V praxi sa pomerne často vyskytujú nejednotné názory na to, či úrok za poskytnutie úveru, ktorý bol dohodnutý medzi veriteľom a dlžníkom na základe zmluvy o úvere je súčasťou škody, ktorá bola spôsobená trestným činom úverového podvodu, teda či okrem výšky samotného úveru, ktorý bol páchateľom podvodne vylákaný od veriteľa (t. j. výšky finančných prostriedkov, ktoré veriteľ poskytol dlžníkovi) tvorí kvalifikačný znak škody pri trestnom čine úverového podvodu (mala škoda, väčšia škoda, značná škoda, škoda veľkého rozsahu) aj zmluvne dohodnutý úrok. Alebo povedané inak, základným problémom je to, či výšku škody ako znak skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu tvorí len výška úveru alebo, či zahŕňa aj úrok, prípadne aj iné náležitosti ako napríklad úrok z omeškania, prípadne ujmu na zisku.
Pri riešení tejto problematiky je, podľa môjho názoru, nutné vychádzať z toho čo je úrok a aký je jeho účel.
Úrok na najčastejšie definuje ako odmena veriteľovi za dočasnú stratu finančných prostriedkov, teda je to cena za poskytnutie finančných prostriedkov veriteľa dlžníkovi. Úrok ako cena finančných prostriedkov vyjadruje cenu úveru, t. j. skutočnosť koľko stojí požičanie finančných prostriedkov na určitú dobu. Ide o zisk veriteľa za požičanie finančných prostriedkov. Zjednodušene povedané úrok predstavuje to, čo v bežnom predaji predstavuje zisk obchodníka za predávaný tovar (obchodník predáva tovar za cenu, ktorá sa skladá z hodnoty tovaru a z navýšenia o jeho zisk). Veriteľ poskytuje dlžníkovi úver (finančné prostriedky) a ich cena (úrok) predstavuje zisk veriteľa (t.j. úžitok veriteľa z poskytnutia úveru, rovnako ako navýšenie ceny v obchode predstavuje úžitok obchodníka z realizovaného predaja). Úrok je preto nutné považovať za príjem, za základnú formu výnosu z poskytnutých finančných prostriedkov. Je to cena za získavanie finančných prostriedkov niekoho druhého, pričom túto sumu musí dlžník zaplatiť veriteľovi.
Výšku úroku splácanú dlžníkom veriteľovi určuje úroková sadzba (úroková miera). Úroková sadzba je vyjadrená ako pomer absolútnej hodnoty úroku a výšky istiny (istina je obnos požičaných finančných prostriedkov). Úrok býva spravidla vyjadrený v percentách za rok (napríklad úroková sadzba 3% p.a. – per annum - za jeden rok, znamená, že za poskytnutie finančných prostriedkov na dobu jedného roku požaduje veriteľ od dlžníka cenu (odmenu) vo výške troch percent istiny). Úrok ako aj istina sa hradí (spláca) veriteľovi postupne v určitom časovom období, vo vopred určených splátkach.
K spôsobeniu škody na cudzom majetku pri trestnom čine úverového podvodu (a to platí aj pri trestnom čine podvodu) možno vo všeobecnosti uviesť, že trestný čin úverového podvodu je majetkový (poruchový) trestný čin, t. j. škodou pri tomto trestnom čine je potrebné rozumieť len spôsobenie majetkovej ujmy, úbytok na majetku poškodeného, ktorý je vyjadriteľný v peniazoch. Pri určení výšky škody sa v prvom rade vychádza z ceny veci, za ktorú sa vec, ktorá bola predmetom útoku, v čase a v mieste činu obvykle predáva (§ 126 ods. 1 Tr. zák.). Toto kritérium určovania výšky škody sa použije nielen na zisťovanie ceny veci, ale primerane aj na zisťovanie ceny iných majetkových hodnôt, služieb a taktiež úveru.
Úrok z poskytnutého úveru je cena peňažných prostriedkov, ktoré zmluvou o úvere veriteľ umožňuje čerpať dlžníkovi (je to cena za požičanie finančných prostriedkov), pričom úroky sú súčasťou peňažného záväzku dlžníka. Cena úveru, za ktorý sa úver poskytuje zahŕňa aj výšku zmluvne dohodnutých úrokov a preto prípadnú výšku spôsobenej škody pri trestnom čine úverového podvodu tvorí istina (reálne poskytnuté finančné prostriedky dlžníkovi) spoločne s úrokmi (ziskom, či výnosom veriteľa, ktorý vyjadruje úžitok veriteľa z požičania finančných prostriedkov dlžníkovi). Veci, iné majetkové hodnoty ako aj služby sa obvykle predávajú so ziskom s tým, že výška škody zhŕňa nielen hodnotu podvodne získanej veci (napríklad jej výrobnú hodnotu), ale aj navýšenie o zisk ako aj o iné položky (napríklad navýšenie zohľadňujúce DPH, spotrebné dane a podobne). Nie je preto žiadny dôvod, aby sa pri poskytovaní úveru postupovalo inak, pretože finančné prostriedky na základe úverových zmlúv sa obvykle poskytujú s úrokmi, teda veriteľ neposkytuje dlžníkovi finančné prostriedky zadarmo, ale ich požičanie podmieňuje uhradením odmeny, či zisku, ktorý sa od dlžníka odčerpáva v podobe hradenia úrokov. To platí o to viac, keď poskytovanie úverov je podnikateľskou činnosťou veriteľa (napríklad banky), t. j. veriteľ poskytuje finančné prostriedky práve za účelom dosiahnutia zisku (podnikanie pritom v zmysle Obchodného zákonníka je činnosť zameraná na dosahovanie zisku).
Z hľadiska trestného činu úverového podvodu je pritom úrok zisk, ktorý tvorí cenu poskytnutého úveru a nie ujma na zisku, pretože súčasťou ceny veci, služby, ale aj úveru je zisk a nie ujma na zisku. Rozdiel medzi ziskom a ujmou na zisku z hľadiska trestného práva možno demonštrovať na príklade, keď napríklad pri krádeži vlámaním do samoobslužnej predajne sa za skutočnú škodu považuje hodnota vecí, ktoré boli odcudzené (cena veci už zahŕňa aj zisk predajcu) a takto ustálená škoda je potom prípadne aj znakom kvalifikovanej skutkovej podstaty trestného činu krádeže, avšak ujmou na zisku (ušlým ziskom) je tu strata predpokladaného zisku prevádzkovateľa predajne za dobu uzavretia predajne pre vykonanie opráv po vlámaní. Tento ušlý zisk však netvorí cenu vecí, ktoré boli predmetom krádeže a preto ani nemôže mať vplyv na posudzovanie výšky škody ako znaku skutkovej podstaty trestného činu krádeže, avšak poškodená spoločnosť si ho môže nárokovať ako škodu v adhéznom konaní.
Výška úrokov ako aj suma finančných prostriedkov poskytovaná dlžníkovi je pritom zrejmá už z úverovej zmluvy a v prípade ak dlžník má v úmysle vôbec neplniť zmluvne dohodnuté podmienky (ak chce podvodným spôsobom vylákať od veriteľa úver) tak jeho úmyselným zavinením je pokryté nielen to, že nechce vrátiť požičané finančné prostriedky (vrátiť úver), ale aj to, že nechce hradiť dohodnuté úroky.
Pokiaľ ide o zisťovanie ceny úveru, ktorý sa v mieste a čase činu obvykle predáva (požičiava), tak v bankovom sektore nie je dôvod nevychádzať z uzatvorenej zmluvy o úvere, teda z výšky dohodnutých úrokov uvedených v zmluve o úvere, pretože cena veci, či služby dohodnutá v rámci štandardného záväzkovoprávneho vzťahu spravidla zodpovedá cene, za ktorú sa vec (služba) v čase a mieste činu obvykle predáva. Preto ak z okolností prípadu nie je zrejmé niečo iné, nemožno dohodnutú cenu ako východisko pre určenie výšky škody bez ďalšieho spochybňovať (primerane rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR zo dňa 07.04.2005 sp. zn. 5 Tdo 198/2005). Tieto závery možno použiť aj ohľadne zmluvne dohodnutých úrokov z poskytnutého úveru, nakoľko v podmienkach trhovej ekonomiky, v ktorej cena tovarov, služieb ako aj úveru v určitom podnikateľskom odbore odráža vzájomný vzťah ponuky a dopytu, nie je a priori možné odmietnuť dohodnutú cenu tovarov, služieb alebo úveru pri zisťovaní výšky spôsobenej škody, pretože spravidla verne odráža cenu, za ktorú sa daná vec, služba, či úver v čase a mieste činu obvykle predáva.
Obdobne sa bude postupovať aj pri poskytovaní úverov tzv. nebankovým sektorom, pri ktorom je nutné zohľadniť, že nebankový sektor je v zásade rizikovejší ako sektor bankový a preto nebankový sektor poskytuje obvykle úvery za vyššiu cenu (za vyššie úroky) ako sektor bankový (dohodnutá výška úrokovej sadzby, pokiaľ nie je v rozpore so zásadami poctivého obchodného styku, môže prevyšovať úroky, ktoré banky žiadajú pri poskytovaní úverov – uznesenie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 3 Obdo 3/1996). Pokiaľ by však z okolností prípadu vyplývalo, že ide o neprimerane vysoké úroky, ktoré už hraničia s úžerou a mohli by byť v rozpore s dobrými mravmi je nevyhnutné podrobnejšie skúmanie tejto otázky prenechať súdom v civilnom konaní (odkázaním poškodeného minimálne v rozsahu uplatňovaných úrokov na občianske súdne konanie) a pri určovaní výšky škody ako znaku skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu bude potrebné vychádzať len z výšky istiny, t. j. len z výšky finančných prostriedkov, ktoré páchateľ od veriteľa skutočne obdržal na podklade úverovej zmluvy (pri výške škody v trestnom konaní totiž nie je možné zohľadniť zisk, ktorý by mohol vychádzať z protiprávneho konania poškodeného, napríklad nemožno zohľadniť výšku úrokov, ktoré sú v rozpore s dobrými mravmi a ktoré hraničia už s úžerou). Tento záver vyplýva aj z toho, že trestné konanie je konaním, v ktorom sa má primárne rozhodovať o vine či nevine zo spáchania trestného činu a v prípade uznania viny aj o treste, či ochrannom opatrení. Podrobné dokazovanie toho, či zmluvne dohodnuté úroky sú už tak vysoké, že môžu byť považované za rozporné s dobrými mravmi už spravidla presahuje rámec trestného konania.
Do ceny úveru, a tým ani do výšky spôsobenej škody, ktorá je zákonným znakom skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu, však nemožno zahrnúť napríklad úroky z omeškania, ktoré sú majetkovou sankciou (penalizáciou) za omeškanie dlžníka so splácaním úveru, ďalej ani rôzne platby v podobe provízie, poplatky a podobne. Do výšky úveru a určenej ceny úveru, ktorá je znakom základnej a kvalifikovanej skutkovej podstaty trestného činu podvodu, nie je možné zahrnúť ani ujmu na zisku, pretože ujma na zisku (rovnako ako úrok z omeškania, provízie, poplatky) nie je súčasťou úveru a ani jeho ceny (už bolo uvedené vyššie, že cena úveru, teda úrok je zisk, nie ujma na zisku).
Uvedené konštatovanie však nemení nič na tom, že je nutné rozlišovať medzi škodou ako znakom skutkovej podstaty trestného činu úverového podvodu (základnej a kvalifikovanej skutkovej podstaty) a škodou dodatočnou (následnou) ako možným nárokom poškodeného na jej náhradu, ktorú možno priznať v adhéznom konaní. Ich výšky sa preto nemusia vôbec zhodovať a ich konkrétna výška sa zisťuje podľa rozličných kritérií. Napríklad poškodený môže okrem škody, ktorá mu vznikla z podvodne vylákaného úveru uplatňovať v adhéznom konaní aj prípadnú ujma na zisku, avšak výška ujmy na zisku sa nedá stanoviť podľa kritérií uvedených v ustanovení § 126 ods. 1 Tr. zák., rovnako tak v rámci adhézneho konania môže žiadať uhradiť úroky z omeškania a podobne. To však platí len vtedy, ak táto ďalšia, následná majetková škoda je v príčinnej súvislosti so spáchaným trestným činom.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.