Stručný prehľad odborných publikácií (so zameraním na trestné právo) vydaných v roku 2018, ktoré stoja za pozornosť.
1/ Gřivna, T. (ed.): Pocta Pavlu Šámalovi k 65. narozeninám. Čtvrtstoletí hledání spravedlnosti na Nejvyšším soudě ČR. 1. Vydání. Praha: C.H.Beck, 2018
Zborník vydaný k narodeninám prof. JUDr. Pavla Šámala, Ph.D., predsedu Najvyššieho súdu ČR, ktorý obsahuje príspevky na rôzne témy týkajúce sa trestného práva od českých ako aj slovenských autorov.
Možno sponemúť príkladmo nasledovné články
- Oprávnenie na zastavovanie a prehliadku dopravného prostriedku (autori Jozef Čentéš a Jana Šimonová)
- Ochrana duvěrné komunikace obviněné právnické osoby s jejím obhájcem (autor Tomáš Gřivna)
- Úvaha o dovolání v českém trestním řízení a možnosti uplatnění zákazu dvojího, resp. opětovného ohrožení (autor Jaroslav Fenyk)
- Osobní prohlídka a prohlídka těla u transsexuálu (autor Marek Fryšták)
- Reflexe recentní judikatury Evropského soudu pro lidská práva k zásade ne bis in idem v judikatuře Nejvyššího soudu (autor Jiří Kmec)
- Jednočinný souběh negatívního omylu skutkového a právního (autor Vladimír Kratochvíl)
- Sporná místa znaleckého dokazování (autor Jan Musil)
- Třídění trestných činu podle pachatele (autor Jiří Říha)
- Závazný právní názor nadřízeného soudu v trestním řízení (autor Tomáš Sokol).
2/ Jelínek, J.: Dokazování v trestním řízení v kontextu práva na spravedlivý proces. Praha: Leges, 2018
Zborník vydaný k stále aktuálnej téme dokazovania v trestnom konaní obsahujúci príspevky od českých ako aj slovenských autorov. Zaujmú hlave články týkajúce sa zákonnosti, či nezákonnosti dôkazov.
Možno sponemúť príkladmo nasledovné články
- Vybrané doktríny ESLP a jejich vpliv na proces dokazování (autor Zuzana Vostrá)
- Srovnání českého a slovenského přístupu k absolutní a relativní neúčinnosti dukazu v trestním řízení z hlediska práva na spravedlivý proces (autori Pavel Šámal, Jozef Čentéš, Andrea Pokorná)
- K volnému hodnocení nepřímých dukazu v kontextu práva na spravedlivý proces (autor Markéta Brunová)
- Monitorovanie kamerovým systémom ako efektívny dôkazný prostriedok (autor Jaroslav Ivor)
- Vyloučení neúčinného dukazu v českém trestním řízení (autor Petra Zaoralová)
- Zákonnosť dukazu získaných sledováním osob a věcí (autor Tomáš Gřivna)
- Posuzování duševního stavu a znalec – psychiatr v trestním řízení (autor Jaroslav Hořák)
- K použiteľnosti metody pachové identifikace osob (autor Martin Mičkal)
- K zákonnosti zajišťování daktyloskopiských stop a genetického materiálu v trestním řízení (autor Lukáš Bohuslav)
3/ Kubička, R.: Subjektívna stránka trestného činu, Bratislava: Wolters Kluwer, 2018
V uvedenej publikácii sa autor (prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava IV) zameriava na náročnú problematiku zavinenia v trestnom práve.
V tomto smere sa snaží podať výklad otázky zavinenia, jeho definície, obsahu zavinenia, formy zavinenia, pričom pozornosť venuje aj zavineniu k priťažujúcim okolnostiam a okolnostiam podmieňujúcim použitie vyššej trestnej sadzby, či zavineniu a spolupáchateľstvu, zavineniu a účastníctvu a neopomenul ani problematiku omylu v trestnom práve. Autor sa zaoberá aj procesnou problematikou dokazovania subjektívnej stránky trestného činu a osobitne venuje pozornosť nedbanlivostnej trestnej činnosti páchanej v cestnej doprave.
Autor uvedenej knihy Remig Kubička publikoval aj zaujímavú štúdiu s názvom „Právna úprava trestnej súčinnosti formou spolupáchateľstva a účastníctva fyzických osôb v Českej a Slovenskej republike“ v časopise Právník č. 11/2018 (s niektorými jeho závermi sa však stotožniť nemožno – napríklad s návrhom na zavedenie trestnosti prípravy aj pri prečinoch. Rozšírenie trestnosti aj na najvzdialenejšie vývojové štádium najmenej závažných trestných činov len na základe teoretických prípadov, ktoré reálne môžu mať v praxi len marginálne zastúpenie, ak vôbec, nie je možné akceptovať. Každý riešený problém by mal mať aj praktický význam, tu taký praktický dosah chýba).
4/ Janulková, K.: Rekognice. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2018
Predmetná publikácia sa zaoberá inštitútom rekognície, ktorý v praxi predstavuje frekventovaný procesný úkon. Autorka sa v publikácii snaží vykonať analýzu súčasnej právnej úpravy rekognície, pričom sa zameriava aj na postup pri vykonávaní rekognície, problémy, vady, či nejasnosti, ktoré sa týkajú vykonávania rekognície a mohli by mať vplyv na efektívnosť vykonávania rekognície. Pozornosť venuje aj niektorým osobitným druhom rekognície ako napríklad rekognícii mŕtvoly in natura, rekognícii osôb podľa funkčných znakov (napríklad podľa tónu hlasu, vady reči, chôdze a podobne), skrytej rekognícii, prázdnej rekognícii, či rekognícii hnuteľných a nehnuteľných vecí.
Na záver publikácie predstavuje právnu úpravu rekognície v Anglicku, kde je rekognícia upravená v zákone o policajných a trestných dôkazoch. V tomto smere autorka predstavuje rôzne spôsoby rekognície využívané v Anglicku ako napríklad videorekogníciu, či skupinovú rekogníciu. Najvyužívanejšia je podľa autorky videorekognícia, pri ktorej poznávajúca osoba sleduje na televíznej obrazovke alebo v počítači DVD film trvajúci približne tri minúty, ktorý obsahuje pohyblivé snímky podozrivého a najmenej ôsmich figurantov podobných podozrivému vekom, vhzhľadom a postavením. Videorekognícia teda predstavuje tzv. sekvenčný line-up, ktorý slovenský právny poriadok nepozná, pretože v SR (a rovnako tak v ČR) sa vykonáva rekognícia simultánna, t. j. svedok vníma podozrivého spolu s viacerými osobami v rovnakú dobu, teda nie postupne za sebou. Ďalšou formou rekognície využívanou v Anglicku je skupinová rekognícia, pri ktorej svedok pozoruje podozrivého v neformálnej skupine ľudí. Skupinová rekognícia sa koná na mieste, kde neformálne prechádzajú alebo čakajú ľudia v skupinkách, ku kotrým sa poznávaná osoba pripojí. Typicky ide o skupinky ľudí na eskalátoroch v obchodných domoch alebo nástupištiach. Svedok pozoruje pohybujúcu sa alebo čakajúcu skupinku ľudí a je vyzvaný, aby poukázal na každú osobu, o ktorej si myslí, že by mala byť stotožnená. V Anglicku je možné pri rekognícii využiť aj tzv. masakovanie a to v prípadoch, v ktorých má podozrivý neobvyklé fyzické znaky (napríklad jazvu, tetovanie). V takýchto prípadoch môžu byť podniknuté kroky zamerané na skrytie týchto znakov na podozrivom a figurantoch.
5/ XXVI. Karlovarské právnické dny, Nakladatelství Leges, Praha, 2018
Zborník sumarizuje obsah konferencie s názvom „Karlovarské právnické dny 2018“, pričom obsahuje množstvo podnetných článkov.
Z hľadiska trestného práva (najmä ohľadne trestných činov majetkových a hospodárskych) zaujme spoločný príspevok Františka Púryho a Martina Richtera s názvom „Spolehnutí se na správnost odborné rady a její nesprávné poskytnutí z hlediska trestní odpovědnosti“. Predmetný príspevok mapuje problematiku odbornej rady (napríklad rady advokáta, daňového poradcu a podobne), ktorá môže mať výrazný vplyv na zavinenie páchateľa (napríklad v prípade, ak páchateľ postupoval podľa odbornej rady, ktorú si vyžiadal a táto sa neskôr ukázala ako nesprávna). Na tento príspevok nadviazal Martin Richter aj v nadväzujúcom (a rovnako podnetnom) článku s názvom „Právní omyl v trestním zákonníku – co lze pod něj podřadit a jak přistupovat k posuzování jeho vyvarovatelnosti?“, ktorý bol publikovaný v časopise Trestněprávní revue č. 6/2018.
Pokiaľ ide o ďalšie príspevky možno sponemúť príkladmo tieto články
- Koncepcia pričítania trestného činu právnickej osobe v Slovenskej republike (autor Jozef Čentéš)
- Odpovědnost za provoz autonomních vozidel (autor Julian Pehm)
- Odpovědnost umělé inteligence a informační útvary bez právní osobnosti (autor Radim Poláček)
- Praktické zkušenosti s přeshraničními insolvencemi na základě jedné velké rakouské insolvence (autor Hans Georg Kantner)
6/ Šefčík, M.: Karuselové podvody. Praha. Leges, 2018
Uvedená publikácia sa zaoberá daňou z pridanej hodnoty a jej podvodným zneužívaním. Autor najskôr oboznamuje charakteristické rysy a normatívnu reguláciu DPH a následne vymedzuje karuselové podvody (napríklad podvody vykonávané výlučne v systéme DPH, karuselový podvod s účasťou subjektu sídliaceho mimo EÚ, komplexný karuselový podvod so zapojením služieb. Pozornosť venuje aj historickým príčinám vzniku karuselových podvodov, kvlifikácii a odhalovaniu karuselových podvodov ako aj riešeniu karuselových podvodov (napríklad prostredníctvom uplatňovania princípu krajiny pôvodu, kontrolných hlásení, prenesenia daňovej povinnosti, VLN systému a podobne).
7/ Kordík, M., Kurilovská, L., Ľorko, J., Mezei, M. a kol. Trestná zodpovednosť právnickej osoby a jej trestné stíhanie. Bratislava: C.H.Beck, 2018
Publikácia spracováva a vysvetľuje základné pojmy trestnej zodpovednosti právnických osôb.
Venuje sa tak hmotnoprávnej úprave trestnej zodpovednosti právnických osôb (napríklad pojmu právnická osoba, pojmu trestná zodpovednosť právnických osôb, pričítateľnosti a jej vplyvu na základné zásady trestného práva hmotného, zániku trestnosti, či sankciám, pričom obsahuje aj osobitnú časť v rámci ktorej sú rozoberané jednoltivé trestné činy, ktorých sa môže dopustiť aj právnická osoba) ako aj procesnoprávnej úprave trestného stíhania právnických osôb (napríklad základmi trestného stíhania právnických osôb, dokazovaniu, jednotlivým štádiám trestného konania, či výkonom trestov).
Publikácia sa zameriava aj na problematiku nástrojov justičnej spolupráce v trestných veciach vo vzťahu k právnickej osobe, pričom si všíma riadenie rizík (napríklad posudzovanie rizík, prvky compliance kultúry, dohľad a podobne).
8/ Burda, E., Kordík, M., Kurilovská, L., Strémy, T.: Zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb. Komentár. 1. Vydanie. Bratislava: C.H.Beck, 2018
Komentár k zákonu o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorý poskytuje výklad jednotlivých ustanovení predmetného zákona a snaží sa poskytnúť komplexné informácie o danej problematike a to aj za pomoci odbornej literatúry, či judikatúry vrcholových súdov, pričom na viacerých miestach autori doplnili aj úvahy de lege ferenda.
9/ Franko, P.: Právnický diskurz a právna argumnetácia. Analýza na základe teórie Roberta Alexyho. Bratislava: C.H.Beck, 2018
Uvedená publikácia poteší nielen záujemcov o právnu filozofiu. Autor spracováva tému týkajúcu sa kritérií právnickej diskusie a argumnetácie v nej v podmienkach Slovenskej republiky.
Autor sa najskôr venuje Robertovi Alexymu ako architektovi teórie racionálneho diskurzu a následne zameriava svoju pozornosť na praktické kontexty jednotlivých aspektov právnického diskurzu (napríklad vyvažovaniu princípov, racionalite, ale aj mimologickým argumentom, či argumentáciou versus presviedčaním, respektíve venuje pozornosť aj predpokladom úspešného presviedčania ako sú jasnosť, stručnosť, či právu na riadne odôvodnenie súdneho rozhodnutia).
10/ Hans Kelsen: Čistá právna náuka. Úvod do problematiky právnej vedy. Bratislava: Kalligram, 2018.
Kniha prináša, dnes už kultovú, právnofilozofickú prácu Hanasa Kelsena, ktorý bol výraznou postavou európskeho právneho myslenia. Hans Kelesen uvedenú prácu pôvodne publikoval v roku 1934, pričom jej podstatou je rozvinutie čistej teórie právnej, ktorá je očistená od akejkoľvek politickej ideológie a od akýchkoľvek prírodovedných momentov. V tomto smere venuje pozornosť pojmu právo a náuke o právnom pravidle, zameriava sa aj na dualizmus v právnej vede, na právny poriadok a jeho stupňovitú výstavbu ako aj na interpretáciu práva, metódy tvorby práva, právo a štát, či štát a medzinárodné právo.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.