Autor:
Peter Šamko starší
bývalý sudca Krajského súdu v Bratislave
Ku kauze Hedvigy Malinovej - Žákovej
Letnú uhorkovú novinársku sezónu rozjasnila informácia o návrhu prokurátora generálnej prokuratúry umiestniť do zdravotníckeho ústavu na psychiatrické pozorovanie Hedvigu Malinovú – Žákovú, nekončiaci a neuveriteľný príbeh vyšetrovania zo strany orgánov činných v trestnom konaní.
Ako dlhoročný sudca špecializujúci sa na obzvlášť závažnú úmyselnú trestnú činnosť, často riešiaci problémy znaleckého dokazovania, predkladám niekoľko poznámok k prebiehajúcim procesným úkonom. Tieto sú determinované mediálnymi informáciami.
Obvinená má právo odmietnuť spolupracovať so znalcami – psychiatrami pri ambulantnom vyšetrení duševného stavu. Nemôžu ju za to sankcionovať poriadkovou pokutou. Je povinná sa však dostaviť k ambulantnému vyšetreniu. V trestnom procese platí zásada, že obvinený môže odmietnuť spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní a so súdom, informačný pohovor pred znalcami nemá relevanciu výsluchu a ide iba o jeden z úkonov medicínskej povahy. Znalci – psychiatri nemajú kompetenciu obvinenú vyslúchať v intenciách trestnoprávneho predpisu.
Z tohto dôvodu tvrdenie Lucie Kurilovskej, generálnej riaditeľky trestnej sekcie Ministerstva spravodlivosti SR v denníku SME (14.08.2012), že „povinnosťou obvineného je strpieť vyšetrenie duševného stavu po príkazue súdu“ je nesprávne a zavádzajúce. Obvinená musí strpieť iba príkaz na osobnú prehliadku.
Nariadenie ústavného psychiatrického vyšetrenia v ústave nemôže byť preto sankciou za odmietnutie spolupráce. Pre takéto rozhodnutie musí súd skúmať dve okolnosti: osobnosť obvinenej a okolnosti prípadu. Doterajší život obvinenej a triviálnosť skutkového deja nenaplňuje právne dôvody kladného rozhodnutia súdu. V opačnom prípade by išlo zo strany súdu o svojvoľné rozhodnutie.
Judikatúra najvyššieho súdu už dávnejšie riešila otázku, či napríklad priznanie páchateľa obvineného z trestného činu vraždy počas vyšetrenia znalcami – psychiatrami, je relevantným dôkazom. Odpoveď: takéto priznanie páchateľa pred znalcami nemá zákonnú relevanciu dôkazu. Nejde o procesný úkon v trestnom stíhaní kompetentnými orgánmi.
Aj po odmietnutí spolupráce niet prekážok na vypracovanie znaleckého posudku. V znaleckom posudku znalci – psychiatri sú povinní oprieť sa o spisový materiál a vykonané dokazovanie, okrem iného aj o výsluch obvinenej. Môžu žiadať zdravotnú dokumentáciu, prípadne predchádzajúce odborné vyšetrenia lekárov – psychiatrov. Majú právo navrhnúť vykonanie ďalších dôkazov (nie ich vykonať), ktoré potrebujú pre účely podania znaleckého posudku.
Niektorí znalci – psychiatri sa niekedy stavajú do úlohy „znaleckého sudcu“ a pokúšajú sa riešiť právne otázky alebo hodnotiť vykonané dôkazy. Príčetnosť, zmenšená príčetnosť, nepríčetnosť sú právne pojmy a vyjadriť sa k nim môže iba prokurátor (prípravné konanie) alebo súd (konanie pred súdom). Ihriskom znalcov – psychiatrov je iba odborné posúdenie rozpoznávacej a ovládacej zložky protiprávneho konania páchateľa. Z dikcie zákona vyplýva, že základom je vypacovanie znaleckého posudku ambulantnou formou. Až následne (pre diagnostické upresnenie) môže dôjsť k návrhu prokurátora na ústavné pozorovanie. Za situácie, že ambulantné vyšetrenie je iba v začiatkoch, znalci nemajú právo na návrh psychiatrického pozorovania, keďže nemajú diagnostický záver, ktorý je rozhodujúci pre ďalší postup. Psychiater Jozef Hašto v konkrétnej kauze nemôže mať procesné postavenie znalca, ako ho niekedy médiá označujú. Ide o psychiatra, ktorý obvinenej poskytuje ambulantnú odbornú starostlivosť, čím je vylúčený podielať sa ako znalec na vyšetrení duševného stavu obvinenej.
Pri alternatíve, že obvinená odmieta spolupracovať iba z dôvodu, že prokurátor preferuje vybraných znalcov – psychiatrov, ide z jej strany o účelový postup. Súdni znalci sú vymenovaní podľa osobitného predpisu, sú poučení o význame znaleckého posudku a o trestných následkoch vedome nepravdivého znaleckého posudku.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.