por. Mgr. Miroslav Srholec - vyšetrovateľ PZ
(Trestnoprávny) formalizmus náš každodenný
Uvedený článok vychádza z polemiky na stránke právnelisty.sk po linke Lindtner-Šamko-Vojtuš-Repa. Autor by chcel voľne nadviazať na článok pána mjr. Františka Vojtuša: „Neprípustná manipulácia s vyšetrovacím spisom“, konkrétnejšie polemicky reagovať na výroky: „Na margo JUDr. Petrom Šamkom uvedeného chaosu spôsobeného hromadením výpovedí v spisoch mi nedá uviesť, že toto je žiaľ dôsledkom značného formalizmu slovenského Trestného poriadku, ktorý vyžaduje aj s ohľadom na judikatúru súdov opakované prepočúvania osôb v rôznych štádiách trestného konania. S týmto OČTK a ani súdy sami o sebe nedokážu nič urobiť.“[1]
Práve uvedeným výrokom pán mjr. Vojtuš poukázal na obľúbený slovenský trestnoprávny folklór v podobe prepätého formalizmu a asi najvypuklejšej ukážky tohto fenoménu a to v podobe takzvaného „prepočúvania“ v trestnom konaní. Príspevok ponecháva úmyselne viaceré argumenty pre a proti, uvedenému fenoménu nepovšimnuté v nádeji rozprúdenia polemiky/kritiky.
Pre potreby tohto príspevku autor považuje pojem prepočúvanie v obsahovo širšej podobe ako proces duplicitného zabezpečovania dôkazných prostriedkov (teda nie len výsluchov, ale aj iných listín) v trestnom konaní.
Formalizmus II
má svoje nesporné pozitíva. Sú nimi napr. unifikácia priebehu konania, precíznosť priebehu, dôsledné odstraňovanie vád, určitá občiansko-výchovná funkcia a pod. Samotná podstata procesného práva je formálna a žiadny právny poriadok, ak chce byť profesionálny si bez právneho formalizmu nepomôže. Otázne však je, kde sú jeho hranice a kedy sa z povinnej miery formalizmu stáva formalizmus prepätý, teda keď má požadovaná forma nežiadúce dôsledky na celé konanie.
Autor príspevku je toho názoru, že všetky úkony, ktoré nevyplývajú priamo z právnej normy a zároveň nevyhnutne nevedú v prospech regulárnosti konania (v širšom jazykovom význame) a zároveň sú vyžadované, pričom nesplnenie týchto úkonov je prísne sankcionované, spĺňa atribúty prepätého formalizmu. Autor je taktiež presvedčený, že obsah tohto stavu dokonale vystihuje vyžadovanie „širšieho prepočúvania“
Jeden príklad nad zlato
V relatívne jednoduchom a klasickom prípade podvodu prostredníctvom internetu máme 40 svedkov – poškodených, 5 prípadných svedkov, pričom v spise figuruje aj medzinárodný prvok. Po začatí trestného stíhania vyšetrovateľ zabezpečí výsluchy týchto osôb ako aj ostatné dôkazné prostriedky tak, že nastal okamih potreby vznesenia obvinenia konkrétnej osobe. Po doručení vznesenia obvinenia a následnom výsluchu obvineného sa po minimálne ročnom (veľmi optimistický variant) vyšetrovaní dostávame z hľadiska dôkaznej situácie dostávame do bodu nula. Alebo nie?
Duplikátori
Zástancovia koncepcie širšieho prepočúvania (ďalej len duplikátori), budú požadovať opakovanie rozhodujúcej väčšiny (či dokonca všetkých) trestno-procesných úkonov a zabezpečených dôkazných prostriedkov. Teda podstatné (väčšiny) výsluchy svedkov – poškodených, svedkov, prípadne opakovanie iných procesných úkonov, či zabezpečenie podkladov tak, aby sa obvinenému v zmysle § 2 ods. 9, ods. 14 a pod. Trestného poriadku umožnilo reálne právo na vedenie kontradiktórneho konania (právo na obhajobu, navrhovanie dôkazov a pod.) a to aj v prípade, ak obvinený priznáva vinu a prejavuje ochotu spolupracovať a sám nepožaduje účasť na úkonoch, či vedenie prípravného konania kontradiktórnym spôsobom[2].
Predmetné ustanovenia § 2 Trestného poriadku sa z pohľadu duplikátorov musia vykladať extenzívnejšie. Poukazujú najmä na znenie čl. 50 ods. 3 ÚSR, čl. 154c ods. 1 ÚSR s poukazom na čl. 3 ods. 1 písm. b),c),d) Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Pridružujú sa k nemu ustanovenia § 34 ods. 1, ods. 2, ods. 4, § 44 ods. 2, § 213 ods. 1, § 263 ods. 1, ods. 3 písm. a), ods. 4 TP a ďalšie.
Faktickým dôsledkom duplikačného výkladu je akási konzumácia zabezpečených dôkazných prostriedkov vydanými rozhodnutiami v trestnom konaní napr. začatia trestného konania či vznesenia obvinenia, a preto je potrebné dokazovanie vykonávať akosi „nanovo“ teda duplicitne[3], tak aby mal obvinený plné právo účinne sa brániť a pred súd sa tak dostali procesne spôsobilé dôkazné prostriedky.
Duplikátori ďalej požadujú, aby bolo uvedeným spôsobom realizované celé trestné konanie a považujú dôkazy zabezpečené bez tohto procesného postupu za právne vadné a nespôsobilé k predloženiu pred súd.[4] Teda v spomenutom príklade musia byť vykonané úkony v zásade opakovane, čo natiahne samotné konanie o desiatky mesiacov (taktiež optimistický variant).
Simplikátori
Opačné stanovisko vychádza z rozdielneho výkladu. Primárne ide o absenciu právnej normy, ktorá by OČTK ukladala povinnosť či možnosť vykonávať opakované výsluchy s poukazom na čl. 2, ods. 2 ÚSR, teda povinnosť štátnych orgánov konať len to, čo zákon ukladá.Sekundárne napr. z doslovného znenia § 2 ods. 9 Trestného poriadku, z ktorého vyplýva právo osoby, voči ktorej sa vedie trestné stíhanie na obhajobu ako aj ďalších ustanovení. Vychádzajúc z jazykovo-gramatického a logického výkladu, tak právo stíhanej osoby a contrario znamená povinnosť OČTK mu túto obhajobu umožniť, no neznamená povinnosť OČTK túto obhajobu sám vytvárať. V prípade, ak by si obvinený sám vyslovene neželal vedenie prípravného konania kontradiktórnym spôsobom a súhlasil by s preukázaným stavom z pohľadu OČTK v súlade s § 2 ods. 10 TP, nevzniká teda OČTK povinnosť opakovať resp. duplicitne zabezpečovať dôkazné prostriedky, ktoré užv spise sú.
Uvedenému výkladu zodpovedajú aj ustanovenia § 2 ods. 7, ods. 9, ods. 10, ods. 14 Trestného poriadku, ktoré de facto posilňujú samostatnosť procesných strán a zväčšujú akčný rádius možností obhajoby ale aj možnosti odmietnuť ich aplikáciu, či počkať s ich aplikáciou v súdnom konaní.
Aj z dikcie § 34 Práva a povinnosti obvineného, môžeme vyvodiť, že: „obvinený má právo...“ teda, že nie je jeho povinnosťou vyjadriť sa ku skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu a dôkazom o nich, či povinnosť vypovedať. Taktiež nemá povinnosť robiť návrhy v trestnom konaní, či byť prítomný pri úkonoch. Obvinený nemá povinnosť vypočúvať svedkov a nemusí ani uplatňovať všetky dôkazy už na začiatku konania. Postup OČTK, ktorý prepočúva, teda v istých ohľadoch môže viesť k obmedzovaniu práva na kontradiktórnosť či dokonca k nedovolenému procesnému vyšetrovaciemu postupu.
Dokonca aj v zmysle § 213 ods. 1 Trestného poriadku: „Policajt môže (!!!) povoliť účasť obvineného na vyšetrovacích úkonoch a umožniť mu klásť otázky. Postupuje tak najmä vtedy, ak obvinený nemá obhajcu a úkon spočíva vo výsluchu svedka pri ktorom je dôvodný predpoklad, že ho nebude možné vykonať pred súdom, iba ak by zabezpečenie jeho prítomnosti alebo jeho prítomnosť mohli ohroziť vykonanie tohto úkonu“ a ďalšie. Teda samotné kontradiktórne konanie nie je samo o sebe absolútne a výnimky pozná aj Trestný poriadok.
Na niektoré duplikačné argumenty odpovedajú simplikátori nasledovne: "Na spravodlivé súdne konanie a na kritickú previerku výpovede svedka postačuje, ak je výsluch svedka vykonaný v prítomnosti obvineného alebo jeho obhajcu v konaní pred súdom."
"...úkony tvoriace inak obsah prípravného konania bez toho aby bolo začaté trestné stíhanie podľa § 199 ods. 1 Trestného poriadku, ide o podstatnú chybu konania, ktoré predchádzalo podaniu obžaloby. Výsledky konania, ktoré je touto chybou zaťažené sú nepoužiteľné v konaní pred súdom ( pozn. teda relevantný okamih nastáva začiatkom trestného stíhania a nie vznesením obvinenia)"
"OČTK v trestnom konaní však musia dbať na to, aby sa zákonne získaný dôkaz nestal dôkazom absolútne neúčinným, ale naopak, aby bol procesne použiteľný v konaní pred súdom."
"Ak výpoveď svedka neprináša pre trestné konanie rozhodujúci význam v podobe usvedčovania obvineného zo spáchania trestného činu alebo naopak preukázania jeho neviny (vrátane preukazovania poľahčujúcich alebo priťažujúcich okolností) je bezpredmetné opakovať jeho výsluchy po vznesení obvinenia. Ak ale výpoveď svedka je jediným usvedčujúcim dôkazom alebo vo významnej miere rozhodujúcim dôkazom, o ktorom prokurátor mieni oprieť obžalobu,je nevyhnutné výsluch svedka vykonať ažpo vznesení obvinenia so zachovaním práva obvineného na obhajobu".
"Ak obvinený nežiada zopakovanie výsluchov svedkov vykonaných pred vznesením obvinenia a ponecháva si tak priestor na svoju obhajobu v konaní pred súdom, je neefektívne zo strany OČTK duplicitne vykonávať výsluchy svedkov len pre formálne zachovanie práva obvineného na obhajobu".
"...treba mať na zreteli, že vnútroštátne orgány majú postupovať tak, aby v priebehu celého konania bolo minimálne aspoň raz poskytnuté obvinenému právo zaručené čl. 6 ods.1 písm. d) Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (právo na kontradiktórny postup). Pre spravodlivé súdne konanie tak postačuje, aby výsluch svedka bol vykonaný v prítomnosti obvineného resp. jeho obhajcu v konaní pred súdom, čím sa vystavuje tento dôkaz kritickej previerke."[5]
Záver
Autor považuje duplikačný postup (hoci v praxi v rôznych podobách prevládajúci) za rozporný s právnou normou, interpretačne nepochopený a aplikačne zle uplatňovaný.[6] Samotná kontradiktórnosť je prvkom trestného konania anbloc a nie in part v predsúdnom konaní a samostatne v konaní pred súdom. Trestné konanie je nutné chápať ako celok a nie ako oddelené hoci nadväzné časti. Odmietnutie automatického duplikovania (teda širšieho prepočúvania) v prípravnom konaní po vznesení obvinenia neuberá obvinenému či jeho právneho zástupcu možnosť požadovať vykonanie týchto úkonov kontradiktórnym spôsobom konania v samotnom prípravnom konaní, ale najmä v konaní pred zákonným sudcom. Účelom prípravnej fázy trestného konania[7] je zhromažďovanie dôkazov tak, aby mohli byť riadne vykonávanéin faciecuriae, teda pred zákonným a nestranným sudcom[8] podľa zákonných požiadaviek a nie pred OČTK[9]. Kontradiktórne benefity, teda zákonnosť vykonaných dôkazova rýchlosť konania sú predurčené k prehlbovaniu dôveryhodnosti ku práci trestnej justície a OČTK zo strany občanov zvlášť, keď tomu v zásade nebráni ani samotná právna úprava.[10]
Povinnosťou OČTK je rešpektovanie práva osoby, voči ktorej sa vedie trestné konania na vedenie konania kontradiktórnym spôsobom a preto je podľa názoru autora nutné prísnejšie chápanie § 2 ods. 6 Trestného poriadku (a linea prvá), "ak tento zákon neustanovuje inak, OČTK a súdy konajú z úradnej povinnosti" s limitmi uvedenými v § 2 ods. 10 (a linea prvá) teda "tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie(!!!)". Obdobne aj § 201 ods. 2 TP, „Policajt postupuje vo vyšetrovaní alebo skrátenom vyšetrovaní tak, aby čo najrýchlejšie zadovážil podklady pre objasnenie skutku v rozsahu potrebnom na posúdenie prípadu a zistenia páchateľa trestného činu.“
Je otázne v akej miere sa OČTK do súčasnosti vyrovnali s prokontradiktórnym smerovaním trestného práva. Jenutné uviesť, že kontradiktórnosť trestného konania nepredstavuje moment "zbavovania" sa agendy policajta (§ 10 ods. 10 TP) či znižovania nárokov na trestné konanie z jeho strany, ale naopak, jedná sa o kvalitatívne zvýšenie hodnoty samotného trestného konania v prospech jeho subjektov (§ 10 ods. 1 TP) ako aj správnosti, spoločenskej akceptovateľnosti rozhodnutí, zvýšenia rýchlosti konania a teda adresnosti a taktiež odstraňovania niektorých nežiadúcich prvkov trestného konania, napríklad protiprávnej manipulácie vyšetrovania no najmäšikany svedkov a poškodených z dôvodu opakovaných predvolaní a realizácie poväčšine zbytočných výsluchov či iných úkonov.
Štát (OČTK) rozhodne nesmie kapitulovať na svoju úlohu aktívne stíhať všetkých páchateľov trestných činov a dynamicky vyhľadávať a zabezpečovať dôkazy, avšak má byť jeho záujmom, aby bol tento proces transparentný, zákonný, rýchly a hlavne efektívny. Posilňovanie niektorých prvkov kontradiktórnosti v trestnom konaní tomu nemusí automaticky brániť.
[1] http://www.pravnelisty.sk/clanky/a479-nepripustna-manipulacia-s-vysetrovacim-spisom
[2] Autor úmyselne opomína prípad, keď obvinený resp. právny zástupca prejavuje ochotu k aktívnej účasti v prípravnom konaní.
[3] Argumenty logicko-faktickej povahy, týkajúci sa napr. kvality a dostupnosti dôkazných prostriedkov (hlavne pamäťových stôp) v súvislosti s časovým odstupom, ustupujú formálnym požiadavkám na trestnej veci.
[4] Ďalšie duplikačné argumenty Uznesenie KS BA 4To/120/2012, Uznesenie KS ZA Jtk 6/09 a ďalšie
[5]Stanovisko NS SRTpj 63/2009
[6] Za zmienku určite stojí aj rozpor právnej úpravy postupu pri skráteného vyšetrovania podľa § 203 s jeho faktickým stavom
[7]Ktoré obsahuje postup podľa § 208 ods. 1 TP (záverečné preštudovanie spisu), kedy obligatórne OČTK vytvára priestor pre možnosť uplatnenia prvku kontradiktórnosti v prípravnom konanípre obvineného resp. obhajcu.
[8] Práve nevedenie podstatnej časti dokazovania zákonne v trestnom konaní pred súdom, má podľa autora za následok časté nedostatky zákonnosti zabezpečených dôkazných prostriedkov zo strany OČTK ako aj problematickú interpretáciu právnej normy, viď právna dišputaLindtner-Šamko-Vojtuš-Repa
[9]Čl. 48 ods. 2 ÚSR „Každý má právo, aby sa jeho vec verejne prerokovala bez zbytočných prieťahov a v jeho prítomnosti a aby sa mohol vyjadriť ku všetkým vykonávaným dôkazom...“ Čl. 50 ods. 1 ÚSR „Len súd rozhoduje o vine a treste za trestné činy.“
[10]Obdobne rozsudok Veľkej komory ESĽP, Bottazi proti Taliansku
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.