Barbora F.
Falošné doznania ako príčina justičných omylov – 1. časť
Vo svojom predchádzajúcom článku som sa venovala nesprávnemu konaniu policajtov
a prokurátorov vo vzťahu k justičným omylom v USA. Vychádzala
som pritom zo zverejnenej americkej
správy z roku 2020, ktorá nesie
názov Government Misconduct and
Convicting the Innocent: The Role of Prosecutors, Police and Other Law Enforcement,
kde autori popisujú toto konanie na podklade analýzy 2 400 prípadov
rehabilitácií z USA, uvedených v The National Registry of Exonerations. V článku
som tiež upozornila na to, že podľa tejto správy, medzi najčastejšie kategórie nesprávneho
konania patrí aj nesprávne konanie v rámci výsluchov podozrivých, kde
autori uviedli, že aj niektoré povolené výsluchové praktiky môžu viesť
k falošným doznaniam. Na s. 64 správa konštatuje, že „12 % percent rehabilitovaných osôb sa falošne doznalo k zločinom,
za ktoré boli odsúdené (292 z 2 400), zvyčajne pod nátlakom polície.“.
Na s. 14 sa píše, že„všetky falošné
doznania – zo strany spoluobžalovaných, ako aj zo strany rehabilitovaných osôb
– prispeli k odsúdeniam v 21 % rehabilitácií.“.Falošné doznania sa však
dejú v každom štáte, ničia pritom životy aj prípady. Vzhľadom k tomu
ako aj vzhľadom na fakt, že falošné doznania patria podľa štatistík medzi
hlavné faktory, ktoré vedú k nespravodlivým odsúdeniam v USA, kde sú tieto
prípady najlepšie zadokumentované, som sa rozhodla v tomto článku
sústrediť pozornosť na tento faktor. Začnem tým, že si v úvode predstavíme
štatistiky a potom prejdem k analýze tohto fenoménu, pričom budem
vychádzať zo zverejneného odborného
článku expertov, prevažne z USA, ktorí sa venujú
výskumu falošných doznaní- Saula M. Kassina, Stevena A. Drizina,
Thomasa Grissa, Gisli H. Gudjonssona, Richarda A. Lea a Allison D. Redlichovej,
ktorýmá názov Police-Induced Confessions:
Risk Factors and Recommendations (publikovaný online: 15. 07. 2009,American Psychology-Law
Society/Division 41 of th eAmerican Psychological Association 2009).Tento článok
odporúča aj vyššie spomínaná americká správa, nakoľko patrí medzi to najlepšie,
čo bolo napísané v súvislosti s problematikou falošných doznaní.
Autori v tomto článku publikujú výsledky výskumov v oblasti falošných doznaní.Upozorňujú tu na to, že väčšina ľudí verí, že by sa nikdy nedoznala k zločinu, ktorý nespáchali, nakoľko má len základné poznatky o dispozičných a situačných faktoroch, ktoré môžu niekoho viesť k tomu, aby sa doznal k zločinu, ktorý nespáchal a tiež na to,že sa ukázalo, že ľudia nie sú schopní identifikovať falošné doznania nevinných podozrivých. Podľa ich zistení, ani laici, ani profesionáli nie sú schopní presne odlíšiť pravdu od lží, čo sa vzťahuje aj na úsudky v súvislosti s pravdivými a falošnými doznaniami. Zdôrazňujú pritom, že odhalené prípady falošných doznaní predstavujú špičku ľadovca. Vychádzajúc z tohto odborného článku si v tejto súvislosti postupne predstavíme základné štatistiky vyplývajúce z výskumov, situačné – výsluchové faktory (napr. dlhá detencia a izolácia, výsluchové techniky - konfrontácia, prezentácia falošných dôkazov, minimalizácia a maximalizácia),typy falošných doznaní, dispozičné faktory (napr. adolescencia, podrobenie sa, sugestibilita, znížený intelekt, duševné poruchy), fenomén neviny, následky doznaní a efekt doznaní na sudcov a poroty. V závere si ukážeme návrhy autorov na reformy v tejto oblasti.
Čo hovoria štatistiky z USA
Podľa zverejneného The National Registry of Exonerations, prebehlo v USA (od roku 1989) ku dňu2. 7. 2021, 2 809 rehabilitácií, pričom medzi hlavné príčiny vedúce k justičným omylom patria aj falošné doznania. Register tu uvádza, že v 12 % sa objavili falošné doznania rehabilitovaných osôb. Tie sa konkrétne v prípadoch sexuálneho zneužívania detí objavili v 7 %, v prípadoch sexuálnych útokov v 9 %, v prípadoch vrážd v 22 %, v prípadoch držby a predaja drog v 2 % a v prípadoch ostatných zločinov v 6%. Ďalej na stránkach registra môžeme v rámci detailnej štatistiky vidieť, že: v 383 prípadoch, spoluobžalovaný rehabilitovanej osoby označil v doznaní aj rehabilitovanú osobu (v rámci Tags sú tieto prípady uvedené pod skratkou CDC) a v 583 prípadoch (t. j. v 21 %) rehabilitované osoby urobili dohodu o vine a treste (v rámci Tags sú tieto prípady uvedené pod skratkou P). Americká advokátka Marissa Boyers Bluestine vo svojom nedávno zverejnenom článku zo dňa 7. 6. 2021, s názvom False Confessions, Explained tiež hovorí, že „Odkedy The National Registry of Exonerations začal sledovať rehabilitácie, konzistentne 20 % všetkých rehabilitácií zahŕňa niekoho kto “sa doznal“ k zločinu, ktorý nespáchal.“.
Americká organizácia Innocence Project, ktorá sa venuje rehabilitáciám na základe testov DNA a reformám v oblasti justície, na svojej stránke píše, že v USA prebehlo (od roku 1989) 375 rehabilitácií na základe testov DNA, pričom v 29 % sa objavili falošné doznania. Ďalej tu konštatuje, že: 44 z 375 rehabilitovaných osôb urobilo dohodu o vine a treste; v 17 % sa objavili výpovede informátorov, ktorí tvrdili, že sa im obžalovaní doznali; prinajmenšom v 43 prípadoch z 83 DNA rehabilitácií (52 %), rehabilitované osoby, ktoré sa falošne doznali, uviedli fakty, ktoré neboli zverejnené [29. 7. 2020]; 23 (22 %) zo 104 ľudí, ktorých prípady obsahovali falošné doznania, malo v čase procesu k dispozícii DNA dôkazy o svojej nevine, ale aj tak boli nespravodlivo odsúdení [29. 7. 2020];83 (61%) zo 137 osôb rehabilitovaných na základe DNA, ktorí boli nespravodlivo odsúdení za vraždy, malo vo svojich prípadoch falošné doznania (33 doznali seba samých, 20 mali spoluobžalovaných, ktorí sa doznali a ďalší 30 doznali seba samých, a súčasne mali spoluobžalovaných, ktorí sa doznali) [29. 7. 2020];Innocence Project v rámci kontroly zistil, že zo svojich uzavretých prípadov (od roku 2004 do júna roku 2015), 29 % bolo uzavretých kvôli tomu, že dôkazy sa stratili, alebo boli zničené.
Teraz môžeme prejsť k samotnému obsahu vyššie zmieneného odborného článku, ktorý má názov Police-Induced Confessions: Risk Factors and Recommendations.
Zistenia vyplývajúce z DNA rehabilitáciív USA(s. 3 - 4)
Autori v úvode zdôrazňujú, že v dobe DNA rehabilitácií sa ukazuje dôležitá úloha psychológie, ktorá sa prejavuje pri štúdiu a prevencii nespravodlivých odsúdení. Zistilo sa, že v prípadoch justičných omylov bola najčastejšou príčinou (v troch štvrtinách prípadov) nesprávna identifikácia zo strany očitého svedka. Výskumníci venujúci sa problematike identifikácií zo strany očitých svedkov, úspešne identifikovali hlavné problémy a navrhli konkrétne reformy na zredukovanie chýb pri týchto identifikáciách (Technical Working Group for Eyewitness Evidence, 1999; viď Doyle, 2005; Wellset al., 2000).
V roku 1989 bol Gary Dotson prvou osobou, ktorej nevina bola dokázaná na základe testov DNA. Takmer po dvoch desaťročiach neskôr bolo v USA na základe testov DNA, po svojom odsúdení, rehabilitovaných viac než 200 ľudí. V 15 – 20 % týchto prípadov sa objavili políciou indukované falošné doznania (Garrett, 2008)- s. 4.Autori pritom akcentujú, že prípady odhalených falošných doznaní predstavujú špičku ľadovca. Značný počet týchto prípadov vzbudil veľký záujem, tak ako to bolo aj v prípade piatich tínedžerov, ktorí sa v roku 1989 všetci falošne doznali k brutálnemu útoku a znásilneniu džogerky v Central Parku. Doznania štyroch z nich boli nahrané na video. Každý z týchto chlapcov neskôr odvolal svoje doznanie, pričom povedal, že sa doznal preto, že očakával, že sa potom dostane domov.Ich doznania sa pritom líšili ohľadom miesta, času a účastníkov znásilnenia. Všetci piati chlapci však boli aj tak odsúdení. Rehabilitovaní boli v roku 2002, keď sa doznal skutočný páchateľ, ktorý konal sám, čo bolo následne potvrdené DNA dôkazom.
DNA testy po odsúdení a následné rehabilitácie umožňujú skúmať príčiny justičných omylov.Tieto rehabilitácie v posledných dvoch desaťročiach potvrdili, že hlavnými príčinami justičných omylov sú nesprávne identifikácie zo strany očitých svedkov, nekorektné forenzné dôkazy, krivé výpovede väzenských informátorov a falošné doznania (s. 4).
Problém falošných doznaní(s. 5)
Autori definujú falošné doznanie ako priznanie k trestnému činu, ktorý osoba, ktorá sa doznala, nespáchala, pričom tu tiež uvádzajú, že odhaliť falošné doznania, nie je jednoduché.
Literatúra ktorá sa venuje problematike justičných omylov uvádza, že existuje niekoľko spôsobov ako zistiť, či je doznanie falošné. Doznania môžu byť považované za falošné ak: 1. sa neskôr zistilo, že sa v skutočnosti žiadny zločin nestal (poukazuje sa tu prípady, keď sa napr.prišlo na to, že obeť zločinu je nažive, alebo sa zistila prirodzená príčina smrti); 2. dodatočný dôkaz ukázal, že bolo fyzicky nemožné, aby osoba, ktorá sa doznala, spáchala zločin (napr. keď sa ukázalo, že osoba bola preukázateľne inde v čase zločinu); 3. sa zistilo, že skutočný páchateľ, ktorý nemá žiadne prepojenie s obžalovaným, je spojený so zločinom (napr. podrobne poznal nezverejnené detaily zločinu, alebo ho so zločinom spojil fyzický dôkaz); alebo 4. vedecký dôkaz dokázal nevinu osoby, ktorá sa doznala (napr. ak bola vylúčená na základe DNA testov spermií, krvi, slín, alebo vlasov).
Článok ďalej poukazuje na štúdiu S. Drizina a R. Lea (2004), v ktorej sa analyzovalo 125 preukázaných falošných doznaní z USA (z obdobia medzi rokmi 1971 – 2002), pričom ide o doposiaľ najväčšiu vzorku falošných doznaní, ktorá bola skúmaná. Ukázalo sa, že 93 % ľudí, ktorí sa falošne doznali, tvoria muži. 81 % doznaní sa objavilo v prípadoch vrážd. Najčastejším základom pre rehabilitácie bol fakt, že sa identifikoval skutočný páchateľ (74 %), alebo že sa objavil nový vedecký dôkaz (46 %). 63 % z ľudí, ktorí sa falošne doznali, malo menej než 25 rokov a 32 % malo menej než 18 rokov. 22 % bolo mentálne retardovaných a 10 % malo diagnostikovanú duševnú chorobu.Autori tu dodávajú, že viacnásobné falošné doznania k tomu istému zločinu predstavujú prekvapivo 30 %, pričom ide o prípady, kde jedno falošné doznanie bolo použité na posmelenie ostatných.81 % ľudí, ktorí sa falošne doznali v tejto vzorke a ktorí čelili procesu, bolo nespravodlivo odsúdených. Na tomto mieste sa zdôrazňuje, že väčšina štúdií prebiehala v USA a Anglicku, ale preukázané falošné doznania sú zadokumentované na celom svete, vrátane Kanady, Fínska, Nórska, Nemecka, Holandska, Írska, Islandu, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a Číny.
Policajné výsluchy v kontexte(s. 6 - 10)
Autoritu v rámci svojich zistení upozorňujú na dôležitú okolnosť, ktorá spočíva v tom, že laici sú v súvislosti so schopnosťou rozlišovať medzi pravdou a klamstvom v priemere presní iba v 54 %. Vyšetrovatelia, sudcovia a ostatní profesionáli sú na tom len o čosi lepšie (viď Bond&DePaulo, 2006; Meissner&Kassin, 2002; Vrij,2008).
V článku sa uvádza, že cieľom vypočúvania (v USA) nie je rozpoznať pravdu, určiť, či podozrivý spáchal zločin, alebo vyhodnotiť jeho odmietnutia. Policajti sú skôr trénovaní tak, aby vypočúvali len tých podozrivých, ktorých vinu “stanovili“ na základe svojho počiatočného vyšetrovania (Gordon&Fleisher, 2006; Inbau, Reid, Buckley, &Jayne,2001).Autori k tomu dodávajú, že: „Pre osobu, ktorá je podozrivá, je tento počiatočný dojem kritický, pretože určuje, či polícia bude pokračovať vo vypočúvaní so silným predpokladom viny, ktoré obratom robí náchylným...ku kladeniu potvrdzujúcich otázok, k použitiu presvedčovacích taktík a k úsiliu o doznanie (Hill, Memon, &McGeorge, 2008;Kassin, Goldstein, &Savitsky, 2003).Skrátka... cieľom vypočúvania je vylákať usvedčujúce tvrdenia, priznania a možno úplné doznanie, v snahe zaistiť odsúdenie páchateľov. Predurčené na prekonanie počiatočného odporu individuálnych podozrivých, o ktorých sa predpokladá, že sú vinní, je policajné vypočúvanie...štruktúrované tak, aby podporilo zmysel izolácie a zvýšilo úzkosť a beznádej, ktoré sú asociované s odmietnutím doznania. Aby polícia dosiahla tieto ciele, používa množstvo taktík.“(s. 6).
Ako popisujú Inbauet al. (2001) v Criminal Inter rogationand Confessions,najvýznamnejšou metódou, ktorá sa uplatňuje v rámci výsluchov, je tzv. Reid technika, ktorá je pomenovaná po Johnovi E. Reidovi, ktorý spolu s Fredom Inbau vyvinul túto metódu v 40. rokoch. Autori článku v tejto súvislosti píšu, že najprv sa policajtom radí izolovať podozrivú osobu v malej miestnosti, ktorá zvyšuje jej úzkosť a podnecuje únik. Následne vyšetrovateľ použije aj negatívne, aj pozitívne podnety. Tu sa pritom upozorňuje na to, že„Na jednej strane, vyšetrovateľ konfrontuje podozrivého s obvineniami z viny, s tvrdeniami, ktoré môžu byť podporené dôkazmi - skutočnými, alebo vyfabrikovanými a odmieta akceptovať alibi, alebo popierania. Na druhej strane, vyšetrovateľ ponúka sympatiu a morálne ospravedlnenie, predstavujúc “témy“, ktoré minimalizujú zločin a vedú podozrivých k tomu, aby videli doznanie ako výhodný prostriedok úniku.“. Využívanie tejto techniky bolo zadokumentované aj v rámci nedávneho skúmaniapráce severoamerických vyšetrovateľov (Kassinet al., 2007; Meyer&Reppucci,2007)– s. 7.
Autori v ďalšej časti poukazujú na štúdie, ktoré skúmali sugestibilitu (ovplyvniteľnosť) osôb, ktoré sú hendikepované (Clare&Gudjonsson, 1995: Everington&Fulero, 1999; O’Connell, Garmoe, &Goldstein, 2005) a adolescentov(Goldsteinet al., 2003; Redlichet al., 2003; Singh&Gudjonsson,1992).Sugestibilitu tu pritom definujú ako„predispozíciu akceptovať informáciu komunikovanú ostatnými a včleniť túto informáciu do svojich presvedčení a spomienok.“. Vo všeobecnosti tieto štúdie naznačujú, že ľudia s mentálnou retardáciou a adolescenti sú ľahšie ovplyvniteľní, a že tieto skupiny osôb nerozumejú dostatočne svojim právam (s. 9).
Článok tu upozorňuje aj na to, že vzhľadom k tomu, že niekedy vyšetrovatelia či už úmyselne, alebo nechtiac,začlenia do doznania podozrivej osoby aj detaily zločinu, sa mnohé falošné doznania môžu pozorovateľovi z druhej strany zdať ako veľmi vierohodné. Autori tu preto zdôrazňujú, že„bez elektronického nahrávania celého výsluchového procesu, sú súdy takto ponechané rozhodnúť sa... medzi podozrivým a detektívom, prostredníctvom... detailov obsiahnutých v doznaní.“(s. 10).
Výsluchové taktiky: maximalizácia a minimalizácia(s. 12)
V tejto časti článku sa uvádza, že v súčasnosti sa vyšetrovatelia usilujú vmanipulovať podozrivého do pozície, aby si myslel, že urobiť doznanie je v jeho najlepšom záujme. Sledujúc tento cieľ, vyšetrovatelia používajú techniky “maximalizácie“ a “minimalizácie“(Kassin&McNall,1991).
Maximalizácia zahŕňa taktiky, ktoré privedú vyšetrovateľa k pevnej viere, že podozrivý je vinný a že všetky popierania zo strany podozrivého sú odsúdené na neúspech. Zámerom využívania takýchto taktík, medzi ktoré patria obvinenie, nedbanie na námietky zo strany podozrivého, či uvádzanie dôkazov – skutočných, alebo vyfabrikovaných, je priviesť podozrivého k beznádeji. Majúc na zreteli tento cieľ, vyšetrovatelia používajú presviedčanie v podobe hrozby vážnejších následkov v prípade, že podozrivá osoba popiera trestnú činnosť (s. 12).
V kontraste s touto technikou, minimalizácia smeruje k tomu, aby sa podozrivej osobe poskytlo morálne ospravedlnenie a sebazachraňujúce výhovorky ako odôvodnenia spáchania zločinu (napríklad, že podozrivá osoba spáchala daný zločin preto, lebo ju k tomu donútila partia kamarátov). Preto tu vyšetrovateľ vystupuje sympaticky a s pochopením: bagatelizuje zločin, často naznačujúc, že on by sa v danej situácii choval podobne a ponúkne podozrivému voľbu z alternatívnych vysvetlení –autori tu uvádzajú, že vyšetrovateľ napr. poukáže na to, že vražda bola spontánna, vyprovokovaná, urobená pod tlakom rovesníkov, že išlo skôr o nehodu ako o chladnokrvný, úmyselný zločin. Výskum ukázal, že táto taktika je používaná s úmyslom oznámiť podozrivému, že bude čeliť miernejšiemu trestu, ak sa dozná (s. 12).Na s. 18 sa poukazuje na to, že v prípade útoku na džogerku v Central Parku, sa všetci piati tínedžeri falošne doznali, pričom každý sa snažil bagatelizovať svoju vlastnú účasť na zločine (napr. 16 ročný Kharey Wise povedal, že sa cítil byť pod tlakom rovesníkov) a každý z nich neskôr uviedol, že si myslel, že sa dostane domov po tom ako sa dozná, pretože im to sľúbili policajti. Taktika minimalizácie, ako na to poukazujú výskumníci, teda môže viesť nevinných ľudí, ktorí sa ocitli v pasci, k tomu, aby sa doznali.
V článku sa na s. 19 píše, že Ofshe a R. Leo (1997a, 1997b) v rámci analýzy viac než 125 elektronicky nahraných výsluchov a prepisov zistili, že policajti často používajú techniky, v rámci ktorých využívajú sľuby a hrozby. Títo vyšetrovatelia podozrivú osobu upozornili na to, že v prípade, že sa dozná, dostane nižší trest, alebo, že dostane vyšší trest v prípade, že sa nedozná.
Používanie trikov a klamstiev v rámci výsluchov
Polícia niekedy v rámci výsluchov klame v podobe predstavenia falošných dôkazov.Tu autori akcentujú, že sa preukázalo, že táto taktika bola použitá vo veľkej väčšine zadokumentovaných prípadov políciou indukovaných falošných doznaní (Kassin, 2005).
Typy falošných doznaní(s. 14 - 16)
Saul Kassin spolu s Wrightsmanom (1985) rozlišujú tri typy falošných doznaní:
- dobrovoľné (voluntary)
- vynútené-podrobené (coerced-compliant)
- vynútené-internalizované (coerced-internalized)
Dobrovoľné falošné doznania
Niekedy sa nevinní ľudia doznajú k zločinom, ktoré nespáchali, a to bez vplyvu, či nátlaku zo strany polície. Vtedy hovoríme o dobrovoľných falošných doznaniach.Stáva sa to v prípadoch, ktoré budia veľký záujem. Autori tu poukazujú na viacero prípadov. V prípade únosu dieťaťa Charlesa Lindbergha sa dobrovoľne falošne doznalo 200 ľudí. Keď bola v roku 1947 zavraždená herečka Elizabeth Short, doznalo sa k tomu viac ako 50 mužov a žien. V tejto súvislosti sa uvádza, že existujú viaceré dôvody prečo ľudia dobrovoľne urobia falošné doznania: patologická túžba po sláve;vedomá, alebo nevedomá potreba sebapotrestania ako odčinenia za pociťovanie viny; neschopnosť odlišovať realitu od fantázie (v prípadoch duševnýchchorôb); alebo túžba ochrániť skutočného páchateľa (s. 14).
Podrobené falošné doznania
V kontraste s dobrovoľnými falošnými doznaniami, v tejto skupine falošných doznaní, sú podozrivé osoby prostredníctvom výsluchu indukované k doznaniu sa k zločinu, ktorý nespáchali. Autori tu konštatujú, že „v týchto prípadoch, sa podozrivá osoba podvolí žiadosti po doznaní, aby tým unikla zo stresovej situácie, vyhla sa trestu, alebo získala prisľúbenú, či predpokladanú odmenu.“. Štúdie týkajúce sa sociálneho vplyvu (napr. Asch, 1956; Milgram, 1974) uvádzajú, že tento typ doznania je aktom podrobenia sa podozrivého, ktorý vie, že je nevinný, ale podľahne sociálnemu tlaku. Na základe skúmania jednotlivých prípadov, Gudjonsson (2003) identifikoval niektoré špecifické pohnútky k tomuto typu podrobenia sa – smieť sa najesť, pospať si, zavolať niekomu, ísť domov, či v prípade drogovo závislých osôb, droga. Túžba ukončiť výsluch a vyhnúť sa dodatočnému obmedzeniu môže doliehať hlavne na mladých ľudí, ktorí sú zúfalí, alebo trpia fóbiou z toho, že sú uväznení na polícii. Zdôrazňuje sa tu, že existuje veľa preukázaných prípadov podrobených falošných doznaní. Vo vyššie zmienenom prípade znásilnenia džogerky v Central Parku z roku 1989,sa tínedžeri doznali po dlhotrvajúcich výsluchoch. Všetci okamžite odvolali svoje doznania, ale aj tak boli odsúdení. Rehabilitovaní boli po 13. rokoch (s. 14 - 15).
Internalizované falošné doznania
V tomto type falošných doznaní „nevinní podozriví, ktorí sú ale poddajní, povedali, že existuje nezvratný dôkaz o ich účasti[na zločine], nielenže kapitulovali vo svojom správaní, ale tiež uverili tomu, že mohli spáchať predmetný zločin“. Svoju rolu tu pritom môžu zohrať aj falošné spomienky. Gudjonsson a MacKeith (1982) uvádzajú, že tento typ falošných doznaní sa objavuje vtedy, keď sa u ľudí vyvinie nedôvera v ich vlastné spomienky, takže sa v dôsledku toho stávajú náchylnými k ovplyvneniu zo strany vonkajších vplyvov. Poukazuje sa tu na prípad 14 ročného Michaela Crowea, ktorého sestra Stephanie bola nájdená dobodaná vo svojej izbe. Po sérii výsluchov počas ktorých vyšetrovatelia presvedčivo hovorili Croweovi o tom, že majú fyzické dôkazy o jeho vine, Crowe vyvodil záver, že je vrah, tvrdiac: „Nie som si istý ako som to urobil. Všetko čo viem je, že som to urobil.“. Obvinenia proti Croweovi boli zastavené po tom, ako bol jeden muž v susedstve v tú noc nájdený s krvou Stephanie na svojom oblečení (s. 15).Falošné doznanie M. Crowea je dostupné v tomto videu. Autori v tejto časti článku upozorňujú na to, že výskum ukázal, že ľudia sa rozhodujú tak, že maximalizujú výhody v situácii ktorej čelia, snažiac sa tak urobiť to, čo je pre nich v danej situácii najlepšie. Ľudia majú pritom tendenciu uprednostniť následky, ktoré sú okamžité. Tieto tendencie sú obzvlášť evidentné medzi mladistvými a medzi tými, ktorí trpia závislosťami.
Na základe rozsiahleho výskumu dezinformačných efektov a klamných spomienok a presvedčení, experti môžu v súčasnosti lepšie pochopiť proces na základe ktorého ľudia akceptujú vinu za zločin, ktorý nespáchali a podmienky za ktorých k tomu dochádza (napr.Loftus, 1997,2005), (Kassin, 2008) – s. 16.
Situačné rizikové faktory(s. 16 -17)
Autori tu uvádzajú, že medzi situačné rizikové faktory spojené s falošnými doznaniami patria: čas trvania výsluchu, minimalizácia a predstavenie falošného dôkazu. Tieto faktory sú významne zastúpené v prípadoch s preukázanými falošnými doznaniami.
Väzba a izolácia
S cieľom zaistiť súkromie a kontrolu a zvýšiť stres spojený s popieraním trestnej činnosti, sú vyšetrovatelia trénovaní tak, aby podozrivé osoby vypočúvali na policajnej stanici – často v špeciálnej výsluchovej miestnosti.
V tejto súvislosti sav článku uvádza, že S. Drizin a R. Leo v rámci svojej štúdie 125 preukázaných falošných doznaní (2004) zistili, žev prípadoch, kde sa výsluchy nahrávali, 34 % trvalo 6 – 12 hodín, 39 % trvalo 12 – 24 hodín.Tu sa tiež konštatuje, že„dlhá izolácia... v takejto situácii vytvára formu deprivácie, ktorá môže zvýšiť úzkosť podozrivej osoby a podnietiť ju k tomu, aby sa dostala z takejto situácie.V závislosti od počtu hodín a podmienok výsluchu, sa môže aj spánková deprivácia stať zdrojom nepokoja.“. Poukazuje sa tu tiež na to, že laboratórne experimenty ukázali, že spánková deprivácia, ktorá môže sprevádzať dlhé periódy izolácie, môže zvýšiť ovplyvniteľnosť a oslabiť rozhodovanie. Štúdie tiež preukázali, že spánková deprivácia významne oslabuje schopnosť udržať pozornosť, či flexibilitu myslenia (s. 16).
Predstavenie falošného dôkazu
Keď sa podozrivý izoluje, vyšetrovatelia predpokladajú, že je vinný, a tak mu dajú najavo, že odpor je zbytočný. Tým sa odštartuje proces, v rámci ktorého sa snažia dostať podozrivého do stavu beznádeje.
Autori tu konštatujú, že niekedy sa americkej polícii podarí prekonať popierania zo strany podozrivých tým, že predstaví jasné dôkazy o vine podozrivej osoby (napr. že sa na mieste činu našla jej krv, vlasy, alebo otlačky prstov, alebo tvrdenia o tom, že neprešla detektorom lži, či o tom, že majú očitého svedka, ktorý ju identifikoval), a to aj vtedy, keď v skutočnosti takéto dôkazy neexistujú. Polícia v USA môže klamať podozrivého ohľadom dôkazov.Autori však upozorňujú na to, že základný výskum preukázal, že takéto dezinformácie robia ľudí náchylnými k manipulácii. Štúdie skutočných prípadov ukázali, že klamanie ohľadom dôkazov sa objavilo vo veľkom počte justičných omylov v USA, vrátane DNA rehabilitácií, v ktorých sa objavili doznania (Drizin&Leo, 2004; Leo&Ofshe, 1998) – s. 17. Niektoré štúdie tiež ukázali, že podozriví uviedli ako dôvod svojich doznaní to, že sa cítili byť v pasci pod ťarchou takýchto dôkazov(Gudjonsson&Sigurdsson, 1999; Moston, Stephenson, &Williamson, 1992) – s. 17.
Na záver tejto časti by som k výsluchom dodala, že aj subjektívne pociťovaná hrozba násilia, alebo skutočné násilie zo strany polície, môžu viesť k tomu, že podozrivá osoba urobí falošné doznanie.
Dispozičné rizikové faktory(s. 19 - 22)
Medzi najbežnejšie dispozičné rizikové faktory pre vznik falošných doznaní autori zaraďujú vek podozrivého (napr. ak ide o mladistvých) a mentálne oslabenie (napr. mentálna retardácia, duševná choroba), nakoľko tieto sú veľmi zastúpené v prípadoch preukázaných falošných doznaní. Dokumentujú to aj poukazom na prvých 200 DNA rehabilitácií v USA, kde 35 % ľudí, ktorí sa falošne doznali, malo 18 rokov, alebo menej a/alebo malo duševnú poruchu. V rámci výskumu vzorky nespravodlivých odsúdení, ktoré skúmali Gross, Jacoby, Matheson, Montgomery a Patel (2005), zistili, že 44 % rehabilitovaných mladistvých a 69 % rehabilitovaných osôb s duševnými poruchami, bolo nespravodlivo odsúdených kvôli falošným doznaniam.35 % ľudí, ktorí sa preukázateľne falošne doznali vo vzorke, ktorú skúmaliDrizin and Leo (2004), malo menej než 18 rokov a v rámci tejto vzorky mladistvých, 55 % malo 15 rokov, alebo menej (s. 19).
Z uvedeného vyplýva, že mladiství sú zvlášť vystavení riziku falošných doznaní. Upozorňuje sa tu tiež na to, že mladiství, ktorí majú menej ako 16 rokov, nerozumejú dostatočne svojim právam a právnym termínom, čo hrá dôležitú úlohu v rámci ich správania sa pri výsluchoch(s. 20).
Kognitívne poruchy a mentálne postihnutie
V tejto časti sa konštatuje, že mnohé z toho, čo platí v prípade mladistvých, platí aj v prípadoch ľudí s mentálnym postihnutím – ktorí sú tiež veľmi zastúpení v prípadoch, kde sa objavili falošné doznania.Takíto ľudia sú ľahšie ovplyvniteľní. Autori to ilustrujú na prípade EarlaWashingtona, ktorý mal IQ od 57-69 a bol vypočúvaný viac ako dva dni. Doznal sa k znásilneniu a vražde (bol k tomu navedený sugestívnymi otázkami). Navzdory tomu, že nebol schopný poskytnúť detaily prípadu a navzdory skutočnosti, že jeho tvrdenia boli nekonzistentné s dôkazmi, bol odsúdený na trest smrti a odsedel si 18 rokov, kým bol rehabilitovaný(s. 21).
Autori tiež poukazujú na to, že sa zistilo, že väčšina (75-80 %) páchateľov s duševnou chorobou bola závislá, čo predstavuje dodatočný rizikový faktor pre falošné doznania(viďSigurdsson&Gudjonsson, 2001) – s. 22. V tejto časti sa zároveň upozorňuje na to, že aj ľudia s ADHD patria do ohrozenej skupiny.
Nevina ako rizikový faktor a následky doznaní(s. 22 - 25)
Článok tu uvádza, že nevinní ľudia sú náchylnejší k tomu, aby sa vzdali svojich práv, čo ich vystavuje riziku v súvislosti s falošným doznaniami. Autori tu zdôrazňujú, že sa ukazuje, „že ľudia ktorí sú falošne obvinení, majú tendenciu veriť, že pravda a spravodlivosť zvíťazia a že ich nevina sa stane jasnou pre vyšetrovateľov, porotcov a ostatných. V dôsledku toho plne spolupracujú s políciou.“.Poukazuje sa tu aj na to, že mnohí nevinní ľudia si často neuvedomujú, že nie sú v pozícii svedkov, ale podozrivých. Zistilo sa, že neraz sa naivne domnievajú, že ich nevina ich oslobodí, pričom otvorene komunikujú s políciou, spoliehajúc sa na to, že keďže neurobili nič zlé, nemajú čo skrývať. Nevinní ľudia si tiež často myslia, že advokáta potrebujú len skutoční páchatelia(s. 22).
Následky doznania
Autori v tejto časti upozorňujú na to, že mnohí, ktorí sa falošne doznajú sa domnievajú, že to pre nich nebude mať tragický dopad, pretože falošné doznania budú na niektorej úrovni odhalené. V základe tohto očakávania stojí viera, že polícia, prokurátori, sudcovia a poroty budú schopní odlíšiť pravdivé doznania od falošných.
V tejto súvislosti pretoautorina s. 23 zdôrazňujú nasledovnézistenia:„Proces začína pri polícii. Početné prípady s falošnými doznaniami odhalili, že len čo sa podozrivý dozná, polícia často ukončí vyšetrovanie,domnieva sa, že prípad je vyšetrený, a prehliada exkulpatórne dôkazy... – dokonca aj vtedy, ak je doznanie vnútorne nekonzistentné, je v rozpore s externým dôkazom, alebo je produktom donucovacieho výsluchu (Drizin&Leo, 2004; Leo&Ofshe, 1998). Táto dôvera v doznania môže zasiahnuť rovnako aj prokurátorov, z ktorých mnohí vyjadrujú skepticizmus ohľadom políciou indukovaných falošných doznaní, tvrdohlavo odmietajúc pripustiť takýto výskyt, dokonca aj po tom, ako dôkaz DNA jednoznačne potvrdí nevinu obžalovaného. Časť problému spočíva v tom, že doznanie môže znehodnotiť ďalšie dôkazy. Napríklad v jednom prípade sa obžalovaný Barry Laughman z Pennsylvánie, doznal k znásilneniu a vražde, čo bolo neskôr v rozpore s krvným testom. Forenzný chemik, jasne ovplyvnený doznaním, pokračoval tým, že vymyslel štyri “teórie“, z ktorých žiadna nemala oporu vo vede, aby vysvetlil nezhodu. O 16 rokov neskôr bol Laughman rehabilitovaný.“. Na tento problém poukázali aj nedávne empirické štúdie(s. 23).
To, že doznanie môže znehodnotiť ďalšie dôkazy, dokumentujú autori aj na prípadoch, kde očití svedkovia zmenili svoju pôvodnú identifikáciu. Došlo k tomu tak, že po tom, ako sa dozvedeli, žesa k zločinu doznala iná osoba, ako tá, ktorú pôvodne označili, zmenili svoje pôvodné rozhodnutie a označili osobu, o ktorej sa dozvedeli, že sa doznala, ak mali takúto možnosť(s. 24).
V súvislosti s problematikou dôsledkov doznaní autori uvádzajú, že nie je prekvapením, že v súdnej sieni majú doznania veľkú silu. Štúdie ukázali, že doznania majú väčší vplyv než iné typy dôkazov (Kassin&Neumann, 1997) a že ľudia nevedia správne posúdiť doznania, dokonca ani v prípade, keď tieto boli považované zavynútené a ani v prípade, keď sa o doznaní dozvedeli od informátorov, ktorí majú motiváciu klamať (Neuschatz, Lawson, Swanner, Meissner, &Neuschatz,2008). Silu doznaní podporilo aj nedávne pozorovanie týkajúcesa dôkazov, ktoré ukázalo, že „hoci laici chápu, že určité výsluchové taktiky sú psychologicky nátlakové, neveria, že tieto taktiky vylákajú falošné doznania.“(Leo&Liu, 2009) – s. 24.
Tieto zistenia podporujú aj analýzy skutočných prípadov, kde sa zistilo, že keď ľudia, ktorí sa preukázateľne falošne doznali, neurobili dohody o vine a treste, ale čelili procesu, miera ich odsúdení porotami sa pohybovala od 73 %(Leo&Ofshe, 1998) do 81% (Drizin&Leo, 2004).
Ukazuje sa teda, že ľudia nevedia identifikovať falošné doznania nevinných podozrivých. Autori tu prízvukujú, že väčšina ľudí verí, že by sa nikdy nedoznala k zločinu, ktorý nespáchala, nakoľko má len základné poznatky o dispozičných a situačných faktoroch, ktoré môžu niekoho viesť k tomu, aby sa falošne doznal.Tiež sa tu upozorňuje na to, že ani laici, ani profesionáli nie sú schopní presne odlíšiť pravdu od lží, čo sa vzťahuje aj na úsudky v súvislosti s pravdivými a falošnými doznaniami(s. 24).
V tejto súvislosti článok poukazuje aj na tieto dôležité skutočnosti:„v mnohých zadokumentovaných falošných doznaniach, vyhlásenia, ktoré boli napokon prezentované pred súdom, neobsahovali len priznanie viny, ale aj jasné detaily ohľadom zločinu, miesta, a obete, s ktorými sa nevinný podozrivý oboznámil prostredníctvom otázok, fotografií, návštevy miesta činu a prostredníctvom ďalších zdrojov z druhej ruky, ktoré sú pre naivného pozorovateľa neviditeľné... veľa ľudí, ktorí sa falošne doznali, neuvádza len to, čo údajne urobili, a ako to urobili, ale aj prečo- keďže hovoria o svojej pomste, žiarlivosti, provokácii, zúfalej finančnej situácii, tlaku rovesníkov a ostatných originálnych motívoch pre zločin. Niektoré z týchto tvrdení dokonca obsahujú ospravedlnenia a vyjadrenia výčitiek svedomia. Naivnému divákovi sa takéto vyjadrenia môžu javiť ako dobrovoľné, pretkané detailmi a ako produkt osobnej skúsenosti. Avšak neinformovaný divák... si neuvedomuje, že nahrané doznanie je zdramatizované na základe policajnej teórie prípadu, nacvičené počas hodín nenahrávaného vypočúvania, ktoré je priamo riadené vyšetrovateľom.“. Nakoniec je samotné doznanie napísané na papieri, nahrané na pásku, alebo na kameru(s. 25).
Jeden z autorov tohto článku – Saul Kassin,americký profesor psychológie,v rozhovore ohľadom falošných doznaní, ktorý nesie názov Speaking of Psychology: Falsecon fessionsaren’t always what they seem, upozornil na výsledky výskumu v súvislosti nahranými doznaniami, ktorý ukázal, že: „Sudcovia, poroty, laici – nie sú schopní rozpoznať rozdiel medzi pravdivým a falošným doznaním iba na základe toho, že si toto doznanie pozrú.“.Tu tiež poukázal na to, že zo skúseností vyplýva, že falošným doznaniam uverila aj väčšina odvolacích súdov: „príbeh každého falošného doznania nie je iba príbehom toho, čo sa stalo vo výsluchovej miestnosti. Je to príbeh o skutočnosti, že len čo bolo falošné doznanie urobené a odvolané a [daná]osoba neurobila dohodu o vine a treste, ale išla na súd, každá inštancia, prokurátor, sudca, porota a väčšinou aj odvolací súd, uverili tomuto falošnému doznaniu... Ľudia veria falošným doznaniam... to čo je najdôležitejšie, je... kedykoľvek volám po reforme...pravidlo č. 1 v súvislosti s reformou je nahrávanie celého procesu.“.
Kassin vo svojom zverejnenom článku s názvom False Confessions: Causes, Consequences, and Implications for Reform, na s. 117 uviedol, že v rámci skúmania vzorky 38 preukázaných falošných doznaní sa zistilo, že väčšina z nich obsahovala presné detaily o zločine, ktoré polícia (či už úmyselne, alebo nie) povedala podozrivému počas výsluchu(Garrett,2010).Následne dodal, že „analýza 20 falošných doznaní ukázala, že... mnohé z nich obsahovali vyjadrenia o motivácii, tvrdenia o dobrovoľnosti, rukou nakreslené náčrtky a ospravedlnenia a vyjadrenia výčitiek svedomia.“(Appleby, Hasel, &Kassin, 2013). Na s. 118 píše, že na základe analýzy prvých 241 DNA rehabilitácií, sa skúmali prípady, kde sa objavili falošné doznania, pričom sa zistilo, že falošné doznania sprevádzali nekorektné forenzné dôkazy (63 %), nesprávne identifikácie zo strany očitých svedkov (29 %) a nepravdivé výpovede informátorov (19 %).K tomu uvádza, že:„falošné doznania ovplyvnili tieto ďalšie chyby,doznanie bolo získané ako prvé... vo vyšetrovaní v dvoch tretinách týchto prípadov... vytvorením silného očakávania viny, doznania môžu znehodnotiť percepcie, spomienky a úsudky laických aj expertných svedkov...“.
Záverom tejto časti by som v súvislosti s doznaniami a detailmi v nich uvedenými chcela poukázať na prípad znásilnenia a vraždy Niny Glover z roku 1994, ktorý ma zvlášť zaujal. K týmto zločinom sa po 4. mesiacoch priznali štyria tínedžeri: Vincent Thames, Terrill Swift, Harold Richardson a Michael Saunders. Doznania boli v rozpore s faktami, pričom týchto chlapcov nespájal so zločinom žiadny fyzický dôkaz. DNA testy všetkých štyroch vylúčili ako páchateľov. Jedinými dôkazmi proti obžalovaným boli doznania. Terill Swift urobil 22 stranové doznanie. Počas procesu s ním, sudca Summer zhrnul svoje stanovisko takto:„tento prípad je relatívne jednoduchý. Je to celé o doznaní...Neexistuje žiadny fyzický dôkaz, ktorý spája obžalovaného s prípadom. Neexistuje ani žiadne iné svedectvo, ktoré by ho spojilo s prípadom. Je tu doznanie. To čo máme je 22 strán detailov, takže ja buď uverím tomu, že obžalovanému bolo povedané, čo má povedať, alebo tomu, že to povedal, pretože tam bol a vie a vedel čo povedať a povedal... čo sa stalo... Máme 22 stranové doznanie a mne to stačí.". Sudca Summer v roku 1998 odsúdil Swifta, Richardsona aj Saundersa. Thames, po tom ako videl rozsudky svojich spoluobžalovaných, urobil dohodu o vine a treste, výmenou za 30 ročný trest. V roku 2011 polícia zistila zhodu DNA s Johnnym Douglasom, sériovým páchateľom, ktorého pritom polícia vypočúvala už v roku 1994, pretože po jej príchode sa nachádzal v blízkosti miesta činu. Douglas však zomrel už v roku 2008. V roku 2012 boli všetci štyria rehabilitovaní. Teda aj na príklade tejto kauzy môžeme vidieť, ako ľahko možno odsúdiť nevinných ľudí len na základe doznaní, ktoré hoci boli detailné, ukázali sa byť falošnými.
Návrhy na reformy(s. 26 - 30)
Odhalené prípady justičných omylov, kde sa objavili falošné doznania, ako aj výskumy výsluchových metód a doznaní, nabádajú k obozretnosti v súvislosti s doznaniami a k prijatiu reforiem. Autori článku preto v tejto súvislosti odporúčajú reformy v nasledovných oblastiach:
- Elektronické nahrávanie celých výsluchov (teda nielen doznaní)- v prípadoch ťažkých zločinov, s tým, že kamera bude zaostrená aj na vyšetrovateľa, aj na podozrivého. Autori to silne odporúčajú, pričom uvádzajú, že nahrávanie celého výsluchu môže odradiť vyšetrovateľov od používania donucovacích taktík, a zároveň, že takéto nahrávanie poskytne sudcom a porotám objektívne a presné nahranie procesu, ktorý viedol k doznaniu (s. 26).
- Reformy výsluchových praktík- poukazuje sa tu na to, že vzhľadom k tomu, že problematická Reid technika a ostatné techniky sú konfrontačné a zvyšujú riziko u nevinných osôb, je na mieste úvaha o zredukovaní manipulatívnych techník (s. 27).
Na s. 28 autori upozorňujú na to, že dlhá izolácia podozrivej osoby vytvára formu deprivácie, ktorá podnecuje únik zo stresovej situácie. Dlhý čas strávený vo väzbe môže byť sprevádzaný únavou, pocitmi bezmocnosti a zúfalstvom, nedostatkom spánku, jedla, či ostatných biologických potrieb.Preto sa tu píše o potrebe stanovenia časových limitov, alebo prinajmenšom o potrebe vytvorenia smerníc v súvislosti s detenciou a výsluchmi, rovnako ako o návrhoch na periodické prestávkyna odpočinok a jedlo v rámci výsluchov.
Prezentácia falošných dôkazov- ide o výsluchovú taktiku, ktorá spočíva v prezentovaní falošného dôkazu, teda v klamaní podozrivého. Falošné dôkazy vystavujú nevinných riziku falošných doznaní. Najsilnejšou odpoveďou na to,by bol jasný zákaz použitia tejto techniky. Autori tu tiež hovoria o možnom kompromise medzi úplným zákazom a nečinnosťou, a preto naliehajú na policajtov,prokurátorov a súdy, aby zvýšili citlivosť na riziká, ktoré falošné dôkazy predstavujú pre nevinných podozrivých-(s. 29).
Techniky minimalizácie- prostredníctvom nich sa komunikujú sľuby nižšieho trestu, ktoré vedú nevinného k tomu, aby sa doznal. Na základe preukázaných rizík, ktoré tieto techniky predstavujú pre nevinných podozrivých,autori navrhujú, aby sa tieto techniky skúmali a boli regulované (s. 30).
- Ochrana zraniteľných podozrivých-túto skupinu podozrivých, t. j. mladistvých, ľudí s kognitívnymi poruchami, alebo s psychickými poruchami,je potrebné vo výsluchovej miestnosti chrániť, nakoľko sú zvlášť náchylní k falošným doznaniam. Autori tu uvádzajú, že jednou z ciest ako ochrániť tieto zraniteľné skupiny, je povinná prítomnosť advokáta. Pri mladistvých je žiaduca prítomnosť rodiča, alebo opatrovníka, pričom sa tu akcentuje, že zvlášť ľudia mladší ako 16 rokov by mali mať advokáta. Pracovníci, ktorí robia výsluchy, by mali byť špeciálne trénovaní - aj v oblasti limitov rozpoznania lži, či v oblasti falošných doznaní(s. 30).
Celkom na záver by som chcela upozorniť na článok z roku 2016, ktorý má názov For 50 years, you’ve had “theright to remainsilent“. Americkí autori Samuel Gross a Maurice Possley sa tu venujú problematike falošných doznaní,upozorňujúc pritom aj na zložitú situáciu, v ktorej sa ocitnú ľudia, ktorí sa falošne doznali: „málo odsúdení, ktoré sú založené na falošných doznaniach, je očistených rehabilitáciou.Toto platí pre všetky nespravodlivé odsúdenia, ale špeciálne pre tie, ktoré sú založené na doznaniach. Je veľmi ťažké presvedčiť ľudí, že obžalovaný ktorý sa doznal, je nevinný...V niektorých prípadoch dokonca nepomôže ani DNA dôkaz, ktorý vylúčil vinu. V októbri 1992, po 4. dennom vysilujúcom výsluchu, sa 19 ročný Juan Rivera falošne doznal k znásilneniu a vražde 11 ročného dievčaťa... V skutočnosti sa doznal dva krát. Jeho prvé doznanie obsahovalo také faktické chyby, že ho detektívi prinútili urobiť to znova, aby sa “objasnili“ rozpory, a to aj napriek tomu, že Rivera sa jasne psychicky zrútil.Rivera bol odsúdený za vraždu v roku 1993, a v roku 1996 opäť... V roku 2005 DNA testy dokázali, že zdrojom spermií získaných z tela obete, bol iný muž. Riverov rozsudok bol zrušený, ale prokuratúra ho opäť priviedla pred súd a v roku 2009, napriek DNA dôkazu, bol Rivera odsúdený 3. krát. Nakoniec, v roku 2011 odvolací súd... zamietol obvinenia. Juan Rivera ledva zvíťazil nad svojim falošným doznaním, a to dokonca s jasným DNA dôkazom neviny. Bez neho by bol dodnes vo väzení – spolu s ostatnými nevinnými..., ktorí sa doznali, ale nemali DNA testy, ktoré by ich zachránili.“.
Zaujímavé odborné články týkajúce sa problematiky falošných doznaní, ktoré sú tiež dostupné online:
DRIZIN, S. A. – LEO, R. A.: TheProblemofFalseConfessions in thePost-DNAWorld.NorthCarolinaLawReview. 2004. Článok je dostupný tu.
GARRETT, B. L.: TheSubstanceofFalseConfessions.Stanford:LelandStanford Junior University. 2010. Dostupné tu.
KASSIN, S. M.: On thePsychologyofConfessionsDoesInnocencePutInnocentsat Risk?WilliamsCollege. Americanpsychologist. 2005. Článok je dostupný tu.
KASSIN, S. M.: TheSocialPsychologyofFalseConfessions.JohnJayCollegeofCriminalJustice. SocialIssues and PolicyReview, Vol. 9, No. 1, 2015, pp. 25-51. 2015. Dostupné tu.
KASSIN, S. M.: WhyConfessionsTrumpInnocence. New York: JohnJayCollegeofCriminalJustice, City Universityof New York. 2012. Dostupnétu.
LOFTUS, E. F.: CreatingFalseMemories. Washington: Universityof Washington. ScientificAmerican, September 1997, Vol. 277 #3, pages 70-75.Dostupné tu.
MEISSNER, CH. A. et al.: Interview and interrogationmethods and theireffects on true and falseconfessions. TheCampbellCollaboration. 2012. Dostupné tu.
PERILLO, J. T. - KASSIN, S. M.: InsideInterrogation: TheLie, TheBluff, and FalseConfessions. New York: Department ofPsychology, JohnJayCollegeofCriminalJustice. 2010. Článok je dostupný tu.
Zaujímavé videá venujúce sa problematike falošných doznaní:
SaulKassin, americký profesor psychológie z JohnJayCollegeofCriminalJustice, sa venuje problematike falošných doznaní aj v tomto videu a aj vovideu s názvom TheImpactofHumanFactors on CriminalInvestigations. FalseConfessions.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.