Barbora F.
Falošné doznania ako príčina justičných omylov – 2. časť
Tento článok nadväzuje na môj predchádzajúci článok. V tejto časti sa budem venovať analýze štyroch odhalených justičných omylov, kde sa objavili falošné doznania, pričom primárne vychádzam z The National Registry of Exonerations a zo zverejnených právnych dokumentov, ktoré súvisia s danými kauzami. Vzhľadom k tomu, že som v prvej časti poukázala na to, že vo vzorke 125 preukázaných falošných doznaní, ktoré skúmali S. Drizin a R. Leo, prekvapivo až 30 % obsahovalo viacnásobné falošné doznania, medzi ktoré patria aj prípady viacnásobných falošných doznaní k tomu istému zločinu, budem najprv analyzovať tri justičné omyly, ktoré majú takýto charakter. Každý z týchto prípadov je pritom zaujímavý niečím iným.V poslednej kauze si predstavíme prípad Jamesa Kluppelberga, ktorý bol nespravodlivo odsúdený, hoci sudca vyhodnotil jeho doznanie ako vynútené.
Predtým ako sa oboznámime s týmito justičnými omylmi z USA, by som ešte chcela v súvislosti s falošnými doznaniami vo všeobecnosti upozorniť na niektoré dôležité skutočnosti. Saul Kassin v článku False Confessions: Causes, Consequences, and Implications for Reform na s. 115 uvádza, že „štúdie v USA ukazujú, že väčšina výsluchov trvá od 30 minút do2 hodín (Feld, 2013; Leo, 1996)... severoamerická polícia stanovila priemerný výsluch na 1,60 hodiny... (Kassin et al., 2007). Avšak prípady, kde sa objavili falošné doznania, ostro kontrastujú s týmito normami. V 125 preukázaných falošných doznaniach 34% výsluchov trvalo od 6 do 12 hodín, 39 % trvalo od 12 do 24 hodín a priemerná dĺžka bola 16,3 hodiny (Drizin & Leo, 2004).Kassin a Gudjonsson v článku z roku 2005, s názvom True Crimes, False Confessions, na s. 29 píšu, že podozriví, ktorí sú v USA vypočúvaní, sa doznávajú približne v 42 %, v Anglicku sa táto miera približuje k 60 %, pričom v Japonsku sa doznáva viac než 90 % podozrivých.
V odhalených prípadoch nespravodlivých odsúdení, kde sa objavili falošné doznania sa ukázalo, že obžaloba argumentovala dvomi zásadnými tvrdeniami, ktoré presvedčivo zapôsobili na sudcov, poroty aj verejnosť. Prvým bolo tvrdenie, že nevinný sa nedozná, pričom v týchto prípadoch sa uvádzali podobné odôvodnenia ako v prípade prokurátora Marka Gilsona, ktorý v záverečnej reči na s. 108 pred porotou povedal: „ľudia, ktorí nemajú ani poňatia [o zločine], ktorí tam neboli, ktorí sa na ňom nepodieľali, sa nedoznajú, zvlášť nie k vražde. Ide to proti všetkému čo viete a celkom proti vášmuzdravému rozumu. Nikto sa nedozná k vražde, ktorú nespáchal; nikto.“(Commonwealth v.Willie Veasy;Veasy,ktorý sa doznal, bol v roku 1993 odsúdený za vraždu na doživotie, rehabilitovaný bol v roku 2019).Druhým dôležitým tvrdením obžaloby bolo konštatovanie, že obžalovaný uviedol v doznaní také detaily, ktoré mohol poznať iba skutočný páchateľ.
Teraz môžeme prejsť k analýze štyroch justičných omylov, ktorésa týkajú vrážd. Zvolila som siich vzhľadom k tomu,že falošné doznania sa v drvivej väčšine objavujú práve v prípadoch vrážd, ktoré často budia veľkú pozornosť. Verím, že aj tieto kauzy, ktoré dokumentujú tragickú silu falošných doznaní, prispejú k lepšiemu pochopeniu tohto fenoménu. Nech sú preto varovaním.
1. prípad: znásilnenie a vražda Michelle Boskovej z roku 1997, Norfolk
Dňa 7. júla 1997 bola v Norfolku znásilnená a zavraždená 18 ročná Michelle Bosková. Polícia okamžite začala vypočúvať 25 ročného námorníka Daniala Williamsa, o ktorom sa dozvedela, že sa nezdravo fixoval na Michelle Boskovú. Williams nemal žiadny záznam v registri trestov. Výsluch začal 8. 7. po 8:00 hod. večer. Detektívka Evansová ho počas výsluchu oklamala, že majú svedka, ktorý videl, ako opúšťa Boskovej apartmán po tom, ako ju naposledy videli živú a že neprešiel detektorom lži. Detektívi Evansová a Halverson Williamsa agresívne obviňovali, klamali mu ohľadom dôkazov a opakovane tvrdili, že vedia, že je vinný, ale on aj tak trval na svojej nevine. Po 9. hodinách výsluchu, Evansovú vystriedal detektív Ford, ktorý prišiel o 4:51hod. ráno. Williams sa nakoniec doznal k tomu, že spáchal tento zločin, po tom, ako mu Ford povedal, že ak bude trvať na svojej nevine, dostane trest smrti a že doznanie je jedinou cestou ako z toho von (Declaration of Dr. Richard Ofshe,ďalej len Ofshe, s. 12-13). Výsluch trval do 11:00 hod. dopoludnia (Opinion of Judge Gibney,ďalej len Gibney, s. 10, 37).
Navzdory tomu, že mnohé tvrdenia v doznaní Williamsa boli v rozpore so skutočnosťou (napr. uviedol, že obeť zabil tak, že ju udieral topánkou a že nepoužil žiadnu inú zbraň – viď s. 5 tejto tejto tabuľky), obvinili ho zo zločinu. Prvé doznanie bolo nahrané aj na magnetofónovú pásku, avšak potom ako vyšetrovatelia na základe pitvy zistili, že obeť bola dobodaná, Williams urobil druhé opravené doznanie, ktoré bolo následne tiež nahrané na pásku (Gibney, s. 11-12;Williamsove tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, sú zverejnené v tejto tabuľke, na s. 19). V tom čase boli policajti presvedčení, že Williams konal sám, pretože vychádzali z toho, že na mieste činu nevideli nič, čo by ich priviedlo k presvedčeniu, že tento zločin spáchali viacerí páchatelia.
V decembri 1997 laboratórne testy preukázali, že spermie, krv a zvyšný genetický materiál z miesta činu sa nezhoduje s Williamsovou DNA.
Vyšetrovatelia potom začali vypočúvať 20 ročného námorníka Josepha Dicka, ktorý žil v rovnakom apartmánovom komplexe ako Williams. Ani on nemal žiadny záznam v registri trestov. Dick tiež zo začiatku hodiny trval na svojej nevine a opakovane tvrdil, že mal službu počas vraždy.12.1. 1998, po tom, ako sa aj jemu detektív Ford vyhrážal trestom smrti ak sa nedozná, sa doznal k tomu, že zločin spáchal spolu s Williamsom (Ofshe, s. 13). Jeho doznanie bolo v rozpore s faktami týkajúcimi sa miesta činu a aj s prvotnými vyjadreniami Williamsa (Dick najprv povedal, že znásilnenie a vražda sa stali v obývačke, hoci v skutočnosti sa to stalo v spálni –Ofshe, s.16; v jednom neskoršom doznaní tiež uviedol - po tom ako mu detektív Ford ukázal fotografie z miesta činu - že po vražde zakryl telo Boskovej prikrývkou, pritom v skutočnosti telo Boskovej prikryl až jej manžel, keď ju našiel – viď tabuľku, s. 7; ďalšie rozpory sú popísané tu: Ofshe, tabuľka, s. 20-21). Aj navzdory tomu bol Dick obvinený z vraždy a znásilnenia.
Výsledky z laboratória preukázali, že Dickova DNA sa nezhoduje s dôkazmi z miesta činu.
Policajti na Dicka nasadili informátora. Dick informátorovi povedal o ďalšom námorníkovi, ktorého označil – išlo o 21 ročného Erica Wilsona.Počet nových podozrivých sa totiž rozrastal vždy, keď detektív Ford potreboval mená nových námorníkov, od ktorých by získal DNA. Wilson taktiež nemal žiadny záznam v trestnom registri. Začali ho vypočúvať 8. 4. 1998 a aj on zo začiatku trval na svojej nevine (Gibney, s. 17). Podobne ako v predchádzajúcich prípadoch, po tom ako mu bolo vyhrážané trestom smrti, ak sa nedozná, sa doznal vyšetrovateľovi Fordovi, že zločin spáchal spolu s Williamsom a Dickom. Aj v jeho prípade bolo doznanie v rozpore so zistenými faktami ohľadom miesta činu a s doznaniami Williamsa a Dicka (v jednom doznaní napr. uviedol, že zločin sa stal v obývačke, hoci v skutočnosti sa to stalo v spálni: viď tabuľku, s. 2).
Pod vplyvom informátora Dick napísal Nicole Williamsovej (Williamsovej manželke) 4 listy. Dick síce vedel, že zomrela v novembri 1997, ale aj tak uveril informátorovi, že je nažive. V listoch z apríla 1998 priznal, že mal podiel na zločine, ale tvrdil, že Wilson a Williams sú “skutoční vrahovia“ (Gibney, s. 19-20). Ford mu potom na výsluchu tieto listy ukázal (Gibney, s. 18).
Laboratórne výsledky z 10. júna 1998 ukázali, že Wilsonova DNA sa nezhoduje s dôkazmi z miesta činu (Gibney, s. 20). Policajti preto znova vypočuli Dicka, tvrdiac, že im nepovedal celú pravdu, a tak od neho chceli, aby im povedal, kto ďalší bol pri zločine. Dick v dôsledku toho popísal bývalých námorníkov, ktorí s ním mali spáchať zločin.
Jedným z nich mal byť aj 27 ročnýDerek Tice, ktorý taktiež nemal žiadny záznam v registri trestov. Pri vypočúvaní najprv podobne ako jeho predchodcovia, hodiny trval na svojej nevine, ale po tom ako sa mu Ford vyhrážal trestom smrti, doznal sa. Ford mu tiež povedal, že majú očitého svedka,ktorý ho označil (žiadny taký svedok neexistoval -tým “svedkom“ bol Joseph Dick, ktorý označil Ticea vo svojom doznaní po tom, ako bol k tomu donútený -Ofshe, s. 10). Vo svojom doznaní Tice uviedol aj Williamsa, Dicka a Wilsona a tiež označil ako spolupáchateľov aj Geoffreya Farrisa a Richarda Pauleya. Farris aj Pauley boli taktiež obvinení zo znásilnenia a vraždy, ale stále trvali na svojej nevine.
Aj Ticeove doznanie bolo v rozpore s faktami týkajúcimi sa miesta činu a s doznaniami Williamsa, Dicka a Wilsona (Ticeove rozpory s faktami sú popísané tu: Ofshe, s. 21).
Ticeove doznanie bolo neskôr nahrané na páske. Keď detektív Ford spustil nahrávanie, Tice povedal, že poškodil dvere tesárskym kladivom, pretože Bosková odmietala otvoriť dvere. Tu Ford zastavil nahrávanie a povedal mu, že dvere neboli poškodené. Keď sa uistil, že Tice nezopakuje rovnakú chybu, pokračoval v nahrávaní (Ofshe, s. 16-17).
Výsledky laboratórnych testov, viac ako rok po vražde - v auguste 1998 ukázali, že Ticeova, Farrisova a Pauleyho DNA sa nezhoduje s dôkazmi z miesta činu.
Polícia potom znovu vypočula Ticea a Dicka a tí uviedli štyroch ďalších mužov, vrátane Dansera.Tice povedal vyšetrovateľom, že aj nejaký černoch sa zúčastnil na zločine a dodal, že predtým sa o ňom nezmienil, pretože sa ho všetci báli. Dick tiež povedal polícii a svojmu advokátovi, že aj nejaký černoch sa zúčastnil na zločine.Danser bol obvinený,ale nedoznal sa. Jeho DNA sa nezhodovala s DNA z miesta činu.4. 11. 1998 Ford zistil, že Danser nebol v čase zločinu v Norfolku (bol 290 míľ ďaleko: viď Gibney, s. 23, 39).
Vyšetrovanie s potom zastavilo. V tom čase bolo vo väzbe sedem mužov. Štyria z nich sa doznali, ale žiadna stopa, žiadny fyzický dôkaz z miesta činu, vrátane dôkazov z tela obete, sa nezhodovali so žiadnou DNA obvinených.
Williams, Dick, Wilson a Tice boli súdení v samostatných konaniach. 22. 1. 1999 Danial Williams urobil dohodu o vine a treste za znásilnenie a vraždu, navzdory tomu, že vedel, že výsledky z laboratória ukázali, že jeho DNA sa nezhodovala so žiadnym dôkazom z miesta činu. Túto dohodu urobil po tom, ako mu advokáti povedali, že nemá “žiadnu šancu“ presvedčiť súd a že najpravdepodobnejšie dostane trest smrti (Gibney, s. 23). Aby sa vyhol trestu smrti, podpísal dohodu tvrdiac, že zločin spáchal s Dickom, Ticeom, Wilsonom, Pauleyom, Farrisom a Danserom.
18. februára 1999 výsledky citlivejších testov DNA ukázali, že DNA Williamsa, Dicka, Wilsona, Ticea, Pauleya, Farrisa a Dansera sa nezhodujú so žiadnymi DNA vzorkami z miesta činu, vrátane DNA z tela obete (Gibney, s. 24).
22. 2. 1999, prišla na políciu žena s listom, ktorý poslal z väzenia Omar Ballard jej dcére (Gibney, s. 24). Ballard bol vo väzení za dva zločiny a poznal Michelle Boskovú. Dva týždne pred jej vraždou, napadol jednu ženu v apartmánovom komplexe, kde bývala aj Bosková. 10 dní po vražde Boskovej, znásilnil 14 ročné dievča, jednu míľu ďaleko od apartmánu, kde bývala Michelle. 25. 7. 1997, takmer tri týždne po vražde Boskovej, polícia zadržala Ballarda za znásilnenie tínedžerky. V ranom štádiu vyšetrovania, Boskovej priateľka povedala, že považuje Ballarda za podozrivého. Navzdory týmto skutočnostiam detektívi nepovažovali Ballarda za podozrivého z vraždy Boskovej, až kým sa nedozvedeli o liste.
V liste, ktorý Ballard poslal z väzenia, sa svojej bývalej priateľke priznal, že zavraždil Boskovú. V marci 1999 preto detektívi odišli za ním do väzenia. On sa s nimi nechcel baviť o zločine, ale poskytol fyzické dôkazy na porovnanie s dôkazmi z miesta činu. 4. 3.1999 testy dokázali zhodu jeho DNA s DNA z miesta činu (Gibney, s. 24). V ten deň sa Ballard doznal a bol obvinený.Vypočúval ho aj detektív Ford. Bez zastrašovania a donucovacích taktík, sa po 20. minútach doznal a opakovane povedal, že konal sám. Na rozdiel od doznaní štyroch námorníkov, bol jeho popis apartmánu, miesta činu, priebehu zločinu a popis vražednej zbrane konzistentný s faktami, ktoré tiež ukázali, že zločin spáchal jeden páchateľ. V zverejnenom videu s názvom Norfolská štvorka: justičný omyl, môžeme vidieť časť tohto Ballardovho výsluchu, po tom ako sa doznal, kde (v čase od 24:30) uviedol: „Otázka: Viete, že ďalších 7 ľudí bolo obvinených z tohto zločinu, boli s Vami? O. B.: Nie. Otázka: Poznáte niekoho z nich? O. B.: Iba jedného, E. Wilsona. Aj to iba z väzby. Otázka: Hovorili ste niekedy s D. Williamsom? O. B.: Nikdy. Otázka: Bol niekto s Vami počas tohto zločinu? O. B.: Nie.“.
21. 4. 1999 Dick urobil dohodu o vine a treste, výmenou za to, aby nedostal trest smrti (Gibney, s. 28). Keď túto dohodu urobil, vedel, že Ballard sa doznal k tomu, že zločin spáchal sám. Na júnovom vypočutí prokurátor požiadal Dicka, aby vysvetlil, prečo sa doznal. On odpovedal: „Pretože mám svedomie. Trápilo ma svedomie a bolo správne, že som to urobil.“. Na poslednom vypočutí pred vynesením rozsudku, v septembri 1999, sa Dick osobne ospravedlnil rodine Michelle Boskovej, pričom opakovane vyjadril, že má výčitky svedomia za to, čo urobil.Bol odsúdený na doživotie.
Pred vynesením rozsudku v prípade Williamsa,dostali jeho advokáti list, v ktorom sa Ballard doznal a výsledky testov jeho DNA. Williams chcel preto okamžite stiahnuť svoju dohodu o vine a treste, ale súd to zamietol a 28. 4. 1999 ho odsúdil na doživotie (Gibney, s. 24).
14. 5. 1999 prokurátor stiahol obvinenia proti Danserovi, Farrisovi a Pauleymu. Zistilo sa tiež, že Pauley bol v čase zločinu doma so svojimi rodičmi (Gibney,s. 28, 39).
Eric Wilson neurobil dohodu o vine a treste a súd s ním sa konal v júni 1999. Joseph Dick ako svedok obžaloby svedčil, že on, Williams, Tice, Wilson, Pauley, Farris a Danser chceli spoločne ísť do apartmánu M. Boskovej, ale to sa im to nepodarilo a tak sa vrátili na parkovisko, kde stretli Ballarda, s ktorým sa vrátili naspäť do jej apartmánu, kde spáchali zločin. Tu treba zdôrazniť, že títo námorníci sa v skutočnosti s Ballardom nepoznali.
Wilsonovo nahrané doznanie bolo prehrané pred porotou, ale on tvrdil, že nespáchal žiadny zločin. Porota sa dozvedela, že Ballardova DNA sa zhoduje s DNA nájdenou v tele obete a že neexistuje žiadna DNA, alebo iný fyzický dôkaz, ktorý by spájal Wilsona s miestom činu. Na mieste činu sa našla len Ballardova DNA. 21. júna 1999 porota odsúdila Wilsona za znásilnenie na osem a pol roka. Jeho odvolania boli zamietnuté.
Derek Tice neurobil dohodu o vine a treste a jeho proces sa konal vo februári 2000. Kvôli obrovskej publicite sa proces nekonal v Norfolku, ale bol presunutý do Arlingtonu. Dick bol hlavným svedkom obžaloby, ktorý svedčil o Ticeovej účasti na zločine, ktorý mali spáchať ôsmi muži. Ballard však svedčil, že Tice nemal účasť na zločine (Gibney, s. 28). Ticeove doznanie bolo prehrané pred porotou a tá ho uznala vinným z vraždy a znásilnenia. Bol odsúdený na doživotie.
15. 3. 2000 sa detektív Ford rozprával s Ballardom osamote. Ford mu najprv povedal, že mu hrozí trest smrti a že preto je pre neho jediným východiskom doznanie, kde potvrdí doterajšiu policajnú teóriu o zločine. Ballard sa zľakol trestu smrti a urobil v poradí 3. doznanie, kde však už povedal to, čo sa od neho žiadalo, teda, že zločin spáchal s Williamsom, Wilsonon, Dickom a Ticeom. Na vypočutí týkajúcom sa Ticea, Ballard, aby vyhovel Fordovi a vyhol sa trestu smrti, svedčil a označil aj Williamsa, Ticea, Wilsona a Dicka(Gibney, s. 26-27).
22. marca 2000, Ballard, aby sa vyhol trestu smrti, urobil dohodu o vine a treste za znásilnenie a vraždu. Bol odsúdený na doživotie (Gibney, s. 28).
Tice bol znovu súdený v januári 2003. Dick znova svedčil proti nemu a Tice bol opäť odsúdenýna doživotie (Gibney, s. 28). Jeho druhý rozsudok bol potvrdený odvolacím súdom.
V roku 2005 Ballard v prehlásení priznal, že znásilnenie a vraždu spáchal sám. Dick odvolal svoje svedectvo proti Wilsonovi a Ticeovi. Ballard aj neskôr opakovane tvrdil, že konal sám, čo uviedol aj v zverejnenom dokumente, ktorý bol odvysielaný v roku 2010, v epizóde nazvanej The Confessions (v čase od 1:09:32).
27. 10. 2010 bol detektív Ford odsúdený za vydieranie a klamanie FBI na 12 a pol roka väzenia.
V septembri 2011 Najvyšší súd vo Virginii zamietol odvolania Williamsa, Wilsona a Dicka, ktoré boli založené na Fordovom odsúdení. Súd tvrdil, že nepredstavili žiadny nový dôkaz a že nezistil žiadne spojenie medzi odsúdením Forda a prípadmi štyroch odsúdených námorníkov.
Tice, Williams, Dick a Wilson boli napokon rehabilitovaní. V roku 2011 bol rehabilitovaný Derek Tice. Williams bol spolu s Dickom rehabilitovaný v roku 2016. Potvrdilo sa, že Williams bol v čase zločinu (v noci) so svojou manželkou a že Tice bol v čase zločinu v práci (Gibney, s. 35-36 a 43). Wilson bol rehabilitovaný v roku 2017.
Príčiny tohto justičného omylu: falošné doznania; krivá prísaha, alebo falošné obvinenie; nesprávne konanie zo strany OČTK a neadekvátna obhajoba.
2. prípad: únosa vražda C. Schmalovej a L. Lionberga z roku 1978, Chicago
Dňa 11. 5. 1978 boli nájdené telá Lawrenca Lionberga a Carol Schmalovej, ktorí boli unesení a zastrelení, pričom Schmalová bola skupinovo znásilnená.
Tip od Charlesa McCrayneyho, ktorý žil blízko miesta činu, viedol k zadržaniu štyroch Američanov: Dennisa Williamsa, Kennetha Adamsa, Willie Raingea a Verneala Jimersona.
Okrem nich bola vypočúvaná aj 17 ročná Paula Grayová (IQ, ktoré jej merali od detstva, mala v rozsahu medzi 55 a 71, viď Judge O'Neal's opinion, ďalej len O‘Neal, s. 25).Pri výsluchu jej policajti ukazovali fotografie obetí a povedali jej, že sa zúčastnila na zločinoch. Tvrdili jej, že ak nezopakuje ich verziu toho, čo sa stalo, dostane doživotie a nikdy viac neuvidí svoju rodinu (O‘Neal, s. 26).
16. mája, po tom ako bola Grayová dva dni bez advokáta, sa pred veľkou porotou priznala, že bola pri tom keď Rainge, Adams, Jimerson a Williams 7 krát znásilnili Schmalovú. Tvrdila tiež, že videla Williamsa ako zastrelil obe obete pištoľou kalibru 38.
19. júna Paula na predbežnom prejednaní obžaloby odvolala svoju výpoveďa tvrdila, že„nebola svedkyňou znásilnení a vrážd a že svedectvo pred veľkou porotou je lož, ku ktorej ju donútili orgány.“ (O’Neal, s. 27). Grayová však bola následne obvinená zo znásilnenia, vrážd a krivej prísahya čakal ju proces, rovnako ako Adamsa, Raingea a Williamsa. Keďže proti Jimersonovi nebolo dosť dôkazov, nakoľko McCraney ho vo svojej výpovedi neuviedol, obvinenia proti nemu boli stiahnuté.
Hlavnými dôkazmi v prípadoch zostávajúcich obžalovaných bolo svedectvo McCrayneyho a svedectvo väzenského informátora Davida Jacksona, ktorý tvrdil, že počul, ako sa Rainge a Williams rozprávajú o tom, že spáchali zločin.Všetci štyria boli odsúdení v roku 1978.Rainge dostal doživotie,Williams trest smrti, Adams 75 rokov a Grayová 50 rokovza znásilnenie a vraždy a 10 rokov za krivú prísahu. Spočiatku boli tieto rozsudky potvrdené aj v rámci odvolaní.
V roku 1984 Grayová kvôli depresii a teroru, ktorý zažila vo výkone trestu, súhlasila s návrhom prokurátorov a urobila s nimi dohodu, pretože jej prisľúbili prepustenie výmenou za svedectvo proti Williamsovi a Raingovi na ich nových procesoch. Súčasťou dohody bolo, že Grayová súhlasila, že bude svedčiť aj proti Jimersonovi, ktorý bol potom obvinený (O’Neal, s. 28). Na tomto procese, forenzný analytik Michael Podlecki svedčil, že v tele obete sa našli krvné skupiny A a 0, pričom obeť mala krvnú skupinu 0. Rainge a Jimerson mali krvnú skupinu 0 a Adams a Williams mali krvnú skupinu A. Podlecki však svedčil, že Jimerson nemohol byť vylúčený ako páchateľ, pričom uviedol, že 47 % populácie zdieľa s Jimersonom krvnú skupinu 0. Išlo však o zavádzajúce tvrdenie, nakoľko časť populácie, ktorá nemohla byť vylúčená je v skutočnosti väčšia ako uviedol Podlecki (správny podiel sa v skutočnosti približuje k 80 % populácie).Svedčil tiež, že vlasy nájdené na zadnom sedadle Toyoty D. Williamsa boli “konzistentné (consistent)“ a “podobné (similar)“ vlasom Lionberga. Ohľadom porovnania vlasov Podlecki vypovedal: „Nevidel som žiadne rozdiely v charakteristike. Bolo to akoby som sa pozeral na jeden vlas.“. Svedčil zároveň aj o tom, že vlasy z podlahy a kufra auta boli “podobné“ Schmalovej vlasom. V roku 1985 bol Jimerson odsúdený na trest smrti.
Neskôr boli Williams a Rainge znovu súdení a na základe krivého svedectva Grayovej a McCrayneho (ktorý pôvodne nehovoril o prítomnosti Jimersona, ale na procese uviedol aj jeho) boli odsúdení druhý krát – Williams opäť na trest smrti a Rainge na doživotie.
V roku 1994, väzenský informátor David Jackson, ktorý svedčil proti obžalovaným na ich prvom procese, odvolal svoje svedectvo. Povedal, že klamal pretože mu za to prokurátori ponúkli výhodnú dohodu v súvislosti s obvineniami, ktorým vtedy čelil.
V roku 1995 Najvyšší súd v Illinois jednomyseľne zvrátil Jimersonov rozsudok a nariadil nový proces kvôli krivej prísahe svedkyne - prokurátori totiž umožnili Grayovej klamať o tom, že neprijala žiadny benefit za svoje svedectvo.
Vzhľadom k tomu, že proti Jimersonovi chýbal vierohodný dôkaz, bolo nariadené vykonať testy DNA. Medzitým, študenti žurnalistiky našli policajnú správu, ktorá ukázala, že v týždni zločinu jeden svedok povedal šerifovi, že zadržali nesprávnych mužov. Svedok tvrdil, že vedel kto spáchal zločin, pretože počul výstrely, videl 4. mužov utekať z miesta činu a na ďalší deň ich videl ako predávajú veci, ktoré odcudzili obetiam. Táto správa bola zatajená. Traja z týchto mužov sa nakoniec doznali.V súvislosti s touto zatajenou správou sa žiada dodať, že podľa The National Registry of Exonerations, prebehlo v USA od roku 1989 (ku dňu 20. 8. 2021)2 843 rehabilitácií, pričom až v 1 311 prípadoch (46 %) boli zatajené dôkazy v prospech obžalovaných (v rámci OM Tags sú uvedené pod skratkou WH).
V roku 1996 DNA testy presvedčivo dokázali nevinu všetkých piatich obžalovaných a potvrdili vinu troch skutočných páchateľov (štvrtý zomrel). Grayová odvolala svedectvo proti obžalovaným. Naviac, Edward Blake, forenzný analytik a expert na DNA zistil, že Williams bol v skutočnosti nevylučovateľom, čo bolo v rozpore s pôvodným svedectvom Podleckeho.Sudca O’Neal v roku 2001 vo svojom rozsudku uviedol: „Prinútenie slečny Grayovej k tomu, aby povedala ich vymyslený, obviňujúci príbeh a následné zatajenie hodnoverného dôkazu ukazujúceho na vinu iných, bolo aj odpudivé aj nelegálne.“.
Jimerson, Williams, Adams a Rainge boli rehabilitovaní v roku 1996, Paula Grayová v roku 2002.
Príčiny tohto justičného omylu: nesprávna identifikácia svedkom; falošné doznanie; falošný, alebo zavádzajúci forenzný dôkaz; krivá prísaha, alebo falošné obvinenie; nesprávne konanie zo strany OČTK a neadekvátna obhajoba.
Na záver tejto časti je v súvislosti s problematikou mikroskopického porovnávania vlasov, ktoré sa podieľalo na nejednom odhalenom justičnom omyle, vrátane tých, kde sa objavili falošné doznania, dôležité zmieniť niekoľko skutočností. V zverejnenom článku Brandona L. Garretta a Petra J. Neufelda z roku 2009, s názvom Invalid Forensic Science Testimony and Wrongful Convictions (Virginia Law Review, volume 95) sa na s. 51 poukazuje na niektoré prípady DNA rehabilitácií, kde sa ukázalo, že: „analytik na hlavnom pojednávaní identifikoval vlasy ako konzistentné s obžalovaným, ale mitochondriálna, alebo iná DNA analýza neskôr ustálila, že tieto totožné vlasy pochádzali od inej osoby ako od odsúdeného obžalovaného.“. V zverejnenej správe National Academy of Sciences, s názvom Strengthening Forensic Science in the United States: A Path Forward, z roku 2009, sa na s. 161 v rámci mikroskopického skúmania vlasov konštatuje, že „... súdy tiež uznávajú, že svedectvo spájajúce mikroskopickú analýzu vlasov s konkrétnymi obžalovanými, je veľmi nespoľahlivé. V prípadoch kde sa zdá, že existuje morfologická zhoda (založená na mikroskopickom skúmaní), musí byť táto potvrdená za použitia mtDNA analýzy;mikroskopické skúmania samotné majú limitovanú dôkaznú hodnotu. Komisia nenašla žiadnu vedeckú oporu pre využívanie porovnávaní vlasov pre individualizáciu za absencie nukleárnej DNA.“. Na oficiálnej webstránke vlády USA sa uvádza, že vláda identifikovala takmer 3000 prípadov, kde forenzní analytici z FBI mohli predložiť správy, alebo svedčiť na hlavných pojednávaniach ohľadom mikroskopickej analýzy vlasov. Od marca 2015 FBI preskúmala približne 500 prípadov. Vo väčšine išlo o súdne konania, kde sa preskúmali zápisnice zo svedeckých výpovedí týchto analytikov. V 268 prípadoch kde analytici poskytli svedectvo, ktoré bolo použité na obvinenie obžalovaného pred súdom, boli urobené chybné prehlásenia v 257 prípadoch (96 %). Obžalovaní v prinajmenšom v 35 z týchto prípadov dostali tresty smrti, pričom chybné prehlásenia sa tu zistili v 33 prípadoch (94 %). Deväť z týchto obžalovaných už bolo popravených a piati zomreli z iných príčin. Upozorňuje sa tu tiež na to, že proces pokračuje, takže počty sa budú meniť. Predtým ako sa začali na analýzu vlasov využívať mitochondriálne DNA testy, prokurátori v celej krajine sa bežne spoliehali na mikroskopické analýzy vlasov, aby spojili obžalovaného so zločinom. Uvádza sa tu ďalej, že navzdory vyššie uvedenej správe National Academy of Sciences z roku 2009, niektoré jurisdikcie pokračujú vo využívaní vlasovej analýzy, keďže mtDNA testy sú považované za príliš drahé, časovo náročné, alebo sú nedostupné z iných dôvodov. Podľa údajov Innocence Project, 74 z 329 nespravodlivých odsúdení, ktoré boli zvrátené testami DNA, obsahovalo nesprávny dôkaz týkajúci sa vlasov. Celkom na záver tejto časti už len dodám, že problematike nesprávnych svedeckých výpovedí forenzných analytikov z oblasti sérológie, sa vyššie spomínaný článok Brandona L. Garretta a Petra J. Neufelda venuje na s. 35 - 46.
3. prípad: znásilnenie a vražda Helen Wilsonovej z roku 1985, Beatrice, Nebraska
Dňa 5. februára v roku 1985 bola v Beatrice zavraždená 68 ročná Helen Wilsonová. Helen bola znásilnená, dobodaná a udusená. Tento deň mala návštevu, ktorá večer odišla. Obeť bývala sama, pričom v jej apartmáne sa našla značná hotovosť. Vyšetrovatelia našli spermie a krvavé škvrny na oblečení obete a posteľnej súprave a tiež tri odtlačky prstov (jeden sa našiel na noži a dva na ráme dverí).
Polícia urobila podozrivým krvné testy, ale nezhodovali sa s tými z miesta činu. Medzi podozrivými, ktorí boli vylúčení, bol aj Bruce Allen Smith. Policajná laborantka - Joyce Gilchristová, ktorá bola neskôr prepustená za to, že sa podieľala na forenzných podvodoch, testovala aj Smithovu biologickú vzorku a na základe toho ho vylúčila ako podozrivého.
Bývalý vyšetrovateľ, ktorý pracoval ako farmár – Burdette Searcey, začal svoje vlastné nezávislé vyšetrovanie. Vypočúval niekoľko bývalých informátorov, s pomocou ktorých identifikoval niektorých ľudí, ktorí sa často objavovali v oblasti Wilsonovej apartmánu - Josepha Whitea, Thomasa Winslowa, Adu Joann Taylorovú, Cliffa Sheldena, Marka Goodsona, Beth Johnsonovú, Debru Sheldenovú a Charlottu Bishopovú. Searcey si myslel, že vraždu spáchali viaceré osoby a podozrieval Taylorovú, Whitea a Winslowa.
V roku 1987 šerif Jerry DeWitt prijal Searceyho do zamestnania ako šerifa. V roku 1989 Searcey dostal povolenie k tomu, aby začal vyšetrovať vraždu H. Wilsonovej. Searceyova najdôležitejšia svedkyňa bola Lisa Podendorfová, ktorá tvrdila, že o 7:30 hod. ráno, 6. februára - kým policajné autá parkovali pred Wilsonovej apartmánom, sa jej Taylorová priznala, že spolu s Whiteom spáchali zločin. Podendorfová tiež tvrdila, že večer pred zločinom videla auto s Taylorovou, Whiteom, Winslowom a Johnsonovou parkovať blízko Wilsonovej apartmánu. Searcey uveril výpovedi Podendorfovej, navzdory tomu, že polícia prišla až po 9:30 hod. ráno a navzdory tomu, že zistil, že Johnsonová bola so svojimi rodičmi v noci, keď sa stal zločin, takže nemohla byť v aute s Taylorovou, Whiteom a Winslowom.
13. 2. 1989 Searcey vypočúval Thomasa Winslowa, ktorý bol vo väzbe za iný prípad. Searcey vypočúval Winslowa už v roku 1985. Vtedy Winslow tvrdil, že bol v práci v noc zločinu, ale Searcey považoval túto výpoveď za falošnú. Teraz Winslow priznal, že klamal o tom kde bol a tvrdil, že v noc zločinu požičal svoje auto Whiteovi, Taylorovej a Cliffovi Sheldenovi. Keď Searcey napísal správu o tomto výsluchu, vynechal akúkoľvek zmienku o Sheldenovi, pretože predtým zistil, že Shelden bol v tú noc v nemocnici.
Searcey následne vypočúval aj Bishopovú, ktorá podobne ako Podendorfová, tvrdila, že deň po vražde sa Taylorová priznala, že mala na nej účasť. Bishopová však povedala, že videla políciu v apartmáne v noci 5. februára, teda predtým ako sa na zločin prišlo.
15. 3. 1989 boli Taylorová a White zadržaní. Na druhý deň, White odmietal akúkoľvek účasť, alebo poznatok o zločine.
Searcey potom povedal Winslowovi, že presvedčí sudcu, aby ho prepustil za s tým nesúvisiaci útok, za ktorý bol vo väzbe. Pri výsluchu Winslow tvrdil, že v noc 5. februára 1985, ako išiel autom okolo Beatrice s Whiteom a Taylorovou, počul ako sa Taylorová a White rozprávajú o lúpeži starej ženy. Povedal tiež, že White a Taylorová odcestovali do Bishopovej apartmánu a nasledujúce ráno mu vrátili auto. Keď Searcey povedal Winslovowi, že svedkyňa videla ako vystupuje zo svojho auta spolu s Whiteom, Taylorovou a Johnsonovou pri budove, kde mala apartmán Wilsonová, Winslow priznal, že to bola pravda. Povedal, že sa o tom nezmienil, pretože nechcel byť spájaný so zločinom. Stále však popieral svoju účasť na zločine. Keď mu Searcey povedal, že mu neverí, urobil prestávku. Potom Winslow povedal, že on, White, Taylorová a Johnsonová išli do Wilsonovej apartmánu, že Taylorová a White napadli Wilsonovú a že on spanikáril a odišiel spolu s Johnsonovou.
16. marca 1989 Searcey išiel vypočúvať Taylorovú do North Caroliny, ktorá sa tunajšej polícii doznala, že bola prítomná pri zločine. Taylorová tvrdila, že sa doznala až po tom, ako jej policajt povedal, že tam bola. Počas výsluchu so Searceyom si Taylorová len s ťažkosťami spomínala na základné fakty, ako bol deň zločinu a typ budovy, kde žila obeť. Niekoľkokrát uviedla, že trpí poruchou osobnosti a nebola na ňu liečená, že užívala drogy a alkohol v roku 1985 a že sa vtedy pokúsila o samovraždu. Povedala, že si z roku 1985 toho veľa nepamätá a že muž menom “Lobo“ - neskoršie druhé meno Whitea, spáchal vraždu. Uviedla aj to, že aj ďalší muž spáchal tento zločin, ale nepamätá si ako vyzeral.
Taylorová spočiatku odmietala, že by s kýmkoľvek hovorila o vražde. Neskôr súhlasila s tým, že možno o vražde Wilsonovej hovorila s Podendorfovou a Bishopovou. Súhlasila aj s množstvom návrhov, ktoré jej dal Searcey, vrátane toho, aby napísala Cliffovi Sheldenovi list, kde sa priznala k svojej účasti na zločine, ďalej s tým, že vražda bola spáchaná v apartmánovej budove, nie v dome, že White predviedol trik s peniazmi a že počas vraždy Wilsonovej tam bola aj ďalšia osoba menom “Beth“. Taylorová nevedela uviesť žiadne iné mená a následne bola obvinená z vraždy.
Počas ďalších výsluchov jej Searcey naznačoval detaily zločinu, ukázal jej fotografie osôb, kde bol aj Winslow a ona potome identifikovala Winslowa ako účastníka na zločine.
17. marca 1989 bol Winslow zadržaný. Odvolal svoju predchádzajúcu výpoveď o tom, že bol svedkom vraždy a tvrdil, že Taylorová a White prišli do jeho bytu s krvou na svojich šatách. Tiež povedal, že Johnsonová môže svedčiť o vražde Wilsonovej.
19. 3. 1989 Johnsonová povedala Searceymu, že noc 5. 2. 1985 strávila pozeraním televízie s Winslowom, Taylorovou a Bishopovou v Bishopovej apartmáne. Searcey tiež získal prehlásenie od Marka Goodsona, ktorý povedal, že v roku 1985 sa mu Taylorová priznala, že spolu s Whiteom zavraždili Wilsonovú.
Testy krvi Taylorovej a Winslowa ukázali, že ani jeden nemá krvnú skupinu B, ktorá sa našla na mieste činu.
24. marca 1989 Searcey a detektív Stevens vypočúvali Debru Sheldenovú. Podľa Stevensovej správy mala uviesť, že jej manžel Cliff Shelden jej povedal, že dostal list od Taylorovej, kde Taylorová priznala účasť na vražde a že ona list nečítala, ale že list sa mohol zmieňovať aj o Whiteovi. Searceyova správa o výsluchu však uvádzala, že povedala, že čítala list a ten hovoril, že Taylorová a White spáchali vraždu.
12. 4. 1989 po tri a pol hodinovom výsluchu, Cliff Shelden urobil nahrané prehlásenie, kde tvrdil, že dostal list od Taylorovej, tri mesiace po vražde, v ktorom Taylorová priznala účasť na zločine spolu s Whiteom a Winslowom. C. Shelden tiež uviedol, že Winslow mu povedal o vražde Wilsonovej a že Taylorová, Winslow, White a Debra Sheldenová boli pri tom. Searceyova správa uvádzala, že C. Shelden povedal, že aj James Dean mohol tiež byť účastný na zločine, hoci prepis výsluchu sa o Deanovi vôbec nezmienil.
13. 4. 1989 Searcey spolu s ďalším policajtom opäť vypočuli Debru Sheldenovú. V nahrávanej časti výsluchu povedala, že bola prítomná pri vražde Wilsonovej spolu s Taylorovou, Winslowom a Whiteom. Následkom toho bola zadržaná.
Na druhý deň bola opäť vypočúvaná a povedala, že Dean bol tiež prítomný pri vražde.
Potom policajti zadržali aj Deana. On popieral, že by mal akúkoľvek vedomosť o zločine a jeho krvná skupina bola 0 – teda nezhodovala sa s tou z miesta činu. Hoci žiadal o advokáta, vypočúvali ho aj naďalej bez účasti advokáta.
O dva dni neskôr, Searcey spolu s ďalším policajtom opäť vypočúvali Deana viac než 2 hodiny. Znova mu zamietli žiadosť o advokáta. Počas 3. hodinového výsluchu Deanovi povedali, že Taylorová, D. Sheldenová a Kathleen Gonzalezová uviedli, že mal účasť na zločine. V ten deň bol Dean obvinený a bol mu ustanovený advokát. Navzdory tomu, Searcey a ostatní policajti s ním ďalej veľa krát hovorili bez prítomnosti advokáta. Dean neskôr povedal, že mu povedali, že ak nebude spolupracovať, dostane elektrické kreslo.
24. 4. 1989 Debra Sheldenová urobila dohodu o vine a treste.
2. 5. 1989 mal Dean konzultáciu s policajným psychológom Priceom. Počas nej odmietol akúkoľvek účasť na zločine. Avšak po tom, ako Dean urobil test na detektore lži a bolo mu povedané, že neprešiel, začal o sebe pochybovať. Price mu povedal, že si bol podvedome vedomý svojej úlohy, ktorú zohral pri vražde a že “podpornou terapiou“ mu pomôže, aby si spomenul na svoje potlačené spomienky. Počas terapeutických sedení s Priceom, boli Deanovi ukázané fotografie a videá z miesta činu a zobrali ho aj do Wilsonovej apartmánu.
Následne, 8. 5. 1989 urobil v prítomnosti svojho advokáta nahrané doznanie, kde povedal, že bol prítomný pri vražde spolu s Taylorovou, Whiteom, Winslowom a Debrou Sheldenovou. Nevedel si spomenúť prečo išli do apartmánu obete a nespomínal si, že by obeti ktokoľvek ublížil. Nespomínal si, že by tam ešte niekto bol, ale povedal, že je to možné. Keď sa ho spýtali prečo priznal účasť na zločine, povedal: „cítil som, že som si na to spomenul vo svojom spánku...“.O dva dni urobil Dean ďalšie doznanie, kde povedal, že išiel do apartmánu obete s Taylorovou, Whiteom, Winslowom a D. Sheldenovou a že niekto vyfackal Wilsonovú, ale nespomína si kto. Uviedol, že to videl vo svojom sne.
17. 5. 1989 bol Dean vypočúvaný opäť za prítomnosti advokáta, kde prehlásil, že bol svedkom toho ako Taylorová, White a Winslow sexuálne napadli obeť. Tiež uviedol, že videl niekoho pri vchode do apartmánu, podal aj popis tejto osoby, ale nespomínal si ani na pohlavie, ani na meno. Povedal, že sa domnieva, že to bola žena, ale nevie presne ako sa volá.
V ten deň urobil Dean dohodu o vine a treste.24. 5. 1989 Searcey znovu vypočúval Deana, ktorý povedal, že si spomenul, že ide o Kathy Gonzalezovú, ktorá bola poranená pri útoku na Wilsonovú.
V rovnaký deň bola vypočutá aj Debra Sheldenová, ktorá povedala, že si spomenula, že pri čine bola aj Gonzalezová a táto mala zakrvavený nos. Povedala, že nepoznala Gonzalezovú a zabudla na ňu, až kým nemala nočnú moru. Searcey jej následne ukázal fotku Gonzalezovej a Sheldenová povedala, že sa zhoduje s charakteristikou ženy, ktorú videla vo sne.
25. 5. 1989 bola Gonzalezová zadržaná. Povedala, že si nespomína, že bola prítomná pri vražde. Price jej povedal, že osoba, ktorá je obvinená z tohto zločinu ju označila a tiež, že by si mohla spomenúť, ak bude relaxovať a že sa jej spomienky môžu prinavrátiť vo sne. Povedal jej aj, že keďže ju označili dvaja svedkovia, má veľkú šancu na odblokovanie spomienok a že jej pomôže prinavrátiť zablokované spomienky.
Výsledky Gonzalezovej krvi ukázali, že má rovnakú krvnú skupinu ako sa našla na mieste činu – B, ale že jej krvná skupina sa v jednom genetickom markri odlišuje od tej z miesta činu. Dr. Reena Royová zaslala Searceymu správu z laboratória, ktorá uvádzala, že jeden z genetických markrov Gonzalezovej krvi (Gc-2-1) sa odlišoval od jedného z genetických markrov, ktorý Royová identifikovala v krvnej skupine B (Gc-1), ktorá sa našla na mieste činu. Vo svojej výpovedi v prípravnom konaní uviedla, že Gonzalezová „nemôže byť vylúčená ako darkyňa krvnej skupiny B v mnohých krvných škvrnách, ktoré som našla.“. Ohľadom rozdielnych genetických markrov uviedla, že ak „existuje zmiešaná krv dvoch ľudí, ona určite nemôže byť vylúčená...“. Searcey však povedal Gonzalezovej, že výsledky ukázali, že jej krv sa zhoduje s tou z miesta činu.
7. 6. 1989 Dean vypovedal, že počas jazdy smerujúc do apartmánu obete, niekto zmienil lúpež a tiež, že Gonzalezová sa náhle objavila v hale pred ich skupinou, keď išli do apartmánu Wilsonovej. 16. júna Gonzalezová podstúpila test na detektore lži a bolo jej povedané, že ukázal, že klamala.
23. júna Dean povedal, že skupina chcela okradnúť obeť a že Gonzalezová sa poranila počas zápasu. 16. júla povedal, že týždeň pred vraždou, debatovali s Taylorovou, Whiteom, Winslowom a C. Sheldenom o peniazoch obete. V ten istý deň v prítomnosti advokáta dodal, že on, Winslow, Taylorová, White a C. Shelden týždeň pred vraždou debatovali o tom, že ukradnú peniaze staršej žene a že videl krvácať Gonzalezovú v apartmáne obete a Whitea s kopou peňazí v ruke.
1. 9. 1989 Taylorová urobila dohodu o vine a treste za vraždu. V tomto videu nakoniec vysvetľuje prečo urobila túto dohodu: „Keď ma vzali do auta... stále mi hovorili, že majú dôkazy, že som sa podieľala na vražde v Beatrice, v Nebraske. Že už niekto povedal, že som sa na tom podieľala... Stále mi hovorili, že vedia, že som mala účasť na vražde, že to vedia dokázať... Všetko čo ma trápilo bolo, čo sa doma deje s mojím malým synom. Mala som 14 mesačné dieťa, bola som novomanželka... Takže som naozaj chcela ísť domov. Nevedela som o čom [vyšetrovatelia] hovorili. Nemala som žiadne indície. Keď som si uvedomila o čo ide, položila som si otázku: Prečo ja?... myslím si, že to bolo preto, že som bola jednou z miestnych alkoholikov... bolo ľahké použiť ma ako obetného baránka... Mala som psychické problémy... (Následne v čase od 2:36 vidieť časť jej výsluchu, počas ktorého plače). Akúkoľvek informáciu, ktorú mi povedali, som akceptovala ako fakt. Keď ma prvý krát začali vypočúvať, stále mi hovorili, že zo mňa urobia prvú ženu, ktorá bude odsúdená na trest smrti. Nevedela som, že Nebraska nemala ženu odsúdenú na trest smrti. Stále na mňa tlačili... Uprostred všetkého, čo mi policajti povedali, som bola pevne presvedčená, že som tam bola... stalo sa to pre mňa naozaj reálnym. Stále mi hovorili, že vedia dokázať, že som to urobila... A tak som sa dostala do bodu, že bolo pre mňa jednoduchšie urobiť čo odo mňa potrebovali, namiesto toho, aby som s nimi bojovala. Trpiac klamnými predstavami a majúc strach z trestu smrti, A. J. Taylorová urobila dohodu o vine a treste za vraždu H. Wilsonovej... Prečo nevinní ľudia urobia dohodu o vine a treste, keď vedia, že sú nevinní? Veľa krát, tak ako to bolo aj v mojom stave, kde sú psychické problémy a vy začnete veriť tomu, čo vám bolo povedané, vám môžu povedať: “ak sa k tomu doznáte, pôjdete domov skôr“. Keď urobíte dohodu o vine a treste, trest smrti je tiež zmietnutý zo stola... pripomenuli mi, že môžem ako prvá žena čeliť trestu smrti, čo ma skutočne prinútilo rozhodnúť sa: “OK nie som pripravená zomrieť“. Mala som 26 rokov. Nebola som pripravená zomrieť... Urobila som dohodu o vine a treste, pretože mi to tiež zachránilo život.“.
White bol odsúdený po tom, ako Dean, Taylorová a D. Sheldenová svedčili, že mal účasť na zločine. Gonzalezová svedčila, že White prišiel s myšlienkou olúpiť obeť. Obhajoba a obžaloba sa dohodli na tom, že krv z miesta činu bola „podobná tej od Kathy Gonzalezovej“ a že White a Winslow nemôžu byť vylúčení – ide o vyjadrenie, ktoré po rokoch Dr. Royová označila za nesprávne. Winslow odmietol svedčiť.
V roku 1989 boli odsúdení: Taylorová na 40 rokov a Sheldenová, Dean a Gonzalezová na 10 rokov. V roku 1990 boli odsúdení aj Winslow a White. Winslow, ktorý podobne ako Gonzalezová urobil tzv. no contest plea (nepriznal vinu, ale prijal trest), bol odsúdený na 50 rokov. White, ktorý žiadnu dohodu neurobil, bol odsúdený na doživotie. Sudca Rist totiž rozhodol, že v prípade Whitea trest smrti nebol primeraný, pretože „medzi inými dôvodmi, Taylorová“s najväčšou pravdepodobnosťou bola účastníčkou, ktorá priamo spôsobila udusenie“ a “smrť, zdá sa, nastala v určitom okamihu,“ zatiaľ čo Winslow sexuálne zneužil obeť.“ (Memorandum and Order, s. 136).
Odvolania boli súdmi opakovane zamietnuté. V roku 2007 White a Winslow získali výsledky DNA testov spermií z miesta činu. Prokurátori povedali, že výsledky sa zhodujú s profilom Bruca Allena Smitha (zomrel v roku 1992), ktorý bol na začiatku vyšetrovania podozrivý a vylúčený na základe testov laboratórnej analytičky Joyce Gilchristovej.
Taylorová, Sheldenová a Gonzalezová odvolali svoje svedectvá pred súdom.
V roku 2008 policajný šéf Bruce Lang povedal, že DNA výsledky viedli k opätovnému vyšetreniu prípadu a súčasne uviedol: „v našich mysliach neexistuje žiadna pochybnosť o tom, že Bruce Smith je jediným páchateľom tohto zločinu.“.
Na základe testov DNA boli rehabilitovaní: White v roku 2008 a v roku 2009 aj Taylorová, Winslow, Dean, Sheldenová a Gonzalezová.
Príčiny tohto justičného omylu: falošné doznania Winslowa, Taylorovej, Sheldenovej a Deana; falošný, alebo zavádzajúci forenzný dôkaz; krivá prísaha, alebo falošné obvinenie; nesprávne konanie zo strany orgánov a neadekvátna obhajoba.
4. prípad: vražda Elvy Luperciovej a jej piatich detí z roku 1984, Chicago
Ráno, dňa 24. 3. 1984 vypukol v Chicagskej budove požiar, v dôsledku ktorého zahynula 28 ročná Elva Luperciová a jej päť detí. Jej manžel utrpel zlomeninu lebky na niekoľko popálenín. Požiar zničil budovu na 4448 South Hermitage Avenue ako aj priľahlú budovu a poškodil ďalšiu, ale nikto ďalší nebol zranený. Príčina požiaru bola uzavretá ako “zjavne náhodná“.
O tri roky neskôr, v roku 1987 bol Duane Glassco zadržaný kvôli vlámaniu a krádeži. Počas výsluchu Glassco povedal, že videl Jamesa Kluppelberga vracať sa do budovy, kde vypukol požiar. Povedal, že sa pozeral z okna vedľajšieho domu, kde boli v noc požiaru on aj Kluppelberg na oslave v noc, keď vypukol požiar. Uviedol tiež, že Kluppelberg sa priznal, že založil požiar.
V decembri 1987 detektívi začali vyšetrovať dva prípady požiarov áut, ktoré sa stali 15 míľ ďaleko od Hermitage Avenue. Požiare nahlásil 22 ročný Kluppelberg. Polícia ho však namiesto toho vypočúvala ohľadom požiaru na Hermitage Avenue. Policajti povedali, že počas výsluchu sa Kluppelberg priznal k podpáleniu áut a tiež k založeniu niekoľkých ďalších požiarov, vrátane toho na Hermitage Avenue.
27. 1. 1988 bol Kluppelberg obvinený z podpaľačstva a šesťnásobnej vraždy.
V novembri 1988, potom ako Kluppelberg tvrdil, že bol zbitý a predložil dôkaz o tom, že keď ho po výsluchudali do väzby, mal niekoľko podliatin v oblasti obličiek a močil krv, sudcarozhodol, že Kluppelberga zbili policajti a že jeho doznaniebolo vynútené (coerced).
Prokurátori žiadali pred sudcom trest smrti. Glassco svedčil, že hoci bol nadrogovaný v noc požiaru, videl Kluppelberga ako vchádza a vychádza z budovy na Hermitage Avenue,bezprostredne pred požiarom. Kapitán Francis Burns svedčil, že pri požiari bol prítomný v rámci tréningu, nie oficiálne. V tom čase vyšetrovala podozrivé požiare Chicago Police Bomb and Arson Unit. Navzdory tomu, že vtedy bol požiar oficiálne uzavretý ako náhodný, Burns svedčil, že bol presvedčený, že požiar bol podpaľačstvom, pričom priznal, žeo tom nenapísal žiadne správy, ani si nerobil žiadne poznámky a že nikomu o svojom presvedčení nepovedal. Svedčil, že videl také známky požiaru, ktoré naznačovali, že ide o podpaľačstvo.
22. marca 1990 sudkyňa Morganová odsúdila Kluppelberga na doživotie.
V roku 1994 Kluppelberg vo svojej petícii konštatoval neadekvátnu obhajobu kvôli tomu, že jeho advokát nezabezpečil svedectvo o tom, že spočiatku bol požiar vyhodnotený ako náhodný a že išiel proti jeho želaniu, aby mal proces pred porotou. Súd jeho petíciu definitívne zamietol v roku 2004.
Ďalšia petícia bola podaná v máji 2009. Táto hovorila o nových dôkazoch, ktoré smerovali ku Kluppelbergovej nevine. Glassco odvolal svoju výpoveď, pričom povedal, že nevidel Kluppelberga vchádzať a vychádzať z budovy a súčasne uviedol, že nemohol zo svojho apartmánu vidieť budovu na Hermitage Avenue, pretože mu vo výhľade stála iná budova. Fotografie potvrdili, že to naozaj nebolo možné. Glassco súčasne povedal, že Kluppelberg sa nikdy nedoznal, že založil požiar a aj to, že súhlasil s tým, že označí Kluppelberga výmenou za to, že sa vyhne väzeniu v súvislosti s obvineniami, ktorým vtedy čelil. Vo svojej výpovedi tiež uviedol, že bol na Kluppelberga nahnevaný, pretože začal chodiť s jeho bývalou priateľkou.
Vďaka pokroku vo vede sa ukázalo, že znaky, o ktorých Burns tvrdil, že dokazujú, že išlo o podpaľačstvo, neboli spoľahlivými indikátormi toho, že požiar bol úmyselne založený. Tieto indikátory v súčasnosti nemajú žiadnu oporu vo vede (viď National Fire Protection Association, NFPA 921, Guide for Fire and Explosion Investigations: An Update and a Perspective on the 2004 Editiona správu The National Institute of Justice z roku 2014 s názvom Strengthening Forensic Science: A Progress Report).
Naviac, policajné správy odhalili, že Isabel Ramosová krátko po požiari vypovedala, že možno ona založila fatálny požiar. Priznala totiž, že založila požiar na 4504 South Marshfield Avenue, ktorá je vzdialená asi tri bloky od požiaru na Hermitage Avenue, potom ako 12 hodín pila, pretože bola nahnevaná na domáceho a suseda. Povedala tiež, že mohla založiť požiar aj na Hermitage Avenue, ale kvôli tomu, že veľa pila, si na to už nespomína. Táto správa bola pred procesom zatajená.Ramosová bola odsúdená za podpaľačstvo na Marshfield Avenue.
Kluppelberg bol rehabilitovaný v roku 2012.
Príčiny tohto justičného omylu: falošné doznanie; falošný, alebo zavádzajúci forenzný dôkaz; krivá prísaha, alebo falošné obvinenie; nesprávne konanie zo strany OČTK a neadekvátna obhajoba.
Aj tento prípad dokazuje, že v praxi sa stáva, že súdy veria doznaniam aj vtedy, keď vedia, že sú vynútené, alebo sú prezentované zo strany informátorov.V tejto kauze sme videli, že Kluppelberg bol počas výsluchu zbitý, čo viedlo to k falošnému doznaniu. Nejde však o ojedinelý prípad rehabilitácie, kde sa objavilo fyzické násilie, ktoré viedlo k falošnému doznaniu. V americkej správe z roku 2020 s názvom Government Misconduct and Convicting the Innocent: The role of Prosecutors, Police and Other Law Enforcement,o ktorej som písala v tomto článku, autori analyzovali 2 400 rehabilitácií uvedených v The National Registry of Exonerations, pričom na s. 64 konštatujú: „V takmer dvoch tretinách prípadov, v ktorých nesprávne konanie polície viedlo k falošným doznaniam, polícia použila fyzické násilie, alebo sa ním vyhrážala (105 zo 165 prípadov). Polovica zo všetkých rehabilitácií v USA, v ktorých boli doznania získané násilím, sa objavila v Chicagu, kde bolo násilie použité k získaniu viac než dvoch tretín falošných doznaní v rehabilitáciách (52 zo 75 prípadov); na zvyšok krajiny pripadala menej než štvrtina (53 z 217 prípadov).“.Na s. 83 autori píšu, že fyzické násilie, alebo hrozba bezprostredného násilia, predstavuje najbežnejší typ nesprávneho konania v rámci výsluchov, ktoré viedlo k falošným doznaniam.
V niektorých popísaných justičných omyloch sme mali možnosť vidieť, že nevinní ľudia urobili dohody o vine a treste. V tejto súvislosti by som preto na záver chcela upozorniť na odborné články týkajúce sa problematiky falošných dohôd o vine a treste, ktoré sú dostupné online:
ALSCHULER, A. W.: A Nearly Perfect System for Convicting the Innocent. University of Chicago Law School, Public Law & Legal Theory Working Paper, No. 612, 2017. Dostupné tu.
BOWERS, J.: Punishing the Innocent. In: University of Pennsylvania Law Review, Vol. 156, No. 5, 2008. Dostupné tu.
FONTIER, A. et al.: The New York State Trial Penalty: The Constitutional Right to Trial Under Attack. New York State Association of Criminal Defense Lawyers and National Association of Criminal Defense Lawyers, 2021. Dostupné tu.
HENDERSON K. S. – LEVETT, L. M.: Investigating Predictors of True and False Guilty Pleas. In: Law And Human Behavior, 42(5), 427–441, 2018. Dostupné tu.
HESSICK, F. A. – SAUJANI, R. M.: Plea Bargaining and Convicting the Innocent: the Role of the Prosecutor, the Defense Counsel, and the Judge. In: Brigham Young University Journal of Public Law, Vol. 16, p. 189, 2002. Dostupné tu.
NEMOYER, A. et al.: Attorney Perspectives on Juvenile and Adult Clients' Competence to Plead Guilty. American Psychological Association, 2018. Dostupné tu.
REDLICH, A. D. et al.: Self-Reported False Confessions and False Guilty Pleas among Offenders with Mental Illness.In: Law and Human Behavior, 2009. Dostupné tu.
REDLICH, A.: The Susceptibility of Juveniles to False Confessions and False Guilty Pleas. George Mason University, 2010. Dostupné tu.
REDLICH, A. D. et al.: The Influence of Confessions on Guilty Pleas and Plea Discounts. In: Psychology, Public Policy, and Law, Vol. 24, No. 2, p. 147–157, 2018. Dostupné tu.
REDLICH, A. D. et al.: The Psychology of Defendant Plea Decision Making. In: American Psychologist, Vol. 72, No. 4, p. 339–352, 2017. Dostupné tu.
REDLICH, A. D. – SHTEYNBERG, R. V.: ToPlead or Not to Plead: A Comparison of Juvenile and Adult True and False Plea Decisions. In: Law and Human Behavior, Vol. 40, No. 6, p. 611–625, 2016. Dostupné tu.
VICK, K. et al.: Lethal leverage: false confessions, false pleas, and wrongful homicide convictions in death-eligible cases. In: Contemporary Justice Review, Vol. 24, No. 1, p. 24–42, 2021. Dostupné tu.
WYNBRANDT, K.: From False Evidence Ploy to False Guilty Plea: Un Unjustified Path to Securing Convictions. In: The Yale Law Journal, Vol. 126, No. 2, 2016. Dostupné tu.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.