Tento príspevok si neklade za cieľ vyčerpať úplne problematiku uvedenú v nadpise, ale jeho úlohou je poskytnúť len stručný náčrt problematiky zákazu sebaobviňovania a to najmä vo vzťahu k majetkovým a hospodárskym trestným činom.
Zákaz sebaobviňovania možno definovať tak, že ide o právo podozrivej, či obvinenej osoby na to, aby nebola žiadnym spôsobom nútená k priznaniu, respektíve k poskytnutiu dôkazov, ktoré by ju mohli usvedčiť, či akýmkoľvek spôsobom spojiť s trestným činom.
Na strane druhej možno zákaz sebaobviňovania definovať aj tak, že ide o povinnosť štátu, aby objasňoval trestné činy a zhromažďoval dôkazy bez toho, aby nútil podozrivé, či obvinené osoby (pod určitými hrozbami) aby sa priznali, či poskytli dôkazy o svojej trestnej činnosti.
Alebo povedané inak, nikoho nemožno nútiť, aby spolupracoval s políciou na usvedčovaní samého seba (obvinený, či podozrivý tak však môže urobiť dobrovoľne, na základe svojho vlastného rozhodnutia).
Právo neprispievať k vlastnému obvineniu a právo mlčať sú všeobecne uznávané medzinárodné štandardy, ktoré sa považujú za súčasť spravodlivého procesu podľa článku 6 Európskeho dohovoru o ľudských právach a základných slobôd.
Uvedenú problematiku možno zhrnúť, pri hospodárskych, či majetkových trestných činoch do troch okruhov:
A/ nútenie podozrivej osoby, aby pod hrozbou sankcie vydala určité listinné dôkazy (spravidla pôjde o jednotlivé účtovné doklady, prípadne o celé účtovníctvo, respektíve môže ísť aj o rôzne zmluvy a podobne).
B/ nútenie podozrivej osoby, aby vypovedala ako svedok pravdu a to pod hrozbou trestného postihu za trestný čin krivej výpovede, respektíve, a to je teraz pomerne modernou hrozbou, pre trestný postih za spáchanie trestného činu marenia spravodlivosti. K uvedenému je nutné dodať, že aj napriek tomu, že má podozrivá osoba právo odoprieť výpoveď ak by si mohla privodiť trestné stíhanie, je nevyhnutné odmietnuť také praktiky polície, keď evidentne podozrivú osobu nútia vypovedať v procesnom postavení svedka s tým, že poučenie svedka, uvedené v štandartnej zápisnici o výpovedi svedka, je také dlhé a neprehľadné, že takmer vylučuje možnosť, aby takáto podozrivá osoba (neznalá trestného práva) vedela zhodnotiť, či to čo vypovie jej môže alebo nemôže privodiť trestné stíhanie. To je koniec koncov aj častá procesná taktika polície, že poučenie svedka o možnosti odoprieť výpoveď zanikne pri ostatných siahodlhých ďalších poučeniach svedka. Práve preto sa v minulosti polícia bránila tomu, aby svedok mohol mať pri výsluchu právo na právnu pomoc advokáta (toto právo musel vyslovene konštatovať až Ústavný súd SR).
C/ preberanie výpovedí podozrivých osôb, ktoré urobili v inom konaní (napríklad v daňovom konaní) do trestného konania a ich čítanie ako výpovedí obvineného, respektíve ich čítanie ako listinných dôkazov.
K písmenu A / Listinné dôkazy
Pokiaľ ide o hospodárske trestné činy tak prvým prípadom Európskeho súdu pre ľudské práva (ďalej len ESPL), v ktorom sa zaoberal porušením práva neprispieť k vlastnému obvineniu bol vec Funke proti Franzúsku (rozsudok z 1993), v ktorom bola sťažovateľovi uložená sankcia zaplatiť pokutu za to, že odmietol poskytnúť colným orgánom výpis z bankového účtu, pričom mu bola uložená povinnosť vydať tieto dokumenty (u pána Funkeho bola vykonaná domová prehliadka, pri ktorej mu boli zabavené niektoré dokumenty s tým, že ho požiadali aby urobil vyhlásenie o niektorých zahraničných bankových účtoch, keďže tak neurobil, začali colné orgány proti nemu konanie pred súdom).
ESPL uviedol, že colné orgány vyvolali uloženie sankcie sťažovateľovi (pokuta 1.200 frankov a suma 20 frankov za každý deň omeškania, ktorá bola zvýšená odvolacím súdom na sumu 50 frankov za každý deň omeškania – ide o obdobu našej poriadkovej pokuty), aby získali dôkazy, ktorých existenciu predpokladali, avšak bez toho, aby mali v tomto ohľadu istotu.
Pretože nemohli alebo nechceli si tieto dôkazy zabezpečiť iným spôsobom, pokúsili sa prinútiť sťažovateľa, aby sám poskytol dôkaz o trestných činoch, ktorých sa mal dopustiť. Osobitosti colného práva nemôžu ospravedlniť zásah do práva každého obvineného mlčať, či nepispieť k vlastnému obvineniu (obvineným tu ESPL nerozumie len toho voči komu bolo vznesené obvinenie, ale aj podozrivého, či toho komu bola uložená ako obvinenému sankcia v inom konaní – napríklad priestupkovom).
O podobný prípad išlo vo veci J.B. proti Švajčiarsku (rozsudok z 2001 opäť ukladanie pokuty za nepredloženie dokladov, z ktorých by mohlo vyplynúť že mal podozrivý zdaniteľné príjmy, ktoré nepriznal), v ktorom daňové orgány zistili, že sťažovateľ uskutočnil nejaké finančné operácie s inými spoločnosťami, ale príjmy z nich nezahrnul do daňových priznaní v príslušných rokoch. Sťažovateľ pripustil, že jeho daňové priznania nie sú v poriadku, ale odmietol vydať dokumenty týkajúce sa spoločností s ktorými obchodoval, za čo bol opakovane pokutovaný. Podľa názoru ESPL sa štátne orgány snažili prinútiť sťažovateľa k predloženiu dokumentov, z ktorých mohlo byť zrejmé, že v danom období mohol mať aj zdaniteľné príjmy, ktoré nepriznal, čo mohlo mať za následok jeho trestné stíhanie. ESPL tu odmietol argument, že predmetné dokumenty existujú nezávisle na vôli dotknutej osoby a ktoré teda od nej mohli byť žiadané aj za cenu donútenia, podobne ako je to v prípadoch vzoriek DNA, krvi a podobne. ESPL konštatoval porušenie práva neprispieť k vlastnému obvineniu.
Pokiaľ ide o rozhodnutia Ústavného súdu ČR tak podnetným je rozhodnutie, v ktorom Ústavný súd ČR uviedol, že zákaz donucovania k poskytnutiu dôkazov proti sebe semému nie je možné zužovať na prípady získavania dôkazov, ktoré majú pri nedostatku iných dôkazov potvrdiť alebo vyvrátiť spáchanie trestného činu, ale sa týka aj prípadov, kedy musí byť upresnená výška spôsobenej škody, či majú byť získané dôkazy, ktoré podporujú dôkazy už skôr obstarané. V tejto súvislosti nie je ani podstatné, či o dôkaze, ktoré sa orgány činné v trestnom konaní snažia vydaním veci získať majú len všeobecnú alebo aj konkrétnu predstavu, t. j. napríklad či bol už takýto dôkaz niekedy poskytnutý inému orgánu verejnej moci (napríklad daňovému úradu).
Porušovanie zákazu sebaobviňovania sa pritom možno dopustiť aj v prospech obvineného, t. j. nemožno porušiť právo obvineného naprispeiť k svojmu obvineniu ani s argumentom, že vynútené dôkazy môžu byť v prospech obvineného s tým, že ak podozrivá, či obvinená osoba poskytne nejaké listinné dôkazy dobrovoľne daňovému úradu, nemusí tak urobiť aj v trestnom konaní. Je vecou obhajoby, akú stratégiu v trestnom konaní zvolí a či určitú vec aktívne poskytne orgánom činným v trestnom konaní alebo neposkytne. Právo odmietnuť výpoveď nie je možné obchádzať s poukazom na objasňovanie skutočností vykonávaných aj v prospech obhajoby.
Z rozhodnutia ústavného súdu teda vyplýva, že ak napríklad podozrivý poskytol dobrovoľne účtovné doklady v daňovom konaní, nemusí ich dobrovoľne poskytnúť aj v trestnom konaní a to ani pod argumentom, že môžu preukázať jeho prípadnú nevinu, či neopodstatnenosť obvinenia. Obvinený nie je pomocníkom orgánov činných v trestnom konaní, ktorý by im mal pomáhať pri objasňovaní trestnej veci (môže tak urobiť, ale len dobrovoľne).
Zhrnutie k listinným dôkazom:
Je neprijateľné, aby sa od podozrivej, či obvinenej osoby získavali listinné dôkazy (napríklad účtovné doklady) pod hrozbou napríklad
- uloženia poriadkovej pokuty, či
- pod hrozbou vzatia do väzby alebo
- pod hrozbou trestného postihu za spáchanie trestného činu marenia spravodlisvosti (s argumentom, že bráni v získaní dôakzu – čo je teraz bežným konaním polície). O spáchanie trestného činu marenia spravodlivosti nemôže ísť z toho dôvodu, nakoľko odmietutie podozrivej, či obvinenej osoby podielať sa na svojom trestnom stíhaní je právom podozrivého, či obvineného a preto takéto konanie nie je možné označiť za neoprávnené (pri trestnom čine marení spravodlivosti je totiž trestným len neoprávnené bránenie v získaní dôkazu).
Ak by sa však štát nedopustil vyššie uvedenej hrozby, je dobrovoľné poskytnutie listinných dôkazov zo strany podozrivého, či obvineného v súlade s Dohovorom ako aj Trestným poriadkom (každá osoba má právo priznať spáchanie trestného činu a má právo aj spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, avšak podozrivý, či obvinený tak musí urobiť dobrovoľne a mal by byť predtým vyslovene poučený, že listinné dôkazy, ktoré by ho mohli spojiť s vlastnou trestnou činnosťou nemusí vydať ak by tým mohol prispieť k svojmu obvineniu (takéto poučenie by malo byť písomné, aby mohlo byť v ďalšom štádiu trestného konania, hlavne zo strany súdu, preskúmateľné).
Z uvedeného vyplýva aj to, že potrebné listinné dôkazy, ktoré sú nevyhnutné pre dokazovanie daňovej (ale aj inej ekonomickej) kriminality by si mali orgány činné v trestnom konaní zabezpečiť sami, napríklad
- prostredníctvom domovej prehliadky, či prehliadky nebytových priestorov,
- respektíve za pomoci prelomenia bankového tajomnstva (§ 3 ods. 5 Tr. por.)
K písmenu B/ Svedecké výpovede podozrivých osôb
Je neprijateľné (neprípustné) vypočúvať podozrivé osoby (pre políciu evidentne podozrivé osoby – napríklad jedinného konateľa právnickej osoby (ktorá je daňovým subjektom) pri daňovom trestnom čine, ktorý je uvedený aj v daňovom priznaní, ktoré malo byť nepravidvé a to za každých okolností a pritom nie je rozhodujúci obsah informácií, že napríklad nič sebaobviňujúce neobsahujú na prvý pohľad, pretože môžu byť neskôr použité obžalobou napríklad na spochybnenie výpovede obvineného, prípadne pri záverečnej reči a podobne.
ESPL (Saunders proti Spojenému kráľovstvu rozsudok z roku 1996) k porušeniu práva neprispieť k vlastnému obvineniu dodáva, že nie je rozhodujúce, či orgány činné v trestnom konaní na základe nedovoleného donútenia získali informácie, ktoré skutočne na prvý pohľad prispievajú k obvineniu, či usvedčeniu obvineného, pričom odmieta argumenty, že prípadný sťažovateľ neuviedol žiadne informácie, ktoré by mali obviňujúcu povahu.
S prihliadnutím ku konceptu spravodlivosti, právo neprispieť k vlastnému obvineniu nemôže byť rozumne obmedzené na priznanie sa k protiprávnemu konaniu alebo na poznámky, ktoré sú priamo obviňujúce. Svedectvo získané pod donútením, ktoré sa na prvý pohľad nezdá byť obviňujúce, ako môžu byť rôzne vysvetlenia alebo obyčajné informácie týkajúce sa skutkových otázok, môžu byť totiž neskôr použité v trestnom konaní na podporu obžaloby, respektíve za účelom spochybnenia iných vyjadrení obžalovaného alebo dôkazov, ktoré predložil behom procesu alebo k podkopaniu jeho dôveryhodnosti.
To, že svedecká výpoveď osoby, ktorá bola neskôr obvinená je nepoužiteľná v ďaľšom priebehu konania a to aj pre samotné obvinenie možno vyvodiť aj z iných rozhodnutí ESPL (napríklad Zaichenko proti Rusku, rozsudok z 2010), v ktorom ESPL uviedol, že problém z hľadiska donútenia k výpovedi môže nastať aj vtedy, ak to čo dotknutá osoba vypovedala, nie je na prvý pohľad sebaobviňujúci výrok, ak čokoľvek čo uvedie, jej následne môže byť predložené s cieľom spochybniť jej dôveryhodnosť.
Absulútna nepoužiteľnosť svedeckej výpovede ak je osoba následne obvinená
Z uvedeného vyplýva, že ak by aj došlo k obvineniu napríklad konateľa obchodnej spoločnosti z trestného činu skrátenia dane na podklade jeho predchádzajúcej svedeckej výpovede (na čo by mal reagovať prokurátor zrušením takéhoto obvinenia), nebolo by možné mu v ďalšom priebehu konania túto svedeckú výpoveď predložiť, aby sa k nej vyjadril, a už vôbec nie aby odstraňoval prípadné rozpory medzi svojou svedeckou výpoveďou a neskoršou výpoveďou v procesnom postavení obvineného (takáto svedecká výpoveď je absolútne nepoužiteľný dôkaz a nemala by sa ďalej ani nachádzať vo vyšetrovacom spise, hľadí sa na ňu akoby k nej nikdy nebolo došlo).
To, že pre políciu evidentne podozrivé osoby sa v žiadnom prípade nemajú vypočúvať ako svedkovia a to aj napriek tomu, že majú právo odoprieť výpoveď ak by si tak mohli spôsobiť nebezpečenstvo trestného stíhania uznávala aj staršia trestnoprávna literatúra (pozri napríklad Mathern V.: Dokazovanie v československom trestnom procese, Obzor, Bratislava, 1984)
Len pre úplnosť je potrebné dodať, že ESPL vidí problém aj v tom, z hľadiska práva neprispieť k vlastnému obvineniu, ak by sa proti obvinenému argumentovalo jeho predchádzajúcim odmietnutím vypovedať ako svedok z dôvodu, že by si mohol privodiť trestné stíhanie (Macko a Kozubeľ proti Slovensku, rozsudok z roku 2007).
K písmenu C/ Výpovede podozrivých osôb v iných konaniach (napríklad v daňovom konaní) a ich následné použitie v trestnom konaní
ESPL posudzoval skutkový prípad, v ktorej obvinený vypovedal pred inšpektormi ministerstva obchodu, pričom vypovedal pod hrozbou sankcie v prípade odmietnutia vypovedať, pričom táto výpoveď bola neskôr použitá v trestnom konaní v snahe preukázať vinu obvineného (Saunders proti Spojenému kráľovstvu rozsudok z roku 1996). Tu treba najskôr zdôrazniť, že ESPL zvýrazňuje to, že obžaloba by sa mala v trestnej veci snažiť preukázať vinu bez toho, aby sa uchyľovala k dôkazom získaným prostredníctvom donútenia, či nátlaku a to bez ohľadu na vôľu obvineného, v tomto zmysle ESPL chápe právo neprispieť k vlastnému obvineniu v úzkej spojitosti s prezumpciou neviny. Súd tu pripomenul, že ani verejný záujem nemôže ospravedlniť použitie výpovedí získaných donútením pri mimosúdnom vyšetrovaní, na usvedčenie v trestnom konaní.
Z rozhodnutia vo veci Sunders by sa mohlo zdať, že ak by mal obvinený možnosť odmietnuť vypovedať pred inšpektormi a nevyužil ju a vypovedal, nešlo by zrejme o porušenie práva neprispieť k vlastnému obvineniu. Takýto zjednodušený výklad rozhodnutie súdu je však zjavne pochybný, nakoľko ESLP uviedol aj to, že štát by sa nemal uchyľovať k takému konaniu, aby získal výpoveď podozrivého napríklad určitým úskokom. Za taký úskok možno považovať napríklad aj situácie, keď vyšetrovateľ predvolá podozrivého ako svedka, poučí ho hlavne o práve vypovedať pravdu, predstiera že sa podozrivý nemá čoho obávať a následne založí obvinenie na výpovedi podozrivého v procesnom postavení svedka.
Možno taktiež spomenúť rozhodnutie Kansal proti Spojenému kráľovstvu (rozhodnutie z roku 2004), v ktorom sa ESPL stotožnil so sťažovateľom v tom, že vyhlásenia, ktoré bol sťažovateľ nútený urobiť pred konkurzným správcom tvorili významnú časť trestnej veci vedenej proti nemu s tým, že prokurátor ich použil vo svojej záverečnej reči adresovanej porote a v krížovom výsluchu sťažovateľa ich využil na demonštrovanie rozporuplnosti svedectva. Išlo o porušenia práva neprispieť k usvedčeniu vlastnej osoby.
Vo veci Kansal je pozoruhodné, že právo neprispieť k vlastnému obvineniu môže byť porušené aj vtedy, ak sa výpoveď obvineného, ktorú vykonal napríklad v daňovom konaní použije napríklad len na argumentáciu v záverečnej reči so snahou ovplyvniť tým súd pri rozhodovaní a je bez významu, či takáto argumentácia môže mať aj skutočný vplyv na rozhodnutie súdu.
Prečítanie výpovede obvinenej osoby z daňového konania v trestnom konaní je neprípustné obchádzanie pravidiel stanovených v Trestnom poriadku
Neprípustným je napríklad obchádzanie skutočnosti, že obvinený odmietol v trestnom konaní vypovedať a to napríklad tak, že sa prečíta výpoveď obvineného, ktorú urobil v rámci daňového konania pred daňovým orgánom, pretože sa tak narušuje samotná podstata práva nevypovedať. Ústavný súd ČR (sp. zn. III. ÚS 451/2004) k tomu uviedol, že ak obsahom dôkazu výpoveďe obvineného pred orgánom verejnej moci, musí byť v trestnom konaní skúmané, či táto výpoveď nebola urobená pod hrozbou sankcie a či nemá sebaobviňujúcu povahu, v kladnom prípade takýto listinný dôkaz nemožno v trestnom konaní použiť, pretože by to bolo v rozpore s právom osoby neprispieť vlastným konaním k svojmu trestnému stíhaniu.
Tento nález vyvoláva určité pochybnosti, nakoľko z neho vyplýva, že v negatívnom prípade, ak výpoveď osoby napríklad pred daňovým orgánom by nemala sebaobviňujúcu povahu tak by ju bolo možné prečítať ako listinný dôkaz.
Výpoveď obvinenej osoby, ktorú vykonal v daňovom nemožno použiť v trestnom konaní a nemožno ju v trestnom konaní vykonať ani ako listinný dôkaz.
V ďalšom rozhodnutí Ústavný súd ČR riešil vyslovene otázku, či možno v trestnom konaní vedenom pre skrátenie dane použiť ako listinný dôkaz vysvetlenie podané pred daňovým orgánom. Obvinený v trestnom konaní odmietol vypovedať, pričom súd na hlavnom pojednávaní prečítal ako listinný dôkaz vysvetlenie, ktoré podal obvinený pred daňovým úradom a následne bol obvinený odsúdený. Ústavný súd ČR dal za pravdu obvinenému v tom, že pripustením čítania jeho vysvetlenia poskytnutého daňovému orgánu v trestnom konaní bolo porušené právo na spravodlivý proces, nakoľko išlo o obchádzanie zákona s tým, že Ústavný súd ČR zdôraznil, že čítaním vysvetlenia došlo k obchádzaniu pravidiel stanovených pre výpoveď obžalovaného.
Definícia listinného dôkazu
Listinným dôkazom môže byť len listina, ktorá je dôkazom sama o sebe, čo nie je výpoveď obvineného, pretože výpoveď obvineného použiteľná v trestnom konaní musí nasledovať až vždy po riadnom zákonom poučení a musí byť vykonaná pred orgánom činným v trestnom konaní, respektíve pred súdom, pričom v konaní pred súdom možno čítať výpoveď obžalovaného len za podmienok uvedených v ustanovení § 258 ods. 4 Tr. por. Tieto trestnoprávne pravidlá nie je možné obchádzať tak, že sa nejaká iná výpoveď obvineného vykonaná v úplne inom konaní prečíta v trestnom konaní ako listinný dôkaz. Nie je možné stotožňovať dôkazný prostriedok (výpoveď obžalovaného) s nosičom dôkazu (listinou – zápisnicou o jeho výpovedi). Každá výpoveď osoby v akomkoľvek konaní sa spisuje do formy zápisnice, ktorá je z papiera, avšak to neznamená, že ide z tohto dôvodu by malo ísť o listinný dôkaz. Výpoveď obžalovaného je osobitný dôkazný prostriedok, iný ako listinný dôkaz a rozhoduje tu v akej forme bola výpoveď zachytená a kým (t. j. kto ju zachytil, v akom konaní, aké mala vypočúvaná osoba procesné postavenie a podobne) a nie na akom nosiči je zachytená (apovedané inak, výpoveď obvineného sa nestáva listinným dôkazom len preto, že je zachytená na papieri a ani vecným dôkazom len preto, že je zachytená na zvukovom zázname).
Povinnosť podať daňové priznanie
Pokiaľ ide o daňové trestné činy, tak je pomerne zaujímavým rozhodnutie ESPL vo veci Allen proti Spojenému kráľovstvu (rozsudok z roku 2002), v ktorom ESPL uviedol, že právo neobviňovať sám seba nejde až tak ďaleko, aby zahŕňalo právo odmietnuť podať daňové priznanie, pričom je v poriadku, ak je nesplnenie takejto povinnosti sankcionované.
Sťažovateľ tu nebol sankcionovaný preto, že sa mal dopustiť trestnoprávneho konania, ale preto, že objektíve nepodal daňové priznanie. Išlo tu v podstate o sankcie ukladané daňovými orgánmi za nesplnenie si povinností, ktoré subjektom vyplývajú z daňového konania, pričom ESPL akceptoval, že sankcionovať v daňovom konaní možno aj podanie nepravdivého daňového priznania, a to aj v prípadoch ak tak osoba urobila s vedomím, že tak zakrýva svoje trestnoprávne konanie (už to, že nepodala daňové priznanie môže byť trestný čin).
Ti však treba dodať, že v zmysle Trestného zákona účinného na území SR len nepodanie daňového priznania, prípadne len podanie nepravdivého daňového priznania ešte automaticky neznamená spáchanie trestného činu, pretože len takéto konanie nie je výslovným znakom žiadneho daňového trestného činu (samozrejme nepodanie daňového priznania môže byť skrátením dane ak je motivované úmyslom zatajiť príjem podliehajúci dani) Pri trestnom čine skrátenia dane sa pritom, vo všeobecnosti, predpokladá, že nikoho nemožno nútiť k tomu, aby povinnosťou podať daňové priznanie priznal svoju trestnú činnosť. To však nevylučuje jeho trestný postih za prípadne iný trestný čin napríklad za spáchanie trestného činu neoprávneného podnikania.
Judikatúra vnútroštátnych súdov
Pokiaľ ide o zákaz sebaovinenia pri daňových trestných činoch tak vo vzťahu k trestnému činu skrátenia dane bol judikatúrou (R 53/1974 Zb. Rozh. tr.) skonštatovaný v tom zmysle, že zatajenie príjmu získaného trestným činom v daňovom priznaní a neodvedenie danej z takéhoto príjmu nemožno posudzovať ako trestný čin skrátenia dane. Páchateľ by sa tým nepriamo nútil k oznámeniu svojej vlastnej trestnej činnosti, čo je v rozpore so zásadou, že k priznaniu nesmie byť obvinený donucovaný žiadnym spôsobom.
Na predmetné rozhodnutie nadväzuje aj judikatúra Najvyššieho súdu SR (uznesenie sp. zn. 2 Ndt 15/2004, publikované aj v časopise Zo súdnej praxe č. 6/2007), ktorá konštatuje, že všeobecná zásada v trestnom práve, že obvinený nesmie byť žiadnym spôsobom donucovaný k výpovedi alebo k priznaniu sa pri aplikácii hmotného práva v pomere medzi trestnými činmi skrátenia dane a poistného a porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru (§ 279 Tr. zák.) uplatňuje rovnako ako medzi trestným činom skrátenia dane a poistného a trestným činom neoprávneného podnikania, teda tak, že nesplnenie daňovej povinnosti pri tovare podliehajúcom spotrebnej dani a uvádzaním do obehu v rozpore s právnym predpisom bez kontrolných známok, nemožno posudzovať ako trestný čin skrátenia dane.
Zmyslom spomenutej zásady je zabrániť tomu, aby páchateľ trestného činu porušovania predpisov na označenie tovaru bol pri plnení daňovej povinnosti nútený priznať, či oznámiť ním spáchaný uvedený trestný čin a vystaviť sa tak nebezpečiu trestného stíhania pre porušovanie predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru.
Rozhodnutia ESPL boli čerpané hlavne z Kmec, J. a kol. Evropská úmluva o lidských právech. Komentář. 1. Vydání. Praha: C.H.Beck, 2012, Trestní právo daňové, Sborník príspevkov z II. Medzinárodnej konferencie konanej dňa 18.02.2008 v Prahe, C.H.Beck 2008, Svák, J.: Ochrana ľudských práv z pohľadu judikatúry a doktríny štrasburských orgánov ochrany práv), II. rozšírené vydanie, Eurokodex, Bratislava 2006
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.