Mečiarove amnestie a Pandorina skrinka
Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami.
JUDr. Martin Buzinger, PhD.
autor je advokát, v minulosti pôsobil ako vysokoškolský učiteľ
ústavného práva na Právnickej fakulte UK v Bratislave
Keď sa Alexandra Hamiltona, spoluautora Ústavy Spojených štátov amerických, v roku 1787 opýtal jeden z novinárov, aký druh vlády novou ústavou vytvorili, Hamilton odpovedal: „Konštitučnú republiku!“ Hoci novinár nemal potuchy, čo uvedené slová znamenajú, aby nevyzeral hlúpo, ešte dodal: „Prečo?“ A Hamilton vraj odpovedal: „Aby sme zabránili tejto krajine stať sa kedykoľvek v budúcnosti demokraciou!“[1]
Toto „nedemokratické“ vyjadrenie jedného zo zakladateľov Spojených štátov amerických sa mi vynorilo v mysli v súvislosti s prebiehajúcou diskusiou o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie ústavného zákona o zrušení niektorých rozhodnutí o amnestii. Ako navrhovatelia uvádzajú v dôvodovej správe k návrhu ústavného zákona, „cieľom návrhu ústavného zákona je zrušenie tzv. Mečiarových amnestií, t. j. amnestií udelených bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky V. Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998.“. Podľa navrhovateľov „boli týmito amnestiami potlačené princípy právneho štátu a došlo k zásahu do prirodzenej spravodlivosti a slušnosti v práve.“. Zrušenie amnestií navrhovatelia tiež odôvodňujú „verejným záujmom a posilnením dôvery občanov v spravodlivosť štátu.“.
Podľa názoru navrhovateľov, rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky (uznesenie sp. zn. I. ÚS 30/99 z 28. júna 1999, ktorým ústavný súd podal výklad čl. 102 ods. 1 písm. i) Ústavy Slovenskej republiky) „signalizuje, že tzv. Mečiarove amnestie je možné zrušiť iba zmenou Ústavy Slovenskej republiky, resp. formou ústavného zákona. Takéto konanie NR SR, najmä ak môže byť verejnosťou oprávnene považované za nápravu nedobre využitého inštitútu amnestie, nemožno označovať za zasahovanie zákonodarnej moci do moci súdnej, pretože v uvedenom prípade by NR SR vystupovala ako ústavodarca, čo je jej právomocou.“.
Ako sa ďalej v dôvodovej správe k návrhu ústavného zákona uvádza, „demokracia je mechanizmom, ktorý umožňuje, aby mohol byť každý taký čin verejných činiteľov, ktorý verejnosť posúdi ako nesprávny, bez prieťahov napravený. Platí to aj o tzv. Mečiarovej amnestii: zastaviť vyšetrovanie zločinu únosu, mučenia a aj zločinu vraždy – nebol - a nie je ani dnes - verejným záujmom.“.
Myšlienka, že formou ústavného zákona je možné upraviť či zmeniť takmer čokoľvek, vyznieva politicky atraktívne a do určitej miery aj logicky. Veď Národná rada Slovenskej republiky je jediným ústavodarným a zákonodarným orgánom Slovenskej republiky (čl. 72 ústavy), je nositeľom suverenity štátnej moci (čl. 2 ods. 1 ústavy), pričom je dokonca oprávnená ústavným zákonom zmeniť alebo zrušiť výsledok referenda (čl. 99 ods. 1 ústavy), t. j. akt najvyššej právnej sily.
V parlamentnej rozprave k návrhu ústavného zákona bol na obhajobu tohto prístupu použitý i známy aforizmus o britskom parlamente, že „britský parlament môže urobiť všetko, iba čo nedokáže, je zmeniť muža na ženu a ženu na muža.“. Hoci tento aforizmus zaznel so značnou mierou zveličenia, v kontexte obhajoby predmetného návrhu ústavného zákona môže tento výrok vyznieť nekorektne a zavádzajúco, a to hneď z niekoľkých dôvodov.
Princíp suverenity parlamentu, ktorý sa v Británii presadil po tzv. Slávnej revolúcii (the Glorious Revolution) v roku 1688, vychádza z doktríny právneho pozitivizmu, hlboko zakorenenej v politickom a právnom myslení tejto krajiny (medzi jej najznámejších obhajcov patria Francis Bacon, Thomas Hobbes, William Blackstone, Jeremy Bentham, John Austin, Albert Venn Dicey a Herbert Lionel Adolphus Hart), teda doktríny, ktorú sa navrhovatelia ústavného zákona paradoxne snažia „prelomiť“ odkazom na princípy spravodlivosti, t. j. právo nadpozitívne (prirodzené).
Porovnávať Britský parlament s Národnou radou SR nie je v danej súvislosti vhodné tiež z dôvodu, že britský ústavný systém je založený na nepísanej ústave, kým náš ústavný systém vychádza z písanej ústavy, podľa vzoru Ústavy Spojených štátov amerických, ktorej nosným princípom, na rozdiel od britskej nepísanej ústavy, je pomerne striktné oddelenie jednotlivých zložiek štátnej moci.
Britský parlament, napriek svojej silnej suverenite, túto realizuje zásadne len v zákonodarnej oblasti, t. j. vydávaním všeobecne záväzných právnych predpisov. Hoci v minulosti občas vydával aj zákony, ktoré mali charakter a účinky individuálnych právnych aktov, posledného takéhoto vážneho prehrešku proti nezávislosti súdnictva sa dopustil v roku 1706, keď schválil návrh zákona s účinkami odsudzujúceho súdneho rozhodnutia (the bill of attainder).
Zo strany zástancov zrušenia tzv. Mečiarových amnestií ústavným zákonom zaznelo i vyjadrenie, že „ak je to potrebné na vysporiadanie sa s extrémnymi prípadmi nespravodlivosti a materiálneho bezprávia, je prípustné určitým spôsobom zasiahnuť aj do inak posvätných princípov právnej istoty či zákazu retroaktivity.“.[2]
Uvedená téza vychádza z tzv. Radbruchovej formuly, podľa ktorej „konflikt medzi spravodlivosťou a právnou istotou je možné riešiť len tak, že pozitívne právo, zaisťované predpismi a mocou, má prednosť aj vtedy, ak je obsahovo nespravodlivé a neúčelné, okrem prípadu, ak rozpor medzi pozitívnym zákonom a spravodlivosťou dosiahne tak neznesiteľnej miery, že zákon musí ako „nenáležité právo" (unrichtiges Recht) spravodlivosti ustúpiť.".[3] Nemecký právny filozof a teoretik trestného práva Gustav Radbruch, ktorý prehodnotil svoj postoj k právnemu pozitivizmu aj na základe svojich osobných skúseností so zločinmi nacionálneho socializmu, teda vychádza z nutnosti akceptovať platnosť pozitívneho práva, a to aj vtedy, „ak je obsahovo nespravodlivé a neúčelné". Jedinou výnimkou, kedy je možné a nutné prijať prednosť prirodzeného práva pred právom pozitívnym, považuje situáciu, keď „rozpor pozitívneho zákona so spravodlivosťou dosiahol neznesiteľnú mieru.".
Radbruchova formula sa po druhej svetovej vojne široko uplatnila nielen v právnej filozofii, ale aj v judikatúre Spolkového ústavného súdu SRN. Najslávnejším sa v tejto súvislosti stal nález vo veci štátnej príslušnosti z roku 1968 (BVerfGE 23, 98). Súd v ňom posudzoval nariadenie č. 11 k zákonu o ríšskom občianstve zo dňa 24. 11. 1941 (GBl. I., s. 772), na základe ktorého bolo Židom, ktorí emigrovali, odňaté štátne občianstvo a majetok. Spolkový ústavný súd SRN v uvedenom náleze pre prioritu prirodzeného pred pozitívnym právom, vychádzajúc z Radbruchovej formuly, stanovil dve podmienky: prvou je rozpor pozitívnej normy s „fundamentálnymi princípmi spravodlivosti“, druhou je intenzita tohto rozporu, t. j. rozpor musí byť „evidentný“ a musí dosiahnuť „neznesiteľnú mieru.“. Spolkový ústavný súd ďalej konštatoval, že takto vadný právny predpis je neplatný ex tunc a nestal sa platný ani tým, že bol určitý čas aplikovaný a dodržiavaný.[4]
Prípadná aplikácia Radbruchovej formuly na tzv. Mečiarove amnestie je však veľmi diskutabilná. Hoci trestné činy, resp. skutky, ktoré nimi boli amnestované, sú nepochybne závažné, z hľadiska obsahu, rozsahu a najmä intenzity sú len ťažko porovnateľné so zločinmi proti ľudskosti z éry nacionálneho socializmu či komunizmu. Zrejme možno súhlasiť s názorom, že Mečiarove amnestie sú „nespravodlivé, veľmi nespravodlivé, ale nie extrémne nespravodlivé.“.[5]
O tom, že tzv. Mečiarove amnestie sú amorálne a ich vydaním došlo k zneužitiu štátnej moci, nepochybuje snáď ani ich samotný autor. V nadväznosti na uvedené si však musíme položiť otázku, či právny poriadok Slovenskej republiky vytvára priestor pre ich anulovanie ako aktov ultra vires (aplikáciou pozitívneho práva, prípadne aplikáciou práva prirodzeného), a ak áno, akým ústavne konformným spôsobom je možné ich zrušenie docieliť.
Amorálnosť amnestií sama osebe ešte nemusí spôsobiť aj ich protiprávnosť, či dokonca ich neplatnosť. Rovnako aj odklon od štandardných obsahových náležitostí inštitútu amnestie (vydanie amnestií na neobmedzený počet trestných činov a neobmedzený počet páchateľov) automaticky nespôsobuje protiprávnosť a neplatnosť týchto amnestií. Pri verejnoprávnych aktoch, kam nepochybne možno zaradiť aj predmetné amnestie, sa totiž ako záruka zákonnosti uplatňuje prezumpcia (predpoklad) ich správnosti. „Právne vady (napr. obsahový rozpor s právnym aktom vyššieho stupňa právnej sily, porušenie procesných noriem) samy o sebe nezakladajú neplatnosť právneho aktu.“.[6]
Podľa môjho názoru neobstojí ani argumentácia navrhovateľov a obhajcov predmetného návrhu ústavného zákona, že tzv. Mečiarove amnestie sú v rozpore s Medzinárodným dohovorom o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím.[7] Uvedený dohovor pre Slovenskú republiku nadobudol platnosť 14. januára 2015. Podľa článku 28 Viedenského dohovoru o zmluvnom práve (Vylúčenie spätnej pôsobnosti zmlúv)[8] však „pokiaľ zo zmluvy nevyplýva alebo nie je inak zjavný iný úmysel, nezaväzujú ustanovenia zmluvy zmluvnú stranu, pokiaľ ide o akýkoľvek úkon alebo skutočnosť, ktoré pre túto stranu nastali do dňa nadobudnutia platnosti dohovoru, alebo pokiaľ ide o akúkoľvek situáciu, ktorá do tohto dňa zanikla.“.
Navrhovatelia a obhajcovia predmetného návrhu ústavného zákona sú presvedčení, že zrušenie tzv. Mečiarových amnestií právny poriadok Slovenskej republiky umožňuje a to formou ústavného zákona. Napríklad Peter Kresák, jeden z navrhovateľov ústavného zákona, v rozprave uviedol, že „sa to dá urobiť, ba dokonca, je to povinnosťou Národnej rady takto konať... ak by sme dnes alebo zajtra zrušili tie amnestie, my nezasiahneme, nezasiahneme do žiadnych práv osôb, ktorých sa tie amnestie dotýkali, pretože tie osoby si musia byť a sú si vedomé, že v čase, keď tak konali, konali v rozpore s právnym poriadkom... ak hovoríme o právnej istote, my musíme myslieť na právnu istotu nielen páchateľov, ale hlavne na právnu istotu obetí.“.[9]
V dôvodovej správe k návrhu predmetného ústavného zákona navrhovatelia tiež uvádzajú: „Ústavný súd Slovenskej republiky podal k tzv. Mečiarovým amnestiám záväzný výklad, podľa ktorého sa amnestie dajú zrušiť výlučne zmenou Ústavy Slovenskej republiky alebo ústavným zákonom prijatým parlamentom.“.
Uvedené tvrdenie navrhovateľov je však zjavne nepravdivé, čo nakoniec potvrdzuje aj Peter Kubina, ktorý konštatuje, že „možnosťou ich zrušenia ústavodarným orgánom formou ústavného zákona sa Ústavný súd vôbec nezaoberal.“.[10] V uznesení sp. zn. I. ÚS 30/99 z 28. júna 1999, ktorým ústavný súd podal výklad článku 102 ods. 1 písm. i) Ústavy Slovenskej republiky, sa ústavný súd otázke možnosti zrušenia amnestií ústavným zákonom vôbec nevenoval, keďže to ani nebolo predmetom uvedeného konania.
Ústavný súd v uvedenom uznesení podal výklad, že „právom prezidenta Slovenskej republiky upraveným článkom 102 ods. 1 písm. i) Ústavy Slovenskej republiky je udeliť amnestiu niektorou z foriem, ktoré sú v tomto článku uvedené. Súčasťou tohto práva však nie je aj oprávnenie prezidenta Slovenskej republiky akýmkoľvek spôsobom meniť rozhodnutie o amnestii už uverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.“.
V odôvodnení uvedeného rozhodnutia ústavný súd okrem iného uviedol: „Žiadne ustanovenie Trestného poriadku neobsahuje takú úpravu pre orgány činné v trestnom konaní, podľa ktorej by mohli postupovať v prípade „obnovenia“ trestnosti skutkov, páchateľov, výkonu trestu, atď. po zrušení amnestie. Z toho teda vyplýva, že ak Trestný poriadok pri použití § 11 ods. 1 písm. a) nepozná možnosť zrušenia na základe neho vydaného rozhodnutia prostredníctvom predpísaného konania, je takéto rozhodnutie nezmeniteľné.“.
Na inom mieste ústavný súd v odôvodnení predmetného uznesenia uvádza: „Právne účinky amnestie udelenej prezidentom Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. i) ústavy sa prejavujú v tých ustanoveniach Trestného poriadku, ktoré upravujú postup všetkých orgánov, pre ktoré je rozhodnutie prezidenta republiky záväzné. Trestný poriadok neobsahuje ustanovenia, ktoré by upravovali postup týchto orgánov po rozhodnutí prezidenta, ktorým by sa právne účinky predtým udelenej amnestie negovali. Prekážkou v pokračovaní trestného stíhania a výkonu trestu sú čl. 17 ods. 2 a čl. 50 ods. 5 v spojení s čl. 2 ods. 2 ústavy a § 2 ods. 1 Trestného poriadku.“.
Na záver odôvodnenia uvedeného uznesenia ústavný súd konštatuje, že „prostredníctvom výkladu čl. 102 ods. 1 písm. i) ústavy zaujal stanovisko, že žiadne rozhodnutie, ktorým prezident Slovenskej republiky podľa trestnoprávnych hľadísk zhoršuje postavenie osôb, ktoré nadobudli udelením amnestie, sa nemôže opierať o oprávnenie, vyplývajúce z uvedeného článku ústavy.“.
Navrhovatelia a obhajcovia predmetného návrhu ústavného zákona sa domnievajú, že jedinou možnosťou, ako napraviť právny stav vytvorený tzv. Mečiarovými amnestiami, je ich zrušenie formou ústavného zákona a na tento svoj zámer sa snažia získať dostatočnú podporu medzi poslancami Národnej rady Slovenskej republiky.
Uvedený právny problém však nemožno riešiť spôsobom, „kde je vôľa, tam je cesta“ či „účel svätí prostriedky“. Právne otázky je potrebné riešiť prostredníctvom rozumu a nie politicky prostredníctvom moci, pričom aj v práve platí, že oveľa dôležitejšia ako samotný cieľ, je cesta, ktorou sa k nemu dostaneme.
Podľa môjho názoru Ústava Slovenskej republiky neumožňuje, aby národná rada formou ústavného zákona právne účinným spôsobom zrušila predmetné amnestie, a to z nasledujúcich dôvodov.
Každá ústava demokratického a právneho štátu chráni určité základné hodnoty, ktoré sú nedotknuteľné aj pre samotného ústavodarcu.[11] Tieto materiálne obmedzenia zmeny ústavy sú v textoch ústav obvykle uvedené expressis verbis.
Tak napríklad podľa článku 79 ods. 3 Základného zákona spolkovej republiky Nemecko z roku 1949, zmena tohto Základného zákona, ktorá sa dotýka rozdelenia spolku na krajiny, zásadného spolupôsobenia krajín pri zákonodarstve alebo zásad ustanovených v článkoch 1 a 20, je neprípustná.
Ústava Francúzskej republiky z roku 1958 za nezmeniteľné označuje republikánsku formu vlády a územnú celistvosť (článok 89 ústavy).
Podľa článku 9 ods. 2 Ústavy Českej republiky z roku 1992 je zmena podstatných náležitostí demokratického právneho štátu neprípustná.
Ústava Slovenskej republiky, okrem zmienky uvedenej v článku 12 ods. 1 o nezrušiteľnosti základných práv, neobsahuje žiadne explicitne vyjadrené materiálne obmedzenie svojej zmeny. Z tejto skutočnosti však nemožno vyvodiť záver, že Ústava Slovenskej republiky negarantuje ochranu „nedotknuteľných hodnôt.“
Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojom náleze PL. ÚS 16/95 z 24. mája 1995 (uverejnenom v Zbierke zákonov Slovenskej republiky, čiastka 43 pod č. 126/1995) v tejto súvislosti uviedol: „V právnom štáte kompetencie, práva a povinnosti a zákonom upravené postupy orgánov štátu vytvárajú nevyhnutný predpoklad pre ústavnú rovnováhu. Jej súčasťou je i systém deľby moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu moc, ktoré sú v parlamentnej demokracii autonómne a vzájomne prepojené len väzbami ústavnej kontroly a spolupráce. Z princípu ústavnej rovnováhy vyplýva, že ani zákonodarca nemôže voľne disponovať s jednotlivými zložkami moci v štáte. Aj zákonodarný orgán je viazaný ústavou a jej princípmi, ktorých zmenu ústava nepripúšťa, lebo majú konštitutívny význam pre demokratickú povahu Slovenskej republiky tak, ako je to deklarované v čl. 1 Ústavy Slovenskej republiky“. Uvedené ratio decidendi sa stalo súčasťou ustálenej judikatúry ústavného súdu (napr. PL. ÚS 4/97, PL. ÚS 6/01, PL. ÚS 11/05).
Nedotknuteľným materiálnym jadrom Ústavy Slovenskej republiky sú teda popri základných právach a slobodách aj ústavné princípy, „ktorých zmenu ústava nepripúšťa, lebo majú konštitutívny význam pre demokratickú povahu Slovenskej republiky tak, ako je to deklarované v čl. 1 Ústavy Slovenskej republiky“. Východiskovým princípom je princíp právneho štátu, ktorý nepripúšťa derogáciu ostatných princípov ústavy.
Jednou z významných zložiek princípu právneho štátu je aj princíp generality (všeobecnosti) právnych noriem.
Všeobecnosť právnej normy predstavuje jeden z jej základných materiálnych znakov. „Aby určitá norma bola normou právnou, je potrebné, aby jej záväznosť bola všeobecná... Všeobecnosť právnej normy je jednak všeobecnosť čo do predmetu právnej úpravy a jednak čo do subjektu právnej normy. Všeobecnosťou čo do predmetu sa rozumie to, že právna norma všeobecne vymedzuje svoju skutkovú podstatu, čo inými slovami znamená, že nikdy nemôže riešiť určitý konkrétny prípad. Keby tak nejaký právny predpis urobil, nebolo by takéto jeho ustanovenie právnou normou, ale bol by to právnym predpisom per nefas vydaný individuálny (napr. správny) akt. Táto stránka všeobecnosti právnej normy je celkom nepochybná.“.[12]
Ústavný súd v cit. náleze sp. zn. PL. ÚS 16/95 v súvislosti princípom generality uvádza, že právny akt sa nemá posudzovať nominálne, ale z hľadiska jeho predmetu, obsahu a účinkov. K otázke súladu zákona, ktorým boli zrušené konkrétne privatizačné rozhodnutia (zákon č. 370/1994 Z. z.), s princípom právneho štátu (princípom generality) ústavný súd uviedol, že tento zákon „z legislatívno-formálnej stránky je normatívny právny akt, avšak z hľadiska jeho predmetu, obsahu i účinkov ide o právny akt, ktorý sa v rozpore so všeobecne uznávanou požiadavkou generality vzťahuje na určité vopred známe jednotlivé privatizačné veci, čo princípy právneho štátu nepripúšťajú.“.
V náleze sp. zn. PL. ÚS 37/95 z 12. septembra 1996 ústavný súd uviedol: „Princíp generality právnej normy spočíva aj v tom, že ňou ustanovené obmedzenia musia mať všeobecný charakter. Podľa čl. 13 ods. 3 ústavy, zákonné obmedzenia základných práv musia platiť rovnako pre všetky prípady, ktoré spĺňajú rovnaké podmienky, t. j. prípady druhovo rovnaké. Túto požiadavku musí zákonodarca rešpektovať už pri prijímaní zákona.“.
V náleze sp. zn. PL. ÚS 115/2011 z 12. decembra 2012 ústavný súd označil za neústavné prechodné ustanovenie zákona, ktoré sa vzťahovalo na konkrétny prípad, pretože to považoval za porušenie všeobecnosti právnej normy. „Ak zákonodarca vie, že upravuje individuálne určený prípad, tak takáto úprava bez ohľadu na svoju všeobecnú formuláciu nezodpovedá požiadavke generality právnej normy.“ Ústavný súd v relevantnej časti nálezu o. i. tiež uviedol: „Požiadavka generality právnej normy v danom prípade úzko súvisí s ústavným princípom deľby moci... ústava oprávňuje zákonodarcu zmeniť platnú právnu úpravu aj v prípadoch, ak to môže ovplyvniť súdne konania začaté v minulosti. Nevyhnutnou podmienkou však je, aby novoprijatá legislatíva mala charakter všeobecnej zmeny právnych pravidiel (či už ide o zmenu, alebo doplnenie pôvodnej právnej úpravy), z čoho vyplýva aj požiadavka na generalitu (všeobecný charakter) novoprijímanej právnej úpravy. Pokus zákonodarcu upraviť prostredníctvom prijatého právneho predpisu konkrétne právne postavenie individuálne určeného subjektu (prípadne subjektov) v situácii, keď o tomto právnom postavení dotknutého subjektu (subjektov) prináleží rozhodnúť súdu, alebo v situácii, keď o tomto právnom postavení súd už právoplatne rozhodol, predstavuje pokus zákonodarcu výkonom svojej zákonodarnej právomoci zasiahnuť do pôsobnosti moci súdnej jej nahradením alebo obídením. Z ústavného hľadiska tak nerešpektovanie požiadavky na generalitu právnej normy (normatívneho právneho aktu) prerastá do porušenia ústavného princípu deľby moci a dostáva sa do nesúladu s čl. 1 ods. 1 ústavy.“.
Z obsahu návrhu ústavného zákona o zrušení tzv. Mečiarových amnestií je zrejmé, že jeho cieľom, resp. účelom je nielen zrušenie právoplatných konkrétnych rozhodnutí o amnestii (všeobecne záväzných normatívnych právnych aktov sui generis), ale zároveň aj zrušenie a zánik účinkov právoplatných rozhodnutí všetkých štátnych orgánov v rozsahu, v ktorom zabraňujú v trestnom stíhaní páchateľov skutkov spáchaných v súvislosti so zavlečením Ing. Michala Kováča, narodeného 5. decembra 1961, do cudziny 31. augusta 1995 a v súvislosti s prípravou a vykonaním referenda z 23. mája a 24. mája 1997 (individuálnych právnych aktov orgánov činných v trestnom konaní a súdov).
Návrh ústavného zákona je teda v evidentnom rozpore s princípom generality, ktorý ako súčasť princípu právneho štátu tvorí nedotknuteľné materiálne jadro Ústavy Slovenskej republiky, do ktorého nesmie zasahovať ani ústavodarný orgán formou ústavného zákona.
Ústavný súd Českej republiky v náleze sp. zn. Pl. ÚS 27/09 z 10. septembra 2009 v tejto súvislosti uviedol: „Ako vyplýva z judikatúry Ústavného súdu, porušenie princípu všeobecnosti zákona spadá do rámca neprípustného narušenia právneho štátu... Ústavný súd opakovane zdôrazňuje, že považuje princíp všeobecnosti ústavného zákona za komponent kategórie podstatných náležitostí právneho štátu. Pripomína, že všeobecnosť nie je účelom o sebe, jeho účelom je zabezpečiť oddelenie zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci, rovnosť ústavnej úpravy pre obdobné situácie, a tým vylúčenie svojvôle pri uplatňovaní verejnej moci a umožnenie garancie ochrany práv jednotlivca v podobe práva na súdnu ochranu. Zmyslom a účelom všeobecnosti ústavného zákona, ako pojmovej kategórie právneho štátu, je preto ochrana slobody.“.
Z uvedeného je zrejmé, že navrhovatelia predmetného ústavného zákona si na dosiahnutie svojho legitímneho cieľa zvolili nesprávny prostriedok.
K argumentácii navrhovateľov a obhajcov návrhu ústavného zákona, že amnestia už bola v minulosti zrušená v Argentíne, je potrebné uviesť, že individuálne milosti, ktoré v roku 1989 udelil vtedajší argentínsky prezident Menem v rámci dekrétu č. 1002/89 niektorým bývalým vysokým vojenským činiteľom, ktorí boli obvinení zo spáchania mnohých mimoriadne závažných trestných činov (vážne a masové porušenia ľudských práv, vrátane zločinov proti ľudskosti) v období vojenskej diktatúry (1976 – 1983), neboli zrušené parlamentom formou zákona či ústavného zákona, ale boli anulované ako protiústavné príslušnými argentínskymi súdmi.[13]
Prijatím ad hoc ústavného zákona v rozpore s elementárnymi princípmi materiálneho právneho štátu by sa vytvoril precedens, ktorý by mohol mať nedozerné následky pre ďalší vývoj spoločnosti a štátu. Ako zdôraznil Ústavný súd Českej republiky v náleze sp. zn. Pl. ÚS 27/09 z 10. septembra 2009, spochybnenie základných právnych istôt z politických dôvodov je spochybnením demokracie a vytvára potenciálne nebezpečenstvo nástupu autoritárstva a totality. Na toto vážne riziko, ako aj na otázky ústavnosti súvisiace s návrhom na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií formou ústavného zákona, som upozornil už v roku 2000 v článku s názvom „Cesta do ústavnej priepasti návrhom ústavného zákona.“.[14]
Vyvstáva otázka, či vôbec existuje ústavne konformný postup na prípadné zrušenie tzv. Mečiarových amnestií?
Ústavný súd Slovenskej republiky v uznesení sp. zn. I. ÚS 30/99 z 28. júna 1999 konštatoval, že prezident nie je oprávnený formou autoremedúry „akýmkoľvek spôsobom meniť rozhodnutie o amnestii už uverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.“. Ústavný súd v uvedenom rozhodnutí v rámci obiter dictum zároveň naznačil, že právoplatne udelené amnestie sú „nezmeniteľné.“.
V materiálnom právnom štáte, ku ktorému sa hlási aj Slovenská republika, by však mali existovať právne mechanizmy umožňujúce nápravu (zrušenie, zmenu) akýchkoľvek verejnoprávnych aktov, ktoré boli vydané v rozpore s právom, či už právom pozitívnym, alebo, vo výnimočných situáciách, aj právom prirodzeným (nadpozitívnym).
Názor, že orgán verejnej moci, v tomto prípade prezident republiky, resp. premiér vykonávajúci niektoré právomoci prezidenta, je oprávnený udeliť amnestie (všeobecne záväzné právne akty), ktoré napriek svojmu zjavnému rozporu s platným právom (zneužitie štátnej moci), nie je možné korigovať žiadnym opravným prostriedkom, je neopodstatnený a ústavne neudržateľný. Princíp legality, upravený v článku 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky, ktorý všetkým orgánom verejnej moci prikazuje „konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon“, by vo vzťahu k prezidentovi republiky stratil normatívnu povahu, čo je v materiálnom právnom štáte neprípustné.
Ak právny poriadok Slovenskej republiky takýto mechanizmus nápravy protiprávneho verejnoprávneho aktu neupravuje expressis verbis, je potrebné a legitímne, v záujme ochrany ústavných princípov a základných práv a slobôd, t. j. materiálneho jadra ústavy, „nájsť“ tento mechanizmus prostredníctvom primeraného extenzívneho[15] teleologického výkladu (e ratione legis).[16]
Obdobným spôsobom postupoval aj Ústavný súd Českej republike v citovanom náleze sp. zn. Pl. ÚS 27/09 z 10. septembra 2009, v ktorom prostredníctvom výkladu „vtiahol“ kategóriu ústavných zákonov do rámca pojmu „zákon“ v článku 87 ods. 1 písm. a) ústavy, a to aj s prípadnými derogačnými dôsledkami. V tejto súvislosti Ústavný súd ČR uviedol: „Ochrana materiálneho jadra Ústavy, t. j. imperatív nezmeniteľnosti podstatných náležitostí demokratického právneho štátu podľa čl. 9 ods. 2 Ústavy, nie je iba apelom, proklamáciou, ale ústavným ustanovením s normatívnymi dôsledkami... Bez uvedeného premietnutia čl. 9 ods. 2 Ústavy do interpretácie ustanovenia čl. 87 ods. 1 písm. a) Ústavy by v ňom zakotvená neprípustnosť zmeny podstatných náležitostí demokratického právneho štátu stratila normatívnu povahu a zostala by iba politickou, príp. morálnou výzvou.“.
Ústavný súd Slovenskej republiky vo svojom náleze sp. zn. PL. ÚS 16/06 z 30. apríla 2008 zdôraznil, že v zmysle princípu materiálneho právneho štátu sú všetci nositelia verejnej moci, vrátane parlamentu, podriadení ústave a jej princípom. V tejto súvislosti ústavný súd uviedol: „Všeobecný princíp právneho štátu je kľúčový princíp, na ktorom je budovaný celý právny poriadok i celý systém fungovania nášho štátu. Znamená to, že tento princíp sa premieta bez rozdielu do všetkých oblastí spoločenského života. Ústavný súd ako orgán ochrany ústavnosti je povinný rešpektovať rámec právneho štátu, v ktorom je okrem iného garantovaná právna istota vrátane ochrany legálne nadobudnutých práv, ako aj legitímnych očakávaní, a tiež trvácnosť a stabilita právnych noriem, a je zakázaná svojvôľa v činnosti orgánov verejnej moci, parlament z toho nevynímajúc. V dôsledku posunu v nazeraní na ústavné princípy nastal posun aj v smere od formálneho chápania právneho štátu k jeho materiálnemu chápaniu, ku ktorému sa ústavný súd svojou judikatúrou zreteľne prihlásil. Pri formálnom chápaní právneho štátu sa ústavné princípy uplatňujú v limitoch ústavných textov aplikovaných na základe gramatických a formálnologických metód identifikujúcich obsah právnych predpisov. Takýto prístup znamená, že ak ústavný text napr. výslovne neustanovuje, že určité nároky sú neodňateľné, t. j. sú zaručené akoby „len“ zákonnými zárukami, možno potom „legalizovať“ akékoľvek zásahy štátu. Materiálne chápanie právneho štátu takýto prístup vylučuje.“.
V zmysle cit. nálezu ústavného súdu sa teda v materiálnom chápaní právneho štátu ústavné princípy neuplatňujú „v limitoch ústavných textov aplikovaných na základe gramatických a formálnologických metód identifikujúcich obsah právnych predpisov.“.
V záujme ochrany materiálneho jadra Ústavy Slovenskej republiky je nevyhnutné zachovať a rešpektovať jeho normatívnu povahu. Ak má byť Ústavný súd Slovenskej republiky skutočným, a nielen deklarovaným garantom ochrany ústavnosti (čl. 124 ústavy), vrátane jej najpodstatnejších súčastí, normatívna povaha materiálneho jadra ústavy musí byť premietnutá aj do interpretácie článku 125 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky tak, že aj verejnoprávne akty prezidenta republiky, najmä tie, ktoré sú všeobecne právne záväzné, podliehajú kontrole ich súladnosti s nedotknuteľnými hodnotami tvoriacimi materiálne jadro Ústavy Slovenskej republiky.
Uvedomujem si, že navrhované riešenie nie je ideálne a môže vyvolávať viacero otázok a námietok. Domnievam sa však, že cesta extenzívneho výkladu článku 125 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky je právne schodnejšia než cesta prelamovania materiálneho jadra ústavy formou ústavného zákona. Ostatne aj Marbury v. Madison (1803), azda najvýznamnejšie súdne rozhodnutie všetkých čias, ktorým Najvyšší súd Spojených štátov amerických bez výslovnej opory v texte ústavy iba prostredníctvom výkladu „našiel“ svoju právomoc súdnej kontroly ústavnosti aktov zákonodarnej moci, je dodnes diskutabilné.
[1] SABATO, R.: Common Sense & The Rule of Law.
(In: http://www.unitypublishing.com/Government/RuleOfLaw.htm)
[2] KUBINA, P.: Istota beztrestnosti alebo šanca pre spravodlivosť: Dajú sa zrušiť Mečiarove amnestie?
(In: http://meciaroveamnestie.sk/co-na-to-pravo/)
[3] RADBRUCH, G.: Gesetzliches Unrecht und übergesetzliches Recht. 1946, s. 216.
(In: HOLLÄNDER, P.: Filosofie práva. Vydavatelství a nakladateství Aleš Čeněk, s. r. o., 2006, s. 250.
[4] Jadro úvahy súdu je obsiahnuté v nasledujúcich výňatkoch z citovaného nálezu: „Právo a spravodlivosť nie sú zákonodarcovi k dispozícii. Predstava, že „ústavodarca môže všetko usporiadať podľa svojej vôle, by znamenala návrat k duchovnému stanovisku bezhodnotového právneho pozitivizmu, ktorý je v právnej vede a praxi už dlho prekonaný. Práve doba nacionálneho socializmu v Nemecku učí, že aj zákonodarca môže ustanoviť neprávo“ (BVerfGE 3, 225 (232)). Tým Spolkový ústavný súd súhlasil s možnosťou odoprieť nacionálnosocialistickým „právnym“ predpisom platnosť ako právu, pretože protirečia základným princípom spravodlivosti tak zjavne, že sudca, ktorý by ich alebo ich právne následky chcel uznať, nachádzal by neprávo namiesto práva (BVerfGE 3, 58 (119); 6, 132 (198)). Nariadenie č. 11 bolo v rozpore s týmito základnými princípmi. V ňom dosiahol rozpor so spravodlivosťou tak neznesiteľnej miery, že musí byť považované od začiatku za neplatné ... Nestáva sa účinným ani tým, že bolo niekoľko rokov uplatňované, alebo tým, že niektorí z tých, ktorí boli odňatím štátneho občianstva postihnutí, vyhlásili vo svojej dobe, že sa v ojedinelých prípadoch zmierili s nacionálnosocialistickými opatreniami alebo že s nimi súhlasili. Pretože raz ustanovené neprávo, ktoré je zjavne v rozpore s konštitutívnymi zásadami práva, sa nestatne právom tým, že sa používa alebo je zachované.“ (In: HOLLÄNDER, P.: Filosofie práva. Vydavatelství a nakladateství Aleš Čeněk, s. r. o., 2006, s. 19 – 20.).
[5] BERDISOVÁ, L.: Nekonečný príbeh Mečiarových amnestií. (In: http://www.lexforum.cz/628).
[6] BOGURSZAK, J., ČAPEK, J., GERLOCH, A.: Teorie práva. Aspi, 2004, s. 263.
[7] Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 12/2015 Z. z.
[8] Vyhláška ministra zahraničných vecí o Viedenskom dohovore o zmluvnom práve č. 15/1988 Zb.
[9] Vystúpenie v rozprave k návrhu ústavného zákona dňa 6. 12. 2016
(In: www. http://tv.nrsr.sk/archiv/schodza/7/11?id=170886).
[10] KUBINA, P.: Istota beztrestnosti alebo šanca pre spravodlivosť: Dajú sa zrušiť Mečiarove amnestie?
(In: http://meciaroveamnestie.sk/co-na-to-pravo/).
[11] Najzákladnejšou funkciou ústavy je ochrana slobody pred tyraniou, tyraniou jednotlivca, skupiny osôb, ale aj demokratickej väčšiny.
[12] KNAPP, V.: Teorie práva. 1. vyd. Praha: C.H.Beck, 1995, s. 149 – 150.; Pozri tiež: KNAPP, V.: Některé otázky používaní formální logiky při tvorbě práva. Státní správa, č. 2, 1980, s. 35.
[13] Povšimnutiahodný je nasledujúci právny názor Argentínskeho Najvyššieho súdu uvedený v predmetnej veci: „Na trestné činy, ktorými došlo k porušeniu najzákladnejších princípov civilizovanej spoločnosti, nemožno vzťahovať účinky diskrecionárnych rozhodnutí štátnej moci oslabujúce účinné prostriedky nápravy, ktorými by mal štát za účelom potrestania disponovať.“ (In: Nosné dôvody rozhodnutia Najvyššieho súdu Argentíny ohľadne neústavnosti udelenej milosti, publikované dňa 28. decembra 2016 na: http://www.pravnelisty.sk/clanky/a521-nosne-dovody-rozhodnutia-najvyssieho-sudu-argentiny-ohladne-neustavnosti-udelenej-milosti
[14] BUZINGER, M.: Cesta do ústavnej priepasti návrhom ústavného zákona. In: Sme. - Roč. 8, č. 253 (2000), s. 6.
[15] Hoci je v ústavnom práve, obdobne ako v práve trestnom, extenzívny výklad právnych noriem v zásade neprípustný, v tomto prípade je podľa môjho názoru opodstatnené a legitímne aplikovať výnimku z tejto zásady.
[16] Ústavný súd Slovenskej republiky v náleze sp. zn. III. ÚS 341/07 z 1. júla 2008 k používaniu výkladu e ratione legis uviedol: „Pri výklade a aplikácii ustanovení právnych predpisov je nepochybne potrebné vychádzať prvotne z ich doslovného znenia. Súd však nie je doslovným znením zákonného ustanovenia viazaný absolútne. Môže, ba dokonca sa musí od neho (od doslovného znenia právneho textu) odchýliť v prípade, keď to zo závažných dôvodov vyžaduje účel zákona, systematická súvislosť alebo požiadavka ústavne súladného výkladu zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov (čl. 152 ods. 4 ústavy). Samozrejme, že sa v takýchto prípadoch musí zároveň vyvarovať svojvôle (arbitrárnosti) a svoju interpretáciu právnej normy musí založiť na racionálnej argumentácii. V prípadoch nejasnosti alebo nezrozumiteľnosti znenia ustanovenia právneho predpisu (umožňujúceho napr. viac verzií interpretácie) alebo v prípade rozporu tohto znenia so zmyslom a účelom príslušného ustanovenia, o ktorého jednoznačnosti niet pochybnosti, možno uprednostniť výklad e ratione legis pred doslovným gramatickým (jazykovým) výkladom. Viazanosť štátnych orgánov zákonom v zmysle čl. 2 ods. 2 ústavy totiž neznamená výlučnú a bezpodmienečnú nevyhnutnosť doslovného gramatického výkladu aplikovaných zákonných ustanovení. Ustanovenie čl. 2 ods. 2 ústavy nepredstavuje iba viazanosť štátnych orgánov textom, ale aj zmyslom a účelom zákona.“.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.