doc. JUDr. Josef Kepert (12.11.1911 – 02.01.1939)
Dňa 02.01.2019 uplynulo 80 rokov od úmrtia doc. JUDr. Josefa Keperta, významného predstaviteľa brnenskej trestnoprávnej školy. Bol docentom trestného práva a konania na Právnickej fakulte Masarykovej univerzite v Brne. Bol žiakom jedného z najoriginálnejších trestných právnikov v Československu prof. Jaroslava Kallaba a bol považovaný za jeho nástupcu.
Josef Kepert síce zomrel v mladom veku (27 rokov), avšak zanechal po sebe pozoruhodné dielo, ktoré inšpiruje aj v súčasnosti a je predmetom odborných diskusií.
Josef Kepert na seba najskôr upozornil viacerými článkami. Pravidelne publikoval napríklad v odbornom časopise List československých právniku Všehrd, ktorý bol známy vysokou odbornou kvalitou jednotlivých príspevkov. Za všetky články možno spomenúť napríklad
Kepert, J.: Pohnutky nízké a nečestné v platném trestním právu, Všehrd, roč. XIV/1933,
Kepert, J.: Pro lepší ochranu statu. In: Všehrd, roč. XVI, č. 10, Praha, 1935, ktorý sa týkal deliktov proti zákonu na ochranu republiky,
Kepert, J.: Nová osnova trestního zákona. In: Všehrd, Praha, 1937, ročník XVIII, ktorý sa týkal procesu unifikácie trestného práva v Československu.
Za pozornosť určite stojí, že dňa 05.12.1934 sa v auditóriu maximu právnickej fakulty Masarykovej univerzite v Brne konala slávnostná promócia dr. Josefa Keperta, ktorý vystúpil s prednáškou „Delikty davu“ (Kepert, J.: Delikty davu. In: Všehrd, roč. XVI, č. 5, Praha, 1935). Zaujímavosťou tejto udalosti bolo to, že to bola prvá slávnostná promócia, na ktorej sa zúčastnil zástupca prezidenta republiky a bola zároveň prvou slávnostnou promóciou v novom auditóriu.
V roku 1938 už vychádza jeho nadčasová monografia a kultové dielo „Analogie v trestním právu“, ktorej závery sú doposiaľ často využívané v aplikačnej praxi a ťažko si možno predstaviť odbornú prácu o analógii v trestnom práve, ktorá by opomenula túto monografiu.
„Analogie v trestním právu“ bola zároveň habilitačným spisom Josefa Keperta. Dňa 10.12.1938 na Právnickej fakulte Masarykovej univerzite v Brne obhájil docentúru z trestného práva a konania s osobitným zreteľom na vojenské trestné právo, avšak doručenia výnosu ministerstva školstva o potvrdení habilitácie sa už nedožil a bola doručená na právnickú fakultu práve v deň jeho pohrebu (k uvedenému pozri bližšie Jablonický, T.: Dějiny trestního práva v českých zemích v letech 1848 – 1989, disertační práce, Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, 2013 alebo Weyr, F.: Paměti 2, Za republiky (1918 - 1938), Atlantis, 2001, s. 79).
Tejto významnej odbornej publikácii sme sa na webe právne listy už podrobnejšie venovali
Za pozornosť celkom určite stoja aj pozoruhodné články Josefa Keperta s názvom
„Právní platnost myšlení analogického“, ktorý bol pôvodne publikovaný v Zborníku prác k 60. narodeninám Františka Weyra, Praha, 1939 a následne aj v Kosek, J. (ed). Brněnská škola právní teorie: (nornatívní teorie). Praha: UK, 2003 ako aj článok s názvom
„Zásady trestního řízení proti nepřítomným“, ktorý bol publikovaný v Zborníku prác k 60. narodeninám Jaroslava Kallaba, Nakladatelství Orbis Praha, 1939.
Skutočnosť, že dielo Josefa Keperta je stále živé a diskutované, možno demonštrovať na aktuálnom článku Vladimíra Kratochvíla s názvom „Filozofie trestného činu v pojímání brněnské trestněprávní školy“, Právník č. 1/2019, s. 45 a nasl., v ktorom autor označuje Josefa Keperta za významného predstaviteľa brnenskej trestnoprávnej školy a jeho práce, ktoré vyšli v rokoch 1938 a 1939 považuje za „nesmierne progresívne a moderné, teda s vysokou úžitkovou hodnotou aj pre dnešnú dobu“.
V tomto smere možno spomenúť aj autorov Jaroslava Fenyka a Dagmar Císařovú, ktorí v prepracovanom a doplnenom diele Vladimíra Solnařa s názvom „Systém českého trestního práva“, Novatrix, Praha 2009 k analógii uvádzajú, že „v našom spracovaní sme sa inšpirovali spôsobom, ktorým problém (analógie) uchopil český autor Josef Kepert v diele „Analogie v trestním právu“. Táto kniha patrí podľa autorov „bez nadsázky k tomu najlepšiemu, čo česká predvojnová veda trestného práva vytvorila. Hlavne odvážne, výstižné a kritické pasáže o použití analógie vo vtedajšom sovietskom Rusku alebo v nacistickom Nemecku majú mimoriadnu odbornú a vypovedaciu hodnotu. Preto sme sa rozhodli využiť k objasneniu vzťahov spoločnenskej nebezpečnosti a analógie závery tejto práce“.
Namieto záveru je potrebné uviesť, že odborná kniha Josefa Keperta „Analogie v trestním právu“ je tak výrazným a doposiaľ neprekonaným dielom, že by bolo vhodným, aby sa jej dostalo náležitej pozornosti a to jej opätovným vydaním a prípadne aj doplnením o názory na analógiu v trestnom práve, ktoré priniesli nasledujúce desaťročia po jej vydaní. Je až neuveriteľné, že v čase, keď ju Josef Kepert napísal mal iba 26 rokov.
Česť jeho pamiatke.
V digitálnej forme je odborná kniha Josefa Keperta Analogie v trestním právu dostupná tu
https://digi.law.muni.cz/handle/digilaw/4109
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.