Právna veta:
Slovo „súčasne“, ktoré je použité v ustanovení § 115 ods. 7 Trestného poriadku je potrebné, na základe logického a gramatického výkladu, vzťahovať na okamih použitia vyhotoveného záznamu pred orgánmi činnými v trestnom konaní a pred súdmi, ale nie na okamih kedy sa odposluch vykonáva. Ustanovenie § 115 ods.7 upravuje iba použitie už existujúceho záznamu o telekomunikačnej prevádzke a nie jeho vyhotovovanie. Slovko „súčasne“ je preto potrebné v kontexte chápať tak, že súčasne v čase použitia záznamu musí byť vedené trestné konanie. Bolo by nelogické, aby zákonným spôsobom vykonaný odposluch a záznam telekomunikačnej prevádzky, ktorý vo veci, v ktorej bol nariadený, mohol byť vykonaný aj pred začatím trestného stíhania, ale v inej veci by mohol byť pouţitý len v tom prípade, ak by už v dobe vykonávania tohto odposluchu bolo v tejto inej veci vedené trestné stíhanie a nič by v tomto prípade nebránilo, aby bol súčasne nariadený odposluch aj v tejto veci, kde dokonca na rozdiel od tej prvej veci by obvinený už bol známy. Opačný výklad by bol v rozpore s argumentom reductione ad absurdum, nakoľko by viedol k záveru, ktorý nemá rozumný zmysel a v podstate by znamenal vylúčenie použitia tohto ustanovenia na rozhodujúcu väčšinu prípadov v praxi a znamenal by faktickú nemožnosť použitia predmetného ustanovenia
N a j v y š š í s ú d Slovenskej republiky
3 To 2/2011
U Z N E S E N I E
Najvyšší súd Slovenskej republiky v senáte zloţenom z predsedníčky JUDr. Jany Serbovej a sudcov JUDr. Milana Lipovského a JUDr. Viliama Dohňanského v trestnej veci obţalovaného Ing. D. B. pre zločin prijímania úplatku podľa § 329 ods. 1 Tr. zák. prerokoval na verejnom zasadnutí 21. septembra 2011 v Bratislave odvolanie obţalovaného Ing. D. B. proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z 1. decembra 2010, sp. zn. PK - 1T 42/2010 a rozhodol
t a k t o :
Podľa § 319 Tr. por. odvolanie obţalovaného Ing. D. B. s a z a m i e t a .
O d ô v o d n e n i e
Rozsudkom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z 1. decembra 2010, sp. zn. PK – 1T 42/2010, bol obţalovaný Ing. D. B. uznaný za vinného zo spáchania zločinu prijímania úplatku podľa § 329 ods. 1 Trestného zákona na skutkovom základe, ţe
dňa 30. mája 2007 v čase o 15.45 hod. v administratívnej budove M. B. ako referent pre územné rozhodovanie a stavebný poriadok S. v B., majúc pridelenú agendu kolaudácie prevádzky P., v telefonickom rozhovore si dal sľúbiť úplatok vo výške 5 000 Sk (165,97 €) od Ing. K. K. po tom, čo to tento bezprostredne predtým telefonicky dohadoval s Ing. I. F. a ktorý Ing. K. K., ako aj obvinený, označil slovom „päťka“ za to, ţe urýchlene a prednostne vybaví administratívne vypracovanie a správoplatnenie kolaudačného rozhodnutia v súvislosti s výstavbou a prevádzkovaním uvedenej nehnuteľnosti.
Za to mu bol podľa § 329 ods. 1 Trestného zákona, § 39 ods. 1, § 38 ods. 3, § 36 písm. j/ Trestného zákona uloţený trest odňatia slobody vo výmere dvoch rokov, výkon ktorého mu bol podľa § 49 ods. 1 písm. a/ Trestného zákona podmienečne odloţený a podľa § 50 ods. 1 Trestného zákona mu bola určená skúšobná doba v trvaní dvoch rokov.
Zároveň súd obţalovanému uloţil podľa § 56 ods. 1 Trestného zákona aj peňaţný trest vo výmere 500 € s tým, ţe pre prípad, ţe by výkon peňaţného trestu mohol byť úmyselne zmarený uloţil mu podľa § 57 ods. 3 Trestného zákona náhradný trest odňatia slobody v trvaní jedného roka.
Proti tomuto rozsudku podal v zákonnej lehote odvolanie obţalovaný Ing. D. B., ktoré podrobne odôvodnil prostredníctvom svojho obhajcu.
Namietal, ţe obhajoba sa s odôvodnením prvostupňového súdu pouţitia záznamu telekomunikačnej prevádzky podľa ustanovenia § 115 ods. 7 Trestného poriadku nestotoţňuje. Prikláňa sa k doslovnému výkladu tohto ustanovenia, t.j. je potrebné prihliadať najmä na časť vety: „ak sa súčasne aj v tejto veci vedie trestné konanie pre trestný čin uvedený v odseku 1“, to znamená, ţe podľa názoru obhajoby, obligatórnou podmienkou pouţitia záznamu telekomunikačnej prevádzky v inej trestnej veci je vedenie tohto iného trestného konania pre trestné činy uvedené v odseku 1 § 115 Trestného poriadku súčasne s trestným konaním, kde sa záznam telekomunikačnej prevádzky vykonal.
V posudzovanej veci trestné konanie voči obţalovanému Ing. B. v čase, keď sa záznam telekomunikačnej prevádzky vykonal, vedené nebolo.
Namietal tieţ, ţe procesným postupom súdu bolo porušené právo obţalovaného na obhajobu, keď o tom istom skutku boli Ing. I. F. a Ing. K. K. vypočutí aj v procesnom postavení obvinených, aj v procesnom postavení svedkov.
V písomných dôvodoch odvolania obţalovaný poukázal na nezrovnalosti, ktoré v telefonických hovoroch uvádzal svedok Ing. P. L. a tieţ na mnoţstvo nepravdivých skutočností, ktoré uviedol vo svojej výpovedi. Orgány činné v trestnom konaní a ani súd sa s nimi nevysporiadali.
S poukazom na obsah výpovede svedka Ing. S. F. v odvolaní zdôraznil, ţe jeho činnosť v predmetnom pracovnom zaradení spočívala hlavne v kontrolovaní kompletnosti spisového materiálu, pričom za obsah jednotlivých rozhodnutí nezodpovedá a ani ich nevybavuje. Nebolo mu nijakým spôsobom preukázané, ţe by pôsobil na prednostné, alebo urýchlené vydanie kolaudačného rozhodnutia.
Napokon jeho odvolacia námietka tieţ smerovala k tomu, ţe v prípade kolaudačného konania sa nejedná o obstarávanie vecí všeobecného záujmu. Kolaudačné rozhodnutie je individuálny správny akt, ktorým sa rozhoduje o individuálnych právach stavebníka poţívať stavbu.
Ţiadal preto, aby odvolaniu obţalovaného bolo v celom rozsahu vyhovené, aby odvolací súd po zrušení napadnutého rozsudku sám rozhodol tak, ţe obţalovaného spod obţaloby oslobodí, alternatívne, aby vec bola vrátená prvostupňovému súdu s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky vo vyjadrení k podanému odvolaniu uviedol, ţe ak pôvodný záznam z telekomunikačnej činnosti bol vykonaný na základe rozhodnutia príslušným súdom a spôsobom, ktorý je v súlade s príslušnými ustanovenia Trestného poriadku a rešpektuje spomenuté princípy, záznam je potrebné povaţovať za dôkaz získaný zákonným spôsobom, a potom neexistuje ţiadny zákonný ani logický dôvod, prečo by následne takto zákonne získaný dôkaz nemohol byť pouţitý ako dôkaz aj v inej trestnej veci (za splnenia podmienky, ţe trestné konanie je vedené pre trestné činy vymenované v § 115 ods. 1 Trestného poriadku).
Slovo „súčasne“, ktoré je pouţité v ustanovení § 115 ods. 7 Trestného poriadku je potrebné, na základe logického a gramatického výkladu, vzťahovať na okamih pouţitia vyhotoveného záznamu pred orgánmi činnými v trestnom konaní a pred súdmi, ale nie na okamih kedy sa odposluch vykonáva. Ustanovenie § 115 ods.7 upravuje iba pouţitie uţ existujúceho záznamu o telekomunikačnej prevádzke a nie jeho vyhotovovanie. Slovko „súčasne“ je preto potrebné v kontexte chápať tak, ţe súčasne v čase pouţitia záznamu musí byť vedené trestné konanie.
Vo svojom vyjadrení k odvolaniu prokurátor vyslovil presvedčenie, ţe kolaudačné konanie nesie v sebe zjavné prvky obstarávania vecí všeobecného záujmu, pretoţe jeho účelom je preskúmanie, či sa stavba uskutočnila podľa dokumentácie overenej stavebným úradom v stavebnom konaní a či sa dodrţali zastavovacie podmienky určené územným plánom zóny, alebo podmienky určené v územnom rozhodnutí a v stavebnom povolení. Stavebný úrad skúma, či skutočné realizovanie stavby, alebo jej uţívanie nebude ohrozovať verejný záujem z hľadiska ochrany zdravia a ţivota osôb, ţivotného prostredia, bezpečnosti práce a technických zariadení, a preto kolaudačné konanie a rozhodnutie je rozhodne obstarávaním veci všeobecného záujmu.
Prvostupňový rozsudok povaţuje za zákonný a správny, a preto odvolanie obţalovaného navrhol zamietnuť ako nedôvodné.
Na základe podaného odvolania, odvolací súd primárne skúmal, či nie sú dané podmienky pre niektoré z rozhodnutí uvedených v ustanovení § 316 Trestného poriadku a keďţe zistil, ţe nie sú dané, podľa § 317 ods. 1 Tr. por. preskúmal zákonnosť a odôvodnenosť napadnutých výrokov rozsudku, proti ktorým odvolateľ podal odvolanie, ako aj správnosť postupu konania, ktoré im predchádzalo. Na chyby, ktoré neboli odvolaním vytýkané, odvolací súd prihliadne len vtedy, ak by odôvodňovali podanie dovolania podľa § 371 ods. 1 Tr. por.
Pri plnení revíznej povinnosti odvolací súd zistil, ţe skutok bol súdom prvého stupňa ustálený na základe dôkazov vykonaných na hlavnom pojednávaní, pri dodrţaní zásad bezprostrednosti priamosti a ústnosti, ako aj pri rešpektovaní práva obţalovaného na obhajobu. Dôkazy boli vykonané spôsobom a v rozsahu a následne i vyhodnotené v zmysle zásad uvedených v § 2 ods. 10, ods. 12 Tr. por.
Aktérmi ţalovaného skutku boli obţalovaný Ing. D. B., Ing. I. F. a Ing. K. K.. Obţalovaný Ing. B. spáchanie skutku v priebehu celého konania popieral. Odvolací súd sa stotoţnil s obhajobou, ţe výpovede Ing. F. a Ing. K. nebolo moţné pred súdom pouţiť ako dôkaz, pretoţe by to bolo porušením práva na obhajobu obţalovaného. Obe tieto osoby boli v čase, keď sa viedlo spoločné konanie voči všetkým trom od 12. júla 2007 (začaté trestné stíhanie, obvinenie im bolo vznesené 24. októbra 2007) aţ do 25. mája 2009, kedy bol obţalovaný Ing. B. vylúčený na samostatné konanie, vypočúvané ako obvinení, v zmysle všetkých práv vyplývajúcich z tohto procesného postavenia. V posudzovanom prípade však uţ boli vypočúvaní v procesnom postavení svedkov. Podľa ustálenej praxe Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, vyjadrenej okrem iného aj v obhajobou citovanom rozhodnutí z 25. októbra 2007, sp. zn. 1 Toš 13/2007, procesný postup, keď o tom istom skutku vypovedali svedkovia jednak v procesnom postavení obvinených a jednak v procesnom postavení svedkov, je porušením práva na obhajobu.
Aj vzhľadom na uvedené je pravda, ţe ustáliť v posudzovanej veci skutkový stav a vinu obţalovaného Ing. B. bolo moţné najmä na základe záznamu telekomunikačnej prevádzky zachytenej orgánmi činnými v trestnom konaní, na základe príkazu sudcu, medzi aktérmi skutku, teda medzi Ing. B., Ing. F. a Ing. K.. Úlohou odvolacieho súdu preto bolo v prvom rade sa vyporiadať s odvolacou námietkou obţalovaného, ţe záznam o telekomunikačnej prevádzke nebolo moţné v tomto konaní pouţiť, pretoţe záznamy boli vyhotovené v inej trestnej veci a v čase, keď sa voči obţalovanému Ing. D. B. neviedlo ţiadne trestné stíhanie.
V súvislosti so zodpovedaním otázky, či bolo pouţitie záznamov o uskutočnenej telekomunikačnej prevádzke v trestnej veci proti obţalovanému Ing. B. v súlade s ustanovením § 115 ods. 7 Trestného poriadku, je potrebné sa v úvode zmieniť o tom, kedy je moţné zasiahnuť do práva na súkromie tak, aby to bolo v súlade so zákonom.
Do práva na súkromie moţno zasiahnuť len v odôvodnených prípadoch a na základe, zásad legality, legitimity a proporcionality.
Legálny zásah znamená, ţe štát môţe do práva na súkromie zasiahnuť iba na základe a v medziach zákona, pričom sa skúma, či k zásahu do súkromia došlo v súlade s platnými právnymi predpismi.
Legitimita zásahu znamená, ţe do práva na súkromie moţno zasiahnuť len vtedy, keď je to v záujme štátu z dôvodov ochrany národnej bezpečnosti, verejnej bezpečnosti, predchádzania nepokojov a zločinnosti, ochrany zdravia a morálky, zabezpečenia hospodárskeho blahobytu krajiny a v záujme jednotlivcov z dôvodu ochrany ich práva a slobôd.
Proporcionalita zásahu znamená, ţe k nemu moţno prikročiť len vtedy, keď je to nevyhnutné a sledovaný cieľ nemoţno dosiahnuť miernejšími prostriedkami a iba v duchu poţiadaviek kladených na demokratickú spoločnosť vyznačujúcu sa pluralizmom, toleranciou a voľným duchom.
Aby bolo moţné v súlade s ustanovením § 2 ods. 12 Trestného poriadku vyhodnotiť dôkaz získaný pouţitím informačno – technických prostriedkov ako dôkaz získaný zákonným spôsobom v zmysle a v intenciách judikatúry Európskych orgánov ochrany práva, Ústavného súdu Slovenskej republiky a Najvyššieho súdu Slovenskej republiky moţno vo všeobecnosti zhrnúť, ţe je potrebné, aby boli splnené tieto základné podmienky:
- podaný návrh spĺňa náleţitosti stanovené Trestným poriadkom alebo zákonom č. 166/2003 o ochrane pred odpočúvaním
- príkaz alebo súhlas na pouţitie informačno – technických prostriedkov je riadne odôvodnený, obsahuje všetky stanovené náleţitosti a bol vydaný príslušným súdom a sudcom
- pouţitie informačno – technických prostriedkov bolo vykonané v súlade s vydaným príkazom
- dôkaz získaný pouţitím informačno – technických prostriedkov je pouţiteľný v trestnom konaní z hľadiska kvality, obsahu a úplnosti.
Odvolací súd sa oboznámil s utajovanou časťou spisu v trestnej veci obţalovaného Ing. D. B. č.p. NS-V-3/2011 a môţe konštatovať, ţe záznam z telekomunikačnej činnosti bol vykonaný na základe rozhodnutia príslušného súdu a sudcu, spôsobom ktorý je v súlade s príslušnými ustanoveniami Trestného poriadku a rešpektuje vyššie spomenuté princípy. Tento záznam je preto potrebné povaţovať za dôkaz získaný zákonným spôsobom.
V ustanovení § 115 ods. 7 Trestného poriadku sa uvádza, ţe v inej trestnej veci, ako je tá, v ktorej sa odpočúvanie a záznam telekomunikačnej prevádzky vykonal, moţno záznam pouţiť ako dôkaz len vtedy, ak sa súčasne aj v tejto veci vedie trestné konanie pre trestný čin uvedený v odseku 1 § 115 Trestného poriadku.
V ods. 7 § 115 Trestného poriadku sú teda upravené podmienky na pouţitie tohto inštitútu ako dôkazu v inej trestnej veci.
Podľa obhajoby treba toto ustanovenie vykladať doslovne, a to tak, ţe obligatórnou podmienkou pouţitia záznamu telekomunikačnej prevádzky v inej trestnej veci je vedenie tohto iného trestného konania pre trestné činy uvedené v § 115 ods. 1 Tr. por. súčasne s trestným konaním, kde sa záznam telekomunikačnej prevádzky vykonal.
Podľa názoru odvolacieho súdu však slovko „súčasne“ je potrebné správne vzťahovať aţ k okamţiku pouţitia výsledkov odposluchu a nie uţ k okamihu vykonávania odposluchu. Bolo by nelogické, aby zákonným spôsobom vykonaný odposluch a záznam telekomunikačnej prevádzky, ktorý vo veci, v ktorej bol nariadený, mohol byť vykonaný aj pred začatím trestného stíhania, ale v inej veci by mohol byť pouţitý len v tom prípade, ak by uţ v dobe vykonávania tohto odposluchu bolo v tejto inej veci vedené trestné stíhanie a nič by v tomto prípade nebránilo, aby bol súčasne nariadený odposluch aj v tejto veci, kde dokonca na rozdiel od tej prvej veci by obvinený uţ bol známy. Opačný výklad by bol v rozpore s argumentom reductione ad absurdum, nakoľko by viedol k záveru, ktorý nemá rozumný zmysel a v podstate by znamenal vylúčenie pouţitia tohto ustanovenia na rozhodujúcu väčšinu prípadov v praxi a znamenal by faktickú nemoţnosť pouţitia predmetného ustanovenia.
Na základe vyššie uvedeného odvolací súd neakceptoval odvolaciu námietku obţalovaného a uzatvára, ţe pouţitie záznamu z odposluchu telekomunikačnej prevádzky v posudzovanej trestnej veci bolo ako dôkaz pouţité v súlade so zákonom.
Vychádzajúc z obsahu telefonických rozhovorov medzi Ing. F. a Ing. K. (č.l. 211 spisu), Ing. K. a Ing. B. (č.l. 212) a Ing. K. a Ing. F. (č.l. 213), ktoré nasledovali v jeden deň bezprostredne po sebe a sú citované aj v prvostupňovom rozsudku, o vine obţalovaného Ing. B. nemal pochybnosti ani odvolací súd.
Odvolaním namietané nezrovnalosti vo výpovedi svedka Ing. L. (ako sa zoznámil svedok s Ing. K., kto vybavoval náleţitosti k vydaniu stavebného povolenia a pod.) sú pre ustálenie skutkového stavu veci a viny obţalovaného irelevantné.
Prvostupňový súd nepochybil ani keď konanie obţalovaného Ing. B. právne posúdil ako zločin prijímania úplatku podľa § 329 ods. 1 Trestného zákona.
V súvislosti s právnou kvalifikáciou konania obţalovaného sa dôsledne zaoberal aj otázkou či kolaudačné konanie je konaním v súvislosti s obstarávaním vecí všeobecného záujmu.
Odvolací súd nemohol akceptovať odvolaciu námietku obhajoby, ţe kolaudačné konanie nie je konaním nesúcim znaky obstarávania vecí všeobecného záujmu a poukazoval pritom na rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 18. októbra 2000, sp. zn. 4 Tz 22/2000, (jednalo sa o katastrálne konanie).
Medzi prípadom, na ktorý sa odvoláva obhajoba, týkajúcim sa katastrálneho konania a posudzovanou trestnou vecou, nie je moţné pouţiť analógiu, pretoţe katastrálne konanie a kolaudačné konanie sú dve diametrálne odlišné konania, ktoré sú zaloţené na rozdielnych princípoch, sú upravené inými zákonmi a predovšetkým tieto konania zabezpečujú celkom iné funkcie štátu.
Katastrálne konanie, má charakter zabezpečovania individuálneho záujmu vlastníkov nehnuteľností a charakter evidenčný, ale kolaudačné konanie nesie v sebe zjavné prvky obstarávania vecí všeobecného záujmu.
Úlohy všeobecného záujmu sú zadefinované priamo v ustanovení § 81 ods. 1 stavebného zákona. Je nepochybné, ţe kolaudačné konanie nie je vecou iba individuálneho záujmu stavebníka, ale je vecou všeobecného záujmu na dodrţiavaní pravidiel stavebnej činnosti, ktorý sa bezprostredne dotýka aj ďalších subjektov, nie len stavebníka.
Z uvedených dôvodov je teda zrejmé, ţe vybavovanie kolaudačného rozhodnutia, na rozdiel od katastrálneho konania, je jednoznačne obstarávaním veci všeobecného záujmu.
Pri úvahách o treste prvostupňový súd dôsledne zvaţoval všetky kritéria významné pre voľbu druhu a výmery trestu, § 34 Trestného zákona a obţalovanému uloţil trest zodpovedajúci zákonu. Zohľadnil spôsob spáchania činu, pohnútku získať majetkový prospech, ale aj poľahčujúcu okolnosť, spočívajúcu v tom, ţe pred spáchaním trestného činu viedol riadny ţivot a uloţil mu trest nespojený s obmedzením jeho osobnej slobody, ktorý aj podľa názoru odvolacieho súdu je spôsobilý vytvoriť podmienky na výchovu obţalovaného k tomu, aby v budúcnosti viedol riadny ţivot, ale súčasne je spôsobilý aj iných odradiť od páchania trestných činov.
Uloţenie peňaţného trestu taktieţ zodpovedá zákonu, pretoţe obţalovaný sa svojim konaním snaţil získať neoprávnený majetkový prospech.
Odvolací súd nezistil dôvod pre zmenu prvostupňového rozhodnutia v ţiadnom smere, preto postupoval podľa § 319 Trestného poriadku a podané odvolanie zamietol ako nedôvodné.
P o u č e n i e : Proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustný ďalší riadny opravný
prostriedok.
V Bratislave 21. septembra 2011
JUDr. Jana S e r b o v á , v. r.
predsedníčka senátu
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.