Právne vety:
I. Je zásadne neprípustné, aby si súkromná osoba utajeným spôsobom /postupom, ktorý spočíval v porušení ustanovenia § 2 ods. 7 zákona č. 163/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov, a porušení ustanovenia § 12 ods. 2 Občianskeho zákonníka/ hlasový prejav iného cielene iba za tým účelom, aby ho mohla potenciálne v budúcnosti použiť ako dôkaz v trestnom konaní.
II. Žiaden súd nemôže bez ujmy na náležitom výkone spravodlivosti a to aj za situácie, keď utrpí materiálna pravda, „prirodzené právo“, opierať svoj názor, o to viac záver o vine obžalovaného o dôkaz, ktorý bol nielenže získaný nečestnými prostriedkami, ale predovšetkým nezákonne.
III. Zvukový záznam na diktafón svojvoľne vyhotovený bez súhlasu nahrávaného /bez rešpektovania ustanovení Trestného poriadku a ďalších všeobecne záväzných právnych predpisov/ je neopomenuteľne zaťažený porušením osobnostných práv dotknutej osoby, chránených na úrovni zákonných noriem /napr. Občiansky zákonník/, ako aj Ústavy SR a medzinárodných dohovorov /Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd/.
IV. Podozrenie z nezákonného konania nie je možné preukazovať dôkazmi získanými z iného nezákonného konania. Nie je možné pripustiť /a to aj keď tým utrpí materiálna pravda/, aby súd iba z dôvodu záujmu spoločnosti na odhaľovaní podozrenia z trestnej činnosti ospravedlňoval iné protiprávne konanie, ktorým došlo k porušeniu iných práv iných osôb. Ani verejný záujem na nájdení materiálnej pravdy nemôže konvalidovať protiprávnosť konania, ktorým je od počiatku nezákonne získaný dôkaz poznačený.
Z odôvodnenia rozsudku:
ROZSUDOK
Okresný súd Pezinok v Pezinku, v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Davida Lindtnera a prísediacich Jaroslava Hajdina a Rudolfa Ondroviča na hlavnom pojednávaní dňa 08.10.2012 takto
r o z h o d o l :
Podľa § 285 písm. a) Tr. por.
sa obžalovaný JUDr. M. F., nar., trvale bytom, advokát,
o s l o b o d z u j e,
spod obžaloby Okresnej prokuratúry Topoľčany, sp. zn. Pv 1156/2008 zo dňa 11.12.2009, pre zločin podvodu v štádiu pokusu podľa § 14 ods. 1 k § 221 ods. 1, ods. 3 písm. a) Tr. zák., ktorá mu kládla za vinu, že hoci vedel, že nebude ovplyvňovať senát Krajského súdu v N., ktorému predsedal JUDr. Š. H. vo veci obžalovaného M. B. pod číslom konania 1To 48/2006 a nezabezpečil rozhodnutie v prospech obžalovaného M. B., v bližšie nezistenom čase v septembri 2007 v Nových Zámkoch opakovane telefonicky, aj pri osobných stretnutiach sa pokúsil vylákať od M. B. sumu 1.000.000,- Sk /33.193,92,- Eur/ ako úplatok pre sudcu Krajského súdu v N. JUDr. Š. H., pričom dňa 13.09.2007 asi o 19.30 hod. v osobnom motorovom vozidle značky Volkswagen Golf, pred pohostinstvom Montreal v Nových Zámkoch, počas vzájomného rozhovoru žiadal od M. B. časť sumy ako úplatok so slovami: „...bolo by dobre tú prvú aspoň zálohu tých 500.000,- Sk, čo najrýchlejší...“, pričom k odovzdaniu požadovanej sumy M. B. obvinenému JUDr. M. F. nedošlo,
pretože nebolo dokázané, že sa stal skutok pre ktorý je obžalovaný stíhaný.
Obžalovaný JUDr. M. F. na hlavnom pojednávaní využil svoje právo v zmysle § 34 ods. 1 Tr. por. a odmietol k veci vypovedať. Vo svojom vyjadrení k výpovedi svedkyne Mgr. H. F., svojej manželky uviedol, že mu poškodený M. B. volal okolo 14.00 v deň rozhodnutia Krajského súdu v N., že sa chce stretnúť. Pri stretnutí u neho v kancelárií mu M.B. povedal ako dopadlo pojednávanie v jeho trestnej veci, načo mu on /obžalovaný/ povedal, že ho to mrzí. Následne ho M.B. vyzval, aby mu vrátil 20.000 Sk s tým, že on nevyhodil 20.000 Sk nadarmo a že pokiaľ mu ich nevráti, bude mať veľmi zle. Potom začal na neho kričať a preto išiel do bankomatu a vybral 15.000 Sk vo Volksbank a 5.000 Sk v ČSOB. Potom, ako mu dal peniaze mu poškodený povedal, že na neho a na JUDr. H. podá trestné oznámenie. Odvtedy M.B. videl iba raz pri konfrontácií v Leopoldove. Je pravdou, že sa s M.B. stretol párkrát pred verejným zasadnutím Krajského súdu v N. v kancelárií. Vždy mu telefonoval M. B., že sa chce stretnúť.
Svedkyňa Mgr. H.F., manželka obžalovaného k veci uviedla, že pošk. M.B. zastupovala ako obžalovaného v jeho trestnej veci ex offo. Poškodený M. B. bol veľmi nervózny a povedal jej, že on už do väzenia nechce ísť a z jeho strany padla reč o náhrade škody. Jej manžel povedal poškodenému, že v prípade, že by bola uhradená škoda, ktorá z jeho protiprávneho konania vznikla, súd na to prihliada pri určení trestu. Jej manžel obhajoval poškodeného M.B. ešte ako mladistvého ex offo, ona ho spoznala až v decembri v roku 2004. M. B. povedal, že peniaze prinesie, aby bolo možné uhradiť škodu. M.B. potom priniesol do jej kancelárie 20.000,- Sk a povedal, že to sú to peniaze na náhradu škody. Vzhľadom nato, že tá suma bola veľmi malá a pomerne chceli uspokojiť všetkých rovnako, poslali poškodeným po 1.000 Sk. Pri komunikácii hovorili o sume náhrady škody okolo jeden milión Sk. Nakoniec prišlo pri rozhodnutí súdu k tomu, čo predpokladala, že súd úhradu tejto škody iba v takejto symbolickej výške bral iba ako účelovú. Meno JUDr. H. padlo iba v tej súvislosti, že M.B. ukázala jej predvolanie na súd, kde bol uvedený predseda senátu JUDr. H.. Poškodený M.B. bol podráždený, predpokladá že dôvodom bola skutočnosť, že s JUDr. H. mal skúsenosti z väzby, nemal ho rád, pretože jeho žiadosti o prepustenie z väzby zamietol. V jej prítomnosti žiadne iné peniaze M.B. neodovzdal. S JUDr. H. nemá žiaden bližší vzťah, poznajú sa iba z pojednávaní. Keď M.B. oznámila výsledok verejného zasadnutia na Krajskom súde, nakoľko sa konalo v jeho neprítomnosti, bol podráždený, kričal na ňu do telefónu, že ho zničila a preto ju zničí. Nemá vedomosť o tom, že by sa M.B. stretol mimo advokátskej kancelárie s jej manželom. Neskôr sa sprostredkovane od manžela dozvedela, že M.B. od manžela požadoval vrátenie 20.000,- Sk, nevie však z akého dôvodu, jednoducho povedal, že ich chce. Jej manžel potom M.B. vrátil 20.000,- Sk z ich súkromných peňazí. M.B. bol na ňu veľmi agresívny, takže si myslí, že bol agresívny aj na manžela. M.B. sa jej vyhrážal cez telefón, že ich zničí zato, že bude musieť ísť do basy. Nebola pri tom, keď sa manžel rozhodol tie peniaze mu vrátiť. Peniaze boli vybraté z účtu. Manžel jej toto rozhodnutie o zaplatení 20.000,- Sk poškodenému odôvodnil tým, že sa mu vyhrážal. Teda fakticky celú škodu pre poškodených uhradili oni. Skutočnosti, že sa im poškodený vyhrážal, polícií neoznámili. Nie je pravdou, že by M.B. dal na stôl v kancelárii sumu 50.000,- Sk trvá na tom, že to bolo 20.000,- Sk. Nevylučuje, že aj v minulosti sa jej ako advokátke stalo, že pokiaľ klient zaplatil náhradu škody poškodeným tak potom, keď bol hrubý, tieto finančné prostriedky mu vrátili.
Svedok JUDr. T.D. na hlavnom pojednávaní vypovedal, že obžalovaný je jedným z jeho kamarátov, spolužiak z gymnázia, rovnako ako JUDr. H., ktorý bol jeho ročníkový spolužiak na vysokej škole. Nie je medzi nimi žiaden bližší vzťah. S obžalovaným JUDr. M.F. sa dlho nevideli, avšak on /svedok/ sa presťahoval do Veľkého Bielu a preto požiadal JUDr. M.F. o pomoc pri prevode nehnuteľnosti a zápise do katastra nehnuteľností v Nových Zámkoch niekedy v roku 2006, 2007. Jednalo sa o prevod pozemku jeho rodiny v Úľanoch nad Žitavou. Vedel, že JUDr. M.F. tam pôsobí ako advokát dlhé roky, preto ho oslovil, pričom JUDr. M.F.mu zároveň prisľúbil, že na uvedený pozemok zabezpečí aj potenciálneho kupca. JUDr. H. kontaktoval v roku 2007 z dôvodu, že chceli zorganizovať nejaké stretnutie, nakoľko boli spolužiaci. Takéto stretnutie sa neuskutočnilo, pretože sa nevedeli dohodnúť. Volal s ním dosť často, pretože si chceli ustáliť časový harmonogram na stretnutie, pretože ich bolo 6 ľudí, ktorí bývali na izbe za študentských čias. V telefonických hovoroch sa s JUDr. H. rozprával iba o organizácií stretnutia, prípadne o študentských časoch, o ničom inom sa nerozprávali. Od roku 2007 sa stretol s JUDr. H. iba raz spoločne s manželkou niekde v Bratislave pred justičným palácom. Iný kontakt spolu nemali. Osobu poškodeného M.B. nepozná, toto meno pozná iba z výsluchov v prípravnom konaní, keď mu policajti povedali okolnosti jeho výsluchu.
Svedkyňa M.N. na hlavnom pojednávaní uviedla, že u JUDr. M.F. bola zamestnaná od roku 1998 a u Mgr. H.F. bola zamestnaná ako asistentka od roku 2006 až 2007. Od roku 2008 pracuje v zahraničí a pre Mgr. H.F. pracuje na dohodu. Pána M.B. pozná iba ako klienta Mgr. H.F., chodieval k nim do kancelárie niekoľkokrát do mesiaca. Keď už chodil do kancelárie asi rok, začal byť dosť dôverný a často rozprával okrem svojej trestnej veci aj o osobných veciach, rozprával o rodine, o svojej partnerke a podobne. Vedela o akú trestnú vec sa jedná, nakoľko administratívne robila v tejto veci určité úkony, táto trestná vec bola pomerne dlho na Krajskom súde. Kým pán M.B. neobdržal termín verejného zasadnutia na Krajskom súde, bol pomerne pokojný, potom však došlo k zmene preto že si uvedomil, že po potvrdení rozsudku Okresného súdu by mohol nastúpiť do výkonu trestu odňatia slobody. Bola potom prekvapená, že je pomerne vulgárny, nervózny, nahnevaný. Bol nahnevaný na súd, na celé svoje trestné konanie, vo vzťahu k nej agresívny nebol. Vtedy, keď bol v kancelárií v auguste 2007 bol rozčúlený a za prítomnosti Mgr. H.F., JUDr. M.F. povedal, že urobí všetko preto, aby nemusel do výkonu trestu nastúpiť a je ochotný preto spraviť čokoľvek a potom sa spýtal, že keby uhradil škodu poškodeným, či by nato súd prihliadol ako na poľahčujúcu okolnosť. Nato mu JUDr. M.F. povedal, že tá možnosť tu je a súd by mohol znížiť výšku trestu. Všeobecne mu bolo povedané zo strany JUDr. M.F. alebo Mgr. H.F., že v prípade uhradenia škody by mu mohol byť trest zmiernený a mohol by hneď požiadať o podmienečné prepustenie. Jemu nebolo povedané ani garantované, že pokiaľ nahradí škodu nepôjde do výkonu trestu, bolo mu to povedané iba ako alternatíva. M.B. spomínal meno JUDr. H., toto meno bolo aj na predvolánke, takže sa všeobecne rozprávali o tom, že on bude rozhodovať o trestnej veci M.B.. M.B. na verejné zasadnutie ísť nechcel a pýtal sa na procesné možnosti. Bola prítomná v kancelárií aj vtedy, keď M.B. priniesol 20.000,- Sk na náhradu škody. Vtedy boli prítomní v kancelárií všetci traja. M.B. povedal, že tých 20.000,- Sk je časť peňazí na úhradu škody poškodeným. M.B. hovoril o škode cca. milión korún, ale keď si to prerátala, bola tam škoda vyše 700.000,- Sk. Nevie kto rozhodol, že každému z poškodených poslali 1.000,- Sk. Poštové poukážky vypisovala ona a zaniesla ich na poštu. Potvrdenie o zaplatení sa zaslalo následne na Krajský súd. Obžalovaný a jeho manželka M.B. povedali, že takú malú sumu bude považovať súd za účelovú. Odvtedy M.B. v kancelárií nevidela. Nemá vedomosť o tom, že by priniesol do advokátskej kancelárií nejaké iné peniaze. Potom ako bolo rozhodnuté Krajským súdom sa spýtala ako dopadlo odvolanie M.B. a Mgr. H.F. jej povedala, že Krajský súd potvrdil rozhodnutie Okresného súdu. Obžalovaný JUDr. M. F. jej potom spomínal, že M.B. si prišiel po peniaze, ktoré boli zaplatené poškodeným. Bola prekvapená, ako si niekto môže pýtať peniaze za úhradu svojej vlastnej škody, nakoľko takáto situácia sa v ich advokátskej kancelárií ešte nestala. Obžalovaný jej povedal, že M.B. robil v kancelárií taký cirkus, že nechcel mať problém a preto mu tie peniaze zaplatil. Povedal, že sa mu vyhrážal, že sa mu pomstí, že on do väzenia nepôjde. Pán obžalovaný je v meste verejne známa osoba, tak sa asi bál poškodenia svojho mena.
Svedok JUDr. Š.H. k veci vypovedal, že v súvislosti s rozhodovaním o trestnej veci obžalovaného M.B. neprišiel do kontaktu ani s JUDr. M.F. ani s Mgr. H.F.. Týchto osobne nepozná, pozná ich iba zo služobného styku, nakoľko títo vykonávajú prax advokátov. V predmetnej trestnej veci JUDr. M.F. obžalovaného M.B. ani nezastupoval. JUDr. D. pozná ako spolužiaka s vysokej školy. Často sa nestretávali, pretože pôsobil v Bratislave a on v Nitre. Kontakt bol sporadický, maximálne telefonický. Telefonáty sa týkali odborných záležitostí, alebo bežných kamarátskych alebo osobných záležitostí. Nič také, čomu by venoval mimoriadnu pozornosť. Vylučuje, žeby v ich rozhovore prebehla reč o nejakom úplatku.
Súd v čase, keď sa na hlavnom pojednávaní ešte nepodarilo poškodeného riadne vypočuť v procesnom postavení svedka, považoval za potrebné, vzhľadom na jeho výpovede v prípravnom konaní za účelom vyhodnotenia jeho dôveryhodnosti, vypočuť na hlavnom pojednávaní znalcov z odboru psychiatrie a psychológie, ktorí sa vo svojich posudkoch vyjadrovali ku duševnému stavu a osobnostnému profilu poškodeného svedka M.B.. Znalkyňa MUDr. K.K. na hlavnom pojednávaní uviedla, že u svedka M.B. nezistili žiadnu duševnú poruchu pričom diagnostikovali zmiešanú poruchu osobnosti, ktorá sa manifestuje prejavmi disociality, histriónstva, emočnej nestability a tiež manipulatívnosť, čo je povahová vlastnosť bývalej kategorizácie chorôb, pričom starý výraz pre takýto stav bol psychopatia. Psychopat je človek, ktorý svojou povahovou črtou trpí jednak sám a jednak trpí jeho okolie. Táto porucha osobnosti neznižuje jeho spôsobilosť rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania a ani neznižuje schopnosť ovládať toto konanie. Táto diagnostikovaná porucha má vplyv na jeho konanie ale je forenzne nevýznamná. Je schopný chápať zmysel trestného konania a jeho výpovede nie sú podmienené duševnou chorobou v tom zmysle, že môže hovoriť aj pravdu a môže aj klamať a to klamstvo je účelové. Znalkyňa sa nevedela vyjadriť ku dôveryhodnosti svedka M.B.. Ďalej uviedla, že svedok M.B. veľmi dobre chápe rozdiel medzi pravdou a klamstvom, preto konštatovala, že pokiaľ jeho výpovede nie sú pravdivé jedná sa o účelové klamstvo. Svedok M.B. pri vyšetrení nespolupracoval, odmietal komunikovať. Svedok sa voči nim - znalcom správal veľmi slušne, ospravedlňoval sa, že s nimi nebude komunikovať a uviedol, že im neverí nakoľko je Nitra mafia.
Svedok poškodený M.B. na hlavnom pojednávaní využil svoje právo v zmysle § 130 ods. 2 Tr. por. a odmietol vypovedať.
Súd sa ešte pred začatím hlavného pojednávania pri predbežnom prejednaní obžaloby oboznámil s dôkazom, 2 ks CD nosičov, ktoré v prípravnom konaní predložil poškodený M.B. orgánom činným v trestnom konaní. Súd primárne skúmal, či je takýto dôkaz /z hľadiska zákonnosti spôsobu jeho získania/ spôsobilý plniť funkciu dôkazu na hlavnom pojednávaní tak, ako to predpokladá ustanovenie § 119 ods. 2 Tr. por. Preštudovaním spisového materiálu súd zistil, že svedok M.B. si z vlastného podnetu pri stretnutí s obžalovaným dňa 13.09.2007 a 25.09.2007 nahral na diktafón ich spoločný rozhovor bez vedomia obžalovaného. Následne obsah tohto rozhovoru „napálil“ na CD nosič. Po tom, ako bol uznesením Krajského súdu Nitra sp. zn. 1To 48/2006 zo dňa 03.10.2007 potvrdený rozsudok Okresného súdu Nové Zámky sp. zn. 2T 24/2004 zo dňa 23.02.2006 vo výroku o treste obžalovaného M.B., menovaný dňa 19.10.2007 podal na obžalovaného JUDr. M.F. trestné oznámenie, pričom pri výsluchu predložil vyšetrovateľovi 2 ks CD nosičov s nahrávkou rozhovoru s obžalovaným JUDr. M.F.. Diktafón s originálnou nahrávkou predmetného rozhovoru svedok M.B. nevydal. Z okolností získania predmetného dôkazu je zrejmé, že svedok M.B. takto postupoval napriek tomu, že mu v danom štádiu nič nebránilo v prípade, že z konania obžalovaného nadobudol podozrenie z korupčného alebo podvodného správania, obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní, ktoré by následne mohli postupovať pri zabezpečení dôkazov nasvedčujúcich spáchaniu trestného činu v zmysle platných právnych predpisov /o to viac, keďže bol v minulosti niekoľkokrát súdne trestaný, nepochybne disponoval aspoň minimálnymi znalosťami o postupoch v trestnom konaní/. Postup poškodeného M.B. si preto nemožno vysvetliť inak ako účelový /vedený motiváciou získania vlastného prospechu potenciálnou budúcou spoluprácou s orgánmi činnými v trestnom konaní zverejnením neverejne prednesených slov tretej osoby a to napriek jeho primárnej aktivite v danej veci/ a teda nečestný. Žiadny zákon neoprávňoval poškodeného M.B. k tomu, aby si sám aktívne zabezpečoval dôkazy pre účely možného trestného konania v budúcnosti nahrávaním prejavov osobnej povahy obžalovaného. Podľa názoru súdu je zásadne neprípustné, aby si súkromná osoba utajeným spôsobom nahrávala hlasový prejav iného cielene iba za tým účelom, aby ho mohla potenciálne v budúcnosti použiť ako dôkaz v trestnom konaní. Vzhľadom na vyššie uvedené okolnosti, za ktorých bol uvedený dôkaz získaný súd konštatuje, že sa jedná o dôkaz, ktorý nebol získaný zákonným spôsobom. V tomto smere súd pripomína, že podľa § 119 ods. 2 Tr. por., za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona, teda len to, čo bolo získané zákonným spôsobom, t. j. v súlade s ustanoveniami Trestného poriadku, prípadne podľa osobitného zákona (napríklad zákon o policajnom zbore, zákon č. 163/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov, Občiansky zákonník.../. Ak bol dôkaz získaný v rozpore s Trestným poriadkom, či v rozpore s osobitným zákonom, nemôže slúžiť ako dôkaz v trestnom konaní a nemôže ani prispieť na náležité objasnenie veci (§ 119 ods. 2 Tr. por. argumentum a contrário). Pokiaľ ide o posudzovanie neúčinnosti získaného dôkazu, súd vo všeobecnosti uvádza, že dôkaz získaný nezákonným spôsobom je podľa povahy a závažnosti porušenia zákona buď absolútne neúčinný (t. j. nemožno k takémuto dôkazu vôbec prihliadnuť a musí byť vylúčený z hodnotenia pri zisťovaní skutkového stavu veci) alebo relatívne neúčinný (t. j. nemožno k nemu prihliadať, avšak len dovtedy, kým sa vada, ku ktorej došlo neodstráni). Pri absolútnej neúčinnosti dôkazu nie je možné spôsobenú nezákonnosť odstrániť ani napraviť. V posudzovanej trestnej veci ide o absolútnu neúčinnosť získaného dôkazu (CD nosiče), nakoľko tento dôkaz bol získaný nezákonným postupom fyzickej osoby, svedka M.B., ktorý záznam rozhovoru s obžalovaným vyhotovil (postupom, ktorý spočíval jednak v porušení ustanovenia § 2 ods. 7 zákona č. 163/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov, v zmysle ktorého orgány územnej samosprávy, súkromné bezpečnostné služby ani iná fyzická osoba alebo právnická osoba nesmie použiť informačno-technický prostriedok, a tiež v porušení ustanovenia § 12 ods. 2 Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením – tu je nutné doplniť, že predmetný rozhovor mal jednoznačne osobnú povahu, nakoľko prebiehal medzi dvoma fyzickými osobami, ktoré nemali žiaden právny vzťah, ktorý by mohol mať verejný charakter, obžalovaný poškodeného v jeho trestnej veci nezastupoval/, pričom túto nezákonnosť /teda jeho získanie/ nie je možné odstrániť ani na hlavnom pojednávaní.
V tejto súvislosti je tiež potrebné zdôrazniť, že za dôkaz, ktorý bol získaný nezákonným spôsobom, sa považuje nielen dôkaz, pri ktorom bola nezákonnosť spôsobená, ale aj každý dôkaz získaný na základe takéhoto dôkazu. Nezákonnosťou sú teda postihnuté aj všetky ďalšie dôkazy, ktoré s nezákonným dôkazom súvisia. Keďže v danom prípade boli CD nosiče získané nezákonne, teda tento dôkaz je postihnutý absolútnou neúčinnosťou, súd z konania vylúčil aj ďalšie s uvedeným nezákonným dôkazom súvisiace dôkazy /prepis záznamu rozhovoru z CD nosičov, znalecký posudok, ktorým bola skúmaná autenticita nahrávky a identifikácia osôb rozhovoru, znalecký posudok analyzujúci nahrávku predmetného rozhovoru predložený obžalovaným/ a tieto nevykonal.
Ku dôvodom, pre ktoré súd vyhodnotil 2 ks CD nosičov ako dôkaz nezákonný a preto nepoužiteľný v konaní pred súdom, súd ďalej uvádza nasledovné:
V trestnom konaní z dôvodu zabezpečenia jeho zákonnosti /aby bolo ako celok spravodlivé/ je potrebné, aby ku získaniu dôkazu došlo v súlade so zákonom, teda a contrario, akákoľvek informácia získaná nezákonným spôsobom, nesmie byť považovaná za dôkaz. Žiaden súd nemôže bez ujmy na náležitom výkone spravodlivosti a to aj za situácie, keď utrpí materiálna pravda, „prirodzené právo“, /ako tomu v posudzovanom prípade podľa názoru súdu nepochybne je/ opierať svoj názor, o to viac o záver o vine obžalovaného o dôkaz, ktorý bol nielenže získaný nečestnými prostriedkami, ale predovšetkým nezákonne. Ak by tak súd urobil, súdne konanie by nemohlo byť spravodlivé. Akceptovanie nezákonného dôkazu stavia do výhodnejšej pozície stranu, ktorá nerešpektuje a porušuje procesné ustanovenia. Podľa názoru súdu typickým príkladom nezákonného dôkazu je práve zvukový záznam na diktafón vyhotovený bez súhlasu nahrávaného. Samotný vznik takéhoto dôkazu je za daných okolností neopomenuteľne zaťažený porušením osobnostných práv dotknutej osoby, chránených na úrovni zákonných noriem /napr. Občiansky zákonník/, ako aj Ústavy SR a medzinárodných dohovorov /Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej len Dohovor)/. Vykonanie nezákonného dôkazu, jeho riadne hodnotenie v procesnom štádiu dokazovania a na jeho základe vyvodzovanie záverov relevantných pre rozhodnutie súdu nie je v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky, a to predovšetkým s čl. 2 ods. 2 a čl. 144 ods. 1 Ústavy SR. Súd zastáva názor, že dôkaz, ktorý bol vyhotovený alebo získaný v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi /poškodený M.B. rozhovor osobnej povahy s obžalovaným nahral bez jeho vedomia/ a ktorého vyhotovením alebo získaním došlo k porušeniu práv inej fyzickej osoby /v tomto prípade práva na súkromie obžalovaného/, je dôkazom nezákonným a takýto dôkaz nie je možné nevykonať. Je predsa absolútne neprípustné preukazovať skutočnosti dôkazom vyhotoveným v rozpore s ústavnými právami na ochranu súkromia. Opačný postup by mal za následok to, že podozrenie z nezákonného konania by sa preukazovalo aj dôkazmi získanými z iného nezákonného konania. Ak má byť trestné konanie jednou zo záruk zákonnosti, ktorá slúži k upevňovaniu a rozvíjaniu právneho štátu, nie je možné pripustiť / a to aj keď tým utrpí materiálna pravda/, aby súd iba z dôvodu záujmu spoločnosti na odhaľovaní podozrenia z trestnej činnosti ospravedlňoval iné protiprávne konanie, ktorým došlo k porušeniu iných práv iných osôb /navyše keď zákon dostatočne jednoznačne definuje, čo dôkazom byť môže, a nepripúšťa žiadnu alternatívu ani nepredkladá podmienky, napr. porovnávanie záujmov, za ktorých uvedená definícia platiť nemusí/. Upustenie od zásady zákonnosti dôkazov by mohlo viesť k porušovaniu ustanovení o zadovažovaní a vykonávaní dôkazov zo strany nielen polície ale aj fyzických osôb /keďže často dochádza práve k snahe konvalidovať nezákonnosť postupu pri získaní dôkazu fyzickou osobou práve formálnym vydaním potvrdenia o vydaní veci políciou/ a tým k odňatiu ochrany občana pred štátnou mocou. Samotný záujem získať informácie, použiteľné potenciálne neskôr v trestnom konaní ako dôkaz (obvykle práve proti osobe, ktorej hlasový prejav je utajeným spôsobom nahrávaný), navyše nie je dostatočným záujmom odôvodňujúcim porušenie práva na súkromie. A keďže v danom konkrétnom prípade postupom poškodeného M.B. pri získaní nahrávky sa o porušenie práva na súkromie nepochybne jedná, znamenal by opačný prístup súdu ako odmietnutie takéhoto dôkazu ako nezákonného, faktickú konvalidáciu nezákonnosti realizovanú v súkromnej sfére. Preto potreba získať určitý dôkaz o potenciálnej trestnej činnosti zo strany pošk. M.B. /navyše v čase, kedy kontaktovaniu polície nič nebránilo/ nie je spôsobilým dôvodom pre ospravedlnenie zásahu do osobnostných práv obžalovaného. Z týchto dôvodov je preto tiež argumentácia prokuratúry, že predmetný dôkaz je zákonný, nakoľko nebol zabezpečený orgánmi činnými v trestnom konaní a preto nie je možné požadovať splnenie zákonom stanovených podmienok na jeho zabezpečenie, absolútne neprijateľná, keďže nijako nevysvetľuje, prečo by fyzická osoba pri získavaní dôkazu nemusela rešpektovať zákon. Súd v súvislosti s otázkou pripustenia nezákonného dôkazu tiež zásadne odmieta niektoré teoretické úvahy smerujúce ku kompromisným rozhodnutiam, ktoré vychádzajú zo záverov, že pokiaľ nelegálnosť dôkazu spočíva v porušení základných práv menšej závažnosti, môže prevládnuť zásada materiálnej pravdy. Podľa názoru súdu takéto úvahy nemajú oporu v zákone a predstavujú neprípustné účelové rozširovanie výkladu definície pojmu zákonného dôkazu v zmysle ustanovenia § 119 ods. 2 Tr. por.
Súd vo vzťahu k použitiu takto získaného dôkazu v konaní pred súdom sa zásadne nestotožňuje so závermi uvedenými v rozhodnutí Krajského súdu Žilina, sp. zn. 1To/42/2010 zo dňa 22.04.2010 /venujúceho sa problematike zákonnosti dôkazu v inej trestnej veci/, ktorý niektoré slovenské súdy aplikujú a nepovažuje za správny argument vyslovený v odôvodnení predmetného uznesenia, že hlavným účelom čl. 8 Dohovoru je ochrana jednotlivca proti svojvoľným zásahom zo strany orgánov verejnej moci. Takáto interpretácia podľa názoru súdu iba bezdôvodne zužuje podstatu predmetného článku, ktorý sa primárne všeobecne týka ochrany súkromného a rodinného života, obydlia a korešpondencie jednotlivca bez ohľadu na to, kto /osoba/ alebo čo /orgány verejne moci/ na tieto práva útočí, preto bola zrejme aj legislatívne zaradená do prvého odseku uvedeného článku. Opačný výklad by a priori zbavoval súkromné osoby neoprávnene zasahujúce do týchto práv povinnosti rešpektovať zákon poukazovaním na „vyšší záujem“ odhaľovania trestnej činnosti.
Tiež zásadne nemožno súhlasiť s názorom uvedenom v predmetnom uznesení, že dôležitým pre posudzovania zákonnosti dôkazu je zistenie, či záujem na ochranu súkromia obžalovaného je väčší ako záujem na ochranu poškodeného a záujem spoločnosti na spravodlivom postihnutí možného protiprávneho konania obžalovaného. Súd uvedené považuje za účelovú interpretáciu zákona a neprípustne rozširujúci výklad odkazom na uprednostňovanie záujmu na zistení materiálnej pravdy „za každú cenu“ pred záujmom na ochrane iných práv. Argumentácia Krajského súdu v Žiline sa tak neopiera o ustanovenie § 119 ods. 2 Tr. por. ale iba o „súdom želaný stav“. Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že Krajský súd v Žiline tu nepochybne vychádza z ustálenej judikatúry českých súdov, ktorú však vzhľadom na odlišnosť slovenskej právnej úpravy nie je možné použiť. Ustanovenie § 119 ods. 2 Tr. por. totiž jednoznačne a bez výnimky stanovuje, že za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona, pričom následne demonštratívne vymenúva dôkazné prostriedky. Naproti tomu § 89 ods. 2 zák. č. 141/1961 Sb. O trestním řízení soudním /Tresní řád/ platný v súčasnosti v Českej republike ustanovuje, že za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť k objasneniu veci a následne demonštratívne vymenúva dôkazné prostriedky. Z logicko-gramatického výkladu predmetného ustanovenia je teda zrejmé, že česká právna úprava dôkazu v trestnom konaní poskytuje širší výklad toho, čo v trestnom konaní môže byť ako dôkaz použité, pričom sa /tak ako je tomu pri ustanovení § 119 ods. 2 Tr. por. platného v Slovenskej republike/ neobmedzuje iba na tie dôkazy, ktoré boli získané z dôkazných prostriedkov podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona. Slovenská právna úprava tak zužuje možnosť použitia aj dôkazov, ktoré boli získané inak ako z prostriedkov vymenovaných v Trestnom poriadku alebo iného osobitného zákona. Preto súd nepovažuje za správny názor, že je možné aj v podmienkach slovenskej právnej úpravy pri zvažovaní možnosti použitia takéhoto dôkazu v konaní pred súdom porovnávať kolidujúce právne záujmy, teda na jednej strane verejný záujem na odhalení závažnej trestnej činnosti a na strane druhej záujem na ochrane privátnej sféry. Bez ohľadu na uvedené nesprávnosť takejto interpretácie podľa názoru súdu podporuje aj skutočnosť, že logicky nemožno argumentovať záujmom na preukázaní závažného protiprávneho konania v čase, kedy sa samotný trestný čin ešte nepodarilo preukázať a s ohľadom na ústavnú zásadu prezumpcie neviny sa teda o základ zdôvodnenia prípustnosti získania takéhoto dôkazu nemožno oprieť. Potom by sa muselo argumentovať záujmom všeobecným, čo je neprípustné rozširovanie v zákone jasne definovaných podmienok. Opačná situácia by znamenala absolútnu nepredvídateľnosť práva, ktorá by pri veľmi špecifických podmienkach slovenského kultúrneho prostredia, kde je „každý každému vlkom“, nepochybne viedla k preventívnemu zadovažovaniu „dôkazov“ akýmkoľvek aj protiprávnym spôsobom, čo by viedlo k právnej neistote, či takéto získanie dôkazu a jeho použitie neskôr „obstojí“. Súd však zároveň zastáva názor, že aj v prípade „rozširujúcej“ právnej úprave platnej v Českej republike ani verejný záujem na nájdení materiálnej pravdy nemôže konvalidovať protiprávnosť konania, ktorým je od počiatku nezákonne získaný dôkaz poznačený. Opačný postup by znamenal návrat ku stredovekej zásade „účel svätí prostriedky“. Napriek určitej skepse súdu vo vzťahu k morálnemu napredovaniu súčasnej spoločnosti súd verí, že návrat k tejto forme „dokazovania“ je už prekonaný. Preto súd zastáva názor, že porovnávanie kolidujúcich záujmov pri hodnotení zákonnosti a možnosti použitia dôkazu v konaní pred súdom je nielenže v podmienkach súčasnej slovenskej trestnej právnej úpravy vylúčené ale malo by byť aj de lege ferenda odmietnuté.
Podstatu filozofie vyššie uvedených právnych záverov vyjadruje citát: „ Je potrebné dôsledne čeliť pokusom o nenápadnú demontáž základných práv a slobôd, aj keď len cestou postupnej erózie niektorých čiastkových princípov, na ktorých tieto práva a slobody spočívajú“ /Herceg/.
Súd sa na záver na hlavnom pojednávaní oboznámil s relevantnými listinnými dôkazmi a to:
- 2 ks CD nosičov predložených poškodeným M.B.,
- obžaloba Okresnej prokuratúry Nové Zámky sp. zn. Pv 430/00, rozsudok Okresného súdu Nové Zámky sp. zn. 2T 24/2004, uznesenie Krajského súdu Nitra sp. zn. 1To 48/2006, vydané v trestnej veci obžalovaného M.B.,
- 18 ks poštových peňažných poukazov v celkovej výške 17.750.- Sk, ktorými bola uhradená časť škody spôsobená poškodeným v trestnej veci obžalovaného M.B. vedenej na Krajskom súde Nitra, sp. zn. 1To 48/2006,
- odpis z register trestov pošk. M.B., z ktorého vyplýva, že menovaný bol doposiaľ sedem krát súdne trestaný,
- výpisy k uskutočnenej telekomunikačnej prevádzky deklarujúce telefonickú komunikáciu v rozhodnom čase medzi obžalovaným JUDr. M.F. a poškodeným M.B., svedkom JUDr. Š.H. a svedkom JUDr. T.D. a telefonickú komunikáciu medzi obžalovaným a svedkom JUDr. T.D.
Na základe takto vykonaného dokazovania súd hodnotiac produkované dôkazy podľa svojho vnútorného presvedčenia založeného na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu jednotlivo, ako aj v ich súhrne a vzájomnej súvislosti v zmysle § 2 ods. 12 Tr. por., dospel k nasledovným skutkovým a právnym záverom:
Súd je nútený konštatovať, že v prípravnom konaní boli produkované dôkazy /výpoveď poškodeného svedka M.B./, ktoré nepochybne odôvodňovali postavenie obvineného JUDr. M.F. pred súd, keďže však v zmysle § 278 ods. 2 Tr. por. súd môže pri svojom rozhodnutí prihliadať len na skutočnosti, ktoré boli prebraté na hlavnom pojednávaní, a opierať sa o dôkazy, ktoré boli na hlavnom pojednávaní vykonané, pričom pri ich vykonaní musí dôsledne rešpektovať ustanovenia Trestného poriadku, súd dospel k záveru /napriek tomu, že v danom prípade tým mohla utrpieť materiálna pravda/, že na hlavnom pojednávaní nebol produkovaný ani jeden relevantný dôkaz, na podklade ktorého by bolo možné zistiť a preukázať okolnosti priebehu skutkového deja tak, ako ich ustálila obžaloba. Je však potrebné dodať, že k dôkaznej núdzi výrazne prispel práve svedok poškodený M.B. /ktorého oprávnené záujmy ako poškodeného v trestnom konaní sa orgány činné v trestnom konaní a súd primárne snažili chrániť/ a to využitím svojho práva odmietnuť v procesnom postavení svedka vypovedať. Súd teda na hlavnom pojednávaní zistil a mohol bez rozumných pochybností ustáliť v podstate iba to, že proti poškodenému M.B. bolo v roku 2007 vedené trestné stíhanie, v ktorej trestnej veci ho ex offo zastupovala obhajkyňa Mgr. H.F., manželka obžalovaného JUDr. M.F. Menovaný, napriek tomu, že poškodeného M.B. v tom čase nezastupoval, komunikoval s ním o jeho trestnej veci a o potrebe náhrady škody, ktorá bola poškodeným v trestnej veci obžalovaného M.B. spôsobená. Poškodený M.B. odovzdal svojej obhajkyni sumu 20.000.- Sk, ktorá uvedené finančné prostriedky pomerne zaslala poškodeným ako časť náhrady spôsobenej škody. Následne na naliehanie poškodeného M.B. obžalovaný JUDr. M.F. finančné prostriedky vo výške 20.000.- Sk vrátil poškodenému M.B.. V uvedenom období spolu telefonicky komunikovali obžalovaný s poškodeným, obžalovaný so svojim priateľom JUDr. T.D. a JUDr. T.D. so svojim bývalým spolužiakom JUDr. H., ktorý bol v tom čase predsedom senátu Krajského súdu v N., prejednávajúceho trestnú kauzu obžalovaného M.B.
Na podklade takto ustáleného skutkového stavu, vyplývajúceho z dôkazov produkovaných na hlavnom pojednávaní, z ktorého bez ďalšieho žiadne skutočnosti nenasvedčovali tomu, že malo dôjsť u obžalovaného ku konaniu uvedenom v skutkovej vete výrokovej časti obžaloby, súd nemohol konštatovať iné skutočnosti ako záver, že nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý je obžalovaný stíhaný a preto obžalovaného spod obžaloby podľa § 285 písm. a) Tr. por. v celom rozsahu oslobodil.
P o u č e n i e: Proti tomuto rozsudku je možné podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho vyhlásenia prostredníctvom Okresného súdu Pezinok na Krajský súd v Bratislave.
Okresný súd Pezinok
v Pezinku, dňa 08.10.2012
JUDr. David L i n d t n e r
predseda senátu
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.