Trestný poriadok v ustanovení § 119 ods. 2 Tr. por. rozoznáva pojmy „dôkaz“ a „dôkazný prostriedok“.
Dôkazný prostriedok je prostriedok využívaný orgánmi činnými v trestnom konaní, stranami v konaní pred súdom a súdom pri poznávaní skutočnosti, ktorá je predmetom dôkazu. Dôkazom je potom priamy poznatok, ktorý bol získaný z dôkazného prostriedku pri dokazovaní (napríklad dôkazným prostriedkom je výsluch obvineného a dôkazom je obsah výpovede obvineného).
Podľa § 119 ods. 2 Tr. por. za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa Trestného poriadku alebo podľa osobitného zákona. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že podstatou dokazovania je jeho zákonnosť, nakoľko za dôkaz v trestnom konaní môže slúžiť len to čo sa získalo z dôkazných prostriedkov v zmysle Trestného poriadku, respektíve podľa osobitného zákona. Na strane druhej, predmetné ustanovenie neumožňuje vylúčiť uplatnenie žiadneho dôkazného prostriedku získaného v súlade so zákonom.
Dôkaz získaný z dôkazného prostriedku musí byť preto zákonný. Zákonnosťou dôkazu sa rozumie zistenie, že bol získaný z prameňa, ktorý stanovuje alebo pripúšťa zákon, že bol zabezpečený a vykonaný oprávnenou osobou a že sa tak stalo v zodpovedajúcom štádiu trestného konania a to takým postupom, ktorý je v súlade s právnymi predpismi. Ak sa tak nestalo pôjde o nezákonný dôkaz. Okrem zákonnosti dôkazu existuje ešte tzv. procesná použiteľnosť dôkazu (neprípustnosť dôkazu), pri ktorej ide v zásade o zákonný dôkaz, ktorý však vzhľadom k určitým okolnostiam nemôže byť použitý v ďalšom priebehu konania a nie je možné z neho vychádzať pri ustaľovaní skutkového stavu veci (napríklad osoba X najskôr vypovedá v procesnom postavení svedka, táto svedecká výpoveď je vykonaná plne v súlade so zákonom, preto ide o zákonný dôkaz, avšak následne je tejto osobe v tom istom konaní, v ktorom vypovedala ako svedok vznesené obvinenie. V takomto prípade je výpoveď urobená v procesnom postavení svedka v ďalšom priebehu konania procesne nepoužiteľná, pretože osoba už má procesné postavenie obvineného a nie je možné mať v jednom konaní zároveň procesné postavenie svedka ako aj procesné postavenie obvineného. Z takejto svedeckej výpovede preto už nebude možné získavať žiadne informácie a nemala by sa nachádzať ani vo vyšetrovacom spise).
V praxi sa spravidla používa päť kritérií zákonnosti dôkazu, ktoré sformuloval Bohumil Repík (Repík, B.: Procesní dusledky porušení predpisu o dokazovaní v trestním řízení. Bulletin advokacie, 1982) a to:
1/ či bol dôkaz získaný z prameňa, ktorý stanoví prípadne pripúšťa zákon,
2/či bol dôkaz získaný a vykonaný procesným subjektom k tomu zákonom oprávneným,
3/či bol dôkaz získaný a vykonaný v tom procesnom štádiu, v ktorom je príslušný procesný subjekt podľa zákona oprávnený vyhľadávať a vykonávať dôkazy v procesnom zmysle, t. j. také dôkazy, ktoré môžu byť podkladom pre rozhodnutie v trestnom stíhaní najmä pre rozhodnutie súdu,
4/ či sa získaný a vykonaný dôkaz týka predmetu dokazovania v danom procese, t. j. či sa týka skutku o ktorom sa vedie konanie prípadne otázok, o ktorých je potrebné podľa zákona v súvislosti s týmto skutkom rozhodovať,
5/ či bol dôkaz získaný a vykonaný spôsobom, ktorý stanovuje, prípadne pripúšťa zákon.
Dôkazy, ktoré majú určité vady môžu byť absolútne neúčinné, t. j. ide o dôkazy vykazujúce podstatné vady, ktoré nie je možné napraviť a spôsobujú absolútnu nepoužiteľnosť dôkazu v trestnom konaní (napríklad dôkaz získaný nezákonným donútením, vykonanie domovej prehliadky bez príkazu súdu a podobne) alebo relatívne neúčinné, t. j. ide o dôkazy, ktoré vykazujú odstrániteľné vady a ktoré spôsobujú nepoužiteľnosť dôkazu len do doby, kedy je takáto vada odstránená (napríklad výsluch svedka viazaného povinnosťou mlčanlivosti, ktorý bol zbavený mlčanlivosti až dodatočne po vykonaní výsluchu). Podstatným kritériom prípustnosti dôkazu v konaní pred súdom je zákonnosť získania dôkazu.
Vzhľadom k tomu, že Trestný poriadok nemá žiadne ustanovenie, ktoré by sa zaoberalo absolútnou, či relatívnou neúčinnosťou dôkazov (okrem prípadu uvedeného v ustanovení § 119 ods. 4 Tr. por.) je nutné hľadať určité vodítka pre správne posúdenie zákonnosti, či procesnej použiteľnosti dôkazov v trestnom konaní v súdnej praxi. V tomto smere je preto nevyhnutné poznať prístup súdnej praxe pri jednotlivých dôkazných prostriedkov.
Nižšie v texte nasleduje výber z československej, slovenskej a českej judikatúry, ktorá sa zaoberala uvedenou problematikou a ktorej závery by mohli napomôcť k riešeniu konkrétnych aplikačných problémov. De lege ferenda bude nevyhnutným upraviť problematiku absolútnej a relatívnej neúčinnosti dôkazov buď podrobnejšie v Trestnom poriadku, respektíve samostatným zákonom.
Z československej judikatúry:
Výpoveď osoby o okolnostiach, ktoré sa dozvedela od svedkyne, ktorá predtým využila svoje právo a odoprela výpoveď, nemôže slúžiť ako dôkaz, pretože takýto postup by bol formou prinútenia k výpovedi (rozhodnutie Najvyššieho súdu sp. zn. 2 Tz 8/1966)
Ak bolo trestné stíhanie obvineného vedené pre určitý skutok zastavené, pretože nebolo preukázané, že ho obvinený spáchal, nie je možné k tomuto skutku prihliadnuť ako k dôkazu proti obvinenému a to ani ako k dôkazu podpornému (R 30/1966 – II)
Dôkaz výsluchom obvineného musí byť vykonaný spôsobom, ktorý stanoví Trestný poriadok. Za takýto dôkaz však nemôže byť považované vyjadrenie obžalovaného pred znalcami pri príprave znaleckého posudku (R 49/1968 – I)
Je v rozpore so zákonom ak je obvinený pri dávaní otázok za účelom doplnenia výpovede alebo odstránenia neúplnosti, nejasnosti a rozporov presviedčaný, že jeho výpoveď je nepravdivá a je mu podsúvaný názor vypočúvajúceho na obsah výpovede s cieľom prispôsobiť výpoveď obvineného tak, aby bola v súlade s výsledkami ohliadky a pitvy, ktoré sú známe vypočúvajúcemu (R 49/1968 – II)
Pri vykonávaní rekonštrukcie činu nesmie byť obvinený orgánom činným v trestnom konaní usmerňovaný ohľadne jeho konania pri čine, ktoré behom rekonštrukcie znázorňuje (R 49/1968 – III)
Zápisnicu o hlavnom pojednávaní, ktorá má charakter verejnej listiny, je nutné považovať za dôkaz o tom, aký bol priebeh hlavného pojednávania, pokiaľ nesprávnosť jej obsahu nebola preukázaná inými dôkazmi (R 50/1969 – I)
Za neprípustný dôkaz je potrebné považovať použitie znaleckého posudku, ktorý bol vypracovaný zaujatým znalcom (R 11/1977)
Je neprípustná taká výpoveď svedka, v ktorej svedok po prečítaní zápisnice o výpovedi iného svedka, prehlási, že táto výpoveď má byť považovaná za jeho vlastnú výpoveď (R 52/1977 – I.)
Výkazy a tabuľky o rozsahu trestnej činnosti jednotlivých obvinených a výške dosiahnutého prospechu zostavené policajným orgánom v prípravnom konaní na základe dôkazov nie sú dôkazmi, ktoré by bolo možné použiť ako listinný dôkaz v konaní pred súdom. Ide len o orientačnú pomôcku (R 4/1982 – III)
Ustanovenie o právu svedka odoprieť výpoveď nie je možné obchádzať tak, že policajný orgán napriek tomu, že svedok odoprie výpoveď sa ho pýta na dôvody a pohnútky odopretia výpovede a na skutočnosti, ktoré mali byť predmetom výsluchu a tieto skutočnosti potom uvedie v písomnom zázname. Takýto postup je neprípustný a obsah takto nezákonne získanej výpovede nie je možné použiť ako dôkaz v trestnom konaní a to ani napríklad výsluchom policajného orgánu k obsahu vyjadrenia svedka, ktoré takto nezákonne získal (R 20/1984 – II)
Prečítanie záznamu o obsahu telefonického rozhovoru orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu so svedkom nemôže nahradiť výsluch svedka, respektíve prečítanie zápisnice o jeho skoršej výpovedi (R 56/1984).
Za výsluch svedka nie je možné považovať prípady, v ktorých svedok len odkáže na svoju inú výpoveď, ktorú urobil v inej trestnej veci s tým, aby sa považovala za jeho svedeckú výpoveď a to bez toho, aby vo veci vypovedal. Takéto vyhlásenie nie je možné považovať za výsluch svedka a nie je možné k nemu prihliadať. Rovnaký záver platí, keď svedok len odkáže na svoje vyjadrenie, ktoré podal do zápisnice o podanom vysvetlení bez toho, aby vo veci vypovedal ako svedok. Ani v tomto prípade nie je možné takéto vyhlásenie považovať za dôkaz výsluchom svedka (rozhodnutie Najvyššieho súdu sp. zn. 4To 2/1986)
Podané vysvetlenia osôb nemôžu slúžiť ako dôkaz pred súdom a je bez významu či bol o tomto vysvetlení vykonaný zápis, prípadne úradný záznam. Pokiaľ majú byť v trestnej veci vypočutí ako svedkovia príslušníci polície, ktorí vykonávali operatívne šetrenie na mieste, ich výpoveď je možné použiť ako dôkaz pred súdom len vtedy, ak vypovedali o skutočnostiach, o ktorých sa nedozvedeli z podaného vysvetlenia (R 26/1989).
Ak sa koná výsluch obvineného, ktorý nie je úkonom, ktorého vykonanie nie je možné odložiť, v čase, keď obvinený doposiaľ nemá obhajcu hoci ide o prípad povinnej obhajoby, nemôže obvinený svojim prehlásením, že súhlasí s výsluchom bez účasti obhajcu zhojiť vadu takto vykonaného dôkazu. Takýto výsluch je absolútne neúčinným dôkazom a nie je možné ho v trestnom konaní použiť. Vykonávanie výsluchu obvineného za zámerne vytvorených okolností, výrazne nepriaznivo ovplyvňujúcich jeho psychický stav, ako napríklad výsluch bezprostredne nasledujúci po dlhodobé eskorte obvineného, uskutočňovaný po dlhú dobu aj v nočných hodinách za aktívnej účasti väčšieho počtu vypočúvajúcich, je nedovoleným nátlakom na obvineného a môže byť podstatou vadou takéhoto výsluchu a pôjde o dôkaz absolútne neúčinný (R 25/1990 – II).
Pokiaľ bol obvinený vypočutý k ďalšiemu skutku predtým než bolo pre tento skutok začaté trestné stíhanie, nie je možné sa po začatí tohto trestného stíhania a po vznesení obvinenia uspokojiť s tvrdením obvineného, že v predchádzajúcej výpovedi vypovedal pravdivo a že sa na túto výpoveď odvoláva. Pôvodná výpoveď totiž vzhľadom k okolnostiam za ktorých bola urobená nie je použiteľná v konaní pred súdom, pretože ide o dôkaz absolútne neúčinný. Po začatí trestného stíhania a vznesení obvinenia pre ďalší skutok je nutné obvineného znovu vypočuť v súlade s príslušnými ustanoveniami Trestného poriadku. To platí obdobne aj pre výpoveď svedka (R 42/1990 – II)
Pokiaľ boli ohľadne skutku, pre ktorý bola podaná obžaloba, vykonávané úkony tvoriace obsah prípravného konania, hoci nebolo začaté trestné stíhanie, ide o podstatnú vadu obžaloby. Výsledky konania, ktoré sú touto vadou zaťažené sú nepoužiteľné v konaní pred súdom (R 15/1991 – I)
Zo slovenskej judikatúry:
Úradný záznam o obsahu vysvetlenia nemožno v konaní pred súdom použiť ako dôkaz a ak je ten, kto podal vysvetlenie neskôr vypočúvaný ako svedok alebo obvinený, nesmie mu byť úradný záznam predložený. Z uvedeného možno vyvodiť, že na obsah úradného záznamu nemôže byť v konaní vypočúvaný ani vyšetrovateľ, ktorý záznam urobil, lebo by to znamenalo obchádzanie zákona (R 17/1997)
Opakované začatie trestného stíhania vo veci nespochybňuje procesnú relevantnosť výpovedí svedkov vypočutých po prvom začatí trestného stíhania v rovnakej veci (R 33/1998)
Znalecký posudok nemožno bez ďalšieho odmietnuť iba preto, že znalec nad rámec svojho oprávnenia a v rozpore s Trestným poriadkom hodnotí vo svojom posudku niektoré dôkazy alebo rieši právne otázky. Skutočnosť, že znalec zaujme vo svojom posudku stanovisko aj k otázke, ktorej zodpovedanie prislúcha výhrade súdu, nerobí tento posudok celkom nepoužiteľným, pokiaľ obsahuje odborné poznatky a zistenia, z ktorých znalec také závery urobil a ktoré súčasne umožňujú súdu, aby si totožný alebo iný záver o takej otázke urobil sám. (R 82/2001)
Materiálnym obsahom práva obvineného na obhajobu a jeho súčasťou je aj právo obhajovať sa prostredníctvom obhajcu, pričom na uplatnenie tohto práva mu musí byť poskytnutá reálna možnosť. Preto výsluch obvineného, ktorý nie je neodkladným alebo neopakovateľným úkonom a ktorý je vykonávaný v čase, keď obvinený nemá obhajcu, hoci ide o prípady povinnej obhajoby, je dôkazom absolútne neúčinným a nemožno ho v trestnom konaní použiť. V takomto prípade napraviť chybu takto vykonaného dôkazného prostriedku nemôže ani obvinený svojim vyhlásením, že súhlasí s výsluchom bez účasti obvineného. Zápisnicu o takomto výsluchu obvineného nie je možné ani prečítať na hlavnom pojednávaní a oprieť o ňu skutkové závery (R 2/2003)
Za zákonný spôsob získania dôkazu v zmysle Trestného poriadku treba považovať jednak splnenie formálnych, t. j. procesných podmienok vyžadovaných Trestným poriadkom na vykonanie konkrétneho dôkazu a jednak splnenie obsahových (materiálnych) podmienok, t. j., aby úkon – použitý dôkazný prostriedok na vykonanie dôkazu – bol zameraný na zistenie tých skutočností, na ktoré zameraný a použitý môže byť. Výsledky vyšetrenia obvineného na tzv. detektore lži nemožno v trestnom konaní použiť ako dôkaz, pretože podstatou takéhoto vyšetrenia je výsluch obvineného ku skutočnostiam, ktoré sa týkajú trestného činu. V trestnom konaní však možno použiť len tie poznatky, ktoré obvinený poskytol v súlade s ustanoveniami Trestného poriadku, čo v prípade jeho vyšetrenia na detektore lži nie je splnené (R 38/2003)
Ak bol svedok, ktorý bol skôr spoluobvineným, zúčastnený na trestnom čine obvineného, proti ktorému vypovedá, má vždy právo odmietnuť vypovedať a to aj vtedy, keď sa trestné stíhanie proti nemu už právoplatne skončilo. Ak svedok využije toto svoje právo, jeho skoršiu výpoveď nemožno na hlavnom pojednávaní prečítať (R 60/2003)
Posúdenie závislosti obvineného na omamných látkach a zistenie podmienok na prípadné uloženie ochranného liečenia nie je vyšetrením duševného stavu, lebo tieto okolnosti možno odborne dokazovať aj pribratím jedného znalca z odboru zdravotníctvo, odvetvie psychiatria. V prípade, že znalec z odboru zdravotníctvo, odvetvie psychiatria sa vyjadruje aj k otázkam, ktoré nemá riešiť, nie je písomne podaný znalecký posudok nulitným dôkazom, pokiaľ znalec zaujíma v ďalšej časti posudku odborné závery k závislosti obvineného na omamných látkach, k možnostiam uloženia ochranného liečenia a zodpovedá kritériám zákonnosti takéhoto dôkazu (R 61/2003)
Ak výsluch svedka nebol vykonaný v súlade s ustanoveniami Trestného poriadku, tento nedostatok nemožno napraviť tým, že pri ďalšom výsluchu tohto svedka, ktorý sa už realizuje v súlade so zákonom, sa svedok iba odvolá na svoju skoršiu, procesne chybnú výpoveď, lebo táto ani na hlavnom pojednávaní nemôže slúžiť ako dôkaz (R 81/2003)
Výsluch svedka – poškodeného, ktorý bol síce ukončený v deň začatia trestného stíhania, ale ktorý začal deň pred začatím trestného stíhania, nie je získaný zákonným spôsobom a preto nemôže byť dôkazom pokiaľ nešlo o neodkladný alebo neopakovateľný úkon (rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3 Tz 31/2002)
Vzhľadom na to, že listinnými dôkazmi sú listiny, ktoré svojim obsahom dokazujú alebo vyvracajú dokazovanú skutočnosť vzťahujúcu sa na trestný čin alebo na obvineného, treba ich v rámci dokazovania na hlavnom pojednávaní prečítať. Preto neprichádza do úvahy ohliadka listiny vzhľadom na to, že sa takýmto spôsobom pôvodný dôkaz nahradzuje dôkazom odvodeným. Iba v prípade, ak by mala listina pre dokazovanie význam z iného dôvodu než pre svoj obsah, nadobúda charakter vecného dôkazu, pri ktorom možno vykonať ohliadku (R 16/2006)
Nerešpektovanie ustanovenia § 132 ods. 2 Tr. por. pri výsluchu svedka, najmä otázka vypočúvajúceho, ktorá obsahuje skutočnosť, ktorá sa má zistiť z výpovede svedka, je vykonaním dôkazu v rozpore s ustanovením zákona a teda dôkazom, ktorý v ďalšom konaní nemožno použiť, lebo nebol vykonaný v súlade so zákonom (rozsudok najvyššieho súdu SR sp. zn. 6 Tdo 25/2008)
Obžaloba v trestnej veci môže byť opretá o výpovede svedkov a iné dôkazy vykonané pred vydaním uznesenia o vznesení obvinenia, prípadne pre oznámením uznesenia o vznesení obvinenia, ak k ich vykonaniu došlo po začatí trestného stíhania vo veci. Ak je ale výpoveď svedka jediným usvedčujúcim dôkazom alebo vo významnej miere rozhodujúcim dôkazom, o ktorý chce prokurátor, ako nositeľ dôkazného bremena v konaní pred súdom, oprieť obžalobu, je nevyhnutné takého svedka vypočuť až po vznesení obvinenia a tak zachovať právo obvineného na kontradiktórny postup. Ak obvinený po vznesení obvinenia žiada zopakovať výsluchy iných svedkov, je na úvahe orgánov činných v trestnom konaní, aby po posúdení dôkaznej situácie vo veci rozhodli o potrebe vykonať kontradiktórny výsluch svedka. Na spravodlivé súdne konanie a na kritickú previerku výpovede svedka postačuje, ak je výsluch svedka vykonaný v prítomnosti obvineného alebo jeho obhajcu v konaní pred súdom (R 30/2010)
Nedodržanie kontradiktórneho postupu pri výsluchu svedkov, ktorí nie sú vo vzťahu k obvinenému osobami uvedenými v ustanovení § 130 Tr. por. nie je samo osebe dôvodom na odmietnutie obžaloby a vrátenie veci prokurátorovi (R 21/2011)
Svedok, ktorý bol skôr obvineným, respektíve je obvinený z účasti na trestnom čine obvineného, vo veci ktorého vypovedá, má vždy právo odmietnuť vypovedať a to aj vtedy, ak sa trestné stíhanie proti nemu vedie alebo viedlo samostatne. Ak svedok toto svoje právo využije, jeho skoršiu výpoveď nemožno prečítať na hlavnom pojednávaní podľa § 263 ods. 3 písm. c) Tr. por. Predchádzajúcu výpoveď takéhoto svedka je možné prečítať na hlavnom pojednávaní len podľa § 263 ods. 4 Tr. por. za podmienky, že svedok bol pred výsluchom ktorého sa zápisnica týka o svojom práve odoprieť výpoveď riadne poučený a výslovne vyhlásil, že toto právo nevyužíva a ak bol výsluch vykonaný spôsobom zodpovedajúcim ustanoveniam Trestného poriadku (R 14/2012)
Ak je orgánom štátnej správy v colníctve pre konkrétny prípad vopred známe, že pri dovoze tovaru dochádza alebo má dôjsť v súvislosti s porušením colných, daňových alebo iných všeobecne záväzných právnych predpisov k spáchaniu trestného činu, nemôžu byť na účel dokazovania v trestnom konaní nahradené úkony upravené Trestným poriadkom úkonmi colného dohľadu vykonávanými podľa zákona č. 652/2004 Z.z. o orgánoch štátnej správy v colníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (pred 1. januárom 2005 podľa zákona č. 240/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov). Trestný poriadok má na uvedený účel povahu „lex specialis“. Ak ide o priestory neslúžiace na bývanie (iné priestory) a pozemky, ktoré nie sú verejne prístupné (§ 99 ods. 2 Tr. por., resp. § 82 ods. 2 Tr. por. v znení účinnom pred 1. januárom 2006), je v prípravnom konaní potrebný príkaz alebo predbežný súhlas prokurátora nielen na prehliadku iných priestorov a pozemkov (§ 101 ods. 1 Tr. por., resp. § 83a ods. 1 Tr. por. v znení účinnom pred 1. januárom 2006), ale aj na obhliadku a ďalšie úkony, uvedené v § 107 Tr. por. (§ 85b Tr. por. v znení účinnom pred 1. januárom 2006). Rovnako musí byť vo všetkých takých prípadoch dodržaný postup podľa § 104 až 106 Tr. por. (§ 84 až § 85a Tr. por. v znení účinnom pred 1. januárom 2006). Nie je v súlade so zákonom použitie dôkazných informácií získaných úkonmi orgánov colnej správy, rovnako úkonmi orgánov činných v trestnom konaní (vyšetrovateľa), vychádzajúcich z postupu colných orgánov a nadväzujúcich naň, ktoré boli vykonané v rozpore s ustanoveniami Trestného poriadku. To sa týka aj dôkazov, ktoré obsahovo z týchto úkonov vychádzajú, resp. sú zamerané na ich priebeh a výsledok (z nepráva nemôže vzniknúť právo, resp. štátny orgán nemôže ochraňovať právo protiprávnym postupom) (rozhodnutie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 2Tdo 28/2012).
Pri relevantných poznatkoch o podozrení zo spáchania alebo aktuálneho páchania trestného činu, ktorými polícia disponuje v dostatočnom časovom predstihu, vzniká povinnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní podľa Trestného poriadku. V takomto prípade možno dôkaz pre trestné konanie získať len trestnoprocesným postupom (R 47/2013)
V prípade, ak výpovede utajených svedkov sú jedinými, resp. rozhodujúcimi dôkazmi o vine obžalovaného, nie sú tieto dôkazy postačujúce na prijatie záveru o vine obžalovaného. Právo na obhajobu je súčasťou práva na spravodlivé súdne konanie. Preto takýto zásah do obhajobných práv je vždy zároveň neprípustným zásahom do práva na spravodlivé súdne konanie. Súdne konanie, výsledkom ktorého je uznanie viny obžalovaného len, resp. v prevažnej miere založené na výpovedi utajených svedkov, nemožno považovať za spravodlivé v zmysle čl. 6 dohovoru (nález Ústavného súdu SR sp. zn. IV. ÚS 268/2011-37)
Z českej judikatúry:
Výsledky vyšetrenia na tzv. detektore lži nemôže sú použiť ako dôkaz pri rozhodovaní veci (R 8/1993)
Magnetofónové záznamy rozhovorov osôb, ktoré boli vyhotovené v rozpore so zákonom sú dôkazom absolútne neúčinným. Prepisy takýchto záznamov nie je možné zaradiť do trestného spisu a pokiaľ k tomu dôjde, nie je možné ich použiť v trestnom konaní ako dôkaz (R 33/1995)
Za prípustný dôkaz možno považovať aj trestný rozsudok cudzozemského súdu. Takýto rozsudok môže slúžiť napríklad pri hodnotení osoby obvineného (R 16/1997 – II). Trestný rozsudok cudzieho štátu má povahu listinného dôkazu (R 11/2005)
Znalecký posudok nie je možné odmietnuť len preto, že znalec nad rámec svojho oprávnenia sa vyjadroval aj k otázkam právnym. Skutočnosť, že znalec vo svojom posudku zaujme stanovisko k otázke, ktorej zodpovedanie prináleží súdu, nerobí tento posudok nepoužiteľným, pokiaľ obsahuje odborné poznatky a zistenia, z ktorých znalec tento právny záver urobil a ktoré umožňujú, aby si súd ten istý alebo iný záver vyvodil sám (R 1/1998 – I.)
Výpoveď svedka vykonaná v prípravnom konaní na základe žiadosti prokurátora o právnu pomoc v zahraničí, bez toho, aby bol o konaní výsluchu vyrozumený obhajca obvineného, ktorý oznámil policajnému orgánu, že sa chce tohto procesného úkonu zúčastniť, je na hlavnom pojednávaní procesne nepoužiteľná, pretože takýmto postupom boli porušené práva obvineného na obhajobu (R 4/1999 – I.)
Ak je na základe svedeckých výpovedí začaté trestné stíhanie pre ďalší trestný čin spáchaný iným skutkom, je potrebné k tomuto novému skutku svedkov znova vypočuť, pretože tá časť ich pôvodnej výpovede týkajúcej sa tohto nového skutku nie je procesne použiteľným dôkazom (R 62/1999)
Vyšetrovací pokus sa koná ak majú byť pozorovaním v umelo vytvorených podmienkach preverené alebo spresnené skutočnosti zistené v trestnom konaní, prípadne ak majú byť zistené nové skutočnosti dôležité pre trestné konanie. Ak nie je možné vytvoriť umelé podmienky, ktoré boli v čase spáchania trestného činu, nie je možné vykonať ani vyšetrovací pokus (SR 78/2000)
Prednes odvolania procesnej strany na verejnom zasadnutí odvolacieho súdu, prípadne vyjadrenie sa k odvolaniu, či konečný návrh procesnej strany nie sú dôkazy a preto z nich odvolací súd nemôže vychádzať pri zisťovaní skutkového stavu veci (SR 115/2000)
Predpokladom vykonania dôkazu záznamom telekomunikačnej prevádzky je spísanie protokolu o tomto úkone, ktorý musí obsahovať zákonom stanovené podstatné náležitosti, musí teda spĺňať určité formálne podmienky. Nedostatok ich splnenia, najmä pokiaľ ide o údaje o mieste, čase, spôsobu vyhotovenia záznamu, ako aj o osobe, ktorá záznam vyhotovila, však možno odstrániť a to aj v konaní pred súdom, rovnakým spôsobom ako je to v prípade odstránenia formálnych nedostatkov protokolu spísaného o akomkoľvek úkone trestného konania, napríklad výsluchom osôb, ktoré sa na vykonaní úkonu zúčastnili, prípadne ho vykonali a to v postavení svedka (R 56/2001)
Dôkazným prostriedkom nevyhnutným k zisteniu skutkového stavu a tým aj osoby páchateľa v prípade trestného činu ohovárania spáchaného prostredníctvom internetu, bude spravidla znalecký posudok z odboru výpočtovej techniky, ktorý na základe skúmania internetových stránok obsahujúcich znevažujúci text, či vyobrazenie identifikuje osobu, ktorá ho na uvedené internetové stránky umiestnila (NS 1/2001 – T 19).
Ohliadka miesta dopravnej nehody, prípadne aj ohliadka vozidiel účastníkov dopravnej nehody, overenie brzdných schopností vozidiel a podobne, možno pokladať za neodkladný úkon, pričom k jeho náležitému vykonaniu je spravidla potrebná účasť znalca. Ak bol znalec pribratý do konania až po vykonaní tohto úkonu, nespôsobuje to nepoužiteľnosť zabezpečeného znaleckého posudku hoci znalec pri jeho vypracovávaní vychádzal tiež z podkladov získaných pri takejto ohliadke (NS 12/2001 – T 291).
Operatívny zväzok je materiál získaný pred začatím trestného stíhania a nemá charakter dôkazu takže v rámci dokazovania je nepoužiteľný a môže slúžiť len k orientácii súdu napríklad v tom, ktoré osoby vypočuť ako svedkov (rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 4 Tz 269/2001)
Výsluchy svedkov vykonané v čase, keď bolo vedené konanie proti ušlému, hoci na takéto konanie neboli splnené zákonné podmienky, nie sú procesne použiteľné v konaní pred súdom a je potrebné ich zopakovať (R 27/2002)
Vadu dôkazu spočívajúcu v tom, že údaje o telekomunikačnej prevádzke boli vyžiadané v rozpore so zákonom, možno napraviť opätovným vyžiadaním týchto údajov postupom v súlade so zákonom, avšak len za predpokladu, že príslušný operátor bude mať predmetné údaje ešte k dispozícii (R 14/2003 – I)
Obžalovaný má právo odmietnuť vypovedať, je však povinný strpieť úkony potrebné pre zistenie, či je osobou, ktorá sa zdržiavala na mieste činu. Odobratie pachovej stopy za účelom porovnania s pachovou stopou zistenou na mieste činu, ktorú súdna prax uznáva za prípustný dôkaz, je takýmto úkonom. K vykonaniu takéhoto úkonu preto možno pristúpiť aj napriek tomu, že s tým obžalovaný nesúhlasí (R 27/2003).
Úradný záznam o podanom vysvetlení nie je možné použiť v konaní pred súdom a ak je osoba, ktorá takéto vysvetlenie podala vypočúvaná ako svedok, tak sa nesmie vypočúvať ani k rozporom medzi jej výpoveďou v procesnom postavení svedka a podaným vysvetlením. Ak sa aj napriek tomu svedok na hlavnom pojednávaní má vyjadrovať k tomu čo vypovedal do zápisnice o podanom vysvetlení, ide o vadu, ktorá spôsobuje, že v tejto časti je výpoveď svedka neúčinným dôkazom (R 45/2003)
Pokiaľ obvinený vyhlási v prípravnom konaní pred vyšetrovateľom, že bude vypovedať vo svojej veci až v prítomnosti obhajcu, nesmie mu vyšetrovateľ klásť žiadne otázky k stíhanému skutku. Pokiaľ príde k porušeniu tejto zásady, odpovede obvineného na otázky vyšetrovateľa sú ako dôkaz v konaní pred súdom nepoužiteľné a ide o neprípustný dôkaz (č. 270/2003)
Úradný záznam spísaný pred začatím trestného stíhania nie je možné použiť v konaní pred súdom ako dôkaz (ÚS 165/2004)
Úradný záznam nie je prípustný dôkaz na hlavnom pojednávaní a v žiadnom prípade nemôžu byť len úradným záznamom riešené odborné otázky (SR 91/2005)
Ak je v rozpore so zákonom vykonaná rekognícia, pri ktorej obvinený označí ako účastníka na trestnom čine určitú osobu, potom ako dôkaz svedčiaci o vine tejto osoby nie je možné použiť žiadne informácie v ďalších výpovediach obvineného pochádzajúce z nezákonnej rekognície (TpR 10/2006)
K odsúdeniu obžalovaného nemôže dôjsť výlučne alebo prevažnej na základe výpovede tzv. utajených svedkov (ÚS 36/2006)
Rekognícia je úkonom, pri ktorom je obvinený nútený len pasívne strpieť poznávaciu procedúru. Len strpenie rekognície nie je možné označiť za donucovanie k sebaobvineniu, či sebausvedčeniu. Vzhľadom k tomu môže byť poznávaná osoba donútená k rekognícii aj prípustnými prostriedkami (predvedením, uložením poriadkovej pokuty) a policajt nemá povinnosť poučovať o práve odmietnuť účasť na rekognícii. Naproti tomu, v prípade ak policajný orgán vyzve obvineného v rámci vykonávania rekognície k hlasovému prejavu, došlo k prekročeniu hranice medzi úkonom, pri ktorom je obvinený len pasívnym objektom vyšetrovacieho úkonu a situáciou, kedy je obvinený nútený k aktívnemu konaniu, ktorým sám seba môže usvedčiť. Bolo by v rozpore s právom neobviňovať sám seba, pokiaľ by pod sankciou poriadkovej pokuty bol obvinený donútený hovoriť. V takomto prípade musí policajný orgán poučiť obvineného o právu odmietnuť hovoriť pri vykonávaní rekognície. Ak obvinený nebol takto poučený je rokognícia neúčinným dôkazom (ÚS 159/2007)
Pokiaľ policajný orgán v zápisnici opomenie uviesť na základe akých skutočností považoval úkon za neodkladný alebo neopakovateľný, nejde o absolútnu, ale len o relatívnu neúčinnosť takéhoto úkonu. V konaní pred súdom môže byť táto vada zhojená svedeckým výsluchom policajného orgánu, ktorý tento úkon vykonal a osoby pribratej k jeho vykonaniu (TpR 6/2008)
Za predpokladu, že v konkrétnom prípade nedôjde k zjavnému znehodnoteniu dôkazného prostriedku, k jeho strate, či k inému zníženiu jeho vypovedacej hodnoty, nemôže mať faktické nakladanie s ním samo osebe vplyv na procesnú použiteľnosť takéhoto dôkazného prostriedku. Preto za neoprávnený zásah do dôkazného prostriedku nie je možno bez ďalšieho považovať ani technické opatrenie v podobe zhustenia (komprimácie) obsahu odpočúvania a záznamu telekomunikačnej prevádzky na jeden nosič (typu CD) tak, aby na ňom boli zachytené len tie časti, ktoré majú vzťah k prejednávanej trestnej veci (TR NS 57/2009 – T 1208)
Mechanoskopické stopy môžu spoľahlivo preukázať iba to, že daný trestný čin bol vykonaný určitým nástrojom. Nehovoria však nič o tom, kto trestný čin spáchal (ÚS 103/2009)
V rozpore so zákonom je vykonanie rekognície zameranej na identifikáciu obvineného svedkom podľa fotografií na hlavnom pojednávaní, pokiaľ je obžalovaný prítomný. Výsledky takto vykonanej rekognície nemôžu byť podkladom pre závery o vine obžalovaného (R 43/2010)
Úkony spočívajúce v odobratí pachovej stopy, vzorky vlasov a bukálneho steru, ktorých cieľom je získanie objektívnych dôkazov pre forenzné vyšetrenie a ktoré nevyžadujú aktívne konanie obvineného, či podozrivého, ale len ich strpenie, nie je možné považovať za úkony, ktorými by bol obvinený alebo podozrivý donucovaný k neprípustnému sebaobviňovaniu. K zabezpečeniu súčinnosti obvineného, či podozrivého pri zabezpečovaní týchto dôkazov je preto možné použiť aj zákonné donucovacie prostriedky (Pl. ÚS 30/2010)
Pokiaľ obvinený využil svoje právo a odmietol k veci vypovedať a následne pri vedomí toho, že priebeh hlavného pojednávania bude zvukovo zaznamenávaný sa rozhodol vypovedať, tak dobrovoľne poskytol svoju hlasovú vzorku. Preto nie je možné považovať za nezákonný postup súdu, ktorý použije zvukový záznam zachytávajúci hlasové prejavy obvineného ako porovnávací materiál pre vypracovanie znaleckého posudku (z odboru fonetika) k stotožneniu osoby, ktorej hlas bol zachytený odpočúvaním telekomunikačnej prevádzky vykonanej zákonným spôsobom. Takto zabezpečený znalecký posudok je dôkazom použiteľným v konaní pred súdom (R 3/2011)
Svedecké výpovede zamestnancov colného úradu a protokoly o ich kontrolách sú použiteľné dôkazy v konaní o trestnom čine porušovania práv k ochrannej známke (R 38/2011 – II).
Pokiaľ bol v trestnej veci vypočúvaný ako svedok príslušník polície, ktorý vykonával operatívne šetrenie na mieste trestného činu, jeho výpoveď je možné použiť ako dôkaz pred súdom len vtedy, ak vypovedal o skutočnostiach, o ktorých sa nedozvedel z vysvetlenia inej osoby (TR NS 75/2011 – T 1381)
Informácie získané z obchodného registra nie je možné považovať za skutočnosti známe súdu z jeho úradnej činnosti. Pokiaľ z týchto informácií súd vychádza vo svojom rozhodnutí, je nevyhnutné riadne vykonať dôkaz výpisom z tohto registra a účastníkom konania musí byť poskytnutá možnosť sa k takémuto dôkazu vyjadriť (ÚS 9/2011)
Pokiaľ sa obvinený v priebehu konania rozhodne vypovedať, nie je možné ho tohto práva zbaviť s poukazom na skutočnosť, že v predchádzajúcom štádiu konania odmietol vypovedať ani záverom súdu, že výsluch obvineného je nadbytočný (TP 840/2012)
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.