Princíp ultima ratio, či zásada subsidiartity trestnoprávnej represie má svoje uplatnenie hlavne v prípadoch, ktoré majú súkromnoprávny základ (teda ide o doménu najmä majetkových trestných činov). Najvyšší súd SR vo svojej aktuálnej judikatúre prijatej v novembri roku 2013 po prvýkrát pripustil existenciu princípu ultima ratio, pričom existenciu tohto princípu aj ako aplikačného a interpretačného postupu pri výklade znakov skutkovej podstaty trestného činu vo svojich predchádzajúcich rozhodnutiach odmietal (napríklad rozhodnutie sp. zn. 5 Tdo 24/2011). Alebo povedané inak, pripúšťal existenciu princípu ultima ratio len ako princípu, ktorý viaže zákonodarcu pri tvorbe trestného zákonodarstva, teda pri koncipovaní skutkových podstát trestných činov (zaraďovaní určitých konaní ako trestných činov do Trestného zákona), avšak odmietal existenciu tohto princípu ako interpretačného, či aplikačného postupu, ktorý by viazal aj orgány činné v trestnom konaní a súdy.
Nie je zrejmé prečo NS SR zmenil svoj postoj k princípu ultima ratio, avška je možné, že sa tak stalo aj v dôsledku rozhodovacej činnosti Ústavného súdu SR, ktorý vo svojich rozhodnutiach už pripustil aplikáciu princípu ultima ratio aj ako aplikačného postupu pri výklade znakov skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu s tým, že tento princíp musí brať do úvahy nielen zákonodarca, ale aj policajt, prokurátor, či sudca pri aplikácii Trestného zákona.
Len pre úplnosť je potrebné dodať, že NS SR v aktuálnej judikatúre pripustil princíp ultima ratio len vo sfére tzv. materiálnej protiprávnosti trestného činu, teda len pri posudzovaní závažnosti prečinov (§ 10 ods. 2 Tr. zák.) a to v rámci posudzovania závažnosti konkrétneho prečinu. K uvedenému rozhodnutiu NS SR je nutné dodať, že jeho záver o možnosti využitia princípu ultima ratio v rámci materiálneho znaku bude možné použiť aj pri trestných činoch, ktoré sú právne kvalifikované ešte podľa Trestného zákona účinného do 31.12.2005, teda v rámci posudzovania stupňa spoločenskej nebezpečnosti (a to aj pri trestných činoch, ktoré sú podľa Trestného zákona platného v súčasnosti považované za za zločiny).
Zásada subsidiarity trestného práva, pomocnej úlohe trestnej represie nie je pritom ničím novým.
Už prvorepublikoví autori na ňu poukazovali (napríklad profesor Miřička v práci z roku 1934), pričom vychádzali aj zo zahraničných právnych úprav s tým, že Miřčika konštatuje, že pre zákonodarcu musí byť prvoradou myšlienkou, že trestná moc nemá byť prepínána, preceňovaná, či nadužívaná, ale trestné právo má byť použité len potiaľ, pokiaľ je to potrebné (nazval to ekonómia trestnej hrozby).
Ďalej uvádzal, že hlavne by nemalo byť k trestnej hrozbe pristúpené tam, kde dostatočnú ochranu právneho vzťahu možno dosiahnuť prostriedkami inými, najmä ochranou civilnoprávnou (tu hovoril o subsidiarite trestnej hrozby), ale len tam, kde hladiac na dôležitosť právneho vzťahu je potrebné zosiľniť ochranu tohto vzťahu.
Už podľa Miřičku musí účel subsidiarity trestnej hrozby dosahovať nielen zákonodarca, ale aj trestný sudca. Z uvedeného možno vyvodiť, že princíp ultima rátio (zásady subsidiartity trestnoprávnej represie) je nutné chápať aj ako aplikačný princíp viažúci nielen súdy ale aj orgány činné v trestnom konaní.
Ďalší z významných prvorepublikovaných trestných autorov Albert Milota vo svojej učebnici trestného práva hmotného z roku 1926 zdôrazňuje, že pri stanovení trestných hrozieb sa štát má riadiť zásadou, že tento trestný následok sa môže spojiť s určitým pravidlom jedine tam, kde inými prostriedkami sa nedosiahne, aby bolo toto pravidlo zachované (subsidiárnosť trestnej sankcie) a že tento trestný následok nesmie byť stanovený vo väčšom rozsahu, než je nevyhnutne potrebné. V ďalších svojich prácach k uvedenému dodával, že zásada trestnoprávnej represie je poistka pred zneužitím štátnej moci, pretože je nevyhnutné, aby štát mohol využiť svoje právo trestať páchateľa protiprávnych činov len v prípadoch, kedy to skutočne vyžaduje ochrana celospoločenských záujmov a len v nevyhnutnej miere.
Pokiaľ ide o Trestný zákon, ktorý bol účinný na našom území do 01.01.2006, tak určitým vyjadrením zásady subsidiarity trestnoprávnej represie, či pomocnej úlohe trestného práva bol tzv. materiálny korektív, teda stupeň spoločenskej nebezpečnosti konania páchateľa.
Tzv. materiálny korektív vyjadrujúci materiálnu stránku spáchaného trestného činu, či materiálnu protiprávnosť činu vychádzal z toho, že pre trestnosť určitého činu nestačilo len naplnenie formálnych znakov určitej skutkovej podstaty, ale bolo nutné, aby čin dosahoval aj vyšší stupeň nebezpečnosti pre spoločnosti, teda aby bol vyšší ako nepatrný.
Práve týmto ustanovením sa malo zabrániť prehnanému užívaniu trestného práva aj v prípadoch, ktoré síce naplňali znaky skutkovej podstaty určitého trestného činu, avšak nedosahovali potrebného stupňa nebezpečnosti (vychádzalo sa tu aj z osoby obvineného, okolností prípadu a podobne).
Z uvedeného by sa dalo vyvodiť, že zásada subsidiartity trestnoprávnej represie mala určitý svoj odraz v materiálnej stránke trestného činu a nehrala žiadnu úlohu pri výklade, či aplikácii formálnych znakov konkrétnej skutkovej podstaty.
Pokiaľ ide o Trestný zákon účinný od 01.01.2006, tak ten zachoval tzv. materiálny korektív len pri prečinoch, pri ktorých vyžaduje nielen naplnenie formálnych znakov určitej skutkovej podstaty prečinu, ale aj to aby bola naplnená určitá závažnosť spáchaného prečinu. Závažnosť prečinu je tu formulovaná takmer zhodne s bývalým stupňom nebezpečnosti pre spoločnosť.
Už bolo spomenuté, že NS SR aktuálnou judikatúrou pripustil zásadu ultima ratio len ohľadne tzv. materiálneho korektívu, teda len pri výklade prečinov a pri posudzovaní ich závažnosti, avšak princíp ultima ratio sa aplikuje aj mimo posudzovania materiálneho korektívu.
Princíp ultima ratio pôsobí v trestnom práve v celej jeho šírke, t. j. neobmedzuje sa len
A) na tzv. materiálnu protiprávnosť určitého konania, teda na jeho závažnosť, tak ako to konštatoval NS SR, ale
B) je možným výkladovým východiskom aj pri výklade formálnych znakov konkrétnej skutkovej podstaty trestného činu
- napríklad princíp ultima ratio sa využíva aj pri výklade formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu, ktoré spodnú hranicu nemajú a sú pomerne široké – napríklad
- hrubá neslušnosť,
- výtržnosť,
- vec všeobecného záujmu,
- omyl a jeho kvalita pri trestnom čine podvodu (nestačí akákoľvek nepravda – omyl musí byť prostriedkom spôsobilým na oklamanie iného v konkrétnej situácii – a to najmä vtedy ak tvrdenie podlieha preskúmavaniu),
- výklad pojmu marenie pri marení exekučného konania, či výkone správy daní a podobne
– z tohto pohľadu je preto využiteľný aj pri zločinoch a využíva sa aj v súvislosti s posudzovaním obvyklej, či povinnej miery rizika poškodeného v súkromnoprávnych vzťahoch, či posudzovaní podnikateľského rizika (či pravidla podnikateľského úsudku)
C) dalej sa využíva aj v prípadoch ak sú naplnené všetky znaky objektívnej stránky trestného činu, avšak pochybnosti sú o subjektívnej stránke konania obžalovaného v smere, že páchateľ konal v presvedčení, že konaná v súlade s právom
– napríklad trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného v súvislosti s pracovnoprávnymi spormi (napríklad zamestnávateľ zadrží zamestnancovi výplatu, nakoľko je názoru, že mu zamestnanec spôsobil škodu, teda nevyplatí mu ju, ale koná v presvedčení, že koná v súlade s právom, nakoľko má voči zamestnancovi pohľadávku)
D) využíva sa aj pri ukladaní trestov (aj keď trocha v inom zmysle),
- nepodmienečný trest odňatia slobody by mal byť chápaný ako ultima ratio, teda mal by byť ukladaný len v prípadoch, keď iné tresty, nespojené s výkonom trestu odňatia slobody nie sú dostatočné na naplnenie účelu trestného právo.
E) princíp ultima ratio zasahuje dokonca aj to trestného práva procesného, kde jeho dôsledné uplatňovanie môže pôsobiť
- ako selekcia podávaných trestných oznámení (stále v SR platí, že právo podať trestné oznámenie je pomerne často zneužívané a to najmä v súkromnoprávnych vzťahoch, kde
- prostredníctvom trestného oznámenia (TO) sa strašia obchodní partneri aby uhradili svoje záväzky, respektíve sa
- TO sa používa na zhromažďovanie dôkazov pre civilné konanie (napríklad zisťovanie majetku druhej zmluvnej strany), či ako odplata za podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu a podobne)
- princíp ultima ratio tak dokáže eliminovať tzv. šikanózne trestné oznámenia (prípady, keď právo na podanie TO sa nevyužíva, ale zneužíva)
- tu je potrebné vychádzať z toho, že napríklad ak niekto podá trestné oznámenie, že mu druhá zmluvná strana neuhradila záväzok a že určite uhradila záväzok niekomu inému a preto ide o trestný čin zvýhodňovania veriteľa, či že ide o trestný čin podvodu – tak takéto podania majú celkom zjavne len civilnú povahu a ich riešenie spadá len do kompetencie súdov v civilnom konaní. Ak by sa začalo trestné stíhanie vo veci museli by sa do skutkovej vety uznesenia namodelovať domnienky oznamovateľa o zvýhodňovaní iného veriteľa, teda musela by sa skutková veta vymyslieť tak aby zodpovedala (aspoň teoreticky) nejakej skutkovej podstate trestného činu a následne by sa takto vymyslenej skutkovej vete prispôsobovalo dokazovanie. Takýto procesný postup by bol absolútne nezákonný.
– postup má byť teda taký, že najskôr, primárne má ísť o civilné konanie a ak by sa v civilnom konaní preukázalo alebo potvrdilo podozrenie zo spáchania trestného činu, nič nebráni tomu, aby sa potom viedlo aj trestné konanie – to je subsidiarita trestného práva, že prednosť má civilné konanie pred trestným – t. j. trestné právo nemá byť použité ako prvé, len preto, že je zadarmo, ľahšie dostupné a rýchlejšie ako civilné.
Škála využitia princípu ultima rátio v trestnom práve je preto pomerne široká a je nesprávne ju zužovať len na tzv. materiálnu stránku spáchaného prečinu, tak ako to urobil NS SR.
Základné východiská princípu ultima ratio
Koncept, či doktrína o trestnom práve ako ultima ratio vychádza z princípu právneho štátu. Princíp ultima ratio je teda obsiahnutý v pojme právny štát (článok 1 ods. 1 Ústavy SR) a vyvodzuje sa z neho výkladom. Na tomto mieste je potrebné odmietnuť časté námietky voči princípu ultima ratio vychádzajúce z toho, že tento princíp nie je nikde v právnom poriadku vyslovene slovne zakotvený a preto neexistuje. Právny poriadok SR je založený na právnom pozitivizme a nie na právnom formalizme, t. j. záväznosť zákona nespočíva v záväznosti jeho slovnej formulácie, ale v záväznosti záujmov, kvôli ktorým bol prijatý a ktoré má chrániť. Záväzným je preto obsah právnych pravidiel a nie slová použité na vyjadrenie právnych pravidiel. Zákonodarca pritom neočakáva, že sa orgány aplikácie práva budú len slepo držať slov zákona a ich gramatického výkladu, ale práve naopak, ponecháva orgánom aplikácie práva voľnosť v tom, aby napríklad vymedzili svojou rozhodovacou činnosťou aj obsah pojmu právny štát. Rozhodovať podľa zákona teda znamená rozhodovať v rámci zákona. Princíp ultima ratio sa preto bežne považuje za súčasť obsahu právneho štátu a nevyžaduje sa, aby bol vyslovene slovne vymedzený v niektorej z právnych noriem. Ak by sme pripustili, že existovať môžu len zásady, princípy, či pravidlá, ktoré sú vyslovene slovne vyjadrené v zákone, museli by sme dospieť k záveru, že neexistuje ani napríklad zásada in dubio pro reo, či zákaz sebaobvinenia (ani tieto zásady nie sú vyslovene slovne a jasne vyjadrené v zákone).
Skutočnosť, že trestné právo musí mať v právnom štáte len sekundárny, či subsidiárny charakter sa vyvodzuje aj z toho, že trestné právo je závislé na ostatných právnych odvetviach. Táto závislosť trestného práva na iných právnych odvetviach teda znamená, že :
- trestné právo chráni spoločenské hodnoty a vzťahy, ktoré sú upravené inými právnymi odvetviami (vlastníctvo, rodina, dane, život a podobne)
- trestné právo je preto najkrajnejší (podporný, či subsidiárny) prostriedok slúžiaci k ochrane právneho poriadku, ktorý je možné použiť len vtedy, keď prostriedky ostatných právnych odvetví nepostačujú. Ide tu teda aj o vyjadrenie zásady pomocnej úlohy trestnej represie a o požiadavok ekonómie trestnej hrozby.
- uvedené vyplýva z toho, že legalitu trestnoprávnych zásahov môže odôvodniť výlučne nutnosť ochrany základných právnych hodnôt pred závažnými činmi, ktoré už svojou závažnosťou prekračujú hranice ochrany inými právnymi odvetviami.
Trestné právo by v žiadnom prípade nemalo nadmieru zasahovať do života spoločnosti a jednotlivcov, pričom by nemalo suplovať (nahrádzať) iné právne odvetvia, ktoré sú zákonodarcom primárne určené na ochranu spoločenských záujmov či hodnôt (napríklad ochrana vlastníckeho práva je doménou občianskeho práva, ktoré nielen definuje vlastnícke právo ale aj stanovuje spôsob ochrany – napríklad určovacie žaloby).
Štát by mal rešpektovať autonómnu vôľu strán v súkromnom práve (čo nie je zakázané je dovolené), mal by dôsledne vyžadovať, aby práve jednotlivci dbali na svoje práva a záujmy a chránili si ich, pričom štát by mal dať jednoznačne najavo, že trestné právo neslúži na to, aby štát prostriedkami trestného práva pomáhal tomu účastníkovi súkromnoprávneho vzťahu, ktorý celkom hrubo zanedbal vlastnú ochranu svojich práv, teda, ktorý nedodržal ani minimálnu povinnú, či obvyklú mieru opatrnosti (tu sa princíp ultima ratio prechádza do konceptu miery opatrnosti poškodeného). Jednotlivci nemôžu spoliehať na to, že štát a trestné právo je tu na to, aby dohliadali na súkromnoprávne vzťahy a naprávali rizikové konanie poškodeného.
Trestné právo teda nesmie pohlcovať iné právne odvetvia, nahrádzať ich a pôsobiť ako primárna ochrana tam, kde ochrana porušenia práva je doménou hlavne iných právnych odvetví. Tu možno spomenúť usmernenie GP SR ohľadne trestného činu krádeže pri neoprávnenom odbere plynu, keď sa plyn odoberá po vypovedaní zmluvy a poškodená spoločnosť má vedomosť o neoprávnenom odbere plynu (teda ak nejde o prípady podvodných úprav plynomerov, či čiernych napojení sa na plynomery, či elektromery ohľadne elektriny). Pri neoprávnenom odbere plynu o ktorom má vedomosť poškodená strana je namieste ochrana podľa civilného práva, ktoré má prostriedky na to ako zabrániť dalšiemu neoprávnenému odberu plynu a napríklad platobným rozkazom možno účinne žiadať aj prípadnú náhradu škody. Usmernenie GP SR ohľadne plynu a krádeže je preto peknou ukážkou porušenia zásady subsidiarity trestného práva a poskytovania primárnej ochrany porušenia práva práve prostriedkami trestného práva. Ochrana majetku (vlastníctva) je totiž typickou doménou občianskeho práva.
Tu treba pripomenúť, že zásada ultima ratio trestného práva vyjadruje aj požiadavku, aby trestné právo nebolo využívané len preto, že ochrana podľa iných právnych odvetví je sťažená napríklad v dôsledku preťaženosti civilných súdov, prieťahov v civilných konaniach, v dôsledku platenia súdnych poplatkov v civilnom konaní a podobne. Trestné právo nemožno použiť na nápravu porušení práva len preto, že subjekt, ktorý sa cíti v práve celkom rezignoval na civilno právnu ochranu.
Trestné právo nemožno použiť podľa vlastného výberu poškodeného a ani z dôvodu aby trestné právo slúžilo k tomu, že poškodenému pripraví dôkaznú situáciu v pripravovanom civilnom konaní (napríklad sa zistia v trestnom konaní majetkové pomery dlžníka, ktoré by inak musel dokazovať poškodený v civilnom konaní)
Predmetná zásada, či princíp ultima ratio taktiež odmieta naivné predstavy o všemocnosti trestnej represie, o tom, že všetky neduhy spoločnosti sa vyriešia ich zaradením do trestného práva a že najlepšia prevencia je represia prostredníctvom trestného práva. Prvoradý význam musí mať rýchle a dôsledné objasnenie trestného činu a potrestanie jeho páchateľa a nie stanovovanie drakonických trestov. Tvrdosť trestu, sama o sebe, nezníži kriminalitu a ani ju neodhalí (preceňovanie trestnej represie).
Základnou funkciou trestného práva by preto mala byť ochrana spoločnosti pred kriminalitou, teda ochrana pred trestnými činmi, ktoré sa vyznačujú určitou vyššou závažnosťou, vyššou spoločenskou nebezpečnosťou, excesom z bežného života (to platí obzvlášť v súkromnoprávnych vzťahoch).
Teraz sa zameriame na konkrétne príklady využitia princípu ultima ratio, teda najmä na tie, ktoré neboli brané do úvahy NS SR v jeho judikatúre, avšak ktoré možno vyvodiť z rozhodovacej činnosti ÚS ČR, ÚS SR, ale aj všeobecných súdov, či aplikačnej praxe orgánov činných v trestnom konaní.
Pod vplyvom týchto rozhodnutí ako aj pod vplyvom toho, že využitie princípu ultima ratio sa v trestnom práve neustále rozširuje, možno v budúcnosti asi očakávať aj zmenu judikatúry NS SR ohľadne princípu ultima ratio, pretože možnosť aplikácie princípu ultima ratio len pri posudzovaní závažnosti prečinov, teda len v rámci materiálnej stránky prečinu, nie je zrejme dlhodobo udržateľný.
V tomto smere je nutné spomenúť a poznať najmä judikatúru Ústavného súdu Českej republiky, ktorá má veľmi dobre rozpracovaný koncept princípu ultima ratio v rozhodovacej činnosti a ktorá celkom zjavne ovplyvňuje aj aplikačnú prax v SR. Je nutné odmietnuť častú argumentáciu v aplikačnej praxi (v rozhodnutiach o sťažnosti, či o odvolaní), v ktorej sa judikatúra českých súdov odmieta s poukazom, že ide o judikatúru cudzieho štátu a preto je možné ju ignorovať, respektíve vôbec na ňu nereagovať.
Tu treba pripomenúť existenciu komparatívneho výkladu práva, teda formy výkladu práva, ktorý vychádza z toho, že ak má iný štát rovnakú alebo veľmi podobnú právnu úpravu ako má SR a ak už určitú problémovú otázku rozhodol (vyriešil) v tomto inom štáte súd, prípadne ide dokonca o oficiálnu judikatúru tohto štátu, je možné vziať toto rozhodnutie do úvahy a vychádzať z jeho argumentačnej sily a presvedčivosti. Vzhľadom k uvedenému je možné aj v akomkoľvek rozhodnutí orgánu činného v trestnom konaní, či súdu vyslovene odkázať na takúto zahraničnú judikatúru (a to nielen na českú, často citovaná je aj napríklad nemecká). Ak teda obvinený, či poškodený namieta v opravnom prostriedku nesprávnosť napadnutého rozhodnutia a k svojej argumentácii použije aj konkrétne rozhodnutie cudzieho štátu (spravidla US alebo NS) je nutné na takéto cudzie rozhodnutie reagovať a napríklad vysvetliť prečo sa na posudzovaný prípad nevzťahuje (napríklad preto, že ide o odlišné skutkové okolnosti), respektíve prečo s ním orgán rozhodujúci o opravnom prostriedku nesúhlasí a potom musí uviesť dôvody prečo sa tak stalo.
Princíp ultima ratio pritom môže byť aj dôležitým aplikačným východiskom pri výklade formálnych znakov konkrétnej skutkovej podstaty akéhokoľvek úmyselného trestného činu, respektíve pri výklade zavinenia vo vzťahu k protiprávnosti.
Pri výklade trestného zákona je nutné mať na pamäti, že trestnoprávna ochrana by nemala byť neúmerne intenzívna. Toto by mal byť základný rys trestného práva, ktorý vyplýva práve zo zásady trestnoprávnej represie.
Napriek tomu, že zločiny sú v Trestnom zákone vymedzené tak, že na ich naplnenie postačí len naplnenie formálnych znakov uvedených v skutkovej podstate zločinu, je nutné vychádzať z toho, že prílišné zdôrazňovanie len formálnej stránky protiprávnosti vedie k prehnanému formalizmu, pričom sa všeobecne uznáva, že protiprávnosť je kategóriou nielen formálnou ale aj materiálnou. Práve prostredníctvom materiálnej stránky protiprávnosti je možné zabrániť prílišnému formalizmu. Preto je nutné, či potrebné považovať princíp ultima ratio za určitú korekciu aj pri zločinoch, ktorý pomáha vyriešiť niektoré problémy, ktoré nie je možné riešiť len prostredníctvom čistej formálnej protiprávnosti. Formálnym spôsobom poznávania totiž nie je možné pochopiť zmysel (obsah) právnej normy.
Ústavný súd ČR aplikoval princíp ultima ratio pri rôznych trestných činov hlavne majetkovej povahy, napríklad pri trestnom čine
- sprenevery,
- podvodu,
- neoprávneného zásahu do práva k bytu, či nebytovému priestoru a princíp ultima ratio neustále rozširuje. Pritom princíp ultima ratio priraďuje vedľa formálnych znakov skutkovej podstaty.
Princíp ultima ratio – zásada subsidiarity trestnej represie má teda aj interpretačný význam, napomáha vyložiť formálne znaky skutkovej podstaty trestného činu podľa ich zmyslu (skutočného obsahu) a rovnako tak pomáha odlíšiť trestné činy od deliktov, ktoré by nemali byť považované za trestné činy (osobitne ked by malo ísť o priestupky, či správne delikty) napriek tomu, že zdanlivo naplňajú znaky skutkovej podstaty niektorého z trestných činov.
Základné rozhodnutia Ústavného súdu ČR, na podklade ktorých sa rozpracovával a aplikoval princíp ultima ratio.
Všetky nižšie uvedené rozhodnutia sú spracované voľne, ide len o výňatky, pričom ich kompletné znenie je možné vyhľadať na internetových stránkach Ústavného súdu ČR, prípadne Najvyššieho súdu ČR.
Prvé rozhodnutie Ústavného súdu ČR ohľadne ultima ratio (kauza cukor a úvahy o tom kedy je možné vec spreneveriť – či prechádza do vlastníctva alebo nie – či možno spreneveriť tržbu z predaja – výhrada vlastníckeho práva) IV. ÚS 564/2000:
V danej veci Ústavný súd ČR ešte vyslovene nepoukázal na princíp ultima ratio, ale vo všeobecnosti sa tento prípad považuje za jeden z prvých, kde tento princíp zohral úlohu.
V posudzovanej veci bol sťažovateľ právoplatne odsúdený za spáchanie trestného činu sprenevery podľa § 248 Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe, že
na základe zmluvy o obchodnom zastúpení so spoločnosťou Cukrovar a.s. prevzal cukor, ktorý predal, avšak finančné prostriedky utŕžené za jeho predaj vo výške cez 500.000 Kč neuhradil poškodenej spoločnosti.
Sťažovateľ sa bránil, že súdy nezohľadnili zmluvný vzťah medzi ním a poškodenou spoločnosťou, na základe ktorej mal nárok na províziu a na penále v prípade nedodania tovaru. Vzhľadom k uvedenému mal voči poškodenej spoločnosti pohľadávku, ktorá prevyšovala pohľadávku poškodenej spoločnosti voči nemu o 100.000 Kč, pričom vo veci bol vedený civilný spor medzi ním a poškodenou spoločnosťou, v ktotom navrhoval započítanie vzájomných pohľadávok.
V priebehu vedenia trestného konania nebolo ešte civilné konanie právoplatne skončené.
Ústavný súd skonštatoval, že právny poriadok je síce vnútorne diferencovaný (na viaceré právne odvetvia), avšak tvorí jednotu a preto s ním ako s takým treba zaobchádzať pri aplikácií jednotlivých ustanovení a inštitútov. ÚS dospel k záveru, že súdy v trestnom konaní pri výklade znakov objektívnej stránky trestného činu sprenevery ignorovali, že vzťah medzi obžalovaným a poškodenou spoločnosťou má súkromnoprávny základ a že spory vzniknuté so súkromnoprávnych vzťahom majú primárne riešiť súdy v civilnom konaní, tak ako to bolo aj v posudzovanom prípade.
ÚS dalej spochybnil aj naplnenie formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu sprenevery, keď konštatoval, že obžalovaný mal síce s poškodenou spoločnosťou uzatvorenú zmluvu o obchodnom zastúpení, avšak jej obchodné podmienky skôr svedčali tomu, že ide o kúpnu zmluvu. Išlo teda o nejasný obchodný vzťah, pričom len zmluva o obchodnom zastúpení by teoreticky mohla spôsobiť naplnenie formálnych znakov trestného činu sprenevery, pretože len v tomto prípade by cukor bol vo vlastníctve poškodenej spoločnosti a rovnako tak aj tržba z jeho predaja. V takomto prípade by však obžalovaný mal skutočne nárok na províziu. Ak by však išlo o kúpnu zmluvu (bez dohody o výhrade vlastníckeho práva) tak by o spreneveru nemohlo ísť vôbec, pretože podstatou zmluvy bol práve predaj cukru (teda obžalovaný pri predaji nekoval v rozpore s účelom zverenia a vo vzťahu k nemu by ani nešlo o cudziu vec).
Tieto sporné veci by však mali riešiť civilné súdy a nie súdy trestné a už vôbec nie počas behu civilného konania. ÚS tu teda zásadu subsidiarity trestného práva aplikoval pri výklade formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu sprenevery.
Druhé rozhodnutie Ústavného súdu ČR ohľadne princípu ultima ratio – úverové podvody voči bankám – súčasné zriadenie záložných práv napríklad k nehnuteľnostiam – problematika podvodu – výšky škody a konania v omyle I. ÚS 558/01:
Druhý prípad sa týkal trestného činu podvodu (v súčasnosti by išlo o úverový podvod), ktorý sa týkal aj problematiky záložného práva a v zárodkoch aj konceptu povinnej (obvyklej) miery opatrnosti poškodeného v súkromnoprávnych vzťahoch.
Sťažovateľ bol odsúdený v podstate na tom skutkovom základe, že ako konateľ spoločnosti s ručeným obmedzením, v úmysle získať finančné prostriedky, sa podielal na uzatváraní úverových zmlúv s bankou, pričom uzatváral zmluvy o dodávke tovaru a služieb, ktoré si nechával preplatiť z úverových účtov po predložení faktúr a po uvoľnení finančných prostriedkov od zmlúv s dodávateľmi odstúpil a úverové prostriedky si ponechal, pričom banke spôsobil škody najmenej vo výške presahujúcej 24 miliónov (bol odsúdený na 8 a pol roka).
Podvodné konanie sťažovateľa bolo videné v tom, že predstieral podnikateľskú činnosť, pričom predkladaním faktúr a dodávateľských zmlúv len vytváral dojem podnikateľa pre banku, aby získal finančné prostriedky.
Výška škody bola vyčíslená súhrnom finančných prostriedkov, ktoré boli uvoľnené bankou. Sťažovateľ pri uzatváraní úverových zmlúv uzatvoril aj zmluvy o záložnom práve k nehnuteľnosti v prospech banky.
Súd prvého stupňa, vo vzťahu k škode, konštatoval, že existencia záložných práv nebráni vzniku škody. Záložná zmluva je zabezpečovací inštitút, ktorý slúži k zabezpečeniu pohľadávky pre prípad, že nie sú dodržané záväzky vzťahujúce sa k splácaniu úveru. Teda k realizácii záložného práva je možné pristúpiť až v prípade, ak dlžník nedodržal záväzky vyplývajúce zo splácania úveru. V častých prípadoch je speňaženie zálohu ťažko realizovateľné, pričom na ten istý záloh môže viaznuť viacero záložných práv viecerých záložných veriteľov.
Súd druhého stupňa sa s týmto názorom, ohľadne vzniku škody a záložného práva, nestotožnil v celom rozsahu s tým, že záložné právo má vplyv na vznik škody, avšak v danom prípade založené nehnuteľnosti v čase uzatvárania úverových zmlúv zdaleka neprevyšovali hodnoty poskytnutých úverov.
Ústavný súd pripomenul, že súdy opomenuli dôsledné vyhodnotenie záložného práva s tým, že speňaženie zálohu je možné na základe jednostranného úkonu záložného veriteľa, pri ktorom nemá vlastník zálohu právnu ochranu. Súdy nezohľadnili dohodu obsiahnutnú v úverových zmluvách, z ktorej vyplýva, že banka bola oprávnená začať kroky k speňaženiu zálohu už v okamihu, keď úver prestal byť splácaný. Banka mala pritom k nehnuteľnosti prednostné záložné právo a preto bolo bez významu koľko bolo ďalších záložných práv.
Samozrejme trestný čin podvodu je možný aj pri záložnom práve a to najmä v prípadoch ak nejde o dostatočné zabezpečenie, prípadne keď ide o podvod v súvislosti so záložným právom (napríklad falošné znalecké posudky o hodnote zálohu a podobne).
Ústavný súd pripomenul, že úverová zmluva a z nej vyplývajúca aj zmluva záložná sa riadili obchodným zákonníkom, pričom súdy nerešpektovali dôsledne autonómnu vôlu zmluvných strán čím došlo k neprípustnému verejnoprávnemu zásahu do súkromnoprávneho vzťahu. ÚS zdôraznil, že výška prípadnej spôsobenej škody mala byť predmetom spolahlivého dokazovania s tým, že speňaženie zálohu bolo len na vôli banky.
ÚS spochybnil aj znak skutkovej podstaty trestného činu podvodu, ktorý sa týka uvedenia do omylu. Pripomenul, že banka schalovala poskytnutie úveru, pričom musela alebo mala vedieť o rizikovosti úveru ako aj o nereálnosti podnikateľského zámeru a to o to viac, keď boli sťažovateľovi poskytnuté viaceré úvery a tak dochádzalo k tzv. preúverovaniu (úverom sa hradil predchádzajúci úver).
V tejto súvislosti US uviedol, že ak je omyl definovaný ako rozpor medzi predstavou a skutočnosťou, potom logicky nemožno na strane oklamaného odhliadnuť od jeho sumy vedomosti o skutočnosti ohľadne ktorej je klamaný, teda od jeho spôsobilosti byť oklamaný, nemožno bez ďalšieho opomenúť možnosť oklamaného omyl jednoducho eliminovať. Banka mala v rukách nástroje umožňujúce včasnú elimináciu rizika plynúceho z konania sťažovateľa.
Do určitej miery tu išlo aj o aplikáciu konceptu obvyklej miery opatrnosti poškodeného, teda pri trestnom čine podvodu, pri výklade znaku uvedenie do omylu nemôže ísť o akúkoľvek nepravdu ale len o takú, ktorú nie je možné, bez ďalšieho zistiť a to v prípadoch ak tvrdenie podlieha preskúmavaniu.
Rovnako tak US uviedol, že pokiaľ ide o naplnenie objektívnych znakov trestného činu, pri premietnutí princípu trestnoprávnej represie ako posledného prostriedku ultima ratio nemôže byť ignorovaná obchodnoprávna stránka veci. Tu vyslovene US kladie dôraz na to, že princíp ultima ratio má interpretačný vyplyv aj na výklad formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodu.
Tretie rozhodnutie Ústavného súdu ohladne ultima ratio – trestný čin sprenevery – kauza šteňatá I. ÚS 4/04,
Ďalšie významné rozhodnutie ÚS ohľadne zásady ultima ratio sa týkalo trestného činu sprenevery, ktorého sa mala sťažovateľka dopustiť v podstate tak, že prevzala od poškodeného desať šteniat rasy Bulmastiff a súčasne sa zaviazala štenatá predať a získané peniaze odovzdať poškodenému, pričom predala 9 šteniat, získané peniaze neodovzdala a použila ich pre svoju potrebu a tak spôsobila škodu minimálne vo výške 108.000 Kč.
Sťažovateľka bola odsúdená k podmienečnému trestu a k náhrade spôsobenej škody.
Sťažovateľka napadla rozhodnutia súdov, pričom tvrdila, že rozhodnutia boli založené na nesprávnej aplikácii mimotrestných právnych noriem a to konkrétne Občianskeho zákonníka. Medzi ňou a poškodenou osobou bola uzatvorená, pričom išlo o príkaznú zmluvu, teda o jej záväzok predať zverené šteňatá a vyplatiť poškodeným kúpnu cenu (podľa príkaznej zmluvy je príkazca povinný nahradiť príkazníkovi potrebné náklady vynaložené pri vykonávaní príkazu. Ide teda o nárok vyplývajúci priamo zo zákona, pričom sťažovateľka bola názoru že mala voči poškodenému pohľadávku, ktorú mohla započítať voči pohľadávke poškodeného).
ÚS sa stotožnil s námietkou sťažovateľky ohľadne chybnej aplikácie mimotrestných noriem všeobecnými súdmi. Všeobecné súdy pri otázke subjektívnej stránky trestného činu vôbec neprihliadli k úprave záväzkových vzťahov, ktoré sťažovateľka s poškodenými uzatvárala.
Podľa názoru US nemožno prehliadnuť, že sťažovateľka evidentne musela mať mať náklady na chov zverených šteniat do doby ich predaja. Podľa názoru US má táto námietka zásadnú relevanciu ohľadne určenia viny.
Následne US formuloval právnu vetu, ktorá sa bežne používa aj v slovenských rozhodnutiach ohľadne princípu ultima ratio a je už pomerne slávnou žijúcou vlastný život:
Trestné právo a trestnoprávnu kvalifikáciu určitého konania, ktoré má súkromnoprávny základ, ako trestného činu je potrebné považovať za ultima ratio, teda za krajný právny prostriedok, ktorý má význam predovšetkým celospoločenský, t.j. z hľadiska ochrany základných spoločenských hodnôt. V zásade však nemôže slúžiť ako prostriedok nahrádzajúci ochranu práv a právnych záujmov jednotlivca v oblasti súkromnoprávnych vzťahov, kde závisí predovšetkým na individuálnej aktivite jednotlivca, aby strážil svoje práva, ktorým má súdna moc poskytovať ochranu. Je však neprijateľné, aby túto ochranu aktívne preberali orgány činné v trestnom konaní, ktorých úlohou je ochrana prevažne celospoločenských hodnôt, a nie priamo konkrétnych subjektívnych práv jednotlivca, ktoré svojou povahou spočívajú v súkromnoprávnej sfére. Trestné stíhanie nie je namieste ak sa konanie obvineného výhrade pohybovalo v rovine občianskoprávnych vzťahov. Určité zlyhanie či nedostatočná účinnosť zákonných nástrojov slúžiacich k faktickému výkonu právoplatných a vykonateľných súdnych rozhodnutí nemôže viesť k tomu, aby tieto opatrenia boli nahradzované, či doplňované prostriedkami trestného práva. V právnom štáte je neprípustné, aby prostriedky trestnej represie slúžili k uspokojovaniu subjektívnych práv súkromnoprávnej povahy, ak nie sú vedľa toho splnené všetky predpoklady vzniku trestnoprávnej zodpovednosti, respektíve ak nie sú tieto predpoklady celkom nezpochybniteľne zistené.
Predmetné rozhodnutie US považovalo teda princíp ultima ratio za aplikačný prostriedok pri výklade subjektívnej stránky trestného činu sprenevery, teda opätovne sa dotýkalo aj formálnych znakov skutkovej podstaty stíhaného trestného činu a nie len materiálnej protiprávnosti.
Dôležitým konštatovaním je tu aj to, že US sa vyslovene vyslovil proti zneužívaniu trestného práva v prípadoch, keď osoba, ktorá sa cíti poškodená podá trestné oznámenie len preto, že civilné konanie považuje sa nepružné, či zdĺhavé, respektíve len preto, že trestné konanie je zadarmo. Je podstatným aj veta, že trestné právo nie je určené na to, aby nahrádzalo, či doplňalo konanie civilné, teda aby slúžilo ako akési opravné konanie pre neúspešného účastníka civilného konania.
Štvrté rozhodnutie ÚS ohľadne princípu ultima ratio – je zaujímavé tým, že ide o civilné rozhodnutie týkajúce sa nesprávneho úradného postupu IV. ÚS 469/02.
V danom prípade sťažovateľ žiadal náhradu škody za nezákonne vedené trestné stíhanie, ktoré skončilo jeho právoplatným oslobodzujúcim rozsudkom. Trestné konanie bolo vedené pre trestný čin sprenevery v podstate na tom skutkovom základe, že sťažovateľ dostal do prenájmu čistaci prostriedok na podklade leasingovej zmluvy od poškodenej spoločnosti, pričom uhradil 7 splátok a následne prestal splátky uhrádzať s tým, že prístroj je nadhodnotený a prístroj nevrátil (vrátil ho až po podaní trestného oznámenia).
Sťažovateľ bol teda právoplatne oslobodený spod obžaloby, pričom jeho žaloba o náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom bola zamietnutá, nakoľko civilné súdy boli názoru, že dôkazná situácia odôvodňovala podanie obžaloby s tým, že nie je možné považovať každé vznesené obvinenie, pokiaľ nevyústi do právoplatného odsudzujúceho rozsudku, za nezákonné.
ÚS bol opačného názoru, keď v danom prípade v podstate uviedol, že trestné stíhanie od začiatku (t. j. od vznesenia obvinenia) bolo v rozpore s princípom ultima rátio, pričom uviedol, že nebolo zistené nič, čo urobila poškodená spoločnosť, aby civilnými prostriedkami dospela k náprave, či k vráteniu prístroja.
US opät pripomenul, že pokiaľ ide o naplnenie objektívnych znakov trestného činu sprenevery tak nemôže byť ignorovaná iná než trestnoprávna stránka veci. To súvisí s povahou trestného práva ako ultima ratio, ktorého prostriedky majú byť použité vtedy, pokiaľ použitie iných prostriedkov právneho poriadku neprichádza do úvahy alebo je ich použitie zjavne neúčelné. Je celkom neprípustná prax, keď sa štandartné civilné vzťahy riešia na úkor jedného z nich prostriedkami trestného práva. Týmto spôsobom totiž dochádza k znerovnoprávneniu osôb v ich vzájomných vzťahoch a k neúcte orgánov verejnej moci k rovnosti občanov.
Toto rozhodnutie je zaujímavé aj ohľadne slovenskej právnej úpravy, keď aj v podmienkach SR bolo pomerne sporné, či možno považovať za nesprávny úradný postup vznesenie obvinenia za situácie, keď následne došlo k oslobodenou spod obžaloby. Tu treba poukázať na to, že prokuratúra sa zväčša bránila v takýchto sporoch tak, že ak si dve skupiny dôkazov odporujú musia podať obžalobu o ktorej musí rozhodnúť súd (prípadne aj podľa zásady in dubio pro reo).
Slovenská civilná judikatúra však postupuje tak že podľa výsledku trestného konania vyvodzuje nezákonnosť jeho vedenia. Tu možno poukázať najmä na nasledovnú judikatúru:
Stanoviská a rozhodnutia vo veciach občianskoprávnych Zbierka stanovísk NS a súdov SR 3/2013
37.
R O Z H O D N U T I E
Z hľadiska uplatnenia práva na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím podľa § 6 ods. 1 veta prvá zákona č. 514/2003 Z.z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov má rozhodnutie prokurátora alebo policajta o postúpení veci podľa § 214 ods. 1 Trestného poriadku* inému orgánu, ktorý prejednáva priestupky alebo iné správne delikty alebo ktorý vykonáva disciplinárne konanie, rovnaké dôsledky, ako zrušenie alebo zmena právoplatného rozhodnutia pre nezákonnosť príslušným orgánom.
(Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 30. januára 2012 sp.zn. 4 Cdo 54/2011)
Z uvedeného vyplýva, že je potrebné dôsledne preskúmavať uznesenia o vznesení obvinenia (a to bez ohľadu na to, či voči nim bola podaná sťažnosť), aby nedošlo k vzneseniu obvinenia za skutok, ktorý sa týka výhrade civilnoprávneho sporu a len zdanlivo naplna znaky skutkovej podstaty trestného činu. Len pre úplnosť treba dodať, že postup prokuratúry keď podáva obžaloby za každú cenu nie je správny a nemôže sa uplatňovať aj pri vznesení obvinenia (nemôže teda, bez dalsieho, platiť, že ked sú dve skupiny dôkazov je nutné vzniesť obvinenie, pretože v prípravnom konaní neplatí zásada v pochybnostiach v prospech poškodeného, či v neprospech podozrivého).
Piate rozhodnutie US ohľadne princípu ultima ratio – zadržanie veci, teda výkon zádržného práva nie je možné, bez ďalšieho považovať za trestný čin sprenevery II. ÚS 372/03.
V danej veci išlo o podozrenie zo spáchania trestného činu sprenevery, ktorého sa mal sťažovateľ dopustiť tak, že nevrátil požičaný osobný počítač, ktorý mu bol daný do dispozície a to až dovtedy, keď mu nebude opravený počítač, ktorý mal od inej osoby(J.S.) k dispozícii.
Sťažovateľ namietal, že za opravu počítaču, ktorý mal od J.S. musel zaplatiť a preto požičaný počítač vráti až mu bude táto úhrada preplatená.
Išlo tu v podstate o aplikáciu zádržného práva, výkon zádržného práva.
Pôvodne bola vec súdom prvého stupňa oslobodená, avšak následne, po vrátení veci odvolacím súdom, súd prvého stupňa uznal vinu.
US zrušil odsudzujúce rozhodnutia z procesných dôvodov (najmä preto, že sa dokazovala výhrade len vina sťažovateľa a nie aj skutočnosti, ktoré sú v jeho prospech).
K veci sa však vyjadril aj z hmotnoprávneho hľadiska keď skonštatoval, že zadržanie veci za účelom zabezpečenia svojej pohľadávky nemožno pokladať bez ďalšieho za prisvojenie si cudzej veci a teda za spreneveru a to ani v prípade, ak neboli splnené všetky podmienky zádržného práva podľa občianskeho zákonníka. Účastníci občianskoprávneho vzťahu, medzi ktorými existuje spor ohľadne splnenia podmienok zádržného práva, majú dosť možností ako ho vyriešiť prostriedkami občianskeho práva. Princíp subsidiarity trestnej represie vyžaduje, aby štát uplatňoval prostriedky trestného práva zdržanlivo, t. j. predovšetkým v prípadoch, kde iné právne prostriedky zlyhávajú alebo nie sú efektívne.
Podľa US teda nešlo o trestný čin sprenevery. Princíp ultima ratio tu bol uplatnený ako podporný argument pri výklade znakov skutkovej podstaty trestného činu sprenevery a to ohľadne protiprávnosti konania.
Ohľadne zádržného práva je zaujímavým aj rozhodnutie NS ČR (3 Tdo 579/2011), ktoré sa týkalo prípadu, v ktorom bol obvinený odsúdený za trestný čin krádeže, ktorého sa mal dopustiť tak, že odcudzil z rodinného domu rôzne veci poškodenému (sedacia súprava, chladnička, bojler a podobne), čim mal spôsobiť poškodenému škodu.
Obvinený namietal, že išlo o výkon zádržného práva (alebo tzv. quasi – zádržného práva ako to nazval NS, kedže neboli celkom splnené všetky podmienky zádržného práva), nakoľko poškodený zadržiaval veci jeho.
Všeobecné súdy uznali obvineného za vinného v podstate preto, že dodatočne pojal úmysel veci nevrátiť teda vtedy, keď už mu poškodený oznámil, že dôvod, pre ktorý veci zadržiaval je bezpredmetný.
V tejto súvislosti bolo zdôraznené, že pri trestnom čine krádeže musí úmysel prisvojiť si cudziu vec mať páchateľ už v čase, keď sa vecí zmocňuje, pokiaľ sa páchateľ zmocní cudzej veci bez tohto úmyslu, môže sa podľa okolností prípadu jednať o iný trestný čin, napríklad trestný čin neoprávneného užívania cudzej veci. Subjektívna stránka trestného činu krádeže teda nebude naplnená tam, keď si páchateľ prisvojí vec s iným úmyslom, ako si ich prisvojiť a až neskôr pojme úmysel si ich trvale ponechať (ide o situáciu podobnú prípadu, keď dlžník až dodatočne pojme úmysel vypožičané peniaze nevrátiť, pričom takýmto spôsobom nenapĺňa znaky trestného činu podvodu).
V prípade, ak sa obvinený zmocní cudzej veci, aby dosiahol vrátenie vecí vlastných a vykonáva akési quasi zadržovacie právo, je potrebné posudzovať použitie trestného práva veľmi zdržanlivo aj z hľadiska zásady subsidiarity trestnej represie a použitie trestného práva ako prostriedku ultima ratio.
V súvislosti so zádržným právom je možné spomenúť aj rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave. Išlo o vec, v ktorej bol obvinený odsúdený súdom prvého stupňa za spáchanie trestného činu sprenevery podľa § 213 Tr. zák. v podstate na tom skutkovom základe, že ako konateľ poškodenej spoločnosti si ponechal motorové vozidlo ako aj mobilný telefón, ktorý mu bol poskytnutý na plnenie jeho pracovných povinností a tieto veci nevrátil ani potom ako bol odvolaný z funkcie konateľa a bol vyzvaný poškodenou spoločnosťou na ich vrátenie.
Odvolací súd zrušil rozsudok súdu prvého stupňa a vo veci rozhodol sám tak, že obvineného oslobodil spod obžaloby.
Svoje rozhodnutie odôvodnil aj aplikáciou princípu ultima ratio, nakoľko z dokazovania bolo zistené, že obvinený veci po odvolaní z funkcie neužíval, ale ich nevrátil preto, že žil na území SR a poškodená spoločnosť mala sídlo na území CR, pričom vyzval poškodenú spoločnosť aby si pre veci sama prišla. Zároveň bolo zistené, že poškodená spoločnosť nevyplatila konateľovi poslednú mzdu a dohodnutú odmenu a to práve z dôvodu nevrátenia veci. Bývalý konateľ preto zadržiaval tieto veci aj z dôvodu pohľadávky z titulu nevyplatenej mzdy a odmeny. Odvolací súd skonštatoval, že poškodená spoločnosť mala dosť možností ako sa domôcť vrátenia vecí cestou občianskeho súdneho konania, čo vôbec nevyužila, ale len vyzvala na vrátenie veci a následne ihneď vec riešila prostredníctvom podania TO. Odvolací súd uzavrel, že vzájomné spory bývalého konateľa so súčasným vedením poškodenej spoločnosti nie je možné riešiť cestou trestného práva, nakoľko takéto spory spadajú výhradne do kompetencie súdov v civilnom konaní, ktoré sú oprávnené na posúdenie toho, či boli splnené všetky zákonné podmienky ohľadne záložného práva, respektíve prostredníctvom civilného konania sa poškodená spoločnosť mohla domôcť vrátenia zadržiavaných vecí. Nebol preto žiadny dôvod aby do tohto vzťahu vstúpil štát prostriedkami trestného práva.
Zasahovanie princípu ultima ratio do trestného práva procesného:
Už bolo uvedené, že princíp ultima ratio by sa mal využívať aj ako určitá selekcia podaných TO, keď aj v podmienkach SR sa
- TO často zneužívajú a to najmä v záväzkovoprávnych vzťahoch, keď zmluvná strana, ktorá sa cíti poškodená porušením zmluvnej povinnosti druhou zmluvnou stranou podá TO aby túto druhú zmluvnú stranu postrašila, či dosiahla nápravu prostredníctvom trestného konania a to napriek tomu, že všetky sporné otázky vyplývajúce zo záväzkovoprávnych vzťahov sa majú primárne riešiť v občianskoprávnom konaní , respektíve
- v prípadoch keď TO je podané preto, že civilné konanie sa považuje za príliš zdĺhavé, či nefunkčné (sem spadajú aj prípady, keď veriteľ nedokáže uspokojiť svoju pohľadávku prostredníctvom konkurzného konania, prípadne exekučného konania).
- Taktiež v niektorých prípadoch ide o podávanie tzv. šikanóznych TO, kde nejde o využívanie práva podať TO ale ide o zneužívanie tohto práva napríklad v konkurenčnom podnikateľskom prostredí a podobne.
Praktické prípady dopadu princípu ultima ratio aj do trestného práva procesného:
Rozhodnutie Ústavného súdu ČR – zneužitie TO (II. US 1098/2010).
V danom prípade bol sťažovateľ právoplatne odsúdený za trestný čin neoprávneného zásahu do práva k bytu, domu alebo nebytovému priestoru (u nas § 218 Tr. zák.), ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe, že opakovane vymenil zámok na vstupných dverách domu, ktorého bol spolumajiteľom a napriek opakovaným výzvam nevydal druhej spolumajiteľke kľúče od domu a ani jej inak neumožnil vstup.
Samotné trestné konanie bolo začaté na podklade trestného oznámenia spolumajiteľky domu, v ktorom uviedla, že so sťažovateľom boli partneri a kúpili dom do podielového spoluvlastníctva a následne ho spoločne rekonštruovali. Následne sa rozišli a začali riešiť majetkové vzťahy medzi sebou.
Následne spolumajiteľka domu zaslala polícii vyjadrenie, že trestné oznámenie berie späť nakoľko spolu uzatvorili dohodu o zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva a že si vyjasnili všetky sporné otázky medzi sebou a to aj ohľadne neodovzdania kľúčov k domu, v ktorom inak nebývala a neužívala ho.
Sťažovateľ bol následne odsúdený za spáchanie uvedeného trestného činu, pričom v konaní pred ústavným súdom namietal, že išlo o dom, ktorý bol neobývateľný a nikto ho neužíval (bál sa po rozchode, že mu z domu vezme veci), pričom motívom podania TO bol nátlak na jeho osobu, aby sa s poškodenou majetkovo vyrovnal, k čomu napokon aj došlo. Išlo o spoluvlastnícky spor, ktorý nemal žiadny trestnoprávny rozmer.
US opätovne pripomenul, že súdy v trestnom konaní musia vždy zohľadniť prípadný občianskoprávny rozmer prejednávanej veci ako aj to, či je ho možné riešiť občianskoprávnou cestou. Pripomenul, že v danom prípade obidve strany po búrlivom rozchode riešili pomerne dlho svoje majetkové spory cez advokátov. Podľa názoru US podané TO slúžilo ako prostriedok nátlaku na určité vyriešenie spoluvlastníckych vzťahov a nie k ochrane užívacieho práva k spoločnej nehnuteľnosti.
Išlo o majetkový spor medzi spoluvlastníkmi, pri ktorom zjavne neboli vyčerpané prostriedky ochrany práva, ktoré poskytujú súdy v civilnom konaní. Následne US pripomenul závery vyplývajúce z princípu ultima ratio, tak ako boli judikované už vo vyššie uvedených rozhodnutiach.
Z uvedeného nálezu US vyplýva, že určitým vodítkom pri riešení toho, či podané TO je využitím alebo zneužitím práva podať TO by mohla byť okolnosť, či
- v TO sa nepopisujú len majetkové spory napríklad medzi jednotlivými účastníkmi záväzkovoprávneho vzťahu, respektíve či nejde o vlastnícke spory, prípadne čisto o pracovné spory a podobne (a či sa účastníci takýchto sporov domáhali ochrany práva v civilnom konaní)
– to sa vyslovene týka často práve trestného činu podľa § 218 Tr. zák., kde dochádza k podávaniu TO napriek tomu, že vo veci sa často vedie civilný spor o vypratanie nehnuteľnosti, kde si strany riešia svoj pohľad na vec). V takýchto prípadoch by sa malo pristupovať k TO obozretne, pričom takéto spory by sa mali jednoznačne riešiť prostredníctvom civilného konania.
Druhé rozhodnutie US CR sa týkalo kauzy odposluchy (pomerne známa vec) I. ÚS 789/06:
V danej veci sa na US obrátil sťažovateľ, ktorý pôsobí ako advokát a to v súvislosti s odpočúvaním jeho telekomunikačnej prevádzky s jeho klientom, ktorého zastupuje v rôznych civilných sporoch.
Sťažovateľ teda ako advokát zastupuje klienta, ktorý je vo viacerých občianskoprávnych sporoch, v ktorých žaluje ČR a domáha sa vrátenia viacerých nehnuteľností, pričom v čase rozhodovania US nebola väčšina týchto sporov právoplatne ukončená. Klient pritom namieta jeden z Benešových dekrétov o konfiškácii majetku a popiera legálnosť aplikácie tohto dekrétu prezidenta.
Paralelne s civilnými konaniami bolo začaté trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu podľa § 250 Tr. zák., ktoré bolo videné v tom, že sťažovateľ (ako advokát) v civilných žalobách spochybňoval podmienky konfiškácie majetku jeho klienta a úmyselne zamlčoval alebo uvádzal neúplné podstatné skutočnosti týkajúce sa určenia národnosti a podmienok konfiškácie, čím mal uviesť do omylu štátne orgány a neoprávnene získať majetok iných osôb v prospech klienta. – v podstate sa mu kládlo za vinu, že ako advokát zamlčal určité okolnosti, ktoré zistil a z ktorých vyplývalo, že nárok jeho klienta nemusí byť opodstatnený.
Následne príslušný súd povolil odpočúvanie telekomunikačnej prevádzky medzi sťažovateľom a jeho klientom.
Zaujímavosťou prípadu bolo aj to, že vedúci odboru Vrchného štátneho zastupiteľstva, ktorá vec dozorovala, uložil dozorovej prokurátorke pokyn, aby uznesenie o vznesení obvinenia nezrušila ak bude mať všetky formálne náležitosti. Dozorová prokurátorka ako aj ostatní prokurátori odmietli splniť tento pokyn pre jeho nezákonnosť. Následne Najvyššie štátne zastupiteľstvo urobilo vo veci previerku a nakázalo takéto uznesenie zrušiť, čo zase nesplnilo Vrchné štátne zastupiteľstvo a preto následne NSZ bola predmetná vec odňatá a následne bolo vec uznesením odložená.
US najskôr skritizoval príkaz na odpočúvanie telekomunikačnej prevádzky, keď skonštatoval, že súd sa vôbec nezaoberal tým o aké indície sa opiera záver o dôvodnosti podozrenia, že sa mal sťažovateľ dopustiť trestného konania a ani tým k čomu mali získané informácie slúžiť.
Následne US uviedol, že pravidlá civilného procesu ukladajú účastníkom konania povinnosť uvádzať pravdivo a úplne skutočnosti potrebné na uplatnenie ich návrhu (žaloby) a navrhovať k tomu dôkazy a teda nie je ich povinnosťou tvrdiť skutočnosti odporujúce nimi uplatňovanému nároku a ani navrhovať dôkazy v tomto smere. Sťažovateľ teda nemal povinnosť pri zastupovaní svojho klienta uvádzať ním zistené skutočnosti, ktoré by umožnili vyhrať spor protistrane a takéto konanie nie je porušením pravidiel civilného procesu a už vôbec nie konaním trestným. Kontradiktórnosť konania vychádza totiž z premisy, že názor jednotlivca ohľadne vlastného nároku je vždy subjektívny, rovnako ako názor oponenta, ktorý uvedený nárok popiera, pričom prvok objektivity má v tomto smere dodať až meritórne rozhodnutie súdu.
Ďalej US zopakoval úvahy o trestnom práve ako prostriedku ultima ratio a skonštatoval, že z celej veci plynie dôvodné podozrenie, že štát, ako strana v civilnom konaní, sa snažil vylepšiť si svoju pozíciu a to získaním informácií prostredníctvom prostriedkov trestného konania a orgánov činných v trestnom konaní, pričom mohlo ísť aj o pokus zastrašiť druhého účastníka konania.
Takýto postup označil US za celkom neprijateľný, pričom zdôraznil, že nejde o ojedinelý prípad, keď aj inými účastníkmi civilného konania, než je štát, je zneužívaný inštitút trestného oznámenia k ovplyvňovaniu civilného procesu. Celé trestné konanie US označil za zbytočné s tým, že nikdy nemalo byť vedené.
Rozhodnutie Krajského súdu Bratislava – k zneužitiu TO a trestného konania na riešenie sporov v civilnom konaní, respektíve na vyriešenie sporu v civilnom konaní, ktoré trvá, podľa účastníka konania, až príliš dlho.
Išlo o prípad, v ktorom súd prvého stupňa odsúdil obvineného za spáchanie trestného činu podľa § 218 Tr. por (neoprávnený zásah do práva k bytu domu a nebytovému priestoru) a to na tom skutkovom základe, že obvinený užíval byt poškodeného bez právneho dôvodu a odmietol sa z neho vysťahovať aj po opakovaných výzvach poškodeného.
Odvolací súd zrušil rozsudok súdu prvého stupňa a sám rozhodol tak, že obvineného spod obžaloby oslobodil. Z dokazovania vyplynulo, že obvinený pôvodne užíval byt vlastnícky patriaci poškodenému oprávnene a to na základe dohody s poškodeným, pričom podľa ich dohody mohol obvinený užívať sporný byt a poškodený zase mohol užívať inú nehnuteľnosť, ktorá bola predmetom dedičského konania a ktorú nadobudli spoločne do podielového spoluvlastníctva. Následne sa poškodený rozhádzal s obvineným a žiadal ho aby opustil jeho byt, pričom obvinený to odmietol urobiť a trval na tom, že ich dohoda spísaná pred notárom je stále platná a má právo byt užívať.
Vo veci sa viedol civilný súdny spor o vypratanie sporného bytu, pričom okresný súd rozhodol, že obvinený je povinný byt vypratať. Obvinený podal odvolanie. Poškodený následne podal na obvineného TO s tým, že následne bolo začaté trestné stíhanie a vznesené obvinenie pre § 218 Tr. zák. pod tlakom trestného konania sa následne obvinený z bytu vysťahoval a to ešte v čase keď rozhodnutie civilného súdu nebolo právoplatne skončené a keď argumenty obvineného uplatnené v odvolacom civilnom konaní neboli ešte preskúmané.
Odvolací súd (v trestnom konaní) uviedol, že v takomto prípade nie je možné usudzovať na naplnenie subjektívnej stránky obvineného nakoľko obvinený viedol s poškodeným civilný súdny spor ohľadne vypratania bytu, ktorý pôvodne obvinený užíval oprávnene. Obžalovaný mohol spoliehať na to (tak ako každý účastník občianskeho súdneho konania), že o oprávnenosti ich argumentácie, teda o tom, či byt užívaja protiprávne alebo v súlade s právom, rozhodne súd v civilnom konaní. Keďže v čase spáchania skutku neexistoval právoplatný rozsudok súdu v civilnom konaní o tejto spornej otázke, mohli sa oprávnene domnievať, že nie sú (zatiaľ) povinní byt vypratať. Ak bola argumentácia obžalovaných v civilnom konaní nesprávna a nemohla odôvodniť vznik ich oprávneného užívacieho práva k bytu, bolo práve na civilnom súde, aby takýto záver konštatoval v právoplatnom rozhodnutí. Alebo povedané inak, v čase spáchania skutku neexistovalo žiadne právoplatné rozhodnutie civilného súdu v konaní, ktoré sa viedlo, ktoré by prikazovalo obžalovaným vypratanie bytu, teda ktoré by autoritatívne konštatovalo, že byt užívajú protiprávne a že ich argumentácia uplatnená v konaní je nesprávna, neadekvátna, či v rozpore so zákonom. V čase spáchania skutku preto obžalovaní mohli byť presvedčení, že byt užívajú oprávnene, pretože práve o tejto okolnosti viedli civilné súdne konanie, ktoré ešte nebolo právoplatne skončené.
Predmetná vec, podľa názoru odvolacieho súdu, neprekročila hranice občianskoprávneho sporu, pričom odvolací súd upozorňuje, že v prípadoch, ktoré majú súkromnoprávny základ a v ktorých sa vedú civilné súdne spory je primárne vecou súdov v civilnom konaní vyriešiť všetky sporné otázky.
V tomto smere je nutné poznamenať, že nie každý protiprávny zásah do vlastníckeho práva musí nutne znamenať spáchanie trestného činu, nakoľko v opačnom prípade by sa museli všetky vlastnícke spory riešiť prostredníctvom trestného práva, čo možno označiť za absurdné. Alebo povedané inak, je neprijateľné, aby účastník civilného konania zasahoval do jeho výsledku a do zhodnotenia argumentácie, ktorá bola v tomto konaní uplatnená zo strany civilného súdu tak, že podá TO a prostredníctvom trestného konania vytvorí na druhého účastníka civilného konania tlak aby dosiahol také riešenie ktoré chce dosiahnuť v civilnom konaní. Ide tu a evidentné zasahovanie do kompetencie civilných súdov a to najmä z dôvodu, že účastník civilného konania je presvedčený, že civilné súdy sú pomalé.
Z uvedeného rozhodnutia možno vyvodiť, že v prípadoch ak sa o nejakej otázke vyplývajúcej zo súkromnoprávnych vzťahov vedie civilný spor na súde, nie je vhodným aby sa tá istá otázka riešila aj v trestnom konaní a aby štát a trestné právo suplovali kompetenciu súdu v civilnom konaní.
Slovenské rozhodnutia vrcholových súdnych orgánov, ktoré sa dotkli aj princípu ultima ratio:
Prvé rozhodnutie, v ktorom bol spomenutý princíp ultima rátio – Nález Ústavného súdu SR I. US 402/2008.
Sťažovateľ (lekár) bol právoplatne odsúdený za spáchanie trestného činu príjimania úplatku podľa § 160a ods. 1 Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe, že žiadal pre seba od pacientky, za vykonanie operácie finančnú čiastku a to napriek tomu, že táto za chirurgický zákrok zaplatila, pričom následne v ambulancii prevzal od pacientky úplatok vo výške 19.000 Sk s tým, že skutku sa mal dopustiť v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu.
Práve výklad pojmu „obstarávanie veci všeobecného záujmu“ ako formálny znak stíhaného trestného činu sa stal predmetom sporu, ktorý riešil až US.
Tu treba pripomenúť, že išlo o plastickú chirurgickú operáciu, ktorá sa týkala zväčšenia pŕs pacientky, ktorá nebola nevyhnutná z dôvodu ochrany zdravia pacientky.
Všeobecné súdy dospeli k záveru, že bol naplnený znak „obstarávanie veci všeobecného záujmu“, nakoľko zdravie je jednou z najdôležitejších hodnôt spoločnosti a teda činnosť lekára pri vykonávaní zdravotnej starostlivosti je vykonávaná priamo v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu, pričom nie je podstatné, či ide o výkon urgentnej, liečebnej alebo estetickej zdravotnej starostlivosti.
Sťažovateľ namietal, že išlo o operáciu prsníkov ktorá nebola indikovaná z dôvodu ochrany zdravia pacientky, ale išlo o skrášlovaciu operáciu. Nešlo o žiadne liečenie choroby pacientky, pretože pacientka netrpela chorobou malých pŕs, teda všeobecný záujem nezahŕňa právo na krásu, pričom zväčšenie poprsia slúžilo len na uspokojenie jej telesnej túžby, nie preto aby bola uzdravená, ale preto aby mala väčšie prsia a bola krajšia v jej subjektívnom význame (sťažovateľ namietal, že v opačnom prípade by musel byť za všeobecný záujem považovaný piercing, či tetovanie).
US použil princíp ultima ratio trestného práva práve v súvislosti s výkladom znaku „obstarávanie veci všeobecného záujmu“, keď prebral argumentáciu US CR (vyššie uvedené ako kauza šteňatá) a zdôraznil, že za prijatie úplatku v súvislosti s obstaraním veci všeobecného záujmu nemožno považovať situáciu, v ktorej bol úplatok prijatý v súvislosti so zabezpečovaním individuálneho záujmu s tým, že je neprípustné, aby prostriedky trestnej represie slúžili k uspokojovaniu subjektívnych práv súkromnoprávnej povahy.
Podľa názoru US je nutné pojem obstarávanie veci všeobecného záujmu stotožniť na ústavnej úrovni s pojmom verejný záujem, ktorý prináša prospech všetkým občanom alebo mnohým občanom. Za neudržateľný označil názor, ktorý zákrok estetickej chirurgie spojil s verejným záujmom hoci občan naň nemá ústavnoprávny nárok, čo znamená, že jeho výkon je vecou dohody medzi lekárom a pacientom a teda nie je inštitútom verejného práva, ale súkromného práva.
Išlo vôbec o prvé slovenské rozhodnutie US, v ktorom pripustil, že princíp ultima ratio trestného práva má význam aj pri aplikácii práva, má teda aj interpretačný význam a neviaže len zákonodarcu pri tvorbe trestného zákonodárstva ale aj súdy pri aplikácii a interpretácii práva a to napríklad aj pri výklade formálnych znakov trestného činu – v danom prípade trestného činu príjmania úplatku (išlo tu o podpornú argumentáciu zo strany US).
Druhé rozhodnutie US, ktoré, z hľadiska princípu ultima ratio, je zaujímavé odlišným stanoviskom sudcu US – II. US 294/2010:
Vo veci bolo vedené konkurzné konanie voči spoločnosti W., pričom sťažovateľ si prihlásil do konkurzného konania pohľadávku za poskytovanie právnych služieb pre predmetnú spoločnosť.
Paralelne s konkurzným konaním bolo vedené trestné konanie, v ktorom bol sťažovateľ obvinený za spáchanie trestného činu poškodzovania veriteľa v štádiu pokusu podľa § 8 ods. 1 k § 256 Tr. zák., ktorého sa mal dopustiť na tom skutkovom základe, že si v konkurznom konaní uplatnil fiktívnu pohľadávku voči spoločnosti W za poskytovanie právnych služieb, ktoré mal poskytovať na základe mandátnej zmluvy a to aj napriek tomu, že žiadne právne služby neposkytol, čím mal zmariť uspokojenie veriteľa inej osoby uplatnením neexistujúcej pohľadávky.
Sťažovateľ namietal, že nešlo o fiktívnu pohľadávku, pričom konkurzné konanie slúži aj na to, aby správca konkurznej podstaty preskúmal prihlásené pohľadávky z pohľadu ich pravosti a v prípade ak napríklad považuje niektorú pohľadávku za spornú, má možnosť ju poprieť v občianskom právnom konaní (takéto konanie aj na súde prebiehalo). Riadnym uplatnením pohľadávky v konkurznom konaní preto objektívne nemohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa, nakoľko na posúdenie pravosti prihlásenej pohľadávky slúži úplne iné konanie ako konanie trestné.
Sťažovateľ sa domáhal zrušenia právoplatných rozhodnutí z prípravného konania, pričom US väčšinou hlasov dospel k záveru, že nie je oprávnený preskúmavať zákonnosť napadnutých rozhodnutí s tým, že trestné konanie ešte prebiehalo na súde a svoje námietky môže a má primárne uplatniť v tomto konaní.
Sudca US vo svojom nesúhlasom stanovisko poukázal práve na to, že trestné právo je prostriedkom ultima ratio a to nielen z hľadiska zákonodárneho ale aj z hľadiska aplikačného, čo platí zvlášť pre vzťahy, ktoré majú súkromnoprávne pozadie. Vzhľadom na skutočnosť, že podstatou ústavného práva je ochrana osobnej sféry jednotlivca, môže mať prekročenie, respektíve podlezenie princípu ultima ratio ústavnoprávnu relevanciu. Ďalej poukázal na to, že US sa už otvorene prihlásil k odmietaniu nahrádzania súkromnoprávnych vzťahov trestným právom (poukázal na nález, ktorý sa týka výkladu veci všeobecného záujmu). Je názoru, že prokuratúra nevzala do úvahy pri posudzovaní veci princíp ultima ratio, respektíve princíp subsidiarity trestnej represie.
Tretie rozhodnutie US SR, v ktorom sa stotožnil s postupom OCTK – TO nie je opravný prostriedok voči výsledku civilného konania I. US 15/2012:
V danej veci sťažovateľka viedla spor ohľadne neplatnosti skončenia jej pracovného pomeru so spoločnosťou S. pričom tvrdila, že civilné súdy rozhodli v jej neprospech na podklade sfalšovanej plnej moci, ktorú udelila právnemu zástupcovi. Namietala, že došlo k spáchaniu trestného činu marenia spravodlivosti, či poškodzovania cudzích práv.
Jej TO bolo odmietnuté, pričom US sa stotožnil s argumentáciou prokuratúry, že trestné oznámenie neúspešného účastníka občianskeho súdneho konania, nie je ďalším opravným prostriedkom, prostredníctvom ktorého môže zvrátiť jeho neúspešný výsledok, pričom pri vyhodnocovaní naplnenia zákonných znakov skutkovej podstaty trestného činu je nevyhnutné vychádzať aj z princípu ultima ratio trestného práva, ktorého inštitúty majú slúžiť len ako hraničný prostriedok na ochranu predovšetkým celospoločenských hodnôt.
Prostredníctvom trestného konania sa nemá konvalidovať, či rekonštruovať skutkový stav zistený v občianskom súdnom konaní a trestným konaním nahrádzať neúspešnosť opravných prostriedkov podaných v konaní pred civilnými súdmi.
US k tomu pripomenul, že rozhodnutie o TO je vo výlučnej kompetencii OCTK – to v podstate znemená, že oznamovateľ má právo, aby o jeho TO bolo rozhodnuté avšak právo na to, aby bolo rozhodnuté v zmysle jeho predstáv, či želaní neexistuje.
Iné rozhodnutia ÚS SR, v ktorých sa dotkol aj princípu ultima ratio:
Ústavný súd SR aplikoval princíp ultima ratio aj napríklad v uznesení IV.US 55/2009, v ktorom skonštatoval, že prípadnú kompenzáciu eventuálnej ujmy sťažovateľa dostatočne zabezpečujú príslušné občianskoprávne inštitúty. Rovnako tak aj v náleze sp. zn. I. US 316/2011 uviedol, že podľa zásady pomocnej úlohy trestnej represie (zásady subsidiarity) má byť trestné právo použité len ako najkrajnejší prostriedok a len pri typovo najzávažnejších porušeniach spoločenských vzťahov, záujmov a hodnôt, teda len tam, kde iné možnosti, hlavne prostriedky ostatných právnych odvetví nie sú dostatočné, teda už boli vyčerpané, sú neúčinné alebo zjavne nie sú vhodné. V oblasti aplikácie a interpretácie trestného práva potom, z takto chápaného prostriedku ultima ratio, musia byť akcentované právne princípy a zásady, ktoré primárne súvisia s posudzovaním trestného činu, napríklad zásada nullem crimen, nulla poena sine lege, či zásada in dubio pro reo.
Rozhodnutie NS SR (aktuálna judikatúra schválená v novembri 2013)
Tpj 45/2013 – 11
Uplatnenie pravidla „ultima ratio“.
Ak páchateľ svojim konaním naplní zákonné znaky trestného činu, je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní a súdu vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť postupom podľa Trestného poriadku. Pravidlo „ultima ratio“ možno uplatniť jedine prostredníctvom materiálneho korektívu v rozsahu § 10 ods. 2 Tr. zák., teda v zmysle platnej a účinnej zákonnej úpravy, len pri prečinoch.
Ochrana záväzkových vzťahov má byť teda (ako uvádza dovolateľ) uplatnená predovšetkým prostriedkami občianskeho a obchodného práva a z „neúspechu“ obchodnoprávneho vzťahu nemožno vyvodiť trestnú zodpovednosť voči obchodnému partnerovi.
Ak však konaním fyzickej osoby
v priebehu dotknutých udalostí dôjde k naplneniu zákonných znakov
trestného činu, je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní
a následne súdu vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť postupom podľa
Trestného poriadku. Materiálny korektív, ktorý je v preskúmavanej veci
daný stupňom spoločenskej nebezpečnosti (§ 3 ods. 1, ods. 2 ods. 4 Tr. zák.
v znení účinnom
pred 1. januárom 2006) je v prípade dotknutého činu nepochybne naplnený v
intenzite charakteristickej pre trestný čin.
(Uznesenie Najvyššieho súdu SR z 13. augusta 2013, sp. zn. 2 Tdo 35/2013).
O dovolaní obvineného M.Sz. proti uzneseniu Krajského súdu v Trnave z 3. júna 2010, sp. zn. 6 To 32/2008. rozhodol Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí 13. augusta 2013 tak, že podľa § 382 písm. c/ Tr. por. dovolanie obvineného odmietol.
O d ô v o d n e n i e :
Napadnutým uznesením Krajský súd v Trnave (ďalej len krajský súd) podľa
§ 319 Tr. por. zamietol odvolanie obžalovaného M.Sz. proti rozsudku Okresného
súdu Trnava (ďalej len okresný súd) zo 7. novembra 2007, sp. zn. 5 T 90/2006.
Rozsudkom
okresného súdu bol obžalovaný Milan Szeman uznaný v bode I/
za vinného z trestného činu podvodu podľa § 250 ods. I, 5 Tr zák. účinného do
31.12.2005
v časti v štádiu pokusu podľa § 8 ods. 1 Tr. zák. účinného do 31.12.2005 a
v bodoch 2/, 3/
z pokračovacieho trestného činu sprenevery podľa § 213 ods. l Tr zák. účinného
od 1.1.2006, na tom skutkovom základe, že
v bode 1/
ako
živnostník podnikajúci pod obchodným menom M.Sz. – P. so sídlom v T., ako
dodávateľ dňa 20.9.2004 vystavil zálohovú faktúru na dopravu cukru a licenciu
č. X. na sumu l74.000,-Sk pre odberateľa spoločnosť I.D.C. H., a.s,. B., ktorá
bola dňa 23.9.2004 touto spoločnosťou uhradená na jeho účet č. X. a tieto
použil pre svoje potreby, následne dňa 24.9.2004 so spoločnosťou I.D.C H. a.s.,
B., odštepný závod S., uzavrel Zmluvu o obchodnej spolupráci na rok 2004
č. X. s prílohou, ktorou sa zaviazal dodávať kryštálový cukor s tým,
že kúpna cena mu bude uhradená na základe faktúry ním vystavenej až podľa
skutočne dodaného tovaru. Za účelom zabezpečenia záväzku spoločnosti I.D.C. H.,
a.s., vyplývajúceho zo zmluvy na základe žiadosti tejto spoločnosti dňa
28.9.2004 HVB Bank Slovakia, a.s., Bratislava vystavila bankovú záruku č. X. na
sumu 30.000.000,-Sk s platnosťou do 28.10.2004 v prospech obžalovaného ako
živnostníka podnikajúceho pod obchodným menom M.Sz. – P. o poskytnutie ktorej obvinený dňa 22.10.2004
požiadal HVB Bank Slovakia, a.s., Bratislava napriek tomu, že už v čase
vystavenia faktúry vedel, že odberateľovi cukor nikdy nedodá, obchodovanie s
ním len predstieral, na obchodovanie s touto komoditou nemal licenciu
a ani o jej udelenie nepožiadal, čim spoločnosti I.D.C. H., a.s., B.
spôsobil škodu vo výške 714 000,- Sk a v prípade vyplatenia bankovej záruky by
spoločnosti I.D.C. H., a.s., B. spôsobil škodu vo výške 30.000.000,-Sk,
v bode 2/
dňa
23.3.2001 v T. na H. ulici č. X. ako spolupracovník spoločnosti I.
dôchodková, a.s. Bratislava po uzavretí zmluvy o odkúpení akcií I.
garantovanej, a.s., č. X. s klientom P.K. od neho prevzal sumu 50.000,-Sk,
tieto nevložil na účet spoločnosti 1. garantovaná, a.s.,
v dôsledku čoho zmluva nenadobudla účinnosť, tieto si ponechal pre vlastnú
potrebu, poškodenému po jeho urgenciách dodatočne vrátil sumu 10.000,-Sk, čím
poškodenému P.K. spôsobil škodu vo výške 40.000,-Sk,
v bode 3/
dňa 20.12.2000 v T. na H. ako obchodný zástupca spoločnosti ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s., B. od klienta J.P. prevzal sumu 23.050,-Sk a následne dňa 18.1.2001 prevzal sumu 34.000,-Sk ako vklady na účet stavebného sporenia klienta vedeného v ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s. T., na účet klienta č. X. vložil dňa 27.12.2000 sumu vo výške 3.050,-Sk, dňa 19.1.2001 vložil sumu 34.000,-Sk a zvyšnú čiastku 20.000,-Sk si ponechal pre vlastnú potrebu, čím poškodenému J.P. spôsobil škodu vo výške 20.000,-Sk, ktorá bola poškodenému dodatočne nadeponovaná na jeho účet spoločnosťou ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s., B.
Za
to mu bol podľa § 250 ods. 5 Tr. zák. /účinného
do 3l.12.2005/ s
použitím § 35
ods. 2 Tr. zák. /účinného do 31.12.2005/
uložený úhrnný trest odňatia slobody v trvaní
10 /desať/ rokov.
Podľa § 39a ods. 2 písm. b) Tr. zák. /účinného do 3l.12.2005/ bol pre výkon trestu zaradený do II. (druhej) nápravnovýchovnej skupiny.
Podľa § 55 ods. l Tr. zák. /účinného do 3l.12.2005/ bol obžalovanému uložený aj trest prepadnutia veci a to:
jedného počítača (výrobné číslo: X. zn. SHSRKCOM)
mobilný telefón NOKIA 6600 + príslušnú telefónnu kartu a zálohovú kartu
mobilný telefón NOKIA 6230 + telefónnu kartu a zálohovú kartu
pečiatku na meno M.Sz. – P., so sídlom T.
Podľa
§ 55 ods. 6 Tr. zák. /účinného do 31.12.2005/ vlastníkom prepadnutej veci
sa stáva štát.
Podľa § 228 ods. 1 Tr. por. /účinného do 31.12.2005/ bol obžalovaný zaviazaný uhradiť škodu spôsobenú spoločnosti I.D.C. H., a.s., B. vo výške 714.000,- Sk.
Proti tomuto uzneseniu krajského súdu podal dovolanie obvinený písomným podaním obhajcu, doručeným okresnému súdu 7. júna 2013.
Ako právny dôvod dovolania označil, dôvod uvedený v § 371 ods. 1 písm. i/ Tr. por. (nesprávne právne posúdenie zisteného skutku alebo nesprávne použitie iného hmotnoprávneho ustanovenia).
Nesprávnosť
právnej kvalifikácie tvrdí dovolateľ pri použití ustanovení § 250 ods. 5,
§ 8 ods. 1 a § 3 ods. 1 a 2 Tr. zák. v znení účinnom pred 1. januárom
2006, a to vo vzťahu
ku skutku v bode 1 výroku rozsudku okresného súdu.
Vecne potom namieta chyby rozhodnutia, ktoré sú popísané, resp. obsahové zameranie dovolacích námietok je uvedené pri reakcii na tieto námietky v ďalšom texte tohto odôvodnenia.
Prokurátorka Krajskej prokuratúry Trnava i poškodená obchodná spoločnosť I.D.C. H. a.s., navrhli dovolanie ako nedôvodné zamietnuť.
Najvyšší
súd Slovenskej republiky (ďalej len najvyšší súd) vec predbežne preskúmal podľa
§ 378 Tr. por. a zistil, že nie je dôvod na odmietnutie dovolania
z dôvodov uvedených
v § 382 písm. a/, b/ alebo d/ až f/ Tr. por. Zároveň však zistil, že je zrejmé,
že nie sú splnené dôvody dovolania podľa § 371 ods. 1 Tr. por.
Dovolateľ
namieta, že pri skutku v bode 1/ výroku rozsudku okresného súdu
sa za pokus považuje len samotná žiadosť „o poskytnutie“ bankovej záruky, čo
neznamená žiadosť o jej vyplatenie. Také konanie obžalovaného teda
bezprostredne nesmeruje k dokonaniu trestného činu. Nanajvýš by mohlo ísť
o nespôsobilý pokus, nakoľko ani podanie žiadosti o vyplatenie by
nebolo možné bez predstierania podmienok, ktoré musia byť splnené
pre vyplatenie bankovej záruky.
K tomu je potrebné uviesť nasledovné:
Výraz „poskytnutie“ v kontexte skutkovej vety v bode 1/ výroku napadnutého rozsudku nepochybne vyjadruje poskytnutie plnenia z bankovej záruky obvinenému, teda finančnú úhradu zo strany banky na základe žiadosti obvineného, a to na úhradu záväzku zmluvného partnera obchodnej spoločnosti I.D.C. H. a.s., B.
V nadväznosti na uvedené, právna kvalifikácia skutku je z hľadiska dovolateľom tvrdenej (ale nenastalej) aplikačnej chybe správna.
K nespôsobilosti pokusu v dôsledku potreby predstierať splnenie podmienok vyplatenia bankovej záruky dovolací súd dodáva, že záruka bola vystavená bankou (HVB Bank Slovakia) na základe žiadosti spoločnosti I.D.C. H., a.s., v prospech obvineného ako živnostníka, pričom banka sa zaviazala plniť v prospech menovaného na základe jeho výzvy, v ktorej vyhlási, že príkazca (I.D.C. H., a.s.,) nesplnil svoje zmluvné záväzky, a to bez skúmania právnych vzťahov, na ktorých sa vec zakladá.
Tieto
nadväzujúce skutkové okolnosti dovolací súd neskúma a dôkazy nehodnotí.
Je však potrebné konštatovať, že popis dotknutého skutku vo výroku rozsudku
nevzbudzuje pochybnosti, že obvinený o plnenie z bankovej záruky požiadal
a tým jeho konanie bezprostredne smerovalo k získaniu vlastného
prospechu, resp. spôsobeniu škody spoločnosti I.D.C. H., teda k dokonaniu
činu. Nie je žiaden dôvod na konštatovanie nespôsobilosti pokusu, keď žiadosť
obvineného bola založená na uzavretej obchodnej zmluve a bankovej záruke.
Dovolateľ namieta, že v popise toho istého skutku chýba okolnosť, k akej sume smerovala snaha (teda pokus) obvineného. V skutku je len uvedené, že v prípade vyplatenia bankovej záruky by obvinený spôsobil poškodenému škodu vo výške 30 000 000 Sk.
Táto námietka rovnako nie je dôvodná.
Skutková
veta obsahuje údaj o výške bankovej záruky (30 mil. Sk), údaj
o dotknutej žiadosti obvineného, ako aj údaj o výške škody, ktorá by
bola spôsobená v prípade poskytnutia plnenia z bankovej záruky, teda
30 mil. Sk. Tým je jednoznačne vyjadrené, že konanie obvineného smerovalo
k získaniu práve naposledy uvedenej sumy.
V konečnom dôsledku nie je dôvodná ani námietka argumentujúca zásadou chápania trestnej represie ako „ultima ratio“. Ochrana záväzkových vzťahov má byť teda (ako uvádza dovolateľ) uplatnená predovšetkým prostriedkami občianskeho a obchodného práva a z „neúspechu“ obchodnoprávneho vzťahu nemožno vyvodiť trestnú zodpovednosť voči obchodnému partnerovi.
Tu
platí, že obchodnoprávny vzťah má vlastný právny rámec určený ustanoveniami
Obchodného zákonníka a v jeho zmysle (§ 1 ods. 2) subsidiárne aj
ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Ak však konaním fyzickej osoby
v priebehu dotknutých udalostí dôjde k naplneniu zákonných znakov
trestného činu, je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní
a následne súdu vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť postupom podľa
Trestného poriadku. Materiálny korektív, ktorý je v preskúmavanej veci
daný stupňom spoločenskej nebezpečnosti (§ 3 ods. 1, ods. 2 ods. 4 Tr. zák.
v znení účinnom
pred 1. januárom 2006) je v prípade dotknutého činu nepochybne naplnený v
intenzite charakteristickej pre trestný čin. To je predovšetkým určené výškou
škody, ku spôsobeniu ktorej konanie obvineného smerovalo, a ktorá je ako
škoda veľkého rozsahu i okolnosťou, ktorá podmieňuje použitie vyššej
trestnej sadzby (§ 250 ods. 5, § 88 kvalifikačne použitého zákona).
Podvodné konanie má potom aj občianskoprávny aspekt relatívnej neplatnosti (§§ 49a, 40a Občianskeho zákonníka), ktorého účinky nastávajú aj v prípade obchodnoprávneho vzťahu.
Na základe uvedeného najvyšší súd, rozhodujúc na neverejnom zasadnutí nariadenom v zmysle § 381 Tr. por., odmietol dovolanie obvineného ako zrejme nedôvodné podľa § 382 písm. c/ Tr. Por.
Stručný zoznam literatúry k princípu ultima ratio:
- Milota, A. Učebnice obojího práva trestního platného v československé republice. Právo hmotné. Kromněříž.1926
- Miřička, A. Trestní právo hmotné. Část obecná i zvláštní. Praha.1934
- Šámal, P. Subsidiarita trestní represe ve vztahu k jednotlivým skutkovým podstatám trestných činu v trestním zákoníku. Tresneprávní revue, rok 2010, č. 5
- Fenyk, J.: O subsidiární uloze trestní represe a trestním právu jako prostredku ultima ratio nejen v novém českém trestním zákonníku. Zborník Na križovatkách práva. Praha. Rok 2011
- Púry, F. Poznámky k pojetí trestního práva jako ultima ratio. Zborník Pocta Otovi Novotnému k 80. Narozeninám. Praha. Rok 2008
- Šámal, P. a kol. Trestní zákonník, I. diel, Praha, rok 2009
- Nett, A. Ke změnám trestního práva na úseku hospodářské trestné činnosti a k zásade ultima ratio. Bulletin advokacie. 2009
- Šanta, J., Žilinka, M. Ekonomická trestná činnosť a princíp ultima ratio. Justičná revue. 2007
- Prokeš, J.: Princíp ultima ratio trestného práva v praxi aplikačných orgánov, Justičná revue, 2011, č. 4
- Šamko, P. Princíp ultima ratio; významné interpretačné pravidlo alebo prehnaný súdny aktivizmus bez opory v zákone a judikatúre?, Justičná revue, rok 2013
- Jiříček, P., Marek, T. Řešení bagatelních deliktu. Praha.2014
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.