Právne vety:
I. Pri prečine nebezpečného vyhrážania podľa § 360 Tr. zák. je nevyhnutné posudzovať všetky okolnosti konkrétneho prípadu, spoločné správanie páchateľa a obete pred spáchaním a po spáchaní činu nevynímajúc. Na vyvodenie trestnej zodpovednosti za predmetný prečin sa obligatórne nevyžaduje reálne fyzické spôsobenie ujmy tam predpokladanej, avšak musí ísť o vyhrážky alebo iné konanie takej intenzity a „kvality“, že dôvodne vzbudzujú obavu o život (zdravie) iného, pretože reálne hrozí, že dôjde bezprostredne k ich uskutočneniu. Rovnako okolnosť, že poškodená osoba dobrovoľne bez náležitého dôvodu vyhľadáva osobu, v prítomnosti ktorej má pociťovať obavu o svoj život a zdravie, tiež nemôže ostať bez povšimnutia pri hodnotení dôvodnosti danej obavy.
II. Podstata skutku najmä pri činoch násilného charakteru by mala byť tvorená predovšetkým monológovou časťou výsluchu poškodenej osoby v zmysle § 132 ods. 1 Tr. por. (za predpokladu, že iné dôkazy dostupné nie sú). Doplňujúce otázky zo strany osoby vykonávajúcej výsluch v zmysle § 132 ods. 2 Tr. por. by nemali túto činnosť nahrádzať (napr. položením otázky, či mala obeť obavu o svoj život, či sa jej útočník vyhrážal zabitím a pod.). Pokiaľ sú však otázky na doplnenie a spresnenie výpovede položené, mali by byť položené v abstraktnej rovine tak, aby v nich nebola obsiahnutá podstata odpovede (tzv. sugestívne otázky), keďže tieto v zmysle § 132 ods. 2 Tr. por. prípustné nie sú.
U Z N E S E N I E
Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava III vo veci obvineného Bc. A. K. stíhaného pre podozrenie zo spáchania prečinu nebezpečného vyhrážania podľa § 360 ods. 1 Trestného zákona, o sťažnosti obvineného podanej proti uzneseniu o vznesení obvinenia zo dňa 20.09.2012 pod ČVS: ORP-.., takto
rozhodol:
Podľa § 194 ods. 1 písm. a) Trestného poriadku
zrušujem
sťažnosťou napadnuté uznesenie povereného príslušníka Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III, Obvodné oddelenie PZ Bratislava .... zo dňa ...., pod ČVS:..., ktorým bolo v zmysle § 206 ods. 1 Trestného poriadku vznesené obvinenie Bc. A. K., nar. v N., trvale bytom B., pre podozrenie zo spáchania prečinu nebezpečného vyhrážania podľa § 360 ods. 1 Trestného zákona
a
podľa § 214 ods. 1 Trestného poriadku postupujem vec trestného stíhania vedeného na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave III, Obvodné oddelenie PZ, Bratislava.... pod ČVS: ORP......., ktoré bolo začaté uznesením zo dňa .. pre podozrenie zo spáchania prečinu nebezpečného vyhrážania podľa § 360 ods. 1 Trestného zákona na tom skutkom základe, že
v čase okolo 08.35 h dňa 20.09.2012 v B. na O. ul. č. 1 na dvore obytného domu fyzicky napadol poškodenú L. V., nar. .., a to tak, že jej začal nadávať a vyhrážať sa jej, že ju zabije, potom poškodenú hodil do kríkov a následne ju niekoľkokrát hodil o rozostavanú betónovú terasu, pričom poškodenú udrel rukou niekoľkokrát do oblasti tváre, čím týmto svojím konaním vzbudil u poškodenej L. V. dôvodnú obavu o jej život a zdravie, pričom jej spôsobil povrchové zranenia – škrabance a modriny, ktoré si nevyžiadali lekárske ošetrenie,
Obvodnému úradu Bratislava, odboru všeobecnej vnútornej správy, na prejedanie priestupku, pretože výsledky skráteného vyšetrovania preukazujú, že nejde o trestný čin, ale ide o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom.
O d ô v o d n e n i e:
Dňa 20.09.2012 vydal poverený príslušník Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III, Obvodné oddelenie PZ, Bratislava.... pod ČVS: ORP..., uznesenie, ktorým podľa § 199 ods. 1 Trestného poriadku (ďalej len „Tr. por.“) začal trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania prečinu nebezpečného vyhrážania podľa § 360 ods. 1 Trestného zákona na skutkovom základe uvedenom vo výrokovej časti tohto rozhodnutia a toho istého dňa zároveň aj v zmysle § 206 ods. 1 Tr. por. vzniesol pre podozrenie zo spáchania vyššie uvedeného prečinu Bc. A. K., nar. .. v N., trvale bytom B. (ďalej len „obvinený“) obvinenie.
Uznesenie o vznesení obvinenia prevzal obvinený osobne pri svojom výsluchu dňa 24.09.2012, pričom ústne do zápisnice o svojom výsluchu podal proti nemu sťažnosť, ktorú bližšie odôvodnil v rámci vykonaného výsluchu.
Zo zápisnice o výsluchu obvineného vyplýva, že obvinený sa skutku, pre podozrenie z ktorého je stíhaný, nedopustil, nakoľko v inkriminovaný deň (20.09.2012) prišla za ním poškodená za účelom pôžičky peňazí na nákup drog, ktoré jej však odmietol poskytnúť. Následne došlo medzi ním a poškodenou ku hádke, ktorá sa ukončila tým, že ju sotil do kríkov. Zároveň poprel skutočnosť, že by sa poškodenej akýmkoľvek spôsobom vyhrážal, nakoľko už v čase návštevy boli rozídení. Bližšie skutočnosti opísané v uznesení o vznesení obvinenia (fyzické ataky na poškodenú, vyhrážky a pod.) obvinený poprel a odmietol.
Po zistení splnenia formálnych podmienok na rozhodovanie o predmete sťažnosti, teda, že sťažnosť bola podaná včas, oprávnenou osobou a proti uzneseniu, proti ktorému je sťažnosť prípustná, som v súlade s § 192 ods. 1 písm. a), písm. b) Tr. por. preskúmal správnosť výroku sťažnosťou napadnutého uznesenia a konanie predchádzajúce tomuto výroku, pričom som dospel k záveru, že sťažnosť je dôvodná.
Podľa § 2 ods. 10 Tr. por. orgány činné v trestnom konaní postupujú tak, aby bol zistený skutkový stav veci, o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na ich rozhodnutie.
Podľa § 2 ods. 12 Tr. por. orgány činné v trestnom konaní a súd hodnotia dôkazy získané zákonným spôsobom podľa svojho vnútorného presvedčenia založeného na starostlivom uvážení všetkých okolností prípadu jednotlivo i v ich súhrne nezávisle od toho, či ich obstaral súd, orgány činné v trestnom konaní alebo niektorá zo strán.
Podľa § 206 ods. 1 Tr. por. ak je na podklade trestného oznámenia alebo zistených skutočností po začatí trestného stíhania dostatočne odôvodnený záver, že trestný čin spáchala určitá osoba, policajt bez meškania vydá uznesenie o vznesení obvinenia, ktoré ihneď oznámi obvinenému a doručí najneskôr do 48 hodín prokurátorovi a ak je obvineným sudca, súdny exekútor, notár, znalec, tlmočník alebo prekladateľ, aj ministrovi spravodlivosti, a ak je obvineným advokát, aj Slovenskej advokátskej komore; o tomto úkone upovedomí bez meškania oznamovateľa a poškodeného. Ak bolo uznesenie o vznesení obvinenia oznámené jeho vyhlásením, je policajt povinný vydať obvinenému rovnopis tohto uznesenia bez meškania.
Základnými materiálnymi podmienkami na vydanie uznesenia o vznesení obvinenia je kumulatívna existencia skutočností, že stíhaný skutok sa stal a že tento vykazuje všetky znaky určitého trestného činu. Ďalej ako vyplýva z posledne citovaného ustanovenia na vydanie uznesenia o vznesení obvinenia voči konkrétnej osobe je rovnako nevyhnutné, aby reálne (skutočne) existoval dostatočne odôvodnený záver, že skutok spáchala práve táto osoba. To znamená, že prijatie tohto záveru musí byť podložené zákonne vykonanými dôkazmi, ktoré vo svojom súhrne s vyššou mierou pravdepodobnosti odôvodňujú konštatovanie, že skutok spáchala určitá osoba. V opačnom prípade nemožno hovoriť o stíhaní osoby zo zákonných dôvodov a zákonným spôsobom, tak ako to predpokladá ust. § 2 ods. 1 Tr. por. a čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ľudských právach a základných slobodách.
Po zhodnotení dosiaľ vykonaného dokazovania však naplnenie vyššie uvedeného nemožno konštatovať, nakoľko v tejto etape konania neexistuje jednak rozumný záver o skutočnom priebehu skutkového deja, ktorý je zachytený v skutkovej vete sťažnosťou napadnutého uznesenia, a čo je však závažnejšie, právna kvalifikácia stíhaného skutku nie je v súlade s Trestným zákonom. Prv uvedenú skutočnosť je možné odstrániť vykonaním ďalšieho dokazovania, avšak druhú skutočnosť (právnu kvalifikáciu skutku) nie je možné v rámci vykonaného dokazovania zvrátiť resp. meniť bez narušenia totožnosti skutku.
Pre úplnosť k veci uvádzam, že predmetom trestného konania nie je pomenovanie trestného činu s jeho zákonným označením, ale konkrétny skutok páchateľa významný z hľadiska trestného práva hmotného, t.j. taký skutok, ktorý vykazuje znaky skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu alebo trestných činov v prípade ich jednočinného (viacčinného) súbehu. To znamená, že predmetom nastolenej veci je skutok zo dňa 20.09.2012, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie. Za súčasného rešpektovania jeho totožnosti nemožno tento skutkovo modifikovať (upravovať) na trestný čin inej povahy resp. iného charakteru.
V súlade so zásadou uvedenou v ust. § 2 ods. 12 Tr. por. som na účely dôvodnosti postupu v zmysle § 206 ods. 1 Tr. por. vyhodnotil všetky dosiaľ vykonané dôkazy jednotlivo a aj v ich súhrne, pričom som dospel k záveru, že vyprodukované dôkazy nasvedčujú záveru, že došlo k incidentu medzi obvineným a poškodenou, avšak za akých bližších okolností a s akým konkrétnym priebehom ostalo naďalej rozporuplné.
Konkrétne poukazujem na zápisnicu o výsluchu poškodenej zo dňa 20.09.2012, do ktorej uviedla, že išla dňa 20.09.2012 za svojím bývalým priateľom (obvineným), aby sa s ním rozišla, pričom tento sa po oznámení tejto skutočnosti správal voči nej agresívne, čo vyvrcholilo jeho opakovanými fyzickými útokmi na jej osobu. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že poškodená v rámci monológovej časti svojho výsluchu samostatne neuviedla žiadnu okolnosť ohľadom vyhrážok obvineného zabitím. Rovnako samostatne neuviedla, že by sa obvineného bála resp. mala z neho strach (obavu o život). Na tieto skutočnosti odpovedala až po položení otázky policajtom vykonávajúcim predmetný výsluch (str. č. 5 zápisnice). Takto formulované otázky príslušníkom PZ vykonávajúcim výsluch možno hodnotiť minimálne ako sugestívne v zmysle § 132 ods. 2 Tr. por., ktoré sú pri výsluchu neprípustné. Ďalej poukazujem na výpoveď svedkyne K. L. zo dňa 20.09.2012, ktorá rovnako do zápisnice neuviedla, že by sa obvinený poškodenej akokoľvek slovne vyhrážal (najmä zabitím), pričom uviedla, že bola prítomná pri celom incidente.
Po dôkladnom preskúmaní vyššie uvedených výpovedí (poškodenej a svedkyne L.), hoci tieto boli vykonané pár hodín po skutku, sú v podstatných okolnostiach značne odlišné, miestami až rozporné. Rozpory vo výpovediach možno badať v podstate vo všetkých okolnostiach priebehu predmetného skutkového deja (s kým na miesto prišli, kto sa tam ešte nachádzal, priebeh rozhovoru medzi obvineným a poškodenou, samotný útok obvineného atď.). Konkrétne, poškodená vôbec neuviedla, že by ju obvinený aj udrel päsťou (alebo rukou vôbec) a kopol, a že by jej hodil telefón do kríkov a pod. Naproti tomu, v niektorých okolnostiach korešponduje výpoveď obvineného s výpoveďou poškodenej a výpoveďou menovanej svedkyne (napr. ohľadom tehotenstva, sotenia do kríkov, pohybu ďalších osôb na danom mieste a pod.).
V neposlednom rade z vyšetrovacieho spisu nie je dostatočne zrejmé, prečo sa poškodená vôbec dobrovoľne vybrala za obvineným, keďže sa aj ona aj svedkyňa L. o obvinenom tesne po skutku vo svojich výsluchoch vyjadrovali ako o bývalom priateľovi poškodenej, čo v konečnom dôsledku potvrdil aj samotný obvinený. Rovnako okolnosť, že poškodená dobrovoľne bez náležitého dôvodu vyhľadáva osobou, v prítomnosti ktorej má obavu o svoj život, tiež nemôže ostať bez povšimnutia pri hodnotení dôvodnosti tejto obavy.
Nad rámec hodnotenia skutkového stavu je v danom prípade potrebné poukázať aj na právne posúdenie stíhaného protiprávneho konania obvineného, nakoľko aj tento priznal, že v rámci posudzovaného incidentu došlo z jeho strany minimálne k úmyselnému soteniu poškodenej.
Podľa § 360 ods. 1 Trestného zákona kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
Objektívna stránka tohto trestného činu spočíva vo vyhrážkach páchateľa inej osobe smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou, a to takým spôsobom, že to u takejto osoby môže vzbudiť dôvodnú obavu z ich uskutočnenia. Pri danom prečine vždy treba brať do úvahy okolnosti konkrétneho prípadu, spoločné správanie páchateľa a obete pred spáchaním a po spáchaní činu nevynímajúc. Prihliadať je potrebné aj na to, ako subjektívne pociťuje ujmu ten, voči ktorému vyhrážka smeruje. Na vyvodenie trestnej zodpovednosti za predmetný prečin sa obligatórne nevyžaduje reálne fyzické spôsobenie ujmy, avšak musí ísť o vyhrážky alebo iné konanie takej intenzity a „kvality“, že dôvodne vzbudzujú obavu o život (zdravie) iného, pretože reálne hrozí, že dôjde bezprostredne k ich uskutočneniu. V tejto súvislosti je preto potrebné, aby bolo vyhrážanie starostlivo hodnotené, pretože toto je potrebné dôsledne odlišovať od prejavov, pri ktorých síce boli použité „silné slová“, ale tieto neboli postavené na reálnych základoch, a teda neboli spôsobilé vzbudiť u inej osobe dôvodnú obavu o jej život.
Zo správania obvineného však nemožno naplnenie vyššie uvedeného konštatovať, nakoľko táto skutočnosť výslovne nevyplynula ani z výpovede poškodenej (tieto uviedla, až na základe neprípustnej otázky príslušníka PZ) a rovnako tieto nepotvrdila ani svedkyňa L. Aj v prípade akceptácie vyjadrenia poškodenej, že v prítomnosti obvineného pociťuje z jeho správania obavu o svoj život a zdravie, je potrebné uviesť, že túto skutočnosť v podstate negovala svojím správaním samotná poškodená, keď sama dobrovoľne vyhľadala obvineného (hoci spolu už dlhšie nebývali) v inkriminovaný deň za účelom, ktorý je naďalej rozporný.
Zároveň z úradného záznamu povereného príslušníka zo dňa 24.09.2012 vyplýva, že poškodená upustila od návštevy lekára za účelom vykonania lekárskej prehliadky pre potreby trestného konania, nakoľko „nechce robiť problémy obvinenému A. K.“. V neposlednom rade aj z hodnotenia osoby obvineného vyplýva, že tento nebol nikdy v minulosti „riešený“ pre násilnú činnosť, či už trestne alebo správne.
S prihliadnutím na vyššie uvedené skutočnosti som preto vyhodnotil v kontexte ust. § 2 ods. 12 Tr. por. tvrdenie poškodenej ohľadom obavy o jej život a zdravie ako tendenčné a skutkovo nepodložené. To znamená, že stíhané konanie obvineného nemožno v tomto smere hodnotiť ako prečin nebezpečného vyhrážania podľa § 360 ods. 1 Tr. zák., a to pre absenciu naplnenia objektívnej stránky predmetného prečinu. Z okolností posudzovaného prípadu možno zároveň konštatovať, že konanie obvineného nenapĺňa ani skutkovú podstatu žiadneho iného trestného činu upraveného v osobitnej časti Trestného zákona.
Podľa § 49 1 písm. d) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov priestupku proti občianskemu spolunažívaniu sa dopustí ten, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním.
Podľa § 214 ods. 1 Trestného poriadku prokurátor alebo policajt postúpi vec inému orgánu, ak výsledky vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania preukazujú, že nejde o trestný čin, ale ide o skutok, ktorý by mohol byť priestupkom alebo iným správnym deliktom alebo by mohol byť prejednaný v disciplinárnom konaní.
Vyššie citovaným ustanovením sa upravuje postup, ak výsledky vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania preukazujú, že nejde o trestný čin, ale ide o skutok, ktorý by mohol príslušný orgán posúdiť ako priestupok, iný správny delikt, alebo by mohol byť prejednaný v disciplinárnom konaní. V prípade, ak teda orgán činný v trestnom konaní dospeje k záveru (a to aj po začatí trestného stíhania), že posudzovaný skutok nevykazuje zákonné znaky žiadneho trestného činu, avšak tento by mohol mať znaky priestupku, je daná jeho povinnosť postúpiť vec príslušnému správnemu orgánu. V prípade, ak orgán činný v trestnom konaní teda dospeje k záveru (aj po začatí trestného stíhania), že posudzovaný skutok nevykazuje zákonné znaky žiadneho trestného činu, avšak tento by mohol mať znaky správneho deliktu, je daná jeho povinnosť postúpiť vec príslušnému správnemu orgánu. V tejto súvislosti preto platí záver, že na prijatie uznesenia o postúpení veci je potrebné vylúčiť akúkoľvek pochybnosť o skutočnosti, že skutok nesie znaky trestného činu. Tomuto konštatovaniu však zodpovedá požiadavka, že skutok by mohol byť prejednaný ako priestupok, v opačnom prípade by bolo nevyhnutné postupovať v zmysle § 215 ods. 1 písm. b) Tr. por.
Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti som preto rozhodol tak, ako je uvedené v enunciáte tohto uznesenia.
P o u č e n i e : Proti tomuto uzneseniu v časti vo výroku o postúpení veci podľa § 214 ods. 1 Tr. por. je prípustná sťažnosť, ktorú je možné podať v lehote troch dní od dňa doručenia tohto uznesenia na tunajšiu prokuratúru. Sťažnosť má odkladný účinok. Vo zvyšnej časti výroku nie je sťažnosť prípustná
JUDr. Ondrej Repa
prokurátor
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.