Michal Mandzák a Marek Para, advokáti
Rozsudok ESĽP vo veci MUCHA v. Slovenská republika zo dňa 25.11.2021, sťažnosť číslo 63703/19
Aktuálnym textom nadväzujeme na náš predchádzajúci príspevok zo dňa 06.06.2020 s názvom 'Prezumpcia neviny v najaktuálnejšej judikatúre Súdneho dvora Európskej únie, vo veciach C-709/18 zo dňa 28.05.2020; C-377/18 zo dňa 05.09.2019', ktorý sa venoval problematike spravodlivosti konania z pohľadu zachovaniu prezumpcie neviny a práva na zákonného sudcu.
Spôsob rozhodovania v tzv. „skupinových“ trestných veciach o jednom alebo o časti obvinených bez toho, aby tým bolo zasiahnuté do prezumpcie neviny ostatných obvinených, o ktorých vine doposiaľ nebolo právoplatne rozhodnuté, predstavuje v právnej teórii a praxi spor počnúc uplatnením námietky zaujatosti v trestnej veci Róbert L. a spol. pre zločin Založenie, zosnovania a podporovanie zločineckej skupiny podľa § 296 Trzák. (zák. č. 300/2005 Z.z.) vedenej senátom 3T Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica pod sp.zn. BB-3T/32/2014, v dôsledku ktorej bolo prijaté Stanovisko trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo dňa 05.04.2017, sp.zn. Tpj 11/2017 zverejnené v Zbierke Stanovísk Najvyššieho súdu Slovenskej republiky https://www.nsud.sk/data/files/1714_zbierka-2-2017.pdf.
Európsky súd pre ľudské práva (ďalej len „ESĽP“) vo veci MUCHA v. Slovenská republika, sťažnosť číslo 63703/19 rozsudkom zo dňa 25.11.2021 rozhodol, že v dôsledku skutkového vymedzenia trestných činov pripisovaných obvinenému, ktorý neuzavrel dohodu o vine a treste (či neurobil vyhlásenie o vine) bolo úplne totožné s vymedzením skutkov (trestných činov) jeho spolupáchateľov, ktorí dohodu o vine a treste uzavreli, bolo porušené jeho právo na spravodlivý proces garantované článkom 6 ods. 1 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej len „Dohovor“).
Pri konštatovaní porušenia práva na spravodlivý proces (čl. 6 ods. 1 Dohovoru) označil ESĽP dve veľmi relevantné (viď bod 64.) skutočnosti:
(i) súd I. stupňa mal zjavný podnet na to, aby zachoval súlad s predchádzajúcimi rozsudkami (pozn. týkajúcimi sa spolupracujúcich obvinených), pretože akékoľvek protichodné zistenia v konaní proti tomu obvinenému, ktorý neuzavrel dohodu o vine a treste, teda svoju vinu popieral, by mohli podkopať dôveryhodnosť rozsudkov proti jeho spolupáchateľom (tj. „kajúcnikom“);
(ii) odsúdenie samotného sťažovateľa bolo do značnej miery založené na dôkazoch poskytnutých (spolupracujúcimi) spolupáchateľmi, ktorí ho už obvinili vo svojich priznaniach, ktoré poskytli v procese vyjednávania o vine a treste, v dôsledku čoho mali aj títo tzv. „kajúcnici“, tiež zjavný podnet, aby neodporovali svojim skorším vyjadreniam;
Doslovná citácia bodu 64. rozsudku vo veci MUCHA v. Slovenská republika:
64. Keďže prvostupňový súd považoval usvedčenie spolupáchateľov sťažovateľa za súčasť konania vedeného proti nemu, prinajmenšom na prvý pohľad mal zjavný podnet na to, aby zachoval súlad s predchádzajúcimi rozsudkami, pretože akékoľvek protichodné zistenia v konaní proti sťažovateľovi by mohli podkopať dôveryhodnosť rozsudkov proti jeho spolupáchateľom (pozri Navaľnyj a Oficerov, citovaný vyššie, § 108). Podobne – vzhľadom na to, že odsúdenie samotného sťažovateľa bolo do značnej miery založené na dôkazoch poskytnutých spolupáchateľmi, ktorí ho už obvinili vo svojich priznaniach, ktoré poskytli v procese vyjednávania o vine a treste – mali tiež zjavný podnet, aby neodporovali svojim skorším vyjadreniam (tamže, § 109).
Rozsudok ESĽP vo veci MUCHA v. Slovenská republika sa (bod 62.) sa zaoberá aj argumentáciou časti praxe, podľa ktorej anonymizácia (mena a priezviska) obvineného, ktorý nie je účastníkom dohodovacieho konania a rozsudku iného spolupáchateľa/-ľov, v dostatočnej miere garantuje právo na zachovanie prezumpcie neviny, pričom tento argument absolútne odmieta.
Zároveň ESĽP reaguje na Stanovisko trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo dňa 05.04.2017, sp.zn. Tpj 11/2017 zverejnené v Zbierke Stanovísk Najvyššieho súdu Slovenskej republiky https://www.nsud.sk/data/files/1714_zbierka-2-2017.pdf, ktoré vzhľadom na znenie predmetného rozsudku ESĽP nemôže zostať v aktuálnom znení zachované a musí byť nahradené novým stanoviskom príslušného kolégia, k čomu bol z našej strany odoslaný podnet.
V neposlednom rade, pri zohľadnení skutočnosti, že ESĽP vychádzal a reagoval na rozsudky Súdneho dvora Európskej únie sp.zn. C-377/18 a sp.zn. C-709/18, je nutné uzavrieť, že zmena Trestného poriadku, tj. zák. č. 301/2005 Z.z. (konkrétne §§ 31; 32; 238) v znení čl. III. zák. č. 321/2018 Z.z. zo dňa 24.10.2018, s účinnosťou odo dňa 01.01.2019 je v priamom rozpore s právom Únie.
Prezumpciu neviny na úrovni práva Únie chráni (čl. 48 ods. 1) Charta základných práv Európskej únie v spojení so Smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/343 zo dňa 09.03.2016 o posilnení určitých aspektov prezumpcie neviny a práva byť prítomný na konaní pred súdom v trestnom konaní, ktorú Slovenská republika bez výhrad prevzala, pričom sa zaviala do dňa 01.04.2018 uviesť do účinnosti zákony a iné právne predpisy na dosiahnutie súladu vnútroštátnej právnej úpravy s touto Smernicou.
V rozpore s uvedeným záväzkom Slovenskej republiky bol prijatý zákon číslo 321/2018 Z.z., ktorého dopady na prax, v podobe nevyhnutnosti zrušenia viacerých (a to aj právoplatných) rozsudkov bude s ohľadom na bežnú prax predovšetkým Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky rozsiahly.
V súčasnosti na základe zásady lojality, ako aj zásad prednosti a účinnosti práva Únie nie sú ustanovenia vnútroštátnej právnej normy, akými sú ustanovenia §§ 31 ods. 3; 32 ods. 6; 238 ods. 3 Tr.por. pre ich rozpor s právom Únie aplikovateľné v trestných konaniach a je nevyhnutné ich novelizovať tak, aby bol zabezpečený ich súlad s právom EU (pozn. zákonom číslo 321/2018 Z.z. upravené znenie § 232 ods. 8 TP nepredstavuje rozpor k právu Únie).
Záverom je možné uviesť, že zároveň bude nevyhnutné informovať Európsku komisiu o nesplnení transpozičnej povinnosti príslušnými orgánmi Slovenskej republiky a vyvodenie zodpovednosti z aktuálneho stavu.
Úplné znenie rozsudku ESĽP vo veci MUCHA v. Slovenská republika v slovenskom znení pripájame k nášmu článku.
ROZSUDOK ESLP MUCHA proti SLOVENSKU
Vo veci Mucha proti Slovensku,
Európsky súd pre ľudské práva (prvá sekcia), zasadajúci ako senát v zložení:
Ksenija Turković, predsedníčka,
Péter Paczolay,
Krzysztof Wojtyczek,
Alena Poláčková,
Gilberto Felici,
Erik Wennerström,
Raffaele Sabato, sudcovia,
a Renata Degener, zapisovateľka sekcie,
so zreteľom na:
sťažnosť (č. 63703/19) proti Slovenskej republike, podanej na Súdny dvor podľa článku 34 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej len „Dohovor“) slovenským štátnym príslušníkom, pánom Pavlom Muchom (ďalej len „sťažovateľ“), dňa 2. decembra 2019;
rozhodnutie o oznámení sťažnosti vláde SR (ďalej len „vláda“);
vyjadrenia strán;
po neverejnom pojednávaní 5. októbra a 2. novembra 2021 vynáša tento rozsudok, ktorý bol prijatý k druhému
z uvedených dátumov:
ÚVOD
1. Vec sa týka nestrannosti súdu a prezumpcie neviny v kontexte predchádzajúcich rozhodnutí tohto súdu v rovnakej veci.
SKUTKOVÁ PODSTATA
2. Sťažovateľa, narodeného v roku 1979, vo výkone trestu odňatia slobody vo väzení v Leopoldove, zastupoval pán M. Mandzák, advokát pôsobiaci v Bratislave.
3. Vládu zastupovala spolusplnomocnenkyňa, pani M. Bálintová.
4. Skutkové okolnosti veci, ako ich uviedli strany, možno zhrnúť takto.
I. GENÉZA
5. Ako zistili vnútroštátne súdy, sťažovateľ bol členom zločineckej skupiny na strednej úrovni jej hierarchie, pôsobiacej viac ako desať rokov v Bratislave a niekoľkých ďalších regiónoch Slovenska.
6. V dňoch 1. februára a 23. mája 2012 bol spolu s ďalšími deviatimi osobami patriacimi do rovnakej skupiny obvinený zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckejskupiny a z viacerých konkrétnych násilných trestných činov.
7. Pôvodne bolo rozhodnuté, že trestné stíhanie všetkých týchto osôb bude vedené spoločne; toto rozhodnutie však bolo potom čiastočne nahradené následnými rozhodnutiami o oddelenom stíhaní ôsmich z nich, keďže všetkých osem bolo pripravených uzavrieť dohodu o vine a treste (dohoda o vine a treste). Takéto dohody môžu byť uzatvorené medzi prokuratúrou a obvineným (§ 232 ods. 9 Trestného poriadku (zákon č. 301/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov) – TP. Dohody predpokladajú priznanie obvineného, pričom obsah spisu musí dosvedčovať pravdivosť takéhoto priznania. (§ 232 ods. 1). Tieto dohody musia okrem iného obsahovať opis predmetného trestného činu alebo opomenutia spôsobom, ktorý umožňuje jeho jednoznačnú identifikáciu, právnu kvalifikáciu a definíciu trestu (§ 232 ods. 8). Ako je uvedené nižšie, takéto dohody musí schváliť súd.
II. SAMOSTATNÉ KONANIA SPOLUPÁCHOVATEĽOV
8. V samostatných konaniach proti ôsmim spolupáchateľom sťažovateľa boli uzavreté dohody o vine a treste, ktoré boli predložené na schválenie Špecializovanému trestnému súdu (ŠTS). Tie predbežne preskúmal predseda príslušného senátu, pri ktorom mal predseda povinnosť prihliadať na obsah spisu (§ 331 ods. 1 TP). Keďže nebolo konštatované zjavné porušenie postupu alebo zjavná neprimeranosť dohôd, senát ich ďalej preskúmal na verejnom zasadnutí (§332ods. 1 a § 333 ods. 1 TP). Pri rozhodovaní bolsenát povinný napríklad skúmať, či sa skutok, alebo opomenutie, pre ktoré boli páchatelia stíhaní, stal, či išlo o trestný čin a ak áno, ktorý, či ho obvinení spáchali, či sa má uložiť trest a ak áno, aký (§ 169 ods. 1 TP). Okrem toho mal senát posudzovať odpovede obvineného na otázky, ktoré mu majú byť položené v súlade so zákonom s cieľom zabezpečiť jeho práva (§ 169 ods. 2 Trestného poriadku).
9. Konania týkajúce sa ôsmych spolupáchateľov sťažovateľa boli ukončené rozsudkom vyneseným ŠTS dňa 19. decembra 2012 a dvoma samostatnými rozsudkami vynesenými týmto súdom dňa 7. marca 2013.
10. Všetky tieto konania sa viedli pred rovnakým trojčlenným senátom ŠTS, ktorý vydal všetky tri vyššie uvedené rozsudky. Všetci členovia senátu boli sudcovia z povolania.
11. Povaha rozsudkov bola taká, že po potvrdení dohôd o vine a treste, ktoré už boli uzavreté medzi vyššie uvedenými spolupáchateľmi a prokuratúrou, ich ŠTS uznal vinnými v rozsahu skutkovej vety dohody a odsúdil ich na rôzne tresty odňatia slobody. Výroková časť týchto rozsudkov je sformulovaná rovnakým štýlom ako bežné odsudzujúce rozsudky, pričom súd uznáva obvineného vinným z trestného činu spáchaného presne skutkovo vymedzeným konaním (alebo opomenutím) a ukladá tejto osobe trest. Presné skutkové vymedzenie tohto trestného činu alebo opomenutia (skutková veta) sa uvádza vo výrokovej časti rozsudku.
12. V tejto veci presná skutková veta niektorých trestných činov pripisovaných spolupáchateľom sťažovateľa odkazovala na sťažovateľa, ktorého totožnosť bola uvádzaná iniciálkami jeho mena a v niektorých prípadoch aj prezývkou. Pokiaľ ide o jeden z rozsudkov zo 7. marca 2013, vláda predložila aj znenie reálnych dohôd o vine a treste, z ktorých tento rozsudok vychádza, kde je sťažovateľ identifikovaný celým menom. S výnimkou spôsobu, akým je v nich označený, sú však zmienky o sťažovateľovi v týchto dohodách totožné s tými, ktoré sú uvedené v rozsudku o ich schválení.
13. Zmienkyo sťažovateľovi v samotných dohodách a v troch rozsudkoch možno zhrnúť takto:
- z hľadiska hierarchie predmetnej zločineckej skupiny v nej sťažovateľ zaujímal pozíciu v strede a z nej dával pokyny na páchanie rôznych trestných činností – vrátane tých, z ktorých boli obvinené osoby uznané vinnými;
- jedna z obvinených osôb, ktorá bola uznaná vinnou, sa zúčastnila na skutku vydierania; percento sumy, ktorá mala byť týmto spôsobom násilne vymožená, mala byť podľa pravidiel skupiny odovzdaná sťažovateľovi (ako nadriadenému obvineného);
- sťažovateľ na základe svojho postavenia v hierarchii uložil členovi skupiny finančnú pokutu za porušenie pravidiel skupiny a dal pokyn ostatným členom – vrátane jednej z obvinených osôb (ktorá bola uznaná vinnou) – aby pokutu vymohli a zabezpečili úhradu určitého percenta z nej sťažovateľovi;
- sťažovateľ na základe svojho postavenia v hierarchii (i) nariadil členom skupiny – vrátane jednej z obvinených osôb (ktorá bola uznaná vinnou) – násilne vybrať od iného člena určitú sumu peňazí ako splatenie dlhu a ako pokutu za nedodržanie pravidiel skupiny, (ii) určil miesto spáchania skutku a (iii) prijal výnosy z nej a rozdelil ich medzi účastníkov.
14. Rozsudky neobsahovali iné odôvodnenie ako (i) rekapituláciu procesnej histórie prípadu, (ii) odkaz na platné právne predpisy týkajúce sa dohody o vine a treste (vrátane pravidla, podľa ktorého je potrebné rešpektovať právo obvinených osôb na obhajobu a že tie osoby
sa k spáchaniu trestných činov, na ktoré sa vzťahuje dohoda, musia priznať a prijať prokuratúrou navrhnutý trest, a (iii) zistenia príslušného súdu, že tieto pravidlá boli dodržané, že dohody o vine a treste neboli nespravodlivé, že navrhnuté tresty boli primerané a že z týchto dôvodov boli dohody o vine a treste schválené.
15. Zo zákona nadobudli tri rozsudky právoplatnosť pri ich vyhlásení.
III. KONANIE SŤAŽOVATEĽA
16. ŠTS prejednával prípad sťažovateľa v samostatnom konaní, pričom zasadal ako senát v tom istom zložení ako senát, ktorý prejednával prípady ostatných spolupáchateľov. Rozsudkom zo 7. augusta 2013 uznal sťažovateľa za vinného v zmysle obžaloby a odsúdil ho na trest odňatia slobody v trvaní 23 rokov.
Trestné činy, z ktorých bol uznaný vinným, pozostávali zo štyroch okruhov trestnej činnosti, ktorých presné skutkové vymedzenia boli totožné s definíciami zhrnutými v bode 13 vyššie, okrem nevyhnutných redakčných úprav.
17. Rozsudok bol založený na zložitých listinných, znaleckých a iných dôkazoch, vrátane svedectiev a výpovedí uvedených spolupáchateľov. Dvaja z nich odmietli vypovedať, pričom miesto toho bola prečítaná usvedčujúca výpoveď jedného zo spoluobvinených z prípravného konania. Zvyšní šiesti poskytli výpovede, ktoré sťažovateľa v rôznej miere usvedčovali v súvislosti s jedným alebo viacerými predmetnými trestnými činmi.
18. Prvostupňový súd vo svojom odôvodnení tiež osobitne poznamenal, že odsúdenia uvedených spolupáchateľov boli „vecnou a celistvou súčasťou prejednávanej veci“a že „tieto rozhodnutia bolioboznámené a [boli] súčasťou spisu“. Pokiaľ ide o trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, súd ďalej poznamenal, že svedecké výpovede usvedčujúce sťažovateľa pochádzali najmä od spolupáchateľov, ktorí súhlasili spolupracovať s políciou, inak známi aj ako „kajúcnici“). O týchto dôkazoch však v zásade nemožno pochybovať len na základe tejto skutočnosti. V danej veci boli tieto usvedčujúce dôkazy podporené inými (aj keď nepriamymi) dôkazmi a prevažovali nad akýmikoľvek svedeckými výpoveďami v prospech sťažovateľa.
IV. OPRAVNÉ PROSTRIEDKY
19. Sťažovateľ napadol svoje odsúdenie odvolaním, dovolaním a v konečnom dôsledku ústavnou sťažnosťou. Okrem napadnutia hodnotenia dôkazov súdom,
najmä pred dovolacím súdom a ústavným súdom, tiež tvrdil, že mu bolo odopreté právo na (i) prejednanie veci nestranným súdom a (ii) byť považovaným za nevinného vzhľadom na to, že rozsudky odsudzujúce jeho údajných spolupáchateľov spôsobili zaujatosť posúdenia jeho vlastnejveci a vyniesol ich senát v rovnakom zložení, aké mal senát pojednávajúci o jeho vlastnej veci.
20. Opravné prostriedky sťažovateľa boli zamietnuté, pričom konečné rozhodnutie (t. j. bez možnosti ďalších opravných prostriedkov) vyniesol Ústavný súd 25. júna 2019,čo do relevantnosti, z týchto dôvodov.
21. Pri hodnotení dôkazov a uplatnení práva prvostupňovým súdom nebola zistená žiadna chyba alebo nezrovnalosť. Čo sa týka uznania sťažovateľa za vinného z lúpeže a vydierania, jeho odsúdenie bolo založené najmä na dôkazoch spolupáchateľov, ktorí sa dohodli na spolupráci s políciou.
22. Námietky sťažovateľa týkajúce sa údajného nedostatku nestrannosti a porušenia zásady prezumpcie neviny boli zamietnuté s poukazom na nižšie uvedené zjednocujúce stanovisko vydané Trestnoprávnym kolégiom Najvyššieho súdu (pozri nižšie odseky 28 a nasl.). Okrem iného sa konštatovalo, že súd, ktorý súhlasil s dohodou o vine a treste, nevykonal a nehodnotil žiadne dôkazy a rozhodol len o skutku, ktorý bol predmetom stíhania, jeho právnej kvalifikácii a primeranosti uloženého trestu. Jeho rozsudok bol záväzný len pre odsúdeného (a nikoho iného) a tento súd nemal priestor na to, aby si vytvoril názor vo vzťahu k inej osobe bez vykonania príslušných dôkazov.
23. Podľa princípu subsidiarity nemal Ústavný súd právomoc zaoberať sa žiadnou sťažnosťou týkajúcou sa súdu prvého stupňa a odvolacieho súdu. Pokiaľ ide o dovolací súd, v jeho rozhodnutí nebola zistená žiadna ústavne relevantná nezákonnosť, svojvôľa alebo nesprávnosť. Okrem už uvedených dôvodov bolo poznamenané, že na rozdiel od prípadov ako Ferrantellia Santangelo proti Taliansku (7. august 1996, Správy zrozsudkov a rozhodnutí 1996-III), v tomto prípade sťažovateľani netvrdil, že súd prvej inštancie „citoval mnohé úryvky... zo [svojich skorších] rozsudkov [usvedčujúcich jeho spolupáchateľov]“.
PRÍSLUŠNÝ PRÁVNY RÁMEC A PRAX
I. TRESTNÝ PORIADOK
24. § 2, ktorý ustanovuje základné zásady trestného konania, vo svojom štvrtom odseku uvádza, že každý, proti komu sa vedie trestné stíhanie, sa považuje za nevinného, kým ho súd v odsudzujúcom rozsudku neuzná vinným.
25. Dôvody, pre ktoré sú sudca a iní funkcionári vylúčení z účasti na trestnom konaní, sú uvedené v § 31. Podľa odseku 3 tohto ustanovenia, ktorý bol do zákona vložený novelou, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2019 (podľa zákona č. 321/2018 Z. z.), predchádzajúce rozhodnutie sudcu alebo senátu vo vzťahu k obvinenému, spoluobvinenému alebo inému obvinenému, ktorých trestné činy spolu súvisia, nie je dôvodom na vylúčenie tohto sudcu alebo senátu z účasti na predmetnom trestnom konaní. Tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh zaviedol aj ďalšie nasledujúce ustanovenia, ktoré majú vplyv na dohody o vine a treste, a to . Prokuratúra má dohliadnuť na to, aby presné skutkové vymedzenie trestného činu alebo opomenutia účastníka dohody o vine a treste bolo sformulované tak, aby nezasahovalo do prezumpcie neviny vo vzťahu k osobám, ktoré na dohodu nepristúpili. (§ 232 ods. 8 písm. b)). Ak to okolnosti dovoľujú, možno časť veci týkajúcu sa niektorých spoluobvinených ukončiť vo vzťahu k nim samostatne, pričom práva ostatných spoluobvinených tým nie sú dotknuté. Súd má pritom dbať na to, aby nedošlo k zásahu do prezumpcie neviny ostatných spoluobvinených alebo iných účastníkov stíhaných za daný čin alebo opomenutie (§ 238 ods. 3).
26. Podľa § 32 ods. 6, námietka zaujatosti založená na určitom procesnom postupe súdu neprichádza do úvahy.
27. Právomoc súdu schvaľujúceho dohodu o vine a treste, rozhodnúť o čine alebo opomenutí, ktorý je predmetom konania, o jeho právnej kvalifikácii a primeranosti trestu sa obmedzuje na obvineného, ktorý dohodu uzavrel (§ 334 ods. 1). Schválenie dohody sa uskutočňuje vo forme verejne vyhláseného rozsudku, proti ktorému sa nemožno odvolať, s výnimkou dovolania v prípade podstatného porušenia práva na obhajobu (§ 334 ods. 1).
II. ZJEDNOCUJÚCE STANOVISKO VYDANÉ TRESTNOPRÁVNYM KOLÉGIOM NAJVYŠŠIEHO SÚDU
28. Trestnoprávne kolégium Najvyššieho súdu vydal 5. apríla 2017 zjednocujúce stanovisko, ktorého cieľom bolo upevniť rozdielny výklad a uplatňovanie niektorých ustanovení TP týkajúcich sa prezumpcie neviny a nestrannosti súdu. Vyšlo v Zbierke stanovísk Najvyššieho súdu pod č. 15/2017. V rozhodnutí sa okrem iného uvádza, že
„1) Prezumpcia neviny... sa týka obvineného v prejednávanom trestnom konaní a nie je porušená, ak účasť obvineného na trestnej činnosti v predmetnom konaní bola uvedená vo výrokovej časti alebo v odôvodnení skoršieho súdneho rozhodnutia o odsúdení inej osoby; rovnako sa prekážka rozhodnutej veci (resiudicata) stanovuje len vo vzťahu k odsúdenému...; v následnom trestnom konaní môže byť za ten istý trestný čin stíhaná iná ... osoba.
2) Súd schváli dohodu o vine a treste bez toho, aby preskúmal dôkazy..., pričom toto rozhodnutie... má právne účinky len vo vzťahu k obvinenému[dotknutému]...
Ak súd následne rozhodne o [skutkovej podstate veci prejednávanej a vymedzenej] uznesením o vznesení obvinenia proti inému obvinenému (aj keď za trestný čin, na ktorý sa vzťahuje už skôr schválená dohoda)..., potom v tomto smere musí vykonať vlastné posúdenie dôkazov bez toho, aby bol akýmkoľvek spôsobom viazaný predchádzajúcim schválením dohody ... a nemôže sa spoliehať na schválenú dohodu [nemôže pri rozhodovaní vychádzať zo schválenej dohody] ...
3) Objektívna skúška nestrannosti (alebo jej zdania navonok)... znamená hodnotenie [vykonané] nestranným pozorovateľom, ktorý však [musí byť] informovaný aspoň o základných zárukách (kautelách) [ktoré treba v použitých postupoch dodržiavať]. Pokiaľ ide o otázku prezumpcie neviny, táto zahŕňa ... okolnosti uvedené v bodoch 1) a 2) [vyššie].
4) Sudca, ktorý rozhoduje o dohode o vine a treste, neporušuje prezumpciu neviny... vo vzťahu k inej osobe, ktorá, podľa presného skutkového vymedzenia trestného činu (alebo opomenutia) predstavujúceho trestný čin, na ktorý sa vzťahuje [dohoda o vine a treste] a rozsudok [ktorý ju schvaľuje] – sa zúčastnila na trestnom konaní alebo opomenutí pripisovanom obvinenému [účastníkovi dohody]; takýto sudca nie je vylúčený... z [rozhodovania v] následnom konaní týkajúcom sa návrhu na obžalobu proti „inej“ dotknutej osobe (čo môže zahŕňať spoluobvinenú osobu [ktorá je účastníkom rovnakých skutkov).“
29. V odôvodnení vyššie uvedenej výrokovej časti zjednocujúceho rozhodnutia bolo tiež poznamenané, že pokiaľ nie je pre identifikáciu trestného činu podľa dohody o vine a treste podstatná individuálna identifikácia akéhokoľvek tretieho spolupáchateľa, bolo vhodné akúkoľvek takúto tretiu stranu identifikovať iba iniciálkami. Napriek tomu, vzhľadom na obsah podkladového súdneho spisu, súd skúmajúci dohodu o vine a treste poznal úplnú totožnosť takýchto tretích osôb.
III. PRÁVO EURÓPSKEJ ÚNIE
A. Charta základných práv Európskej únie
30. Príslušná časť druhého odseku článku 47 stanovuje, že:
„Každý má právo na ... prejednanie ... ... pred ... nestranným súdom, ktorý bol predtým ustanovený zákonom. ...”
31. Podľa prvého odseku článku 48:
Každý, kto je obvinený, sa považuje za nevinného, pokiaľ sa neuzná vinným zákonným spôsobom."
B. Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/343 z 9. marca 2016 o posilnení niektorých aspektov prezumpcie neviny a práva účasti na pojednávaní v trestnom konaní
32. Podľa odôvodnení 1, 9 a 16 v preambule smernice (ďalej len „smernica 2016/343“):
„(1) Prezumpcia neviny a právo na spravodlivý proces sú zakotvené v článkoch 47 a 48 [Charty], článku 6 [Dohovoru], článku 14 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach (ICCPR) a článku 11 Všeobecnej deklarácie ľudských práv.
...
(9) Účelom tejto smernice je posilniť právo na spravodlivý proces v trestnom konaní stanovením spoločných minimálnych pravidiel týkajúcich sa určitých aspektov prezumpcie neviny a práva účasti na pojednávaní.
...
(16) Prezumpcia neviny by bola porušená, ak by verejné vyhlásenia verejných orgánov alebo iné súdne rozhodnutia ako tie o vine označovali podozrivú alebo obvinenú osobu za vinnú, pokiaľ sa vina tejto osoby zákonne nepreukázala. Takéto vyhlásenia a súdne rozhodnutia by nemali odrážať názor, že daná osoba je vinná. Tým by nemali byť dotknuté úkony trestného stíhania, ktorých cieľom je dokázať vinu podozrivej alebo obvinenej osoby, ako napr.obžaloba a bez toho, aby boli dotknuté súdne rozhodnutia, v dôsledku ktorých nadobudne účinnosť podmienečný trest, za predpokladu, že budú rešpektované práva na obhajobu. Nemali by tým byť dotknuté ani predbežné rozhodnutia procesnej povahy, ktoré prijímajú súdne alebo iné príslušné orgány a ktoré sú založené na podozrení alebo na prvkoch usvedčujúcich dôkazov, ako sú rozhodnutia o vyšetrovacej väzbe, za predpokladu, že takéto rozhodnutia neoznačujú podozrivú alebo obvinenú osobu ako vinnú. Pred prijatím predbežného rozhodnutia procesnej povahy môže príslušný orgán najskôr overiť, či existujú dostatočné usvedčujúce dôkazy proti podozrivej alebo obvinenej osobe na odôvodnenie dotknutého rozhodnutia, a rozhodnutie by mohlo na tieto dôkazy odkazovať.“
33. Smernica 2016/343 okrem iného stanovuje:
"Článok 1
Predmet
Táto smernica stanovuje spoločné minimálne pravidlá týkajúce sa:
(a) niektorých aspektov prezumpcie neviny v trestnom konaní;
...
Článok 2
Rozsah pôsobnosti
Táto smernica sa vzťahuje na fyzické osoby, ktoré sú podozrivými alebo obvinenými osobami v trestnom konaní. Platí vo všetkých štádiách trestného konania, od okamihu, keď je osoba označená za podozrivú alebo obvinená zo spáchania trestného činu alebo údajného trestného činu, až po rozhodnutie o právoplatnom určení,
či sa táto osoba dopustila príslušného trestného činu, po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia.
Článok 3
Prezumpcia neviny
Členské štáty zabezpečia, aby sa podozrivé a obvinené osoby považovali za nevinné, kým sa ich vina nepreukáže zákonným spôsobom.
Článok 4
Verejné zmienky o vine
1. Členské štáty prijmú potrebné opatrenia na zabezpečenie toho, že kým sa vina podozrivej alebo obvinenej osoby nepreukáže v súlade so zákonom, verejné vyhlásenia verejných orgánov a iné súdne rozhodnutia ako tie o vine nebudú obsahovať zmienky o danej osobe ako o vinnej. Tým nie sú dotknuté úkony prokuratúry, ktorých cieľom je preukázať vinu podozrivej alebo obvinenej osoby, a predbežné rozhodnutia procesnej povahy, ktoré prijímajú súdne alebo iné príslušné orgány a ktoré sú založené na podozrení alebo usvedčujúcich dôkazoch.“
C. Judikatúra Súdneho dvora EÚ
34. V rozsudku z 5. septembra 2019 vo veci AH a iní (Prezumpcia neviny) (C-377/18, EU:C:2019:670) v reakcii na „zmienku“ opredbežnom rozhodnutí bulharského Špecializovaného trestného súdu Súdny dvor dospel k záveru:
„Článok 4 ods. 1 [smernice 2016/343] sa musí vykladať v tom zmysle, že nevylučuje, aby dohoda, v ktorej obvinená osoba uznáva svoju vinu výmenou za znížený trest, ktorú musí schváliť vnútroštátny súd, výslovne uvádzala ako spolupáchateľov predmetného trestného činu nielen túto osobu, ale aj ďalších obvinených, ktorí svoju vinu neuznali a sú stíhaní v samostatnom trestnom konaní, pod podmienkou, že takáto zmienka je potrebná na kvalifikáciu právnej zodpovednosti osoby, ktorá dohodu uzavrela, a po druhé, že z tej istej dohody je zrejmé, že tieto ďalšie osoby sú stíhané v samostatnom trestnom konaní a že ich vina nebola právoplatne preukázaná.“
35. Okrem toho SDEÚ rozhodol, že na preskúmanie dodržiavania prezumpcie neviny je vždy potrebné analyzovať súdne rozhodnutie a jeho odôvodnenie ako celok s náležitým prihliadnutím na okolnosti, za ktorých bolo prijaté. Akákoľvek výslovná zmienka v určitých častiach súdneho rozhodnutia o absencii viny spolupáchateľov by stratila zmysel, ak by sa iné časti tohto rozhodnutia mohli chápať ako predčasné vyjadrenie o ich vine (tamže, § 46). Keďže sa zdalo, že z dohody o vine a treste, o ktorú ide vo veci samej, nebolo jasné, že obvinené osoby boli obvinené oddelene a že ich vina nebola právoplatne preukázaná (o čom s konečnou platnosťou musí rozhodnúť vnútroštátny súd), táto dohoda pravdepodobne vykresľuje tieto osoby ako vinné, zatiaľ čo ich
vina ešte nebola právoplatne preukázaná, v rozpore s článkom 4 § 1 smernice 2016/343 (tamže, § 48).
36. Uznesením z 28. mája 2020 vo veci UL a VM (C-709/18, EU:C:2020:411) v reakcii na návrh na položenie prejudiciálne otázky slovenského ŠTS, rozhodol SD EÚ v podobnom kontexte takto:
„Článok 3 a článok 4 ods. 1 smernice 2016/343 v spojení s článkom 47 druhý odsek a článkom 48 Charty základných práv Európskej únie sa majú vykladať v tom zmysle, že nebránia tomu, aby v rámci trestného konania začatého proti dvom osobám vnútroštátny súd najprv uznesením prijal vyhlásenie o vine prvej osoby pre trestné činy uvedené v obžalobe údajne spáchané v spolupáchateľstve s druhou osobou, ktorá neurobila vyhlásenie o vine, a následne rozhodol po vykonaní dokazovania vzťahujúceho sa na skutky vytýkané tejto druhej osobe o jej vine, pod podmienkou na jednej strane, že uvedenie druhej osoby ako spolupáchateľa údajne spáchaných trestných činov je nevyhnutné na kvalifikáciu právnej zodpovednosti osoby, ktorá urobila vyhlásenie o vine, a na druhej strane, že v tom istom uznesení a/alebo obžalobe, na ktorú sa toto uvedené uznesenie odvoláva, sa jasne uvedie, že vina tejto druhej osoby nebola zákonným spôsobom preukázaná a bude predmetom samostatného vykonania dokazovania a rozhodnutia.“
ZÁKON
I. ÚDAJNÉ PORUŠENIE ČLÁNKU 6 DOHOVORU
37. Sťažovateľ sa sťažoval, že mu bolo odopreté (i) konanie pred nestranným súdom a (ii) ochrana jeho práva byť považovaným za nevinného, ako je ustanovené v článku 6 §§ 1 a 2 Dohovoru, ktorého príslušné znenie je nasledovné:
"1. Pri rozhodovaní ... o akomkoľvek trestnom obvinení proti nemu má každý právo na ... prejednanie ... ... nestranným súdom ...
2. Každý, kto je obvinený z trestného činu, sa považuje za nevinného, kým sa jeho vina nepreukáže zákonným spôsobom."
A. Prípustnosť
38. Súd poznamenáva, že sťažnosť nie je zjavne nepodložená ani neprípustná z iných dôvodov uvedených v článku 35 Dohovoru. Musí sa preto vyhlásiť za prípustnú.
B. Skutková podstata
1. Zdôvodnenia strán
(a) Sťažovateľ
39. Sťažovateľ zdôraznil skutočnosť, že tak on, ako aj jeho údajní spolupáchatelia boli odsúdení súdom v rovnakom zložení (t. j. tým istým senátom toho istého súdu,
zloženom z rovnakých sudcov). Bez ohľadu na to, či ho označovali iniciálkami alebo celým menom, príslušný súd si bol vedomý jeho totožnosti a znenie rozsudkov odsudzujúcich jeho údajných spolupáchateľov obsahovalo konkrétne závery vo vzťahu k nemu – čo sa týka ako jeho údajného postavenia v rámci zločineckej skupiny tak jeho údajnej účasti na predmetných trestných činoch. Pri usvedčovaní údajných spolupáchateľov sa tak súd zaoberal jeho údajným postavením a konaním z hľadiska skutkových podstát trestných činov, za ktoré bol stíhaný a nakoniec odsúdený.
40. Sťažovateľ poukázal na to, že rozsudky odsudzujúce jeho údajných spolupáchateľov neboli vyňaté z jeho vlastného spisu, ale predstavovali ako celok jeho súčasť a že jeho vlastné odsúdenie bolo do značnej miery založené na dôkazoch poskytnutých spolupracujúcimi spolupáchateľmi.
41. Sťažovateľ uznal, že jeho sťažnosť sa v podstate týkala objektívnej skúšky nestrannosti, ale tvrdil, že sa neobmedzuje iba na skutočnosť, že bol odsúdený tým istým súdom, ktorý predtým odsúdil jeho údajných spolupáchateľov. Podľa neho sa stanoviská vlády vôbec nezaoberali jednotlivými aspektmi veci. Vnútroštátne orgány takisto neposúdili žiadne individuálne okolnosti a uspokojili sa s abstraktným spoliehaním sa na zjednocujúce stanovisko z 5. apríla 2017 (pozri vyššie odsek 28). Má za to, že podľa vnútroštátneho práva neexistovala žiadna procesná cesta, ktorá by komukoľvek umožnila účinne napadnúť súd na základe objektívnej skúšky nestrannosti v situácii obdobnej jeho. V čase jeho odsúdenia sa na vec vzťahovalo všeobecné ustanovenie § 32 ods. 6 TP, ktoré takémuto napadnutiu bránilo (má sa za to, že sa týka iba procesného postupu súdu – pozri odsek 26 vyššie). Po novele, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2019 (teda po jeho odsúdení), sa takáto námietka znemožnila (pozri vyššie odsek 25). Problém bol teda systémového charakteru a nebolo primerané mu vytýkať, že svoje sťažnosti na domácej úrovni nepodložil odvolaním sa na svoje individuálne pomery.
42. Je pravdou, že prípad sťažovateľa preskúmali aj súdy vyššieho stupňa, ale žiadny z týchto súdov mu neposkytol žiadnu nápravu. Otázka prezumpcie neviny bola spojená s otázkou nestrannosti. Vzhľadom na to, že z rozsudkov týkajúcich sa jeho údajných spolupáchateľov nebolo jasné, že je stíhaný oddelene a že jeho vina nebola právoplatne preukázaná, mal objektívne opodstatnené pochybnosti o nestrannosti súdu, ktorý ho následne odsúdil.
(b) Vláda
43. Vláda naopak tvrdila, že úlohou súdu nie je skúmať platné právo a prax in abstracto. Vec sa točila okolo objektívnej skúšky nestrannosti, v súvislosti s ktorou okolnosť, že prvostupňový súd sťažovateľa už predtým odsúdil jeho spolupáchateľov na základe ich dohôd o vine a treste (ktoré sa týkali jeho účasti na predmetných trestných činoch) ako taká nepredstavovala žiadnu z otázok Dohovoru.
44. Súd pri prejednávaní dohody o vine a treste skúmal výlučne zákonnosť a spravodlivosť tejto dohody, nezohľadňoval však prípadnú trestnú zodpovednosť tretích osôb. Toto bolo jasne definované v zjednocujúcom stanovisku z 5. apríla 2017 (pozri odsek 28 vyššie) a premietnuté do novely TP, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2019 (pozri odsek 25 vyššie).
45. Sťažnosti sťažovateľa boli abstraktné a neobsahovali žiadne tvrdenie, že by sa súd prvého stupňa dopustil chyby. V každom prípade bol jeho rozsudok následne preskúmaný odvolacím súdom, dovolacím súdom a v konečnom dôsledku aj ústavným súdom, o ktorého nezaujatosti nebola žiadna pochybnosť. Celkovo bol sťažovateľovi poskytnutý plnohodnotný a samostatný súdny proces so všetkými sprievodnými zárukami spravodlivosti, ktoré ani on sám nenamietal.
46. Pokiaľ ide o otázku prezumpcie neviny, vláda tvrdila, že odsúdenie sťažovateľa nebolo založené na odsúdeniach jeho spoluobvinených, ale na súhrne dôkazov, ktoré boli preskúmané a posúdené spôsobom, ktorý sa nezdal svojvoľný. Podľa Dohovoru (a v širšom meradle v rámci európskeho právneho priestoru) bolo možné v skupinových trestných konaniach poukázať na tretie osoby účastné na trestnom čine, ktoré mali byť súdené oddelene. Takéto zmienky museli zostať v rámci istých medzí – ako sa uvádza napríklad v prípadoch Bauras proti Litve (č. 56795/13, 31. októbra 2017) a Meng proti Nemecku (č. 1128/17, 16. februára 2021) – a tak to bolo aj v tomto prípade.
47. Sťažovateľ a jeho spolupáchatelia boli konkrétne súdení za trestné činy so zložitým pozadím organizovaného zločinu, ktoré spáchali spoločne. Bolo preto logické identifikovať jeho úlohu v takýchto trestných činoch, hoci tieto trestné činy boli pripisované výlučne jeho spolupáchateľom. Skutkové vymedzenie trestných činov spáchaných jeho spolupáchateľmi uvedené v ich odsudzujúcich rozsudkoch neobsahovalo nič nadbytočné, čo by sa týkalo jeho. Z rešpektovania zásady prezumpcie neviny sa v týchto rozsudkoch celým menom uvádzali len tí, ktorých sa týkali, alebo už odsúdení. Sťažovateľ bol teda označovaný iba svojimi iniciálkami a prezývkou. Aj keď bol v reálnych dohodách o vine a treste predložených Súdnemu dvoru identifikovaný celým menom, bolo jasné, že akékoľvek skutočné
posúdenie v nich sa týkalo len účastníkov týchto dohôd. Predchádzajúce zmienky o sťažovateľovi preto nijako neovplyvnili rozhodnutie, ktoré sa ho týkalo.
2. Posúdenie súdom
(a) Rozsah veci
48. Súd poznamenáva, že vo veci sú vznesené dve vzájomne prepojené sťažnosti – sťažnosť proti údajnej neexistencii súdneho konania pred nestranným súdom a sťažnosť proti údajnému porušeniu práva sťažovateľa na prezumpciu neviny. Sťažovateľ sa napriek zastúpeniu advokátom neusiloval spochybniť spravodlivosť pojednávania ako takého (na rozdiel od Adamčo proti Slovensku , č. 45084/14, § 12.11.2019, a Navaľnyj a Oficerov proti Rusku, č. 46632/13 a 28671/14, § 102, 23.2.2016).Jeho konkrétne námietky vychádzajú zo skutočnosti, že bol súdený a odsúdený tým istým prvostupňovým súdom, ktorý v minulosti odsúdil jeho spolupáchateľov za trestné činy, ktoré spáchali spoločne so sťažovateľom a že súd tieto skutky definoval spôsobom, z ktorého bolo zrejmé, že sa na nich spolupodieľal. V rozsahu, v akom sa teda sťažnosť sťažovateľa týkajúca sa účinku rozsudkov proti spolupáchateľom na zaujatosť v jeho vlastnom procese podala na základe článku 6 § 2 Dohovoru, sa v podstate odkazuje na rovnakú podstatu námietky. Vzhľadom na konkrétne skutkové okolnosti veci bude táto námietka preskúmaná ako záležitosť týkajúca sa nestrannosti súdu v zmysle článku 6 § 1 Dohovoru. Pri tomto preskúmaní sa podľa potreby či vhodnosti zohľadnia aspekty práva sťažovateľa na prezumpciu neviny.
(b) Uplatniteľné zásady
49. Všeobecné zásady nestrannosti, ako aj zásady týkajúce sa nestrannosti v kontexte účasti sudcu na predchádzajúcich rozhodnutiach v tej istej veci, boli nedávno zhrnuté v rozsudku Súdneho dvora vo veci Meng (citované vyššie, §§ 42-52). Zo zásad týkajúcich sa nestrannosti v rámci objektívnej skúšky súd považuje z hľadiska počiatočného predostretia veci za obzvlášť dôležité (tamže, §§ 46 – 48, s ďalšími odkazmi):
- Pri ich uplatnení na senát objektívna skúška znamená určenie, či okrem osobného správania niektorého z členov senátu existujú zistiteľné skutočnosti, ktoré môžu vyvolať pochybnosti o jeho nestrannosti. V tomto ohľade môže byť do istej miery dôležité aj to, čo sa javí. Pri rozhodovaní o tom, či v danej veci existuje oprávnený dôvod obávať sa nestrannosti konkrétneho senátu, je stanovisko tých, ktorí tvrdia, že nestranný nie je, dôležité, ale nie rozhodujúce. Rozhodujúce je, či takýto strach možno považovať za objektívne opodstatnený.
- Samotná skutočnosť, že sudca prvostupňového súdu už v minulosti rozhodol o tom istom trestnom čine, nemôže byť sama osebe dôvodom na obavy o jeho nestrannosti. Rovnako samotná skutočnosť, že sudca už rozhodol o podobných, ale nesúvisiacich trestných obvineniach, alebo že už súdil v samostatnom trestnom konaní spoluobvineného, sama osebe nepostačuje na spochybnenie nezaujatosti tohto sudcu v nadväznej veci.
- Otázka nestrannosti sudcu však nastáva vtedy, keď skorší rozsudok už obsahuje podrobné posúdenie úlohy osoby, nadväzne súdenej za trestný čin spáchaný viacerými osobami, najmä ak skorší rozsudok obsahuje konkrétnu kategorizáciu účasti sťažovateľa alebo je z neho zrejmé, že súdená osoba následne splnila všetky podmienky na spáchanie trestného činu. Vzhľadom na okolnosti konkrétnej veci možno takéto prvky považovať za zaujatosť v otázke viny obžalovaného v následnom konaní, a teda môžu viesť k objektívne odôvodneným pochybnostiam, že vnútroštátny súd má zaujatý názor na skutkové okolnosti týkajúce sa nadväzne súdenej osoby už na začiatku súdneho konania proti tejto osobe.
(c) Uplatnenie týchto zásad na vec
50. Nespochybňuje sa, že sťažovateľ bol súdený a odsúdený tým istým prvostupňovým súdom, ktorý v minulosti odsúdil jeho spolupáchateľov za trestné činy spáchané spoločne s ním a že pri vymedzení týchto činov prvostupňový súd poukázal aj na spoluúčasť sťažovateľa na týchto činoch.
51. V tomto ohľade Súdny dvor na úvod poznamenáva, že predmetný senát pozostával výlučne zo sudcov z povolania, u ktorých sa predpokladá väčšia miera vyškolenia, praxe a pripravenosti odpútať sa od svojich skúseností z predchádzajúceho konania a zistení v tomto konaní proti spolupáchateľom sťažovateľa ako by to bolo v prípade rozhodovania laického sudcu, (pozri Meng, už citovaný, §§ 51 a 55). Poznamenáva tiež, že v konaní proti sťažovateľovi prvostupňový súd sám vypočul svedka, znalca a posúdil iné dôkazy a že vo svojom rozsudku, ktorým sťažovateľa odsúdil, dospel k vlastným skutkovým a právnym zisteniam (tamže, §§ 50 a 56, s ďalšími odkazmi), pričom nebol po právnej stránke viazaný rozsudkami týkajúcimi sa spolupáchateľov (v tomto smere pozri zjednocujúce stanovisko z 5.4.2017 uvedené v bode 28 vyššie a napr. Miminoshvili proti Rusku, č. 20197/ 03, § 117, 28. júna 2011).
52. Aj keď ide o dôležité prvky pri skúmaní otázky, či v prípade sťažovateľa prvostupňový súd splnil požiadavku nestrannosti podľa článku 6 § 1, neudeľujú súdu výnimku z povinnosti preskúmať, či jeho rozsudky odsudzujúce spolupáchateľov neobsahovali zistenia, ktoré v skutočnosti spôsobili zaujatosť v otázke jeho viny (pozri Meng, už citovaný, § 57, s ďalšími odkazmi).
53. Súdny dvor poznamenáva, že v tomto bode, v ktorom sa vec rozchádza s prípadmi ako Meng, neboli rozsudky proti spolupáchateľom sťažovateľa založené na posúdení dôkazov proti nim či komukoľvek inému. V skutočnosti boli založené na dohodách o vine a treste, na základe ktorých spolupáchatelia uznali svoju vinu za trestné činy, ktoré sú v nich konkrétne vymedzené. Vzhľadom na skutkovú podstatu veci však Súdny dvor nepovažuje toto rozlíšenie za rozhodujúce, a to z nasledujúcich dvoch dôvodov.
54. Po prvé, zatiaľ čo v rámci Dohovoru existujú rôzne modely postupov a dojednaní o vine a treste, na Slovensku existuje systém, v ktorom procesy dohody o vine a treste vedú k odsúdeniu za trestný čin (pozri Nacvlišvili a Togonidze proti Gruzínsku, č. 9043/05, §§ 62-75, ECHR 2014(výňatky)). Ako vyplýva zo skutkového stavu, ako aj z platnej právnej úpravy, dohody o vine a treste schvaľuje súd vo forme verejne vyhláseného rozsudku (pozri ods. 27 vyššie) a ich výroková časť je sformulovaná rovnako ako v riadnych odsudzujúcich rozsudkoch – najmä pokiaľ ide o zistenie, že skutkovo vymedzeným konaním (resp. nekonaním) sa obvinený dopustil predmetného trestného činu. Pokiaľ ide o skutočný rozsah súdneho skúmania vo vzťahu k dohode o vine a treste, súd konštatuje určitý nesúlad medzi postojom, ktorý zaujali súdy v prípade sťažovateľa a vlády na jednej strane, a platnými právnymi predpismi na strane druhej. Súdy a vláda naznačili najmä to, že pri schvaľovaní dohôd o vine a treste spolupáchateľov sťažovateľa súdom sa neposudzovalo nič iné ako zákonnosť a spravodlivosť týchto dohôd (pozri odseky 22 a 44 vyššie). Zdá sa však, že pravidlá vzťahujúce sa na rozsah preskúmania žiadosti o schválenie takýchto dohôd naznačujú, že súd, ktorý ich skúma, sa musí riadiť širším skutkovým a procesným kontextom (pozri odsek 8 vyššie).
55. Po druhé, súd poznamenáva, že rozsudky schvaľujúce
dohody o vine a treste spolupáchateľov sťažovateľa obsahovali podrobný skutkový popis nimi spáchaných trestných činov, vrátane roly sťažovateľa v nich ako spolupáchateľa, pričom presný skutkový popis niektorých nimi spáchaných trestných činov bol zhodný s presným skutkovým popisom trestných činov pripísaných sťažovateľovi. Hoci tieto rozsudky neobsahujú žiadny samostatný nález viny vo vzťahu k sťažovateľovi ako takému (pozri tiež body 27 a 28 vyššie), treba ich vnímať vo svetle skutkových podstát predmetných trestných činov – najmä založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, u ktorej sa na strane spolupáchateľov predpokladá koordinovaná trestná činnosť. Odsúdenie spolupáchateľov sťažovateľa za tieto trestné činy na základe ich uvedeného popisu, ktorý obsahoval presné skutkové vymedzenie konkrétnej úlohy sťažovateľa v nich, tak v zásade mohlo vyvolať pochybnosti o tom, či
nedošlo k zaujatému posúdeniu, či on sám spĺňal všetky znaky potrebné na to, aby bolo možné považovať ho za páchateľa predmetných trestných činov (viď. už citovaný Meng, § 48, s ďalšími odkazmi).
56. Posudzovanie sťažovateľa a jeho konania v takejto súvislosti môže v zásade viesť k ochrane jeho práva byť považovaným za nevinného. Súd si je vedomý toho, že k prípadnému zásahu do tohto práva by došlo predovšetkým v konaní týkajúcom sa spolupáchateľov sťažovateľa a nič nenasvedčuje tomu, že by tento zásah napadol akýmkoľvek priamym úkonom. Napriek tomu je možný zásah spojený so súdnym procesom sťažovateľa prostredníctvom rovnakého senátu a skutočnosti, že, tak ako uznal samotný senát, rozsudky odsudzujúce jeho spolupáchateľov boli súčasťou konania proti sťažovateľovi a ako na také sa na ne prihliadlo (pozri odsek 18 vyššie).
57. Súd opakuje, že zásada prezumpcie neviny bude porušená, ak súdne rozhodnutie alebo vyhlásenie verejného činiteľa týkajúce sa osoby obvinenej z trestného činu odzrkadľuje názor, že táto osoba je vinná skôr, ako sa vina tejto osoby skutočne podľa zákona preukázala. Je potrebné zásadne rozlišovať medzi vyhlásením, že niekto je len podozrivý zo spáchania trestného činu, a jasným vyhlásením, ak neexistuje právoplatné odsúdenie, že osoba daný trestný čin spáchala. V tejto súvislosti Súdny dvor zdôraznil dôležitosť výberu slov verejných činiteľov vo vyhláseniach, ktoré urobili predtým, ako bola osoba súdená a uznaná vinnou z konkrétneho trestného činu. Aj keď je použitie jazyka v tomto ohľade mimoriadne dôležité, Súdny dvor okrem toho poukázal na to, že to, či vyhlásenie verejného činiteľa porušuje zásadu prezumpcie neviny, sa musí určiť v kontexte konkrétnych okolností za ktorých napadnutý výrok zaznel. Dokonca nemusí byť rozhodujúce ani nešťastne zvolené vyjadrenie, ak sa vezme do úvahy charakter a kontext konkrétneho konania (pozri Karaman protiNemecku, č. 17103/10, § 63, 27.2.2014, s ďalšími odkazmi).
58. Súdny dvor má za to – a v širšom meradle to platí na európskej úrovni –, že v skupinových trestných konaniach, do ktorých je zapojených viacero osôb, ktoré nemožno súdiť spoločne, môžu byť odkazy prvostupňového súdu na účasť tretích strán, ktoré môžu byť neskôr súdené oddelene, nevyhnutné na posúdenie viny obžalovaných a že trestné súdy sú povinné čo najpresnejšie zistiť skutkový stav veci dôležitý pre posúdenie právnej zodpovednosti obvineného a nemôžu zistený skutkový stav uvádzať ako obyčajné obvinenia alebo podozrenia. Týka sa to aj skutočností súvisiacich s účasťou tretích strán, hoci ak je potrebné takéto skutočnosti uviesť, súd by sa mal vyvarovať poskytovaniu väčšieho množstva informácií, ako je potrebné na posúdenie právnej zodpovednosti osôb obvinených v konaní pred ním (viď Karaman, citovaný vyššie, § 64, viď aj rozsudok SDEÚ vo veci AH a i. (Prezumpcia
neviny), § 44, citovaný vyššie v odseku 34). Okrem toho Súdny dvor tiež konštatoval, že aj keď zákon výslovne uvádza, že z trestného konania, ktorého osoba nebola účastníkom, nemožno vyvodzovať závery o vine tejto osoby, súdne rozhodnutia musia byť formulované tak, aby sa predišlo akejkoľvek potenciálnej zaujatosti o vine tretej strany, aby nebolo ohrozené spravodlivé preskúmanie obvinení v samostatnom konaní (pozri Karaman, citovaný vyššie, § 65; a rozsudok Súdneho dvora EÚ z 18.3.2021 vo veci Pometon proti Komisii, C-440/19 , EU:C:2021:214, § 63).
59. Vrátiac sa k skutkovým okolnostiam prejednávanej veci, vzhľadom na povahu organizovanej trestnej činnosti, z ktorej boli obvinení spolupáchatelia sťažovateľa, a vzhľadom na to, že trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny je z povahy veci možné spáchať iba spoločne s inými, zdá sa nepochybné, že pre posúdenie ich veci bolo nevyhnutné odkázať v skutkovom vymedzení ich trestného konania na tretie osoby.
60. Pokiaľ ide o úroveň podrobností odkazov v rozsudkoch spolupáchateľov nainého spolupáchateľa s osobitným postavením v skupine a úlohou v konkrétnych konaniach alebo opomenutiach, ktoré sú predmetom stíhania, súd považuje za otázne, či bolo potrebné identifikovať sťažovateľa individuálne. Dôvodom je, že rozhodujúcim bodom v právnej kvalifikácii stíhaných činov alebo opomenutí sa môže javiť skôr všeobecná prítomnosť spolupáchateľa so špecifickým postavením alebo úlohou, než individuálna prítomnosť konkrétnej osoby (viď. mutatis mutandis, už citovaný Karaman, § 64). Súdny dvor sa všakdomnieva, že nie je vyzvaný na túto otázku jednoznačne odpovedať, pretože aj za predpokladu, že by to bolo skutočne potrebné, z dôvodov vysvetlených nižšie nemožno zmienky o sťažovateľovi a jeho konaní v rozsudkoch týkajúcich sa jeho spolupáchateľov považovať za sformulované tak, aby sa zabránilo prípadnému (aj keď len implicitnému) predbežnému úsudku o jeho vine (tamže, § 67).
61. Predmetné zmienky neboli v žiadnom prípade sformulované tak, aby naznačovali, že v danom čase bol sťažovateľ iba obvinený a bol stíhaný v samostatnom trestnom konaní. Zároveň sa v odôvodnení rozsudkov odsudzujúcich spolupáchateľov ani nikde inde neobjavuje formulácia ani iné vysvetlenie v tom zmysle, že by jeho vina nebola právoplatne preukázaná (viď rozsudok SDEÚ vo veci AH a i. (Prezumpcia neviny), už citovaný vyššie v bode 34).
62. Je pravda, že rozsudky odsudzujúce spolupáchateľov odkazovali na sťažovateľa len jeho iniciálkami a prezývkou. Ako sa však uvádza aj v zjednocujúcom stanovisku (pozri odseky 29 nižšie), je zrejmé, že súd prvého stupňa dôkladne poznal jeho totožnosť. Navyše, a čo je dôležitejšie (keďže presné skutkové vymedzenie vlastných trestných činov sťažovateľa je totožné s vymedzením jeho spolupáchateľov), nemožno pochybovať o tom, že
účasť na ich trestných činoch bola konkrétne a individuálne definovaná v rozsudkoch, v ktorých boli títo spolupáchatelia uznaní vinnými.
63. V reakcii na sťažnosti sťažovateľa citovali domáce súdy aj vláda zjednocujúce stanovisko z 5.4.2017. Ako vyplýva z jeho obsahu, toto stanovisko sa zaoberá konsolidáciou rozdielneho výkladu a uplatňovania niektorých ustanovení TP týkajúcich sa prezumpcie neviny a nestrannosti senátu v kontexte dohody o vine a treste na abstraktnej úrovni. Inými slovami, poskytuje výkladové usmernenie vo vzťahu k platným právnym ustanoveniam, a preto sa zaoberá výlučne otázkami zákonnosti. Najmä pokiaľ ide o nestrannosť senátu, ktorý postupne odsudzuje spolupáchateľov, zjednocujúce stanovisko navrhuje, aby sa posudzovala z pohľadu neutrálneho pozorovateľa, ktorý je však informovaný aspoň o základných zárukách, ktoré platia pre použité procesné postupy. Z hľadiska spôsobu nastavenia týchto postupov nevznikla žiadna otázka spochybňujúca nestrannosť. Bez ohľadu na schopnosť nestranného pozorovateľa mať požadované znalosti o procesných postupoch vo veci samej, (pričom súdny výklad platných pravidiel sa rozchádzal tak, že si vyžadoval zjednotenie prostredníctvom vyššie uvedeného zjednocujúceho stanoviska), súd poznamenáva, že toto rozhodnutie sa nijako nezaoberalo jazykovým ani iným individuálnym aspektom predmetných rozsudkov.
64. Keďže prvostupňový súd považoval usvedčenie spolupáchateľov sťažovateľa za súčasť konania vedeného proti nemu, prinajmenšom na prvý pohľad mal zjavný podnet na to, aby zachoval súlad s predchádzajúcimi rozsudkami, pretože akékoľvek protichodné zistenia v konaní proti sťažovateľovi by mohli podkopať dôveryhodnosť rozsudkov proti jeho spolupáchateľom (pozri Navaľnyj a Oficerov, citovaný vyššie, § 108). Podobne – vzhľadom na to, že odsúdenie samotného sťažovateľa bolo do značnej miery založené na dôkazoch poskytnutých spolupáchateľmi, ktorí ho už obvinili vo svojich priznaniach, ktoré poskytli vprocese vyjednávania o vine a treste – mali tiež zjavný podnet, aby neodporovali svojim skorším vyjadreniam (tamže, § 109).
65. V rozsahu, v akom vláda tvrdila, že námietky sťažovateľa boli vyjadrené len abstraktne, čo je v súlade s konštatovaním Ústavného súdu, že sťažovateľ neuviedol žiadny argument v tom zmysle, že by prvostupňový súd citoval početné výňatky z rozsudkov odsudzujúcich jeho spolupáchateľov (pozri odsek 23 vyššie), Súdny dvor považuje za zarážajúce, že toto konštatovanie Ústavného súdu zrejme ignoruje skutočnosť, že celé skutkovévymedzenie trestných činov pripisovaných sťažovateľovi bolo úplne totožné s trestnými činmi jeho spolupáchateľov. Okrem toho Súdny dvor berie na vedomie odpoveď sťažovateľa vláde – konkrétne, že vnútroštátny systém v skutočnosti nestanovil procesný postup, ktorým by bolo možné sa odvolať na individuálne okolnosti prejednávanej veci. Vláda na tento argument nereagovala, sústredila sa najmä na všeobecné charakteristiky fungovania
systému dohody o vine a treste vo svetle zjednocujúceho stanoviska a vyššie uvedenej novely TP, ktorá nadobudla účinnosť v roku 2019.
66. Súdny dvor preto konštatuje, že aj keď boli všeobecné procesné záruky uvedené v zjednocujúcom stanovisku z 5.4.2017 nepochybne relevantné, vzhľadom na konkrétne skutkové okolnosti tejto veci neboli dostatočné. Vo svetle znenia rozsudkov proti spolupáchateľom sťažovateľa tieto poškodili právo sťažovateľa byť považovaným až do preukázania jeho viny za nevinného. Vzhľadom na úlohu, ktorú zohrali v súdnom konaní proti sťažovateľovi samotnému, konajúcom sa pred tým istým súdom, boli pochybnosti sťažovateľa o jeho nestrannosti objektívne opodstatnené.
67. Napokon Súdny dvor pripomína, že vyšší alebo najvyšší súd môže za určitých okolností napraviť vady, ktoré vznikli v prvostupňovom konaní. Hoci vyššie súdy v prípade sťažovateľa mali právomoc zrušiť rozsudok prvostupňového súdu z dôvodu, že nebol nestranný a že došlo k iným zásadným procesným nesprávnostiam, neurobili tak, a preto vady nenapravili. (pozri už citovaný Meng, § 64, s ďalšími odkazmi).
68. Došlo teda k porušeniu článku 6 § 1 Dohovoru.
II. UPLATNENIE ČLÁNKU 41 DOHOVORU
69. Článok 41 Dohovoru stanovuje:
„Ak Súdny dvor zistí, že došlo k porušeniu Dohovoru alebo jeho protokolov, a ak vnútroštátne právo dotknutej vysokej zmluvnej strany umožňuje vykonať len čiastočnú nápravu, Súdny dvor v prípade potreby poskytne spravodlivé zadosťučinenie poškodenej strane“.
A. Škoda
70. Sťažovateľ požadoval 50 000 eur (EUR) ako náhradu nemajetkovej ujmy.
71. Vláda považovala výšku pohľadávky za nadhodnotenú.
72. Súd priznáva sťažovateľovi 7 800 EUR z titulu nemajetkovej ujmy plus akúkoľvek uplatniteľnú daň.
B. Trovy a výdavky
73. Sťažovateľ tiež požadoval 630 EUR za trovy konania a výdavky vynaložené pred Súdom.
74. Vláda žiadala, aby sa o nároku rozhodlo v súlade s judikatúrou Súdneho dvora.
75. Podľa judikatúry Súdneho dvora má sťažovateľ právo na náhradu trov konania len v rozsahu, v akom bolo preukázané
že tieto skutočne a nevyhnutne vznikli a sú primerané z hľadiska množstva. V tomto prípade sa Súdny dvor so zreteľom na podklady, ktoré má k dispozícii, a na vyššie uvedené kritériá domnieva, že nárok by sa mal priznať v plnom rozsahu. V súlade s tým priznáva sťažovateľovi za konanie pred Súdnym dvorom 630 EUR plus akúkoľvek uplatniteľnú daň.
C. Úrok z omeškania
76. Súdny dvor považuje za vhodné, aby úroková sadzba z omeškania vychádzala z marginálnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky, ku ktorej by sa mali pripočítať tri percentuálne body.
Z TÝCHTO DÔVODOV SÚD, JEDNOMYSEĽNE,
1. vyhlasuje sťažnosť za prípustnú;
2. rozhodol, že došlo k porušeniu článku 6 § 1 Dohovoru;
3. Ukladá
(a) žalovanému štátu povinnosť zaplatiť sťažovateľovi do troch mesiacov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozsudku v súlade s článkom 44 § 2 Dohovoru tieto sumy:
(i) 7 800 eur (sedemtisícosemsto eur) plus akúkoľvek splatnú daň v súvislosti s nemajetkovou ujmou;
(ii) 630 eur (šesťstotridsať eur), plus akúkoľvek splatnú daň v súvislosti s trovami;
(b) že od uplynutia vyššie uvedených troch mesiacov až do plnenia bude z vyššie uvedených súm splatný jednoduchý úrok so sadzbou rovnajúcou sa minimálnej úrokovej sadzbe Európskej centrálnej banky počas obdobia omeškania plus tri percentuálne body;
4. Zamieta zvyšok sťažovateľovho nároku na spravodlivé zadosťučinenie.
Vyhotovené v angličtine a písomne oznámené 25. novembra 2021 v súlade s pravidlom 77 §§ 2 a 3 súdneho poriadku.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.