por. Mgr. Miroslav Srholec – vyšetrovateľ PZ
Trestnoprávny formalizmus náš každodenný, no. 3
Vznesenie obvinenia vz. obžaloba
Predložený článok má ambíciu poukázať na ďalšiu položku katalógu prepätého formalizmu v podmienkach slovenskej trestnoprávnej praxe v prípravných fázach trestného konania[1]. Ambíciou autora je poukaz a predloženie polemického názoru k súčasnému stavu bezmyšlienkovitej analógie pri oboch typoch rozhodnutí. Autor ním reaguje na súčasnú prax súdov, prokuratúry či obhajoby, ktoré pod zásterkou údajného zvyšovania úrovne uznesení v prípravnej fáze trestného konania nad rozumnú mieru obmedzujú prostriedky riadneho vyšetrenia veci zo strany „polície“(s odôvodnením na včasnosť, preskúmateľnosť a pod.). Autor sa tiež vynasnaží o náčrt rozumných limitov pri snahe o zvyšovania úrovne uznesení o vznesení obvinenia. V úvode autor len spomenie, že je zástancom zvyšovania kvalitatívnych požiadaviek na uznesenia, avšak za dodržania zákonných ako aj právnych limitov.
O čom je reč
K obligatórnym náležitostiam uznesenia o vznesení obvinenia podľa § 206 ods. 1 Trestného poriadku možno uviesť, že: „ak je na podklade trestného oznámenia alebo zistených skutočností po začatí trestného stíhania dostatočne odôvodnený záver, že trestný čin spáchala určitá osoba, policajt bez meškanie vydá uznesenie o vznesení obvinenia...“ podľa § 206 ods. 3 Trestného poriadku musia byť, „označené osoby, voči ktorým sa vznáša obvinenie, opis skutku s uvedením miesta, času prípadne iných skutočností, za ktorých k nemu došlo, tak aby skutok nemohol byť zamenený s iným skutkom, zákonného pomenovania trestného činu, o ktorý v tomto skutku ide, a to aj s uvedením príslušného ustanovenia Trestného zákona a skutočností, ktoré odôvodňujú vznesenie obvinenia“ subsidiárne ustanovenia § 176 ods. 1 Trestného poriadku, ktoré od vydávajúce orgánu ďalej požadujú: „a) označenie orgánu, o ktorého rozhodnutie ide, mená a priezviská osôb, ktoré sa na rozhodnutí zúčastnili b) dátum a miesto rozhodnutia, c) výrok uznesenia s uvedeným zákonných ustanovení, ktoré boli použité, a ak ide o rozhodnutie vo veci samej, aj skutok a jeho právnu kvalifikáciu, d) odôvodnenie, ak zákon neustanovuje niečo iné, e) poučenie o opravnom prostriedku.“ Tiež podľa § 176 ods. 2 Trestného poriadku: „V odôvodnení treba, ak to prichádza podľa povahy veci do úvahy, uviesť najmä skutočnosti, ktoré sa považujú za dokázané, dôkazy, o ktoré sa skutkové tvrdenia opierajú, úvahy, ktorými sa rozhodujúci spravoval pri hodnotení vykonaných dôkazov, ako aj právne úvahy, na ktorých základe podľa príslušných ustanovení zákona posudzoval dokázané skutočnosti“
Náležitosti obžaloby sú obsiahnuté v § 234 až § 236 Trestného poriadku. Zákon od prokurátora požaduje aby v obžalobe povinne uvádzal: „a) označenie prokurátora, dátum a miesto spísania obžaloby, b) meno a priezvisko obvineného, dátum a miesto jeho narodenia, bydliska, prípadne iné údaje potrebné na to, aby sa nemohol zameniť s inou osobou, ak ide o osobu podliehajúcu pôsobnosti súdov podľa § 16 ods. 2, uvedie sa aj hodnosť obvineného a útvar, ktorého je alebo bol príslušníkom c) obžalobný návrh, v ktorom musí byť označený skutok, pre ktorý je obvinený stíhaný, s uvedením miesta, času a spôsobu jeho spáchania, prípadne s uvedením iných skutočností, ak ich treba na to, aby skutok nemohol byť zamenený s iným a aby bolo odôvodnené použitie určitej trestnej sadzby, ďalej sa uvedie právna kvalifikácia skutku s uvedením zákonného pomenovania trestného činu, o ktorý v tomto skutku ide, aj príslušné ustanovenie Trestného zákona a všetky zákonné znaky vrátane tých, ktoré odôvodňujú určitú trestnú sadzbu, d) ak sa vo veci konalo vyšetrovanie(!), odôvodnenie obžalobného návrhu, ktoré obsahuje opísanie skutkového deja s uvedením dôkazov, ktoré odôvodňujú podanie obžaloby, obhajobu obvineného a stanovisko prokurátora k nej, ako aj právne úvahy, ktorými sa prokurátor spravoval, e) dôkazy, ktoré prokurátor navrhuje vykonať na hlavnom pojednávaní a zoznam vecných dôkazov, ktoré predkladá súdu s obžalobou, spismi a ich prílohami a f) návrh na uloženie ochranného opatrenia, ak sú na to splnené zákonné podmienky.“
Nemožno neuviesť § 2 ods. 10 Trestného poriadku podľa ktorého prokurátor aj policajt t.j. „orgány činné v trestnom konaní postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie. Dôkazy obstarávajú z úradnej povinnosti. Právo obstarávať dôkazy majú aj strany. Orgány činné v trestnom konaní s rovnakou starostlivosťou objasňujú okolnosti svedčiace proti obvinenému, ako aj okolnosti, ktoré svedčia v jeho prospech, a v oboch smeroch vykonávajú dôkazy tak, aby umožnili súdu spravodlivé rozhodnutie“ a ods. 12 „orgány činné v trestnom konaní a súd hodnotia dôkazy získané zákonným spôsobom podľa svojho vnútorného presvedčenia založeného na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu jednotlivo i v ich súhrne nezávisle od toho, či ich obstaral súd, orgány činné v trestnom konaní alebo niektorá zo strán.“
Pozornému čitateľovi neuniklo, že Trestný poriadok vyžaduje vznesenie obvinenia na základe trestného oznámenia, teda nie výsluchov svedkov či poškodených, výsledkov konfrontácií a pod. a zistených skutočností, teda skutočností ktoré v súvislosti s trestným oznámením vytvárajú potrebu vznesenia obvinenia bez meškania. Taktiež je prokurátor povinný dôsledne odôvodňovať obžalobu len v prípadoch, kde bolo vykonané vyšetrovanie, t.j. nie v prípadoch skráteného alebo „super rýchleho“ konania[2].
Zásadnými obsahovými rozdielmi medzi uznesením o vznesení obvinenia a obžalobou sa teda zdajú nasledujúce body: v osobe ktorá vznáša obvinenie aj keď pri vznesení obvinenia nie je vylúčený ani prokurátor a to s prihliadnutím na § 563 Trestného poriadku. Ďalším rozdielom sú návrhy na uloženie ochranných opatrení a návrhy týkajúce sa trestnej sadzby, absencia podania opravného prostriedku proti obžalobe a ďalšie. V ostatných bodoch by sme mohli zhrnúť, že uznesenie o vznesení obvinenia a obžaloba majú v zásade jednotné nároky na kvalitu vyhotovenia. Zjednodušene a pre sumarizáciu, obe rozhodnutia obsahujú, označenie editora, dátum vydania, nevyhnutné uvedenie osoby, voči ktorej smeruje, nezameniteľné označenie skutku a to s časom, miestom a spôsobom jeho spáchania, jeho právnu kvalifikáciu, vysporiadanie sa s dôkaznou situáciou prípadne dôkazmi, uvedením právnych úvah. Autor prízvukuje, že formulácia jednotlivých nárokov nie je identická, z uvedeného dôvodu ich nemožno považovať za v prevažnej miere obsahovo identické. Na druhej strane similita výrazových prostriedkov je z pohľadu zákonodarcu zjavná a v praxi žiaľ prináša momenty, ktoré vedú k príklonu k jazykovému výkladu na úkor systematického či rovno k analogovaniu.
V čom je problém
Pokúsme sa na chvíľu oddialiť od rýdzo normatívneho pohľadu a pokúsme sa zjednodušene o umiestnenie jednotlivých rozhodnutí na pomyselnej mape trestného konania s vyznačením určitých axiologických východísk. Uznesenie o vznesení obvinenia je považované za postup policajta[3] v trestnom konaní po začatí trestného konania v súlade s § 199 ods. 1 Trestného poriadku, prípadne v totožnom okamihu ako začatie trestného konania v prípadoch § 206 ods. 2 Trestného poriadku. Okamihom vznesenia obvinenia má osoba, voči ktorej uznesenie smeruje právo na aplikáciu všetkých oprávnení podľa ustanovení Trestného poriadku. Obvinenie má povahu „priebežného“ rozhodnutia v prípravnom konaní. Obžalobu možno charakterizovať ako výhradný návrh prokurátora, ktorý týmto ustanovením aplikuje „obžalovaciu zásadu“ vyplývajúcu z § 2 ods. 15 Trestného poriadku[4], zároveň predstavuje formálne ukončenie prípravného konania.
V súčasnej trestnoprávnej praxi možno pozorovať, určite prospešný trend, zvyšovania kvality obsahových náležitostí uznesenia o vznesení obvinenia, jednak po formálnej, logickej či právnej úrovni. Vznesenie obvinenia s nepreskúmateľným odôvodnením na úrovni „rozhodol som, lebo som rozhodol“ sa pomaly, ale isto v súčasnosti stáva policajnou históriou prípadne námetom policajných humoresiek. Ak teda nastupujeme cestu zvyšovania úrovne trestného konania zospodu, teda zvyšovania úrovni rozhodnutia pri vznesení obvinenia v prípravnej fáze trestného konania, automaticky tak dochádza v určitých bodoch k dobiehaniu, prekrývaniu, často presahovaniu úrovne obžaloby, ktorá je po obsahovej stránke v prevažnej miere totožná a časovo nadväzná s uznesením o vznesení obvinenia. Z pohľadu nezainteresovanej osoby môže uvedená právna dumka znamenať zbytočné rozpisovanie sa na jednoduchej duplicite, keby...
...keby uvedené tendencie nemali z pohľadu metodiky vyšetrovania ďalekosiahle dôsledky, a to na kvalitu vyšetrovania, dĺžku samotného vyšetrovania a taktiež rozsah vyšetrovania. Vyžadovanie zvýšenej kvality na odôvodnenie uznesenia o vznesení obvinenia totiž znamená, že ak má byť jeho rozhodnutie zákonné a včasné (v zmysle nie predčasné) musí mať k uvedenému rozhodnutiu zabezpečené dôkazné prostriedky, to znamená, výsluch poškodených, výsluchy prevažnej väčšiny či lepšie všetkých svedkov, zabezpečenie odborných vyjadrení prípadne znaleckých posudkov, písomné podklady a to v zásade bez rozporov, pričom nie je neobvyklá realizácia napr. konfrontácie[5] prípadne ďalších úkonov, skrátka prevažnej časti ak nie úplnej kompletizácie spisového materiálu, aby tak obsiahol „moderné“ nároky na kvalitu uznesenia o vznesení obvinenia. Markantnými sú nároky na úseku ekonomickej či hospodárskej kriminality. Z kriminalistického pohľadu, sa tak veľká časť realizovaných úkonov presúva do okamihu pred vznesenie obvinenia. Požiadavky na kvalitu uznesení sa následne dostáva do protiľahlého záujmu s povinnosťou riadneho objasnenia veci, ktoré je neodôvodnene chápané priveľmi formálne či výhradne právne ako realizácia všetkých rozumne očakávateľných úkonov v prípravnom konaní. V skutočnosti je „policajt“ povinný viesť trestné konanie nie len zákonne ale aj správne (povinnosť riadneho zadokumentovania, objasnenia skutku a zabezpečenia efektivity trestného konania). V istom zmysle možno uviesť, že len vykonávanie vyšetrovania správne (po kriminalistickej stránke) a zákonne (po stránke akceptácie príslušných noriem) znamená vedenie vyšetrovania v súlade s právnym poriadkom. Vyšetrovanie ako také, nesmie pod žiadnym tlakom prejsť do roviny formálneho, hoci zákonného postupu. Prítomnosť kriminalistických metód, techník, taktík a svojim spôsobom aj nadobudnutých skúseností je v každom trestnom konaní rovnako podstatná ako napr. moment nezávislosti a nestrannosti súdu a predstavuje hlavný prínos „policajta“ v trestnom konaní. Uvedenú filipiku proti bagatelizácií kriminalistiky v trestnom procese určite chápu absolventi Akadémie PZ, pričom absolventi právnických fakúlt a teda sudcovia, prokurátori či advokáti zrejme s nedostatočnou dotáciou hodín kriminalistiky uvedenú argumentáciu chápu len sporadicky s ohľadom na svoju individuálnu odbornú erudovanosť.
Zástancovia zvyšovania úrovne uznesenia o vznesení obvinenia, častokrát vyžadujú odôvodnenie až na úrovni rozsudku, čo je vzhľadom k charakteru samotného obvinenia ako čiastkového rozhodnutia v trestnom konaní úplne scestné. Frekventovaným argumentom v prípade zvyšovania kvalitatívnej úrovne vznesenia obvinenia (rozumej odďaľovania vznesenia obvinenia) je poukaz na dramatický zásah do osobných práv podozrivého okamihom obvinenia, ktorý musí byť náležite odôvodnený. Odhliadnuc od faktu, že uvedená argumentácia je v prvom rade laická, hoci často vyznieva z úst právnikov, je aj v rozpore s právnym poriadkom. Samotné vznesenie obvinenia nepredstavuje bezprostredný, primárny a ani sekundárny zásah do práv osoby voči ktorej smeruje. Jednotlivé zásahy do práv a slobôd, ich obsah, rozsah a spôsob aplikácie je upravený v ďalších procesných inštitútoch, (napr. väzba) pričom práve okamihom vznesenia obvinenia naberá obvinený nové procesné prostriedky ktorými môže mať dosah na výsledok trestného konania a realizáciu inštitútov týkajúcich sa jeho osoby. Ak teda právny poriadok inštitútom obvinenia poskytuje osobe v trestnom konaní prevažne nové práva, nemožno chápať vznesenie obvinenia ako zásah do týchto práv len pre to, že niektoré osoby subjektívne pociťujú určitý nesúhlas s týmto postupom prípadne obavy z vnímania svojho okolia alebo verejnosti. Orgány činné v trestnom konaní sú povinne aj napriek vzneseniu obvinenia dbať, dodržiavať a vo svojom postupe bezvýhradne presadzovať prezumpciu neviny vyplývajúcu z početných právnych noriem[6]. Bezdôvodné odďaľovanie vznesenia obvinenia je tak de facto s prihliadnutím na prípad, neodôvodneným upieraním práv podozrivej osoby zo strany orgánu činného v trestnom konaní.
Z právneho hľadiska však dochádza aj k ďalším následkom. V prvom rade sa jedná o možnosť/povinnosť opakovať jednotlivé úkony po vznesení obvinenia z pohľadu kontradiktórnosti(rozsah konania), ideálne s rovnakým výsledkom ako pred vznesením obvinenia[7](dĺžka konania), pričom ďalším následkom môže byť v niektorých prípadoch podrobné oznámenie dôkaznej situácie obvinenému a nadväzné marenie aplikácie procedúr a inštitútov určených do konania po vznesení obvinenia, alebo už spomenuté obmedzovanie práv obvineného resp. podozrivého v samotnom trestnom konaní (kvalita konania). Autor pripomína, že vznesením obvinenia právny poriadok prostredníctvom „policajta“ umožňuje podozrivému v plnosti nadobudnúť prevažne oprávnenia, vyplývajúce z procesného postavenia obvineného. Vyžadovanie vyššej kvality po právnej ako aj obsahovej stránke, zhodnotenia dôkazov, celkovej dôkaznej situácie, odstraňovaním rozporov apod. vedie k následnému oddialeniu vznesenia obvinenia, ktorý je logický následok požiadavky zvyšovania kvality uznesení o vznesení obvinenia nad rozumnú mieru.
Osoba vykonávajúca prípravné konanie je povinná vzniesť obvinenie osobe a to ak je „po začatí trestného stíhania dostatočne odôvodnený záver, že trestný čin spáchala určitá osoba, policajt bez meškanie vydá uznesenie o vznesení obvinenia...“ Miera pravdepodobnosti spáchania trestného činu[8] konkrétnou osobou pri vznesení obvinenia je predpokladane nižšia ako pri obžalobe. Uvedená skutočnosť je postulovaná obsahom a rozsahom spisového materiálu, priebežným charakterom obvinenia a ďalšími faktormi.
K výkladu pojmu miere pravdepodobnosti spáchania trestného činu pri obžalobe možno uviesť, že o vine a treste rozhoduje len súd, teda miera pravdepodobnosti pri obžalobe nemá byť na úrovni bez pochybnosti, či súdom vyžadovanej: „istoty bez rozumných a odôvodniteľných pochybností“, nakoľko by uvedená skutočnosť znamenala, že prokurátor nedôsledne dodržiava ustanovenie § 2 ods. 5 Trestného poriadku, podľa ktorého „...je povinný stíhať všetky trestné činy o ktorých sa dozvedel“.[9]
Záver
...bude pre príslušníkov PZ len nosením sov do Atén, preto formulácia bude adresovaná najmä sudcom, prokurátorom a obhajobe.
Uznesenie o vznesení obvinenia je „priebežným“ rozhodnutím „policajta“ po začatí resp. súčasne so začatím trestného stíhania, ktorý na základe doposiaľ zabezpečeného, nie však objektívne kompletného spisového materiálu, po posúdení existujúcej dôkaznej situácie, právnej kvalifikácie a na základe najpravdepodobnejšieho skutkového deja, v prípadoch dostatočne a odôvodneného záveru spáchania trestného činu konkrétnou osobou voči ktorej smeruje a to bez meškania(!). Vznesením obvinenia „policajt“ zabezpečuje predošlej podozrivej osobe inštrumentár práv a povinností, ktorý umožňuje obvinenému realizovať svoj vplyv na trestné konanie ako subjekt trestného konania.
Vznesenie obvinenia nemožno v záveroch odôvodnenia, kvalite či rozsahu nijako stotožňovať s obžalobou, ktorá ma charakter záverečného zhodnotenia všetkých zabezpečených dôkazov v spise počas prípravného konania. V obžalobe na rozdiel od obvinenia má byť obsiahnutá aj napr. skutočnosť vysporiadania sa s návrhmi obvineného alebo obhajoby či rozpormi,prípadne samotná dôvodnosť podania obžaloby, teda v prípade, ak bolo vo veci vedené vyšetrovanie.
V prípadoch, kde je relevantné podozrenie zo spáchania trestného činu konkrétnou osobou v úvodných fázach trestného konania je policajt povinný vydať uznesenie o vznesení obvinenia. Slovné spojenie – bez meškania možno v tomto prípade chápať aj ako „prísnu“ povinnosť, no zároveň možnosť vo výnimočných a odôvodnených prípadoch vyčkať so vznesením obvinenia, tak aby nebol zmarený účel vyšetrovania.
Nakoniec krátky test rýdzosti snáh o zlepšovanie kvality trestného konania: Pochádza požiadavka (povedzme z podnetu) zvýšenej kvality uznesenia o vznesení obvinenia(z podnetu) ktorý sám oplýva vyššou kvalitou (po právnej, vecnej a logickej stránke) a zároveň sa bez všetkého (podnet)dožaduje aj o vyššie kvality (po právnej, vecnej a logickej stránke) rozhodnutia, ktoré smeruje proti napádanému uzneseniu alebo poukazom na kvalitu uznesenia sleduje iný účel?
[1] Ďalšie dostupné na http://www.pravnelisty.sk/clanky/a488--trestnopravny-formalizmus-nas-kazdodenny a
http://www.pravnelisty.sk/clanky/a523-trestnopravny-formalizmus-nas-kazdodenny-no-2
[2] § 202 až § 204 Trestného poriadku
[3] § 10 ods. 8 Trestného poriadku, § 563 Trestného poriadku
[4] „Trestné stíhanie pred súdom je možné len na základe návrhu alebo obžaloby podanej prokurátorom, ktorý v konaní pred súdom obžalobu alebo návrh zastupuje“
[5]§ 125 ods. 1 Trestného poriadku: „Ak výpoveď obvineného v závažných okolnostiach nesúhlasí s výpoveďou spoluobvineného alebo svedka...“ jazykovým výkladom možno dôjsť k záveru, že je primárne určená k realizácií v časti po vznesení obvinenia
[6]Čl. 50 ods. 2 ÚSR „Každý proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným odsudzujúcim rozsudkom jeho vinu“ duplicitne § 2 ods. 4 Trestného poriadku „Každý, proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným odsudzujúcim rozsudkom jeho vinu“. V zmysle § 2 ods. 10 Trestného poriadku „...Orgány činné v trestnom konaní s rovnakou starostlivosťou objasňujú okolnosti svedčiace proti obvinenému, ako aj okolnosti, ktoré svedčia v jeho prospech, a v oboch smeroch vykonávajú dôkazy tak, aby umožnili súdu spravodlivé rozhodnutie.“ V zmysle § 201 ods. 4 Trestného poriadku „Policajt zadovažuje dôkazy bez ohľadu na to, či svedčia v prospech alebo neprospech obvineného, pritom postupujú podľa odseku 3. Obvinený nesmie byť nijakým spôsobom k výsluchu a k priznaniu nezákonne nútený. Odopretie výpovede sa nesme použiť ako dôkaz proti obvinenému“ Podľa § 26 ods. 1 písm. e) zákona 154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch je prokurátor povinný: „konať objektívne a prihliadať na všetky rozhodné okolnosti bez ohľadu na to, či sú pre strany alebo pre účastníkov prospešné alebo neprospešné,“ a ďalšie
[7]Bližšie v predošlých článkoch
[8]teda nie len skutku ale skutku ktorý je subsumovateľný pod skutkovú podstatu po naplnení všetkých zákonných znakov trestného činu
[9]rozsudok R, obžaloba Ož, obvinenie Ob. Ak je rozsudok R na úrovni cca do 99,9% tak R >Ož a zároveň Ož> Ob. Ak by malo platiť že R=Ož prípadne R<Ož ďalej Ož = Ob prípadne Ož< Ob je z pohľadu autora poukazom nesprávneho postupu, neefektívnosti a plytvania v trestnom konaní.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.