K otázke, či možno správcu konkurznej podstaty uviesť do omylu v zmysle znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodu
Abstrakt: Článok sa zaoberá tým ako správne právne kvalifikovať konania, v ktorých veriteľ prihlási do konkurzu neexistujúcu alebo nadhodnotenú pohľadávku a či v takýchto prípadoch možno skutok kvalifikovať ako trestný čin podvodu, respektíve, či možno správcu konkurznej podstaty považovať za osobu konajúcu v omyle.
Cieľom toho príspevku je zamyslieť sa nad tým ako správne právne kvalifikovať prípady, v ktorých „vyrobený, či vymyslený“ veriteľ prihlási do konkurzu fiktívnu (neexistujúcu) pohľadávku, prípadne aj tvrdí, že je zabezpečený veriteľ[1], respektíve skutočný veriteľ prihlási do konkurzu svoju reálne existujúcu pohľadávku voči úpadcovi, avšak túto neoprávnene nadhodnotí.
V aplikačnej praxi takéto protiprávne konania zo strany údajných, či skutočných veriteľov úpadcu bývajú spravidla právne kvalifikované ako trestný čin podvodu podľa § 221 Tr. zák., pričom sa vychádza z predpokladu, že osobou uvádzanou do omylu zo strany (fiktívnych, či nadhodnotených) veriteľov je správca konkurznej podstaty s tým, že škodou by tu mala byť suma rovnajúca sa prihlásenej neexistujúcej pohľadávke (ak bola alebo by mohla byť v konkurze uspokojená celá), respektíve suma rovnajúca sa pomernej časti, ktorá by bola takémuto veriteľovi vyplatená, pokiaľ by speňažovaný majetok úpadcu nebol schopný pokryť všetky pohľadávky veriteľov v ich celosti. Pri použití právnej kvalifikácie trestného činu podvodu nie je aplikačná prax jednotná v tom, či má byť poškodenou osobou úpadca alebo zvyšní (skutoční) veritelia.
O správnosti použitia tejto právnej kvalifikácie však možno mať určité pochybnosti. V prvom rade je pochybným, či správcu konkurznej podstaty, pri preskúmávaní príhlásených pohľadávok, možno považovať za osobu, ktorú je možné uviesť do omylu v zmysle znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu podľa § 221 ods. 1 Tr. zák. a pochybným je aj to, či nepopretie prihlásenej pohľadávky zo strany správcu konkurznej podstaty možno považovať za vykonanie majetkovej dispozície správcom konkurznej podstaty v dôsledku ktorej by konkrétnej osobe vznikla škoda na majetku, nakoľko v tejto fáze konkurzu nevykonáva správca konkurznej podstaty žiadne majetkové dispozície, ktorými by sa uspokojovali pohľadávky veriteľov, ktoré boli prihlásené do konkurzu.
K znakom skutkovej podstaty trestného činu podvodu
V tomto smere je nutné pripomenúť, že k tomu, aby boli naplnené znaky základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu podľa § 221 ods. 1 Tr. zák. je potrebné, aby páchateľ (v danom prípade fiktívny alebo skutkočný veriteľ) uviedol inú osobu do omylu, prípadne využil jej omyl (v danom prípade omyl – nevedomosť správcu konkurznej podstaty), ďalej, aby osoba (správca konkurznej podstaty) v dôsledku svojho omylu vykonala určitú majetkovú dispozíciu (t. j. úhradu pohľadávok veriteľov zo speňaženého majetku úpadcu), pričom touto dispozíciou vznikne na cudzom majetku (spravidla na majetku veriteľov, ktorí si prihlásili skutočne existujúce pohľadávky) škoda najmenej malá a zároveň sa páchateľ alebo niekto iný obohatí.
Zo znenia zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizáci (ďalej len zákon o konkurze) pritom vyplýva, že v čase prihlasovania pohľadávok veriteľov sa žiadne majetkové dispozície s majetkom úpadcu zo strany správcu konkurznej podstaty nerealizujú a preto v tejto fáze konkurzu ani nedochádza k takej majetkovej dispozícii správcom konkurznej podstaty, z ktorej by boli uhrádzané prihlásené pohľadávky veriteľov. Z uvedeného vyplýva aj to, že v tejto fáze konkurzu nemôže len z dôvodu prihlásenia fiktívnej, či nedhodnotenej pohľadávky vzniknúť na majetku úpadcu, či iných (skutočných) veriteľov žiadna škoda. Už z týchto skutočností je zrejmé, že v čase prihlasovania pohľadávok veriteľov nemôže prísť k naplneniu všetkých znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu podľa § 221 ods. 1 Tr. zák., t. j. nemôže ísť o dokonaný trestný čin podvodu, pretože absentuje znak spôsobenia škody ako aj vykonanie majetkovej dispozície osobou konajúcou v omyle.
Zostáva teda posúdiť, či prihlasovanie fiktívnych, respektíve úmyselne nadhodnotených pohľadávok do konkurzu zo strany veriteľov by mohlo byť posúdené aspoň ako pokus trestného činu podvodu podľa § 14 ods. 1 Tr. zák., teda ako konanie páchateľa, ktoré úmyselne smeruje k tomu, aby bol správca konkurznej podstaty (a v konečnom dôsledku konkurzný súd) oklamaný v tom, kto je skutočný veriteľ úpadcu, či aká je skutočná výška pohľadávky veriteľa a aby správca konkurznej podstaty v dôsledku tohto svojho omylu uspokojil prihlásených veriteľov následne, počas konkurzu, t. j. po speňažení majetku na základe rozvrhu. Išlo by tu teda o konanie páchateľa smerované do budúcnosti s tým, že naplnená by bola len tá časť znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu spočívajúca v úmyselnom uvádzaní inej osoby do omylu.
Z hľadiska správnosti použitia uvedenej právnej kvalifikácie je preto potrebné venovať pozornosť tomu, či správca konkurznej podstaty (respektíve konkurzný súd) nemá pri preskúmavaní prihlásených pohľadávok veriteľov obdobné postavenie ako súd v sporovom konaní a či konkurz nie je fakticky osobitným súdnym konaním. Ak by tomu tak bolo, potom by malo byť vylúčené, aby správca konkurznej podstaty (či konkurzný súd) mohol byť považovaný za osobu, ktorú je možné uviesť do omylu a tým by bola úplne vylúčená aj právna kvalifikácia trestného činu podvodu.
Odbornej verejnosti je už pomerne známe, že otázkou, či súd môže byť uvedený do omylu, sa zaoberal Najvyšší súd Českej republiky v uznesení 11 Tdo 229/2004, ktoré bolo publikované v Zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk ČR (R 24/2006), pričom právne závery tohto rozhodnutia možno vzhľadom na podobnú právnu úpravu a prípustnú komparatívnu metódu výkladu práva využiť aj v právnych podmienkach Slovenskej republiky a to aj na správcu konkurznej podstaty a fázu konkurzu týkajúcu sa prihlasovania pohľadávok.
Najvyšší súd ČR v uvedenom rozhodnutí posudzoval prípad, ktorý bol právne kvalifikovaný ako trestný čin podvodu a v ktorom sa obžalovaný snažil uviesť do omylu súd tak, že v súdnom konaní uplatňoval listinu označenú ako „zmenka bez protestu“, pričom na vyhotovenie zmenky zneužil poškodeným bianko podpísaný hlavičkový papier obchodnej spoločnosti, ktorý mal k dispozícii z iných dôvodov. Najvyšší súd ČR sa s právnou kvalifikáciu skutku ako trestného činu podvodu nestotožnil. Uviedol, že sporové občianskoprávne konanie podlieha zasadám prejednania veci a zisťovania stavu bez dôvodných pochybností a výsledok dôkazného konania sa odvíja od iniciatívy a aktivity účastníkov. Tieto procesnoprávne zásady umožňujú žalovanému, aby sa prípadným nesprávnym či nepravdivým tvrdeniam žalobcu bránil a vyvracal ich. Účastníci konania sú povinní označiť dôkazy k preukázaniu svojich tvrdení, pričom súd potom rozhodne, ktorý z navrhovaných dôkazov vykoná. Aj v sporových konaniach môže súd vykonať iné, než účastníkmi navrhované dôkazy v prípadoch, kedy potreba ich vykonania ku zisteniu skutkového stavu vyšla v priebehu súdneho konania najavo. Za situácie, keď je súd povinný zisťovať skutkový stav bez dôvodných pochybností a je súčasne miestom hľadania práva, uvedená zákonná úprava z povahy veci vylučuje možnosť zaradiť súd rozhodujúci v spore, medzi osoby, ktoré môžu byť uvedené do omylu páchateľom trestného činu podvodu. Navyše, vydanie súdneho rozhodnutia nie je ani majetkovou dispozíciou. Vzhľadom na uvedenú judikatúru a v nej použitú právnu argumentáciu možno dospieť k záveru, že súd nemôže konať v omyle v zmysle trestného činu podvodu, t. j. súd je subjekt, ktorý je nespôsobilý na uvedenie do omylu. Najvyšší súd ČR tu nadviazal na staršiu, tzv. predmníchovskú judikatúru, ktorá taktiež konštatovala, že v obyčajnom zažalovaní neoprávnených nárokov alebo v tvrdení nepravdivých skutočností v civilnom spore, nie je možné vidieť ľstivé predstieranie, ktoré by bolo spôsobilé na oklamanie súdu (R 383/1921, 1664/1924)[2].
K tomu, či správca konkurznej podstaty môže byť uvedený do omylu
Právna argumentácia ohľadne nespôsobilosti súdu na uvedenie do omylu v zmysle znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu má svoju logiku a možno ju primerane vztiahnuť aj na iné konania vedené pred súdmi a to napríklad aj na konkurzné konanie a na konkurzný súd (i keď je nutné brať do úvahy aj určité špecifiká konkurzného konania).
Rovnako tak možno túto argumentáciu primerane použiť aj na správcu konkurznej podstaty vo fáze konkurzu, v ktorej preskúmava pohľadávky prihlásené zo strany veriteľov úpadcu. V tomto smere možno pripomenúť, že povinnosťou správcu konkurznej podstaty je vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou. Táto povinnosť správcu konkurznej podstaty sa vzťahuje aj na preskúmavanie prihlásených pohľadávok, pričom samotný priebeh konkurzu slúži aj k overovaniu prihlasovaných pohľadávok a má mechanizmus tzv. popierania pohľadávok.
Podľa § 32 ods. 1 zákona o konkurze správca konkurznej podstaty musí každú prihlásenú pohľadávku porovnať s účtovnou a inou dokumentáciou úpadcu, zoznamom záväzkov, pričom správca konkurznej podstaty prihliadne aj na vyjadrenia úpadcu a iných osôb a vykoná aj vlastné šetrenie. Ak pri skúmaní zistí, že pohľadávka je sporná, je povinný ju v spornom rozsahu poprieť.
Správca konkurznej podstaty by sám mal zisťovať skutočný stav veci ohľadne prihlásených pohľadávok (nemá len akúsi evidenčnú povinnosť vo vzťahu k prihlasovaným pohľadávkam), je povinný preskúmať účtovníctvo úpadcu a zisťovať, či má prihlásená pohľadávka odraz v účtovníctve úpadcu, pričom ak zistí, že je prihlásená pohľadávka sporná, musí ju poprieť. Právo preskúmať a porieť prihlásené pohľadávky má teda správca konkurznej podstaty, pričom preskúmaním prihlášky sa rozumie zisťovanie, či prihláška má stanovené formálne a obsahové náležitosti, či bola podaná včas na súde a u správcu konkurznej podstaty a či sa údaje v týchto prihláškach zhodujú. Správca konkurznej podstaty musí pri každej pohľadávke preskúmať právny dôvod vzniku, vymáhateľnosť, poradie, výšku, zabezpečenie zabezpečovacím právom a poradie zabezpečovacieho práva. Správca konkurznej podstaty je pritom povinný poprieť pohľadávku v spornom rozsahu. Prihlásenie pohľadávky je pritom formou uplatnenia práva na súde s tým, že správca konkurznej podstaty vykoná popretie pohľadávky tak, že rozsah popretia a dôvody popretia zapíše do zoznamu pohľadávok[3]. Veriteľ prihlásenej pohľadávky pritom taktiež disponuje určitými oprávneniami ohľadne popierania pohľadávok, pričom právo podať podnet na popretie pohľadávky môže dať aj úpadca.
Prehľad o prihlásených pohľadávkach by preto mali mať nielen prihlásení veritelia (v zmysle zásady „právo patrí bdelým“ by mali byť veritelia v konkurze aktívni a sami si zisťovať kto všetko sa ako veriteľ príhlásil do konkurzu, aká je výška jednotlivých pohľadávok, či aké je ich deklarované zabezpečenie), ale aj samotný úpadca, pričom môžu namietať (samostatne ak ide o veriteľov, či prostredníctvom správcu konkurznej podstaty ak ide o úpadcu) určité nezrovnalosti ohľadne prihlásených pohľadávok. Úpadca pritom v aplikačnej praxi často nezostáva iba pri upozorňovaní správcu konkurznej podstaty, ale podáva aj trestné oznámenia na konkrétnych veriteľov z dôvodu, že ide o prihlásenie neexistujúcej pohľadávky, respektíve aj na samotného správcu konkurznej podstaty z dôvodu nepopretia pohľadávky konkrétneho veriteľa. Z uvedeného je zrejmé, že prihlásené pohľadávky sú podrobované overovaniu svojej pravosti, či pravdivosti, respektíve výšky alebo aj skutočnosti, či sú zabezpečené. Všetky prihlásené pohľadávky sú súčaťou zoznamu prihlásených pohľadávok a iní veritelia, či sám úpadca môže voči nim namietať zákonom o konkurze predpísaným spôsobom[4]. Správca konkurznej podstaty pritom nemôže pohľadávku, ktorá sa v konkurze uplatňuje prihláškou, uspokojiť z majetku, ktorý podlieha konkurzu, pretože takéto pohľadávky možno uspokojiť len rozvrhom výťažku zo speňaženia takéhoto majetku.
Z uvedeného vyplýva, že zákonodarca už vytvorením tohto mechanizmu v konkurze do určitej miery predvídal možnosť prihlasovania pohľadávok, ktoré môže úpadca (podnetom u správcu konkurznej podstaty) alebo veriteľ napadnúť napríklad preto, že sa domnieva, že ide o pohľadávku neexistujúcu. Účelom tejto právnej úpravy ohľadne popierania pohľadávok je teda to, aby sa v konkurze uspokojovali iba pohľadávky, ktoré nevzbudzujú pochybnosti o svojej existencii, či o svojej výške.
Za takýchto okolností, keď správca konkurznej podstaty má povinnosť podrobne preskúmavať všetky aspekty prihlásenej pohľadávky a to aj porovnávaním pohľadávky a účtovných dokladov úpadcu a keď relevatné úkony smerujúce k popretiu konkrétnej prihlásenej pohľadávky môže vykonať aj úpadca, či iný prihlásený veriteľ nie je možné správcu konkurznej podstaty považovať za osobu, ktorá by mohla byť uvedená do omylu v zmysle znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu. Pri overovaní prihlásených pohľadávok stanovuje zákon o konkurze podrobný mechanizmus kontroly prihlásených pohľadávok ako aj spôsoby popretia pohľadávok sporných. Zákon tu teda počíta so zisťovaním skutočného stavu veci, t. j. stanovuje „sito“ pre prihlásené pohľadávky, cez ktoré by nemali prejsť pohľadávky sporné.
Vzhľadom k uvedenému sa vyššie uvedená argumentácia týkajúca sa nespôsobilosti súdu a to aj konkurzného byť uvedený do omylu vzťahuje aj na správcu konkurznej podstaty v rámci preskúmavania prihlásených pohľadávok. Napokon, v konkurze v konečnom dôsledku rozhoduje vždy súd a to nielen o vyhlásení konkurzu, ale aj o jeho ukončení a tak prihlasovanie fiktívnych pohľadávok v konečnom dôsledku uvádza do omylu konkurzný súd[5]. Pri prihlasovaní pohľadávok v konkurze ide o osobitný spôsob vymáhania pohľadávky, t. j. ide o špecifické súdne konanie, pre ktoré je typický veľký počet účastníkov, ktorí si uplatňujú svoje pohľadávky voči dlžníkovi[6]. Prihlasovanie pohľadávok v konkurze je teda osobitný spôsob uplatnenia práva na súde.[7]
K uvedenej argumentácii možno podporne uviesť, že obyčajné klamstvo nie je uvádzaním do omylu tam, kde tvrdenie podlieha preskúmavaniu a kde mimo lživé konanie nebolo urobené nič, čím by sa preskúmavanie sťažilo[8]. Ak má teda osoba, ktorá je uvádzaná do omylu povinnosť (vyplývajúcu zo zákona, tak ako je tomu pri správcovi konkurznej podstaty) preskúmavať tvrdenia iných osôb a to prostriedkami bežne dostupnými a v obdobných prípadoch aj bežne používanými, nie je možné len uvedenie nepravdy, bez ďalšieho, považovať za „uvádzanie do omylu“ v zmysle znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodu.
Česká odborná literatúra[9] v tejto súvislosti poukazuje na trestnú vec vedenú na Mestskom súde v Prahe pod sp. zn. 57T/1/2010, ktorého odsudzujúci rozsudok zo dňa 15.06.2010 bol zrušený rozsudkom Vrchného súdu v Prahe pod sp. zn. 12 To/88/2010 a obvinený bol oslobodený spod obžaloby. Skutkovo išlo o prípad, v ktorom obvinený v úmysle vylákať finančné prostriedky, prihlásil do konkurzu pohľadávku, ktorú mala mať obchodná spoločnosť v mene ktorej konal voči úpadcovi vo výške 60 miliónov Kč a ktorej existenciu správkyňa konkurznej podstaty uznala a konkurzný súd ju schválil a určil k uspokojeniu a to aj napriek tomu, že táto pohľadávka neexistovala a bola založená na falošných dokumentoch, pričom k vyplateniu plnenia z konkurznej podstaty nedošlo len v dôsledku zásahu polície. Mestský súd uznal obvineného za vinného zo spáchania pokusu trestného činu podvodu. Vrchný súd však zrušil odsudzujúci rozsudok a obžalovaného oslobodil pod obžaloby a to s poukazom na vyššie uvádzanú judikatúru Najvyššieho súdu ČR (R 24/2006), nakoľko ten kto bol v konečnom dôsledku uvádzaný do omylu bol konkurzný súd, avšak súd nie je spôsobilým subjektom na uvedenie do omylu.
K uvedenej problematike je nutné uviesť aj to, že časť odbornej verejnosti pripúšťa spáchanie trestného činu podvodu v prípadoch, v ktorých sú v konkurze príhlásené fiktívne, či nadhodnotené pohľadávky s tým, že veriteľ ako páchateľ uvádza do omylu ostatných dotknutých veriteľov, t. j. nie konkurzný súd[10]. O správnosti tohto názoru možno mať oprávnené pochybnosti. Je síce možné pripustiť argumenty, že v dôsledku takéhoto konania fiktívneho, či nadhodnoteného veriteľa môžu a spravidla aj sú dotknuté práva, či záujmy ostatných veriteľov (napríklad ohľadne hlasovania veriteľov na schôdzi veriteľov v zmysle § 35 zákona o konkurze), avšak veritelia nie sú osoby, ktoré by v konkurze vykonávali, bez ďalšieho, relevantné majetkové dispozície, či mohli nakladať s majetkom úpadcu. V prípade veriteľov v konkurze teda môže ísť o osoby, ktoré nevedia, že príhlásená pohľadávka iného veriteľa je neexistujúca, respektíve nadhodnotená, prípadne, že nejde o zabezpečeného veriteľa, avšak táto nevedomosť veriteľov nie je totožná s omylom osoby oprávnenej v dôsledku svojho omylu na vykonenie majetkovej dispozície, tak ako to vyžaduje základná skutková podstata trestného činu podvodu.
Hlavným argumentom proti použitiu skutkovej podstaty trestného činu podvodu v prípadoch prihlasovania neexistujúcich, či nadhodnotených pohľadávok do konkurzu je však to, že takéto konanie je plne pokryté základnou skutkovou podstatou úplne iného trestného činu a to trestného činu poškodzovania veriteľa.
Možno preto uzatvoriť, že v prípadoch, v ktorých veriteľ úmyselne prihlási do konkurzu neexistujúcu pohľadávku, či nadhodnotenú pohľadávku nie je možné takéto konanie právne kvalifikovať ako trestný čin podvodu a to ani v štádiu pokusu. Alebo povedané inak, je načase zanechať možnosti použitia tejto právnej kvalifikácie a tým aj úvahy o tom, či správca konkurznej podstaty môže alebo nemôže byť uvádzaný do omylu v zmysle znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodu a zamerať pozornosť na možnosti využitia (použitia) iných trestných činov.
K možnostiam právnej kvalifikácie protiprávnych konaní týkajúcich sa prihlasovania neexistujúcich, či nadhodnotených pohľadávok
Skutočnosť, že konanie veriteľa, ktorý úmyselne prihlási do konkurzu neexistujúcu pohľadávku, respektíve svoju existujúcu pohľadávku úmyselne nadhodnotí nie je možné (či vhodné) právne kvalifikovať ako trestný čin podvodu však neznamená, že nejde vôbec o trestnoprávnu problematiku.
Takéto protiprávne konania veriteľa je nutné právne kvalifikovať ako trestný čin poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 2 písm. b) Tr. zák. (prípadne v štádiu pokusu)[11], nakoľko cieľom (úmyslom) veriteľa (fiktívneho, či nadhodnoteného) je zmariť (úplne alebo čiastočne) možnosť uspokojenia (skutočných) veriteľov úpadcu, ktorí sú prihlasní do konkurzu a získať tak neoprávnene majetkový prospech pre seba. Prihlásenie fiktívnej pohľadávky napĺňa znak skutkovej podstaty trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 2 písm. b) Tr. zák. spočívajúci v „uplatnení neexistujúcej pohľadávky na majetok dlžníka“, v prípade nadhodnotenej pohľadávky je nutné považovať za neexistujúcu pohľadávku tú časť prihlásenej pohľadávky, ktorá je nadhodnotená a v prípade predstierania fiktívneho zabezpečenia pohľadávky pôjde o naplnenie znaku skutkovej podstaty spočívajúceho v „uplatňovaní neexistujúceho práva na majetok dlžníka“[12].
Práve tieto znaky („uplatní neexistujúce právo, či pohľadávku na majetok dlžníka“) pokrývajú uvádzanie nepravdy (klamanie) zo strany fiktívnych, či nadhodnotených veriteľov pri prihlasovaní fiktívnych, či nadhodnotených pohľadávok. V tomto smere je tu preto trestný čin poškodzovania veriteľa v pomere špeciality k trestnému činu podvodu a nie je žiadny dôvod, aby táto právna kvalifikácia nebola použitá vo vyššie uvádzaných prípadoch.
V praxi sa vyskytujú aj prípady, v ktorých je podozrenie, že veriteľ uplatňuje svoju neexistujúcu pohľadávku v konkurze po dohode (v súčinnosti) s úpadcom, nakoľko cieľom takéhoto spoločného postupu je zachovanie časti majetku úpadcu na úkor ostatných veriteľov. Úpadca sa tu spravidla dohodne s inou osobou, že tá bude predstierať postavenie veriteľa s konkrétnou (prípadne aj zabezpečenou) pohľadávkou s tým, že takýmto spôsobom bude z konkurzu následne vyvedená časť, prípadne aj celý relevantný majetok úpadcu (o takéto prípady pôjde najmä pri predstieraní zabezpečovacieho práva – v praxi hlavne práva záložného) a ten mu následne takýto vyrobený veriteľ vráti za odmenu späť. V prípade vyrobeného veriteľa by išlo o trestný čin poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 2 písm. b) Tr. zák. a v prípade úpadcu by išlo o trestný čin poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. b), prípadne písm. c) Tr. zák., pričom predmetné trestné činy by boli spáchané v spolupáchateľstve v zmysle § 20 Tr. zák.
Rovnako tak nie je vylúčené, že do celej popísanej schémy „výroby“ veriteľov a protiprávneho získavania majetku v konkurze je zapojený aj správca konkurznej podstaty, ktorého úlohou je nepoprieť neexistujúcu pohľadávku uplatňovanú veriteľom. V takomto prípade by takéto konanie správcu konkurznej podstaty malo byť primárne právne kvalifikované ako trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku podľa § 237 Tr. zák. s tým, že správca konkurznej podstaty porušil svoju povinnosť konať s odbornou starostlivosťou[13], ktorá zahŕňa požiadavku na konanie s potrebnými znalosťami, ide teda o starostlivosť, ktorú by vynaložila bežne starostlivá a pozorná osoba v podobných situáciách a pri vzatí do úvahy všetkých informácií, ktoré sú rozumne prístupné. Správca konkurznej podstaty dostojí povinnosti konať s odbornou starostlivosťou vtedy, pokiaľ bude vykonávať svoje rozhodnutia v dobrej viere a zároveň nebude mať na predmete rozhodovania osobný záujem, bude o predmete rozhodovania informovaný v rozsahu, o ktorom sa domnieva, že je primeraný okolnostiam a bude racionálne presvedčený o tom, že rozhodnutie, ktoré vykonáva je v najlepšom záujme veriteľov, t. j. s účelom konkurzného konania. K porušeniu tejto povinnosti pritom môže prísť aj opomenutím takého konania, ku ktorému bol správca konkurznej podstaty podľa okolností povinný, napríklad aj z dôvodu úmyselnej nečinnosti správcu konkurznej podstaty pri popieraní pohľadávok[14].
Pre úplnosť je nutné dodať, že v prípade ak je prihlásenie neexistujúcej pohľadávky sprevádzané zo strany veriteľa, prípadne aj v spolupráci s úpadcom, falšovaním relevantných listiných dokladov je možné skúmať aj to, či nedošlo k spáchaniu trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie podľa § 259 Tr. zák. (fašovanie účtovníctva), prípadne aj trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov podľa § 270 Tr. zák. (napríklad v prípade, v ktorom veriteľ dokladuje svoju pohľadávku falošnou zmenkou).
Namiesto záveru
Namiesto záveru je možné spomenúť zaujímavý procesný problém, ktorý sa vyskytol v konkrétnej trestnej veci a súvisel s podaním trestného oznámenia úpadcu na správcu konkurznej podstaty ako aj spriaznených veriteľov správcu konkurznej podstaty, ktorí si mali v konkurze prihlasovať neexistujúce pohľadávky a správca konkurznej podstaty ich úmyselne nepoprel. Obchodná spoločnosť, ktorá bola úpadcom mala v trestnom konaní procesné postavenie poškodeného, pričom štatutárny orgán úpadcu splnomocnil na zastupovanie poškodeného v trestnom konaní advokáta. Súd, po podaní obžaloby, vyzval splnomocneného zástupcu poškodenej spoločnosti, aby doložil, či má súhlas správcu konkurznej podstaty na zastupovanie úpadcu v trestnom konaní (správca konkurznej podstaty v danom konaní obžalovaný nebol), nakoľko vyhlásením konkurzu štatutárny orgán úpadcu „končí“ a nahrádza ho správca konkurznej podstaty.
Tento postup súdu je potrebné označiť za nesprávny. Podľa príslušných ustanovení zákona o konkurze (napríklad § 44 a nasledujúce zákona o konkurze) prechádza na správcu konkurznej podstaty oprávnenie nakladať s majetkom podliehajúcim konkurzu a oprávnenie konať za úpadcu vo veciach týkajúcich sa tohto majetku s tým, že právne úkony úpadcu urobené počas konkurzu, ak ukracujú majetok podliehajúci konkurzu voči jeho veriteľom sú neúčinné. Z uvedených ustanovení vyplýva (za použitia argumentu a contrário), že v ostatných veciach, ktoré sa bezprostredne netýkajú nakladania s majetkom podliehajúcim konkurzu, môžu a konajú štatutárne orgány spoločnosti a aj ich právne úkony sú nielen platné ale aj účinné a nepotrebujú na ne súhlas správcu konkurznej podstaty. Štatutárne orgány spoločnosti, na ktorú bol vyhlásený konkurz, preto „nekončia“ úplne vo vedení spoločnosti, ale len potiaľ, pokiaľ ide o nakladanie s majetkom spoločnosti. Výkon práv poškodeného v trestnom konaní nie je nakladaním s majetkom úpadcu (dokazovanie viny, prípadne trestu a náhrady škody ani neukracuje majetok úpadcu) a preto štatutárne orgány môžu aj bez súhlasu správcu konkurznej podstaty splnomocniť svojho zástupcu na zastupovanie v trestnom konaní. Nakladaním s majetkom úpadcu by mohlo byť hradenie právneho zastupovania z majetku úpadcu, na čo by štatutárne orgány potrebovali súhlas správcu konkurznej podstaty, avšak táto otázka sa týka vnútorného vzťahu klienta a právneho zástupcu a nie je úlohou súdu zisťovať, či je právny zástupca platený z finančných prostriedkov úpadcu, či štatutárnych orgánov, respektíve, či zastupuje úpadcu zadarmo. Vo vzťahu k tretím osobám je preto udelenie plnej moci štatutárnymi zástupcami úpadcu bez súhlasu správcu konkurznej podstaty právne prefektné.
Zoznam použitej literatúry:
Ďurica, M. Zákon o konkurze a reštrukuralizácii. Komentár. Bratislava: C.H.Beck, 2012
Kallab, J.: Trestní právo hmotné platné v zemi české a moravskoslezské, část obecná i zvláštní, Melantrich a.s., Praha 1935
Púry, F. Úpadkové trestné činy v České republice. 1. Vydání. Praha: C.H.Beck, 2015
Púry, F. Pachatelé trestných činu souvisejících s úpadkem a insolvenčním řízením. Právní rozhledy 12/2013, s. 419
Púry, F. Možnosti trestního postihu porušení povinnosti péče řádného hospodáře o cizí majetek. Právní rozhledy 15/2010, s. 541
Šamko, P.: Trestný čin podvodu. Komentár s judikatúrou. Bratislava. Iura Edition, 2012
[1] alebo ide o veriteľa s existujúcou pohľadávkou, ktorý však predstiera zabezpečenie tejto pohľadávky
[2] k uvedenému pozri bližšie Šamko, P.: Trestný čin podvodu. Komentár s judikatúrou. Bratislava. Iura Edition, 2012, s. 92 a nasl.
[3] k uvedenému pozri bližšie Ďurica, M. Zákon o konkurze a reštrukuralizácii. Komentár. Bratislava: C.H.Beck, 2012, s. 251 a nasl.
[4] predmetná právna úprava však vôbec neznamená, že ak napríklad úpadca dá podnet na popretie pohľadávky, pretože je subjektívne presvedčený o neexistencii prihlásenej pohľadávky, musí správca konkurznej podstaty takúto pohľadávku aj poprieť. V praxi sa nezriedka stáva, že úpadca podá na správcu konkurznej podstaty prakticky ihneď trestné oznámenie, pokiaľ ten nevyhovie jeho podnetu na popretie pohľadávky. Prihlásená pohľadávka sa totiž nestáva spornou len preto, že to tvrdí vo svojom podnete úpadca, ale spornou sa stáva vtedy, ak ju za spornú označí správca konkurznej podstaty a aj ten na to musí mať relevantný dôvod napríklad taký, že prihlásená pohľadávka nie je riadne veriteľom zdokladovaná listinnými podkladmi, respektíve nie je v zozname záväzkov úpadcu, úpadca ju neeviduje v účtovníctve, neexistujú žiadne zmluvy, ktoré by odôvodňovali jej vznik (napríklad neexistuje zmluva o úvere alebo pôžičke na podklade ktorej mali byť poskytnuté finančné prostriedky dlžníkovi a podobne).
[5] Púry, F. Úpadkové trestné činy v České republice. 1. Vydání. Praha: C.H.Beck, 2015, s. 161
[6] Ďurica, M. Zákon o konkurze a reštrukuralizácii. Komentár. Bratislava: C.H.Beck, 2012, s. 205
[7] na strane druhej je potrebné uviesť aj to, že konkurzný súd nemá reálnu možnosť zasahovať do popierania pohľadávok, či dávať v tomto smere akékoľvek pokyny správcovi konkurznej podstaty.
[8] napríklad pozri Kallab, J.: Trestní právo hmotné platné v zemi české a moravskoslezské, část obecná i zvláštní, Melantrich a.s., Praha 1935, s. 243
[9] Púry, F. Úpadkové trestné činy v České republice. 1. Vydání. Praha: C.H.Beck, 2015, s. 159 - 160
[10] napríklad Púry, F. Pachatelé trestných činu souvisejících s úpadkem a insolvenčním řízením. Právní rozhledy 12/2013, s. 419
[11] napriek tomu, že základná skutková podstata trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 ako aj ods. 2 Tr. zák. neobsahuje znak spôsobenia škody, zo znaku skutkovej podstaty spočívajúcom v „zmarí, čo aj len čiastočne“ je zrejmé, že na jej naplnenie sa bude vyžadovať aj spôsobenie určitej škody na majetku ostatných veriteľov, nemusí ísť však o škodu malú, ale táto škoda môže byť aj nižšia
[12] je prekvapivým, že v skutkovej podstate trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 2 písm. b) Tr. zák. používa zákonodarca vedľa seba pojem „právo“ a aj pojem „pohľadávka“, nakoľko aj pohľadávka je právom a to právom na plnenie, t. j. ide tu o zbytočné vyjadrenie toho istého dvomi pojmami
[13] k uvedenému pozri aj zjednocujúce stanovisko Najvyššieho súdu SR sp. zn. Tpj 28/2017 prijaté dňa 25.09.2017.
[14] nie je vylúčená ani nedbanlivostná forma zavinenia u správcu konkurznej podstaty a spáchanie trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 238 Tr. zák., avšak vylúčené je spáchanie trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Tr. zák., nakoľko správca konkurznej podstaty nemá doposiaľ postavenie verejného činiteľa a to aj napriek tomu, že sa to už viackrát navrhovalo a odôvodňovalo sa to obdobným postavením správcu konkurznej podstaty aké má súdny exekútor, ktorý verejným činiteľom je.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.