Tieto známe skutočnosti spomínam preto, nakoľko v súčasnej trestnoprávnej teórii a praxi v SR sa plne preferuje (berie do úvahy) len strana páchateľa, t. j. pre vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu podvodu sa, takmer vždy a výhradne, zisťuje (dokazuje) len to, či páchateľ klamal (oklamal) poškodeného (prípadne inú osobu) a či toto klamstvo (uvádzanie nepravdivých skutočností) bolo v príčinnej súvislosti s majetkovou dispozíciou a následnou škodou. V kladnom prípade sa konštatuje naplanenie znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodu, pričom sa v dokazovaní, takmer nikdy, neberie do úvahy aj strana oklamaného, teda to, či klamaná osoba (poškodený) pri realizácii majetkovej dispozície dodržal potrebnú mieru opatrnosti, ktorá mohla omyl (uvádzanie nepravdivých skutočností) celkom ľahko eliminovať (vylúčiť).
Zabudnutou a nedocenenou otázkou teda zostáva, či klamaný (poškodený) nemohol, bez väčšej námahy, klamanie (uvádzanie nepravdivých okolností) zistiť, t. j., či klamaná osoba nemohla svojmu omylu jednoducho zabrániť a to za dodržania obvyklej miery opatrnosti, prípadne, či dodržanie obvyklej miery opatrnosti nebolo (alebo nie je) povinnosťou na strane klamanej osoby (napríklad, či klamaná osoba nemá povinnosť preverovať všetky údaje, ktoré sú jej uvádzané alebo predkladané).
Napriek uvedenému, je pri posudzovaní trestného činu podvodu dokazovanie dodržania, či nedodržania obvyklej miery opatrnosti na strane klamaného (poškodeného) podstatné a dôležité, pretože môže byť až dôvodom nenaplnenia znakov objektívnej stránky trestného činu podvodu, t. j. zavinenie klamaného (poškodeného) môže byť tak veľké (alebo povedané inak, nedodržanie obvyklej miery opatrnosti na strane klamaného môže byť tak zásadné), že vylučuje naplanenie znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodu (a to konkrétne znakov „uvedenie do omylu“, či „využitie omylu“) a pôjde len o občianskoprávnu problematiku, kde riešenie sporných otázok bude spadať výhradne do kompetercie súdov v civilnom konaní.
K samotnej povinnej miere opatrnosti je nutné uviesť, že povinnosť dodržiavať obvyklú mieru opatrnosti má každý (teda aj klamaný, či poškodený) a táto povinnosť vyplýva z § 415 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého si každý musí počínať tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví, na majetku, na prírode a životnom prostredí.
Predmetné ustanovenie sa vzťahuje na všetkých účastníkov občianskoprávnych vzťahov, bez ohľadu na to či ide o fyzické alebo právnické osoby a povinnosť z neho vyplývajúca je povinnosť právna. Ide teda o všeobecnú prevenčnú povinnosť (povinnosť konať tak aby sa škodám predchádzalo) a ak si niekto túto povinnosť nesplní, koná protiprávne a preto aj zodpovedá za škodu, ktorá vznikla v príčinnej súvislosti s týmto protiprávnym konaním.
Na predmetné ustanovenie nadväzuje ustanovenie § 420 ods. 1 Občianskeho zákonníka podľa ktorého každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti, t. j. aj povinnosti v zmysle § 415 Občianskeho zákonníka. A napokon, je potrebné pripomenúť aj ustanovenie § 441 Občianskeho zákonníka, ktoré hovorí o zavinení poškodeného, pričom uvádza, že ak bola škoda spôsobená aj zavinením poškodeného, znáša škodu pomerne, ak bola škoda spôsobená výlučne jeho zavinením, znáša ju sám.
Uvedené ustanovenia Občianskeho zákonníka sú dôležité aj z hľadiska trestného práva a to nielen pre rozhodovanie súdu v adhéznom konaní (t. j. o nárokoch poškodených na náhradu škody), ale aj z hľadiska posudzovania naplnenia znakov objektívnej stránky konkrétneho trestného činu (v danom prípade trestného činu podvodu).
K znakom základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu je potrebné, v prvom rade uviesť, že len uvedenie určitých nepravdivých skutočností nie je možné, samo o sebe, považovať za „uvedenie do omylu“ v zmysle základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu, pretože „uvádzanie, či deklarovanie nepravdy“ nič nehovorí o tom, či tieto nepravdivé skutočnosti boli alebo mohli byť aj objektívne spôsobilé oklamať klamanú (poškodenú) osobu (ide o posudzovanie spôsobilosti, či nespôsobilosti použitého prostriedku oklamať poškodeného), respektíve, či k oklamaniu poškodeného došlo len preto, že ten celkom (hrubo) zanedbal svoju povinnosť (a to buď všeobecnú prevenčnú povinnosť vyplývajúcu z § 415 Občianskeho zákonníka, prípadne konkrétnu povinnosť vyplývajúcu zo zmluvy, či pracovného zaradenia) a zjavne konal bez dodržania obvyklej miery opatrnosti (v takomto prípade možno hovoriť o tom, že k škode na majetku poškodeného došlo výhradne v príčinnej súvislosti s porušením povinnosti na strane poškodeného, t. j. s porušením obvyklej miery opatrnosti, pretože za jej bežného doržania by bolo vylúčené oklamanie poškodeného, teda išlo o konanie nespôsobilé uviesť niekoho do omylu a spôsobilým sa stalo len a výlučne vďaka zjavnému porušeniu obvyklej miery opatrnosti zo strany poškodeného).
Bolo už uvedené vyššie, že dokazovanie dodržania, či nedodržania obvyklej miery opatrnosti na strane klamaného (poškodeného) upadlo rokmi takmer do zabudnutia, málokedy sa berie do úvahy v trestnom konaní a takmer vôbec sa z prípadného nedodržania obvyklej miery opatrnosti nevyvodzujú žiadne právne následky.
Vzhľadom k uvedenému nebude na škodu pripomenúť tzv. predmníchovskú judukatúru, t. j. rozhodovaciu činnosť súdov za I. ČSR do roku 1938, ktorá sa zaoberala aj obvyklou (či bežnou) mierou opatrnosti sa strane klamaného (právne vety rozhodnutí sú uvedené na konci tohto textu a sú zvýraznené a uvádzané rímskymi číslicami). Ide pritom len o určitý stručný vstup do problematiky, bez ambícií rozobrať problematiku povinnej miery opatrnosti poškodeného vyčerpávajúcim spôsobom.
Ak by sme zovšeobecnili závery tzv. predmníchovskej judikatúry uvedenej nižšie, mohli by sme dospieť k nasledujúcim záverom, ktoré je možné aplikovať aj na súčasnú prax:
a) obvyklú, či bežnú mieru opatrnosti je možné definovať tak, že nejde o „uvedenie do omylu“ v zmysle základnej skutkovej podstaty trestného činu podvodu podľa § 221 ods. 1 Tr. zák. ak nepravdivosť tvrdenia je možné na prvý pohľad rozpoznať (podlieha preskúmavaniu klamanou osobou), prípadne, nepravdivosť tvrdenia vôbec nie je spôsobilá vyvolať nesprávnu predstavu subjektu, ktorému je smerovaná.
Možno uviesť príklad z praxe, keď na kataster nehnuteľností bolo doručené čestné vyhlásenie spísané odosielateľom, v ktorom odosielateľ tvrdil, že je vlastníkom určitej nehnuteľnosti, nakoľko ju vydržal a žiadal vlastnícke právo k nehnuteľnosti zapísať záznamom len na podklade jeho čestného vyhlásenia. Kataster nehnuteľností žiadosti o zmenu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti záznamom nevyhovel, nakoľko predložené čestné vyhlásenie nebolo spôsobilým podkladom na takéto rozhodnutie katastra a bolo bezvýznamné, že obsah predloženého čestného vyhlásenia nebol pravdivý, pretože odosielateľ mal nehnuteľnosť len v nájme a nebol dobromyselný (práve z tohto dôvodu bolo trestné oznámenie podané katastrom nehnuteľností pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu odmietnuté, pretože bol použitý prostriedok, v danom prípade, nespôsobilý na uvedie do omylu a to už z dôvodu „vadnosti“ zvolenej formy). Môj názor je taký, že o trestný čin podvodu by nešlo ani v prípade, ak by, teoreticky, zamestnanec katastra vykonal zmenu vlastníckeho práva záznamom na podklade predloženého čestného vyhlásenia k nehnuteľnosti, pretože by sa tak muselo stať len buď v dôsledku hrubej nedbanlivosti na strane pracovníka katastra (t. j. hrubého porušenia povinnej miery opatrnosti, ktorá spočíva aj v znalosti predpisov na úseku katastra), respektíve v dôsledku úmyselného konania pracovníka katastra, čo by už hraničilo s podozrením zo spáchania trestného činu. Ak by pracovník katastra dodržal obvyklú, bežnú mieru opatrnosti, celkom ľahko, na prvý pohľad, by sa omylu vyvaroval (práve preto nemožno hovoriť, v tomto prípade, o spáchaní trestného činu podvodu, pretože nie je naplnený znak „uvedie do omylu“).
Obdobná situácia je pri úverových „podvodoch“, keď napríklad žiadateľ o úver môže v žiadosti uvádzať akékoľvek nepravdy (napríklad predloží nepravdivé potvrdenie od zamestnávateľa), pretože je povinnosťou poskytovateľov úverov, aby si všetky žiadosti riadne preverovali (to vyplýva nielen zo všeobecnej prevenčnej povinnosti, ale aj zo zásad obozretného podnikania bánk, z povinnosti štatutárov obchodných spoločností riadne spravovať majetok obchodných spoločností a podobne). Ak si teda poskytovateľ úverov vôbec nepreverí žiadosť o poskytnutie úveru a poskytne úver, hrubo poruší obvyklú, bežnú mieru opatrnosti, ktorá sa v podobných obchodných prípadoch vyžaduje a dodržiava. Za takýchto okolností riskuje (ide o prekročenie bežného komerčného rizika) a musí znášať následky svojho konania (či skôr nekonania) sám, nakoľko, ak by dodržal obvyklú mieru opatrnosti, celkom určite by prípadnú nepradvu uvedenú žiadateľom eliminoval a tým aj poskytnutie úveru a spôsobenie škody (napríklad v praxi sa vyskytol prípad, keď si poskytovateľ úverov nepreveril ani to, či v obchodnom registri vôbec existuje právnická osoba, ktorá mala potvrdenie od zamestnávateľa vystaviť, pričom ak by tak urobil, zistil by, že ide o úplne vymyslenú obchodnú spoločnosť, ktroá v obchodnom registri vôbec nefiguruje). V takýchto prípadoch taktiež nejde o podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu, pretože nejde o naplnenie znaku „uvedie do omylu“, ale ide skôr o podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku podľa § 237 alebo podľa § 238 Tr. zák. a to vo vzťahu k pracovníkovi poskytovateľa úverov, ktorý hrubo zanedbal svoje povinnosti pri preverovaní predložených dokladov. Rovanko ako to bolo v prípade katastra nehnuteľností, aj v prípadoch poskytovateľov úverov podliehajú skutočnosti uvádzané tretími osobami preskúmavaniu, čím je vylúčený omyl, ak poškodený dodržal obvyklú (bežnú) mieru opatrnosti.
Možno uzavrieť, že obyčajné klamstvo nie je uvádzaním do omylu tam, kde tvrdenie podlieha preskúmavaniu a kde mimo lživé konanie nebolo urobené nič, čím by sa preskúmavanie sťažilo (tento záver, ktorý by mohol a mal byť pre súčasnú prax inšpiráciou, vyplýva nielen z nižšie uvedenej judikatúry, ale aj z vtedajšej odbornej literatúry, napríklad pozri Kallab, J.: Trestní právo hmotné platné v zemi české a moravskoslezské, část obecná i zvláštní, Melantrich a.s., Praha 1935, s. 243)
Ak má teda klamaný (poškodený) povinnosť (vyplývajúcu zo zákona, zo zmluvy, či zvyklosti) preskúmavať tvrdenia iných osôb a to prostriedkami bežne dostupnými a v obdobných prípadoch aj bežne používanými, nie je možné len uvedenie nepravdy, bez ďalšieho, považovať za „uvádzanie do omylu“ v zmysle skutkovej podstaty trestného činu podvodu.
Uvedené závery platia aj pre konanie pred súdom, kde vyslovené klamanie, či predkladanie nepravdivých listinných dôkazov zo strany účastníkov, podlieha preskúmavaniu súdom v súdnom konaní a preto takýmto konaním nie je možné spáchať trestný čin podvodu (predkladanie falošných dôkazov v súdnom konaní by však mohlo naplňovať znaky skutkovej podstaty trestného činu marenia spravodlivosti podľa § 344 Tr. zák.).
Do tejto skupiny možno zahrnúť aj pomerne časté prípady, keď podnikateľský subjekt A žiadna od podnikateľského subjektu B úhradu pohľadávky (prípadne zmenky) s tým, že podnikateľský subjekt B vyhlási, že uplatňovaná pohľadávka (zmenka) neexistuje (respektíve pri zmenke, že je falošná) a že zo strany podnikateľského subjektu A išlo o pokus o neoprávnené obohatenie za využitia klamania ohľadne existencie pohľadávky (či zmenky). V takýchto prípadoch podlieha uplatňovaná pohľadávka obvyklému (bežnému) preskúmavaniu podnikateľským subjektom B (spravidla vo vlastnom účtovníctve) a v prípade, ak ju podnikateľský subjekt B neuzná (napríklad ju neeviduje v účtovníctve), ide o pohľadávku spornú, kde bude prípadne až úlohou súdov v civilnom konaní, aby posúdili všetky sporné otázky ohľadne uplatňovanej pohľadávky (zmenky) a jej existenciu. Nejde tu teda o podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu, pretože obvyklou (bežnou) mierou opatrnosti subjektov je to, že preskúmavajú, či voči nim uplatňovaná pohľadávka je skutočná (prípadne či nie je premlčaná a podobne). Trestné právo tak nemôže a ani nemá riešiť spornosť pohľadávky a zisťovať jej prípadnú existenciu, či neexistenciu, pretože by tak neprípustne nahrádzalo činnosť súdov v civilnom konaní.
b) z obvyklej, bežnej miery opatrnosti, vyplýva však aj to, že na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu podvodu sa inak nevyžaduje, aby musel klamaný (poškodený) vynaložiť nejaké špeciálne (osobitné) úsilie (námahu), ktoré inak v obdobných prípadoch nie je bežné.
Ak by sme použili už uvedený prípad s poskytovateľmi úverov, postačí ak poskytovateľ úverov preverí žiadateľov o úver bežnými (dostupnými) prostriedkami (napríklad cez obchodný register, sociálnu poisťovňu, telefonické, či osobné preverovanie u zamestnávateľa a podobne). Nemusí vynaložiť nejaké špecifické úsilie, napríklad podrobné preverovanie žiadateľa prostredníctvom detektívnej služby a podobne. Ak napríklad sám zamestnávateľ poskytne žiadateľovi o úver falošné potvrdenie, v ktorom mu znásobí jeho skutočný mesačný príjem, možno hovoriť o nepravde, ktorá je spôsobilá „uviesť do omylu“ poskytovateľa úveru v zmysle skutkovej podstaty trestného činu podovdu, pretože ju nie je možné (spravidla) zistiť za zachovania obvyklej, bežnej miery opatrnosti (a ak by takúto nepravdu aj poskytovateľ úverov zistil, bola by to zväčša náhoda). V takýchto prípadoch nemožno od poskytovateľov úverov vyžadovať vyššiu mieru opatrnosti než aj skutočne vynaložili a išlo by o spáchanie trestného činu podvodu, prípadne v štádiu pokusu.
Otázka, či klamaný mohol svoj omyl poznať je nerozhodná (bez významu) vtedy, ak by musel vynaložiť viac pozornosti a úsilia, než sa za daných okolností všeobecne predpokladá (napríklad použitie falošných dokladov totožnosti nie je, spravidla, možné zistiť za použitia obvyklej miery opatrnosti, pretože falošnosť dokladov nie je často možné zistiť len pohľadom bez bližšieho expertízneho skúmania).
Právne vety tzv. predmníchovskej judikatúry:
I. Uvedeným do omylu je potrebné rozumieť nepravdivé tvrdenie, ktorého nepravdivosť nie je možné bez dôkladnejšieho rozmyslenia alebo pátrania rozoznať a ktoré je spôsobilé vyvolať nesprávnu predstavu alebo vzbudiť vieru v pravdivosť tvrdenia u osoby oklamanej (293/20, 1055/22, 2096/25 sb. n. s.) najmä tam, kde pátranie v pravidelnom obchodnom alebo spoločenskom styku nie je obvyklé (805/22). Postačí aj obyčajné nepravdivé tvrdenie a to hlavne tam, kde presvedčiť sa o pravdivosti tvrdenia nie je možné alebo aspoň neobvyklé, kde dôvera je buď nutnosťou alebo zvyklosťou.
II. Omyl je akákoľvek predstava, ktorá sa nezhoduje so skutočnosťou, uvedenie do omylu nie je podmienené úskočnosťou a osobitnou záľudnosťou, stačí len obyčajné nepravdivé tvrdenie, ktorého nepravdivosť nie je možné na prvý pohľad a bez predchádzajúceho pátrania poznať a ktoré je spôsobilé vyvolať nesprávnu predstavu a vzbudiť vieru v pravdivosť u oklamanej osoby (č. 2096, 2707, 2820).
III. Pojem uvedenia do omylu nepredpokladá klamanie takého charakteru, že nemôže byť rozpoznané ako klamanie ani za použitia všetkých možných prostriedkov, stačí, že oklamanie nie je možné rozpoznať prostriedkami v čase klamania dostupnými (ktoré sú po ruke) č. 2761
IV. Náležitosť omylu nie je naplnená každou, akoukoľvek nepravdou, ale sa vyžaduje, aby mohla vyvolať v osobe oklamaného omyl, pri ktorom sa aj na strane oklamaného predpokadá činnosť nielen vnímajúca ale aj usudzovacia č. 2939
V. Z dosahu ochrany trestného činu podvodu vybočuje dôvera klamanej osoby vtedy, ak môže oklamanie, už v čase klamania, byť klamanou osobou rozpoznané a to prostriedkami, ktoré má klamaná osoba v čase klamania k dispozícii č. 4700
VI. Účelom trestného činu podvodu je nielen ochrana pred rafinovaným útokom ľstivosti, ktorému môže jednotlivec ťažko čeliť, ale aj ochrana proti takému ľstivému konaniu alebo tvrdeniu, ktorého nepravdivosť nie je možné ihneď prehliadnuť a presvedčiť sa o pravom stave č. 2820, stačí oklamanie dôvery obvyklej v živote č. 2856
VII. Nejde o podvod, ak činnosť oklamaného nespočíva v omyle a ak oklamaný poznal alebo predvídal následky alebo ak sa odhodlal k činnosti, ktorá mala vzápätí škodlivý následok z iného, páchateľom (spolu) nevyvolaného podnetu č. 2732
VIII. Len dodanie tovaru inej akosti než bolo objednané nenaplňuje, samo o sebe, pojem uvedenia do omylu, k uvedenému musí pristúpiť ďalšia okolnosť, ktorá podľa páchateľovho úmyslu má zabrániť, aby osoba, ktorej sa dodáva, pri takom spôsobe dodávky, aký je v danom smere obvyklý, nespoznala, že sa jej dodáva tovar inej, než dohodnutej akosti (č. 1518/24)
IX. Trestnosť pokusu podvodu je vylúčená vtedy, ak bol podniknutý prostriedkom celkom nespôsobilým č. 396
X. Len mlčanie, nevysvetlenie omylu, zatajenie skutočností, môže zakladať podvod len tam, kde konajúci mal povinnosť hovoriť, najmä zohľadnujúc poctivosť a dôveru v obchode obvyklú alebo na vlastné predchádzajúce konanie.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.