JUDr. Tomáš Sokol, advokát
Možnost tzv. systémové podjatosti monokratického justičního orgánu
Pokus o analýzu aplikace práva v jiné zemi a jiném právním prostředí, než ve kterém autor žije a většinově pracuje, může někomu připadat jako dost odvážný počin, možná dokonce drzost. Najmě, jde-li o tzv. živou kauzu, v níž jsem jako obhájce angažován. Váhal jsem, zda se něčeho podobného mám dopustit, ale téma mi připadá tak lákavé, že jsem neodolal. Polehčující okolností je, že relevantní právní úpravy obou zemích jsou dost podobné, máme shodnou Listinu základních práva a svobod a nadto naše právní systémy prozařuje (jak se říká u nás) judikatura ESLP. Takže snad tak velká troufalost to nebude.
Problém, který považuji za tak silně aktuální, spočívá v možnosti toho, co se v ČR nazývá generální či systémová podjatost (na Slovensku zaujatost¨). Tedy stav, kdy nelze výslovně označit úředníka za zaujatého s obvyklým poukazem na jeho vztah k věci či dotčené osobě a z toho plynoucí pochybnost o nezaujatosti, ale lze mít důvodnou pochybnost o jeho nezaujatosti vzhledem k tomu, jak se chová jeho nadřízený, byť věc přímo nevyřizuje. Nejvyšší správní soud ČR (dále NSS) takto nazývá například vztah, kdy „…úřední osoba je zaměstnancem územního samosprávného celku, který sám má zájem na výsledku řízení“[1]. Jak z dalšího vyplyne, nejde pouze o zaměstnance územního samosprávného celku.
V daném případě mám konkrétně namysli speciálního prokurátora, jehož funkce a postavení je upraveno v § 24a z. č. 154/2001 Z.z.o prokurátorech a právních čekatelích prokuratury ve znění pozdějších předpisů, a který byl do své funkce zvolen dne 5. 2. 2021. Než přistoupím k analýze vysvětlení proč se domnívám, že v konkrétním případě lze hovořit o systémové zaujatosti prokurátorů Úradu špeciálnej prokuratúry díky zaujatosti jejich nadřízeného, je nutno se zmínit o postavení prokurátora v trestním procesu Slovenské republiky podle Tr.poriadku Slovenské republiky.
Podle § 2 odst.5 Tr. por. „Prokurátor v trestnom konaní zastupuje štát.“
Podle odstavce 10 téhož ustanovení: „Orgány činné v trestnom konaní postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktoromnie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie. Dôkazy obstarávajú z úradnej povinnosti. Právo obstarávať dôkazy majú aj strany. Orgány činné v trestnom konaní s rovnakou starostlivosťou objasňujú okolnosti svedčiace proti obvinenému, ako aj okolnosti, ktoré svedčia v jeho prospech, a v oboch smeroch vykonávajú dôkazy tak, aby umožnili súdu spravodlivé rozhodnutie.
Asi není sporu o tom, proč nemůže ve věci rozhodovat soudce, u něhož existují reálné (objektivní či subjektivní) pochybnosti o jeho nezaujatosti. Připomenout lze toliko to, že podle národní i mezinárodní judikatury není třeba zaujatost prokazovat, postačuje toliko přiměřená míra podezření, konkrétně vyjádřená v § 31 odst. 1 Tr.por. , podle něhož:
„ Z vykonávania úkonov trestného konania je vylúčený sudca alebo prísediaci sudca (ďalej len „prísediaci“), prokurátor, policajt, probačný a mediačný úradník, vyšší súdny úradník, súdny tajomník, asistent prokurátora a zapisovateľ, u ktorého možno mať pochybnosť o nezaujatosti pre jeho pomer k prejednávanej veci alebo k osobám, ktorých sa úkon priamo týka, k obhajcovi, zákonnému zástupcovi, splnomocnencom alebo pre pomer k inému orgánu činnému v tomto konaní“.
Požadavek nezaujatosti se stejně jako soudce týká prokurátora, policisty, ale i pomocných osob (§ 25 Tr.por.).
Ve slovenském trestním právu není explicitně zakotvena povinnost prokurátora nést důkazní břemeno jako v českém právu, v němž podle § 2 odst. 5 tr. řádu je státní zástupce v řízení před soudem povinen „…dokazovat vinu obžalovaného“. Účastník řízení s takto definovanou úlohou zřejmě nemusí být nezaujatý. Což, pokud jde o trestní řízení v ČR, již neplatí v jeho předsoudní, přípravné fázi. Podobně dle úpravy v Tr. por. (§ 2 odst. 10) jsou orgány činné v trestnom konání, tedy i prokurátor, povinný„…s rovnakou starostlivosťou objasňovat okolnosti svedčiace proti obvinenému, ako aj okolnosti, ktoré svedčia v jeho prospěch nutně musí být nezaujatý, aby mohl tuto funkci plnit.“ Lze tedy především konstatovat, že pokud je nezaujatost i podmínkou řádného výkonu funkce pomocné osoby, tím spíše to musí platit pro prokurátora, který je nepochybně dominus litis přípravného řízení a je vybaven řadou rozhodovacích pravomocí, které mohou významně zasahovat do práv obviněného. Požadavek na nezaujatost prokurátora v přípravném řízení je tedy srovnatelný s požadavkem na nezaujatost soudce, a podle mého přesvědčení i veškerá judikatura a případně odborná literatura, zabývající se problémem zaujatosti soudce může být vztažena i na prokurátora.
Podle § 2 zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre, ve znění pozdějších předpisů (dále ZoP) je prokuratura „…samostatná hierarchicky usporiadaná jednotná sústava štátnych orgánov na čele s generálnym prokurátorom, v ktorej pôsobia prokurátori vo vzťahoch podriadenosti a nadriadenosti“. Svoji působnost vykonávají prokurátoři podle § 4 lit a) ZoP mimo jiné ….trestným stíhaním osôb podozrivých zo spáchania trestných činov a dozorom nad zachovávaním zákonnosti predzačatím trestného stíhania v rozsahu podľa osobitného zákona a v prípravnom konaní“. Důležité je ustanovení § 6 ZoP, podle kterého je nadřízený prokurátor oprávněn „…vydať podriadenému prokurátorovi pokyn, ako má postupovať v konaní a priplnení úloh“, případně „...vykonať úkony podriadeného prokurátora alebo rozhodnúť, že ich vykoná iný podriadený prokurátor“. Ve vztahu k speciálnímu prokurátorovi tuto obecnou úpravu doplňuje speciální úprava v §55b ZoP, jehož odst. 1 upravuje shodným způsobem působnost prokurátorů Úřadu speciální prokuratury a § 55e ZoP, dle kterého „Špeciálny prokurátor riadi a kontroluje činnosť prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a ostatných osôb určených na plnenie úloh Úradu špeciálnej prokuratúry (ďalej len „osoba určená na plnenie úloh Úradu špeciálnej prokuratúry"). Na plnenie úloh Úradu špeciálnej prokuratúry je špeciálny prokurátor oprávnený vydávať príkazy a pokyny, ktoré sú záväzné pre všetky osoby určené na plnenie úloh Úradu špeciálnej prokuratúry“.
Ustanovení § 4 z.č.154/2001 Z.z. o
prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry ve znění pozdějších
předpisů upravuje hierarchický vztah prokurátorů, přičemž určuje, že „Na čele služobného úradu je vedúci služobného
úradu…“a
definuje, kdo je vedoucím služebního úřadu a stnoví, že jím je i „…špeciálny prokurátor, zástupca špeciálneho okresného prokurátora…“
Podle § 30 lit a) tohoto zákona pak „Vedúci prokurátor je povinný najmä riadiť, organizovať a kontrolovať plnenie služobných povinností jemu podriadených prokurátorov“.
I bez detailního rozboru lze na základě výše uvedeného formulovat dva prvé závěry:
- Požadavek na to, aby neexistovaly pochybnosti o nezaujatosti prokurátora (subjektivní i objektivní) je stejně intenzivní, jako obdobný požadavek v případě soudce.
Nadřízený prokurátor, zejména v postavení vedoucího prokurátora, může zcela legálně ovlivňovat rozhodování svých podřízených, může jim konkrétní případ odejmout a pověřit jeho vyřizováním jiného prokurátora, anebo siatrahovat výkon úlohy podřízeného.
Případnou námitku, že zaujatost prokurátora nemůže představovat zásadní problém, protože vše nakonec stejně zhodnotí soud, bude-li rozhodovat, lze odmítnout ze dvou důvodů. Jedním je již zmíněný fakt, že prokurátor je pánem přípravného řízení a dále s tím, že není jisté, zda by trestní řízení dospělo až k podání obžaloby, kdyby prokurátor nebyl zaujatý a se stejnou pečlivostí hodnotil nejen důkazy svědčící v neprospěch obviněného, ale i důkazy svědčící v jeho prospěch.
S oporou celé řady judikátů všech úrovní včetně ESLP lze formulovat paradigma, podle něhož fair proces nelze vést unfair, rozuměj nezákonnými prostředky. Nikdo není povinen a priori věřit v nevinu obviněného, což ale neznamená sistaci zásady presumpce neviny. Ovšem každý má právo věřit, že ti, kterým byla svěřena moc, v tomto případě pravomoci orgánu činného v trestním řízení, ji vykonávají pouze a výhradně zákonným způsobem. Tedy například, že nejsou zaujatí.
Máme-li se zabývat systémovou zaujatostí, tedy pochybnostmi o nezaujatosti podřízených vedoucího prokurátora vyvěrající z důvodné pochybnosti o jeho nezaujatosti „…pre jeho pomer k prejednávanej veci alebo k osobám, ktorých sa úkon priamo týka“, je třeba se asi obecně zmínit o klasifikaci těchto pochybností. Pro závěr o systémové zaujatosti zřejmě nebude postačovat jen pochybnost, která vylučuje konkrétní osobu, ale zřejmě bude muset jít spíše o jistotu, že tento vedoucí prokurátor je – objektivně – zaujatý. A jeho zaujatost je tak silná, že odůvodňuje obavu z ovlivnění podřízených.
V judikatuře se hovoří o dvojím posuzování nestrannosti. V již zmíněném rozhodnutí NSS (odkaz 1) je připomenuta judikatura ESLP a mimo jiné je zde na toto téma uvedeno v odst.14: „Rovněž judikatura Evropského soudu pro lidská práva vychází podle prvního senátu z dvojího testu posuzování nestrannosti soudce, přičemž závěry zde vyslovené lze vztáhnout i na posouzení nestrannosti rozhodující úřední osoby. Subjektivní test je založen na základě osobního přesvědčení soudce v dané věci, objektivní test sleduje existenci dostatečných záruk, že je možno v tomto ohledu vyloučit jakoukoliv legitimní pochybnost (srov. rozsudek ze dne 22. 4. 1994 ve věci Saraiva de Carvalho vs. Portugalsko, stížnost č. 15651/89, či rozsudek ze dne 20. 5. 1998 ve věci Gautrin a další vs. Francie, stížnosti č. 21257-21260/93)“.
Zdůrazňuji, že judikát mluví nejen o soudci, ale také o rozhodující úřední osobě.
Jak z dalšího vyplyne, budoucí speciální prokurátor útočil na konkrétní osobu pana JUDr. Zoroslava Kollára (dále jen ZK), později obviněného, minimálně níže uvedenými výroky. K čemuž dodávám, že citace výroků jsem obdržel s řádně označeným zdrojem, a tedy nemám důvod nevěřit v jejich autentičnost. Zejména, když pan speciální prokurátor tyto výroky nikdy nepopřel. Spíše naopak. Nutno též připomenout, že některé z výroků byly vysloveny před tím, než byl speciální prokurátor zvolen do této funkce. Ovšem tím, že obdobně se vyjadřoval po svém zvolení, ze všech těchto výroků učinil jeden pokračující skutek, z čehož je třeba vycházet i při zkoumání, zda zde je důvod k legálním pochybnostem o nezaujatosti.
Již v roce 2004 tvrdil budoucí pan speciální prokurátor o panu JUDr. Kollárovi, že soudní spor, který vede je příkladem konkurzní mafie. Podobně v článku SITA s názvem „Žaloby v kauze SCP Ružomberok vykazují znaky špekulativnosti“, stejný autor tvrdí, že za žalobami vidí „bílé límečky“, přičemž za významného představitele „bílých límečků“ označil pana JUDr. Kollára. A to s dodatkem, že zmanipulované spory byly jeho doménou.
V rozhovoru pro Postoj TV uvedl, že JUDr. Kollár byl v mnoha případech konkurzní mafie zapletený. Což doplnil o informaci, že k tomuto závěru dospěl, když na Ministerstvu spravedlnosti SR (zřejmě jako ministr) řešil případy konkurzní mafie.
V diskusi zpravodajského media Aktuality 3. 12. 2009 tvrdil, že JUDr. Kollár má konexe na soudy a jeho zájmy se střetávají se zájmem jiné osoby.
V podobném duchu pokračoval budoucí speciální prokurátor i nadále, když na svém Facebookovém účtu dne 24. března 2020 uveřejnil status s nadpisem „Je Zoroslav Kollár mafián?“. Protože v té době byl autor ještě advokát, byl na základě stížnosti vyzván k vyjádření. Na výzvu předsedkyně revizní komise SAK výslovně uvedl, že Zoroslav Kollár je mafián, s jeho jménem se setkal v souvislosti s prověřováním a vyšetřováním tzv. konkurzní mafie. K tomu dodal, že označení takovýchto osob, jako u mafiánů pokládá za důvodné a oprávněné a není ochoten se omluvit.
Dne 28. 10. 2020 kvitoval zadržení pana JUDr. Kollára tvrzením, že byl zadržen jeden z nejvlivnějších bílých límečků na Slovensku a že je zřejmě poprvé za 30 roků šance vyčistit Augiášův chlív. K čemuž dodávám, že pojem „bílý límeček“ nemá značit typickou součást ustrojení dotčené osoby, ale je v podstatě synonym zločince, který své zločiny páchá v obleku a s bílým límečkem. Byť obecně tento pojem dehonestující obsah nemá viz [2].
Pozoruhodný je pak výrok jmenovaného ze dne 1. 2. 2021, učiněný v rámci veřejného výslechu kandidátů na funkci speciálního prokurátora. V něm, tehdy již stíhaného pana JUDr. Kollára označil za významného představitele organizované kriminality.
Na adresu takovýchto výroků lze především říci, že nezávisle na tom, kým byly proneseny, byly v dané souvislosti způsobilé porušit právo JUDr. Zoroslava Kollára práva na ochranu osobnosti, které upravuje § 11 občanského zákoníku. Přitom právo na ochranu důstojnosti je dle čl. 10 Listiny základních práv a svobod ústavním právem. Podobně lze uvažovat o porušení práva chráněného Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod.
Pojem mafie a otázka, zda tvrzení, že někdo je, či byl ve spojení s mafií může být zásahem do osobnostního práva, byla soudy v ČR řešena hned v několika případech[3]. S drobnou nadsázkou lze říci, že označení někoho za mafiána je vcelku oblíbenou urážkou. V některých následných sporech byla úspěšná takto označená osoba, někdy byly žaloby zamítnuty, ale vždy šlo o kontext[4]. V daném případě je kontext zřejmý. Autor výroků zcela jednoznačně hovoří nejen o mafiánech, ale i o zločincích, bílých límečcích, kriminalitě apod. V rámci rozhodnutí ESLP a stejně soudů národních se pro dovolenost ultimativních výroků vyžaduje, aby nešlo o pouhé zneužití svobody slova, ale aby bylo zřejmé, že autor výroků má pro svá skutková, případně hodnotící, tvrzení relevantní důkazy a důvody. Důkazy zjevně autor inkriminovaných výroků mít nemohl, protože by je jistě předal orgánům činným v trestním řízení, jak bylo jeho povinností. Jinou věcí až udivující lehkost, s jakou osoba práva znalá popsaným způsobem porušila takřka „posvátnou“ zásadu presumpce neviny.
Není ambicí tohoto článku řešit výsledek případného sporu na ochranu osobnosti, ovšem závěr o zaujatosti speciálního prokurátora se zdá být zcela jasný. Nikoliv jen z hlediska subjektivního posuzování, tedy legitimní pochybnosti o nezaujatosti, ale i z hlediska objektivního. Velmi stručně lze říci, že pan speciální prokurátor pana JUDr. Zoroslava Kollára hodně nemá rád, rád to dává najevo, ale nijak neprokazuje. Zbývá otázka, zda se tato averze může přenášet i na podřízené pana speciálního prokurátora. Tedy, zda lze legitimně pochybovat o tom, že tito podřízení z nějakých důvodů nepřevezmou názor na pana JUDr. Kollára od svého nadřízeného a zda jím nebudou ovlivněni při rozhodování v jeho věci.
Na tomto místě je třeba připomenout reálii, jež spočívá ve vznesené námitce zaujatosti speciálního prokurátora a i jeho podřízených a rozhodnutí o ní. Námitka je přílohou a tak není třeba se zabývat jejím obsahem. Fakticky byla zamítnuta príkazem Generálného prokurátora SR ze dne 23.3.2021, který je též přiložen. Ponechám stranou zjevný rozpor v hodnocení možné zaujatosti speciálního prokurátora. V případě ostatních prokurátorů působících na ÚŠP GP SR Generální prokurátor SR uvedl, že „…neboli zistené žiadne konkrétne skutočnosti, odôvodňujúce pochybnosť o nestrannom alebo nezaujatom konaní ktoréhokoľvek z nich, v dôsledku čoho absentuje relevantný dôvod na odňatie a pridelenie veci na výkon dozoru inej prokuratúre“.
Je zjevné, že to,co se nazývá generální či systémová zaujatost nebylo vůbec uvažováno a tedy jde o zcela nový rozměr problému. Bez aspirace na to, že tento pojem a vše, co s ním souvisí, musí nutně proniknout do slovenského právního prostředí, lze poukázat na to, jak je nahlíženo na tento problém NSS.
NSS v již zmíněném usnesení (odkaz 1, odst.69) definuje systémovou zaujatost jako riziko zaujatosti založené na skutečnosti, že úřední osoba je zaměstnancem územního samosprávného celku, který sám má zájem na výsledku řízení. Že nejde jen o zaměstnance územního samosprávného celku je zřejmé a je to i patrné z dalšího textu usnesení. V odstavci 70 je doslovně uvedeno: „Podobným způsobem jako u úředníků územních samosprávných celků je třeba systémové riziko podjatosti vnímat u zaměstnanců státu vystupujících jako úřední osoby, neboť i pro ně platí stejná právní úprava podjatosti podle obou správních řádů jako pro úředníky územních samosprávných celků“.
Pro naprostou korektnost je třeba poznamenat to, co také uvádí usnesení NSS, totiž, že postavení úředníků územních samosprávných celků je mnohem „vratší“, než postavení státních zaměstnanců, neboť úředníky územních samosprávných celků lze propustit ze zaměstnání relativně snadno, oproti státním úředníkům. To již bezprostředně souvisí s prokurátory, neboť i jejich postavení je, existenčně relativně pevné. Současně je ale třeba brát v úvahu i širší realitu a praktické zkušenosti. Na tomto základě lze dospět k závěru, že i přes poměrně stabilní pracovní či služební vztah prokurátora existuje celá řada možností, jak zcela legálně ovlivnit postup prokurátora, například shora zmíněnými pokyny. Čímž se opět svracíme k celkovému kontextu.Ten je lakonicky vyjádřen sentencí, podle níž spravedlnost musí být nejen zajištěna, ale musí být také zjištěna (rozuměj viditelná).[5]
Na závěr si může každý položit otázku, zda by jako obviněný měl či neměl legitimní pochybnosti o nezaujatosti podřízených v případě, že jejich nadřízený by na jeho adresu pronesl takové výroky, jak se tomu stalo v daném případě. Já jsem přesvědčen, že po tak silně a nahlas demonstrované averzi vedoucího prokurátora, dokonce kdesi na hranici civilního deliktu, prostě nelze věřit v nezaujatost jeho ani jeho podřízených.
A ktomu ještě poslední poznámka. V daném
případě se pan speciální prokurátor jednoho ze série inkriminovaných výroků
dopustil při veřejném výslechu jako jeden z možných kandidátů na funkci
speciálního prokurátora. Podle mého názoru nelze výrok, vyslovený při takové
příležitosti, vnímat jinak, než jako programové prohlášení, které jeho autora
jednak zavazuje a jednak ohrožuje. Zavazuje ho k tomu, aby se v případě svého zvolení
pokusil prokázat pravdivost svých výroků. A ohrožuje, protože pokud JUDr. Zoroslav Kollár odsouzen
nebude, budou uvedené výroky nutně působit jako pomluva. A to už pomíjím reálně
možnou situaci, která by nastala, pokud by pan JUDr. Zoroslav Kollár na pana speciálního
prokurátora podal žalobu na ochranu osobnosti, díky čemuž by se trestní řízení
proměnilo v součást civilního sporu, v němž by proti sobě stáli pan
speciální prokurátor a pan JUDr. Zoroslav Kollár.
Nasleduje ústavná sťažnosť, ktorá obsahovo pokrýva podanú námietku zaujatosti, rozhodnutie Generálneho prokurátora SR o nej ako aj podrobnú argumentáciu ohľadne generálnej, či systémovej zaujatosti.
V Bratislava, dňa 27.04.2021
Ústavný súd Slovenskej republiky
Hlavná 110
042 65 Košice
ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ
Sťažovateľ : JUDr. Zoroslav Kollár
dátum nar. XXXXXXX
tr. bydlisko: XXXXXXXX
(ďalej len ako „Sťažovateľ“)
Zast. : JUDr. Tomáš Sokol, advokát
so sídlom: Kominárska 2,4, 831 04 Bratislava
SAK SC 858729
e-mail: XXXXXXXX
Mgr. Martin Berec, advokát
so sídlom: Mostová 185/2, 811 02 Bratislava
IČO: 42 142 440
SAK: 5129
e-mail: XXXXXXXX
(ďalej len ako „advokát“)
Orgán verejnej moci : Generálna prokuratúra Slovenskej republiky
Štúrova 2
812 85 Bratislava 1
(ďalej aj ako „Orgán verejnej moci“)
podľa čl.
127 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky
a podľa zákona č. 314/2018 Z. z. o Ústavnom súde Slovenskej republiky a o
zmene a doplnení niektorých zákonov
1. Úvodné zhrnutie ústavnej sťažnosti
Vážený Ústavný súd,
Sťažovateľ týmto podáva prostredníctvom splnomocnených advokátov ústavnú sťažnosť podľa čl. 127 ústavného zákona č. 460/1992 Z.z. v znení neskorších predpisov (ďalej len „Ústava SR“) ako aj ustanovenia § 122 a nasl. zákona č. 314/2018 Z.z. o Ústavnom súde Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „ZoÚS“), nakoľko má za to, že Upovedomením Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR zo dňa 15.03.2021 so sp. zn. VII/3 Gv 76/19/1000-692 (ďalej len „Upovedomenie“) ako ajPríkazom Generálneho prokurátora zo dňa 23.03.2021 so sp. zn. IV Spr 229/21/1000-2 (ďalej len „Príkaz“)došlo k porušeniu základného práva Sťažovateľa podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy SR, čl. 6 ods. 3, písm. c)Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd ako aj čl. 36 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd. V dôsledku tejto sťažnosti Sťažovateľ navrhuje, aby jej ústavný súd vyhovel, vyslovil porušenie dotknutých základných práv a slobôd Sťažovateľa, zrušil Upovedomenie a Príkaz, a zároveň prikázal Orgánu verejnej moci konať o námietke zaujatosti.
Sťažnosť je odôvodnená nasledovne.
2. Trestné stíhanie Sťažovateľa
2.1. Uznesením Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR zo dňa 27. 10. 2020, č. j. VII3 Gv 76/19/1000-374, bolo voči Sťažovateľovi začaté trestné stíhanie a súčasne voči nemu vznesené obvinenie vo veci zločinu podľa ustanovenia § 342 ods. 1, ods. 2 písm. b) zákona č. 300/2005 Z. z., Trestného zákona v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Trestný zákon“), ktorého sa mal Sťažovateľ dopustiť formou spolupáchateľstva podľa § 20 Trestného zákona.
2.2. Na základe návrhu Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR zo dňa 29. 10. 2020, č. j. VII3 Gv 76/19/1000-396 bol Sťažovateľ Uznesením Špecializovaného trestného súdu zo dňa 31.10.2020 vzatý do väzby.
3. Zvolenie špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR a zmena dozorujúceho prokurátora
3.1. Dňa 05.02.2021 bol JUDr. Daniel Lipšic v zmysle § 24a zákona č. 154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZoPPČP“) zvolený Národnou radou SR za špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR (ďalej len „špeciálny prokurátor“). Dňa 15.02.2021 zložil sľúb do rúk predsedu Národnej rady SR, čím mu začalo plynúť sedemročné funkčné obdobie špeciálneho prokurátora.
3.2. Po vymenovaní špeciálneho prokurátora došlo v trestnej veci Sťažovateľa k zmene prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR. Táto zmena vyplýva zo zápisnice zo dňa 26.02.2021, č. k. 6 Tp/4/2020 o výsluchu Sťažovateľa pred rozhodnutím súdu o žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu, kde za prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR už nie je uvedená JUDr. Valéria Simonová, ale JUDr. Martin Nociar. Táto zmena súvisela s pokynom, resp. príkazom špeciálneho prokurátora, ktorým bol predchádzajúcemu prokurátorovi odňatý dozorovaný spis a pridelený inému prokurátorovi. Dôvodom mal údajne byť zdravotný stav a predčasný odchod do dôchodku.
4. Vznesenie námietky zaujatosti špeciálneho prokurátora a Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SRSťažovateľom
4.1. Zaujatosť špeciálneho prokurátora
Podaním Sťažovateľa zo dňa 05.03.2021, adresovaným špeciálnemu prokurátorovi došlo k vzneseniu námietky zaujatosti špeciálneho prokurátora voči osobe Sťažovateľa, a to z dôvodu výrokov, ktoré boli špeciálnym prokurátorom adresované sťažovateľovi pred vymenovaním do funkcie špeciálneho prokurátora. Sťažovateľ bol nazvaný špeciálnym prokurátorom označeniami ako mafián, biely golier, osoba tvoriaca Augiášov chliev, predstaviteľ konkurznej mafie, osoba majúca dojem beztrestnosti a státia nad zákonom, predstaviteľ organizovanej kriminality...Sťažovateľ poukázal v námietke zaujatosti na právo na spravodlivý súdny proces podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy SR, ktoré je premietnuté do čl. 2 ods. 7 Trestného poriadku, a taktiež § 31 zákona č. 301/2005 Z.z. Trestnýporiadokv znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Trestný poriadok“)v podobe vylúčenia osôb z trestného konania v prípade ich zaujatosti. Vylúčeniu takej osoby a orgánu predchádza posudzovanie subjektívneho a objektívneho testu nestrannosti ako súčasti tzv. Teórie zdania, podľa ktorej nestačí, že osoba je subjektívne nestranná, ale musí sa ako taká aj objektívne javiť v očiach strán. Podľa Sťažovateľa z výrokov špeciálneho prokurátora jednoznačne vyplýva, že nespĺňa vyššie uvedené požiadavky na nezaujatosť, nakoľko z ich obsahu je zrejmé, že doposiaľ verejne prejavoval voči Sťažovateľovi názory, ktoré sú v rozpore s prezumpciou neviny.
4.2. Zaujatosť Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR
Sťažovateľ taktiež uviedol, že v prípade zaujatosti špeciálneho prokurátora je potrebné vylúčiť z konania aj všetkých prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR. Poukázal pritom na zákon č. 153/2001 Z.z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZoP“), z ktorého vyplýva hierarchické, monokratické a subordinačné postavenie prokurátorov, právomoc špeciálneho prokurátora riadiť a kontrolovať podriadených prokurátorov, ktorá je jeho neodňateľnou povinnosťou ako vedúceho prokurátora podľa § 30ZoPPČP ako aj §55e ZoP a v tej súvislosti vydávať záväzné príkazy a pokyny.
4.3. Záverečný návrh námietky zaujatosti
Sťažovateľ žiadal, aby na základe spomenutej zaujatosti došlo k vylúčeniu všetkých prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR vrátane špeciálneho prokurátora z úkonov trestného konania (str. 2 podania),a zároveň aby došlo k prikázaniu veci príslušnej okresnej prokuratúre a k vylúčeniu veci na samostatné konanie (str. 13 podania).
Dôkaz: Námietka zaujatosti
5. Vybavenie námietky zaujatosti Príkazom
Dňa 22.03.2021 bolo advokátovi Sťažovateľa doručené Upovedomenie, ktorým bolo Sťažovateľovi oznámené, že jeho podanie označené ako Námietka zaujatosti v zmysle § 31 ods. 1 Trestného poriadku bolo podľa obsahu vyhodnotené ako návrh na odňatie a prikázanie veci inej prokuratúre podľa § 201 ods. 6, písm. a) a § 23 ods. 1 a 2 Trestného poriadku, pričom toto podanie bolo toho dňa predložené spolu so spisovým materiálom z dôvodu príslušnosti generálnemu prokurátorovi SR na ďalšie konanie a rozhodnutie.Za Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR konal dozorujúci prokurátor, JUDr. Martin Nociar.
Dôkaz: Upovedomenie
Dňa 26.03.2021 bol advokátovi Sťažovateľa doručený Príkaz, ktorým mu bolo oznámené, že:
- z hľadiska obsahu bolo jeho podanie zo dňa 05.03.2021 posúdené nie ako námietka zaujatosti, ale ako žiadosť Sťažovateľa o odňatie a prikázanie veci inému orgánu. Sťažovateľ ňou totiž údajne nenamietal zaujatosť konkrétneho prokurátora vykonávajúceho dozor alebo zaujatosť iných prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR, ale ním namietal zaujatosť Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR ako celku;
- spis bol predložený generálnemu prokurátorovi z Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR spolu s písomným vyjadrením všetkých prokurátorov vrátane špeciálneho prokurátora, že sa necítia byť zaujatí;
- Sťažovateľ údajne neuviedol žiadne také skutočnosti, ktoré by odôvodňovali pochybnosti o nestrannom alebo zaujatom konaní či už dozorujúceho alebo akéhokoľvek iného prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR;
- Samotná existencia v minulosti medializovaných výrokov špeciálneho prokurátora o osobe Sťažovateľa nie je relevantným dôvodom na prezumovanie zaujatosti ani dozorujúceho ani ostatných prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR, a teda ani dôležitým dôvodom, ktorý by odôvodňoval odňatie veci tomuto orgánu prokuratúry;
- v konaní žiadneho z prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR vrátane špeciálneho prokurátora neboli zistené žiadne konkrétne skutočnosti, odôvodňujúce pochybnosť o nestrannom alebo nezaujatom konaní ktoréhokoľvek z nich, v dôsledku čoho absentuje relevantný dôvod na odňatie a pridelenie veci na výkon dozoru inej prokuratúre;
- ani hierarchické postavenie prokuratúry, v ktorom pôsobia prokurátori vo vzťahoch nadriadenosti a podriadenosti, ani zákonné oprávnenia nadriadeného prokurátora, nie sú takými skutočnosťami, ktoré by či už v prípade zistenej zaujatosti špeciálneho prokurátora bránili vykonávať oprávnenia nadriadeného prokurátora v konkrétnej veci inému prokurátorovi ako je špeciálny prokurátor;
- vec neodníma Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR.
Dôkaz: Príkaz
6. Prípustnosť podania ústavnej sťažnosti – splnenie podmienky uplatnenia princípu subsidiarity
6.1. Ústavný rozmer princípu subsidiarity
V čl. 127 ods. 1 Ústavy SR je zakotvený princíp subsidiarity, ktorý znamená, že ústavný súd môže konať o namietanom porušení práv sťažovateľa a vecne sa zaoberať sťažnosťami iba vtedy, ak sa sťažovateľ nemôže domáhať ochrany svojich práv pred všeobecným súdom. Namietané porušenie niektorého zo základných práv alebo slobôd teda automaticky nezakladá aj právomoc ústavného súdu na konanie o nich. Pokiaľ ústavný súd pri predbežnom prerokovaní sťažnosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby zistí, že ochrany toho základného práva alebo slobody, porušenie ktorých namieta, sa sťažovateľ môže domôcť využitím jemu dostupných a aj účinných právnych prostriedkov nápravy, prípadne iným zákonne upraveným spôsobom pred iným súdom alebo pred iným štátnym orgánom, musí takúto sťažnosť odmietnuť z dôvodu nedostatku svojej právomoci na jej prerokovanie (I. ÚS 103/02, I. ÚS 6/04, II. ÚS 122/05, IV. ÚS 179/05, IV. ÚS 243/05, II. ÚS 90/06). Ústavný súd predstavuje v tejto súvislosti ultimaratioinštitucionálny mechanizmus, ktorý nasleduje až v prípade nefunkčnosti všetkých ostatných orgánov verejnej moci, ktoré sa na ochrane ústavnosti podieľajú. Opačný záver by znamenal popieranie princípu subsidiarity právomoci ústavného súdu podľa zásad uvedených v § 53 ods. 1 zákona o ústavnom súde (III. ÚS 149/04, IV. ÚS 135/05).
6.2. Prípustnosť podania sťažnosti v prípade Sťažovateľa
Splnenie podmienok podania sťažnosti Sťažovateľ vyvodzuje z nasledovných ustanovení príslušných právnych predpisov:
- § 181 ods. 3 Trestného poriadku, z ktorého vyplýva, že proti príkazu opravný prostriedok nie je prípustný;
- § 363 ods. 1 Trestného poriadku, z ktorého vyplýva, že generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.V konkrétnom prípade bol príkaz vydaný samotným generálnym prokurátorom, a nakoľko z daného ustanovenia nevyplýva možnosť autoremedúry, má sa za to, že využitie tohto mimoriadneho opravného prostriedku je vylúčené;
- § 31 ods. 5 ZoP, z ktorého vyplýva, že postupom podľa tohto zákona sa nemožno domáhať preskúmania zákonnosti rozhodnutia vydaného v trestnom konaní ani preskúmania zákonnosti postupu prokurátora v trestnom konaní, vrátane postupu spočívajúceho v preskúmaní postupu policajta v priebehu vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania podľa Trestného poriadku.
Rovnaký záver o nemožnosti preskúmania sa vzťahuje aj naUpovedomenie.Takáto listina je vo svojej podstate procesným úkonom orgánu činného v trestnom konaní, informujúceho stranu o zamýšľanom procesnom úkone, voči ktorého výsledku je spravidla prípustný opravný prostriedok. Voči Upovedomeniu však nie je prípustnýžiaden opravný prostriedok, čo odôvodňuje podanie tejto sťažnosti.
Splnenie podmienok pre podanie sťažnosti taktiež vyplýva z rozhodovacej praxe ústavného súdu, a to napr. z Uznesenia Ústavného súdu Slovenskej republiky sosp. zn. III. ÚS 37/2016 z 2. februára 2016: „Ako zo sťažnosti vyplýva, sťažovateľke bol príkaz okresného súdu na domovú prehliadku doručený v deň jej vykonania, t. j. 9. októbra 2013. Od uvedeného momentu bola s obsahom príkazu a s jeho odôvodnením oboznámená, a teda ak bola presvedčená, že týmto príkazom došlo k zásahu do jej základných práv,mala možnosť domáhať sa ich ochrany pred orgánom verejnej moci k tomu povolaným, t. j. pred ústavným súdom[6].“
Sťažovateľovi je samozrejme známy právny názor ústavného súdu, podľa ktorého je prieskum ústavnosti postupu OČTK v prípravnom konaní spravidla možný až po tom, čo o námietkach sťažovateľa rozhodli všeobecné súdy ako súdy plnej jurisdikcie pri preskúmaní obžaloby podľa § 241 ods. 1 písm. f) Trestného poriadku, resp. pri odvolaní proti rozsudku podľa § 306 a nasl. Trestného poriadku (napr. I. ÚS 214/2016-14). Prípad Sťažovateľa si však vyžaduje osobitný prístup, ktorý je determinovaný nasledovnými činiteľmi :
1. väzobné stíhanie Sťažovateľa, ktoré sa považuje za ultima ratio trestného stíhania, pri ktorom je vždy potrebné skúmať existenciu dôvodov na jej trvanie. Odďaľovanie domáhania sa ústavných práv Sťažovateľom až do momentu preskúmania obžaloby by s ohľadom na súčasnú pandemickú situáciu ako aj namietané neznesiteľné podmienky kolúznej väzby znamenalo hazardovanie so životom Sťažovateľa;
2. oprávnenia prokurátora v prípravnom konaní, ktorý okrem pokynov vyšetrovateľovi, ktorými určuje priebeh a smerovanie vyšetrovania svojou procesnou aktivitou vplýva na dĺžku pobytu obvineného vo väzbe (najmä príkaz na prepustenie na slobodu, podanie sťažnosť proti uzneseniu súdu o prepustení z väzby).
3. namietaná zaujatosť špeciálneho prokurátora a podozrenie zo systémovej zaujatosti Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR, ktorá môže mať vplyv na procesnú aktivitu dozorujúceho prokurátora (viď čl. 11.5. sťažnosti, str. 21) a na trvanie väzby Sťažovateľa. Táto skutočnosť sama osebe je nezlučiteľná so základnými právami Sťažovateľa.
Všetky vyššie uvedené prvky vo svojej spojitosti spôsobujú, že prieskum porušenia základných práv Sťažovateľa zo strany ústavného súdu nie je možné odsúvať na neskôr, ale je potrebné uskutočniť ho ešte pred postúpením veci všeobecnému súdu.
Súčasne je treba pripomenúť to, čo už bolo uvedené na adresu verejne uskutočnených výrokov JUDr. Lipšica o Sťažovateľovi. Posudzovanie zaujatosti môže byť iste veľmi subtílnou záležitosťou a väčšinovo je zrejmé na mieste zaoberať sa odmietnutou námietkou zaujatosti až v kontexte s celým priebehom príslušného konania. To by však nemalo platiť v prípade, kedy posudzovaná osoba prijala funkciu potom, čo jasne deklarovala svoj negatívny postoj k osobe, nad ktorou teraz môže vykonávať a taktiež vykonáva zverenú právomoc. Trochu nadnesene povedané, deklarovala svoj politický program, ktorého náplňou bol boj so Sťažovateľom.
7. Identifikácia Orgánu verejnej moci, ktorý porušil základné práva Sťažovateľa
Ako Sťažovateľ rozvinie v obsahu tejto sťažnosti, v konkrétnom prípade došlo k súbežnému porušeniu jeho základných práv Orgánom verejnej moci, a to jednak:
- dozorujúcim prokurátorom, ktorý podanie námietky zaujatostiposúdil ako návrh na odňatie a prikázanie veci a vec postúpil na rozhodnutie generálnemu prokurátorovi,
- špeciálnym prokurátorom, ktorý nerozhodol o podanej námietke zaujatosti,
- generálnym prokurátorom, ktorý vec nevrátil špeciálnemu prokurátorovi na rozhodnutie, ani nerozhodol sám o námietke, aby napokonrozhodol predčasne o odňatí a prikázaní veci Príkazom, ktorý je obsahovo nepreskúmateľný.
Za Orgán verejnej moci sú Sťažovateľom spoločne označené všetky vyššie uvedené subjekty, nakoľkoz ustanovenia § 38 ods. 1 písm. a) ZoP vyplýva, že prokuratúra je tvorená okrem iných aj generálnou prokuratúrou, ktorejosobitnou súčasťou s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky je Úrad špeciálnej prokuratúry.Všetci prokurátori teda pôsobia v rámci jedného a toho istého štátneho orgánu, od ktorého subjektivity sú odvodené aj ich jednotlivé funkcie.
8. Identifikácia právoplatnéhorozhodnutia, opatrenia a iného zásahu, ktorými bolo zasiahnuté do základných práv Sťažovateľa
8.1. Právoplatné rozhodnutie
Právoplatným rozhodnutím, ktorým malo dôjsť k zásahu do základného práva Sťažovateľa je Príkaz, identifikovaný na str. 2 tejto sťažnosti.Príkazu priznáva status rozhodnutia ustanovenie § 162 Trestného poriadku, ktoré ho definuje v ods. 1 v súvislosti so súdom a v ods. 2, veta druháv súvislosti s orgánmi činnými v trestnom konaní, kde je uvedené, že príkazom rozhodujú, kde to zákon výslovne ustanovuje.
8.2. Opatrenie
Sťažovateľ namieta sťažnosťou okrem zásahu do jeho základného práva formou právoplatného rozhodnutia aj zásah v podobe opatrenia za ktoré je možné považovať Upovedomenie. Sťažovateľ pri definícii opatrenia poukazuje per analogiam na dôvodovú správu k Správnemu súdnemu poriadku, ktorá definuje v ustanovení § 3 pojem opatrenie - pod opatrením orgánu verejnej správy sa rozumie správny akt orgánu verejnej správy odlišný od rozhodnutia (nepomenovaný ako rozhodnutie a nepovažovaný za rozhodnutie), ktorý bol vydaný orgánom verejnej správy v administratívnom konaní, t.j. pri výkone jeho pôsobnosti v oblasti verejnej správy a ktorého účinkami môžu byť práva, právom chránené záujmy a povinnosti fyzických osôb a právnických osôb priamo dotknuté. V praxi sú takýmito opatreniami ajsamotné listy orgánov verejnej správy, ktorými sa oznamuje, že nebolo vyhovené návrhom alebo žiadostiam fyzických osôb a právnických osôb, ak tým môžu byť priamo dotknuté ich práva, právom chránené záujmy alebo povinnosti.Takýmto opatrením je aj spomenuté Upovedomenie, ktorým bolo Sťažovateľovi oznámené, že jeho podanie bolo posúdené ako návrh na odňatie a prikázanie veci a postúpené na vybavenie nadriadenému orgánu – generálnej prokuratúre.
8.3. Iný zásah
K zásahu do základných práv Sťažovateľa došlo okrem rozhodnutia a opatrenia ajiným zásahom, ktorým je podľa názoru Sťažovateľa opomenutie rozhodnutia o jeho námietke zaujatosti špeciálnym prokurátorom. Sťažovateľ pri definícii iného zásahu opäť poukazuje per analogiam na dôvodovú správu k Správnemu súdnemu poriadku, ktorá uvádza v ustanovení § 3, čo sa rozumie pod pojmom iný zásah. Na rozdiel od rozhodnutia alebo opatrenia má iný zásah orgánu verejnej správy čisto faktickú povahu, čiže neprebehlo pri ňom žiadne formalizované administratívne konanie a je výsledkom okamžitého uplatnenia oprávnenia orgánu verejnej správy na mieste samom.Pri inom zásahu sa vyžaduje priame dotknutie na právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb.
Sťažovateľ je presvedčený, že v jeho prípade došlo rozhodnutím Orgánu verejnej moci v podobe Príkazu, opatrením Orgánu verejnej moci v podobe Upovedomenia a iným zásahom v podobe nerozhodnutia špeciálneho prokurátora o námietke zaujatosti k zásahu do jeho základných práv.
9. Identifikácia porušených základných práv Sťažovateľa
9.1. Základné právo podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy SR na inú právnu ochranu
Podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy SR každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v prípadoch ustanovených zákonom na inom orgáne Slovenskej republiky.
Uvedený článok ústavy priznáva Sťažovateľovi dva druhy ochrany – prostredníctvom súdnej moci a prostredníctvom iného orgánu. V konkrétnej veci Sťažovateľa ide o trestné stíhanie jeho osoby, v danom prípade väzobné, ktoré je v súčasnosti vo fáze prípravného – predsúdneho konania. Z tohto dôvodu sa Sťažovateľ neodvoláva na práva garantované súdnou mocou, ale iným orgánom ako garantom inej právnej ochrany.
V rámci prípravného konania došlo podľa názoru Sťažovateľa k splneniu predpokladov vylúčenia osoby, ktorá sa podieľa na úkonoch trestného konania. Z týchto dôvodov bola Sťažovateľom podaná námietka zaujatosti v zmysle § 31 ods. 5 Trestného poriadku voči špeciálnemu prokurátorovi. Ako bude neskôr vysvetlené v tejto sťažnosti, o predmetnej námietke mal v zmysle § 32 ods. 3 Trestného poriadku rozhodovať orgán, ktorého nestrannosť je námietkou spochybňovaná. V danom prípade je to podľa sťažovateľa špeciálny prokurátor a o sťažnosti proti jeho rozhodnutiu má rozhodovať v zmysle § 32 ods. 5, písm. b) Trestného poriadku bezprostredne nadriadenýprokurátor, ktorým je generálny prokurátor.
Z vyššie uvedeného možno uzavrieť, že pre prípravné konaniečl. 46 ods. 1 Ústavy SRgarantuje Sťažovateľovi právo domáhať sa svojho práva na nezávislej a nestrannej prokuratúre, ktorá je v konkrétnom prípade týmto iným orgánom Slovenskej republiky.
Ústavný súd v tejto súvislosti poznamenal, že podstatou základného práva na inú právnu ochranu (napr. orgánom štátnej správy)je umožniť každému reálny prístup k takému orgánu a tomu zodpovedajúca jeho povinnosť o veci konať tak, aby nedošlo k porušeniu ústavno-procesných princípov upravených v druhej hlave siedmeho oddielu ústavy (I. ÚS 84/97).Z toho pohľadu je podľa Sťažovateľa nevyhnutné interpretovať právo na inú právnu ochranu obdobne ako právo na súdnu ochranu a pripísať mu rovnakú obsahovú náplň do maximálne možnej miery, do akej je to prípustné. Konkrétne, pod inú právnu ochranu poskytovanú orgánom Generálnej prokuratúry SR je potom potrebné subsumovať aj :
- právo na prístup k prokuratúre,
- právo na spravodlivý proces, ktoré je v danom prípade tvorené:
o právom na nezávislého a nestranného prokurátora a
o právom na dostatočné odôvodnenie rozhodnutia prokurátora.
O tom, že uvedené ústavné právo je premietnuté aj do jednotlivých trestnoprávnych predpisov, svedčí napríklad :
- § 2 ods. 7 Trestného poriadku, podľa ktorého každý má právo, aby jeho trestná vec bola spravodlivo a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom v jeho prítomnosti tak, aby sa mohol vyjadriť ku všetkým vykonávaným dôkazom, ak tento zákon neustanovuje inak.V konkrétnom prípade je potrebné chápať trestné konanie ako celok, teda vrátane prípravného konania, ktorého pánom – dominuslitisje prokurátor;
- §2 ods. 10 posledná veta Trestného poriadku podľa ktorého Orgány činné v trestnom konaní s rovnakou starostlivosťou objasňujú okolnosti svedčiace proti obvinenému, ako aj okolnosti, ktoré svedčia v jeho prospech, a v oboch smeroch vykonávajú dôkazy tak, aby umožnili súdu spravodlivé rozhodnutie;
- § 31 ods. 1 Trestného poriadku, podľa ktorého z vykonávania úkonov trestného konania je vylúčený sudca alebo prísediaci sudca (ďalej len „prísediaci“), prokurátor, policajt, probačný a mediačný úradník, vyšší súdny úradník, súdny tajomník, asistent prokurátora a zapisovateľ, u ktorého možno mať pochybnosť o nezaujatosti pre jeho pomer k prejednávanej veci alebo k osobám, ktorých sa úkon priamo týka, k obhajcovi, zákonnému zástupcovi, splnomocnencom alebo pre pomer k inému orgánu činnému v tomto konaní. Vylúčenie osoby v trestnom konaní je dosiahnutím cieľa, aby vo veci rozhodoval nezávislý a nestranný orgán, teda aj prokurátor.
9.2. Základné právo podľa čl. 36 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd
Podľa čl. 36 ods. 1 Listiny každý sa môže domáhať ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v určených prípadoch na inom orgáne.
Ústavnoprávny základ ochrany práva je tvorený aj Listinou základných práv a slobôd, ktoráje inkorporovanou súčasťou Slovenského právneho poriadku s účinnosťou od 8. februára 1991. Keďže znenie článku Listiny je v podstate zhodné so znením ústavou zakotveného základného práva, Sťažovateľ v tomto smere primerane odkazuje na argumentáciu uvedenú v prechádzajúcom bode sťažnosti.
9.3. Základné právo podľa čl. 6 ods. 3, písm. c) Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd
Podľa spomenutého článku každý, kto je obvinený z trestného činu, má tieto minimálne práva: obhajovať sa osobne alebo prostredníctvom obhajcu podľa vlastného výberu, alebo pokiaľ nemá dostatok prostriedkov na zaplatenie obhajcu, aby sa mu poskytol bezplatne, ak to záujmy spravodlivosti vyžadujú;
Z uvedeného článku podľa Sťažovateľa vyplýva nielen právo Sťažovateľa na obhajobu, ale aj právo na vytvorenie takých podmienok, ktoré zabezpečia jej uskutočniteľnosť a efektívnosť. V konkrétnom prípade to znamená, že ak bola podaná obhajobou námietka zaujatosti podľa § 31 ods. 5 Trestného poriadku, je legitímnym očakávaním Sťažovateľa, že o takom procesnom úkone jeho obhajoby bude rozhodnuté v súlade s Trestným poriadkom. Ako bude uvedené nižšie, v danom prípade tento postup dodržaný nebol.
10. Porušenie základných práv Úradom špeciálnej prokuratúryGenerálnej prokuratúry SR
10.1. Odňatie práva na prístup k prokuratúre a porušenie práva na obhajobu
Podľa konštantnej judikatúry ústavného súdu k porušeniu základného práva na súdnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 ústavy a čl. 36 ods. 1 Listiny dochádza vtedy, ak je komukoľvek odmietnutá možnosť domáhať sa svojho práva na nezávislom a nestrannom súde, predovšetkým, ak by všeobecný súd odmietol konať a rozhodovať o podanom návrhu fyzickej osoby alebo právnickej osoby (II. ÚS 8/2001, IV. ÚS 115/03).
Podľa § 31 ods. 1 Trestného poriadku z vykonávania úkonov trestného konania je vylúčený sudca alebo prísediaci sudca (ďalej len „prísediaci“), prokurátor, policajt, probačný a mediačný úradník, vyšší súdny úradník, súdny tajomník, asistent prokurátora a zapisovateľ, u ktorého možno mať pochybnosť o nezaujatosti pre jeho pomer k prejednávanej veci alebo k osobám, ktorých sa úkon priamo týka, k obhajcovi, zákonnému zástupcovi, splnomocnencom alebo pre pomer k inému orgánu činnému v tomto konaní.
Ako bolo spomenuté vyššie,medzi základné inštitucionálne mechanizmy trestného procesu, slúžiace na zabezpečenie garancií ústavou formulovaného práva na nestranný súd, patrí ustanovenie § 31 zákona Trestného poriadku, zakotvujúce systém vylúčenia orgánov činných v trestnom konaní, sudcov a ďalších participujúcich subjektov trestného konania v prípade ich zaujatosti. Orgány činné v trestnom konaní, súd alebo iná osoba v ňom úradne činná, nesmú byť v trestnej veci priamo, ale ani nepriamo zainteresované, pričom v danej súvislosti treba zabrániť akýmkoľvek pochybnostiam vzbudzujúcim nestrannosť. Z uvedeného vyplýva, že základné právo na prerokovanie a rozhodnutie veci nestranným súdom je v trestnom konaní garantované najmä prostredníctvom inštitútu vylúčenia orgánov činných v trestnom konaní, súdu a iných osôb.Právny štát musí garantovať nezávislosť a nestrannosť celého trestného konania, ktorý sa zabezpečí, okrem iného, inštitútom vylúčenia orgánov činných v trestnom konaní, súdu a iných úradných osôb z vykonávania úkonov trestného konania, ak sú splnené zákonné dôvody.
Podľa § 32 ods.3 Trestného poriadku o vylúčení z dôvodov uvedených v § 31 na základe námietky vznesenej niektorou zo strán v iných prípadoch ako podľa odseku 2 rozhoduje orgán, ktorého sa tieto dôvody týkajú.
Podaním zo dňa 05.03.2021 bola Sťažovateľom vznesená v konkrétnej trestnej veci námietka zaujatosti voči špeciálnemu prokurátorovi ako aj voči celému Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR. Ako vyplýva z odôvodnenia Upovedomenia a Príkazu, námietka bola dozorujúcimprokurátorom, JUDr. Martinom Nociarom predložená dňa 16.03.2021 generálnemu prokurátorovi bez toho, aby o nej špeciálny prokurátor predtým rozhodol. Dôvodom takého postupu bolo, žeÚrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR podanie Sťažovateľa neposúdil ako námietku zaujatosti, ale ako návrh na odňatie a prikázanie veci.
Z obsahu Upovedomenia nie je Sťažovateľovi zrejmé, akými výkladovými postupmi sa dozorujúci prokurátor pri posudzovaní podania Sťažovateľa spravoval. Z obsahu Sťažovateľom podanej námietky jednoznačne vyplývali dôvody namietania zaujatosti špeciálneho prokurátora, dôvody, pre ktoré sa považovali všetci prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR za zaujatých ako aj dôležité dôvody pre ktoré je nevyhnutné ich vylúčenie a následne rozhodnúť o odňatí a prikázaní veci inému orgánu.
Týmto konaním Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SRdošlo podľa Sťažovateľa formou opatreniaa iného zásahu k porušeniu základného práva Sťažovateľa na prístup k prokuratúre ako k inému orgánu ochrany práva. Zároveň tým došlo podľa Sťažovateľa k odmietnutiu spravodlivosti (denegatioiustitiae), v dôsledku čoho naďalej vo veci koná zaujatý orgán. Týmto postupom došlo v neposlednom rade aj k odopretiu práva na účinnú obhajobu, keďže o námietke vznesenej obhajobou špeciálny prokurátor nekonal.
10.2. Odňatie práva na prístup k prokuratúre v podobe nemožnosti preskúmať rozhodnutie špeciálneho prokurátora
Podľa § 32 ods. 4 Trestného poriadku proti rozhodnutiu podľa odsekov 2 a 3 je prípustná sťažnosť.
Postupom Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR, ktorý nerozhodol o námietke zaujatosti, a túto spolu so spisom postúpil na rozhodnutiu generálnemu prokurátorovi bola Sťažovateľovi odňatá možnosť preskúmať rozhodnutie špeciálneho prokurátora inštančne vyšším orgánom – nadriadeným prokurátorom.Ako bolo spomenuté vyššie, Upovedomenieani Príkaznie je možné napadnúť žiadnym opravným prostriedkom, čím je Sťažovateľ odkázaný obrátiť sa na poslednú možnú rozhodovaciu autoritu, ktorou je ústavný súd.
11. PORUŠENIE ZÁKLADNÝCH PRÁV GENERÁLNYM PROKURÁTOROM
11.1. Porušenie práva na prístup k prokuratúre v podobe nevrátenia veci
Podľa § 32 ods. 4, písm. b) Trestného poriadku o sťažnosti proti rozhodnutiu podľa odsekov 2 a 3 rozhoduje bezprostredne nadriadený prokurátor, ak ide o rozhodnutie prokurátora.
Podľa vyššie uvedeného ustanovenia sa aj v prípade rozhodnutia o námietke zaujatosti jednou zo strán uplatňuje revíznyprincíp, kedy o sťažnosti účastníka rozhoduje nadriadený orgán. Týmto je zabezpečený prieskum hmotnoprávnych a procesných podmienok, na ktorých je založené rozhodnutie dotknutého orgánu, čo prispieva k spravodlivému procesu. Možno skrátene povedať, že v prípade nadriadeného orgánu platí, že kde niet rozhodnutia, niet ani sťažnosti proti takému rozhodnutiu, ani rozhodnutia o takej sťažnosti.
Preto pokiaľ je nadriadenému orgánu predložený spis s námietkou zaujatosti bez toho, aby bolo o nej dotknutým orgánom rozhodnuté, je úlohou nadriadeného orgánu vrátiť vec orgánu, ktorého zaujatosť sa napáda, aby o nej konal a rozhodol. V konkrétnom prípade však takto generálny prokurátor nepostupoval. Tým, že vec nevrátil späť špeciálnemu prokurátorovi s pokynom, aby o námietke konal, porušil právo Sťažovateľa na prístup k prokuratúre a zmaril tým právo na efektívnu obhajobu.
11.2. Porušenie práva na prístup k prokuratúre v podobe nerozhodnutia o námietke
Ako bolo uvedené vyššie, Sťažovateľovi bol zo strany Orgánu verejnej moci doručený Príkaz. Z ustanovenia § 162 ods. 2 Trestného poriadku vyplýva, že príkazom rozhodujú orgány činné v trestnom konaní iba tam, kde to zákon vyslovene ustanovuje. Z ustanovení §§ 31 ani 32 Trestného poriadku nevyplýva, že sa o námietke zaujatosti má rozhodovať príkazom. To znamená, že orgány činné v trestnom konaní o nej rozhodujú uznesením.
Oboznámiac sa s obsahom Príkazu je Sťažovateľovi zrejmé, že tak ako o námietke nerozhodol špeciálny prokurátor, tak o nej nerozhodol ani generálny prokurátor.Tým došlo k reťazeniu zásahu do základných práv Sťažovateľa, ktoré rezultovali do podania tejto sťažnosti.
Samozrejme, Sťažovateľovi je zrejmé, že Trestný poriadok zavádza pri rozhodovaní o námietke proti prokurátorovi prísnu inštančnosť. Ak by však o námietke rozhodol generálny prokurátor,Sťažovateľovi by poskytol aspoň určitú nádej v tom, že jeho základným právam sa prokuratúra snaží zadosťučiniť. To sa však nestalo, čo v Sťažovateľovi vyvoláva beznádej.
11.3. Porušenie práva na spravodlivý proces v podobe nedostatočného odôvodnenia Príkazu
„Právo na spravodlivý proces vyžaduje, aby rozhodnutia súdu boli zdôvodnené a presvedčivé...Takýto postup vyplýva z potreby transparentnosti vysluhovania spravodlivosti, ktorá je nevyhnutnou súčasťou každého justičného aktu. Odôvodnenie rozhodnutia je aj zárukou toho, že výkon spravodlivosti nie je arbitrárny.“(III. ÚS 311/07).
„Pokiaľ všeobecný súd dospeje k rozhodnutiu bez toho, aby sa vo svojom rozhodnutí vysporiadal so všetkými rozhodujúcimi skutočnosťami tvoriacimi základ pre toto rozhodnutie, treba rozhodnutie všeobecného súdu považovať za arbitrárne, teda za rozporné s čl. 46 ods. 1 ústavy a sčl. 6 ods. 1 dohovoru.“ (I. ÚS 265/05).
„...arbitrárnosť a zjavná neodôvodnenosť rozhodnutí všeobecných súdov je najčastejšie daná rozporom súvislosti ich právnych argumentov a skutkových okolností prerokúvaných prípadov spravidlami formálnej logiky alebo absenciou jasných a zrozumiteľných odpovedí na všetky právne a skutkovo relevantné otázky súvisiace spred-metom súdnej ochrany, t. j. s uplatnením nárokov, a obranou proti takému uplatneniu...“(III. ÚS 307/2012, III. ÚS 11/2011)
Už skôr bolo Sťažovateľom prezentované, že pod pojem iná právna ochrana je nevyhnutné podriadiť aj právo na dostatočne odôvodnenie rozhodnutia. V konkrétnom prípade to znamená, že kvalitatívne kritéria právnej argumentácie, formálnej logiky a zrozumiteľnej odpovedi je nevyhnutné očakávať aj od príkazu, vydaného orgánom činným v trestnom konaní. Napokon, tento predpoklad vyplýva aj z jednotlivých ustanovení Trestného poriadku:
- podľa § 182 Trestného poriadku, ak tento diel neustanovuje niečo iné, použijú sa na príkaz primerane ustanovenia prvého dielu tejto hlavy o rozsudku;
- podľa § 168 ods. 1 Trestného poriadku ak rozsudok obsahuje odôvodnenie, súd v ňom stručne uvedie, ktoré skutočnosti vzal za dokázané, o ktoré dôkazy svoje skutkové zistenia opiera a akými úvahami sa spravoval pri hodnotení vykonaných dôkazov, najmä ak si navzájom odporujú. Z odôvodnenia musí byť zrejmé, ako sa súd vyrovnal s obhajobou, prečo nevyhovel návrhom na vykonanie ďalších dôkazov a akými právnymi úvahami sa spravoval, keď posudzoval dokázané skutočnosti podľa príslušných ustanovení zákona v otázke viny a trestu. Ak rozsudok obsahuje ďalšie výroky, treba odôvodniť aj tieto výroky;
- podľa § 201 ods. 6 Trestného poriadku o odňatí a prikázaní veci medzi orgánmi činnými v trestnom konaní rozhoduje príkazom s primeraným odôvodnením.
Preto Sťažovateľ očakával, že Príkaz, ktorý prevzal bude spĺňať všetky zákonom požadované kritériá, bude vnútorne koherentný, logicky vysvetliteľný a zodpovie jasne a zrozumiteľne všetky relevantné otázky.
Opak však bol pravdou.Sťažovateľa v prvom rade prekvapilo, žegenerálny prokurátor bez ďalšieho si osvojil konštatovanie Úradu špeciálnej prokuratúry a podanie Sťažovateľa z hľadiska jeho obsahu posúdil ako žiadosť obvineného o odňatie a prikázanie veci inému orgánu a nie ako námietku zaujatosti voči osobe špeciálneho prokurátora, ktorý v danej veci dozor nevykonáva ani ako námietku zaujatosti voči osobe niektorého z ostatných prokurátorov.
Už v úvode námietky zaujatosti (str. 2) totiž Sťažovateľ uvádza : „...týmto podávam námietku zaujatosti voči všetkým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR vrátane Vás ako špeciálneho prokurátora a žiadam, aby boli vylúčení z vykonávania úkonov trestného konania v trestnej veci vedenej pod vyššie uvedenou spisovou značkou.Námietku zaujatosti odôvodňujem nasledovne.“Zároveň v závere námietky (čl. 10) Sťažovateľ uvádza: „Z dôvodov uvedených v tejto námietke vyššie preto žiadamo vylúčenie Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR z vykonávania úkonov v predmetnom trestnom konaní...“ Z podania Sťažovateľa označeného ako námietka zaujatosti teda jednoznačne vyplýva, že dôvodom na vylúčenie Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR má byť zaujatosť špeciálneho prokurátora.
V rozpore s počiatočným tvrdením však sám generálny prokurátor v ďalšej časti odôvodnenia prichádza k rovnakému zisteniu, že ide o námietku zaujatosti, keď v Príkaze výslovne uvádza:
„....podanie obvineného, ktorým namieta zaujatosť špeciálneho prokurátora ÚŠP
...v podaní poukazuje primárne na existenciu zaujatosti špeciálneho prokurátora ÚŠP
...opodstatnenosť námietky zaujatosti odôvodňuje výrokmi
...v súvislosti s namietanou zaujatosťou celého orgánu
...obvinený nenamieta zaujatosť konkrétneho prokurátora ÚŠP
...obvinený neuviedol v podanej žiadosti žiadne také skutočnosti, ktorý by odôvodňovali pochybnosti o nestrannom alebo zaujatom konaní
...samotná existencia v minulosti medializovaných výrokov špeciálneho prokurátora nie je relevantným dôvodom na prezumovanie zaujatosti ani dozorujúceho prokurátora a aniostatných prokurátorov ÚŠP GP SR
...v konaní žiadneho z prokurátorov tohto úradu vrátane špeciálneho prokurátora neboli zistené žiadne konkrétne skutočnosti, ktoré by odôvodňovali pochybnosť o nestrannom alebo nezaujatom konaní...“
Sám generálny prokurátor teda citoval skutočnosti, odôvodňujúce skúmanie otázok súvisiacich so zaujatosťou.
Pre Sťažovateľa je potom nepochopiteľné, ako mohol generálny prokurátor dôjsť k záveru, že podanie Sťažovateľa možno považovať iba za žiadosť o odňatie a prikázanie veci a nie za námietku zaujatosti. Z obsahu Príkazu totiž vyplýva, že podaním Sťažovateľ namietal nestrannosť a nezaujatosť špeciálneho prokurátora pre jeho verejné výroky a z dôvodu hierarchie i zaujatosť všetkých prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SRa odňatie a prikázanie veci žiadal ako následok namietanej zaujatosti.
11.4. Porušenie práva na prístup k prokuratúre v podobe neprípustného výkladu právnej normy
Podľa stabilizovanej judikatúry ústavného súdu (napríklad IV. ÚS 77/02) do obsahu základného práva na súdnu ochranu patrí právo každého na to, aby sa v jeho veci rozhodovalo podľa relevantnej právnej normy, ktorá má základ v platnom právnom poriadku Slovenskej republiky alebo v takých medzinárodných zmluvách, ktoré Slovenská republika ratifikovala a boli vyhlásené spôsobom, ktorý predpisuje zákon. Súčasne má každý právo na to, aby sa v jeho veci vykonal výklad dotknutej právnej normy, ktorý je v súlade s ústavou, čo je základným predpokladom pre ústavne konformnú aplikáciu tejto právnej normy na zistený skutkový stav veci (II. ÚS 410/06).
Odhliadnuc od toho, ženamietaný postup Orgánu verejnej moci sa zúžil len na vydanie Príkazu, Sťažovateľ poukazuje na to, že Príkaz trpí zásadnou vadou v podobe neprípustnej interpretácie právnej normy uvedenej v § 23 ods. 1 Trestného poriadku.
Podľa § 23 ods. 1 TP z dôležitých dôvodov môže byť vec príslušnému súdu odňatá a prikázaná inému súdu toho istého druhu a stupňa.
Z daného ustanovenia vyplýva, že predpokladom odňatia a prikázania veci je existencia dôležitých dôvodov. Ako vyplýva, z nižšie uvedenej judikatúry, za dôležité dôvody odňatia sa považuje napr. zaujatosť orgánu.
- R 101/2000–II: Medzi dôležité dôvody na odňatie a prikázanie veci v zmysle § 23 Trestného poriadku patrí aj vylúčenie všetkých sudcov príslušného súdu z rozhodovania. Na také rozhodnutie ale nepostačuje, ak sú dané dôvody uvedené v § 31 ods. 1 Trestného poriadku na vylúčenie z vykonávania úkonov trestného konania len niektorých sudcov príslušného súdu z konania. (Upravené znenie).
Sťažovateľ však zároveň dodáva, žeuvedený záver o potrebe vylúčenia všetkých sudcov sa neaplikuje na prípad Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR. Pri ňom, na rozdiel od sústavy súdov, prítomnosť, hierarchického, monokratického a subordinačného postavenia totiž spôsobuje, že už samotná zaujatosť vedúceho prokurátora automaticky kontaminuje, a tým vylučuje angažovanosť i jemu podriadených prokurátorov. Tento následok je daný tým, že špeciálny prokurátor z titulu svojej neodňateľnej zákonnej povinnosti uvedenej v §30 ZoPPČP § 55e ZoP kontroluje, usmerňuje a riadi podriadených prokurátorov a v tejto súvislosti im vydáva záväzné pokyny a príkazy.
- R 80/2001: Dôležitými dôvodmi v zmysle ustanovenia § 23 Trestného poriadku treba rozumieť predovšetkým také okolnosti, ktoré zabezpečujú nestrannosť a objektivitu súdneho konania ako hlavný predpoklad spravodlivého rozhodnutia.
Ak je teda predpokladom odňatia veci zaujatosť orgánu, odňatiu musí predchádzať rozhodnutie o zaujatosti, v danom prípade o námietke zaujatosti vznesenej Sťažovateľom. To sa však v prípade Sťažovateľa nestalo.
Orgán verejnej moci rozhodol Príkazom ešte predtým, než došlo k rozhodnutiu o námietke zaujatosti. Podľa Sťažovateľa nie je prípustné, aby generálny prokurátor obišiel iniciatívu Sťažovateľa tým, že jeho podanie posúdi namiesto námietky zaujatosti ako žiadosť o odňatie, v ktorej si sám prejudiciálne posúdi otázku zaujatosti. Taký postup je nutné považovať za neprípustnú interpretáciu právnej normy, resp. za ohýbanie práva. Namietaný Príkaz je potrebné považovať aj z tohto dôvodu za právny akt odporujúci ústave.
11.5. Porušenie práva na spravodlivý proces v podobe svojvôle Príkazu
V prípade, ak ústavný súd posúdi postup Orgánu verejnej moci ako správny a zákonný, Sťažovateľ poukazuje aj na nesprávne vyhodnotenie otázky existencie dôležitých dôvodov v podobe zaujatosti.
Generálny prokurátor v Príkaze uviedol:
„Samotná existencia v minulosti medializovaných výrokov špeciálneho prokurátora o osobe Sťažovateľa pred jeho nástupom do funkcie špeciálneho prokurátora nie je relevantným dôvodom na prezumovanie zaujatostiani dozorujúceho prokurátora a ani ostatných prokurátorov ÚŠP GP SR.
...v konaní žiadneho z prokurátorov tohto úradu vrátane špeciálneho prokurátora neboli zistené žiadne konkrétne skutočnosti, ktoré by odôvodňovali pochybnosť o nestrannom alebo nezaujatom konaníktoréhokoľvek z nich...“
Generálny prokurátor podal podľa Sťažovateľa nedostatočnú odpoveď na rozsiahlu argumentáciu Sťažovateľa, poukazujúcu na zaujatosť špeciálneho prokurátora, resp. tejto sa účelovo vyhol, v dôsledku čoho je jeho rozhodnutie nepreskúmateľné. V prvom rade Sťažovateľovi neposkytol právny názor na tzv. Teóriu zdania[7], ktorá sa má uplatňovať aj pri rozhodovaní prokurátora o jeho nezaujatosti v zmysle § 31 Trestného poriadku. Rovnako tak sa nevysporiadal s rozsiahlou judikatúrou ESĽP, podporujúcou Teóriu zdania. Všetky Sťažovateľove argumenty totiž vyvracajú nestrannosť špeciálneho prokurátora práve s poukazom na jeho :
1. pôsobenie v exekutíve, kde vytváral zoznam osôb organizovaného zločinu, kam zaradil aj Sťažovateľa –to predstavujú objektívne okolnosti, na základe ktorých sa môže javiť, že je zaujatý;
2. minulé výroky na adresu Sťažovateľa - tie predstavujú subjektívne okolnosti, na základe ktorých sa javí, že je zaujatý.
Uvedené výroky prekračujú všeobecne uznávanú hranicu či limit slobody slova, v ktorých rámci sa možno dopustiť i výrokov znepokojujúcich a zraňujúcich. Špeciálny prokurátor bez rozumného dôvodu a bez akýchkoľvek dôkazov svojimi výrokmi zasiahol česť a dôstojnosť Sťažovateľa. Nejde teda o samotné výroky, z ktorých by bolo možné v už existujúcom konaní vyvodzovať apriori názor toho, kto ich ešte mať nemá a má byť nezaujatý. Ide či presnejšie išlo o jednoznačné verejné vymedzenia JUDr. Lipšica voči Sťažovateľovi ako absolútne bezúhonnej osobe, čo nemožno označiť inak ako hrubé urážky. Pravdepodobne teda ako porušenie § 11 Občianskeho zákonníka. A nemožno ani prehliadať, že JUDr. Lipšic bol v dobe, kedy výroky presne špecifikované v námietke zaujatosti advokát a zjavne prezentoval svoju kanceláriu ako subjekt bojujúci proti takým, ako je Sťažovateľ.
Nemožno opomenúť ani to, že niektoré z urážlivých výrokov pochádzajú z obdobia tesne predchádzajúceho voľbe JUDr. Lipšica do funkcie špeciálneho prokurátora (1.2.2020). Dôvodne sa teda možno domnievať, že terajší špeciálny prokurátor už vtedy pracoval na svojom obraze odporcu tých, ktorí porušujú zákony. Čo by určite bolo úplne v poriadku a naopak žiadúci predpoklad pre voľbu do funkcie špeciálneho prokurátora. Teda toho, kto nemalú časť tohto boja bude realizovať a mať k tomu nemalé právomoci. Čo ale rozhodne nie je v poriadku je, že JUDr. Lipšic sa nielen štylizoval do role bojovníka, ale minimálne v prípade Sťažovateľa úplne adresne uvádzal, s kým bojoval a kto je porušovateľ zákona. Teda demonštroval v tomto smere úplne jasnú predstavu. A demonštroval ju tak ostro a nekompromisne, že to teraz nutne vedie nielen k pochybnostiam o jeho nezaujatosti ako špeciálneho prokurátora, ale aj k presvedčeniu, že ani nemôže konať inak než v duchu týchto ostrých výrokov na adresu Sťažovateľa. Ak to možno interpretovať skôr v emočnej rovine, JUDr. Lipšic dlhodobo demonštroval svojimi verejnými výrokmi odpor k osobe Sťažovateľa a svoje presvedčenie, že je to v podstate usvedčený zločinec, že je vylúčené, aby sa dnes k nemu správal inak než práve ako k usvedčenému zločincovi. Teda v žiadnom prípade nestranne. Čo nemožno označiť inak, než že taký prístup a postup verejne sľúbil. Potom by ale nemalo zmysel pochybovať o tom, či snáď nie je nezaujatý, keď sám jasne uviedol, že je.
Sťažovateľ považuje za úplne nedostatočné, ak sa generálny prokurátor uspokojil s písomným vyjadrením špeciálneho prokurátora, že sa necíti byť v predmetnej veci zaujatý a nereflektuje na to, či sa aj tak javí. Práve na túto skutočnosť upozorňuje spomenutá judikatúra ESĽP a podmieňuje ju nevyhnutnosťou vykonania subjektívneho a objektívneho testu.Rozhodujúce však nie je subjektívne stanovisko, ale existencia objektívnych skutočností, so zreteľom na ktoré môžu vznikať pochybnosti o nestrannosti.Nemožno sa uspokojiť len so subjektívnym hľadiskom nestrannosti, ale je potrebné skúmať, či daná osoba poskytuje záruky nestrannosti aj z objektívneho hľadiska, teda či možno usudzovať, že by zaujatá mohla byť.
V tomto ohľade Sťažovateľ opäť poukazuje na príklady z judikatúry zahraničných i tuzemských súdov, v ktorej bola uplatnená tzv. Teória zdania. V tomto smere podľa Sťažovateľa nie je prekážkou, že v citovaných rozhodnutiach bola predmetom posúdenia nezaujatosť sudcov a nie prokurátorov. Totiž objektívna stránka zaujatosti ako súčasť Teórie zdania predpokladá skúmanie z pohľadu, či možno mať pochybnosti o nezaujatosti sudcu.
Ak si toto pravidlo preklopíme do roviny Trestného poriadku, zistíme, že právna norma uvedená v ustanovení § 31 ods. 1 Trestného poriadku obsahuje úplne identické kritérium skúmania zaujatosti tak v prípade sudcov ako aj v prípade prokurátorov. Viď dikcia z vykonávania úkonov trestného konania je vylúčený sudca alebo prísediaci sudca (ďalej len „prísediaci“), prokurátor, policajt, probačný a mediačný úradník, vyšší súdny úradník, súdny tajomník, asistent prokurátora a zapisovateľ, u ktorého možno mať pochybnosť o nezaujatosti...
Preto judikatúru ESĽP, ústavného či najvyššieho súdu týkajúcu sa zaujatosti sudcov možno v plnej miere analogicky aplikovať aj na prípad špeciálneho prokurátora. Teraz späť k už spomenutej judikatúre ESĽP :
- Indra proti Slovensku (rozsudok z 1. februára 2005). Sťažovateľ Indra sa v konaní pred ESĽP sťažoval, že sudkyňa S., ktorá bola členkou trojčlenného senátu mestského súdu, ktorý v roku 1985 odmietol odvolanie sťažovateľa v konaní týkajúcom sa prepustenia z jeho pracovného pomeru v roku 1982, sa neskôr zúčastnila ako členka senátu najvyššieho súdu na prejednávaní sťažovateľovho dovolania v rehabilitačnom konaní týkajúcom sa tohto prepustenia. Pokiaľ ide o objektívne kritérium, ESĽP sa domnieval, že do úvahy musí byť vzatá skutočnosť, že pôvodné konanie aj rehabilitačné konanie sa vzťahovali na rovnaké skutočnosti. To mohlo podľa názoru Súdu vyvolať u sťažovateľa odôvodnené obavy, že sudkyňa S. nebude pristupovať k jeho prípadu s požadovanou nestrannosťou. Z pohľadu ESĽP tieto okolnosti objektívne odôvodňovali sťažovateľove obavy, že sudkyni S. chýba potrebná nestrannosť.
- Nešťák proti Slovensku (rozsudok z 27. februára 2007). ESĽP pripomenul, že hlavným dôvodom sťažovateľovej námietky bolo, že sudcovia krajského súdu, ktorí rozhodovali o jeho odvolaní, predtým rozhodovali o otázkach týkajúcich sa jeho väzby a už vopred boli toho názoru, čo aj vyslovili, že spáchal predmetný trestný čin. V tomto prípade napadnutý senát krajského súdu vyslovil výroky, ktoré naznačovali, že sťažovateľ sa dopustil uvedeného trestného činu ešte predtým, ako bolo konanie proti nemu skončené. Tieto vyjadrenia boli uvedené v rozhodnutí, ktoré nasledovalo po neverejnom zasadnutí, na ktorom sa zúčastnila prokuratúra, ale na ktorom sa nemohla zúčastniť obhajoba. ESĽP zistil, že vyslovenie takýchto výrokov v danom kontexte mohlo vyvolať odôvodnenú a objektívne ospravedlniteľnú obavu ohľadom nestrannosti tohto súdu. V prejednávanom prípade ten istý senát krajského súdu zamietol sťažovateľovo odvolanie, proti ktorému nebol prípustný ďalší riadny opravný prostriedok a uznanie viny a jeho odsúdenie nadobudlo právoplatnosť. ESĽP preto dospel k záveru, že došlo k porušeniu sťažovateľovho práva podľa článku 6 ods. 1 Dohovoru na konanie pred nestranným súdom.
Sťažovateľ pripomína k obom vyššie uvedeným prípadom, že z medializovaných výrokov špeciálneho prokurátora je zrejmé, že sa prípadmi Sťažovateľa zaoberal už počas pôsobenia na Ministerstve spravodlivosti SR, pričom Sťažovateľa v tejto súvislosti označil ako člena zločineckej skupiny.
- Procola proti Luxembursku (rozsudok z 28. septembra 1995, ods. 45) a vo veci McGonnell proti Spojenému kráľovstvu (rozsudok z 8. februára 2000, ods. 55 – 58), v ktorých ESĽP dospel k záveru, že kumulácia legislatívnych a súdnych funkcií je v rozpore s princípom nestrannosti. Vo veci Procola štyria sudcovia Štátnej rady aplikovali pri rozhodovaní zákon, pri príprave ktorého boli činní ako poradcovia vlády. ESĽP dospel k záveru, že uvedené kumulovanie funkcií mohlo oprávnene vyvolať pochybnosť o nestrannosti súdu.
V tomto ohľade Sťažovateľ pripomína, že to bol práve špeciálny prokurátor, ktorý vytvoril za svojho pôsobenia vo funkcii ministra spravodlivosti návrh rekodifikácie Trestného zákona a Trestného poriadku, súčasťou ktorého bolo aj kreovanie Úradu špeciálnej prokuratúry a Špeciálneho súdu. Ako špeciálny prokurátor teda v súčasnosti aplikuje zákony, ktoré pripravoval a zastáva funkciu v úrade, ktorého kreovanie navrhol a na jeho vzniku sa významnou mierou podieľal. Podľa názoru Sťažovateľa je týmto porušený princíp nestrannosti.Táto námietka by určite nebola dôvodná bez vyššie opísaného kontextu. Totiž JUDr. Lipšic pripravoval určitý exekutívny mechanizmus, avšak nepochybne s vedomím, že by mal poslúžiť proti Sťažovateľovi.
Sťažovateľ vo svojej námietke poukázal práve na prípady, kedyobsah obdobných vyjadrení vyslovených sudcom v rámci jeho prechádzajúceho pôsobenia vo verejnej funkcii poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, smerujúci proti konkrétnej osobe, resp. negatívne hodnotenie (vyjadrenie) osobnostných (vlastností) alebo odborných (schopností) kvalít tejto osoby, ktorá sa následne stane účastníkom konania, v ktorom má o jej právach a právom chránených záujmoch rozhodovať uvedený sudca,môže mať za následok vyvolanie odôvodnených pochybností tejto osoby ako účastníka, týkajúcich sa nestrannosti tohto sudcu voči nej pri rozhodovaní v jej veci (Uznesenie Ústavného súdu Slovenskej republiky zo dňa 20. októbra 2010, sp. zn. I. ÚS 352/2010-6).
Spomenutý prípad je akoby odzrkadlením prípadu špeciálneho prokurátora, ktorý v predchádzajúcom pôsobení v exekutíve označil Sťažovateľa titulmi, ktoré sú predmetom súčasného vyšetrovania, ktoré dozoruje Úrad špeciálneho prokurátora Generálnej prokuratúry SR. Zároveň výkonom svojich zákonných povinností v pôsobnosti vedúceho prokurátora kontroluje, riadi a organizuje podriadených prokurátorov, ktorí tým de facto zdieľajú jeho zaujatosť, keďže pokyny a príkazy, ktoré v tejto súvislosti vydáva resp. v budúcnosti vydá sú pre nich záväzné!
Taktiež Sťažovateľ poukázal naprípad zaujatosti sudcu pre jeho skoršie vyjadrenia k obvineným osobám je vylúčenie sudcu Najvyššieho súdu SR, Juraja Klimenta z rozhodovania o obvinených v kauze Búrka. Ten svojím výrokom o hanbe zadržaných a obvinených podľa neho porušil princíp prezumpcie neviny obvinených. „Ak sudca vedomý si, že v konkrétnej veci, ktorá bola mediálne výraznou mierou prezentovaná, poznajúc predmet konania, ako aj osoby, ktorých sa trestné stíhanie dotýka, vyhlási na ich adresu, že by sa mali hanbiť za to, že boli zadržaní, obvinení a niektorí z nich i vzatí do väzby, prezumuje tým, že takéto konanie odsudzuje, dištancuje sa od neho a nie je to konanie, ktoré by bolo pre neho prijateľné.“
Ako bolo uvedené,designovaný špeciálny prokurátor v období pred svojim vymenovaním do tohto úradu naďalej pokračoval vo vyjadrovaní sa k osobe Sťažovateľa, z čoho vyplýva existencia okolností narúšajúcich jeho nestrannosť a vyvoláva závažné pochybnosti o jeho nezaujatosti.
Subjektívny a objektívny test pri posudzovaní sťažností na porušenie práva na nestranný súd pritom uplatňuje vo svojej rozhodovacej činnosti aj samotný ústavný súd :
- III. ÚS 24/05 z 13. apríla 2005, v ktorom ústavný súd dospel k záveru, že najvyšší súd porušil práva sťažovateľa na prerokovanie veci nestranným súdom. Existovali pochybnosti právneho zástupcu o nezaujatosti sudkyne JUDr. K. S. s ohľadom na pomer sudkyne k právnemu zástupcovi žalovaného v spore o ochranu osobnosti, a to z dôvodu, že ten zastupoval ako právny zástupca Ing. J. L., ktorého sudkyňa JUDr. K. S. žaluje v právnej veci ochrany osobnosti za výroky, ktoré Ing. J. L. uviedol na margo jej postupu v spore Union banka c/a Slovenský plynárenský priemysel. Ústavný súd poznamenal, že uznesenie najvyššieho súdu z 28. januára 2004 malo byť v otázke dôvodov, prečo sudkyňa krajského súdu nie je vylúčená, jasné a zrejmé s prihliadnutím na závažnosť tohto rozhodnutia a aj s ohľadom na to, že proti tomuto uzneseniu odvolanie nie je prípustné. Najvyšší súd sa mal podľa ústavného súdu podrobnejšie zaoberať otázkou objektívnej stránky zaujatosti zákonnej sudkyne, ako aj oboznámiť sa so spisom konania o ochranu osobnosti a až po dôkladnom zistení skutkového stavu vydať rozhodnutie, či je zákonná sudkyňa vylúčená alebo nie, a toto rozhodnutie podrobne odôvodniť, pokiaľ ide o dôvody na vylúčenie, resp. nevylúčenie zákonnej sudkyne týkajúce sa objektívnej stránky zaujatosti.
Podobnosť uvedeného prípadu s vecou Sťažovateľa sa podobá aktivite špeciálneho prokurátora, ktorý sa počas pôsobenia v politickej exekutíve podieľal na vytvorení zoznamu osôb organizovaného zločinu, medzi ktoré zaradil i Sťažovateľa.
- Nález III. ÚS 46/04 z 20. apríla 2005, v ktorom dospel ústavný súd k záveru o porušení práva sťažovateľky na prerokovanie veci nestranným súdom. Ústavný súd uviedol, že v konkrétnych okolnostiach uvedenej veci okresný súd tým, že neprejednal námietku zaujatosti vznesenú sťažovateľkou podaním doručeným súdu 14. marca 1994, hoci rozsudok o obmedzení spôsobilosti sťažovateľky na právne úkony zo 14. apríla 1993 nadobudol právoplatnosť až 26. júla 1994 (teda v čase vznesenia námietky zaujatosti sťažovateľka ešte nebola právoplatne obmedzená v spôsobilosti na právne úkony), došlo nekonaním okresného súdu k denegatioiustitiae (odmietnutiu spravodlivosti) tým, že okresný súd sa námietkou sťažovateľky vôbec nezaoberal v čase, keď bol povinný v súlade s platným právom v danej veci konať, a zároveň uvedeným postupom sťažovateľka nemala možnosť obrany proti uvedenej nečinnosti okresného súdu podaním opravného prostriedku proti uzneseniu o prerušení konania.
Spomenutým nálezom Sťažovateľ zdôrazňuje potrebu rozhodnúť o jeho námietke zaujatosti, o ktorej Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR odmietol konať.
Uplatňovanie Teórie zdania pri posudzovaní možnej zaujatosti vyplýva aj z uznesenia Najvyššieho súdu SR zo 16. augusta 2002 sp. zn. Ndt 58/02. Najvyšší súd uvedeným uznesením rozhodol, že predsedníčka senátu krajského súdu JUDr. S. S. je vylúčená z vykonávania úkonov trestného konania v trestnej veci obvineného Ing. I. L., vedenej na Krajskom súde v B. pod sp. zn. 1 T PT 25/01 podľa § 30 ods. 1 TP. Avšak okolnosťami konania zainteresovaných orgánov, najmä preberanie materiálu na ministerstve spravodlivosti 17. júla 2002 podpredsedom krajského súdu za prítomnosti sudcu – predsedu senátu Krajského súdu v B. JUDr. I. Š., do 2. júla 2002 generálneho riaditeľa sekcie trestného práva ministerstva spravodlivosti, kde v rokoch 1999 a 2000 bola na stáži JUDr. S. S., bola všeobecne navodená situácia, ktorá reálne mohla determinovať konanie a rozhodovanie krajského súdu. Významné, resp. rozhodujúce z hľadiska posudzovania vznesenej námietky zaujatosti konkrétnej súdnej osoby, t. j. predsedníčky senátu krajského súdu, však bolo vyjadrenie podpredsedu krajského súdu JUDr. T. K. 20. júla 2002: „Rozhodli sme sa vydať zatýkací rozkaz...,“ posilnenej jeho výrokom pred rozhodnutím o väzbe, že podľa jeho názoru dôvody väzby sú dané, v kontexte s vyjadrením ministra spravodlivosti z 19. júla 2002 v rozhlasovej stanici OKEY, že „... sú všetky dôvody pre to, aby bola uvalená väzba“ v súhrne predstavujú okolnosti, ktoré sú spôsobilé vyvolať značné pochybnosti o objektivite a nestrannosti konania a rozhodovania procesnej sudkyne – predsedníčky senátu Krajského súdu v B. – v dôsledku jej vzťahu k veci, čo je podľa § 30 ods. 1 TP zákonným dôvodom na jej vylúčenie z vykonávania úkonov trestného konania v danej veci.
Analogicky k spomenutému rozhodnutiu sa špeciálny prokurátor podľa Sťažovateľa diskvalifikoval z rozhodovania vo veci medializovanými výrokmi na adresu Sťažovateľa, keď už počas pôsobenia na Ministerstve spravodlivosti SR označil Sťažovateľa za člena zločineckej skupiny.
S ohľadom na uvedené preto písomné vyjadrenie špeciálneho prokurátora adresované generálnemu prokurátorovi so spisom, že sa necíti byť zaujatý, neobstojív porovnaní s jeho prechádzajúcimi výrokmi, ktoré uskutočnil v minulosti ako člen exekutívy, resp. poslanec a advokát. Špeciálny prokurátor teda nemôže úspešne prejsť testom objektívneho hľadiska Teórie zdania, lebo s ohľadom na jeho pôsobenie v exekutíve sa práve pre jeho výroky môže javiť, resp. možno z nich usudzovať, že špeciálny prokurátor by mohol byť zaujatý. Odôvodnenie Príkazu preto nedáva Sťažovateľovi záruku v tom, že prípravné konanie vedie nezávislý a nestranný prokurátor.
Možno snáď i dodať, že je možné veľmi úspešne pochybovať o pravdivosti tohto vyhlásenia špeciálneho prokurátora. O tom, aké výroky v minulosti špeciálny prokurátor adresoval Sťažovateľovi a čo z toho možno vyvodzovať bolo uvedené vyššie. Tieto výroky boli buď prejavom vnútorného presvedčenia špeciálneho prokurátora alebo deklaráciou už spomenutého politického programu, ktorého konkrétnym bodom je postih Sťažovateľa za jeho zjavnékriminálne správanie. Za vylúčené možno považovať, že by za pár dní alebo mesiacov akýkoľvek človek zmenil svoje vnútorné presvedčenie, ktoré predtým vyjadroval dlhodobo a s takou expresivitou. Na situácii by nič nezmenilo ani to, ak by terajší špeciálny prokurátor iba predstieral odpor ku Sťažovateľovi, aby si tým zaistil akúsi popularitu či zvýšil šancu na menovanie do terajšej funkcie. Potom je zase vylúčené, aby už jednu sľúbenú líniu opustil a správal sa k Sťažovateľovi skutočne neutrálne. S istým hovorovým nadnesením možno povedať, že špeciálny prokurátor sa stal väzňom svojej predchádzajúcej rétoriky, ktorá mohla mať rôzny dôvod, ale takmer určite vylučuje jeho nezaujatosť.
Všetky spomenuté prípady z rozhodovacej praxe súdov sa nápadne podobajú na konkrétnu vec Sťažovateľa, v ktorej je zaujatá osoba stojaca na čele Úradu špeciálnej prokuratúry v pozícii pána prípravného konania. Špeciálny prokurátor priamo alebo nepriamo prostredníctvom iného podriadeného prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry ako dominuslitisvykonáva napr. dozor podľa § 230 Trestného poriadku, uskutočňuje významné procesné úkony podľa § 231 Trestného poriadku v podobe odklonov, a taktiež rozhoduje o tom, či bude Sťažovateľ prepustený z väzby. Svojím pôsobením sa podieľana napĺňaní tzv. vyhľadávacej zásady a zásady náležitého zistenia skutkového stavu, zakotvených v § 2 ods. 10 Trestného poriadku, podľa ktorých orgány činné v trestnom konaní a súd postupujú v konaní tak, aby náležite zistili skutkový stav veci, a to v rozsahu nevyhnutnom pre ich rozhodnutie. Dôkazy obstarávajú z úradnej povinnosti. Právo obstarávať dôkazy majú aj strany. Orgány činné v trestnom konaní s rovnakou starostlivosťou objasňujú okolnosti svedčiace proti obvinenému, ako aj okolnosti, ktoré svedčia v jeho prospech, a v oboch smeroch vykonávajú dôkazy tak, aby umožnili súdu spravodlivé rozhodnutie.
Podmienka náležite zistiť skutkový stav veci, znamená, že v trestnom konaní musia byť všetky okolnosti trestného činu zistené v takom rozsahu, aby bolo možné vzhľadom na konkrétne štádium trestného konania rozhodnúť. Zisťuje sa skutok, ktorý je predmetom konania, vo všetkých okolnostiach majúcich význam pre spravodlivé rozhodnutie.Orgány činné v trestnom konaní postupujú v konaní tak, aby bol skutkový stav veci zistený čo najúplnejšie, aby mohli byť zohľadnené všetky skutočnosti svedčiace pre aj proti osobe, proti ktorej sa konanie vedie.
Ak by ostala otázka zaujatosti špeciálneho prokurátora nevyriešená, neodstránili by sa pochybnosti v tom, či došlo k náležitému zisteniu skutkového stavu skutku, pre ktorý sa vedie vyšetrovanie, či boli zistené všetky okolnosti skutku, a najmä, či boli zohľadnené skutočnosti svedčiace nielen proti, ale najmä v prospech Sťažovateľa, proti ktorému sa trestné stíhanie vedie. Nehovoriac o tom, že v zmysle § 31 ods. 5 Trestného poriadku úkon, ktorý vykonala vylúčená osoba, nemôže byť podkladom na rozhodnutie v trestnom konaní. V prípade zaujatosti by teda mohlo dôjsť ku kompromitovaniu výsledkov celého dovtedy vykonaného vyšetrovania, čo je sama osebe okolnosť, ktorá by išla na ťarchu orgánov činných v trestnom konaní.
Záverom sa generálny prokurátor v napadnutom Príkaze nesprávne vyjadril k argumentácii Sťažovateľa, keď uviedol, že ani postavenie prokuratúry, ani zákonné oprávnenia nadriadeného prokurátora nie sú skutočnosťami, ktoré by v prípade zistenej zaujatosti špeciálneho prokurátora bránili vykonávať opatrenia nadriadeného prokurátora v konkrétnej veci inému prokurátorovi ako je špeciálny prokurátor. Generálny prokurátor sa totiž vyjadril iba k oprávneniu podľa § 29 ZoPPČP, nevyjadril sa však k povinnosti špeciálneho prokurátora, uloženej mu ustanovením § 30 ZoPPČP a §55eZoPPČP, ktoré zakladá špeciálnemu prokurátorovi ako vedúcemu prokurátorovi povinnosť riadiť, organizovať a kontrolovať plnenie služobných povinností jemu podriadených prokurátorov.
Táto skutočnosť podľa Sťažovateľa jednoznačne potvrdzujehierarchické, monokratické a subordinačné usporiadanie prokuratúry, v dôsledku čoho platí, že zaujatosť služobne nadriadeného prokurátora ako vedúceho prokurátora diskvalifikuje z výkonu dozoru aj služobne podriadených prokurátorov. Tento záver platí o to viac, ak je zaujatým špeciálny prokurátor, ktorý stojí na čele úradu a ktorému sú podriadení všetci prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR. Uvedené teda znemožňuje dozorovaniektorýmkoľvek prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR vrátane JUDr. MartinaNociara, ktorého činnosť v konečnom dôsledku riadi záväznými pokynmi a príkazmi špeciálny prokurátor.
Práve z tohto dôvodu bola námietka sťažovateľa adresovaná Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR enblock, a teda týka sa všetkých prokurátorov, nielen špeciálneho prokurátora. Sťažovateľ preto očakáva, že o tejto námietke rozhodne nielen špeciálny prokurátor, ale aj každý jeden prokurátor tohto úradu.
Ústavne vyžadovaná nestrannosť a nezávislosť podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy SR, ktorá je premietnutá do tzv. Teórii zdania, musí byť nielen imanentná osobe reprezentujúcej konkrétny orgán verejnej moci, ale aj orgánu suigeneris, čo však z dôvodov uvedených vyššie pri Úrade špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR vo vzťahu k osobe Sťažovateľa absentuje!
O dosahu špeciálneho prokurátora na vec Sťažovateľa napovedá i postup JUDr. Martina Nociara v konaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku so sp. zn. 6TP/4/2020 o návrhu Sťažovateľa na prepustenie z väzby na slobodu. Tento dozorujúci prokurátor v podaní zo dňa 11.03.2021 s názvom Doplnenie dôvodov sťažnosti od tretieho odsekustr. 2 po druhý odsek str. 5 doslovne prevzal tvrdenie a postoj špeciálneho prokurátora k otázke možnosti kaucie pri kolúznej väzbe, ktorý bol publikovaný v Denníku N dňa 10.03.2021 s názvom „Je možná kaucia pri kolúznej väzbe?“
V tomto ohľade Sťažovateľ poukazuje aj na medializované vyjadrenie Iniciatívy advokátov za právny štát z 2. apríla 2021,ktorá skonštatovala, že „dozorovanie takmer všetkých závažných káuz zo strany nového špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica je pre jeho výrazný konflikt záujmov prakticky nemožné.“ Podľa Marhavého je otázne, či vôbec v nejakých exponovaných kauzách bude môcť Daniel Lipšic vykonávať kompetencie dozorujúceho prokurátora, a to vzhľadom na jeho predchádzajúcu výraznú angažovanosť ako advokáta alebo svedka. Nateraz sa to javí tak, že funkcia špeciálneho prokurátora je v podstate paralyzovaná jeho konfliktom záujmov.[8]
Rovnako tak generálny prokurátor neuviedol, z akého konkrétneho ustanovenia ZoP alebo ZoPPČP vyplýva možnosť výkonu opatrení nadriadeného prokurátora v konkrétnej veci inému prokurátorovi ako je špeciálny prokurátor. Podľa Sťažovateľa také ustanovenie neexistuje, nakoľko nie je možné vymaniť sa z dosahu špeciálneho prokurátora ako vedúceho prokurátora, ktorý je vždy povinný uplatňovať riadiaci, organizačný a kontrolný vplyv na jemu podriadených prokurátorov. Odôvodnenie Príkazu je preto nedostatočné, a keďže ide o vec zásadného významu (ako napokon každá trestná vec), svojvoľné a arbitrárne.
11.6. Rešpektovanie prezumpcie nevinyako predpoklad nezaujatosti
Už skôr bolo Sťažovateľom konštatované, že nestrannosť sa obyčajne definuje ako neprítomnosť predsudku (zaujatosti). Tento inštitút sa následne interpretuje v spojitosti so základným právom v čl. 46 ods. 1 ústavy ako stav, kedy o práve dotknutého subjektu rozhoduje nestranný a nezaujatý sudca alebo v prípade inej právnej ochrany iný orgán, vždy všakspôsobom napĺňajúcim spravodlivý súdny proces.To znamená, že taký sudca alebo orgán priznáva subjektu všetky práva na ochranu jeho práv a právom chránených záujmov a rešpektuje zásady, na ktorých spočíva proces, v ktorom sa ochrany práv dovoláva.
Jednou z takýchto zásad, uplatňujúcich sa v trestnom konaní je nepochybne zásada prezumpcie neviny, podľa ktorej každý, proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným odsudzujúcim rozsudkom jeho vinu. Táto zásada zabezpečuje osobe, voči ktorej sa konanie vedie, že sa s ňou bude zaobchádzať ako s nevinnou. Osoba, voči ktorej sa konanie vedie, teda nemá povinnosť preukazovať svoju nevinu, ale naopak, túto povinnosť majú orgány činné v trestnom konaní. V prípade pochybností ohľadom viny potom platí „in dubio pro reo“; v pochybnosti v prospech obžalovaného. Zásada prezumpcie neviny je zakotvená okrem § 2 ods. 4 Trestného poriadku aj v čl. 50 ods. 2 Ústavy SR, a taktiež v čl. 6 ods. 2 Dohovoru, z čoho vyplýva, že ide zásadu tvoriacu základný pilier právneho štátu a samotné východisko pre uplatnenie trestnej zodpovednosti.
K porušeniu prezumpcie neviny v zmysle judikatúry ESĽP dôjde vtedy, ak pred zistením viny zákonným spôsobom štátne orgány svojimi rozhodnutiami alebo postojom naznačujú, že obvinený je vinný. Môže k tomu dôjsť i v prípade, ak nejde o formálne konštatovanie viny; stačí odôvodnenie, z ktorého vyplýva, že súd alebo iný dotknutý orgán považuje obvineného za vinného, pretože predčasné vyslovenie takéhoto názoru samotným súdom nevyhnutne poruší spomínanú prezumpciu (pozri napr. rozsudky Deweer v. Belgicko z 27. februára 1980, ods. 56 a 37 a Allenet de Ribemont v. Francúzsko z 10. februára 1995, ods. 35 – 36).
Podľa ESĽP je cieľom článku 6 ods. 2 ochrana pred nepriaznivým ovplyvňovaním spravodlivého trestného konania zaujatými vyhláseniami, urobenými v úzkej súvislosti s týmto konaním. Tento článok zakazuje predčasné vyslovenie názoru samotným súdom, že osoba „obvinená z trestného činu“ je vinná, pred tým, ako bola jej vina zistená v súlade so zákonom, ale vzťahuje sa aj na vyhlásenia urobené inými verejnými činiteľmi o prebiehajúcom trestnom stíhaní, ktoré nabádajú verejnosť veriť vo vinu obvineného a prejudikujú hodnotenie skutkových okolností kompetentným súdnym orgánom (pre zhrnutie relevantnej judikatúry pozri napríklad Khuzhin a ďalší proti Rusku, č. 13470/02, ods. 93, 23. október 2008, s ďalšími odkazmi).
K porušeniu práva na prezumpciu neviny dôjde, ak pred zistením viny zákonným spôsobom súdne rozhodnutia alebo vyhlásenia verejných činiteľov, týkajúce sa osoby obvinenej z trestného činu, naznačujú názor, že táto osoba je vinná. Ak aj nejde o formálne konštatovanie viny, postačuje určitá úvaha, z ktorej vyplýva, že súd alebo akýkoľvek iný orgán považuje obvineného za vinného. Je potrebné robiť zásadný rozdiel medzi výrokmi, ktoré iba vyjadrujú stav podozrenia zo spáchania trestného činu a jasným vyhlásením, že osoba spáchala dotknutý trestný čin, bez toho, aby bola právoplatne odsúdená. ESĽP vždy dôsledne zdôrazňoval potrebu, aby verejní činitelia vážili slová vo svojich vyhláseniach urobených pred tým, ako bola osoba súdená a uznaná vinnou z konkrétneho trestného činu (pozri Böhmer proti Nemecku, č. 37568/97, ods. 54 a 56, 3. október 2002; a Nešťák proti Slovensku, č. 65559/01, ods. 88 a 89, 27. február 2007[9]).
Sťažovateľ poukazuje aj na Štandardy profesijnej zodpovednosti a určenie základných povinností a práv prokurátorov (Standards of professionalresponsibility and statement of theessentialduties and rights of prosecutors) prijatý Medzinárodnou organizáciou prokurátorov, (International Association of Prosecutors), dňa 23.4.1999, z ktorého čl. 3 Nestrannosť (Impartiality) vyplýva povinnosť prokurátorov:
- konať nestranne,
- nebyť ovplyvnení individuálnymi záujmami alebo verejným či mediálnym tlakom,
- konať objektívne.[10]
Za zmienku stojí spomenúť i Stanovisko č. 9 (2014) Poradnej rady európskych prokurátorov (CCPE) Výboru ministrov Rady Európy o európskych pravidlách a zásadách týkajúcich sa prokurátorov, tzv. Rímska charta zo 17.12.2014, ktorá zdôrazňuje napr. v bode VI povinnosť prokurátorov dodržiavať najvyššie etické a profesionálne normy a správať sa vždy nestranne a objektívne.Mali by sa preto usilovať o to, aby boli považovaní za nezávislých a nestranných, mali by sa zdržať politických aktivít nezlučiteľných so zásadou nestrannosti a nemali by konať v prípadoch, v ktorých ich osobné záujmy alebo ich vzťahy so zainteresovanými stranami by mohli brániť ich úplnej nestrannosti.[11]
Právo na nezávislého a nestranného sudcu, resp. v predmetnom prípade prokurátora je subjektu v trestnom konaní garantované najmä prostredníctvom inštitútu vylúčenia zaujatej osoby v zmysle § 31 ods. 1 Trestného poriadku. Pokiaľ subjekt nadobudne presvedčenie, že u osoby zúčastňujúcej sa na trestnom konaní možno mať pochybnosť o nezaujatosti pre jej pomer k prejednávanej veci alebo k osobám, ktorých sa úkon priamo týka, má právo namietať jej zaujatosť.
Bola to práve personálna zaujatosť špeciálneho prokurátora, ktorú namietal Sťažovateľ. Ten ho totiž v minulosti označil za predstaviteľa organizovaného zločinu, za biely golier, člena konkurznej mafie, za osobu, ktorá mala vplyv na sudcov, a taktiež pracoval v úrade, ktorý začlenil Sťažovateľa do organizovanej skupiny. Išlo pritom o výroky, ktoré boli špeciálnym prokurátor dlhodobo prezentované. Prvý z výrokov bol datovaný v čase, keď osoba špeciálneho prokurátora zastávala ešte funkciu ministra spravodlivosti.Posledný z výrokov na adresu Sťažovateľa je pritom datovaný v období po zvolení, ale prechádzajúci vymenovaniu špeciálneho prokurátora.
Berúc do úvahy:
- uvedené výroky špeciálneho prokurátora, najmä výrok o údajnom vplyve Sťažovateľa na sudcov,
- skutočnosť, že Sťažovateľ je trestne stíhaný pre podozrenie zo spáchania trestného činu zasahovania do nezávislosti súdov podľa § 342 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona,
- súvislosť trestného konania s výrokmi špeciálneho prokurátora,
- dozor v tomto konaní vykonáva Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR, ktorý riadi špeciálny prokurátor,
existuje dôvodný predpoklad o zaujatosti špeciálneho prokurátora vo vzťahu k osobe Sťažovateľa.
Podľa Sťažovateľa neexistuje pádnejší argument o zaujatosti ako ten, že špeciálny prokurátor prejudikoval hodnotenie skutkových okolností v otázke zasahovania Sťažovateľa do nezávislosti súdov, porušujúc pritom zásadu prezumpcie neviny. Uvedený predpoklad potvrdzuje aj to, že výroky budúceho špeciálneho prokurátora na adresu Sťažovateľa neprestali ani po vznesení obvinenia voči Sťažovateľovi (27.10.2020), od momentu ktorého sa na Sťažovateľa vzťahovala spomenutá zásada prezumpcie neviny.
Sťažovateľ je preto presvedčený, že práve v dôsledku existujúcich predsudkov voči osobe Sťažovateľa špeciálny prokurátor odmietol rozhodnúť o námietke zaujatosti Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR, a to i napriek tomu, že námietka mu bola adresovaná. Ide tu o učebnicový príklad Teórie zdania.
Do momentu, kým nebude rozhodnuté o námietke Sťažovateľa, nie je možné vyhodnotiť ako zákonné a relevantné procesné úkony zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry, uskutočnenépo vymenovaní špeciálneho prokurátora. Jedným z nich je napr. i odňatie veci JUDr. Valérii Simonovej a jej pridelenie JUDr. Martinovi Nociarovi.V tomto smere Sťažovateľ poukazuje na Nález Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. II. ÚS 111/2018 z 23. mája2018, v zmysel ktorého ak obvinený v námietke zaujatosti uvádza okolnosti znamenajúce protizákonný, resp. svojvoľný postup sudcu v konaní (napríklad vyjadrenie sudcovho názoru o vine obžalovaného), treba takúto námietku zaujatosti považovať za spôsobilú námietku v zmysle § 32 ods. 6 Trestného poriadku, o dôvodnosti či nedôvodnosti ktorej sa preto musí zákonom predpísaným spôsobom konať a rozhodnúť.
Berúc do úvahy vyššie uvedené a aplikujúc Teóriu zdania je evidentné, že u špeciálneho prokurátoravyvolalo jeho pôsobenie v exekutíve ako aj jeho výroky na adresu Sťažovateľa existenciu okolnosti, z ktorých sa môže javiť, že špeciálny prokurátor je zaujatý voči osobe Sťažovateľa, nakoľko hrubo a opakovane porušil právo Sťažovateľa na prezumpciu neviny. Generálny prokurátor však spôsobom, akým vybavil námietku zaujatostiv závažnom porušovaní základných práv Sťažovateľa naďalej pokračuje.
12. SŤAŽNOSTNÝ PETIT
Na základe vyššie uvedených skutkových a právnych tvrdení Sťažovateľ žiada Ústavný súd SR, aby jeho ústavnej sťažnosti vyhovel nasledovným nálezom:
12.1. Základné právo Sťažovateľa na súdnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a podľa čl. 36 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd,právo na obhajobu podľa čl. 6 ods. 3, písm. c) Dohovoru o ochrane ľudských právazákladných slobôd Upovedomením Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR zo dňa 15.03.2021 so sp. zn. VII/3 Gv 76/19/1000-692,nekonaním Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR o námietke zaujatosti a Príkazom Generálnej prokuratúry SR zo dňa 23.03.2021 so sp. zn. IV Spr 229/21/1000-2 p o r u š e n é b o l i.
12.2. Upovedomenie Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR zo dňa 15.03.2021 so sp. zn. VII/3 Gv 76/19/1000-692 a Príkaz Generálnej prokuratúry SR zo dňa 23.03.2021 so sp. zn. IV Spr 229/21/1000-2 s a z r u š u j e a vec sa vracia Generálnej prokuratúre SR na ďalšie konanie.
12.3. Prikazuje sa Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR konať a rozhodnúť o námietke zaujatosti.
12.4. Sťažovateľovi sa p r i z n á v a náhrada trov právneho zastúpenia.
[1] Viz Usnesení Nejvyššího správního soudu ze dne 20.11.2012 č.j.1 As 89/2010 - 119, odst. 69 dostupné na http://www.nssoud.cz
[2]Bílé límečky je označení sociální třídy administrativních pracovníků, manažerů, specialistů apod. Pojem se v angloamerickém světě používá přinejmenším od roku 1910; autorem je patrně americký spisovatel UptonSinclair.
https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADl%C3%A9_l%C3%ADme%C4%8Dky
[3] Viz například usnesení Ústavního soudu ČR ze dne 7.70.2016, sp.zn. II.ÚS 3341/16, dostupné na http://nalus.usoud.cz. nebo rozsudek NS ČR ze dne 28.02.2011sp.zn. 30 Cdo 5021/2008, dostupné na www.nsoud.cz.
[4] Viz rozsudek NS ČR ze dne 31.10.2006, sp.zn. 30 Cdo 954/2006, dostupné na www.nsoud.cz.
[5]Viz DeCubberversus i Belgii, žaloby č. 9186/80, rozsudek ze dne 26. 10. 1984, odst. 26. Dostupné nahttps://hudoc.echr.coe.int/eng#{"fulltext":["DeCubber"],"documentcollectionid2":["GRANDCHAMBER","CHAMBER"]}
[6] Postup podľa čl. 127 Ústavy SR.
[7] nestačí, že sudca je subjektívne nestranný, ale musí sa ako taký aj objektívne javiť v očiach strán.
[8]http://www.netky.sk/clanok/dozorovanie-takmer-vsetkych-zavaznych-kauz-zo-strany-daniela-lipsica-je-prakticky-nemozne
[9]ESĽP poznamenal, že krajský súd v uznesení z 11. októbra 2000 uviedol, že bolo preukázané, že sťažovateľ sa dopustil trestného činu, z ktorého bol obvinený, že jeho motívom bola snaha získať peniaze na úhradu svojich dlhov a že spôsob, ktorým bol trestný čin spáchaný, svedčí o stupni narušenia sťažovateľa. ESĽP zdôraznil, že je potrebné dôsledne rozlišovať medzi výrokom, že osoba je iba podozrivá zo spáchania trestného činu, a jasným vyhlásením súdu bez toho, aby existovalo konečné odsudzujúce rozhodnutie, že osoba spáchala predmetný trestný čin. ESĽP zistil, že napadnuté vyhlásenia v prejednávanom prípade obsahovali vyjadrenie sťažovateľovej viny pred tým, ako bola zákonným spôsobom preukázaná.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.