Autor článku:
por. Mgr. Miroslav Srholec, vyšetrovateľ PZ
(Trestnoprávny) formalizmus náš každodenný, no. 2
Autor by chcel voľne nadviazať na predošlý článok,
v ktorom priblížil základné východiská flexibilnejšieho modelu
prepočúvania tzv. simplikačný model. Pôvodný článok bol poňatý koncepčne pričom
v záveroch viedol k odmietnutiu bezmyšlienkovitej aplikácií procedúry tzv.
prepočúvania v prípravnom konaní zo strany OČTK. Na druhej strane, ale
zostal čitateľovi dlžný niektoré argumenty a taktiež sa nezaoberal rozsahom a spôsobom vhodnejšej
aplikácie. V nasledujúcich riadkoch sa autor pokúsi o pozitívnejšie
vymedzenie simplikačného modelu tak, aby ním aspoň skromne a z časti
argumentačne podoprel postoje vedúce k odmietnutiu automatizovaného prepočúvania
ako povinnej jazdy v prípravnej fáze trestného konania a napomohol
tak k trendom vedúcim k zrýchleniu a skvalitneniu prípravného štádia
trestného konania.
Po postrehoch k pôvodnému článku je nutné zhrnúť, že ani podľa samotných simplikátorov nemožno považovať prepočúvanie za „úplne zbytočný“ postup. Naopak, môže byť považovaný za účelný, ale o tom nižšie.
Kúsok zmätku
V predošlom článku autor načrtol judikovanú požiadavku simplikátorov[1] o „spotrebovaní“ kontradiktórneho prvku v trestnom konaní ako celku, teda v prípravnom ako aj súdnom konaní. Aplikácia uvedenej hutnej požiadavky v trestnom konaní, však vytvára ďalšie aplikačné problémy. Sú tu požiadavky jednak na OČTK a jednak na súd, ktoré v prípade kontradiktórneho prvku nie sú procesne spolupracujúce orgány aby určili, kedy nastáva ten „správny“ okamih na aplikáciu kontradiktórneho prvku.
Krátky test správnosti, nachádzame sa v prípravnej fáze trestného konania: Kto má prvok kontradiktórnosti uplatňovať: OČTK (napr. prepočúvanie) alebo súdy (napr. vykonanie dôkazov kontradiktórne)?
1, obvinený požaduje aplikáciu kontradiktórneho prvku v konaní (účasť na výsluchoch a pod.) po vznesení obvinenia
2, obvinený nepožaduje aplikáciu kontradiktórneho prvku v konaní po vznesení obvinenia, ku skutku sa priznáva pričom vyšetrovanie speje k návrhu na podanie obžaloby resp. k odklonu v trestnom konaní po vznesení obvinenia,
3, obvinený nepožaduje aplikáciu kontradiktórneho prvku v konaní po vznesení obvinenia, ku skutku sa odmieta priznať pričom vyšetrovanie speje k návrhu na podanie obžaloby resp. k odklonu v trestnom konaní po vznesení obvinenia,
4, obvinený požaduje aplikáciu kontradiktórneho prvku trestného konania po vznesení obvinenia, pričom vyšetrovanie pre určité procesné, či dôkazné prekážky nemusí nevyhnutne viesť k návrhu na podanie obžaloby
5, obvinený pred OČTK požaduje aplikáciu kontradiktórneho prvku,ale v súdnom konaní, ku skutku sa nepriznáva
6, ostatné predstaviteľné variácie
Nech už boli Vaše odpovede akékoľvek, možno spomenúť aspoň jednu možnú námietku, napr. v druhom prípade mohla vystať otázka, či by vyšetrovateľ nemal postupovať „kontradiktórne“ a prepočúvať svedkov a poškodených po vznesení obvinenia v prípravnom konaní, aby tak spotrebovaním kontradiktórneho prvku, tak povediac, vydláždil cestu k aplikácií inštitútu trestného rozkazu, ktorý podstatne skrátiť samotné konanie.
Čistenie problému
Dojem akejsi nerozlúštiteľnej džungle rôznych postupov v trestnom konaní v otázke prepočúvaniazo strany OČTK skôr navodzuje pocit „radšej prepočuť a mať pokoj“. Pre výkladové ciele si však tento problém možno zjednodušiť. Pre zorientované odpovede k testu je nutné pripomenúť, že konanie pred orgánmi OČTK sa síce riadi všeobecnými zásadami, rovnako tak aj súdne konanie, avšak tieto dve konania nemožno stotožňovať. Len zjednodušene;OČTK sa riadia zásadou „vyšetrovacou“, pričom súdy zásadou „súdnou/arbitrárnou“[2] a nie len preto, nemožno objektívne požadovať, ako to bolo naznačené[3] aby OČTK, vždy a úplne mysleli na požiadavky súdov napr. v prípade a podobe spotrebovania prvku kontradiktórnosti pre uplatnenie napr. inštitútu trestného rozkazu, a zároveň aj pre prípad následnej nemožnosti uplatnenia tohto inštitútu pod taktovkou súdu a rozvoja konania ku hlavnému pojednávaniu.
Podľa simplikátorov je z pohľadu zásady vyšetrovacej pre OČTK, prvok kontradiktórnosti v súdmi požadovanej (čistej) forme „nadbytočný“ a skôr učený pre samotné súdne konanie.[4] Uvedená argumentácia sa opiera už o spomenuté ustanovenie § 2 ods. 10 Trestného poriadku[5], ktoré vo svojich mantineloch neumožňuje OČTK vykonávať dokazovanie v rozsahu širšom ako je náležité zistenie stavu o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti a zároveň v rozsahu nevyhnutnom pre jeho rozhodnutie. Samotnú procedúru prepočúvania po vznesení obvinenia (pozor, nie konkrétne práva a využívané oprávnenia, napr. účasť obvineného na výsluchu svedka či inej osoby) simplikátori nepovažujú za obsahovú súčasť oprávnenia na vedenie kontradiktórneho konania v prípravnom štádiu trestného konania. Odôvodnenie vychádza aj zo samotného § 2 ods. 7 Trestného poriadku, ktorý v súvislosti s právom vyjadriť sa ku všetkým vykonaným(!) dôkazom odkazuje k nezávislému a nestrannému súdu a nie k OČTK.
Pri prvku kontradiktórnosti z pohľadu OČTK a zásady vyšetrovacej je nevyhnutné pripomenúť, že aj v prípade konania podľa príkladu č. 2. uvedeného vyššie, dôjde k faktickému spotrebovaniu prvku kontradiktórnosti v prípravnom konaní a to formou záverečného preštudovania spisového materiálu podľa § 208 ods. 1 Trestného poriadku, preto samotná procedúra prepočúvania nemá v zásade procesný význam.Aj keby sme prijali duplikačný argument, že prepočúvanie je súčasťou kontradiktórneho prvku, tak aj v tomto prípade má právna norma prednosť pred výkladom právnej normy, ak je procesný výsledok totožný, či širší.
Ak by sme postupovali v simplikačnej argumentácií, tak aj v prípade č. 1. bude môcť policajt v zmysle § 213 Trestného poriadku, odmietnuť uplatnenie tohto prvku, nakoľko mu nevzniká obligatórna povinnosť vykonať bezvýhradne všetky dôkazy navrhnuté v tomto prípade obvineným. V tejto súvislosti možno pripomenúť, že Trestný poriadok okrem uvedenej výluky prvku kontradiktórnosti pozná aj ďalšie a nie sú výnimočné, napr. uznanie viny, dohoda o vine a treste, utajený svedok a dokonca aj spomenutý trestný rozkaz[6] a pod.
Možno tiež upriamiť aj na fakt, že súčasná právna úprava v zmysle § 66 ods. 1 písm. a) Trestného poriadku, kde sa obvinenému do vlastných rúk doručuje predvolanie (teda aj predvolanie k záverečnému preštudovaniu spisového materiálu) a v nadväznosti na § 208 ods. 1 Trestného poriadku (záverečné preštudovanie spisového materiálu) sa zákonodarcovi, zdá sa skôr náhodne ako cielene, podarilo vytvoriť dostatočný priestor ku platneniu prvkov kontradiktórnosti pre obvineného v súvislosti s prípravným štádiom trestného konania.
Naviac § 34 Trestného poriadku, ešte exaktnejšie ustanovuje predpokladaný moment spotrebovania prvku kontradiktórnosti v trestnom konaní, v ods. 2 „obvinený môže už na začiatku konania pred súdom(!) prvého stupňa uplatniť všetky dôkazy, ktoré sú mu známe a ktoré navrhne vykonať. Ak po podaní obžaloby podá obvinený návrh na vykonanie dôkazov pred začatím konania na súde prvého stupňa, súd je povinný takýto návrh bez meškania doručiť prokurátorovi a poškodenému.“ či § 2 ods. 18 Trestného poriadku „...dokazovanie riadi súd(!), ktorý však výsluch obžalovaného, svedkov, poškodeného a znalcov spravidla ponecháva stranám najprv tej, ktorá dôkaz navrhla či obstarala.“
Sumár
Podľa simplikačnej argumentácie sa samotný obsah prvku kontradiktórnosti viaže na skutočnosť, že obvinený má právo byť upovedomený(!) o dôkazoch a nie právo byť automaticky prítomný či upovedomovaný o ich vykonaní resp. prítomný na ich vykonaní: „Právo na kontradiktórne konanie, v zmysle čl. 6 ods. 1 Európskeho dohovoru[7], bolo interpretované v jurisprudencií Súdu (ESĽP) ako možnosť, pre účastníkov trestného alebo občianskeho konania, byť upovedomený o všetkých dôkazoch podaných súdu, ako aj o podaných názoroch, ktoré ovplyvňujú rozhodnutie súdu.“ [8]
Autor je toho názoru, že záruky kontradiktórnosti prípravného štádia trestného konania podľa súčasnej právnej úpravy, sú viac ako dostatočné a to, či už možnosťou vyjadrenia sa k uzneseniu o vznesení obvinenia formou sťažnosti(1), alebo samotnými oprávneniami obvineného, ktorý v zásade už hneď po oboznámení sa s obsahom uznesenia o vznesení obvinenia,môže využívať svoje oprávnenia a napr. nahliadnuť do spisu, robiť si výpisky a pod., teda relevantne sa oboznámiť s dôkazmi voči svojej osobe(2), ďalej má právo navrhovať dôkazy a požadovať účasť na procesných úkonoch (teda to právo, ktoré predkladajú duplikátori za stavebnú kostru prepočúvania).
V prípade, aj keby tieto oprávnenia o ktorých je obvinený direktívne poučovaný v priebehu trestného konania obvinený nevyužil, OČTK aj napriek tomu obligatórne zasiela obvinenému predvolanie k záverečnému preštudovaniu(3) do vlastných rúk(!), pričom obvinený má právo navrhnúť vykonanie ďalších dôkazov,ktoré OČTK vykoná v intenciách § 2 ods. 10 a § 213 Trestného poriadku[9] a ďalších.
Z hľadiska argumentácie simplikátorov (ako aj autora) by teda bol postup bez automatického prepočúvania vhodnejší a časový odstup medzi začatím trestného stíhania a záverečným preštudovaním spisu by sa mal vo vyšetrovaní skôr skracovať a nie predlžovať o napr. zbytočné duplikačné úkony. Skutok má z hľadiska viny a trestu posudzovať súd a nie OČTK.
V úvode autor naznačil, že prepočúvanie môže byť účelné, nie však z procesno-právneho ale procesno-taktického hľadiska, napr. pri potrebe odstraňovania podstatných rozporov vo vyšetrovaní a pod.. Rozhodne sa nemá jednať o automatický prvok, ktorý naša prax už dlhodobo v rôznej forme nadbytočne vyžaduje.
Súčasný záujem/nezáujem o presnejšie vymedzenie procesného postupu v otázke prepočúvania ako aj rozsahu skráteného vyšetrovania zo strany polície a prokuratúry, či celkovým snahám o zrýchlenie trestného konania, žiaľ nekompenzuje ani samotná obhajoba, ktorá snáď z nedostatku invencie nepoukazuje na opakované a často v prípravnom konaní zbytočné úkony, ktoré sa neopierajú o literu zákona. V každom prípade je povinnosťou OČTK a nie obhajoby, nepodliehať automaticky vábeniu najextenzívnejšej forme výkladu právnej normy, tak povediac „pre istotu“ a vykonávať svoju profesiu, čestne, odborne a hlavne v medziach zákona a čl. 2 ods. 2 Ústavy SR[10].
Striktne :
- právo obvineného na kontradiktórny prvok v trestnom konaní, znamená pre OČTK a súdu povinnosť vytvoriť reálny priestor pre spotrebovanie tohto prvku
- samotná procedúra prepočúvania sa neopiera o žiadne ustanovenie Trestného poriadku
- procedúra prepočúvania nie je súčasťou prvku kontradiktórnosti trestného konania, sú nimi len konkrétne práva a využívané oprávnenia napr. účasť obvineného na výsluchu svedka a pod.
- kontradiktórne vedenie konania je prvkom trestného konania anbloc a k jeho spotrebovaniu v tzv. čistej forme môže/má dôjsťv konaní pred súdom
- požiadavky na kvalitu prvku kontradiktórnosti v trestnom konaní v predsúdnom a súdnom konaní nie sú totožné
- súčasný Trestnýporiadok poskytuje v priebehu predsúdneho konania dostatočné garancie možnosti využitia práva na vedenie konania kontradiktórnym spôsobom a to aj napriek tomu, že sa OČTK pridržiavajú zásady vyšetrovacej a nie súdnej/arbitrárnej
- ani samotná požiadavka na vedenie kontradiktórneho konania neprevažuje povinnosť OČTK viesť konanie v súlade s vyšetrovacou zásadou, teda OČTK nie je povinný vykonávať navrhované dôkazy, ak sú pre trestné konanie neúčelné, prípadne opakovateľné pred súdom
- dôkazy sa vykonávajú pred súdom, jedine súd rozhoduje o vine a treste
[1]Stanovisko NS SRTpj 63/2009 „...treba mať na zreteli, že vnútroštátne orgány majú postupovať tak, aby v priebehu celého konania bolo minimálne aspoň raz poskytnuté obvinenému právo zaručené čl. 6 ods.1 písm. d) Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (právo na kontradiktórny postup). Pre spravodlivé súdne konanie tak postačuje, aby výsluch svedka bol vykonaný v prítomnosti obvineného resp. jeho obhajcu v konaní pred súdom, čím sa vystavuje tento dôkaz kritickej previerke."
[2]východiská rozdielov tvoria zásady predsúdneho a zásady súdneho konania
[3]Stanovisko NS SRTpj 63/2009 „OČTK v trestnom konaní však musia dbať na to, aby sa zákonne získaný dôkaz nestal dôkazom absolútne neúčinným, ale naopak, aby bol procesne použiteľný v konaní pred súdom“
[4]naviac vyjadrujem pochybnosť, či má „spotrebovanie“ kontradiktórneho prvku v prípravnom konaní a vo vybraných príkladoch uvedených vyššie,zásadný význam pre súdne konanie napr. na hlavnom pojednávaní. Sotva si predstaviť sudcu, ktorý odmietne napr. výsluch svedka zo strany obhajoby s odôvodnením, že túto možnosť spotreboval v prípravnom konaní napr. aktívnou účasťou pri „prepočúvaní“.
[5]„OČTK v trestnom konaní postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie. Dôkazy obstarávajú z úradnej povinnosti. Právo obstarávať dôkazy majú aj strany. OČTK s rovnakou starostlivosťou obstarávajú okolnosti svedčiace proti obvinenému, ako aj okolnosti, ktoré svedčia v jeho prospech a v oboch smeroch vykonávajú dôkazy tak, aby umožnili súdu spravodlivé rozhodnutie“
[6]Bližšie - Šamko,P. Kontradiktórnosť hlavného pojednávania (niektoré teoretické a praktické problémy) dostupné na:http://www.pravnelisty.sk/clanky/a206-kontradiktornost-hlavneho-pojednavania-niektore-teoreticke-a-prakticke-problemy
[7]„Každý má právo na to, aby jeho vec bola spravodlivo, verejne a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom zriadeným zákonom, ktorý rozhodne o jeho občianskych právach alebo záväzkoch alebo o akomkoľvek trestnom čine, z ktorého je obvinený. Rozsudok musí byť vyhlásený verejne, ale tlač a verejnosť môžu byť vylúčené buď po dobu celého alebo časti procesu v záujme mravnosti, verejného poriadku alebo národnej bezpečnosti v demokratickej spoločnosti, keď to vyžadujú záujmy maloletých alebo ochrana súkromného života účastníkov alebo, v rozsahu považovanom súdom za úplne nevyhnutný, pokiaľ by vzhľadom na osobitné okolnosti mohla byť verejnosť konania na ujmu záujmom spravodlivosti.“
[8]Svák, J. et al., Rozsudky Veľkej komory ESĽP, Bratislava: Eurokódex, 2006. s. 1067, ISBN80-88931-52-5 (Meftah a ost. vz. Francúzsku)
[9]Prípadne § 203 Trestného poriadku, skrátené vyšetrovanie a ďalšie
[10]„Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.“
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.