Forma a okamih priznania sa obvineného a jeho právne účinky v súvislosti s dohodou o vine a treste
Poznámka autora na úvod
Nižšie uvedený príspevok bol v modifikovanej podobe zverejnený v periodiku Justičná revue č. 11/2015, pričom zaoberal sa problematikou okamihu a formou priznania sa obvineného a jeho právnych účinkov v súvislosti s dohodou o vine a treste. Tento príspevok sa javí ako aktuálny aj v súčasnosti, keďže naďalej nie sú na nastolený okruch problémov vždy jednotné názory. Ambíciou príspevku je však predovšetkým komplexnejšie poukázať na nastolenú problematiku, a to i v kontexte ostatných dotknutých ust. Tr. por., resp. pozornosť upriamiť aj na systematiku a koncept ostatných odklonov v trestnom konaní v podmienkach Slovenskej republiky. V závere príspevku sú taktiež navrhnuté možné legislatívne zmeny, ktoré by boli spôsobilé názorové spory odstrániť.
Úvodom sa žiada uviesť, že inštitút dohody o uznaní viny a prijatí trestu (ďalej len „dohoda o vine a treste“ alebo „dohoda“) bol do nášho právneho poriadku zavedený až v súvislosti s rekodifikáciou trestného práva v roku 2005, pričom do tohto typu odklonu sa vkladali pri jeho zavádzaní asi najväčšie očakávania, čo deklarovala aj dôvodová správa k návrhu nového Trestného poriadku.[1] Inšpiráciou pre zavedenie dohody o vine a treste boli predovšetkým Spojené štáty americké (teda angloamerický systém práva, resp. systém common law), kde je tento inštitút známy pod názvom „plea bargain“ (alebo ako „plea agreement, plea quilty“). Totiž práve v USA sa dohoda o vine a treste uplatňuje najmarkantnejšie, pričom podľa dostupných údajov sa tento inštitút napríklad v roku 2001 aplikoval na federálnej úrovni až v 94% prípadov.[2] Je pravdou, že v USA majú s aplikáciou tohto procesného postupu dlhé a bohaté skúsenosti[3], no aj v tejto krajine je dohoda o priznaní viny (plea bargain) podrobená pomerne početnej odbornej kritike.[4] V niektorých amerických štátoch dokonca došlo k postupnému upúšťaniu od aplikácie tzv. plea bargaining. Napriek tomu je plea bargain nevyhnutnou a žiaducou súčasťou amerického trestného procesu.[5] Nie je preto prekvapujúce, že aj v našich právnych podmienkach prijímala odborná verejnosť proces zavádzania a následnej aplikácie tohto inštitútu s určitou skepsou, pričom pokojne možno konštatovať, že tieto názory pretrvávajú aj dodnes. Len pre zaujímavosť možno uviesť, že obdobné skeptické názory z táboru odbornej verejnosti bolo možno intenzívne badať (pričom tieto pretrvávajú aj v súčasnosti) aj v Českej republike[6], kde mal proces zavádzania inštitútu dohody o vine a treste pomerne komplikovaný priebeh.[7]
V angloamerickom ponímaní práva možno dohodu o vine a treste charakterizovať ako dohodu medzi štátom, v mene ktorého vystupuje verejný žalobca (prosecutor) a obvineným (defendant), ktorej obsahom je vzájomne akceptovateľné vyriešenie trestnej veci. Podstata tohto postupu je v tom, že obvinený prizná svoju vinu, čím sa zároveň zrieka práva na riadny súdny proces, pričom štát ho za tento ústupok obžaluje iba z najmenej závažného trestného činu, prípadne mu ponúkne konkrétny miernejší trest.[8] Inštitút plea bargain s rovnakým obsahom, prípadne s určitými niekde menej, niekde viac výraznými obmenami (obmedzeniami) našiel svoje uplatnenie aj v iných krajinách sveta (napr. Kanada, Anglicko, India, Pakistan), vrátane tých ktoré nie sú postavené na systéme práva common law (Francúzsko, Estónsko, Taliansko, Poľsko, Gruzínsko, od roku 2009 Nemecko a od roku 2012 aj Česká republika), avšak niektoré krajiny plea bargain výslovne zakazujú (napr. Japonsko). Medzi krajiny, ktoré do svojho právneho poriadku zaviedli inštitút plea bargain patrí aj Slovenská republika, kde ako bolo už vyššie uvedené, dostal názov: dohoda o vine a treste. Pokiaľ by išlo o prirovnanie nášho inštitútu dohody o vine a treste, tak tomu v USA najviac zodpovedá pojem sentence bargaining (čo je jeden z konkrétnych typov plea bargaining), pri ktorom dochádza nielen k uznaniu viny, ale aj k dohode o konkrétnom treste.
Slovenská trestnoprávna teória považuje inštitút dohody o vine a treste za odklon v trestnom konaní pre jeho zjednodušenú formu, ktorý ale nie je alternatívou k potrestaniu, pretože pri jeho aplikácii dochádza k uloženiu trestu. Hlavnou podstatou dohody o vine a treste v podmienkach Slovenskej republiky je uzavretie obojstranne výhodnej dohody medzi prokurátorom na jednej strane a obvineným na strane druhej o spôsobe ukončenia trestnej veci, pričom takáto dohoda podlieha schváleniu súdu.
Vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR č. 619/2005 Z. z. o podmienkach a postupe prokurátora pri konaní o dohode o uznaní viny a prijatí trestu (ďalej len „vyhláška č. 619/2005“) obsahuje aj legálnu definíciu dohody o vine a treste, ktorou rozumie: „dohodu prokurátora a obvineného a v prípadoch ustanovených zákonom aj poškodeného alebo aj inej oprávnenej osoby o priznaní spáchania skutku, uznaní viny a prijatí trestu obvineným a prípadne aj o ďalších výrokoch.“
Zákonné podmienky na uzatvorenie dohody o vine a treste
Aplikácia dohody o vine a treste sa realizuje v dvoch fázach (etapách). Prvou fázou tohto postupu je uzavretie samotnej dohody o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom, ktorá sa realizuje v prípravnom konaní na základe výsledkov vyšetrovania resp. skráteného vyšetrovania (pokiaľ nejde o postup v zmysle § 243 ods. 5 TP, resp. podľa § 255 ods. 3 TP, kedy sa dohoda o vine a treste uzatvára v štádiu súdneho konania po podaní obžaloby). Druhou fázou pri aplikácii dohody o vine a treste je proces jej súdneho schvaľovania, ktorý je upravený ako osobitný spôsob konania súdu v ust. § 331 až 335 TP. Prvou nevyhnutnou podmienkou pre aplikáciu dohody o vine a treste je, že ide o štádium trestného konania, v ktorom je vznesené obvinenie určitej osobe, pričom uznesenie o vznesení obvinenia nebolo predpísaným spôsobom zrušené. To znamená, že dohodu o vine a treste je možné aplikovať jedine s osobou obvinenou (nie podozrivou) zo spáchaného trestného činu. Ďalej je nevyhnutné poznamenať, že dohodovacie konanie je možné iniciovať už po vznesení obvinenia konkrétnej osobe, resp. po uskutočnení jej výsluchu (samozrejme, za predpokladu, že uznesenie o vznesení obvinenia je zákonné a opodstatnené). Nie je potrebné, aby na účely dohodovacieho konania došlo k vykonaniu všetkých úkonov vyšetrovania (vrátane preštudovania vyšetrovacieho spisu podľa § 208 TP). To znamená, že potom, ako obvinený prejaví po svojom výsluchu záujem konať o dohode o vine a treste a sú splnené aj ďalšie zákonné podmienky uvedené v ust. § 232 ods. 1 TP, nič nebráni tomu, aby medzi obvineným a prokurátorom prebehlo dohodovacie konanie, a to aj bez faktického ukončenia vyšetrovania podľa § 208 TP.
Základné podmienky, splnenie ktorých vyžaduje § 232 ods. 1 TP, aby bolo vôbec možné uvažovať o použití predmetného inštitútu, musia byť dané výsledkami vyšetrovania resp. skráteného vyšetrovania, ktoré kumulatívne preukazujú, že:
1/ stíhaný skutok sa stal,
2/ skutok je trestným činom,
3/ skutok spáchal obvinený,
4/ obvinený sa k spáchaniu skutku priznal a uznal svoju vinu
5/ a dôkazy nasvedčujú pravdivosti priznania obvineného.
Súčasné splnenie všetkých vyššie uvedených podmienok umožňuje iniciovanie konania o dohode o vine a treste, či už zo strany prokurátora, ktorý by mal navyše zohľadniť aj skutočnosti uvedené v § 4 a § 5 vyhlášky č. 619/2005, alebo zo strany obvineného, resp. inej oprávnenej osoby (obhajcu, zákonného zástupcu obvineného). Skúmanie splnenia prvých troch bodov by nemalo byť v zásade v praxi problematické, nakoľko ide o naplnenie základných podmienok na vyvodenie trestno-právnej zodpovednosti. Pri konštatovaní absencie jednej z podmienok pod bodom 1/ až 3/ musí byť nevyhnutne výsledkom trestného stíhania vydanie uznesenia podľa § 215 ods. 1 TP za použitia tam uvedeného príslušného písmena, samozrejme, za predpokladu, že nie sú dané zákonné dôvody na prijatie iného typu rozhodnutia v trestnom konaní (napr. uznesenie o postúpení veci podľa § 214 TP alebo prerušenie trestného stíhania jedným z dôvodov podľa § 228 TP). V praxi sa však pomerne často rozchádzajú názory, v ktorom štádiu konania a v akej forme musí obvinený priznať stíhaný skutok, aby vôbec mohlo dôjsť k uskutočneniu dohodovacieho konania. Inými slovami povedané, často sa vyskytujú protichodné názory ohľadom skutočnosti, kedy a v akej forme musí byť vykonané priznanie obvineného.
Priznanie obvineného a s tým spojené právne účinky
V prvom rade je nevyhnutné konštatovať, že samotné priznanie obvineného k stíhanému skutku na aplikáciu inštitútu dohody o vine a treste nepostačuje, pretože je nevyhnutné, aby tento postup odôvodňovali celkové výsledky vyšetrovania, a aby priznanie obvineného bolo podporované aj inými zákonne vykonanými dôkazmi. Inými slovami povedané, v prípade dohodovacieho konania nemôže byť priznanie obvineného pre záver o jeho vine osamotené, teda bez podpory iných priamych a nepriamych dôkazov. Skúmanie skutočnosti, či vykonané dôkazy takýto záver poskytujú je plne v kompetencii prokurátora, ktorý musí všetky relevantné skutkové okolnosti vyhodnotiť podľa § 2 ods. 12 TP tak, aby iniciovanie dohodovacieho konania bolo vykonané plne v súlade s ust. § 2 ods. 1, ods. 10 TP.
Na tomto mieste je taktiež dôvodné doplniť, že pokiaľ obvinený priznáva vinu k určitému skutku na účely uzavretia dohody o vine a treste, musí byť jeho priznanie vykonané ku všetkým okolnostiam jeho spáchania, vrátane tých, ktoré podmieňujú jeho vyššiu trestnú sadzbu (ktoré napĺňajú kvalifikovanú skutkovú podstatu). To znamená, že ak chce obvinený uzavrieť dohodu o vine a treste vo vzťahu k určitému skutku, musí jeho spáchanie priznať v celom rozsahu, bez výhrad, čo v rovine hmotno-právnej znamená, že musí priznať spáchanie skutku v zmysle jeho ustálenej právnej kvalifikácie, vrátane naplnených kvalifikačných znakov. V opačnom prípade, teda pokiaľ obvinený priznáva spáchanie skutku len v jeho základnej skutkovej podstate (napr. uznáva len spáchanie malej škody), avšak jeho spáchanie v kvalifikovanej skutkovej podstate nepriznáva (nesúhlasí so spôsobením väčšej škody), nemožno takéto priznanie akceptovať na účely úspešného uzavretia dohody o vine a treste.
Za použitia gramatického výkladu ust. § 232 ods. 1 TP je zrejmé, že splnenie tam uvedených podmienok musí byť kumulatívne dané ešte pred tým, než prokurátor vôbec začne konanie o dohode o vine a treste. Povedané inak, najprv musia byť súčasne dané všetky zákonné podmienky uvedené v ust. § 232 ods. 1 TP a až potom, možno vôbec začať konanie o dohode o vine a treste. Uvedené priamo vyplýva aj z dôvodovej správy k TP zo dňa 26.05.2004[9] a rovnako aj z ust. § 3 ods. 3 vyhlášky č. 619/2005.[10]
Otázne však je, v ktorom konkrétnom štádiu trestného konania a najmä v akej forme musí byť daná podmienka pod bodom 4/, teda, že obvinený sa musí ku spáchaniu skutku priznať a uznať svoju vinu. V praxi sa vyskytujú situácie, v rámci ktorých sa obvinený počas svojho výsluchu ku spáchaniu skutku neprizná, no napriek tomuto faktu, žiada vykonať konanie o dohode o vine a treste. Ide najmä o prípady, keď sa obvinený v rámci svojho výsluchu po vydaní uznesenia o vznesení obvinenia pred vyšetrovateľom (prokurátorom) k spáchaniu skutku vôbec neprizná, avšak napriek tejto skutočnosti súhlasí s postupom podľa § 232 a § 233 TP, ba dokonca o takýto postup neskôr výslovne žiada. Objavujú sa aj prípady, keď obvinený v rámci svojho výsluchu po zákonnom poučení uvedie, že chce konať o dohode o vine a treste, avšak pokiaľ ide o samotný skutok, k nemu využije svoje zákonné oprávnenie podľa § 34 ods. 1 TP a odmietne vypovedať. Rovnako nezriedkavé sú i prípady, v ktorých obvinený pri svojom výsluchu svoju vinu vôbec neuzná (túto výslovne popiera) a až napríklad pri preštudovaní vyšetrovacieho spisu podľa § 208 ods. 1 TP do záznamu o tomto úkone, podá podnet na konanie o dohode o vine a treste. V neposlednom rade, ojedinelými nie sú ani situácie, keď obhajca obvineného prokurátorovi písomne alebo telefonicky po ukončení vyšetrovania oznámi, že obvinený má záujem konať o dohode o vine a treste. Je teda aj v takýchto prípadoch prokurátor oprávnený začať konanie o dohode o vine a treste alebo nie?
K vyššie nastolenej otázke je potrebné prioritne uviesť, že samotné ust. § 232 ods. 1 TP neobsahuje výslovný príkaz, že obvinený sa musí dobrovoľne priznať v rámci svojho výsluchu a uznať svoju vinu priamo do zápisnice o výsluchu obvineného. S poukazom na tento fakt, za úvahu stojí potom najmä ďalšia otázka, či by bolo postačujúce, pokiaľ sa obvinený prizná ku spáchaniu skutku v rámci podnetu, ktorým iniciuje dohodovacie konanie (napr. pokiaľ v písomnej žiadosti adresovanej prokurátorovi uvedie, že chce konať o dohode o vine a treste a za tým účelom sa k činu priznáva a uznáva svoju vinu).
Pokiaľ by bolo totiž ustanovenie § 232 ods. 1 TP vykladené tak, že obvinený sa musí vždy priznať k spáchaniu skutku už v rámci svojho procesného výsluchu, potom by ustanovenie § 333 ods. 4 TP (ak súd dohodu o vine a treste odmietne podľa § 331 ods. 4 a po podaní obžaloby sa koná hlavné pojednávanie, priznanie spáchania skutku obvineným v konaní o dohode o vine a treste nemožno na hlavnom pojednávaní použiť ako dôkaz“) úplne stratilo svoj význam a stalo by sa tak nevykonateľným. Je predsa zrejmé, že pokiaľ sa obvinený vo fáze prípravného konania ku spáchaniu skutku prizná v rámci svojej výpovede v procesnom postavení obvineného a tento výsluch bol vykonaný spôsobom zodpovedajúcim zákonu, tak potom je takéto priznanie obvineného plne použiteľné ako dôkaz v zmysle § 119 ods. 2 TP (z uznesenia Najvyššieho súdu SR z 8.7.2014 pod sp. zn. 2 Tdo 35/2014, prijatého ako judikát pod č. 15/2015 vyplýva, že „ak nedôjde k uzavretiu dohody o vine a treste (§ 232 ods. 9 Tr. por.), pôvodné priznanie obvineného je použiteľné ako podklad pre rozhodovanie prokurátora a súdu.“). To znamená, že zákonne vykonaná zápisnica o výsluchu obvineného, ktorá obsahuje jeho priznanie, je totiž ako dôkaz plne použiteľná aj v konaní pred súdom, a to predovšetkým v prípade aplikácie ust. 258 ods. 4 TP, a pritom je bez významu, či toto priznanie uskutočnil obvinený napríklad v úmysle uzavrieť dohodou o vine a treste, alebo v úmysle dosiahnuť vydanie uznesenia v zmysle § 216 TP (k tomu pozri Rozsudok Najvyššieho súdu SR zo dňa 11.11.2015 pod sp. zn. 3Tdo 48/2015).
Pokiaľ by sa však obvinený priznal k spáchaniu skutku v rámci podnetu na iniciovanie dohody o vine a treste, a tiež pokiaľ sa obvinený v plnom rozsahu prizná počas samotného dohodovacieho konania, čo je procesne zachytené v zápisnici o tomto úkone, tak takéto priznanie potom s poukazom na ust. 333 ods. 4 TP v konaní pred súdom ako dôkaz použiť nemožno. To znamená, že je nevyhnutné dôsledne rozlišovať medzi priznaním obvineného, ktoré je uskutočnené v rámci jeho zákonného výsluchu postupom podľa § 121 a nasl. TP, ktoré je použiteľné ako dôkaz, a priznaním obvineného, ktoré bolo vykonané mimo jeho procesného výsluchu iba za účelom iniciovania dohodovacieho konania.
Podporne možno poukázať i na ustanovenia § 243 ods. 5 TP[11] a § 255 ods. 3 TP, v ktorých je výslovne uvedené, že je možné uzavrieť dohodu o vine a treste aj po podaní obžaloby (v prípade ust. § 243 ods. 5 TP na verejnom zasadnutí v rámci predbežného prejednania obžaloby a v prípade ust. § 255 ods. 3 TP na hlavnom pojednávaní po jeho začatí – otvorení), pokiaľ o toto konanie prejavia strany záujem. Hoci sa v oboch zmienených prípadoch (postupoch) ustanovenia § 232 a § 233 TP použijú primerane, tak tu ju nutné doplniť, že ustanovenia § 243 ods. 5 TP a § 255 ods. 3 TP boli do súčasnej legislatívnej podoby upravené zákonom č. 262/2011 Z.z., ktorého zámerom bolo okrem iného zefektívniť proces využívania predmetného odklonu aj na hlavnom pojednávaní, keďže dovtedajšia právna úprava (t.j. účinná do 01.09.2011) umožňovala súdu len taký postup, že v prípade ak strany prejavili záujme v štádiu hlavného pojednávania uzavrieť dohodu o vine a treste, vrátil vec prokurátorovi do prípravného konania za účelom uzavretia dohody o vine a treste.
Každopádne, pokiaľ napríklad obvinený a prokurátor v rámci postupu podľa § 255 ods. 3 TP prejavia záujem konať o dohode o vine a treste, v praxi postačuje, keď sa obvinený prizná k spáchaniu stíhaného skutku (keďže vo väčšine prípadov tak neurobil v prípravnom konaní) v rámci dohody o vine a treste, ktorú uzatvára s prokurátorom priamo na hlavnom pojednávaní. V praxi súdov pritom pomerne často dochádza k uzatváraniu dohôd o vine a treste na hlavnom pojednávaní, teda v štádiu po podaní obžaloby, a to napriek tomu, že priznanie a uznanie viny obvineným nebolo nikdy vykonané procesne použiteľným spôsobom (v rámci riadneho výsluchu obvineného). Pre úplnosť je dôvodné doplniť, že ak však následne k samotnému schváleniu takto uzavretej dohody o vine a treste na hlavnom pojednávaní nedôjde, nemožno na priznanie uskutočnené za účelom uzavretia dohody o vine a treste s poukazom na § 333 ods. 4 TP prihliadať, keďže priznanie obžalovaného nebolo vykonané v rámci predpísaného výsluchu podľa § 258 a nasl. TP.
V nadväznosti na vyššie opísané možno poukázať aj na právnu úpravu podmienečného zastavenia trestného stíhania (§ 216 TP) a zmieru (§ 220 a nasl. TP), kde vyhlásenie obvineného o spáchaní skutku nemá s poukazom na § 226 TP taktiež povahu dôkazu.[12] Totiž vyhlásenie obvineného nemá právnu povahu priznania sa ku skutkovým okolnostiam spáchaného trestného činu, keďže ide len o vyhlásenie obvineného, ktoré môže byť celkom stručné a úplne všeobecné, že spáchal skutok, pre spáchanie ktorého je trestne stíhaný, s odkazom na skutok opísaný v uznesení o vznesení obvinenia.[13] To znamená, že pokiaľ obvinený na účely postupu podľa § 216 TP (rovnako aj na účely zmieru podľa § 220 TP) vyhlási, že spáchal skutok, nemôže súd použiť toto vyhlásenie ako podklad pre uznanie viny obvineného.
Inými slovami povedané, aj pri týchto typoch odklonov je jednou zo zákonných podmienok na ich použitie, vyhlásenie obvineného o tom, že spáchal skutok, avšak toto vyhlásenie taktiež nemusí byť vykonané už pred samotným iniciovaním tohto procesného postupu. Naopak postačuje, keď obvinený napríklad v rámci svojho výsluchu prehlási, že výslovne súhlasí s postupom podľa § 216, resp. § 220 TP a potom dodatočne doloží písomné vyhlásenie o spáchaní stíhaného skutku. Pokiaľ obvinený súhlasí s postupom podľa § 216, resp. § 220 TP môže prokurátor písomným pokynom v zmysle § 3 ods. 2 zákona č. 550/2003 Z.z. o probačných a mediačných úradníkoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 550/2003“) odovzdať vec mediačnému a probačnému úradníkovi, u ktorého už obvinený vykoná potrebné vyhlásenie v požadovanej forme. Inými slovami povedané, postačuje aj, pokiaľ obvinený podá podnet prokurátorovi (či už priamo do zápisnice o svojom výsluchu, alebo inou vhodnou formou), aby bol v jeho prípade aplikovaný postup podľa § 216, resp. § 220 TP, načo potom prokurátor môže vec odovzdať mediačnému a probačnému úradníkovi, aby tento utvoril podmienky na rozhodnutie o podmienečnom zastavení trestného stíhania alebo schválení zmieru podľa § 3 ods. 1 písm. b) zákona č. 550/2003.[14] To znamená, že ani pri oboch týchto inštitútoch sa nevyžaduje, aby už v štádiu iniciovania mediačného konania boli dané všetky podmienky precizované v ust. § 216 ods. 1, resp. ust. § 220 ods. 1 TP, keďže dosiahnutie ich naplnenia je práve účelom mediačného konania. Rovnako je vhodné upozorniť na skutočnosť, že podľa § 3 ods. 2 zákona č. 550/2003 je možné iniciovať mediačné konanie z podnetu poškodeného alebo obvineného, pričom o tom probačný a mediačný úradník bez zbytočného odkladu písomne informuje príslušný orgán činný v trestnom konaní; na úspešné vykonanie mediácie je potom potrebný písomný súhlas predsedu senátu alebo samosudcu a v prípravnom konaní prokurátora. V súhrne možno konštatovať, že by bolo vhodné, aby pri všetkých týchto inštitútoch (podmienečné zastavenie trestného stíhania, zmier, dohoda o vine a treste) bola právna úprava nastavená tak, aby bolo zrejmé, kedy (v ktorom štádiu konania) musia byť dané všetky zákonné podmienky na ich iniciovanie a následnú aplikáciu.
V súhrne sa preto javí, že podmienkou uzavretia dohody o vine a treste nie je, aby sa obvinený k stíhanému skutku nevyhnutne priznal a uznal svoju vinu v rámci svojho procesného výsluchu, ale postačuje, ak tak učiní aj inou formou vo fáze, ktorá predchádza samotnému dohodovaciemu konaniu, pričom ale samotné priznanie obvineného musí byť vždy zachytené aj v zápisnici v zmysle ust. § 6 ods. 1 vyhlášky č. 619/2005. To znamená, že pred samotným uzavretím dohody o vine a treste ako kvázi dvojstranným právnym úkonom, tomuto postupu vždy predchádza vyhotovenie zápisnice o priebehu tohto úkonu, čo vyplýva aj z ust. § 6 ods. 1 vyhlášky č. 619/2005. Pokiaľ obvinený prizná a uzná svoju vinu, príjme navrhovaný trest, spíše sa o priebehu tohto úkonu spomínaná zápisnica, súčasťou ktorej sú, samozrejme, príslušné poučenia obvineného, ale predovšetkým vyhlásenie obvineného, že sa k spáchaniu skutku dobrovoľne a slobodne priznáva a uznáva svoju vinu, pričom súčasne súhlasí aj s navrhovaným trestom, prípadne s navrhovaným ochranným opatrením. Samozrejme zápisnicu o priebehu dohodovacieho konania podpíše na znak súhlasu s ňou obvinený, jeho obhajca, poškodený, prípadne zúčastnená osoba, ak sú účastní úkonu a, samozrejme, aj prokurátor.
Pre úplnosť je však k veci potrebné dodať, že v prípade ak sa obvinený k stíhanému skutku prizná až v rámci dohodovacieho konania a v prípade, že napríklad v rámci svojho výsluchu počas vyšetrovania odmietol k veci vypovedať, resp. v rámci výpovede sa ku skutku nepriznal, je na osobitnom posúdení, či možno túto skutočnosť posúdiť do dohodnutého rozsudku podľa § 233 ods. 2 písm. b) TP, ako aj naplnenie poľahčujúcej okolnosti podľa § 36 písm. l) TZ, ktorou je priznanie sa k spáchaniu trestného činu a jeho úprimné oľutovanie. Poľahčujúca okolnosť upravená v ustanovení v § 36 psím. l) TZ totiž vyžaduje kumulatívne splnenie dvoch podmienok, ktorými sú priznanie sa ku skutku a jeho úprimné oľutovanie. Nemožno preto priznať naplnenie tejto poľahčujúcej okolnosti obvinenému len za situácie, že sa ku skutku prizná, hoci z jeho postoja k spáchanému skutku vyplýva, že jeho spáchanie vôbec neľutuje. Ak totiž obvinený žiada vykonať dohodovacie konanie napríklad až na záver vyšetrovania, alebo až v štádiu hlavného pojednávania v rámci postupu podľa § 255 ods. 3 TP, a to najmä pod ťarchou iných dôkazov, čo možno hodnotiť z jeho strany ako určitú kalkuláciu, nemožno z tohto jeho postoja automaticky vyvodzovať aj záver, že úprimne a skutočne ľutuje spáchanie skutku. Na strane druhej je však nevyhnutné poznamenať, že aj v prípade pokiaľ sa obvinený k stíhanému skutku prizná až v rámci dohodovacieho konania a pokiaľ aj jeho spáchanie skutočne úprimne ľutuje, možno mu potom priznať poľahčujúcu okolnosť podľa § 37 písm. l) TZ, nakoľko táto nie je viazaná na konkrétne štádium trestného konania.[15] Hodnotenie naplnenia, resp. nenaplnenia tejto okolností je však potrebné hodnotiť mimoriadne citlivo, pričom hlavným determinantom tohto posúdenia je samotný postoj obvineného k posudzovanému skutku počas trestného konania.
Záver
Zrejme by bolo vhodné, aby bol vyššie opísaný sporný prvok pri využívaní dohody o vine a treste odstránený zmenou dotknutej právnej úpravy, a preto možno navrhnúť, aby bolo ust. § 232 ods. 1 TP formulované nasledovne:
„Ak výsledky vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania dostatočne odôvodňujú záver, že skutok je trestným činom a spáchal ho obvinený, ktorý sa k spáchaniu skutku priznal, uznal vinu a dôkazy nasvedčujú pravdivosti jeho priznania, môže prokurátor s obvineným uzavrieť dohodu o vine a treste. Konanie o dohode o vine a treste môže prokurátor začať na podnet obvineného, alebo aj bez takého podnetu.“
Alternatívne možno tiež navrhnúť znenie predmetného ustanovenia formulovať nasledovne:
„Ak výsledky vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania dostatočne odôvodňujú záver, že skutok je trestným činom a spáchal ho obvinený, ktorý slobodne, vážne a zrozumiteľne vyhlásil, že spáchal skutok, pre ktorý je stíhaný, a dôkazy nasvedčujú pravdivosti jeho vyhlásenia, môže prokurátor s obvineným uzavrieť dohodu o vine a treste. Dohodovacie konanie možno začať na podnet obvineného, alebo aj bez takého podnetu.“
V nadväznosti na legislatívnu zmenu vo vyššie uvedenej alternatíve by bolo nevyhnutné upraviť aj znenie ust. § 333 ods. 4 TP, ktoré by po novele mohlo znieť nasledovne:
„Ak súd dohodu o vine a treste odmietne podľa § 331 ods. 4 a po podaní obžaloby sa koná hlavné pojednávanie, vyhlásenie obvineného o spáchaní stíhaného skutku, nemožno na hlavnom pojednávaní použiť ako dôkaz.“
Z takto formulovanej právnej úpravy by bolo zrejmé, že priznanie (vyhlásenie) obvineného je zákonnou podmienkou až pre samotné uzatvorenie dohody o vine a treste, nie pre iniciovanie dohodovacieho konania. Obdobnú právnu úpravu obsahuje aj Česká republika v Trestním řáde č. 141/1960 Zb. v ust § 175a ods. 1. Tu je vhodné poukázať na skutočnosť, že česká právna úprava nepočíta s priznaním viny obvineného, ale len s jeho vyhlásením o vine (pozri ust. § 175a ods. 3 Trestního řádu), čo korešponduje s našou právnou úpravou pri podmienečnom zastavení trestného stíhania a zmieri.
Z uvedeného potom vyplýva, že toto priznanie (vyhlásenie) musí byť procesne zachytené v zápisnici o konaní o dohode o vine a treste (nemalo by mať preto povahu dôkazu) a toto priznanie (vyhlásenie) obvineného by teda predchádzalo samotnému uzatvoreniu dohody o vine a treste. Zákonná zmena v prvej alternatíve by obsahovo nadväzovala aj na právnu úpravu precizovanú v ust. § 4 bod 2 vyhlášky č. 619/2005 Z.z. a rovnako by korešpondovala so znením ust. § 333 ods. 4 TP.
Navyše, uvedená legislatívna zmena by v konečnom dôsledku posilnila aj právne postavenie obvineného pri tomto type odklonu, nakoľko by mal istotu, že jeho priznanie vykonané iba za týmto účelom v inej forme než v procesnom výsluchu, nemôže byť v konečnom dôsledku použité ako dôkaz o jeho vine.
[1] Pozri na: http://www.justice.gov.sk/kop/pk/pk055-04.rtf. napr. str. 56 [citované 15.11.2014].
[2] FISHER, G.: Plea Bargaining's Triumph: A History of Plea Bargaining in America. Stanford: Stanford University Press, 2003, 397 s.
[3] Kontrole ústavnosti bol inštitút plea bargain podrobený Najvyšším federálnym súdom Spojených štátov (United States Supreme Court) v prípade Robert M. Brady proti Spojeným štátom z 04.05.1970 pod č. 397 U.S. 742, v rámci ktorého bolo okrem iného deklarované, že dobrovoľné uznanie viny nie je v rozpore s ústavou, z titulu nezákonného nátlaku hrozbou vysokým trestom.
[4] Pozri napr.: LANGBEIN, J.: Torture and Plea Bargaining. The University of Chicago Law Review, 1978, YANT, M.: Presumed Guilty: When Innocent People Are Wrongly Convicted. New York: Prometheus Books, 1991.
[5] K tomu pozri Rozhodnutie Najvyššieho federálneho Spojených štátov (United States Supreme Court) v prípade Santobello proti New Yorku zo dňa 20.12.1974 pod č. 404 US 257.
[6] Pozri napr.: MUSIL, J.: Dohody o vině a trestu jakom forma konsenzuálního trestního řízení. Kriminalistika, 2008, č. 1, s. 3-26, NOVOTNÝ, O.: Je naši trestní právo v procesní krizi? Trestní právo, 2006, č. 7-8, s. 28-31, PROTIVINSKÝ, M., KRATOCHVÍL, V.: Jsou dohody v trestním řízení přípustné a nutné? Kriminalistika, 2004, č. 3, s. 239-242.
[7] Inštitút dohody o vine a treste bol do českého trestného procesu zavedený zákonom č. 193/2012 Sb., ktorý menil zákon č. 141/1961 Sb. o trestním řízení soudním (trestní řád), v znení neskorších predpisov, a niektoré ďalšie zákony, s účinnosťou od 01.09.2012, hoci návrhom na prijatie tohto inštitútu sa český parlament zaoberal už v roku 2005.
[8] Pozri napr.: ADLER, F., MUELLER, G.O.W., LAUFER, W.S.: Criminology. New York: McGraw –Hill, 1991, s. 352-354.
[10] Podľa § 3 ods. 3 vyhlášky č. 619/2005 ak prokurátor prijme záver, že sú splnené zákonné podmienky na konanie o dohode o vine a treste, písomne vyzve obvineného a ostatné oprávnené osoby na vyjadrenie sa k začatiu tohto konania, a ak ide o mladistvého obvineného, aj na súhlas zákonného zástupcu a obhajcu so zamýšľaným postupom.
[11] Podľa § 243 ods. 5 TP súd zároveň zistí, či prokurátor a obvinený nechcú uzavrieť dohodu o vine a treste; ak sa prokurátor a obvinený vyjadria, že chcú konať o dohode o vine a treste, postupuje podľa § 244 ods. 1 písm. g), len ak to navrhne prokurátor. Inak súd verejné zasadnutie na potrebný čas preruší a umožní prokurátorovi a obvinenému uzavrieť dohodu o vine a treste; prokurátor v takom prípade postupuje primerane podľa § 232 a 233. Ak dôjde k dohode o vine a treste, súd postupuje primerane podľa § 331, 333 a 334; ak mieni prejednať návrh dohody o vine a treste, pokračuje vo verejnom zasadnutí. Ak k dohode o vine a treste nedôjde alebo súd návrh dohody o vine a treste odmietne, alebo dohodu o vine a treste v navrhnutom rozsahu neschváli, alebo ak obvinený odpovedal na niektorú otázku "nie", pokračuje súd vo verejnom zasadnutí na podklade pôvodnej obžaloby. Takmer totožnú právnu úpravu v štádiu po otvorení hlavného pojednávania obsahuje aj ust. § 255 ods. 3 TP.
[12] Podľa § 226 TP ak prokurátor zmier neschválil, hoci obvinený uskutočnil vyhlásenie podľa § 220 ods. 1, že spáchal skutok, pre ktorý je stíhaný, nie je možné v ďalšom konaní prihliadnuť na toto vyhlásenie ako na dôkaz. Citované ust. je potrebné per analogiam použiť aj pri podmienečnom zastavení trestného stíhania podľa § 216 TP.
[13] ŽILINKA, M.: K alternatívnym spôsobom vybavenia trestných vecí podľa zákona č. 301/2005 Z.z. Trestný poriadok. Justičná revue, 58, 2006, č. 2, s. 200.
[14] Podľa § 3 ods. 1 písm. b) zákona č. 550/2003 probačný a mediačný úradník napomáha tomu, aby trestná vec mohla byť vo vhodných prípadoch prejednaná v niektorom z osobitných spôsobov trestného konania alebo aby mohol byť uložený a riadne vykonaný trest nespojený s odňatím slobody, alebo aby mohla byť väzba nahradená iným vhodným opatrením. Na tento účel probačný a mediačný úradník utvára podmienky na rozhodnutie o podmienečnom zastavení trestného stíhania alebo schválení zmieru.
[15] K tomu pozri Uznesenie Krajského súdu v Žiline pod č.k. 1To 58/2010-41 zo dňa 15.06.2010 (Judikát trestnoprávneho kolégia Krajského súdu v Žiline prijatý 14.12.2010 pod č. Jtk 20/10).
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.