Reforma justície
JUDr. Martin Buzinger, PhD.
autor je advokát,
v minulosti pôsobil ako vysokoškolský učiteľ
ústavného práva na Právnickej fakulte UK v Bratislave
V médiách, a nielen v nich, už niekoľko mesiacov rezonujú informácie o nelichotivom stave súdnictva a prokuratúry v Slovenskej republike. S blížiacimi sa parlamentnými voľbami z úst viacerých politikov čoraz častejšie a intenzívnejšie zaznievajú hlasy o potrebe prijatia zásadných reforiem súdnictva a prokuratúry, najmä urýchleného odstránenia najvypuklejších defektov a deformácií v ich fungovaní.
Akýmkoľvek politickým zásahom do justičného systému by však mala predchádzať dôsledná a široká odborná diskusia, ktorej výsledky by mali zabrániť, resp. aspoň minimalizovať prijímanie nedostatočne uvážených legislatívnych opatrení.
Tento príspevok pozostáva z niekoľkých konkrétnejších aj menej konkrétnych reformných návrhov, podnetov či drobných myšlienok, ktoré sú otvorené ďalšiemu kritickému rozvíjaniu, dopĺňaniu alebo odmietnutiu v odbornej diskusii, ktorá, dúfam, sa na stránkach tohto portálu následne rozvinie a bude inšpiráciou a podkladom pre realizáciu očakávaných a potrebných zmien.
1 Reforma súdnictva
1.1 Pravidelné bezpečnostné previerky všetkých sudcov
Vážne podozrenia o prerastení súdnictva organizovaným zločinom, korupciou a klientelizmom si nevyhnutne vyžadujú bezodkladne pripraviť a realizovať dôkladné, ale ústavne konformné, bezpečnostné previerky všetkých súčasných sudcov i osôb, ktoré sa o sudcovskú funkciu budú uchádzať. Sudcovia by sa mali následne podrobovať bezpečnostným previerkam v pravidelných intervaloch, napríklad každé dva roky.
Samozrejme pri príprave legislatívnej úpravy bezpečnostných previerok bude potrebné brať do úvahy nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 21/2014 z 30. januára 2019, ale tiež aktuálne informácie o stave nášho súdnictva, ktoré ústavnému súdu neboli známe v čase prijímania tohto rozhodnutia. Tieto informácie do značnej miery posilňujú verejný záujem na prijatí prísnejšej právnej úpravy v tejto oblasti a tiež legitimitu primeraného zásahu do nezávislosti súdnej moci zo strany moci legislatívnej. Pravidlá upravujúcebezpečnostné previerky sudcov budú musieť spĺňať najprísnejšie kritériá jasnosti, zrozumiteľnosti a predvídateľnosti.
Pred realizáciou bezpečnostných previerok bude nevyhnutne potrebné bezodkladne vykonať reformu Národného bezpečnostného úradu a Slovenskej informačnej služby, aby boli v maximálnej možnej miere eliminované riziká neprimeraných a neodôvodnených zásahov do základných práv sudcov, zásahov do nezávislosti súdnictva, či zneužitia previerok na prípadné vydieranie a ovplyvňovanie sudcov pri ich rozhodovaní.
1.2 Špecializácia súdov a sudcov
Za účelom skvalitnenia a zvýšenia rýchlosti postupu a rozhodovania súdov je nevyhnutné rozšíriť a prehĺbiť špecializáciu súdnictva a sudcov. Aby k tomu mohlo dôjsť, je potrebné zlúčiť a optimalizovať malé okresné súdy do efektívnejších a hospodárnejších väčších celkov. Špecializácia sudcov je možná len na väčších súdoch, pretože na malých súdoch by sa pri špecializácii nedalo zabezpečiť náhodné prideľovanie vecí a dochádzalo by k porušovaniu ústavného práva na zákonného a nestranného sudcu. Predovšetkým bude potrebné posilniť okresné súdy so sídlom v krajských mestách, kde je nápad nových vecí najvyšší, a čo najskôr vytvoriť určitý stupeň špecializácie v rámci týchto súdov na vybrané typy agend.
Sudcovia by sa mali zaoberať len vecami, ktoré si skutočne vyžadujú ich právnu odbornosť. Preto by mali byť odbremenení od všetkých administratívnych či iných úkonov, ktoré si nevyžadujú kvalifikovanú odbornosť sudcu. Na väčších súdoch by mali pôsobiť špecializované tímy odborných justičných pracovníkov, ktoré by poskytovali podporné odborné služby (napríklad právne rešerše, právne analýzy, a pod.) pre viacerých sudcov rovnakej špecializácie, čo by viedlo k vyššej kvalite a produktivite rozhodovania súdov.
V skutkovo a právne menej zložitých veciach, ktoré majú štandardný charakter, by sudcovia pri odôvodnení svojich rozhodnutímali používať pravidelne aktualizované spoločné vzory právnej argumentácie, čím by výrazne zvýšili rýchlosť svojho rozhodovania v jednoduchých veciach. Zároveň by sa im vytvoril väčší časový priestor na riešenie skutkovo a právne zložitejších vecí.
So zavádzaním moderných informačných a komunikačných technológií v justícii a postupným nástupom úplnej elektronizácie súdnictva budú ľudské zdroje menej geograficky viazané, pretože sudcovia a úradníci budú môcť pracovať na svojich veciach elektronicky a flexibilne.
Pred realizáciou reformy súdnej mapy bude nevyhnutné dôkladne preskúmať kľúčové faktory, akými sú hustota obyvateľstva, zemepisná poloha, priebeh konania, infraštruktúra a doprava a mali by sa tiež zohľadniť aj ďalšie faktory, akými sú napríklad úroveň podnikania, dostupnosť právneho poradenstva a dostupnosť náboru zamestnancov v posudzovanej lokalite.
1.3 Vzdelanejší a skúsenejší sudcovia
Jednou z hlavných príčin riadneho nefungovania súdnictva v Slovenskej republike je aj skutočnosť, že sudcami sa stávajú osoby bez dostatočných právnických vedomostí, zručností a skúseností, t. j. osoby, ktoré nie sú odborne ani osobnostne pripravené na výkon povolania sudcu. Minimálnu vekovú hranicu 30 rokov ako jednu z podmienok pre výkon sudcovskej funkcie by preto bolo potrebné nahradiť minimálnou dĺžkou právnej praxe, napríklad v rozsahu 10 alebo 15 rokov, čo by mohlo napomôcť k výraznému zvýšeniu kvality rozhodovania na okresných súdoch.
Každý sudca by pred nástupom do funkcie mal absolvovať intenzívny kurz špecifických sudcovských zručností, prejsť prísnym psychologickým testom a zložiť skúšku z etických pravidiel výkonu sudcovského povolania. Inštitút justičných čakateľov bude potrebné zrušiť, keďže stratí význam, čím sa zároveň odstráni aj toľko kritizované rodinkárstvo medzi justičnými čakateľmi a sudcami.
Malo by sa zaviesť priebežné povinné vzdelávanie všetkých sudcov a odborných justičných pracovníkov. Sudcovia aj odborní justiční pracovníci by maliabsolvovať pravidelné školenia zamerané nielen na dopĺňanie a prehlbovanie svojich vedomostí, ale aj na zdokonaľovanie svojich praktických zručností nevyhnutných a potrebných pre výkon funkcie sudcu, resp. odborného justičného pracovníka (komunikačné zručnosti, IT zručnosti, vyhľadávanie a triedenie informácií, osobný a časový manažment, delegácia práce, atď.). Súčasťou pravidelných školení by mal byť aj predmet sudcovskej etiky a jej aplikácie v každodennom živote.
Bolo by užitočné, keby ministerstvo spravodlivosti zabezpečilo vytvorenie špeciálneho portálu justičných informácií, ktorý bude obsahovať pravidelne aktualizovanú databázu právnych informácií potrebných pre výkon súdnictva (napr. prehľadné usporiadanie autoritatívnej judikatúry a literatúry podľa jednotlivých právnych odvetví a inštitútov, vymedzenie aktuálnych právnych štandardov rozhodovania špecifických právnych otázok vyplývajúcich z ustálenej judikatúry najvyšších súdnych autorít, odkazy na autoritatívnu právnu vedu a elektronický prístup k jej obsahu).
Značným problémom slovenských súdov je nedostatočné odôvodňovanie rozhodnutí.Príliš veľký priestor v odôvodneniach súdnych rozhodnutí zaberá opis samotného konania, citovanie zo zápisníc z pojednávania, často bez akejkoľvek syntézy skutočností, ktoré sú naozaj relevantné pre právne odôvodnenie. Samotnému odôvodneniu rozhodnutia, teda zodpovedaniu otázky, prečo v danej veci súd rozhodol tak, ako rozhodol (t. j. uvedenie ratio decidendi), súd obvykle venuje len minimum priestoru z celkového odôvodnenia rozhodnutia. Súdy často nereagujú ani na podstatné skutkové a právne námietky strán sporu. Odôvodnenia rozhodnutí tak vyznievajú zmätočne, odvolacie súdy rozhodnutiapre nezrozumiteľnosť a nedostatok dôvodovobvykle vracajú späť na súdy prvej inštancie, čím dochádza k zbytočným prieťahom v súdnom konaní. Túto negatívnu prax súdov je nevyhnutné bezodkladne napraviť napríklad aj špeciálnymi školeniami sudcov zameranými na osvojovanie si techník a dobrej praxe koncipovania a písania súdnych rozhodnutí. Aj v skutkovo či právne zložitých a náročných veciach by sa odôvodnenie rozhodnutia malo sústrediť len na kľúčové aspekty prípadu a malo by byť zrozumiteľné stranám sporu.
Sudcovia by sa mali viac otvoriť verejnosti. Mali by sa snažiť zvyšovať dôveru verejnosti v justíciu napríklad aj tým, že sa budú častejšie objavovať na verejnosti a zrozumiteľným jazykom vysvetľovať svoje rozhodnutia.
Nie na zabíjačkách, ale na internetových stránkach ministerstva spravodlivosti, prípadne na osobitnom justičnom portáli, by mal byť vytvorený priestor na pravidelnú diskusiu, výmenu názorov a informácií, medzi sudcami rôznych súdov a advokátmi,na riešenie právnych či etických otázok alebo problémov súvisiacich s justíciou, čo by popri prehlbovaní odborných vedomostí všetkých zúčastnených mohlo prispieť aj k lepšej identifikácii a následnému riešenie problémov fungovania justičného systému.
Odborná spôsobilosť sudcov potrebná pre výkon ich povolania by sa mala priebežne a pravidelne preverovať. Súdna rada Slovenskej republiky, po prijatí potrebnej legislatívnej úpravy, by na tento účel mala zriadiť špecializované odborné komisie zložené z uznávaných odborníkov pre jednotlivé oblasti práva (v paritnom zastúpení budú popri sudcoch v jednotlivých komisiách zastúpení aj experti z iných právnických profesií, napr. akademici či advokáti s dlhoročnou právnou praxou). Opakovane zistené nedostatky odbornej spôsobilosti by mali byť dôvodom na disciplinárne stíhanie sudcu.
1.4 Sprísnenie osobnej hmotnej zodpovednosti sudcov
Jedným z najväčších problémov súdnictva v Slovenskej republike, ak nie vôbec najväčším, je nepredvídateľnosť súdnych rozhodnutí. Súdy, resp. sudcovia nie ojedinele postupujú a rozhodujú, či už z nedbanlivosti alebo, niekedy, aj úmyselne, v zrejmom rozpore s platným právnym poriadkom a ustálenou judikatúrou najvyšších súdnych autorít. Za svojvoľné rozhodnutia a škodu, ktorú nimi dotknutým osobám a následne štátu spôsobia, sudcovia fakticky nenesú žiadnu právnu zodpovednosť. Ak ju nesú, tak najviac do výšky trojnásobku svojho funkčného platu. Takýto stav vytvára veľký priestor pre korupciu a klientelizmus, čo je zrejmé aj z informácií, ktoré boli medializované za ostatné obdobie.
Účinným prostriedkom ako tento negatívny stav napraviť by mohlo byť sprísnenie osobnej hmotnej zodpovednosti sudcov, najmä zavedenie plnej hmotnej zodpovednosti sudcu za škodu spôsobenú svojvoľným rozhodnutím alebo postupom bez ohľadu na to, či sudca škodu spôsobil úmyselne alebo z nedbanlivosti.
Uplatnenie regresného nároku štátu voči sudcovi by tak nebolo obmedzené len predchádzajúcim rozhodnutím Ústavného súdu Slovenskej republiky alebo Európskeho súdu pre ľudské práva, ako je to upravené v súčasnosti v § 104 zákona č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Ak štát v súlade so zákonom č. 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov uhradí poškodenej osobe škodu (majetkovú alebo nemajetkovú ujmu), ktorá jej bola spôsobená v súvislosti s rozhodovacou činnosťou sudcu (v trestnej, civilnej alebo inej veci), pričom svojvoľnosť (arbitrárnosť) postupu či rozhodnutia súdu (sudcu) bola konštatovaná vyššou súdnou autoritou, na základe týchto právnych skutočností štátu ex lege vznikne regresný nárok voči sudcovi, ktorý škodu svojím svojvoľným rozhodnutím alebo postupom zapríčinil.
Vznik regresného nároku štátu voči sudcovi alebo bývalému sudcovi by už nebol podmienený predchádzajúcim právoplatným zistením zavinenia sudcu v disciplinárnom konaní (disciplinárne konanie sa voči sudcovi ani nemusí začať, ak ho oprávnený subjekt neiniciuje, prípadne bude zastavené, ak sa sudca v priebehu disciplinárneho konania vzdá funkcie sudcu a regresný nárok voči už bývalému sudcovi ani nevznikne). Zo všeobecne uznávanej právnej zásady „iura novit curia“ – „súd pozná právo“, ktorá sa uplatňuje aj pri zodpovednosti sudcov, vyplýva, že sudca je znalý práva, vrátane ustálenej judikatúry najvyšších súdnych autorít. Ak sa sudcovi, napr. v disciplinárnom alebo trestnom konaní, nepreukáže úmysel, je logické predpokladať, že nezákonný postup alebo rozhodnutie zapríčinil z nedbanlivosti. Teda zásadne každý postup alebo rozhodnutie sudcu, ktoré sú v rozpore s platným právom, je potrebné považovať za zavinené konanie.
Benátska komisia sa nedávno zaoberala otázkou zodpovednosti štátu a následnej zodpovednosti sudcov, čo je citlivou témou v mnohých krajinách, vo svojom liste amicuscuriae vypracovanom na žiadosť Ústavného súdu Moldavskej republiky.[1]Podľa stanoviska Benátskej komisie by sudcovia vo všeobecnosti nemali byť zaviazaní na regresnú náhradu škody, ak svoju funkciu vykonávajú v súlade s profesijnými štandardmi definovanými zákonom (funkčná imunita). Osobná hmotná zodpovednosť sudcov savšak v súlade s európskymi právnymi štandardmi pripúšťa za predpokladu existencie úmyslu alebo hrubej nedbanlivosti na ich strane. Musí byť upravená jasnými, zrozumiteľnými a predvídateľnými zákonnými pravidlami, ktoré nebudú kolidovať s princípom nezávislosti súdnictva.
Sprísnenie hmotnej zodpovednosti sudcov môže výrazným spôsobom zlepšiť kvalitu a predvídateľnosť súdnych rozhodnutí a posilniť stav právnej istoty v Slovenskej republike, keďže sudcovia budú finančne motivovaní pristupovať k svojej rozhodovacej činnosti oveľa zodpovednejšie, ako je tomu v súčasnosti. Vzhľadom na aktuálny stav justície by takáto úprava bola legitímna a opodstatnená, pričom pri dôkladne uváženej právnej úprave by nijakým spôsobom nezasahovala do nezávislosti súdnej moci. Sudcovia, ktorí nemajú dostatočné odborné a morálne kvality pre výkon svojej funkcie, budú musieť dôkladne zvážiť, či sa im „oplatí“ naďalej pôsobiť v súdnictve.
1.5 Povinnosť využívať alternatívne spôsoby riešenia sporov
Súdy aj jednotliví sudcovia sú dlhodobo zavalení množstvom podaní, ktoré následne nestíhajú riešiť v primeranom čase bez zbytočných prieťahov, ani v dostatočnej kvalite. Odbremeneniu súdov aj sudcov by určite napomohlo zavedenie zákonnej povinnosti využívania alternatívnych spôsobov riešenia sporov (napr. mediácie či negociácie) pred ich podaním na súd.
Pred podaním žaloby na súd bytak potencionálny žalobca bol povinný písomne alebo elektronicky uplatniť svoje nároky u potencionálneho žalovaného, a tento by zas bol povinný písomne alebo elektronicky na uplatnené nároky v zákonom ustanovenej lehote (napr. v lehote 2 mesiacov) reagovať. Ak medzi sporovými stranami nedôjde k mimosúdnemu vyriešeniu sporu v zákonom ustanovenej lehote (napr. v lehote 6 mesiacov), potencionálny žalobca bude oprávnený uplatniť svoje nároky na súde.
V prípade, že si žalobca bez ospravedlniteľných dôvodov nesplní uvedenú povinnosť, súd nebude povinný sa žalobou zaoberať. Ak si svoju povinnosť nesplní žalovaný, napríklad bez ospravedlniteľných dôvodov bude ignorovať pokus žalobcu o mimosúdne vyriešenie sporu, v prípade následného riešenia sporu súdnou cestou bude žalovaný automaticky sankcionovaný povinnosťou nahradiť žalobcovi trovy súdneho konania, a to bez ohľadu na výsledok súdneho sporu.
1.6 Vytvorenie Najvyššieho správneho súdu
V nadväznosti na uvedenú reformu súdnej mapy bude potrebné realizovať aj ústavnú reorganizáciu súdnictva, a to aj vytvorením Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, čiastočne podľa vzoru Českej republiky. Do pôsobnosti tohto novovytvoreného súdu by mala byť zaradená kompletná disciplinárna agenda (rozhodovanie v 2. stupni), volebné sťažnosti, ale napríklad aj riešenie sťažností na prieťahy v súdnom či správnom konaní, čím by sa zároveň výrazne odbremenil Ústavný súd Slovenskej republiky a vytvoril sa mu priestor na dôkladnejšie posudzovanie zložitejších ústavnoprávnych sporov.
1.7 Sprísnenie disciplinárnej zodpovednosti sudcovSkvalitneniu a zrýchleniu rozhodovania súdov by napomohlo aj sprísnenie disciplinárnej zodpovednosti sudcov za postup a rozhodovanie v konkrétnych veciach. Rozpor rozhodnutia s ustálenou judikatúrou vyšších súdnych autorít, bez dostatočného a presvedčivého odôvodnenia takéhoto odklonu, by malo byť považované za závažné disciplinárne previnenie, obdobne ako aj extrémne prieťahy v súdnom konaní.
Disciplinárna zodpovednosť sudcu by mala byť sprísnená aj za neetické správanie. Za závažné disciplinárne previnenie by mala byť považovaná akákoľvek komunikácia sudcu s neoprávnenou osobou, vrátane iného sudcu, o prebiehajúcej „živej“ veci či účasť sudcu na spoločenských podujatiach, ktoré svojím obsahom alebo účastníkmi môžu objektívne znižovať dôstojnosť a dôveryhodnosť sudcu v očiach verejnosti. Komunikácia sudcu cez šifrovanú aplikáciu, s kýmkoľvek a o čomkoľvek, by mala byť zákonom výslovne zakázaná.
Sudca by mal mať zákonnú povinnosť oznamovať Súdnej rade Slovenskej republiky akékoľvek pokusy o nezákonné ovplyvňovanie jeho rozhodovacej činnosti inou osobou. Nesplnenie tejto oznamovacej povinnosti by malo byť považované za závažné disciplinárne previnenie.
Mali by sa tiež primerane predĺžiť premlčacie lehoty disciplinárnych previnení pre všetkých predstaviteľov a zamestnancov orgánov verejnej moci, vrátane sudcov.
1.8 Sprísnenie majetkových priznaní sudcov
Majetkové priznania sudcov by sa mali zásadným spôsobom sprísniť a rozšíriť. Majetok sudcov, a v prípade dôvodných podozrení z porušenia zákona aj majetok ich blízkych osôb, by mal podliehať pravidelnej bezpečnostnej previerke. Sudca by mal mať oznamovaciu povinnosť bezodkladne nahlásiť Súdnej rade Slovenskej republiky akýkoľvek majetkový prírastok, ktorý mu vznikol popri pravidelnom mesačnom príjme, presahujúci napríklad hodnotu desaťnásobku minimálnej mzdy, a to v prípade prijatia daru, dedenia, peňažnej výhry, predaja cenných papierov, predaja nehnuteľnosti,a pod.
1.9 Reforma Súdnej rady Slovenskej republiky
Za účelom zlepšenia fungovania justície a zvýšenia jej dôveryhodnosti v očiach verejnosti je nevyhnutné presadiťzásadnú reformu Súdnej rady Slovenskej republiky. Súdnu radu je predovšetkým potrebné odpolitizovať, upraviť a zefektívniť jej pôsobnosť a kompetencie, ale tiež celkovo zvýšiť jej postavenie a autoritu ako jedného z najvýznamnejších ústavných orgánov.
V súlade s pôvodným zámerom ústavodarcu pri vytvorení tohto štátneho orgánu sa zákonom, prípadne priamo v ústave, výslovne ustanoví paritné zloženie súdnej rady, ktorá sa bude skladať z 9 sudcov a 9 osôb z iných právnických povolaní.
1.10 Reforma Ústavného súdu Slovenskej republiky
V nadväznosti na reformu súdnej rady je potrebné pristúpiť aj k zásadnej reforme Ústavného súdu Slovenskej republiky. Je nevyhnutné odpolitizovať proces výberu sudcov ústavného súdu a posilniť prvky odbornosti a transparentnosti v tomto procese.
Právo uchádzať sa o funkciu sudcu ústavného súdu by mal mať každý, kto sa domnieva, že spĺňa zákonné a ústavné kritériá pre túto funkciu. Mechanizmus navrhovania kandidátov prostredníctvom obmedzeného počtu oprávnených subjektov, ktorý je založený skôr na subjektívnych ako objektívnych kritériách, sa neosvedčil (cez toto výberové sito pravidelne prechádzali aj zjavne odborne či osobnostne nespôsobilí uchádzači). Jednotliví uchádzači by mali prejsť prísnym výberovým procesom cez osobitnú výberovú komisiu zriadenú Súdnou radou Slovenskej republiky, zloženú z najvýznamnejších odborníkov z oblasti práva, ktorých budú nominovať profesné právnické inštitúcie a najvyššie súdne autority (Najvyšší súd Slovenskej republiky, Najvyšší správny súd Slovenskej republiky a Ústavný súd Slovenskej republiky). Uchádzači, ktorí úspešne prejdú týmto výberovým procesom, sa budú ako kandidáti môcť zúčastniť voľby sudcov ústavného súdu.
Počet sudcov ústavného súdu by sa mal zvýšiť na pätnásť, čo by umožnilo vytvorenie piatich trojčlenných senátov a zároveň by sa vytvorili podmienky na kvalitnejšie a rýchlejšie rozhodovanie.
Pre zachovanie funkčnosti, stability a tzv. inštitucionálnej pamäti ústavného súdu by bolo mimoriadne vhodné zaviesť priebežnú obmenu sudcov – každé štyri roky by došlo k obmene piatich sudcov.
V záujme odpolitizovania ústavného súdu by sa na výbere sudcov ústavného súdu nemali priamo podieľať orgány politickej moci, t. j. Národná rada Slovenskej republiky ani prezident Slovenskej republiky. Výber sudcov ústavného súdu by mal byť zverený do pôsobnosti nezávislého orgánu, ktorý má zároveň aj primeranú legitimitu odvodenú od politických mocí - Súdnej rady Slovenskej republiky. Sudcov ústavného súdu, resp. jeho jednu tretinu, by každé štyri roky volila Súdna rada Slovenskej republiky. Sudcami ústavného súdu by sa stali kandidáti s najvyšším počtom získaných hlasov, čím by sa odstránilo riziko neobsadenia miest na ústavnom súde, a tým aj riziko nefunkčnosti ústavného súdu. Predseda ústavného súdu by nemal byť menovaný prezidentom, ale mal by byť volený demokraticky a v tajnej voľbe v pléne sudcami ústavného súdu, a to vždy na funkčné obdobie štyroch rokov pri každej tretinovej obmene sudcov.
1.11 Posilnenie ochrany základných práv a slobôd
Fyzickým osobám a právnickým osobám by malo byť priznané právo iniciovať konanie o súlade právnych predpisov podaním ústavnej sťažnosti, obdobne ako je to upravené v Českej republike. Podľa súčasnej právnej úpravy majú právo iniciovať konanie o súlade právnych predpisov len vybrané orgány verejnej moci Slovenskej republiky a v podstate závisí od ich voľnej úvahy či takéto konanie budú alebo nebudú iniciovať. Súkromným osobám, fyzickým i právnickým, tak právny poriadok Slovenskej republiky negarantuje účinný prostriedok nápravy, ak k porušovaniu ich základných práv dochádza protiústavným právnym predpisom, resp. jeho časťou. To je stav, ktorý je v zrejmom rozpore s článkom 13 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorý garantuje právo na účinný opravný prostriedok.
1.12 Zlepšenie manažmentu súdov
Predsedami všeobecných súdov, okresných a krajských, by nemali byť sudcovia, ale skúsení manažéri, ktorí by sa mali venovať výhradne riadeniu súdu, čo by mohlo viesť k výraznému zlepšeniu celkového fungovania súdov, vrátane efektívnejšieho využívania ľudských a materiálnych zdrojov. V súčasnosti sú predsedami súdov sudcovia, ktorí nemajú potrebné manažérske zručnosti, sú voči ostatným sudcom skôr kolegiálni ako ich nadriadení (napríklad aj preto, aby si nepokazili vzťahy s ostatnými sudcami a neboli v budúcnosti v nemilosti iného predsedu), popri vedení súdu sa musia venovať aj sudcovskej činnosti, aby nestratili súdnu prax a aby odbremenili aj ostatných kolegov, čiže „sedia na dvoch stoličkách“.
Predsedovia jednotlivých súdov by boli vyberaní Súdnou radou Slovenskej republiky na štvorročné funkčné obdobie, pričom by na tom istom súde mohli pôsobiť maximálne dve funkčné obdobia za sebou. Sudcovské rady budú naďalej pôsobiť ako poradné orgány predsedov súdov. Ich pôsobenie a využívanie zákonom ustanovených kompetencií (napríklad iniciovanie disciplinárnych návrhov) by sa malo výrazným spôsobom zlepšiť.
1.13 Revízia Ústavy Slovenskej republiky alebo prijatie novej ústavy
Dozrel čas na revíziu Ústavy Slovenskej republiky, resp. prijatie novej ústavy. Bez podstatnej zmeny ústavy nie je možné realizovať nevyhnutné a zásadné reformy fungovania orgánov verejnej moci v Slovenskej republike, a teda ani reformu justície.
Ústava Slovenskej republiky bola v roku 1992 pripravená v chvate a v podstate bez akejkoľvek odbornej diskusie, čo sa výrazne negatívne odzrkadlilo na jej celkovej kvalite.
Ústava, napríklad, neobsahuje ani taký štandardný inštitút, akým je tzv. derogačná klauzula, upravujúca podmienky, za akých je možné ústavu meniť a dopĺňať, čo v praxi viedlo k tomu, že národná rada začala meniť a dopĺňať ústavu prostredníctvom „obyčajných“ ústavných zákonov. Z ústavy nie je zrejmý vzťah ústavy a ústavných zákonov, vzájomné vzťahy medzi ústavnými orgánmi sú upravené nejasne, čo spôsobuje zbytočné konflikty narúšajúce stabilitu a právnu istotu. Inštitút celoštátneho referenda je pre požadované vysoké kvórum prakticky neaplikovateľný a dodnes nie je celkom zrejmé, aké má mať platné referendum právne účinky. Realizácia a rozsah viacerých základných práv sú limitované vykonávacími zákonmi, a teda závisia výlučne od politickej vôle národnej rady, resp. vládnej väčšiny, čo nie je želateľný stav.
Vzhľadom na rozsiahle obsahové nedostatky, časté aplikačné a interpretačné problémy, súčasná ústava neplní riadne svoje základné funkcie, predovšetkým funkciu stabilizačnú. Napriek jej mnohopočetným novelizáciám, čo samé osebe nie je žiadúce, keďže tým dochádza k narúšaniu stability a právnej istoty, väčšina nedostatkov ústavy doteraz nebola odstránená. Práve naopak, viaceré jej novelizácie boli nekoncepčné a sledovali skôr úzke ideologické záujmy politických strán, ako verejný záujem, pričom v konečnom dôsledku zásadným spôsobom znížili stabilitu ústavy, jej vážnosť a autoritu v spoločnosti. Obdobne, ako základný (pôvodný) text ústavy, aj tieto ústavnézmeny boli „šité horúcou ihlou“, niektoré boli dokonca, v zrejmom rozpore s legislatívnymi pravidlami, schválené v skrátenom legislatívnom konaní. Väčšina novelizácií ústavy bola realizovaná bez dostatočného uváženia.
Revidovaná alebo nová ústava musí mať oveľa vyšší stupeň rigidity, aby nemohla byť menená len púhou kvalifikovanou väčšinou poslancov národnej rady. Ústava by tiež mala mať zadefinované svoje materiálne jadro, t. j. najdôležitejšie obsahové prvky tvoriace jej podstatu, ktoré by nebolo možné meniť vôbec, prípadne len prostredníctvom celoštátneho referenda.
Mala by sa zriadiť ad hoc ústavná komisia, ktorá bude zložená z uznávaných odborníkov na ústavné právo. Jej úlohou bude vypracovať návrh revízie existujúcej ústavy alebo návrh novej ústavy. Navrhnutý text revidovanej alebo novej ústavy bude následne predložený na širšiu odbornú a spoločenskú diskusiu. V prípade schválenia novej ústavy národnou radou, nadobudnutie platnosti a účinnosti ústavyby malo byť podmienené jej odsúhlasením občanmi Slovenskej republiky v ratifikačnom referende (po primeranom znížení kvóra potrebného na platnosť referenda), čím by nová ústava získala vyšší stupeň legitimity, ako má tá súčasná.
2 Reforma prokuratúry
Ústavná úprava postavenia prokuratúry je v porovnaní s ústavnou úpravou iných štátnych orgánov mimoriadne stručná a všeobecná. Všetky štátne orgány, ktoré odvodzujú svoje postavenie a pôsobnosť priamo z ústavy, by v nej mali mať aj jasne vymedzené právomoci. V rámci tzv. systému bŕzd a protiváh by tiež mal byť jasne upravený ich vzťah k iným ústavným orgánom.
V prípade prokuratúry takáto úprava na ústavnej úrovni absentuje. Tento stav zákonite vedie k uzatvoreniu prokuratúry pred verejnou kontrolou a vytvára vážne riziká vzniku konfliktov medzi prokuratúrou a inými ústavnými orgánmi, ktoré sa v praxi už opakovane naplnili.
O postavení prokuratúry v systéme štátnych orgánov, jej vnútornom hierarchickom usporiadaní, vzťahoch podriadenosti a nadriadenosti medzi prokurátormi, uplatňovaní monokratického princípu v riadení prokuratúry, fungovaní či skôr nefungovaní kontrolných mechanizmov na činnosť a nečinnosť prokurátorov, a v neposlednom rade tiež voľbe a odvolávaní generálneho prokurátora by pred akoukoľvek ústavnou zmenou mala prebehnúť široká odborná diskusia.
Z uvedenej diskusie by mali vyjsť návrhy na konkrétne zmeny ústavnej aj zákonnej úpravy postavenia, pôsobnosti a právomocí prokuratúry, jej vzťahu k iným ústavným orgánom a tiež zavedenie účinných a efektívnych kontrolných mechanizmov. Nová právna úprava musí zabezpečiť nezávislosť, apolitickosť a funkčnosť prokuratúry. Preto aj výber, voľba či menovanie generálneho prokurátora musia byť nastavené tak, aby tieto základné atribúty boli naplnené.
Prokuratúru je potrebné otvoriť aj pre osoby z iných právnických profesií. V zahraničí je úplne bežné, že prokurátormi sa stávajú skúsení advokáti či sudcovia, a naopak. Personálne otvorenie prokuratúry iným právnickým profesiám, vrátane funkcie generálneho prokurátora, môže výrazne zvýšiť kvalitu fungovania prokuratúry.
V rámci novej ústavnej úpravy prokuratúry by mal byť vytvorený nový štátny orgán – Rada prokurátorov Slovenskej republiky, s obdobným postavením a zložením ako (reformovaná) Súdna rada Slovenskej republiky. Do jeho pôsobnosti by mali patriť najmä kontrolné a kreačné právomoci, vrátane voľby a odvolávania generálneho prokurátora, krajských prokurátorov a okresných prokurátorov. Funkčné obdobie riadiacich prokurátorov by malo byť pevne stanovené, aby dochádzalo k pravidelným obmenám na týchto postoch.
Prideľovanie vecí jednotlivým prokurátorom by malo byť realizované náhodným spôsobom, elektronickými prostriedkami, obdobne ako na súdoch. Novou právnou úpravou by sa mal zaviesť zákaz odňatia veci „zákonnému“ prokurátorovi bez splnenia presne ustanovených zákonných dôvodov, čím sa výrazne posilní nezávislosť radových prokurátorov od nadriadených prokurátorov.
Súčasťou odbornej diskusie by v neposlednom rade malo byť aj dôkladné zváženie možnosti nahradenia systému prokuratúry systémom nezávislého štátneho zastupiteľstva, napríklad podľa vzoru Českej republiky.
V každom prípade je nevyhnutné, aby aj vo svetle aktuálnych podozrení o prepojení viacerých prokurátorov s organizovaným zločinom bola prokuratúra na všetkých stupňoch bezodkladne podrobená účinným očistným mechanizmom a aby boli z prokuratúry natrvalo vypudení prokurátori, ktorí vedome konali v rozpore s právnym poriadkom či etickými pravidlami.
3 Reforma právnického vzdelávania
Efektívna a účinná reforma súdnictva aj prokuratúry bez súčasnej reformy právnického vzdelávania nie je objektívne možná. Je nevyhnutné, aby na štúdium práva boli prijímaní len takí študenti, ktorí majú nielen vedomostný potenciál, ale aj osobnostné predpoklady pre budúci výkon právnického povolania.
Výrazným spôsobom by sa mali sprísniť kritériá prijímania študentov na štúdium práva. Písomná aj ústna časť prijímacej skúšky by mali byť zamerané nielen na overenie vedomostí, ale aj na overenie osobnostných a charakterových predpokladov uchádzačov o štúdium práva.
Z právnických fakúlt dlhodobo vychádzajú absolventi, ktorí nie sú pripravení pre právnu prax, vedomostne ani potrebnými právnickými zručnosťami. Právnické fakulty, najmä z ekonomických dôvodov, presadzujú kvantitu prijímaných študentov na úkor následnej kvality ich vzdelávania. Na zvrátenie tohto negatívneho trendu je nevyhnutné znížiť počty prijímaných študentov a výrazne zvýšiť kvalitu ich vzdelávania. Do vyučovacieho procesu je potrebné zaviesť individuálny prístup a dôkladné individuálne hodnotenie, vyučovanie realizovať v málopočetných skupinách formou diskusie, kde si môžu študenti osvojovať základné komunikačné zručnosti, toleranciu k názorom iných, umenie kompromisu, analytické myslenie a pod.
Jedným z nosných predmetov vzdelávania študentov musí byť etika výkonu právnických povolaní, ktorá by sa mala prelínať celým štúdiom práva.Študentom musia byť priebežne a počas celého ich štúdia vštepované etické pravidlá jednotlivých právnických profesií. Študenti by mali o nich pravidelne diskutovať s vyučujúcimi aj medzi sebou.
Štúdium práva musí byť založené na úcte k dodržiavaniu pravidiel, vrátane pravidiel etických.Mala by sa preto zaviesťnulová tolerancia k neetickému správaniu. Študenti aj učitelia musia byť prísne postihovaní za akékoľvek prejavy, ktorými porušia etické pravidlá. Nerovnaký prístup učiteľapri hodnotení študentov by mal byťpovažovaný za závažné disciplinárne previnenie, ktorého dôsledkom môže byť aj ukončenie pracovného pomeru. Obdobne, aj akékoľvek podvádzanie študenta pri štúdiu (napr. opisovanie pri skúške či plagiátorstvo pri vypracovaní písomnej práce) by mal byť závažným disciplinárnym previnením a dôvodom na vylúčenie študenta zo štúdia.
Za účelom skvalitnenia právnického vzdelávania bude potrebné zaviesť jeho organizované a efektívne prepojenie s právnou praxou. Za týmto účelom by mala Národná rada Slovenskej republiky a Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky vytvoriť legislatívne rámce na spoluprácu právnických fakúlt so súdmi, prokuratúrami a profesnými právnickými organizáciami. Mali by sa tiež vytvoriť vhodné legislatívne a materiálne podmienky pre rozšírenie a posilnenie pôsobenia tzv. právnych kliník, prostredníctvom ktorých si študenti budú osvojovať praktické právnické zručnosti a podieľať sa na bezplatnom poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.
[1]Pozri CDL-AD (2016)015, List amicuscuriae pre ústavný súd k práve štátu na regresnú náhradu škody voči sudcom, § 77 – § 81. Pozri tiež § 10 až § 25 tohto listu k európskym štandardom a zaužívanej praxi. Pozri tiež: CDLAD(2014)042, Predbežné stanovisko k návrhu zákona o prokuratúre (Čierna Hora), § 94; Správa o európskych štandardoch nezávislosti súdnictva, časť prvá: nezávislosť sudcov, CDL-AD(2010)004, § 59 – 61, s odkazom na stanovisko Poradnej rady európskych sudcov č. 3 k princípom a pravidlám profesijného správania sudcov, najmä pokiaľ ide o etiku, nezlučiteľné správanie a nestrannosť; stanovisko k navrhovaným zmenám legislatívy o súdnictve (Srbsko), § 17 – § 23, s odkazom na odporúčanie CM/Rec(2010)12 o sudcoch: nezávislosť, efektivita a povinnosti; stanovisko k zákonom o disciplinárnej zodpovednosti a hodnotení sudcov (Macedónsko) (CDLAD(2015)042), § 47.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.