Cieľom tohto príspevku je poukázať na pomerne rozšírenú prax niektorých orgánov činných v trestnom konaní a súdov, ktoré považujú úradné záznamy spísané príslušníkmi PZ pri plnení si svojich služobných povinností za listinné dôkazy, ktoré sú použiteľné a čítané ako listinné dôkazy v súdnom konaní a nezriedka je výrok o vine založený aj na takýchto úradných záznamoch (respektíve je na úradných záznamoch založená obžaloba prokurátora, v ktorej prokurátor napríklad vyvracia obhajobu obvineného práve s poukazom na obsah úradných záznamov spísaných príslušníkom PZ). Ide najmä o úradné záznamy, ktoré obsahujú popis postupu polície po prijatí oznámenia, že mohol byť spáchaný trestný čin, popis činnosti polície na mieste činu, popis prenasledovania, či pátrania po podozrivých osobách bezprostredne po spáchaní trestného činu, popis obmedzenia osobnej slobody konkrétnych osôb, ďalej úradné záznamy obsahujú aj popis takýchto podozrivých osôb v čase zadržania (napríklad ich oblečenie, správanie v čase zadržania, údaje o tom, čo hovorili podozrivé osoby v čase zadržania, kde presne boli zadržané a podobne), prípadne obsahujú aj údaje o identifikácii týchto osôb ako páchateľov zo strany poškodeného (napríklad poškodená osoba označí priamo na ulici určitú osobu, ktorú pred neho predviedli zasahujúci policajti, za osobu, ktorú videla utekať z miesta činu), či popis postupu polície pri vykonávaní prehliadok motorových vozidiel.
Procesný postup pri ktorom sú úradné záznamy čítané ako listinné dôkazy, respektíve procesný postup, keď je podaná obžaloba, či rozhodnutie o vine založené na takýchto úradných záznamoch je nesprávny, pretože úradné záznamy spísané príslušníkmi PZ nie sú dôkazným prostriedkom v trestnom konaní a preto ich nie je možné čítať ani ako listinné dôkazy na hlavnom pojednávaní a nie je možné o ne oprieť ani obžalobu, či iné meritórne rozhodnutie prokurátora v prípravnom konaní.
Podľa § 119 ods. 2 Tr. por., za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa Trestného poriadku alebo podľa osobitného zákona.
Z uvedeného zákonného ustanovenia je zrejmé, že dokazovať skutkový stav veci možno len zákonným spôsobom a to dôkaznými prostriedkami, ktoré sú upravené v Trestnom poriadku, respektíve, ktoré vyplývajú z osobitného zákona. Napriek tomu, že ustanovenie § 119 ods. 2 Tr. por. vypočítava dôkazné prostriedky len demonštratívne, je limitujúcim faktorom dokazovania práve zásada zákonnosti, t. j. skutočnosť, že dokazovať možno len dôkaznými prostriedkami upravenými v Trestnom poriadku, či v osobitnom zákone. V prípade, ak sa skutkový stav veci dokazuje prostriedkami, ktoré Trestný poriadok alebo osobitný zákon nepokladá za dôkazný prostriedok, nemôže byť výsledkom takéhoto dokazovania dôkaz použiteľný v trestnom konaní, teda takýto prostriedok nemôže slúžiť na náležité zisťovanie skutkového stavu veci a súd ani nemôže o takýto prostriedok oprieť svoje rozhodnutie. Úradné záznamy spísané príslušníkmi PZ nie sú dôkaznými prostriedkami podľa Trestného poriadku (nejde o listinný dôkaz).
Úradný záznam vypracovaný príslušníkmi PZ, pred začatím trestného stíhania, má obdobnú povahu ako majú zápisnice o podaných vysvetleniach osôb, ktoré sa realizujú podľa zákona o policajnom zbore. Účelom úradných záznamov je popísať postup polície pri overovaní informácií o tom, že mal byť alebo mohol byť spáchaný trestný čin, prípadne popísať postup polície pri realizovaní oprávnení podľa zákona o policajnom zbore (napríklad pri overovaní totožnosti osôb) ide teda o dokumentovanie operatívneho postupu polície pred začatím trestného stíhania. Úradný záznam vypracovaný príslušníkmi PZ preto nie je dôkazným prostriedkom použiteľným v trestnom stíhaní osoby, ktorého obsah by mohol byť dôkazom, ale ide len o záznam postupu polície, ktorý má, pre trestné stíhanie, len povahu informácie. Primerane a analogicky tu možno použiť aj závery judikatúry, napríklad R 26/1989, ktorá konštatuje, že vysvetlenia osôb, úradné záznamy, či iné zápisy polície nemôžu slúžiť ako dôkaz v konaní pred súdom. Za dôkaz v trestnej veci môžu slúžiť len svedecké výpovede príslušníkov PZ, ktorí vykonávali operatívne šetrenie na mieste a spisovali úradný záznam, respektíve svedecké výpovede osôb, ktoré poskytovali vysvetlenie do zápisnice o podanom vysvetlení. V rámci komparatívnej metódy výkladu práva možno primerane použiť aj judikatúru Najvyššieho súdu ČR R 45/1994 - I., ktorá spomenutú judikatúru dopĺňa tak, že úradný záznam nie je možné na hlavnom pojednávaní prečítať ani ako listinný dôkaz.
Podľa § 269 Tr. por., písomné vyjadrenia, posudky, správy štátnych orgánov a ďalšie listiny (tu má zákon na mysli obdobné listiny ako sú správy a vyjadrenia, napríklad rôzne zmluvy a podobne), ktorými sa vykonáva dôkaz na hlavnom pojednávaní sa prečítajú celé alebo ich časť, ktoré sa týkajú dokazovanej skutočnosti a umožní sa do nich nazrieť stranám a ak je to potrebné aj svedkom a znalcom.
Zo slov „ktorými sa vykonáva dôkaz“ možno vyvodiť, že samotná listina je považovaná za dôkaz (premeň, či predmet dokazovania). Listinný dôkaz je teda v podstate osobitným druhom vecného dôkazu, ktorý sa týka skutkového deja, prípadne osoby obvineného (napríklad register trestov) či aj iných osôb (napríklad osoby poškodeného a podobne). Listinný dôkaz sa preto od úradného záznamu spísaného príslušníkom PZ o postupe polície na mieste činu, či pri zadržaní podozrivých osôb, odlišuje v tom, že obsah listiny je sám o sebe nielen dôkazom, ale zároveň predmetom dôkazu, kým úradný záznam o postupe polície je len nosičom prípadného iného dôkazného prostriedku a to výsluchu svedka (úradný záznam totiž obsahuje skutočnosti, ktoré určité osoby vnímali svojimi zmyslami a o ktorých by prípadne mohli vypovedať v procesnom postavení svedkov). Úradný záznam sa nemôže stať listinným dôkazom len preto, že je zachytený na papieri, nakoľko papier je v danom prípade len nosič informácie o možnom dôkaznom prostriedku. Úradný záznam, z hľadiska skutkového, či z hľadiska postupu polície, v trestnom konaní nič nedokazuje, nakoľko dôkazom by mohol byť len obsah záznamu, ktorý je možné procesne poskytnúť len vo forme svedeckej výpovede a nie záznam sám o sebe (t. j. jeho listinná podoba). Úradný záznam, sám o sebe, (ako „čistá“ listina) dokazuje len to, kto tento záznam spísal, kedy ho spísal, prípadne kde ho spísal (obsah úradného záznamu je už informáciou o možnej svedeckej výpovedi a jej obsahu, nejde teda o listinný dôkaz, ktorý by bolo možné prečítať na hlavnom pojednávaní postupom podľa § 269 Tr. por.).
Ak teda orgán činný v trestnom konaní, respektíve súd, považuje informáciu, ktorú obsahuje úradný záznam polície za podstatnú, či závažnú pre rozhodnutie vo veci môže ju „preniesť“ do dokazovania v trestnom konaní len tak, že vypočuje osoby, ktoré úradný záznam spísali, ako svedkov, pretože až ich svedecké výpovede tu možno považovať za dôkazný prostriedok. Úradný záznam polície teda môže slúžiť len na posúdenie otázky, či je nevyhnutné vykonať takýto dôkaz podľa príslušných ustanovení Trestného poriadku. Ak policajt, v procesnom postavení svedka, uvedie pri svojom výsluchu, že sa na bližšie okolnosti nepamätá, nie je možné mu prečítať úradný záznam a až následne ho k jeho obsahu vypočuť. Rovnako tak nemožno odstraňovať rozpory, ktoré sa vyskytnú medzi obsahom úradného záznamu a následnou svedeckou výpoveďou.
Prečítanie úradných záznamov polície na hlavnom pojednávaní ako listinných dôkazov a následné založenie odsúdenia obžalovaných aj na týchto záznamov je možné považovať za podstatné chyby konania, ktoré predchádzali napadnutému rozsudku, čo môže byť dôvodom zrušenia rozsudku odvolacím súdom (§ 321 ods. 1 písm. a) Tr. por.), prípadne aj dôvodom na zrušenie rozhodnutia súdu v dovolacom konaní (§ 317 ods. 1, § 371 ods. 1 písm. g) Tr. por.).
Pokiaľ ide o určité špecifické prípady popisované v úradných záznamoch príslušníkov PZ, tak je potrebné poukázať na prípady, v ktorých polícia zadrží podozrivé osoby, tieto osoby potom (často priamo na mieste činu) ukáže poškodenej osobe, či svedkovi na opoznanie a až po ich opoznaní príslušnou osobou sa začnú voči podozrivým osobám realizovať úkony v zmysle Trestného poriadku a to napríklad aj rekognícia. Takýto postup polície je nesprávny, pretože vzbudzuje relevantné pochybnosti o vykonaní následnej rekognície (t. j. rekognície vykonanej už v rámci vedenia trestného stíhania vo veci), pretože poškodený, či svedok videl podozrivé osoby ešte pred vykonávaním rekognície (osoby, ktoré mu boli políciou ukázané, boli práve políciou označené ako podozrivé osoby). Ak by sa informácia uvedená v úradnom zázname o prvotnom opoznávaní podozrivých osôb na ulici, po procesne prípustnom vykonaní dokazovania, potvrdila, bolo by nutné vysloviť právny záver o nezákonnosti následnej rekognície vykonávanej v zmysle ustanovení Trestného poriadku. Rekognícia je totiž neopakovateľný úkon a jeho dôkazná hodnota je nenávratne znehodnotená v prípadoch, ak spoznávajúca osoba videla opoznávané osoby dopredu a to za situácie keď mali alebo mohli byť políciou označené za podozrivé osoby. V takýchto prípadoch totiž spoznávajúca osoba, pri rekognícii, opoznáva osoby, ktoré jej už predtým boli ukázané políciou ako podozrivé osoby a nie ako osoby, ktoré sa mali alebo mohli dopustiť trestného činu (minimálne tu vzniká takáto pochybnosť, ktorá by spôsobila absolútnu neúčinnosť vykonanej rekognície).
Taktiež treba upozorniť na situácie, v ktorých príslušník PZ popisuje v úradnom zázname vyjadrenia podozrivých osôb, teda to čo povedali ku skutku ohľadne ktorého sa následne vedie trestné konanie (napríklad policajt v úradnom zázname popisuje, že podozrivá osoba sa priznala policajtom k spáchaniu trestného činu, čo konkrétne uviedla a podobne). Tu treba pripomenúť, že príslušník PZ môže v trestnom konaní vypovedať ako svedok k obsahu úradného záznamu (t. j. napríklad k tomu ako vykonávali služobný zákrok, ako zaisťovali podozrivé osoby, z čoho vyvodili, že ide o podozrivé osoby a podobne), avšak nie k tomu, čo mu ktorá osoba povedala pri vykonávaní služobného zákroku k skutku, ktorý vykazuje znaky skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu (primerane judikatúra R 26/1989 a judikatúra česká R 45/2003). Prípadný výsluch príslušníkov PZ v procesnom postavení svedkov k tvrdeniam podozrivej osoby na mieste činu, či po jej zadržaní, je neprijateľný a nezákonný, nakoľko sa tak obchádzajú ustanovenia Trestného poriadku o vedení dokazovania a neprípustne sa nahrádzajú výpovede osôb, ktoré spáchanie skutku alebo páchateľa videli alebo inak vnímali (obvineného, či svedkov) výpoveďami svedkov (policajtov), ktorí majú informácie o skutku, či jeho páchateľovi iba sprostredkovane a spáchanie skutku vlastnými zmyslami vôbec nevnímali. Je nutné odlíšiť výpoveď policajtov ako svedkov k tomu čo sami videli a vnímali od toho, čo im povedala na mieste podozrivá, či iná osoba. Takýto neprijateľný výsluch policajtov ako svedkov sa navyše využíva hlavne v prípadoch, keď obvinená osoba odmietne v trestnom konaní vypovedať, respektíve vypovedá, že sa trestného činu nedopustila (to vyplýva z toho, že nie je potrebné vypočúvať policajtov ako svedkov za situácie, keď sa obvinená osoba priznala), pričom sa predvolá príslušník PZ, ktorý spisoval úradný záznam a ktorý následne ako svedok vypovedá o tom, že sa pred ním osoba, ktorá je teraz obvinená priznala k spáchaniu trestného činu. Takýto postup je nezákonný aj preto, pretože sa takýmto spôsobom celkom zjavne obchádza právo obvineného nevypovedať, respektíve brániť sa akýmkoľvek spôsobom (k zaujímavej polemike medzi Najvyšším súdom Českej republiky a českými médiami zo začiatku roku 2014 ohľadne možnosti vypočúvať príslušníkov PZ ako svedkov pozri napríklad http://www.najpravo.sk/clanky/vsimli-sme-si-moze-policajt-vypovedat-ako-svedok.html).
Pokiaľ sa ojedinele namieta (zo strany policajtov, či obhajcov), že príslušníci polície nemôžu v trestnom konaní ako svedkovia vypovedať, nakoľko tomu bráni povinnosť mlčanlivosti (§ 80 zákona o policajnom zbore), tak takéto námietky je nevyhnutné odmietnuť, pretože povinnosť mlčanlivosti podľa zákona o policajnom zbore má zabrániť tomu, aby dôverné informácie, ktoré policajti zistili pri výkone svojej činnosti, neboli prezradené nepovolenej osobe (t. j. inej osobe) a to bez náležitého dôvodu, teda aby neboli poskytnuté osobám, ktoré by ich mohli neoprávnene (protiprávne) využiť alebo zneužiť. To sa však netýka tzv. verejných konaní (napríklad trestného konania), kde ustanovenia Trestného poriadku o povinnosti svedčiť a poskytnúť pravdivé informácie majú prednosť pred ustanoveniami zákona o policajnom zbore (a to aj ohľadne povinnosti mlčanlivosti). Povinnosť mlčanlivosti upravená v zákone o policajnom zbore teda nebráni výsluchu policajta v procesnom postavení svedka. Podporne tu možno vychádzať aj z judikatúry Najvyššieho súdu ČR (R 37/2011), ktorý konštatoval, že príslušník polície je povinný vypovedať ako svedok v trestnom konaní aj ohľadne skutočnosti, pri ktorých je inak povinný zachovávať mlčanlivosť, pretože povinnosti mlčanlivosti sa nemôže dovolávať voči orgánom činným v trestnom konaní, takže pred svojim výsluchom nemusí byť zbavený mlčanlivosti a neplatí na neho ani zákaz výsluchu (tu treba pripomenúť, že česká právna úprava povinnosti mlčanlivosti v zákone o policajnom zbore je trochu odlišná od slovenskej právnej úpravy, avšak záver citovanej judikatúry je plne použiteľný aj v podmienkach slovenskej právnej úpravy).
Len pre úplnosť možno uviesť, že vyššie uvedené závery ohľadne nepoužiteľnosti úradných záznamov v trestnom konaní sa uplatnia aj pri príslušníkoch obecnej polície. Možno tu uviesť závery judikatúry podľa ktorej spísanie úradného záznamu príslušníkom obecnej (mestskej) polície nie je úkonom podľa Trestného poriadku a nemôže byť dôkazom o tom, ako konali osoby prítomné na mieste výkonu služby príslušníka obecnej polície. Dôkazom o konaní týchto osôb je v trestnom konaní výsluch príslušníka obecnej polície v procesnom postavení svedka (NS ČR 7 Tz 232/2000).
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.