Autor: Tomáš Ľalík, Katedra ústavného práva, PraF UK, Bratislava
ODŇATIE PRÁVOMOCI ÚSTAVNÉMU SÚDU POSUDZOVAŤ ÚSTAVNÉ ZÁKONY AKO VÝZNAMNÝ ÚSTAVNÝ REGRES
Dňa 30. januára 2019 vydal ústavný súd doposiaľ svoj najvýznamnejší nález PL. ÚS 21/2014. Týmto nálezom zrušil časť ústavy (väčšiu časť ústavného zákona 161/2014 Z.z.) pre nesúlad s niektorými inými časťami ústavy. Nálezom ústavný súd urobil tri dôležité veci. Po prvé, deklaroval, že existuje časť ústavy, ktorá je imúnna od ústavnej zmeny (materiálne jadro). Po druhé, prihlásil sa k tomu, že je to on, kto (tiež) môže kontrolovať, či ústavné zmeny sú v súlade s nemeniteľnými časťami ústavy. Po tretie, ak aj ústavný súd skonštatuje nesúlad, jeho rozhodnutie nie je konečné, pretože o tom, či neústavný ústavný zákon zostane súčasťou ústavy, rozhodne s konečnou platnosťou sám ľud v referende.
Tento krátky príspevok sa zaoberá práve druhým a tretím záverom z tohto rozhodnutia, osobitne vo vzťahu k najnovšej novele ústavy, ktorá má ústavný súd obrať o kompetenciu posudzovať súlad ústavných zákonov s ústavou. Ako vyplynie z analýzy, týmto krokom sa zníži rigidita ústavy natoľko, že z NR SR sa stane ničím neobmedzený ústavodarca, čo je paradoxne v napätí s princípom demokracie a suverenitou ľudu. V neposlednom rade je plánovaná ústavná zmena regresom a nie progresom.
Rigidnosť ústavy je vo všeobecnosti dobrá vec. Umožňuje totiž odlíšiť fundamentálnu a štrukturálnu časť moderného konštitucionalizmu, a to hierarchiu a hranicu medzi ústavou a zákonmi a zároveň zdôvodniť skutočnosť, že ústava je produktom ľudu (spoločnosti) a zaväzuje štát a jeho moc, zatiaľ čo zákonné právo je výsledkom činnosti štátnych orgánov a zaväzuje ľud (spoločnosť). Ústava ako trváci dokument má v sebe normovať dlhodobé ciele a ideály spoločnosti a nie špecifické záujmy konkrétnej politickej väčšiny, na ktoré slúži podústavné právo.
Na druhej strane prílišná rigidnosť ústavy je problematická, pretože neumožňuje vývoj tohto dokumentu, čím by ústava stratila svoju legitimitu. Druhým dôvodom ústavných zmien je situácia, ak je ústava v rozpore s praktickými obmedzeniami, čo vytvára riziko porušenia ústavných noriem. Príliš časté zmeny ústavy zase vedú k degradácii ústavy.
Optimálnym riešením je taká regulácia ústavných zmien, ktorá na jednej strane umožňuje zmenu, no na druhej strane obsahuje dostatočné brzdiace mechanizmy či prekážky, ktoré treba prekonať, aby mohlo prísť k jej zavŕšeniu. Zároveň predkladané zmeny by mali vylepšovať ústavu v porovnaní s existujúcim stavom. Ako uvidíme nižšie, navrhovaná ústavná zmena v tomto smere nenapĺňa ani jedno. Úlohou právnej doktríny je pri tom odlíšiť legitímne zmeny od nelegitímnych ako aj potrebné zmeny od zbytočných.
Slovenská ústava patrí medzi najflexibilnejšie písané ústavy na svete a je najmenej rigidná v Európe, pretože len hlasovanie 90 poslancov stačí na jej zmenu či doplnenie, čo je veľmi málo. Niet pre to divu, že od začiatku jej existencie predstavitelia právnej doktríny, ale aj sám ústavný súd, sa pokúšali stanoviť hranice pre NR SR pri ústavodarnej činnosti. NR SR na tieto pokusy a návrhy nijako nereagovala viac ako 20 rokov. Tieto snahy sa zhmotnili práve v náleze PL. ÚS 21/2014, ktorým ústavný súd: (i) deklaroval existenciu nemeniteľnej časti ústavy; (ii) čiastočne určil, čo do nej patrí; (iii) sám sa prehlásil za štátny orgán, ktorý môže uvedené kontrolovať a nakoniec (iv) nechal ľudu posledné slovo ohľadom svojho sporu s NR SR.
Týmto svojim krokom výrazne zvýšil rigidnosť slovenskej ústavy, pretože navrhované ústavné zmeny nemôžu meniť alebo rušiť nemeniteľné časti ústavy; ak by to NR SR nerešpektovala a kvalifikovaný subjekt by sa obrátil na ústavný súd, tak by ústavný súd mohol ústavnú zmenu vyhlásiť za neústavnú. Tieto očividné prekážky dopĺňa ďalšia: a to, že ak si NR SR myslí, že ide o legitímnu zmenu, tak má zorganizovať referendum o tejto zmene, pričom s definitívnou platnosťou o legitimite zmeny rozhodne sám ľud.[1]
V súčasnosti hrozí, že tieto prekážky v ústavnej normotvorbe budú najnovšou novelou odstránené, pretože NR SR s veľkou pravdepodobnosťou rozhodne o tom, že ústavnému súdu odoberie takúto právomoc. Ako vyplýva z analýzy, otázka nestojí tak, či si ústavný súd vytvoril právomoc posudzovať súlad ústavných zákonov s ústavou racionálne alebo svojvoľne. To je sekundárne. Otázka zmien ústavy sa týka rigidnosti ústavy ako celku, pretože odňatím právomoci ústavnému súdu, NR SR neguje aj ďalšie tu formulované závery: NR SR nerešpektuje, že existujú časti ústavy, ktoré majú väčší význam ako iné časti, čo otvára potencionálne cestu k nahradeniu ústavy inou ústavou, pretože každá časť ústavy je predmetom dispozície parlamentu – 90 poslancov. Čo je všakpodstatnejšie, NR SR zbavuje ľud možnosti reálne rozhodnúť s konečnou platnosťou o ústavnej zmene. Práve druhý dôsledok je kľúčový a to z viacerých rovín. Slovensko nie je štátom, kde sa uplatňuje suverenita parlamentu ako v štátoch Commonwealthu. Slovenská ústava vychádza z francúzskej radikálnej formy demokracie – suverénom je ľud (a nie parlament) a ústava rozlišuje medzi priamou a nepriamou formou demokracie, pričom je preferovaná priama forma, ak by mal nastať konflikt medzi ľudom a jeho zástupcom.
Práve existencia ústavy je dôkazom narušenia jednoty medzi vôľou ľudu a vôľou parlamentu. Parlament a ľud sú dve rozdielne entity a vyjadrenia demokracie. Povedané inak, nie každá vôľa parlamentu bez ohľadu na to, či koná ako zákonodarca alebo delegovaný ústavodarca, je automaticky aj vôľa ľudu. Práve pri zmene ústavy nestačí len vôľu ľudu prezumovať, ale ju aj reálne odkontrolovať, čo sa dá priamym zapojením ľudu do rozhodovacieho procesu. Ústava patrí ľudu a nie parlamentu. Preto je predmetný návrh ústavného zákona v rozpore s demokraciou ako aj suverenitou ľudu, ktoré tvoria podľa ústavného súdu práve tú časť ústavy, ktorá je nemeniteľná.
Predmetná novela ústavy predstavuje významný regres v porovnaní so statusom quo. Dôvodom je to, že eliminuje právomoc ústavného súdu kontrolovať súlad ústavných zmien, de facto popiera existenciu dôležitejších častí ústavy, ako aj zbavuje ľud rozhodnúť o legitimite pre ústavnú zmenu, čím konštituuje NR SR do úlohy jediného orgánu, ktorý môže rozhodnúť o ústavnej zmene bez potreby konzultovať ľud, resp. podliehať externej kontrole zo strany ústavného súdu. Vylepšenie ústavy a legitímnu zmenu by predstavovalo, ak by hoci aj NR SR zabránila ústavnému súdu posudzovať súlad ústavných zákonov s ústavou, ale zároveň by sa ústava doplnila o mechanizmus, ktorý by sťažoval prijatie ústavných zmien. Do úvahy pripadá niekoľko možností, ktoré sú všeobecne známe a osvedčené: mechanizmus obligatórneho referenda pri schvaľovaní ústavnej zmeny; nemožnosť ústavných zmien enbloc ale len v jednej oblasti; časové rozpätie niekoľkých rokov medzi návrhom ústavnej zmeny a jej schválením s participáciou ľudu; obligatórne rozpustenie NR SR s povinnosťou novej NR SR potvrdiť schválenú ústavnú zmenu; preventívna kontrola ústavnej zmeny zo strany ústavného súdu; určenie vnútornej hierarchie ústavných noriem s tým, že určité časti ústavy by bolo možné meniť len sťaženým spôsobom a ústava by obsahovala niekoľko takýchto režimov (čím dôležitejšia časť ústavy, tým komplikovanejší proces zmeny). Z tohto pohľadu predmetná ústavná zmena predstavuje hlboký regres, z čoho je možné usúdiť, že táto zmena nie je legitímna a je v rozpore s komparatívnymi snahami, čím viac zapájať ľud do podstatných ústavných zmien v štátoch (napr. v súčasnosti prebiehajúci ústavodarný proces v Čile). NR SR si zoberie všetko, ale nenechá nič.
Vláda v rozpore so svojimi proklamáciamicelkom odignorovala otázku ako vylepšiť tú časť ústavy, ktorá je podľa mnohých tou najdôležitejšou – čo, kedy ale hlavne ako sa môže v ústave meniť. Namiesto toho, aby sa vytvorili podrobné pravidlá, ako pristupovať k zmene ústavy, ktorých diskusiu rozvíril ústavný súd nálezom PL. ÚS 21/2014, tak sa do budúcnosti má vytvoriť len jediné a najhoršie riešenie: výlučne NR SR môže dopĺňať a meniť ústavu. Som presvedčený, že o krátkozrakosti a nebezpečenstve tohto pravidla sa presvedčíme už v blízkej budúcnosti.
[1]Ak niekto namieta technické prekážky, ako napr. formulovať otázky v referende či zabezpečiť vykonateľnosť referenda zo strany predsedu NRSR, tak existuje jednoduchý recept: doplniť zákon č. 180/2014 Z.z. o ustanovenie, že prílohou referendovej otázky môže byť návrh právneho predpisu, ktorý v prípade schválenia v referende predseda parlamentu je povinný vyhlásiť do 3 dní ako schválený zákon bez potreby akejkoľvek autorizácie. Celkom inou otázkou je kvórum pre platnosť referenda, ktoré by malo byť znížené na úroveň priemernej účasti vo všetkých voľbách na Slovensku, aby bolo aj reálne splniteľné.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.