Pár poznámok k bianco sťažnostiam
npor. JUDr. Miroslav Srholec – vyšetrovateľ PZ
Autor by rád v duchu bonmotu o troch právnikoch a štyroch právnych názoroch nadviazal na dišputu Toman[1] – Šamko[2]. Cieľom článku je len poskytnutie ďalších argumentov k problematike tak, aby si čitateľ urobil vlastný názor na základe predložených argumentov. V určitom zmysle by sa dalo uviesť, že pre OČTK je už téma viac menej ukončená a to stanoviskom Generálnej prokuratúry SR, ktorá viac menej „potvrdila“ správnosť akceptácie bianco sťažností.
Autor článku má za to, že v prípade, ak sa chceme zaoberať orieškom s názvom sťažnosť a jej obsah, bolo by dobré v určitom bode priblížiť čitateľovi samotnú povahu sťažnosti. „Sťažnosť je riadny opravný prostriedok proti uzneseniu. Napadnúť možno každé uznesenie policajta, s výnimkou uznesenia o začatí trestného stíhania....Sťažnosť má devolutívny účinok, ak orgán, ktorý uznesenie vydal bude postupovať v zmysle § 190 ods. 1 TP a nerozhodne o sťažnosti sám v rámci autoremedúry...“[3]Podľa názoru autora, doktor Šamko správne poznamenáva, že: „Nič zo znenia ustanovenia § 187 ods. 1 Tr. por. nenasvedčuje tomu, že by v tejto zákonom stanovenej lehote (troch pracovných dní) musela byť sťažnosť aj odôvodnená, respektíve, že by vôbec musela sťažnosť obsahovať nejaké dôvody“ nadväzne tak aj znenie ustanovenia § 189 Trestného poriadku, Dôvody sťažnosti, a) nesprávnosť niektorého jeho výroku; b) zrejmý rozpor výroku s odôvodnením, alebo c) porušenie ustanovení o konaní, ktoré uzneseniu predchádzalo, ak toto porušenie mohlo spôsobiť nesprávnosť niektorého výroku uznesenia. Taktiež by autor rád doplnil ešte jeden rozmer problematiky. Dôvodová správa k Trestnému poriadkušpeciálne k 3 dňovej lehote sťažnosti (po starom) uvádza, že: K § 187 a § 188 „Ide o doterajšie ustanovenie upravujúce lehotu a miesto podania sťažnosti, ktoré sa v doterajšej praxi osvedčili. Podobne sa navrhuje zachovať právo oprávnených osôb vzdať sa práva na podanie sťažnosti a túto vziať späť, aj spôsob rozhodovania v takomto prípade.“ Dôvodová správa k novele č. 161/2018 Z.z. (novelizácia: „V § 187 ods. 1 sa za slovo „troch“ vkladá slovo „pracovných“.) hovorí, že: „Súčasná právna úprava umožňuje oprávneným subjektom podať sťažnosť do troch dní, pričom navrhovaným znením sa stanovuje, že má ísť o pracovné dni, čo v konečnom dôsledku môže znamenať určité primerané predĺženie lehoty, najmä v prípadoch, kedy v praxi nastane situácia, že niektoré oprávnené subjekty, ktoré pre podanie sťažnosti potrebujú vyhľadať kvalifikovanú právnu pomoc (najmä obvinený, poškodený či oznamovateľ), čo im môže komplikovať práve skutočnosť ak by uvedené nastalo počas víkendu. Navrhovanou právnou úpravou sa teda možný nedostatok eliminuje, čo v konečnom dôsledku môže prispieť aj ku kvalitnejšiemu vypracovaniu sťažnosti.“ Komentáre, že: „...trojdňová lehota na podanie sa určila preto, aby sa konanie zbytočne nezdržiavalo.“ Práve skutočnosťou, že zákonodarca určil 3 dňovú a nie napr. 15 dňovú lehotu sťažnosti, de facto podtrhol jej formálny charakter. Čo však chcel autor povedať uvedeným výpočtom?
V prvom rade je nutné uviesť že samotná sťažnosť je rýdzo formálny opravný prostriedok s jasne stanovenými výlukami. V súvislosti s prebiehajúcou dišputou je nutné rozlišovať, dôvody sťažnosti a odôvodnenie sťažnosti. Dôvody sťažnosti sú taxatívne uvedené v ustanovení § 189 ods. 1 Trestného poriadku. Na podanie sťažnosti majú oprávnené subjekty 3 pracovné dni(s výnimkou sťažnosti proti uzneseniam podľa § 83 ods. 2 a superrýchleho konania podľa § 204 ods. 1), čo autor považuje za, viac ako dostatočné. Oprávnený subjekt je v zákonom stanovenej lehote oprávnený podať sťažnosť a to z troch uvedených dôvodov. Z rýdzo formalistického pohľadu by bolo vyhlásenie (či už ústne alebo písomné a podané v zákonom stanovenej lehote) „podávam sťažnosť proti tomuto uzneseniu“ dostačujúce k iniciácií riadneho opravného konania, avšak nie vzhľadom k vyhoveniu tejto sťažnosti. Za vhodnejšiumožno považovať formuláciu: „podávam sťažnosť proti tomuto uzneseniu z dôvodu § 189 ods. 1 písm. (a/b/c) Trestného poriadku“ resp. iný text ktorý, znením upriamuje na dôvod/dôvody sťažnosti.
V tomto prípade nám situáciu mierne zamotáva odôvodňovanie sťažnosti. Ako už bolo uvedené, zákon ho nevyžaduje. Teda až na výnimky podľa § 189 ods. 3 Trestného poriadku[4] „ak podáva sťažnosť prokurátor, orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálna kuratela alebo obhajca za obvineného alebo vo vlastnom mene, musí byť sťažnosť zároveň odôvodnená s výnimkou sťažnosti prokurátora proti uzneseniu o nevzatí obvineného do väzby.“[5] S uvedeným by korešpondoval aj ďalší text § 193 Trestného poriadku, kde „nadriadený orgán zamietne sťažnosť ak c) nie je dôvodná“ (teda nie neodôvodnená). Z uvedeného vyplýva, že predkladanie odôvodnenia sťažnosti je prevažne voluntatívna časť tohto opravného prostriedku, pričom sa naň neviažu žiadne právne dôsledky. Odôvodňovanie je v praxi zabehnutý spôsob, ktorým sa snaží oprávnená osoba prehovoriť či presvedčiť editora/supervízora rozhodnutia o jeho zvrátení, ale to je asi tak všetko.
Z určitého pohľadu je možné súhlasiť s doktorom Šamkom, keď tvrdí, že:„Z uvedeného vyplýva, že je nutné rozlišovať „sťažnosť“ ako druh opravného prostriedku voči uzneseniu, ktorú je potrebné zahlásiť (písomne alebo ústne) v zákonom stanovenej lehote, aby mohol nadriadený orgán preskúmavať napadnuté uznesenie a konanie, ktoré mu predchádzalo a „dôvody sťažnosti“ (či odôvodnenie sťažnosti), pri ktorých už Trestný poriadok žiadnu zákonom stanovenú lehotu nestanovuje. Dôvody sťažnosti pritom nie sú obligatórnou náležitosťou sťažnosti a preto na vyvolanie prieskumnej kompetencie nadriadeného orgánu postačí aj to, ak ide o podanie (zahlásenie) tzv. bianco sťažnosti, t. j. sťažnosti, ktorá žiadne odôvodnenie neobsahuje.“
Autor článku sa však nestotožňuje s tvrdením, že: „určenie lehoty sťažovateľovi na možné odôvodnenie sťažnosti zo strany orgánu, ktorý uznesenie vydal je preto vhodným spôsobom ako dať sťažovateľovi najavo, že má priestor aj na sformulovanie dôvodov sťažnosti (napríklad 15 dní) a že po tejto lehote bude vec predložená nadriadenému orgánu na rozhodnutie sťažnosti (samozrejme túto lehotu je nutné určovať v závislosti od povahy veci – napríklad pri vznesení obvinenia vo veciach, v ktorých sa bude podávať návrh na vzatie obvineného do väzby môže byť určená v hodinách).“
Autor má za to, že sťažnosť predstavuje formálny opravný prostriedok a ako taký naň treba aj nahliadať. Ak oprávnený subjekt podá sťažnosť musí sa OČTK s touto sťažnosťou vysporiadať zákonným spôsobom. V prípade, ak sťažovateľ podá sťažnosť s tvrdením, že ju odôvodní do 2 mesiacov, avšak už uviedol dôvod podania sťažnosti a nejedná sa o postup podľa § 189 ods. 3 TP, je OČTK povinný postupovať bez prieťahov a v zmysle Trestného poriadku a o sťažnosti ďalej konať.
V prípade, ak je podaná sťažnosť, musí OČTK preskúmať sťažnosť, taktiež samotné rozhodnutie z hľadiska dôvodov sťažnosti a v tejto súvislosti aj možnosť/nutnosťautoremedúry. V prípade, ak nevidí dôvod na uvedený postup je povinný neodkladne predložiť spis dozorujúcemu prokurátorovi, ktorý má preskúmať rozhodnutie s prihliadnutím na dôvody sťažnosti(nie odôvodnenie, ak sa nejedná o postup podľa § 189 ods. 3 TP) a v prípade, ak samotná sťažnosť nie je dôvodná, má ju v súlade s ustanovením § 193 ods. 1 písm. c) TP, zamietnuť[6]. Autor tohto článku nevidí dôvod, prečo by mal OČTK „nadstavovať“ novú poriadkovú/„sudcovskú“ lehotu nad rámec zákona pre doplnenie odôvodnenia sťažnosti anblock zvlášť, ak (1.) zákon jasne stanovuje lehotu podania tejto sťažnosti (ktorú mimochodom z tohto dôvodu zákonodarca predĺžil, avšak zachoval formálny charakter sťažnosti), (2.) v prípadoch, keď zákonnevyžaduje odôvodnenie sťažnosti a (3.)zákon rovnako stanovuje postup v prípade nedôvodnosti podanej sťažnosti. Povinnosťou OČTK nie je nechať sa presviedčať tendenčnými odôvodneniami sťažnosti, či na ne dokonca vyčkávať resp. si ich vyprosovať. Strany oprávnené podať sťažnosť sú zväčša tí, ktorým Trestný poriadok v rámci procesu poskytuje dostatočný priestor k zákonnému vplyvu na toto konanie (nahliadanie do spisu, robenie návrhov na dokazovanie, zabezpečovanie vlastných dôkazov a pod.)
Autor ako priaznivec zvyšovania kvality a rýchlosti trestného konania musí uviesť, že odôvodňovania sťažností môžu mať na kvalitu trestného konania aj pozitívne dopady. Sám sa stretol s veľmi kvalitnými odôvodneniami sťažností, ktoré výrazne napomohli ozrejmeniu skutku. Na druhej strane sa však jednalo o mimoriadne ojedinelé prípady a dosah odôvodňovania sťažností netreba v trestnom konaní preceňovať a to zvlášť, ak zákon jasne formuluje ako má OČTK postupovať.
Autor uvedeným článkom nespochybňuje zákonnosť či správnosť argumentov diskutujúcich, hoci v záveroch sa viac blíži ku kolegovi mjr. Tomanovi. Snahou článku, ako bolo už uvedené, je doplnenie určitého spektra argumentov do prebiehajúcej diskusie.
[1] http://www.pravnelisty.sk/clanky/a692-bianco-staznost-proti-uzneseniu-v-trestnom-konani
[2] http://www.pravnelisty.sk/clanky/a693-este-raz-k-bianco-staznosti-v-trestnom-konani
[3] KOLESAR, J. Repetitórium trestného práva procesného, Bratislava: Veda, 2010, s. 112, ISBN 978-80-224-1145-2
[4]Autor má za to, že v prípadoch, keď zákon požaduje odôvodnenie je stále nutné mať na pamäti formálny charakter sťažnosti. Autor preto nevidí dôvod prečo by malo byť odôvodnenie chápané ako mimoriadne namáhavý analytický rozbor trestného konania a to zvlášť keď si uvedomíme, že sťažnosť smeruje voči uzneseniu a nie voči samotnému trestnému konaniu. Taktiež nemožno akceptovať prax, keď je 95%, niekoľko stranových sťažností kompilátom právnych noriem resp. rôznych rozsudkov, ktoré nie sú sťažovatelia schopní skompletizovať ani za 2 mesiace. Z minimalistického pohľadu autora stačí, ak sťažovateľ uvedie pasáž ktorú považuje za spornú s poukázaním na právny alebo faktický stav, uvedie dôkazy či vymenuje navrhovaných svedkov tak, aby postačovali na posúdenie. Autor sa nazdáva, že uvedené dokáže aj osoba bez vyššieho vzdelania za 3 pracovných dni, nie to ešte vysokoškolsky vzdelaný, praxou podkutý advokát za 2 mesiac. Uvedené platí násobne v prípadoch, keď zákon nevyžaduje odôvodnenie sťažnosti.
[5]Autor má za to, že aj v prípadoch, keď zákon vyslovene vyžaduje odôvodnenie sťažnosti napr. zo strany obvineného; absencia tohto nedostatku sťažnosti neznamená pre OČTK povinnosť zabezpečiť od obvineného toto odôvodnenie. Vada takéhoto podania nemôže ísť na vrub OČTK, ale prípadnú ujmu v podobe napr. nevyhovenia sťažnosti má znášať ten, ktorý si nesplnil zákonnú povinnosť, v tomto prípade obvinený.
[6] Prípadne postupovať podľa § 194 ods. 1 písm. b) Trestného poriadku
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.