V predmetnom príspevku si dovolím, aspoň v základnej rovine, vysloviť určité výhrady k článku JUDr. Matúša Harkabusa (Generálna prokuratúra SR), ktorý bol uverejnený v časopise Magister Officiorum, apríl 2012 (dostupný aj na www.ucps.sk), s názvom „Likvidácia dôkazov zo strany páchateľov trestnej činnosti a princíp nemo tenetur se ipsum accusare“
Autor, JUDr. Matúš Harkabus, sa vo svojom článku zaoberá prípadom, v ktorom subjekt krátiaci dane v prípade oznámenia začatia výkonu daňovej kontroly krátko po tomto zistení, podá trestné oznámenie, v ktorom uvedie, že boli odcudzené všetky účtovné doklady, napríklad zo zaparkovaného motorového vozidla. Následne je začaté trestné stíhanie pre prečin krádeže, ktoré vyústi do jeho prerušenia z dôvodu, že sa nezistili skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe. V priebehu trestného stíhania je oznamovateľ (fiktívny poškodený) vypočúvaný v procesnom postavení svedka – poškodeného po úplnom zákonnom poučení v zmysle príslušných ustanovení Trestného poriadku a aj o trestných následkoch krivej výpovede. Autor si následne kladie otázku, či je možné osobu podávajúcu vymyslené trestné oznámenie s cieľom zatajiť existenciu potenciálnych dôkazov proti nej v inej trestnej veci a nepravdivo vypovedajúcu v procesnom postavení svedka trestne stíhať a ak áno pre aký trestný čin.
Autor prichádza k prekvapivému (a neuveriteľnému) názoru, že takúto osobu je možné trestne stíhať za spáchanie trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 Tr. zák., pretože v takomto prípade nejde o porušenie zákazu donucovania k sebaobviňovaniu. Tento fakt je podľa autora kľúčovým, pretože ide o aktívne konanie páchateľa, páchanie trestných činov podozrivou osobou alebo obvineným v úmysle zatajiť usvedčujúce dôkazy, prípadne tieto ovplyvniť. Ak sa preto, podľa názoru autora, môže takáto osoba dopustiť iných trestných činov (napríklad faľšovania verejnej listy, respektíve krivého obvinenia) môže sa dopustiť aj trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 Tr. zák., pretože aj tu ide o vybočenie z medzí riadnej obhajoby. Autor teda dospel k záveru, že ak páchateľ trestného činu (napríklad trestného činu skrátenia dane) sám príde podať trestné oznámenie, v ktorom vedome ľživo uvádza, že mu boli účtovné doklady odcudzené a to z cieľom, aby sa vyhol prípadnému trestnému postihu za spáchanie trestného činu skrátenia dane a tento výmysel následne potvrdí aj v zápisnici o výpovedi svedka – poškodeného, dopustí sa trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 Tr. zák., pretože v takomto prípade štát páchateľa nijako nenúti poskytnúť dôkazy proti sebe.
Tento názor autora považujem za absolútne nesprávny, účelový a neakceptovateľný.
V prvom rade je nutné uviesť, že autor, celkom nepochopiteľne, opomenul podstatný rozdiel, ktorý je medzi trestným činom krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 Tr. zák. a všetkými ostatnými trestnými činmi, ktoré vo svojom článku spomína (napríklad trestným činom krivého obvinenia, marenia spravodlivosti, či falšovania verejnej listiny). Tento rozdiel spočíva v subjekte trestného činu, teda v tom, že trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 Tr. zák. sa môže dopustiť iba „svedok“ (kým zvyšných trestných činov sa môže dopustiť „ktokoľvek“). Autor sa vo svojom článku vôbec nezaoberá problematikou subjektu trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 Tr. zák. a vôbec sa nepokúša vymedziť pojem „svedok“ (napríklad na podklade právnej teórie, či aspoň praxe). Ak by tak urobil, musel by dospieť k záveru, že pre posúdenie otázky, ktorú si kladie (t. j., či sa páchateľ môže alebo nemôže dopustiť trestného činu krivej výpovede, keď klame, že mu boli účtovné doklady odcudzené) je bez významu, či sa páchateľ dostaví sám dobrovoľne podať lživé trestné oznámenie a následne krivo vypovedá ako svedok, respektíve, či je predvolaný (a tým nútený) k podaniu svedeckej výpovede. Táto koncepcia autora je preto vyslovene nesprávna.
Trestný poriadok a ani Trestný zákon síce nedefinuje pojem „svedok“, avšak z obsahu ustanovenia § 127 ods. 1 Tr. por. sa vo všeobecnosti (teóriou ale aj praxou) vyvodzuje (a to je pre posudzovaný prípad najpodstatnejšie), že svedok je fyzická osoba odlišná od páchateľa (k pojmu svedok pozri bližšie napríklad Šámal, P. a kol. Trestní řád. Komentář. 2. vydání. Praha, C.H. Beck 1997, s. 484 a nasl., Polák, P.: Svedok v trestnom konaní, Eurokodex 2011, s. 90 a nasl.). Svedkom teda nemôže byť podozrivý a ani obvinený a to ani v pomere k ostatným spoluobvineným pokiaľ jeho trestné stíhanie nebolo právoplatne skončené, respektíve pokiaľ nebola jeho trestná vec vylúčená na samostatné konanie (v takýchto prípadoch už nejde o trestnú vec obvineného, pretože jeho trestná vec buď už právoplatne skončila alebo bola osamostatnená na základe uznesenia o vylúčení veci).
Možno preto zopakovať, že svedok musí byť vždy osoba odlišná od páchateľa. Toto konštatovanie je napokon celkom logické a vychádza zo zásady, že nikto nemôže byť svedkom vo svojej vlastnej trestnej veci (vlastnou trestnou vecou sa tu rozumie spáchanie trestného činu páchateľom, pričom je bez významu, či orgány činné v trestnom konaní majú vedomosť o tejto trestnej činnosti a o jej páchateľovi, teda, či je im páchateľ známy alebo neznámy, prípadne či už aspoň vedú trestné stíhanie vo veci trestnej činnosti páchateľa, respektíve o nej zatiaľ žiadne informácie nemajú). Dôsledkom tejto zásady je potom aj to, že výpoveď osoby, ktorá napriek tomu, že je sama páchateľom trestného činu, bola orgánom činným v trestnom konaní vypočutá na zápisnicu o výsluchu svedka (a je bez významu, či sa tak stalo preto, že orgán činný v trestnom konaní chcel, aby sa takáto osoba usvedčila zo spáchania trestného činu svedeckou výpoveďou, respektíve vôbec nemal vedomosť, že by mohlo ísť o podozrivú osobu) je v ďalšom konaní (a to tak v prípravnom konaní ako aj v konaní pred súdom) absolútne nepoužiteľná a nemala by sa ani nachádzať vo vyšetrovacom spise (k uvedenému pozri aj judikatúru, napríklad uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 5 Tz 27/2004).
Napokon, aj z hľadiska procesného je neprijateľné, aby jedna a tá istá osoba mala v jednom a tom istom konaní dve odlišné procesné postavenia a to najskôr procesné postavenie svedka a neskôr aj procesné postavenie obvineného. Ak teda je najskôr určitá osoba vypočutá ako svedok a neskôr je tejto osobe vznesené obvinenie, nie je možné takúto osobu ďalej považovať za svedka (a to ani do minulosti, t. j. vychádza sa z toho, že takáto osoba nikdy nebola svedkom a to ani vtedy, keď vypovedala na zápisnicu o výpovedi svedka) a ako už bolo uvedené, jej výpoveď, ktorú urobila v procesnom postavení svedka nie je možné v ďaľšom konaní použiť (takáto výpoveď je absolútne neúčinným dôkazom).
Z uvedeného potom plynie, že fyzická osoba sa nestáva svedkom len preto, že ju orgán činný v trestnom konaní vypočuje na zápisnicu o výsluchu svedka a poučí ju o právach a povinnostiach svedka. Výsluch svedka je len procesný inštitút (dôkazný prostriedok) upravený Trestným poriadkom, avšak pojem „svedok“ má svoj vlastný autonómny hmotnoprávny význam, nakoľko ide o obligatórny znak skutkovej podstaty prečinu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 ods. 1 Tr. zák. Či sa určitá osoba môže alebo nemôže dopustiť trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 Tr. zák. teda nezávisí len od toho, či takáto osoba bola vypočutá orgánom činným v trestnom konaní na zápisnicu o výsluchu svedka a vypovedala nepravdu o podstatnej okolnosti a to aj napriek poučeniu, ale závisí aj od toho, či takáto osoba môže vôbec byť považovaná za svedka (mať postavenie svedka), t. j. či spĺňa náležitosti pojmu „svedok“ ako subjektu skutkovej podstaty prečinu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 ods. 1 Tr. zák.
Alebo povedané inak, z hľadiska hmotnoprávneho nemožno nikdy páchateľa trestného činu považovať za svedka vo svojej vlastnej trestnej veci a to ani vtedy nie, ak bol vypočutý orgánom činným v trestnom konaní na zápisnicu o výpovedi svedka. Keďže svedkom môže byť len osoba odlišná od páchateľa, nemôže sa páchateľ nikdy vo svojej vlastnej trestnej veci dopustiť trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 Tr. zák., pretože nespĺňa náležitosti subjektu tohto trestného činu a je bez významu, či bol alebo nebol riadne poučený podľa ustanovení o svedkovi a o povinnosti vypovedať pravdivo.
Aby sme nezostali len pri teórii, možno uviesť aj rozhodnutie z praxe a to konkrétne judikatúru Najvyššieho súdu ČR (sp. Zn. 11 Tcu 130/2004, rozhodnutie zo dňa 21.07.2004). Najvyšší súd ČR vyššie uvedené závery zhrnul do nasledovnej právnej vety:
I. Páchateľom trestného činu krivej výpovede spáchaného osobou v procesnom postavení svedka môže byť iba ten, kto vlastnými zmyslami vnímal skutočnosti týkajúce sa činu spáchaného inou osobou a o týchto skutočnostiach vypovedal pred orgánmi činnými v trestnom konaní nepravdu, prípadne zamlčal okolnosť významnú pre ich rozhodnutie.
II. Ak je však ako svedok vypočúvaná osoba, ktorá spáchala trestný čin, ohľadne ktorého podáva svedectvo, potom sa táto osoba nepravdivou svedeckou výpoveďou urobenou po riadnom poučení, vrátane práva odoprieť výpoveď, nedopúšťa konania napĺňajúceho skutkovú podstatu trestného činu krivej výpovede. Z hľadiska objektívnej stránky tohto trestného činu totiž môže uviesť nepravdu o okolnosti významnej pre rozhodnutie orgánu činného v trestnom konaní len osoba odlišná od osoby páchateľa trestného činu, nie však samotný páchateľ trestného činu.
Najvyšší súd ČR k uvedenému dodáva, že okruh páchateľov trestného činu krivej výpovede je tu zúžený len na osoby, ktoré ako svedkovia vypovedajú nepravdu, avšak sami nie sú páchateľmi trestného činu, ktorej sa ich svedecká výpoveď týka. Predmetnú judikatúru tu možno doplniť, že závery uvedené vyššie v právnych vetách platia bez ohľadu na to, či je páchateľ trestného činu predvolaný vypovedať ako svedok orgánom činným v trestnom konaní alebo sa páchateľ trestného činu sám dostaví k orgánu činnému v trestnom konaní a dožaduje sa toho, aby vypovedal v procesnom postavení svedka (napríklad ide o aktívny spôsob obhajoby páchateľa, ktorý chce takto zviesť orgány činné v trestnom konaní na falošnú stopu).
Tieto právne závery vyplývajú aj zo staršej judikatúry (judikatúry z pred roku 1938), ktorá taktiež vychádzala z toho, že ak má byť svedectvo svedectvom, musí výpoveď pochádzať od osoby odlišnej od páchateľa (R 1014/1886). Pojmu svedok nezodpovedá výsluch osoby, ktorú súd vypočul ako svedka, pretože mal za to, že na trestnom čine nie je zúčastnená, ak v skutočnosti bola buď páchateľom alebo účastníkom, nezáleží na tom, či bol vypočúvaný riadne poučený (R 1785/1924). Svedectvom nie je výpoveď osoby, ktorá je podozrivá z účasti na trestnom čine, pričom nezáleží na tom, či bola vypočutá vo forme svedeckej výpovede (R 906/1922). Za svedeckú výpoveď nie je možné pokladať výpoveď osoby, ktorá bola podozrivá, že sama spáchala trestný čin, o ktorom bola vypočúvaná, ak bola jej svedecká výpoveď v skutočnosti obhajobou páchateľa. Túto výhodu (teda nemožnosť pokladať takúto výpoveď za výpoveď svedka) však požíva len osoba, ktorá takou výpoveďou chráni seba, pretože sa subjektívne cíti byť vinná a pravdu zakrýva preto, aby nevyšla najavo jej vlastná vina (Zm 523/1929).
Možno preto zhrnúť, že ak páchateľ trestného činu vypovedá ako svedok o okolnostiach, ktoré sa týkajú jeho vlastnej trestnej činnosti, ide len formálne o svedeckú výpoveď, pretože obsahovo ide o spôsob obhajoby páchateľa trestného činu (a je jedno, či je takáto svedecká výpoveď urobená v trestnom konaní, ktoré sa vedie pre trestný čin skrátenia dane alebo pre páchateľom vymyslený trestný čin, aby ním zakryl trestný čin, ktorého sa dopustil – v obidvoch prípadoch ide o vypovedanie nepravdy z dôvodu zakrytia vlastnej trestnej činnosti, t. j. v oboch prípadoch ide o trestné veci týkajúce sa páchateľa.)
V tomto smere je nutné uviesť aj to, že pri osobe trestne stíhanej pre trestný čin krivej výpovede, ktorá mala nepravdivo popísať okolnosti spáchania určitej trestnej činnosti, musia orgány činné v trestnom konaní vyriešiť ako predbežnú otázku, či nie je sama jej páchateľom. V takomto prípade by nemohla byť trestne zodpovedná za uvedený trestný čin krivej výpovede (pozri k tomu napríklad rozhodnutie Krajského súdu v Hradci králové – pobočky v Pardubiciach sp. zn. 13 To 63/2006 – judikatúry R 59/2006).
Ak všetky vyššie uvedené skutočnosti aplikujeme na posudzovaný prípad páchateľa, ktorý sa dopustí trestného činu skrátenia dane a aby nedošlo k jeho odhaleniu podaná trestné oznámenie z odcudzenia účtovných dokladov, čo následne zopakuje v procesnej výpovedi svedka s tým, že ide o nepravdivú svedeckú výpoveď, nakoľko účtovné doklady napríklad schoval, zničil alebo poškodil, musíme dospieť k záveru, že sa v žiadnom prípade nemôže dopustiť trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy podľa § 346 Tr. zák., pretože táto jeho svedecká výpoveď sa týkala jeho vlastnej trestnej činnosti. Ide o spôsob obhajoby páchateľa, ktorá spočívala v ničení, či skrývaní dôkazov – účtovných dokladov a v následnom legalizovaní zmiznutia účtovných dokladov prostredníctvom podania vymysleného trestného oznámenia.
Ak osoba napríklad schová, zničí alebo poškodení účtovné doklady, ide o podozrenie minimálne zo spáchania trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie podľa § 259 ods. 2 písm. b) Tr. zák. (napríklad neupotrebiteľnosť účtovných dokladov v zmysle tejto skutkovej podstaty môže spočívať aj v ich schovaní, či zatajení) a teda ak vypovedá o účtovných dokladoch v trestnom konaní vedenom pre trestný čin krádeže, ktorá je vymyslená samotným páchateľom, tak vypovedá o svojej trestnej trestnej činnosti a to nepravdivo, pretože opak by znamenal jeho trestné stíhanie. Z hľadiska skutkového teda ide o výsluch páchateľa ako svedka, ktorý vypovedá o veci (účtovných dokladoch), voči ktorej (alebo na ktorej) sa dopustil trestného činu (napríklad zničenia účtovných dokladov) a je bez významu, že formálne (z hľadiska právnej kvalifikácie) sa vedie trestné stíhanie pre vymyslený trestný čin krádeže (páchateľ vypovedá vo veci „zmiznutia“ účtovných dokladov, ktoré „zmizli“ vďaka nemu a použitá právna kvalifikácia sa odvíja len od jeho neporavdivej výpovede lebo inak by musel odhliť svoju trestnú činnosť). Vzhľadom na uvedené treba zopakovať, že je bez významu, či sa na výsluch svedka dostaví páchateľ bez predvolania (dobrovoľne, či iniciatívne) alebo až na predvolanie orgánu činného v trestnom konaní. Podanie ľživého trestného oznámenia je tak súčasťou dokončovania už spáchaného trestného činu (napríklad uvedeného trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a účtovnej evidencie) a preto sa páchateľ nemôže dopustiť trestného činu krivej výpovede, nakoľko, ako už bolo uvedené, nemôže byť, obsahovo, svedkom vo svojej vlastnej trestnej veci (nespĺňa teda náležitosti subjektu tohto trestného činu).
Ide o obdobnú situáciu ako v prípadoch, kde podanie ľživého trestného oznámenia a následná nepravdivá svedecká výpoveď je priamo súčasťou páchania iného trestného činu a takéto nepravdivé trestné oznámenie je nevyhnutným predpokladom dokonania tohto iného trestného činu. Typickým prípadom je tu spáchanie trestného činu poisťovacieho podvodu, kde k dokonaniu trestného činu (vyplateniu poistného plnenia) sa často vyžaduje aj podanie trestného oznámenia a následné vedenie trestného stíhania (pomerne bežnými sú prípady, v ktorých páchateľ v úmysle vylákať poistné plnenie finguje, že mu bolo odcudzené motorové vozidlo, pričom pre vyplatenie poistného plnenia sa vyžaduje podanie trestného oznámenia pre spáchanie trestného činu krádeže). Ani v takýchto prípadoch sa páchateľ trestného činu poisťovacieho podvodu nedopúšťa trestného činu krivej výpovede (a to napriek tomu, že takýto páchateľ vo vymyslenej trestnej veci krádeže vypovedá následne v procesnom postavení svedka – poškodeného), pretože ide o jeho vlastnú trestnú činnosť (spáchanie poisťovacieho podvodu) a vymyslené trestné oznámenie je tu prostriedkom na dokonanie trestného činu a je jeho súčasťou (ani tu páchateľ nemôže byť zároveň svedkom vo svojej vlastnej trestnej veci).
Aby sme sa vrátili k účtovným dokladom, rovnaké to bude aj v prípadoch, v ktorých sa už napríklad vedie trestné stíhanie vo veci trestného činu skrátenia dane a páchateľ tohto trestného činu sa dobrovoľne dostaví, nechá sa vypočuť v procesnom postavení svedka a uvedie, že nemôže predložiť účtovné doklady, lebo mu boli odcudzené (v skutočnosti ich pritom zničil). Ani za takejto situácie sa nemôže dopustiť trestného činu krivej výpovede, pretože je sám páchateľom trestného činu skrátenia dane. Nech tu čitateľa nemýli to, že v tomto prípade sa vedie trestné stíhanie pre trestný čin skrátenia dane a v prípade uvedenom vyššie pre vymyslený trestný čin krádeže. To je len formálne použitie určitej právnej kvalifikácie v trestnom konaní, avšak hmotnoprávne sú tieto prípady rovnaké v tom, že sa týkajú konkrétnej trestnej činnosti, ktorej sa dopustila osoba, ktorá je ohľadne tejto trestnej činnosti vypočúvaná ako svedok (to, že sa napríklad vedie trestné stíhanie pre vymyslený trestný čin krádeže vyplýva len z nevedomosti orgánov činných v trestnom konaní o trestnej činnosti vypočúvanej osoby, avšak nemení to nič na tom, že sa celé toto vymyslené konanie vedie práve a len preto, že k spáchaniu trestného činu, zo strany vypočúvanej osoby, došlo. Práve preto sa aj takéto prípady považujú za veci, ktoré sa týkajú trestnej činnosti osoby, ktorá vypovedá ako svedok, a preto sa ani v takýchto veciach nemôže dopustiť trestného činu krivej výpovede, pretože hmotnoprávne, nejde o svedka ale o páchateľa).
Len pre úplnosť možno dodať, že trestné právo pamätá aj na takéto prípady, v ktorých páchatelia trestných činov ničia dôkazy (napríklad účtovné doklady), respektíve sa inak snažia zatajiť svoju trestnú činnosť a sťažiť tak jej objasňovanie. V takýchto prípadoch ide o tzv. kolúzne konanie zo strany páchateľa, ktoré môže byť, po vznesení obvinenia, dôvodom väzby v zmysle § 71 ods. 1 písm. b) Tr. por. Práve toto je inštitút, ktorým Trestný poriadok dokáže eliminovať napríklad ničenie dôkazov zo strany obvineného a nie trestný postih za jeho nepravdivú svedeckú výpoveď ohľadne skutočností, ktoré sa týkajú jeho vlastnej trestnej činnosti. To napokon vyplýva aj z odbornej literatúry (napríklad Mandák,V.: Meze trestní obhajoby – nástin základných otázek, Trestneprávní revue č. 7/2003), že len inštitútom väzby (teda nie hmotnoprávne ako samostatný trestný čin) sú postihnuteľné konania páchateľa, ktorých sa dopúšťa po dokonaní trestného činu (napríklad zahládzanie stôp trestného činu, ničenie dôkazov, vytváranie si falošného alibi a podobne).
Samozrejme, ak páchateľ trestného činu prekročí medze riadnej (prípustnej) obhajoby môže sa dopustiť iných (ďalších) trestných činov okrem toho trestného činu, ktorý spáchal (napríklad trestného činu vydierania vo vzťahu k svedkovi svojho trestného činu, či krivého obvinenia a podobne).
Na záver je potrebné zopakovať, že právny názor prezentovaný JUDr. Matúšom Harkabusom na možný trestný postih páchateľa za trestný čin krivej výpovede v prípadoch fingovania krádeže účtovných dokladov je vyslovene nesprávny a vyvoláva skôr dojem, že ide o účelový výklad autora v snahe pomôcť orgánom činným v trestnom konaní, ktoré nie sú schopné preukázať trestnú činnosť páchateľa za spáchanie daňového trestného činu bez účtovných dokladov daňového subjektu (česť výnimkám, ktorí dokážu rekonštruovať účtovníctvo daňového subjektu z iných zdrojov, než z jeho účtovníctva) a poskytnúť im aspoň „nejakú náplasť“ a to v podobe „odstíhania“ páchateľa aspoň za trestný čin krivej výpovede. Takéto účelové výklady je však nutné odmietnuť.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.