Matanovič proti Chorvátsku a nadväzujúce rozhodnutie Najvyššieho súdu SR
Podstatou tohto príspevku je poukázať na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva zo dňa 04.04.2017 vo veci Matanovič proti Chorvátsku (č. 2742/12) a na aktuálne uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 5To/6/2017 zo dňa 16.04.2018, ktoré vychádzalo z citovaného rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva.
Ide tu o problematiku oboznamovania sa s výsledkami použitia informačno-technických prostriedkov zo strany obvineného (obhajcu) ako aj o problematiku (ktorá je aktuálna v právnych podmienkach SR a v praxi je sporné jej riešenie) spočívajúcu v tom, či je nutné vykonať na hlavnom pojednávaní ako dôkaz každý jeden vyhotovený záznam telekomunikačnej prevádzky, či obrazovo-zvukový záznam, ak to navrhne obvinený (obhajca) a to aj tie záznamy, ktoré zjavne nie sú využiteľné pre ustálenie skutkového stavu veci, či z dôvodu realizácie práva obvineného na obhajobu.
V aplikačnej
praxi v SR už zrejme nie je sporné, že v spise je nevyhnutné uchovávať
záznam telekomunikačnej prevádzky v jeho celosti (t. j. kompletný záznam
celej doby zaznamenávania telekomunikačnej prevádzky) a to na vhodných
elektronických nosičoch. Uvedené platí rovnako aj ohľadne vyhotovovania
obrazového, zvukového, či obrazovo-zvukového záznamu. Táto skutočnosť napokon
zreteľne vyplýva z ustanovení § 114 ods. 6 Tr. por. a § 115 ods. 6 Tr.
por. Pokiaľ sa tak nestane a do spisu by boli založené len vybrané záznamy a zvyšné by boli napríklad zničené, išlo by o dôkaz nepoužiteľný v trestnom konaní (uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 1 Toš/4/2009 zo dňa 19.11.2009).
Pokiaľ teda obvinený, či jeho obhajca požiadajú, aby im bol poskytnutý kompletný záznam telekomunikačnej prevádzky (či kompletný obrazovo-zvukový záznam), t. j. záznam v jeho celosti, je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní (ak pôjde o prípravné konanie) alebo súdu (ak pôjde o konanie pred súdom) im vyhovieť a požadový záznam v celosti im poskytnúť a to na vhodných elektronických nosičoch.
V zmysle ustanovení § 114 ods. 6 Tr. por. a § 115 ods. 6 Tr. por. však uchovávanie záznamu v jeho celosti v spise nestačí na to, aby záznam telekomunikačnej prevádzky (či obrazovo-zvukový záznam) mohol byť použitý ako dôkaz. Aby sa tak mohlo stať, je nutné, ak to vyhotovený záznam umožňuje, k nemu pripojiť doslovný prepis záznamu. Vyšetrovací spis neslúži na bezduché hromadenie listín, a preto je logické, že vyšetrovací spis by mal obsahovať iba prepis tých záznamov, ktoré sú využiteľné v trestnom konaní, t. j., ktoré sa týkajú skutku pre ktorý sa trestné konanie vedie, respektíve jeho možných páchateľov, či iných okolností relevantných pre dané trestné stíhanie.
Je preto povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní, aby ešte počas prípravného konania založili do spisu prepis tých záznamov, ktoré sa podľa ich názoru týkajú prejednávanej trestnej činnosti. Prokurátor je potom povinný (ako nositeľ dôkazného bremena v konaní pred súdom) v obžalobe navrhnúť vykonať ako dôkaz ten záznam, či jeho prepis, ktorý podľa jeho názoru usvedčuje obvineného zo spáchania stíhanej trestnej činnosti, respektíve, ktorý potvrdzuje, že sa skutok stal a má znaky trestného činu. Prokurátor teda musí už v obžalobe označiť, ktorý záznam je pre neho relevantný a bude ho žiadať vykonať v konaní pred súdom ako dôkaz a taktiež by mal v obžalobe odôvodniť, prečo ho za relevantný považuje a v čom je potrebný na ustaľovanie skutkového stavu veci.
Pokiaľ ide o obhajobu, tak tá nie je viazaná rozhodnutím prokurátora o tom, ktorý záznam navrhuje vykonať v konaní pred súdom ako dôkaz a môže prísť aj s vlastnými návrhmi, t. j. aj s návrhom na oboznámenie tých záznamov, ktoré prokurátor nepovažuje za relevantné. Obhajoba má teda právo vyžiadať si kompletný záznam v jeho celosti a následne označiť to, čo sama považuje za relevantné z hľadiska vykonávanej obhajoby. Toto právo obhajoby vyplýva aj priamo z ustanovenia § 115 ods. 6 Tr. por.
Predmetné právo obvineného je v aplikačnej praxi často v konaní pred súdom zneužívané zo strany obhajcov. Najmä vo väzobných trestných veciach obhajcovia často navrhujú, aby bol vykonaný ako dôkaz na hlavnom pojednávaní celý kompletný vyhotovený záznam, t. j. napríklad aby sa postupne prehrali všetky zaznamenané telefonické hovory počas ročného odpočúvania, prípadne aby sa napríklad prehrali všetky obrazovo-zukové záznamy počas šesť mesačného priestorového sledovania a podobne. Obhajcovia pritom majú vedomosť (z poskytnutých záznamov), že na väčšine z nich nie je nič relevantné a to nielen pre prokurátora, ale ani pre obvineného. Účelom takéhoto prístupu obhajoby je zjavne len tzv. šikanózny výkon práva (teda zneužitie práva), pretože jeho cieľom nie je výkon obhajoby, ale len predlžovanie súdneho konania, čo má svoj význam hlavne pri väzobných trestných stíhaniach. Pokiaľ súd na takýto návrh pristúpi, potom môže vykonávať vyhotovený záznam telekomunikačnej prevádzky, či obrazovo-zvukový záznam na hlavnom pojednávaní aj celé mesiace a to napriek tomu, že takýto dôkaz nemôže objektívne priniesť nič ohľadne prejednávanej trestnej veci. Takýto postup súdu by bol v rozpore so zákonom, pretože dokazovanie na hlavnom pojednávaní neslúži na vykonávanie dôkazov, ktoré sa netýkajú posudzovanej problematiky žiadnym spôsobom.
Tu treba zdôrazniť, že ani právo obvineného na obhajobu nie je bezbrehé a má svoje hranice. Správny postup súdu v takýchto prípadoch by mal byť preto taký, že obhajobe poskytne na vhodných elektronických nosičoch kompletný záznam v jeho celosti (ak už ho obhajoba nemá z prípravného konania) a poskytne jej dostatočný priestor na to, aby si ho mohla preštudovať. Následne obvinenému stanoví lehotu, v ktorej má súdu oznámiť, ktorý konkrétny záznam bude chcieť vykonať v konaní pred súdom a prečo s tým, že je nutné, aby súdu poskytol aj doslovný prepis tohto záznamu (podľa § 115 ods. 6 Tr. por. obvinený alebo obhajca môžu na svoje náklady vyhotoviť prepis záznamu telekomunikačnej prevádzky v rozsahu, v akom to uznajú za vhodné, hodnovernosť prepisu posudzuje súd). Je potrebné upozorniť hlavne na skutočnosť, že aj obvinený musí odôvodniť z akého dôvodu chce konkrétny dôkaz vykonať v konaní pred súdom, teda prečo je to pre neho relevantné z hľadiska obhajoby. Paušálny návrh obvineného, či jeho obhajcu, že chce „vykonať všetko“ teda nestačí a pokiaľ ho obvinený nekonkretizuje vo vyššie naznačenom smere a nepodporí prepisom mal by byť takýto návrh na doplnenie dokazovania zo strany súdu zamietnutý.
Tak napríklad, v praxi som sa stretol s prípadom, v ktorom išlo o priestorové sledovanie skladu v rámci drogovej trestnej činnosti. Išlo o vyhotovovanie obrazovo-zvukového záznamu z vnútra skladu, t. j. sklad bol monitorovaný kamerami a to 24 hodín denne. Počas prvých štyroch mesiacov nepretržitého vyhotovovania obrazovo-zvukových záznamov zo skladu bol sklad neustále prázdny a nikto do neho nechodil (štyri mesiace sa obrazovo dokumentoval prázdny sklad). Až následne, vošli do skladu osoby, ktoré v ňom zanechali pomerne veľké množstvo drog, pričom po odchode zo skladu boli tieto osoby zadržané políciou. Asi o dve hodiny po nich, prišli do skladu ďalšie osoby, ktoré si vyzdvihli drogy a pri odchode zo skaldu boli taktiež zadržané políciou. Z hľadiska dôkaznej využiteľnosti obrazovo-zvukových záznamov bol preto relevantný len jeden deň a aj to iba určitá konkrétna časť tohto dňa. Obhajoba v konaní pred súdom navrhla, aby sa na hlavnom pojednávaní vykonali všetky vyhotovené obrazovo-zvukové záznamy zo skladu (teda celé štyri mesiace a každý jeden deň a to aj napriek tomu, že obhajoba mala k dispozícii kompletný záznam a vedela, že na ňom nič nie je). Na dotaz súdu, aby obhajoba odôvodnila svoj návrh, t. j. prečo je potrebné vykonať tento dôkaz celý, sa súd nedozvedel relevantnú odpoveď, nakoľko obhajca sa obmezdil len na to, že obvinený „má na to právo“. Tu treba povedať, že nemá. Obvinený (zhodne ako prokurátor) má právo dôkazy navrhovať a má povinosť tieto svoje návrhy odôvodniť z hľadiska ich potrebnosti pre dokazovanie konkrétnej skutočnosti, avšak súd nemá povinnosť vyhovieť všetkým navrhovaným dôkazom. Tak ako strany majú právo navrhovať dôkazy a povinnosť tieto návrhy riadne odôvodniť, tak aj súd má právo navrhom na vykonanie konkrétneho dôkazu nevyhovieť a povinnosť toto svoje odmietnutie riadne odôvodniť. Súd preto správne v uvedenej trestnej veci návrhu obhajoby na vykonanie všetkých vyhotovených obrazovo-zvukových záznamov nevyhovel.
Predmetnej problematike sa venujú aj vyššie citované rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva a Najvyššieho súdu SR.
Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Matanovič proti Chorvátsku
V posudzovanom prípade zastával sťažovateľ funkciu podpredsedu Chorvátskeho privatizačného fondu. Na chorvátskej polícii sa prihlásil podnikateľ z Ruska, ktorý chcel v krajine investovať a vypovedal, že úradník privatizačného fondu mu sľúbil pomoc za úplatok vo výške 2 milióny euro. V priebehu vyšetrovania bolo nariadené sledovanie a odpočúvanie pomerne veľkého množstva ľudí, ku ktorým bol priradený aj sťažovateľ, nakoľko práve ten mal žiadať úplatok a to následne až do výšky 25 miliónov euro. Sťažovateľ bol napokon aj právoplatne odsúdený k nepodmienečnému trestu odňatia slobody vo výmere 11 rokov a to hlavne na základe vyhotovených odposluchov.
Európsky súd pre ľudské práva najskôr skonštatoval, že zásah do práva sťažovateľa na slobodu súkromného a rodinného života nespĺňal podmienku zákonosti, nakoľko príkazy sudcu, ktorými sa nariaďovalo použitie sledovacích prostriedkov neboli dostatočne odôvodnené. Nebolo v nich odôvodnené, prečo v tomto konkrétnom prípade použitie iných, menej invazívnych prostriedkov nebolo dostatočné.
ESLP zistil aj porušnie článku 6 ods. 1 Dohovoru, pretože obhajoba nebola dostatočne oboznámená so záznamami z utajeného sledovania osôb v priebehu vyšetrovania.
ESLP uviedol, že vyhotovené záznamy možno rozdeliť do troch kategórií:
1/ záznamy, ktoré boli použité ako dôkaz proti sťažovateľovi.
Pri tejto prvej kategórii sťažovateľ pripustil, že mal prístup k prepisom záznamov, ale už nie k záznamom samotným. ESLP uviedol, že je v zásade na vnútroštátnych orgánoch, či obhajobe umožní prístup priamo k vyhotoveným nahrávkam. Porušenie práva na spravodlivý proces by hrozilo iba v prípade, ak by sa obhajoba nemohla dostať ani k nahrávkam, na podklade ktorých bol obvinený odsúdený a ani k ich prepisom. Na tom nič nemení podľa ESLP ani skutočnosť, že podľa chorvátskeho práva vlastným dôkazom zostávajú samotné záznamy, pretože ich prepis je iba technickou pomôckou pre strany a súd (uvedené platí aj pre slovenskú právnu úpravu, pričom Najvyšší súd SR v uznesení sp. zn. 1 Tošs 51/2007 zo dňa 10.04.2008 konštatoval, že zvukový záznam je originálnym dôkazom a jeho prepis len jeho kópiou). Navyše, samotné záznamy boli v priebehu konania pred súdom prehrané. Sťažovateľ mal preto možosť spochybniť prípadný nesúlad medzi záznamom a jeho prepisom, čo aj využil.
2/ záznamy, ktoré neboli použité ako dôkaz proti sťažovateľovi.
3/ záznamy, ktoré boli v danom prípade vyhotovené, ale neboli zaradené do spisu, pretože sa týkali osôb, ktoré nakoniec neboli obvinené.
Pokiaľ ide o ostatné dve kategórie, ktoré neboli použité na podporu odsúdenia sťažovateľa, tak ESLP uviedol, že otázka prístupu k týmto záznamom by bola relevantná len v takej miere, v akej by sa tieto záznamy mohli týkať obvineného, konkrétne pokiaľ by mohli obsahovať informácie, ktoré by mohli viesť k oslobodeniu spod obžaloby, ktoré by mohli ovplyvniť výšku ukladaného trestu alebo ktoré by sa týkali prípustnosti, spoľahlivosti a úplnosti dôkazov použitých proti obvinenému. Je pritom v zásade na obvinenom, aby uviedol konkrétne dôvody, pre ktoré by mu mal byť prístup k týmto materiálom umožnený a na vnútroštátnych orgánoch, aby tieto dôvody posúdili.
Pri druhej kategórii ESLP skonštatoval, že síce sťažovateľ nemal prístup k celým záznamom, ale mal k dispozícii súhrnné správy zostavované v priebehu vyšetrovania, ktoré boli dostatočne detailné na to, aby sťažovatelovi umožnili vytvoriť si predstavu o tom, či by tieto záznamy mohli byť pre neho relevantné. Bolo preto na ňom, aby navrhol vykonanie dôkazov aj z tejto kategórie záznamov, čo však neurobil.
Pokiaľ ide o tretiu kategóriu záznamov, tak tu sťažovateľ nemal žiadnu informáciu o ich obsahu a preto nemohol nijako zhodnotiť účelonosť vykonania konkrétnych záznamov ako dôkazov v trestnom konaní. Vnútroštátne súdy tento krok odôvodnili tým, že ide o záznamy, ktoré sa dotýkajú súkromia tretích osôb a budú zničené s tým, že je plne na prokurátorovi, aby sám urobil výber, ktoré z vyhotovených záznamov predloží súdu ako dôkaz. Takýto prístup označil ESLP za rozporný s judikatúrou ESLP, podľa ktorej v právnych poriadkoch, v ktorých vyšetrovacie orgány sú poviné vziať do úvahy skutočnosti svedčiace v prospech ako aj v neprospech obvineného, nemôže byť v súlade s článkom 6 ods. 1 Dohovoru taký systém, keď vyšetrovacie orgány samé vyhodnocujú, čo je a čo nie je pre daný prípad relevantné, bez toho, aby tu boli akékoľvek záruky pre právo na obhajobu. Došlo tak k porušeniu práva sťažovateľa na spravodlivý proces.
Uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 5To/6/2017 zo dňa 16.04.2018
Z vyššie citovaného rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva čerpal vo svojej rozhodovacej činnosti aj Najvyšší súd SR. Vo svojom uznesení najvyšší súd poukázal a pripomenul podstatné dôvody rozhodnutia vo veci Matanovič proti Chorvátsku, pričom danú problematiku uzatvoril nasledovným právnym názorom:
Je porušením práva na spravodlivý proces podľa čl. 6 ods. 1 dohovoru, pokiaľ orgány činné v trestnom konaní s poukazom na § 115 ods. 6 Tr. por. neumožnia obvinenému a jeho obhajcovi oboznámiť sa so všetkými relevantnými záznamami telekomunikačnej prevádzky a obrazovo-zvukovými záznamami v rozsahu potrebnom na uplatnenie ich obhajoby.
Rovnako je porušením práva na spravodlivý proces podľa čl. 6 ods. 1 dohovoru, pokiaľ orgány činné v trestnom konaní s poukazom na § 10 ods. 2 Tr. por. selektívne samy vyhodnocujú, čo je a čo nie je pre daný prípad relevantné, bez toho, aby v tomto procese opätovne boli prítomné akékoľvek záruky na právo obhajoby.
Vzhľadom na kontradiktórnosť trestného konania a povinnosť orgánov činných v trestnom konaní, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie, bude už výlučným právom obvineného a jeho obhajcu, aby potom čo im budú na vhodných elektronických nosičoch uvedené záznamy poskytnuté, orgánom činným v trestnom konaní predložili doslovné prepisy tých záznamov, ktoré ako dôkaz požadujú vykonať spolu s konkrétnymi dôvodmi takéhoto procesného postupu.
Tento príspevok bol
podporovaný Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe Zmluvy č.
APVV-15-0272.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.