Hra o ústavný súd
JUDr. Martin Buzinger, PhD.
autor je advokát,
v minulosti pôsobil ako vysokoškolský učiteľ
ústavného práva na Právnickej fakulte UK v Bratislave
Nominácie viacerých politicky činných osôb na kandidátov na sudcov ústavného súdu vyvolávajú v spoločnosti obavy z politizácie ústavného súdu a ohrozenia jeho postavenia ako nezávislého súdneho orgánu ochrany ústavnosti. Odborná i laická verejnosť si kladie legitímne otázky, či predchádzajúce politické aktivity takýchto kandidátov nevytvárajú objektívne pochybnosti o ich nezávislosti a apolitickosti, a či v porovnaní s inými kandidátmi nie sú títo kandidáti pri voľbe v Národnej rade SR neprimerane zvýhodnení.
Členstvo v politickej strane alebo v politickom hnutí, rovnako ako výkon poslaneckého mandátu či členstvo vo vláde Slovenskej republiky, nie sú v zmysle článku 137 ods. 1 a 3 Ústavy Slovenskej republiky prekážkou uchádzania sa o funkciu sudcu ústavného súdu. Ústava Slovenskej republiky v uvedených ustanoveniach dokonca výslovne predpokladá, že kandidát na sudcu ústavného súdu môže byť členom politickej strany alebo politického hnutia, prípadne vykonáva poslanecký mandát alebo je členom vlády Slovenskej republiky. Členstva v politickej strane alebo v politickom hnutí sa však prezidentom vymenovaný kandidát musí vzdať ešte pred zložením sľubu ústavného sudcu. Ak sudca pred zložením sľubu vykonával poslanecký mandát alebo bol členom vlády Slovenskej republiky, momentom zloženia sľubu jeho poslanecký mandát alebo členstvo vo vláde ex constitutione zaniká.
Ústava teda predpokladá, že formálnym zánikom členstva v politickej strane alebo v politickom hnutí, či zánikom poslaneckého mandátu alebo členstva vo vláde, sa z bývalých politikov zo dňa na deň stanú nezávislí a apolitickí sudcovia ústavného súdu.
Lenže medzi tým, čo by podľa práva byť malo, a tým čo v skutočnosti je, býva často značný rozdiel. U niektorých kandidátov je uvedený ústavný predpoklad pre výkon povolania sudcu ústavného súdu vyšší, u iných zas nižší. Všetky zainteresované subjekty, ktoré sa podieľajú na nomináciách kandidátov na sudcov ústavného súdu, ich voľbe a menovaní, by preto túto ústavnú prezumpciu nezávislosti a apolitickosti mali pri jednotlivých kandidátoch veľmi dôkladne a starostlivo posúdiť, a cez výberové sito prepustiť len tých, ktorí ju spĺňajú nielen formálne, ale aj reálne.
Návrhy politicky aktívnych kandidátov na sudcov ústavného súdu tiež zákonite otvárajú otázku, či títo kandidáti pri voľbe v národnej rade nie sú zvýhodnení v porovnaní s inými kandidátmi, či sú všetkým účastníkom tohto výberového konania vytvorené rovnaké podmienky na prístup k verejnej funkcii sudcu ústavného súdu, a či nedochádza k nežiaducej diskriminácii jednotlivých kandidátov.
Podľa článku 30 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky majú občania za rovnakých podmienok prístup k voleným a iným verejným funkciám.
Obdobne aj podľa článku 25 písm. c) Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach má každý občan právo a možnosť bez akýchkoľvek rozdielov uvedených v článku 2 a bez neodôvodnených obmedzení vstúpiť za rovnakých podmienok do verejných služieb svojej krajiny.
Ako uviedol Ústavný súd Slovenskej republiky v náleze sp. zn. I. ÚS 575/2016, obsahom základného práva podľa článku 30 ods. 4 ústavy je prístup k volenej a inej verejnej funkcii a možnosť nediskriminačného uchádzania sa o takúto funkciu. Článok 30 ods. 4 ústavy nezaručuje právo verejnú funkciu dostať, ale iba právo na prístup k nej, t. j. právo uchádzať sa o verejnú funkciu za rovnakých podmienok, aké majú vytvorené iní uchádzači (napr. IV. ÚS 299/2011, I. ÚS 397/2014). Vo vzťahu k orgánom, ktoré svojimi rozhodnutiami alebo postupom môžu porušiť základné právo podľa čl. 30 ods. 4 ústavy, ústavný súd vo svojej doterajšej judikatúre okrem iného uviedol, že orgány zabezpečujúce prístup k voleným a iným verejným funkciám môžu porušiť čl. 30 ods. 4 ústavy aj tým, že sťažia, uľahčia alebo znemožnia uchádzanie sa o funkciu (m. m. III. ÚS 75/01), resp. vtedy, ak nezabezpečia objektivitu konania (m. m. II. ÚS 9/00). Uvedené východiská treba vnímať v priamej príčinnej súvislosti s požiadavkou, aby každý orgán verejnej moci postupoval pri výkone svojej právomoci tak, že zabezpečí objektivitu svojho postupu smerujúceho k ochrane alebo uplatňovaniu základného práva alebo základnej slobody, ako aj objektivitu samotného rozhodovania o ochrane a uplatňovaní základného práva alebo základnej slobody, a to bez ohľadu na to, či tento postup prebieha v právne formalizovanom rámci alebo iba v rámci faktickej činnosti príslušného orgánu. Uplatňovanie a ochrana každého základného práva alebo slobody musí byť v činnosti každého orgánu verejnej moci zabezpečená reálne a musí prebiehať na nediskriminačnom základe. Táto požiadavka sa dotýka každého úkonu orgánu verejnej moci, ktorý priamo alebo aspoň sprostredkovane súvisí s ochranou alebo uplatňovaním základného práva alebo slobody (II. ÚS 5/03).
Ak poslanec Národnej rady Slovenskej republiky kandiduje na sudcu ústavného súdu, má zrejmú výhodu oproti kandidátovi, ktorý poslancom národnej rady nie je. Okrem politickej podpory, ktorú logicky môže očakávať minimálne od svojich straníckych kolegov, sa aj sám osobne zúčastňuje na voľbe kandidátov, čiže priamo rozhoduje o svojej kandidatúre a tiež o kandidatúre svojich konkurentov. Obzvlášť pri tajnom hlasovaní, pri ktorom nemožno zistiť, ako poslanec a zároveň kandidát hlasoval, je táto nerovnosť medzi „kandidátom poslancom“ a „kandidátom neposlancom“ ešte zvýraznená. Poslanec národnej rady, ktorý kandiduje na sudcu ústavného súdu, môže teda vlastným hlasovaním ovplyvňovať výsledok výberového konania, v ktorom je sám účastníkom, pričom práve jeho hlas môže rozhodnúť o tom, že vo voľbách bude úspešný práve on a nie jeho konkurent.
Pozornosť si v tejto súvislosti zaslúži uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. IV. ÚS 23/04 – 15 z 30. januára 2004, ktorým ústavný súd na základe sťažnosti vtedajšej sudkyne Európskeho súdu pre ľudské práva za Slovenskú republiku odložil vykonateľnosť uznesenia Súdnej rady Slovenskej republiky č. 271 z 15. decembra 2003, ktorým Súdna rada SR navrhla vláde SR kandidáta na voľbu za sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva. Sťažovateľka namietala porušenie svojho základného práva na prístup k verejnej funkcii za rovnakých podmienok, ku ktorému malo dôjsť tým, že člen Súdnej rady SR, ktorý zároveň kandidoval na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, sa sám zúčastnil na voľbe kandidátov a mohol túto voľbu osobne ovplyvňovať, kým ostatným kandidátom, vrátane sťažovateľky, Súdna rada neumožnila sa na jej zasadnutí ani len zúčastniť.
Hoci sťažovateľka neskôr vzala svoju sťažnosť v celom rozsahu späť, v dôsledku čoho ústavný súd konanie o sťažnosti zastavil (uznesenie sp. zn. IV. ÚS 23/04 – 28 z 30. júna 2004), prijatie sťažnosti na ďalšie konanie a odloženie vykonateľnosti uznesenia Súdnej rady Slovenskej republiky[1] týkajúce sa namietaného porušenia základného práva na prístup k verejnej funkcii za rovnakých podmienok v analogickej situácii, akou je voľba kandidátov na sudcov ústavného súdu, zakladajú dôvod domnievať sa, že ústavný súd bude rovnako postupovať aj v obdobných situáciách.
Poslanec národnej rady, ktorý zároveň kandiduje na sudcu ústavného súdu, sa pri hlasovaní o svojej kandidatúre a kandidatúre svojich konkurentov tiež dostáva do zrejmého rozporu so všeobecne uznávaným právnym princípom nemo iudex in causa sua, teda že nikto nemôže byť sudcom vo svojej veci, resp. vo veci, na ktorej výsledku má osobný záujem. Tento po stáročia aplikovaný princíp prirodzenej spravodlivosti našiel vyjadrenie aj v modernej judikatúre pri posudzovaní nestrannosti rozhodovania orgánov verejnej moci a ich predstaviteľov. [2]
Ako teda vyriešiť zrejmý konflikt medzi slobodným výkonom poslaneckého mandátu poslancov národnej rady zároveň kandidujúcich na sudcov ústavného súdu a výkonom základného práva na prístup k verejným funkciám za rovnakých podmienok ostatných kandidátov tak, aby nedochádzalo k protiústavnej diskriminácii jednotlivých kandidátov?
Slobodný výkon poslaneckého mandátu v zmysle ustanovenia čl. 73 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a z neho vyplývajúce práva poslancov nie sú základným právom alebo slobodou, ale súčasťou pôsobenia poslancov ako nositeľov verejnej moci (III. ÚS 9/2015). Výkon poslaneckého mandátu je teda výkonom verejnej moci, ktorú poslanci národnej rady smú v súlade s článkom 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky uplatňovať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
Základné medze výkonu verejnej moci vo vzťahu k súkromným osobám stanovujú základné práva a slobody. Poslanci národnej rady sú teda povinní vykonávať svoj poslanecký mandát, vrátane volieb kandidátov na sudcov ústavného súdu, len tak, aby týmto výkonom neporušovali základné práva a slobody iných osôb, v danom prípade najmä základné právo na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok garantovaným článkom 30 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky.
V záujme rešpektovania uvedeného základného práva by sa poslanci kandidujúci na túto verejnú funkciu nemali na voľbe kandidátov na sudcov ústavného súdu nijakým spôsobom ako poslanci zúčastňovať a ovplyvňovať výber jednotlivých kandidátov, najmä by sa mali úplne zdržať účasti na schôdzi a hlasovania o kandidátoch v Ústavnoprávnom výbore NR SR a v pléne národnej rady.
Aktuálna situácia potvrdzuje, že proces voľby kandidátov na sudcov ústavného súdu je v Slovenskej republike značne spolitizovaný. Mechanizmus, akým sa sudcovia vyberajú, vedie k politickej polarizácii spoločnosti, opakovane vyvoláva ústavné krízy, a v neposlednom rade politizuje samotný ústavný súd, čím narúša jeho nezávislosť. Výraznému zlepšeniu tohto stavu by pritom napomohla aj novelizácia zákona o ústavnom súde,[3] a to vypustením poslancov národnej rady a vlády SR z okruhu subjektov oprávnených navrhovať kandidátov na sudcov ústavného súdu. Ak kandidátov na sudcov ústavného súdu volí, resp. sudcov menuje politický orgán, právo navrhovať kandidátov by mali mať len nepolitické subjekty, t. j. právnické organizácie a inštitúcie (orgány), resp. ich predstavitelia, a to na základe dôsledných a transparentných výberových konaní, nie priateľských vzťahov či lobizmu. Takáto jednoduchá legislatívna úprava a jej striktná aplikácia by mohla prispieť k tomu, že kandidátmi na sudcov ústavného súdu, a teda aj sudcami ústavného súdu, by sa stali len odborne a morálne vyspelé osobnosti a eliminovali by sa tí, ktorí prvýkrát prejavili svoj záujem o ústavné právo až v súvislosti so svojou kandidatúrou na sudcu ústavného súdu
[1] Za povšimnutie stojí aj dovtedy neobvyklá rýchlosť, akou ústavný súd odložil vykonateľnosť predmetného uznesenia Súdnej rady Slovenskej republiky, keď dočasné opatrenie vydal hneď na druhý deň po doručení sťažnosti ústavnému súdu.
[2] Uvedený princíp sa aplikuje najmä pri posudzovaní objektívnej nestrannosti, pri ktorej má právny význam aj tzv. zdanie (javenie sa) pochybnosti o nestrannosti (appearance of bias), a preto spravodlivosť má byť nielenže vykonávaná, ale musí sa aj javiť, že je vykonávaná (Justice must not only be done, but must be seen to be done). Tento princíp objektívnej nestrannosti bol vytvorený precedentným rozhodnutím anglického súdu vo veci R v Sussex Justices, Ex parte McCarthy ([1924], z common law ho neskôr prevzal Európsky súd pre ľudské práva (napr. Delcourt v. Belgicko, 1970, séria A, č. 11) a akceptoval ho aj Ústavný súd Slovenskej republiky (napr. III. ÚS 16/00).
[3] Zákon č. 314/2018 Z. z. o Ústavnom súde Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.