Právna veta:
I. V prípade, ak je výsluch svedka jediným
priamym dôkazom usvedčujúcim obvineného zo spáchania trestného činu, musí mať
obvinený vždy reálnu možnosť klásť takémuto svedkovi otázky a to buď
v prípravnom konaní alebo v konaní pred súdom. To platí aj vtedy, ak
je takýmto svedkom osoba mladšia ako 15 rokov. Ak sa tak nestane, a takýto
svedok odoprie na hlavnom pojednávaní vypovedať, nie je možné prečítať výpoveď takéhoto
svedka z prípravného konania.
II. Ak je ako svedok vypočúvaná osoba mladšia ako 15 rokov, ale ide zároveň o osobu staršiu ako 14 rokov, musí byť vždy poučená aj o trestných následkoch krivej výpovede, pretože už ide o trestne zodpovednú osobu (§ 22 ods. 1 Tr. zák.). Ak takéto poučenie chýba, nebol svedok v prípravnom konaní zákonne poučený, nakoľko absentovalo úplné poučenie podľa § 131 ods. 1 Tr. por. a ide o procesné pochybenie spôsobujúce relatívnu neúčinnosť tohto dôkazu, t. j. toto pochybenie možno napraviť len zopakovaním výsluchu takéhoto svedka.
Z rozsudku súdu:
Okresný súd v Pezinku v trestnej veci obžalovaného E. S. pre zločin sexuálneho zneužívania podľa § 201 ods. 1 Tr. zák. v konaní pred senátom zloženom z predsedu senátu JUDr. Petra Šamka a prísediacich Dariny Demkovej a Rudolfa Ondroviča, na hlavnom pojednávaní dňa 08.02.2012 takto jednohlasne
r o z h o d o l:
Obžalovaný:
E. S.:
sa podľa § 285 písm. a) Tr. por. oslobodzuje
spod obžaloby prokurátora Okresnej prokurátúry Pezinok zo dňa 27.07.2011, sp. zn. 1 Pv 390/10, ktorý mu kládol za vinu spáchanie zločinu sexuálneho zneužívania podľa § 201 ods. 1 Tr. zákona, a to na skutkovom základe, že
dňa 19.07.2010 v čase niečo pred 04.00 h si v obývačke rodinného domu v obci D. súpisné číslo ... ľahol vedľa spiacej maloletej R. D. nar...., ktorú začal hladkať a obchytkávať po trupe a dolných končatinách tela, pričom jej strkal prsty do pošvy,
pretože nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý je obžalovaný stíhaný.
Z odôvodnenia rozsudku súdu (krátené):
K procesnej nemožnosti prečítať výpoveď maloletej R. D. z prípravného konania (jedinný usvedčujúci priamy dôkaz):
Maloletá R. D. (nar....) odmietla na hlavnom pojednávaní vypovedať a to s poukazom na ustanovenie § 130 ods. 2 Tr. por.
Súd toto odopretie výpovede svedka maloletej R. D. akceptoval a považuje ho za zákonné, nakoľko maloletá síce v prípravnom konaní vypovedala ešte ako osoba mladšia ako pätnásť rokov (vypovedala dňa 27.07.2010), avšak už bola osobou staršou ako štrnásť rokov (v čase výpovede v prípravnom konaní mala 14 rokov a desať mesiacov), t. j. išlo o osobu, ktorá bola v čase výpovede v prípravnom konaní trestne zodpovedá (§ 22 ods. 1 Tr. zák.) a jej neskoršia iná (odlišná) výpoveď v konaní pred súdom by mohla, teoreticky, spôsobiť jej trestné stíhanie za prečin krivej výpovede, či krivého obvinenia.
Túto skutočnosť si zrejme policajt v prípravnom konaní plne neuvedomil, nakoľko výpoveď maloletej z prípravného konania vôbec neobsahuje poučenie svedka o tom, že v prípade uvedenia vedome nepravdivých skutočností by sa svedok mohol dopustiť trestných činov krivej výpovede, či krivého obvinenia. V tomto smere teda maloletá R. D., ako trestne zodpovedný subjekt, nebola v prípravnom konaní zákonne poučená, nakoľko absentovalo úplné poučenie podľa § 131 ods. 1 Tr. por. Z tohto pohľadu ide o procesné pochybenie orgánov činných v trestnom konaní spôsobujúce relatívnu neúčinnosť tohto dôkazu, t. j. toto pochybenie by bolo možné napraviť len v konaní pred súdom a to opakovaním výpovede maloletej R. D. po jej dôslednom poučení o právach a povinostiach svedka.
Tento záver vyplýva ja z ustálenej judikatúry (napríklad B 5/1977 – 46), podľa ktorej možno čítať zápisnicu o výpovedi svedka mladšieho ako pätnásť rokov aj bez plnenia podmienok uvedených v § 263 Tr. por. len za predpokladu, že takejto výpovedi predchádzalo riadne poučenie svedka podľa § 131 ods. 1 Tr. por. V opačnom prípade nemôže súd k takejto výpovedi prihliadnuť.
Nad rámec uvedeného súd poukazuje primerane na judikatúru (R 20/1984 – II), podľa ktorej v prípade odopretia výpovede svedka z dôvodu uvedeného v § 130 ods. 2 Tr. por., nie je súd oprávnený zisťovať dôvody, ktoré svedka k takémuto kroku viedli, pretože v opačnom prípade by možnosť odoprieť výpoveď podľa § 130 ods. 2 Tr. por. strácala význam a svedok by bol nútený vyzradiť to, čo ho zákon oprávňuje zamlčať.
Súd preto nezisťoval bližšie okolnosti, ktoré svedka R. D. viedli k odopretiu svedeckej výpovede na hlavnom pojednávaní.
Hlavným dôvodom, ktorý spôsobil nemožnosť prečítať výpoveď maloletej R. D. z prípravného konania na hlavnom pojednávaní však bolo to, že v prípravnom konaní nebola maloletá vypočutá kontradiktórne (dokonca bola vypočutá ešte pred vznesením obvinenia), čo znamená, že obžalovaný nemal možnosť, ani v prípravnom konaní (v čase výsluchu v prípravnom konaní nebol ešte ani obvinený) a ani v konaní pred súdom (maloletá na hlavnom pojednávaní odoprela zákonne výpoveď) viesť kontradiktórny výsluch maloletej, klásť jej otázky a spochybniť tak jej výpoveď. Uvedené platí o to viac, keď výpoveď maloletej R. D. je jediným priamym usvedčujúcim dôkazom v trestnom konaní vedenom proti obžalovanému a bola rozhodujúcim dôkazom vznesenia obvinenia obžalovanému a následného podania obžaloby na jeho osobu.
Súd v tomto smere poukazuje na Stanovisko trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR sp. zn. Tpj 63/2009 (publikované v Zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk č. 4/2010), ktoré v právnej vete II. vyslovene stanovuje, že „ak je výpoveď svedka jediným usvedčujúcim dôkazom alebo vo významnej miere rozhodujúcim dôkazom o ktorý chce prokurátor, ako nositeľ dôkazného bremena v konaní pred súdom, oprieť obžalobu, je nevyhnutné takého svedka vypočuť až po vznesení obvinenia (alebo svedka vypočutého pred týmto úkonom znovu vypočuť) a tak zachovať právo obvineného na obhajobu (právo na kontradiktórny postup). Takto je povinný postupovať aj vtedy, ak ide o svedka, ktorý má právo odoprieť vypovedať podľa § 130 Tr. por.“.
V tomto smere súd vychádzal aj zo staršej judikatúry Najvyššieho súdu SR (uznesenie Najvyššieho súdu SR z 12.12.2002 sp. zn. 6To 66/02, publikované v Zbierke stanovísk a rozhodnutí súdov SR v čiastke 5/2003 pod číslom 81), ktoré primerane dopadá aj na posudzovaný prípad. Najvyšší súd SR v predmetnom rozhodnutí zaujal právny názor, že aj keď Trestný poriadok umožňuje vykonávanie dôkazov výsluchom svedkov po začatí trestného stíhania ešte pred vznesením obvinenia konkrétnej osobe, princíp zachovania rovnosti strán vyžaduje, aby bola zabezpečená možnosť účasti obhajcu obvineného (či priamo obvineného) pri týchto úkonoch. Uvedené požiadavky však možno reálne naplniť len za procesnej situácie, kedy sa vedie trestné stíhanie už proti konkrétnej osobe.
Už bolo uvedené vyššie, že maloletá R. D. bola, ako osoba mladšia ako pätnásť rokov, vypočutá síce po začatí trestného stíhania, avšak ešte pred vznesením obvinenia, pričom ide o jediný priamy usvedčujúci dôkaz proti obžalovanému, bez ktorého nie je možné preukázať prípadnú vinu obžalovaného. V tejto súvislosti súd konštatuje, že obvinenie bolo E. S. vznesené dňa 06.09.2010 a doručené mu bolo až dňa 19.10.2010, t. j. E. S. sa o vznesení obvinenia oficiálne dozvedel až v čase, keď už maloletá R. D. bola osobou staršou ako pätnásť rokov (15 rokov dovŕšila dňa 29.09.2010) a teda nič nebránilo tomu, aby bola opätovne vypočutá už ako „klasický“ svedok, t. j. svedok starší ako pätnásť rokov a aby bola obžalovanému daná možnosť viesť kontradiktórny výsluch tohto svedka. Samozrejme, výsluch maloletej bol možný aj na hlavnom pojednávaní v konaní pred súdom (nakoľko je bez významu, v ktorej fáze trestného stíhania bude mať obžalovaný možnosť viesť kontradiktórny výsluch svedka), avšak sa tak nestalo, pretože maloletá odoprela výpoveď.
Súd tieto okolnosti uvádza aj preto, nakoľko vyššie spomenuté Stanovisko trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR konštatuje v právnej vete II. aj výnimky z kontradiktórneho postupu, pričom takúto „výnimku z kontradiktórneho postupu predstavujú výpovede svedkov, ktoré majú v zmysle § 263 ods. 3 písm. b) Tr. por. charakter neodkladného alebo neopakovateľného úkonu, takýto charakter majú aj výpovede svedkov mladších ako 15 rokov (§ 135 ods. 2 Tr. por.)“. Slovným spojením „takýto charakter“ myslí Najvyšší súd SR zjavne to, že výpovede osôb mladších ako 15 rokov majú charakter výnimky z kontradiktórneho postupu (to v konečnom dôsledku vyplýva priamo zo znenia ustanovenia § 135 ods. 2 Tr. por., podľa ktorého možno výpoveď osoby mladšej ako pätnásť rokov prečítať v konaní pred súdom aj bez splnenia podmienok uvedených v § 263 Tr. por.), nie charakter neodkladného, či neopakovateľného úkonu (výpoveď akejkoľvek osoby nie je sama o sebe neodkladným alebo neopakovateľným úkonom, takým sa stáva len za splnenia podmienok uvedených v ustanovení § 10 ods. 17 a 18 Tr. por.
Pokiaľ ide o výnimky z kontradiktórneho postupu pri osobách mladších ako pätnásť rokov, tak súd upozorňuje, že táto výnimka sa môže uplatniť len vtedy, ak svedok v konaní pred súdom, na hlavnom pojednávaní, je naďalej osobou mladšou ako pätnásť rokov. Len v takom prípade totiž možno „aktivovať“ ustanovenie § 135 ods. 2 Tr. por. a prečítať výpoveď svedka v konaní pred súdom bez plnenia podmienok uvedených v § 263 Tr. por., pretože ustanovenie § 135 Tr. por. vyslovene dopadá len na svedkov mladších ako pätnásť rokov.
Tento záver je logický, vyplýva z ustanovenia § 135 Tr. por., ale aj z ustálenej judikatúry (napríklad R 31/1968), podľa ktorej sa ustanovenie § 135 ods. 2 Tr. por. vzťahuje len na výsluch osoby, ktorá je v čase ďalšieho konania stále ešte mladšia ako pätnásť rokov. Judikatúra tu vyslovene zdôrazňuje, že „ak má byť v konaní pred súdom vykonaný dôkaz svedeckou výpoveďou osoby, ktorá bola výpočutá pred dovŕšením pätnásteho roku veku za dodržania podmienok uvedených v § 135 Tr. por., ale v čase výsluchu pred súdom už pätnásty rok dovŕšila, nie je možné vykonať tento dôkaz prečítaním zápisnice bez splnenia podmienok uvedených v § 263 Tr. por.
Súd konštatuje, že svedok maloletá R. D. mala v čase konania hlavného pojednávania už viac ako pätnásť rokov (maloletá mala vypovedať na hlavnom pojednávaní dňa 08.02.2012, pričom v tento deň mala už viac ako šestnásť rokov), teda výnimka z kontradiktórneho postupu sa na ňu (jej výpoveď) celkom zjavne nevzťahuje. Alebo povedané inak, výnimka z kontradiktórneho postupu uvedená v § 135 ods. 2 Tr. por. sa uplatní len v prípadoch svedkov mladších ako pätnásť rokov, čo už maloletá R. D. nespĺňa a preto jej výpoveď z prípravného konania nebolo možné (bez splnenia podmienok uvedených v § 263 Tr. por.) prečítať.
Súd opakuje a zvýrazňuje, že výpoveď maloletej R. D. bol jediný a rozhodujúci usvedčujúci dôkaz, ktorý poskytla osoba, ktorá už je staršia ako pätnásť rokov a v takýchto prípadoch je vždy nevyhnutné, aby mal obžalovaný možnosť viesť kontradiktórny výsluch takéhoto rozhodujúceho svedka, nakoľko v opačnom prípade nie je možné hovoriť o spravodlivom procese a dochádza k porušeniu článku 6 ods. 3 písm. d) Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej len Dohovor), ktoré vyslovene stanovuje, že „každý, kto je obvinený z trestného činu má tieto minimálne práva a to (okrem iného) právo vyslúchať alebo dať vyslúchať svedkov proti sebe a dosiahnuť predvolanie a výsluch svedkov vo svoj prospech za rovnakých podmienok, ako svedkov proti sebe“. K uvedenému je nutné dodať, že Dohovor je priamo vykonateľný na území SR (na jeho vykonanie nie je nutný osobitný zákon), pričom v zmysle článku 7 ods. 5 Ústavy SR majú takéto medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách prednosť pred slovenskými zákonmi. Z tohto dôvodu je nutné postupovať v trestnom konaní tak, aby bol dodržaný nielen Trestný poriadok, ale aj Dohovor.
Nemožnosti prečítať výpoveď maloletej R. D. na hlavnom pojednávaní v prípadoch ak odoprie výpoveď, respektíve nutnosť jej opätovného výsluchu s možnosťou obžalovaného viesť kontradiktórny výsluch svedka si bol zjavne vedomý aj prokurátor, ktorý navrhol vypočuť maloletú R. D. už v obžalobe zo dňa 27.07.2011 ako aj na hlavnom pojednávaní konanom dňa 07.12.2011.
Pokiaľ ide o výklad článku 6 ods. 3 písm. d) Európskeho dohovodu o ochrane ľudských práv a základných slobôd, tak obsah tohto článku vyložil Európsky súd pre ľudské práva vo svojej judikatúre tak, že poskytuje obvineným väčší katalóg práv, než im priznáva Trestný poriadok, nakoľko judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva nepozná výnimky z kontradiktórneho postupu v prípadoch ak ide o svedeckú výpoveď, ktorá je buď jediným alebo rozhodujúcim dôkazom usvedčujúcim obvineného a je bez významu či takýto svedok dovŕšil alebo nedovŕšil v čase výsluchu pätnásť rokov.
Európsky súd pre ľudské práva teda judikuje, že „ak ide o výpoveď, ktorá môže mať rozhodujúcu alebo významnú úlohu pri uznaní obvineného za vinného a ktorá nebola v prípravnom konaní vykonaná za podmienok kontradiktórnosti, možno ju na hlavnom pojednávaní v konaní pred súdom prečítať len vtedy, ak svedok opätovne na hlavnom pojednávaní vypovedal. V prípade, že svedok na hlavnom pojednávaní využil svoje zákonné právo a k veci odmietol vypovedať, pričom jeho výpoveď v prípravnom konaní nebola vykonaná za podmieok konktrdiktórnosti, nemožno na nej založiť odsúdenie obvineného a nemožno ju ani prečítať na hlavnom pojednávaní (napríklad rozhodnutie Európskeho súdu Unterpertinger v. Rakúsko, v ktorom sa súd zaoberal prípadom, keď usvedčujúcimi dôkazmi boli výpovede manželky a dcéry obvineného, ktoré následne odmietli vypovedať, pričom obvinený nemal možnosť viesť ich konktradiktórny výsluch, odsúdenie obvineného na podklade takýchto výpovedí považoval súd za porušenie Dohovoru. Možno spomenúť aj ďalšie rozhodnutia súdu napríklad Kostovski v. Holandsko, Windisch v Rakúsko).
K uvedenému možno spomenúť aj rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva P.S. proti Nemecku (rozhodnutie z 20.12.2001), v ktorej bol sťažovateľ odsúdený za pohlavné zneužívanie osemročného dievčaťa. Sťažovateľ videl porušenie Dohovoru v tom, že nemal nikdy možnosť vypočuť poškodenú kontradiktórne, pričom išlo o hlavného svedka obžaloby. Európsky súd pre ľudské práva skonštatoval, že išlo o jediného priameho svedka, ktorý usvedčoval obžalovaného a ak nemal nikdy príležitosť tohto svedka vypočuť kontradiktórne bolo obmedzené jeho právo obhajoby a tým došlo k porušeniu článku 6 ods. 3 písm. dň Dohovoru.
Uvedené závery judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva potvrdzuje aj súčasná slovenská odborná literatúra (napríklad Polák, P.: Svedok v trestnom konaní, Bratislava: Eurokodex, 2011 s. 203 – 206 alebo Čentéš, J. a Kolcunová, M.: Výsluch maloletej osoby v trestnom konaní, Notitiae ex Academia Bratislavensi Iurisprudentiae, č. 1/2010, s. 40 – 42), ktorá zhodne konštatuje, že pre európsky súd pre ľudské práva je všeobecným pravidlom pri výsluchu svedka (a to aj mladšieho ako pätnásť rokov) to, že sa obžalovanému musí dať adekvátna a náležitá možnosť spochybniť výsluch svedka proti sebe a klásť mu otázky (rozhodnutia napríklad Van Mechelen a ďalši proti Holandsku, Ludi proti Švajčiarsku). Kontradiktórny výsluch svedka sa musí uskutočniť na verejnom hlavnom pojednávaní za prítomnosti obžalovaného, ktorý musí mať možnosť zhodnotiť vierohodnosť svedka na základe priameho pozorovania správania a reakcií svedka (pozri rozhodnutie Ústavného súdu SR I. ÚS 140/04). Za istých okolností však možno výsluch svedka považovať za vykonaný v súlade s Dohovorom aj vtedy, ak bol výsluch vykonaný v prípravnom konaní, ak mala obhajoba právo vyjadriť sa k nemu, poprieť ho a klásť mu otázky. Prečítanie výsluchu svedka, ktorý nikdy nebol vypočutý kontradiktórne, nemôže podľa Európskeho súdu pre ľudské práva výlučným alebo rozhodujúcim dôkazom viny (rozhodnutie P.S. proti Nemecku, Sadak a ďalší proti Turecku).
Z uvedenej judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva (ako aj odbornej literatúry) možno vyvodiť, že ak by súd prečítal svedeckú výpoveď maloletej R. D., ktorú urobila v prípravnom konaní a následne na nej založil odsúdenie obžalovaného a to bez toho, že by ten mohol viesť jej konktradikórny výsluch, išlo by zjavne o porušenie vyššie uvedeného článku Dohovodu a súdny proces proti obžalovanému by nebolo možné označiť za spravodlivý (ako už bolo uvedené vyššie, prečítanie tejto výpovede z prípravného konania na hlavnom pojednávaní by bolo aj v rozpore s ustanovením § 263 Tr. por., nakoľko maloletá R. D. bola už v čase výsluchu v konaní pred súdom staršia ako pätnásť rokov a navyše jej poučenie ako svedka nebolo v prípravnom konaní úplné). Z týchto dôvodov, v súlade s názorom prokuratúry, ktorá v konaní pred súdom nesie dôkazné bremeno, súd odmietol prečítať výpoved maloletej R. D. z prípravného konania.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.