Najvyšší súd SR o symbióze života ľudí a medveďov
Na odľahčenie od trestnoprávnych tém nezaškodí prečítať si zaujímavé rozhodnutie najvyššieho súdu, ktoré bolo vydané v rámci správneho súdnictva a ktoré nadchne hlavne ochranov prírody (ľudí, ktorým medvede ohrozujú majetok, respektíve poľovníkov už menej). Uvedené rozhodnutie celkom určite stojí za prečítanie a je vhodným príkladom toho, čo všetko tvorí nápad súdov a o čom všetkom musia súdy rozhodovať.
Najvyšší súd SR sa vo svojom nedávnom rozhodnutí zaoberal možnosťami (podmienkami) povolenia usmrtenia (odstrelenia) medveďa na území SR, pričom sa pomerne podrobne venoval tomu, ako nakladať s problémovými jedincami medveďa (a čo všetko sa dá dokonca urobiť, aby medveď nebol problémový a nemusel byť zastrelený – napríklad strielanie do medveda gumovými projektilmi), a to aj na podklade praktických skúseností z iných štátov, pričom podrobil kritike aj orgány verejnej moci za prístup k životným podmienkam medveďov. Najvyšší súd dokonca neopomenul zvýrazniť ani to, že bol usmrcovaný medveď v produktívnom veku, ktorý mohol byť genofondom.
Najvyšší súd SR rozsudok sp. zn. 6Sžk/12/2019 zo dňa 03.09.2019
Žalobca: Lesoochranárske zoskupenie VLK, občianske združenie
Žalovaný: Ministerstvo životného prostredia SR
Predmet konania: preskúmanie zákonnosti rozhodnutia žalovaného, o kasačnej sťažnosti žalobcu proti rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave sp. zn. 5S/3/2017 zo dňa 19.06.2018.
Podstatou konania bolo: rozhodnutie o povolení Poľovníckemu združeniu Chochuľa – Hrochoť výnimku usmrtiť, odstreliť jedného jedinca medveďa hnedého v poľovnom revíri Chochuľa – Hrochoť.
Výňatok z odôvodnenia rozhodnutia Najvyššieho súdu SR:
Z rozhodnutia žalovaného v spojení s prvostupňovým správnym rozhodnutím vyplýva, že hlavným dôvodom povolenia výnimky odstrelu medveďa boli škody spôsobené medveďom na poľnohospodárskych kultúrach a ovocných stromoch a stret človeka s medveďom v posudzovanej oblasti a tým vysoké riziko ohrozenia zdravia a bezpečnosti ľudí a vzniku závažných škôd.
Z administratívneho spisu ako aj z rozhodnutia žalovaného nebolo preukázané, že v čase žiadosti ako aj v čase rozhodovania správnych orgánov konkrétny problematický jedinec medveďa sa správal tak, že by ohrozoval bezpečnosť a zdravie ľudí, hrozilo, že spôsobí závažné škody na úrode a ovocných stromoch a že jedinou uspokojivou alternatívou riešenia tejto situácie bola nutnosť povoliť odstrel medveďa.
Neušlo pozornosti kasačného súdu, že odstrel medveďa už bol reálne vykonaný a že došlo k odstrelu štvorročného medveďa – samca, čo je jedinec v produktívnom veku, ktorý mohol byť genofondom.
Orgány verejnej moci majú dbať na to, aby sa prirodzené teritórium pôsobenia medveďov každoročne nezmenšovalo. Je všeobecne známou skutočnosťou, že každoročne pribúdajú na území SR „holiny“ v našich lesných porastoch, rozširuje sa priemyselná a iná výstavba v miestach, kde by udeľovanie povolenia na ich výstavbu v minulosti bolo nemysliteľné, zber lesných plodov sa stáva podnikaním a neslúži bežnej osobnej spotrebe, nezabezpečuje sa prirodzené kosenie a iné. Všetky tieto negatívne skutočnosti ako aj iné skutočnosti každoročne pokračujú, ba sa zintenzívňujú, v dôsledku čoho existujúce teritórium pre život medveďov a inej zveri, ktoré tu boli stáročia sa zmenšuje, nehovoriac o zásahoch obyvateľstva výstavbou a prevádzkovaním budov priamo v lesných porastoch, často chránených územiach, obťažovanie zveri hlukom, výstavbou, prevádzkou budov, dopravných prostriedkov, rozmachom turizmu a často aj bezohľadným ľudským správaním.
Odstrel medveďa je len posledným spôsobom riešenia situácie, keď zlyhávajú všetky ostatné vhodné a dostupné opatrenia, označovanie medveďov, umiestnenie do iných lokalít, monitorovanie ich pohybu a eliminovanie ich pohybu v problematických oblastiach pre človeka, chránené odpadky a ich umiestňovanie, neprikrmovanie v blízkosti ľudských obydlí a poľnohospodárskej pôdy, ochrana poľnohospodárskej pôdy a úrody elektrickými ohradníkmi a inými opatreniami, plašenie zveri ako aj výchova zodpovednosti človeka k živočíchovi a prírode.
Vyspelé ekonomiky, napríklad Kanada, považujú denný kontakt človeka s medveďom pri svojich obydliach za úplne bežný bez toho, aby túto situáciu pravidelne riešili odstrelom jedincov. Aj v tomto smere je možné získať skúsenosti a aplikovať zaužívané a osvedčené postupy. Vo vyspelých ekonomikách, najmä v Kanade ľudia žijú v symbióze s medveďmi, správajú sa zodpovedne, keď obmedzujú na najvyššiu mieru situácie, ktoré by medvede lákali k ľudským obydliam a poľnohospodárskym plodinám, respektíve provokovali a tým na najvyššiu možnú mieru eliminujú príčiny situácií stretu medveďa s človekom a vzniku závažných škôd.
Vyspelé ekonomiky, Kanada, vo väčšej miere ako SR monitorujú medvede. Pokiaľ bola zistená činnosť problematického jedinca medveďa alebo jedincov, chytia ich do pascí, medveďa prehliadnu či nemá zdravotný problém, či nie je zranený, či nie je podvyživený, prestárly, teda zisťujú aj v tomto smere dôvody, ktoré môžu byť východiskom pre problematické správanie sa jedinca. Pokiaľ sa zistí, že medveď je v poriadku, premiestnia ho na iné odľahlé miesto. Pri premiestňovaní postupujú tak, že ho plašia búchaním do klietky, v ktorej je premiestňovaný, aby mal rešpekt, aby sa bál opätovne sa k miestu priblížiť a vrátiť sa, keď ho vypustia strieľajú doňho gumené projektily, aby opätovne ho odradili sa vrátiť, púšťajú na ne vycvičené psy, teda robia všetky možné a efektívne opatrenia, aby medveď stratil plachosť a aby sa bál vrátiť sa na miesto, kde jeho pobyt bol vyhodnotený ako problematický.
Za ohrozenie bezpečnosti a života obyvateľov nie je možné považovať akýkoľvek očný kontakt človeka s medveďom bez preukázania ďalších skutočností (v prejednávanej veci vo vzdialenosti 200 metrov, človek pozoroval približovanie sa medveďa k sadu iného vlastníka).
Podľa najvyššieho súdu je nutné identifikovať problematického jedinca medveďa stopami, pachovými zložkami, označiť ho, monitorovať ho obojkami, fotopascami, iným spôsobom zisťovať jeho migráciu a eliminovať, v dôsledku toho realizovať odchyt medveďa a jeho premiestnenie do inej lokality, ktorá je bezpečná pre ľudí a ich majetok. Je nutné zaručiť, že sa prípadný odchyt bude týkať medveďa, ktorý spôsobil škodu a nie medveďa iného.
Kompletné znenie rozhodnutia Najvyššieho súdu SR možno nájsť tu:
https://www.slov-lex.sk/sk/vseobecne-sudy-sr/-/ecli/ECLI-SK-NSSR-2019-1017200019_1
Pre úplnosť možno túto problematiku doplniť tak, že Súdny dvor Európskej únie sa vo svojej nedávnej rozhodovacej činnosti (október 2019 s tým, že išlo o výklad smernice o ochrane prírody a ohrozených druhoch fauny a flóry) zaoberal možným odstrelom vlkov vo Fínsku, pričom stanovil prísne podmienky na ich odstrel. Súdny dvor sa venoval teda tomu, kedy je možné vydať výnimku zo zákazu odstrelu vlkov, ktorý platí v celej Európskej únii.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.