Barbora F.
Nesprávne konanie zo strany policajtov a prokurátorov a justičné omyly v USA
V tomto článku si najprv ukážeme štatistiku ohľadom hlavných faktorov, ktoré viedli k nespravodlivým odsúdeniam v USA. Potom sa zameriam na jeden z týchto faktorov, a to na nesprávne konanie, najmä zo strany policajtov a prokurátorov, ktorému sa budem venovať na podklade zverejnenej americkej správy z roku 2020, ktorá má názov Government Misconduct and Convicting the Innocent: The Role of Prosecutors, Police and Other Law Enforcement. Táto správa vychádza z analýzy 2 400 prípadov rehabilitácií uvedených v The National Registry of Exonerations.
Na stránke The National Registry of Exonerations - https://www.law.umich.edu/special/exoneration/Pages/ExonerationsContribFactorsByCrime.aspx sa uvádza, že od roku1989 v USA prebehlo (ku dňu 26. 3. 2021)2755 rehabilitácií,pričom sa v rámci týchto prípadov:
- nesprávna identifikácia očitým svedkom objavila v 28 %,
- krivá prísaha, alebo falošné obvinenie objavili v 60 %,
- falošné doznanie objavilo v 12 %,
- falošný, alebo zavádzajúci forenzný dôkaz objavili v 24 %,
- nesprávne konanie (najmä zo strany polície a prokuratúry) objavilo v 55 %.
Americká organizácia Innocence Project, ktorá sa zaoberá rehabilitáciami nespravodlivo odsúdených, a to na podklade testov DNA a reformami v oblasti justície, na svojej stránke https://innocenceproject.org/dna-exonerations-in-the-united-states/ uvádza, že od roku 1989 prebehlo v USA 375 rehabilitácií na základe testov DNA, pričom z týchto 375 prípadov:
- 69 % obsahovalo nesprávnu identifikáciu očitým svedkom,
- 43 % obsahovalo nesprávny forenzný dôkaz,
- 29 % obsahovalo falošné doznanie,
- 17 % obsahovalo nepravdivé výpovede väzenských informátorov.
Hlavné kategórie nesprávneho konania zo strany policajtov a prokurátorov vyplývajúce z americkej správy
V úvode sme si predstavili hlavné faktory, ktoré podľa štatistík vedú k nespravodlivým odsúdeniam v USA. V ďalšej časti sa zameriam na hlavné kategórie nesprávneho konania (najmä zo strany policajtov a prokurátorov), a to na podklade zistení vyplývajúcich z vyššie uvedenej americkej správy. Podľa údajov The National Registry of Exonerations, nesprávne konanie (najmä zo strany policajtov a prokurátorov) je v rámci vedúcich príčin justičných omylov, na druhom mieste. Na stránke registra https://www.law.umich.edu/special/exoneration/Pages/ExonerationsContribFactorsByCrime.aspx môžeme vidieť aj podrobnejšie štatistiky s ohľadom na jednotlivé druhy trestných činov. Z týchto štatistík vyplýva, že nesprávne konanie zo strany policajtov, prokurátorov a iných orgánov (official misconduct) sa objavilo:
- v prípadoch sexuálneho zneužívania detí v 43 %,
- v prípadoch sexuálnych útokov v 39 %,
- v prípadoch vrážd v 72 %,
- v prípadoch držby, alebo predaja drog v 44 %,
- v prípadoch ostatných trestných činov v 45 %.
Vyššie zmienená americká správa z roku 2020, ktorá má názov Government Misconduct and Convicting the Innocent: The Role of Prosecutors, Police and Other Law Enforcement a je zverejnená na stránke The National Registry of Exonerations:http://www.law.umich.edu/special/exoneration/Documents/Government_Misconduct_and_Convicting_the_Innocent.pdf, popisuje jednotlivé druhy nesprávneho konania, najmä zo strany policajtov a prokurátorov,ktoré prispeli k odsúdeniu nevinných ľudí v USA. Vychádza pritom z analýzy 2400 prípadov rehabilitácií uvedených v The National Registry of Exonerations. Niektoré z uvedených nesprávnych konaní sú úmyselné, niektoré nie. Správa tiež upozorňuje na to, že kvôli nedostatku dát sa systematicky neskúmalo nesprávne konanie zo strany advokátov, ktoré sa prejavuje neadekvátnou, neúčinnou obhajobou a nesprávne konanie zo strany sudcov, ktoré sa tiež podieľajú na nespravodlivých odsúdeniach (s. 10). Tu sa zároveň konštatuje, že najčastejšie sa nesprávne konanie objavilov prípadoch vrážd (72 %).
Správa poukazuje na týchto 5 hlavných kategórií nesprávneho konania (sú uvedené v chronologickom poradí od počiatočného vyšetrovania až po odsúdenie) – s. 11:
1. ovplyvňovanie svedkov
2. nesprávne konanie v rámci výsluchov
3. vyfabrikovanie dôkazov
4. zatajovanie dôkazov v prospech obžalovaných – ide o najčastejší typ nesprávneho konania, ktorý sa objavil v 44 % všetkých rehabilitácií
5. nesprávne konanie pred súdom
Na s. 10 sa uvádza, že nesprávne konanie orgánov prispelo k nespravodlivým odsúdeniam v 54 % rehabilitácií.Na s. 4 sa konštatuje, že:
- policajti boli zodpovední za nesprávne konanie v rámci výsluchov, za väčšinu ovplyvňovania svedkov, vyfabrikovanie dôkazov, za to, že zatajili dôkazy v prospech obžalovaných a dopustili sa krivej prísahy na súde
- prokurátori sa dopustili nesprávneho konania, ktoré spočívalo v tom, že vo veľa prípadoch ovplyvňovali svedkov, ďalej nesprávne konali v rámci súdnych pojednávaní a boli zodpovední za väčšinu zatajovania dôkazov v prospech obžalovaných.
Teraz si bližšie predstavíme jednotlivé typy nesprávneho konania zo strany policajtov, prokurátorov a forenzných analytikov, kde si takéto konanie ukážeme aj v rámci konkrétnych prípadov rehabilitovaných osôb.
1. Ovplyvňovanie svedkov (witness tampering)
Na s. 63 správa v rámci tejto problematiky uvádza, že ovplyvňovanie svedkov(obyčajne zo strany policajtov), sa objavilo v 17 % rehabilitácií -orgány tuovplyvňovali svedkov k poskytnutiu falošného dôkazu, alebo k zamlčaniu správneho dôkazu (409 z 2400 prípadov).
Na s. 63 – 64 sa upozorňuje na to, že existuje viacero foriem ovplyvňovania svedkov, ale všetky spadajú do dvoch základných typov nesprávneho konania zo strany OČTK:
„Hrozby -v 4 % rehabilitácií, orgány používali hrozby k tomu, aby donútili svedkov zmeniť ich svedectvo (130 z 2400 prípadov). Svedkom bolo povedané, že ak nebudú spolupracovať oni, alebo ich blízki príbuzní, budú obvinení z trestných činov, dostanú trest väzenia, ..., prídu o starostlivosť o deti atď.Všetci svedkovia, ktorí sa podriadili týmto hrozbám, vedeli, že boli podvedení... budˇ klamaním, alebo úmyselným zatajením dôkazu v prospech obhajoby.
Manipulácia- v 13 % rehabilitácií, orgány skreslili svedeckú výpoveď bez použitia hrozieb (305 z 2400 prípadov). Niektorí svedkovia boli korumpovaní, aby zmenili svoju výpoveď, na základe toho, že im bola sľúbená zhovievavosť v ich vlastných trestných veciach, alebo prijali iné benefity: privilégiá vo väzení, prepustenie z väzby, drogy, peniaze, atď. Ostatní boli oklamaní falošným dôkazom o vine obžalovaných, alebo boli vlákaní do pozície, že si mysleli, že videli veci, ktoré sa nestali. Niektorí boli jednoducho požiadaní, aby klamali (alebo, aby si nechali pravdu pre seba) a oni súhlasili, že to urobia. Niektorí svedkovia, ktorí boli vmanipulovaní k tomu, aby podali falošné svedectvo si to neuvedomili, iní áno.“.
Ovplyvňovanie svedkov sa najčastejšie objavuje medzi najhoršími násilnými trestnými činmi - v prípadoch vrážd (23%) a v prípadoch sexuálneho zneužívania detí (28%).
Na s. 67 správa definuje ovplyvňovanie svedkov ako„úmyselné a úspešné úsilie prinútiť svedka k podaniu nepravdivého dôkazu, alebo k zatajeniu skutočného dôkazu.“. Uvádza k tomu aj tieto konkrétne prípady:
- Prípad Juana Johnsona,v rámci ktorého policajt hrozil očitému svedkovi obvinením z vraždy, ak odmietne identifikovať Johnsona na hlavnom pojednávaní v roku 1991 v Chicagu. Johnson bol odsúdený na 30 rokov. V roku 2004 bol rehabilitovaný.
- Prípad Debry Brownovej, kde policajt v rámci prípravy na proces vo veci vraždy v Utahu v roku 1995, hovoril so svedkom, ktorý krátko po vražde videl muža so zbraňou a veľkou hotovosťou, a povedal mu,,aby mlčal ak vie, čo je pre neho dobré.“. D. Brownová bola v roku 1995 odsúdená na doživotie a v roku 2013 bola rehabilitovaná.
- V prípadeSamiho Leku, policajti robili nátlak na váhavú dvojicu, aby identifikovala Leku, pričom obom povedali, že oni vedia, že Leka je vrah a tiež povedali manželke, že jej manžel už identifikoval Leku. Leka bol odsúdený v roku 1990 na 20 rokov. V roku 2002 bol rehabilitovaný.Tu autori správy konštatujú, že aj používanie klamstiev, presviedčanie, alebo donucovanie svedkov k výpovediam je nesprávnym konaním, ak sa policajti pritom nezaujímajú o to, čo svedok v skutočnosti videl.
Na s. 26 správa v súvislosti s problematikou svedeckých výpovedí upozorňuje nanesprávnu identifikáciu zo strany očitých svedkov, ktorá ako sme videli, patrí medzi vedúce faktory, ktoré sa podieľajú na nespravodlivých odsúdeniach v USA. Autori správy preto hovoria o nutnosti zlepšenia procedúr v rámci identifikácie očitými svedkami, s cieľom redukciejustičných omylov a nesprávneho konania v rámci identifikačných postupov. Do roku 2020, 31 štátov USA reformovalo svoju metodiku v súvislosti s identifikáciami. Americká organizácia Innocence Project v tejto súvislosti, na svojej stránke https://innocenceproject.org/eyewitness-identification-reform/popisuje spôsob, ako zvýšiť presnosť identifikácie zo strany očitých svedkov. Problematike nesprávnej identifikácie zo strany očitých svedkov sa venujú aj tieto zaujímavé články zverejnené na stránke registra https://www.law.umich.edu/special/exoneration/Pages/Eyewitness-Identifications.aspx.
2. Nesprávne konanie v rámci výsluchov
Na s. 64 sa uvádza, že 12 % rehabilitovaných sa falošne doznalo ku zločinom, za ktoré boli odsúdení (292 z 2400 prípadov), pričom to zvyčajne urobili v dôsledku tlaku polície. Dozvedáme sa tu tiež, že „Niektoré typy tlaku a klamstiev, ktoré môžu byť nesprávnym konaním... sú povolené v rámci výsluchov podozrivých, podľa všetkého na základe teórie, že keďže vinní podozriví majú očividné a závažné motívy klamať o svojej vine, polícia musí pripustiť – v rámci hraníc – zastrašovanie, úskoky a klamstvá, aby zistila pravdu. Polícia však niekedy prekročí tieto hranice a dopustí sa nesprávneho konaniav rámci výsluchov. Toto urobili (ako vieme)v 57 % rehabilitácií, kde sa objavili falošné doznania(false confessions) (165 z 292 prípadov); tri štvrtiny týchto rehabilitácií sa týkali vrážd (126 zo 165 prípadov). V takmer dvoch tretinách prípadov, v ktorých nesprávne konanie polície viedlo k falošným doznaniam, polícia použila fyzické násilie, alebo sa ním vyhrážala (105 zo 165 prípadov). Polovica zo všetkých rehabilitácií v USA, v ktorých boli doznania vynútené násilím, sa objavila v Chicagu, kde bolo násilie použité k získaniu viac než dvoch tretín falošných doznaní v rehabilitáciách (52 zo 75 prípadov); na zvyšok krajiny pripadala menej než štvrtina (53 z 217 prípadov).“.
Klamstvá, sľuby a hrozby
Na s. 14 správa upozorňuje na to, že v USA sú v rámci výsluchov niektoré klamstvá, sľuby a hrozby povolené, niektoré sú však zakázané.Väčšina nesprávneho konania v rámci výsluchov pozostáva zo zakázaných lží, sľubov a hrozieb.
Vyšetrovatelia v USA môžu pri výsluchoch klamať ohľadom faktov, ktoré sa týkajú vyšetrovania (napr. “našli sme vaše odtlačky prstov“),ale nemôžu klamať ohľadom zákona (napr. “dostanete trest smrti“). Dávať vágne sľuby, je povolené (napr. “ak sa doznáte, môžeme vám pomôcť“), ale konkrétne sľuby povolené nie sú (napr. “ak sa doznáte, prokurátor nebude žiadať trest smrti“). Správa tu ďalej upozorňuje, že „V 20 % rehabilitácií, kde sa objavili falošné doznania, polícia klamala ohľadom zákona, alebo ohľadom prisľúbenia následkov, ktoré nemohla zaručiť. Polícia môže hroziť väzbou, v prípade, že podozrivý sa nedozná...a prokurátori môžu hroziť obžalobou niekomu, kto nespolupracuje. Hrozby proti tretím stranám sú však zakázané – napr. že zadržia partnera, alebo dieťa podozrivej osoby... Hrozby proti tretím stranám boli použité v 8 % rehabilitácií, kde sa objavili falošné doznania.“.
K povoleným výsluchovým praktikám v USA
Na s. 14 sa poukazuje na to, že ajniektoré povolené výsluchové praktiky prispievajú k vzniku falošných doznaní. K takýmto povoleným výsluchovým praktikám patria:
- povolené sľuby a hrozby,
- klamanie ohľadom vyšetrovania,
- oboznámenie podozrivého s detailmi zločinu,
- vypočúvanie mladistvého bez rodiča, alebo poručníka.
Jedna, alebo viaceré z týchto taktík, prispeli k 70 % falošných doznaní, pričom„V tretine rehabilitácií, kde boli doznania zo strany spoluobžalovaného, sa rehabilitovaná osoba tiež doznala, vo zvyšku nie...všetky falošné doznania – zo strany spoluobžalovaných, ako aj zo strany rehabilitovaných osôb – prispeli k odsúdeniam v 21 % rehabilitácií.“(s. 14).
PRÍPADY FRANKA STERLINGA, BOBBYHO JOHNSONA A EDWARDA BAKERA
Na s. 78 sa uvádza, že násilie a iné typy zlého správania zo strany vyšetrovateľov v rámci výsluchov, vyústili do 165 falošných doznaní, ktoré urobili rehabilitované osoby – 7 % zo všetkých rehabilitácií (165 z 2 400 prípadov), 57 % z tých s falošnými doznaniami (165 z 292 prípadov). Na s. 78 – 80 sa v tejto súvislosti poukazuje na tieto dva prípady.
V prvom prípade vraždy z roku 1988, Frank Sterling spočiatku trval na svojej nevine a nechcel sa doznať. Neskôr bol zhypnotizovaný a vyšetrovatelia mu začali klamať o tom, že majú dôkazy proti nemu, pričom mu ukazovali fotky obete z miesta činu a hovorili mu detaily ohľadom vraždy, o ktorých nemal poňatia. Následne policajti nahrali na video 20 minútové doznanie Sterlinga. V tejto súvislosti jedôležité dodať, že nenahrali výsluch, ktorý tomu predchádzal. Správa upozorňuje na to, že o taktikách, ktoré použili vyšetrovatelia v tomto prípade, je síce známe, že môžu viesť k vzniku falošných doznaní, ale nepredstavovali nesprávne konanie (misconduct) - s. 79.Tu autori správy odkazujú aj na tieto zaujímavé odborné články autorít, venujúce sa problematike falošných doznaní, ktoré ako sme videli, patria medzi vedúce príčiny justičných omylov v USA, pričom tu je potrebné zdôrazniť, že falošné doznania sa dejú na celom svete: SAUL KASSINet al., Police-Induced Confessions: Risk Factors and Recommendations, ktorý je dostupný tu:https://web.williams.edu/Psychology/Faculty/Kassin/files/White%20Paper%20-%20LHB%20(2010).pdf a SAUL KASSIN, False Confessions: Causes, Consequences, and Implications for Reform, ktorý je zverejnený tu: https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/2372732214548678.Záverom tejto časti len dodám, že v roku 2010 bol Sterling rehabilitovaný na základe testov DNA.
V prípade 16 ročného Bobbyho Johnsona išlo o vraždu ženy z roku 2006. Polícia začala vypočúvať 16 ročného B. Johnsona bez prítomnosti rodičov. Johnsonovi sa začal vyšetrovateľ Clarence Willoughby vyhrážať trestom smrti, ak sa nedozná. Povedal Johnsonovi, že ak sa nedozná, nikdy viac neuvidí svoju rodinu a oklamal ho, že polícia má fyzický dôkaz, ktorý ho spája so zločinom. Nakoniec policajti nahrali Johnsonovo doznanie, ktoré si spolu s policajtmi predtým nacvičil. O niekoľko dní neskôr balistické testy dokázali, že Johnsonovo doznanie bolo nekonzistentné s fyzickým dôkazom, a preto mu policajti povedali, že musí “opraviť“ svoje doznanie, aby dostal nižší trest, v dôsledku čoho Johnson urobil druhé, opravené nahrané doznanie. Johnson urobil dohodu o vine a treste a bol odsúdený na 38 rokov. V roku 2015 bol rehabilitovaný. Správa tu poukazuje na tieto skutočnosti: polícia v tomto prípade predstierala, že urobila s Johnsonom “dohodu o vine a treste“(tú však môžu urobiť len prokurátori),klamala ohľadom zákona (v skutočnosti totiž Johnsonovi ako mladistvému nehrozil trest smrti) a hrozila mu, že už nikdy neuvidí svoju rodinu. Autori správy tu upozorňujú, že všetky tieto praktiky sú zakázané a môžu viesť k sankcionovaniu polície a vylúčeniu doznaní ako dôkazov(s. 80).
Na s. 80–81 sa uvádza, že falošné doznania sa objavili v 12 % známych rehabilitácií (292 z 2 400 prípadov). Takmer 70 % falošných doznaní v známych prípadoch rehabilitácií, sa objavilo v prípadoch vrážd (204 z 292 prípadov). Väčšina falošných doznaní v prípadoch rehabilitácií bola získaná donucovacím nesprávnym konaním v rámci výsluchov, celkovo 57 % (s. 82).
Fyzické násilie, alebo hrozba bezprostredného násilia, predstavuje najbežnejší typ nesprávneho konania v rámci výsluchov, ktorého výsledkom sú falošné doznania, pričom tento typ sa objavil v 64 % výsluchov, kde sa vyskytlo nesprávne konanie (105 zo 165 prípadov) - s. 83. Tu sa tiežuvádza prípad Edwarda Bakera, ktorého pri výsluchu policajti v Illinois priviazali k stoličke a bili palicami.
Na s. 26 autori správy konštatujú, že je potrebné prijať reformy na zredukovanie nesprávneho konania zo strany OČTK. Tu hovoriaaj o dôležitosti nahrávania celých výsluchov, nakoľko považujú nahrávanie celých výsluchov za najefektívnejší prostriedok na zabránenie vzniku falošných doznaní a nesprávneho konania v rámci výsluchov.
Americká organizácia Innocence Project, ktorá tiež upozorňuje na dôležitosť takejto reformy, na svojej stránke uvádza, že medzi štáty, ktoré požadujú nahrávanie výsluchov patria: Alaska, Colorado, Connecticut, Illinois, Indiana, Kansas, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Jersey, New Mexico, New York, North Carolina, Oklahoma, Oregon, Texas, Utah, Vermont, Virginia, Washington D.C. a Wisconsin - https://innocenceproject.org/false-confessions-recording-interrogations/.
Videli sme, že nevinní ľudia môžu urobiť falošné doznania. Nevinní ľudia však môžu urobiť aj dohody o vine a treste (guilty pleas), čo je taktiež problém. Tu sa preto žiada uviesť niekoľko dôležitých skutočností. Viaceré americké organizácie upozorňujú na to, že dohody o vine a treste robia aj nevinní ľudia preto, aby si znížili tresty. Správa konštatuje, že v USA boli dohody o vine a treste uplatnené v prinajmenšom 95 % trestných rozsudkov (s. 18).Organizácia Innocence Project v rámci svojho článku z roku 2018https://innocenceproject.org/guilty-plea-problem-website-re-launch-today/uvádza, že podľa The National Registry of Exonerations, 18 % rehabilitovaných osôb urobilo dohodu o vine a treste.Tu zároveň dodáva, žetoto percento reprezentuje len málo šťastných ľudí, ktorí urobili dohodu o vine a treste a boli schopní dosiahnuť zvrátenie svojich rozsudkov, nakoľko toto je obzvlášť ťažké dosiahnuť v prípadoch, kde boli urobené dohody o vine a treste. Preto si aj Innocence Project v tejto súvislosti kladie pálčivú otázku: koľko nevinných ľudí v USA urobilo dohodu o vine a treste preto, aby dosiahli nižší trest?
3. Vyfabrikovanie dôkazov
Na s. 15 sa uvádza, že vyfabrikovanie dôkazov sa objavilo v 10 % prípadov, konkrétne v týchto 3. podobách:
· Forenzný podvod(forensic fraud), ktorý sa tu definuje ako „vedomé falšovanie forenzného dôkazu s cieľom napomôcť odsúdeniu obžalovaného“, sa objavil v 3 % rehabilitácií, pričom tento podvod spáchali zvyčajne forenzní analytici. Vo viac než tretine prípadov analytici urobili záznam o tom, ženapr. vlasy, krv, sliny, či spermie obžalovaných sa zhodovali, alebo boli konzistentné s tými, ktoré sa našli na mieste činu, hoci v skutočnosti testy dokázali opak. V približne štvrtine prípadov, forenzní svedkovia prehlásili, že obžalovaní mohli byť zdrojom krvi, odtlačkov prstov, alebo spermií z miesta činu, po tom ako forenzné testy ukázali, žeto bolo nemožné. Správa na s. 99 konštatuje, že forenzný podvod sa objavil v 75 z 2 400 prípadov rehabilitácií. V 83 % týchto prípadoch podvod spáchali forenzní analytici, vrátane dvoch prípadov, v ktorých sa prokurátor tiež podieľal na podvode (62 zo 75 prípadov). V 16 % prípadov spáchali forenzný podvod policajti (12 zo 75 prípadov), vrátane dvoch prípadov, na ktorých sa podieľal aj prokurátor. V jednom prípade spáchal forenzný podvod prokurátor sám.
V tejto súvislosti je potrebné rozlišovať forenzný podvod od nekorektného forenzného dôkazu, ktorý nebol dôsledkom úmyselného falšovania dôkazu. Falošný, alebo zavádzajúci forenzný dôkaz prispel k štvrtine preukázaných nespravodlivých odsúdení (590 z 2 400 prípadov). Vo väčšine týchto prípadov forenzní experti pochybili, alebo spoliehali na vedecké postupy, alebo presvedčenia, ktoré boli neskôr zdiskreditované (s. 98). V ostatných prípadoch pracovníci síce konali nesprávne, ale nešlo z ich strany o podvod –najčastejšie zatajili forenzné informácie, ktoré mohli pomôcť obžalovaným (s. 99).
· Falošné zločiny, ktoré boli políciou vyfabrikované v 5 % rehabilitácií, kde policajti podstrčili dôkazy na miesto činu a tvrdili, že ich tam našli (napr. drogy alebo zbrane), alebo falošne tvrdili, že podozriví na nich zaútočili, čo sa stalo zvyčajne vtedy, keď chceli zakryť vlastné násilie proti týmto obžalovaným.
· Vyfabrikované doznania(fabricated confessions)sa objavili v asi 2 % rehabilitácií, kde policajti vyfabrikovali doznania obžalovaných, ktorí sa v skutočnosti nedoznali (s. 16). Na s. 103 sauvádza, že 12 % rehabilitácií obsahovalo falošné doznania (292 z 2 400 prípadov). V 12 % rehabilitácií, kde sa objavili falošné doznania, sa obžalovaní vôbec nedoznali (36 z 292 prípadov).
Správa tu poukazujeaj na prípad Omara Aguirre, ktorého polícia vypočúvala v prípade vraždy v Chicagu v roku 1997. Aguirre nevedel po anglicky ani písať, ani čítať. Policajti mu na závervýsluchu povedali, že ak chce ísť domov, musí najprv podpísať dokument v angličtine. On to bez prečítania podpísal a na procese tento dokument predložili ako jeho doznanie.
Vo veľkej väčšine prípadov rehabilitácií, kde sa objavili vyfabrikované doznania, polícia vyfabrikovala ústne doznania (31 z 36 prípadov) – s. 103. Tak to bolo aj v prípadeRoberta Haysa, ktorý zavolal políciu v roku 1992, pretože počul, že jeho 8 ročná dcéra povedala polícii, že ju otec znásilnil. Otec toto obvinenie odmietol, pričom jeho dcéra neskôr svoje tvrdenie niekoľkokrát odvolala s tým, že ju matka donútila k tomu, aby obvinila otca. Detektív však pred súdom svedčil, že Hays sa doznal k zločinu. Hays bol následne odsúdený na doživotie. V roku 2007 sudca zistil, že detektív klamal a vymyslel si doznanie, a že Hays bol nevinný, v dôsledku čoho bol Hays okamžite prepustený (s. 103).
4. Zatajovanie dôkazov v prospech obžalovaných
Na s. 65sa uvádza, že
zatajovanie dôkazov v prospech obžalovaných je najčastejšou kategóriou
nesprávneho konania a objavilo sa v
44 % všetkých rehabilitácií, t. j. v 1 064 z 2 400
prípadov. Dôkazy v prospech obžalovaných zatajujú policajti aj prokurátori.
Od prokurátorov sa pritom požaduje, aby odkryli všetky dôkazy v prospech
obžalovaných. Majú teda povinnosť prezradiť obhajobe dôkazy v prospech
obžalovaných.
Na s. 16 sa konštatuje, že zatajovanie dôkazov v prospech obžalovaných sa objavilo v 61 % prípadov vrážd a napr. v 27 % prípadov sexuálneho zneužívania detí. Na s. 16 -17 sa tiež dozvedáme, že:
- prokurátori zatajovali takéto dôkazy v 73 % prípadov, kde sa takéto konanie objavilo,
- policajti zatajili takéto dôkazyv 33 % prípadov,
- forenzní analytici tak urobili v 6 % prípadov,
- v 13% boli zatajené fyzické predmety ako oblečenie, zbrane a pod.
HLAVNÉ KATEGÓRIE ZATAJENÝCH DÔKAZOV, KTORÉ BOLI V PROSPECH OBŽALOVANÝCH (s. 17 – 18 Správy)
Autori správy uvádzajú, že medzi hlavné kategórie zatajených dôkazov v prospech obžalovaných patria:
· Nabádanie k svedectvu proti rehabilitovanej osobe - bolo zatajené v 21 % rehabilitácií. Na s. 122 sa píše, že nabádanie k svedectvu môže mať podobu sľubov, alebo hrozieb. Napríklad v prípade Adama Mirandu, kde sa jednalo o vraždu, bolo korunnému svedkovi obžaloby povedané, že ak nebude svedčiť proti obžalovanému, on sám bude obžalovaný. Najčastejšie má zatajené nabádanie k falošnému svedectvu podobu dohody s prokurátorom (deal), o tom, že sa zamietnu, alebo zmiernia obvinenia proti svedkom (svedok pritom môže byť spoluobžalovaný za rovnaký trestný čin ako rehabilitovaná osoba, alebo môže čeliť obvineniam, ktoré s týmto trestným činom nesúvisia).
V prípade procesu s Michaelom Hushom z roku 2001, ktorý sa týkal vraždy, spoluobžalovaný krivo svedčil, že Hash a tretí obžalovaný zastrelili obeť – ukázalo sa totiž, že urobil tajnú dohodu s prokurátorom o zmiernení jeho vlastného obvinenia z vraždy 2. stupňa a trestu na 6 rokov a 8 mesiacov. V tomto prípade krivo svedčil aj väzenský informátor, ktorý povedal, že Hash sa mu vo väzbe doznal k vražde – obhajobe pritom nebolo povedané, že informátor mal dohodu s prokurátorom, o znížení trestu z 15 na 5 rokov a že tento informátor podobne svedčil proti ďalším, prinajmenšom 20. obžalovaným.
Problematike výpovedí väzenských informátorov sa na stránke registra venuje tento zaujímavý článok z roku 2015: https://www.law.umich.edu/special/exoneration/Pages/Jailhouse-Informants.aspx, kde sa uvádza, že 8 % všetkých rehabilitovaných osôb uvedených v The National Registry of Exonerations, bolo odsúdených sčastina základe nepravdivých výpovedí väzenských informátorov(máj 2015).
Autori správy konštatujú, že niekedy sú svedectvá finančne motivované. Tak to bolo aj v prípade procesu s Johnom Thompsonom v roku 1985, ktorý sa týkal vraždy. Svedok tu svedčil, že počul, že sa Thompson priznal k vražde, pričom sa neskôr ukázalo, že prokurátor zatajil odmenu 15 000 dolárov, ktorú získal tento svedok za svoje svedectvo od rodiny obete (s. 123).
Záverom tejto časti pripomínam, že podľa štatistiky The National Registry of Exonerations, sa v 60 % rehabilitácií objavila krivá prísaha alebo falošné obvinenie zo strany svedkov obžaloby, v dôsledku čoho ide o hlavný faktor, ktorý prispieva k justičným omylom v USA.
· Nekonzistentné výpovede zo strany svedkov obžaloby –výpovede ktoré boli v rozpore s ich svedectvami pred súdom,boli zatajené v 14 % rehabilitácií. V tejto súvislosti sa na s. 123 poukazuje na prípad Jamesa Haleyho, ktorý bol odsúdený za vraždu v roku 1972 po tom, ako priateľka obete a spolubývajúca obete svedčili, že videli Haleya v susedstve, v čase zločinu. Priateľka obete tiež svedčila, že videla Haleya, ako spáchal vraždu. Haley bol odsúdený na doživotie. Po 34. rokoch sa zistilo, že obžaloba zatajila správy, o tom, že obe ženy pôvodne povedali polícii, že Haleyho viac ako mesiac nevideli.
· Trestný register a história nečestnosti svedkov obžaloby - boli zatajené v 4 % rehabilitácií. Na s. 123 sav rámci tejto problematiky upozorňuje naprípad odsúdenia Gerarda Sandoval-Gonzaleza, kde sa neskôr zistilo, že obhajobe nebolo povedané, že federálny agent, ktorý svedčil proti Sandoval-Gonzalezovi, falšoval podpis svojho vedúceho v správe v inom prípade.
· Forenzné testy v prospech obžalovaných - boli zatajené v 6 % rehabilitácií, vrátane tých, ktoré presvedčivo dokazovali nevinu rehabilitovaných osôb (s. 18).Tuspráva zmieňuje prípad vraždy z roku 2000, kde boli obžalovaní: Kenneth Kagonyer, Robert Wilcoxson, Larry Williams, Jr., Damian Mills a Teddy Isbell z North Carolina. V tomto prípade sa pred súdnym pojednávaním robili testy DNA z vreckoviek a rukavíc, ktoré zanechali páchatelia a tieto testy dokázali, že žiadny z obžalovaných nemal účasť na zločine, pričomobžaloba tento dôkaz zatajila (s. 124). Všetci boli odsúdení a v rokoch 2011 – 2015 boli rehabilitovaní.
· Alternatívni podozriví boli zatajení v 12 % všetkých rehabilitácií – v 20 % rehabilitácií ohľadom vrážd(123 zo 608 prípadov) a v 6 % ostatných prípadov – s.18 a 126.
· Vylúčenie zo strany očitého svedka, tedadôkaz, že očitý svedok povedal, že rehabilitovaná osoba nie je páchateľ - bol zatajený v 2% rehabilitácií(s. 18).
· Alibi bolo zatajené v 1 % rehabilitácií(s. 18).
· Dôkaz o tom, že nebol spáchaný žiadny zločin - bol zatajený v 6 % rehabilitácií(s. 18), pričom vo väčšine prípadov polícia zatajila fakt, že ona sama falošne obvinila obžalovaných. Na s. 127 sa dozvedáme, že vo viac než tretine známych rehabilitácií,bol obžalovaný odsúdený za zločin, ktorý sa vôbec nestal (883 z 2 400 prípadov). V približne 70% rehabilitácií, kde bol zatajený dôkaz o tom, že sa žiadny zločin nestal, polícia podstrčila nevinným obžalovaným drogy (80 zo 112 prípadov) – s. 128.
5. Nesprávne konanie pred súdom
Tento typ nesprávneho konania sa objavil v 23% všetkých rehabilitácií(546 z 2 400 prípadov) – s. 129.Pod takéto konanie spadá(s. 18 - 19):
· Krivá prísaha zo strany policajtov(police perjury), ktorá sa objavila v 11 % pojednávaní s rehabilitovanými osobami. Na s. 129 správa uvádza, že orgány krivo prisahali v 13 % všetkých rehabilitácií (304 z 2 400 prípadov).84 % z prípadov, kde sa objavila krivá prísaha, obsahovalo krivú prísahu zo strany policajtov (256 z 304 prípadov), pričom približne 18 % obsahovalo krivú prísahu zo strany forenzných analytikov a hŕstka obsahovala krivú prísahu zo strany oboch. V 7% všetkých rehabilitácií , policajti klamali ohľadom informácií získaných od niekoho iného. Oveľa častejšie však polícia klamala ohľadom správania sa v rámci vyšetrovania: o tom čo svedok povedal, atď. Najbežnejšie sa krivé prísahy zo strany policajtov týkalisprávania v rámci výsluchov, kde sa doznali nevinní obžalovaní (s. 18). Autori správy tiež pripomínajú, že v jednej z predchádzajúcich častí boli uvedené prípady krivých prísah, kde pracovníci “vyfabrikovali dôkaz“ v podobe napísanej falošnej správy, alebo v podobe krivého svedectva o veciach, o ktorých tvrdili, že ich počuli, alebo videli a tietosilne usvedčovali obžalovaných z trestných činov.Do tejto kategórie spadá väčšina známych krivých prísah zo strany forenzných analytikov, prípady v ktorých policajti krivo svedčili, že obžalovaní sa doznali, hoci sa v skutočnosti nedoznali a prípady v ktorých policajti podstrčili drogy nevinným podozrivým, alebo falošne tvrdili, že boli napadnutí (s. 129 - 130).
Na s. 130 sa poukazuje na prípad Stevena Dewitta, ktorý bol odsúdený za vraždu. Na pojednávaní v roku 1992 policajt klamal, že očitý svedok povedal, že vrah šoféroval vozidlo s dočasnou poznávacou značkou, kde boli čísla v poradí “818“, ako mal Dewitt, keď ho zastavili. 10 rokov po odsúdení Dewitta obhajoba objavila dôkaz, že očitý svedok v skutočnosti povedal, že dočasná poznávacia značka obsahovala čísla “829“ a že polícia zastavila skutočného vraha krátko po zločine, ktorý jazdil na aute, kde dočasná poznávacia značka obsahovala práve čísla “829“, ale navzdory tomu, ho nechala odísť. V roku 2004 bol Dewitt rehabilitovaný.
Autori správy upozorňujú, že zachytili len časť prípadov krivých prísah zo strany polície, nakoľko len málokedy majú prístup k zápisniciam, alebo iným detailným informáciám, týkajúcich sa svedectva pred súdom. V dôsledku toho sa dozvedajú o krivých prísahách pred súdom len ak ide o očividné prípady (s. 19).
· Nesprávne konanie prokurátorov pred súdom
Prokurátori povolili krivú prísahu zo strany svedka v 8% rehabilitácií(neupozornili na to súd) - s. 19. Tu sa tiež uvádza, že najbežnejšími klamstvami sú tie, ktoré sa týkajú výhodného zaobchádzania so svedkom – teda klamstvá týkajúce sa skutočnosti, že svedkovia prijali benefity výmenou za svoje svedectvá.Na s. 132 saupozorňuje na to, že prokurátor má povinnosť predstaviť dôkaz v prospech obžalovaného - v tejto súvislosti, fakt, že svedok obžaloby klamal. Tu sa popisuje prípad, kde forenzný analytik krivo svedčil na pojednávaní s Ulysseom Charlesom v prípade znásilnenia, že v prípade jednej z obetí nezistil žiadne spermie. Prokurátor pritom vedel, že forenzný analytik v skutočnosti našiel spermie, ktoré ale nemohli pochádzať od Charlesa, ale zatajil to.Autori správy uvádzajú, že bežnou formou krivých prísah zo strany svedkov môžu byť klamstvá ohľadom dohôd s prokurátormi (s. 133).
Prokurátori klamali pred súdom v 4% rehabilitácií (s. 19). Ide o prípady, kde bol jasný dôkaz o tom, že prokurátori klamali, preto v skutočnosti môže byť toto percento vyššie. Tu sa tiež uvádza, že asi polovicu klamstiev prokurátorov tvorili klamstvá v záverečnej reči – bežne išlo o prípady, kde prokurátor zopakoval, alebo potvrdil krivú prísahu svedka, o ktorej vedel, ale neupozornil na to - napr.na klamstvo svedka o tom, že nemal žiadnu dohodu s prokurátorom.
Autori správy upozorňujú, že medzi nesprávne konanie prokurátorov pred súdom patria aj nesprávne tvrdenia prokurátorov v záverečných rečiach, alebo pri krížovom výsluchu (s. 19). Prokurátori teda môžu konať nesprávne v rámci pojednávaní aj bez toho, aby klamali. Prokurátori nesprávne argumentovali (bez toho aby klamali)v rámci záverečných rečí v 3 % rehabilitácií.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.