Adam Briešťanský
TRESTNOPRÁVNA ÚPRAVA STALKINGU – AKTUÁLNE OTÁZKY TEÓRIE A PRAXE
1. Úvod
Cieľom tohto článku bude preskúmať špecifiká našej právnej úpravy a pomenovať niektoré praktické problémy, s ktorými sa orgány činné v trestnom konaní a súdy môžu vo svojej činnosti stretnúť.
O stalkingu ako patologickej poruche osobnosti je v posledných rokoch počuť pomerne veľa. Tento fenomén bol s ľudskou civilizáciou už od jej vzniku – ostatne, ako aj veľa ostatných psychických porúch. Rozvoj ľudstva však pre stalkerov priniesol nové možnosti, na ktoré legislatíva štátov v mnohých prípadoch „nestíha“ účelne reagovať. Netýka sa to iba hmotnoprávnej, ale i procesnoprávnej úpravy.
2. Trestný čin nebezpečného prenasledovania (§ 360a TZ)
Trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ v súčasnosti tvorí jadro trestnoprávnej antistalkingovej úpravy. Tu sa na tento trestný čin pozrieme bližšie.
2.1. Základná
skutková podstata (§ 360a ods. 1 TZ)
Trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a ods. 1 TZ sa skladá z dvoch skutkových podstát[1], z čoho jedna je základná a jedna kvalifikovaná. Základná skutková podstata, vyjadrená v § 360a ods. 1 TZ predstavuje základné, bežné a v zásade aj najmenej prísne sankcionované konanie.
V ďalších častiach článku sa bližšie pozrieme na jednotlivé znaky skutkovej podstaty – objekt, objektívnu stránku, páchateľa a subjektívnu stránku.
2.1.1. Objekt trestného činu
Objektom trestného činu je spoločenský vzťah, na zachovaní ktorého má spoločnosť záujem do takej miery, že ho chráni Trestným zákonom. Môže ním byť napríklad život, zdravie, majetok, občianske spolužitie, ale aj záujem na riadnom plnení vecí verejných, či záujem na obrane štátu formou plnenia brannej povinnosti.
Objekty sa podľa ich postavenia z hľadiska poskytovanej trestnoprávnej ochrany delia na primárne a sekundárne.[2] Ak totiž trestnoprávna ochrana prioritne chráni jeden objekt, no zároveň poskytuje ochranu aj ďalšiemu (resp. ďalším) objektom, ktorým však priznáva nižšiu mieru dôležitosti, potom hovoríme o pluralite (mnohosti) objektov. Klasickým príkladom je trestný čin lúpeže podľa § 188 TZ. Primárnym objektom pri tomto trestnom čine je osobná sloboda, sekundárnym objektom majetok[3].
Ak by sme mali z tohto hľadiska kvalifikovať skutkovú podstatu podľa § 360a ods. 1 TZ, možno konštatovať, že primárnym objektom je občianske spolužitie, sekundárnym objektom ľudské zdravie.
Z judikatúry (súd citoval literatúru):
Občianske spolužitiesa dá všeobecnevymedziť ako súhrn pravidiel správania, ktorých zachovanie – nad rámec právnych noriem – je podľa všeobecného názoru a presvedčenia nutnou podmienkou pokojného a usporiadaného spolužitia občanov v danom mieste, čase a situácii.[4]
Občianske spolužitie však nie je jediným objektom trestného činu. Skutková podstata musí byť totiž naplnená „takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života“ (§ 360a ods. 1 TZ).
Je zrejmé, že obava o život a zdravie, či už svoje alebo inej blízkej osoby a takisto zhoršenie kvality života sa negatívne pripisuje na duševnom zdraví. Holzworth-Munroe dodáva, že pri dlhšie trvajúcom prenasledovaní sa pridružuje posttraumatická stresová porucha.[5]Ľudská duša (psychika) je integrálnou súčasťou ľudského zdravia a duševné poruchy majú rovnakú váhu ako poruchy akejkoľvek inej orgánovej sústavy. Z toho dôvodu možno povedať, že sekundárnym objektom trestného činu je ľudské zdravie.
2.1.2. Objektívna stránka trestného činu
Ďalším znakom skutkovej podstaty trestného činu je jeho objektívna stránka. Objektívna stránka trestného činu vyjadruje vonkajšiu charakteristiku trestného činu. Charakterizuje spôsob spáchania činu a jeho následky.[6]
Pri posudzovaní, či došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu nebezpečného prenasledovania (ostatne, nielen tohto trestného činu) bývajú v teórii i praxi najväčšie problémy práve s objektívnou stránkou. Je to najmä preto, že v konštrukcii objektívnej stránky tohto trestného činu sa vyskytujú viaceré znaky, ktoré spôsobujú aplikačné problémy. Ide napr. o znaky dlhodobo, zhoršiť kvalitu života, atď.
Skutková podstata § 360a ods. 1 TZ je rozdelená do dvoch častí a najviac sa to prejavuje práve na objektívnej stránke.
Na to, aby páchateľ naplnil objektívnu stránku trestného činu, musia byť kumulatívne splnené dve podmienky:
1. Páchateľ musí poškodeného prenasledovať nad únosnú mieru. Ivor dodáva, že únosnú mieru zákonodarca vymedzil predovšetkým časom (dlhodobo) a intenzitou (spôsobilosť vzbudiť v obeti dôvodnú obavu o jej život alebo zdravie; alebo život alebo zdravie jemu blízkej osoby; alebo zhoršenie kvality života).[7]Tieto znaky musia byť väčšinou splnené kumulatívne, no za určitých podmienok môžu byť splnené aj alternatívne, čo v ďalších častiach článku bližšie rozvediem. Treba podotknúť, že znak intenzity môže byť splnený celkom štyrmi alternatívnymi spôsobmi:
A. vzbudenie u poškodeného obavu o jeho život
B. vzbudenie u poškodeného obavu o jeho zdravie
C. vzbudenie u poškodeného obavu o život jeho blízkej osoby
D. vzbudenie u poškodeného obavu o zdravie jeho blízkej osoby
E. zhoršenie kvality života poškodeného.
Tieto spôsoby môžu byť naplnené alternatívne. Ak môžeme konštatovať splnenie aspoň jedného z nich, môžeme tým pádom konštatovať aj naplnenie znaku intenzity.
Treba podotknúť, že práve v tejto časti skutkovej podstaty sa vyskytujú problémové znaky (ktoré spôsobujú aplikačné problémy).
2. Druhá podmienka súvisí s intenzitou spáchania činu, avšak z dôvodu vyššej prehľadnosti som ju vymedzil samostatne.
Jej nadväznosť na intenzitu zákonodarca vymedzil nasledovnou formuláciou:
..takým spôsobom, že[tu sú menované spôsoby naplnenia znaku intenzity], tým, že:
a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,
b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,
c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,
atď.
Prvá podmienka hovorí o tom, že trestný čin možno spáchať prenasledovaním, a takisto popisuje, aké „vlastnosti“ toto prenasledovanie musí mať –musí byť dlhodobé, intenzívne, atď. Toto však na vyjadrenie skutkovej podstaty trestného činu nestačí. Iba takáto kvalifikácia trestného činu by bola príliš vágna a neurčitá. Právo musí byť určité, inak sa narúša princíp právnej istoty, ktorý je jedným zo základných princípov právneho štátu.[8]S tým ďalej súvisí aj zásada nullum crimen sine lege certa – požiadavka určitosti právnej normy.[9]Podľa rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Margareta a Roger Anderssonovci v. Švédsko[10] musia byť vnútroštátne zákony formulované dostatočne presne, aby umožňovali osobám predvídať následky svojich činov.
Takéto pravidlá, či už vychádzajúce z právnej teórie, alebo z rozsudkov štrasburského súdu, vytvárajú na zákonodarcu veľké nároky. V tomto prípade sa s nárokmi zákonodarca vysporiadal tak, že konanie, ktoré v prvej časti odseku vymedzil ako prenasledovanie s určitými špecifikami, v ďalšej časti odseku (v texte za písmenami) špecifikoval a precizoval. Vytvoril tak celkovo päť spôsobov, akými možno objektívnu stránku naplniť.
Tieto spôsoby môžu byť splnené alternatívne. Dá sa teda povedať, že páchateľ trestného činu si môže „vybrať“ niektorý zo spôsobov, uvedených za písmenami. Páchateľ môže naplniť iba jeden zo spôsobov, no môže ich naplniť aj viac, či dokonca všetky. Musí však naplniť aspoň jeden.
Ak by sme chceli charakter objektívnej stránky zhrnúť, tak treba povedať, že aby sme mohli páchateľovo konanie posúdiť ako trestný čin podľa § 360a TZ, musí spĺňať tri podmienky:
1. prítomnosť znaku času
2. prítomnosť znaku intenzity
3. prítomnosť aspoň jedného znaku, vyjadreného za písmenami odseku
V ďalších častiach článku bližšie popíšem jednak znaky, ktoré špecifikujú prenasledovanie (dlhodobo, dôvodná obava, atď.), a jednak tiež spôsoby konania, vyjadrené v jednotlivých písmenách.
A. Vzťah medzi znakom času a znakom intenzity
Zákonodarca v texte skutkovej podstaty trestného činu vymedzil konanie páchateľa ako prenasledovanie (kto iného...prenasleduje...). Zo znenia skutkovej podstaty vyplýva, že toto prenasledovanie musí mať určité špecifiká, ktoré Ivor nazýva prenasledovaním nad únosnú mieru.[11] Ide o znak času a znak intenzity.
Vo vzťahu k tomu, či možno tieto znaky naplniť kumulatívne, alebo alternatívne, možno zvoliť dva interpretačné postupy:
1. Ak by sme uplatnili gramatický výklad, prišli by sme k záveru, že tieto znaky musia byť uplatnené kumulatívne. Ustanovenie totiž znie nasledovne:
„Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že...“
Zo znenia tohto ustanovenia by gramatickým výkladom vyplývalo, že na špecifikovanie nebezpečného prenasledovania musí byť konanie jednak dlhodobé a jednak musí byť naplnené určitým, v zákone špecifikovaným spôsobom.
2. K danej norme však možno zvoliť aj iné formy výkladu, napríklad historický výklad. Pri historickom výklade sa skúmajú dôvody, ktoré viedli zákonodarcu k prijatiu danej právnej úpravy. Prostriedkom, ktorým môžeme zistiť dané dôvody, môže byť napríklad dôvodová správa.[12]
Z dôvodovej správy k zákonu, ktorým sa prijal trestný čin nebezpečného prenasledovania:
„Účelom návrhu zákona v čl. II...je účinne reagovať na opakujúce porušovania vymedzených spoločenských vzťahov s dôrazom na posúdenie ich spoločenskej nebezpečnosti, u ktorých sa ich doterajšia ochrana inými odvetviami práva hodnotí ako neúčinná.“
Ak by sme v tomto prípade uplatnili historický výklad, prišli by sme k záveru, že znaky môžu byť naplnené aj alternatívne. Život totiž môže priniesť aj situácie, kedy stalker poškodeného prenasleduje po dobu, ktorá síce môže byť vyhodnotená ako nie dlhodobá, no s vysokou intenzitou.
Príklad:
Páchateľ (stalker) svoju bývalú partnerku prenasleduje po dobu troch dní. Počas tohto nie dlhodobého obdobia jej v časovom rozmedzí zhruba každých desať minút posiela urážlivé SMS správy, v noci ju obťažuje častým volaním na telefón a do budovy podkrovia, kde spáva dcéra poškodenej, hádže kamene. Takéto konanie sa teda nevyznačuje dlhodobosťou, no zato o to vyššou intenzitou.
Je možné polemizovať, ktorý výklad je správnejší (hoci v práve je pojem správny výklad relatívny pojem), no podstatné je, že k výkladu, ktorý uplatňuje možnosť alternatívneho naplnenia znakov, sa priklonila judikatúra.
Z judikatúry:
„Najvyšší súd sa s týmto výkladom stotožňuje a nevidí presvedčivý dôvod k tomu, aby sa od neho odchýlil, avšak nemieni tým apriórne vylúčiť, že v konkrétnom prípade, ktorý sa vyznačuje nejakými mimoriadnymi okolnosťami môže byť znak „dlhodobo“ naplnený aj konaním spadajúcim do kratšieho časového úseku alebo zahrňujúcim nižší počet čiastkových útokov. Musí ísť o prípady, v ktorých sa obťažujúce konanie vyznačuje neobyčajnou závažnosťou a mimoriadnou intenzitou. Nemožno však dôjsť tak ďaleko, aby bol absolútne popretý význam zákonného znaku „dlhodobo“ v zmysle časového vymedzenia a aby bol tento znak zamenený či stotožnený s ostatnými znakmi objektívnej stránky uvažovaného trestného činu.“[13]
Ak by sme mali vyvodiť záver, potom môžeme konštatovať, že znak času a znak intenzity
- musia byť naplnené kumulatívne, ak intenzita trestného činu nedosahuje priveľkú závažnosť. Závažnosť trestného činu treba posúdiť, či sa nami uvažovaný prípad nejakým spôsobom vymyká z rámca bežne posudzovaných prípadov nebezpečného prenasledovania.[14]
- môžu byť splnené aj alternatívne, intenzita trestného činu však musí byť mimoriadne vysoká, resp. taká vysoká, aby mohla kompenzovať nízku mieru času, po aký bol trestný čin páchaný. Nesmie však byť absolútne popretý zmysel trestného činu, ktorý už len z princípu spočíva v opakovaných čiastkových útokoch, vykonávaných po dlhšiu časovú dobu.
Príklad:
Páchateľ svoju manželku, s ktorou sa poháda, viackrát udrie tyčou do hlavy a pritom na ňu kričí. Po tom, ako za ním vyjde na chodbu aj manželka, páchateľ svoje konanie zopakuje. Keď manžel následne odíde z bytu, o hodinu pošle manželke SMS správu s urážlivým textom. V danom prípade ešte nejde o trestný čin nebezpečného prenasledovania (§ 360a TZ), nakoľko časové rozpätie niekoľkých hodín sa určite nedá považovať za dlhodobé, ani keby sme vzali do úvahy vyššiu intenzitu spáchaných útokov.
B. Znak času
Jedným zo znakov, ktorým zákonodarca prenasledovanie špecifikuje, je znak času. Zákonodarca v znení skutkovej podstaty tento znak vymedzil pojmom „dlhodobo“ („kto iného dlhodobo prenasleduje...“).
Príslovka dlhodobo sa dá chápať veľmi široko. Práve preto s týmto znakom často vznikajú aplikačné problémy. V súvislosti s vymedzením tohto znaku sa rozvinulo niekoľko hypotéz.
1. Znak dlhodobosti sa najčastejšie chápe kvalitatívne. Pod pojmom kvalitatívne chápanie možno rozumieť, že pri stanovovaní tohto znaku sa upúšťa od vymedzenia minimálneho počtu čiastkových útokov, či minimálnej doby, ktorú možno považovať za nebezpečné prenasledovanie. Toto chápanie je menej praktické a prináša väčšie množstvo aplikačných problémov. Na druhej strane väčšmi reflektuje reálnu prax, kedy môže stalking prebiehať aj po kratší čas, no s vyššou intenzitou.
Kvalitatívne chápanie znaku času podporuje doktrína[15]. V tejto súvislosti je nutné podotknúť, že kým Šamál vo svojom komentári zmieňuje aj kvantitatívne chápanie znaku dlhodobosti (stanovenie minimálneho počtu čiastkových útokov a minimálnej doby páchania činu), Visinger sa zmieňuje výhradne o kvalitatívnom chápaní. Šamálov pohľad si možno aj preto osvojila judikatúra, ktorá v rozhodnutí, ktoré uvediem, z veľkej miery cituje práve zo Šamálovho komentára.
Z judikatúry:
„Dlhodobosťou je pri trestnom čine nebezpečného prenasledovania potrebné rozumieť prinajmenšom niekoľko vynútených kontaktov alebo pokusov o kontakty, ktoré zároveň musia byť spôsobilé v poškodenom vyvolať dôvodnú obavu. Ojedinelé alebo náhodné prejavy, hoci nežiadúceho správania, tieto požiadavky nespĺňajú. Spravidla teda pôjde o sústavne, vytrvalo, tvrdošijne a systematicky vykonávané konania, vybočujúce z bežných noriem správania, ktoré môžu v niektorých prípadoch aj nebezpečne gradovať.“[16]
„Tiež je potrebné upozorniť, že splnenie požiadavky dlhodobosti je dozaista závislé od formy nebezpečného prenasledovania a intenzity, s akou boli zákonom vymenované formy nebezpečného prenasledovania konaním obvineného naplnené, pričom platí, že čím závažnejšia forma a vyššia intenzita jej napĺňania, tým kratšia doba postačí pre vyslovenie záveru, že ide o konanie dlhodobé.“
So Šamálom súhlasí tiež novší judikát Najvyššieho súdu ČR, ktorý som už skôr citoval.[17]
Znak dlhodobosti sa teda nedá posudzovať samostatne. Vždy musíme vziať do úvahy závažnosť konania páchateľa (napr. zaslanie nejakej jednoslovnej nadávky cez SMS verzus obťažovanie a zastrašovanie poškodeného cestou do práce) a takisto intenzitu (posielanie v priemere piatich SMS správ s výhražným obsahom za hodinu sa hodnotí inak ako zaslanie jednej SMS správy za týždeň, hoci by SMS správa mala rovnaký obsah).
2. Kvalitatívne chápanie znaku času na jednej strane prináša väčšiu mieru reflexie reálnej dynamiky stalkingu, na druhej strane prináša aj viac aplikačných problémov. Nakoľko človek má tendenciu si veci zjednodušovať (mnohokrát až priveľmi), okrem kvalitatívneho chápania znaku času sa vyvinulo aj jeho kvantitatívne chápanie. Pri kvantitatívnom chápaní sa stanovuje minimálne množstvo čiastkových útokov, ktoré možno spáchať, aby bolo možné konanie posúdiť ako nebezpečné prenasledovanie; a takisto akú dlhú dobu musí páchateľ poškodeného prenasledovať, aby bola možná kvalifikácia ako nebezpečné prenasledovanie.
Vo vzťahu ku kvalitatívnemu chápaniu je najrelevantnejší názor Šamála, ktorý sa prikláňa k úlohe kvantitatívneho chápania ako podporného hľadiska pri posudzovaní, či bol alebo nebol naplnený znak času.[18] Tento názor má podporu aj v judikatúre.[19]
Okrem Šamála sa k vzťahu medzi kvalitatívnym a kvantitatívnym chápaním vyjadril tiež Visinger, ktorý však presadzuje absolútnu dominanciu kvalitatívneho chápania a o podpornom kvantitatívnom chápaní sa vôbec nezmieňuje.[20] Absolútne opačný názor zastáva Vantuch, ktorý zasa nereflektuje kvalitatívne chápanie.[21] Názory Visingera a Vantucha však majú minoritné zastúpenie a nemajú relevantnú podporu v judikatúre.
Neexistuje jednotný názor na vymedzenie kvantitatívneho chápania znaku času. V doktríne sa dajú nájsť dva názory, ktorými sa kvantitatívne chápanie vymedzuje.
- Najrelevantnejší názor má opäť Šamál, ktorý uvádza, že konanie páchateľa musí trvať minimálne štyri týždne a musí spočívať v minimálne desiatich čiastkových útokoch.[22] Tento názor preferuje judikatúra[23] a súhlasia s ním aj ďalšie príspevky k problematike stalkingu.[24]Treba povedať, že jednou z autoriek článku, na ktorý odkazujem, je Edita Pfundtner, ktorá v júni 2011 ako poslankyňa Národnej rady SR predložila do Národnej rady SR návrh zákona, ktorým sa mal do Trestného zákona doplniť trestný čin nebezpečného prenasledovania. V auguste 2011 vzala svoj návrh späť, zrejme kvôli tomu, že už v apríli 2011 vláda predložila do Národnej rady SR návrh zákona, ktorým sa zavádzal trestný čin nebezpečného prenasledovania totožnou formou ako v návrhu Pfundtner.
- Iný názor zastáva Izakovič[25], ktorý sa pokúša pojem dlhodobo vysvetliť analogicky s využitím pojmu po dlhší čas podľa § 138 písm. b) TZ a dodáva, že ustálená súdna prax chápe pojem po dlhší čas ako obdobie prevyšujúce šesť mesiacov. V súvislosti s týmto pohľadom vidím dva problémy:
o Predstavme si, že chceme na základe tejto analógie súdiť konanie páchateľa, ktorý konal po dobu siedmich mesiacov. S využitím analógie môžeme konanie páchateľa posúdiť ako trestný čin nebezpečného prenasledovania. Narážame tu však na zásadu, ktorá platí v slovenskom trestnom práve a podľa ktorej je použitie analógie v neprospech páchateľa neprípustné.[26]
o Chápanie nebezpečného prenasledovania ako konania, trvajúceho dlhšie než šesť mesiacov, je nežiadúce aj z praktického hľadiska. Psychopatologické poruchy, ktoré majú trestnoprávnu relevanciu, by sa už z logiky veci mali „podchytiť“ v skorých obdobiach rozvoja poruchy. Menej rizikové formy stalkingu sa ukončia do dvoch týždňov, avšak dlhodobejšie epizódy však zvyknú pretrvávať mesiace až roky.[27] Lehota šiestich mesiacov sa mi aj z tohto dôvodu zdá byť krajne nevhodnou.
Treba povedať, že v Izakovičovom článku Izakovič hneď po pokuse
o vysvetlenie jedným dychom priložil tiež názor Pfundtner o desiatich útokoch
v priebehu štyroch týždňov, pričom ani jednému pohľadu neprisúdil vyššiu
váhu.
C. Znak intenzity – dôvodná obava
Pre špecifikáciu prenasledovania sa v § 360a ods. 1 TZ používa okrem znaku času ešte jeden znak – znak intenzity. Ak by sme chceli tento znak bližšie konkretizovať, môžeme si pomôcť napríklad Krátkym slovníkom slovenského jazyka (ďalej len KSSJ). KSSJ definuje pojem intenzita ako stupeň sily, mohutnosti, účinnosti apod.
Treba podotknúť, že znak času na špecifikáciu prenasledovania nestačí. Prenasledovanie môže byť vykonávané po dlhú dobu, ale pokiaľ chýba intenzita konania, vytráca sa spoločenská závažnosť páchateľovho konania.
Príklad:
Páchateľ poškodenému po dobu dvoch rokov posiela urážlivé SMS správy vo frekvencii zhruba jednu správu za šesť mesiacov. Správy nemajú výhražný podtón a obsahujú zväčša urážky. Pri takomto konaní chýba spoločenská závažnosť konania, nakoľko takéto konanie nie je pre spoločnosť také závažné, aby naň reagovala prostriedkami trestného práva. Je možné naň reagovať prostriedkami priestupkového práva – viď priestupok proti občianskemu spolunažívaniu podľa § 49 ods. 1. písm. a) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch.
Zákonodarca vyjadril dva alternatívne spôsoby, akými možno naplniť znak intenzity. Prvým je vzbudenie dôvodnej obavy o život alebo zdravie poškodeného, alebo o život alebo zdravie jeho blízkej osoby (ďalej len vzbudenie dôvodnej obavy). Druhým je zhoršenie kvality života poškodeného podstatným spôsobom, ktorému sa budem venovať neskôr.
Skôr ako sa presunieme k výkladu pojmu dôvodná obava, je potrebné definovať pojem blízka osoba, ktorý sa v konštrukcii skutkovej podstaty využíva vo vzťahu k vzbudeniu dôvodnej obavy ako alternatívna možnosť.
Podľa § 127 ods. 4 TZ sa za blízku osobu považuje príbuzný v priamom pokolení, osvojiteľ, osvojenec, súrodenec a manžel.
Táto právna norma ďalej uvádza, že iné osoby v rodinnom alebo obdobnom pomere sa považujú za navzájom blízke osoby len vtedy, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá právom pociťovala ako vlastnú ujmu.
Z tohto môžeme vyvodiť dve podmienky, ktoré musia byť splnené kumulatívne:
1. Na to, aby sme mohli osobu považovať za blízku osobu, to musí byť osoba v „rodinnom alebo obdobnom pomere“. Za takúto osobu sa dá považovať napríklad švagor, snúbenec, strýko, synovec.[28]
2. Ujmu, ktorá utrpí jedna osoba, musí druhá osoba právom pociťovať ako vlastnú ujmu.
Z judikatúry:
„Otázku, či by svedok ujmu spočívajúcu v nebezpečenstve trestného stíhania, ktorú by svojou výpoveďou mohol spôsobiť obvinenému, s ktorým je v pomere rodinnom alebo rodinnému obdobnom (nie však v súrodeneckom, manželskom, druhovskom, osvojeneckom alebo v priamom pokolení príbuzenskom), pociťoval právom ako ujmu vlastnú v zmysle § 100 ods. 2 Trestného poriadku., treba posudzovať nielen z hľadiska momentálnych vzťahov k obvinenému, ale tiež so zreteľom na ďalšie v konkrétnom prípade reálne existujúce a po dlhší čas trvajúce citové a rodinné, resp. rodinným vzťahom obdobné a pre rodinný život svedka dôležité väzby a vzťahy, ktoré vo svojom súhrne majú podstatný význam pre posúdenie uvedenej otázky.“[29]
Ďalej je potrebné upriamiť pozornosť na § 127 ods. 5 TZ. V tejto právnej norme sa uvádza okruh trestných činov (medzi ktoré patrí aj nebezpečné prenasledovanie podľa § 360a TZ), pri ktorých sa blízkou osobou rozumie aj bývalý manžel, druh, bývalý druh, rodič spoločného dieťaťa a osoba, ktorá je vo vzťahu k nim blízkou osobou, ako aj osoba, ktorá s páchateľom žije alebo žila v spoločnej domácnosti.
Pri analýze výrazu dôvodná obava je podľa môjho názoru dôležité slovo dôvodná. KSSJ definuje výraz dôvodný ako opodstatnený, oprávnený, odôvodnený. Už z gramatického výkladu teda vyplýva, že obava musí mať reálny podklad v materiálnom svete. Nestačí teda iba konštatovanie poškodeného, že podmienky, ktorým je vystavený, naňho pôsobia ako obava.
Výraz obava KSSJ definuje ako pocit stiesnenosti, strach. Z logiky veci vyplýva, že tento pocit stiesnenosti musí byť v príčinnej súvislosti s okolnosťami, ktoré ju podmieňujú.
Pre vysvetlenie výrazu dôvodná obava si pomôžeme judikatúrou.
Z judikatúry:
„Vyhrážanie musí byť spôsobilé vzbudiť u poškodeného dôvodnú obavu, t. j. vyšší stupeň tiesnivého pocitu z toho, čím sa mu vyhráža.“[30]
Tento judikát, hoci staršieho dáta, priniesol právnu definíciu výrazu dôvodná obava.
V odbornej verejnosti panuje diskusia o povahe dôvodnej obavy.
1. Predstaviteľom najrelevantnejšieho názoru je Šamál.[31] Podľa Šamála nie je nevyhnutné, aby reálne došlo k vzbudeniu dôvodnej obavy v myšlienkovom svete poškodeného. Na jej vznik však musia byť podklady, ktoré dostatočne odôvodňujú záver, že je reálna možnosť na to, aby dôvodná obava vznikla. So Šamálom súhlasím a vedú ma k tomu dva dôvody.
- Gramatický výklad právnej normy. Právna norma je formulovaná nasledovne:
„takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu“.
Sloveso „môcť vzbudiť“ je v podmieňovacom spôsobe. Toto dostatočne odôvodňuje záver, že k naplneniu tohto znaku stačí potenciálne riziko vzniku dôvodnej obavy, resp. „podmienka“, ktorá môže podmieniť jej vznik.
- Teleologický výklad právnej normy, t. j. hľadanie jej účelu.[32] Hoci existujú judikáty i názory doktríny, ktoré vysvetľujú definíciu dôvodnej obavy, nedá sa očakávať, že každý poškodený bude túto definíciu poznať a bude podľa nej konanie páchateľa v praktickom živote posudzovať. Myšlienkové svety ľudí sú rôzne a nad tým, čo jeden považuje za dôvodnú obavu, druhý môže len mávnuť rukou. S takýmto stavom sa však spoločnosť nesmie zmieriť, pretože z praxe sú známe prípady, kedy prenasledovanie skončilo smrťou alebo zabitím poškodeného.[33]Poškodenými môžu byť osoby z rôznych spoločenských vrstiev a nedá sa vždy očakávať, že samy odhadnú nebezpečenstvo páchateľovho konania. Je teda nevyhnutné trestnoprávne postihovať aj také konania, ktoré poškodený nevníma ako dôvodnú obavu.
Viac ako názory doktríny však zaváži to, že k tomuto výkladu sa priklonila judikatúra.
Z judikatúry:
„Dôvodná obava však nemusí vzniknúť, stačí možnosť vzniku takejto obavy.“[34]
„Dôvodná obava nemusí vzniknúť, jej vznik však musí byť reálny,...“[35]
„Dôvodná obava však nemusí vzniknúť, avšak jej vznik musí byť reálny,...“[36]
2. Opačný názor ako Šamál má Jelínek.[37] Jelínek tvrdí, že subjektívne vnímanie konania páchateľa poškodeným je nevyhnutnou podmienkou k tomu, aby bol naplnený znak intenzity. Opiera sa pritom o psychiatrickú definíciu stalkingu, podľa ktorej o stalking ide až vtedy, keď poškodený dostane strach z prenasledovania.
Jelínkov názor je podľa môjho názoru vhodný iba v psychiatrii, kde sa neposudzujú trestnoprávne následky konania stalkera. V trestnom práve je však Jelínkov názor nevhodný z dôvodov, ktoré som uviedol vyššie.
Šamálov spôsob je v zásade vhodnejší ako Jelínkov, ale prináša väčšie množstvo aplikačných ťažkostí pri posudzovaní, či sú reálne podklady na vznik dôvodnej obavy. Pri posudzovaní reálnosti podmienok vzniku dôvodnej obavy nesmieme brať do úvahy iba izolovaný prejav páchateľa. Život môže priniesť aj situácie, kedy by nebolo vhodné na konanie páchateľa reagovať prostriedkami trestného práva.
Príklad:
V rodine, kde často dochádza k domácemu násiliu, manžel zmláti svoju manželku a následne z domu odíde zhruba na niekoľko mesiacov. Počas tohto obdobia manželku často navštevuje jej starší brat, ktorý počas návštev viackrát v zápale hnevu vyhlási, že „keď toho sviniara dostane do rúk, zabije ho“. Ak by sme vyhrážku posudzovali izolovane, prišli by sme k záveru, že je spôsobilá vyvolať u manželky dôvodnú obavu o život jej manžela. Treba však brať do úvahy aj to, že manželka pozná svojho staršieho brata a vie, že svoje vyhrážky nemyslí vážne a takto sa vyjadruje v zápale emócii. Takže vyhrážka nielenže nevyvolá u manželky dôvodnú obavu, ale ani neexistujú reálne podklady na to, aby obavu vyvolali, keďže napríklad viacero ľudí z okruhu staršieho brata manželky bude svedčiť o tom, že jej brat má občas nepokojnú povahu, no nikomu by nedokázal ublížiť.
Zásady, v rámci ktorých treba posudzovať situáciu, priniesla aj judikatúra.
Z judikatúry:
„Dôvodná obava nemusí vzniknúť, jej vznik však musí byť reálny, preto je potrebné starostlivo hodnotiť povahu a závažnosť takéhoto vyhrážania sa, vyhľadávania osobnej blízkosti, sledovania, kontaktovania či obmedzovania v obvyklom spôsobe života, nakoľko je potrebné odlíšiť nebezpečné prenasledovanie od prejavov, pri ktorých síce boli použité napr. silné slová, ale v skutočnosti o nič závažné nešlo.“[38]
Podrobnejšie to opisuje novší judikát.
Z judikatúry:
„Pritom sa nemožno zamerať iba na vlastný obsah slovného vyhlásenia páchateľa, ale výroky je potrebné hodnotiť v spojení s ďalším konaním páchateľa. Záver, či ide o vyhrážky spôsobilé vzbudiť dôvodnú obavu z ich uskutočnenia, je nutné posudzovať na základe komplexného posúdenia situácie... Či je vyhrážanie spôsobilé v inom vzbudiť dôvodnú obavu, je potrebné posúdiť so zreteľom ku všetkým okolnostiam prípadu, najmä k povahe vyhrážky, k fyzickým a charakterovým vlastnostiam páchateľa v porovnaní s fyzickými a povahovými vlastnosťami poškodeného, k ich vzájomnému vzťahu, apod.“[39]
Na záver uvediem ešte jeden judikát:
„Pokiaľ je vyhrážanie sprevádzané správaním, ktoré ilustruje odhodlanie páchateľa splniť vyhrážku (šermovanie nožom či pozdvihnutím zbrane, gestom naznačujúcom podrezanie krku), bude tiež možné vyvodiť, že takáto vyhrážka je spôsobilá vzbudiť dôvodnú obavu.“[40]
Izakovič dodáva k praktickým problémom, týkajúcim sa požiadavky komplexného posudzovania obsahu vyjadrenia páchateľa, toto:
„Len vyjadrenia poškodeného (navyše zaznamenané len do zápisnice o podaní trestného oznámenia, kde sa ani nevyžaduje taká kvalita poučení) podložené kópiami vytlačenej komunikácie (napr. emailovej, SMS, cez sociálne siete a pod.) nepreukazujú dostatočne odôvodnený záver, že trestný čin spáchala práve podozrivá osoba. V praxi sa totiž neraz už vyskytlo, že predložená SMS, resp. emailová komunikácia zo strany oznamovateľa, bola nekompletná, resp. vytrhnutá z kontextu veci. Aj pri tomto druhu trestnej činnosti je preto nevyhnutné, aby bola výpoveď poškodenej osoby hodnotená v súlade s ustanovením § 2 ods. 12 Trestného poriadku a to i v kontexte s inými dôkazmi.“[41]
D. Znak intenzity – zhoršenie kvality života podstatným spôsobom
Znak intenzity, ktorého podstatu som bližšie popísal vyššie, sa dá naplniť dvoma alternatívnymi spôsobmi. Jedným z nich je vzbudenie dôvodnej obavy o život alebo zdravie poškodeného, alebo život alebo zdravie jej blízkej osoby, o ktorom som už hovoril. Druhým z týchto dvoch spôsobov je zhoršenie kvality života podstatným spôsobom.
Ako zaujímavé sa mi v tomto bode vidí porovnanie s českou právnou úpravou. Hoci má česká trestnoprávna úprava stalkingu veľmi blízko k tej slovenskej, český zákonodarca uvádza len jeden spôsob naplnenia znaku intenzity – vzbudenie dôvodnej obavy. Zhoršenie kvality života podstatným spôsobom ako alternatívny spôsob neuvádza. Tento fakt považujem za určitý nedostatok českej antistalkingovej úpravy, ktorá je inak dosť ďaleko pred našou – bola zavedená skôr a v jej dôsledku Najvyšší súd ČR za vyše osem rokov jej účinnosti vytvoril bohatú judikatúru.
Je vidieť, že zákonodarca netrestá každé zhoršenie kvality života. To je pochopiteľné, nakoľko takáto právna úprava by viedla k neudržateľným dôsledkom a nerešpektovala by zásadu primeranosti pri výmere trestu.[42]
To, aké vysoké musí byť toto zhoršenie, zákonodarca vyjadril slovami „podstatným spôsobom“. Takéto pomerne vágne vyjadrenie (na druhej strane, ťažko by sa hľadalo vyjadrenie menej vágne) je opäť predmetom polemiky.
Pri definícii tohto znaku som opäť narazil na protichodné názory.
1. Ako najrelevantnejší mi príde názor Burdu[43], ktorý definuje zhoršenie kvality života takto:
„Za zhoršenie kvality života treba považovať taký posun v kvalite života, ktorý osoba subjektívne vníma ako negatívum.“
Tento názor podporila a čiastočne spresnila aj judikatúra.
Z judikatúry:
„Zhoršenie kvality života predstavuje taký posun v kvalite života, ktorý osoba subjektívne vníma ako negatívum, pričom toto najčastejšie spočíva v psychickej traume, alebo aspoň v nepokoji z toho, že prenasledovanie môže pokračovať, alebo sa môže vyvinúť do tvrdších atakov.Zároveň ustanovenie § 360a Trestného zákona vyžaduje, aby sa prenasledovanie jednoznačne uskutočňovalo proti vôli prenasledovaného. “[44]
S týmto názorom súhlasím s výhradami, ktoré podrobnejšie rozoberiem neskôr.
2. Iný názor má Izakovič[45], ktorý definuje zhoršenie kvality života takto:
„Podstatné zhoršenie kvality života spočíva v takom obmedzení doterajšieho života poškodeného, ku ktorému dôjde proti jeho vôli nežiaducimi zásahmi páchateľa do osobnej, rodinnej, ale i profesijnej sféry života poškodeného, pričom môže ísť najčastejšie o obmedzenia v rovine záujmovej, kultúrnej, športovej a pod. Rozhodujúcim pritom bude i v týchto súvislostiach vždy hľadisko subjektívne pociťovanej ujmy poškodeného, aj keď určitým spôsobom objektivizované, teda nikdy hodnotenie podľa akéhosi spriemerovaného obvyklého spôsobu života poškodeného.“
Tento pohľad na podstatné zhoršenie kvality života priniesol judikát Najvyššieho súdu ČR, ktorý pritom citoval Šamála.[46]
Za dôležité však považujem poznamenať, že daný judikát Najvyššieho súdu ČR nehovoril o podstatnom zhoršení kvality života, čo ostatne, ani nie je možné, nakoľko takýto znak česká antistalkingová legislatíva neobsahuje. Judikát hovoril o znaku „obmedzovanie v obvyklom spôsobe života.“ Použitie analógie sa mi v tomto prípade vidí sporné, nakoľko pokiaľ by sa na základe tohto výkladu mal odsúdiť páchateľ, šlo by o analógiu v neprospech páchateľa, a teda o neprípustnú analógiu. Navyše má výraz „obmedzovanie v obvyklom spôsobe života“ podľa môjho názoru odlišnú definíciu ako výraz „podstatné zhoršenie kvality života“. Obmedzovanie v obvyklom spôsobe života podľa môjho názoru predstavuje určitú modifikáciu života poškodeného. Izakovič uvádza príklady (hoci ako podstatné zhoršenie kvality života), ktoré by sa ako príklady obmedzovania v obvyklom spôsobe života dali použiť:
„Z praxe je možné uviesť prípad, kedy poškodená osoba bola opakovane nútená meniť svoje telefónne číslo, aby sa tak vyhla nežiaducim atakom páchateľa, následne bola nútená zmeniť i svoje zamestnanie, pričom konanie páchateľa gradovalo až do takej miery, že poškodená bola prinútená vyhľadať psychologickú pomoc.“[47]
Treba v tejto súvislosti povedať, že znak „ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života“ obsahuje ako alternatívny spôsob spáchania trestného činu aj § 360a ods. 1 písm. e) TZ. V našej právnej úprave sa vyžaduje okrem splnenia jedného z alternatívnych spôsobov spáchania činu aj naplnenie znaku času a znaku intenzity, ktorý môže byť naplnený buď dôvodnou obavou alebo podstatným zhoršením kvality života.
Príklad:
Páchateľ pri prenasledovaní (kumulatívne):
a) nenaplní znak intenzity formou splnenia dôvodnej obavy,
b) trestný čin spácha tak, že poškodeného inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života.
Tu je vidieť, že v konaní a myšlienkach poškodeného treba rozlíšiť medzi zhoršením kvality života podstatným spôsobom a obmedzovaním v obvyklom spôsobe života. Môžu sa tu totiž vyskytnúť dve eventuality:
- Ak páchateľ poškodeného obmedzuje v obvyklom spôsobe života tak, že u poškodeného to predstavuje súčasne aj zhoršenie kvality života, potom ide o trestný čin.
- Môže sa však vyskytnúť aj situácia, kedy páchateľ poškodeného obmedzuje v obvyklom spôsobe života, no nedôjde k zhoršeniu jeho kvality. Páchateľ môže telefonickým terorom prinútiť poškodeného, aby si zmenil telefónne číslo, no to na jeho psychiku nemusí vplývať, pretože poškodený si môže povedať, že má „aj iné starosti, ako riešiť nejakého hlupáka“. Páchateľ môže poškodeného vyhľadávaním osobnej blízkosti prinútiť, aby zmenil cestu do práce, no ani to poškodeného nemusí zaťažovať. V takomto prípade by nebol naplnený znak zhoršenia kvality života a teda by o trestný čin nešlo.
Už skôr som spomínal, že s Burdovou definíciou podstatného zhoršenia kvality života súhlasím, ale s určitými výhradami. Burda hovorí, že zhoršenie kvality života musí poškodený subjektívne vnímať ako negatívum. Súhlasím, že subjektívne vnímanie je dôležité, no osobne by som nezatracoval ani objektívne vnímanie zhoršenia kvality, ale iba ako podporné (subsidiárne) hľadisko.
Čitateľ sa môže pýtať, prečo v tomto prípade nepresadzujem potrebu objektívneho vnímania podstatného zhoršenia kvality života. Áno, súhlasím, že aj pri príkoriach, v dôsledku ktorých dochádza k podstatnému zhoršeniu kvality života hrozí vystupňovanie aktivity páchateľa a napokon aj tvrdšie ataky. Na druhej strane však netreba prichádzať k akejsi „kolektívnej paranoji“ vo „vyhľadávaní“ stalkingu a rovnako netreba prichádzať do extrému. Osobne sa domnievam, že zhoršenie kvality života podstatným spôsobom je menej spoločensky nebezpečný dôsledok stalkingu ako vzbudenie dôvodnej obavy. Pri vzbudení dôvodnej obavy totiž jestvuje vždy o niečo opodstatnenejšia obava, že páchateľ vo svojom konaní dôjde ku krajne spoločensky nebezpečným aktivitám – k útoku na ľudské zdravie, či ľudský život. Naopak, k zhoršeniu kvality života môže dôjsť aj vtedy, keď páchateľ ani len nepomýšľa na to, že by svojmu poškodenému alebo komukoľvek inému fyzicky ublížil – napríklad pri zaslaní obscénnej SMS správy.
E. Vyhrážanie sa ublížením na zdraví alebo inou ťažkou ujmou
Po výpočte znakov, ktoré musí kumulatívne obsahovať ďalšie konanie, prejdeme k výpočtu znakov, ktoré bližšie precizujú konkrétnu formu spáchania stalkingu. Tieto spôsoby môžu byť naplnené alternatívne.
Prvým zo spôsobov, vyjadreným v § 360a ods. 1 písm. a) je konanie páchateľa, ktorý sa „...vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe“. Len dodám, že pod výrazom „jemu“ zákonodarca poškodeného.
Azda každému, kto je v práve aspoň trocha znalý, napadne, či zákonodarca pod výrazom „vyhráža sa ublížením na zdraví“ myslel iba ublíženie na zdraví v zmysle § 156 TZ alebo aj ťažké ublíženie na zdraví v zmysle § 155 TZ či smrť (§ 144 a § 145 TZ – úkladná vražda a vražda).
Pre začiatok je dobré si ujasniť pojmy. Smrťou sa podľa § 142 ods. 2 TZ chápe biologická (cerebrálna) smrť mozgu. Klinická smrť sa za smrť nepovažuje[48], ale to v tomto prípade nie je relevantné, pretože v momente, kedy páchateľ vysloví svoju vyhrážku, ešte nevie ani to, či ju realizuje, nie ešte to, či následkom realizácie vyhrážky vznikne u poškodeného klinická, alebo cerebrálna smrť.
Za ťažkú ujmu na zdraví sa podľa § 142 ods. 1 TZ považuje spôsobenie ujmy na zdraví uvedenej v § 123 ods. 3 TZ. Podľa tejto právnej normy sa za ťažkú ujmu na zdraví považuje len vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie, ktorou je zmrzačenie, strata alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti, ochromenie údu, strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva, poškodenie dôležitého orgánu, zohyzdenie, vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu, mučivé útrapy, alebo porucha zdravia trvajúca dlhší čas.
Ublížením na zdraví podľa § 123 ods. 2 TZ sa rozumie také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného.
Ak ujma na zdraví nenapĺňa znaky ani ťažkej ujmy na zdraví, ani ublíženia na zdraví, dá sa posúdiť ako drobné ublíženie na zdraví podľa § 49 ods. 1 písm. d) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch. Spišiaková dodáva, že za drobné ublíženie na zdraví treba považovať napr. drobné podliatiny, odreniny, prechodné bolesti alebo nevoľnosť, nepatrné ranky, hučanie v ušiach, apod.[49]
Ak teda chceme vyriešiť otázku, či môžeme okrem vyhrážania sa ublížením na zdraví kriminalizovať aj vyhrážanie sa ťažkým ublížením na zdraví alebo smrťou, môžeme sa na vec pozrieť viacerými výkladovými metódami:
- Použitím gramatického výkladu sa zdá, že kriminalizovať vyhrážanie sa ťažkým ublížením na zdraví a smrťou nie je možné. Ublíženie na zdraví je totiž v zákone jasne definované a od ťažkého ublíženia na zdraví je odlíšené.
- Okrem toho však môžeme použiť aj logický výklad, konkrétne výkladové pravidlo od menšieho k väčšiemu (argumentum a minori ad maius).[50] Ak sa za kriminalizované považuje vyhrážanie sa ublížením na zdraví, logicky by sa malo považovať za kriminalizované aj vyhrážanie sa ťažkým ublížením na zdraví, alebo smrťou.
- Rovnako ako výsledok logického výkladu by nám vyšiel aj výsledok teleologického výkladu (hoci, podľa Procházku sa argumenty a fortiori, „o to viac“ tradične považujú za logické, majú však v podstate teleologickú štruktúru, čiže dokážu spoľahlivo fungovať len v prípade, ak je možné spoľahlivo určiť úmysel normotvorcu[51]). Účelom zákona je chrániť jednotlivcov pred vyhrážaním sa ublížením na zdraví, ktoré je spôsobilé spôsobiť psychickú záťaž. Bolo by absolútne nezmyselné kriminalizovať ublíženie na zdraví a ťažšiu ujmu nekriminalizovať. Toto je teda v našej právnej úprave určitým nedostatkom, no za legislatívnu chybu by som to nepovažoval, lebo teleologickým a logickým výkladom je možné dospieť k presvedčeniu, že za trestné treba považovať aj ťažké ublíženie na zdraví a smrť.
Inou ťažkou ujmousa rozumie ujma napríklad na cti, dobrej povesti, v rodinnom živote, môže smerovať k rozvratu manželstva, k začatiu trestného stíhania za situácie, kedy sa ťažká ujma javí objektívne a kedy ju napadnutý ako ťažkú ujmu pociťuje. Musí ísť o neoprávnené konanie...môže byť aj začatie trestného stíhania v dôsledku oznámenia trestného činu, ktorým páchateľ poškodenému hrozí...[52]Ivor dopĺňa, že „takouto ujmou môže byť aj vyhrážanie sa spôsobením škody veľkého rozsahu (podpálením domu) alebo škody na veci umeleckej hodnoty, ku ktorej môže mať poškodený mimoriadny citový vzťah, alebo tiež vyhrážanie sa [smrťou, ťažkou ujmou na zdraví, ublížením na zdraví]osobe blízkej poškodenému (vyhrážanie sa rodičovi, že mu zmrzačí dieťa). Podstatné je, aby išlo o vyhrážku, ktorej prípadné uskutočnenie by ten, komu sa vyhrážalo, pociťoval ako vlastnú ťažkú ujmu“.[53]
Čo sa týka Ivorovej definície, rád by som upriamil pozornosť na to, že za možnosť inej ťažkej ujmy považuje aj vyhrážanie sa osobe blízkej poškodenému. Táto osoba musí byť z okruhu osôb, blízkych poškodenému (blízka osoba). K pojmu blízka osoba pozri výklad ku znaku dôvodnej obavy.
Vyhrážka je hrozba určitými dôsledkami, ktoré spravidla majú pre obeť vyhrážky negatívny význam. Forma vyhrážky môže byť rôzna. Najčastejšie pôjde o vyhrážky verbálnou formou, no nevylučujú sa ani vyhrážky písomnou formou. So súčasným rozvojom techniky je veľmi aktuálna aj hrozba vyhrážok prostredníctvom elektronických komunikačných prostriedkov (SMS, e-maily, sociálna sieť). Vyhrážka môže byť za určitých okolností prednesená aj formou konkludentného konania (napr. gestom podrezania krku; gestom namierenia pištole a stlačenia kohútika; viditeľné nosenie pištole na opasku; poodkrytie saka, pri ktorom sa ukáže pištoľ; položenie pištole na stôl; vhodením nábojov do poštovej schránky, atď.) Musí však byť dostatočne konkrétna na to, aby z jej formy bolo možné vyvodiť jej obsah.
Ivor dopĺňa, že vždy treba „starostlivo zhodnotiť závažnosť vyhrážky a odlišovať nebezpečné vyhrážanie od iných hrubých, arogantných, agresívnych či vulgárnych verbálnych prejavov, ktoré nie sú prečinom, ale iba priestupkom.“[54]
Treba povedať, že z obsahu vyhrážky musí byť jasné, voči komu je smerovaná. Vyhrážka musí byť smerovaná voči jednej, alebo voči dvom osobám. Vyhrážanie sa väčšiemu počtu osôb (trom a viac) zakladá znak závažnejšieho spôsobu konania podľa § 360a ods. 2 písm. b) TZ s využitím § 138 písm. j) TZ a § 129 ods. 1 TZ.
Pri skúmaní, či bol naplnený tento znak, sa neskúma, či vyhrážka vzbudila dôvodnú obavu, resp. bola spôsobilá ju vzbudiť. Ak bolo preukázané, že vyhrážka bola prednesená, nedokázala však vzbudiť dôvodnú obavu, potom sa v odôvodnení uznesenia uvedie, že znak vyhrážania sa podľa § 360a bol naplnený, nebolo však preukázané naplnenie znaku dôvodnej obavy.
Ak sa adresát vyhrážky nedozvie, že mu bolo vyhrážané, znak vyhrážania sa nie je naplnený. Je to logické, lebo účelom vyhrážania sa je psychicky pôsobiť na poškodeného. A ak sa poškodený o vyhrážke nedozvie, potom nie je vyhrážka ani len spôsobilá na poškodeného pôsobiť. S týmto záverom súhlasí aj judikatúra.
Z judikatúry:
„Nevyžaduje sa, aby ten, komu je vyhrážané, bol vyhrážaniu prítomný. Postačí, ak je vyhrážka adresovaná poškodenému takým spôsobom, že si je páchateľ vedomí, že sa poškodený o nej dozvie, napr. prostredníctvom ďalšej osoby, telefonicky, listom alebo inak.“
pozn. aut. Inak sa môže poškodený o vyhrážke dozvedieť napr. pri konkludentnej vyhrážke, napr. zanechanie nábojov v poštovej schránke; zanechanie noža pred vchodom do domu, atď.
Zaujímavou by bola otázka, čo v prípade, ak sa poškodený o vyhrážke dozvie, resp. dozvie sa, že je mu vyhrážané, ale nedozvie sa o obsahu vyhrážky, resp. dozvie sa o ňom v určitom upravenom, modifikovanom znení, čo má za následok, že správne nerozlíši potenciálny dôsledok splnenia vyhrážky. Pri rozlišovaní medzi dôsledkami smrť verzus ťažké ublíženie na zdraví verzus ublíženie na zdraví je takáto otázka právne irelevantná, pretože zákonodarca sankcionuje všetky tieto konania. Podstatnou by sa táto otázka stávala, keby šlo o rozlišovanie medzi jedným zo sankcionovaných konaní a drobným ublížením na zdraví, ktoré nie je Trestným zákonom sankcionované. Ilustrujme si to na príklade.
Príklad:
Páchateľ, ktorého štve, že jeho manželka sa s ním rozišla, sa dlhodobo stretáva so svojím priateľom, ktorému sa opakovane zdôveruje, že manželku by najradšej zmlátil tak, že by do konca života ostala na invalidnom vozíku. Páchateľ očakáva, že jeho priateľ oznámi manželke, čo jej hrozí a tak dúfa, že jeho manželka bude tým strachom trpieť. Priateľ tak aj urobí, no vyhrážku neodcituje presne, lebo manželku nechce zbytočne vydesiť a namiesto výrazu „zmlátil by som ju tak, že by do konca života ostala na invalidnom vozíku“ použije výraz „udrel by som ju tak, že by si musela zastavovať krvácanie“. Ublíženie na zdraví, pri ktorom vznikajú iba drobné rany, sa kvalifikuje ako drobné ublíženie na zdraví. Poškodený si teda nedokáže urobiť komplexný úsudok o tom, čím je mu vyhrážané a je vyššia pravdepodobnosť, že vyhrážku nebude reflektovať. V danom prípade teda znak vyhrážania sa nebude splnený.
To, aké pocity v poškodenom zanechala vyhrážka, apod., sa už skúma v rámci skúmania, či došlo k naplneniu znaku dôvodnej obavy. Ak poškodený vyhrážke neporozumel, pretože páchateľ ju neformuloval konkrétne, chýba naplnenie znaku vyhrážania sa. Ak poškodený vyhrážke neporozumel, hoci páchateľ ju formuloval konkrétne, vec sa skúma v rámci posudzovania, či došlo k naplneniu dôvodnej obavy.
F. Sledovanie a vyhľadávanie osobnej blízkosti
V § 360a ods. 1 písm. b) je vyjadrený ďalšia alternatívna možnosť, ktorá precizuje formu spáchania trestného činu. Ide o formuláciu „vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje“.
Rovnako ako v písm. a), aj tu sa dá táto časť skutkovej podstaty naplniť dvoma možnosťami: vyhľadávaním osobnej blízkosti, alebo sledovaním. Tieto možnosti sa môžu naplniť alternatívne.
Judikatúra definuje pojmy vyhľadávanie osobnej blízkosti a sledovanie rovnako.
Z judikatúry:
„Vyhľadávanie osobnej blízkosti a sledovanie poškodeného je treba vykladať v širokom zmysle slova, lebo jedine tak sa dá naplniť zámer zákonodarcu účinne ochrániť jedinca pred závažnými útokmi do jeho súkromia. Pod tento pojem je preto potrebné zahrnúť najrôznejšie spôsoby sliedenia, obťažovania, dotierania, „sprevádzania“, „pozorovania“ (napr. denné čakanie pred domom, „sprievod“ pri ceste do zamestnania a naspäť domov, na nákupoch, tzv. „nočné hliadky“ pred bytom poškodeného, pozorovanie ďalekohľadom, apod.), ktoré sú v zásade vždy objektívne spôsobilé vzbudiť požadovanú dôvodnú obavu.“[55]
Osobne však nepovažujem za vhodné považovať dané pojmy za totožné. Za totožné ich totiž nepovažuje ani zákonodarca, nakoľko vylučovacou spojkoualebo zákonodarca vyjadril, že možnosti sú dve – alebo sledovanie alebo vyhľadávanie osobnej blízkosti.
Vyhľadávanie osobnej blízkosti je konanie, pri ktorom páchateľ vstupuje do zóny poškodeného, ktorá sa už dá považovať za osobnú blízkosť. Je jasné, že nie je možné takúto zónu vymedziť napríklad na štvorcové metre. To, že páchateľ sa napríklad nachádza meter od poškodeného, ešte nemusí znamenať, že vyhľadáva jeho osobnú blízkosť. Páchateľ a poškodený totiž ani nemusia vedieť, že sú blízko seba – napríklad ich oddeľuje múr. To, či páchateľ opakovane vyhľadáva osobnú blízkosť poškodeného, treba posudzovať individuálne, podľa daných miestnych a časových pomerov.
Sledovanie je konanie, pri ktorom páchateľ monitoruje pohyb a aktivity poškodeného. Na rozdiel od vyhľadávania osobnej blízkosti pri sledovaní páchateľ nemusí byť v blízkosti poškodeného – môže ho sledovať prostredníctvom kamier, odpočúvacích zariadení, apod. Ak si však páchateľ z takéhoto sledovania vyhotovuje dokumentáciu, ide o trestný čin ochrany súkromia v obydlí podľa § 194a TZ. Ak ide o prejav súkromnej povahy a páchateľ ho sprístupní tretej osobe, alebo ho inak použije (zrejme na komerčné účely), ide o trestný čin porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy podľa § 377 TZ. Pri sledovaní sa páchateľ môže aj pohybovať v súlade s pohybom poškodeného. Podstatné je, že kým pri vyhľadávaní osobnej blízkosti je cieľom páchateľa dostať sa do osobnej blízkosti poškodeného, pri sledovaní je cieľom páchateľa monitorovať činnosť poškodeného a poznať jeho kroky.
Ak si chceme odpovedať na otázku, či sa poškodený musí dozvedieť o tom, že je sledovaný, v prvom rade si treba uvedomiť, že pri sledovaní, kedy je činnosť páchateľa skrytá, treba rozlíšiť dve možnosti:
- Ak páchateľ sleduje poškodeného takým spôsobom, že poškodený sa za žiadnych okolností nemôže dozvedieť, že je sledovaný, hoci by aj nevedel, kým, potom môžeme usúdiť, že hoci znak sledovania je naplnený, znak dôvodnej obavy naplnený nie je. U poškodeného totiž nielenže nevzniká dôvodná obava, ale ani nie je reálne, aby uňho obava vznikla, lebo o činnosti páchateľa nevie.
Príklad:
Poškodený sa pohybuje na priestranstve, ktoré je snímané tzv. online webkamerami, t. j. kamerami, monitorujúcimi verejné priestranstvo, záznam z ktorých možno voľne sledovať online na internete. Ak páchateľ takýto záznam z online webkamery sleduje, poškodený nemôže nijako vedieť o jeho činnosti. Podmienkou by však v takomto prípade bolo, že poškodený buď nevie o prítomnosti online webkamery, alebo nevie, že daná kamera slúži ako online webkamera.
- Ak páchateľ sleduje poškodeného takým spôsobom, že poškodený sa za určitých okolností môže dozvedieť, že je sledovaný, hoci by aj nevedel kým, potomu poškodeného jestvujú reálne predpoklady na to, aby u nej vznikla dôvodná obava.
Z judikatúry:
„Podľa stabilizovanej judikatúry všeobecných súdov, možno úmysel tak ako iné formy zavinenia (motív, pohnútku) zistiť aj na podklade iných dôkazov, nielen z priznania obvineného.“[56]
Príklad:
Páchateľ sleduje svoju susedu ďalekohľadom cez okno. Nie je podstatné, či si ho poškodená všimla, podstatné je, že výhľad cez jej okno poskytuje také pozorovacie podmienky, že poškodená je schopná zbadať páchateľa s ďalekohľadom v protiľahlom okne.
Príklad:
Páchateľ sleduje aktivity poškodeného v kyberpriestore takým spôsobom, že mu na počítač nainštaluje keylogger (program, ktorý zaznamenáva stlačenie kláves a takéto informácie odosiela páchateľovi). Pokiaľ má poškodený takú úroveň počítačových znalostí, že je schopný keylogger odhaliť; pokiaľ si poškodený povedzme pravidelne kontroluje počítač antivírusovými programami, ktoré sú schopné odhaliť keylogger; pokiaľ má keylogger také správanie, že aj používateľ so slabými počítačovými znalosťami je schopný odhaliť, že s počítačom niečo nie je v poriadku; potom sú tu dôvodné podklady na vznik dôvodnej obavy – hoci poškodený nevie, kto ju sleduje.
V praxi veľmi často dochádza k situáciám, kedy je vykonávaná najľahšia forma sledovania, a zároveň azda aj najľahšia forma stalkingu vôbec. Je ním pasívne sledovanie aktivity poškodeného v kyberpriestore. Pri takejto forme stalkingu páchateľ nezasahuje do súkromia poškodeného, pretože vyhľadáva iba také informácie, ktoré o sebe poškodený zverejní sám. Väčšinou prevláda názor, že za takéto konanie páchateľ nemôže niesť trestnoprávny, dokonca ani priestupkový postih. Treba si však uvedomiť, že niektoré sociálne siete umožňujú používateľom vidieť, kto si ich profil, resp. aktivity na sociálnej sieti zobrazoval. Poškodený tu nemusí vedieť, kto je páchateľom, pokiaľ však vidí, že jeho profil si opakovane zobrazuje jedna osoba, prípadne jedna IP adresa, sú tu podklady na vznik dôvodnej obavy. Nie je relevantné ani to, či si poškodený prezerá výpis účtov (prípadne IP adries), ktoré si jeho profil zobrazovali, podstatné je, že je tu možnosť, že dôvodná obava vznikne.
Treba však povedať, že tu treba viac ako inde brať do úvahy materiálny znak trestného činu. Podľa § 10 TZ nejde o prečin, ak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za akých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná. Prečinom je buď nedbanlivostný trestný čin, alebo úmyselný trestný čin, za ktorý TZ ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou päť rokov. Trestný čin nebezpečného prenasledovania (§ 360a ods. 1 TZ) ustanovuje hornú hranicu trestnej sadzby na jeden rok, teda ide o prečin. Z toho vyplýva, že pri ňom možno uplatniť materiálny znak trestného činu. Väčšina konaní, pri ktorom dochádza k sledovaniu aktivity poškodeného v kyberpriestore, teda podľa môjho názoru nie je trestná.
Samozrejme, ak charakter a podmienky tej-ktorej sociálnej siete neumožňujú vidieť, kto si prezeral profil poškodeného, potom tu podklady na vznik dôvodnej obavy nie sú.
Čo sa týka praktických problémov, často sa stáva, že pri vyhľadávaní osobnej blízkosti sa páchateľ obraňuje tým, že vyhľadanie osobnej blízkosti je z jeho strany čisto náhodné a v skutočnosti ho v úmysle nemal.
Príklad z judikatúry:
„Ďalej obvinený namietol, že dom poškodenej nesledoval, iba prechádzal okolo cestou k obchodnému partnerovi... Iba z prejazdu vozidla sa nedá vyvodzovať sledovanie, hoci je mu kladené za vinu „sledovanie okolia domu“.[57]
Z hľadiska stratégie obhajoby ide o dobrú taktiku a pre protistranu je ťažké takéto argumenty vyvrátiť.
G. Kontakt prostredníctvom tretej osoby, elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti vôli poškodeného
Ďalšou, v poradí treťou možnosťou naplnenia trestného činu je vyjadrená v § 360a ods. 1 písm. c) TZ. Je formulovaná takto:
„ho [poškodeného]kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli“.
Pre túto možnosť je kľúčový pojem kontakt. KSSJ definuje výraz kontakt ako styk, súčinnosť. Sú tu vyjadrené štyri možnosti, akými možno kontakt vykonať – prostredníctvom tretej osoby; elektronickej komunikačnej služby; písomne; alebo inak proti jeho vôli. Slovenský zákonodarca na prvé miesto zaradil kontakt prostredníctvom tretej osoby, čím zvolil konzervatívnejšiu cestu ako český zákonodarca, ktorý sa rozhodol v podobnom ustanovení na prvé miesto zaradiť kontakt prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby. Konanie českého zákonodarcu nemožno hodnotiť inak ako prezieravé a progresívne, nakoľko je veľmi pravdepodobné, že s rozvojom techniky bude priamo úmerne stúpať aj počet spoločensky nebezpečných javov, ktoré sa prostredníctvom nej dejú.
Kontakt prostredníctvom tretej osoby spočíva v situácii, kedy medzi páchateľom a poškodeným figuruje ešte tretia osoba – prostredník. Pri takomto kontaktovaní páchateľ nekontaktuje poškodeného samotného, ale prostredníka, ktorého sa najčastejšie pýta na záležitosti, týkajúce sa poškodeného, prípadne poškodenému po ňom niečo odkazuje (formulácie typu odkážte X, že...). Pokiaľ páchateľ nevie, že prostredník o obsahu ich komunikácie povie poškodenému, potom je jeho trestná zodpovednosť vylúčená, nakoľko pôjde o konanie z nedbanlivosti (pozri výklad k subjektívnej stránke skutkovej podstaty). Najvyšší súd ČR judikoval, že snaha kontakt prostredníctvom tretej osoby môže byť braný rovnako závažne ako snaha priamy kontakt.[58]
Z judikatúry:
„Matka poškodenej aj jej druh sú osobami, ktoré náležia k najužšiemu rodinnému kruhu poškodenej. Skutočnosť, že obvinený sa snažil získať prístup k poškodenej prostredníctvom týchto osôb muselo byť poškodenou vnímané podobne, ak nie rovnako intenzívne, ako snaha o priamy kontakt s ňou.“
Elektronická komunikačná služba je akákoľvek služba, ktorou možno komunikovať v elektronickej podobe. Môže mať rozmanité podoby – od dnes už „klasických“ foriem ako telefonáty (či už na mobil alebo pevnú linku), e-maily, SMS správy; cez rôzne aplikácie ako Skype, ICQ, Messenger; až po sociálne siete ako napríklad Facebook. Je irelevantné, či daná služba slúži primárne na komunikáciu, alebo či má iný účel. Takouto službou môžu byť napríklad aj rôzne diskusné fóra so špecializáciou na určitý záujmový okruh ľudí; ďalej tiež diskusné portály spravodajských webstránok. Môžu nimi byť tiež elektronické hry, ktoré sa hrajú prostredníctvom internetu a hráčom umožňujú posielať si medzi sebou správy.
Nevyžiadanému kontaktu prostriedkami elektronickej komunikácie sa venuje aj judikatúra.
Z judikatúry:
„Za vytrvalý kontakt prostriedkami elektronickej komunikácie je považované najmä opakované zasielanie nevyžiadaných e-mailových správ (často s vulgárnym alebo agresívnym obsahom), zahlcovanie elektronickej pošty spamom, zámerná distribúcia počítačových vírusov, opakované odkazy, nevyžiadané telefonáty ako na mobilný telefón, tak aj na pevnú linku... Je predstavovaný tiež tzv. telefónnym terorom, kedy je obeť vystavená opakovaným anonymným telefonátom, často s obscénnym a výhražným obsahom, pričom je spravidla vyrušovaná nielen v dennej, ale aj v nočnej dobe.[59]
Na tomto mieste si dovolím s judikátom polemizovať. Judikát za vytrvalý kontakt prostriedkami elektronickej komunikácie považuje tiež zámernú distribúciu počítačových vírusov. Treba upozorniť, že distribúciou počítačových vírusov nedochádza k nijakému kontaktu. Za nevyžiadaný kontakt prostriedkami elektronickej komunikácie by som takúto distribúciu zaradil až vtedy, ak by vírus napríklad obsahoval pokyn, podľa ktorého má na obrazovke počítača zobraziť správu od páchateľa. V takom prípade by prichádzal do úvahy súbeh trestného činu nebezpečného prenasledovania (§ 360a TZ) s trestným činom neoprávneného zásahu do počítačového systému (§ 247a TZ). Tiež upozorňujem na to, že súd používa nepresnú odbornú terminológiu – výraz počítačový vírus nie je schopný v sebe subsumovať všetky nežiadúce programy, ktoré ohrozujú fungovanie počítačových systémov. Vhodnejšie je tieto programy pomenovať výrazom malvér.
Písomný kontakt v sebe zahŕňa všetky formy písomnej komunikácie, pri ktorých sa nevyužíva elektronická forma. Tento kontakt v sebe zahŕňa predovšetkým „tradičné písomné formy komunikácie, akými sú listy, pohľadnice, lístočky, apod.“[60] Za takúto formu kontaktu však považujem napríklad aj grafity (nápisy a obrazy, vytvárané sprejom na fasádach budov), iné druhy nápisov na múroch, či na iných predmetoch (napr. na poštovej schránke, na dverách do bytu; na textílii, atď.)
Pri iných spôsoboch kontaktu si pomôžem vyjadrením Šamála, ktorý dodáva, že „vytrvalé kontaktovanie zahŕňa tiež zasielanie nevyžiadaných predmetov a drobných pozorností“.
Kontakt nemusí byť smerovaný priamo k poškodenému. Za kontakt možno považovať aj situáciu, kedy páchateľ zverejní článok na internete, alebo v novinách, v ktorom priamo či skryto kontaktuje poškodeného. Obdobne treba posudzovať vytváranie grafitov na stenách, kedy je v zásade komunikácia verejná, no prejav páchateľa môže byť mierený na poškodeného. Treba povedať, že na verejnosti prednesenej komunikácie nezáleží.
Začnem rozborom zaujímavej otázky – vzťahuje sa výraz proti jeho vôli na konci normy iba na časť normy (alebo inak) alebo na celú normu?
Osobne si myslím, že tento výraz sa vzťahuje na celú normu. Vedie ma k tomu predovšetkým teleologický výklad. Kontakt, ktorý sa uskutočňuje v súlade s vôľou poškodeného, sa nedá hodnotiť ako spoločensky nebezpečný, hoci by aj obsahom kontaktu boli povedzme obscénne alebo inak neprístojné prejavy.
Môžeme teda povedať, že kontakt sa musí predovšetkým vykonať proti vôli poškodeného. V praxi však môže dôjsť k situácii, kedy páchateľ nevie, že kontakt, ktorý iniciuje, sa koná proti vôli poškodeného. Poškodený totiž buď nemusí prejaviť, že kontakt sa vykonáva proti jeho vôli, alebo to prejaví, no páchateľ si to vyloží inak. Dôjsť tiež môže k situácii, kedy poškodený v prvotných fázach komunikácie prejaví vôľu pokračovať v nej, no v ďalších fázach komunikácie už nemá vôľu v nej pokračovať.
Príklad:
Páchateľ si na sociálnej sieti píše s poškodenou. V prvotných fázach komunikácie pôsobia páchateľove prejavy nevinne a poškodená môže dať najavo, že s komunikáciou súhlasí (napríklad frázami ako „už som sa nevedela dočkať, kedy si zasa budeme môcť písať“). Neskôr však môže páchateľ začať komunikovať obscénne, arogantne, vulgárne, ba až agresívnym spôsobom. Poškodená výslovne neprejaví svoj nesúhlas s takýmto odklonom komunikácie, hoci v myšlienkovom svete s ním nemusí súhlasiť. Páchateľ sa však domnieva, že s komunikáciou naďalej súhlasí, pričom svoj predpoklad zakladá na prejave súhlasu, ktorý poškodená dala v prvotných fázach komunikácie.
Tu hovoríme o negatívnom skutkovom omyle. „Negatívny skutkový omyl nastane vtedy, ak páchateľ nepozná niektorú skutočnosť, ktorá sa vyžaduje na naplnenie znakov uvedených v Trestnom zákone“.[61] V tomto prípade páchateľ nevedel, že jeho konanie sa koná proti vôli poškodeného, čo je skutočnosť, ktorú skutková podstata vyžaduje. Podľa Ivora: „Skutkový omyl negatívny páchateľa ospravedlňuje pre jeho nevedomosť, a preto je tu vylúčená trestná zodpovednosť za úmyselný trestný čin alebo nedbanlivostný trestný čin spáchaný z vedomej nedbanlivosti.“[62] Pre trestnosť trestného činu nebezpečného prenasledovania (§ 360a TZ) sa vyžaduje úmyselné zavinenie (bližšie pozri časť o subjektívnej stránke trestného činu), preto môžeme konštatovať, že pokiaľ páchateľ nevie, že kontakt sa uskutočňuje proti vôli poškodeného, potom je jeho trestná zodpovednosť vylúčená.
Pri skúmaní, či došlo k naplneniu tohto spôsobu naplnenia trestného činu, treba vždy starostlivo skúmať, či pri komunikácii nebol naplnený nejaký iný spôsob páchania trestného činu. Ak napríklad páchateľ poškodeného kontaktoval a počas kontaktu sa mu vyhrážal ublížením na zdraví, potom môžeme konštatovať, že naplnil spôsob uvedený v § 360a ods. 1 písm. a) (vyhrážanie sa).
H. Zneužitie osobných údajov
V poradí poslednou, taxatívne určenou možnosťou naplnenia skutkovej podstaty je § 360a, ods. 1 písm. d). Znenie písmena:
„zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu“
Osobnými údajmi sú podľa § 2 zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov údaje týkajúce sa identifikovanej fyzickej osoby alebo identifikovateľnej fyzickej osoby, ktorú možno identifikovať priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora, iného identifikátora, ako je napríklad meno, priezvisko, identifikačné číslo, lokalizačné údaje, alebo online identifikátor, alebo na základe jednej alebo viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú identitu, fyziologickú identitu, genetickú identitu, psychickú identitu, mentálnu identitu, ekonomickú identitu, kultúrnu identitu alebo sociálnu identitu.
Len poznamenám, že daný zákon nadobudne účinnosť až 25.5.2018, čiže v aktuálnej dobe (26.4.2018) ešte účinný nie je. Do 25.5.2018 je účinný starý zákon – zákon č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov.
Pri výraze zneužitie osobných údajov si pomôžeme KSSJ, ktorý definuje pojem zneužiť ako využiť na zlé, nečestné ciele. Pôjde teda o konania, pri ktorých páchateľ s osobnými údajmi narába spôsobmi, ktoré sa považujú za neakceptovateľné. Pomôcť si môžeme aj čl. 19 ods. 3 Ústavy SR, ktorý ustanovuje: „Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe.“ Tu Ústava SR uvádza určité príklady, akými spôsobmi možno zneužívať osobné údaje. Zhromažďovaním osobných údajov bude ich systematické zbieranie. „Zverejnením osobných údajov sa rozumie publikovanie, uverejnenie alebo vystavenie osobných údajov na verejnosti prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov, verejne prístupných počítačových sietí, verejným vystavením diela, verejným vyhlásením, uvedením vo verejnom zozname, v registri, ich umiestnením na úradnej tabuli alebo na inom verejne prístupnom mieste.“[63]
Zneužiť osobné údaje je potrebné na účel získania osobného alebo iného kontaktu. Osobným kontaktom je kontakt, pri ktorom sa má páchateľ s poškodeným fyzicky stretnúť. Iným kontaktom môže byť napríklad e-mailová adresa. Válková uvádza, že pre trestnosť konania páchateľa je irelevantné, či ku kontaktu reálne došlo a o aký druh kontaktu šlo.[64]
Pre zhromažďovanie osobných údajov uveďme príklad Kuchtu, ktorý popisuje situáciu, kedy páchateľ kontaktuje osoby, blízke poškodenému, prípadne rôzne inštitúcie (napríklad telefónneho operátora) a pod rôznymi zámienkami sa od nich snaží dozvedieť adresu poškodeného, či jeho telefónne číslo.[65]
Pri zverejňovaní osobných údajov si zasa pomôžeme Procházkovou, ktorá uvádza príklad, kedy páchateľ zverejní inzerát s ponukou erotických služieb a kontaktom na poškodeného.[66]
Čo sa týka iného zneužitia osobných údajov, tu si môžeme pomôcť Šamálom, ktorý uvádza situáciu, kedy páchateľ zneužije osobné údaje poškodeného k objednaniu tovaru alebo služieb bez jeho vedomia.[67]
I. Obmedzovanie v obvyklom spôsobe života
V § 360a ods. 1 sú pod písmenami a) až d) vymedzené azda najčastejšie formy, akými možno trestný čin nebezpečného prenasledovania páchať. Nemožno však považovať za postačujúce kriminalizovať iba takto taxatívne vymenované konania. Dôjsť totiž môže aj k rôznym situáciám, kedy je splnený znak času aj intenzity a zároveň je páchateľovo konanie z psychiatrického hľadiska možné definovať ako stalking. Zákonodarca sa s týmto problémom vysporiadal obdobne ako český zákonodarca – tým, že uviedol ešte jeden spôsob páchania činu. Je ním akékoľvek ďalšie správanie, ktorým páchateľ poškodeného obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života.
Znenie predmetnej normy:
„ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života“
V texte normy je použité vymedzovacie zámeno inak. Z toho vyplýva, že správanie nesmie naplniť niektorý z ďalších spôsobov použitých v písmenách a) až d).
Od obmedzovania v obvyklom spôsobe života treba rozlišovať podstatné zhoršenie kvality života (znak intenzity). Kým zhoršenie kvality života predstavuje posun v kvalite života, ktorý poškodená osoba subjektívne vníma ako negatívum[68], obmedzovanie v obvyklom spôsobe života predstavuje určitú modifikáciu života (bližšie pozri výklad k znaku zhoršenie kvality života).
Pri pokuse definovať výraz obmedzovanie v obvyklom spôsobe života môžeme ľahko prepadnúť pokušeniu snažiť sa výraz „obvyklý spôsob života“ definovať ako akýsi bežný, „priemerný“ život poškodeného. S týmto názorom je však v rozpore doktrína, konkrétne názor Šamála. Ešte dôležitejšie je, že Šamálov názor si osvojila judikatúra.
Z judikatúry (súd citoval literatúru):
„Za obmedzovanie v obvyklom spôsobe života je potrebné považovať také obmedzenie doterajšieho života poškodeného, ku ktorému dôjde proti jeho vôli nežiadúcimi zásahmi páchateľa do sféry jeho osobného, rodinného, ale aj profesného života; môže ísť o obmedzenie v rovine záujmovej, kultúrnej, športovej apod. Rozhodujúce pritom bude aj v týchto súvislostiach vždy hľadisko subjektívne pociťovanej ujmy poškodeného, hoci určitým spôsobom objektivizované, nie teda hodnotenie podľa akéhosi „spriemerovaného“ obvyklého spôsobu života.[69]
Z judikatúry:
„Za obmedzovanie v obvyklom spôsobe života je potrebné považovať také obmedzenie doterajšieho života poškodeného, ku ktorému dôjde proti jeho vôli nežiadúcimi zásahmi páchateľa do sféry jeho...života, dokonca môžu byť zasiahnuté obťažujúcim konaním páchateľa všetky tieto sféry. Môže ísť o obmedzenie v rovine...a to aj týkajúce sa spoločných činností s rodinnými príslušníkmi poškodeného, napr. s jeho deťmi, kedy poškodený nebude môcť v dôsledku prenasledovania obvineného vykonávať takéto svoje obvyklé aktivity alebo budú tieto aktivity podstatne narušené.“[70]
Ako už bolo v judikátoch spomenuté, k danému obmedzovaniu musí dochádzať proti vôli poškodeného. Nemožno teda kriminalizovať konania, voči vykonávaniu ktorých poškodený nemá výhrady. K vôli a jej prejavom bližšie pozri výklad k znaku „kontakt prostredníctvom tretej osoby, elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti vôli poškodeného“.
Konanie musí mať charakter určitých nežiadúcich zásahov. Judikát ďalej vymenúva, akých sfér sa nežiadúci zásah môže dotknúť. Osobný život sa bude skladať z takých prejavov, ktoré sú v zásade súkromnejšieho, prípadne aj intímnejšieho charakteru (napríklad vzťah poškodeného s jeho priateľkou; politické preferencie poškodeného, a pod.) Rodinný život sa skladá z prejavov, ktoré poškodený realizuje v rámci rodiny (napr. nezhody medzi deťmi a rodičmi; realizácia rodinnej oslavy; smrť príbuzného, a pod.) Profesný život sa zasa skladá z takých prejavov, ktoré možno pripísať k práci poškodeného, resp. k takej činnosti, z ktorej má poškodený zisk (napr. vzťah poškodeného s jeho kolegami a nadriadeným; jeho zisk v podnikateľskej aktivite, a pod.) Samozrejme, existujú aj ďalšie roviny, v ktorých človek napĺňa svoj život. Judikát ich aj ďalej spomína – rovina záujmová, kultúrna, športová.
Pre príklad obmedzenia vo sfére rodinného života uvediem príklad, ktorý ako dané obmedzenie uznala judikatúra.
Z judikatúry:
„...obmedzil ich v ich obvyklom spôsobe života (kedy sa poškodené cítili byť obmedzované vo svojom pohybe a aktivitách, kedy obvinený okrem iného zabránil poškodenej v odchode otvorením dverí jej vozidla, v ktorom viezla neplnoletú dcéru, a nedovolil jej odísť do doby, než vyslovila súhlas s jeho požiadavkami...“[71]
To, či reálne k obmedzeniu v obvyklom spôsobe života došlo, musí zhodnotiť sám poškodený. Z toho vyplýva, že rozhodujúce bude, ako poškodený ujmu subjektívne pociťuje. Judikát dopĺňa, že dané hľadisko subjektívne pociťovanej ujmy poškodeného by malo byť určitým spôsobom objektivizované. To zavádza úlohu subsidiárneho objektívneho hľadiska. Pri subsidiárnom uplatňovaní takéhoto hľadiska sa treba zamerať na to, či je aspoň určitá možnosť, že dané konanie spôsobí ujmu, t. j. obmedzenie v obvyklom spôsobe života.
Príklad:
Uviedol som tu príklad z judikatúry k obmedzovaniu vo sfére rodinného života. Konanie v tomto príklade spočívalo v tom, že obvinený zabránil poškodenej v tom, aby odišla svojim motorovým vozidlom tým, že otvoril dvere vozidla, v ktorom viezla neplnoletú dcéru a tým jej znemožnil odísť (poškodená by tu riskovala, že jej dcéra sa zraní). V danom prípade obvinený na svoju obhajobu tvrdil, že sa iba snažil o kontakt s neplnoletou dcérou. Predstavme si teda, že je to reálne tak (týmto sa nechcem dotknúť poškodenej, ani jej dcéry, nakoľko verím, že rozsudok súdu bol správny). Predstavme si, že páchateľ sa v blízkosti domu poškodenej (jeho bývalej manželky) opakovane rozpráva so svojou dcérou. Poškodenej to veľmi nie je po vôli, ale rešpektuje to a z jej konania je zrejmé, že je s tým uzrozumená. Jedného dňa sa však poškodená kvôli hádke so svojim bývalým manželom obráti na políciu a podá naňho trestné oznámenie. Toto oznámenie by správne malo byť odmietnuté so záverom, že so skutok nie je trestným činom, nakoľko nie je ani minimálny podklad na to, aby dané konanie spôsobilo obmedzenie v obvyklom spôsobe života.
Válková dopĺňa, že pri posudzovaní skutku sa treba zamerať tiež na to, akú úroveň obmedzenia v kvalite života je schopný pocítiť konkrétny poškodený. Napríklad u osôb verejne známych sa dá očakávať vyšší prah citlivosti na určitý záujem ostatných o ich život, rodinu, prácu, atď.[72] Samozrejme, aj tu treba každý prípad posudzovať citlivo a aj s ohľadom na ďalšie fakty a skutočnosti. Rád by som tiež poukázal na názor Krošláka, ktorý osoby verejne známe zaujímavým spôsobom diferencuje.
„Do jednej skupiny totiž patria osoby verejne činné (tzv. public figures), do ďalšej skupiny osoby verejne známe a potom osoby, ktoré nejakým spôsobom (dobrovoľne/nedobrovoľne) vstúpili na verejnú scénu. V rámci ostatnej skupiny je potrebné rozlišovať medzi osobami, ktoré sa svojím vlastným konaním pričinili o to, že vstúpili na verejnú scénu (napr. páchatelia medializovaných trestných činov), a medzi osobami, ktoré sa svojím konaním o to nezapríčinili (napr. obete trestných činov). Na opačnom protipóle sú súkromné osoby, ktoré v porovnaní s uvedenými kategóriami požívajú plnú ochranu.“[73]
2.1.3. Páchateľ trestného činu
Tretím znakom trestného činu je jeho páchateľ, alebo subjekt. Páchateľom trestného činu je trestne zodpovedná osoba, ktorá svojím konaním naplnila všetky znaky trestného činu.[74]
Myslím si, že čo sa týka páchateľa trestného činu nebezpečného prenasledovania, absolútne postačí odkaz na Ivora:
„Páchateľom trestného činu[nebezpečného prenasledovania] môže byť ktorákoľvek trestne zodpovedná fyzická osoba.“
Od roku 2016 u nás funguje tiež trestná zodpovednosť právnických osôb. Táto trestná zodpovednosť sa však vzťahuje iba na určité trestné činy, ktoré sú taxatívne vymenované v § 3 zákona č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Trestný čin nebezpečného prenasledovania medzi ne nepatrí.
K trestnej zodpovednosti fyzických osôb uvediem iba toľko, že táto zodpovednosť (nazývaná tiež deliktuálna spôsobilosť) je určená vekom a príčetnosťou.
Čo sa týka veku, tak podľa § 22 TZ nie je trestne zodpovedným ten, kto v čase spáchania činu inak trestného nedovŕšil štrnásty rok svojho veku.
Čo sa týka príčetnosti, podľa § 23 TZ nie je trestne zodpovedným ten, kto pre duševnú poruchu v čase spáchania činu inak trestného nemohol rozpoznať jeho protiprávnosť a ovládať jeho konanie.
Osobitnou charakteristikou v rámci príčetnosti, na ktorú treba upriamiť pozornosť, je trestný čin opilstva podľa § 363 ods. 1 TZ. Tento trestný čin spočíva v konaní, pri ktorom sa páchateľ požitím alebo aplikáciou návykovej látky uvedie do stavu nepríčetnosti, v ktorom sa dopustí konania, ktoré má inak znaky trestného činu. Ak sa však podľa § 363 ods. 2 TZ uvedie do stavu nepríčetnosti v úmysle spáchať trestný čin (actio libera in causa) – napr. tzv. napitie sa na guráž, v úmysle dodať si odvahu na spáchanie trestného činu – potom je použitie trestného činu opilstva vylúčené.[75]
Na záver ešte uvediem, že podľa § 95 ods. 1 mladistvý mladší ako pätnásť rokov, ktorý v čase spáchania činu nedosiahol takú úroveň rozumovej a mravnej vyspelosti, aby mohol rozpoznať jeho protiprávnosť alebo ovládať svoje konanie, nie je za tento čin trestne zodpovedný.
2.1.4. Subjektívna stránka trestného činu
Posledným znakom skutkovej podstaty trestného činu je jeho subjektívna stránka. Subjektívnou stránkou trestného činu rozumieme vnútornú stránku trestného činu, ktorá charakterizuje znaky týkajúce sa psychiky páchateľa vo vzťahu k trestnému činu.[76]
Subjektívna stránka trestného činu má vždy jeden obligatórny znak, a tým je zavinenie. Zavinenie je vnútorný psychický vzťah páchateľa k objektívnym znakom páchaného trestného činu. Vyjadruje psychický vzťah páchateľa k poruche či ohrozeniu objektu trestného činu, alebo predmetu útoku, ako aj ku konaniu uvedenému v Trestnom zákone, ktoré ich vyvoláva, ale aj k následku trestného činu.[77]
Rozoznávame úmyselné a nedbanlivostné zavinenie. Úmysel sa ďalej diferencuje na úmysel priamy a úmysel nepriamy. Pri priamom úmysle páchateľ vie, že svojím konaním môže narušiť chránený záujem (objekt trestného činu) a takýto následok chce spôsobiť (§ 15 písm. a) TZ).
Príklad:
Páchateľ opakovane kontaktuje poškodeného prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby. Pri tomto konaní vie, že môže narušiť občianske spolužitie a aj ho chce narušiť (napr. nenávidí poškodeného a chce mu spôsobiť útrapy).
Pri nepriamom úmysle páchateľ rovnako vie, že svojím konaním môže narušiť objekt trestného činu. Na rozdiel od priameho úmyslu však jeho úmysel nesmeruje k tomu, aby tento objekt narušil. Avšak pre príklad, že objekt reálne naplní, je s tým uzrozumený (§ 15 písm. b) TZ).
Príklad:
Páchateľ opakovane kontaktuje poškodeného prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby. Pri tomto konaní vie, že môže narušiť občianske spolužitie, no je mu jedno, či ho naruší, alebo nie.
Diferencovaním nedbanlivosti sa nemusíme zaoberať, nakoľko pre trestnosť trestného činu nebezpečného prenasledovania sa vyžaduje úmyselné zavinenie. Nedbanlivostné zavinenie, prípadne žiadne zavinenie teda v prípade tohto trestného činu neprichádza do úvahy.
2.2. Kvalifikovaná skutková podstata (§ 360a ods. 2)
Trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ nemá iba jednu skutkovú podstatu. Skladá sa z dvoch skutkových podstát – jednej základnej a jednej kvalifikovanej. Kvalifikovaná skutková podstata sa skladá zo znakov, ktoré závažnosť činu navyšujú. Pri každom trestnom čine totiž existujú určité spôsoby, ktorými možno zvýšiť závažnosť toho – ktorého trestného činu. Trestný zákon síce pozná poľahčujúce a priťažujúce okolnosti (§ 36 a 37 TZ), avšak tieto okolnosti sú v zásade všeobecného charakteru a sú formulované tak, aby „sedeli“ na každý trestný čin. Ich platnosť je teda všeobecná a univerzálna.
Na rozdiel od nich okolnosti, ktoré navyšujú závažnosť činu musí zákonodarca pri každom trestnom čine starostlivo vybrať tak, aby boli čo najvhodnejšie vo vzťahu k charakteru daného trestného činu. Napríklad, takouto okolnosťou je pri trestnom čine úkladnej vraždy podľa § 144 TZ úmysel získať majetkový prospech. Nebolo by však vhodné stanoviť túto okolnosť v kvalifikovanej skutkovej podstate napríklad pri trestnom čine neplnenia odvodnej povinnosti podľa § 380 TZ, čo je trestný čin, ktorý má úplne iný, ako majetkový charakter.
Spáchanie činu závažnejším spôsobom podmieňuje povinnosť štátu reagovať proti takémuto aktu účinnejšími prostriedkami trestnej represie. Preto bývajú v kvalifikovaných skutkových podstatách trestné sadzby vyššie, ako v základných skutkových podstatách. Pre porovnanie, pri trestnom čine nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ je v základnej skutkovej podstate trestná sadzba stanovená až na jeden rok, kým v kvalifikovanej skutkovej podstate je trestná sadzba stanovená na šesť mesiacov až tri roky. Preto sa znaky, použité v kvalifikovanej skutkovej podstate nazývajú okolnosti, podmieňujúce použitie vyššej trestnej sadzby, alebo tiež osobitné kvalifikačné pojmy.
V kvalifikovanej skutkovej podstate § 360a ods. 2 sú použité štyri osobitné kvalifikačné pojmy – spáchanie činu na chránenej osobe (§ 360a ods. 2 písm. a), spáchanie činu závažnejším spôsobom konania (§ 360a ods. 2 písm. b), spáchanie činu z osobitného motívu (§ 360a ods. 2 písm. c), a spáchanie činu verejne (§ 360a ods. 2 písm. c).
Podľa § 38 ods. 1 TZ, na okolnosť, ktorá je zákonným znakom trestného činu, nemožno prihliadnuť o. i. ako na okolnosť, podmieňujúcu použitie vyššej trestnej sadzby. Ide o vyjadrenie zásady ne bis in idem (nie dvakrát v tej istej veci), ktorej aplikáciou sa zabraňuje duplicitnému trestaniu za jeden skutok.[78]
Príklad:
Páchateľ sa opakovane vyhráža ťažkým ublížením na zdraví osobe, blízkej poškodenému. Dopustí sa teda trestného činu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a ods. 1 písm. a) TZ. Ako osobitný kvalifikačný pojem sa v kvalifikovanej skutkovej podstate dá využiť znak „chránená osoba“. V § 139 je vyjadrený výpočet osôb, ktoré sa dajú považovať za chránenú osobu. Za takúto osobu možno považovať aj blízku osobu (§ 139 písm. c) TZ). Nakoľko je však spáchanie trestného činu na blízkej osobe znakom páchateľovho trestného činu, túto okolnosť nemožno páchateľovi opakovane pričítať ako okolnosť podmieňujúcu použitie vyššej trestnej sadzby (nie dvakrát v tej istej veci, nie duplicitnému trestaniu).
V nasledovných riadkoch vymenujem a bližšie popíšem tie spôsoby naplnenia osobitných kvalifikačných znakov, ktoré pri trestnom čine nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ prichádzajú do úvahy v najvyššej miere (sú teda takpovediac najreflektovanejšie).
2.2.1.Chránená osoba
Chránenou osobou je osoba, voči ktorej je obzvlášť neprípustné viesť útok, resp. ohroziť nejaký chránený záujem na jej škodu. Je to buď kvôli jej vyššej zraniteľnosti – či už všeobecne (dieťa, osoba vyššieho veku, tehotná žena), vo vzťahu k páchateľovi (blízka osoba, odkázaná osoba), alebo je útok voči nej neprípustný vo vzťahu k ochrane verejného záujmu (verejný činiteľ, svedok, znalec, tlmočník alebo prekladateľ, osoba požívajúca ochranu podľa medzinárodného práva).
V § 139 je menovaných celkovo desať osôb, resp. kategórii osôb, ktoré sú považované za chránené osoby; no iba pri troch z nich menovanie a bližšie popísanie možno opísať za relevantné z hľadiska trestného činu nebezpečného prenasledovania.
- Blízka osoba. Pre výklad pojmu blízka osoba pozri výklad k znaku intenzity – dôvodná obava. Dodám, že v prípade § 360a ods. 1 písm. a) (vyhrážanie sa ublížením na zdraví alebo inou ujmou poškodenému alebo jemu blízkej osobe) je aplikovanie tohto osobitného kvalifikačného pojmu v prípade páchania trestného činu proti blízkej osobe (vyhrážanie sa jej) vylúčené kvôli § 38 ods. 1 TZ a zásade ne bis in idem.
- Odkázaná osoba. Podľa § 127 ods. 9 sa za odkázanú osobu na účely TZ rozumie osoba, ktorá svojou výživou, výchovou, hmotným alebo iným zaopatrením alebo starostlivosťou je odkázaná na páchateľa. Výživou býva odkázané dieťa voči rodičom, výchovou žiak voči učiteľovi; resp. vychovávateľovi; iným zaopatrením alebo starostlivosťou zverenec voči trénerovi.[79]
- Svedok, znalec, tlmočník alebo prekladateľ. Tu by som sa rád zameral predovšetkým na svedka. Svedkom sa rozumie osoba, ktorá vypovedala ako svedok v trestnom, občianskom, správnom alebo inom konaní.[80] Ivor hovoril tiež o občianskom konaní, čo je od roku 2016 už zastaraný ekvivalent výrazu civilný proces. Civilný proces sa riadi dvoma kódexmi – zákonom č. 160/2015 Z. z. Civilným sporovým poriadkom a zákonom č. 161/2015 Z. z. Civilným mimosporovým poriadkom. Civilným mimosporovým poriadkom sa spravuje tiež konanie o rozvod manželstva (§ 92 – 100 Civilného mimosporového poriadku). Práve pri rozvode manželstva často dochádza medzi rozvádzajúcimi sa manželmi k rôznym nezhodám, ktoré môžu potenciálne viesť aj k nebezpečnému prenasledovaniu.
2.2.2. Závažnejší spôsob konania
Ak páchateľ pácha trestný čin závažnejším spôsobom konania, znamená to, že jeho konanie v rámci páchania trestného činu má určitú vlastnosť, ktorá závažnosť činu zvyšuje. Rovnako ako pri chránenej osobe, aj pri závažnejšom spôsobe konania, ktorý je upravený v § 138 TZ, zákonodarca stanovil celkovo desať spôsobov, resp. oblastí konania, ako možno páchať skutok závažnejším spôsobom konania. Tu sa pozrieme na tri z nich.
- Po dlhší čas. V zásade platí, že tento osobitný kvalifikačný pojem nemožno použiť, nakoľko znak času (dlhodobo) je znakom trestného činu nebezpečného prenasledovania (zásada ne bis in idem). Treba však upriamiť pozornosť na to, že znak času môže byť naplnený aj konaním spadajúcim do kratšieho časového úseku, ak je tomu intenzita činu zodpovedajúca.[81] Za takých okolností by sme hypoteticky tento osobitný kvalifikačný pojem mohli uplatniť.
- Násilím, hrozbou bezprostredného násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy. Násilím sa rozumie každé fyzické pôsobenie namierené proti telesnej integrite napadnutého, ktoré slúži na prekonanie alebo znemožnenie jeho, či už kladeného, alebo očakávaného, odporu.[82] Hrozbou bezprostredného násilia sa rozumie hrozba takým násilím, ktoré má byť vykonané ihneď, ak sa napadnutý nepodrobí vôli útočníka.[83] Hrozbou inej ťažkej ujmy sa rozumie také konanie páchateľa, ktoré môže viesť k ujme, napríklad na cti, dobrej povesti, v rodinnom živote, za situácie, kedy sa ťažká ujma javí objektívne kedy ju napadnutý ako ťažkú ujmu pociťuje. Musí ísť o neoprávnené konanie.[84]
- Využitím tiesne, neskúsenosti, odkázanosti alebo podriadenosti. Tu sa chcem zamerať najmä na výraz odkázanosť. Nemožno obvineného odsúdiť súčasne za spáchanie trestného činu na chránenej osobe (odkázaná osoba) a spáchanie trestného činu závažnejším spôsobom konania (využitím odkázanosti) kvôli zásade ne bis in idem.
2.2.3. Osobitný motív
Páchateľ v niektorých prípadoch pácha trestný čin z motívu, ktorý spoločnosť odsudzuje ako obzvlášť hanebný. Voči trestným činom, páchaným z takéhoto osobitného motívu sa spoločnosť bráni účinnejšími prostriedkami trestnej represie. V § 140 TZ je vymenovaných päť okruhov konania, akými možno spáchať čin z osobitného motívu. Vymenujem z nich dva.
- Z pomsty. Pomsta je forma odplaty voči niekomu za určité konanie, ktorého sa druhá osoba dopustila (napr. požiadala o rozvod); resp. nedopustila (napr. nepomohla páchateľovi v núdzi).
- So sexuálnym motívom. V tomto prípade páchateľ pácha trestný čin preto, aby uspokojil svoje sexuálne potreby. Ivor dodáva, že pri sexuálnych trestných činoch (znásilnenie podľa § 199 TZ, sexuálne násilie podľa § 200 TZ, sexuálne zneužívanie podľa § 201 TZ, súlož medzi príbuznými podľa § 203 TZ) neprichádza do úvahy použitie tohto osobitného kvalifikačného pojmu kvôli zásade ne bis in idem.[85]
2.2.4. Verejne
Ako poslednú okolnosť, podmieňujúcu použitie vyššej trestnej sadzby, zákonodarca uviedol znak „verejne“. Tento znak nemožno pomenovať ako osobitný kvalifikačný pojem, nakoľko osobitnými kvalifikačnými pojmami sú podľa § 138 – 143 TZ iba závažnejší spôsob konania, chránená osoba, osobitný motív, trestné činy extrémizmu, trestné činy terorizmu, nebezpečné zoskupenie, ťažká ujma na zdraví alebo smrť a smrť viacerých osôb. Znakom „verejne“ totiž nemožno postihnúť spáchanie každého trestného činu. Ide o znak, ktorý sa typicky používa najmä pri trestných činoch proti iným právam a slobodám (ohováranie podľa § 373 TZ; nebezpečné vyhrážanie podľa § 360 TZ; neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi podľa § 374 TZ, atď.). Používa sa však aj pri ďalších trestných činoch (obmedzovanie slobody vyznania podľa § 193 TZ; šírenie toxikománie podľa § 174 TZ; rozširovanie extrémistických materiálov podľa § 422b TZ).
Podľa § 122 ods. 2 možno znak „verejne“ naplniť dvoma spôsobmi:
- Obsahom tlačoviny alebo rozširovaním spisu, filmom, rozhlasom, televíziou, použitím počítačovej siete alebo iným obdobne účinným spôsobom. Iným obdobne účinným spôsobom môže byť napríklad vyvesením na úradnej tabuli obce. Ak páchateľ spácha trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a ods. 1 písm. d) (zneužitie osobných údajov na účel získania osobného alebo iného kontaktu) tak, že osobné údaje zverejní niektorým zo spôsobov, ktorý som popísal vyššie, potom je použitie znaku verejne vylúčené kvôli zásade ne bis in idem.
- Pred viac ako dvoma súčasne prítomnými osobami. Znak spáchania trestného činu „pred viac ako dvoma súčasne prítomnými osobami“, nezahŕňa osoby, na ktorých bol trestný čin spáchaný, teda poškodených trestným činom.[86]
3. Vzťah k iným ustanoveniam
Pri vykonávaní stalkingu často dochádza k prelínaniu trestného činu nebezpečného prenasledovania s inými trestnými činmi. V tejto časti článku krátko popíšem tieto ďalšie delikty a zhrniem ich vzťah s trestným činom nebezpečného prenasledovania (§ 360a TZ).
Jednočinný súbehtrestného činu nebezpečného vyhrážania podľa § 360 TZ a trestného činu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ je vylúčenýz dôvodu pomeru špeciality.[87] Pomer špeciality spočíva v aplikovaní špeciálnej skutkovej podstaty, t. j. skutkovej podstaty, ktorá má zúžený rozsah a zákonné znaky všeobecného ustanovenia sú v nej určitým spôsobom konkretizované.[88] V našom prípade je trestný čin nebezpečného vyhrážania podľa § 360 TZ všeobecnou skutkovou podstatou a trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ špeciálnou skutkovou podstatou. Vyhrážanie sa smrťou, ťažkým ublížením na zdraví alebo ublížením na zdraví za situácie, kedy za pomoci ďalších znakov môžeme inak preukázať naplnenie znakov trestného činu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ zakladá znaky trestného činu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ.
Opačný názor v tejto otázke má Šamál, ktorý zastáva názor, že jednočinný súbeh trestného činu nebezpečného vyhrážania s trestným činom nebezpečného prenasledovania je možný.[89] Napriek Šamálovej mimoriadnej autorite však zastávam názor, že jednočinný súbeh je v tomto prípade vylúčený.
Jednočinný súbeh trestného činu ublíženia na zdraví podľa § 155 – 156 TZ a trestného činu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ je možný, ak páchateľ svojím konaním vyvolal u páchateľa psychickú ujmu. Psychická ujma musí spĺňať podmienky ublíženia na zdraví podľa § 123 ods. 2 TZ – poškodenie zdravia, objektívna požiadavka na lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie a sťaženie obvyklého spôsobu života poškodeného počas nie krátkeho čas (podľa judikatúry po dobu siedmich dní[90]). Najvyšší súd ČR v jednom prípade judikoval, že k súbehu daných trestných činov je možné dôjsť pri úzkostne-depresívnej poruche (presná diagnóza podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb nie je v judikáte stanovená).[91]Podľa § 155 TZ je trestným konanie, pri ktorom páchateľ inému spôsobí ťažkú ujmu na zdraví. Jedným z týchto spôsobov je porucha zdravia trvajúca dlhší čas (§ 123 ods. 3 písm. i) TZ). Takouto poruchou je porucha, ktorá si objektívne vyžiadala liečenie, prípadne aj pracovnú neschopnosť, v trvaní najmenej 42 kalendárnych dní, počas ktorých závažne ovplyvňovala obvyklý spôsob života poškodeného (§ 123 ods. 4 TZ). Tu by som rád dal do pozornosti jeden starší judikát, ktorý uvádza, že takouto poruchou môže byť aj duševná porucha trvajúca dlhší čas.[92]
Ivor dodáva, že je možný tiež súbeh tohto trestného činu s trestným činom obmedzenia osobnej slobody (§ 183 TZ), poškodzovania cudzej veci (§ 245 – 246 TZ) a výtržníctva (§ 364 TZ).[93] Šamál dopĺňa (pri kvalifikácii trestných činov budem uvádzať slovenské ustanovenia), že možný je tiež súbeh s trestným činom porušovania domovej slobody (194 TZ), ohovárania (§ 373 TZ) a týrania zvierat (§ 378 TZ).
Ďalej je potrebné venovať pozornosť tiež faktickým konzumpciám. Faktická konzumpcia vzniká, ak porušenie či ohrozenie záujmov chránených jedným trestnoprávnym ustanovením je v konkrétnom prípade bezvýznamným prostriedkom alebo podradným, vedľajším produktom hlavnej (závažnejšej) trestnej činnosti postihnutej iným trestnoprávnym ustanovením. Ivor ako príklad uvádza poškodenie zámky pri krádeži vlámaním, či zastrelenie psa pri vražde.[94] Treba povedať, že vzťah faktickej konzumpcie je náhodný, vytvára sa podľa okolností konkrétneho prípadu. V žiadnom prípade nevyplýva iba z teoretického porovnávania noriem.[95] Šamál[96] sa venuje najmä súbehu trestného činu nebezpečného prenasledovania (§ 360a TZ) s trestným činom úkladnej vraždy (§ 144 TZ), resp. vraždy (§ 145 TZ). Podľa Šamála nastáva faktická konzumpcia vtedy, ak sa páchateľ poškodenému vyhráža usmrtením a následne svoje vyhrážky aj uskutoční. Ak však bolo prenasledovanie poškodeného ešte pred vraždou také intenzívne, že ho nepokrýva iba výraz vyhrážanie sa smrťou (napr. opakované fyzické aj slovné útoky, poškodzovanie vecí; resp. konanie, ktoré poškodeného psychicky ničí), potom je možný súbeh trestného činu nebezpečného prenasledovania (§ 360a TZ) a úkladnej vraždy (§ 144 TZ), resp. vraždy (§ 145 TZ).
4. Vybrané praktické problémy
Pri aplikácii práva orgánmi činnými v trestnom konaní a súdmi často dochádza k určitým problémom, ktoré sú zväčša spôsobené nedokonalosťami v zákonoch. Takéto nedokonalosti sa bežne označujú ako legislatívne chyby. V bežnom živote je časté tiež pomenovanie „diery v zákonoch“. V zásade by nemali vznikať vôbec, ale treba si uvedomiť, že takéto chyby sa väčšinou odhalia až pri praktickom aplikovaní toho-ktorého inštitútu.
Okrem legislatívnych chýb existujú tiež ustanovenia, ktoré možno nie sú absolútne nedokonalé a je možné, že zákonodarca ich nastavil najlepšie, ako mohol. Zväčša sú výsledkom aplikácie judikatúry domácich súdov i štrasburského súdu. V aplikačnej praxi však pri aplikácii takýchto ustanovení niekedy dochádza k problémom takého rozsahu, že v rámci daného prípadu vyznieva riešenie súdu až absurdne. Žiaľ, zákonodarca má v takýchto prípadoch ruky zviazané, lebo ak existuje rozhodnutie Ústavného súdu SR a Európskeho súdu pre ľudské práva, že nejaká situácia sa má riešiť pomocou riešenia A, potom na to zrejme existuje pádny dôvod a nie je žiaduce takúto normu meniť. Zmena by v takýchto prípadoch mohla priniesť viac škody ako úžitku.
Doktrína však môže pomôcť tým, že na niektoré praktické problémy poukáže a tým uchráni ľudí od nepríjemných prekvapení, ktoré na nich môžu čakať. V tejto časti článku vymenujem dva základné praktické problémy, ktoré v rámci aplikácie trestného činu nebezpečného prenasledovania (§ 360a TZ) vznikajú.
4.1. Dispozičné právo poškodeného
Jedným z práv poškodeného je právo „disponovať“ s trestným stíhaním. Je vyjadrené v § 211 Trestného poriadku (ďalej len TP) a jeho podstata spočíva v tom, že pri taxatívne vymenovaných trestných činoch možno trestné stíhanie začať, a ak už bolo začaté, tak v ňom pokračovať, iba so súhlasom poškodeného. Medzi tieto trestné činy patrí aj nebezpečné prenasledovanie (§ 360a TZ). Podmienkou však je, aby sa trestné stíhanie týkalo takej osoby, kto je vo vzťahu poškodenému osobou, voči ktorej by mal poškodený ako svedok právo odoprieť výpoveď. Takéto osoby sú vymenované v § 130 TP.
Poškodený počas stalkingu prechádza rôznymi duševnými stavmi a nie je vylúčené, že za určitých okolností môže páchateľa aj brániť.
Podľa § 211 ods. 2 TP je dispozičné právo poškodenému odopreté o. i. aj vtedy, ak trestným činom bola spôsobená smrť.
Podľa § 212 ods. 4 TP sa má za to, že súhlas poškodeného s trestným stíhaním bol udelený, ak je z okolností prípadu nesporné, že súhlas nebol daný alebo znovu udelený iba preto, že poškodený je v tiesni, je mu vyhrážané, je pod nátlakom, v závislosti alebo podriadenosti.
4.2. Internetová anonymita
Trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ je veľmi často páchaný elektronickou formou. V § 360a ods. 1 písm. c) TZ je kriminalizované konanie, v rámci ktorého páchateľ kontaktuje poškodeného. Takýto kontakt je možný aj prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby.
Typickým znakom internetu je jeho anonymita. Na elektronickej komunikačnej službe páchateľ nemusí vystupovať pod svojím pravým menom, ale pod vymyslenou prezývkou. Ak aj poškodený má podozrenie, kto je páchateľom, môže byť problematické dokázať to.
V § 118 TP je stanovený trestnoprocesný inštitút porovnávania údajov v informačných systémoch. Podľa tohto ustanovenia môžu orgány činné v trestnom konaní a súdy preskúmať údaje v rôznych informačných systémoch a databázach (aj v informačných systémoch komerčných inštitúcii[97], teda napríklad firmy, ktorá prevádzkuje sociálnu sieť. Takýto inštitút však možno využiť iba pri úmyselných trestných činoch, zaktoré zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou tri roky, pri korupcii alebo pri iných úmyselných trestných činoch, pri ktorých na konanie zaväzuje medzinárodná zmluva. Trestný čin nebezpečného prenasledovania (§ 360a TZ) nespĺňa ani jednu z týchto kategórii.
Existuje tiež inštitút oznámenia údajov o telekomunikačnej prevádzke (§ 116 TP), pri ktorom súd môže vydať príkaz na zistenie údajov o uskutočnenej telekomunikačnej prevádzke. Netýka sa to iba telefónnych hovorov, ale aj SMS správ, MMS správ a ďalších. Tento inštitút sa týka o. i. aj taxatívne vymenovaných trestných činov, medzi ktoré patrí aj trestný čin nebezpečného prenasledovania (§ 116 ods. 1 TP). Vzťahuje sa však iba na telekomunikačnú prevádzku. Komunikácia, ktorá prebieha cez sociálne siete, aj keby obaja účastníci komunikácie na prístup k sociálnej sieti používali mobilné zariadenie, nie je spôsobilá byť preskúmavanou v rámci oznámenia údajov o telekomunikačnej prevádzke.
Ďalej je potrebné poznamenať, že veľká väčšina sociálnych sietí má sídlo v cudzine. Je síce možné využiť dožiadanie do cudziny o právnu pomoc podľa § 532 TP, avšak vo vzťahu k tomu-ktorému štátu môže byť výkon takéhoto dožiadania problematický, obzvlášť, ak s daným štátom nemá Slovenská republika uzatvorenú medzinárodnú zmluvu, ktorá sa týka justičnej spolupráce v trestných veciach. Ak však ide o spoluprácu medzi členskými štátmi EÚ, možno využiť spoluprácu na základe Schengenského vykonávacieho dohovoru, ktorý upravuje vzájomnú pomoc v záujme prevencie a objasňovania trestných činov (čl. 39 Schengenského vykonávacieho dohovoru).[98]
5. Záver
Stalking sa v súčasnej dobe stáva mnohorozmerným fenoménom. Hoci ide o psychiatrický fenomén, vzniká potreba k tomu, aby sa obetiam stalkingu poskytovala tiež právna ochrana. Väčšina vyspelých štátov prijala antistalkingovú legislatívu a hodnotím veľmi pozitívne, že tak urobila aj Slovenská republika.
Slovenská antistalkingová legislatíva sa však, rovnako ako aj legislatívy ďalších štátov, stretáva s veľkým množstvom problémov, ktoré so sebou aplikačná prax prináša. Jednak ide o teoretické problémy, teda správnu interpretáciu problematických pojmov v ustanoveniach Trestného zákona, no ide tu aj o praktické problémy, ktoré súvisia najmä s rozvojom techniky.
Technika so sebou prináša veľké množstvo pozitívnych fenoménov, no zároveň prináša aj negatívne javy. Stalking sa vo veľkej miere spája s konaním, ktoré sa deje v kyberpriestore. Anonymita kyberpriestoru umožňuje páchateľom minimalizovať riziko dolapenia. Zároveň tiež vzrastá psychické pôsobenie na obeť. Za všetko hovorí fakt, že kyberšikanovanie je v súčasnej dobe postavené na roveň klasickému šikanovaniu, s ktorým sa najmä na školách stretávame už celé desaťročia. Technológie prinášajú obrovské možnosti, akými možno obeť priviesť až k samovražde. Opakované posielanie urážlivých správ, verbálne ataky prostredníctvom sociálnych sietí, nepretržité telefonáty na mobilný telefón a ďalšie formy stalkingu sú schopné spôsobiť obrovské negatívne dôsledky.
S rozvojom techniky vyvstávajú na zákonodarcu obrovské požiadavky. Zákonodarca musí skutkovú podstatu trestného činu formulovať tak, aby zodpovedala súčasným možnostiam páchania daného skutku.
Je však potrebné dodať, že hoci štát je povinný trestnoprávne chrániť ľudí pred stalkingom a ďalšími formy kyberšikany, obrovská zodpovednosť leží tiež na našich pleciach. Pri používaní sociálnych sietí je nevyhnutné používať zdravý rozum a zvážiť, či je naozaj nevyhnutné mať dvanásť účtov na šiestich sociálnych sieťach. V tomto kontexte vyznieva známy výrok „kto nie je na Facebooku, neexistuje“ veľmi zábavne.
[1] K pojmu skutková podstata trestného činu pozri IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 96.
[2]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 115.
[3]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 110.
[4]Najvyšší správny súd ČR sp. zn. 7 As 12/2010. Podľa: ČERVENÝ, Z., ŠLAUF, V., TAUBER, M. Přestupkové právo. Komentář k zákonu o přestupcích včetně textů souvisejících předpisů. 16. vyd. Praha : Linde, 2009. ISBN 978-80-7201-768-3, s. 125.
[5]IZÁKOVÁ, Ľ., ANDRÉ, I., GRONSKÝ, M. Stalking a jeho forenzno-psychiatrické posudzovanie. In Psychiatria pre prax. ISSN 1335-9584, 2015, č. 1, s. 11. Podľa: HOLTZWORTH-MUNROE, A., SMUTZLER, N., JOURILES, E.N., et al.Victims of domestic violence. In A.S. BELLACK, M. HERSEN. Comprehensive Clinical Psychology, vol. 9. Oxford : Pergamon, 1998. ISBN 978-0-08-042707-2.
[6]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 119.
[7]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 461.
[8]KROŠLÁK, D., BERDISOVÁ, L., GÁBRIŠ, T., et. al. Ústavné právo. 1 vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-511-8, s. 225.
[9]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 29.
[10]Margareta a Roger Anderssonovci v. Švédsko, sťažnosť č. 61/1990/252/323.
[11]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 461.
[12]PROCHÁZKA, R., KÁČER, M.Teória práva. Bratislava : C. H. Beck, 2013. ISBN 978-80-89603-14-5, s. 239.
[13]Najvyšší súd ČR sp. zn. 7 Tdo 832/2015.
[14]Ibidem.
[15]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 11 – 12. Podľa ŠAMÁL, P., et. al. Trestní zákoník : komentář. 2. vyd. Praha : C. H. Beck, 2012. ISBN 978-80-7400-428-5, s. 3295-3296. Podľa VISINGER, R. Jak postihovat stalking? Zamyšlení nad novou právnou úpravou. In Trestněprávní revue. ISSN 1213-5313, 2009, vol. 8, no. 11, s. 334.
[16]Najvyšší súd ČR, sp. zn. 8 Tdo 1082/2011.
[17]Najvyšší súd ČR, sp. zn. 7 Tdo 832/2015.
[18]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 11. Podľa ŠAMÁL, P., et. al. Trestní zákoník : komentář. 2. vyd. Praha : C. H. Beck, 2012. ISBN 978-80-7400-428-5, s. 3295-3296.
[19]Najvyšší súd ČR, sp. zn. 8 Tdo 1082/2011, Najvyšší súd ČR, sp. zn. 7 Tdo 832/2015.
[20]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 11 – 12. Podľa VISINGER, R. Jak postihovat stalking? Zamyšlení nad novou právnou úpravou. In Trestněprávní revue. ISSN 1213-5313, 2009, vol. 8, no. 11, s. 334.
[21]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 12. Podľa VANTUCH, P. K postihu stalkingu (nebezpečného pronásledování) podle § 354 trestního zákoníku. In Trestní právo. ISSN 1211-2860, 2011, vol. 15, no. 2, s. 7.
[22]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 11. Podľa ŠAMÁL, P., et. al. Trestní zákoník : komentář. 2. vyd. Praha : C. H. Beck, 2012. ISBN 978-80-7400-428-5, s. 3295-3296.
[23]Najvyšší súd ČR, sp. zn. 7 Tdo 832/2015.
[24]IZAKOVIČ, M. Stalking – trestný čin nebezpečného prenasledovania [online]. s.l. : Právne listy, 2017-04-02 [cit. 2018-04-10]. Dostupné na internete: <http://www.pravnelisty.sk/clanky/a554-stalking-trestny-cin-nebezpecneho-prenasledovania>. Podľa PFUNDTNER, E., ŠANTA, J. Nebezpečné prenasledovanie – stalking. In Justičná revue. ISSN 1335-6461, 2012, č. 2, s. 273.
[25]IZAKOVIČ, M. Stalking – trestný čin nebezpečného prenasledovania [online]. s.l. : Právne listy, 2017-04-02 [cit. 2018-04-10]. Dostupné na internete: <http://www.pravnelisty.sk/clanky/a554-stalking-trestny-cin-nebezpecneho-prenasledovania>.
[26]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 51.
[27]IZÁKOVÁ, Ľ., ANDRÉ, I., GRONSKÝ, M. Stalking a jeho forenzno-psychiatrické posudzovanie. In Psychiatria pre prax. ISSN 1335-9584, 2015, č. 1, s. 10. Podľa: MELOY, J.R., et. al. The Psychology of Stalking: Clinical and Forensic Perspectives. San Diego : Academic Press, 1998. ISBN 978-0124905610, s. 139 – 161.
[28]Judikát uverejnený v časopise Zo súdnej praxe 11/2006.
[29]R 11/1995.
[30]R 38/1971.
[31]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 16. Podľa ŠAMÁL, P., et. al. Trestní zákoník : komentář. 2. vyd. Praha : C. H. Beck, 2012. ISBN 978-80-7400-428-5, s. 3298.
[32]PROCHÁZKA, R., KÁČER, M.Teória práva. Bratislava : C. H. Beck, 2013. ISBN 978-80-89603-14-5, s. 239.
[33]IZÁKOVÁ, Ľ., ANDRÉ, I., GRONSKÝ, M. Stalking a jeho forenzno-psychiatrické posudzovanie. In Psychiatria pre prax. ISSN 1335-9584, 2015, č. 1, s. 10.
[34]R 38/1971.
[35]Najvyšší súd ČR sp. zn. 8 Tdo 1082/2011.
[36]Najvyšší súd ČR sp. zn. 8 Tdo 1107/2013.
[37]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 16. Podľa JELÍNEK, J., et. al. Trestní právo hmotné: obecná část, zvláštní část. 2. vyd. Praha : Leges, 2010. ISBN 978-80-7502-236-3, s. 26-27.
[38]Najvyšší súd ČR sp. zn. 8 Tdo 1082/2011.
[39]Najvyšší súd ČR sp. zn. 8 Tdo 1107/2013.
[40]Najvyšší súd ČR sp. zn. 8 Tdo 282/2011.
[41]IZAKOVIČ, M. Stalking – trestný čin nebezpečného prenasledovania [online]. s.l. : Právne listy, 2017-04-02 [cit. 2018-04-10]. Dostupné na internete: <http://www.pravnelisty.sk/clanky/a554-stalking-trestny-cin-nebezpecneho-prenasledovania>.
[42]Porovnaj nález Ústavného súdu SR sp. zn. PL. ÚS 6/2009 (zásada trikrát a dosť) a nález Ústavného súdu SR sp. zn. PL. ÚS 106/2011 (asperačná zásada).
[43]DAŇKO, M., MEZEI., M. Nebezpečné prenasledovanie na internete. In LENHART, J., ANDRAŠKO, J., HAMUĽÁK, J. Internet ako priestor možného porušovania práv: Bratislavské právnické fórum 2016. Bratislava : Univerzita Komenského v Bratislave, Právnická fakulta, 2016, ISBN 978-80-7160-432-7, s. 19. Podľa BURDA, E. ČENTÉŠ, J. KOLESÁR, J., et. al. Trestný zákon. Komentár. Osobitná časť. Praha : C. H. Beck, 2011, ISBN 978-80-7400-394-3, s. 1206.
[44]Krajský súd v Bratislave 3To/57/2017.
[45]IZAKOVIČ, M. Stalking – trestný čin nebezpečného prenasledovania [online]. s.l. : Právne listy, 2017-04-02 [cit. 2018-04-10]. Dostupné na internete: <http://www.pravnelisty.sk/clanky/a554-stalking-trestny-cin-nebezpecneho-prenasledovania>.
[46]Najvyšší súd ČR sp. zn. 8 Tdo 1082/2011. Podľa ŠAMÁL, P., et. al. Trestní zákoník : komentář. Praha : C. H. Beck, 2010. ISBN 978-80-7400-178-9, s. 3006-3011.
[47]IZAKOVIČ, M. Stalking – trestný čin nebezpečného prenasledovania [online]. s.l. : Právne listy, 2017-04-02 [cit. 2018-04-10]. Dostupné na internete: <http://www.pravnelisty.sk/clanky/a554-stalking-trestny-cin-nebezpecneho-prenasledovania>.
[48]R 41/1976.
[49]SPIŠIAKOVÁ, H. Zákon o priestupkoch – komentár. Bratislava : Wolters Kluwer, 2015. ISBN 978-80-8168-187-5, s. 306.
[50]PROCHÁZKA, R., KÁČER, M.Teória práva. Bratislava : C. H. Beck, 2013. ISBN 978-80-89603-14-5, s. 238.
[51]PROCHÁZKA, R., KÁČER, M. Teória práva. Bratislava : C. H. Beck, 2013. ISBN 978-80-89603-14-5, s. 238.
[52]R 27/1982.
[53]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 460.
[54]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 461.
[55]Najvyšší súd ČR sp. zn. 3 Tdo 1378/2011.
[56]Najvyšší súd SR sp. zn. 1 To 9/2014. Pri stabilizovanej judikatúre sa súd odvolával na R 60/1972 a následne R 24/2005.
[57]Najvyšší súd ČR sp. zn. 3 Tdo 1378/2011..
[58]Najvyšší súd ČR sp. zn. 3 Tdo 1378/2011.
[59]Najvyšší súd ČR sp. zn. 8 Tdo 1082/2011. K rovnakému výkladu sa súdy naklonili tiež pri rozhodnutiach Najvyšší súd ČR sp. zn. 3 Tdo 1378/2011 a Najvyšší súd ČR sp. zn. 8 Tdo 1107/2013.
[60]Najvyšší súd ČR sp. zn. 8 Tdo 1082/2011, Najvyšší súd ČR sp. zn. 3 Tdo 1378/2011.
[61]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 179.
[62]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 179.
[63]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 493.
[64]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 32. Podľa VÁLKOVÁ, H. Česká podoba stalkingu podle § 354 TZ v širších než jen trestnoprávních souvislostech. In Trestněprávní revue. ISSN 1213-5313, 2009, vol. 8, no. 9, s. 262.
[65]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 32. Podľa KUCHTA, J., et. al. Kurs trestního práva. Trestní právo hmotné. Zvláštní část. Praha : C. H. Beck, 2009. ISBN 978-80-7400-047-8, s. 490.
[66]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 33. Podľa rozsudku Okresného súdu Praha – západ zo dňa 7. júna 2011, sp. zn. 2 T 79/2011.
[67]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 32. Podľa ŠAMÁL, P., et. al. Trestní zákoník : komentář. 2. vyd. Praha : C. H. Beck, 2012. ISBN 978-80-7400-428-5, s. 3298.
[68]DAŇKO, M., MEZEI., M. Nebezpečné prenasledovanie na internete. In LENHART, J., ANDRAŠKO, J., HAMUĽÁK, J. Internet ako priestor možného porušovania práv: Bratislavské právnické fórum 2016. Bratislava : Univerzita Komenského v Bratislave, Právnická fakulta, 2016, ISBN 978-80-7160-432-7, s. 19. Podľa BURDA, E. ČENTÉŠ, J. KOLESÁR, J., et. al. Trestný zákon. Komentár. Osobitná časť. Praha : C. H. Beck, 2011, ISBN 978-80-7400-394-3, s. 1206.
[69]Najvyšší súd ČR sp. zn. 8 Tdo 1082/2011. Podľa ŠAMÁL, P., et. al. Trestní zákoník : komentář. Praha : C. H. Beck, 2010. ISBN 978-80-7400-178-9, s. 3006-3011.
[70]Najvyšší súd ČR sp. zn. 3 Tdo 1378/2011.
[71]Najvyšší súd ČR sp. zn. 3 Tdo 1378/2011.
[72]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 31. Podľa VÁLKOVÁ, H. Česká podoba stalkingu podle § 354 TZ v širších než jen trestnoprávních souvislostech. In Trestněprávní revue. ISSN 1213-5313, 2009, vol. 8, no. 9, s. 261.
[73]KROŠLÁK, D., BERDISOVÁ, L., GÁBRIŠ, T., et. al. Ústavné právo. 1 vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-511-8, s. 325.
[74]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 134.
[75]Podrobnejšie pozri IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 467-469.
[76]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 159.
[77]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 160.
[78]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 22.
[79]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 33.
[80]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 35.
[81]Najvyšší súd ČR sp. zn. 7 Tdo 832/2015.
[82]R 63/1978.
[83]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 26.
[84]Ibidem.
[85]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 38.
[86]Judikát uverejnený v časopise Zo súdnej praxe 51/2010.
[87]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 462.
[88]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 315.
[89]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 42. Podľa ŠAMÁL, P., et. al. Trestní zákoník : komentář. 2. vyd. Praha : C. H. Beck, 2012. ISBN 978-80-7400-428-5, s. 3300.
[90]R 16/1986.
[91]Najvyšší súd ČR 8 Tdo 1503/2011.
[92]R 51/1983.
[93]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : osobitná časť 2. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-585-9, s. 462.
[94]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo hmotné : všeobecná časť 1. 3. vyd. Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. ISBN 978-80-8168-509-5, s. 319.
[95]R 10/1987.
[96]PROCHÁZKOVÁ, L. Nebezpečné pronásledování. Praha : Univerzita Karlova, 2013, s. 42. Podľa ŠAMÁL, P., et. al. Trestní zákoník : komentář. 2. vyd. Praha : C. H. Beck, 2012. ISBN 978-80-7400-428-5, s. 3300.
[97]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo procesné 1. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-593-4, s. 398.
[98]IVOR, J., POLÁK, P., ZÁHORA, J. Trestné právo procesné2. Bratislava : Wolters Kluwer, 2017. ISBN 978-80-8168-618-4, s. 434.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.