JUDr. Ľubomír Macháček
Krádež vlámaním – nad pokynom Generálnej prokuratúry SR
V mojom príspevku budem reagovať na aplikačné problémy, ktoré vznikli po vydaní pokynu Generálnej prokuratúry, ktorý upravuje postup prokurátorov v trestnom konaní pri výklade a aplikácii skutkovej podstaty trestného činu krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 4 písm. b) Trestného zákona a kvalifikačného pojmu „vlámanie“ podľa § 122 ods. 4, § 138 písm. e) Trestného zákona (ďalej len „pokyn“).
Právne vety pokynu:
„Ak si páchateľ prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní, spôsobí tak najmenej malú škodu a spácha čin vlámaním, naplní zákonné znaky zločinu krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 4 písm. b) Trestného zákona, pri použití § 138 písm. e) Trestného zákona.“
„Takéto právne posúdenie skutku jeho podradením pod kvalifikovanú skutkovú podstatu trestného činu krádeže je v pomere špeciality k právnej kvalifikácii skutku ako prečinu krádeže podľa § 212 ods. 2 písm. a) Trestného zákona (základná skutková podstata trestného činu), ktorá sa použije len vtedy, ak páchateľ krádežou vlámaním nespôsobí ani malú škodu (§ 125 ods. 1 Trestného zákona).“
Pokyn Generálnej prokuratúry v podstate iba nekriticky prebral právne názory stanoviska trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR 116/2012 z 12. decembra 2011, sp. zn. Tpj 78/2011, ktoré v čase svojho vydania vyvolalo nesúhlasné reakcie súdov, OČTK a odbornej verejnosti a bolo aj terčom kritiky viacerých článkov publikovaných na tejto stránke.
Pokyn GP spôsobil to, že všetky krádeže, pri ktorých sa páchateľ vlámaním zmocnil cudzej veci v hodnote prevyšujúcej sumu 266,- €, už nebudú kvalifikované ako prečin krádeže podľa § 212 ods. 2 písm. a) TZ, ale musia byť posúdené ako zločin krádeže podľa § 212 ods. 1, ods. 4 písm. b) TZ s poukazom na § 138 písm. e) TZ (vlámanie). Táto zmena v právnej kvalifikácii do budúcnosti (teda pri skutkoch, ktoré sa len stanú), by nemala spôsobiť závažnejšie problémy, jedine zmení vecnú príslušnosť policajtov podľa § 10 ods. 8 Tr. por. a to tak, že vo veci sa už nebude vykonávať skrátené vyšetrovanie, ale bude potrebné vykonať vyšetrovanie a teda vo veci budú konať vyšetrovatelia PZ a nie poverení príslušníci PZ ako doteraz.
Aplikačné problémy spôsobuje pokyn GP v trestných veciach, v ktorých je vznesené obvinenie a ktoré sa momentálne nachádzajú v prípravnom konaní, resp. v konaní pred súdom („živé veci“), pretože uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané povereným príslušníkom PZ, ktorý skutok kvalifikoval v rozpore s pokynom, teda iba ako prečin krádeže podľa § 212 ods. 2, písm. a) TZ. Táto skutočnosť spôsobila to, že vo veci konal vecne nepríslušný orgán, čo je neodstrániteľná právna vada a je potrebné, ak sa vec ešte nachádza v prípravnom konaní, postupovať v zmysle § 363 TP a zrušiť takto vydané uznesenie o vznesení obvinenia. Podľa mňa je nutné tieto právne závery jednoznačne odmietnuť, nakoľko takýto postup je príliš formalistický a Trestný poriadok ponúka aj iné riešenie tejto situácie.
Pokyn GP na základe, ktorého prišlo iba k dodatočnej korekcii právneho názoru na kvalifikáciu skutku (podľa značnej časti odbornej verejnosti ku korekcii nesprávnej), nespôsobuje vecnú nepríslušnosť dovtedy konajúceho orgánu, ktorý v čase vydania uznesenia o vznesení obvinenia vychádzal z právne relevantného a dlhé roky aplikovaného právneho názoru.
Pokyn korigujúci iba právne názory pôsobí pro futuro (do budúcnosti) a teda správnym sa javí nasledovný postup: po vydaní pokynu „stráca“ dovtedy príslušný orgán (poverený príslušník PZ) svoju vecnú príslušnosť a vo veci už nemôže vykonávať žiadne úkony, z toho dôvodu je povinný okamžite odstúpiť vec do vyšetrovania. Vecne príslušný vyšetrovateľ PZ následne písomne upozorní obvineného na zmenu právnej kvalifikácie skutku v zmysle § 206 ods. 6 TP, následne vykoná všetky potrebné úkony vedúce k ukončeniu vyšetrovania a k podaniu obžaloby. Takýto postup je právne konformný, nakoľko obvinený má možnosť vzhľadom na vykonanú zmenu právnej kvalifikácie skutku navrhovať ešte v priebehu vyšetrovania ďalšie dôkazy a teda nemôže nijakým spôsobom dôjsť k porušeniu jeho práv na obhajobu.
V prípadoch, ak už bola podaná obžaloba na súd je potrebné nechať samotné súdy, aby sa vysporiadali s právnou kvalifikáciou skutku, nakoľko pokyn GP je záväzný pre podriadené prokuratúry, nie však pre súdy. Stanovisko trestnoprávneho kolégia NS SR, ktorého závery pokyn prevzal má pre súdy iba odporúčajúci charakter, nie je pre ne priamo záväzné a môžu sa od neho odchyľovať. V konaní pred súdom je rozhodujúci názor súdu na právnu kvalifikáciu skutku (viď § 241 ods. 2 a § 244 ods. 2 TP) a nie je rozhodujúce ako skutok kvalifikoval prokurátor v obžalobe. Rečou judikatúry: „Súd sa nemôže iba striktne držať obžaloby, ale je povinný právnu kvalifikáciu vyhodnocovať aj podľa svojho uváženia, s ohľadom na okolnosti spáchania skutku.“ Ad absurdum – ak by sme pripustili názory, že iba dodatočná korekcia právneho názoru na kvalifikáciu skutku spôsobuje spätne vecnú nepríslušnosť dovtedy konajúceho orgánu môže sa stať, že súd bude skutok opäť kvalifikovať iba ako prečin krádeže vlámaním podľa § 212 ods. 2 písm. a) TZ (teda nie v zmysle pokynu GP), čo by zasa paradoxne spôsobilo, že vo veci konal vecne nepríslušný vyšetrovateľ PZ a ním vydané uznesenie o vznesení obvinenia je nezákonné.
Vyššie popísaný, príliš formalistický prístup k aplikácii trestného práva by spôsobil to, že každý následný a odlišný právny názor orgánu aplikujúceho právo na kvalifikáciu skutku by mohol znamenať nulitu doteraz vykonávaných úkonov, pretože vo veci konal nepríslušný orgán, čo by nás vtiahlo do neustáleho kolotoča vecnej príslušnosti a nepríslušnosti, ktorého dôsledkom by bola absolútna nevymožiteľnosť trestného práva.
Na záver, by som chcel ešte poukázať na veci, v ktorých bolo trestné stíhanie prerušené podľa § 228 ods. 1 Tr. por., resp. podľa § 228 ods. 2, písm. a), b), c) Tr. por.
Prerušenie trestného stíhania je jedným zo zákonných spôsobov vybavenia veci – aj keď na individuálne neurčitú dobu. Je to tzv. medzitýmne rozhodnutie, dočasnej povahy, t.j. do času, kým pominie dôvod prerušenia a v trestnom stíhaní sa pokračuje zmysle § 228 ods. 5 Tr. por.
Trestné stíhanie sa preruší podľa § 228 ods. 1 Tr. por., ak sa nepodarí zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe, alebo povedané inak, ak sa nepodarí vypátrať páchateľa(nikto nie je ani len podozrivý zo spáchania skutku), resp. nepodarí sa nazhromaždiť dostatok dôkazov, aby mohlo byť vznesené obvinenie podozrivej osobe –existuje podozrenie voči konkrétnej osobe, ale nie je dostatok dôkazov, aby mohlo byť vznesené obvinenie, napr. na mieste činu sa nájde iba cigaretový ohorok, na ktorom je DNA určitej osoby, avšak takáto dôkazná situácia je nepostačujúca na vznesenie obvinenia (viď uznesenie Krajského súdu v Bratislave, http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a345-dna-na-cigarete-ako-nepriamy-dokaz-a-vyrok-o-vine).
Podľa § 228 ods. 2 Tr. por. sa trestné stíhanie preruší:
a) nemožno pre neprítomnosť obvineného alebo svedka vec náležite objasniť,
b) nemožno obvineného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd,
c) obvinený pre duševnú chorobu, ktorá nastala až po spáchaní činu, nie je schopný chápať zmysel trestného stíhania.
Z dikcie § 228 ods. 5Tr. por. vyplýva, že v prerušenom trestnom stíhaní je možné pokračovať, ale to iba v prípade, ak pominie konkrétny dôvod, ktorý spôsobil, že trestné stíhanie bolo nutné prerušiť, napr. podarilo sa vypátrať svedka, pre ktorého neprítomnosť nebolo možné vec náležite objasniť, došlo k zlepšeniu zdravotného stavu obvineného natoľko, že môže byť postavený pred súd, resp. je schopný chápať zmysel trestného stíhania a pod.
Je nepochybné, že iba zmena právneho názoru na kvalifikáciu skutku v dôsledku vydania pokynu Generálneho prokurátora nie je tým dôvodom, pre ktorý by bolo možné v trestnom stíhaní pokračovať, pretože „neodpadla“ konkrétna prekážka, ktorá viedla k prerušeniu trestného stíhania.
Podľa môjho názoru je nesprávne a arbitrárne pokračovať v takto prerušených trestných stíhaniach a to iba z dôvodu, aby bola vykonaná formálna zmena právnej kvalifikácie skutku, tak by bol tento posúdený v zmysle pokynu Generálneho prokurátora a následne trestné stíhanie opätovne prerušovať z rovnakého dôvodu ako predtým.
JUDr. Ľubomír Macháček
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.