Autorka: JUDr. Jitka Hasíková, advokátka
Ovplyvňovanie svedeckej výpovede zverejnenými informáciami
Týmto článkom chcem neformálne nadviazať na článok autora JUDr. Adriana Kuceka, advokáta, ktorý bol uverejnený v Právnych listoch dňa 7.júla 2020 pod názvom Uznesenie Špecializovaného trestného súdu o prepustení Norberta Bӧdӧra zo zadržania. Uznesenie bolo publikované so súhlasom klienta jeho obhajcom.
Zatiaľ čo JUDr. Kucek vo svojom príspevku poukazuje na vplyv verejnej mienky na rozhodovanie súdu, ja upriamujem pozornosť na možný vplyv zverejňovaných informácií aj na svedecké výpovede ešte nevypočutých svedkov.
Je všeobecne známe, že piliere dokazovania sú v trestnom konaní postavené na svedeckých výpovediach. Ich význam je nespochybniteľný tak v prípravnom konaní ako aj v konaní pred súdom.
Pokiaľ je svedok pod vplyvom zverejňovaných informácií vzťahujúcich sa na vec, je vysoko pravdepodobné, že jeho výpoveď bude poznačená medializovanými skutočnosťami. Z pohľadu spravodlivosti konania je bez významu, či pôjde o prispôsobenie jeho výpovede smerom k očakávaniu verejnosti alebo zosúladenie výpovede s obsahom toho, čo už odznelo. Ani v jednom ani v druhom prípade svedok nebude vypovedať o tom, čo on sám vedel.
Prípravné konanie je neverejné. Z uvedeného dôvodu by ani teoreticky nemala existovať možnosť ovplyvňovania nevypočutých svedkov informáciami zverejnenými médiami. Napriek tomu sa napríklad v Denníku N dňa 07.júla 2020 objavil článok od Veroniky Prušovej: „Sklenka prehovoril aj o podpredsedníčke Najvyššieho súdu: V obálke mi nosila päťtisíc ako ďakovné.“ V uvedenom článku sú opisované časti jeho výpovede s konkrétnymi detailmi, uvádza sa obsah jeho výpovede napríklad v zmysle: “Doposiaľ hovoril Sklenka len o tom, že mu ponúkala v kauze Technopol Service úplatok 30-tisíc eur. Pri poslednej výpovedi si však pospomínal aj na ďalšie peniaze, ktoré dostával od sudkyne ...“.
Podľa § 69 ods.1 Tr.por. do vyšetrovacieho spisu smie nazerať len obvinený, obhajca, poškodený, oznamovateľ, ak nie je zároveň poškodeným a zúčastnená osoba, splnomocnenec a ustanovený opatrovník. Tieto osoby si môžu zo spisu robiť výpisky a poznámky a na svoje náklady si zabezpečiť kópiu spisu. Pre ostatné osoby je spis neprístupný.
V tejto súvislosti sa ponúka otázka odkiaľ majú média informácie, ktoré sú neverejné, ak nie sú stranou konania? Ako je možné, že prokurátor, ktorý dozoruje predmetné vyšetrovanie neprijme potrebné opatrenia, aby nedochádzalo k úniku týchto informácií, ktorými sa následne „formujú“ svedecké výpovede ďalších osôb a podprahovo sa cez verejnú mienku vytvára spoločenská objednávka na požadovaný alebo očakávaný výsledok?
Ovplyvňovanie svedkov je vo vzťahu k obvinenému považované za tak neprípustné správanie, že už pri náznaku takéhoto konania môže súd rozhodnúť o kolúznej väzbe. Na druhej strane sme svedkami toho, ako sa zverejňujú obsahy výpovedí, komentuje sa ich význam, vyjadrujú sa k ním rôzne nezainteresované osoby a to všetko bez akýchkoľvek postihov.
Únik informácií z vyšetrovacích spisov, o konkrétnych faktoch a skutočnostiach, je podľa môjho názoru tak vážnym zásahom do objektívneho a nestranného priebehu vyšetrovania, že tolerovanie porušenia zásady neverejného prípravného konania nemôže byť v súlade s právnym štátom a nemá nič spoločné so spravodlivým procesom tak ako ho garantuje čl. 6 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
V konaní pred súdom je situácia odlišná. Pre trestné konanie platí zásada verejnosti, ktorá je vyjadrená v čl.48 ods. 2. Ústavy Slovenskej republiky, ako aj v základných zásadách trestného konania ( §2 ods. 17 Tr.por.). Z uvedených zákonných ustanovení vyplýva, že každý má právo, aby sa jeho vec prerokovala verejne pričom hlavné pojednávanie koná súd zásadne verejne. Slovné spojenie zásadne verejne vyjadruje určité privilegovanie tejto formy pojednávania pred neverejným konaním, čo je následne umocnené aj presne vymedzenými podmienkami pre vylúčenie verejnosti z hlavného pojednávania ( § 249 Tr.por.). Súd môže vylúčiť verejnosť z pojednávania len vtedy ak by to ohrozilo tajomstvo chránené osobitným zákonom, verejný poriadok, mravnosť alebo bezpečnosť alebo ak to vyžaduje iný dôležitý záujem obžalovaného, poškodeného, jeho blízkych osôb alebo svedkov. Verejnosť musí byť vylúčená počas výsluchu agenta a ak ide o ochranu utajovaných skutočností. Z uvedeného je zrejmé, že zákonodarca má záujem, prítomnosťou verejnosti, zabezpečiť určitú neformálnu kontrolu nad dodržiavaním zákonnosti procesu. Rovnako sa prítomnosťou verejnosti sleduje posilnenie generálnej prevencie pred páchaním trestných činov.
V tomto slova zmysle je význam a opodstatnenosť zásady verejnosti trestného konania nespochybniteľný.
Pre zvýraznenie dôležitosti a vážnosti svedeckej výpovede bola prijatá povinnosť svedka zložiť, na hlavnom pojednávaní alebo verejnom zasadnutí, prísahu. V ustanovení § 261 ods. 2 prvá alinea Tr.por. sa zákonodarca snažil zabezpečiť objektívnosť výsluchu svedka zrejme aj tým, že prikázal súdu dbať na to, aby ešte nevypočutý svedok nebol prítomný pri výsluchu obžalovaného alebo iného svedka. Vzhľadom na význam svedeckej výpovede sa javí uvedené ustanovenie ako logické a správne. Je nepochybné, že jeho zmyslom nie je len vylúčenie fyzickej prítomnosti nevypočutého svedka pri výsluchu iných vypočúvaných osôb, ale najmä zamedzenie prístupu k informáciám, o ktorých svedok nemá vedieť z dôvodu zabezpečenia dôveryhodnosti jeho výpovede. Len takýmto spôsobom je možné dosiahnuť požiadavku zákona, podľa ktorej má svedok uviesť všetko, čo sám o veci vie. V opačnom prípade by bolo zložité vyhodnotiť svedeckú výpoveď z pohľadu jej pravdivosti a autentickosti.
V praxi však ust. § 261 ods. 2 Tr.por. naráža na zásadu verejnosti trestného konania, ktorá so sebou prináša nielen povinnosť orgánov činných v trestnom konaní a súdu informovať verejnosť o trestnom konaní, ale aj účasť verejnosti a médií na hlavnom pojednávaní.
V tejto súvislosti sa ponúka otázka v akom rozsahu a v akej forme majú byť poskytované informácie či už orgánmi činnými v trestnom konaní, súdom, osobami prítomnými na hlavnom pojednávaní alebo zúčastnenou verejnosťou tak, aby ust. § 261 ods. 2 Tr.por. úplne nestratilo svoj zmysel?
Povinnosť informovať verejnosť o trestnom konaní má svoje limity vymedzené ochranou utajovaných skutočnosti, obchodného, bankového, daňového, poštového alebo telekomunikačného tajomstva. Rovnako tak utajením skutočnosti, ktoré by mohli zmariť alebo sťažiť objasnenie a vyšetrenie veci (§6 ods. 2 Tr.por.).
Podľa súčasnej právnej úpravy (§ 251 ods. 2 Tr.por.) môže súd prítomným osobám uložiť povinnosť zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa v priebehu pojednávania dozvedeli a zároveň ktoré požívajú ochranu podľa zákona. Môže ich však súd zaviazať mlčanlivosťou o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli z výpovede svedka a ktoré majú byť, v istom slova zmysle, pred ešte nevypočutým svedkom, utajené?
Upozornenie prítomných osôb (prokurátor, obhajca, obžalovaný, poškodený, prípadne dôverník) na následky prezradenia skutočnosti, o ktorých sa dozvedeli na pojednávaní sa viaže na pojednávanie z ktorého bola verejnosť vylúčená pre ochranu utajovaných skutočností alebo ohrozenie tajomstva (§250 ods. 3 Tr.por.). Rovnako v danom prípade môže súd zakázať prítomným vyhotovovať zvukové alebo obrazové záznamy alebo písomné poznámky.
Pokiaľ však verejnosť z pojednávania vylúčená nebola, je v zmysle §253 ods. 4 Tr.por. dovolené z jeho priebehu vyhotovovať zvukový záznam a so súhlasom predsedu senátu aj zvukový prenos.
Aj podľa súčasnej úpravy je možné, za podmienok stanovených v §253 ods. 5 Tr.por., vyhotovovanie zvukových záznamov zakázať, napríklad ak by ním mohol byť ohrozený dôležitý záujem strán alebo svedkov. V tejto súvislosti sa ponúka otázka, či by de lege ferenda nepomohlo ochrane informácií právo strán konania vyžiadať si utajenie výsluchu, prípadne jeho časti, pred zverejnením a to až do právoplatnosti rozhodnutia, s cieľom zamedziť ovplyvňovaniu nevypočutých svedkov.
Zo sledovaných trestných procesov týkajúcich sa napríklad falšovania zmeniek, vraždy novinára J. Kuciaka a M. Kušnírovej, vraždy kandidáta na primátora L. Basternáka, sa požiadavka zákonodarcu na zamedzenie informovanosti nevypočutého svedka o obsahu predchádzajúcich výsluchov javí ako úplne vágne ustanovenie. Verejnosť v týchto kauzách je informovaná o priebehu pojednávaní prostredníctvom médií tak podrobne a pravidelne, že sa tieto stávajú súčasťou spoločenských udalostí.
Pokiaľ súd akceptuje ust. § 261 ods. 2 Tr. por. a zabezpečí, aby nevypočutý svedok nebol prítomný pri výsluchu obžalovaného alebo svedka, paralelne si takáto osoba môže čítať výpovede z médií, ktoré ich takmer on-line zverejňujú na svojich portáloch. Aký význam má v tomto kontexte ust. § 261 ods. 2 Tr. por.? Má vôbec v súčasnom svete prenosu informácií ešte zmysel?
V jednotlivých denníkoch sa zverejňovali informácie o výsluchu svedkov, znalcov, obsahu čítaných listinných dôkazov, minúta po minúte. K výpovediam jednotlivých svedkov sa vyjadrovali prokurátori, obhajcovia, splnomocnenci poškodených. Ako je možné zistiť či následne vypočúvaný svedok podáva svedectvo o tom, čo on sám videl, počul, poznal, alebo za svoje svedectvo vydáva to, čo si osvojil ako pravdu sprostredkovanú médiami ? Ako je možné pri takto masívne sledovaných kauzách rozpoznať, či svedok hovorí pravdu, alebo ju prispôsobuje niektorej strane konania?
Je skutočne takáto svedecká výpoveď spôsobilým dôkazom trestného konania ? Môže byť takto vykonaný dôkaz hodnotený ako relevantný ?
Podľa § 132 ods. 1 Tr. por. je povinnosťou strany, ktorá vypočúva svedka, opýtať sa na začiatku výsluchu na jeho pomer k prerokovávanej veci, ako aj k stranám a podľa potreby aj na iné okolnosti potrebné na zistenie jeho nezaujatosti a hodnovernosti. Som toho názoru, že pri verejnosťou sledovaných procesoch je potrebné venovať zvýšenú pozornosť tomu, odkiaľ sa svedok dozvedel ním uvádzané skutočnosti. Jeho tvrdenie si prípadne preveriť dostupnými kontrolnými otázkami. Pokiaľ by prokurátor, obžalovaný , obhajca alebo splnomocnenec poškodeného (v časti týkajúcej sa uplatnenému nároku na náhradu škody), mali právo navrhnúť utajenie výpovede svedka, prípadne jeho časti , s cieľom zamedziť ovplyvňovaniu ešte nevypočutých svedkov, rozhodol by o tomto návrhu súd. V prípade, že by súd návrhu vyhovel upozornil by zároveň všetkých prítomných na následky prezradenia skutočnosti, o ktorých sa dozvedeli na pojednávaní tak, ako je to v súčasnosti upravené pri ochrane utajovaných skutočností alebo ohrozenie tajomstva podľa § 250 ods. 3 Tr.por. Bolo by vecou prokurátora, obžalovaného a/alebo jeho obhajcu, ktorú výpoveď prípadne jej časť dokážu argumentačne odôvodniť ako spôsobilú ovplyvniť svedecké výpovede ešte nevypočutých svedkov.
Nájsť hranicu medzi prípustnou mierou informovanosti verejnosti o prebiehajúcich procesoch a ochranou informácií, ktorých vyzradenie by mohlo znehodnotiť samotný dôkaz je, podľa môjho názoru, možné len pri dôslednejšej aplikácií ust. § 261 ods. 2 Tr. por. za prípadnej úpravy ustanovení trestného poriadku, ktorými by sa stanovili pravidlá pre zverejňovanie obsahu výpovedí svedkov, znalcov, poškodených tak, aby nedochádzalo k ovplyvňovaniu nielen nevypočutých osôb, ale ani verejnej mienky do takej miery, ktorá podprahovo ovplyvňuje samotný rozhodovací proces a vytláča ho z roviny spravodlivého procesu.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.