Uvádzanie totožnosti svedka pri upovedomovaní obhajcov o úkonoch podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku
mjr. Mgr. Ing. František Vojtuš
vyšetrovateľ PZ
národná protizločinecká jednotka, NAKA P PZ
Príspevok sa zaoberá výkladom pojmu „druh úkonu“, ktorý je uvedený v § 213 ods. 3 Trestného poriadku, a to so zameraním sa na skutočnosť, či orgány činné v trestnom konaní sú povinné uvádzať pri špecifikovaní druhu úkonu údaje o totožnosti svedka v prípade, ak úkon spočíva vo výsluchu svedka. Problematika je rozoberaná jednak z hľadiska ustanovení Trestného poriadku, ako aj vo vzťahu k judikatúre súdov Slovenskej republiky a Európskeho súdu pre ľudské práva..
pozn. Príspevok je revíziou pôvodného článku autora „Uvádzanie totožnosti svedka pri upovedomovaní obhajcov o úkonoch podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku“ uverejneného v časopise Justičná revue č. 3/2015
V praxi často dochádza v prípravnom konaní k sporom medzi obhajcami na jednej strane a policajtmi (vyšetrovateľmi PZ a poverenými príslušníkmi PZ) a prokurátormi na strane druhej vo veci výkladu pojmu druh úkonu, ktorý je uvedený v ustanovení § 213 ods. 3 zákona č. 301/2005 Z. z. (Trestný poriadok) v znení neskorších predpisov (ďalej len „Trestný poriadok“), a to najmä vo vzťahu k oznamovaniu, resp. neoznamovaniu údajov o totožnosti svedka, ktorý sa ide v trestnom konaní vypočúvať. Autor zastáva názor, že zo žiadneho ustanovenia Trestného poriadku a ani z aktuálnej judikatúry súdov Slovenskej republiky a Európskeho súdu pre ľudské práva nevyplýva povinnosť orgánov činných v trestnom konaní (ďalej len „OČTK“) uvádzať pri špecifikovaní druhu úkonu vo vyrozumení obhajcu podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku údaje o totožnosti svedka.
Upovedomovanie obhajcov o druhu úkonu podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku z hľadiska ustanovení Trestného poriadku.
Vo vzťahu k neoznamovaniu totožnosti svedkov v upovedomení o plánovaných úkonoch je potrebné uviesť, že v súlade s ustanovením § 213 ods. 3 Trestného poriadku je povinnosťou OČTK oznámiť obhajcovi, ktorý o to v zmysle § 213 ods. 3 Trestného poriadku požiadal, včas čas, miesto konania úkonu a druh úkonu. Čo myslel zákonodarca druhom úkonu, nie je explicitne v Trestnom poriadku uvedené. Vychádzajúc zo súvisiacich ustanovení § 213 ods. 1 a ods. 2 Trestného poriadku je potrebné podľa autora druhom úkonu rozumieť procesný, resp. vyšetrovací úkon, ktorého výsledok môže byť použitý ako dôkaz v konaní pred súdom. Podľa § 119 ods. 2 Trestného poriadku za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona, teda všetko to, čo je výsledkom získaným z dôkazných prostriedkov. Z vyššie uvedených ustanovení teda vyplýva, že druhom úkonu je potrebné rozumieť druh dôkazného prostriedku, pričom demonštratívny výpočet dôkazných prostriedkov uvádza § 119 ods. 2 Trestného poriadku, a to vrátane výsluchu svedka alebo obvineného. V prípade vyrozumievania obhajcu o úkonoch podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku má policajt povinnosť uviesť iba druh úkonu (dôkazného prostriedku), ktorý sa pripravuje vykonať, pričom Trestný poriadok neukladá policajtovi v žiadnom z ustanovení (ani pri extenzívnom výklade) povinnosť uviesť totožnosť svedka, prípadne inej osoby, ktorej sa samotný úkon bude týkať, okrem uvedenia jej procesného postavenia.
Obhajcami často uvádzané argumenty, že ustanovenie § 213 ods. 3 Trestného poriadku je potrebné vykladať systematicky a vo vzťahu s ustanoveniami § 2 ods. 1, ods. 7, ods. 9, § 34, § 36 a nasl. Trestného poriadku, nevedú pri žiadnom vzájomnom výklade k záveru o povinnosti policajta vyrozumievať obhajcu (prípadne obvineného) pri druhu úkonu aj o totožnosti svedka. Spomínané ustanovenia upravujú práva obvineného, resp. obhajcu v trestnom konaní, avšak ani v spojitosti s ustanovením § 213 ods. 3 sa bližšie nezaoberajú totožnosťou svedka a vo vzájomnom spojení nevedú k výkladu, ktorý by bližšie špecifikoval, či policajt má pri vyrozumievaní o plánovaných úkonoch pri uvedení druhu úkonu uvádzať aj totožnosť osoby, ktorej sa úkon týka.
Pri výklade ustanovenia § 213 ods. 3 Trestného poriadku z hľadiska špecifikácie druhu úkonu, je potrebné vychádzať podľa autora z vecne súvisiacich ustanovení § 131 ods. 1, § 132 ods. 1, § 136 ods. 2, ods. 3, ods. 5, § 137 a § 213 ods. 5 Trestného poriadku, ktoré sa zaoberajú otázkami totožnosti svedka. Takýto výklad vychádzajúci zo súvislosti medzi predmetnými ustanoveniami je plne v súlade s ustanoveniami § 1, § 2 ods. 2 Trestného poriadku a nie je ani v rozpore s ustanoveniami týkajúcimi sa práv obvineného, resp. obhajcu v trestnom konaní a ako taký vedie k jednoznačným logickým záverom vo vzťahu k uvádzaniu totožnosti osôb pri upovedomovaní obhajcu, resp. obvineného o druhu plánovaného úkonu. Je potrebné rovnako poznamenať, že úprava trestného konania nemôže zaručovať a ani nezaručuje len práva obvinenému a jeho obhajcovi, ale garantuje aj ochranu základných práv a slobôd aj iných osôb, ktoré sú účastníkmi trestného konania v rôznom procesnom postavení (k tomu pozri napríklad aj rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ďalej len „ESĽP“) Doorson v. Holandsko rozsudok z 26.03.1996[1])
Pri závere o tom, či je povinnosťou policajta uvádzať totožnosť osoby, ktorej sa oznamovaný druh úkonu týka, je teda potrebné vychádzať z citovaných, vecne vzájomne súvisiacich ustanovení Trestného poriadku. Zo znenia § 131 ods. 1 Trestného poriadku vyplýva, že totožnosť svedka sa zisťuje až pred výsluchom, kedy sa zisťuje aj jeho pomer k obvinenému. Ustanovenie § 136 ods. 2 Trestného poriadku ustanovuje podmienky, za ktorých je možné utajiť totožnosť svedka a to, komu zostáva totožnosť svedka známa počas celého trestného konania (prokuratúra a predseda senátu), pričom predmetné ustanovenie ukladá povinnosť uchovávať u týchto subjektov všetky materiály, ktoré by prípadne mohli viesť k zisteniu totožnosti utajeného svedka (§ 136 ods. 2 tretia veta Trestného poriadku). Ustanovenie § 136 ods. 3 Trestného poriadku ukladá povinnosť orgánom činným v trestnom konaní a súdu vykonať pred výsluchom svedka, ktorého totožnosť má byť utajená, všetky opatrenia na jeho ochranu, pričom ustanovenie § 213 ods. 5 Trestného poriadku ukladá policajtovi vykonávajúcemu výsluch svedka, ktorého totožnosť má zostať utajená a na ktorom sa účastní aj obhajca (teda bol o ňom vopred vyrozumený), vykonať všetky opatrenia tak, aby totožnosť svedka nebola zistená. Ustanovenie § 137 Trestného poriadku upravuje postup v prípade, že svedok sa domáha utajenia svojej totožnosti, pričom policajt nevidí na takýto postup dôvod. V takomto prípade je v zmysle predmetného ustanovenia policajt povinný odložiť výsluch svedka a predložiť vec na rozhodnutie prokurátorovi a v prípade, ak vec neznesie odklad vykonať výsluch svedka a so zápisnicou o výsluchu zaobchádzať tak, aby totožnosť svedka do rozhodnutia prokurátora zostala utajená.
V prípade ak by policajt oznamoval v upovedomení o plánovaných úkonoch obhajcovi pri špecifikácii druhu úkonu aj meno a priezvisko svedka, mohlo byť dôjsť k situácii, že svedok by sa domáhal utajenia svojej totožnosti, pričom by ešte pred výsluchom policajtovi oznámil dôvody, pre ktoré žiada utajiť svoju totožnosť. V bežnej praxi policajt svedkov na úkony predvoláva súčasne s upovedomovaním obhajcov tak, aby ako svedkovia, tak aj obhajcovia boli o termíne úkonov vyrozumení dostatočne včas. V prípade predvolávaných svedkov tak môže dôjsť k vyššie spomenutej situácii, že po doručení predvolania požiadajú o utajenie svojej totožnosti, pričom aj uvedú relevantné dôvody na takýto postup. Ani samotný policajt nemusí v čase predvolávania disponovať informáciami o takýchto dôvodoch a tieto mu oznámia až samotní svedkovia. Aj keby dôvody uvádzané svedkami policajt nepovažoval za relevantné na postup podľa § 136 ods. 2 Trestného poriadku, v prípade ak sa svedkovia domáhajú utajenia svojej totožnosti, je policajt povinný vychádzajúc z ustanovenia § 137 Trestného poriadku postupovať tak, aby totožnosť svedkov do rozhodnutia prokurátora nebola odhalená. V prípade, že samotný policajt uzná dôvody uvedené svedkom po jeho predvolaní (ktoré mu predtým neboli známe) za relevantné, je rovnako povinný vykonať v zmysle § 136 ods. 3 v spojení s § 213 ods. 5 Trestného poriadku (v prípade vyrozumenia obhajcu o úkone) všetky potrebné opatrenia vedúce k tomu, aby totožnosť svedka nebola zistená. Ak by v upovedomení obhajcov (obvinených) o plánovaných úkonoch podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku uviedol pri druhu úkonu aj totožnosť svedka, stratili by ustanovenia § 136 ods. 2, ods. 3 Trestného poriadku a § 137 Trestného poriadku možnosť reálnej aplikácie a stali by sa neúčinnými. Navyše vychádzajúc zo znenia § 136 ods. 2 tretia veta Trestného poriadku by museli byť upovedomenia o výsluchu svedka, v ktorých bola uvádzaná jeho totožnosť a pri tomto svedkovi došlo k utajovaniu jeho totožnosti, aj zo strany obhajcov a obvinených odovzdané prokuratúre alebo predsedovi senátu, pričom je zrejmé nereálne zaväzovať následne obvinených alebo ich obhajcov k mlčanlivosti o totožnosti svedka, navyše ak by dôvodom pre utajenie totožnosti svedka bola napríklad jeho obava o život alebo zdravie zo strany obvineného v trestnom konaní.
Z vyššie uvedených úvah, ako aj načrtnutej modelovej situácie je zjavné, že zákonodarca pri ustanovovaní znenia § 213 ods. 3 Trestného poriadku nemal zámer v prípade pojmu „druh úkonu“ pod tento pojem subsumovať aj uvádzanie totožnosti osoby, ktorej sa druh úkonu týka. Keby takýto zámer zákonodarca mal, tak by túto okolnosť precizoval v samotnom ustanovení § 213 ods. 3 Trestného poriadku, prípadne v inom ustanovení, kde definoval pojem druh úkonu. Ak by sme pripustili extenzívny výklad pojmu druh úkonu, ako je prezentovaný obhajcami, tak by takýto postup viedol nielen k nepoužiteľnosti ustanovení § 136 a § 137 Trestného poriadku, ale aj porušeniu základných práv, najmä svedkov, na život (zdravie, resp. telesnú integritu) garantovaných im jednak v čl. 5 ods. 1 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd[2] (ďalej len „Dohovor“) ako aj v čl. 15 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky[3] a samotným Trestným poriadkom v ustanoveniach § 1, § 2 ods. 2 Trestného poriadku. Výklad právneho predpisu, resp. právnych noriem v ňom ustanovených, musí byť konzistentný ako celok. Výklad právnej normy, resp. časti právneho predpisu, ktorý by viedol k vylúčeniu účinnosti a aplikovateľnosti inej právnej normy, resp. časti toho istého právneho predpisu je neprípustný. Rovnako výklad, ktorý vedie k potlačeniu práv jedného subjektu konania na úkor práv iného subjektu, nie je prístupný. Takýto výklad odporuje zásadám právneho výkladu a je aj ústavne nekonformný.
Neuvádzanie totožnosti osoby pri oznamovaní druhu úkonu nijako nenarúša práva obhajoby (či už samotného obvineného, alebo jeho obhajcu), nakoľko ako vyplýva zo znenia § 132 ods. 1 Trestného poriadku v spojení s § 136 ods. 3 Trestného poriadku, ktoré garantujú obhajobe možnosť klásť aj utajenému svedkovi otázky smerujúce k prevereniu jeho hodnovernosti a prevereniu spôsobu akým sa oboznámil so skutočnosťami, o ktorých vypovedá. Týmto je zákonodarcom garantovaná možnosť obhajoby spochybniť vierohodnosť aj svedka, ktorého totožnosť je obhajobe utajená, kedy by vzhľadom na neznámu totožnosť svedka, mohlo inak dôjsť narušeniu práv obhajoby. V praxi však väčšinou nedochádza k situáciám, že by v prípade predvolania svedka tento pred výsluchom uviedol okolnosti, ktoré by viedli k utajeniu jeho totožnosti a teda na začiatku výsluchu sa prítomný obhajca dozvie totožnosť svedka, takže má reálnu možnosť preveriť a prípadne spochybniť jeho hodnovernosť alebo odhaliť motívy jeho výpovede vo vzťahu k obvinenému, a to či už v priebehu samotného výsluchu alebo neskôr v konaní. Takýto záver neodporuje a je plne v súlade s judikatúrou ESĽP (pozri napríklad závery ESĽP v rozsudkoch Ellis, Simms and Martin v. Spojené kráľovstvo rozsudok z 25.04.2012,[4] Doorson v. Holandsko rozsudok z 26.03.1996, Brzuszczynski v. Poľská republika rozsudok z 17.09.2013[5] a a contrario Tseber v. Česká republika rozsudok z 22.11.2012[6])
Upovedomovanie obhajcov o druhu úkonu podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku z hľadiska judikatúry Najvyššieho súdu SR a Ústavného súdu SR
Z hľadiska problematiky upovedomovania obhajcov (resp. obvinených) o totožnosti svedka v prípravnom konaní pri oznamovaní plánovaných úkonov podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku je obhajcami často citované rozhodnutie - rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1 Tdo V 16/2011 zo dňa 19.06.2012, ktoré bolo publikované v zbierke rozhodnutí a stanovísk Najvyššieho súdu a súdov SR č. 4 z roku 2013 pod č. 54.[7] V predmetnom rozhodnutí v odôvodnení dovolací senát Najvyššieho súdu konštatoval, že „obvinený, resp. jeho obhajca, musí mať vždy reálnu možnosť realizovať právo na obhajobu a je len na ňom, či ho využije. Obvinený tak môže urobiť až potom, ako bol riadne upovedomený o čase a mieste vykonania výsluchu konkrétneho svedka. ... Obvinený, resp. jeho obhajca sa môže vzdať práva účasti na úkone, podmienkou však je, že o tomto úkone musí byť riadne a včas upovedomený, čo znamená, že v prípade výsluchov svedkov im vyšetrovateľ musí oznámiť deň a konkrétny čas výsluchu, miesto a meno osoby, ktorú bude vypočúvať. Ak tak policajt nepostupuje, koná v rozpore s čl. 6 ods. 3 Dohovoru i § 213 ods. 3 Tr. por. ... Z judikatúry ESĽP vyplýva bezpodmienečná povinnosť orgánov činných v trestnom konaní a súdu rešpektovať právo obvineného na obhajobu tým, že mu musí dať možnosť zúčastniť sa výsluchu svedka tak, aby tento úkon zodpovedal požiadavkám kontradiktórnosti konania. Obvinený musí mať možnosť spochybniť argumenty a vypočúvať svedkov (Unterpertinger proti Rakúsku, rozsudok ESĽP z 24. novembra 1986, sťažnosť č. 9120/80).“[8] Treba poznamenať, že citovaná časť odôvodnenia predmetného rozhodnutia nebola publikovaná ako vybraná právna veta rozhodnutia v Zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov SR a ako taká teda táto predmetná časť odôvodnenia predstavuje právny názor konkrétneho dovolacieho senátu Najvyššieho súdu SR. Z odôvodnenia nie je zrejmé na základe akých právnych úvah dospel predmetný dovolací senát Najvyššieho súdu SR k záveru, že v rámci oznamovania druhu úkonu musí policajt oznámiť meno osoby, ktorú bude vypočúvať. Dovolací senát len konštatuje, že ak tak policajt nepostupuje, koná v rozpore s čl. 6 ods. 3 Dohovoru i § 213 ods. 3 Trestného poriadku, pričom v ďalšej časti spomína rozhodnutie ESĽP Unterpretiger v. Rakúsko z 24.11.1986. Vo vzťahu k predmetnému rozhodnutiu ESĽP treba však uviesť, že toto neriešilo otázku vyrozumievania obhajcu (obvineného) o úkonoch, ale prípustnosť odsúdenia páchateľa výhradne na základe prečítania zápisnice o výsluchu svedka z predsúdneho konania, kde pri tomto úkone nemohol byť obhajca (obvinený) prítomný.[9] K otázke argumentácie rozhodnutiami ESĽP navyše konštatoval Najvyšší súd SR v uznesení sp. zn. 5 Ndt 3/2017 zo dňa 09.03.2017, že judikatúra ESĽP je čisto kauzistická (ide o posudzovanie jednotlivých prípadov), takže bez dôkladného preštudovania celého rozsudku (vrátane skutkového stavu) je možno prísť k chybným záverom. Preto je potrebné podľa Najvyššieho súdu SR nevyvodzovať bez znalosti veci príliš široké princípy z jednotlivých rozsudkov ESĽP.[10] Z uvedeného je podľa názoru autora zrejmé, že výklad pojmu druh úkonu prezentovaný v odôvodnení rozhodnutia Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1 Tdo V 16/2011 zo dňa 19.06.2012 je argumentačne neudržateľný a navyše s poukazom na neskoršie rozhodnutia Najvyššieho súdu SR aj nekonzistentný a prekonaný. Predmetné je zrejmé z toho, že iný dovolací senát Najvyššieho súdu (kde dvaja členovia, vrátane jeho predsedu a súčasne spracovateľa rozhodnutia, boli totožní so senátom v prípade rozhodnutia sp. zn. 1 Tdo v 16/2011) vo svojom rozhodnutí sp. zn. 2 Tdo V 1/2014 zo dňa 19.03.2015 konštatoval k dovolaciemu dôvodu uvádzanému obhajobou, že v konaní došlo zásadným spôsobom k porušeniu práva na obhajobu, okrem iného tým, že nebola v prípravnom konaní oznamovaná totožnosť svedkov nasledujúce „námietkami, ktorými obvinení odôvodňujú existenciu dôvodu podľa písm. c/ ods. 1 § 371 Tr. por. (nevypočutie „G.“, námietky k utajenému svedkovi, neoznamovanie totožnosti svedkov obhajobe vopred), sa zaoberali už vo veci konajúce súdy. Dovolací súd považuje ich úvahy a závery za správne a zákonu zodpovedajúce. Obhajcovia boli vyrozumení o mieste, čase a druhu pripravovaných procesných úkonov a mali možnosť sa ich zúčastniť. Svedkovia boli na hlavnom pojednávaní kontradiktórne vypočutí a obhajoba mala možnosť im klásť otázky. ... Za týchto podmienok nejde o naplnenie dovolacieho dôvodu podľa § 371 ods. 1 písm. c/ Tr. por. ... K zásadnému porušeniu práva na obhajobu nedošlo. Dovolací súd vyhodnotil argumentáciu obvinených vo vzťahu k tomuto dovolaciemu dôvodu ako nedôvodnú.“[11] Predmetné rozhodnutie dovolacieho senátu sp. zn. 2 Tdo V 1/2014, ako aj jemu predchádzajúce rozhodnutia súdov v trestnom konaní boli následne napadnuté obvinenými a ich obhajcami aj na Ústavnom súde SR, kde sa obvinení a ich obhajcovia dožadovali konštatácie porušenia ich práv v trestnom konaní, a to okrem iného ústavného práva na súdnu a inú právnu ochranu podľa článku 46 ods. 1 Ústavy SR, ústavného práva na spravodlivé súdne konanie (porušenie článku čl. 8 ods. 2 a 36 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd a najmä článku 6 ods. 1 Dohovoru) a práva na obhajobu podľa článku 50 ods. 3 Ústavy SR a článku 48 ods. 2 Ústavy SR. Ústavný súd SR svojim uznesením sp. zn. I ÚS 205/2016 – 25 zo dňa 06.04.2016 sťažnosť obvinených zastúpených ich obhajcami odmietol. V odôvodnení svojho uznesenia Ústavný súd SR konštatoval, že sťažnosti sťažovateľov vo vzťahu k tvrdenému porušeniu vyššie spomínaných práv boli zjavne neopodstatnené. Následne Ústavný súd SR citoval v odôvodnení argumentáciu Najvyššie súdu SR uvedenú v rozhodnutí 2 Tdo V 1/2014 zo dňa 19.03.2015 na s. 6 – 10, teda vrátane tej, zachytávajúcej stanovisko súdu k neoznamovaniu totožnosti svedkov, a uzavrel, že takto koncipované uznesenie Najvyššieho súdu SR je určité, zrozumiteľné, ústavne akceptovateľné a bez vnútorných rozporov a zaujíma stanovisko k podstate dôvodov sťažovateľov uvedených v ich dovolaní, ktoré iba vlastne pokračujú aj v konaní pred ústavným súdom.[12] Zároveň Ústavný súd SR uviedol, že pri rozhodovaní zobral do úvahy aj vyjadrenie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky č. k. VII/1 Gv 112/10/1000-590 z 13. januára 2014 k podanému dovolaniu, ktorý k jednotlivým námietkam sťažovateľov, okrem iného, uviedol: „... K námietke neoznamovania totožnosti svedkov obhajobe vopred, aby sa na výsluchy mohla pripraviť konštatujem, že mená všetkých svedkov ktorí boli predvolaní na hlavné pojednávanie a boli vypočutí kontradiktórnym spôsobom dostali obe strany menovite vopred aj s predpokladaným dátumom vypočutia na hlavnom pojednávaní k dispozícii. V prípravnom konaní vyšetrovateľ postupoval v súlade s § 213 ods. 3 Trestného poriadku a včas oznamoval čas, miesto konania úkonu a druh úkonu - požadovať od vyšetrovateľa, aby uvádzal aj meno svedka nemá oporu v citovanom ustanovení Trestného poriadku a nemožno súhlasiť ani s rozširujúcim výkladom v rámci niektorých rozhodnutí, nakoľko okrem práv obvinených majú práva aj osoby v pozícii svedka. Medzi tieto práva patrí aj právo v zmysle § 136 Trestného poriadku, aby svedok neuvádzal svoju totožnosť, bydlisko ak je ohrozený jeho život, zdravie, telesná integrita alebo ak takéto nebezpečenstvo hrozí jemu blízkej osobe. V prípade, ak by vyšetrovateľ už vopred na predvolaní uviedol totožnosť svedka fakticky by znemožnil osobe v pozícii svedka využiť toto právo a pri vyšetrovaní úkladných vrážd organizovanou skupinou je dôvodná obava osôb vystupujúcich v pozícii svedkov reálna (k zastrašovaniu svedkov v tomto prípade aj reálne došlo - svedok ). Nad rámec nutného konštatujem, že v rámci krajín spadajúcich pod jurisdikciu Európskeho súdu pre ľudské práva je väčšie množstvo krajín, kde je prípravné konanie ešte menej formalizované a je ešte výraznejšie kontradiktórne konanie na súde. Orgány činné v trestnom konaní vôbec neumožňujú účasť obhajcov na úkonoch a o týchto ich ani neupovedomujú v prípravnom konaní. Doteraz nie je známy žiaden judikát Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý by jednotlivým štátom s danou právnou úpravou vyčítal daný postup v prípravnom konaní, nakoľko vo všeobecnosti prevládajú snahy zrýchliť trestné konanie a ťažisko dokazovania preniesť na konanie pred súdom za maximálneho využitia kontradiktórnosti, opačné tendencie možno označiť za zastaralé...“[13] Na základe uvedeného Ústavný súd SR sťažnosť odmietol ako celok podľa § 25 ods. 2 zákona o ústavnom súde, a to ako zjavne neopodstatnenú vzhľadom na to, že nezistil žiadnu vzájomnú príčinnú súvislosť medzi označenými právami sťažovateľov a napadnutým uznesením, ktorým Najvyšší súd SR rozhodol o dovolaní sťažovateľov.
Z uvedených úvah a záverov Najvyššieho súdu SR uvedených v uznesení sp. zn. 2 Tdo V 1/2014 zo dňa 19.03.2015 v spojení s uznesením Ústavného súdu SR sp. zn. I ÚS 205/2016 – 25 zo dňa 06.04.2016 jednoznačne vyplýva, že v prípade upovedomovania obhajcov o úkonoch podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku policajt pri uvádzaní druhu úkonu neuvádza totožnosť osoby, ktorej sa úkon týka, pričom takýto postup je v súlade nie len s Trestným poriadkom ale aj Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Upovedomovanie obhajcov o druhu úkonu podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku z hľadiska judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva
Na úvod tejto časti príspevku je potrebné uviesť, že ESĽP sa doteraz v žiadnom zo svojich rozhodnutí nezaoberal otázkou upovedomovania obhajcov, resp. obvinených o úkonoch a ani osobitne neriešil otázku, aké informácie je potrebné uvádzať obhajcom, resp. obvineným pri ich informovaní o plánovaných úkonoch orgánov činných v trestnom konaní prípadne súdov, tak aby následne konanie bolo možné považovať za spravodlivé, resp. vedené spravodlivo a v súlade s čl. 6 ods. 3 Dohovoru. Častým argumentom obhajcov voči neoznamovaniu totožnosti osoby, o ktorej výsluch ide, je práve z ich pohľadu deklarované porušenie čl. 6 ods. 3 Dohovoru a osobitne čl. 6 ods. 3 písm. d) Dohovoru.
Podľa čl. 6 ods. 3 písm. d) Dohovoru „Každý, kto je obvinený z trestného činu, má tieto minimálne práva: ... vypočúvať alebo dať vypočúvať svedkov proti sebe a dosiahnuť predvolanie na vypočúvanie svedkov vo svoj prospech za rovnakých podmienok, ako v prípade svedkov proti nemu“
Z judikatúry ESĽP vo vzťahu k čl. 6 a osobitne k ods. 3 písm. d) Dohovoru vyplýva, že ESĽP neposudzuje prípustnosť jednotlivých dôkazov, ale to či konanie ako celok vrátane spôsobu predkladania dôkazov bolo spravodlivé, resp. vedené spravodlivo (Doorson v. Holandsko rozsudok z 26.03.1996, Lucá v. Taliansko rozsudok z 27.02.2001,[14] Tseber v. Česká republika rozsudok z 22. 11.2012, Brzuszczynski v. Poľská republika rozsudok z 17.09.2013 a ďalšie). Pri určení, či išlo o spravodlivé konanie berie do úvahy konanie ako celok a preveruje nielen rešpektovanie práv obhajoby, ale aj verejný záujem a záujem obetí na potrestaní páchateľov trestného činu a pokiaľ je to nutné aj ochranu práv svedkov (Doorson v. Holandsko rozsudok z 26.03.1996, Al-Khawaja and Tahery v. Spojené kráľovstvo rozsudok Veľkej komory z 15.12.2011,[15] Tseber v. Česká republika rozsudok z 22. 11.2012, Brzuszczynski v. Poľská republika rozsudok z 17.09.2013).
Právo vypočuť, alebo dať vypočuť svedka obsiahnuté v čl. 6 ods. 3 písm. d) Dohovoru ESĽP vykladá tak, že predtým, ako môže byť obžalovaný odsúdený, musia byť v zásade všetky dôkazy svedčiace proti nemu vykonané v jeho prítomnosti na verejnom pojednávaní (hlavné pojednávanie, verejné zasadnutie), a to so zameraním na kontradiktórnosť konania. Uvedená zásada ma prípustné výnimky, ale tie môžu byť akceptované len pri rešpektovaní práv obhajoby, teda obžalovanému (jeho obhajcovi) musí byť daná možnosť odpovedajúcim a dostatočným spôsobom spochybniť (namietať) a vypočúvať svedkov v jeho neprospech, buď v okamžiku ich výpovede, alebo v neskoršom štádiu konania (Al-Khawaja and Tahery v. Spojené kráľovstvo rozsudok Veľkej komory z 15.12.2011, Tseber v. Česká republika rozsudok z 22. 11.2012, Brzuszczynski v. Poľská republika rozsudok z 17.09.2013)
Z hľadiska judikatúry je možné rozhodnutia ESĽP týkajúce sa čl. 6 ods. 3 písm. d) Dohovoru v otázke prípustnosti čítania výpovede svedka, ktorého obžalovaný nemal možnosť počas celého trestného konania vypočúvať, resp. dať vypočúvať, teda ho nemal možnosť vypočúvať ani jeho obhajca, rozdeliť do dvoch skupín:
· výsluchy svedkov, ktorých nemal možnosť obvinený, resp. jeho obhajca vypočúvať z dôvodu, že využili svoje práva nevypovedať, či už z dôvodov blízkeho vzťahu k obvinenému (napr. Unterpertinger v. Rakúsko rozsudok z 24.11.1986, Asch v. Rakúsko rozsudok z 26.04.1991[16]), alebo z dôvodu že by si mohli privodiť výpoveďou trestné stíhanie (napr. Lucá v. Taliansko rozsudok z 27.02.2001).
· výsluchy svedkov, ktorých nemal možnosť obvinený, resp. jeho obhajca vypočúvať z dôvodu, že nebolo možné zabezpečiť ich prítomnosť na verejnom pojednávaní, a to či už z dôvodu ich úmrtia (napr. Brzuszczynski v. Poľská republika rozsudok z 17.09.2013, Al-Khawaja and Tahery v. Spojené kráľovstvo rozsudok Veľkej komory z 15.12.2011) alebo z dôvodu nemožnosti zistenia miesta ich súčasného pobytu, resp. ich predvedenia k úkonu (napr. Tseber v. Česká republika rozsudok z 22. 11.2012) alebo prípadne nechcú osoby svedčiť zo strachu (Al-Khawaja and Tahery v. Spojené kráľovstvo rozsudok Veľkej komory z 15.12.2011)
Osobitnú skupinu predstavujú z pohľadu judikatúry ESĽP výsluchy tzv. anonymných svedkov (teda svedkov, ktorých totožnosť je počas celého konania obvinenému ako aj obhajobe utajená). Práve túto skupinu rozhodnutí ESĽP (napr. Van Mechelen a ostatní v. Holandsko rozsudok z 23.04.1997,[17] Doorson v. Holandsko rozsudok z 26.03.1996, Ellis, Simms and Martin v. Spojené kráľovstvo rozsudok z 10.04.2012 je možné aplikovať aj pri výklade ustanovenia § 213 ods. 3 Trestného poriadku, a to vzhľadom na vecnú súvislosť merita týchto rozhodnutí s otázkou, či pri vyrozumievaní obhajcov o druhu úkonu je potrebné uvádzať aj totožnosť osoby, ktorá bude vypočúvaná, resp. ktorej sa úkon bude týkať. Častým argumentom obhajcov je totiž, že neoznámením totožnosti svedka dochádza k porušeniu zásady rovností zbraní a kontradiktórnosti konania.
V prípade aplikácie rozhodnutí ESĽP týkajúcich sa výsluchov anonymných svedkov na vyrozumievanie obhajcov o druhu úkonu je potrebné si uvedomiť zásadnú skutočnosť, že zatiaľ čo pri výsluchu anonymných svedkov je totožnosť svedkov obvinenému, ako aj obhajcom počas celého konania neznáma, v prípade vyrozumievania obhajcov (obvinených) o úkone podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku bez uvedenia totožnosti svedka, sa totožnosť svedka stáva obhajcom (obvineným) známa pri samotnom začatí úkonu.
Už vo veci Doorson v. Holandsko (rozsudok z 26.03.1996) ESĽP konštatoval, že Dohovor nevylučuje, aby sa pri vyšetrovaní trestných činov použili také dôkazy, ako sú výsluchy anonymných svedkov a ich použitie nie je za žiadnych okolností nezlučiteľné s Dohovorom (pozri § 69 uvedeného rozsudku). Je pravda, že článok 6 výslovne nepožaduje, aby sa záujmy svedkov vo všeobecnosti, a najmä záujmy obetí predvolaných svedčiť brali do úvahy. Môže však ísť o ich život, slobodu alebo osobnú bezpečnosť, ale môže ísť aj o záujmy všeobecne spadajúce do rozsahu článku 8 Dohovoru. Takéto záujmy svedkov a obetí sú v zásade chránené inými hmotnoprávnymi ustanoveniami Dohovoru, z ktorých vyplýva, že zmluvné štáty by mali organizovať svoje trestné konanie tak, aby tieto záujmy neboli neodôvodnene ohrozované. Na základe tohto, zásady spravodlivého súdneho procesu rovnako požadujú, aby záujmy obhajoby boli v primeraných prípadoch vyvažované záujmami svedkov alebo obetí predvolaných svedčiť (§ 70 uvedeného rozsudku).
Z hľadiska využitia inštitútu výsluchu anonymných svedkov v trestnom konaní je prelomovým rozsudok ESĽP Ellis, Simms and Martin v. Spojené kráľovstvo (rozsudok z 10.04.2012), v ktorom Európsky súd stanovil princípy prípustnosti využitia výsluchu anonymných svedkov v súlade s čl. 6 ods. 1, ods. 3 písm. d) Dohovoru, pričom vychádzal z kritérií, za ktorých je možné pripustiť čítanie výpovede svedka, kde obžalovaný (jeho obhajca) nemali možnosť takéhoto svedka vypočúvať a svedka nebolo možné zabezpečiť na výsluch na verejnom pojednávaní, ktoré ESĽP rozviedol v rozsudku Veľkej komory vo veci Al-Khawaja and Tahery v. Spojené kráľovstvo (rozsudok Veľkej komory z 15.12.2011). Podľa ESĽP problémy vyplývajúce z absencie svedkov, tak ako to bolo v prípade Al-Khawaja and Tahery v. Spojené kráľovstvo, a problémy vychádzajúce z využitia anonymných svedkov, ako to je v prípade Ellis, Simms and Martin v. Spojené kráľovstvo, nie sú v princípe rozdielne. Relevantný princípom je, že obvinený musí v trestnom konaní musí mať efektívnu možnosť namietať dôkazy voči nemu. Tento princíp vyžaduje nielen to, že obvinený (jeho obhajca) by mal poznať identitu svojich žalobcov (svedkov voči svojej osobe), aby mohol namietať ich bezúhonnosť a vierohodnosť, ale by mal mať aj možnosť preveriť pravdivosť a spoľahlivosť dôkazov (svedkov) voči svojej osobe tým, že má možnosť ich ústne vypočúvať, prípadne nechať vypočúvať. Avšak v oboch porovnávaných prípadoch sa vyskytli rôzne limity schopnosti obhajoby namietať svedka v konaní. V prípade absencie svedkov predstavuje osobitný problém to, že ich výpovede nemôžu byť podrobené dôkladnému prevereniu zo strany obhajcu, avšak ich identity sú obhajobe známe a teda táto je potom schopná označiť alebo zistiť akékoľvek motívy, ktoré ich vedú ku klamaniu. Anonymní svedkovia na druhej strane sú konfrontovaní osobne obhajcom, ktorý je takto schopný tlačiť, často dôrazne, na akékoľvek nezrovnalosti v ich výpovedi. Sudca, porota a obhajca majú možnosť pozorovať správanie svedkov počas výsluchu a na základe toho si vytvárať predstavu o pravdivosti a spoľahlivosti ich výpovedí. V prípade plne anonymných svedkov, kde nie sú známe akékoľvek detaily o svedkovej identite alebo zázemí, obhajoba čelí ťažkostiam, ktoré vyplývajú z nemožnosti predložiť svedkovi a koniec-koncov porote (súdu) akékoľvek dôvody, pre ktoré by mohol svedok klamať. Avšak, podľa názoru ESĽP v skutočnosti sú vždy k dispozícii nejaké odhalenia vo vzťahu k identite alebo zázemiu anonymným svedkov, ktoré umožňujú ich preverenie (krížový výsluch). Rozsah týchto odhalení má dosah na rozsah hendikepu, s ktorý musí obhajoba pracovať.
V samotnom rozsudku Al-Khawaja and Tahery v. Spojené kráľovstvo (rozsudok Veľkej komory z 15.12.2011) ESĽP uviedol princípy (kritéria), za ktorých je možné pripustiť čítanie výpovede svedka, kde obžalovaný (jeho obhajca) nemali možnosť takéhoto svedka vypočúvať a svedka nebolo možné zabezpečiť na výsluch na verejnom pojednávaní.[18] Za prvé musí existovať vážny dôvod na nedostavenie sa svedka na výsluch (za takýto dôvod považuje ESĽP napr. smrť alebo nemožnosť zabezpečiť svedka, pričom táto nemožnosť nesmie byť pričítaná na vrub OČTK alebo súdu). Za splnenia prvej podmienky, v prípade ak nedošlo k dostaveniu sa svedka a teda k jeho výsluchu zo závažného dôvodu, musí byť splnená druhá podmienka, teda, že výpoveď svedka (svedkov) nemožno považovať za výlučný alebo rozhodujúci dôkaz na odsúdenie obžalovaného („pravidlo jediného alebo rozhodujúceho dôkazu“ – „sole or decisive rule“). Avšak podľa ESĽP, ak aj výpoveď svedka, ktorý sa nedostavil, obvinený (jeho obhajca) nemal možnosť ho vypočúvať a jeho výpoveď bola čítaná a takéto svedectvo je výlučným alebo rozhodujúcim dôkazom na odsúdenie obžalovaného, neznamená takýto postup bez ďalšieho porušenie čl. 6 ods. 3 písm. d) Dohovoru, a konanie považuje ESĽP za spravodlivé, ak boli počas neho poskytnuté faktory (záruky), ktoré dostatočným spôsobom vyvažujú nevýhody (obhajoby) spojené s pripustením takéhoto dôkazu, zahrňujúce objektívne a riadne posúdenie dôveryhodnosti takéhoto dôkazu (pozri aj Tseber v. Česká republika rozsudok z 22. 11.2012, Brzuszczynski v. Poľská republika rozsudok z 17.09.2013)
Tieto princípy ESĽP v rozsudku Ellis, Simms and Martin v. Spojené kráľovstvo rozsudok z 10.04.2012 vo vzťahu k anonymným svedkom modifikoval tak, že z pohľadu ESĽP pre zaistenie spravodlivosti trestného konania, v ktorom vypovedajú pred súdom anonymní svedkovia, musí súd za prvé skúmať, či existujú dostatočné dôvody pre utajenie totožnosti svedka. Takýmto dôvodom podľa ESĽP môže byť strach svedka z odplaty, pomsty, avšak tento strach musí byť objektívny a nie založený na subjektívnych pocitoch. (§ 76 uvedeného rozsudku). Za druhé musí súd pri rozhodovaní skúmať, či svedectvo anonymného svedka nie je jediný alebo rozhodujúci dôkaz vedúci k odsúdeniu. To či ide o rozhodujúci dôkaz vykladá ESĽP tak, že ide o dôkaz takého významu, že je spôsobilý ovplyvniť rozhodnutie vo veci (Al-Khawaja and Tahery v. Spojené kráľovstvo rozsudok Veľkej komory z 15.12.2011). Za tretie, ak je odsúdenie založené jedine alebo v rozhodujúcej miere na výsluchu anonymného svedka, súd musí podrobiť konanie čo najdôkladnejšiemu preskúmaniu. To znamená, že musí byť presvedčený, že v konaní boli poskytnuté dostatočne vyvažujúce prvky (postupy), zahrňujúce existenciu silných procesných záruk, ktoré dovoľujú objektívne a riadne hodnotenie spoľahlivosti (dôveryhodnosti) takéhoto vykonaného dôkazu.
V prípade Ellis, Simms and Martin v. Spojené kráľovstvo ESĽP posúdil pripustenie dôkazu spočívajúceho vo výsluchu anonymného svedka (svedkov) v prípade vrážd spáchaných zločineckou skupinou (gang-related murders) ako súladne s čl. 6 ods. 1, ods. 3 písm. d) Dohovoru, pričom v prvom rade poukázal na skutočnosť, že sudca, porota, obhajcovia a prokurátor mali možnosť vidieť a počuť výpoveď anonymného svedka na súde, vidieť jeho správanie a preto mohli vykonať vlastné posúdenie vierohodnosti výpovede vykonanej anonymným svedkom. Ďalej súd poukázal na postup sudcu pri hodnotení anonymity svedka a rozhodovaní o prípustnosti takéhoto dôkazu, ako aj na inštrukcie dané porote pri hodnotení výpovede anonymného svedka s dôrazom na to, že porota bola upozornená, že pripustením výpovede anonymného svedka vznikajú obhajobe ťažkosti ohľadom posúdenia jeho kredibility, čo musí brať porota do úvahy pri hodnotení tohto dôkazu. Súčasne ESĽP poukázal, že v tomto prípade boli sprístupnené niektoré skutočnosti týkajúce sa osoby anonymného svedka (jeho zázemia), ktoré umožňovali jeho preverenie (krížový výsluch). Na záver ESĽP konštatoval, že obhajoba mohla efektívne namietať spoľahlivosť dôkazu poskytnutého výpoveďou anonymného svedka.
Zo záverov a princípov stanovených ESĽP v rozsudku Ellis, Simms and Martin v. Spojené kráľovstvo je zrejmé, že v prípade využitia inštitútu anonymných svedkov ESĽP považuje za garanciu dodržania práva na spravodlivý proces garantovaného čl. 6 Dohovoru okrem iného aj to, že obhajobe je daná možnosť osobnej účasti pri výsluchu anonymného svedka tak, aby svedka mohol obhajca vidieť, počuť a sledovať jeho správanie, pričom totožnosť svedka mu je však celý čas neznáma.
Vychádzajúc z vyššie spomínaných princípov stanovených ESĽP vo vzťahu k výsluchu anonymných svedkov a záverov konkrétneho prípadu, ktorý bol predmetom posudzovania zo strany ESĽP, je možné podľa autora vyvodiť jednoznačný záver, že upovedomovanie obhajcov o úkonoch v zmysle § 213 ods. 3 Trestného poriadku, kedy im policajt pri druhu úkonu neoznámi údaje týkajúce sa identity vypočúvaného svedka, nie je porušením čl. 6 ods. 1, ods. 3 písm. d) Dohovoru ani iného ustanovenia Dohovoru. Obhajobe (obvinenému) je totiž na začiatku úkonu už známa totožnosť svedka a má následne reálnu možnosť vidieť, pozorovať a počuť jeho výpoveď, ako aj klásť svedkovi otázky pri výsluchu alebo prípadne v neskoršom štádiu konania, ak o to požiada. Tým je obhajobe plne garantovaná možnosť preveriť bezúhonnosť a vierohodnosť svedkov, ako aj pravdivosť a spoľahlivosť ich výpovedí. Sú totiž splnené dve základné podmienky stanovené ESĽP na to, aby mohol obvinený (obhajoba) efektívne namietať dôkazy voči sebe, a to, že obvinený (obhajoba) má možnosť poznať identitu svedkov voči nemu, aby tak mohol namietať ich bezúhonnosť a vierohodnosť a súčasne má možnosť preveriť pravdivosť a spoľahlivosť dôkazov (svedkov) voči svojej osobe tým, že má možnosť ich ústne vypočúvať, prípadne nechať vypočúvať. ESĽP v žiadnom zo svojich rozhodnutí nevyžaduje, aby identita svedkov, ktorí budú vypočúvaní bola obvinenému vopred známa, pričom je potrebné poukázať na to, že podľa ESĽP musia byť záujmy obhajoby vyvažované záujmami svedkov alebo obetí predvolaných svedčiť. Teda svedkom a obetiam trestných činov musí byť reálne umožnené požadovať zabezpečenie ochrany ich života, zdravia a bezpečnosti aj napríklad využitím inštitútu anonymného (utajeného) svedka, čo by nebolo možné dosiahnuť v prípade oznamovania totožnosti svedkov, ktorých vyšetrovateľ plánuje vypočuť, obvineným alebo ich obhajcom.
Neoznamovanie totožnosti svedka pri druhu úkonu v upovedomovaní obhajcov o úkonoch podľa § 213 ods. 3 Trestného poriadku, nie je teda v žiadnom prípade možné považovať za rozporné s ustanoveniami Trestného poriadku, Ústavy SR a Dohovoru, prípadne judikatúrou ESĽP.
Vysvetlivky:
[1] Doorson v. Holandsko rozsudok ESĽP z 26.03.1996, dostupné na
http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-57972, neoficiálny slovenský preklad dostupný na http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-100058,
[2]Dohovor o ochrane ľudských práv a slobôd z 04.11.1950, pričom z hľadiska systematiky je v Dohovore právo na život zakotvené pred právom na spravodlivý proces, ktoré je predmetom čl. 6 predmetného Dohovoru.
[3] Ústavný zákon č. 460/1992 Zb. (Ústava Slovenskej republiky) v znení neskorších zmien
[4] Ellis, Simms and Martin v. Spojené kráľovstvo rozsudok ESĽP z 10.04.2012, dostupné na http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-110787,
[5] Brzuszczynski v. Poľská republika rozsudok ESĽP z 17.09.2013, dostupné na http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-126352
[6] Tseber v. Česká republika rozsudok ESĽP z 22. 11.2012, dostupné na http://portal.justice.cz/Justice2/ms/ms.aspx?o=23&j=33&k=390&d=326247
[7] rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1 Tdo V 16/2011 zo dňa 19.06.2012, publikovaný v zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov SR č. 4/2013 pod č. 54, s. 51 - 57.
[8] rozsudok Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1 Tdo V 16/2011 zo dňa 19.06.2012, publikovaný v zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov SR č. 4/2013 pod č. 54, s. 54
[9] k tomu bližšie pozri Unterpertinger v. Rakúsko rozsudok ESĽP z 24.11.1986, prístupné na http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-57588;
[10] Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 5 Ndt 3/2017 zo dňa 09.03.2017, s. 48;
[11] Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 2 Tdo V 1/2014 zo dňa 19.03.2015, s. 6 – 7;
[12] Uznesenie Ústavného súdu SR sp. zn. I ÚS 205/2016 – 25 zo dňa 06.04.2016, s. 15;
[13] Uznesenie Ústavného súdu SR sp. zn. I ÚS 205/2016 – 25 zo dňa 06.04.2016, s. 15 - 16;
[14] Lucá v. Taliansko rozsudok ESĽP z 27.02.2001, dostupné na http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-59222,
[15] Al-Khawaja and Tahery v. Spojené kráľovstvo rozsudok Veľkej komory ESĽP z 15.12.2011, dostupné na http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-108072
[16] Asch v. Rakúsko rozsudok ESĽP z 26.04.1991, dostupné na http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-57676
[17] Van Mechelen a ostatní v. Holandsko rozsudok ESĽP z 23.04.1997, dostupné na http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-58030,
[18] Následne tieto princípy precizoval a vyložil ESĽP v rozhodnutí Schatschaschwili v. Nemecko, rozsudok Veľkého senátu ESĽP z 15.12.2015, dostupné na http://eslp.justice.cz/justice/judikatura_eslp.nsf/0/F176948D580FBB4AC1257F79003B7AB9/$file/Schatschaschwili%20proti%20N%C4%9Bmecku_rozsudek.pdf?open&
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.