príspevok je stručným výťahom z publikácie Trestný čin podvodu - komentár s judikatúrou, vydavateľstvo Iura Edition 2012
Cieľom tohto príspevku je poskytnúť stručný prehľad o uplatňovaní princípu ultima ratio v trestnom práve a to na podklade aplikačnej činnosti súdov ako aj prokuratúry a v neposlednom rade viesť polemiku s argumentáciou Generálneho prokurátora SR, ktorá bola použitá ohľadne princípu ultima ratio v konkrétnom prípade v dovolacom konaní pred Najvyšším súdom SR.
a/ princíp ultima ratio – všeobecné východiská vyplývajúce z rozhodovacej činnosti súdov v Českej republike
Podľa odbornej literatúry (1) by princíp ultima ratio mal plniť hlavne funkciu špeciality, ktorá sa uplatňuje tak pri tvorbe noriem trestného práva ako aj pri ich aplikácii. Spočíva v povinnosti zákonodarcu dať prednosť prijatiu netrestných opatrení právnej aj neprávnej povahy pred kriminalizáciou a taktiež v povinnosti súdov a orgánov činných v trestnom konaní dať prednosť uplatňovaniu zodpovednosti podľa netrestnej právnej normy pred postihom páchateľa pomocou noriem trestného práva. Princíp ultima ratio plní tiež funkciu subsidiárnu, ktorá spočíva v tom, že trestnoprávne normy majú byť používané len pokiaľ použitie iných prostriedkov právneho poriadku neprichádza do úvahy alebo ich využitie je zjavne neúčelné. Alebo povedané inak, zákonodarca by mal kriminalizovať len tie najzávažnejšie prípady a umožniť čo najširšie uplatnenie mimotrestných reakcií na porušenie práva, pričom povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní a súdov je reagovať uplatňovaním trestnej represie len na prípady spoločensky škodlivé, pri ktorých mimotrestné prostriedky nestačia k ochrane ohrozených, či porušených práv. Trestné právo by sa, najmä v súkromnoprávnych vzťahoch (osobitne pri majetkových vzťahoch), malo uplatňovať skutočne len podporne k iným právnym normám a aj to len v prípadoch zjavných excesov v súkromnoprávnych vzťahoch, pretože trestné právo je nástrojom celkom nevhodným k regulácii súkromnoprávnych vzťahov (na ich reguláciu slúžia iné právne normy), pričom je potrebné vychádzať z pomocnej úlohy trestnej represie, to znamená trestnú represiu uplatňovať len následne a vedľa iných opatrení.
Doterajšiu judikatúru Ústavného súdu ČR ako aj Najvyššieho súdu ČR k subsidiarite trestnoprávnej represie a princípu ultima rátio zhrnul Ústavný súd ČR v náleze zo dňa 28.04.2010 sp. zn. I. ÚS 541/2010, v ktorom posudzoval sťažnosť odsúdenej, ktorá bola uznaná za vinnú zo spáchania trestného činu podvodu v podstate na tom skutkovom základe, že v úmysle uviesť do omylu konateľa spoločnosti E. a obohatiť na ku škode spoločnosti, žiadala od konateľa uhradenie pôžičky vo výške 1.000.000 Sk a to napriek tomu, že vedela, že spoločnosti takúto čiastku v skutočnosti nepožičala, pričom odkazovala na zmenku, ktorá mala úhradu uvedenej pôžičky zabezpečovať, avšak táto zmenka nepotvrdzovala faktické odovzdanie pôžičky vo výške 1.000.000 Kč a preto ani nebola zahrnutá do účtovníctva tejto spoločnosti.
Ústavný súd ČR najskôr pripomenul svoju judikatúru z minulosti, v ktorej judikoval, že právny poriadok, hoci vnútorne diferencovaný, tvorí jednotu a ako s takým je potrebné s ním zaobchádzať pri aplikácii jednotlivých ustanovení a inštitútov, preto pokiaľ ide o naplnenie objektívnych znakov trestného činu nemôže byť ignorovaná iná než trestnoprávna (napríklad obchodnoprávna) stránka veci (nález Ústavného súdu ČR sp. zn. IV. ÚS 564/2000 zo dňa 08.11.2001). Tento názor ústavného súdu vyplýva najmä z povahy trestného práva ako prostriedku ultima rátio, ktorého prostriedky musia a majú byť použité len vtedy, pokiaľ použitie iných prostriedkov právneho poriadku neprichádza do úvahy alebo je ich použitie zjavne neúčelné. Podľa názoru ústavného súdu je celkom neprípustná prax, keď sa štandartné civilné vzťahy riešia na úkor jedného z účastníkov prostriedkami trestného práva. Týmto spôsobom totiž dochádza k nerovnému postaveniu osôb v ich vzájomných vzťahoch a k neúcte orgánov verejnej moci k rovnosti občanov (nález Ústavného súdu ČR zo dňa 29.04.2004 sp. zn. IV. ÚS 469/2002).
Ústavný súd ČR zopakoval, že trestné právo a trestno-právnu kvalifikáciu určitého konania ako trestného činu, ktoré má súkromnoprávny základ, je potrebné považovať za ultima ratio (poslednú možnosť), teda za krajný právny prostriedok, ktorý má význam predovšetkým celospoločenský, t. j. z hľadiska ochrany základných spoločenských hodnôt. V zásade však nemôže slúžiť ako prostriedok nahradzujúci ochranu práv a právnych záujmov osôb v oblasti súkromnoprávnych vzťahov, kde závisí predovšetkým na individuálnej aktivite osôb, aby „strážili“ svoje práva, ktorým má súdna moc poskytovať ochranu. Je v zásade neprijateľné, aby túto ochranu aktívne preberali orgány činné v trestnom konaní a tak nahrádzali činnosť súdov v občianskoprávnom konaní, pričom trestné stíhanie nie je na mieste, ak sa konanie obvineného pobybuje výhradne v rovine súkromnoprávnych vzťahov. Určité zlyhanie, či nedostatočná činnosť zákonných nástrojov slúžiacich k faktickému výkonu právoplatných a vykonateľných súdnych rozhodnutí nemôže viesť k tomu, aby tieto opatrenia boli doplňované, či nahrádzané prostriedkami trestného práva (rozsudok Najvyššieho súdu ČR zo dňa 24.01.2001, sp. zn. 7 Tdo 290/2000). V právnom štáte je neprípustné, aby prostriedky trestnej represie slúžili k uspokojovaniu subjektívnych práv súkromnoprávnej povahy, pokiaľ nie sú vedľa toho splnené všetky predpoklady vzniku trestno-právnej zodpovednosti, respektíve nie sú tieto predpoklady celkom jasne zistené (nález Ústavného súdu ČR zo dňa 23.03.2004 sp. zn. I. ÚS 4/2004).
Ústavný súd ČR skonštatoval, že ak umožňuje trestné právo realizáciu verejného záujmu na stíhanie trestnej činnosti pomocou robustných a osobnú integritu jednotlivca obmedzujúcich nástrojov, potom ich použitie musí rešpektovať ústavnoprávne limity, v danom prípade princíp proporcionality (spôsobilosť, nevyhnutnosť a adekvátnosť trestnoprávneho prostriedku ochrany). Z ústavného hľadiska pritom žiadny súd nemôže prehliadať zjavnú skutočnosť, že nástroje, pomocou ktorých sa realizuje trestnoprávna ochrana obmedzujú základné práva, či slobody a len dôsledné rešpektovanie princípu ultima ratio zaručuje, že také obmedzenie bude ešte možné považovať za proporcionálne s účelom sledovaným trestným konaním (nález Ústavného súdu ČR zo dňa 02.06.2005 sp. zn. IV. ÚS 469/2004).
Predmetnú judikatúru aplikoval Ústavný súd ČR aj na posudzovaný prípad, pričom zdôraznil, že zmenka, ktorá plní zabezpečovaciu funkciu, nie je k zabezpečovanému záväzku akcesorická a je vo vzťahu k nemu v postavení celkom samostatného a nezávislého záväzku. Ak prípadne zanikne záväzok (v danom prípade záväzok zo zmluvy o pôžičke) nezaniká tým zároveň samotná zabezpečovacia zmenka, nestáva sa neplatnou a z pohľadu zmenkového práva sa na nej nič nemení. Extenzívnym uplatnením zabezpečovacej zmenky sa potom rozumie situácia tzv. osamostatnenia zabezpečovacej zmenky, ktorá umožňuje paralelné uplatňovanie zabezpečovacej zmenky, pričom oddelenie zabezpečovacej zmenky od zabezpečenej pohľadávky zákon nezakazuje, avšak ide o konanie nekorektné. Je potom vecou účastníkov, hlavne dlžníka, aby pri kontraktácii venovali riadnu pozornosť aj aspektom zmenkového práva tak, aby bola už v tejto fáze možnosť extenzívneho uplatnenia zmenky minimalizovaná.
Ústavný súd ČR uzavrel, že z princípu ultima ratio vyplýva, že ochrana majetkových vzťahov má byť v prvom rade uplatňovaná prostriedkami občianskeho a obchodného práva a až tam, kde taká ochrana je neúčinná a kde porušenie súkromnoprávnych vzťahov svojou intenzitou dosahuje zákonom predpokladanú nebezpečnosť, je na mieste uvažovať o trestnej zodpovednosti. Extenzívne uplatnenie zmenky nemožno podľa názoru ústavného súdu považovať, bez ďalšieho, za spáchanie trestného činu podvodu a to ani v prípade, ak k nemu došlo s nepravdivým tvrdením kauzy záväzku. Účastníci zmenkového vťahu, medzi ktorými existuje obchodnoprávny spor, tak majú dosť možností ako ho vyriešiť prostriedkami zmenkového práva a cestou občianskeho súdneho konania. Ústavný súd ČR preto, z dôvodu nerešpektovania princípu ultima ratio, zrušil napadnuté rozhodnutie súdu.
Princíp ultima ratio je pravidelne využívaný aj Najvyšším súdom ČR, ktorý napríklad v uznesení zo dňa 20.07.2005 sp. zn. 5 Tdo 897/2005 skonštatoval, že porušenie zmluvy o dielo jednou zo zmluvných strán nie je možné, bez ďalšieho, považovať za podvodné konanie. Princíp subsidiarity trestnej represie totiž vyžaduje, aby štát uplatňoval prostriedky trestného práva zdržanlivo, to znamená predovšetkým tam, kde iné právne prostriedky zlyhávajú alebo nie sú efektívne.
V stručnosti možno uviesť, že Najvyšší súd ČR tu posudzoval prípad, v ktorom bol obvinený odsúdený za spáchanie trestného činu podvodu, ktorého sa mal dopustiť tak, že (krátené) prevádzkoval školu modelingu, pričom sa zaviazal klientom zabezpečiť päť lekcií spočívajúcich v pohybovej príprave, prácu s vizážistom a podobne, vykonať ukončenie a záver kurzu záverečnými skúškami a poskytnúť certifikát, uzatvoril s viacerými klientami zlmluvy na podklade ktorých od nich prevzal sumu rovnajúcu sa cene kurzu, pričom tak konal za situácie, keď nemal zabezpečných žiadnych odborníkov pre výuku a záverečné skúšky a ani vhodné priestory, vyučoval len sám, hoci nemal v tomto odbore žiadne vzdelanie, čím mal klientom spôsobiť škodu.
Najvyšší súd ČR spochybnil podvodné konanie zo strany obvineného, pričom skonštatoval, že obvinený nekonal tak, že by pod nepravdivou zámienkou vylákal od jednotlivých záujemcov finančné prostriedky a školu modelingu by vôbec neuskutočnil, ale naopak, obvinený kurzy vykonával podľa uzatvorených zmlúv, avšak ich vykonanie nemalo byť, podľa účastníkov kurzu, dostatočne kvalitné, pričom aj podľa názoru súdu bolo neprofesionálne a vykonávané s nedostatočnými skúsenosťami obvineného. Z dokazovania vyplynulo aj to, že cena kurzu zodpovedala jeho kvalite, pričom obvinený nesľuboval absolvovaním kurzu žiadny prospech, teda nezaručoval ďalšie využitie skúšky, či získaného certifikátu. Najvyšší súd ČR následne poukázal na vyššie uvedenú judikatúru Ústavného súdu ČR a potom, s poukazom na princíp ultima ratio a subsidiaritu trestnej represie skonštatoval, že o trestný čin podvodu nešlo.
b) uplatňovanie princípu ultima ratio a zásady subsidiarity trestnoprávnej represie v podmienkach SR
Pod vplyvom uvedených rozhodnutí Ústavného súdu ČR ako aj Najvyššieho súdu ČR sa využívanie princípu ultima ratio a zásady subsidiarity trestnej represie začína udomácňovať aj na území SR a už pomerne často sa aplikuje nielen v rozhodovacej praxi súdov ale aj orgánov činných v trestnom konaní a to najmä pri majetkových trestných činoch.
Možno spomenúť napríklad uznesenie Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici zo dňa 13.05.2011 sp. zn. Kv 30/2011, v ktorom prokurátor zrušil uznesenie policajta o začatí trestného stíhania vedeného pre zločin podvodu podľa § 221 ods. 1, ods. 4 písm. a) Tr. zák., ktorého sa mal páchateľ dopustiť tak, že si u viacerých poškodených spoločností objednal prepravu tovaru, pričom neuhradil v plnej výške fakturované sumy, čím mal spôsobiť uvedeným spoločnostiam škodu.
Prokurátor v uznesení skonštatoval, že z popisu skutku nie je zrejmé v čom mal spočívať omyl poškodených subjektov, pričom zdôraznil, že skutkový základ posudzovanej veci sa týka výhrade porušenia práva vyplývajúceho z občiansko či obchodnoprávnych predpisov s tým, že v takýchto prípadoch zdanlivého (formálneho) splnenia podmienok pre vznik trestnoprávnej zodpovednosti možno prostriedky trestného práva ako prostriedky krajnej represie aplikovať iba zdržanlivo a len v prípadoch, kedy prostriedky ochrany (nápravy) ponúkané inými právnymi odvetviami zlyhali alebo sú neefektívne (subsidiarita trestnoprávnej represie). Trestnoprávna represia nemôže slúžiť ako prostriedok nahradzujúci aktivitu jednotlivca, od ktorého sa primárne, pre sféru súkromnoprávnych vzťahov, očakáva a vyžaduje, aby si strážil svoje práva.
V tomto smere možno spomenúť aj niektoré iné rozhodnutia, ktoré taktiež vychádzali z princípu ultima rátio, napríklad uznesenie Okresnej prokuratúry v Ružomberku o zastavení trestného stíhania zo dňa 30.03.2012 sp. zn. 1Pv 115/2011, ktoré sa viedlo pre spáchanie trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného, pričom prokurátor poukázal na to, že tu ide o spory z pracovných zmlúv, ktoré sa majú riešiť prostredníctvom občianskoprávneho konania. Následne poukázal na princíp ultima ratio a na zásadu subsidiarity trestnej represie s tým, že len dôsledné rešpektovanie princípu ultima ratio zaručuje, že obmedzenia základných práv a slobôd, ku ktorým dochádza v trestnom konaní, bude ešte možné považovať za proporcionálne s účelom sledovaným trestným konaním. Jednotlivé zložky proporcionality pritom sú spôsobilosť, nevyhnutnosť a adekvátnosť použitia trestnoprávneho prostriedku ochrany a vyjadrujú nutnosť zodpovedania otázky, či neexistuje alternatívne riešenie v mimotrestnej oblasti, ktoré by predstavovalo menšie obmedzenie základných práv určitej osoby. Ingerencia donucovacej moci štátu v čase, keď neboli vyčerpané všetky zákonné prostriedky predpokladané právnym poriadkom by bola neprimeraným zásahom do riešenia pracovného sporu.
S poukazom na princíp ultima rátio a zásadu subsidiarity trestnej represie a za použitia právnych názorov prezentovaných v rozhodnutiach najmä Ústavného súdu ČR bolo zastavené trestné stíhanie aj napríklad vo veci vedenej na Okresnej prokuratúre Bratislava III. (sp. zn. 1Pv 113/2010 zo dňa 10.05.2011), ktoré bolo vedené pre prečin neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla podľa § 217 Tr. zák., ďalej na Okresnej prokuratúre v Prešove uznesením zo dňa 28.02.2012 sp. zn. 2Pv 860/2011, v ktorej bolo vedené trestné stíhanie pre prečin podvodu podľa § 221 Tr. zák. ako aj na Okresnej prokuratúre v Pezinku uznesením zo dňa 24.04.2012 sp. zn. 2 Pv 298/2008, ktoré bolo vedené pre trestný čin sprenevery (2).
Orgány činné v trestnom konaní nevyužívajú princíp ultima rátio a zásadu subsidiarity trestnej represie len v prípadoch zastavenia trestného stíhania, ale aj v prípadoch, v ktorých ide o postup pred začatím trestného stíhania, kde sa tieto zásady uplatňujú v uzneseniach o odmietnutí trestného oznámenia, respektíve v uzneseniach prokurátora, ktorým sú rozhodované sťažnosti oznamovateľov (možno spomenúť napríklad uznesenia Krajskej prokuratúry v Bratislave sp. zn. 2 Kv 88/2004 zo dňa 23.01.2007, 2 Kn 2540/2005 zo dňa 11.12.2006, či 1 Kn 52/2007 zo dňa 23.02.2007, ktoré sa zväčša týkali podozrení zo spáchania trestného činu podvodu a skutkovo išlo napríklad o spory o existenciu pohľadávky, spory o správnosť audítorského posudku, či spory o posúdenie zákonného výkonu exekúcie, pričom vo všetkých prípadoch bola aplikovaná zásada subsidiarity trestnej represie a skonštatované, že všetky sporné otázky, ktoré vyplývajú zo skúkromnoprávnych vzťahov a len zdanlivo „prekračujú“ hranicu trestného práva je nutné posudzovať v občianskom súdnom konaní, nakoľko orgány činné v trestnom konaní nie sú zákonom splnomocnené na to, aby suplovali činnosť súdov v civilnom konaní).
Z uvedeného vyplýva, že práve vo fáze trestného konania pred začatím trestného stíhania musí byť prokurátor obozretný a nesmie sa nechať „zatiahnuť“ do majetkových sporov, ktoré majú súkromnoprávny základ, pretože trestné oznámenia sú často zneužívané, najmä v podnikateľskom prostredí, a to z rôznych dôvodov, napríklad vyhnutia sa plateniu súdnych poplatkov, ktoré by bolo nutné uhradiť pri podaní žaloby v občianskom súdnom konaní, z dôvodu, že v trestnom konaní nesie dôkazné bremeno orgán činný v trestnom konaní a nie oznamovateľ (v prípade podania žaloby by totiž musel niesť dôkazné bremeno žalobca), respektíve z dôvodu „nastrašiť“ druhú zmluvnú stranu a primäť ju tak k riadnemu plneniu zmluvných povinností, prípadne z dôvodu pomalosti civilného súdneho konania (3).
Len pre úplnosť je potrebné dodať, že v podmienkach SR je princíp ultima ratio a zásada subsidiarity trestnej represie využívaný aj súdmi. Možno spomenúť uznesenie Okresného súdu Bratislava IV. sp. zn. 2T 90/2010 zo dňa 25.02.2011, v ktorom bolo zastavené trestné stíhanie vedené pre trestný čin podvodu, ktorý sa mal týkať sporu ohľadne vydania osvedčenia o vydržaní notárom, pričom súd skonštatoval, že tento spor je možné vyriešiť na podklade príslušnej žaloby v civilnom konaní a poukázal na zásadu subsidiarity trestnoprávnej represie v smere ako ju aplikuje Ústavný súd ČR. Zhodne postupoval aj napríklad Okresný súd v Pezinku vo veciach vedených pod sp. zn. 3T 62/2008 a 1T 219/2008, v ktorých sa viedlo trestné stíhanie pre spáchanie prečinu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru podľa § 218 Tr. zák., v ktorých, podľa názoru súdu, neprekročili spory o užívanie nehnuteľnosti, či zásahy do vlastníckeho práva súkromnoprávny rozmer veci a nie je na mieste ingerencia prostriedkami trestného práva. V obidvoch trestných veciach rozhodoval o odvolaní prokurátora Krajský súd v Bratislave (uznesenie sp. zn. 5To 17/2009 zo dňa 19.03.2009 a uznesenie sp. zn. 1To 99/2009 zo dňa 04.11.2009), ktorý sa plne stotožnil s aplikáciou zásady subsidiarity trestnej represie a princípu ultima ratio prvostupňovým súdom (ako interpretačného pravidla) a vyslovene zdôraznil, že je neprípustné, aby sa štandartné civilné vzťahy riešili na úkor jedného účastníka prostriedkami trestného práva, čim evidentne dochádza k nerovnému postaveniu zainteresovaných osôb vo vzájomných záväzkovoprávnych vzťahoch.
Z vyššie uvedeného náčrtu niekoľkých rozhodnutí orgánov činných v trestnom konaní a súdov je zrejmé, že už ani v podmienkach SR nie je aplikácia princípu ultima ratio a zásady subsidiarity trestnej represie ničím výnimočná a čoraz viac sa presadzuje ako interpretačné pravidlo.
c) je skutočne aplikácia princípu ultima ratio v podmienkach SR prehnaným súdnym aktivizmom bez opory v zákone a judikatúre?
Vzhľadom k vyššie uvedenému možno označiť za vyslovene prekvapivú argumentáciu Generálneho prokurátora SR v dovolacom konaní vedenom na Najvyššom súde SR pod sp. zn. 5 Tdo 24/2011 a na ňu nadväzujúcu argumentáciu Najvyššieho súdu SR v uznesení zo dňa 13.10.2011.
V stručnosti je nutné uviesť, že podkladom pre dovolacie konanie bolo rozhodnutie Okresného súdu v Novom Meste nad Váhom, ktorý rozsudkom pod sp. zn. 1T 69/2009 oslobodil obžalovaného spod obžaloby pre skutok právne kvalifikovaný ako prečin sprenevery podľa § 213 Tr. zák. (skutkovo išlo o prípad, v ktorom bol obžalovanému poskytnutý spotrebný úver, pričom tento úver bol zabezpečený prostredníctvom zabezpečovacieho prevodu vlastníckeho práva k motorovému vozidlu, ktoré mal následne obžalovaný v detencii, obžalovaný úver nesplácal a motorové vozidlo nevydal ani po predčasnej splatnosti úveru). Základným dôvodom oslobodenia obžalovaného spod obžaloby bolo uplatnenie princípu ultima ratio zo strany prvostupňového súdu, ktorý poukázal na vyššie citované nálezy Ústavného súdu ČR ako aj na odbornú literatúru so záverom, že ide o prípad, ktorý má len občianskoprávny rozmer a že poškodená spoločnosť neurobila žiadne kroky predpokladané občianskym právom na ochranu svojho vlastníckeho práva, pričom v takýchto prípadoch závisí predovšetkým na individuálnej aktivite jednotlivca, aby si strážil svoje práva, ktorým má súdna moc poskytovať ochranu.
Proti predmetnému rozhodnutiu okresného súdu podal dovolanie generálny prokurátor, ktorý v ňom konštatuje, že argumentácia princípom ultima ratio neobstojí, pretože „princíp ultima ratio bol doposiaľ chápaný ako princíp obmedzujúci zákonodarcu v použití trestnoprávneho riešenia protiprávnych konaní vo vzťahu k ostatnej deliktuálnej úprave inkorporovanej v predpisoch občianskoprávnych a podobne. V prípade aplikácie princípu ultima ratio na posúdenie formálnej a materiálnej stránky trestného činu ide, podľa generálneho prokurátora, o prvok súdneho aktivizmu, vymykajúci sa kontinentálnemu chápaniu súdnej moci, ktorý je zrejmým zásahom do kompetencie legislatívneho orgánu. Aplikácia princípu ultima ratio trestného konania v interpretačnej praxi súdov nemá oporu v dosiaľ platnom právnom poriadku a súčasnej judikatúre s výnimkou zahraničnej“. Najvyšší súd SR zamietol dovolanie generálneho prokurátora, nakoľko podľa názoru dovolacieho súdu nešlo o trestný čin vzhľadom k nepatrnej závažnosti (§ 10 ods. 2 Tr. zák.), avšak pokiaľ ide o aplikáciu princípu ultima ratio označil argumentáciu generálneho prokurátora za správnu (bez ďalšej podrobnejšej konkretizácie).
S argumentáciou generálneho prokurátora v predmetnej trestnej veci sa v žiadnom prípade nemožno stotožniť a je potrebné ju označiť za vyslovene nesprávnu.
V prvom rade je nutné uviesť, že princíp ultima ratio bol pôvodne chápaný ako princíp obmedzujúci zákonodracu v tom smere, že trestnoprávne riešenie je krajným prostriedkom vo vzťahu k ostatnej deliktuálnej právnej úprave, ale v súčasnej dobe je už v zásade všeobecne uznávané, že má nepochybne význam aj pre interpretáciu trestnoprávnych noriem a plynie z neho, že trestnými činmi môžu byť len závažnejšie prípady protispoločenských konaní a to podľa zásady, že tam, kde postačia k regulácii prostriedky správneho alebo civilného práva, sú trestnoprávne prostriedky nielen nadbytočné, ale z pohľadu princípu právneho štátu taktiež neprípustné. Pritom tento princíp je uplatňovaný tak v systémoch s formálnym pojatím trestného činu ako aj systémoch s materiálnym pojatím trestného činu (4).
Pomocná úloha trestnej represie v podobe pojatia trestného práva ako ultima ratio teda zaväzuje nielen zákonodarcu, ale aj orgány činné v trestnom konaní a súd, nakoľko má aj interpretačný význam v tom, aby tieto orgány vykladali znaky skutkových podstát trestných činov aj nadväzujúcu mimotrestnú právnu úpravu a aplikovali ich len na závažné prípady, pričom musia zvažovať, či a ako bolo možné využiť inštitúty iných právnych odvetví v reakcii na porušenie práva, o aké iné možnosti išlo, ako boli efektívne, či boli použité alebo prečo neboli použité a musia tiež zabezpečiť dostatočné dôkazy k tomu, aby bolo možné odlíšiť obyčajný občianskoprávny, či obchodnoprávny vzťah od trestnej činnosti (5). Napokon, aplikáciu princípu ultima ratio aj ako interpretačného pravidla v praxi orgánov činných v trestnom konaní, či súdu uznáva aj slovenská odborná literatúra (6).
Z uvedeného vyplýva, že používanie princípu ultima ratio aj ako interpretačného pravidla nie je vôbec cudzie kontinentálnemu chápaniu súdnej moci a nejde ani o prvok súdneho aktivizmu, ktorým by súd, či iné orgány aplikácie práva zasahovali do kompetecií legislatívneho orgánu, tak ako sa mylne domnieva generálny prokurátor. Navyše, z vyššie uvedených rozhodnutí prokuratúry je zrejmé, že aj samotná prokuratúra bežne využíva princíp ultima rátio ako interpretačné pravidlo a vôbec ho nechápe len ako pravidlo, ktoré obmedzuje zákonodarcu pri tvorbe skutkových podstát trestných činov (7).
Za úplne nesprávnu a skutočne prekvapivú však možno označiť tú časť argumentácie generálneho prokurátora v ktorej uvádza, že „aplikácia princípu ultima ratio trestného konania v interpretačnej praxi súdov nemá oporu v dosiaľ platnom právnom poriadku a súčasnej judikatúre s výnimkou zahraničnej“.
Princíp ultima ratio, ako interpretačné pravidlo v praxi orgánov aplikácie práva, má totiž odraz aj v judikatúre slovenských súdov a to konkrétne v judikatúre Ústavného súdu SR, ktorý v náleze zo dňa 01.04.2009 sp. zn. I. ÚS 402/2008 (bod 33) vyslovene uviedol, že „trestné právo (trestný čin) s trestnoprávnou kvalifikáciou určitého konania, ktoré má súkromnoprávny základ, je potrebné považovať za ultima ratio, teda za krajný prostriedok, ktorý má význam predovšetkým celospoločenský, t. j. z hľadiska ochrany základných spoločenských hodnôt. V zásade však nemôže slúžiť ako prostriedok nahradzujúci ochranu práv a právnych záujmov jednotlivca v oblasti súkromnoprávnych vzťahov, kde závisí predovšetkým na individuálnej aktivite jednotlivca, aby strážil svoje práva (vigilantibus iura), ktorým má súdna moc poskytovať ochranu. Je však neprijateľné, aby túto ochranu aktívne preberali orgány činné v trestnom konaní, ktorých úlohou je ochrana predovšetkým celospoločenských hodnôt, nie priamo konkrétnych subjektívnych práv jednotlivca, ktoré svojou povahou spočívajú v súkromnoprávnej sfére. Ústavný súd k uvedenému dodáva, že v právnom štáte je neprípustné, aby prostriedky trestnej represie slúžili k uspokojovaniu subjektívnych práv súkromnoprávnej povahy, ak nie sú okrem toho splnené všetky predpokaldy vzniku trestnoprávnej zodpovednosti, respektíve ak nie sú tieto predpokaldy nespochybniteľne zistené“. Ústavný súd SR tu celkom zjavne nadviazal na judikatúru Ústavného súdu ČR a vyslovene pripustil aplikáciu princípu ultima ratio aj ako interpretačného pravidla.
Tento záver napokon vyplýva aj z odlišného stanoviska sudcu Ústavného súdu SR vo veci vedenej pod sp. zn. II. ÚS 294/2010, ktorý vo svojom disente vyslovene skonštatoval, že „Ústavný súd SR sa už otvorene prihlásil k princípu ultima ratio a k odmietaniu nahrádzania súkromnoprávnych vzťahov trestným právom v náleze I. ÚS 402/2008 s tým, že prekročenie, respektíve „podlezenie“ princípu ultima ratio môže mať ústavnoprávnu relevanciu, prčiom ak pre trestné právo platí, že je právnym prostriedkom ultima ratio a to nielen z hľadiska zákonodárneho, ale aj z hľadiska aplikačného, tak zvlášť to platí pre vzťahy, ktoré majú súkromnoprávne pozadie“.
Ústavný súd SR vyslovene aplikoval princíp ultima ratio aj napríklad v uznesení sp. zn. IV. ÚS 55/2009 zo dňa 19.02.2009, v ktorom skonštatoval aj to, že prípadnú kompenzáciu eventuálnej ujmy sťažovateľa dostatočne zabezpečujú príslušné občianskoprávne inštitúty. Obdobne Ústavný súd SR aplikoval princíp ultima ratio aj v náleze zo dňa 14.12.2011 sp. zn. I. ÚS 316/2011, v ktorom konštatoval, že podľa zásady pomocnej úlohy trestnej represie (zásady subsidiarity) má byť trestné právo použité len ako najkrajnejší prostriedok a len pri typovo najzávažnejších porušeniach spoločenských vzťahov, záujmov a hodnôt, teda len tam, kde iné možnosti, hlavne prostriedky ostatných právnych odvetví, nie sú dostatočné, teda už boli vyčerpané, sú neúčinné alebo zjavne nie sú vhodné. V oblasti aplikácie a interpretácie trestného práva potom – z takto chápaného prostriedku ultima ratio – musia byť akcentované právne princípy a zásady, ktoré primárne súvisia s posudzovaním trestnosti činu, napríklad zásada nullum crimen, nulla poena sine lege, či zásada in dubio pro reo.
Z uvedených rozhodnutí vyplýva, že princíp ultima ratio ako princíp, ktorý má aj interpretačný význam, má svoj odraz aj v judikatúre Ústavného súdu SR a teda nielen v zahraničnej judikatúre ako to nesprávne uvádzal generálny prokurátor. Len pre úplnosť je potrebné dodať, že princíp ultima ratio nemusí byť vyslovene (doslovne) zakotvený v právnom poriadku, aby mohol byť aplikovaný v konkrétnom prípade, tak ako to nesprávne konštatoval generálny prokurátor, pretože postačí ak tento princíp možno vyvodiť z konkrétneho ustanovenia právneho poriadku. Princíp ultima ratio a zásada subsidiarity trestnej represie sa v uvádzanej judikatúre, tak Ústavného súdu ČR ako aj Ústavného súdu SR, vyvodzujú z princípu právneho štátu (článok 1 ods. 1 Ústavy SR). Ak by sa dali, či mohli aplikovať v praxi len princípy, či zásady, ktoré sú vyslovene (doslovne) vyjadrené v právnom poriadku, tak ako to konštatoval generálny prokurátor v dovolacom konaní, nemohla by sa v praxi aplikovať ani napríklad zásada in dubio pro reo, nakoľko ani tá nie je vyslovene upravená v žiadnom ustanovení právneho poriadku, ale jej existencia sa len vyvodzuje zo zásady prezumpcie neviny. Ak teda generálny prokurátor v dovolacom konaní argumentoval aj tak, že „aplikácia princípu ultima ratio trestného konania v interpretačnej praxi súdov nemá oporu v dosiaľ platnom právnom poriadku“ tak zjavne nesprávne považuje právny pozitivizmus za právny formalizmus. Záväznosť zákona totiž nespočíva v záväznosti jeho slovnej formulácie, ale v záväznosti záujmov, kvôli ktorým bol prijatý a ktoré má chrániť (záväzným je preto obsah právnych pravidiel, nie slová použité na vyjadrenie právnych pravidiel. Napríklad, je na orgánoch aplikácie práva, aby vo svojej rozhodovacej činnosti vymedzili obsah pojmu „právny štát“ a vymedzili aj princípy, ktoré z neho plynú a preto moderný zákonodarca neočakáva, že sa orgány aplikácie práva budú len slepo držať slov zákona a ich gramatického výkladu). Rozhodovať podľa zákona teda znamená rozhodovať v rámci zákona, pričom treba zopakovať, že aplikácia práva sa neobmedzuje len na aplikáciu právnych (napísaných) pravidiel, ale zahŕňa tiež zvažovanie právnych princípov, ktoré spoločne tvoria jednotný hodnotový systém práva (8).
Možno preto uzavrieť, že princíp trestného práva ako prostriedku ultima ratio sa prejavuje najmä v prípadoch, ktoré majú súkromnoprávny základ, pričom v takýchto prípadoch musia orgány činné v trestnom konaní a súd vykladať znaky skutkových podstát, prevažne majetkových trestných činov s vedomím, že princíp ultima rátio je neoddeliteľnou súčasťou formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu a má vplyv aj na subjektívnu stránku trestného činu a musia tiež náležite zvažovať, či je možné využiť inštitúty iných právnych odvetví na namietané porušenie práva a či týmito inštitútmi možno reálne dosiahnuť nápravy, ak k porušeniu práva skutočne došlo. Princíp ultima rátio tak umožňuje orgánom činným v trestnom konaní a súdu odlíšiť prípady, ktoré spadajú výhradne do sféry občianskoprávnych, či obchodných vzťahov a napĺňajú len zdanlivo formálne znaky skutkovej podstaty trestného činu od skutočnej trestnej činnosti. Ani prípadnú neschopnosť štátu upraviť svoj súdny systém tak, aby sa osoby mohli rýchle a účinne domôcť v civilnom konaní svojich oprávnených nárokov, nemožno suplovať prostriedkami trestného práva. Prostriedky trestného práva nie je možné využiť len preto, že subjekt, ktorý sa cíti v práve, celkom rezignoval na ochranu, ktorú mu majú poskytnúť súdy v civilnom konaní.
Na záver je však potrebné dodať, že aj aplikácia princípu ultima ratio a zásady subsidiarity trestnej represie má svoje „mantinely“ a nie je možné ju zneužívať v prípadoch, keď ide o závažné excesy zo súkromnoprávnych vzťahov, ktoré už zjavne vybočujú z rámca bežných súkromnoprávnych vzťahov, presahujú ich rámec a napĺňajú už znaky konkrétnej skutkovej podstaty trestného činu (9).
Poznámky pod čiarou:
1. napríklad Nett, A.: Ke změnám trestního práva na úseku hospodářské trestné činnosti a k zásade ultima ratio, Bulletin advokacie č. 10/2009, s. 77, Púry, F., Kuchta J.: Postih úpadkových deliktu podle nového trestného zákonníku s přihlédnutím k úprave přípustného rizika, Bulletin advokacie 9/2011, s. 13 a nasl., Teryngel, J.: K trestním limitum vlastníckeho rozhodování právnických osob – zpronevěra a porušování povinnosti při správě cizího majetku, Trestní právo č. 7/2004
2. uznesenia o zastavení trestného stíhania vydané prokurátorom sú zverejňované na stránke Generálnej prokuratúry SR www.genpro.gov.sk
3. k rovnakému záveru dospela odborná literatúra už v roku 2001, napríklad Šámal, P. a kol.: Podníkání a ekonomická kriminalita v České republice. 1. vydání. Praha: C.H.Beck, 2001, s. 273, pričom na týchto záveroch, o zneužívaní trestného konania podnikateľmi za použitia šikanóznych trestných oznámení, sa nič nezmenilo ani po viac ako desiatich rokoch od vydania citovanej odbornej publikácie.
4. Fenyk, J.: O subsidiární úloze trestní represe a trestním právu jako prostředu ultima ratio nejen v novém českém trestním zákonníku, uverejnený v zborníku Na križovatkách práva. Vydání 1. Praha: C.H.Beck, 2011, s. 81 a nasl.
5. pozri bližšie napríklad Púry, F.: Poznámky k pojetí trestního práva jako ultima ratio, publikované v zborníku Pocta Otovi Novotnému k 80. Narozeninám. Praha: ASPI, Wolters Kluwer, 2008, s. 252 a nasl., Šámal, P. a kol. Trestní zákonník, 1. Vydání, I. diel, 2009, C.H.Beck, s.86 a nasl., Nett, A.: Ke změnám trestního práva na úseku hospodářské trestné činnosti a k zásadě ultima ratio, Bulletin advokacie 10/2009.
6. pozri napríklad Šanta, J., Žilinka, M.: Ekonomická trestná činnosť a princíp ultima ratio, Justičná revue, č. 12/2007, s. 1650 a nasl., Prokeš, J.: Princíp ultima ratio trestného práva v praxi aplikačných orgánov, Justičná revue, 63, 2011, č. 4, s. 546 – 554.
7. je zarážajúce, že Generálna prokuratúra SR kritizuje aplikáciu princípu ultima ratio zo strany súdu, keď nižšie žložky prokuratúry už niekoľko rokov tento princíp bežne v praxi aplikujú
8. k právnemu pozitivizmu pozri bližšie napríklad Sobek, T.: Právní myšlení. Kritika moralizmu. Praha: Ústav státu a práva AV ČR, 2011.
9. pozri k tomu primerane uznesenie Najvyššieho súdu ČR zo dňa 30.06.2009 sp. zn. 4 Tdo 398/2009
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.