JUDr. Matej Izakovič
prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava III
Stalking - trestný čin nebezpečného prenasledovania
Aj napriek skutočnosti, že skutková podstata trestného činu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a Trestného zákona, nie je zvlášť novou (zavedená bola do Trestného zákona s účinnosťou od 01.09.2011), výraznejšie sa začala „objavovať na scéne“ až v poslednom období. V tejto súvislosti sa aj vzhľadom na absenciu relevantnej judikatúry začali vyskytovať aplikačné problémy nie len v policajnej praxi a to najmä v súvislosti so samotnou právnou kvalifikáciou konania páchateľa a jeho subsumcie pod zákonné znaky uvedeného trestného činu.
Samotný pojem „stalking“ nemá doposiaľ žiadnu relevantnú definíciu, pričom by sa dal charakterizovať ako zlovoľné, úmyselné a systematické prenasledovanie a obťažovanie inej osoby, ktoré u obeti znižuje kvalitu jej života a ohrozuje jej bezpečnosť. Národné centrum pre obete zločinov (TheNational Center forVictimsofCrime) definuje stalking ako spôsob správania sa, pri ktorom cítite strach, nervozitu, obťažovanie alebo nebezpečenstvo. Ide o prípady kedy vás niekto opakovane kontaktuje, sleduje, posiela vám veci (darčeky), hovorí s vami, aj keď vy nechcete alebo vás ohrozuje. Takéto správanie môže zahŕňať: poznatky o rozvrhu obete (dennom, pracovnom a pod.), vyskytovanie sa na miestach, na ktoré ide obeť, posielanie správ, emailov alebo obrázkov, opakované telefonáty alebo textové správy, kontaktovanie alebo pridávanie údajov o obeti na sociálnych sieťach (Facebook, Twitter, Instagram a pod.), písanie listov, ničenie majetku obete, vytvorenie webovej stránky o obeti, posielanie darčekov, drobné krádeže vecí, ktoré patria obeti, ako aj iné pokusy o kontaktovanie, obťažovanie, sledovanie alebo zastrašovanie obete1. Stať sa obeťou stalkingu je vysoko stresujúca situácia, pri ktorej sa kumulujú negatívne pocity nielen zo samotného prenasledovania, straty súkromia, ale aj nepochopenia okolia. V dôsledku uvedeného sa objavujú pocity bezmocnosti, sebaobviňovanie, často sa rozvíjajú psychoreaktívne úzkostno-depresívne stavy alebo psychosomatické poruchy. Stalking má významný nepriaznivý vplyv aj na sociálny a profesionálny život obete. Vedie k sociálnej izolácii, zmene práce, sťahovaniu2.
Podľa § 360a ods. 1 Trestného zákona, kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že
a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,
b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,
c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,
d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo
e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,
potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
Objektívna stránka citovaného trestného činu spočíva v dlhodobom prenasledovaní, ktoré je spôsobilé vzbudiť u iného dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života.
Zo subjektívnej stránky daného trestného činu sa vyžaduje úmyselné zavinenie.
Úmyslom zákonodarcu, ktorý ho viedol k zavedeniu citovaného trestného činu do Trestného zákona, bola pravdepodobne reakcia na množiace sa prípady pravidelného, resp. opakovaného prenasledovania, obťažovania osôb spočívajúca aj v niekoľkých útokoch, ktoré však samostatne nie sú trestnými činmi a v niektorých prípadoch ani priestupkami, avšak vo svojom súhrne môžu svojimi následkami podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu života poškodeného (obeti), či v konečnom dôsledku vyvolať v poškodenom dôvodnú obavu z možného ublíženia na zdraví alebo zhoršenia kvality jeho života. V prípade citovaného trestného činu môže byť naplnenie jeho formálnych znakov v konkrétnom prípade výrazne závažné, ale aj naopak výrazne málo závažné, je preto potrebné v prípade samotného rozhodnutia, či sa v tom ktorom prípade jedná o trestný čin alebo len priestupok (§ 49 ods. 1 písm. d) zákona SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov), dôsledne vyhodnocovať a posudzovať konkrétne okolnosti prípadu a to aj v kontexte s ustanovením § 10 ods. 2 Trestného zákona (tzv. materiálny korektív).
Z aplikačnej praxe je dôležité sa pri citovanom trestnom čine zaoberať najmä posúdením a vyhodnotením pojmových znakov „dlhodobo“, „dôvodná obava“ a „podstatný spôsob zhoršenia kvality života“.
Zo samotnej skutkovej podstaty trestného činu nebezpečného prenasledovania vyplýva, že chráni pred obťažovaním tak intenzívnym, ktoré už ohrozuje psychickú a v niektorých prípadoch aj fyzickú integritu poškodeného, respektíve jeho život. Hranicu medzi tým, kedy už ide o škodlivý prejav správania nie je pritom ľahké vždy jednoznačne stanoviť a k jej prekročeniu môže často dôjsť nenápadným spôsobom, keď prenasledovanie obete postupne naberá na intenzite a až od určitého okamihu sa pre ňu stáva nebezpečným. Celkom určite je však taká hranica prekročená v prípade, keď je z okolností prípadu zrejmá bezvýslednosť snahy prenasledovateľa získať priazeň obete a napriek tomu v jej prenasledovaní neúnavne pokračuje mesiace až roky. Za vytrvalý kontakt prostriedkami elektronickej komunikácie sa pritom považuje hlavne opakované zasielanie nevyžiadaných emailových správ (často s vulgárnym alebo agresívnym obsahom), zahlcovanie elektronickej pošty nevyžiadanými správami, najmä distribúcia počítačových vírusov, nevyžiadané volania tak na mobilný telefón ako aj na pevnú telefónnu linku a podobne (pre porovnanie aj uznesenie Najvyššieho súdu Českej republiky, č. k. 8Tdo 1107/2013 alebo aj TR NS 79/2011-T).
K tradičným formám nebezpečného prenasledovania (vyhľadávanie fyzickej blízkosti obete, sexuálne obťažovanie, násilné chovanie) sa tak pridružujú moderné formy, ktoré účinok chovania páchateľa zvyšujú (nevyžiadané emailové správy, zahlcovanie elektronickej pošty nevyžiadanými správami, distribúcia počítačových vírusov, nevyžiadané volania na mobilný telefón alebo pevnú telefónnu linku). Zároveň je však potrebné poukázať na skutočnosť, že uvedené formy prenasledovania (na to, aby takéto konanie mohlo byť označené ako trestný čin) musia predstavovať pre obeť (poškodeného) chronický a ťažko kontrolovaný stres, proti ktorému je celkom bezbranná, a ktorý môže vyvolávať, resp. udržiavať fyzické či duševné ochorenie obete.
Pod pojmom dlhodobo pri trestnom čine nebezpečného prenasledovania treba však rozumieť prinajmenšom niekoľko vynútených kontaktov alebo pokusov o ne, ktoré zároveň musia byť spôsobilé u poškodeného vyvolať dôvodnú obavu. Preto ojedinelé alebo náhodné prejavy, aj keď nežiaduceho chovania, tieto požiadavky nespĺňajú. Spravidla sa tak musí jednať o sústavné, vytrvalé, tvrdošijné a systematické konania vybočujúce z bežných noriem chovania, ktoré môžu v niektorých prípadoch i nebezpečne gradovať. Takto vysoká frekvencia týchto, často čo do prejavu i nebezpečnosti, veľmi rôznorodých foriem chovania (posielanie darčekov, otrávenie domáceho zvieraťa, sexuálne neprístojné e-maily, zahlcovanie elektronickej pošty spamom, vyčkávanie pred domom, sprevádzanie z domu do práce a späť a pod.) je vedená snahou páchateľa zmeniť (alebo aj zničiť) obvyklý spôsob života poškodeného, ohroziť jeho duševnú rovnováhu, postupne ho dostať pod svoj bezvýhradný vplyv a moc.
Z ustálenej judikatúry totiž vyplýva chápanie pojmu „dlhodobo“ ako opakujúceho sa, spravidla systematického a sústavného konania. Nemôžeme preto v žiadnom prípade kriminalizovať náhodné alebo len krátkodobé, aj keď v základnej skutkovej podstate popísané, prejavy chovania podozrivého (páchateľa).
Hoci v súčasnosti legálna definícia pojmu „dlhodobo“ neexistuje, je v tejto súvislosti možné analogicky vysvetliť tento pojem prostredníctvom pojmu „po dlhší čas“, ktorý je definovaný v ustanovení § 138 písm. b) Trestného zákona a tento ustálená súdna prax chápe spravidla ako časové obdobie prevyšujúce 6 mesiacov. Pojem „dlhodobo“ sa v niektorých prípadoch vykladá orientačným počtom približne 10 útokov v priebehu jedného mesiaca3, avšak toto obdobie je potrebné dôsledne skúmať pri každom jednotlivom prípade individuálne.Z klinického hľadiska sú pod pojem stalking zahrňované len také spôsoby prenasledovania, ktoré predstavujú opakované, trvajúce nechcené nadväzovania kontaktov s obeťou za použitia násilia alebo iných porovnateľných praktík (vydieranie, nátlak a pod.), pričom opakovaním sa rozumie viac ako 10 pokusov o kontakt, trvajúcim obdobím potom minimálne doba 4 týždňov. Pokiaľ takéto prenasledovanie pokračuje dlhšiu dobu, je považované za potencionálne vysoko nebezpečné, nakoľko sa tu zvyšuje pravdepodobnosť gradácie útokov a eskalácia násilia vedúceho potom nie len vzácne k pokusu alebo i dokonaniu vraždy obete4.
K jednotlivým formám prenasledovania však Trestný zákon vyžaduje pre splnenie podmienky trestnosti aj súčasné splnenie podmienky spôsobilosti vzbudenia dôvodnej obavy o život alebo zdravie poškodeného alebo o život a zdravie jemu blízkych osôb alebo podstatné zhoršenie kvality jeho života.
Dôvodnou obavou sa rozumie obava objektívne spôsobilá vyvolať vyšší stupeň obáv, úzkosti alebo iného tiesnivého pocitu zo zla, ktorým je na poškodeného pôsobené. Vyhrážanie, vyhľadávanie osobnej blízkosti, sledovanie, kontaktovanie, zneužitie osobných údajov, či obmedzovanie v obvyklom spôsobe života, musí byť spôsobilé vzbudiť dôvodnú obavu.
Vzbudením dôvodnej obavy o život alebo zdravie poškodeného je treba v súlade s ustáleným výkladom rozumieť výraznejší tiesnivý pocit zo zla, ktorým je vyhrážané, pričom však je treba každý prípad posudzovať veľmi individuálne, s prihliadnutím ku všetkým konkrétnym okolnostiam, najmä k povahe vyhrážky, k fyzickým a povahovým vlastnostiam páchateľa v porovnaní s charakteristikami poškodeného, na ich vzájomný vzťah, správaniu sa páchateľa pri vyhrážaní a pod.(R 38/1971).
Podstatné zhoršenie kvality života spočíva v takom obmedzení doterajšieho života poškodeného, ku ktorému dôjde proti jeho vôli nežiaducimi zásahmi páchateľa do osobnej, rodinnej, ale i profesijnej sféry života poškodeného, pričom môže ísť najčastejšie o obmedzenia v rovine záujmovej, kultúrnej, športovej a pod. Rozhodujúcim pritom bude i v týchto súvislostiach vždy hľadisko subjektívne pociťovanej ujmy poškodeného, aj keď určitým spôsobom objektivizované, teda nikdy hodnotenie podľa akéhosi spriemerovaného obvyklého spôsobu života poškodeného. Z praxe je možné uviesť prípad, kedy poškodená osoba bola opakovane nútená meniť svoje telefónne číslo, aby sa tak vyhla nežiaducim atakom páchateľa, následne bola nútená zmeniť i svoje zamestnanie, pričom konanie páchateľa gradovalo až do takej miery, že poškodená bola prinútená vyhľadať psychologickú pomoc. Súhrnne preto možno uviesť, že v prípade podstatného zhoršenia kvality života na strane poškodeného, sa vyžaduje také konanie páchateľa, ktoré je reálne spôsobilé zmeniť zaužívaný spôsob života poškodeného.
Je potrebné venovať pozornosť v neposlednom rade aj samotnej pohnútke páchateľa, keď používa opakovane napr. vulgárne a ponižujúce výrazy na adresu poškodeného, za akých okolností ich používa, ako reakciu na aký podnet, resp. „spúšťač“ jeho reakcie a pod. Po vyhodnotení všetkých uvedených a relevantných okolností v ich súhrne a pri rešpektovaní princípu ultimaratio (subsidiarity trestnej represie), je možné ustáliť spoľahlivý záver, či konanie páchateľa v konkrétnej veci je schopné po formálnej a materiálnej stránke byť právne kvalifikované ako prečin nebezpečného vyhrážania podľa § 360a Trestného zákona alebo sa v danom prípade jedná o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu a či vôbec.
V praxi dochádza najčastejšie ku skutočnostiam, kedy policajt začne trestné stíhanie a zároveň aj vznesie obvinenie s poukazom na § 206 ods. 2 Trestného poriadku páchateľovi za trestný čin nebezpečného prenasledovania len na základe trestného oznámenia poškodenej (podporeného napr. vytlačenou komunikáciou s páchateľom - podozrivým). V uvedených prípadoch však mnohokrát dochádza zo strany dozorujúceho prokurátora k zrušeniu predmetného uznesenia policajta minimálne vo vzťahu k postupu podľa § 206 ods. 1 Trestného poriadku pre jeho predčasnosť, keďže v daných prípadoch absentujú aj iné dôkazy (najmä výpovede aj iných svedkov, ktorí mali byť zainteresovaní, resp. dotknutí konaním obvineného), ktoré by objektívne potvrdili a ozrejmili skutočnosti uvádzané samotným poškodeným ako oznamovateľa.
Len vyjadrenia poškodeného (navyše zaznamenané len do zápisnice o podaní trestného oznámenia, kde sa ani nevyžaduje taká kvalita poučení) podložené kópiami vytlačenej komunikácie (napr. emailovej, SMS, cez sociálne siete a pod.) nepreukazujú dostatočne odôvodnený záver, že trestný čin spáchala práve podozrivá osoba. V praxi sa totiž neraz už vyskytlo, že predložená SMS, resp. emailová komunikácia zo strany oznamovateľa, bola nekompletná, resp. vytrhnutá z kontextu veci. Aj pri tomto druhu trestnej činnosti je preto nevyhnutné, aby bola výpoveď poškodenej osoby hodnotená v súlade s ustanovením § 2 ods. 12 Trestného poriadku a to i v kontexte s inými dôkazmi.
Je preto ďalšou dôležitou a nemenej významnou okolnosťou aj zisťovanie početnosti útokov za inkriminované obdobie, ich intenzita, zistenie konkrétneho spôsobu kontaktovania poškodenej, či ide len o jeden z alternatívne vymedzených foriem dlhodobého prenasledovania alebo či zo strany páchateľa išlo o konanie napĺňajúce viaceré formy nebezpečného prenasledovania poškodenej (napr. súčasné obťažovanie poškodeného SMS správami, telefonátmi, a to v nočných aj denných hodinách, prostredníctvom Facebooku či inej sociálnej siete, poštovou korešpondenciou, ako aj osobným sledovaním a vyhľadávaním jej osobnej blízkosti) a v neposlednom rade aj objektívnou spôsobilosťou týchto útokov vyvolať u poškodenej (adresáta útokov) vzbudenie dôvodnej obavy o život a zdravie poškodenej, či o život a zdravie jej blízkej osoby alebo ich spôsobilosťou vyvolať zhoršenie kvality života.
Vzhľadom na vyššie uvedené je potrebné v prípadoch podozrenia zo spáchania trestného činu nebezpečného prenasledovania brať na zreteľ aj špecifické životné situácie, ku ktorým v týchto prípadoch dochádza, teda či už pôjde o konanie páchateľa ako bývalého partnera, druha, priateľa, s ktorým poškodená žila, resp. tvorili pár a došlo k rozchodu medzi partnermi alebo ako aj špecifiká situácie, kedy po rozchode partnerov či manželov, ktorí majú spoločné dieťa, títo spolu komunikujú aj ohľadom styku jedného z rodičov (páchateľa) s druhým rodičom (poškodeným) a teda sú „prinútení“ spolu komunikovať v záujme rešpektovania práva jedného z rodičov stretávať sa so svojim dieťaťom a pod.
Do úvahy treba rovnako zobrať nielen jednotlivé fázy stalkingu (od prvotných pokusov páchateľa o kontakt s poškodeným, najčastejšie prebiehajúci formou rôznych komunikačných prostriedkov, cez vyhľadávanie fyzického kontaktu s poškodeným, najčastejšie prenasledovaním, častým vyskytovaním sa na obvyklých miestach pohybu poškodeného, až po fázu stupňovania psychického nátlaku na poškodeného zo strany páchateľa, najčastejšie majúceho formu vyhrážania sa, zastrašovania, rôznych verbálnych útokov a až po tú najnebezpečnejšiu formu - pôsobenie fyzického násilia na poškodeného), ale aj jednotlivé vzťahy medzi samotným páchateľom a jeho obeťou (poškodeným). Teda či ide o páchateľa a poškodeného, ktorí sa poznali alebo sa poznajú, alebo ide o úplne cudzie osoby.
Je preto rovnako dôležité rozlišovať, či v konkrétnom prípade mali páchateľ a poškodený medzi sebou nejaký predchádzajúci vzťah (milenecký, partnerský, manželský a pod.) alebo aj v súčasnosti medzi nimi nejaký vzťah existuje, a v tomto prípade je potom na mieste skúmanie aj dĺžky a intenzity takéhoto vzťahu, ako aj skúmanie prejavov týchto osôb v samotnom vzťahu, ale aj prejavov navonok (vzťahy navzájom, vzťahy k rodinným príslušníkom, susedom, kolegom a pod.). V prípade ukončenia predchádzajúceho vzťahu medzi páchateľom a poškodeným je tak isto dôležité skúmať a následne vyhodnotiť aj spôsob ukončenia tohto vzťahu, ktorý má najčastejší vplyv na správanie páchateľa, ktoré ho vedie k prenasledovaniu a obťažovaniu poškodeného (najčastejšie bývalej partnerky, družky, manželky a pod.), spočívajúci v neschopnosti vyrovnania sa s odchodom partnera. V tomto prípade páchateľ stále zotrváva vo fáze „zamilovanosti“ voči bývalému partnerovi a jeho prejavy sú skôr neškodného charakteru a sú spojené so snahou o „návrat“ poškodeného do spoločného vzťahu.
Odmietnutý stalker vníma ako obeť sám seba. Motívom jeho prenasledovania bývajú nielen deklarovaná láska, ale aj pomsta alebo narcizmus. Konanie stalkera smeruje k obnove svojho jedinečného a nenahraditeľného vzťahu s obeťou. Striedajú sa u neho pocity lásky a nenávisti voči obete. Svoje správanie si vysvetľuje ako reakciu na provokácie zo strany obete5.
K ďalším typom stalkerov (páchateľov) patria páchatelia, ktorí sa snažia nadviazať s poškodeným intímny vzťah, pričom u nich dochádza k prekrúcaniu reality a možnosti eskalácie ich správania voči poškodenému, ktoré často vyúsťuje k agresívnemu správaniu voči poškodenému. Ďalej môže ísť o páchateľov, ktorí nedokážu nadviazať citový vzťah k človeku (najmä opačnému pohlaviu) a voči poškodenému sa potom správajú arogantne, snažia si takýmto spôsobom si posilniť sebavedomie, konajú bez empatie. Typologicky poznáme aj páchateľov, ktorí sa na poškodeného pozerajú ako na prostriedok slúžiaci k naplneniu ich túžby po pomste. Často si svoje obete vyberajú náhodne, ale na základe podobnosti s inou osobou, ktorá im spôsobuje problémy. Najmenej početnú skupinu páchateľov tvoria sexuálni útočníci, ktorých hlavným motívom je sexuálne uspokojenie. Dochádza v ich prípade k častej agresii sexuálneho charakteru a pôjde väčšinou o páchateľov trpiacich určitou formou sexuálnej deviácie.
Záverom je tiež potrebné poznamenať, že na trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a Trestného zákona sa vzťahuje výnimka zo zásady oficiality upravená v § 211 ods. 1 Trestného poriadku, ktorá vyžaduje súhlas od poškodeného so začatím či pokračovaním v trestnom stíhaní.
__________________________________________
2 Izáková Ľ., André, I., Gronský M.: Stalking a jeho forenzno-psychiatrické posudzovanie, Psychiatria pre prax, 2015, str. 11
3 Pfundtner, E. - Šanta J.: Nebezpečné prenasledovanie - stalking, Justičná revue, 2012, str. 273
4 Fiedler P.: Stalking: DiezwanghafteVerfolgung von Personen. Klinischeundrechtliche Aspekte, VerhaltenstherapieundVerhaltensmedizin, 2004, č. 25/2, str. 152
5 Izáková Ľ., André, I., Gronský M.: Stalking a jeho forenzno-psychiatrické posudzovanie, Psychiatria pre prax, 2015, str. 11
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.