svojim dodávateľom, pretože ho nevyhnutne potrebuje na svoju výrobu, respektíve uhradí pohľadávky za elektrinu, nájom budovy a podobne.[7] Načrtnutý právny model zabezpečenia iných statkov než vyplatenie finančných nárokov zamestnancov nezodpovedá významu pracovnej sily pre zamestnávateľa. Najmä v kontexte hodnoty práce akú jej prisudzuje Deklarácia Medzinárodnej organizácie práce o sociálnej starostlivosti pre spravodlivú globalizáciu (Philadelphská deklarácia). Deklarácia MOP preukázateľne konštatuje, že práca nie je tovar, čím ju uprednostňuje pred ostatnými prostriedkami, ktoré využíva zamestnávateľ pri svojej činnosti. Zvýhodňovanie iných záväzkov zamestnávateľa (napr. nákup materiálov a energií) namiesto záväzkom k zamestnancom, môžeme hodnotiť ako porušenie zásady, na základe ktorej je konštituovaná i Organizácia spojených národov. Rovnako musíme podotknúť, že vágna konštrukcia nevyhnutného zabezpečenia činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa v praxi spôsobuje, že spravidla príde k zastaveniu trestného konania, keďže zamestnávateľ bez väčších ťažkostí preukáže „nevyhnutnosť“ použitia finančných prostriedkov.
V súlade s uvedeným právnym kontextom preto prichádza do úvahy prehodnotenie formulácie ustanovenia skutkovej podstaty trestného činu v zmysle vypustenia možnosti, že o predmetný trestný čin nepôjde v prípade, ak zamestnávateľ použil peňažné prostriedky nevyhnutne na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou a pod.. Vychádzame pritom z rovnakej ideovej základne, akú používa i zákonodarca. Akým spôsobom môže zamestnávateľ zabezpečiť chod výroby bez zamestnancov, hoci s dostatkom potrebného materiálu? Kým tak právny poriadok na jednej strane nezmyselne umožňuje zamestnávateľovi uhradiť svoje záväzky voči tretím osobám bez akéhokoľvek postihu, na druhej strane zamestnanci odvádzajúci svoju prácu majú byť neprimeraným spôsobom postihnutí. Bez náznaku zohľadnenia ich sociálnej alebo životnej situácie, kedy sa často musia starať o svoje rodiny, platiť účty.
Samotná konštrukcia predmetnej skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného i jej praktická aplikácia primárne zvýhodňuje osobu zamestnávateľa, napriek jeho protiprávnemu konaniu s možnými mimoriadne závažnými následkami v spoločnosti. Teória trestného práva i vlastný text Trestného zákona akoby vnútorne neprikladali uvedenému konaniu fyzickej alebo právnickej osoby dôležitosť najmä v podobe nedôslednosti pri formulácií popisovaného protiprávneho konania zamestnávateľa. Popísané konštatovanie možno doložiť nielen výkladom pojmu „v deň splatnosti“, vymedzením špeciálneho subjektu skutkovej podstaty trestného činu, nejasným výkladom opatrení smerujúcich k zmareniu vyplatenia peňažných prostriedkov určených na mzdy, ale i zákonom aprobovaným zánikom trestnosti páchateľa trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného vo forme účinnej ľútosti.
Najpálčivejším nedostatkom v uvedenej súvislosti sa javí predovšetkým nevhodné vymedzenie kategórií špeciálneho subjektu i časový rozmer naplnenia objektívnej stránky trestného činu v podobe dňa splatnosti mzdy, či iného finančného plnenia.
Prevládajúca doktrína v trestnoprávnej teórií predpokladá, že za deň splatnosti sa považuje jeden konkrétne dohodnutý deň, pričom odkazuje na ustanovenia § 129 a § 130 Zákonníka práce, prípadne dojednanie v pracovnej alebo kolektívnej zmluve. Napriek skutočnosti, že zamestnávateľ bude mať finančné prostriedky k dispozícií deň vopred alebo deň neskôr po dni dohodnutom ako výplatný termín mzdy zamestnancov, nedopustí sa porušenia noriem trestného práva.[8] Právne puristický výklad formulácie skutkovej podstaty trestného činu spôsobuje viaceré problémové okruhy. Hoci Trestný zákon v § 214 sám uvádza skutkovú podstatu trestného činu, pri posudzovaní skutkových okolností subsidiárne používa ustanovenia Zákonníka práce o splatnosti a výplate miezd. Podľa § 129 ods. 1 Zákonníka práce je mzda splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Podľa § 130 ods. 2 Zákonníka práce sa mzda vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve. Primárne preto musíme rozlišovať medzi pojmami splatnosť mzdy a výplata mzdy, od ktorých sa bude následne odvíjať aj posudzovaný časový rámec naplnenia skutkovej podstaty trestného činu. Splatnosť mzdy je charakterizovaná ako obdobie plynúce od skončenia posledného dňa predchádzajúceho kalendárneho mesiaca, za ktorý vzniklo zamestnancovi právo na výplatu mzdy za vykonanú prácu (možnosť len výhodnejšieho dojednania splatnosti v prospech zamestnanca). Zákonník práce preto stanovuje splatnosť mzdy ex lege do skončenia ďalšieho (nasledujúceho) kalendárneho mesiaca pozadu. Výplatný termín je naopak vždy predmetom dohody medzi zamestnancom alebo jeho zástupcami a zamestnávateľom. Načrtnutý rozdiel spočíva predovšetkým v charaktere oboch ustanovení. Kým § 129 ods. 1 určuje obdobie, počas ktorého je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vyplatiť mzdu, dohoda na výplatnom termíne predstavuje skôr náhodilú zložku pracovnej alebo kolektívnej zmluvy v podobe konkretizácie časového okamihu plnenia záväzku zo strany zamestnávateľa. Neuzatvorenie dohody o výplatnom termíne predpokladá, že subjekty pracovnoprávneho vzťahu postupujú podľa ustanovení § 129 namiesto § 130 Zákonníka práce. Vo výsledku tak nie je možné s istotou určiť, ktorý deň je dňom splatnosti mzdy zamestnanca, pretože pri nedohode na výplatnom termíne je to teoreticky každý deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca plynúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý vzniklo zamestnancovi právo na výplatu mzdy. Zákonník práce ani podporne vo svojich ustanoveniach neidentifikuje konkrétny deň splatnosti mzdy zamestnanca, len obdobie, počas ktorého má byť mzda vyplatená. Pri určovaní dňa splatnosti môžeme vychádzať z obmedzenia podľa § 129 ods. 1 Zákonníka práce. Dovedené do dôsledkov by tým dňom splatnosti mal byť v zásade až posledný kalendárny deň mesiaca pozadu, pretože jeho uplynutím by sa zamestnávateľ dopustil porušenia aj maximálne stanoveného obdobia, počas ktorého je povinný vyplatiť mzdu. Posledný deň kalendárneho mesiaca však nepredstavuje určený deň splatnosti mzdy, ale len posledný možný termín dňa splatnosti mzdy zamestnancov. Všetky ostatné dni od prvého dňa v mesiaci až po ten predposledný môžu byť rovnako dňami splatnosti, pretože spadajú do časového rámca, ktorý uvádza Zákonník práce pre výplatu mzdy. Takáto právna konštrukcia ale nespĺňa predpoklad určitosti, ktorý vyžaduje skutková podstata trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného.
Prípadná snaha o použitie analógie § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce v zmysle, že zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer, ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, sa rovnako nedá použiť s ohľadom na výklad predmetných ustanovení z pohľadu doktríny pracovného práva. Teória pracovného práva totiž predpokladá, že pokiaľ nepríde dojednaniu výplatného termínu subjektmi pracovnoprávneho vzťahu v pracovnej zmluve alebo kolektívnej zmluve, platí zákonná úprava splatnosti mzdy podľa Zákonníku práce.[9]
V takomto prípade nie je ani úplne zrejmé, v ktorom okamihu začne zamestnávateľovi plynúť lehota na zánik trestnosti spáchaného trestného činu, ktorá je stanovená na 60 dní od dokonania trestného činu. Predmetná neurčitosť stanovenia dňa splatnosti mzdy zamestnanca a možná existencia viacerých dní, zásadne narušujú predpoklad skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupné spočívajúci v existencii presne určeného dňa splatnosti mzdy (výplatný termín). Pri určení okamihu začatia plynutia 60 – dňovej lehoty, ktorú predpokladá Trestný zákon v § 214, by sme sa preto mohli odvolať na analogické uplatnenie začatia plynutia 15 – dňovej lehoty pre zamestnanca s ohľadom na okamžité skončenie pracovného pomeru. V nadväznosti na judikatúru v Českej republike, pri zohľadnení rovnakej zákonnej formulácie, začína plynúť 60 – dňová lehota márnym uplynutím obdobia charakterizovaného ako splatnosť mzdy, a to okamihom uplynutia posledného dňa nasledujúceho mesiaca po mesiaci, za ktorý vznikol zamestnancovi nárok na vyplatenie mzdy (analogicky v prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca).[10]
Rovnaká neistota ohľadom začiatku plynutia 60 – dňovej lehoty vznikne aj v súvislosti s rozdelením mesačného peňažného plnenia zamestnanca na dve časti v zmysle § 130 ods. 4 Zákonníka práce. Zákonník práce predpokladá, že zamestnávateľ môže medzi výplatnými termínmi poskytovať preddavok na mzdu v dohodnutých termínoch. Preddavok na mzdu sa považuje za súčasť mzdy. Zákonník práce neviaže čas poskytovania preddavku na právne predpisy, ale predpokladá dohodu zamestnávateľa a zamestnanca na konkrétnom termíne jeho výplaty. V praxi však nemožno vylúčiť, že zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodnú podobne ako v prípade mzdy, t. j. neurčia presný termín výplaty preddavku na mzdu, ohraničia ho napr. obdobím do desiateho kalendárneho dňa nasledujúceho mesiaca. V uvedenom prípade nemožno dovodiť ani z právnej úpravy, ani z ustanovenia pracovnej zmluvy, presný termín dňa splatnosti preddavku a 60 – dňová lehota by mala začať plynúť až 11. dňom v nasledujúcom kalendárnom mesiaci po mesiaci, za ktorý vznikol zamestnancovi nárok na výplatu mzdy.
Zohľadnenie skutočnosti, že v prípade trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného nejde o trestný čin trváci, keďže páchateľ sa dopustí protiprávneho konania, ale neudržuje protiprávny stav nemení nič na skutočnosti, že výklad pojmu dňa splatnosti len ako konkrétne určeného dňa je do istej miery zavádzajúci, keďže nie je možné v prípade „nedohody“ zamestnávateľa a zamestnanca explicitne určiť, ktorý deň sa považuje za deň splatnosti. Výklad, že ide len o posledný deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca nie je správny a v príkrom rozopre s ustanoveniami Zákonníka práce. Pri poskytovaní preddavku i následného vyúčtovania môže paradoxne nastať situácia, keď by sa mal zamestnávateľ dopustiť naplnenia skutkovej podstaty trestného činu dvakrát v rámci jedného mesačného peňažného plnenia, a to v okamihu, kedy zamestnancovi nevyplatí dohodnutý preddavok na mzdu ani zvyšok mesačnej mzdy v rámci konečného vyúčtovania. V tomto okamihu by sa mal zamestnávateľ dopustiť dvoch rôznych konaní, ktoré oba predstavujú porušenie predmetného ustanovenia § 214 TZ a budú plynúť dve lehoty od okamihu nevyplatenia preddavku mzdy a od okamihu nevyplatenia zvyšných peňažných prostriedkov v rámci konečného vyúčtovania Prípadne pôjde o jedno konanie, pričom 60 – dňová lehota v kontexte osobitnej formy účinnej ľútosti bude plynúť až od okamihu nevyplatenia konečného vyúčtovania v zmysle načrtnutého od uplynutia posledného dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca po mesiaci, v ktorom zamestnancovi vznikol nárok na vyplatenie mzdy.
Do rozporu sa dostávajú i dva právne prostriedky ochrany ako zamestnávateľa i zamestnanca. Kým výklad pojmu „deň splatnosti“ v podobe každého ďalšieho nasledujúceho dňa po výplatnom termíne by predstavoval neprípustnú extenziu výkladu v neprospech páchateľa trestného činu[11], súčasný prevládajúci výklad v podobe konkrétneho dňa zase významne oslabuje pracovno- a trestnoprávnu ochranu zamestnancov, pretože sa nemôžu domôcť vyplatenia miezd, ktoré im prináležia.
Korektné vymedzenie pojmu „deň splatnosti“ je potrebné dať do súvisu rovnako s vágnou definíciou tzv. opatrení smerujúcich k zmareniu vyplatenia peňažných prostriedkov zamestnancovi. Trestný zákon ani zákonodarca neposkytujú výklad pojmu opatrení smerujúcich k zmareniu vyplatenia peňažných prostriedkov, preto je možné pod predmetný znak skutkovej podstaty trestného činu subsumovať rôzne konania zamestnávateľa. Chýbajúca konkretizácia pojmu umožňuje zamestnávateľovi v prípadnom trestnom konaní dôvodiť, že zabezpečoval chod podniku, uspokojoval rôzne pohľadávky voči tretím osobám, hoci v skutočnosti presúval peňažné prostriedky z podnikových účtov určených k výplate miezd. Z praxe je známych niekoľko prípadov, kedy má fyzická osoba založených niekoľko obchodných spoločností, medzi ktorými pravidelne presúva nielen peňažné prostriedky, ale aj zamestnancov, strojové vybavenie podniku a pod.. Spoločnosti sú navzájom ekonomicky i personálne prepojené a účelový presun peňažných prostriedkov nemusí spadať do vymedzenia prostriedkov k zmareniu vyplatenia miezd, napriek tomu, že v skutočnosti o takéto konanie zamestnávateľa pôjde. Súčasný striktný výklad pojmu deň splatnosti spôsobí, že zamestnávateľ presunie finančné prostriedky z jednej spoločnosti, ktorá mala vyplácať mzdy do druhej a po uplynutí dohodnutého dňa splatnosti miezd (výplatného termínu) finančné prostriedky na účet prvej spoločnosti vráti. Existencia skutkovej podstaty trestného činu v právnom poriadku je následne viac menej len formálna.
Ďalšou významnou prekážkou pre účinné uplatňovanie práv zamestnancov v kontexte skutkovej podstaty trestného činu a jej preventívneho pôsobenia predstavuje vymedzenie subjektu. § 214 Trestného zákona predpokladá, že trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného sa môže dopustiť len špeciálny subjekt v podobe štatutárneho orgánu právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom alebo ich prokurista, ktorá nevyplatí v § 214 TZ uvádzané peňažné plnenie. Páchateľ trestného činu teda musí disponovať vyžadovanou spôsobilosťou alebo postavením založenou osobitnými právnymi predpismi.[12] Bez ohľadu na rýchlosť a efektívnosť zisťovania konkrétnej osoby vystupujúcej napr. ako štatutárny orgán v niektorých právnych formách obchodných spoločností, identifikujeme z pohľadu praxe pracovného práva najväčší problém v samotnej podstate a požiadavke špeciality subjektu. Ustanovenie § 214 Trestného zákona vylučuje z okruhu možných páchateľov pri súčasnom právnom stave napr. správcu konkurznej podstaty alebo likvidátora, ktorí v určitom okamihu disponujú oprávneniami štatutára a v prípade nevyplatenia miezd zamestnancom sa preto nemôžu dopustiť predmetného trestného činu, keďže nedisponujú odpovedajúcim postavením. Analogický problém vznikne v okamihu, keď zamestnávateľ poverí kompetenciami v oblasti mzdového odmeňovania niektorého zo zamestnancov a ten napr. úmyselne mzdy nevyplatí. Zamestnanec nepredstavuje v zmysle definície Trestného zákona požadovaný špeciálny subjekt a u zamestnávateľa bude chýbať zavinenie.
Praktické východiská trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného
Ako už bolo vyššie načrtnuté, nejednoznačná právna úprava pojmu „deň splatnosti“ pri trestnom čine nevyplatenia mzdy a odstupného pravidelne odrádza aj samotných zamestnancov od uplatňovania si svojich nárokov prostredníctvom orgánov činných v trestnom konaní. Uvedené sa týka najmä prípadov, kedy termín splatnosti mzdy nie je so zamestnávateľom dohodnutý na konkrétny dátum a má sa za to, že to môže byť ktorýkoľvek deň nasledujúceho mesiaca, najneskôr však posledný deň nasledujúceho mesiaca.
V praxi to následne znamená, že ďaleko menej zamestnávateľov je postihovaných za nevyplácanie miezd aj z dôvodu, že orgány činné v trestnom konaní o nich nemajú ani len vedomosť, keďže zamestnanci sa ne obracajú skôr výnimočne ako pravidelne.
Ďalším dôvodom prečo sú zamestnávatelia pomerne úspešní v zbavení sa trestnoprávnej zodpovednosti za prečin nevyplatenia mzdy a odstupného sú prípady, kedy síce v čase splatnosti mzdy disponujú finančnými prostriedkami na bankovom účte spoločnosti, ale tvrdia, že ich potrebujú na nevyhnutné zabezpečenie chodu spoločnosti, napr. zaplatenie energií, kúpu surovín a materiálu i keď na úkor výplaty miezd svojich zamestnancov. Je len na posúdení príslušného súdu, aby zvážil reálnu nevyhnutnosť zabezpečenia chodu spoločnosti s prihliadnutím na predmet jej činnosti a zbavil tak obvineného zodpovednosti za trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 Trestného zákona. Počet páchateľov odsúdených za uvedený trestný čin je od roku 2006 minimálny, čo svedčí o tendenciách, akým sa uberá rozhodovanie súdov v posudzovaní miery nevyhnutnosti zamestnávateľov zabezpečovať chod ich spoločností na úkor výplaty miezd zamestnancom.
Z existujúcej judikatúry je však zrejmé, že za trestné sa považuje aj len čiastočné nevyplatenie mzdy zamestnancovi, za predpokladu, že sa naplnia ostatné znaky tohto trestného činu.
V prípade, ak mal zamestnávateľ na účte v deň splatnosti miezd zamestnancov určitú sumu finančných prostriedkov, ktorá by postačovala na úhradu ich miezd, ale podľa vyjadrenia konateľa ich nemohol použiť v plnej výške, ale len vo výške necelej polovice, aby zabránil úpadku spoločnosti a mohol tak splniť aj odvodovú povinnosť voči verejným inštitúciám, je podľa názoru súdu zrejmé, že sa dopustil uvedeného skutku, i keď na účet poukázal mzdy zamestnancov, ale nie v plnej výške. Príslušný súd vo svojom rozhodnutí dokonca pripustil, že obžalovaný ako konateľ spoločnosti mal síce možnosť vyplatiť mzdy pracovníkov v plnej výške, pričom po posudzovaní dostatku finančných prostriedkov vychádzal zo stavu pokladne a stavu bankového účtu firmy, avšak poznamenal, že v období splatnosti mala firma možnosť vyplatiť iba časť finančných prostriedkov, nakoľko ak by firma vyplatila mzdy zamestnancov v plnej výške, tak by bol zostatok pokladne zamestnávateľa nulový. Táto okolnosť bola podľa názoru súdu smerodajná pri posúdení právnej kvalifikácie obžalovaného, ktorý aj keď si bol vedomý ako štatutárny zástupca firmy, že v deň splatnosti mal dostatočné finančné prostriedky na výplatu mzdy, dopustil sa uvedeného skutku, ale iba v zmysle podľa § 214 ods. 1, 2 písm. a, c) Trestného zákona. Súd vychádzal zo zásady „v pochybnostiach v prospech obžalovaného“ a dokonca z vyššie uvedených dôvodov zmiernil právnu kvalifikáciu zo značnej škody na väčšiu škodu, keďže z vyjadrenia znalca, ktorého si súd vyžiadal v rámci dokazovania bolo jednoznačné, že v čase splatnosti mzdy mohol zamestnávateľ disponovať len polovicou finančných prostriedkov, ktoré mal k dispozícii, nakoľko bolo potrebné aj splnenie odvodovej povinnosti voči príslušným poisťovniam. Zamestnanci boli odkázaní na vymáhanie svojich finančných nárok na občianskoprávne konanie. [13]
Toto rozhodnutie súdu poukazuje na nedostatočnú mieru ochrany finančných nárokov zamestnanca pred ich nevyplatením. Pre súd je plne postačujúci fakt, že aj keď zamestnávateľ disponoval dostatočnou hotovosťou na výplatu miezd v plnej výške, finančná tieseň dostačujúco odôvodňuje jeho objektívnu nemožnosť úhrady miezd v plnej výške.
Na nedostatočnosť právnej úpravy poukazuje aj skutočnosť, že i v prípadoch, kde súd síce skonštatuje spáchanie trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného, ale upustí od potrestania páchateľa, resp. uloží peňažný trest podmienený náhradným trestom odňatia slobody a v konečnom dôsledku sú poškodení zamestnanci po niekoľko rokoch trvajúcich súdnych konaniach odkázaní na ďalšie občianskoprávne konania s takmer nereálnou vidinou vyplatenia svojich miezd. Takéto spôsoby „trestania“ páchateľov nevyvolávajú u zamestnávateľov potrebný rešpekt a nie sú dostatočne odradzujúcim faktorom na upustenie od takéhoto protiprávneho konania. V konečnom dôsledku sú aj pre samotných zamestnancov signálom o beztrestnosti zamestnávateľov. Peňažné pokuty rovnako v takýchto prípadoch nevyvolávajú odpovedajúci pocit spravodlivosti a len utvrdzujú zamestnávateľov v minimálnej postihnuteľnosti za neplnenie si ich základných povinností voči svojim zamestnancom.
Aj vo vyššie uvedenom prípade súd síce skonštatoval vinu obžalovaného, pričom však poukázal na jeho bezúhonnosť, zhodnotil možnosti jeho nápravy a prevýchovy, jednotlivé okolnosti prípadu, najmä tú skutočnosť, že obžalovaný sa snažil odvrátiť krach firmy, splniť si povinnosť voči verejným inštitúciám a usúdil, že peňažný trest vo výške 5.000,- € dostatočným spôsobom vyjadruje jeho morálne odsúdenie a uvedený trest teda postačuje na jeho nápravu. [14]
V aktuálnej slovenskej judikatúre je možné nájsť aj prípady kedy súd, i napriek konštatovaniu, že konateľka spoločnosti nevyplatila svojim zamestnancom mzdu, na ktorej vyplatenie mali zamestnanci nárok v deň jej splatnosti, hoci v tento deň mala peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotrebovala na zabezpečenie činnosti právnickej osoby a spôsobila takým činom väčšiu škodu, upustil od potrestania obžalovanej.[15]
Záver
Skutková podstata trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného tak, ako je naformulovaná v § 214 Trestného zákona, neplní svoj zamýšľaný účel spočívajúci v ochrane nároku zamestnanca na poskytnutie mzdy, platu alebo odstupného za vykonanú prácu v zmysle ustanovení Zákonníka práce alebo osobitných právnych predpisov. Empirickým dôkazom uvádzaného tvrdenia môže byť i skutočnosť, že napriek významne zhoršujúcej sa podnikovej kultúre v ostatnom období prejavujúcej sa primárne v protiprávnom odopieraní oprávnených sociálnych nárokov zamestnancov (najmä peňažných plnení), bolo od roku 2006 odsúdených za trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného len 52 páchateľov.[16] Hoci často opakované tvrdenie o trestnom práve ako prostriedku ultima ratio a požiadavke vyriešenia negatívnych javov v iných odvetviach práva sa zdá byť pochopiteľné, situácia v spoločnosti sa vyvinula do extrémnej situácie, ktorá si vyžaduje iný, zásadnejší, spôsob riešenia. Pracovnoprávne prostriedky zlyhávajú a nedokážu zabezpečiť zamestnancom odpovedajúcu ochranu aj s ohľadom na pravidelné novelizácie pracovnoprávnych predpisov v súlade s požiadavkami politickej reprezentácie a prevládajúcich záujmov kapitálu. Nevhodne konštruovaná skutková podstata trestného činu sa preto zdá byť zásadnejším nedostatkom ako za inej spoločenskej situácie.
Navrhovaná je preto podstatná zmena predmetného ustanovenia, ktoré by rešpektovala význam pracovnej sily pre zamestnávateľa v snahe preventívneho pôsobenia na dodržiavanie podmienok pracovnoprávneho vzťahu (aj za cenu nástupu prípadnej trestnoprávnej represie), rozšírenie okruhu potencionálnych špeciálnych subjektov ako páchateľov trestného činu, novú definíciu pojmu „deň splatnosti“, konkretizáciu opatrení vedúcich k zmareniu vyplatenia miezd a odstupného zamestnancom.
Popri navrhovaných legislatívnych zmenách by sa však mal zásadne zmeniť aj prístup príslušných justičných orgánov, v zmysle dôslednejšieho uplatňovania existujúcej legislatívy aj s ohľadom na prevenčné pôsobenie ako súčasť jednej z funkcii trestného práva i dodržiavanie priznaných sociálnych práv zamestnancov.
Zoznam použitej literatúry
BARANCOVÁ, H.: Zákonník práce. Komentár. Bratislava: Sprint dva, 2003, s. 324, 80 – 89085 – 19 – 9.
IVOR, J. a kol.: Trestné právo hmotné. Osobitná časť. Bratislava: Iura Edition, 2006, s. 156, ISBN 80 – 8078 – 099 – 4.
SCHWEIZER, L.: Niekoľko úvah k trestnému činu nevyplatenia mzdy a odstupného. Justičná revue, 57, 2005, č. 5, s. 612 – 622, ISSN 1335 – 6461.
ŠAMKO, P.: Trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného. In: Právne listy. Dostupné na internete: http://www.pravnelisty.sk/clanky/a99-trestny-cin-nevyplatenia-mzdy-a-odstupneho.
[1] Autori pôsobia ako doktorandi na Katedre pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia, Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave
[2] napr. Medzinárodný pakt o občianskych, sociálnych a kultúrnych právach (čl. 7), Všeobecná deklarácia ľudských práv (čl. 23) a pod..
[3] Podľa § 129 ods.1 Zákonníka práce je mzda splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Podľa § 130 ods. 2 Zákonníka práce sa mzda vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve.
[4] Autori používajú v predkladanom texte pojem trestný čin, napriek skutočnosti, že v zmysle trestnoprávnej odbornej diferenciácie by sa mal používať pojem prečin (§ 9 a § 10 Trestného zákona).
[5] SCHWEIZER, L.: Niekoľko úvah k trestnému činu nevyplatenia mzdy a odstupného. Justičná revue, 57, 2005, č. 5, s. 612 – 622, ISSN 1335 – 6461.
[6] IVOR, J. a kol.: Trestné právo hmotné. Osobitná časť. Bratislava: Iura edition, 2006, s. 156, ISBN 80 – 8078 – 099 – 4.
[7] ŠAMKO, P.: Trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného. In: Právne listy. Dostupné na internete: http://www.pravnelisty.sk/clanky/a99-trestny-cin-nevyplatenia-mzdy-a-odstupneho.
[8] Alternatívny výklad pojmu predpokladá, že nepôjde len o tento konkrétny deň, ale aj o každý ďalší deň po ňom nasledujúci.
[9] 15 – dňová lehota v prípade § 69 ods. 1 písm. b) začne preto plynúť až prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom mala byť zamestnancovi vyplatená mzda. Bližšie – BARANCOVÁ, H.: Zákonník práce. Komentár. Bratislava: Sprint dva, 2003, s. 324, 80 – 89085 – 19 – 9.
[10] 21 Cdo 1471/2001, SJ č. 8/2002. s. 606
[11] ŠAMKO, P.: Trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného. In: Právne listy. Dostupné na internete: http://www.pravnelisty.sk/clanky/a99-trestny-cin-nevyplatenia-mzdy-a-odstupneho.
[12] napr. zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník a pod..
[13] Rozhodnutie Okresného súdu v Dunajskej Strede, spis. zn.1T/64/2011
[14] Rozhodnutie Okresného súdu v Dunajskej Strede, spis. zn.1T/64/2011
[15] Rozhodnutie Okresného súdu Košice, spis. zn. 6T/21/2010
[16] GP SR Bratislava, Štatistická ročenka o činnosti prokuratúry Slovenskej republiky za rok 2011 (zverejnené vo februári 2012).
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.