Denník SME dňa 06.04.2016 publikoval príspevok s názvom „Smrť Remiáša sa nepremlčí“, v ktorom sa uvádza, že „premlčanie Remiášovej vraždy ani po dvadsiatich rokoch nehrozí. Napriek tomu, že dňa 29.04.2016 uplynie 20 rokov od vraždy Róberta Remiáša neznamená to, že vyprší premlčacia lehota. Premlčanie sa totiž prerušuje podľa zákona vznesením obvinenia voči konkrétnemu páchateľovi. Ak jeho trestné stíhanie zastavia začína plynúť nová premlčacia lehota. Z vraždy polícia v novembri roku 1999 obvinila Jozefa Roháča a dnes už nebohého Imricha Oláha. Pre nedostatok dôkazov prokuratúra stíhanie zastavila v septembri roku 2006. Do premlčacej lehoty sa navyše nezapočítava čas, keď bolo trestné stíhanie prerušené. V Remiášovej kauze bolo stíhanie prerušené od marca 2008 do februára tohto roka“.
So záverom uvedeného článku ohľadne plynutia premlčacej doby si dovolím polemizovať, nakoľko ho považujem za nesprávny.
V prvom rade je nevyhnutné uviesť, že trestnosť činu sa posudzuje podľa zákona účinného v čase, keď bol čin spáchaný. Podľa neskoršieho Trestného zákona sa trestnosť činu posudzuje len ak je pre páchateľa priaznivejší. Predmetná zásada sa uplatní aj pri posudzovaní otázky či je alebo nie je trestné stíhanie premlčané (teda aj pri posudzovaní otázky či premlčacia doba bola prerušená alebo či spočívala). Tieto právne závery sú v právnej praxi nepochybné a napríklad aj v roku 2015 ich aplikoval Ústavný súd SR, či Najvyšší súd SR pri konštatovaní premlčania trestného stíhania v známej kauze Trajter (nález Ústavnégo súdu SR sp. zn. III. ÚS 29/2015 z 18.02.2015, uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 4Tost 24/2015 zo dňa 01.10.2015).
V danej trestnej veci nie je sporné, že pre páchateľa vraždy Róberta Remiáša nie je priaznivejší Trestný zákon účinný od 01.01.2006, ale testnosť činu je nutné posudzovať podľa Trestného zákona účinného v čase spáchania skutku, t. j. podľa Trestného zákona, ktorý bol účinný v roku 1996.
V zmysle § 67 ods. 1 písm. a) Tr. zák. účinného v roku 1996 bola premlčacia doba pri trestnom čine vraždy 20 rokov. Súdna prax a právna veda pritom dlhodobo vychádza z názoru, že premlčacia doba začína plynúť od spáchania trestného činu, teda od okamihu, kedy bol trestný čin dokonaný, pričom je rozhodná doba ukončenia konania.
Dvadsaťročná premlčacia doba pri vražde Róberta Remáša teda začala plynúť dňa 29.04.1996 a uplynie dňom 29.04.2016.
Je síce pravdou, že premlčacia doba sa aj podľa Trestného zákona účinného v roku 1996 prerušovala vznesením obvinenia pre trestný čin o premlčanie ktorého išlo (§ 67 ods. 3 písm. a) Tr. zák.), avšak tak ako je tomu aj za súčasnej právnej úpravy, premlčacia doba sa prerušuje vždy len vo vzťahu k osobe, ktorej bolo vznesené obvinenie. Alebo povedané inak, vznesením obvinenia sa neprerušuje plynutie premlčacej doby voči všetkým možným páchateľom trestného činu o premlčanie ktorého ide, ale len voči tým osobám, ktoré sú v uznesení o vznesení obvinenia uvedené ako obvinené osoby. Vzhľadom k uvedenému môže preto nastať situácia, že voči jednej obvinenej osobe sa bude viesť trestné stíhanie, kým voči inej (spolupáchateľovi), ktorej nebolo vznesené obvinenie sa trestné stíhanie premlčí. Alebo napríklad vykonávateľ trestného činu vraždy bude môcť byť trestne stíhaný, nakoľko mu bude v premlčacej dobe vznesené obvinenie avšak organizátor trestného činu vraždy už nie pretože vo vzťahu k nemu bude už trestné stíhanie premlčané. Premlčanie trestného stíhania a jeho prípadné prerušenie sa totiž vždy posudzuje vo vzťahu ku konkrétnej osobe. Vznesenie obvinenia nemá preto všeobecné účinky a automaticky, či mechanicky neprerušuje plynutie premlčacej doby aj vo vzťahu k osobám, ktorým obvinenie vznesené nebolo.
Ak sa teda v článku denníka SME uvádza, že za vraždu Róberta Remiáša bolo v roku 1999 vznesené obvinenie Jozefovi Roháčovi a Imrichovi Oláhovi tak sa plynutie premlčacej lehoty prerušilo len vo vzťahu k nim a nie aj vo vzťahu k iným, doposiaľ nezisteným a teda ani neobvineným osobám. Z uvedeného vyplýva, že zastavenie trestného stíhania v roku 2006 vo vzťahu k týmto obvineným osobám nemôže spôsobiť začatie plynutia novej 20 ročnej premlčacej doby aj voči osobám, ktoré doposiaľ obvinené za tento skutok neboli (zastavenie trestného stíhania teda prerušilo plynutie premlčacej doby len vo vzťahu k Jozefovi Roháčovi a Imrichovi Oláhovi – zhodne aj judikatúra R 24/1972).
Premlčacia doba voči osobám, ktoré doposiaľ obvinené za vraždu Róberta Remiáša neboli preto neplynie od roku 2006, kedy došlo k zastaveniu trestného stíhania vo vzťahu ku dvom konkrétnym obvineným, ale stále plynie od roku 1996 kedy došlo k spáchaniu trestného činu.
Pokiaľ sa v článku denníka SME uvádza, že do premlčacej doby sa nezapočítava čas, keď bolo trestné stíhanie prerušené tak toto konštatovanie je nesprávne.
Opätovne je nutné zdôrazniť, že spočívanie, či prerušenie plynutia premlčacej doby sa v prípade vraždy Róberta Remiáša bude posudzovať podľa Trestného zákona účinného v roku 1996, ktorý nepoznal dôvod spočívania premlčacej doby z dôvodu prerušenia trestného stíhania. Ak teda bolo vo veci prerušené trestné stíhanie od roku 2008 do roku 2016 celkom určite sa táto doba bude do plynutia premlčacej doby započítavať.
V tomto smere je nutné zdôrazniť, že aj súčasné ustanovenie § 437 ods. 4 Tr. zák. účinného od 01.01.2006 je nutné vykladať v spojení s Nálezom Ústavného súdu SR sp. zn. PL. ÚS 9/2013 zo dňa 10.09.2014, či v spojení s rozhodovacou činnosťou Najvyššieho súdu SR (napríklad uznesenie sp. zn. 4Tdo 46/2014 zo dňa 21.07.2015) tak, že nové ustanovenia o premlčaní trestného stíhania nie je možné aplikovať spätne v neprospech páchateľa, nakoľko by to bolo v rozpore s článkom 50 ods. 6 Ústavy SR a s ustanovením § 2 Tr. zák. „Natiahnuť“ premlčaciu dobu v prípade vraždy Róberta Remiáša aj o dobu prerušenia trestného stíhania by teda bolo v rozpore so zákonom, pretože by sa tu aplikoval nový Trestný zákon v neprospech páchateľa. Navyše, súčasná súdna prax vychádza prevažne z názoru, že prerušenie trestného stíhania spôsobuje spočívanie premlčacej doby iba v prípade, ak je vedené trestné stíhanie voči konkrétnej osobe, t. j. nie na prípady, ak je prerušené trestné stíhanie, ktoré sa viedlo len vo veci (k uvedenému pozri bližšie napríklad http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a218-prerusenie-trestneho-stihania-zacateho-vo-veci-a-spocivanie-premlcacej-doby) .
V právnej úprave z roku 1996 bolo možné prerušenie trestného stíhania, avšak vedené len voči konkrétnej obvinenej osobe (napríklad prerušenie trestného stíhania v dôsledku duševnej poruchy obvineného, ktorá nastala až po spáchaní skutku) považovať za dôvod spočívania premlčacej doby v zmysle § 67 ods. 2 písm. a) Tr. zák.
Záver:
Vzhľadom k uvedenému je možné uzatvoriť, že premlčacia doba pri vražde Róberta Remiáša uplynie dňa 29.04.2016, pričom jej plynutie sa preruší len vtedy, ak
- bude do 29.04.2016 vznesené obvinenie konkrétnej osobe a toto obvinenie následne zostane v platnosti (t. j. nebude napríklad zrušené prokurátorom v konaní o sťažnosti) – plynutie premlčacej doby sa tu preruší len vo vzťahu k osobe, ktorej bolo vznesené obvinenie
- ak do 29.04.2016 nebude vznesené obvinenie, uplynie premlčacia doba a po tomto dátume bude môcť byť vznesené obvinenie len vtedy, ak pôjde o osobu, ktorá v premlčacej dobe spáchala nový trestný čin, na ktorý Trestný zákon ustanovuje trest rovnaký alebo prísnejší (t. j. ak pôjde o spáchanie za trestný čin, ktorý je svojou závažnosťou porovnateľný s trestným činom vraždy - § 67 ods. 3 písm. b) Tr. zák.). V takomto prípade by od dňa spáchania tohto nového trestného činu plynula nová dvadsať ročná premlčacia lehota (v praxi je pritom sporné čo sa rozumie pod pojmom „spáchal“, t. j. či postačí len samotný fakt spáchania trestného činu alebo je nevyhnutné aj právoplatné odsúdenie za spáchanie tohto nového trestného činu, ktorý by mal prerušovať plynutie premlčacej doby).
Rovnako by po 29.04.2016 bolo možné vzniesť obvinenie osobe pri ktorej by premlčacia doba spočívala, nakoľko išlo o osobu, ktorá sa zdržiavala alebo zdržiava v cudzine (napríklad je alebo bola určitý čas na úteku, v zmysle judikatúry R 21/1987 by však malo ísť o pobyt neoprávnený, t. j. páchateľ by sa mal zdržiavať v cudzine práve preto aby sa vyhol prípadnému trestnému stíhaniu - § 67 ods. 2 písm. b) Tr. zák.). V takýchto prípadoch by sa doba, po ktorú sa páchateľ zdržiaval v cudzine nezapočítavala do premlčacej doby. Teoreticky by mohlo prísť k spočívaniu premlčacej doby aj počas doby, počas ktorej nebolo možné páchateľa trestne stíhať v dôsledku jeho imunity (§ 67 ods. 2 písm. a) Tr. zák.).
Z uvedeného vyplýva, že po 29.04.2016 nebude prichádzať do úvahy vznesenie obvinenia za vraždu Róberta Remiáša osobám, ktoré počas plynutia dvadsaťročnej premlčacej doby nespáchali trestný čin rovnako prísny a ktorí sa nevyhýbali trestnému stíhaniu neoprávneným pobytom v cudzine.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.