Mgr. Patrik Jokeľ
právny čakateľ prokuratúry, Okresná prokuratúra Rožňava
Podrobenie sa dychovej skúške a zákaz sebaobviňovania
Úvod
Pravidelnou a nevyhnutnou súčasťou slovenských ciest sú policajné hliadky, ktoré v tomto smere vykonávajú jednu zo svojich úloh plynúcu zo zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore, a síce dohliadať na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a spolupôsobiť pri jej riadení. Samozrejmosťou jednotlivých kontrol vykonávaných u vodičov je spravidla zisťovanie možnej prítomnosti návykovej látky pri riadení motorového vozidla. Takéto kontroly neraz končia odobratím vodičského oprávnenia, uložením pokuty, či v horšom prípade začatím trestného stíhania a obvinením konkrétneho vodiča. Zaznievajú hlasy, že z takéhoto konania vodičov sa stáva národný šport, pričom aj samotný autor považuje toto konanie za neprípustné. Cieľom tohto článku je však poukázať na trendy zaznamenané v zahraničí, v rámci ktorých v súvislosti s poskytnutím „dychovej vzorky“ vystupuje do popredia zásada zákazu sebaobviňovania (nemo tenetur seipsum accusare), a pri ktorých nemožno vylúčiť, že sa raz stanú aktuálnymi aj v podmienkach Slovenskej republiky.
1. Z aktuálnej rozhodovacej činnosti v USA
V Spojených štátoch amerických, v štáte Georgia, totiž tamojší najvyšší súd (The Supreme Court of Georgia) v rozhodnutí vo veci Olevik v. TheState[1]z roku 2017, prijal závery, podľa ktorých nútenie osoby vdýchnuť do prístroja na zisťovanie prítomnosti alkoholu je sebaobviňujúcim aktom, ktorý je v rozpore s Ústavou štátu Georgia. Toto rozhodnutie sa stalo prelomovým precedensom a zmenilo dovtedajší spôsob rozhodovania tamojších súdov aj v iných obdobných prípadoch. Táto prax však v nedávnom období zašla ešte ďalej, keď Najvyšší súd štátu Georgia v rozhodnutí vo veci Elliott v. The State[2] z 18. februára 2019 uviedol, že možnosť štátu použiť odmietnutie dychovej skúšky ako dôkaz proti obvinenému na hlavnom pojednávaní je taktiež porušením ústavou garantovanej ochrany proti sebaobviňovaniu. Je potrebné uviesť, že tieto rozhodnutia spôsobili značný rozruch najmä odbornej verejnosti, a preto bude zaujímavé sledovať vývoj tejto problematiky v budúcnosti, a to vrátane kontinentálneho právneho systému. Najvyšší súd USA (The U. S. Supreme Court) sa v tomto smere dlhodobo pridržiava línie, podľa ktorej nútenie osoby vdýchnuť do prístroja na zisťovanie prítomnosti alkoholu nie je porušením zákazu sebaobviňovania zakotveného v V. Dodatku americkej ústavy[3]. Argumenty, ktorými tento súd zdôvodňuje svoje stanovisko, sú v zásade nasledovné:
- vedenie motorového vozidla je privilégium, nie právo,
- postup v rámci tzv. implied consent suspension, čo je osobitný druh konania pri odmietnutí dychovej skúšky, pri ktorom dochádza k odobratiu vodičského oprávnenia (v podmienkach SR je takéto konanie posudzované podľa § 289 ods. 2 Trestného zákona) má povahu administratívnu a nie represívnu,
- nútenie osoby k vdýchnutiu do prístroja je menej invazívny krok ako nútenie k odobratiu vzorky krvi,
- umožňuje to tzv. doktrína search incident to arrest[4](prehliadka ako súčasť zatknutia/zadržania), teda inými slovami, že podrobenie sa dychovej skúške je chápané ako súčasť postupu pri zastavení vozidla a následnej kontrole, pričom významovo túto doktrínu možno v podmienkach SR zrejme najvhodnejšie prirovnať k osobnej prehliadke podľa § 99 ods. 3, 4 Trestného poriadku (ďalej len „Tr. por.“)
Z uvedeného je zrejmé, že sa postupom času vytvorili dva rozličné pohľady na uvedenú problematiku, pričom jeden z nich považuje nútenie páchateľa k poskytnutiu „dychovej vzorky“ za protiústavné, druhý však principiálne považuje jazdu pod vplyvom alkoholu (DUI – driving under influence) za natoľko neprípustné konanie, že porušenie ústavy za tým nevidí, resp. akoby v tomto smere priznával výnimku z ústavnej ochrany.
2. Zásada zákazu sebaobviňovania
Uvedená zásada zohráva v trestnom procese nesmierne významnú úlohu a je súčasťou každého demokratického právneho poriadku, nevynímajúc ten slovenský. Svoje vyjadrenie tak implicitne nachádza v čl. 47 ods. 1 Ústavy SR, resp. čl. 37 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd, ktoré zakotvujú právo na odopretie výpovede. V základných predpisoch trestného práva túto zásadu nachádzame vyjadrenú popri § 2 ods. 10 Tr. por.(vyhľadávacia zásada), podľa ktorého: „Orgány činné v trestnom konaní postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie. Dôkazy obstarávajú z úradnej povinnosti. ....,“ aj v ustanovení § 2 ods. 12 Tr. por., označovanom aj ako zásada zákonnosti dokazovania[5], podľa ktorého „Orgány činné v trestnom konaní a súd hodnotia dôkazy získané zákonným spôsobom ...“. Uvedené ustanovenia sú vyjadrením toho, že orgány činné v trestnom konaní majú povinnosť sami vyhľadávať skutočnosti potrebné pre trestné konanie. Možno teda uzavrieť, že zásada zákazu sebaobviňovania vyjadruje povinnosť štátu objasňovať trestné činy, zhromažďovať dôkazy a preukázať vinu bez toho, aby nútil podozrivé alebo obvinené osoby k priznaniu či poskytnutiu dôkazov o svojej trestnej činnosti. Ako píše C. Beccaria, je „proti samotnej prirodzenosti, aby sa obvinený ihneď sám obžaloval.“[6]
Povinnosť rešpektovať túto zásadu pre Slovenskú republiku vyplýva taktiež aj z jej medzinárodných záväzkov, a to predovšetkým z čl. 6 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv. Z hľadiska jeho obsahu tu nachádzame dve oprávnenia korešpondujúce so zásadou zákazu inkriminácie vlastnej osoby, a to právo mlčať a právo nepodieľať sa na vlastnom obvinení. Rezolúcia XV. Medzinárodného kongresu trestného práva prišla taktiež so záverom, že „Nikto nie je povinný aktívnym spôsobom prispieť, priamo alebo nepriamo, k vlastnému odsúdeniu.“[7]
K praktickej aplikácii jednotlivých ustanovení je potrebné uviesť, že uvedenú zásadu je potrebné vykladať extenzívne, a preto sa domnievam, že ustanovenia § 121 ods. 1, 2 Tr. por. resp. § 130 ods. 2 Tr. por. (právo odmietnuť vypovedať) je nutné analogicky vzťahovať na akékoľvek aktívne konanie, ktoré sa vyžaduje od obvineného, príp. svedka. Zákaz sebaobviňovania by totiž nemal byť limitovaný iba na výpoveď, ale zahŕňať akúkoľvek formu aktivity (napr. skúška písma, poskytnutie hesla a pod.). Ústavnej ochrane proti sebaobviňovaniu je totiž potrebné dať prednosť aj vtedy, ak by to v tom-ktorom konaní mohlo viesť k dôkaznej núdzi[8].
3. Súčasná prax v Slovenskej republike
Z amerického kontinentu sa preto teraz presuňme na Slovensko. Podľa aktuálnej právnej úpravy je konanie páchateľa v podobe vedenia motorového vozidla pod vplyvom alkoholu kvalifikované jednak aplikáciou zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch a v prípade prekročenia hranice 1 promile je takéto konanie kvalifikované podľa § 289 Trestného zákona (ďalej len „Tr. zák.“)ako trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
Podľa § 289 ods. 1 Tr. zák. „Kto vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“ Toto ustanovenie teda postihuje konanie, kedy je pri výkone určitej činnosti alebo zamestnania zistená prítomnosť návykovej látky. Podľa § 289 ods. 2 Tr. zák. „Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto sa pri výkone zamestnania alebo inej činnosti uvedenej v odseku 1 odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky, ktoré sa vykonáva dychovou skúškou alebo orientačným testovacím prístrojom, alebo sa odmietne podrobiť lekárskemu vyšetreniu odberom a vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu, či nie je ovplyvnený návykovou látkou, hoci by to pri vyšetrení nebolo spojené s nebezpečenstvom pre jeho zdravie.“Týmto ustanovením je samostatnou základnou skutkovou podstatou postihované konanie spočívajúce v odmietnutí podrobenia sa zisťovaniu prítomnosti návykovej látky, kedy sa automaticky prezumuje situácia, ako keby prítomnosť návykovej látky bola reálne zistená. Ďalšie dva odseky uvedeného paragrafu tvoria taktiež samostatné skutkové podstaty, avšak pre účely tohto článku ich nie je potrebné bližšie rozoberať.
V prípade dychovej skúšky tak ide o veľmi významný, a v podstate jediný rozhodujúci a usvedčujúci dôkaz, ktorý dostatočne preukazuje vinu páchateľa, čo zvyčajne umožňuje podobné prípady prejednať postupom podľa § 204 Tr. por. (superrýchle konanie). Jediným účelom vdýchnutia do prístroja je tak poskytnúť dôkaz, ktorý môže byť následne použitý proti danej osobe, pričom sa od tejto osoby celkom zjavne vyžaduje aktívne konanie. Ak dôjde k odmietnutiu, nastáva fikcia zistenia prítomnosti návykovej látky a následný postih. Ak to teda zhrnieme, s istou dávkou zveličenia by sa dalo uviesť, že štát osobe neumožňuje realizovať jej ústavne garantované právo, ba dokonca ju za realizáciu tohto práva trestá. Nemusí ísť a samozrejme ani nejde o nútenie v podobe hrozieb ako sú pokuty alebo odobratie vodičského oprávnenia. V tomto prípade postačuje visiaca hrozba trestnoprávneho postihu podľa § 289 ods. 2 Tr. zák., ktorá je evidentne dostatočne presvedčivá k podrobeniu sa dychovej skúške.
4. K možnostiam budúcej právnej úpravy
Bude preto zaujímavé sledovať, či sa niekedy s takouto argumentáciou budú musieť zaoberať aj OČTK a súdy v Slovenskej republike a ako sa v takom prípade s uvedenou záležitosťou vysporiadajú. Nie je tiež možné vylúčiť, že v určitom časovom horizonte bude nutné pristúpiť aj k úprave súčasnej legislatívy.
Z pohľadu autora ako jeden z možných návrhov prichádza do úvahy vyhotovovať v rámci dychovej skúšky zápisnicu o jej vykonaní,vrátane náležitého poučenia o význame dychovej skúšky ako i o práve neobviňovať sám seba, ktorej súčasťou by bol aj súhlas kontrolovanej osoby, aby bolo zrejmé, že dychová skúška bola vykonaná na základe jej súhlasu a dobrovoľne. V prípade odmietnutia podrobiť sa dychovej skúške by vzhľadom na existenciu dôvodného podozrenia z trestného činu nasledovalo zadržanie a príkaz policajta so súhlasom prokurátora na vykonanie odberu krvnej vzorky podľa § 155 ods. 2 a 4 Tr. por. (vrátane dočasného odňatia vodičského oprávnenia), čím bude samozrejme zabránené danej osobe pokračovať v ďalšej jazde. Odobratie vzorky krvi totiž možno podradiť pod tzv. non communicative act (úkon pasívnej, neaktívnej povahy)[9], teda ako úkon, ku ktorého strpeniu možno obvineného donucovať bez toho, aby bol porušený zákaz donucovania k sebaobviňovaniu. Ako uviedol Ústavný súd Českej republiky, „na úkony ... spočívajúce v odobratí pachovej stopy, odobratí vzorky vlasov a bukálneho steru, ktorých cieľom je získanie objektívne existujúcich dôkazov pre forénzne vyšetrenia, a ktoré nevyžadujú aktívne konanie obvineného alebo podozrivého,ale ibastrpenie ich vykonania, nemožno pozerať ako na úkony, ktorými by bol obvinený či podozrivý donucovaný k ústavne neprípustnému sebaobviňovaniu.“(stanovisko Pl. ÚS-st 30/10 z 30.11.2010). Naznačeným postupom by tak bolo možné vyhnúť sa možnej ústavnej nesúladnosti doposiaľ zaužívanej praxe.
Záver
Predostretý článok v žiadnom prípade nemal ambíciu znevažovať súčasné nastavenie právnej úpravy. Predstavuje iba prostú aplikáciu všeobecne platnej právnej zásady na konkrétny prípad a upozorňuje, že vzhľadom na niektoré rozhodovacie trendy môže podobná situácia nastať aj u nás. Je preto aj istým apelom k zamysleniu sa, či nie je potrebné do určitej miery upraviť doterajšie legislatívne zakotvenie zisťovania prítomnosti návykovej látky. Ako totiž bolo naznačené, aktuálne už možno badať prikláňanie sa niektorých (zahraničných) súdnych inštitúcií k vyhodnoteniu zaužívaných postupov ako ústavne neudržateľných. Autor bude taktiež vďačný za akékoľvek názory ostatných kolegov z právnej teórie i praxe a ich pohľad na tému, ktorá je predmetom tohto článku.
Zoznam použitých zdrojov:
Literatúra:
1. BECCARIA, C.: O zločinoch a trestoch. Bratislava: Kalligram, 2009.128 s.ISBN 978-80-8101-252-5
2. HOLLÄNDER, P.: Zrod a súčasnosť princípu nemo tenetur (hypostázia jedného základného práva). In:HULLA, P.; TICHÝ, L. (ed.): Princíp spravodlivosti v trestnom a správnom súdnom konaní. Pezinok: Justičná akadémia, 2016. 218 s. ISBN 978-80-970207-9-8
3. KOLESÁR, J.: Perspektívy dokazovania v trestnom konaní s dôrazom na znalecké dokazovanie. Prievidza: Citicom, 2010. 177 s. ISBN 978-80-89433-00-1
Internetové zdroje:
Charleston CriminalDefense: DUI Breath Test And RightAgainstSelf-Incrimination.(19.02.2019) Dostupné na: https://www.gbslawfirm.com/dui-breath-tests-and-the-right-against-self-incrimination/
Súdne rozhodnutia:
Rozhodnutie TheSupremeCourt of Georgia vo veci Olevik v. The State, S17A0738. Dostupné na: https://www.leagle.com/decision/ingaco20171016142
Rozhodnutie TheSupremeCourt of Georgia vo veci Elliott v. The State, S18A1204. Dostupné na: https://law.justia.com/cases/georgia/supreme-court/2019/s18a1204.html
Stanovisko Ústavného súdu Českej republiky, sp. zn. Pl. ÚS-st 30/10
[1] Bližšie pozri: Olevik v. The State, S17A0738. Dostupné na: https://www.leagle.com/decision/ingaco20171016142
[2] Bližšie pozri: Elliot v. The State, S18A1204. Dostupné na: https://law.justia.com/cases/georgia/supreme-court/2019/s18a1204.html
[3]Doslovné znenie V. Dodatku Ústavy USA: „No person shallbeheld to answerfor a capital, or otherwiseinfamouscrime, unless on a presentment or indictment of a Grand Jury, except in casesarising in theland or navalforces, or in theMilitia, when in actualservice in time of War or publicdanger; nor shallany person besubjectforthesameoffence to betwiceput in jeopardy of life or limb; nor shallbecompelled in anycriminalcase to be a witnessagainsthimself, nor bedeprived of life, liberty, or property, withoutdueprocess of law; nor shallprivatepropertybetakenforpublicuse, without just compensation.“
[4] Bližšie pozri: Charleston CriminalDefense: DUI Breath Test And RightAgainstSelf-Incrimination.(19.02.2019) Dostupné na: https://www.gbslawfirm.com/dui-breath-tests-and-the-right-against-self-incrimination/
[5] KOLESÁR, J.: Perspektívy dokazovania v trestnom konaní s dôrazom na znalecké dokazovanie. Prievidza: Citicom, 2010, s. 20.
[6]BECCARIA, C.: O zločinoch a trestoch. Bratislava: Kalligram, 2009. s. 110.
[7]Odporúčanie č. 20 Rezolúcie (Resolution of theFifteenth International Congress of PenalLaw, Rio de Janeiro, 4 – 10 September 1994)
[8]HOLLÄNDER, P.: Zrod a súčasnosť princípu nemo tenetur (hypostázia jedného základného práva). In: HULLA, P.; TICHÝ, L. (ed.): Princíp spravodlivosti v trestnom a správnom súdnom konaní. Pezinok: Justičná akadémia, 2016. s. 29.
[9]Tamtiež, s. 34.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.