JUDr.Namir Alyasry, PhD., advokát, Nitra
OTVORENÝ LIST KOLEGOVI ADVOKÁTOVI
Milý kolega,
píšem Ti tento otvorený list, pretože Ti chcem v dobrom vysvetliť, že to, čo si urobil pred kamerami v stredu po tom, ako súd vzal do väzby 2 Tvojich klientov - policajtov NAKA, nebolo podľa môjho názoru správne a mal by si to vedieť.
Pre obhajcu je takmer
vždy smutné, keď súd vyhovie prokurátorovi a zoberie mu klienta do väzby,
ale tak to v trestnom práve niekedy býva. Je to iné, ako keď si dosiaľ
obhajoval výlučne kajúcnikov. Tam v zásade niet čo pokaziť a ide
naozaj o ten obchodnoprávny rozmer, v ktorom si bezpochyby dobrý.
Poviem na rovinu. Jeden z tých policajtov, ktorého neobhajuješ Ty, je môj priateľ a teda vôbec som sa netešil, keď ho sudca pre prípravné konanie do väzby zobral. Má však pri sebe skúsenú obhajkyňu a verím, že sa to vysvetlí. To, čo si však po vyhlásení rozhodnutia predviedol ty, najmä čo si uviedol na adresu sudcu, ktorý o väzbe rozhodol, to už v poriadku nebolo. Keby som sa mal vyjadrovať pre médiá takto urážlivo po každom rozhodnutí súdu s ktorým nesúhlasím, mohol by som disciplinárnymi rozhodnutiami zrejme aj tapetovať. My advokáti však pred médiami neprezentujeme len seba a svoje názory, ale aj celý advokátsky stav. Ten stav, v ktorom sú aj trestniaci, ktorých prácu si na Facebookovom profile advokátov v minulosti zosmiešňoval a uvádzal si, že pre „psychohygienu“ radšej na úkony napr. do „Očistca“ ani nechodíš, aby si nás tam nemusel počúvať. Za to teba v stredu počúval celý národ. Preto prosím váž slová.
Milý kolega, ex
post môžeš svoje slová zaobaľovať ako chceš. Nezáleží na farbe pozlátka, cukrík
ostane horkým. Faktom je, že si to prestrelil, keď si uviedol, že odôvodnenie
väzobného rozhodnutia je ako v platobnom rozkaze, teda žiadne. To nie je
OK. Odôvodnenie je najvážnejšia a najzložitejšia časť súdneho rozhodnutia.
Výrok nie je tak zložitý: beriem do väzby podľa a,b,c, alebo prepúšťam zo zadržania,
prípadne väzbu nahrádzam. Avšak práve v odôvodnení rozhodnutia musí súd
zvažovať všetky okolnosti prípadu, vyrovnať sa s argumentmi subjektov,
resp. strán. Ide o výsledok rozumovo najzložitejšej činnosti sudcu.
Ak si
teda uviedol, že odôvodnenie väzobného rozhodnutia je také, ako
v platobnom rozkaze, teda žiadne, je to riadne prestrelenie
a absolútna dehonestácia práce sudcu. Kľudne si to mysli, ale prosím
nehovor to do kamier. Dá sa to totiž povedať aj kulantnejšie, napr.:
nestotožňujem sa s odôvodnením, považujem ho za nedostatočné a pod.
Tu sa nehrám so slovíčkami. Ty si reálne toho sudcu urazil. On sa nemôže brániť
v mediálnom priestore a ja týmto listom nebránim jeho, ale náš
advokátsky stav.
Videl si niekde, že by niekoho z nás trestniakov niekedy takto pejoratívne označovali súdne rozhodnutia? Myslíš, že si jediný, komu sa stalo to, že jeho argumenty ostali súdom nevypočuté? Veď ako odborník musíš vedieť, že k potrebe kvalitného odôvodnenia bola vyprofilovaná celá judikatúra vnútroštátnych súdov, ale aj ESĽP. Ale milý kolega, ono sa to niekedy stane. Následne však treba bojovať pred súdom, a nie pred kamerou. Vieš si predstaviť, že by po vyhlásení rozsudku pred kamery predstúpil sudca a vyjadril by sa, že toho človeka musel odsúdiť na NEPO trest, lebo mal za obhajcu hlupáka? A ver tomu, že sudcovia si to aj niekedy myslia. A milý kolega, v stavovských predpisoch ohľadom zdržanlivosti máme so sudcami veľmi podobné normy.
Nemohol som si nevšimnúť ani Tvoje ďalšie nešťastné vyjadrenie na adresu sudcu milý kolega. Išlo o to, že si sa mu snažil dačo vysvetliť, ale keďže Ti nevyhovel, vyhodnotil si to tak, že „signál na druhú stranu stola neprešiel“.
Milý kolega, ani toto nemožno označiť za vyberané vyjadrenie advokáta na adresu sudcu. Tu si bol v pojednávacej miestnosti a na druhej strane stola nebol kamoš s jogurovým kelímkom spojený špagátom, do ktorého si na svojej strane hučal, ale signál na jeho stranu neprešiel. To bol sudca, ktorý rozhoduje aj „Tk“ agendu, možno menovaný aj pani prezidentkou, ktorej si niekedy radil. Opäť Ti musím uviesť, že aj toto sa v treste niekedy stáva, že súd si Ťa vypočuje, ale nestotožní sa s Tebou, bez ohľadu na to, že si o svojej pravde presvedčený. Vieš, takéto vyjadrenia sa Ti niekedy môžu vypomstiť. Nemyslím tým, že by Ti niekto dal férové zaucho. Myslím tým, že sa za takéto vyjadrenia pred sudcami môžeš stať šestnástou priťažujúcou okolnosťou. A ver, že hoci by to tak byť nemalo, niekedy je pre klienta priťažujúcou okolnosťou aj obhajca.
Tento list Ti, milý kolega, píšem preto, aby ľudia nepovažovali za správne a legitímne, ak advokát uráža sudcu alebo jeho rozhodnutie. Aby to od nás ani nežiadali, pretože my to neurobíme. Slušnosť a vecnosť má byť pravidlom, nie výnimkou. Môžeme sa vyjadriť, či s rozhodnutím súhlasíme, alebo nie, ako sme si na verejnom hlavnom pojednávaní dôkaznú situáciu vyložili, avšak nebudeme svojimi výrokmi sudcov a tým aj celú justíciu urážať. Tento list má teda tvoriť akúsi generálnu prevenciu pred tým, čo Ti do médií ušlo.
Ja viem, ja nemám taký mediálny výtlak ako ty. O mne pani Monika nepíše ako o výbornom právnikovi s vysokým kreditom. Vždy som sa však snažil robiť právo vecne a slušne. Teraz je ale asi taká doba, že za pravdu dajú média tomu, kto kričí viac. Ja však verím, že táto doba pominie a nastane doba vecnosti.
Tvoj kolega z menšieho krajského mesta.
Nečlen akejkoľvek svetovej právnickej mega firmy.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.