Reakcia na článok s názvom: Za neoprávnenú držbu odevu s označením „Polícia“ hrozí vysoká pokuta, ktorý bol dňa 11. 09. 2015 zverejnený na internetovej stránke Právne listy JUDr. Adamom Puškárom
Som príslušníkom policajného zboru a rád by som reagoval na článok uverejnený dňa 11. 09. 2015 na internetovej stránke Právne listy pod názvom: Za neoprávnenú držbu odevu s označením „Polícia“ hrozí vysoká pokuta, autora JUDr. Adama Puškára (http://www.pravnelisty.sk/clanky/a397-neopravnena-drzba-odevu-s-oznacenim-policia).
Autor vo svojom článku prejavil názor, že páchateľom priestupku proti verejnému poriadku v zmysle ustanovenia § 47 ods. 1 písm. i) Zákona o priestupkoch môže byť každý, kto či i len vlastní odev s označením Polícia, prípadne s podobným názvom, ktorý definuje príslušná právna norma, a to bez ohľadu na to, či tento odev používa verejne alebo neverejne.
Rád by som pripomenul, že priestupku proti verejnému poriadku podľa § 47 ods. 1 písm. i) Zákona o priestupkoch sa dopustí ten, kto poruší zákaz používať označenie „Policajný zbor“ alebo „Polícia“ alebo zákaz používať služobnú rovnošatu Policajného zboru ustanovený v osobitnom zákone.
Autor článku argumentuje, že na spáchanie priestupku postačuje neverejné použitie predmetného označenia, s čím súhlasím, ale názor, že už len samotná držba či vlastníctvo odevu s takýmto označením zakladá protiprávny stav, nepovažujem za správny a nestotožňujem sa sním.
Pojem priestupku podľa § 2 ods. 1 Zákona o priestupkoch „Priestupkom je zavinené konanie, ktoré porušuje alebo ohrozuje záujem spoločnosti a je za priestupok výslovne označené v tomto alebo v inom zákone, ak nejde o iný správny delikt postihnuteľný podľa osobitných právnych predpisov, alebo o trestný čin.“
Za všeobecné znaky priestupku sa považuje protiprávnosť, trestnosť, znaky deliktu stanovené zákonom (tzv. formálny znak priestupku), čo sú znaky skutkovej podstaty priestupku, ďalej vek a príčetnosť a zákonné zmocnenie na uplatnenie zodpovednosti v rámci verejnej správy. Objekt, objektívna stránka, subjekt, subjektívna stránka sú v teórii označované ako všeobecné znaky priestupku, ktoré charakterizujú a odlišujú jednotlivé priestupky. Pre spáchanie priestupku je nevyhnutné naplniť všetky znaky jeho skutkovej podstaty a materiálny znak priestupku (Helena Spišiaková, Zákon o priestupkoch Komentár, r. 2015).
Autor článku vo svojom výklade podľa môjho názoru opomenul skutočnosť, že zákonodarca v predmetnom ustanovení zákona vyžaduje od páchateľa prejaviť snahu o použitie predmetného označenia, čo je kategoricky uvedené v samotnom predmetnom ustanovení, citujem „kto poruší zákaz používať označenie“. Podľa internetovej stránky www.slex.sk je sloveso použiť definované ako 1. upotrebiť na istý cieľ: použiť zbraň, použiť vlak, použiť spisovný výraz, použiť vedomosti v praxi; návod na použitie, 2. využiť (na svoj prospech): použiť príležitosť, použiť styky priateľa, pričom sa jedná o nedokonavé sloveso tj. samotný tvar používať znamená, že dej stále prebieha a nie je ukončený. Z tohto sa dá usudzovať, že podmienkou na spáchanie priestupku podľa § 47 ods. 1 písm. i, Zákona o priestupkoch musí páchateľ okrem iného splniť aj podmienku konania - použitia označenia, tj. že predmetné označenie práve používa alebo ho už použil, pričom boli naplnené všetky znaky skutkovej podstaty a materiálny znak priestupku (jeho spoločenská nebezpečnosť).
Na základe vyššie uvedeného sa domnievam, že samotné vlastníctvo či držba odevu s predmetným označením tak, ako to prezentoval autor článku, ešte nezakladá protiprávnosť konania osoby, nakoľko neboli naplnené všetky znaky skutkovej podstaty a materiálny znak priestupku podľa § 47 ods. 1 písm. i) Zákona o priestupkoch. Stotožňujem sa, ale s názorom autora článku, že je možné daný priestupok spáchať neverejne. Vyššie uvedená úvaha sa podľa môjho názoru dá aplikovať aj na obdobné skutkové podstaty, napr. ustanovenia § 47 ods. 1 písm. j, k) Zákona o priestupkoch a ustanovenia § 81 Zákona o policajnom zbore.
Ing. František Petrů
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.