Je v súlade so zákonom zadržať obvineného v tej istej veci opakovane za nezmenených okolností?
Cieľom tohto článku je vo všobecnej rovine pripomenúť v minulosti pomerne spornú problematiku spočívajúcu v tom, či a prípadne za akých okolností je možné obvineného v tej istej veci opätovne zadržať a podať návrh na jeho vzatie do väzby, ak už predtým bola tá istá osoba zadržaná a vyšetrovateľom alebo prokurátorom prepustená na slobodu, pričom od jej prepustenia na slobodu po jej opätovné zadržanie nedošlo k žiadnej relevantnej zmene podkladov pre rozhodovanie o väzbe.
Som názoru, že je v rozpore so zákonom ako aj judikatúrou Najvyššieho súdu SR, ak príde k opätovnému (druhému) zadržaniu obvineného v tej istej veci a jeho následnému vzatiu do väzby iba z dôvodu, že vyšetrovateľ, prípadne prokurátor mal postupovať pri prvom zadržaní obvineného nesprávne (chybne, či nezákonne), keď obvineného prepustil na slobodu, hoci správne mal podať návrh na vzatie obvineného do väzby.
Len pripomeniem, že policajt a prokurátor postupujú pri zadržaní tak, aby zadržanú osobu bolo možné odovzdať súdu najneskôr do 48 hodín a pri trestných činoch terorizmu do 96 hodín od jej zadržania alebo zaistenia podľa osobitného zákona alebo prevzatia podľa § 85 ods. 2 Tr. por., inak musí byť zadržaná osoba prepustená na slobodu písomným príkazom prokurátora s primeraným odôvodnením (§ 85 ods. 4 Tr. por.). Rovnaký postup platí, a to vrátane zákonných lehôt na rozhodnutie, aj v prípade, ak prípade k zadržaniu obvineného podľa § 86 ods. 1 Tr. por.
V tomto smere je nutné uviesť, že ak bol obvinený opätovne zadržaný v tej istej veci a ak sa tak stane za nezmeneného stavu, t. j. za stavu, keď ide o to isté obvinenie za spáchanie toho istého skutku a za dôkazného stavu, ktorý tu bol už pri prvom zadržaní, ktoré skončilo prepustením obvineného zo zadržania na slobodu, tak ide o postup, ktorým sa účelovo obchádzajú ustanovenia Trestného poriadku o zadržaní.
V tejto
súvislosti je potrebné skonštatovať aj to, že zákonná, t. j. maximálna 48 hodinová
lehota zadržania určená pre orgány činné v trestnom konaní už
uplynula pri prvom zadržaní a opätovné zadržanie, za nezmeneného
dôkazného stavu pri obvinení z toho istého skutku, v podstate znamená
nezákonné predlžovanie maximálnej lehoty zadržania nad 48 hodinovú
lehotu trvania zadržania a to len z dôvodu, že napríklad
vyšetrovateľ alebo prokurátor mal nesprávne vyhodnotiť väzobné dôvody
pri prvom zadržaní.
Za zmenu relevantných podkladov pre rozhodovanie o väzbe nie je možné považovať iba spresňovanie napríklad následku činu (t. j. zmeny v skutkovej vete) a ani zmenu v právnej kvalifikácii skutku, pretože na zmenu právnej kvalifikácie skutku sa reaguje postupom podľa § 206 ods. 6 Tr. por. (upozornenie obvineného na zmenu právnej kvalifikácie) a nie zadržaním obvineného. Trestné konanie sa vedie ohľadne skutku a nie ohľadne jeho opisu a preto opis stíhaného skutku možno kedykoľvek meniť. Zásahy do skutkovej vety preto v žiadnom prípade nemožno považovať za zmenu relevantných podkladov pre rozhodovanie o väzbe, nakoľko sa týkajú toho istého konania za ktoré bola konkrétna osoba obvinená už pred svojim prvým zadržaním a ku ktorému sa mala možnosť vyjadriť už pred svojím prepustením zo zadržania na slobodu.
Príkaz
prokurátora, či vyšetrovateľa ktorým došlo k prepusteniu obvineného zo zadržania
nie je možné znegovať tým, že sa obvinený opätovne zadrží a že sa možná
chyba prokurátora, či vyšetrovateľa pri prepustení obvineného z prvého
zadržania napraví novým zadržaním a následným rozhodovaním o väzbe.
Takýto postup neprichádza do úvahy, nakoľko nie je možné zopakovať rozhodovanie
o tej istej otázke bez zmeny relevantných podkladov pre rozhodovanie. Prekážka veci rozhodnutej (res iudicata) sa
uplatní aj v takýchto prípadoch.
Uvedené závery možno analogicky vyvodiť aj z judikatúry Najvyššieho súdu SR, ktorá sa sformovala v známej kauze Karola Mella a ktorá sa týkala prepustenia obvineného z väzby z dôvodu chybného rozhodnutia súdu a jeho následného opätovného zadržania a nového posudzovania a rozhodovania otázky väzby. Ide o uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 18. októbra 2011, sp. zn. 2Tdo 42/2011, ktoré bolo následne publikované v Zbierke stanovísk NS a rozhodnutí súdov SR 6/2012 č. 121.
Najvyšší súd SR v tomto rozhodnutí zdôraznil, že zopakovanie rozhodovania o tej istej otázke bez zmeny podkladov pre rozhodnutie, okrem zdanlivej „amputácie“ chybného postupu smerujúceho k predchádzajúcemu rozhodnutiu je neprípustné. Ďalej vyslovene uviedol, že „skoršia nezákonnosť však bez nastania nových skutočností nemôže byť ignorovaná. Prekážka „res iudicata“ v zmysle § 2 ods. 8, resp. 9 ods. 1 písm. e/ Tr. por. sa síce viaže len na meritórne rozhodnutia v konaní, výkladovo je však nevyhnutné dospieť k záveru, že rovnako nemožno dosiahnuť zmenu právoplatného rozhodnutia o väzbe (alebo o inej nemeritórnej otázke) len zopakovaním rozhodovania postupom, akým ku tomu v prejednávanej veci došlo“.
Najvyšší súd SR v danej trestnej veci upozornil, že „ chyba konania pri rozhodovaní súdu prvého stupňa o väzbe po realizácii príkazu na zatknutie alebo európskeho zatýkacieho rozkazu, ktorá je dôvodom zrušenia rozhodnutia o vzatí obvineného do väzby a súčasného rozhodnutia nadriadeného súdu o prepustení obvineného na slobodu v zmysle § 194 ods. 1 písm. a/ Tr. por. nemôže byť reparovaná následným predvedením obvineného podľa § 120 ods. 2 Tr. por. a opätovným rozhodnutím o jeho vzatí do väzby, ak v období od predchádzajúceho rozhodnutia súdu prvého stupňa o väzbe nenastali skutočnosti, zakladajúce dôvod väzby podľa § 71 Tr. por. Inak by bola sankcia, spočívajúca v nutnosti rozhodnúť o prepustení obvineného na slobodu, ktorú zákon spája s porušením ustanovení o postupe súdu pri rozhodovaní o väzbe, zbytočná a nemala by účinky, ktoré ňou majú byť vyvolané v prospech obvineného.
Napokon, Najvyšší súd SR uzatvoril, že „bolo by popretím zmyslu a obsahu zákonnej úpravy postupu pri bratí obvineného do väzby, ak by nedostatky tohto postupu, vyvolávajúce právnu nemožnosť o väzbe pozitívne rozhodnúť, mohli byť negované opakovaním obmedzenia osobnej slobody obvineného po jeho prepustení na slobodu a následným vzatím obvineného do väzby bez toho, aby v medziobdobí nastali nové skutočností, zakladajúce väzobný dôvod. Procesná chyba príslušných orgánov (v tomto prípade súdu) je negatívom, spôsobilým privodiť neoprávnenú výhodu strane v konaní (v tomto prípade obvinenému), navonok zároveň vyvolať traumu zo zmarenia výkonu práva (v tomto prípade zákonnej zabezpečovacej represie). Oproti tomu však stojí vyšší, historicky generovaný princíp, brániaci nezákonnosti a svojvôli orgánov štátu pri zásahoch do ľudských práv a základných slobôd. Neostáva iné, len tento princíp rešpektovať a spojiť s ním následky ustanovené trestnoprocesnou úpravou“.
Kompletné rozhodnutie citovaného rozhodnutia najvyššieho súdu je možné nájsť tu
K uvedenému rozhodnutiu najvyššieho súdu možno dodať, že je aplikovateľné aj na prípad, v ktorom dôjde k prepusteniu obvineného zo zadržania na slobodu na základe príkazu prokurátora, či vyšetrovateľa (príkaz je zákonom predpokladaným spôsobom rozhodovania prokurátora, ktorý je hneď právoplatný a vykonateľný, nakoľko podľa § 181 ods. 3 Tr. por. nie je možné podať proti príkazu opravný prostriedok). Týmto príkazom prokurátora, či vyšetrovateľa je už vec z hľadiska zadržania (väzby) konečným spôsobom vybavená a k zmene tohto spôsobu konečného vybavenia otázky zadržania nemôže prísť len zopakovaním rozhodovania opätovným zadržaním obvineného. Pokiaľ prokurátor, či vyšetrovateľ pri prvom zadržaní rozhodol o prepustení obvineného zo zadržania nesprávne (v rozpore so zákonom) nemôže byť tento chybný postup prokurátora anulovaný novým zadržaním a novým názorom nového dozorového prokurátora (za nezmeneného stavu, pričom treba zdôrazniť, že zmeny v skutkovej vete, či v právnej kvalifikácii tu nie sú relevantnými zmenami), pretože inak by bolo stanovovanie maximálnej lehoty zadržania zákonom zbytočné a dalo by sa kedykoľvek obísť druhým, tretím, respektíve opakovaným zadržiavaním obvineného a to až dovtedy pokiaľ by sa dosiahlo želateľného výsledku. Nesprávny procesný postup prokurátora, či vyšetrovateľa v prospech obvineného (jeho prepustenie pri prvom zadržaní) sa už nedá napraviť opätovným zadržaním, pokiaľ po prepustení obvineného zo zadržania na slobodu nenastanú nové (iné) okolnosti, ktoré by zakladali väzobné dôvody.
Pokiaľ by sme pripustili výklad, že je možné zadržať obvineného kedykoľvek, opakovane a z akéhokoľvek dôvodu (napríklad aj z dôvodu nesprávneho postupu prokurátora pri prepustení zo zadržania na slobodu) potom by sme museli pripustiť aj to, že maximálna lehota trvania zadržania pre orgány činné v trestnom konaní (48 hodín) je len iluzórna, pretože obvinený by mohol stráviť v opakovanom zadržaní aj celé týždne, či mesiace (po prepustení by nasledovalo okamžité nové zadržanie a tak by to mohlo prebiehať neustále dookola).
Obdobné závery aplikoval aj Ústavný súd SR vo vzťahu k lehote trvania väzby. V náleze Ústavného súdu SR sp. zn. I. ÚS/47/2013 zo dňa 05.06.2013 odmietol tzv. reťazenie väzby. V tomto náleze išlo o posudzovanie známeho prípadu obvineného Volodymira Jegorova, ktorý bol v čase rozhodovania ústavného súdu prakticky nepretržite vo väzbe 10 rokov a to aj napriek tomu, že v tom čase maximálna lehota trvania väzby bola 4 roky. Tento obvinený bol trestne stíhaný v rôznych samostatných konaniach, čo malo za následok, že uplynutie maximálnej lehoty väzby v jednej veci znamenalo jeho prepustenie na slobodu a okamžité vzatie do väzby v inej jeho trestnej veci. Ústavný súd SR odmietol predstavu, že v prípade uplynutia maximálnej lehoty väzby by obvinený mohol byť vzatý do väzby pre iný trestný čin, kedy by začala plynúť nová maximálna lehota stanovená pre ďalšiu väzbu, v dôsledku čoho by obvinený mohol stráviť aj celý zvyšok života vo väzbe bez toho, že by bolo vydané rozhodnutie súdu o jeho vine. Ústavný súd tu zdôraznil, že takýto postup nelegitimizuje žiaden verejný záujem.
Kompletné znenie citovaného rozhodnutia ústavného súdu je možné nájsť tu
Podľa môjho názoru je možné realizovať opätovné zadržanie obvineného v tej istej veci len v prípade, ak po prepustení obvineného z prvého zadržania došlo k takým (novým) okolnostiam, z ktorých hrozí reálna obava, že napríklad obvinený utečie, alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému konaniu, prípade, že bude ovplyvňovať svedkov, respektíve nastali také nové okolnosti, z ktorých je možné vyvodiť obavu z možného pokračovania v páchaní obdobnej trestnej činnosti ako je trestná činnosť, za spáchanie ktorej je trestne stíhaný. Tento záver napokon možno vyvodiť aj z obsahu rozhodnutia Najvyššieho súdu SR vo veci Mello. Pripomínam, že najvyšší súd v tejto veci síce uviedol, že pri opätovnom zadržaní nemusia byť splnené podmienky tzv. opätovnej väzby (§ 71 ods. 3 Tr. por.), avšak zároveň dodal, že takéto opätovné zadržanie nie je možné, pokiaľ v medziobdobí (od prepustenia po druhé zadržanie) nenastali nové skutočností, zakladajúce väzobný dôvod.
K súdnej kritike opätovného zadržiavania toho istého obvineného za nezmenených okolností zo strany orgánov činných v trestnom konaní pozri aj toto rozhodnutie okresného súdu
Možno uzatvoriť, že aj v prípadoch, v ktorých si obvinený zjavne „zaslúži“ byť vo väzbe by sa tak malo stať len a výhradne v súlade so zákonom. Porušenie zákona by sa tolerovať nemalo a to ani v prípade, ak k nemu vedú „dobré“ dôvody. Pokiaľ pripustíme porušenie zákona pri rozhodovaní o vzatí obvineného do väzby raz, potom sa tak bude možné stať vždy.
Osobitnú kategóriu tvoria prípady, keď sa zmení stav oproti pôvodnému tak, že sa obvinenému vznesenie ďalšie obvinenie a to pre podozrenie zo spáchania ďalšieho trestného činu, ktorého sa síce mal dopustiť pred prvým zadržaním, avšak pri prvom zadržaní a podaní návrhu na vzatie obvineného do väzby mu ešte obvinenie za tento trestný čin vznesené nebolo, t. j. k nemu ani nevypovedal a nebolo ani zahrnuté v pôvodnom návrhu na vzatie obvineného do väzby. Odovzdanie obvineného súdu s návrhom na vzatie obvineného do väzby nebráni tomu, aby orgány činné v trestnom konaní vykonávali dokazovanie vo veci aj naďalej (to vyplýva aj z ustanovenia § 72 ods. 4 Tr. por., podľa ktorého predloženie spisu príslušnému orgánu nesmie byť prekážkou na plynulé konanie vo veci) a preto je možné pripustiť, že sa, po prvom podaní návrhu na vzatie obvineného do väzby, vykonáva ďalej dokazovanie, z ktorého vzíde vydanie ďalšieho uznesenia o vznesení obvinenia s tým, že po prepustení obvineného zo zadržania sudcom pre prípravné konanie (či prokurátorom), je obvinený opätovne zadržaný a to už v súvislosti s týmto novým obvinením a potom plynie aj nová lehota zadržania.
Takýto procesný postup by bol v súlade so zákonom, avšak má určité riziká, nakoľko je v praxi často zneužívaný políciou, ktorá si „pre istotu necháva do zálohy“ svedkov (často utajených z kriminálneho prostredia), ktorých „vytiahne“ až v prípade, keď hrozí prepustenie obvineného na slobodu a to buď zo zadržania, respektíve z väzby (takýto svedok sa náhle objaví tesne pred prepustením obvineného a vypovedá o nejakom ďalšom skutku obvineného na základe čoho je obvinenému vznesené obvinenie a je po prepustení na slobodu ihneď zadržaný pre toto ďalšie obvinenie).
Takýto účelový procesný postup je potrebné odmietnuť, nakoľko ide zjavne o obchádzanie ustanovení Trestného poriadku a to konkrétne ustanovenia § 206 Tr. por., zo znenia ktorého vyplýva, že v prípadoch dôvodného podozrenia zo spáchania trestného činu je povinnosťou polície vzniesť obvinenie a nie vyčkávať. Polícia teda nemôže cieľene vyčkávať so vznesením obvinenia a zatajovať dôkazy o prípadnej ďalšej trestnej činnosti obvineného (t. j. neoboznámiť obvineného s týmito dôkazmi a účelovo ich utajovať až do memontu, keď sa to hodí polícii). Tu však treba otvorene priznať, že prokurátor a ani sudca pre prípravné konanie v praxi spravidla nedokážu posúdiť (zistiť z vyšetrovacieho spisu), či pri vznesení obvinenia zo spáchania ďalšieho trestného činu išlo o neprípustné zatajovanie dôkazov zo strany polície, respektíve, či vznesenie obvinenia je len výsledkom ďalšieho zákonného dokazovania a postupu zo strany polície.
Zrejme jediným prípadom kedy to bude možné zistiť bude situácia, v ktorej sa oproti pôvodnému stavu nevykoná žiadne dokazovanie a za dôkazne rovnakého stavu sa „zrazu“ vznesenie obvinenie za spáchanie ďalšieho trestného činu, pričom toto podozrenie už vyplývalo z pôvodného vykonaného dokazovania. Napríklad, obvinený je prepustený zo zadržania, ihneď je opätovne zadržaný a je mu vznesené obvinenie bez toho, aby bol vo veci vykonaný akýkoľvek ďalší dôkaz, t. j. ďalšie obvinenie je vznesené na podklade pôvodného dokazovania. V takýchto prípadoch pôjde takmer určite o účelovosť postupu a nezákonný postup polície.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.