Úvodná poznámka JUDr. Peter Šamko
Nižšie v texte je uverejnené naskenované uznesenie o vznesení obvinenia, ktorým došlo opätovne k obvineniu prokurátora JUDr. Vasila Špirka. Hneď na úvod chcem zdôrazniť (aby mi znovu nebolo vytýkané ako som sa k uzneseniu dostal), že uznesenie o vznesení obvinenia mi zaslal na zverejnenie JUDr. Vasil Špirko (ako osoba, ktorej sa uznesenie vyslovene týka dal na jeho zverejnenie výslovný súhlas). Tak ako to bolo aj v predchádzajúcom prípade, aj teraz bolo uznesenie anonymizované a meno vyšetrovateľa, ktorý ho vydal bolo vymazané.
Rovnako tak mi bolo v predchádzajúcom prípade vytýkané, že ako sudca by som mal byť zdržanlivý pri komentovaní „živých“ vecí a to aj v prípade, ak sa moje komentáre týkajú výslovne len odborných vecí (výklad skutkovej podstaty trestného činu a podobne). Myslím, že táto výtka bola oprávnená, avšak ak som sa aj v minulosti na webe právne listy zaoberal niektorými živými veci (kauza Špirko zďaleka nebola prvá), bolo to vždy a len z dôvodu, že sa mi tá ktorá kauza zdala právne zaujímavá a bola vhodná na právnu polemiku (nešlo nikdy z mojej strany o „robenie politiky“, ale len o odborné polemizovanie). V tomto smere môžno spomenúť napríklad obvinenú notárku v kauze gorila, kauzu Bilak, kauzu Baťa a podobne.
http://www.pravnelisty.sk/clanky/a139-kauza-gorila-a-obvinena-notarka
http://www.pravnelisty.sk/clanky/a256-benesove-dekrety-a-kauza-bata
Vzhľadom k uvedenému obmedzím aj v tomto (novom) prípade svoj komentár len na čisto odbornú polemiku týkajúcu sa toho, či možno trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa spáchať v štádiu pokusu a ako musia byť vyjadrené jednotlivé znaky základnej skutkovej podstaty tohto trestného činu v opise skutkovej vety uznesenia o vznesení obvinenia. Nižšie uvedené uznesenie o vznesení obvinenia teda beriem ako učebnú pomôcku na ktorej možno demonštrovať niektoré možné hmotnoprávne ako aj procesnoprávne nesprávnosti. Tak dúfam, že pár mojich poznámok bude chápaných ako vklad do odbornej diskusie a nie ako útok na rozhodovanie orgánov činných v trestnom konaní.
Na novom uznesení o vznesení obvinenia je pozoruhodné to, že vyšetrovateľ, napriek prakticky totožnému skutku, za ktorý vzniesol obvinenie aj v predchádzajúcom uznesení o vznesení obvinenia, zľavil v závažnosti právnej kvalifikácie skutku, keď už v konaní prokurátora nevidí zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a), ods. 2 písm. a) Tr. zák. (s trestnou sadzbou štyri až desať rokov), ale má ísť už len o prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Tr. zák. (s trestnou sadzbou dva roky až päť rokov). Na konci odôvodnenia uznesenia o vznesení obvinenia vyšetrovateľ navyše pripúšťa, že v ďalšom štádiu trestného konania bude posudzovať aj ustanovenie § 10 ods. 2 Tr. zák. (po výsluchu obvineného), t. j. možnosť, že nešlo o trestný čin s poukazom na jeho nepatrnú závažnosť.
Vyšetrovateľ nezostal len pri tejto zmene, ale zmenil aj vývojové štádium tohto trestného činu, keď už v konaní prokurátora nevidí dokonaný trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa (t. j. už netvrdí, že boli naplnené všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa), ale má ísť len o pokus tohto trestného činu podľa § 14 ods. 1 Tr. zák.
V tomto smere je nutné upozorniť (z hľadiska právnej čistoty), že pokus trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Tr. zák. nie je možný. Zo samotnej skutkovej podstaty tohto trestného činu totiž vyplýva, že ide o tzv. predčasne dokonaný trestný čin (podobne ako napríklad trestný čin lúpeže), nakoľko na naplnenie všetkých znakov základnej skutkovej podstaty tohto trestného činu sa nevyžaduje aj spôsobenie škody inému, či zadováženie sebe alebo inému neoprávnený prospech, ale postačí len úmysel verejného činiteľa k tomu smerujúci.
Alebo povedané inak znak “v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech” charakterizuje pohnútku páchateľa, takže k dokonaniu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Tr. zák. nie je potrebné, aby aj škoda inému neoprávnene vznikla alebo aby páchateľ skutočne sebe alebo inému zadovážil neoprávnený prospech (primerane judikatúra R 25/1975). Napriek tomu je však nutné vždy uviesť do skutkovej vety uznesenia o vznesení obvinenia v čom konkrétnom a komu mohla byť spôsobená škoda, respektíve neoprávnený prospech, nakoľko ide o znak skutkovej podstaty predmetného trestného činu.
Už len s ohľadom na tieto okolnosti je zrejmé, že nova právna kvalifikácia uvedená v novom uznesení o vznesení obvinenia je nesprávna.
Napokon, tak ako v predchádzajúcom prípade, ani teraz vyšetrovateľ v skutkovej vete uznesenia o vznesení obvinenia neuviedol nič konkrétne, z čoho by bolo možné zistiť komu chcel prokurátor spôsobiť škodu, v čom konkrétnom mala táto škoda spočívať, respektíve komu chcel prokurátor spôsobiť neoprávnený prospech a v čom konkrétnom mal tento neoprávnený prospech spočívať. Je nutné zopakovať, že tieto okolnosti charakterizujú znak základnej skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a musia mať v opise skutku svoj odraz.
Pokiaľ na stránke pravnelisty.sk vyšetrovatelia, do určitej miery, spochybňujú tlak prokurátorov na vyššie požiadavky na kvalitu uznesení o vznesení obvinenia
http://www.pravnelisty.sk/clanky/a605-trestnopravny-formalizmus-nas-kazdodenny-no-3
potom je nutné dodať, že celkom určite nie je možné rezignovať na požiadavku, že skutok uvedený v uznesení o vznesení obvinenia musí odrážať všetky znaky skutkovej podstaty, ktorá sa kladie obvinenému za vinu (nie je možné vzniesť obvinenie len „za polovicu trestného činu“, t. j. v opise skutku uviesť len okolnosti, ktoré odrážajú iba niektoré znaky skutkovej podstaty trestného činu). Rovnako tak musí platiť, že podozrenie zo spáchania trestného činu musí byť odôvodnené konkrétnymi zistenými skutočnosťami. Nestačí len všeobecné podozrenie, nepodložené domnienky, či myšlienkové konštrukcie policajta, ktoré nie sú podporené reálnymi skutočnosťami.
V tomto smere vyšetrovateľ v skutkovej vete uznesenia o vznesení obvinenia uviedol, že konaním prokurátora „by okrem vzniknutej ujmy vo forme povinností a následkov vyplývajúcich z takéhoto konania vzniknutej oznamovateľovi a jeho advokátovi, mohla dokonaním činu spočívajúcom v dosiahnutí zverejnenia predmetnej zápisnice byť spôsobená doposiaľ presne nešpecifikovaná škoda aj osobám uvedeným v zápisnici z 17.06.2016“.
Tento výňatok zo skutkovej vety uznesenia o vznesení obvinenia nemá žiadny základ vo vykonanom dokazovaní tak ako je popísané v odôvodnení uznesenia o vznesení obvinenia, t. j. je nepreskúmateľný a založený len na špekuláciách vyšetrovateľa.
Vyšetrovateľ totiž nešpecifikoval v čom konkrétnom mala oznamovateľovi a jeho advokátovi vzniknúť ujma konaním prokurátora a nie je jasné ani to, čo vyšetrovateľ myslí slovným spojením „ujma vo forme povinností a následkov“. Z vykonaného dokazovania vyplýva, že údaje uvádzané v zápisnici o trestnom oznámení uviedol oznamovateľ a zápisnicu o trestnom oznámení aj podpísal. Nie je vôbec jasné, ako môže byť oznamovateľ poškodeným, keď zápisnica o trestnom oznámení obsahuje len to čo sám vypovedal. A tak isto nie je celkom logické, ako sa mohol stať poškodeným advokát oznamovateľa, teda „aké povinnosti a následky“ by musel znášať za to, že jeho klient uvádzal určité údaje do zápisnice o trestnom oznámení, ktorú aj podpísal.
Ešte horšie je na tom možnosť spôsobenia „doposiaľ presne nešpecifikovanej škody osobám uvádzaným v zápisnici z 17.06.2016“. Vyšetrovateľ v skutku ani neuviedol, kto by mali byť tie bájne osoby uvádzané oznamovateľom v zápisnici o trestnom oznámení, ktorým mohla byť spôsobená škoda a pokiaľ nevie vyšetrovateľ škodu, ktorá by im údajne hrozila vôbec špecifikovať (v skutkovej vete sa používa termín „nešpecifikovaná škoda), potom je nutné pripustiť aj to, že nemuselo určitým osobám hroziť žiadne spôsobenie škody (napríklad ak by boli informácie uvedené v trestnom oznámení pravdivé, nie je možné hovoriť o poškodení ich dobrého mena a podobne). Pokiaľ skutková podstata stíhaného trestného činu vyžaduje „úmysel páchateľa spôsobiť inému škodu“, potom musí byť v skutkovej vete uznesenia o vznesení obvinenia uvedené v čom konkrétnom mohla konkrétnej osobe (potenciálnemu poškodenému) vzniknúť škoda a kto by mohol byť týmto poteciálnym poškodeným. Je neprijateľné vznášať obvinenie komukoľvek za to, že mohol niekomu spôsobiť nejakú škodu, ak nie je jasné v čom by táto škoda mala alebo mohla spočívať (je to podobné s prípadom, v ktorom by došlo k vzneseniu obvinenia za spáchanie trestného činu ublíženia na zdraví inej osobe, pričom vyšetrovateľ by v skutku uviedol, že vzniklo inej osobe nečpecifikované zranenie, t. j. nebolo by jasné, či jej vôbec vzniklo zranenie a ak áno tak, kde jej vzniklo a aké bolo závažné).
Napríklad, spôsobiť ujmu (škodu) inej osobe (napríklad vo forme zásahu do jej dobrého mena) by v danom prípade (v prípade spisovania trestného oznámenia) bolo možné vtedy, ak by sa obsah trestného oznámenia ukázal ako nepravdivý (zásahom do osobnosti fyzickej osoby môže byť totiž len rozširovanie nepravdivých alebo zmätočných informácií, ktoré odporujú skutočnosti). V takýchto prípadoch by prichádzalo do úvahy aj vyvodzovanie trestnej zodpovednosti oznamovateľa napríklad za spáchanie trestného činu krivého obvinenia. Opätovne tu však treba zopakovať, že orgán činný v trestnom konaní, ktorý spisuje trestné oznámenie neručí za jeho obsahovú správnosť, či pravdivosť údajov poskytovaných oznamovateľom. Jeho úlohou je len zachytiť obsah trestného oznámenia do zápisnice a vykonať procesné úkony, aby došlo k rozhodnutiu o trestnom oznámení. Práve postup po prijatí trestného oznámenia slúži na to, aby sa údaje uvedené v trestnom oznámení preverili a zistila sa ich pravdivosť, či relevantnosť z hľadiska trestného práva.
Už len drobná poznámka na záver. Z dokazovania, ktoré je popísané v odôvodnení uznesenia o vznesení obvinenia, napríklad vyplýva, že svedok M B (bývalý príslušník väzenskej stráže, ktorý predvádzal oznamovateľa) vypovedal (uvediem len skrátenú pasáž), že v miestnosti ostal len Ing. V a JUDr. Špirko. Za dverami počul ako sa bavili o najvyššej politike, pričom Ing. V vysvetľoval prokurátorovi ako fungoval celý systém ohľadom fungovania zjednodušene prania peňazí.
Z uvedenej svedeckej výpovede možno vyvodiť, že ak určitá osoba skutočne vypovedala vyššie uvádzané skutočnosti, ktoré mohli vykazovať znaky trestného činu, potom bolo povinnosťou prokurátora ich zachytiť aj písomne (je bez významu, či skutočnosti o ktorých táto osoba vypovedala boli uvádzané touto osobou oficiálne do zápisnice alebo neoficiálne v rámci rozhovoru s prokurátorom pri uzatváraní dohody o vine a treste v inej trestnej veci) a preveriť ich (povinnosť prokurátora stíhať všetky trestné činy o ktorých sa dozvie vyplýva z ustanovenia § 2 ods. 5 Tr. por.). Pokiaľ by táto osoba uvádzala nepravdivé skutočnosti (či už v procesnej forme alebo pri neformálnom rozhovore), t. j. vedome by prokurátora klamala, potom je to jej zodpovednosť a prípadne klamstvo oznamovateľa nie je možné klásť za vinu prokurátorovi (prokurátor nemôže niesť zodpovednosť za to, čo určitá osoba vypovedá, ale nesie zodpovednosť za to, či a ako takéto tvrdenia preverí).
K ďalším znakom skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa (t. j. hlavne k tomu, že je v danej veci pochybným, že konaním prokurátora došlo k vykonávaniu jeho právomoci spôsobom odporujúcim zákonu a to aj v súvislosti s možným zverejneným zápisnice o trestnom oznámení) odkazujem na svoj predchádzajúci komentár.
MINISTERSTVO VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
PREZÍDIUM POLICAJNÉHO ZBORU národná kriminálna agentúra
národná protikorupčná jednotka expozitúra Západ
V
Trenčíne dňa 23.10.2017
UZNESENIE
Podľa § 206 ods. 1 Trestného poriadku stíham
JUDr. Vasil Špirko, nar....., prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky
ako obvineného za prečin zneužívanie právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Trestného zákona v štádiu pokusu podľa § 14 Trestného zákona, lebo na podklade zistených skutočností je dostatočne odôvodnený záver,
ž e
ako prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR (ďalej len ÚŠP GP SR) poverený výkonom oprávnení a povinností prokurátora v trestnej veci proti obv. Ing. Ľ V, vtom čase vo výkone väzby, vedenej na ÚŠP GP SR pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 a na Špecializovanom súde pod sp. zn. BB-4T/3/2016, nadväzujúc na to, že s Ing. Ľ V (ďalej aj ako „poškodený“) v predchádzajúcom období viedol okrem úradnej - formálnej komunikácie aj komunikácii neformálneho charakteru, súvisiacu so záujmom poškodeného prispieť k odhaleniu resp. podieľať sa na objasňovaní inej závažnej trestnej činnosti, využívajúc procesnú skutočnosť prerušenia hlavného pojednávania podľa § 255 ods. 3 Tr. poriadku na účel uzavretia dohody o vine a treste v označenej trestnej veci, ktorá mu umožňovala pokračovať v priamej komunikácii s poškodeným, dňa 17.06.2016, potom, čo príslušné orgány ZVJS SR požiadal o predvedenie poškodeného, vykonávajúceho vyššie uvedenú súdnu väzbu, do objektu ÚŠP GP SR v Pezinku k inej trestnej veci vedenej na ÚŠP GP SR pod sp. zn. VII/2jGn 153/16/1000 na odbore boja proti korupcii a organizovanej kriminalite Úradu inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky ( ďalej len OBKOK UIS SKIS MV SR ) pod ČVS: SKIS-33/BK0K-V- 2016, predstierajúc, že ide o neformálny, informatívny rozhovor, ktorého obsah uchová v tajnosti a nebude použitý na účel trestného konania, uskutočnil, bez toho, aby poškodeného poučil o právach, ktoré mu prislúchajú podľa Trestného poriadku ako aj o zodpovednosti za uvedenie vedome nepravdivých údajov vrátane následkov krivého obvinenia ( § 62 ods. 2 Tr. poriadku), výsluch Ing. Ľ V v bližšie nekonkretizovanom procesnom postavení, z ktorého priebehu si bez pribratia zapisovateľa sám vo výsluchovej miestnosti č. 414 b v objekte ÚŠP GP SR v Pezinku na zariadení výpočtovej techniky vyhotovil poznámky, ktoré následne toho istého dna už bez prítomnosti poškodeného, postupujúc v rozpore s § 58 ods. 1, § 62 ods. 2 Tr. poriadku napísal do obsahu listiny označenej ako Zápisnica o trestnom oznámení s dátumom vyhotovenia 17.06.2016, pričom do jej obsahu v rozpore so skutočným stavom, nedbajúc najmä na ustanovenie § 58 ods. 1 písm. d), písm. e) Tr. poriadku uviedol, že podanie trestného oznámenia je prejavom vlastnej iniciatívy - chcenia poškodeného a že pred vypočutím - podaním trestného oznámenia bol tento poučený o zodpovednosti za uvedenie vedome nepravdivých údajov vrátane následkov krivého obvinenia v zmysle § 62 ods. 2 Tr. poriadku s tým, že vo vlastnom obsahu zápisnice potom rozviedol komplex skutkových okolností; toho istého dňa zápisnicu predložil na podpis J K, administratívnej zamestnankyni ÚŠP GP SR ako k úkonu pribratému zapisovateľovi, hoci táto sa úkonu prijatia trestného oznámenia resp. iného úkonu s poškodeným, ktorý by bol uskutočnený v daný deň nezúčastnila a dňa 21.06.2016 takto vyhotovenú zápisnicu o trestnom oznámení, s vedomím nepodpísania uvedenej zápisnice oznamovateľom, predložil na zaevidovanie do príslušného registra pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000;
následne vedený snahou dosiahnuť zverejnenie obsahu takto vytvorenej zápisnice o trestnom oznámení mimo subjekty oprávnené nazerať do spisov trestného konania (§ 69 Tr. poriadku), ako aj dozorových spisov prokurátora (§ 55 zák. č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov) a zároveň aj nad rámec zverejňovania a sprístupňovania informácií zo spisov trestného konania a spisov prokuratúry v zmysle § 6 ods. 1, ods. 2 Tr. poriadku a § 55m zák. č. 153/2001 Z. z., dňa 21.06.2016 v objekte ÚŠP GP SR v Pezinku nikým nepodpísanú zápisnicu o trestnom oznámení zo 17.06.2016 odovzdaj obhajcovi poškodeného M P s návrhom na medializáciu jej obsahu vo forme poskytnutia určeným zástupcom politických strán majúcim zastúpenie v Národnej rade SR s odôvodnením turbulentnosti vtedajšej politickej scény v súvislosti s kauzou „BA HAUS“, nad ktorou vykonával v tom čase zákonný dozor, hoci tento nebol osobou oprávnenou oboznamovať sa so spisom resp. s obsahom zápisnice;
dňa 23.06.2016 opäť v objekte ÚŠP GP SR v Pezinku vo výsluchovej miestnosti č. 416 potom, čo s poškodeným úspešne uskutočnil konanie o dohode o vine a treste v konaní vedenom pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000, na začiatku ktorého opakovane naliehal na zverejnenie resp. zapojenie sa do ďalších konaní, ktorými by sa verejnosť dozvedela o nemorálnosti konania osôb pomenovaných pri rozhovore dňa 17.06.2016, po formálnom ukončení príslušného konania a odchode obhajcu M P z,objektu prokuratúry, si pod zámienkou pokračovania v ďalších úkonoch poškodeného, ponechal v rozpore so žiadosťou o predvedenie pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 a v rámci následného neformálneho rozhovoru ho informoval o nutnosti podpísať „Poznámky“ z ich informatívneho rozhovoru zo 17.06.2016 odôvodňujúc to potrebou ich verifikácie najmä z časového hľadiska pre nadriadeného, na čo poškodený opäť bez toho, aby bol informovaný o skutočnom procesnom význame listiny, ktorú mu predložil, a rovnako bez toho, aby bol poučený o právach a zodpovednosti v rozsahu § 62 ods. 2 Tr. poriadku, listiny označené ako zápisnica o trestnom oznámení zo 17.06.2016 podpísal, rovnako podpísal aj ďalšie listiny označené ako zápisnica o trestnom oznámení - doplnenie z 23.06.2016 a taktiež podpísal aj listiny označené ako zápisnica o vydám veci z 17.06.2016, ktorými bolo Ing. Ľ V deklarované vydanie 1 ks mini USB flash RAM - mini USB kľúč zn. Verbatim, veľkosť 8 GB, čiernej farby, pričom v skutočnosti k vydaniu veci nedošlo; napokon dňa 29.06.2016 v objekte Špecializovaného súdu, pracovisko Banská Bystrica, ktorý v daný deň pokračoval v prerušenom hlavnom pojednávaní za účelom schválenia dohody o vine a treste uzavretej medzi prokurátorom ÚŠP GP SR a poškodeným dňa 23.06.2016,
v kontexte už zmieneného záujmu o medializáciu obsahu zápisnice o trestnom oznámení zo 17.06.2016, obhajcovi poškodeného M P v rámci neformálneho rozhovoru navrhol, že by postačovalo, aby na otázku zástupcu niektorého z médií iba potvrdil, že USP GP SR vyšetruje trestnú vec, ktorá sa týka skutočností obsiahnutých v predmetnej zápisnici a po jeho odmietavej reakcii ho upozornil, aby si medializáciu resp. ním navrhovaný postup ešte premyslel, nakoľko by v inom trestnom konaní vedenom proti poškodenému mohol požiadať o určenie výberovej príslušnosti a následne o pridelenie veci, pričom v tomto novom trestnom konaní by voči poškodenému už nemusel byť taký „zhovievavý“; čím konal v rozpore s ustanovením § 9 ods. 4 zákona č. 221/2006 Z. z. o výkone väzby, s ustanovením § 26 ods. 3 zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry a so základnými povinnosťami prokurátora vyplývajúcich z ustanovení § 26 ods. 1 písm. a), písm. c), písm. m) zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry a čím by okrem vzniknutej ujmy vo forme povinností a následkov vyplývajúcich z takéhoto konania vzniknutej poškodeným Ing. Ľ V a M P mohla dokonaním činu spočívajúcom v dosiahnutí zverejnenia predmetnej zápisnice byť spôsobená doposiaľ presne nešpecifikovaná škoda aj osobám uvádzaným v zápisnici z 17.06.2016.
Odôvodnenie
Vo veci trestných oznámení Ing. Ľ V a M P, ktoré boli dňa 15.07.2016 Krajskou prokuratúrou Banská Bystrica odovzdané na vybavenie na národnú kriminálnu agentúru Prezídia Policajného zboru, bola Opatrením Prezídia Policajného zboru zo dňa 18.07.2016 podľa čl. 3 ods. 6 písm. b) s poukazom na čl. 3 ods. 5 písm. e) nariadenia ministra vnútra SR č. 175/2010 o vymedzení príslušnosti útvarov Policajného zboru a útvarov Ministerstva vnútra SR pri odhaľovaní trestných činov, pri zisťovaní ich páchateľov a o postupe v trestnom konaní, určená výberová vecná príslušnosť národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru.
Dňa 30.06.2016 bolo na Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky doručené podanie od Ing. Ľ V. Dňa 04.07.2016 bola prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku spísaná zápisnica o trestnom oznámení s oznamovateľom M P. Dňa 06.07.2016 bola prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku spísaná zápisnica o trestnom oznámení s oznamovateľom Ing. Ľ V. Dňa 20.07.2016 bolo vyšetrovateľom PZ v Hrnčiarovciach nad Parnou spísané doplnenie zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 06.07.2016 s oznamovateľom Ing. Ľ V.
Z podania V, ktoré adresoval na Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky vyplýva, že Ing. Ľ V v trestnej veci vedenej na Úrade špeciálnej prokuratúry pod sp. zn. \TL 2Gv/204/13/1000 oslovil prokurátora JUDr. Vasila Špirka s návrhom na začatie konania o dohode o vine a treste, pričom mu pri osobnom rozhovore v priestoroch ÚVV a UVTOS Banská Bystrica vysvetlil okolnosti konania dvoch príslušníkov bývalého úradu boja proti organizovanému zločinu P PZ K a B, ktoré mohlo napĺňať znaky trestného činu a to z dôvodu zníženia trestu odňatia slobody na možnú úroveň 56 mesiacov, na základe čoho bolo pristúpené ku konaniu o dohode o vine a treste. Dňa 17.06.2016 Ing. Ľ V absolvoval bez prítomnosti obhajcu rozhovor s prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom, pričom situáciu nevnímal tak, že z rozhovoru sa spisuje doslovný zápis, nebol žiadnym spôsobom vopred adekvátne poučený zo strany prokurátora o dôsledkoch spísania akejkoľvek formy zápisnice, bolo to vykonané bez prítomnosti nezávislej osoby a bez predloženia akejkoľvek zápisnice na oboznámenie sa s jej obsahom a následnú verifikáciu vlastnoručným podpisom. Dňa 23.06.2016 v prítomnosti obhajcu absolvoval pred prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom konanie o dohode o vine a treste, kde dohodu o vine a treste s nepodmienečným trestom odňatia slobody na 56 mesiacov podpísal. Následne po odchode obhajcu apo opätovnom predvedení Ing. Ľ V pred prokurátora príslušníkmi ZVJS, mu pod zámienkou akéhosi pokynu nadriadeného bola prokurátorom predložená na podpis zápisnica datovaná zo dňa 17.06.2016 a jej doplnenie, pričom nebol opätovne adekvátne poučený a nebolo mu zo strany prokurátora umožnené sa s obsahom zápisníc oboznámiť, pričom ho prokurátor nabádal na medializovanie informácií obsiahnutých v zápisnici zo dňa 17.06.2016 a o spolitizovanie celej kauzy s čím však Ing. Ľ V nesúhlasil.
Zo zápisnice o trestnom oznámení oznamovateľa Ing. Ľ V zo dňa vyplýva, že v dobe trestného stíhania jeho osoby a zároveň umiestnenia do výkonu väzby v Ústave pre výkon väzby Banská Bystrica poskytoval počas neformálnych rozhovorov prokurátorovi JUDr. Vasilovi Špirko vi informácie k trestnej činnosti príslušníkov bývalého UBOK-u V K a B B za účelom dosiahnutia najnižšieho možného trestu. Dňa 17.06.2016 v pri ďalšom stretnutí s prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom v samostatnej miestnosti budovy Úradu špeciálnej prokuratúry bez prítomnosti iných osôb poskytol ďalšie informácie JUDr. Špirkovi ohľadom trestnej činnosti príslušníkov bývalého UBOK-u, z ktorých si prokurátor vyhotovoval poznámky, pričom po prestávke bol príslušníkmi ZVJS opätovne predvedený pred prokurátora JUDr. Vasila Špirka, ktorý bez prítomnosti iných osôb žiadal informácie k verejným zákazkám financovaných zo štátneho rozpočtu alebo Eurofondov pre rezort Ministerstva vnútra SR vrátane Policajného zboru najmä o činnosti súkromných spoločností pri dodávkach riešení v oblasti informatiky a rovnako činnosti fyzických osôb v spojitosti s týmito súkromnými spoločnosťami a Ministerstvom vnútra SR. Následne Ing. Ľ V v ÚVV Bratislava navštívil jeho obhajca M P, kde ho informoval o požiadavke medializovať informácie poskytnuté počas neformálneho rozhovoru dňa. 17.06.2016 pred JUDr. Vasilom Špirkom a ukázal mu nepodpísanú zápisnicu zo dňy 17.06.2016. Dňa 23.06.2016 počas úkonov týkajúcich sa dohody o vine a treste prokurátor JUDr. Vasil Špirko v prítomnosti obhajcu M P žiadal o vykonanie medializácie informácií poskytnutých dňa 17.06.2016 s možnosťou až podmienečného odsúdenia v jeho trestnej veci, čo však Ing. Ľ V jednoznačne odmietol, pričom po formálnom ukončení úkonov a podpísaní príslušných dokumentov, po opätovnom predvedení príslušníkmi ZVJS pred prokurátora JUDr. V Š bez prítomnosti iných osôb mu prokurátor, s odôvodnením verifikácie a synchronizácie údajov na základe požiadavky nadriadeného, dal podpísať bez možnosti prečítania, poznámky, ktoré vytlačil. Z doplnenia zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 06.07.2016 s Ing. Ľ V vyplýva, že informatívny rozhovor Ing. Ľ V s prokurátorom ÚŠP JUDr. Vasilom Špirkom dňa 17.06.2016 prebehol v priestoroch budovy Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku v kancelárii na najvyššom poschodí, kde počas ich rozhovoru si prokurátor JUDr. Vasil Špirko zaznamenával poznámky do stolného počítača umiestneného v popísanej miestnosti, a kde po ukončení rozhovoru vytlačil niekoľko listov formátu A 4 a tieto založil do svojho/koženého diára, pričom mu nedal na podpis žiadnu listinu. K obsahu zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 uviedol, že vo všeobecnosti sa zhoduje s témou a obsahom ich vzájomného rozhovoru a niektoré skutočnosti sú zapísané inak ako bol pôvodný zmysel týchto skutočností. Naviac po nahliadnutí do uvedenej zápisnice výslovne odmietol skutočnosť, že podpisy na všetkých stranách zápisnice sú jeho. Po nahliadnutí do zápisnice o trestnom oznámení - doplnenie zo dňa 23.06.2016 uviedol, že podpisy na všetkých stranách zápisnice sú jeho, avšak nebol si vedomý podpisovania listiny s názvom zápisnica o trestnom oznámení. Obsah zápisnice zo dňa 23.06.2016 zodpovedá obsahu neformálneho rozhovoru zo dňa 23.06.2016.
Zo zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 04.07.2016 oznamovateľa M P vyplýva, že v trestnej veci vedenej proti obvinenému Ing. Ľ V vykonával jeho obhajobu v konaní vedenom na ÚŠP, kde bol odsúdený rozsudkom Špecializovaného trestného súdu pre daňové trestné činy k nepodmienečnému trestu odňatia slobody vo výmere 56 mesiacov. Predmetnému rozsudku prebiehalo dohodovacie konanie u prokurátora USP GP SR JUDr. Vasila Špirka, ktoré bolo iniciované na základe pokynu jeho klienta. Po tom čo prokurátorovi oznámil vôľu klienta konať o dohode o vine a treste v jeho trestnej veci, približne týždeň pre hlavným pojednávaním sa stretli spolu s klientom a prokurátorom JUDr. Špirkom v priestoroch ÚVV Banská Bystrica, kde klient poskytol prokurátorovi informácie ohľadom trestnej činnosti príslušníkov bývalého UBOK-u, na základe čoho v neskoršom období jeho klient spísal trestné oznámenie a bolo iniciované trestné konanie proti príslušníkom bývalého UBOK-u. Zároveň sa s prokurátorom dohodli, že na súde požiadajú o prerušenie hlavného pojednávania za účelom konania dohody o vine a treste, čo im súd umožnil a to do dňa 29.06.2016. Dňa 21.06.2016 sa v priestoroch ÚŠP GP SR stretol s JUDr. Špirkom, kde mu tento oznámil, že s jeho klientom spísal ďalšie trestné oznámenie týkajúce sa iného skutku ako je skutok príslušníkov bývalého UBOK-u a predložil mu nepodpísanú zápisnicu o trestnom oznámení s tým, že obsahuje závažné skutočnosti, ktoré majú spoločenský význam a zároveň mu navrhol, či nemá záujem kauzu medializovať, pričom mu uvedenú zápisnicu dal na vcriťikáciu u klienta a nech ju klient podpíše. Ešte v ten deň navštívil klienta v ÚVV Bratislava s otázkou ako celá situácia vznikla a predložil mu nepodpísanú zápisnicu o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, pričom klient žiadnou zápisnicou nedisponoval a uviedol, že si nebol vedomý, aby nejakú zápisnicu podpisoval a že o žiadnych takýchto dôsledkoch nebol poučený a nebol si ani vedomý procesných dôsledkov tohto konania a spoločne dospeli k záveru, že záujem na medializácii ani spolitizovanie nemajú. Dňa 23.06.2016 počas spisovania dohody o vine a treste po opätovnom naliehaní prokurátora na medializáciu zápisnice s tým, že medializácia je to čo im môže priniesť prospech, opäť obhajca s klientom takýto postup odmietli. Následne v čase schvaľovania dohody o vine a treste na súde boli medzi obhajcom a prokurátorom vedené viaceré neformálne rozhovory počas ktorých prokurátor opätovne žiadal, aby si zverejnenie zápisnice zo dňa 17.06.2016 rozmysleli, nakoľko môže byť proti jeho klientovi vedené ďalšie trestné stíhanie, kde v prípade požiadania o pridelenie veci na výkon prokurátorského dozoru by už nemusel byť taký zhovievavý.
Dňa 21.07.2016 vyšetrovateľ PZ podľa § 199 ods. 1 Trestného poriadku začal trestné stíhanie a súčasne podľa § 206 ods. 1 Trestného poriadku podľa dovtedy zabezpečeného listinného materiálu vzniesol obvinenie JUDr. Vasilovi Špirkovi za zločin zneužívanie právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a), ods. 2 písm. a) Trestného zákona s poukazom na § 138 písm. h) Trestného zákona, pretože ako prokurátor Úradu špeciálnej
prokuratúry Generálnej prokuratúry SR (ďalej len ÚŠP GP SR) poverený výkonom oprávnení a povinností prokurátora v trestnej veci proti obv. Ing. Ľ V, t. č. vo výkone trestu odňatia slobody v UVTOS Hrnčiarovce nad Parnou, vedenej na ÚŠP GP SR pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 a na Špecializovanom súde pod sp. zn. BB-4T/3/2016, nadväzujúc na to, že s Ing. Ľ V (ďalej aj ako „poškodený“) v predchádzajúcom období viedol okrem úradnej - formálnej komunikácie aj komunikáciu neformálneho charakteru, súvisiacu so záujmom poškodeného prispieť k odhaleniu resp. podieľať sa na objasňovaní inej závažnej trestnej činnosti, využívajúc procesnú skutočnosť prerušenia hlavného pojednávania podľa § 255 ods. 3 Tr. poriadku na účel uzavretia dohody o vine a treste v označenej trestnej veci, ktorá mu umožňovala pokračovať v priamej komunikácii s poškodeným, dňa 17.06.2016, potom, čo príslušné orgány ZVJS SR požiadal o predvedenie poškodeného vykonávajúceho väzbu do objektu ÚŠP GP SR v Pezinku, predstierajúc, že ide rovnako ako predtým iba o neformálny, informatívny rozhovor, ktorého obsah uchová v tajnosti a nebude použitý na účel trestného konania, uskutočnil, bez toho, aby poškodeného poučil o právach, ktoré mu prislúchajú podľa právneho poriadku SR (osobitne podľa čl. 47 ods. 1, 2, čl. 50. ods. 4 Ústavy SR a § 33 Tr. poriadku) ako aj o zodpovednosti za uvedenie vedome nepravdivých údajov vrátane následkov krivého obvinenia (§62 ods. 2 Tr. poriadku) výsluch Ing. Ľ V v bližšie nekonkretizovanom procesnom postavení, o ktorého čase a mieste konania nevyrozumel advokáta M P vykonávajúceho obhajobu poškodeného v ním dozorovanej trestnej veci, z ktorého priebehu si bez pribratia zapisovateľa sám na zariadení výpočtovej techniky vyhotovil poznámky, ktoré následne toho istého dňa už bez prítomnosti poškodeného, postupujúc v rozpore s § 58 ods. 1, § 62 ods. 2 Tr. poriadku prevzal do obsahu listiny označenej ako Zápisnica o trestnom oznámení s dátumom vyhotovenia 17.06.2016, pričom do jej obsahu v rozpore so skutočným stavom, nedbajúc najmä na ust. § 58 ods. 1 písm. d), e) Tr. poriadku uviedol, že podanie trestného oznámenia je prejavom vlastnej iniciatívy - chcenia poškodeného a že pred vypočutím - podaním trestného oznámenia bol tento poučený o zodpovednosti za uvedenie vedome nepravdivých údajov vrátane následkov krivého obvinenia v zmysle § 62 ods. 2 Tr. poriadku s tým, že vo vlastnom obsahu zápisnice potom rozviedol komplex skutkových okolností, ktoré u poškodeného ako aj ďalších osôb zakladajú dôvodné podozrenie zo spáchania trestných činov v oblasti verejných zákaziek financovaných zo štátneho rozpočtu alebo tzv. eurofondov pre rezort Ministerstva vnútra Slovenskej republiky; toho istého dňa zápisnicu predložil na podpis J K, administratívnej zamestnankyni ÚŠP GP SR ako k úkonu pribratému zapisovateľovi, hoci táto sa úkonu prijatia trestného oznámenia resp. iného úkonu s poškodeným, ktorý by bol uskutočnený v daný deň nezúčastnila; následne vedený snahou dosiahnuť zverejnenie obsahu takto vytvorenej zápisnice o trestnom oznámení mimo subjekty oprávnené nazerať do spisov trestného konania (§ 69 Tr. poriadku), ako aj dozorových spisov prokurátora (§ 55 zák. č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov) a zároveň aj nad rámec zverejňovania a sprístupňovania informácií zo spisov trestného konania a spisov prokuratúry v zmysle § 6 ods.l, ods.2 Tr. poriadku a § 55m zák. č. 153/2001 Z. z., nesporne si vedomý možnosti vzniku ujmy na právach iných osôb zmienených v obsahu zápisnice o trestnom oznámení zo 17.06.2016, ktoré vyplývajú najmä z čl. 19 Ústavy SR a § 11 Občianskeho zákonníka, dňa 21.06.2016 v objekte ÚŠP GP SR v Pezinku nikým nepodpísanú zápisnicu o trestnom oznámení zo 17.06.2016 odovzdal obhajcovi poškodeného M P s návrhom na medializáciu jej obsahu vo forme poskytnutia určeným zástupcom politických strán majúcim zastúpenie v Národnej rade SR; dňa 23.06.2016 opäť v objekte ÚŠP GP SR v Pezinku potom, čo s poškodeným úspešne uskutočnil konanie o dohode o vine a treste, výsledkom ktorého bolo, že poškodený uznal vinu zo spáchania pokračujúceho zločinu neodvedenie dane a poistného podľa § 277 ods. 1, ods. 4 Trestného zákona, spáchaného formou spolupáchateľstva podľa § 20 Trestného zákona a pokračujúceho zločinu skrátenie dane a poistného podľa § 276 ods. 1, ods. 3 Trestného zákona, spáchaného formou spolupáchateľstva podľa § 20 Trestného zákona a prijal úhrnný nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere 56 (päťdesiatšesť) mesiacov v ústave s minimálnym stupňom stráženia, po formálnom ukončení príslušného konania a odchode obhajcu M P z objektu prokuratúry, si pod zámienkou pokračovania v ďalších úkonoch dal predviesť poškodeného a v rámci následného neformálneho rozhovoru ho informoval o nutnosti podpísať „Poznámky“ z ich informatívneho rozhovoru zo 17.06.2016 odôvodňujúc to potrebou ich verifikácie pre nadriadeného, na čo poškodený opäť bez toho, aby bol informovaný o skutočnom procesnom význame listiny, ktorú mu predložil, a rovnako bez toho, aby bol poučený o právach a zodpovednosti v rozsahu § 62 ods.2 Tr. poriadku listinu označenú ako zápisnica o trestnom oznámení zo 17.06.2016 podpísal a rovnako podpísal aj ďalšiu listinu označenú ako zápisnica o trestnom oznámení - doplnenie z 23.06.2016; napokon dňa v objekte Špecializovaného súdu, pracovisko Banská Bystrica, ktorý v daný deň pokračoval v prerušenom hlavnom pojednávaní za účelom schválenia dohody o vine a treste uzavretej medzi prokurátorom ÚŠP GP SR a poškodeným dňa 23.06.2016, v kontexte už zmieneného záujmu o medializáciu obsahu zápisnice o trestnom oznámení zo 17.06.2016, obhajcovi poškodeného M P v rámci neformálneho rozhovoru navrhol, že by postačovalo, aby na otázku zástupcu niektorého z médií iba potvrdil, že ÚŠP GP SR vyšetruje trestnú vec, ktorá sa týka skutočností obsiahnutých v predmetnej zápisnici a po jeho odmietavej reakcii ho upozornil, aby si medializáciu resp. ním navrhovaný postup ešte premyslel, nakoľko by voči poškodenému z jeho iniciatívy mohlo byť začaté nové trestné stíhanie pre daňovú trestnú činnosť s tým, že hoci by on nebol vecne a miestne príslušný na výkon dozoru v takomto trestnom konaní, mohol by požiadať o určenie výnimky z príslušnosti a následne o pridelenie veci, pričom v tomto novom trestnom stíhaní by voči poškodenému už nemusel byť taký „zhovievavý“, čím takto konal v rozpore s povinnosťami prokurátora, ktoré mu vyplývajú z Ústavy Slovenskej republiky, z ústavných zákonov, zo zákonov a z ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov a najmä v rozpore zo základnými povinnosťami prokurátora podľa § 26 ods. 1 písm. a), písm. c), písm. d), písm. i), písm. m), písm. n) zák. č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov.
Proti predmetnému uzneseniu obvinený podal sťažnosť, na základe ktorej dňa 16.08.2016 Generálny prokurátor Slovenskej republiky rozhodol podľa § 194 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku, čím vyhovel sťažnosti podanej obvineným a uznesenie vyšetrovateľa národnej protikorupčnej jednotky expozitúry Západ, národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru vo výrokovej časti vznesenia obvinenia zrušil a uložil mu, aby vo veci znovu konal a rozhodol a to najmä z dôvodu predčasnosti vznesenia obvinenia a vydania uznesenia v rozpore so zásadou náležitého zistenia skutkového stavu, bez toho, aby boli zabezpečené aj dostupné dôkazy objektívnej aj subjektívnej povahy.
V konaní boli vypočutí v procesnom postavení svedka - poškodeného Ing. Ľ V a M P; V konaní boli v procesnom postavení svedkov vypočutí JUDr. D K, J K, Ing. E V, J S, A T, J H, M B, M 'K, I C, JUDr. M M. Taktiež bol v konám vypočutý znalec. V konám boli vykonané úkony na zaistenie vecí a to prehliadka iných priestorov, prehliadka miesta a vydanie veci. Do konania bol pribratý Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru, znalec z odboru Kriminalistika odvetvie grafická diagnostika, znalec z odboru Písmoznalectvo odvetvie Ručné písmo (identifikácia pisateľa ). Do konania bol zabezpečený výpis uskutočnenej telekomunikačnej prevádzky. Do konania boli ďalej zabezpečené správy a listinné materiály z Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici, Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou. Do konania bola vyžiadaná správa z expozitúry Stred národnej jednotky finančnej polície národnej kriminálnej, agentúry Prezídia Policajného zboru a z odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite úradu inšpekčnej služby Sekcie kontroly a Inšpekčnej služby MV SR. Na základe Súhlasu špeciálneho prokurátora boli do konania zabezpečené fotokópie relevantných časti dozorových spisov VII/1 Gv 204/13/1000, VII/2 Gn 153/16/1000, VII/1 Gv 96/16/1000, VII/2 Gn 172/16/1000 a VII/2 Gn 161/16/1000, ktoré boli zaistené vykonanými zaisťovacími úkonmi.
Zo zápisnice o výsluchu svedka - poškodeného/M P vyplýva, že dňa 21.06.2016 sa ako obhajca obvineného Ing. Ľ V v trestnej veci vedenej na P PZ NAKA NJFP BB pod ČVS: PPZ-1077/NKA-FP-ST-2013 stretol s prokurátorom vykonávajúcim dozor v predmetnej trestnej veci JUDr. Vasilom Spirkom v jednej z kancelárií na ÚŠP, kde mu prokurátor predložil niekoľko nepodpísaných strán písomnosti vytlačenej z počítača označenej ako Zápisnica o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, kde oznamovateľ mal byt’ Ing. Ľ V, pričom mu oznámil, že obsahom tejto listiny sú skutočnosti, ktoré sú podobné skutočnostiam z kauzy BA HAUS, ktorú dozoruje a že by vedel nasmerovať politikov Matoviča a Sulíka k nemu, pričom by bolo pre neho mediálne zaujímavé zverejniť obsah predmetnej zápisnice. Na poukázanie obhajcom na nepodpísanú zápisnicu prokurátor poukázal na možnosť ju dať klientovi, na znak verifikácie jej obsahu, podpísať. Vzhľadom na nesúhlas obhajcu s medializáciou obsahu predmetnej zápisnice apeloval prokurátor, aj napriek nemožnosti právneho rozpracovania, na morálnu povinnosť obsah zápisnice zverejniť a to aj z pohľadu vtedajšieho diania pred Bonaparte, čo by mohlo pomôcť jeho klientovi k zníženiu trestu pod navrhovanú sadzu 4,8 roka. Následne v ÚVV Bratislava obhajca predložil klientovi nepodpísanú zápisnicu zo dňa 17.06.2016, na čo mu klient uviedol, že si nie je vedomý podania trestného oznámenia, nič nepodpísal a ani žiadnou zápisnicou nedisponoval a nakoniec spoločne usúdili, že s medializáciou predmetnej zápisnice vzhľadom na všetky okolnosti nebudú súhlasiť. Dňa 23.06.2016 pri konaní o dohode o vine a treste bolo opakovane narážané zo strany prokurátora na vhodnosť medializácie obsahu predmetnej zápisnice, pričom zo strany prokurátora boli navrhnuté dve možnosti na získanie času, pričom obidva dôvody by znamenali odmietnutie dohody o vine a treste, čo by už nezaručovalo výšku dohodnutého trestu 4,8 roka pre klienta. Po krátkom občerstvení prokurátor opäť vysvetľoval priamo klientovi význam medializácie. Po spísaní dohody o vine a treste a konaní ktoré tomu predchádzalo a to od 08.30 až aspoň do 13.00 hod. obhajca odišiel z dôvodu iného pojednávania v Bratislave a tému medializácie považoval za uzavretú nakoľko zápisnica nebola podpísaná, pričom tesne pred odchodom obhajcu prokurátor ešte klientovi oznámil, že potrebuje odstrániť nejaké dátumové nezrovnalosti vo veci stíhania bývalých príslušníkov UBOK-u, na ktorých podal klient trestné oznámenie. Po nasledujúcej návšteve klienta vo väznici v Bratislave ho klient informoval, že po jeho odchode z dohodovacieho konania prokurátor klienta opäť navádzal na spoluprácu formou medializácie apo odmietnutí medializácie sa opäť vrátili k zápisnici zo dňa 17.06.2016 za účelom odstránenia dátumových a významových nezrovnalostí na pokyn šéfa prokurátora, pričom mu boli prokurátorom dané na podpis listiny, z ktorých obsahom sa neoboznamoval a nebol ani poučený o ich procesnom význame a disponoval aj zápisnicou zo dňa 23.06.2016, ktorú si však obhajca odmietol od klienta prevziať a s jej obsahom sa neoboznámil. Následne dňa 29.06.2016 počas pojednávania opätovne prokurátor obhajcu nabádal na medializáciu obsahu zápisnice zo dňa 17.06.2017 hlavne z hľadiska morálneho významu a spoločenského záujmu, pričom po odmietavom stanovisku k medializácii obsahu predmetnej zápisnice prokurátor navrhol, že forma medializácie nemusí spočívať vo fyzickom odovzdaní zápisnice niekomu, ale že by postačovalo, že v prípade kontaktovania volajúcej osobe potvrdí, že konanie na ktoré sa bude osoba pýtať sa vedie na prokuratúre, čo však obhajca opätovne odmietol. Po opätovnom návrate ku komunikácií k otázke medializácie apo zaujatí stanoviska, že neexistuje forma akou by sa dala medializácia uskutočniť, bol obhajca prokurátorom upozornený, že klient je ešte operatívne rozpracovaný, pričom by toto konanie mohlo viesť až k vzneseniu obvinenia a v prípade nesúhlasu s medializáciou by po uplatnení si výberovej príslušnosti už nemusel byť taký zhovievavý ako v prípade, na ktorom hlavnom pojednávaní sa nachádzali.
Zo zápisnice o výsluchu svedka - poškodeného Ing. Ľ V vyplýva, že dňa
17.06.2016 bol príslušníkmi ZVJS eskortovaný na ÚŠP vPezinku k neformálnym rozhovorom s prokurátorom JUDr. Špirkom. Rozhovor sa uskutočnil na najvyššom podlaží budovy v miestnosti, v ktorej boli sami bez prítomnosti zapisovateľky, nakoľko prokurátor požiadal príslušníkov, aby opustili miestnosť a cez priezor v susediacej miestnosti sledovali ich rozhovor. Najprv bol rozhovor zameraný na trestnú činnosť pracovníkov UBOK-u a následne bol zameraný na obchodnú a ekonomickú činnosť vybraných osôb v súvislosti s dodávkami sieťovej technológie pre rezort ministerstva vnútra SR, pričom pred rozhovorom a ani počas rozhovoru Ing. Ľ V nebol upozornený na to, že by išlo o záväzný alebo procesný rozhovor resp. výpoveď v procesnej pozícií. Rozhovor prebiehal od rána do popoludnia. Počas rozhovoru boli niektoré vyjadrenia zapisované prokurátorom do počítača, ktoré potom prokurátor vytlačil, preložil do formátu A5 a založil do koženého diára, ktorý mal na stole, pričom Ing. Ľ V informoval, že ide o záznam pre jeho potrebu, nič nie je potrebné podpisovať, on si informácie zhodnotí a v tomto štádiu nebude o týchto skutočnostiach informovať svojho nadriadeného. Následne dňa 23.06.2016 bol opätovne eskortovaný na rovnaké miesto budovy USP v Pezinku, kde od raná prebiehalo konanie o dohode o vine a treste v rovnakej sekcii ako prebiehalo neformálne stretnutie dňa 17.6.2016 a to za prítomnosti obhajcu M P a zapisovateľky, ktorá sa konania zúčastnila v úvodných minútach a potom si JUDr. Spirko zapisoval sám, pričom príslušníci ZVJS boli opäť vylúčení. Na začiatku dňa a na úvod rokovania bolo na Ing. Ľ V zo strany prokurátora naliehané s požiadavkou zverejnenia resp. ďalšieho zapojenia sa do konaní, kde by sa verejnosť dozvedela o nemorálnosti konania osôb pomenovaných na neformálnom rozhovore dňa 17.06.2016, pričom apeloval na jeho svedomie. Rovnako bol upozornený na verejnosti aktuálnej kauzy B s potrebou pracovania s informáciami, ktoré by vytvorilo ďalší adekvátny tlak na predmetné osoby prostredníctvom verejnosti. Taktiež bol zo strany prokurátora ponúknuté vytvorenie časového priestoru na odročovanie hlavného pojednávania. Návrhy neboli zo strany Ing. Ľ V v celosti prijaté a opätovne bolo požiadané o dohodu o vine a treste. Po uzavretí dohody o vine a treste sa podpísali príslušné zápisnice. Po podpísaní zápisníc Mgr. P opustil budovu z dôvodu ďalšieho programu a Ing. Ľ V bol odvedený na prízemie na krátke občerstvenie. Po občerstvení bol opätovne predvedený pred prokurátora JUDr. Špirka, kde bol Ing. Ľ V požiadaný o formálne úkony súvisiace s nariadením šéfa prokurátora o zosúladenie informácií poskytnutých dňa 17.06.2016 a taktiež dátumov zápisov o vydaní veci hlavne v súvislosti s trestnou činnosťou príslušníkov UBOK. Následne bolo prokurátorom vykonaná oprava chýb, opráv dátumov, aby sedelo poradie krokov a taktiež spresnenie informácií s digitálnou podobou obchodných dokumentov v súvislosti s dodávkou sieťovej techniky. Na konci rozhovoru bola Ing. Ľ V pre vysvetlenie nakreselená na hárok vo formáte A4 schéma vzťahov akcionárov resp. nakladania s akciami obchodných spoločností, o ktorých podával informácie dňa 17.06.2016. Tieto všetky informácie boli JUDr. Špirkom zapisované do počítača. Nakoniec bola prokurátorom vytlačená séria dokumentov na podpis. Ing. Ľ V si opätovne nebol vedomý, že malo ísť o formálne dokumenty, nakoľko nebol poučený o ich procesnom význame. Informácie považoval za dôverné a boli určené len pre osobu prokurátora s neželaním si prieniku uvedených informácií na verejnosť. Na požiadanie prokurátora následne Ing. Ľ V uložil pracovné verzie obchodných dokumentov v digitálnej podobe na flash ram, ktorú však v deň 23.06.2016 nevydával, ale vydal ju pracovníkom inšpekčnej služby MV SR v súvislosti s trestnou činnosťou pracovníkov UBOK a to pred dňom 17.06.2016. Následne počas výsluchu svedka-poškodeného boli Ing. Ľ V predložené za účelom jeho vyjadrenia sa k zaisteným veciam originál listiny, tvoriace obsah dozorového spisu vedeného pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 kde pri predložení originálu Zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 spísanej s Ing. Ľ V označenej sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 uviedol, že dňa 17.06.2016 nemienil podpisovať a diktovať takúto zápisnicu a ani žiadnu zápisnicu dňa 17.06.2016 nepodpisoval a skonštatoval, že ani jeden podpis na tejto zápisnici nie je jeho. Pri predložení ostatných originálov listín z uvedeného dozorového spisu pravosť svojich podpisov nepoprel, avšak opätovne uviedol, že pokiaľ ide o jeho podpisy tak je presvedčený, že pokiaľ ide dokumenty s dátumom 17.06.2016 tak tieto určite dňa 17.06.2016 nepodpisoval, ale je možné že ich podpísal dňa 23.06.2016 spolu s ostatnými listinami predloženými mu na podpis.
17.06.2017
Zo zápisnice o výsluchu svedka JUDr. D K vyplýva, že samotná zápisnica zo dňa 17.06.2016, ktorá mala byť spísaná prokurátorom USP JUDr. Špirkom s oznamovateľom Ing. Ľ V zapisovateľkou J K, prišiel osobne do jeho kancelárie prokurátor ÚŠP JUDr. Špirko a to dňa 21.06.2016 kedy priniesol zápisnicu o trestnom oznámení, ktorú mal spísať dňa 17.06.2016 s Ing. Ľ V. Pred oboznámením sa s jej obsahom ústne prokurátorovi USP vytkol, že prečo túto zápisnicu predkladá až 21.06.2016, keď mala byť spísaná dňa 17.06.2016. Okamžite dal pokyn svojej sekretárke, aby predložila pokynový lístok, kde dal pokyn na zápis tejto zápisnice do registra Gn a túto vec ihneď pridelil prokurátorovi USP Špirkovi. Následne po oboznámení sa s obsahom zápisnice uložil ústnym pokynom prokurátorovi ÚŠP JUDr. Špirkovi čo najrýchlejšie dopočuť oznamovateľa Ing. Ľ V, nakoľko v predmetnej zápisnici „nesúhlasili“ dátumy z dôvodu, že malo dôjsť k určitému protiprávnemu konaniu zo strany p. K ako aj p. P, ale dátumy uvedené v zápisnici nesúhlasili s obdobím zastávania funkcií uvedených osôb. V dobe opisovanej Ing. V, teda koniec roka 2010, celý rok 2011 a začiatok roka 2012 bola vláda p. R. Niekoľko dni na to informoval JUDr. Spirko, že dňa 23.06.2016 vykonal doplnenie trestného oznámenia s Ing. Ľ V, ktorý mu mal vysvetliť tieto nezrovnalosti v dátumoch. JUDr. D K prehlásil, že zápisnicu zo dňa 17. 06.2016 prvý krát videl dňa 21.06.2016 kedy mi ju osobne priniesol JUDr. Špirko a kedy vydal pokyn na zápis tejto zápisnice do registra Gn a pridelil ju na ďalšie konanie JUDr. Špirkovi. Tento dátum si pamätal presne, nakoľko je tento dátum uvedený na pokynovom lístku Špeciálneho prokurátora.
Zo zápisnice o výsluchu svedka J K ( štátna zamestnankyňa v Úrade špeciálnej prokuratúry ) vyplýva, že dňa 17.06.2016 zastupovala kolegyňu na podateľni a žiadnemu prokurátorovi v ten deň nebola k dispozícií ako zapisovateľka a nevyhotovovala ani opisy zápisníc resp. uznesení. Dňa 17.06.2016 vykonával úkon vo výsluchovej miestnosti, ktorá sa nachádza oproti jej kancelárií JUDr. Špirko, pričom po skončení úkonu prišiel za ňou a opýtal sa jej, či ju tam môže napísať a či mu to podpíše apo uistení, že s jej podpisom nebude problém, predložený dokument podpísala. Následne, nevie presne v ktorý deň, za ňou prišiel JUDr. Špirko s žiadosťou o podpísanie toho istého čo minule, na čo podpísala jeden list papiera.
Zo zápisnice o výsluchu svedka Ing. E V ( otec Ing: Ľ V) vyplýva, že bol informovaný obhajcom svojho syna M P o požiadavke od prokurátora JUDr. Vasila Špirka o medializáciu nejakej kauzy s čím on ako aj ostatná rodina Ing. Ľ V nesúhlasili.
Zo zápisníc o výsluchu svedkov J S, A T a J H ( príslušníci ZVJS ) zhodne vyplýva, že si vzhľadom na vykonávanie viacerých eskort nepamätajú presne na konkrétne eskorty. Osobu menom Ing. Ľ V ani JUDr. Vasil Špirko nepoznajú. Taktiež zhodne uviedli, že či už obvinený ako aj odsúdený pri predvádzaní nemôže mať pri sebe žiadne mediálne zariadenia resp. nosiče dát.
Zo zápisnice o výsluchu svedka M B (bývalý príslušník ZVJS ) vyplýva, že asi v strede júna 2016 vykonával spolu s kolegom eskortu na Ing. Ľ V z ÚVV a ÚVTOS Bratislava na ÚŠP do Pezinka, pričom eskorta prebehla klasicky, nemal u seba žiaden veci, ktoré by nesmel mať. V čase asi o 08.30 prišli na ÚŠP a obvineného predviedli pred prokurátora JUDr. Špirka. Následne neskôr prišiel aj právnik. Následne bolo zo strany prokurátora oznámené príslušníkom ZVJS, že nemôžu byť pri úkone, čo telefonicky oznámili nadriadenému, ktorý s tým súhlasil, kde pri začatí úkonu sedeli pred kanceláriou. Potom právnik odišiel a v miestnosti ostal len Ing. V a JUDr. Špirko. Za dverami počul ako sa bavili o najvyššej politike, pričom Ing. V vysvetľoval prokurátorovi ako fungoval celý systém ohľadom fungovania zjednodušene prania peňazí. V spomínal mená K a P. Prokurátor hovoril V niečo o tom, že klasický DPH-čkár a že ak by pomohol objasniť a vysvetliť systém prepojenia politiky a štátnych inštitúcií, pomohol by zmeniť systém na Slovensku, tým, že by bola vyvodená zodpovednosť v najvyšších kruhoch, tiež narážal na kauzu B. Počas výsluchu prokurátor zapisoval na počítači. Úkon skončil asi okolo 16.00 hod., počas ktorého bola aj prestávka na obed. Po skončení úkonu a po prehliadke V bol tento opäť eskortovaný naspäť.
Zo zápisnice o výsluchu svedka M K vyplýva, že začiatkom júna 2016 bola z ÚŠP odovzdaná časť trestného oznámenia pána Ľ V, týkajúca sa podozrenia z trestnej činnosti, ktorej sa dopustili príslušníci policajného zboru, kde po začatí trestného stíhania boli v dňoch 15.06.2016 až 16.06.2016 s Ľ V vykonané procesné úkony a to dňa 15.06.2016 po jeho odovzdaní z ÚVV Bratislava v mieste trvalého bydliska u pani C vydanie veci dôležitých pre trestné konanie a následne úkon výsluch svedka, po ktorom bol Ľ V odovzdaný späť do ÚVV Bratislava. Následne dňa 16.06.2016 bol s Ľ V v tej istej trestnej veci vykonaný úkon výsluch svedka v rámci ktorého mu bolo umožnené vydať telefonické kontakty z osobného počítača, ktorý na ten účel priniesla sestra Ľ V pani C, a po ukončení ktorého bol Ľ V preeskortovaný a odovzdaný do ÚVV Bratislava. Iné procesné úkony s Ľ V v týchto dňoch vykonané neboli. Dňa 17.06.2016 nebol s Ľ V v predmetnej veci vykonaný žiadny procesný ani iný úkon.
Zo zápisnice o výsluchu svedka I Č ( sestra Ing. Ľ V ) vyplýva, že sa asi v lete 2016 zúčastnila na úkonoch na polícií, ktoré boli realizované s jej bratom Ing. Ľ V a to u nej doma, kde policajti hľadali bratovu tašku s notebookom a potom odišli. Na druhý deň bola kontaktovaná políciou, aby priniesla na políciu do Ružinova osobnú tašku brata aj s notebookom. Uvedenú tašku priniesla a odovzdala bratovi, ten niečo policajtom v počítači ukázal a následne jej bol počítač aj s taškou odovzdaný a odniesla ho domov.
Zo zápisnice o výsluchu svedka M M vyplýva, že na úrad inšpekcie bola odstúpená časť oznámenia pána V poukazujúca na trestnú činnosť policajtov. V júni minulého roka, v stredu a vo štvrtok, boli vykonávané zaisťovacie úkony a výsluch pána Ing. V a to tak, že pán V bol z UVV Bratislava predvedený do bytu jeho sestry, kde vydal nejaké počítačové údaje. Po skončení zaisťovacieho úkonu bol preeskortovaný na odbor na Ružinovskú ulicu v Bratislave, kde bol vykonaný jeho výsluch. Na druhý deň bol taktiež vyzdvihnutý z ÚVV Bratislava eskortovaný na odbor na výsluch. V niektorí z uvedených dní sa dostavila sestra pána V a priniesla mu notebook z dôvodu vydania nejakých vizitiek resp. kontaktných údajov súvisiacich s predmetnou vyšetrovanou vecou. V mal u sestry viacero USB aj pamäťových kariet, ktoré pri úkone prehadzoval a hľadal tie údaje, ktoré chcel vydať. Vydané veci súvisiace s ich vecou si vyšetrovateľ nechal do konania a ostatné zaslal prokurátorovi. Pôvodne bol udelený súhlas na vykonávanie úkonov počas troch dni, teda streda, štvrtok, piatok, ale úkony sa stihli vykonať počas dvoch dní, teda v piatok nebol realizovaný v ich veci s V žiadny úkon.
V konaní bola podľa § 101 Trestného poriadku vykonaná prehliadka iných priestorov v kancelárií č. 425 administratívnej budovy na Suvorovovej ulici 5/A, v Pezinku, súpisné číslo 4342 a 4343, v správe Špecializovaného trestného súdu, Suvorovova 5/A, Pezinok, zapísanej na liste vlastníctva č. 9011, parcelné číslo 841/33 a 841/34, vedenom Správou katastra mesta Pezinok, katastrálne územie Pezinok vo vlastníctve Slovenskej republiky, ktorých užívateľom je Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, pri ktorej boli zaistené veci spisový materiál sp. zn. VII/2 Gn 172/16/1000, spisový materiál sp. zn. VII/1 Gv 96/16/1000, identická kópia pevného disku z PC 008PC137 inventarizačné číslo 16294, dáta z pamäte mobilného telefónu zn. LG G3S IMEI 355403065906015 a údaje z USB PQ1 256 MB.
V konaní bola vykonaná obhliadka miesta a to v kancelárií č. 416, č. 414a a č. 414b administratívnej budovy na Suvorovovej ulici 5/A, v Pezinku, súpisné číslo 4342 a 4343, v správe Špecializovaného trestného súdu, Suvorovova 5/A, Pezinok, zapísanej na liste vlastníctva č. 9011, parcelné číslo 841/33 a 841/34, vedenom Správou katastra mesta Pezinok, katastrálne územie Pezinok vo vlastníctve Slovenskej republiky, ktorých užívateľom je Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, pri ktorej boli zaistené v kancelárií č. 416 identická kópia pevného disku počítača HPCZC 8465961 ( HIM 02921 ) a v kancelárií č. 414a a č. 414b identická kópia pevného disku počítača GP SR/HIM 01614.
V konaní bol podľa § 89 ods. 1 Trestného poriadku dobrovoľným vydaním veci zaistený spisový materiál sp. zn. spisový materiál pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 v troch zväzkoch zviazaný v pevných doskách a spisový materiál pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 a to spisový obal sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000, pokynovy list sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 zo dňa 21.06.2016 ( počet listov 1 ), zápisnica o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 spísaná s Ing. V označená sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 ( 6 listov ), v euroobale zápisnica o vydaní veci zo dňa 17.06.2016 s Ing. Ľ V sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 tri kusy ( počet listov 6 ) spolu s USB kľúčom 8GB Verbatim bez výrobného čísla v obálke, zápisnica o trestnom oznámení - doplnenie zo dňa 23.06.2016 s Ing. Ľ V bez označenia spisovou značkou ( počet listov 3 ) a k nej spinkou pripnutá perom nakreslená schéma ( počet listov 1 ), žiadosť o poskytnutie informácii - dožiadanie zo dňa 30.06.2016 v dvoch vyhotoveniach ( počet listov 4 ), zápisnica o trestnom oznámení zo dňa
17.06.2016 s Ing. Ľ V bez označenia spisovou značkou v dvoch vyhotoveniach ( počet listov 12 ), memorandum o porozumení ( počet listov 3 ), zápisnica o trestnom oznámení - doplnenie zo dňa 23.06.2016 s Ing. Ľ V bez označenia spisovou značkou (počet listov 3 ).
Do konania boli na základe príkazu sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Banská Bystrica zabezpečené údaje o uskutočnenej telekomunikačnej prevádzke vo vzťahu k telefónnemu číslu 0907 244 833 evidovaného na osobu JUDr. Vasil Spirko za obdobie od 00.00 h dňa 02.05.2016 do 24.00 h dňa 29.06.2016 a to v rozsahu odchádzajúcich a prichádzajúcich hovorov, vrátane prehľadu odoslaných a prijatých textových a obrazových správ ( SMS, MMS ).
Za účelom vyhodnotenia zaistených počítačových údajov bol do konania pribratý Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru. Zo znaleckého posudku CES: PPZ- KEU-BA-EXP-2016/11250 vyplýva, že počítačové údaje zaistené z vecí pri prehliadke iných priestorov a obhliadkou miesta boli na mieste zaistené na externý pevný disk značky Seagate NA82VQHE a tento obsahuje identickú kópiu pevného disku PC 008PC137 ako stopa č. 1, zálohu dát z pamäte mobilného telefónu zn. LG G3S, IMEI 355403065906015 ako stopa č. 2, údaje z USB PQI 256MB ako stopa č. 3 a identickú dátovú kópiu pevného disku PC HPCZC 8465961 HIM 02921 ako stopa č. 4 a identickú kópiu.
Expertízne skúmanie bolo zamerané na vyhľadávanie textových súborov či už uložených alebo vymazaných z obdobia 17.06.2016 až 23.06.2016, ktoré obsahujú aspoň jeden zo znakových reťazcov: „204/13/1000“, „153/16/1000“, „96/16/1000“, „172/16/1000“, „V“, „Zápisnica o trestnom oznámení“, „konanie o dohode o vine a treste“, „poznámky“ a na zistenie elektronickej komunikácie zo zálohy dát z mobilného telefónu značky LG z obdobia od 02.05.2016 do 22.07.2016. Expertíznym skúmaním stopy č. 2 ( mobilný telefón zn. LG ) bolo zistené, že obvinený prostredníctvom aplikácie Viber osobe označenej ako Spirko Peter 2 odoslal dňa 21.06.2016 v čase o 12:28:06 (UTC+2) správu s textom „Cau..no K je moj..nemas ne neho niečo nech konečne rozbehneme Waterloo..:)))“. Expertíznym skúmaním stopy č. 3 ( USB PQI 256 MB ) bolo zistené, že na predmetnom nosiči dát sa nachádzal dokument nazvaný „Spirko - V - TO.doc“ s dátumom a časom vytvorenia 17.6.2016 7:56:39 a s dátumom a časom poslednej úpravy 23.6.2016 14:18:20 a taktiež dokument s názvom „zápisnica o vydaní veci.docx“ s dátumom a časom vytvorenia 23.6.2016 12:45:00 a s dátumom a časom poslednej úpravy 23.6.2016 13:49:38. Expertíznym skúmaním stopy č. 4 ( HPCZC 8465961 v kancelárii 416 ) bolo zistené, že na predmetnom počítači boli vyhotovené dokumenty s názvom „Spirko%20-%20Va%20-%20TO((Autosaved- 305268061020913424)).asd“ po obnovení znalcom pod názvom „S - V - TO(2)“ s dátumom a časom vytvorenia 23.6.2016 13:50:44 a s dátumom a časom poslednej zmeny 23.6.2016 13:50:44, ďalej dokument s názvom „Spirko%20-%20V%20- %20TO((Autosaved-305268073021246128)).asd“ po obnovení znalcom pod názvom „Spirko -V - TO“ s dátumom a časom vytvorenia 23.6.2016 14:01:13 a s dátumom a časom poslednej zmeny 23.6.2016 14:01:13 a dokument s názvom „Spirko%20-%20V%20- %20TO((Autosaved-305268091331291536)).asd“ po obnovení znalcom pod názvom „Spirko%20-%20V%20-%20TO((Autosaved-305268061020913424))“ s dátumom a časom vytvorenia 23.6.2016 14:12:43 a s dátumom a časom poslednej zmeny 23.6.2016 14:12:43.
Za účelom znaleckého preskúmania zápisníc zaistených dňa 27.07.2016 podľa § 89 ods. 1 Trestného poriadku bol do konania pribratý znalec z odboru kriminalistika odvetvie grafická diagnostika. Zo záverov znaleckého posudku č. 3/2016 znalca Ing. A J, ev. č. 914805 vyplýva, že na základe graficko-diagnostického preskúmania predmetných zápisníc zo dňa 17.06.2016 o trestnom oznámení z hľadiska ich pôvodnosti bolo zistené, že jednotlivé listy papiera Zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, označenej spisovou značkou VII/2GN 161/16/1000 nevykazujú navzájom úplnú zhodu hodnotených opticko-fyzikálnych vlastností a boli zošívané viackrát. Jednotlivé listy papiera Zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, bez označenia spisovou značkou, označenej rímskou číslicou I nevykazujú navzájom úplnú zhodu hodnotených opticko- fyzikálnych vlastností. Zošitie listov zápisnice je pôvodné. Jednotlivé listy papiera Zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, bez označenia spisovou značkou, označenej rímskou číslicou II, s výnimkou štvrtého listu, sú navzájom zhodné. Zošitie listov zápisnice je pôvodné. Na základe graficko-diagnostického preskúmania predmetných zápisníc zo dňa 17.06.2016 o trestnom oznámení z hľadiska ich obsahovej stránky vyhotovenia bolo zistené, že predmetné zápisnice sú obsahovo identické, s výnimkou piatej strany Zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, označenej spisovou značkou VII/2GN 161/16/1000, na ktorej, v porovnám s ostatnými dvomi zápisnicami chýba časť textu „znamená, že tieto aj boli zbytočné. Muselo sa preto inovovať najprv jednotlivé“. Text piatej strany Zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, označenej spisovou značkou VII/2GN 161/16/1000 sa vyznačuje posunom textových komponentov v 1. až 14. riadku vzhľadom na text piatej strany ostatných dvoch zápisníc. Text piatej strany Zápisnice o trestnom oznámení zo 17.06.2016 označenej spisovou značkou VII/2GN 161/16/1000 od 15. riadku už ďalej korešponduje s textom 16. riadku a nasledujúcich riadkov piatej strany ostatných dvoch zápisníc. S prihliadnutím znalca na skutočnosť, že z dôvodu chýbajúcej časti textových zápisov zvyšok vety nedáva zmysel, je možné predpokladať, že k strate inkriminovanej časti textu mohlo dôjsť napr. nevedomým vymazávaním textu pri písaní, či editovaním dokumentu v medzikrokoch tlače jednotlivých strán textu, resp. iným spôsobom. Na základe graficko- diagnostického preskúmania predmetných zápisníc zo dňa 17.06.2016 o trestnom oznámení z hľadiska ich formálnej stránky vyhotovenia bolo zistené, že predmetné zápisnice majú jednotné formátovanie, t. j. úpravu textu - zhodujú sa fontom a veľkosťou písma v jednotlivých častiach textu - nadpisoch, podnadpisoch, odsekoch, v zarovnaní, odsadení a riadkovaní textu. Zápisnica o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, bez označenia spisovou značkou, označená rímskou číslicou I a zápisnica o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 bez označenia spisovou značkou, označená rímskou číslicou II, v porovnaní so Zápisnicou o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 označenou spisovou značkou VII/2GN 161/16/1000, sa vyznačujú textom vychýleným z horizontálnej roviny riadku, v dôsledku čoho je text na všetkých stranách vyhotovený šikmo vzhľadom na okraje listov papiera. Tieto odchýlky kolíšu, jednak v rámci príslušných strán týchto dvoch zápisníc, ale aj medzi jednotlivými stranami jednej i druhej zápisnice. Uvedený jav je typický pri kopírovaní fyzických predlôh alebo pri tlači v dôsledku posunutia listov papiera v tlačovom zariadení. Predmetné zápisnice sú vyhotovené elektrografickou tlačou na princípe tonera, pričom textové zápisy na Zápisnici o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, označenej spisovou značkou VII/2GN 161/16/1000 sa vyznačujú rozdielnymi charakteristickými znakmi tlače v porovnaní s textovými zápismi ostatných dvoch zápisníc. Na základe uvedených zistení je možné konštatovať, že predmetné zápisnice majú rovnaký pôvod. Zápisnica o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, označená spisovou značkou VII/2GN 161/16/1000 bola vyhotovená na inom zariadení než ostatné dve zápisnice. Na základe graficko-diagnostického preskúmania a vzájomného porovnania predmetných zápisníc z hľadiska písacích prostriedkov použitých pri vyhotovení podpisov bolo zistené, že podpisy na predmetných zápisniciach boli vyhotovené najmenej štyrmi odlišnými písacími prostriedkami. Podpisy na Zápisnici o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, označenej spisovou značkou VII/2GN 161/16/1000 boli vyhotovené najmenej dvomi písacími prostriedkami, guľôčkovými perami s odlišnou náplňou modrej pasty. Podpisy na ostatných siedmich predmetných zápisniciach boli vyhotovené najmenej dvomi druhovo odlišnými písacími prostriedkami, a to guľôčkovým perom/perami s náplňou modrej pasty ( odlišnej od náplní hore-uvedených guľočkových pier ) a perom/perami s modrou tekutou náplňou. Na základe uvedených zistení je možné konštatovať, že Zápisnica o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, označená spisovou značkou VII/2GN 161/16/1000 bola podpísaná použitím iných písacích prostriedkov než aké boli použité pri podpisovaní ostatných siedmich predmetných zápisníc.
Za účelom znaleckého preskúmania podpisov na zápisniciach zaistených dňa
27.07.2016 podľa § 89 ods. 1 Trestného poriadku bol do konania pribratý znalec z odboru Písmoznalectvo odvetvie Ručné písmo ( identifikácia pisateľa ). Zo záverov znaleckého posudku č. 06/2017 znalca Mgr. M Z, ev. č. 913890 vyplýva, že Sporné podpisy SM 1/1 až SM 1/6 obsiahnuté na jednotlivých stranách Zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 označenej spisovou značkou VII/2 Gn 161/16/1000 (6 listov), nevyhotovil ten istý pisateľ, ktorý vyhotovil sporné podpisy SM 2/1 až SM 6/6 a porovnávacie podpisy PM 1/1 až PM 3/7 obsiahnuté na jednotlivých stranách Zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 bez označenia spisovou značkou označenej rímskou číslicou I (6 listov), Zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 bez označenia spisovou značkou označenej rímskou číslicou II (6 listov), Zápisnice o trestnom oznámení - Doplnenie zo dňa 23.06.2016 bez označenia spisovou značkou (3 listy) s perom nakreslenou schémou (1 list), Zápisnice o trestnom oznámení - Doplnenie zo dňa 23.06.2016 bez označenia spisovou značkou (3 listy), Zápisnice o vydaní veci zo dňa 17.06.2016, označenej spisovou značkou VII/2 Gn 161/16/1000 tri exempláre (6 listov), Zápisnice o doplnení zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 06.07.2016 podľa § 196 ods. 2 trestného zákona ČVS: PPZ-539/NKA-PK-ZA-2016 zo dňa 20.07.2016, Zápisnice o výsluchu svedka - poškodeného ČVS: PPZ-539/NKA-PK-ZA- 2016 zo dňa 29.07.2016 a Zápisnice o výsluchu svedka - poškodeného ČVS: PPZ-539/NKA- PK-ZA-2016 zo dňa 10.10.2016. Sporné podpisy SM 1/1 až SM 1/6 jednoznačne nie sú pravými podpismi Ing. Ľ V a s vysokou mierou pravdepodobnosti hraničiacou s istotou boli vyhotovené metódou napodobnenia podľa pravých podpisov Ing. Ľ V ktoré mal falšovateľ k dispozícií. Sporné podpisy SM 2/1 až SM 6/6 jednoznačne sú pravými podpismi Ing. Ľ V.
Zo správy Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici vyplýva, že Ing. Ľ V bol od dňa 24.05.2016 do 31.05.2016 a od dňa 14.06.2016 do 28.06.2016 eskortovaný na do Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave.
Zo správy Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave vyplýva, že Ing. Ľ V bol počas pobytu v ÚVV a ÚVTOS Bratislava predvedený na vyšetrovacie miestnosti na základe žiadosti jeho právneho zástupcu M P dňa 27.05.2016 v čase od 15.45 do 16.10 hod., dňa 17.06.2016 v čase od 15.45 do 16.07 hod., dňa 20.06.2016 v čase od 14.24 do 15.17 hod., dňa 21.06.2016 v čase od 16.20 do 17.00 hod., dňa 22.06.2016 v čase od 08.55 do 09.30 hod. a v čase od 16.05 do 16.30 hod., dňa 23.06.2016 v čase od 16.44 do 17.18 hod. a dňa 27.06.2016 v čase od 07.20 do 08.00 hod.. Zároveň boli s menovaným vykonané eskorty na ÚŠP PK v dňoch 25.05.2016,
26.05.2016, 17.06.2016 a 23.06.2016.
Zo správy Ústavu na výkon trestu. odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou a najmä z osobného spisu Ing. Ľ V je zrejmé, že sa v ňom okrem iných nachádza aj
žiadosť Úradu špeciálnej prokuratúry pod č. VII/2 Gn 153/16/1000-6 zo dňa 16.06.2016 adresovaná ÚVTOS a ÚVV Bratislava o zabezpečenie eskorty a predvedenie obvineného Ing. Ľ V na Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR do Pezinka a to dňa 17.06.2016 v čase o 08.00 hod. podpísaná prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom, zaslaná faxom dňa 16.06.2016. V osobnom spise Ing. Ľ V sa nachádza aj žiadosť Úradu špeciálnej prokuratúry pod č. VII/2 Gn 153/16/1000 zo dňa 10.06.2016 adresovaná ÚVTOS a ÚVV Banská Bystrica o predvedenie obvineného Ing. Ľ V mimo ústav v inej trestnej veci za účelom vykonania úkonov výsluchu svedka a vydania veci a to do Ústavu na výkon väzby v Bratislave v dňoch od 15.06.2016 a 17.06.2016 pre účely realizácie úkonov vyšetrovateľa MV SR, Sekcia kontroly a inšpekčnej služby, Odbor boja proti korupcii a organizovanej kriminality, Bratislava, ktorý zabezpečí aj stráženie obvineného, podpísaná prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom a so súhlasom predsedu senátu Špecializovaného trestného súdu, zaslaná faxom dňa 14.06.2016. Taktiež sa v osobnom spise Ing. Ľ V nachádza žiadosť Úradu špeciálnej prokuratúry pod č. VII/2 Gn 153/16/1000 zo dňa 14.06.2016 adresovaná ÚVTOS a ÚVV Bratislava o zabezpečenie vydania obvineného Ing. Ľ V pre potreby realizácie úkonov iného trestného konania príslušníkom Sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR v dňoch od 15.06.2016 do 17.06.2016 v čase od 08.00 hod. každého dňa, podpísaná prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom, zaslaná faxom dňa 14.06.2016. V osobnom spise Ing. Ľ V sa tiež nachádza žiadosť Úradu špeciálnej prokuratúry pod č. VII/1 Gv 204/13-190 zo dňa 16.06.2016 adresovaná ÚVTOS a ÚVV Banská Bystrica o predvedenie obvineného Ing. Ľ mimo ústav v trestnej veci, pre ktorú bol vzatý do väzby, za účelom postupu podľa § 232 a nasl. Trestného poriadku na Úrad špeciálnej prokuratúry vPezinku dňa 23.06.2016 o 08.30 hod., podpísaná prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom a so súhlasom predsedu senátu Špecializovaného trestného súdu, zaslaná faxom dňa 16.06.2016.
Zo správy expozitúry Stred národnej jednotky finančnej polície národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru vyplýva, že na uvedenej jednotke sa na základe vlastného podnetu na začatie trestného stíhania č. PPZ-NKA-JFP3-10-032/2016 zo dňa 13.06.2016 pod ČVS: PPZ-475/NKA-FP-ST-2016 vedie trestné stíhanie pre pokračovací zločin neodvedenie dane a poistného podľa § 277 ods. 1, ods. 2 písm. a), ods. 4 Trestného zákona v jednočinnom súbehu so zločinom skrátenie dane a poistného podľa § 276 ods. 1, ods. 2 písm. c), ods. 4 Trestného zákona spáchaný závažnejším spôsobom konania s poukazom na § 138 písm. i) Trestného zákona, ktorého sa mala dopustiť osoba vystupujúca pod menom Ing. Ľ V a ďalšie. Rozhodnutie o začatí trestného stíhania bolo príslušným vyšetrovateľom PZ vydané postupom podľa § 199 ods. 1, ods. 2 Trestného poriadku dňa 13.07.2016.
Zo správy odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite Úradu inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky vyplýva, že v dňoch 15.06.2016 a 16.06.2016 boli s Ing. Ľ. V vykonané výsluchy svedka a dňa 15.06.2016 Ing. Ľ. V v zmysle § 98 ods. 1 Trestného poriadku dobrovoľne pre účely trestného konania vydal veci pre trestné konanie. Dňa 17.06.2016 nebol s Ing. Ľ V vyšetrovateľom SKIS UIS OBKOK MV SR vykonaný žiadny procesný úkon.
Z dozorových spisov sp. zn. VII/2 Gn 172/16/1000, sp. zn. VII/1 Gv 96/16/1000 a sp. zn. VII/2 Gn 153/16/1000 vyplýva, že sa jedná o trestnú vec pre podozrenia z páchania trestnej činnosti bývalými príslušníkmi UBOK-u Bratislava, na ktorých dňa 25.05.2016 v Pezinku u prokurátora JUDr. Vasila Špirka podal oznamovateľ Ing. Ľ V oznámenie vo forme zápisnice o trestnom oznámení, na základe ktorého bolo dňa 10.06.2016 vyšetrovateľom odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite pod ČVS: SKIS- 33/BKOK-V-2016 podľa § 199 ods. 1 Trestného poriadku začaté trestné stíhanie. Zároveň obsah dozorových spisov tvoria okrem iných listín aj žiadosť Úradu špeciálnej prokuratúry pod č. VII/2 Gn 153/16/1000-6 zo dňa 16.06.2016 adresovaná ÚYTOS aÚYV Bratislava o zabezpečenie eskorty a predvedenie obvineného Ing. Ľ V na Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR do Pezinka a to dňa 17.06.2016 v čase o 08.00 hod. podpísaná prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom; žiadosť Úradu špeciálnej prokuratúry pod č. VII/2 Gn 153/16/1000 zo dňa 10.06.2016 adresovaná ÚVTOS aÚVV Banská Bystrica o predvedenie obvineného Ing. Ľ V mimo ústav v inej trestnej veci za účelom vykonania úkonov výsluchu svedka a vydania veci a to do Ústavu na výkon väzby v Bratislave v dňoch od 15.06.2016 a 17.06.2016 pre účely realizácie úkonov vyšetrovateľa MV SR, Sekcia kontroly a inšpekčnej služby, Odbor boja proti korupcii a organizovanej kriminality, Bratislava, ktorý zabezpečí aj stráženie obvineného, podpísaná prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom a so súhlasom predsedu senátu Špecializovaného trestného súdu, zaslaná faxom dňa 14.06.2016; žiadosť Úradu špeciálnej prokuratúry pod č. VII/2 Gn 153/16/1000 zo dňa 14.06.2016 adresovaná ÚVTOS aÚVV Bratislava o zabezpečenie vydania obvineného Ing. Ľ V pre potreby realizácie úkonov iného trestného konania príslušníkom Sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR v dňoch od 15.06.2016 do 17.06.2016 v čase od 08.00 hod. každého dňa, podpísaná prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom.
Z dozorového spisu sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 vyplýva, že konanie o dohode o vine a treste v predmetnej trestnej veci vedenej proti obvinenému Ing. Ľ Va začalo v Pezinku na Úrade špeciálnej prokuratúry dňa 25.05.2016 o 09.50 hod., z ktorého bola vyhotovená zápisnica o konaní o dohode o vine a treste, a ktoré bolo prerušené na deň 26.05.2016 o 13.00 h.. V dozorovom spise sa nachádza žiadosť Úradu špeciálnej prokuratúry pod č. VII/1 Gv 204/13-190 zo dňa 16.06.2016 adresovaná ÚVTOS aÚVV Banská Bystrica o predvedenie obvineného Ing. Ľ V mimo ústav v trestnej veci, pre ktorú bol vzatý do väzby, za účelom postupu podľa § 232 a nasl. Trestného poriadku na Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku dňa 23.06.2016 o 08.30 hod., podpísaná prokurátorom JUDr. Vasilom Špirkom a so súhlasom predsedu senátu Špecializovaného trestného súdu. Dňa 23.06.2016 bola na Úrade špeciálnej prokuratúry v Pezinku pod č. VII/1 Gv 204/13/1000 spísaná s obvineným Ing. Ľ V, za prítomnosti obhajcu M P Zápisnica o konaní o dohode o vine a treste a následne toho istého dňa 23.06.2016 bola spísaná samotná Dohoda o vine a treste, na základe ktorej bol dňa 29.06.2016 Špecializovaným trestným súdom v Banskej Bystrici vydaný rozsudok, ktorým schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obžalovaným Ing. Ľ V a odsúdil ho k úhrnnému trestu odňatia slobody vo výmere 56 mesiacov nepodmienečne do ústavu s minimálnym stupňom stráženia.
Zo zabezpečených dôkazov a listinných materiálov z vykonaného vyšetrovania vyplývajú nasledujúce skutočnosti.
V konaní vedenom na ÚŠP GP SR pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 proti obvinenému Ing. Ľ V za pokračujúci zločin neodvedenia dane a poistného a iné podľa § 277 ods. 1, ods. 4 Trestného zákona a iné bolo dňa 16.05.2016 na Špecializovanom trestnom súde pod sp. zn. BB-4T/3/2016 vedené hlavné pojednávanie, ktoré bolo za účelom uzavretia dohody o vine a treste prerušené do dňa 29. -30. júna 2016 a 01.07.2016 o 09.30 hod..
Dňa 25.05.2016 bol Ing. Ľ V predvedený na ÚŠP GP SR na základe žiadosti prokurátora pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 so súhlasom predsedu špecializovaného trestného súdu vo veci, v ktorej bol vzatý do väzby, z ktorého úkonu bola pod zp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 dňa 25.05.2016 spísaná zápisnica o konaní o dohode o vine a treste. Zároveň dňa 25.05.2016 Ing. Ľ V podal u prokurátora JUDr. Vasila Špirka trestné oznámenie na bývalých príslušníkov UBOK-u, ktoré bolo pod sp. zn. VII/2 Gn 153/16/1000 odstúpené na odbor boja proti korupcii a organizovanej kriminalite úradu inšpekčnej služby Sekcie kontroly a inšpekčnej služby, na základe ktorého bolo dňa 10.06.2016 pod ČVS: SKIS- 33/BKOK-V-2016 podľa § 199 ods. 1 Trestného poriadku začaté trestné stíhanie.
V dňoch 15.06.2016 a 16.06.2017 boli na základe žiadosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry JUDr. Vasila Špirka pod sp. zn. VII/2 Gn 153/16/1000 zo dňa 10.06.2016 so súhlasom predsedu senátu Špecializovaného trestného súdu o predvedenie obvineného Ing. Ľ V mimo ústav v inej trestnej veci za účelom vykonania úkonov výsluch svedka a vydania veci v dňoch 15.06.2016 a 17.06.2016 ako aj na základe žiadosti prokurátora zo dňa 14.06.2016 o zabezpečenie vydania obvineného príslušníkom Sekcie kontroly a inšpekčnej služby v dňoch od 15.06.2016 do 17.06.2016, realizované úkony trestného konania vedeného pod ČVS: SKIS-33/BKOK-V-2016. Úkony realizované v trestnej veci ČVS: SKIS-33/BKOK-V-2016 boli nakoniec vykonané iba v dňoch 15.06.2016 a 16.06.2016 o čom svedčia príslušné výsluchy svedkov ako aj správa odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite Úradu inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
Dňa 17.06.2016 bol príslušníkmi ZVJS z Bratislavy na ÚŠP GP SR do Pezinka za účelom poskytnutia informácií predvedený Ing. Ľ V aj napriek už skončeným úkonom v trestnej veci vedenej pod ČVS: SKIS-33/BKOK-V-2016 a to na základe žiadosti prokurátora pod sp. zn. VII/2 Gn 153/16/1000 zo dňa 16.06.2016 bez uvedenia dôvodu predvedenia. Dňa 17.06.2016 však žiadny úkon deklarovaný v žiadosti prokurátora pod sp. zn. VII/2 Gn 153/16/1000 zo dňa 10.06.2016 so súhlasom predsedu senátu Špecializovaného trestného súdu o predvedenie obvineného Ing. Ľ V mimo ústav v inej trestnej veci za účelom vykonania úkonov výsluch svedka a vydania veci, vykonaný nebol, pričom na dosiahnutie predvedenia Ing. Ľ V na deň 17.06.2016 na ÚŠP bola ako dôvod predvedenia zo strany prokurátora využitá žiadosť dozorovanej veci pod sp. zn. VII/2 Gn 153/16/1000, čo je trestná vec vedená na odbore boja proti korupcii a organizovanej kriminalite Úradu inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pod ČVS: SKIS-33/BKOK-V-2016. Zo zaistených počítačových údajov, z ich následných znaleckých skúmaní ako aj zo znaleckých skúmaní originálov zápisníc nachádzajúcich sa v zaistenom dozorovom spise vedenom na ÚŠP pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 ako aj z jednotlivých príslušných výpovedí ďalej vyplýva, že zápisnica o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 zaistená zaisťovacím úkonom vydaním veci ako originál “Zápisnica o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 spísaná s Ing. V označená spisovou značkou VII/2 Gn 161/16/1000 ( 6 listov )”, na základe ktorej bol dňa 21.06.2016 založený dozorový spis vedený na ÚŠP pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000, nachádzajúca sa na USB PQI 256 MB ( stopa č. 3 pri prehliadke iných priestorov ) ako textový dokument nazvaný „Spirko - V - TO.doc“ s dátumom a časom vytvorenia 17.6.2016 7:56:39 a s dátumom a časom poslednej úpravy 23.6.2016 14:18:20 uložená na predmetnom nosiči dát pozostávajúci z dvoch textovo zapísaných zápisníc spísaných s oznamovateľom Ing. Ľ V a to zo zápisnice o trestnom oznámení - doplnenie zo dňa 23.06.2016 a zo zápisnice o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016, nebola podpísaná pri mene Ing. Ľ V tým istým pisateľom ako všetky ostatné listiny a dokumenty s podpisom Ing. Ľ V, tvoriace dozorový spis vedený na ÚŠP pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000. Ďalej je potrebné uviesť, že listina tvoriaca súčasť zaisteného dozorového spisu sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 zaistená vydaním veci v origináli ako “Zápisnica o vydaní veci zo dňa 17.06.2016 s Ing. Ľ V sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 tri kusy ( počet listov 6 ) spolu s USB kľúčom 8 GB Verbatim bez výrobného čísla v obálke” sa nachádzala na USB PQI 256 MB ( stopa č. 3 pri prehliadke iných priestorov ) ako textový dokument s názvom „zápisnica o vydaní veci.docx“ s dátumom a časom vytvorenia 23.6.2016 12:45:00 a s dátumom a časom poslednej úpravy 23.6.2016 13:49:38, z čoho vyplýva, že predmetná zápisnica o vydaní veci nebola vytvorená dňa 17.06.2016, ale až dňa 23.06.2016. Z obsahu predmetnej zápisnice o vydaní veci vyplýva, že Ing. Ľ V bol vyzvaný na jej vydanie a pokiaľ by tak neučinil mohli by byť zo strany prokurátora voči nemu vyvodené príslušné represívne kroky. Je potrebné zdôrazniť, že táto zápisnica, resp. výzva na vydanie veci bola vykonaná pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 a podľa § 89 Trestného poriadku. V zmysle § 89 ods. 3 Trestného poriadku je oprávnený vyzvať na vydanie veci predseda senátu pred začatím trestného stíhania alebo v prípravnom konaní prokurátor alebo policajt. Z vykonaných dôkazov vo vyšetrovní je však bez pochybností zrejmé, že vo veci VII/2 Gn 161/16/1000 do vykonania vydania veci a výzvy na vydanie veci začaté trestné stíhanie nebolo a nestalo sa tak ani do dňa 12.10.2016, kedy bol listinný materiál pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 odstúpený z ÚŠP GP SR na expozitúru Západ národnej protikorupčnej jednotky národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru k ďalšej realizácií. Vzhľadom ku skutočnosti, že vydaná vec, resp. jej obsah nebola použitá pre potreby trestného stíhania je v súvislostiach už zadokumentovaných dôkazov dôvodné predpokladať, že by po prípadnej medializácii predmetného trestného oznámenia zo dňa 17.06.2016 slúžili na diskreditáciu dotknutých osôb.
Dňa 23.06.2016 bol na základe žiadosti prokurátora pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 zo dňa 16.06.2016 so súhlasom predsedu senátu Špecializovaného trestného súdu v ranných hodinách na ÚŠP do Pezinka predvedený Ing. Ľ V za účelom uzavretia dohody o vine a treste v konaní vedenom na ÚŠP pod zp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000, ku ktorej uzatvoreniu aj došlo v uvedený deň za prítomnosti obhajcu M P, kedy predmetné konanie o dohode o vine a treste pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 bolo podľa zápisnice začaté o 09.00 hod. a skončilo o 11.15 hod. toho istého dňa, pričom bola následne dňa 23.06.2016 pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 o 11.20 hod. spísaná samotná Dohoda o vine a treste za prítomnosti Ing. Ľ V a M P, ktorá bola následne dňa 29.06.2016 v Banskej Bystrici rozsudkom Špecializovaného trestného súdu pod sp. zn. BB- 4T/3/2016 schválená, čo vyplýva z výpovedi svedkov-poškodených, z dozorového spisu zp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 ako aj zo správy Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou.
Zo zápisníc o výsluchoch svedkov-poškodených ďalej vyplýva skutočnosť, že prokurátor JUDr.Vasil Špirko po vyhotovení listiny “Zápisnica o trestnom oznámení zo dňa spísaná s Ing. V označená spisovou značkou VII/2 Gn 161/16/1000 ( 6 listov)”, na základe ktorej bol dňa 21.06.2016 založený dozorový spis vedený na ÚŠP pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 nepodpísanú Ing. Ľ V a počas prebiehajúcich vyššie uvedených konaní, žiadal prostredníctvom Ing. Ľ V a najmä prostredníctvom obhajcu M P, aby samy resp. prostredníctvom poslancov Národnej rady Slovenskej republiky zverejnili obsah predmetnej zápisnice resp. aby udelili súhlas na zverejnenie obsahu predmetnej zápisnice alebo, aby aspoň potvrdili existenciu konania súvisiaceho s predmetnou zápisnicou, pričom nevyhovenie tejto svojej požiadavky podmienil možnosťou uplatnenia si výberovej príslušnosti na vykonávanie prokurátorského dozoru v ďalšom konaní vedenom proti podozrivému Ing. Ľ V na expozitúre Stred národnej jednotky finančnej polície národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru, pričom by v prípade nevyhovenia jeho požiadavke o medializáciu nemusel byť v uvedenom konaní za splnenia zákonných podmienok už taký zhovievavý ako v prípade konania o dohode o vine a treste vedenom pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000. S uverejnením resp. s prípadnou medializáciou prípade však Ing. Ľ V a M P nesúhlasili v žiadnom prípade.
Z vykonaného dokazovania a z vyššie uvedených skutočností vyplýva, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry JUDr. Vasil Špirko využil skutočnosť, že v konaní vedenom odborom boja proti korupcii a organizovanej kriminalite úradu inšpekčnej služby Sekcie kontroly a inšpekčnej služby pod ČVS: SKIS-33/BKOK-V-2016 ( výkon dozoru prokurátora pod sp. zn. VII/2 Gn 153/16/1000 ), nebol dňa 17.06.2016 s Ing. Ľ V vykonaný žiadny procesný úkon a v rozpore s ustanovením § 9 ods. 4 zákona č. 221/2006 Z. z. o výkone väzby si Ing. Ľ V nechal prokurátor príslušníkmi ZVJS UVTOS a ÚVV Bratislava predviesť na ÚŠP do Pezinka a to na základe žiadosti prokurátora pod sp. zn. VII/2 Gn 153/16/1000 zo dňa 16.06.2016, pričom dňa 17.06.2016 nebol v konaní pod ČVS: SKIS- 33/BKOK-V-2016 a ani v konaní pod sp. zn. VII/2 Gn 153/16/1000 vykonaný žiadny úkon, ale bol s Ing. Ľ V vykonaný informatívny rozhovor bez v tom čase vykonaných príslušných poučení v zmysle procesného postavenia vyplývajúceho z Trestného poriadku, z ktorého bol prokurátorom následne bez vedomia Ing. Ľ V vyhotovený dokument s názvom zápisnica o trestnom oznámení zo dňa 17.06.2016 nepodpísaný Ing. Ľ V a ktorý bol dňa 21.06.2016 zapísaný do príslušného registra Úradu špeciálnej prokuratúry pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000. Všetky dokumenty tvoriace obsah dozorového spisu vedeného na Úrade špeciálnej prokuratúry GP SR pod sp. zn. VII/2 Gn 161/16/1000 obsahujúce podpisy Ing. Ľ V boli Ing. Ľ V predložené na podpis dňa 23.06.2016 a to po uzatvorení dohody o vine a treste v konaní vedenom pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000. Počas vykonávania úkonov súvisiacich s trestnou vecou vedenou pod sp. zn. VII/1 Gv 204/13/1000 bola na Ing. Ľ V a obhajcu M P zo strany prokurátora v rozpore s ustanovením § 26 ods. 3 zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch opakovane vznesená požiadavka o uverejnenie obsahu dokumentu vytvoreného dňa 17.06.2016 ako zápisnice o trestnom oznámení, pričom nevyhovenie požiadavke podmienil možnosťou prísnejšieho vykonávania prokurátorského dozoru v inej trestnej veci vedenej proti Ing. Ľ V, čím by zverejnením obsahu predmetného dokumentu mohlo dôjsť k doposiaľ presne nešpecifikovanej škode osobám uvádzaným v predmetnom dokumente.
Podľa § 6 ods. 1, ods. 2 Trestného poriadku orgány činné v trestnom konaní a súd informujú verejnosť o trestnom konaní podľa tohto zákona poskytnutím informácií oznamovacím prostriedkom. Pri tomto informovaní však musia dbať na ochranu utajovanej skutočnosti, obchodného tajomstva, bankového tajomstva, daňového tajomstva, poštového tajomstva alebo telekomunikačného tajomstva. Pri poskytovaní informácií sú orgány činné v trestnom konaní a súd oprávnení utajiť tie skutočnosti, ktoré by mohli zmariť alebo sťažiť objasnenie a vyšetrenie veci. Pritom sú povinní dbať na zásadu prezumpcie neviny. Dbajú aj na to, aby nezverejňovali chránené osobné údaje ani skutočnosti súkromného charakteru, najmä rodinného života, obydlia a korešpondencie, ktoré priamo s trestnou činnosťou nesúvisia. Osobitne dbajú na záujmy maloletých, mladistvých a poškodených, ktorých osobné údaje sa nezverejňujú.
Podľa § 33 Trestného poriadku toho, kto je podozrivý zo spáchania trestného činu, možno považovať za obvineného a použiť proti nemu prostriedky určené týmto zákonom proti obvinenému až vtedy, ak bolo proti nemu vznesené obvinenie.
Podľa § 58 ods. 1 Trestného poriadku písm. a), písm. b), písm. c), písm. d), písm. e) apísm. f) o každom úkone trestného konania sa spíše, a to spravidla pri úkone alebo bezprostredne po ňom, zápisnica, ktorá musí obsahovať označenie súdu, prokuratúry alebo iného orgánu vykonávajúceho úkon; miesto, čas a predmet úkonu; meno a priezvisko úradných osôb a ich funkcie, meno a priezvisko, dátum narodenia a bydlisko alebo sídlo osôb, ktoré sa na úkone zúčastnili, a u obvineného, poškodeného alebo svedka aj adresu, ktorú uvedie na účely doručovania; stručné, ale výstižné opísanie priebehu úkonu, z ktorého je zrejmé i zachovanie zákonných ustanovení upravujúcich vykonávanie úkonu, ďalej podstatný obsah rozhodnutí vyhlásených pri úkone, a ak bol pri úkone doručený rovnopis rozhodnutia, osvedčenie o tomto doručení; návrhy strán, poskytnutie poučenia, prípadne vyjadrenie poučených osôb; námietky strán alebo vypočúvaných osôb proti obsahu zápisnice.
Podľa § 62 ods. 2 Trestného poriadku ak sa oznámenie o skutočnostiach, že bol spáchaný trestný čin ( ďalej len „trestné oznámenie“ ) podáva ústne do zápisnice, treba oznamovateľa poučiť o zodpovednosti za uvedenie vedome nepravdivých údajov vrátane následkov krivého obvinenia, o možnosti a podmienkach poskytnutia ochrany pred neoprávneným postihom v pracovnoprávnom vzťahu podľa osobitného predpisu a vypočuť o okolnostiach, za ktorých bol trestný čin spáchaný, o osobných pomeroch toho, na koho sa oznámenie podáva, o dôkazoch a výške škody a iných následkoch, ktoré boli spôsobené trestným činom; ak je oznamovateľ súčasne poškodeným alebo jeho splnomocnencom, musí sa vypočuť aj o tom, či žiada, aby súd rozhodol o jeho nároku na náhradu škody v trestnom konaní. Výsluch osoby, ktorá podáva oznámenie, sa má vykonať tak, aby sa získali podklady na ďalšie konanie. Na žiadosť oznamovateľa sa v trestnom oznámení neuvedú údaje o jeho totožnosti. Materiály, ktoré umožňujú zistenie totožnosti takého oznamovateľa, sa ukladajú na prokuratúre. Do spisu sa zakladajú len s jeho súhlasom.
Podľa § 69 Trestného poriadku obvinený, obhajca, poškodený a zúčastnená osoba, splnomocnenec, ustanovený opatrovník a v konám pred súdom prokurátor, probačný a mediačný úradník, vyšší súdny úradník, súdny tajomník alebo asistent prokurátora majú právo nazerať do spisov s výnimkou zápisnice o hlasovaní a časti spisu obsahujúcej údaje o totožnosti chráneného svedka, ohrozeného svedka alebo svedka, ktorého totožnosť je utajená, a krycie údaje o totožnosti agenta, robiť si z nich výpisky a poznámky a obstarávať si na svoje trovy kópie spisov a ich častí; také trovy neuhrádza prokurátor probačný a mediačný úradník, vyšší súdny úradník, súdny tajomník a asistent prokurátora. Také isté právo má zákonný zástupca obvineného, poškodeného a zúčastnenej osoby, ak tieto osoby sú pozbavené spôsobilosti na právne úkony alebo ich spôsobilosť na právne úkony je obmedzená. Iné osoby tak môžu urobiť so súhlasom predsedu senátu a v prípravnom konaní so súhlasom orgánu činného v trestnom konaní, len ak je to potrebné na uplatnenie ich práv. V prípravnom konaní orgán činný v trestnom konaní môže právo nazerať do spisu a s ním spojené práva podľa odseku 1 zo závažných dôvodov odmietnuť, najmä ak v spise nemožno urobiť také opatrenia, ktoré by zabránili zmareniu alebo podstatnému sťaženiu dosiahnutia účelu trestného stíhania. Závažnosť dôvodov, z ktorých orgán činný v trestnom konám toto právo odmietol, na žiadosť osoby, ktorej sa odmietnutie týka, je prokurátor povinný urýchlene preskúmať. Ak právo nahliadať do spisu a s ním spojené ostatné práva uvedené v odseku 1 zo závažných dôvodov odmietol prokurátor, na žiadosť osoby, ktorej sa odmietnutie týka, je nadriadený prokurátor povinný urýchlene preskúmať dôvodnosť odmietnutia. Tieto práva
nemožno odoprieť obvinenému a obhajcovi a poškodenému po tom, čo boli upozornení na možnosť preštudovať spisy. Tomu, kto má právo byť pri úkone prítomný, nemožno odoprieť nazretie do zápisnice o tomto úkone. Obvinenému a jeho obhajcovi nemožno odoprieť nazretie do uznesenia o vznesení obvinenia. V konaní pred súdom nemožno odoprieť nazretie do spisov prokurátorovi obvinenému a jeho obhajcovi, poškodenému, zúčastnenej osobe a ich splnomocnencom. Práva štátnych orgánov nazerať do spisov podľa osobitného zákona nie sú ustanoveniami predchádzajúcich odsekov dotknuté. Pri povoľovaní nazerať do spisov je nevyhnutné urobiť také opatrenia, aby boli zachované utajované skutočnosti, obchodné tajomstvo, bankové tajomstvo, daňové tajomstvo, poštové tajomstvo alebo telekomunikačné tajomstvo. Ak by v súvislosti s nazretím do spisov hrozila obava z prieťahov konania, je v prípravnom konaní orgán činný v trestnom konaní a v konaní pred súdom predseda senátu oprávnený ustanoviť primeranú lehotu. Rovnaké práva ako orgán činný v trestnom konaní má aj sudca pre prípravné konanie, ak v čase konania v rámci svojej právomoci nakladá so spisom. Ak však sudca pre prípravné konanie v konaní o väzbe pred rozhodnutím o nej odmietne obvinenému alebo obhajcovi právo nazrieť do celého spisu, zároveň s odmietnutím tohto práva označí a umožní sprístupniť na nazretie obvinenému alebo jeho obhajcovi tie časti spisu, ktoré obsahujú skutočnosti alebo dôkazy, na ktoré sa podľa § 71 až 87 a § 339 pri rozhodovaní o väzbe prihliada.
Podľa § 124 ods. 1 Trestného zákona sa škodou rozumie ujma na majetku alebo reálny úbytok na majetku alebo na právach poškodeného alebo jeho iná ujma, ktorá je v príčinnej súvislosti s trestným činom, bez ohľadu na to či ide o škodu na veci alebo na právach.
Podľa § 55 zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov nazerať do spisu, ktorý vedie prokurátor, môže iba jeho nadriadený prokurátor (§ 54 ods. 1) alebo so súhlasom nadriadeného prokurátora iný prokurátor.
Podľa § 55m zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov prokuratúry sú povinné zverejňovať právoplatné uznesenia prokurátora, ktorými sa skončilo trestné stíhanie vedené proti určitej osobe, a to do 15 pracovných dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti uznesenia. Generálna prokuratúra zverejňuje aj právoplatné rozhodnutia disciplinárnych komisií, a to do troch pracovných dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Pred zverejnením rozhodnutí podľa odsekov 1 a 2 sa v nich anonymizujú údaje, ktorých anonymizovaním bude pri zverejňovaní zabezpečená ochrana práv a právom chránených záujmov. Zverejňovanie rozhodnutí prokurátora podľa odseku 1 a 2 technicky zabezpečuje generálna prokuratúra na svojom webovom sídle. Prokuratúry sprístupňujú verejnosti na základe žiadosti podľa osobitného zákona všetky právoplatné uznesenia prokurátora vrátane uznesení, ktoré nie sú rozhodnutiami vo veci samej a obžalobný návrh. Prokuratúra môže zo závažných dôvodov odmietnuť zverejnenie rozhodnutia podľa odseku 1 alebo sprístupnenie informácie podľa odseku 5, ak by zverejnenie rozhodnutia alebo sprístupnenie informácie mohlo zmariť alebo podstatne sťažiť dosiahnutie účelu trestného stíhania alebo porušiť práva a právom chránené záujmy. Odmietnutie sprístupnenia musí byť odôvodnené a možno proti nemu podať opravný prostriedok podľa osobitného zákona.
Podľa § 26 ods. 1 písm. a) zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov je prokurátor povinný plniť povinnosti, ktoré mu vyplývajú z Ústavy Slovenskej republiky, z ústavných zákonov, zo zákonov a z ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov, ako aj úlohy a pokyny uložené nadriadeným prokurátorom, ak bol s nimi riadne oboznámený; splnenie pokynu je prokurátor povinný odmietnuť, ak by jeho splnením spáchal trestný čin, priestupok, iný správny delikt alebo disciplinárne previnenie.
Podľa § 26 ods. 1 písm. c) zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov je prokurátor povinný vykonávať svoje služobné povinnosti svedomite, nestranne a bez prieťahov.
Podľa § 26 ods. 1 písm. m) zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov je prokurátor povinný zachovávať dôstojnosť pri výkone funkcie prokurátora, chrániť vážnosť vykonávanej funkcie a vystríhať sa všetkého, čo by mohlo spôsobiť ujmu na cti prokurátora alebo oslabiť dôveru v jeho nestrannosť.
Podľa § 26 ods. 3 zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov prokurátor je povinný zachovávať mlčanlivosť, a to aj po zániku služobného pomeru, o veciach, o ktorých sa dozvedel v súvislosti s výkonom svojej funkcie, ak nebol tejto povinnosti zbavený zo zákona; povinnosť mlčanlivosti sa nevzťahuje na oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti. Zbaviť prokurátora povinnosti zachovávať mlčanlivosť môže generálny prokurátor, a to aj po zániku služobného pomeru prokurátora.
Podľa § 9 ods. 4 zákona č. 221/2006 Z. z. o výkone väzby sa obvinený predvedie pred orgán činný v trestnom konaní alebo pred súd mimo ústavu na vykonanie úkonov trestného konania v inej trestnej veci, než pre ktorú bol vzatý do väzby, alebo v inej veci na základe žiadosti doloženej písomným súhlasom príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu.
Po vykonaní všetkých dostupných dôkazov objektívnej aj subjektívnej povahy bude skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie, ďalej kvalifikovaný ako prečin zneužívanie právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Trestného zákona v štádiu pokusu podľa § 14 Trestného zákona.
Trestného činu - prečinu zneužívanie právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Trestného zákona sa dopustí ten, kto ako verejný činiteľ, ktorý v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, vykonával svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu.
Podľa § 14 Trestného zákona pokusom trestného činu je konanie, ktoré bezprostredne smeruje k dokonaniu trestného činu, ktorého sa páchateľa dopustil v úmysle spáchať trestný čin, ak nedošlo k dokonaniu trestného činu.
Aj napriek tomu, že Generálna prokuratúra Slovenskej republiky neriešila skutok prokurátora JUDr. Vasila Špirka v disciplinárnom konaní v súvislosti s porušeniami niekoľkých predpisov zo strany prokurátora, nadväzujúcich v jednotlivých krokoch na seba, nie je možné napriek trestnoprávnej kvalifikácii skutku, pre ktorý je obvinený stíhaný, pri vnímaní všetkých súvislostí skutku, tento skutok s poukazom na ustanovenie § 10 ods. 2 Trestného poriadku kvalifikovať ako čin nie trestný. V ďalšom konaní bude možné posudzovať takúto možnosť za predpokladu vykonania relevantných dôkazov ( predovšetkým výsluch obvineného) a to tak, aby sa v ďalšom konaní neupreli obvinenému práva na obhajobu s cieľom bez pochybností zistiť mieru zavinenia a pohnútku páchateľa ( a to aj vo vzťahu k posúdeniu spáchania iných trestných činov s poukazom na uznesenie Generálnej prokuratúry o zrušení uznesenia o vznesení obvinenia vo vzťahu k spáchaniu trestného činu vydierania za dosiahnutie miernejšieho trestu).
Na základe vyššie popísaného konania prokurátora a vykonaných dôkazov je opodstatnené konštatovať, že obvinený JUDr. Vasil Špirko nepostupoval tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti a to v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie, tak ako to predpokladá ustanovenie § 2 ods. 10 Trestného poriadku, ale s úmyslom skutočnosti, o ktorých sa dozvedel pri výkone svojej právomoci, v rozpore z platným právom medializovať s vedomím možného poškodenia práv dotknutých osôb.
Vyhodnotením jednotlivých čiastkových na seba nadväzujúcich konaní v ich vzájomnej príčinnej súvislosti z hľadiska i'ch následkov a možných následkov ako aj vyhodnotením všetkých vykonaných dôkazov samostatne ako aj v ich vzájomných súvislostiach je v tomto štádiu konania odôvodnený záver, že obvinený vystupujúci v postavení verejného činiteľa sa pokúsil v úmysle spôsobiť inému škodu, vykonávať svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu, čím naplnil skutkovú podstatu prečinu zneužívanie právomoci verejného činiteľa podľa § 326 ods. 1 písm. a) Trestného zákona v štádiu pokusu podľa § 14 Trestného zákona.
POUČENIE: Proti tomuto uzneseniu je prípustná sťažnosť, ktorú je možné podať u vyšetrovateľa PZ, ktorý ho vydal, do 3 dní od oznámenia uznesenia; sťažnosť nemá odkladný účinok.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.