1/ Nejedlý, J.: Zákonnost dukazu v trestním řízení ve světle Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.Praha:Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, 2013
Autor Jozef Nejedlý skoncipoval, podľa môjho názoru, vynikajúcu publikáciu, ktorá sa podrobne venuje problematike zákonnosti dôkazov v trestnom konaní na podklade rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva.
Autor publikáciu člení na štyri ťažiskové kapitoly, ktoré sa zaoberajú
- dôkazmi získanými za pomoci agenta provokatéra (zákazom štátnej provokácie k spáchaniu trestného činu, provokáciou k dôkazu ako aj zmyslom a významom zákazu štátnej provokácie)
- dôkazmi získanými mučením, neľudským, či ponižujúcim zaobchádzaním (použitie nezákonne získaných dôkazov v trestnom konaní z pohľadu článkov 3 a 6 Dohovoru)
- dôkazmi získanými porušením práva na súkromie (zákonnosť dôkazov z pohľadu článku 8 Dohovoru, použitie nezákonne získaných dôkazov z pohľadu článku 6 Dohovoru)
- svedeckým výpoveďami a právom obvineného vypočúvať svedkov proti sebe (uznania vinným založené na výpovedi svedkov, ktoré obvinený nemohol vypočúvať alebo dať vypočuť, formulácia tzv. pravidla jediného, či rozhodujúceho dôkazu, pripustenie výnimiek z pravidla jediného, či rozhodujúceho dôkazu, spochybnenie pravidla jediného, či rozhodujúceho dôkazu, špeciálne pravidlá týkajúce sa inštitútu anonymného a korunného svedka)
Publikácia Jozefa Nejedlého je cenná nielen tým, že podrobne mapuje všetky ťažiskové rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré sa týkajú danej problematiky, ale tieto aj rozoberá, či v niektorých prípadoch aj spochybňuje a kritizuje. Za povšimnutie stojí napríklad autorova kritika (s ktorou sa možno plne stotožniť) rozhodnutia Veľkého senátu ESLP, ktorý dňa 15.12.2011 vyhlásil dlho očakávaný rozsudok v kauzách Al-Khawaja a Tahery proti Spojenému kráľovstvu, ktorým sa, do určitej miery, odklonil od pravidla jediného, či rozhodujúceho dôkazu, ktoré sa aplikovalo v prípadoch, v ktorých došlo k obmedzeniu obvineného vypočúvať alebo dať vypočuť svedkov proti sebe a vytvoril pochybný trojstupňový test založený na tzv. existencii dobrého dôvodu, váhe dôkazu a vyvažovacích opatrení.
2/ Bobek, M., Kuhn, Z. a kol. Judikatura a právní argumentace. 2 vydání. Praha: Auditorium, 2013
Aj túto publikáciu možno označiť za vynikajúcu, ktorá rozhodne stojí za prečítanie. Autori sa v nej podrobne venujú problematike judikatúry a celkovo právnej argumentácii.
Úvod publikácie je zameraný na význam judikatúry v kontinentálnom práve a precedentu v tradícii common law, k úlohe, ktorú má judikatúra v týchto právnych systémoch a zaoberá sa aj požiadavkami Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktoré sú kladené na vnútroštátnu judikatúru.
Nasledujú kapitoly
- o úlohe judikatúry vo vnútroštátnom práve (napríklad záväznosť súdneho rozhodnutia v individuálnej kauze, záväznosť precedentného charakteru, normatívna sila judikatúry, judikatúra ako podporný argument, zmena judikatúry)
- o časovej pôsobnosti judikatúry
- o argumentácii a citácii judikatúry súdom a advokátom (napríklad zaujímavá podkapitola o rozsahu zásady iura novit curia, ďalej ako citovať judikatúru, problematika neurčitých a vágnych odkazov na judikatúru, argumentácia nepublikovanou judikatúrou)
- o publikácii judikatúry
- o judikatúre Súdneho dvora Európskej únie, Európskeho súdu pre ľudské práva, o judikatúre v ústavnom práve, v správnom práve, v občianskom a obchodnom práve a v trestnom práve.
3/ Křístek, L. Znalectví: Praha: Wolters Kluwer ČR, 2013
Ide o pomerne zaujímavú publikáciu od autora Lukáša Křísteka, ktorý vyčerpávajúcim spôsobom obsiahol tému znalectva a znaleckých posudkov a to najmä na podklade vlastných praktických skúseností a na podklade rozhodovacej činnosti súdov.
Autor sa v publikácii, okrem iného, podrobne venuje systému práva a znalcovi, teóriám znaleckej činnosti, znaleckému posudku ako dôkazu (napríklad podkapitoly zamerané na to, kedy je potrebný znalecký posudok, znalecký posudok ako listinný dôkaz, použitie znaleckého posudku, vlastnosti znaleckého posudku ako pravdivosť, presvedčivosť, preskúmatelnosť, bezrozporovosť, úplnosť, náležitosti znaleckého posudku).
Veľmi podnetná je kapitola týkajúca sa hodnotenia znaleckého posudku, kde autor rozoberá napríklad zásadu voľného hodnotenia dôkazov, či súd môže voľne hodnotiť znalecký posudok, rozoberá kritériá hodnotenia znaleckého posudku, vady znaleckých posudkov, vecnú správnosť znaleckých posudkov ako aj súlad znaleckého posudku s ostatnými dôkazmi.
4/ Wagnerová, E., Šimíček, V., Langášek, T., Pospíšil, I. a kol. Listina základních práv a svobod. Komentář. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2012
Obsiahla publikácia podrobne spracováva a vysvetľuje základné práva a slobody obsiahnuté v Listine základných práv a slobôd a to formou komentára, ktorý je následne doplnený aj o ťažiskové rozhodnutia Ústavného súdu ČR ako aj Európskeho súdu pre ľudské práva. Z hľadiska trestného práva je zaujímavý najmä rozbor základných ľudských práva (napríklad práva na život, osobnej slobody, práva na súkromie, slobody myslenia) a práva na súdnu a inú právnu ochranu (právo na spravodlivý proces, procesné garancie spravodlivého trestného konania).
Komentár obsahuje viacero zaujímavých a výstižných pasáží. Napríklad k článku 39 (len zákon stanoví, ktoré konanie je trestným činom a aký trest, ako aj iné ujmy na právach alebo majetku, možno za jeho spáchanie uložiť) komentár pripomína, že „nie je prijateľné s ohľadom na právnu istotu, meniť Trestný zákon vždy, keď sa objaví nová forma trestnej činnosti. Napriek tomu je dnes trestná politika takmer výhrade realizovaná včlenovaním nových skutkových podstát, čo je na ujme stabilite práva, jeho známosti a účinnosti. Tlak na zmenu zákona je tak prejavom aj určitého alibizmu, ktorý má ospravedlniť skoršiu nečinnosť pri stíhaní spoločensky škodlivého konania“. Komentár tu v podstate vychádza z toho, že štát by mal kriminalitu postihovať a nie vytvárať tak, že za každé protiprávne konanie sa bude vyvodzovať trestnoprávna zodpovednosť.
Podobne možno uviesť zaujímavú časť komentára k článku 40 ods. 2 (prezumpcia neviny), kde kometnár uvádza, že „princíp prezumpcie neviny má závažný dopad v spojitosti s dĺžkou trestného stíhania. Ak nie je trestné konanie finalizované v rozumnej dobe, signalizuje to neschopnosť obžaloby uniesť dôkazné bremeno a ústavný príkaz prezumpcie neviny núti premietnuť tento procesný vývoj do záveru o neoprávnenosti nasadenia trestnoprocených nástrojov obmedzujúcich práva a slobody. Behom trestného stíhania sú zabezpečované dôkazy a len nutnosť zaobezpečovať dôkazy odôvodňuje predlžovanie trestného konania. U väzieb preto platí doktrína neoslabovania podozrenia a pri preriodickom prieskume väzby musí súd zvážiť, či vykonané dokazovanie neviedlo k erózii pôvodného skutkového základu odôvodňujúceho vzatie do väzby, bez toho, aby boli zistené ďalšie skutočnosti potvrdzujúce dôvodnosť väzobného trestného stíhania. Tento postup je potrebné aplikovať aj pri využití iných obmedzujúcich trestnoprávnych prostriedkov ako sú napríklad odposluchy“.
Zaujímavým je aj nasledujúci postreh, v ktorom komentár uvádza, že „s prezumpciou neviny je v kolízii aj často verbalizovaný postoj ústavne povolaných zástupcov verejnej obžaloby, ktorí tvrdia, že sú viazaní, v prípade pochybností o vine stíhanej osoby podať obžalobu s tým, že o nej rozhodne súd. V tejto silnej podobe je uvedená poučka v priamom rozpore s článkom 40 ods. 2 Listiny. Opomína závažnosť zásahov spôsobených samotných faktom trestného stíhania a nerešpektuje ani zákonom danú úlohu štátneho zastupiteľstva v prípravnom konaní, ktoré dohliada na zákonnosť postupu polície pri zhromažďovaní dôkazov a ich priebežného vyhodnocovania. Možno síce usudzovať, že podstata uvedenej poučky sa vzťahuje skôr k vnútornému rozpoloženiu mysle než k pochybnostiam o povahe zhromaždeného dôkazného materiálu, avšak ide o postoj nebezpečný. Princíp žalujem, ale o vine mám pochybnosti by teda nemal viesť k ničomu inému, než k oslobodeniu spod obžaloby. Tento princíp, ktorý predstavuje zdržanlivosť pred dôsledným aplikovaním prezumpcie neviny zrejme tkvie v pochybnej zásade materiálnej pravdy“.
5/ Herceg, J.: Média a trestní řízení. Praha: Leges, 2013
Predmetnú publikáciu možno označiť za vyslovene žiadanú, nakoľko médiá pomerne aktívne informujú o veľkom množstve trestných káuz a nezriedka vstupujú aj priamo do tvorby trestnej politiky štátu.
Autor sa v publikácii zameral na rozbor širokého okruhu problémov a to napríklad rozboru poskytovania informácií o trestnom konaní (napríklad aj z pohľadu ochrany súkromia poškodeného), slobody prejavu pri spravodajstve o trestnom konaní (napríklad aj problematikou prípustnej miery kritiky sudcovského stavu, nestrannosťou sudcu a jeho rozhovormi v médiách, slobodou prejavu advokátov), mediálnym odsúdením a prezumpciou neviny (napríklad zverejnenie časti spisu v neskončenej kauze), redakčným tajomstvom a ochranou zdroja informácií a napokon rozobral aj vybrané zahraničné právne úpravy (napríklad zaujímavou je podkapitola o fungovaní Court TV v USA).
V publikácii čitateľ nájde množstvo konkrétnych prípadov, ktoré boli riešené nielen súdmi v ČR, ale aj zahraničnými súdmi a v neposlednom rade aj ťažiskové prípady Európskeho súdu pre ľudské práva.
6/ Polišenská, P. Přehled judikatury ve věcech vyživovací povinnosti rodiču. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2013
Autorkou zostavený prehľad judikatúry (obsahujúci nielen právne vety, ale aj podstatné časti odôvodnenia rozhodnutí súdov) možno oceniť hlavne preto, že je úplný, teda obsahuje tak civilnú ako aj trestnú časť.
Civilná časť obsahuje judikatúru, ktorá sa týka napríklad určovania výšky výživného, zvýšenia, či zníženia výživného, rozsahu vyživovacej povinnosti, vyživovacej povinnosti rodičov a podobne.
Trestná časť obsahuje kompletnú judikatúru ohľadne trestného činu zanedbania povinnej výživy ako aj judikatúru, ktorá sa týka procesnej úpravy pri predmetnom trestnom čine (napríklad posudzovanie predbežnej otázky ohľadne výšky výživného, vyhlásenia konkurzu na majetok povinného), ďalej judikatúru ohľadne prípadov s medzinárodným prvkom a napokon aj ďalšiu súvisiacu judikatúru (napríklad súbeh zanedbania povinnej výživy a ohrozovania mravnej výchovy mládeže, posudzovanie právnej kvalifikácie konania rodiča, ktorý podávaním nedostatočnej stravy spôsobí smrť svojho dieťaťa a podobne).
7/ Stočesová, S.: Omyl v českém a zahraničním trestním právu. Plzeň: Aleš Čeněk, 2013
Publikácia poskytuje základné informácie o pomerne zložitej problematike posudzovania omylov na strane páchateľa. Zaoberá sa rozborom skutkového omylu (skutkový omyl pozitívny, negatívny, omyl v predmete útoku, omyl v kauzálnom priebehu, osobitný prípad omylu v kauzálnom priebehu), skutkovým omylom o okolnostiach vylučujúcich protiprávnosť (negatívny a pozitívny omyl o okolnosti vylučujúcej protiprávnosť), právnym omylom (pozitívny a negatívny omyl o protiprávnosti činu, omyl o trestnosti činu, právny omyl o okolnostiach vylučujúcich protiprávnosť), omylom a trestnou súčinnosťou ako aj rozborom právnej úpravy omylu v nemeckom trestnom práve.
8/ Vítek, J.: Odpovědnost statutárních orgánu obchodních společností. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2012
Predmetná publikácia nie je primárne zameraná na trestné právo, avšak problematika právnej zodpovednosti štatutárnych orgánov je podstatná aj pri vyvodzovaní trestnoprávnej zodpovednosti štatutárnych orgánov napríklad pri niektorých majetkových trestných činoch (napríklad pri trestnom čine porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku), ale aj napríklad pri daňových trestných činoch.
Autor sa podrobne venuje právnej úprave zodpovednosti štatutárneho orgánu, vysvetľuje podstatný pojem „starostlivosť riadneho hospodára“ (štandard povinnej starostlivosti, povinnosť starostlivosti v prípade odborníka, stanoviská a rozbory od externých odborníkov, zložky pojmu starostlivosť riadneho hospodára), zaoberá sa povinnosťou loajality, legality, mlčanlivosti, zákazom konkurencie a veľmi dobre je spracované aj významné pravidlo podnikateľského úsudku (rozhodovanie sa za určitého rizika s tým, že podstupovanie rizika je podstatou podnikania a prináša aj určitú pravdepodobnosť vzniku škody).
9/ Gustav Radbruch: O napětí mezi účely práva. Preložil Libor Hanuš. Predhovor Pavol Holländer. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2012.
Kniha prináša niektoré právnofilozofické práce významného nemeckého právnika a filozofa Gustava Radbrucha a to vrátane jeho slávnej práce „Zákonné neprávo a nadzákonné právo“, ktoré sa považuje za jedno z navplyvnejších diel právnej filozofie 20. storočia riešiace stret pozitívneho a prirodzeného práva. Predmetná práca obsahuje aj slávnu tzv. Radbruchovu formulu „Konflikt medzi spravodlivosťou a právnou istotou možno zrejme riešiť len tak, že pozitívne právo, zabezpečované predpismi a mocou, má prednosť aj vtedy, keď je obsahovo nespravodlivé a neúčelné, to však okrem prípadu, kedy rozpor medzi pozitívnym zákonom a spravodlivosťou dosiahne tak neznesiteľnej miery, že zákon ako nepatričné právo musí spravodlivosti ustúpiť“.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.