Zákon č. 397/2015 Z. z., ktorým sa na účely Trestného zákona ustanovuje zoznam látok s anabolickým alebo iným hromadným účinkom s účinnosťou od 01.01.2016 priniesol aj zmeny v základnej skutkovej podstate trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák.
Len pripomeniem, že základná skutková podstata trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. účinného do 31.12.2015 znela:
„Kto týra blízku osobu alebo osobu, ktorá je v jeho starostlivosti alebo výchove, spôsobujúc fyzické utrpenie alebo psychické utrpenie (a nasledovali jednotlivé konania uvedené v písmenách a) až e)“.
Po spomínanej novelizácii, znie základná skutková podstata trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. účinného od 01.01.2016 nasledovne:
„Kto blízkej osobe alebo osobe, ktorá je v jeho starostlivosti alebo výchove, spôsobí fyzické utrpenie alebo psychické utrpenie (a nasledujú konania uvedené v písmenách a) až e)“.
Z uvedenej zmeny je zrejmé, že s účinnosťou od 01.01.2016 vypadlo zo základnej skutkovej podstaty slovo „týra“, teda slovo, ktoré charakterizovalo spôsob konania páchateľa, ktorý bol následne bližšie popísaný v jednotlivých písmenách uvedených v ustanovení § 208 ods. 1 Tr. zák.
Prakticky okamžite po nadobudnutí účinnosti uvedenej zmeny sa v aplikačnej praxi vyskytli právne názory, že na spáchanie trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. už nie je nevyhnutné, aby sa páchateľ dopustil týrania (t. j. určitého sústavnejšieho konania), ale na jeho naplnenie postačí aj len jednorazové, či ojedinelé konanie (napríklad udretie poškodenej osoby, jednorazová bitka, ojedinelé vyhrážanie sa poškodenej osobe, jednorazové „vyhodenie“ z bytu a podobne).
Na strane druhej sa časť aplikačnej praxe stále prikláňa k názoru, že týranie by aj naďalej malo zostať týraním, t. j. dlhšiu dobu trvajúcim protiprávnym konaním, čo sa vyvodzuje hlavne z názvu predmetného trestného činu, ktorý naďalej obsahuje v názve slovo „týranie“
V sučastnosti teda neexistuje jednotný názor na to ako vykladať predmetnú základnú skutkovú podstatu trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby. Nie je preto možné prognózovať aký výklad sa napokon ustáli a už vôbec nie, či sa v Slovenskej republike bude táto skutková podstata vykladať jednotne (zrejme skôr nebude).
Žiadne zásadné vodítka pri výklade pritom neposkytuje ani dôvodová správa NR SR. V dôvodovej správe zákonodarcu sa k tomu prečo bol nutný zásah do základnej skutkovej podstaty trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby uvádza len, že:
„Zmenu definície trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby si vyžiadala aplikačná prax. Navrhuje sa vypustenie znaku týrania, ktorého preukazovanie v trestnom konaní vytvára aplikačné nejasnosti a neželanú nejednotnosť v postupe orgánov činných v trestnom konaní. Pre naplnenie znakov daného trestného činu je dostačujúce preukázanie spôsobenia fyzického utrpenia alebo psychického utrpenia jedným z konaní podľa ods. 1 písm. a) až e). Súčasne sa navrhuje nový odsek 2, ktorým sa zavádza trestnosť konania týrania blízkej a zverenej osoby pri priestupkovej recidíve (k tomu pozri aj súvisiaci čl. IV – návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov)“.
Mám za to, že zákonodarca vôbec nezdôvodnil prečo bolo nevyhnutným vypustenie pojmu „týra“ zo základnej skutkovej podstaty, vôbec nevysvetlil aká aplikačná prax si vyžiadala zmenu definície tohto trestného činu a už vôbec nie aké aplikačné nejasnosti a nejednotnosť spôsoboval tento pojem. Rovnako tak zákonodarca nevysvetlil, prečo je názoru, že jednoduchým vypustením slova „týra“ dôjde k jednotnému výkladu tejto skutkovej podstaty.
Tak ako je to popísané v úvode stal sa opak toho, čo predpokladal zákonodarca, teda v aplikačnej praxi orgánov činných v trestnom konaní a aj súdov zavládli rozpaky nad tým, ako predmetnú základnú skutkovú podstatu účinnú od 01.01.2016 vykladať a to najmä v tom, či na jej naplnenie budú postačovať aj len izolované fyzické, či psychické útoky páchateľa.
Podľa môjho názoru je nutné základnú skutkovú podstatu trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. účinného od 01.01.2016 vykladať nasledovne:
V prvom rade je nutné skonštatovať, že predmetom dokazovania sú len znaky skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu (t. j. definícia trestného činu) a nie jeho názov. Názov trestného činu sa nedokazuje a preto pri výklade tejto skutkovej podstaty nie je až tak podstatné ako sa trestný čin volá. Z toho, že názov trestného činu používa aj naďalej slovo „týranie“ teda nemožno vychádzať pri výklade jednotlivých znakov skutkovej podstaty predmetného trestného činu. Ak však zákonodarca vypustil z definície trestného činu pojem „týra“ celkom určite ho mal vypustiť aj z názvu tohto trestného činu, pretože je absurdným, aby sa trestného činu týrania mohol páchateľ dopustiť bez týrania.
Napriek uvedenému som názoru, že aj od 01.01.2016 nebude postačovať na naplnenie tejto základnej skutkovej podstaty len ojedinelé, osamotené, či jednorazové konanie, ale bude nevyhnutná určitá hromadnosť, či sústavnosť konania páchateľa. Takéto konanie bude základom tejto skutkovej podstaty aj naďalej, t. j. aj po 01.01.2016.
Vchádzam tu z definície podstatného znaku tejto skutkovej podstaty, ktorý je uvedení v návetí ustanovenia § 208 ods. 1 Tr. zák. a ktorý hovorí o spôsobení „fyzického alebo psychického utrpenia“. Tento znak možno považovať za následok trestného činu týrania blízkej osoby alebo zverenej osoby. Znak, či pojem „fyzické alebo psychické utrpenie“ je pritom nutné definovať tak, že ide o fyzické alebo duševné bolesti, ktoré ovplyvňujú alebo sťažujú obvyklý život poškodenej (týranej) osoby (podstatne narúšajú kvalitu života poškodenej osoby) a netrvajú celkom krátky, prechodný čas. Teda musí ísť o určitú sústavnosť (trvalosť) konania popísaného v písmenách a) až e), ktoré práve svojou bezohľadnosťou, hrubosťou, či bolestivosťou pociťuje poškodená osoba ako fyzické alebo psychické utrpenie.
Len takáto definícia následku trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby odlišuje tento trestný čin od iných trestných činov (napríklad od trestného činu nebezpečného vyhrážania, nebezpečného prenasledovania a podobne, ktoré taktiež môžu spôsobovať fyzické alebo psychické utrpenie poškodenej osobe). Z uvedeného vyplýva, že pri základnej skutkovej podstate trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. bude aj naďalej platiť, že „týranie“ (t. j. spôsobenie jeho následku vo forme fyzického alebo psychického utrpenia) nie je a nikdy ani nemôže byť len jednorazové, či osamotené konanie, ktoré pozostáva napríklad len z ojedinelých nadávok, či urážok, prípadne len z ojedinelého fyzického, či verbálneho útoku na poškodenú osobu. Musí ísť o trvalejšie (sústavnejšie) konanie, ktoré sa opakovane vyznačuje určitým hrubším a zjavne necitlivým zaobchádzaním, či správaním a tým, že sa pravidelne opakuje spôsobuje poškodenej osobe psychické, prípadne aj fyzické útrapy. Podstatou týrania a jeho následku vo forme psychických alebo fyzických útrap teda je, že ide o určitý čas trvajúce zlé zaobchádzanie, ktoré spravidla pozostáva z rôznych útokov proti týranej osobe, pričom nie je nutné, aby všetky, či niektoré z nich vyústili napríklad do ublíženia na zdraví (prípadne, aby napĺňali samé osebe znaky skutkovej podstaty trestného činu ublíženia na zdraví, respektíve iného trestného činu), teda útoky, ktoré sú uvedené v písmenách a) až e) nemusia samostatne vôbec napĺňať znaky skutkovej podstaty trestného činu, ale napríklad, ak by boli posudzované samostatne, môžu napĺňať len znaky priestupku. Kvalifikačným hľadiskom následku trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby vo forme fyzického alebo psychického utrpenia je preto aj naďalej jeho hromadnosť (či trvalosť), teda to, že útoky sú opakované (či sústavné) a práve táto opakovanosť spôsobuje fyzické, či psychické utrpenie poškodenej osoby, ktoré nie je len celkom krátkeho, prechodného charakteru.
Pri definovaní „psychického, či fyzického utrpenia“ je však nutné odmietnuť také definície (ktoré sa už taktiež vyskytli v aplikačnej praxi), že objektívna stránka trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby vyžaduje, aby obťažujúce konanie páchateľa dosahovalo vyššiu mieru intenzity a to spôsobovanie neznesiteľného utrpenia. Základná skutková podstata trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. hovorí len o spôsobení fyzického alebo psychického utrpenia. Na jej naplnenie sa teda vôbec nevyžaduje, aby išlo o neznesiteľné utrpenie poškodenej osoby, pretože následok vo forme neznesiteľného utrpenia napĺňa podľa súdnej praxe kvalifikovanú skutkovú podstatu podľa § 208 ods. 2 písm. a) Tr. zák. a to mučivé útrapy v zmysle § 123 ods. 3 písm. h) Tr. zák. Pojem fyzické alebo psychické utrpenie uvedený v základnej skutkovej podstate trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. je preto naplnený už vtedy, ak poškodená osoba pociťuje protiprávne konanie páchateľa ako príkorie (teda ako zlo, bezprávie, krivdu), t. j. ako konanie, ktoré sústavne nepriaznivo ovplyvňuje jej každodenný život a vyvoláva sústavnejšie obavy z opätovného protiprávneho konania páchateľa. Nejde teda o pojem totožný s pojmom neznesiteľné útrapy.
Z hľadiska právnej kvalifikácie je bez právneho významu aj skutočnosť, ak u poškodenej osoby nie je znalecky zistený syndróm týranej osoby, pretože základná skutková podstata trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 ods. 1 Tr. zák. nevyžaduje, aby páchateľ spôsobil takýto následok, t. j. syndróm týranej osoby nie je znakom základnej skutkovej podstaty tohto trestného činu.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.