Úvodný komentár k nálezu ústavného súdu (autor komentáru JUDr. Peter Šamko)
V nižšie zverejnenom náleze Ústavný súd SR pripomína, že podľa § 71
ods. 1 Tr. por. nestačí na vzatie obvineného do väzby (a to sa týka akéhokoľvek
rozhodovania o väzbe, teda aj rozhodovania o predĺžení lehoty trvania
väzby v prípravnom konaní) len existencia dôvodu väzby spoločne
s existenciou uznesenia o vznesení obvinenia, ale je nevyhnutné
dôsledne posudzovať aj tzv. materiálne dôvody väzby, v zmysle ktorých musí
súd hodnotiť aj to, či zistené skutočnosti (doposiaľ vykonané dôkazy)
nasvedčujú tomu, že
a) sa stal skutok, pre ktorý bolo vznesené obvinenie
b) že skutok vykazuje všetky znaky trestného činu a že
c) existuje dôvodné podozrenie, že skutok spáchal obvinený.
Zákonná požiadavka skúmania tzv. materiálnych dôvodov väzby vyplýva z návetia ustanovenia § 71 ods. 1 Tr. por. a predstavuje zákonnú podmienku pre vzatie obvineného do väzby, respektíve pre ďalšie trvanie väzby obvineného. Ak napríklad vykonané dokazovanie nepotvrdzuje, že sa stal skutok uvedený v uznesení o vznesení obvinenia, respektíve, že ho spáchal obvinený, je nutné skonštatovať nenaplnenie tejto väzobnej podmienky, čo má za následok nevzatie obvineného do väzby, prípadne prepustenie obvineného z väzby na slobodu (ak už vo väzbe je).
Tzv. materiálna podmienka trvania väzby je podstatná aj z toho dôvodu, že bráni tomu, aby súd vychádzal len formálne z uznesenia o vznesení obvinenia, nakoľko súd musí zisťovať a hodnotiť najmä dôkazy, ktoré k vzneseniu obvinenia viedli. Práve z vykonaného dokazovania musí preto vyplynúť dôvodné podozrenie, že sa stal skutok uvedený v uznesení o vznesení obvinenia, že má znaky konkrétneho trestného činu a že sa možno celkom dôvodne domnievať, že skutok spáchal obvinený.
V tomto smere je nutné zdôrazniť, že podstatná je aj právna kvalifikácia skutku, ktorý sa obvinenému kladie za vinu, t. j. aký trestný čin polícia (či prokuratúra) v skutku vidí, pričom znaky tohto trestného činu musia taktiež vyplývať z vykonaného dokazovania. Toto skúmanie dôkazov zo strany súdu, ktoré sa týka posudzovania dôvodnosti vznesenia obvinenia je dôležité aj z dôvodu, že by malo brániť tzv. účelovému „nadkvalifikovaniu“ skutku zo strany polície (alebo povedané inak tzv. úmyselnému zvyšovaniu závažnosti skutku zo strany polície), keď polícia skutok uvedený v uznesení o vznesení obvinenia zámerne posúdi ako prísnejší trestný čin než aký vyplýva z popisu skutku, respektíve než aký vyplýva z vykonaného dokazovania a to z dôvodu, aby napríklad mohlo dôjsť k dlhšiemu trvaniu väzby u obvineného (napríklad pri obzvlášť závažnom zločine je možné dlhšie trvanie väzby ako pri zločine), k vydaniu príkazu na odpočúvanie (ten je možné vydať pri zločine ale nie aj pri prečine), či aby nedošlo k premlčaniu trestného stíhania (závažnejší trestný čin má dlhšie premlčacie doby ako trestný čin menej závažný).
Takéto postupy polície, ktorá niekedy používa metódy tzv. účelového nadkvalifikovania skutku je nutné odmietnuť, pretože takýto postup je v rozpore so zákonom. Právna kvalifikácia skutku musí totiž vyplynúť z vykonaného dokazovania a nie naopak, že najskôr sa umelo určí právna kvalifikácia (t. j. aký trestný čin mal obvinený spáchať) a potom sa tejto právnej kvalifikácii prispôsobuje dokazovanie. Ak následne súd pri svojom rozhodovaní upozorní na podozrenie z tzv. účelového nadkvalifikovania skutku, respektíve z takéhoto konania polície vyvodí následky (napríklad uznanie viny z iného a miernejšieho trestného činu, než je uvedený v uznesení o vznesení obvinenia, prípadne prepustenie obvineného z väzby) je v mediálne známych prípadoch okamžite predmetom kritiky médií a to napriek tomu, že predmetom kritiky by mala byť práve práca polície a využívanie (či skôr zneužívanie) niektorých účelových metód vedenia vyšetrovania (napríklad umelé zvyšovanie právnej kvalifikácie bez toho, aby táto právna kvalifikácia vyplývala z dokazovania). V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť aj to, že súd nie je pomocníkom polície (či prokurátora), ktorého úlohou by malo byť len formálne rozhodovanie o návrhoch polície, či prokuratúry a to v zásade v ich prospech. Súd nie je orgán činný v trestnom konaní a jeho úlohou nie je boj proti kriminalite (tak ako sa to niekedy nesprávne uvádza v médiách). Úlohou súdu pri väzobnom rozhodovaní je dozerať na dodržiavanie zákonnosti zo strany orgánov činných v trestnom konaní a vyvodzovať dôsledky v prípadoch, keď prekročia hranice zákonnosti (takýmto prekročením hraníc zákonnosti je aj „skĺznutie“ orgánov činných v trestnom konaní k stíhaniu konkrétnej osoby „za každú cenu“, teda napríklad aj za cenu použitia metódy obchádzania zákona prostredníctvom umelého zvyšovania závažnosti skutku).
Koncept skúmania materiálnej podmienky väzby upravený v Trestnom poriadku teda vychádza z toho, že podstatným je to, čo vyplýva z dokazovania a nie to, čo je formálne uvedené v uznesení o vznesení obvinenia, pretože uznesenie o vznesení obvinenia nemusí dôsledne odrážať všetky skutočnosti vyplývajúce z vykonaného dokazovania, respektíve niektoré (napríklad tie ktoré svedčia v prospech obvineného) môže cielene ignorovať.
Súd pri väzobnom rozhodovaní by mal preto dôsledne skúmať doposiaľ zadovážené dôkazy a na podklade nich dospieť k záveru, či vznesené obvinenie je aj naďalej dôvodné, teda, či existujú dôkazy, z ktorých sa dajú vyvodiť skutkové okolnosti, ktoré sa kladú obvinenému za vinu ako aj dôsledne posúdiť, či existujú také konkrétne skutočnosti vyplývajúce z vykonaného dokazovania, ktoré opodstatňujú trvanie použitej právnej kvalifikácie (teda to, či je aj naďalej opodstatnené posudzovať skutok, ktorý sa kladie obvinenému za vinu ako trestný čin uvedený v uznesení o vznesení obvinenia).
Pri tomto skúmaní (t. j. pri skúmaní toho aká právna kvalifikácia skutku vyplýva z dokazovania) musí súd skúmať aj tzv. negatívnu podmienku trestnosti, t. j. aj to, či nedošlo plynutím času k premlčaniu trestného stíhania, nakoľko premlčaním trestného stíhania dochádza k zániku trestnosti činu (a tým pádom aj k zastaveniu trestného stíhania a ak je obvinený vo väzbe aj k prepusteniu obvineného z väzby).
Z tohto konceptu vychádzal aj Ústavný súd SR v nižšie zverejnenom náleze, keď vytkol súdom všeobecných súdov, že nedostatočne skúmali námietku obvineného, že ohľadne obvinenia z trestného činu vraždy podľa § 219 ods. 1 Tr. zák. (účinného v čase spáchania skutku) malo dôjsť k premlčaniu trestného stíhania (obvinenie bolo vznesené po 13 rokoch od spáchania skutku, pričom premlčacia doba pri základnej skutkovej podstate je 10 rokov) s tým, že naplnenie znakov kvalifikovanej skutkovej podstaty (§ 219 ods. 2 Tr. zák.) nevyplývalo z vykonaného dokazovania. Nález Ústavného súdu SR možno preto čítať aj tak, že z vykonaného dokazovania vôbec nevyplývalo, že by mal obžalovaný spáchať trestný čin vraždy obzvlášť surovým alebo trýznivým spôsobom, či v úmysle získať majetkový prospech (tak ako to vyžaduje kvalifikovaná skutková podstata trestného činu vraždy, ktorej spáchanie sa kládlo obvinenému za vinu v uznesení o vznesení obvinenia), pričom ústavný súd tu dokonca cituje špecializovaný trestný súd, ktorý vo svojom rozhodnutí tento záver potvrdil, keď uviedol, že presný motív predpokladaného konania obvineného nie je možné v danom štádiu konania ustáliť. Z uvedeného možno preto dôvodne usudzovať na to, že právna kvalifikácia skutku, ktorá bola použitá v uznesení o vznesení obvinenia nevyplývala, vo všetkých svojich znakoch, z dovtedy vykonaného dokazovania.
Ústavný súd SR tu preto skonštatoval podozrenie z tzv. zámerného nadkvalifikovania skutku, keď uviedol, že súdy všeobecných súdov sa „mali vysporiadať s otázkou, či zadokumentované dôkazy racionálne odôvodňovali právnu kvalifikáciu skutku a či posudzovanie skutku podľa kvalifikovanej skutkovej podstaty nebolo vedené len na účely bez primeraných dôvodov zvýšiť závažnosť skutku tak, aby sa na tento skutok nevzťahovalo premlčanie“. Práve vzhľadom na toto podozrenie a na skutočnosť, že sa súdy všeobecných súdov týmto aspektom náležite nevenovali došlo k vysloveniu porušenia základných práv obvineného.
SLOVENSKÁ REPUBLIKA
NÁLEZ
Ústavného súdu Slovenskej
republiky
V mene Slovenskej republiky
III. ÚS 29/2015-68
Ústavný súd Slovenskej republiky
na neverejnom zasadnutí 18. februára 2015 v senáte zloženom z predsedu Ľubomíra
Dobríka a zo sudkýň Jany Baricovej a Ivetty Macejkovej (sudkyňa spravodajkyňa)
v konaní o sťažnosti M. T., zastúpeného JUDr. Evou Mišíkovou, Advokátska
kancelária, Laurinská 2, Bratislava, Mgr. Markom Parom, Advokátska kancelária,
Šancová 48, Bratislava, a Mgr. Petrom Agalarevom, Advokátska kancelária,
Adámiho 26, Bratislava, vo veci namietaného porušenia základných práv podľa čl.
17 ods. 1, 2 a 5 a čl. 50 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky a práv podľa čl. 5
ods. 1 písm. c), ods. 3 a 4 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných
slobôd uznesením Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 2 Tost 10/2014 z
15. apríla 2014, takto
rozhodol:
1. Základné práva M. T. podľa čl. 17 ods. 1, 2 a 5 Ústavy Slovenskej republiky a práva podľa čl. 5 ods. 1 písm. c), ods. 3 a 4 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd uznesením Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 2 Tost 10/2014 z 15. apríla 2014 porušené boli.
2. Uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 2 Tost 10/2014 z 15. apríla 2014 z r u š u j e a vec mu vracia na ďalšie konanie.
3. M. T. n e p r i z n á v a finančné zadosťučinenie.
4. Vo zvyšnej časti sťažnosti n e v y h o v u j e.
Odôvodnenie:
I.
1. Ústavnému súdu Slovenskej
republiky (ďalej len „ústavný súd“) bola 3. júna 2014 doručená sťažnosť M. T.
(ďalej len „sťažovateľ“), vo veci namietaného porušenia základných práv podľa
čl. 17 ods. 1, 2 a 5, čl. 46 ods. 1 a čl. 50 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky
(ďalej len „ústava“) a práv podľa čl. 5 ods. 1 písm. c), ods. 3 a 4 a čl. 6
ods. 1, čl. 8 a čl. 14 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd
(ďalej len „dohovor“) uznesením Špecializovaného trestného súdu (ďalej aj
„špecializovaný súd“) sp. zn. Tp 28/2013 z 3. apríla 2014 v spojení s uznesením
Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (ďalej len „najvyšší súd“) sp. zn. 2 Tost
10/2014 z 15. apríla 2014.
2. Z obsahu sťažnosti a jej
príloh vyplýva, že 12. apríla 2013 bolo voči sťažovateľovi vznesené obvinenie
pre trestný čin vraždy formou účastníctva podľa § 10 ods. 1 písm. b), § 219
ods. 1 a 2 písm. b) a h) zákona č. 140/1961 Zb. Trestný zákon v znení zákona č.
183/1999 Z. z. (ďalej len „Trestný zákon“).
Uznesením špecializovaného súdu
sp. zn. Tp 28/2013 z 20. septembra 2013 bol sťažovateľ vzatý do väzby podľa §
72 ods. 2 zákona č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších
predpisov (ďalej len „Trestný poriadok“) s poukazom na § 73 ods. 6 Trestného
poriadku z dôvodov uvedených v § 71 ods. 1 písm. a) a b) Trestného poriadku.
Špecializovaný súd zároveň týmto uznesením rozhodol podľa § 81 ods. 1 Trestného
poriadku o neprijatí ponuky peňažnej záruky a nenahradení väzby obvineného
dohľadom probačného a mediačného úradníka podľa § 80 ods. 1 písm. c) a ods. 2
Trestného poriadku.
Uznesením najvyššieho súdu sp.
zn. 4 Tost 30/2013 z 9. októbra 2013 bola podľa § 193 ods. 1 písm. c) Trestného
poriadku zamietnutá sťažnosť sťažovateľa proti uzneseniu špecializovaného súdu
sp. zn. Tp 28/2013 z 20. septembra 2013 ako nedôvodná.
Dňa 20. marca 2014 podal
prokurátor návrh na predĺženie lehoty väzby podľa § 76 ods. 2 a 4 Trestného
poriadku o 6 mesiacov a 7 dní, t. j. do 25. októbra 2014, z dôvodov uvedených v
§ 71 ods. 1 písm. a) a b) Trestného poriadku.
Uznesením špecializovaného súdu
sp. zn. Tp 28/2013 z 3. apríla 2014 bola predĺžená lehota väzby obvineného do
25. októbra 2014 z dôvodu podľa § 71 ods. 1 písm. a) a b) Trestného poriadku a
podľa § 80 ods. 1 písm. c) a ods. 2 Trestného poriadku bolo rozhodnuté o
nenahradení väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka. Uvedeným uznesením
bola podľa § 79 ods. 3 Trestného poriadku zamietnutá žiadosť obvineného o prepustenie z
väzby a súd neprijal ponuku peňažnej záruky sťažovateľa podľa § 81 ods. 1
Trestného poriadku.
Namietaným uznesením najvyššieho
súdu sp. zn. 2 Tost 10/2014 z 15. apríla 2014 bola podľa § 193 ods. 1 písm. c)
Trestného poriadku sťažnosť sťažovateľa proti uzneseniu špecializovaného súdu
zamietnutá ako nedôvodná.
V spise špecializovaného súdu sp.
zn. Tp 28/2013, ktorý si ústavný súd vyžiadal a ktorý bol ústavnému súdu
doručený 8. decembra 2014, sa nenachádzalo zažurnalizované rozhodnutie týkajúce
sa väzby sťažovateľa v čase po 25. októbri 2014. Dopytom na špecializovanom
súde bolo zistené, že 25. septembra 2014 bola v predmetnej veci sťažovateľa
podaná obžaloba pre trestný čin vraždy formou účastníctva podľa § 10 ods. 1
písm. b) a § 219 ods. 1 a 2 písm. b) a h) Trestného zákona a vec je vedená pod
sp. zn. BB-3T/32/2014.
O ďalšom trvaní väzby
obžalovaného sťažovateľa bolo rozhodnuté uznesením predsedu senátu
Špecializovaného trestného súdu Pezinok, pracovisko Banská Bystrica, sp. zn.
BB-3T/32/2014 z 9. októbra 2014 v spojení s uznesením najvyššieho súdu sp. zn.
2 Tost 34/2014 zo 16. októbra 2014.
3. Sťažovateľ odôvodňuje
porušenie čl. 17 ods. 5, čl. 46 ods. 1 a čl. 50 ods. 3 ústavy, ako aj čl. 6
ods. 1 dohovoru tým, že označené všeobecné súdy „nerozhodli na základe
všetkých relevantných skutkových a právnych okolností“, a poukazuje
na skutkové okolnosti a rozpory v tvrdeniach svedkov.
Sťažovateľ uvádza:
„Je zarážajúce, že sa súdy pri
posudzovaní dôvodnosti podozrenia nezaoberali dôvodom pre ktorý mi prokurátor
na moje vlastné náklady neumožnil vyšetrenie na polygrafe a zamietol moje
žiadosti o povolenie vstupu znalcov do ústavu na výkon väzby, ani mojim
obhajcom nedovolil v celom zákonnom rozsahu klásť otázky za účelom odstránenia
rozporov vo výpovediach svedka D. V. Za najzávažnejšie v postupe orgánov
činných v trestnom konaní považujem to, že so zreteľom na obsah mojej výpovede
zo 4. 10. 2013, v ktorej odmietam obvinenie zo skutku, ktorý som nespáchal a
napriek tak závažným rozporom vo výpovediach už spomenutých svedkov a
obvineného J. F., vyšetrovateľ nevykonal mnou navrhované konfrontácie s týmito
rozhodujúcimi svedkami a obvineným. Na podporenie svojich tvrdení o
tendenčnosti vedenia vyšetrovania uvádzam, že napriek závažným rozporom v
podstatných častiach výpovede svedka D. V. a J. B., jednak k svojim predchádzajúcim
tvrdeniam ako aj v ich vzájomných tvrdeniach im zo strany vyšetrovateľa ani
prokurátora NEBOLA položená ani jedna jediná otázka s cieľom odstránenia
rozporov, hoci som predložil písomne vyšetrovateľovi nasledovné návrhy na
doplnenie dokazovania...“
V tomto postupe vidí porušenie
základného práva na obhajobu podľa čl. 50 ods. 3 ústavy.
Namieta, že vyšetrovateľ vykonáva
dôkazy k viacerým skutkom skupiny obvinených, ktoré sa na sťažovateľa
nevzťahujú, a nevykonáva dôkazy, ktoré v priebehu vyšetrovania navrhol
sťažovateľ.
„Sudca pre prípravné konanie
Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica pri rozhodovaní o
návrhu prokurátora na predĺženie lehoty trvania mojej väzby ignoroval a
nezaoberal sa tým, že vyšetrovateľ od októbra 2013 nesplnil povinnosti, ktoré
mu boli uložené ešte uznesením Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, sp. zn.
4Tost/30/2013 zo dňa 9. 10. 2013, ktorým bola v mojej trestnej veci orgánom
činným v trestnom konaní uložená povinnosť (strana 8) prednostne a urýchlene (§
2 odsek 6, § 76 odsek 1, 2 Trestného poriadku) všetkými dostupnými
prostriedkami napríklad aj opätovnými výsluchmi svedkov svedčiacich v prospech
i neprospech obvineného, dôsledným odstránením rozporov v ich výpovediach a ich
konfrontáciami, ako aj konfrontáciou s obvineným preveriť vierohodnosť dôkazov,
ktoré svedčia v neprospech obvineného a vyrovnať sa s obhajobnými námietkami
obvineného, ktoré prostredníctvom obhajcu podrobne uviedol v písomnom podaní
doručenom Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej
republiky 16. 7. 2013 na stranách č. 187 až 212...
Uznesenie Najvyššieho súdu SR
sp. zn. 2 Tost 10/2014 z 15. 4. 2014, ktorým podľa § 193 odsek 1 písmeno c)
Trestného poriadku bola zamietnutá moja sťažnosť proti vyššie uvedenému
uzneseniu sudcu pre prípravné konanie, je formálne a evidentne v ňom absentujú
odpovede na viacero mojich podstatných a konkrétnych námietok, uvedených v
sťažnosti, a preto nie je odôvodnené, lebo neobsahuje preskúmateľné dôvody, na
ktorých je založené.“
V sťažnosti ďalej sťažovateľ
pomerne rozsiahlo uvádza dôvody, pre ktoré nesúhlasí s rozhodnutím o útekovej
väzbe a kolúznej väzbe, pričom uvádza skutkové okolnosti, ktoré majú podľa jeho
názoru vyvrátiť existenciu dôvodov väzby.
Ďalej uvádza: „Z
výrokovej časti uznesenia o vznesení obvinenia vyplýva, že skutok som mal
spáchať v presne nezistenom čase v období mesiacov júl a august roku 1999.
Podľa § 67 odsek 1 písmeno b) Trestného zákona číslo 140/1971 Zb. v znení
účinnom v čase spáchania skutku, trestnosť činu zaniká uplynutím premlčacej
lehoty, ktorá je desať rokov, ak je horná hranica trestnej sadzby odňatia
slobody najmenej desať rokov, pričom premlčanie trestného stíhania sa podľa
odseku 2 § 67 označeného Trestného zákona sa prerušuje a) vznesením obvinenia
pre trestný čin, o premlčanie ktorého ide, ako aj po ňom nasledujúcimi úkonmi
policajného orgánu, vyšetrovateľa, prokurátora alebo súdu smerujúcimi k
trestnému stíhaniu páchateľa, alebo b) ak páchateľ spáchal v premlčacej dobe
trestný čin nový, na ktorý tento zákon ustanovuje trest rovnaký alebo
prísnejší. V predmetnom trestnom konaní plynula premlčacia doba od mesiaca júl
1999 v trvaní 10 (desať) rokov a to bez prerušenia premlčania trestného
stíhania. Obvinenie mi tak ako som uviedol vyššie bolo vznesené až dňa 12. 4.
2013.
Na oprávnenosti argumentácie
zánikom trestnosti skutku premlčaním nemení nič ani ustanovenie § 437 odsek 4
Trestného zákona (zákona číslo 300/2005 Z. z.), ktorého účinnosť bola
pozastavená počnúc dňom 4. 7. 2013 uznesením Ústavného súdu SR, sp. zn. PL. ÚS
9/2013.“
K dôvodom väzby sťažovateľ
uviedol: „Ako už bolo vyššie uvedené, do väzby som bol vzatý z dôvodu podľa
§71 ods.1 písm. a) Tr. por. V počiatočnom štádiu väzby mi zo strany
Krajskej prokuratúry v Košiciach a príslušných súdov bolo vyčítané, že som sa
sporadicky zdržiaval v Maďarskej republike a že táto skutočnosť opodstatňuje
obavu z môjho úteku po prípadnom prepustení na slobodu.
Okresný súd v uznesení z 20.
12. 2013 a ani Krajský súd v napadnutom uznesení z 8. 1. 2014 už toto
vôbec neuvádza.
V tejto súvislosti chcem
uviesť, že v mesiaci november 2011 som bol prepustený z výkonu trestu odňatia
slobody. Neboli mi uložené žiadne obmedzenia. Podotýkam, že až do môjho
zadržania dňa 17. 10. 2012 sa voči mne neviedlo žiadne trestné stíhanie...
Krajský súd v uznesení sp. zn.
4 Tos 1/2014 uviedol, že naďalej trvajú dôvody väzby podľa § 71 ods.1
písm. a) Tr. por., pretože mi hrozí v prípade uznania viny uloženie vysokého
alebo výnimočného trestu. Krajský súd vôbec nereagoval na mnou uvádzanú
skutočnosť, že dňa 17. 10. 2012 som sa sám a dobrovoľne dostavil na procesný
úkon na OR PZ v Michalovciach. Podotýkam, že na základe predvolania policajta,
ktoré som zákonom predpísaným spôsobom prevzal.
Už z uvedeného dôvodu samého
osebe nemôžu obstáť dôvody útekovej väzby. Nemám vedomosť ani o tom, že by
súdy v inej podobnej veci zistili dôvody väzby podľa § 71 ods. 1 písm. a) Tr.
por., teda keď sa dotyčná osoba dobrovoľne dostaví na policajnú stanicu a súdy
by následne konštatovali dôvody útekovej väzby a tento záver by dookola
opakovali počas 15 mesiacov bez toho, aby pribudol akýkoľvek relevantný
poznatok o snahe ujsť a podobne... V mojom prípade neexistujú konkrétne
skutočnosti nasvedčujúc tomu, že hrozí útek, alebo skrývanie sa. Nikdy v
minulosti som takto nekonal a ani v budúcnosti takto konať nebudem.“
Sťažovateľ ďalej poukázal na
judikatúru „ESĽP vo veciach Wemhoff v. Nemecko, Neumeister v. Rakúsko,
Stogmuller v. Rakúsko a Letellier v. Francúzsko“ a na nálezy ústavného
súdu „sp. zn. III. ÚS 38/01, sp. zn. ÚS 128/05“.
Ďalej sťažovateľ uviedol: „mám
za to, že Krajský súd nerešpektoval relevantné princípy a zásady, ktorými
sa riadi ESĽP pri posudzovaní dôvodnosti väzby a jej trvania, pretože v
predmetnom prípade dôsledne neskúmal skutočnosti svedčiace pre a proti ďalšiemu
trvaniu väzby.
Čo sa týka doplnenia
znaleckého dokazovania (psychológa, psychiatra) je potrebné uviesť, že
znalecké dokazovanie týkajúce sa svedkov bolo navrhnuté obhajobou. Za
daných okolností sa stalo to, že súd akceptoval návrh obhajoby a následne
tento návrh použil ako dôvod na ďalšie trvanie väzby. Naozaj netuším, ako môže
súvisieť dôvodnosť útekovej väzby so znaleckým dokazovaním týkajúcim sa
svedkov.
Čo sa týka opakovaného
znaleckého dokazovania vo vzťahu k obžalovaným (psychológia, psychiatria),
takéto dokazovanie mohol súd nariadiť už omnoho skôr a nie na záver
dokazovania. Opäť si však dovolím tvrdiť, že znalecké dokazovanie nie je dôvod
na ďalšie trvanie väzby... Krajský súd na margo ponúknutých záruk v podobe
písomného sľubu, probačným dohľadom a peňažnou zárukou uviedol, že nezistil
výnimočné okolnosti prípadu. Podľa môjho názoru výnimočné okolnosti spočívajú v
tom, že som sa sám a dobrovoľne dostavil na základe predvolania na policajnú
stanicu, kde ma zatkli, obvinenie vo vzťahu k mojej osobe je založené skutočne
na spochybnenej výpovedi jediného svedka – K., ktorý o skutku z r. 2001 začal
vypovedať až v r. 2012, dokazovanie sa chýli k záveru a nevyprodukovalo žiadne
objektívne nespochybniteľné dôkazy proti obžalovaným, tobôž voči mne. Skôr
naopak, dokazovaním sa podarilo vyvrátiť mnohé tvrdenia tohto jediného svedka
N. P. ... Trestné stíhanie a teda aj väzba je výlučne založená na tvrdení P.,
že som sa mu mal zdôveriť... Krajský súd namiesto toho, aby poskytol primeranú
odpoveď na mnou uvedené argumenty o rozptýlení dôvodného podozrenia, si osvojil
nič nehovoriaci výrok okresného súdu, že dôvodné podozrenie zodpovedá
danému štádiu trestného konania.
K znaleckému dokazovaniu
týkajúceho sa aj svedka P. podotýkam, že problém spočíva v tom, že každý
znalec má k dispozícii prítomnosť posudzovaného a minulosť skutku, ktorá sa už
nevráti a ak nej sa môže viac-menej priblížiť, ale nie dostať. Preto
si nemôže byť súdny znalec už z povahy veci istý stopercentnosťou svojich
záverov.
Navyše, keď dôkazy týkajúce sa
mojej osoby závisia od jedného (tvrdenie P.), počet dôkazov (znalecké
expertízy) nezvyšuje, ani neznižuje pravdepodobnosť činu, lebo celá ich
hodnota spočíva práve v hodnote tohto jedného, od ktorého závisia.
Z uvedeného vyplýva, že
znalecké dokazovanie a ich závery neovplyvnia podstatným spôsobom mieru
dôvodného podozrenia.“
4. Na základe uvedeného
sťažovateľ navrhol, aby ústavný súd nálezom takto rozhodol:
«Uznesením Špecializovaného
trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica sp. zn. Tp 28/2013 dňa 3. 4. 2014 v
spojení s uznesením Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 2Tost/10/2014
zo dňa 15. 4. 2014, ktorými bolo právoplatne rozhodnuté I) o predĺžení lehoty
väzby podľa § 76 odsek 3 Trestného poriadku, II) nenahradení väzby dohľadom
probačného a mediačného úradníka podľa § 80 odsek 1 písmeno c) Trestného
poriadku, III) zamietnutí žiadosti o prepustenie z väzby podľa § 79 odsek 3
Trestného poriadku, IV)neprijatí peňažnej záruky podľa § 81 odsek 1 Trestného
poriadku, bolo:
- porušené základné právo M.
T. na osobnú slobodu garantované čl. 17 ods. 1, 2, 5 Ústavy Slovenskej
republiky a čl. 5 ods. 1 písm. c), ods. 3, ods. 4 Dohovoru o ochrane ľudských
práv a základných slobôd a bolo
- porušené právo M. T. na
súdnu a inú právnu ochranu podľa čl. 46 odsek 1 Ústavy Slovenskej republiky a
právo na spravodlivé súdne konanie podľa čl. 6 odsek 1 Dohovoru o ochrane
ľudských práv a základných slobôd (ďalej len „Dohovor“) a bolo
- porušené právo M. T. na
obhajobu podľa čl. 50 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky.
Podľa § 56 odsek 2 zákona
číslo 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní
pred ním a o postavení jeho sudcov zrušuje Ústavný súd Slovenskej republiky
uznesenie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, sp. zn.
Tp/28/2013 zo dňa 3. 4. 2014 a uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky,
sp. zn. 2Tost/10/2014 zo dňa 15. 4. 2014.
Podľa § 56 odsek 3 písmeno c)
zákona číslo 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o
konaní pred ním a o postavení jeho sudcov Ústavný súd Slovenskej republiky
prepúšťa obvineného M. T. z väzby.
Podľa § 56 odsek 2, 5 zákona
číslo 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní
pred ním a o postavení jeho sudcov, boli nedôvodnými obmedzeniami sťažovateľa
počas výkonu väzby porušené jeho základné práva zaručené článkami č. 8, 14
Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, za čo sa mu priznáva
primerané finančné zadosťučinenie vo výške 10.000,- Eur.»
5. Ústavný súd uznesením č. k.
III. ÚS 29/2015-35 z 21. januára 2015 prijal sťažnosť sťažovateľa na ďalšie
konanie v rozsahu namietaného porušenia jeho základných práv podľa čl. 17 ods.
1, 2 a 5 a čl. 50 ods. 3 ústavy a práv podľa čl. 5 ods. 1 písm. c), ods. 3 a 4
dohovoru uznesením najvyššieho súdu sp. zn. 2 Tost 10/2014 z 15. apríla 2014.
6. Po prijatí sťažnosti na ďalšie
konanie sa k sťažnosti vyjadrila predsedníčka najvyššieho súdu podaním z 10.
februára 2015, ktoré bolo ústavnému súdu doručené 11. februára 2015. Vo svojom
stanovisku predsedníčka najvyššieho súdu uviedla: „Ústavnú sťažnosť...
považuje Najvyšší súd za vecne neopodstatnenú a napriek jej prijatiu na ďalšie
konanie ju navrhuje odmietnuť. Napadnuté uznesenie najvyššieho súdu nie je
formálne ani nedôvodné, naopak reaguje na všetky podstatné okolnosti týkajúce
sa väzby sťažovateľa. Súd rozhodujúci o väzbe vo fáze prípravného konania je
oprávnený skúmať dôvodnosť podozrenia zo spáchania konkrétneho trestného činu a
jeho pretrvávanie, nie je ale oprávnený dávať záväzné pokyny na obsah a rozsah
dokazovania, ktoré sa má vykonať.
Zároveň poukazujeme na to, že
názor sťažovateľa o premlčaní jeho trestného stíhania je mylný. V danom prípade
platí dvadsaťročná doba (§ 67 ods. 1 psím. a/ Tr. zák. v znení účinnom v čase
spáchania činu), keďže sťažovateľovi je možné za stíhaný trestný čin uložiť
výnimočný trest.
V súlade s § 30 ods. 2 zákona
o ústavnom súde Najvyšší súd súhlasí s upustením od verejného ústneho pojednávania.“
7. Právnym zástupcom sťažovateľa
bolo vyjadrenie najvyššieho súdu odoslané faxom a poštou a na vyjadrenia
najvyššieho súdu reagoval sťažovateľ svojím stanoviskom z 11. februára 2015.
Sťažovateľ uviedol: „Po oboznámení sa s obsahom vyjadrenia Najvyššieho súdu
Slovenskej republiky, sp. zn. KP 3/2014-34 uvádzam, že je po obsahovej stránke
veľmi formálne, všeobecné, pričom absentujú vyjadrenia ku konkrétnym
sťažnostným tvrdeniam v rozsahu, v ktorom bola sťažnosť M. T. prijatá na ďalšie
konanie a je v súčasnosti vedená pod sp. zn. III. ÚS 29/2015. Jednotlivé
argumenty sťažovateľa sú pritom v sťažnosti podrobne odôvodnené a nakoľko
neboli vo vyjadrení Najvyššieho súdu Slovenskej republiky jednotlivo namietané,
dovoľujem si v celom rozsahu odkázať na odôvodnenie sťažnosti M. T. Záverečné
konštatovanie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v predmetnom vyjadrení o
mylnom názore Sťažovateľa ohľadom premlčania trestného stíhania, taktiež vôbec
nereaguje na podrobnú argumentáciu pod bodom VI. sťažnosti, na znenie ktorého v
celku odkazujem.“
Sťažovateľ v závere vyjadrenia
oznámil, že súhlasí s upustením od ústneho pojednávania vo veci.
8. Ústavný súd upustil so
súhlasom všetkých účastníkov konania podľa § 30 ods. 2 zákona Národnej rady
Slovenskej republiky č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej
republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v znení neskorších
predpisov (ďalej len „zákon o ústavnom súde“) od ústneho pojednávania v danej
veci, pretože po oboznámení sa s ich vyjadreniami, ako aj s obsahom súdneho
spisu dospel k názoru, že od tohto pojednávania nemožno očakávať ďalšie
objasnenie veci.
II.
9. Podľa čl. 124 ústavy ústavný
súd je nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti.
10. Podľa čl. 127 ods. 1 ústavy
ústavný súd rozhoduje o sťažnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb, ak
namietajú porušenie svojich základných práv alebo slobôd, alebo ľudských práv a
základných slobôd vyplývajúcich z medzinárodnej zmluvy, ktorú Slovenská
republika ratifikovala a bola vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom, ak o
ochrane týchto práv a slobôd nerozhoduje iný súd.
11. Podľa čl. 131 ods. 2 ústavy
ústavný súd rozhoduje o sťažnostiach podľa čl. 127 ústavy v trojčlenných
senátoch. Senát sa uznáša nadpolovičnou väčšinou svojich členov.
12. Podľa § 30 ods. 2 zákona o
ústavnom súde od ústneho pojednávania môže ústavný súd so súhlasom účastníkov
konania upustiť, ak od tohto pojednávania nemožno očakávať ďalšie objasnenie
veci.
13. Podľa § 36 ods. 2 zákona o
ústavnom súde ústavný súd môže v odôvodnených prípadoch uložiť niektorému
účastníkovi konania, aby úplne alebo sčasti uhradil inému účastníkovi konania
jeho trovy.
14. Podľa § 56 ods. 1 zákona o
ústavnom súde ak ústavný súd sťažnosti vyhovie, v náleze vysloví, ktoré
základné právo alebo sloboda a ktoré ustanovenie ústavy, ústavného zákona alebo
medzinárodnej zmluvy sa porušili, a akým právoplatným rozhodnutím, opatrením
alebo iným zásahom sa základné právo alebo sloboda porušili.
Podľa § 56 ods. 3 písm. a) zákona
o ústavnom súde ak ústavný súd sťažnosti vyhovie, môže prikázať, aby ten, kto
základné právo alebo slobodu porušil svojou nečinnosťou, vo veci konal podľa
osobitných predpisov.
Podľa § 56 ods. 4 zákona o
ústavnom súde ústavný súd môže priznať tomu, koho základné právo alebo sloboda
sa porušili, aj primerané finančné zadosťučinenie.
Podľa § 56 ods. 5 zákona o
ústavnom súde ak ústavný súd rozhodne o priznaní primeraného finančného
zadosťučinenia, orgán, ktorý základné právo alebo slobodu porušil, je povinný ho
vyplatiť sťažovateľovi do dvoch mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia
ústavného súdu.
15. Podľa čl. 17 ods. 1 ústavy
osobná sloboda sa zaručuje.
Podľa čl. 17 ods. 2 ústavy nikoho
nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý
ustanoví zákon. Nikoho nemožno pozbaviť slobody len pre neschopnosť dodržať
zmluvný záväzok.
Podľa čl. 17 ods. 5 ústavy do
väzby možno vziať iba z dôvodov a na čas ustanovený zákonom a na základe
rozhodnutia súdu.
16. Podľa čl. 50 ods. 3 ústavy
obvinený má právo, aby mu bol poskytnutý čas a možnosť na prípravu obhajoby a
aby sa mohol obhajovať sám alebo prostredníctvom obhajcu.
17. Podľa čl. 5 ods. 1 dohovoru
každý má právo na slobodu a osobnú bezpečnosť. Nikoho nemožno pozbaviť slobody
okrem nasledujúcich prípadov, pokiaľ sa tak stane v súlade s konaním
ustanoveným zákonom... c) zákonné zatknutie alebo iné pozbavenie slobody osoby
za účelom predvedenia pred príslušný súdny orgán pre dôvodné podozrenie zo
spáchania trestného činu, alebo ak sú oprávnené dôvody domnievať sa, že je
potrebné zabrániť jej v spáchaní trestného činu alebo v úteku po jeho spáchaní.
Podľa čl. 5 ods. 3 dohovoru
každý, kto je zatknutý alebo inak pozbavený slobody v súlade s ustanoveniami
odseku 1 písm. c) tohto článku, musí byť ihneď predvedený pred sudcu alebo inú
úradnú osobu splnomocnenú zákonom na výkon súdnej právomoci a má právo byť
súdený v primeranej lehote alebo prepustený počas konania. Prepustenie sa môže
podmieniť zárukou, že sa dotknutá osoba ustanoví na pojednávanie.
Podľa čl. 5 ods. 4 dohovoru
každý, kto bol pozbavený slobody zatknutím alebo iným spôsobom, má právo podať
návrh na konanie, v ktorom by súd urýchlene rozhodol o zákonnosti jeho
pozbavenia slobody a nariadil prepustenie, ak je pozbavenie slobody nezákonné.
18. Podľa § 67 ods. 1 Trestného
zákona trestnosť činu zaniká uplynutím premlčacej doby, ktorá je
a) dvadsať rokov, ak ide o
trestný čin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti dovoľuje uložiť výnimočný
trest,
b) desať rokov, ak je horná
hranica trestnej sadzby odňatia slobody najmenej desať rokov.
19. Podľa § 219 ods. 1 Trestného
zákona kto iného úmyselne usmrtí, potresce sa odňatím slobody na desať až
pätnásť rokov.
Podľa § 219 ods. 2 Trestného
zákona odňatím slobody na dvanásť až pätnásť rokov alebo výnimočným trestom sa
páchateľ potresce, ak spácha čin uvedený v odseku 1
b) obzvlášť surovým alebo
trýznivým spôsobom,
h) v úmysle získať majetkový
prospech alebo v úmysle zakryť alebo uľahčiť iný trestný čin alebo z inej
obzvlášť zavrhnutiahodnej pohnútky.
20. Podľa § 79 ods. 2 prvej vety
Trestného poriadku policajt, prokurátor, sudca pre prípravné konanie a súd sú
povinní skúmať v každom období trestného stíhania, či dôvody väzby trvajú,
alebo či sa zmenili. Sudca pre prípravné konanie tak koná iba pri rozhodovaní o
návrhu prokurátora na predĺženie lehoty väzby alebo o zmene dôvodov väzby a pri
rozhodovaní o žiadosti obvineného o prepustenie z väzby podľa odseku 3. ...
21. Podstatou sťažnosti
sťažovateľa v rozsahu, v akom bola prijatá na ďalšie konanie, je namietané
porušenie základných práv podľa čl. 17 ods. 1, 2 a 5 a čl. 50 ods. 3 ústavy a
práv podľa čl. 5 ods. 1 písm. c), ods. 3 a 4 dohovoru rozhodnutím najvyššieho
súdu v konaní o predĺženie väzby. Sťažovateľ tvrdí, že vzhľadom na tvrdenia
uvedené v sťažnosti nemôžu obstáť dôvody väzby a že trestné stíhanie bolo v
predmetnej veci už premlčané.
K namietanému porušeniu
základných práv sťažovateľa podľa čl. 17 ods. 1, 2 a ods. 5 ústavy a čl. 5 ods.
1 písm. c), ods. 3 a 4 dohovoru uznesením najvyššieho súdu sp. zn. 2 Tost
10/2014 z 15. apríla 2014
22. Ústavný súd konštatuje, že z
čl. 17 ústavy vyplýva neodmysliteľná súvislosť medzi väzobným dôvodom uvedeným
v zákone a rozhodnutím sudcu alebo súdu, a to nielen pri rozhodnutiach o vzatí
do väzby, ale aj počas ďalšieho trvania väzby. Zákonnosť väzby je zároveň
determinovaná aj skutkovými okolnosťami, ktoré by svojou podstatou mali dať
ratio decidendi (nosné dôvody) na uplatnenie vhodného zákonného ustanovenia. S
touto konštatáciou úzko súvisí aj obsah základných práv vyplývajúcich z čl. 17
ods. 1, 2, 3 a 5 ústavy, ktorého súčasťou je aj oprávnenie konkrétnej osoby na
preskúmanie okolností svedčiacich pre a proti väzbe, ale zároveň aj povinnosť
súdu rozhodnúť na základe konkrétnych skutočností, a nie na základe abstraktnej
úvahy (m. m. III. ÚS 271/07, III. ÚS 177/08, III. ÚS 285/2010, IV. ÚS
301/2011).
23. Väzba je najzávažnejším
zásahom do osobnej slobody a do práv obvineného. Keďže ide o najzávažnejší
zásah, vyžaduje po celý čas súdnu kontrolu jej ústavnosti a zákonnosti (m. m.
III. ÚS 26/01). Je výsostným právom, ale aj povinnosťou všeobecného súdu dbať o
to, aby doba väzby obvineného neprekročila nevyhnutnú hranicu. Na tento účel
patrí všeobecnému súdu skúmať všetky okolnosti spôsobilé vyvrátiť alebo
potvrdiť existenciu skutočného verejného záujmu odôvodňujúceho so zreteľom na
prezumpciu neviny výnimku z pravidla rešpektovania osobnej slobody a uviesť ich
v rozhodnutiach o väzbe. Ústavný súd už vo viacerých svojich rozhodnutiach
zdôraznil, že jeho právomoc na rozhodovanie vo väzobných veciach predpokladá
výlučne skúmanie toho, či sa v konaní pred väzobnými súdmi dodržali
ústavno-procesné princípy takého obmedzenia osobnej slobody, akým je väzba
obvineného (I. ÚS 147/09, II. ÚS 94/2012).
24. Podľa slovenského práva v
prípade dlhšie trvajúcej väzby pre oprávnenosť jej ďalšieho trvania musia byť
splnené štyri podmienky. Po formálnej stránke musí existovať uznesenie o
vznesení obvinenia, po materiálnej stránke sa vyžaduje existencia
kvalifikovaného podozrenia zo spáchania skutku, pre ktorý je vznesené
obvinenie, musí existovať niektorý z väzobných dôvodov podľa § 67 ods. 1
Trestného poriadku a napokon musí byť splnená podmienka, aby orgány činné v
trestnom konaní vo veci samej postupovali s osobitnou starostlivosťou a
urýchlením (I. ÚS 100/04).
Základné právo podľa čl. 17 ods.
2 ústavy vo svojom znení odkazuje na zákon, a preto pri posudzovaní otázky
rešpektovania alebo porušenia základného práva zaručeného v čl. 17 ústavy musí
brať ústavný súd do úvahy zákonnú úpravu a jej aplikáciu príslušným orgánom,
pričom v prípade zistenia závažného porušenia zákonnosti ide aj o porušenie
ústavnosti (III. ÚS 48/00, I. ÚS 312/2012).
25. Ústavný súd konštantne
poukazuje na judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorej pojem
„zákonnosti“ väzby podľa čl. 5 ods. 4 dohovoru má ten istý význam ako v odseku
1 tohto článku. Otázka, či je väzba zákonná, má byť vyriešená nielen s poukazom
na vnútroštátny zákon, ale aj na znenie dohovoru, všeobecné zásady v ňom
obsiahnuté a účel obmedzení, ktoré pripúšťa čl. 5 ods. 1 dohovoru. V zmysle čl.
5 ods. 4 dohovoru je osoba vo väzbe oprávnená na preskúmanie procesných a
hmotných podmienok, ktoré sú podstatné pre „zákonnosť“ tejto väzby v zmysle dohovoru
(napr. rozsudok vo veci Brogan and Others v. Anglicko z 29. 11. 1988, séria A,
č. 154-B, bod 65; a už citovaný rozsudok vo veci Jecius v. Litva, bod 100).
Požiadavka preskúmania hmotných
podmienok („substantive requirement“) znamená povinnosť preskúmať okolnosti
svedčiace pre a proti väzbe a s poukazom na právne kritériá rozhodnúť, či sú
dané dôvody opodstatňujúce väzbu, ako aj prepustiť osobu na slobodu, pokiaľ
také dôvody neexistujú (napr. rozsudok vo veci Schiesser v. Švajčiarsko zo 4.
12. 1979, séria A, č. 34, bod 31). Táto povinnosť zahŕňa aj preskúmanie
odôvodnenosti podozrenia zo spáchania trestného činu, na základe ktorého došlo
k zadržaniu, a preskúmanie, či zadržanie a následná väzba sledujú legitímny
účel (Ilijkov v. Bulharsko, rozsudok z 26. 7. 2001, bod 94). Odôvodnenosť
podozrenia predpokladá existenciu skutočností alebo informácií, ktoré
objektívnemu pozorovateľovi umožnia urobiť záver, že daná osoba mohla spáchať
trestný čin (Michalko v. Slovenská republika, rozsudok z 21. 12. 2010, body 112
a 113). Konanie musí vykazovať znaky, ktoré v danom čase podľa platného
vnútroštátneho práva napĺňa skutkovú podstatu trestného činu (rozhodnutie
Lukanov v. Bulharsko z 20. 3. 1997), a musí byť jasné, o aký konkrétny trestný
čin ide [rozhodnutie vo veci Berktay c. Turecko z 1. 3. 2001 (IV. ÚS
494/2013)].
26. Podstatná časť
sťažovateľových argumentov sa týkala postupu pri vykonávaní úkonov
vyšetrovateľa a prokurátora, najmä vykonávania svedeckých výpovedí a vyšetrenia
na polygrafe.
Najvyšší súd v namietanom
uznesení sp. zn. 2 Tost 10/2014 z 15. apríla 2014 na s. 5 vo vzťahu k týmto
argumentom sťažovateľa opísal priebeh vyšetrovania a uviedol: „Doposiaľ
vykonané dokazovanie v prípravnom konaní obsahovo stručne zhrnuté v časových
súvislostiach vykonanie jednotlivých dôkazov uvedených v sťažnosťou napadnutom
uznesení ŠTS, nedáva za pravdu v sťažnosti uplatnenej námietke obvineného M. T.
o (ne)plynulosti vykonávania dokazovania v prípravnom konaní v jeho (väzobnej)
trestnej veci. Z pragmatického hľadiska je prirodzené, že pri takom rozsahu
výsluchov, ako sú uskutočňované v tejto trestnej veci, je prirodzené
(ospravedlnenie, nedostavenie sa), že nie všetky úkony sa podarí vykonať v
plánovaných termínoch. Pritom je treba brať do úvahy i skutočnosť, že nielen
kvantitatívna, ale najmä kvalitatívna stránka vykonaných dôkazov sú rozhodujúce
pre adekvátne zákonu na základe záverov vykonaného dokazovania zodpovedajúce
uzavretie prípravného konania. Tu samozrejme nemožno opomenúť nevyhnutnosť
preverovania faktov vyplývajúcich z vykonaného dokazovania ďalšími dôkazmi,
vrátane ne/vieryhodnosti svedkov (či obvinených) ako nositeľov dôkazov, čo v
konečnom dôsledku sťažnosťou z pohľadu hodnotenia dôkazov vo svoj prospech
napáda i obvinený M. T., a to nielen argumentačne, ale v rámci svojich práv
obvineného návrhmi na doplnenie dokazovania rámcuje a rozširuje rozsah
dokazovania v tejto trestnej veci. Je teda zrejmé, že rozsah dokazovania z
časového hľadiska vo väzobnej trestnej veci obvineného M. T., ktorý bol do väzby
vzatý uznesením sudcu pre prípravné konanie ŠTS z 20. septembra 2013 sp. zn. Tp
28/2013 (so započítaním väzby od 18. septembra 2013) v spojení s uznesením
Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 9. októbra 2013 sp. zn. 4 Tost 30/2013,
z dôvodu väzby podľa § 71 ods. 1 písm. a/, b/ Tr. por. (úteková a kolúzna
väzba), prekročí základnú sedemmesačnú lehotu trvania väzby tohto obvineného (§
76 ods. 2 Tr. por.), čoho dôsledkom bol v konkrétnom prípade návrh prokurátora
na predĺženie väzby obvineného, o čom kladne rozhodol ŠTS v obvineným
sťažnosťou napadnutom uznesením, ktorého dôvodnosť je predmetom posúdenia
sťažnostným súdom v tomto konaní.“
27. Z namietaného uznesenia
najvyššieho súdu vyplýva, že sa vysporiadal s uvedenými námietkami sťažovateľa.
Najvyšší súd sa k argumentom sťažovateľa týkajúcim sa postupu vyšetrovateľa
vyjadril, zdôraznil vecnú náročnosť veci, viacero súvisiacich skutkov, šiestich
obvinených a potrebný rozsah dokazovania vo veci, ktorý rozširuje svojimi
návrhmi aj sám sťažovateľ.
Ústavný súd v tejto súvislosti
poukazuje na to, že pri skúmaní postupov všeobecných súdov rozhodujúcich o
zákonnosti väzby nie je jeho úlohou, aby posudzoval smer vedenia vyšetrovania
alebo aby sa zaoberal vhodnosťou a opodstatnenosťou získavaných dôkazov, ktoré
podľa názoru orgánov činných v trestnom konaní a následne aj všeobecných súdov
sú významným prostriedkom na odôvodnenie ďalšieho trvania väzby sťažovateľa.
Úloha ústavného súdu spočíva v zistení, či skutkové a právne závery všeobecných
súdov obstoja z hľadiska dodržania záruk podľa čl. 17 ústavy a čl. 5 dohovoru.
Pritom je podstatné, aby tieto závery boli dostatočne odôvodnené, teda aby boli
preukázané zistenými skutkovými okolnosťami, aby ich dôvodnosť vychádzala z
relevantnej právnej normy a aby ako celok pôsobili presvedčivo. Len vtedy, ak
ústavný súd zistí splnenie tvrdených predpokladov v rozhodnutiach všeobecných
súdov, vylúči svojvôľu a nezákonnosť ich postupov (napr. IV. ÚS 301/2011, IV.
ÚS 425/2012, II. ÚS 149/2014, III. ÚS 285/2010, I. ÚS 546/2013).
Podľa názoru ústavného súdu
najvyšší súd v spojení s uznesením špecializovaného súdu vyjadril svoj právny
názor k námietke sťažovateľa týkajúcej sa postupu vyšetrovania, pričom ústavný
súd nezistil taký výklad a aplikáciu dotknutých ustanovení označených právnych
predpisov, pre ktorý by bolo možné napadnuté uznesenie považovať za arbitrárne.
28. V okolnostiach veci ústavný
súd považuje za podstatnú predovšetkým námietku sťažovateľa týkajúcu sa
tvrdeného premlčania trestnosti činu. Skutok, pre ktorý sa vedie trestné
stíhanie voči sťažovateľovi, sa mal stať v roku 1999 a voči sťažovateľovi bolo
vznesené obvinenie pre trestný čin vraždy formou účastníctva 12. apríla 2013.
Vzhľadom na vznesené obvinenie z
trestného činu podľa kvalifikovanej skutkovej podstaty podľa § 219 ods. 2 písm.
b) a h) Trestného zákona sa v zmysle § 67 ods. 1 písm. a) Trestného zákona na
predmetné trestné konanie proti sťažovateľovi vzťahuje premlčacia doba dvadsať
rokov. Na obvinenie z trestného činu podľa základnej skutkovej podstaty podľa §
219 ods. 1 Trestného zákona sa vzťahuje premlčacia doba desiatich rokov podľa §
67 ods. 1 písm. b) Trestného zákona. Ústavný súd preto skúmal, či sa najvyšší
súd v namietanom uznesení o predĺžení väzby dostatočne vysporiadal s otázkou
dôvodnosti podozrenia zo spáchania skutku v kontexte už uvedeného obvinenia
podľa § 219 ods. 2 písm. b) a h) Trestného zákona.
29. V okolnostiach veci, pokiaľ
ide o povinnosť sudcu v prípravnom konaní preskúmať dôvodnosť vzneseného
obvinenia (v danej veci aj podľa kvalifikovanej skutkovej podstaty § 219
Trestného zákona) aj s ohľadom na lehotu premlčania trestnosti činu, ústavný
súd poukazuje na judikatúru najvyššieho súdu, právnu vetu z uznesenia
najvyššieho súdu sp. zn. 2 Ntv 382/93 zo 7. októbra 1993, podľa ktorej z
princípu, že v každom konkrétnom prípade musí byť väzba obvineného
proporcionálna (úmerná) daným podmienkam, vyplýva, že nie je prípustné ďalšie
trvanie väzby obvineného v prípadoch, v ktorých podľa výsledkov dokazovania
možno dôvodne očakávať zastavenie trestného stíhania (§ 172 Trestného poriadku,
teraz § 215 Trestného poriadku, pozn.). V takýchto prípadoch musí byť obvinený
neodkladne z väzby prepustený, a to aj vtedy, keď príslušný orgán činný v
trestnom konaní rozhodnutie o zastavení trestného stíhania ešte nevydal. V
prípravnom konaní je sudca oprávnený takto konať pri rozhodovaní o návrhu
prokurátora na predĺženie väzby a pri rozhodovaní o žiadosti obvineného o
prepustenie z väzby (§ 72 ods. 1 Trestného poriadku, teraz § 79 ods. 2
Trestného poriadku, pozn.).
30. Ústavný súd z uvedeného
hľadiska preskúmal namietané uznesenie najvyššieho súdu v spojení s tomuto
uzneseniu predchádzajúcim uznesením špecializovaného súdu sp. zn. Tp 28/2013 z
3. apríla 2014.
31. V uznesení špecializovaného súdu
o predĺžení väzby sp. zn. Tp 28/2013 z 3. apríla 2014 (s. 22) sa sudca pre
prípravné konanie vyjadruje k podozreniu, že obvinený mal spáchať skutok v
úmysle získať majetkový prospech [§ 219 ods. 2 písm. h) Trestného zákona], kde
uvádza:
«V súvislosti s materiálnymi
dôvodmi väzby súvisiacimi s dôvodnosťou trestného stíhania je potrebné ešte
uviesť, že presný motív orgánmi činnými v trestnom konaní predpokladaného
konania obvineného, naozaj nie je v tomto štádiu konania možné ustáliť. je
pravdou, že ani vo vzťahu ku „kollárku“ (nehnuteľnosť stojaca na Kollárovom
námestí v Bratislave), ani vo vzťahu k „slepičárni“ (podľa všetkého
privatizované zatiaľ bližšie nešpecifikované hydinárske závody) osoba
obvineného M. T. „oficiálne“ nevystupuje, čo znamená, že v účtovne a inak
právne dokumentovaných vzťahoch sa meno jej osoby nenachádza. Táto okolnosť
však nevylučuje neformálne angažovanie sa obvineného do s týmito
nehnuteľnosťami súvisiacich obchodných transakcií, ktoré angažovanie sa
naznačujú viaceré výpovede svedkov. V každom prípade bude úlohou orgánov
činných v trestnom konaní pokúsiť sa spôsob tohto eventuálneho angažovania sa
bližšie objasniť. Je však zrejmé, že súčasťou či už legálneho alebo nelegálneho
podnikania s akoukoľvek komoditou vrátane nehnuteľností, sú aj tzv. skryté
formy participácie na príslušných obchodno-právnych vzťahoch, do ktorých môže
byť zasvätený len naozaj veľmi úzky okruh osôb.
Problémy medzi obvineným a R.
D., ktorí podľa všetkého istý čas boli v blízkom kamarátskom až priateľskom kontakte,
súvisiace s bližšie nešpecifikovaným konfliktom, naznačuje aj svedok T. D. Ako
je vyššie uvedené, angažovanosť obvineného do spôsobu vysporiadania dedičstva
po R. D. naznačuje aj svedkyňa S. M. (ponuka šiestich až siedmich miliónov SK z
dedičstva po R. D.), pričom bližšie nešpecifikovaný motív súvisiace s
„kollárkom“ alebo „slepičárňou“ opisujú aj svedkovia V., B. a F.
...
Treba ešte dodať, že oproti
stavu, ktorý existoval pri prvom väzobnom rozhodnutí, do mozaiky dôkazov
pribudli nielen dôkazy svedčiace o tom, že obvinený T. formálne nevystupoval v
obchodno-právnych a iných právnych vzťahoch vo vzťahu k R. D., ale aj výpoveď
J. F., ktorý takisto vypovedá o angažovanosti obvineného do prípravy usmrtenia
R. D. za pozornosť stojí i to, že i keď súd drobné rozpory, pokiaľ ide o
vyplácané sumy a spôsob ich vyplatenia, aj tento svedok hovorí v súlade s
ostatnými o tom, že obvinený „už má peniaze“ a mal ich získať „po predaji
pozemkov“.»
32. K podozreniu zo spáchania
skutku obvineným obzvlášť surovým alebo trýznivým spôsobom [§ 219 ods. 2 písm.
b) Trestného zákona] sa špecializovaný súd v uznesení sp. zn. Tp 28/2013 z 3.
apríla 2014 nevyjadril.
33. Najvyšší súd k dôvodnosti
vzneseného obvinenia v uznesení sp. zn. 2 Tost 10/2014 z 15. apríla 2014 na s.
6 uviedol: „... V tejto súvislosti najvyšší súd podotýka, že škála
preukaznosti skutku dôkazmi od podozrenia zo spáchania trestného činu po
vznesení obvinenia v počiatočných fázach trestného stíhania a pri vzatí
obvineného do väzby (v konkrétnom prípade s väčším časovým odstupom), sa musí
zvýrazňovať aktuálne vykonaným dokazovaním. V súčasnosti je trestná vec
obvineného M. T. (a v nadväznosti i iných obvinených) v relatívne pokročilom
štádiu vykonávania dokazovania v prípravnom konaní a tomu má zodpovedať
primeraný stupeň dôkaznej preukaznosti pretrvávajúcej dôvodnosti trestného
stíhania obvineného, zatiaľ bez konečného smerovania k rozhodnutiu o jeho vine
či nevine.
Rozhodovanie o väzbe nie je
rozhodovaním o vine či nevine. Musí mať však svoj podklad v tomto štádiu
konania v primeranosti (väzobného) trestného stíhania obvineného M. T.
vykonaným dokazovaním. Najvyšší súd v tejto súvislosti poukazuje na konštatácie
ŠTS v jeho uznesení z 3. apríla 2014 sp. zn. Tp 28/2013 ako závery priebežného
hodnotenia dôkazov, že doposiaľ zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že skutok,
pre ktorý je obvinený trestne stíhaný sa stal, vykazuje znaky trestného činu a
stále existuje dôvodné dôkazmi podporené podozrenie, že sa na jeho spáchaní
podieľal aj obvinený M. T. a že je tento obvinený naďalej v rovine rozumnej
istoty dôvodne podozrivý zo spáchania závažnej trestnej činnosti. Bude
nepochybne vecou ďalšieho dokazovania, ako to v podanej sťažnosti v podobe
návrhov na doplnenie dokazovania avizuje sám obvinený, potvrdiť alebo vyvrátiť
dôkazy doposiaľ v neprospech obvineného produkované výpoveďami už uvedených
svedkov, resp. obvineného, prípadnými konfrontáciami navzájom, resp. s
obvineným, či inými dôkazmi na posun dôkaznej situácie v prospech či
neprospech obvineného s tým spojeným dopadom na dôvodnosť či nedôvodnosť
pretrvávania jeho väzby [jedna z materiálnych podmienok - (ne)existencia
(pretrvávania) dôvodov na podozrenie, že skutok spáchal konkrétny obvinený] v
ďalších fázach trestného konania.“
34. Najvyšší súd sa k dôvodnosti
obvinenia sťažovateľa podľa kvalifikovanej skutkovej podstaty § 219 ods. 2
písm. b) a h) Trestného zákona, t. j. zo spáchania skutku obzvlášť surovým
alebo trýznivým spôsobom a v úmysle získať majetkový prospech alebo v úmysle
zakryť alebo uľahčiť iný trestný čin, alebo z inej obzvlášť zavrhnutiahodnej
pohnútky, v označenom uznesení podrobnejšie nevyjadril.
35. Bolo predovšetkým povinnosťou
špecializovaného súdu a následne najvyššieho súdu ako garantov ústavnosti a
zákonnosti nariadenej väzby dôsledne sa zaoberať otázkou dôvodnosti vzneseného
obvinenia a preskúmať, či vedeniu trestného stíhania nebránia zákonné prekážky.
To v okolnostiach veci zahŕňalo aj preskúmanie vzneseného obvinenia zo
spáchania skutku obvineným sťažovateľom podľa kvalifikovanej skutkovej podstaty
podľa § 219 ods. 2 písm. b) a h) Trestného zákona, t. j. obzvlášť surovým alebo
trýznivým spôsobom a v úmysle získať majetkový prospech alebo v úmysle zakryť
alebo uľahčiť iný trestný čin, alebo z inej obzvlášť zavrhnutiahodnej pohnútky.
Najvyšší súd v konaní o sťažnosti
proti rozhodnutiu špecializovaného súdu mal skúmať všetky okolnosti spôsobilé
vyvrátiť alebo potvrdiť existenciu skutočného verejného záujmu odôvodňujúceho
výnimku z pravidla rešpektovania osobnej slobody a uviesť ich v rozhodnutí o
väzbe. Posúdením možného premlčania trestného stíhania so zreteľom na
skutočnosť, že od času spáchania skutku, pre ktorý sa v predmetnej veci vedie
trestné stíhanie, po moment vydania uznesenia o vznesení obvinenia voči sťažovateľovi
uplynulo vyše 13 rokov, sa však najvyšší súd v namietanom uznesení ani v
spojení s uznesením špecializovaného súdu nijako nevysporiadava. Táto
skutočnosť je o to závažnejšia, že v samotnom uznesení sp. zn. Tp 28/2013 z 3.
apríla 2014 špecializovaný súd uvádza, že presný motív predpokladaného konania
obvineného sťažovateľa nie je možné v danom štádiu konania ustáliť [§ 219 ods.
2 písm. b) Trestného zákona], a teda k obvineniu zo spáchania skutku obzvlášť
surovým alebo trýznivým spôsobom [§ 219 ods. 2 písm. h) Trestného zákona] sa
tak najvyšší súd v namietanom uznesení, ako ani špecializovaný súd v uznesení
sp. zn. Tp 28/2013 z 3. apríla 2014 nijako nevyjadrili. V uznesení najvyššieho
súdu tak absentuje dostatočné odôvodnenie, pokiaľ ide o existenciu kvalifikovaného
podozrenia zo spáchania skutku podľa § 219 ods. 2 písm. b) a h) Trestného
zákona, pre ktorý bolo sťažovateľovi vznesené obvinenie a ktoré by odôvodňovalo
dlhšiu premlčaciu dobu.
Vychádzajúc z už uvedeného, možno
zhrnúť, že špecializovaný súd a následne najvyšší súd mali skúmať, či dôvodnosť
vznesenia obvinenia existovala a trvá aj naďalej a či nedošlo k zoslabeniu
dôvodov do takej miery, že by to mohlo mať za následok absenciu jedného z
materiálnych predpokladov väzby. Ako už totiž ústavný súd uviedol, existencia
dôvodného podozrenia, že obvinená osoba spáchala trestný čin, je
podmienkou sine qua non regulárnosti vzatia a držania vo väzbe. Aby
bolo možné obvineného vziať do väzby, musí okrem formálnych náležitostí
existovať aj tzv. dvojitý materiálny predpoklad vzatia do väzby, a to dôvodnosť
obvinenia a dôvodnosť väzby.
Špecializovaný súd a následne
najvyšší súd sa tak mali náležite vysporiadať s otázkou, z akého dôvodu bol
skutok obvineného kvalifikovaný ako spáchaný obzvlášť surovým alebo trýznivým
spôsobom, resp. ako spáchaný v úmysle získať majetkový prospech alebo v úmysle
zakryť alebo uľahčiť iný trestný čin, alebo z inej obzvášť zavrhnutiahodnej
pohnútky. Špecializovaný súd a následne najvyšší súd sa teda mali vysporiadať s
otázkou, či zadokumentované dôkazy racionálne odôvodňovali takúto kvalifikáciu
skutku a či posudzovanie skutku podľa kvalifikovanej skutkovej podstaty nebolo
vedené len na účely bez primeraných dôvodov zvýšiť závažnosť predmetného skutku
tak, aby sa na tento skutok nevzťahovalo premlčanie.
Vzhľadom na nedostatočné
odôvodnenie a vysporiadanie sa s uvedeným aspektom kvalifikovanej skutkovej
podstaty a z nej vyplývajúcej dĺžky premlčacej doby a na charakter väzby ako
závažného zásahu do osobnej slobody a práv obvineného ústavný súd konštatuje,
že uznesením najvyššieho súdu sp. zn. 2 Tost 10/2014 z 15. apríla 2014 boli
porušené základné práva sťažovateľa podľa čl. 17 ods. 1, 2 a 5 ústavy a práva
podľa čl. 5 ods. 1 písm. c), ods. 3 a 4 dohovoru (bod 1 výroku).
K namietanému porušeniu
základného práva sťažovateľa podľa čl. 50 ods. 3 ústavy uznesením najvyššieho
súdu sp. zn. 2 Tost 10/2014 z 15. apríla 2014
36. Ústavný súd konštatuje, že
sťažovateľ namietané porušenie základného práva na obhajobu podľa čl. 50 ods. 3
ústavy odvodzuje len z postupu vyšetrovateľa a prokurátora v súvislosti s
vykonávaným dokazovaním.
Ústavný súd v tejto časti
poukazuje na závery tohto nálezu v bodoch 26 a 27. Najvyšší súd v spojení s
uznesením špecializovaného súdu vyjadril svoj právny názor k námietke
sťažovateľa týkajúcej sa postupu vyšetrovania, pričom ústavný súd nezistil taký
výklad a aplikáciu dotknutých ustanovení označených právnych predpisov, pre
ktorý by bolo možné napadnuté uznesenie najvyššieho súdu považovať za také, ktoré
by porušilo sťažovateľovo základné právo na obhajobu podľa čl. 50 ods. 3
ústavy. Vzhľadom na uvedené ústavný súd sťažnosti v tejto časti nevyhovel (bod
4 výroku).
Ústavný súd v tejto súvislosti
tiež poukazuje aj na svoj ustálený právny názor (m. m. napr. III. ÚS 75/05, I.
ÚS 314/09), podľa ktorého je trestné konanie od svojho začiatku až po svoj
koniec procesom, v rámci ktorého môžu orgány činné v trestnom konaní a vo veci
konajúce všeobecné súdy naprávať, resp. korigovať pochybenia, ku ktorým došlo v
predchádzajúcich štádiách trestného konania. Spravidla až po právoplatnom
skončení trestného konania možno na ústavnom súde namietať pochybenia, ktoré
mohli spôsobiť porušenie práv a slobôd označených v čl. 127 ods. 1 ústavy a
ktoré neboli odstránené v jeho priebehu.
37. Ak ústavný súd sťažnosti
vyhovie a svojím rozhodnutím vysloví, že právoplatným rozhodnutím boli porušené
základné práva, tak zruší takéto rozhodnutie (čl. 127 ods. 2 ústavy a § 56 ods.
2 zákona o ústavnom súde) a vec môže vrátiť na ďalšie konanie [čl. 127 ods. 2
ústavy a § 56 ods. 3 písm. b) zákona o ústavnom súde]. V danom prípade na
ochranu práv sťažovateľa bolo potrebné nielen označené uznesenie najvyššieho
súdu zrušiť, ale aj vrátiť vec na ďalšie konanie (bod 2 výroku).
38. Sťažovateľ sa domáhal
priznania primeraného finančného zadosťučinenia vo výške 10 000 €.
Vzhľadom na okolnosti danej veci
ústavný súd dospel k názoru, že vyslovenie porušenia práv je za daných
okolností dostatočnou satisfakciou pre sťažovateľa, preto sťažovateľovi
finančné zadosťučinenie nepriznal. Z uvedených dôvodov ústavný súd rozhodol
tak, ako to je uvedené vo výroku tohto rozhodnutia v bode 3.
39. Sťažovateľ si v sťažnosti
neuplatnil nárok na náhradu trov konania z dôvodu právneho zastúpenia advokátmi.
Vzhľadom na uvedené ústavný súd o
náhrade trov konania sťažovateľa nerozhodoval.
40. Vzhľadom na čl. 133 ústavy
toto rozhodnutie nadobúda právoplatnosť dňom jeho doručenia účastníkom konania.
Poučenie: Podľa čl. 133 ústavy
proti rozhodnutiu ústavného súdu nemožno podať opravný prostriedok; to neplatí,
ak rozhodnutím orgánu medzinárodnej organizácie zriadeného na uplatňovanie
medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, vznikne Slovenskej
republike povinnosť v konaní pred ústavným súdom znovu preskúmať už prijaté
rozhodnutie ústavného súdu.
V Košiciach 18. februára 2015
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.