Trestný zákon definuje spáchanie trestného činu so zbraňou v ustanovení § 122 ods. 3 Tr. zák. Táto definícia bola vytvorená na podklade judikatúry, ktorá sa zaoberá výkladom toho, kedy je trestný čin spáchaný so zbraňou a čo možno považovať za zbraň prakticky už od prvej československej republiky.
Podľa § 122 ods. 3 Tr. zák. je trestný čin spáchaný so zbraňou, ak páchateľ alebo s jeho vedomím niektorý zo spolupáchateľov použije zbraň na útok, na prekonanie alebo zamedzenie odporu alebo ju má na taký účel pri sebe; zbraňou sa rozumie, ak z jednotlivého ustanovenia nevyplýva niečo iné, každá vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôraznejším. Trestný čin je spáchaný so zbraňou aj vtedy, ak páchateľ použije napodobeninu zbrane alebo ju má pri sebe s úmyslom, aby bola považovaná za pravú.
Nasleduje prehľad dostupnej judikatúry.
Z československej judikatúry:
Zákon nemá na mysli len smrtiace zbrane v technickom slova zmysle a preto aj bicykel môže byť zbraňou v zmysle trestného zákona, pretože aj bicykel je spôsobilý ohroziť telesnú bezpečnosť. V tomto konkrétnom prípade obžalovaný vzal do ruky bicykel, ktorým sa bránil zákroku strážnika (R 3897/1930).
Zbraňou sa rozumie každý predmet, ktorý je spôsobilý urobiť útok proti telu dôraznejším, je to teda aj kameň (R 4091/1931).
Palica je zbraňou v zmysle trestného zákona, avšak len vtedy, ak je spôsobilá urobiť útok proti telu osoby dôraznejším a zosilniť tak útok proti osobe a ohroziť jeho telesnú bezpečnosť a ak je vôľa útočníka zameraná na to, aby palicu použil ako prostriedok k útoku (R 4568/1932).
Vodič, ktorý v úmysle, aby pôsobil na výkon právomoci úradného orgánu zamieri idúcim vozidlom proti tomuto orgánu, spácha čin so zbraňou. Zbraňou sa nerozumie len zbraň v technickom slova zmyslu, ale je nutné pod týmto pojmom rozumieť každý predmet, ktorý je spôsobilý zvýšiť nebezpečenstvo pre telesnú integritu napadnutého a zosilniť tak útok proti telesnej integrite, teda urobiť útok voči telu dôraznejším. Nie je potrebné, aby si páchateľ tento predmet zabezpečil v úmysle, aby ho použil ako zbraň, ale stačí, že použil predmet vedome ako zbraň, hoci mal u seba za akýmkoľvek účelom. Pretože podľa skutkových zistení použil obžalovaný idúce vozidlo proti službukonajúcemu policajtovi v úmysle pôsobiť na výkon jeho právomoci, ktorá bola vykonávaná oprávnene, aby policajt neprekážal a obžalovaný mohol voľne vozidlom odísť, spáchal trestný čin so zbraňou (R 4782/1933).
Zbraňou môže byť aj kameň, ak z okolností prípadu vyplýva, že jeho použitie bolo v danom prípade prostriedkom k tomu, aby útok proti telu bol dôraznejší. Posúdenie otázky, či tento predmet je spôsobilý zvýšiť intenzitu útoku proti telu, závisí mimo iného na jeho veľkosti, váhe, spôsobu jeho použitia, na vzdialenosti na akú bol hodený a na sile pritom použitej, ako aj na tom, proti ktorej časti tela bolo ním mierené, prípadne ktoré ním bolo zasiahnuté (B 1/1970).
Trestný čin je spáchaný so zbraňou, ak páchateľ alebo s jeho vedomím niektorý zo spolupáchateľov použije zbraň k útoku za účelom prekonania alebo zamedzenia odporu alebo pokiaľ ju má k tomuto účelu pri sebe. Zbraňou sa rozumie čokoľvek, čím je možné vykonať útok voči telu dôraznejším spôsobom. z toho vyplýva, že zbraňou sa rozumie len vec, ktorá bola použitá alebo ktorá bola určená za účelom útoku proti osobe, nie však za účelom útoku proti veci. V danej veci išlo o posudzovanie, či bol trestný čin porušovania domovej slobody spáchaný so zbraňou, nakoľko obvinený zaťal sekerou viackrát do dverí. Zo zisteného skutkového stavu vyplýva, že obvinený bol v kuchyni iba raz, a to vtedy, keď prišiel z hostinca domov a hľadal kľúč od svojej izby. Keď ho poškodený vyhodil z kuchyne a zamkol dvere na verande a na kuchyni, obvinený zobral sekeru a rozrúbal dvere na verande. Druhýkrát obvinený už nebol v kuchyni poškodeného a v čase, keď mal v rukách sekeru, sa už nedostal ani do styku s poškodeným. Preto sa nepreukázalo, že obvinený vnikol do bytu poškodeného a tam na neho útočil so sekerou, ani sa nepreukázalo, že by bol obvinený so sekerou v ruke útočil na poškodeného alebo že by bol použil alebo zamýšľal použiť sekeru na prekonanie jeho odporu. Preto okresný súd postupoval správne, keď posúdil konanie obvineného len ako trestný čin porušovania domovej slobody podľa § 238 odst. 1 Tr. zák (R 33/1978)
Použitie aerosolového rozprašovača so slzným plynom proti napadnutému v úmysle prekonať alebo zamedziť jeho odpor, je potrebné považovať za použitie zbrane (R 22/1979)
Za zbraň nie je možné považovať len strelné zbrane, ale aj iné predmety, ktorými je možné urobiť útok proti telu dôraznejším (R 12/1985 s. 129 – 130)
Zo slovenskej judikatúry:
Trestný čin je spáchaný so zbraňou aj vtedy, ak ju páchateľ priamo na spáchanie trestného činu nepoužil, ale mal ju pri sebe on alebo s jeho vedomím niektorý zo spolupáchateľov na tento účel pri sebe, aby ju podľa potreby použil na útok, na prekonanie alebo zamedzenie odporu. Trestný čin nie je spáchaný so zbraňou, hoci ju páchateľ alebo s jeho vedomím niektorý zo spolupáchateľov mal pri sebe, ale ju nepoužil a ani ju nezamýšľal použiť spoôsobom uvedeným v Trestnom zákone (R č. 2/1999).
Z českej judikatúry:
Trestný čin vydierania je spáchaný so zbraňou aj v prípade, ak páchateľ doručí poškodenému balík obsahujúci rozobratý ručný granát na zdôraznenie svojej žiadosti na zaplatenie peňažnej čiastky (R 19/1999).
Za zbraň je potrebné považovať aj predmet, ktorý páchateľ použije v úmysle vyvolať v poškodenom obavu z hroziaceho fyzického násilia, ak ho použije za takých okolností, keď sa poškodený môže dôvodne domnievať, že hrozba zbraňou je reálna a že násilie uskutoční, pokiaľ sa poškodený nepodrobní vôli páchateľa. V takom prípade môže byť za zbraň považovaná aj napodobenina strelnej zbrane (napríklad pištole), ktorá je v skutočnosti len hračkou alebo maketou (TR NS 4/2004).
Trestný čin vydierania je spáchaný so zbraňou aj v prípade, ak páchateľ na dosiahnutie svojich požiadaviek na zaplatenie určitej čiastky použije ako hrozbu pôsobiacu na psychiku poškodeného tašku s tritolovou výbušninou, ktorú mu doručí, pričom nie je rozhodné, že výbušnina neobsahovala rozbušku (R 25/2005).
Útok vedený hádzaním kameňov s cieľom zasiahnuť a zraniť napadnutú osobu je útokom so zbraňou. Pokiaľ bol útok voči napadnutému vedený zo strany útočníka opakovaným hádzaním kameňov síce z väčšej vzdialenosti, avšak takou intenzitou a s tak veľkými kameňmi, že mu hrozilo spôsobenie závažného zranenia, pričom tento útok stále trval, nejde o vybočenie z medzí nutnej obrany pokiaľ napadnutý ako jediný účinný prostriedok k odvráteniu takéhoto útoku použil strelnú zbraň tak, že vystrelil v smere útočníka, ktorého zasiahol a spôsobil mu smrteľné zranenie, to platí obzvlášť, keď tomu predchádzalo niekoľko neúčinných výstražných výstrelov (R 48/2007).
Konanie obvineného, ktorý sa chcel vyhnúť svojmu zadržaniu zo strany príslušníkov polície tým, že na nich poštval svojho psa, vykazuje za splnenia ďalších podmienok zákonné znaky skutkovej podstaty trestného činu útoku na verejného činiteľa. Poštvanie psa s výslovným pokynom k útoku na zakročujúceho policajta vyjadreného slovom „trhaj“ je nutné pokladať za použitie násilia a psa je nutné považovať za zbraň, pretože jeho prostredníctvom je možné urobiť útok proti telu policajta dôraznejším (TR NS 37/2007).
Trestný či vydierania je spáchaný so zbraňou taktiež vtedy, ak páchateľ použije strelnú zbraň, ktorú má pri sebe napríklad ukrytú pod odevom, v priebehu fyzického napadnutia poškodeného a vyhrážania použitím násilia, aby ho donútil konať podľa požiadaviek páchateľa, pričom postačí, ak poškodenému len ukáže túto strelnú zbraň ako prostriedok k zosilneniu nátlaku na jeho vôľu a k zdôrazneniu vyslovených vyhrážok, pričom nie je potrebné, aby páchateľ na poškodeného napríklad namieril strelnú zbraň, prípadne sa výslovne vyhrážal jej použitím. Tento spôsob konania páchateľa je potrebné považovať za použitie zbrane (R 53/2007).
Pokiaľ sa páchateľ vydieračským listom domáhal poskytnutia určitej peňažnej čiastky pod hrozbou spočívajúcou v tom, že v prípade nesplnenia jeho požiadaviek napustí jedovatou látkou (kyanovodíkom) pečivo, ktoré rozmiestni do bližšie neurčených predajní, potom len skutočnosť, že k listu priložil rožok napustený vodou, nemôže odôvodniť záver, že sa dopustil trestného činu vydierania so zbraňou, pretože v takomto prípade rožok napustený vodou nie je možné pokladať za zbraň (TR NS 48/2008).
Pokiaľ páchateľ použije proti verejnému činiteľovi ako prostriedok fyzického nátlaku motorové vozidlo s úmyslom pôsobiť na výkon jeho právomoci, možno za splnenia ďalších zákonných podmienok jeho konanie posúdiť ako trestný čin násilia proti verejnému činiteľovi. K naplneniu znakov skutkovej podstaty trestného činu útoku na verejného činiteľa sa nevyžaduje, aby došlo k ujme na zdraví dotknutého verejného činiteľa. Preto je irelevantné, že páchateľ vyvinul s vozidlom použitým proti verejnému činiteľovi len nepatrnú rýchlosť, ktorá objektívne nebola spôsobilá privodiť vznik ujmy na zdraví, pokiaľ aj takéto konanie ovplyvnilo priebeh výkonu právomoci verejného činiteľa, napríklad, keď páchateľ vozidlom išiel proti zakročujúcemu policajtovi tak, že vozidlom do nej opakovane narazil a tým ho prinútil ustúpiť (R 39/2013)
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.