Výťah z prednášky uskutočnenej dňa
03.05.2011 – 04.05.2011 v Omšení
1) daňové trestné činy, problematika výkladu pojmov daňovník, platiteľ dane, vybranie dane, zrazenie dane, neodvedenie dane, nezaplatenie dane.
Prvý okruh, ktorému je potrebné venovať pozornosť sú trestné činy daňové, ktoré sa v praxi často vyznačujú nielen náročnosťou v oblasti ich dokazovania, ale problematickým je aj použitie správnej právnej kvalifikácie. V praxi dochádza najčastejšie k nedostatočnému rozlišovaniu znakov skutkovej podstaty trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea prvá Tr. zák. a trestného činu nezaplatenia dane podľa § 278 ods. 1 Tr. zák.. Tieto problémy vznikajú nielen preto, že daňové zákony sú pomerne komplikované, ale aj preto, že daňové právo a trestné právo nepoužíva vždy terminologicky zhodné pojmy a niekedy nie je úplne zrejmé, či sa tá ktorá konkrétna daň má platiť, či vybrať a odviesť, respektíve zraziť a odviesť. Toto rozlíšenie je však podstatným preto, nakoľko ide zároveň aj o rozlíšenie medzi trestnými činnmi neodvedenia dane a poistného a nezaplatením dane.
V praxi sú veľmi často vznášané obvinenia a následne aj podávané obžaloby na súd pre spáchanie trestného činu nezaplatenia dane podľa § 278 ods. 1 Tr. zák., ktorého sa mal obvinený dopustiť na tom skutkovom základe, že napríklad (citujem z jednej obžaloby)
ako daňový subjekt, platiteľ DPH, fyzická osoba podnikateľ, podal na Daňovom úrade v P. daňové priznanie k DPH za zdaňovacie obdobie III. štvrťrok roku 2006, I. až IV štvrťrok roku 2007 a neuhradil v nich uvedenú vlastnú daňovú povinnosť v celkovej výške 5.000 Euro a za zdaňovacie obdobie roku 2006 podal daňové priznanie na dan z príjmov fyzickej osoby, v ktorom vykázal vlastnú daňovú povinnosť v celkovej výške 3.500 Euro a túto daň taktiež nezaplatil, čím štátnemu rozpočtu SR spôsobil celkovú škodu vo výške 8.500 Euro.
V prípravnom konaní pritom obvinený nevypovedal, vypovedal len splnomocnenec správcu dane, ktorý uviedol skutočnosti, ktoré tvoria obsah skutku a boli zabezpečené len daňové priznania, ktoré podával obvinený. Z popisu uvedeného skutku a z daňových priznaní pritom vôbec nevyplýva, že ide len a výhrade o podozrenie zo spáchania trestného činu nezaplatenia dane.
V prvom rade treba uviesť, že trestné činy neodvedenia dane a poistného a nezaplatenia dane nie sú trestné činy s blanketovou skutkovou podstatou, t. j. neodkazujú priamo na daňové zákony, avšak použitím pojmov ako daň, nezaplatenie dane, neodvedenie dane, vybratie dane a podobne vychádzajú aj z daňových predpisov, nakoľko Trestný zákon tieto pojmy sám, na svoje účely, nedefinuje. Vzhľadom k uvedenému je potrebné si ujasniť aspoň niektoré základné pojmy, z ktorých potom možno vyvodiť aj rozlišovanie medzi uvedenými trestnými činmi:
a) daňovník – je ten, ktorý je povinný daň zaplatiť (platiť) správcovi dane. Ak by sme použili vyššie uvedený príklad môžeme uviesť, že ak má živnostník príjmy z podnikania, podliehajú dani z príjmov a živnostník je tu v pozícii daňovníka, ktorý daň platí (základom dane je suma, o ktorú príjmy z podnikania prevyšujú daňové výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, z daňovej sadzby uplatnenej na daňový základ sa potom získa vlastná daňová povinnosť), v prípade, že úmyselne takúto daň, ktorú aj riadne priznal, nezaplatí (hoci na to má finančné prostriedky), môže sa dopustiť trestného činu nezaplatenia dane podľa § 278 ods. 1 Tr. zák.
b) platiteľ dane – je ten, ktorý je povinný od daňovníka daň vybrať (zraziť) a potom ju odviesť správcovi dane, ide tu o zrážanie preddavkov na daň zo závislej činnosti platiteľmi dane a následné odvádzanie zrazenej dane správcovi dane. Zamestnávateľ zráža pri výplatných termínoch zamestnancom preddavky na daň zo závislej činnosti a následne ich odvádza správcovi dane a ak tak úmyselne neurobí, ale si ich ponechá, ide o podozrenie zo spáchania trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea prvá Tr. zák. Platiteľ dane (teda nie daňovník) vystupuje aj pri DPH, nakoľko odvádza daň, ktorú zrazil (vybral) pri realizácii zdaniteľného plnenia.
c) daňový dlžník – pojem daňový dlžník nahrádza pojem daňovník pri spotrebných daniach. Pri spotrebných daniach sa daňové sadzby nestanovujú percentom ako je to napríklad pri DPH, ale stanovujú sa pevnou čiastkou na jednotku množstva, pričom sa vyberajú jednorazovo, spravidla u výrobcu. Ide teda v podstate o platenie spotrebnej dane výrobcom správcovi dane s tým, že spotrebná daň (rovnako ako aj DPH) sa následne odrazí v cene tovaru.
d) daňový poplatník – ide o pojem, ktorý sa v praxi používa najčastejšie a to najmä v mediách, ale aj orgánmi činnými v trestnom konaní a súdmi. Pojem daňový poplatník je pritom právny nezmysel, t. j. ide o pojem, ktorý nemá žiadny odraz v právnych predpisoch. Exituje pojem daňovník (tak ako bol popísaný vyššie) a pojem poplatník, ktorým sa rozumie osoba, ktorá má povinnosť zaplatiť štátny poplatok (napríklad súdne alebo správne poplatky) alebo miestny poplatok. Tieto dva pojmy nemožno zamieňať a už vôbec ich nemožno spájať do jedného pojmu (bližšie k daňovým pojmom pozri napríklad Babčák, V.: Daňové právo Slovenskej republiky, EPOS, Bratislava 2010).
Ak tieto závery, ktoré sme definovali ohľadne dane z príjmov, použijeme na vyššie uvedený príklad, môžeme, z hľadiska znakov objektívnej stránky tohto trestného činu, dospieť k záveru, že obvinený ako živnostník mal v roku 2006 príjem, ktorý prevyšoval jeho výdavky, ktorý aj priznal, ako aj vlastnú daňovú povinnosť. V tomto prípade bol obvinený daňovník, teda daň bol povinný platiť a ak tak úmyselne neurobil hoci mal na to finančné prostriedky, môže ísť ohľadne sumy 3.500 Euro (daň z príjmov) o podozrenie zo spáchania prečinu nezaplatenia dane podľa § 278 ods. 1 Tr. zák..
Problematickým je posúdenie skutku ohľadne DPH. Pri DPH, zjednodušene povedané,
a) platiteľ dane daň vyberá (zráža) od daňovníka a následne odvádza správcovi dane. Platiteľ dane teda uskutočňuje svoje zdaniteľné plnenia, napríklad predáva tovar a služby, pričom tak robí za cenu, ktorú navyšuje o DPH, tú zaplatí odberateľ a platiteľ dane takto vybratú daň musí odviesť. Z vyššie uvedeného skutku nevyplýva, či ide o tento prípad, ale je pravdepodobným, že obvinenému ako živnostníkovi vznikla povinnosť odviesť vybratú DPH, ktorú účtoval pri svojich zdaniteľných plneniach odberateľom a ak tak neurobil, ide, v časti skutku, ktorý sa týka DPH, o podozrenie zo spáchania prečinu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea prvá Tr. zák.. Tento záver však platí výhrade len vtedy, ak odberatelia aj skutočne obvinenému uhradili cenu aj s DPH (t. j. ak aj skutočne zaplatili za dodané služby, či tovar).
b) pri DPH platiteľ dane daň niekedy aj platí, napríklad vtedy, ak vyfakúroval tovar, či služby aj s DPH, avšak odberateľ mu nezaplatil, pričom platitelovi dane vzniká daňová povinnosť už momentom uskutočnenia zdaniteľného plnenia a to bez ohľadu na to, či mu odberateľ aj skutočne vyfakturovanú sumu zaplatil, v takomto prípade platiteľ dane daň platí, alebo povedané inak, ak platiteľ DPH daň nevyberie, ale mu vznikne daňová povinnosť, daň neodvádza, ale platí (napríklad pri dodaní tovaru vzniká daňová povinnosť dňom dodania tovaru, t. j. dňom, kedy kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom, pričom na účely vzniku daňovej povinnosti je bez významu, či kupujúci nadobúda k tovaru vlastnícke právo pri dodaní alebo až zaplatením tovaru, ak je dohodnutá výhrada vlastníckeho práva. Daňová povinnosť teda vzniká dňom dodania tovaru, či služby a to bez ohľadu na to, či bolo aj za dodaný tovar, či službu zaplatené). Ak teda obvinenému ako živnostníkovi a platiteľovi DPH neboli vyfakturované sumy uhradené odberateľmi, vznikla mu tiež daňová povinnosť, avšak v takomto prípade povinnosť platiť DPH. Za takýchto okolností by mohlo ísť aj v časti skutku, ktorý sa týka DPH o podozrenie zo spáchania prečinu nezaplatenia dane. Napokon DPH sa platí (nie vyberá) aj v iných prípadoch (napríklad pri dovoze motorového vozidla, ďalej napríklad, advokát, ktorý je platiteľ DPH, má povinnosť DPH zaplatiť v čase, keď si uplatní nárok na odmenu za poskytnuté právne služby ako obhajca ex offo v trestnom konaní a podobne).
c) v praxi však najčastejšie dochádza k situáciám, keď platiteľom dane je časť zdaniteľných plnení uhradená (daň je teda vybratá a vzniká povinnosť ju odviesť) a časť uhradená nie (keďže daň vybratá nie je, musí ju platiteľ dane zaplatiť). V takýchto prípadoch by mohlo ísť o jednočinný súbeh trestného činu neodvedenia dane a poistného s trestným činom nezaplatenia dane. Aj o takýto prípad mohlo ísť vo vyššie uvedenej trestnej veci (podrobnejšie pozri v článku Majchrák, J. – Pecník, I. – Pecníková, J.: Nejednotnosť praxe trestného konania o daňových trestných činoch, Justičná revue, 61, 2009, 8 – 9, 1022 – 1031).
Záver
Z uvedeného je zrejmé, že skutok, tak ako bol vymedzený v obžalobe je nejasný, nie je z neho jasné, či priznaná DPH mala byť vybratá a odvedená, respektíve, či mala byť zaplatená, prípadne či išlo o súbeh týchto dvoch možností, pričom tieto skutočnosti súd nedokáže zistiť ani zo spisového materiálu, nakoľko tam sa nachádzajú len daňové priznania, z ktorých nie je možné zistiť konkrétnu situáciu ohľadne podnikateľskej činnosti obvineného. Súd takúto vec môže vrátiť prokurátorovi do prípravného konania len s určitými ťažkosťami, pretože hmotnoprávne vady (napríklad neúplnosť, prípadne žiadne objasnenie znakov skutkovej podstaty) nie sú, samo o sebe, zákonným dôvodom na vrátenie veci do prípravného konania. Súd je tak v podstate „tlačený“ do hlavného pojednávania, na ktorom by mal sám pracne objasňovať všetky naznačené otázky a ustalovať právnu kvalifikáciu (a samozrejme aj to, či obvinený aj skutočne mal nejaké finančné prostriedky, čo je podstatné pre posúdenie subjektívnej stránky trestného činu). Takéto konanie súdu je však v rozpore s kontradiktórnym spôsobom dokazovania, ktoré sa má uplatňovať na hlavnom pojednávaní a súd pôsobí ako pomocník prokurátora, ktorý mu dotvátvára skutkový stav, aby mu mohol vyhovieť (napokon, povinnosť zisťovať skutkový stav o ktorom nie sú dôvodné pochybnosti majú, v zmysle § 2 ods. 10 Tr. por., len orgány činné v trestnom konaní, ale nie aj súd. Porušenie tejto základnej procesnej zásady zo strany OČTK vo vyššie uvedenom prípade by mohlo byť, právne posúdené, ako zistenie závažnej procesnej vady opodstatňujúcej vrátenie veci prokurátorovi na došetrenie).
Ešte k trestnému činu nezaplatenia dane:
Pokiaľ ide o trestný čin nezaplatenia dane, tak ten je v praxi považovaný za trestný čin, ktorý sa uplatňuje vtedy, ak správca dane vyrúbi daňovú povinnosť daňovému subjektu a ten ju neuhradí v tzv. vyberacom (inkasnom) daňovom konaní, respektíve ak daňový subjekt podá daňové priznanie, v ktorom prizná akúkoľvek daň a tú následne nezaplatí v stanovenom termíne. Len samotné neuhradenie dane, ktorá bola riadne priznaná v daňovom priznaní však nemožno stotožnovať s nezaplatením dane v zmysle § 278 ods. 1 Tr. zák., nakoľko tento trestný čin viaže nezaplatenie dane na splatnú daň, teda sa týka len daní, ktoré sa platia, avšak už sa netýka daní, ktoré sa vyberajú, zrážajú a odvádzú, avšak v konečnom dôsledku sa, z hľadiska daňového konania, taktiež uhrádzajú. Iný záver nie je možné vyvodiť zo znenia skutkovej podstaty trestného činu nezaplatenia dane, nakoľko predmetná skutková podstata nie je definovaná tak, že trestného činu nezaplatenia dane sa dopustí ten, „kto neuhradí daň, ktorú priznal v daňovom priznaní“, ale je definovaná tak, že sa ho dopustí ten, „kto nezaplatí splatnú daň“, t. j. konkrétny druh dane (napríklad daň z príjmov právnických osôb), ktorú daňový subjekt platí.
Trestný čin nezaplatenia dane nie je trestným činom trvácim
Ak by vo vyššie uvedenom prípade išlo skutočne o podozrenie zo spáchania trestného činu nezaplatenia dane, tak ako bol skutok právne kvalifikovaný obžalobou, išlo by o pokračovací trestný čin (zrejme aj obžaloba ho považovala za jeden pokračovací trestný čin, keďže daňové povinnosti boli v skutku sčítané). V praxi sa vyskytujú aj právne názory, že ide o trváci trestný čin, ktorého sa páchateľ dopúšťa počas celého odbobia, keď má síce finančné prostriedky, ale splatnú daň, ktorú má zaplatiť, nezaplatí. Tento právny názor je nesprávny. Trestný čin nezaplatenia dane nie je trestným činom trvácim, pretože k jeho zákonným znakom patrí len spôsobenie (nezaplatenie konkrétnej dane, ktorá bola vypočítaná z konkrétnej daňovej povinnosti v konkrétnom zdaňovacom období), ale nie už aj udržiavanie protiprávneho stavu, teda trestný čin nezapaltenia dane nie je páchaný kontinuálne počas celého obdobia, ktoré nasleduje po termíne splatnosti dane.
Tu treba zdôrazniť, že zákonným znakom tohto trestného činu je „nezaplatenie splatnej dane“, pričom pod pojmom splatnosť dane rozumieme deň, do ktorého má daňovník povinnosť uhradiť daň (v ponímaní trestného práva je to deň, do ktorého má daňovník povinnosť daň odviesť, ak bola zrazená, či vybratá, respektíve daň zaplatiť).
Za „deň splatnosti dane“ je preto potrebné považovať posledný deň lehoty, do ktorého bolo povinnosťou daňovníka daň zaplatiť, a ak tak daňovník umyselne neurobil, hoci mal na to finančné prostriedky, bol by trestný čin nezaplatenia dane dokonaný týmto konkrétnym jedným dňom a od tohto momentu by potom začala plynúť premlčacia lehota a podobne.
V tomto smere je preto podstatným na vyvodenie trestno-právnej zodpovednosti za predmetný trestný čin to, či v konkrétny deň splatnosti (posledný deň, do ktorého mala byť daň zaplatená) mal daňovník finančné prostriedky na zaplatenie dane a aj napriek tomu úmyselne daň nazaplatil. V prípade, že daňovník disponoval finančnými prostriedkami až po dni splatnosti dane a daň nezaplatil nepôjde o spáchanie trestný čin nezaplatenia dane podľa § 278 ods.1 Tr. zák. a to aj napriek tomu, že daňovník má aj naďalej povinnosť daň zaplatiť (v takomto prípade sa daň vymáha prostredníctvom daňového konania, respektíve ju daňovník uhradí aj s príslušnými sankciami od spávcu dane. Opačný výklad, ktorý by pripustil, aby za deň splatnosti dane bol považovaný aj akýkoľvek nasledujúci deň po dni, kedy podľa zákona splatnosť dane nastala, nie je možné akceptovať, pretože by išlo o neprípustný extenzívny (rozširujúci) výklad v neprospech páchateľa.
Ak by sa napríklad daňovník úmyselne v deň splatnosti dane (respektíve pred týmto dátumom) „zbavil“ finančných prostriedkov (poslal by ich napríklad na účet spriaznenej spoločnosti, aby nemal dostatok finančných prostriedkov na úhradu dane a nemal by ani žiadny iný majetok, z ktorého by sa dala daň uspokojiť), mohlo by ísť o podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania veriteľa.
Skutočnosť, že trestný čin nezaplatenia dane by mal byť trvácim trestným činom je neudržateľná aj z toho dôvodu, že aby vôbec mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu nezaplatenia dane je potrebné, aby páchateľ mal finančné prostriedky na úhradu dane a úmyselne ju nezaplatil, ak následne, finančné prostriedky nemá, už by o páchanie tohto trestného činu ísť nemohlo a teda by ani nemalo čo trvať ako trváci trestný čin a ak by opätovne páchateľ získal finančné prostriedky, nemohlo by ísť o opätovné spáchanie trestného činu nezaplatenia dane (o akési obnovenie trestnosti činu) z dôvodu zásady ne bis in idem. Napríklad ani trestný čin sprenevery nie je trvácim trestným činom a netrvá až dovtedy, kým páchateľ vráti zverené veci poškodenému, ktoré si predtým prisvojil. Nezaplatenie dane má preto v tomto smere rovnaký právny režim ako neodvedenie dane – čo je v podstate špecifický prípad sprenevery).
Ak teda páchateľ neuhradí daň za viacero zdaňovacích období, mohlo by ísť, za splnenia aj ďalších zákonných podmienok, o jeden pokračovací trestný čin a rôzne dane, ktoré mali byť zaplatené a zaplatené neboli, by sa mohli sčítať (napríklad ak obchodná spoločnosť nezaplatí riadne priznanú daň z príjmov právnických osôb, pri ktorej je zdaniteľným obdobím jeden rok, a to niekoľko rokov po sebe, mohlo by ísť o pokračovací trestný čin nezaplatenia dane s tým, že nezaplatenie dane za každé jedno zdaniteľné obdobie by tvorilo čiastkový útok tohto pokračovacieho trestného činu). Aj z tohto dôvodu je evidentným, že trestný čin nezaplatenia dane nemôže byť trvácim trestným činom, pretože každé zdaňovacie obdobie každej jednej dane je potrebné posudzovať samostatne a každé zdaňovacie obdobie má aj časovo samostatné obdobie splatnosti dane).
Chyby správcov dane v trestnom konaní:
Na nesprávnych postupoch OČTK a súdov vo vyššie uvedených prípadoch majú výrazný podiel aj správcovia dane (daňové úrady), ktoré takmer vôbec nerozlišujú medzi pojmami platenie dane, výber dane, zrážanie dane a podobne, tak ako ich rozčleňuje Trestný zákon a v podstate akékoľvek zistenie nedoplatku na priznanej dani, či chybný výpočet dane, respektíve nezdokladovanie niektorých výdavkov je správcom dane okamžite a paušálne považované za trestný čin (spravidla daňové úrady podávajú trestné oznámenia okamžite za spáchanie trestného činu nezaplatenia dane). Daňové úrady tak prenášajú svoje povinnosti z daňového konania na OČTK a to často len preto, že daňový subjekt má daňové nedoplatky. Trestné oznámenia daňových úradov, ktoré sú len pomerne všeobecné a týkajú sa len toho, že daňový subjekt neuhradil daň vyrúbenú platobným výmerom, respektíve, že v stanovenom termíne neuhradil daň, ktorú priznal v daňovom konaní, by mali byť odmietané ešte pred začatím trestného stíhania, nakoľko OČTK nie sú zákonom povolané na to, aby suplovali činnosť daňových úradov a pôsobili v úlohe akéhosi vymáhača dlhov pre daňové úrady. Daňové úrady majú dostatočný priestor už v daňovom konaní, aby zistili a preskúmali celkovú hospodársku situáciu daňového dlžníka a prípadné daňové nedoplatky vymohli (napríklad prostredníctvom daňového exekučného konania). Podanie trestného oznámenia by malo byť pre správcov dane posledná možnosť (ultima ratio) a aj to len v prípadoch ak v daňovom konaní zistia skutočnosti nevyhnutné pre riadne posúdenie trestnoprávnej zodpovednosti (napríklad fiktívne faktúry v účtovníctve, existencia finančných prostriedkov na účte daňového subjetku, ktoré však neboli použité na úhradu dane a v daňovom konaní neposkytol subjekt dane náležité vysvetlenie. Samozrejmým by malo byť to, že v prípade podávania trestného oznámenia, by mal mať už správca dane ujasnené, či priznanú daň mal daňový subjekt platiť, či odviesť, správca dane by mal mať taktiež už zistený prípadný majetok daňového subejktu a podobne).
Podobne správcovia dane podávajú paušálne trestné oznámenia v prípadoch, keď sú napríklad názoru, že faktúry, ktoré sa nachádzajú v účtovníctve daňového subjektu sú len fiktívne, t. j., že žiadne zdaniteľné plnenie neprebehlo a faktúry slúžia len na to, aby si daňový subjekt mohol uplatňovať odpočty pri DPH (podobne je to aj pri daniach z príjmu, kde uplatňované výdavky považujú správcovia dane za fiktívne a tak zvýšia základ dane. Trestné oznámenie je podávané pre podozrenie zo spáchania trestného činu skrátenia dane podľa § 276 ods. 1 Tr. zák., respketíve trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák.). Tieto trestné oznámenia sú podávané potom, ako správca dane dospeje k záveru, že daňový subjekt nedostatočne preukázal, že napríklad zdaniteľné plnenie skutočne prebehlo (napríklad, že daňový subjekt nedostatočne vysvetlil v daňovom konaní, kto tovar kde tovar nakupoval, kde mal byť tovar uskladnený a podobne), uplatňované odpočty následne neuzná a daňovému subjektu dorúbi daň (ak daňový subjekt túto dorúbenú daň následne nezaplatí tak správcovia dane nezriedka podávajú dokonca aj trestné oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu nezaplatenia dane).
Uvedené skutočnosti môžu a spravidla aj stačia pre daňové konanie, avšak v žiadnom prípade nemôžu stačiť aj pre konanie trestné a to dokonca ani na začatie trestného stíhania vo veci podľa § 199 ods. 1 Tr. por.. Na tomto mieste je potrebné opätovne pripomenúť, že v daňovom konaní platí tzv. obrátené dôkazné bremeno spočívajúce v tom, že dôkazné bremeno je na daňovom subjekte a jednotlivé skutočnosti podstatné pre určenie daňovej povinnosti (napríklad či skutočne boli vynaložené výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, respektíve, či zdaniteľné plnenie skutočne aj prebehlo tak ako je deklarované faktúrou) musí preukazovať daňový subjekt a ak ich nepreukáže (a to buď vôbec, prípadne nie dostatočne pre správcu dane), je správca dane oprávnený postupovať podľa domnienok (predpokladov) uvedených v príslušných daňových predpisoch (napríklad, ak daňový subjekt hodnoverne nepreukáže, že výdavky boli skutočne vynaložené tak ich správca dane neuzná) a daň sa preto určí tak, že správca dane zvýši sumu, ktorú nemožno zahrnúť, podľa daňových predpisov, do daňových výdavkov, respektíve neuzná uplatňované odpočty pri DPH a tak upraví hospodársky výsledok daňového subjektu za zdaňovacie obdobie. Pri dokazovaní v daňovom konaní teda správca dane preukazuje len existenciu, respektíve neexistenciu skutočností rozhodujúcich pre určenie výšky dane a daňový subjekt preukazuje pravdivosť údajov uvedených v daňovom priznaní.
Uvedené postupy správcu dane však neplatia a ani nemôžu platiť pre trestné konanie, kde je práve úlohou orgánov činných v trestnom konaní dokazovať všetky rozhodné skutkové okolnosti, t. j. dokazovať či, akým spôsobom a v akej výške bola príslušná daň skrátená, prípadne nezaplatená alebo neodvedená, respektíve či konanie daňového subjektu nenapĺňa znaky skutkovej podstaty niektorého z trestných činov proti hospodárskej disciplíne a podobne. Orgány činné v trestnom konaní preto nie sú viazané rozhodnutiami a zisteniami daňového úradu (protokoly o daňových kontrolách a dodatočné platobné výmery môžu byť len určitou pomôckou pre orgány činné v trestnom konaní) a už vôbec nemôžu pri svojich rozhodnutiach vychádzať len z domnienky, že ak daňový subjekt, podľa názoru správcu dane, hodnoverne nepreukázal niektoré svoje výdavky, či zdaniteľné plnenia (respektíve vôbec), ktoré by ho oprávňovali znížiť základ dane, či umožňovali uplatniť odpočet DPH, tak úmyselne skrátil daň, respektíve neoprávnene uplatňoval nadmerný odpočet DPH.
Správca dane môže postupovať podľa právnej domnienky, že čo daňový subjekt riadne nepreukáže tak to neuzná a upraví základ dane. To však, logicky, neznamená, že takéto správcom dane neuznané výdavky, či odpočty DPH neboli alebo nemohli byť daňovým subjektom v skutočnosti vynaložené, či uskutočnené. Z hľadiska trestno-právneho preto nepreukázané výdavky, či zdaniteľné plnenia neznamenajú neexistujúce (fiktívne) výdavky, či zdaniteľné plnenia a už vôbec nemožno nepreukázanie určitých výdavkov, či zdaniteľných plnení stotožňovať so skrátením dane (ak si napríklad daňový subjekt po rokoch nevie presne spomenúť ako konkrétne zdaniteľné plnenie prebehlo, kde bol tovar a u koho uskladnený, ešte to vôbec nemusí znamenať, že takéto zdantieľné plnenie neprebehlo).
Orgán činný v trestnom konaní v takýchto prípadoch ani nemôže začať trestné stíhanie vo veci a prípadne uviesť do skutku popis skrátenia dane, či neoprávneného nadmerného uplatňovania DPH, pretože z podaného trestného oznámenia správcu dane vyplývajú len jeho domnienky a nepreukázaní výdavkov, či odpočtov DPH, ktoré nestačia na to, aby mohlo ísť aspoň o podozrenie zo spáchania trestného činu (skutkovú vetu uznesenia o začatí trestného stíhania nemôže tvoriť len domnienka správcu dane, že ak daňový subjekt riadne nepreukázal uplatňované výdavky, či zdaniteľné plnenia, tak určite išlo len o predstierané výdavky, či zdaniteľné plnenia). Opačný právny výklad by znamenal v podstate to, že každé upravenie hospodárskeho výsledku daňového subejktu zo strany správcu dane by znamenalo konanie zakladajúce podozrenie zo spáchania trestného činu, čo možno označiť za absurdné.
Orgán činný v trestnom konaní nie je oprávnený začínať trestné stíhanie vo veci v takýchto prípadoch, pretože by musel skutkovú vetu založiť na zatiaľ ničím nepotvrdenej skutočnosti (domnienke), teda neprípustne by musel „vytvárať“ skutkové vety a im potom prispôsobovať dokazovanie (takýto postup by bol v rozpore so záazom ľubovôle štátnych orgánov).
Bolo už uvedené vyššie, že ak správcovia dane upravia hospodársky výsledok daňového subjektu z dôvodu neuznania výdavkov, či zdaniteľných plnení, dorúbia daňovému subjektu daň a ak ju ten neuhradí, podávajú „druhé“ trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nezaplatenia dane. Takýto postup je už úplne neprijateľný, nakoľko ak by došlo k úmyselnému a neoprávnenému skracovaniu daňových povinností, či neoprávnenému „vytvoreniu“ nadmerného odpočtu pri DPH, išlo by o podozrenie zo spáchania trestného činu skrátenia dane, či neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea druhá Tr. zák. a z hľadiska trestnoprávneho je bez významu, či následnú dorúbenú daň daňový subjekt uhradí, či neuhradí. Neuhradená daň sa v daňovom konaní vymáha, ale nejde už o spáchanie ďalšieho trestného činu, nakoľko toto dorúbenie daňovej povinnosti je súčasťou konania, pri ktorej malo dôjsť k skráteniu, či neodvedeniu dane.
Zakladanie a predaj tzv. DPH spoločností
Pomerne zaujímavou problematikou, ktorá už z časti (aj keď len okrajovo) zasiahla do trestného práva je podnikateľská činnosť zameraná na zakladanie spoločností a to tak „klasických obchodných spoločností“ ako aj tzv. DPH spoločností, teda spoločností, ktoré sa na daňovom úrade zaregistrovali ako dobrovoľný platca DPH. Systém zakladania a následného predaja tzv. DPH spoločností je založený na tom, že podnikateľ založí dopredu viacero obchodných spoločností, uvedie v nich všeobecné predmety podnikania (napríklad predaj a nákup tovaru), štatutárne orgány ako aj spoločníkov tvoria prevažne zamestnanci podnikateľa, pričom následne požiada príslušný daňový úrad, aby bola spoločnosť zaregistrovaná ako dobrovoľný platca DPH. Aby sa tak stalo, musí daňovému úradu preukázať určitý podnikateľský zámer, ktorý sa preukazuje prevažne rôznymi zmluvami (napríklad nákup a predaj pneumatík na autobusy a podobne). Tieto zmluvy, ktorými sa podnikateľský zámer preukazuje sú zväčša pravdivé (teda nie sú sfalšované, ale sú uzatvárane prevažne po dohode s tým, že reálne plnené nebudú). Daňový úrad následne takúto osobu zaregistruje ako platcu DPH a spoločnosť je možné ponúknuť na predaj (podľa informácií z jedného daňového úradu malo byť len v Bratislave predaných za rok viac ako 200 tzv. DPH spoločností). V prípade, ak sa tzv. DPH spoločnosť nepodarí ihneď predať, podnikateľ, ktorý ju založil podá daňové priznanie s daňovou povinnosťou vo výške 0 (s tým, že v podstate sa zmluvne dohodnuté kontrakty nepodarilo zrealizovať a neboli žiadne zdaniteľné plnenia). Takéto spoločnosti sú následne kupované ľuďmi, ktorí chcú ihneď začať podnikať a mať aj možnosť platiť DPH ako aj ľuďmi, ktorí chcú len spoločnosť, aby mohli realizovať odpočty DPH a tak znižovať svoju vlastnú daňovú spoločnosť.
Niektoré daňové úrady vyvíjajú snahu, aby boli títo zakladatelia tzv. DPH spoločností postihovaní trestnoprávne a to v súvislosti s tým, že „klamú“ daňový úrad pri žiadaní o registráciu platcu DPH, pretože ich skutočným úmyslom je len založenie spoločnosti a jej následný predaj a nie aj vykonávanie podnikateľskej činnosti a platenie DPH.
V takýchto prípadoch zjavne nejde o trestný čin podvodu, pretože cieľom (úmyslom) „zakladateľov spoločností“ nie je spôsobenie škody na cudzom majetku, taktiež nejde o žiadny z daňových trestných činov, nakoľko tieto novozriadené spoločnosti nevykonávajú až do svojho predaja žiadnu aktivitu a teda nemajú ani žiadne daňové povinnosti a nepôjde ani o trestný čin skreslovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie podľa § 259 ods. 1 písm. g) Tr. zák., pretože všetky relevantné údaje, ktoré sú daňovému úradu (na registráciu) zasielané sú pravidivé (t. j. ide o skutočne založenú spoločnosť, ktorá má za cieľ aj riadne vykonávať podnikateľskú činnosť po predaji a taktiež v rámci podnikania pôjde o platcu DPH, skutočnosť, že predložený podnikateľský plán je len simulovaný nie je až tak podstatnou skutočnosťou, aby mohol ohroziť napríklad správny výber dane a podobne, teda až tak závažný aby už išlo o trestný čin).
K problematike účinnej ľútosti pri trestnom čine neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 Tr. zák. a § 86 písm. d) Tr. zák. a k nejednoznačnej právnej úprave pozri bližšie články Šanta, J.: Účinná ľútosť a daňové trestné činy. Justičná revue, 60, 2008, č. 6-7 a Šamko, P.: Ešte raz k účinnej ľútosti a daňovým trestným činom. Justičná revue, 60, 2008, č. 12,
Niekoľko poznámok k trestnému činu skrátenia dane
Trestné činy daňové sú často v praxi páchané tak, že je pomerne zložité (a to aj podrobným dokazovaním) zistiť, kto je páchateľom daňového trestného činu (spravidla trestného činu skrátenia dane a positného) a či dosiahnuté príjmy sú alebo nie sú príjmom daňového subjektu, ktorý je povinným daň priznať v daňovom priznaní.
Možno uviesť príklad z praxe, keď bola založená spoločnosť G. s.r.o., ktorá mala jediného spoločníka a konateľa, ktorý však v obchodných vzťahoch spoločnosti G. vôbec nevystupoval, nakoľko v mene spoločnosti G. konali vždy rôzne osoby (často aj cudzí štátni príslušníci), ktorí obchodným partnerom predkladali splnomocnenia, ktoré mal vystavovať konateľ spoločnosti G. Spoločnosť G. poskytovala stavebné práce, pričom jej obchodní partneri s touto spoločnosťou (s osobou, ktorá predložila plnú moc na konanie v mene spoločnosti) viackrát uzavreli zmluvy o dielo, na podklade ktorých vykonávali stavebné práce. Spoločnosť G. (prostredníctvom účtovníčky spoločnosti, ktorá na takéto konanie disponovala splnomocnením od konateľa) následne vykonané práce faktúrovala svojim objednávateľom, pričom finančné prostriedky za úhradu poskytnutých služieb boli zasielané na bankové účty rôznych fyzických osôb, teda neboli zasielané na bankové účty spoločnosti (osoby, ktoré na podklade plnej moci konali v mene spoločnosti uvádzali objednávateľom tieto bankové účty). Následne, boli na tieto bankové účty finančné prostriedky uhradené, ktoré boli následne vybraté v hotovosti. Spoločnosť G. takto podnikala niekoľko rokov, pričom nikdy nepodala daňové priznanie.
Prvým problémom bolo to, či finančné prostriedky, ktoré boli zasielané ako úhrada faktúr vystavených spoločnosťou G. možno považovať za príjmy spoločnosti G., nakoľko celkom evidentne neboli zaslané na bankové účty spoločnosti G. a nedostali sa tak do dispozície tejto spoločnosti.
Orgány činné v trestnom konaní vychádzali nezriedka z toho, že ak finančné prostriedky neboli zaslané na bankový účet spoločnosti, ktorá vystavila faktúru, nejde o príjem tejto spoločnosti, ale ide o príjem osoby na účet ktorej boli tieto finančné prostriedky zaslané.
Podľa môjho názoru je tento výklad nesprávny. Podstatným tu je, čo bolo účelom platby, t. j. prečo bola platba zaslaná a komu (účtovne) bola posielaná. Z dokazovania vyplynulo, že išlo o platby za stavebné práce, ktoré boli vykonávané na základe zmluvy o dielo, ktoré uzatvárala spoločnosť G., táto spoločnosť (účtovne) aj vystavovala faktúry objednávateľom a poskytovala im aj údaje o bankových účtoch, na ktoré mali byť finančné prostriedky poukázané. Išlo teda celkom zajvne o príjem spoločnosti G. a je bez významu, na koho účet bola platba poukázaná (podobne by to bolo aj v prípade, ak by spoločnosť G. obdržala od objednávateľov platby za poskytné služby v hotovosti s tým, že peniaze v hotovosti by prebral zamestnanec spoločnosti na základe plnej moci, aj v tomto prípade by išlo o príjem spoločnosti G. a to bez ohľadu na to, kto fiannčné prostriedky prevzal. Rovnaké by to bolo aj v prípade, ak by tento zamestnanec obdržané fiannčné prostriedky následne spreneveril, to že by sa dopustil trestného činu a že fiančné prostriedky by sa fakticky k spoločnosti G. ani nedostali by taktiež nemenili nič na tom, že by stále išlo o príjem spoločnosti).
Druhým problémom, ktorý vyplynul z prvého, bolo to, že ak išlo o príjmy spoločnosti G. a predmetná spoločnosť nikdy nepodávala daňové priznania, mohlo by ísť o podozrenie zo spáchania trestného činu skrátenia dane (dane z príjmov právnických osôb), pričom problematickým bolo zistiť, kto prichádza do úvahy ako páchateľ tohto trestného činu.
Jediný konateľ a spoločník spoločnosti G. sa celkom evidentne vôbec nezaujímal o chod spoločnosti G., nevystupoval v obchodných vzťahoch spoločnosti, nepodával daňové priznania a ani nezisťoval, či na účtoch spoločnosti G. sú nejaké príjmy. Jediné čo urobil bolo to, že splnomocnil viaceré osoby na konanie v mene spoločnosti G.
V prvom rade otázka znie, či možno tohto konateľa považovať za páchateľa trestného činu skrátenia dane, keďže zjavne nevedel vôbec nič o podnikateľských krokoch spoločnosti G. a nevedel ani o tom, že táto spoločnosť disponuje nejakými príjmami, nakoľko príjmy spoločnosti boli poukazované na iné bankové účty. Problémom teda je, či tento nezáujem o podnikateľské aktivity spoločnosti G. a teda aj nazáujem o to, či spoločnosť G. dosahuje alebo nedosahuje nejaké príjmy, ktoré by podliehali dani z príjmov, môže byť pokrytá úmyselným zavinením konateľa (a to minimálne na úrovni nepriameho úmyslu).
Skryté podnikanie
Pokiaľ sa dokazovaním podarí ustáliť, že konateľ založil obchodnú spoločnosť práve z toho dôvodu, aby cez neho iné osoby mohli vykonávať podnikateľskú činnosť s tým, že účtovne budú podnikať v mene spoločnosti (na podklade plnej moci udelenej konateľom), avšak v podstate pôjde o ich „skryté“ podnikanie, aby sa tak vyhli daňovým povinnostiam a konateľ im len poskytne krytie, pričom celá realizácia skrytého podnikania predpokladá aj to, že príjmy za poskytnuté služby sú zasielané na iné účty, než účty spoločnosti v mene, ktorej sa podniká, možno hovoriť o úmyselnom zavinení konateľa vo vzťahu k skráteniu dane, nakoľko konateľ vie, že sa podniká v mene spoločnosti, ktorej je konateľom, ale na iný účet a taktiež je pokryté jeho úmyselným zavinením to, že osoby, ktoré cez neho podnikajú môžu dosahovať príjmy podliehajúce dani (ide totiž o podstatu celého skrytého podnikania) a taktiež vie, že nepodáva žiadne daňové priznania hoci je možné a pravdepodobné, že spoločnosť dosahuje príjmy z podnikania (išlo by o nepriamy úmysel, tzv. nepravú ľahostajnosť konateľa k tomu, či následok nastane alebo nenastane, teda je tu možné vyvodiť aktívny vôľový vzťah konateľa aj k možnosti, že následok vo forme skrátenia dane nastane ako aj že nenastane. Samozrejme, páchateľmi by tu boli aj osoby, ktoré vykonávali takéto skryté podnikanie, nakoľko trestného činu skrátenia dane sa môže dopustiť ktokoľvek (ide teda o všeobecný subjekt a nevyžaduje sa aby páchateľ mal nejaké špeciálne, či konkrétne postavenie).
V niektorých prípadoch sú takéto spoločnosti zakladané účelovo k tomu, aby cez ne mohli podnikať rôzne osoby s tým, že konateľom spoločnosti je „nastrčená“ osoba, často osoba slabomyselná, prípadne osoba, ktorá ani nevie, že je konateľom (len za peniaze podpísala nejaké papiere, spravidla ide o využívanie bezdomovcov a podobne). V takýchto prípadoch bude konateľ najčastejšie považovaný za tzv. živý nástroj v rukách „pravých“ páchateľov (pôjde najmä o skutkový omyl na strane takéhoto konateľa, či priamo o konanie prostredníctvom konateľa, ktorý pre duševnú poruchu nie je trestne zodpovedná), ktorí prostredníctvom tohto tzv. živého nástroja spáchali trestný čin. Pôjde teda o tzv. nepriame páchateľstvo s tým, že takýto konateľ nebude trestne zodpovedný (pre skutkový omyl, či duševnú poruchu) a osoby, ktoré konali prostredníctvom neho, budú považované za páchateľov trestného činu skrátenia dane.
Tzv. krádež identity a podnikanie
V praxi začína byť bežným aj podnikanie „na iného“, t. j. založenie obchodnej spoločnosti a vykonávanie podnikateľskej činnosti na osobné údaje osoby, ktorá o tom vôbec nevie. Spravidla sú zneužívané osobné údaje získané z občianskeho preukazu, ktorými páchateľ disponuje (napríklad z odcudzeného OP, prípadne ide o údaje osoby, ktorá aj reálne vykonáva podnikateľskú činnosť a páchateľ pozná osobné údaje z predchádzajúcej obchodnej činnosti, ktorú mal s takouto osobou).
V praxi bol napríklad zaznamenaný prípad, keď bola založená obchodná spoločnosť (s.r.o.), v ktorej vystupovali štyria spoločníci, ktorí boli zároveň aj konatelia tejto spoločnosti. V čase, keď bola spoločnosť zadĺžená, traja spoločníci previedli svoje obchodné podiely na štvrtého spoločníka, ktorý zároveň zostal sám aj ako konateľ spoločnosti. Osoba, ktorá nadobudla obchodné podiely a zostala jediným spoločníkom a konateľom spoločnosti pritom vôbec nevedela, že v spoločnosti vystupuje ako konateľ a spoločník a nevedela ani to, že na ňu boli prevedené ochodné podiely, že prevzala osobne celé účtovníctvo spoločnosti a podobne. Táto osoba sa to dozvedela až následne od veriteľov spoločnosti, ktorí žiadali úhradu svojich pohľadávok.
Pokiaľ ide o zakladanie, či rôzne zmeny v štruktúrach obchodnej spoločnosti v prípadoch ak sa podiká na „inú osobu“ bez jej vedomia, mohlo by ísť minimálne o podozrenie zo spáchania trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie podľa § 259 ods. 1 písm. g) Tr. zák., nakoľko obchodnému registru boli uvádzané nepravdivé údaje o podstatných skutočnostiach, ktoré sa týkajú obchodných spoločnsotí.
Všeobecne k daňovým únikom a k spôsobom, ktoré sú v praxi, pri daňových únikoch, zaznamenané najčastejšie
V praxi sú najčastejšie zaznamenané daňové úniky, ktoré sa týkajú dani z príjmov a DPH. Pokiaľ ide o daň z príjmov tak najčastejším spôsobom daňového úniku je:
a) nadhodnotenie (navyšovanie) výdavkov, keď daňový subjekt predstiera, že mal vyššie náklady, než v skutočnosti vynaložil na dosiahnutie príjmov a takto si znižuje základ dane a tým aj vlastnú daňovú povinnosť (napríklad daňový subjekt založí do účtovníctva rôzne zmluvy o sprostredkovaní, finančnom, či právnom poradenstve, ktoré mal uhrádzať, pričom ide o finagované zmluvy, uzatvorené medzi spriaznenými subjektmi s tým, že služby nikdy neboli poskytnuté a teda nikdy nebolo ani za ne zaplatené, jediným účelom je navyšovanie výdavkov a tým znižovanie daňového základu, do tejto kategórie možno zaradiť celú škálu konaní, ktoré navyšujú výdavky, napríklad aj vykazovanie fiktívnych pracovných ciest a podobne).
b) úplné alebo čiastočné zatajovanie príjmov, ide o situácie, keď daňový subjekt predstiera, že namal žiadny príjem, ktorý by podliehal daňovej povinnosti (a prípadne ani nepodá daňové priznanie), respektíve daňový subjekt predstiera a deklaruje, že mal nižšie príjmy, než v skutočnosti mal (typickým príkladom bolo a je uzatváranie kúpnopredajných zmlúv na nehnuteľnosti, keď kúpna cena uvedená v zmluve bola výrazne nižšia než skutočne dohodnutá kúpna cena s tým, že cieľom je znížiť vlastnú daňovú povinnosť, prípadne išlo o simulované zmluvy, keď bola uzatvorená darovacia zmluva na nehnuteľosť, pričom v skutočnosti išlo o kúpnu zmluvu a účastníci zmluvy len takto „zakrývali“ príjem, ktorý podlieha dani z príjmov).
c) tzv. cenové presuny – takýmto cenovým presunom môže byť napríklad rozloženie dane medzi viacero daňových subjektov, pričom daň z príjmov sa zniži alebo aj úplne „stratí“ tak, že viacero spriaznených podnikateľských subjektov si medzi sebou napríklad tovar predávajú a nakupujú a to za podhodnotené ceny. Sem možno zaradiť aj rôzne prevody zisku, keď daňový subjekt prevedie zisk z jednej obchodnej spoločnosti na druhú obchodnú spoločnosť, ktorá je vyslovene stratová (a to na podklade nejakej fiktívnej zmluvy) s tým, že v „ziskovej“ obchodnej spoločnosti si tak zníži základ dane a v „stratovej“ obchodnej spoločnosti sa základ dane síce zvýši, avšak, keďže ide o statovú obchodnú spoločnosť, bude hospodársky výsledok aj naďalej záporný a nebude tak „hroziť“ žiadna vlastná daňová povinnosť.
Pokiaľ ide o daňové úniky tak je nutné pripomenúť, že daňový únik môže byť nielen nelegálny (t. j. taký, ktorý je v rozpore s právnymi predpismi), ale daňový únik môže byť aj legálny (t. j. taký, ktorý len využíva určitý priestor poskytnutý právnymi predpismi), pri legálnom daňovom úniku ide o tzv. daňovú optimalizáciu (legálne znižovanie základu dane). Niektoré konania daňových subjektov sú pritom tak zložité, že je pomerne ťažké ustáliť, či ide ešte o dovolenú daňovú optimalizáciu. Tak napríklad je v praxi už bežným, že medzi sebou obchodujú vzájomne závislé subjekty, ktoré sa nachádzajú v rôznych štátoch a to s cieľom, aby bol zisk dosiahnutý v štáte, ktorý má nižšie daňové zaťaženie. Takýmto štátom sú nezriedka tzv. daňové raje, t. j. krajiny so zvýhodneným daňovým režimom, ktoré umožňujú umiestnenie kapitálu s daňovou úľavou (k daňovej optimalizácii pozri napríklad aj príspevok Púry, F.: Daňový únik – meze legální daňové optimalizace, uverejnený v zborníku príspevkov z I. medzinárodnej konferencie k téme Trestné právo daňové).
Pokiaľ ide o DPH tak najčastejším spôsobom daňového úniku je:
a) navyšovanie výšky daňovej povinnosti na vstupe – ide o časté používanie fiktívnych faktúr, zmlúv a podobne, kedy sa predstiera že zdaniteľné plnenia riadne prebehli, avšak v skutočnosti prebehli len „na papieri“, často ide o takéto kvázi obchodovanie medzi len na ten účel založenými obchodnými spoločnosťami, respektíve sa faktúry nakupujú od rôznych iných spoločností (ide o riadne podnikajúce subjekty, ktoré občas „predajú faktúry“ iným spoločnostiam, aby si tie mohli navýšiť daňovú povinnosť na vstupe). Výsledkom je zníženie vlastnej daňovej povinnosti prostredníctvom odpočtov, respektíve vznik nadmerného odpočtu (v praxi ide často o vzájomnú kombináciu týchto skutočností, teda daňový subjekt si nielen zníži vlastnú daňovú povinnosť, ale zníži si ju až do takej výšky, že vznikne nadmetný odpočet, ktorý následne žiada uhradiť od správcu dane).
b) tzv. cezhraničné daňové úniky na DPH, ktorých spoločným menovateľom sú rôzne machinácie v rámci dovozu a vývozu tovarov medzi členskými krajinami Európskej únie. Schéma týchto operácií vychádza z toho, že ak daňový subjekt, ktorý je platca DPH dodáva tovar inému daňovému subjektu v inom štáte EÚ, ktorý je taktiež platcom DPH a dodanie tovaru je predmetom dane v štáte, do ktorého sa tovar dodáva, tak dodávateľ tovaru neuplatní DPH na výstupe, pričom tak môže urobiť za situácie, ak bol tovar skutočne dopravený do iného členského štátu. Alebo povedané inak, daňový subjekt, ktorý tovar dodáva ho faktúruje bez DPH, avšak má zachovaný nárok na odpočet DPH (ide o zabránenie dvojitého zdanenia, t. j. ide o mechanizmus, keď sa DPH má platiť len raz a to v štáte určenia – v štáte spotreby).
Pri cezhraničných daňových únikoch na DPH napríklad spoločnosť X. nakúpi v SR, podľa faktúr a zmlúv, pneumatiky (a to z časti naozaj a z časti len „na papieri“), pričom ide o z časti fiktívne doklady (t. j. v tej časti, v ktorej sa nákup len predstiera), ktorými si navýši daňovú povinnosť na vstupe. Potom nakúpené pneumatiky predá spoločnosti W. do ČR (tu už realizuje celý predaj len „na papieri“ s tým, že v skutočnosti sa žiadne pneumatiky nepredávajú), pričom pri predaji vystaví faktúru bez DPH, nakoľko štátom spotreby je ČR. Pneumatiky, ktoré boli z časti naozaj nakúpené spoločnosťou X. však zostanú na území SR, kde ich táto spoločnosť následne ďalej predá a to už aj s DPH. Spoločnosť X. tak získa nielen odpočet dane, ktorý je navýšený o časť nákupu tovaru, ktorý bol predstieraný (takmer vždy takto vznikne nadmerný odpočet DPH, ktorý správca dane následne vráti, nakoľko na výstupe nie je vlastná daňová povinnosť), ale získa aj nezdanený príjem z toho, že skutočne nakúpené pneumatiky boli predané na území SR, pričom spoločnosť získa aj DPH z toho predaja (celý tento následný predaj na území SR je skrytý, pretože oficiálne boli všetky pneumatiky predané do ČR.
Celý tento mechanizmus potom zrealizuje aj spriaznená spoločnosť W. v ČR, ktorá akože nakúpené pneumatiky predá inej spriaznenej spoločnosti v ČR a tá ich zase predá na Slovensko spoločnosti X. (papierovo tak tovar obieha medzi rôznymi krajinami dookola, pričom v niektorých prípadoch sú zapojené aj viaceré krajiny než len dve a viaceré spoločnosti než len tri. Je preto pomerne náročné, niekedy až nemožné „rozpliesť“ takéto obchody a zistiť takéto daňové úniky.
poistné
Pokiaľ hovoríme o trestnom čine neodvedenia dane a poistného, tak v praxi spôsobuje neustále problémy aj posudzovanie trestnoprávnej zodpovednosti za zrazenie a neodvedenie poistného, ktoré zamestnávateľ zráža zamestnanému. Napríklad obžaloba bola podaná pre spáchanie prečinu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 1 alinea prvá Tr. zák. na tom skutkovom základe, že
obvinený H. K. ako štatutárny zástupca spoločnosti „Z.“ a.s. v období od júla 2006 do mája 2007 zrážal svojim zamestnancom povinné odvody z ich miezd, avšak oprávneným subjektom ich nezasielal, čím S. p. dlží spoločnosť Z. a.s. čiastku vo výške 1.481,21 Euro.
Takéto vymedzenie skutku je nedostatočné, ale hlavne v prípravnom konaní bolo zistené len to, že zamestnávateľ zasielal poisťovni príslušné výkazy o odvodoch za zamestnancov, avšak už nebolo zisťované, či tieto odvody boli skutočne aj súčasťou mzdy, teda či zamestnancovi bola mzda skutočne vyplatená a ak áno, či jej súčasťou boli aj povinné odvody. Zamestnávatelia totiž povinne zasielajú príslušným poisťovniam mesačné výkazy o odvodoch aj v prípadoch, ak mzdy vôbec nevyplácajú. V takýchto prípadoch nemôže ísť o spáchanie trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného, pretože zamestnávateľ reálne žiadne odvody nezrazil, keďže nemal fiannčné prostriedky na výplatu, ale len administratívne zasielal výkazy.
Prokurátor namietal, že je irelevantné, či (spoločnosť) mala alebo nemala hospodársky výnos, nakoľko daň (a aj poistné) mala odvádzať. Súd snepripustil takýto výklad, nakoľko v opačnom prípade by išlo nielen o ignorovanie zákonných znakov trestného činu neodvedenia dane a poistného, ktoré vyžadujú aj „zrazenie“ a „zadržanie“ povinných platieb, ale išlo by aj o stanovenie objektívnej zodpovednosti, ktorá by bola neprípustne konštruovaná ako zodpovednosť za výsledok (dlh) a nie ako individuálna zodpovednosť za konanie. K samotnému neodvedeniu povinných platieb možno pritom dodať, že prípadné nedoplatky (na dani alebo poistnom) oprávnené subjekty riadne vymáhajú prostriedkami iných právnych odvetví, než je trestné právo, a to napríklad exekučným daňovým konaním, „klasickými“ exekúciami, kde záväzky voči oprávneným subjektom sú ešte navršované o penále a podobne. Štát teda kriminalizuje neodvádzanie povinných platieb len vtedy, ak mu predchádza aj skutočné zrazenie a úmyselné zadržanie povinných platieb.
V niektorých prípadoch sú vyššie uvedené skutky rozšírené aj o skutočnosť, že zamestnávateľ riadne nevyplácal v určitom období mzdu svojim zamestnancom a teda ide aj o súbeh s trestným činom nevyplatenia mzdy a odstupného podľa § 214 ods. 1 Tr. zák.. Je zrejmé, že jednočinný súbeh trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného a neodvedenia dane a poistného je v takýchto prípadoch vylúčený, nakoľko ak zamestnávateľ nevyplatil mzdu zamestnancom, nemohol z nej ani zraziť odvody a nemohol sa tak dopustiť trestného činu neodvedenia dane a poistného a v opačnom prípade (ak by mzdu uhradil, ale zrazil a neodviedol poistné) by sa zase nemohol dopustiť trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného.
2) postupovanie pohľadávok a procené dôsledky
Prípadom, ktorý stojí za zmienku je rozhodnutie Okresného súdu v B., ktorý zastavil trestné stíhanie v konaní pred súdom, ktoré bolo vedené pre trestný čin podvodu a to s poukazom na to, že trestné stíhanie je podmienené súhlasom poškodeného a ten súhlas vzal späť, teda, že trestné stíhanie je neprípustné.
V danej veci išlo skutkovo je tzv. podvod s pohľadávkami, ktorého sa, podľa obžaloby, mal obvinený dopustiť tak, že
ako konateľ spoločnosti T. uzatvoril dňa 16.7.2006 so spoločnosťou OTP Faktoring Slovensko a.s. zmluvu o regresnom faktoringu, predmetom ktorej bolo postúpenie pohľadávok, ktoré mala mať spoločnosť T. voči dlžníkovi B a.s., pričom spoločnosti OTP Faktoring Slovensko a.s. doručil faktúru a súpis vykonaných prác, podľa ktorého mala spoločnosť T. vykonať pre spoločnosť B a.s. projektové, prípravné, developerské práce a inžiniering, hoci vedel, že spoločnosť v mene ktorej konal nevykonala pre spoločnosť B a.s. uvedené práce a táto spoločnosť si tieto práce ani neobjednala, teda v čase podpisu zmluvy o regresnom faktoringu vedel, že predložená faktúra a súpis prác sú len fiktívne, nakoľko nezodpovedajú skutočnosti a konal s cieľom, aby od spoločnosti OTP Faktoring Slovensko a.s. vylákal finančné prostriedky za postúpenie neexistujúcich pohľadávok, pričom spoločnosť OTP Faktoring Slovensko a.s. uhradila za postúpenie neexistujúcich pohľadávok sumu 7.955.000 Sk, čím spoločnosti OTP Faktoring Slovensko a.s. spôsobil škodu vo výške 7.955.000 Sk.
Poškodeným subjektom teba bola spoločnosť OTP Faktoring, pričom, v konaní pred súdom, túto pohľadávku od poškodenej spoločnosti odkúpila manželka obvineného, ktorá sa následne dostavila na hlavné pojednávanie, predložila zmluvy o odkúpení pohľadávok s tým, že v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. nedáva súhlas na trestné stíhanie manžela. Súd následne konanie zastavil.
Uvedené rozhodnutie súdu bolo nesprávne a to z nasledujúcich dôvodov:
Podľa § 46 ods. 1 Tr. por. sa poškodeným, pri majetkových trestných činoch, rozumie ten, komu bola trestným činom spôsobená majetková škoda.
Trestný poriadok teda chápe poškodeného ako osobu, voči ktorej priamo útočil páchteľ (vyplýva to zo slov “osoba, ktorej bola spôsobená majetková škoda“), teda pri majetkových trestných činoch je poškodeným vždy ten na koho majetok priamo páchateľ útočil, koho majetok sa zmenšil, či nezväčšil v dôsledku protiprávneho konania páchateľa. To, že poškodeným v zmysle § 46 ods. 1 Tr. por., môže byť len priamo osoba poškodená konaním páchateľa vyplýva aj z dôvodovej správy k novému Trestnému poriadku (zdroj Trestný poriadok s dôvodovou správou, Epos 2005, s. 165, kde je uvedené, že „pojem poškodeného je definovaný ako priama obeť trestného činu“).
Toto konštatovanie je podstatným preto, že iba takýto poškodený (priamo obeť trestného činu), má procesné oprávnenie stanovené v ustanovení § 211 ods. 1 Tr. por. (iba takýto poškodený môže teda disponovať súhlasom poškodeného).
V tejto súvislosti je nutné vychádzať aj z ustanovenia § 48 ods. 4 Tr. por., ktoré vyslovene stanovuje, že ak ide o uplatnenie nároku na náhradu škody, prechádzajú práva, ktoré Trestný poriadok priznáva poškodenému, aj na jeho právneho nástupcu. Z uvedeného je zrejmé, že prechod procesných práv poškodeného na právneho nástupcu sa viaže len na tie práva, ktoré sa týkajú uplatnenia nároku na náhradu škody (ide teda o práva, ktoré vyslovene súvisia s náhradou škody, vrátane práva vzdať sa nároku na náhradu škody).
Súhlas poškodeného v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. žiadnym spôsobom nesúvisí s uplatňovaním nároku na náhradu škody, nakoľko sa „viaže“ na obeť trestného činu, teda na osobu, ktorá bola priamo poškodená trestným činom a nie na nárok na náhradu spôsobenej škody. Ten, kto disponuje súhlasom poškodeného preto vôbec nemusí mať nárok na náhradu škody a to platí aj opačne. Skutočnosť, že právo v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. nie je možné previesť na právneho nástupcu poškodeného, možno zistiť aj z trestnoprávnej literatúry (napríklad Ružička, M. a kol.Poškodený a adhézne konanie v Českej republike. 1. Vydanie. Praha: C.H.Beck, 2007, s. 545 a nasl.), z ktorej tiež vyplýva, že súhlas poškodeného nesúvisí s uplatňovaním nároku na náhradu škody a preto na právneho nástupcu neprechádza (dokonca v prípade smrti poškodeného neprechádza oprávnenie v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. ani na dediča ako právneho nástupcu fyzickej osoby, na ktorého inak prechádza nárok na náhradu škody).
Okresný súd precenil význam postupovania pohľadávok na podklade zmlúv o postúpení pohľadávok, pretože pohľadávka je právo na plnenie, v danom prípade právo na plnenie vyplývajúce z titulu nároku na náhradu škody. Toto právo na plnenie (pohľadávku) možno preto, v zmysle § 48 ods. 4 Tr. por., postúpiť na inú osobu, avšak osoba, na ktorú bola pohľadávka postúpená má potom, celkom logicky, len tie procesné práva, ktoré sa viažu na nárok na náhradu škody, avšak nedisponuje tými procesnými právami, ktoré sa viažu len na priameho poškodeného, na toho, komu výhrade bola konaním páchateľa spôsobená škoda a koho procesné práva (vrátane práva podľa § 211 ods. 1 Tr. por.) nezanikajú ani potom, čo na inú osobu previedol právo na plnenie (pohľadávku).
Ak pohľadávka (teda len právo na plnenie vyplývajúce z nároku na náhradu škody) bola napokon postúpená manželke obvineného, znamená to len to, že manželka obvineného disponuje s nárokom na náhradu škody a môže sa tohto nároku vzdať a nežiadať nahradiť spôsobenú škodu. V žiadnom prípade však nedisponuje súhlasom poškodeného, nakoľko jej nebola konaním páchateľa spôsobená žiadna škoda (ona len kúpila právo z tejto škody vyplývajúce) a preto jej vyhlásenie o tom, že nesúhlasí s trestným stíhaním je právne bez významu, je neúčinné a súd na neho ani nemal prihliadať.
Toto rozhodnutie súdu otvorilo aj problematiku toho, či súhlas s trestným stíhaním môže dať aj právnická osoba, respektíve, či sa ustanovenie § 211 Tr. por. týka aj právnickej osoby (to platí zvlášť pri majetkových trestných činoch, napríklad, ak by manželka obvineného nekúpila pohľadávky, ale kúpila by priamo 100% majetkovú účasť v poškodenej spoločnosti).
V trestnoprávnej praxi je naviac pomerne sporné, či oprávnenie uvedené v § 211 ods. 1 Tr. por., majú aj poškodené právnické osoby (teda právnické osoby voči ktorým priamo páchateľ útočil), respektíve, či prináleží len poškodeným osobám fyzickým (táto otázka je v Trestnom poriadku evidentne nedostatočne upravená).
Ak by sme aj výkladom ustanovenia § 211 ods. 2 Tr. por. pripustili, že súhlasom poškodeného disponujú aj právnické osoby, ktoré nemajú majetkovú účasť štátu a ani nehospodária s verejnými financiami, mohlo by ísť len o takú právnickú osobu, výhradne, ku škode ktorej bol trestný čin spáchaný (podľa § 211 ods. 2 Tr. por. sa ustanovenie o súhlase poškodeného nepoužije, ak je spôsobená smrť alebo je poškodeným štát, obec, vyšší územný celok, právnická osoba s majetkovou účasťou štátu alebo právnická osoba, ktorá hospodári s verejnými financiami. Z uvedeného, vyplýva, že na ostatné právnické osoby sa toto ustanovenie nepoužije a môžu teda disponovať súhlasom poškodeného – ide o výklad za použitia argumentum a contrário).
Konštrukcia súhlasu poškodeného by potom bola založená na tom, že ak bol trestný čin spáchaný výhradne ku škode obchodnej spoločnosti alebo družstva a ten, proti ktorému je alebo má byť vedené trestné stíhanie, bol v dobe spáchania činu (či v dobe rozhodovania) vo vzťahu k všetkým spoločníkom, komanditistom, komplementárom, akcionárom osobou, voči ktorej by títo spoločníci, komplementári, komanditisti a akcionári mali právo ako svedkovia odoprieť výpoveď, mohli by (teoreticky) tieto osoby udelovať súhlas k trestnému tíhaniu. Ak by išlo napríklad o s.r.o. a manželka obvineného by sa stala jediným spoločníkom tejto spoločnosti, teoreticky by prichádzalo do úvahy neudelenie súhlasu s trestným stíhaním.
Ak by sa však spolčonosť zároveň vzdala nároku na náhradu škody, hrozilo by manželke obvineného, teoreticky, podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku podľa § 237 Tr. zák., nakoľko majetok spoločnosti je samostatný a voči spoločníkovi a konateľovi ide o majetok cudzí (právnická osoba má vlastnú majetkovú samostatnosť, t. j. spoločník nie je vlastníkom s.r.o.) s tým, že by išlo o vzdanie sa nároku na náhradu škody, teda spoločnosť by prišla o kompenzáciu za škodu, ktorú jej páchateľ spôsobil (ide skôr o teoretickú možnosť, nakoľko vzhľadom k princípu ultima ratio trestného práva, nie je dôvod, aby štát vstupoval do vzájomných vzťahov spoločnosti a jej jediného spoločníka, navyše takéto konanie by sa mohlo považovať za výkon práva v zmysle zákona (výkon procesného práva, kde je plne v kompetencii poškodeného či bude alebo nebude uplatňovať nárok na náhradu škody), išlo by teda o okolnosť vylučujúcu protiprávnosť činu (§ 28 Tr. zák.).
Ak by sa prípadné poškodenie majetku spoločnosti vzdaním sa nároku na náhradu škody vyslovene dotýkalo aj iných subjektov – napríklad veriteľov a išlo by o konanie motivované snahou prostredníctvom poškodenia spoločnosti poškodiť aj veriteľov spoločnosti, ktorí by sa nemohli prípadne uspokojiť s uhradenej náhrady škody – teoreticky by mohlo ísť o podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 1 písm. a) Tr. zák, pričom by vzdanie sa nároku na náhradu škody mohlo byť považované za „odstránenie časti majetku“ dlžníka, nakoľko dlžník by takýmto konaním „obetoval“ pohľadávku. Na druhej strane je však otázne, či by sa takýto špecifický úmysel, ralizovaný prostredníctvom využitia (či skôr zneužitia) možnosti vzdania sa práva na náhradu škody podaril preukázať.
Všetky tieto ustanovenia a právne úvahy je potrebné aplikovať aj na posudzovaný prípad, v ktorom priamym poškodeným v zmysle § 46 ods. 1 Tr. por. bola právnická osoba a to spoločnosť OTP Faktoring Slovensko a.s.. Práve táto osoba, ako obeť trestného činu (ako ten, komu bola priamo spôsobená majetková škoda protiprávnym konaním páchateľa), by teda mohla disponovať súhlasom poškodeného v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por., a to za situácie, ak by sme pripustili, že súhlas poškodeného prichádza do úvahy aj v prípadoch, v ktorých je priamym poškodeným právnická osoba.
3/ podozrenie zo sprenevery nehnuteľností pri vykupovaní pozemkov
Pomerne zaujímavým a aj často medializovaným bol prípad vykupovania pozemkov v jednom z okresov Bratislavského kraja, ktorý bol následne prokuratúrou právne kvalifikovaný ako obzvlášť závažný zločin sprenevery podľa § 213 ods. 1, ods. 2 písm. c) (osoba s osobite uloženou povinnosťou chrániť záujmy poškodeného), ods. 4 písm a) Tr. zák., ktorého sa mal páchateľ dopustiť tak, že (skutok je krátený)
predstavenstvo spoločnosti E. odsúhlasilo investičnú akciu ohľadne nákupu pozemkov a to tak, že páchateľovi boli poskytnuté finančné zálohy na nákup pozemkov s tým, že za tieto finančné prostriedky má vykúpiť pozemky na svoju osobu a následne ich previesť na spoločnosť E., čo aj páchateľ urobil, pozemky o výmere X hektárov aj vykúpil na svoju osobu, avšak na spoločnosť následne previedol len časť pozemkov, časť pozemkov si ponechal a tieto aj zaťažil záložným právom v prospech banky na podklade úverovej zmluvy, čím spoločnosti E. spôsobil škodu vo výške hodnoty nehnuteľností v celkovej sume 196.200.000 Sk.
Z obžaloby to nebolo celkom jasné, ale sprenevera bola zrejme videná v tom, že si páchateľ ponechal časť pozemkov, ktoré vykúpil za finančné prostriedky poskytnuté spoločnosťou E., nakoľko ich, podľa dohody, mal následne previesť na spoločnosť E., avšak tak neurobil.
Podstatnou otázkou pre súd bolo teda posúdenie toho, či nakúpené pozemky boli vo vzťahu k páchateľovi cudzie, teda, či mal útočiť na vec, ktorá bola vo vlastníctve inej osoby. V tomto smere bolo dôležitým zistenie, že páchateľ, podľa dohody so spoločnosťou E., nakupoval pozemky na svoje meno (na seba), teda do svojho vlastníctva ako fyzická osoba (respektíve ako osoba v manželstve, nakupoval pozemky do bezpodielového spoluvlastníctva so svojou manželkou). Vykúpené pozemky boli preto zavkladované na katastri na jeho osobu a spolu s manželkou sa stali ich výlučnými vlastníkmi (podľa § 130 ods. 3 Tr. zák. sa zverenou vecou rozumie vec vo vlastníctve inej osoby). Práve teda nešlo a ani nemohlo ísť o veci cudzie, nakoľko vlastnícky patrili páchateľovi a preto akékoľvek nakladanie s nimi nemožno považovať za nakladanie s cudzími vecami (nedošlo preto k „sprenevere vykúpených nehnuteľností“, pretože nehnuteľnosti neboli vo vzťahu k páchateľovi cudzie veci). Vzhľadom na uvedené sa súd nezaoberal a ani nemusel zaoberať tým, či je vôbec možné „spreneveriť“ nehnuteľnosti a či pod pojem „cudzia vec“ uvedený v skutkovej podstate trestného činu sprenevery možno podradiť aj nehnuteľnosti (definícia pojmu „vec“ uvedená v ustanovení § 130 ods. 1 Tr. zák. by nasvedčovala tomu, že je možné spreneveriť aj nehnuteľnosti, avšak v praxi sa reálne taký prípad zrejme vôbec nevyskytne).
Vzhľadom k uvedenému, prokuratúra namietala, že mohlo ísť o spreneveru finančných prostriedkov, ktoré boli páchateľovi dané do dispozície spoločnosťou E. a ktoré vlastnícky patrili tejto spoločnosti. V tomto prípade išlo síce o finančné prostriedky, ktoré boli vo vzťahu k páchateľovi cudzie a boli mu zverené za určitým účelom (nákup pozemkov), avšak páchateľ ich aj použil na dohodnutý účel, teda ich celé použil na dohodnutý nákup pozemkov na svoju osobu. Vzhľadom k uvedenému nemožno hovoriť, že by si páchateľ „prisvojil“ zverené finančné prostriedky spoločnosti E., nakoľko ich použil na dohodnutý účel, t. j. na to, k čomu mu ich vlastník zveril. Pre absenciu znaku „prisvojenie“ nešlo ani o spreneveru finančných prostriedkov.
Posledným argumentom bolo, že išlo o trestný čin podvodu s tým, že páchateľ už pri uzatváraní dohody so spoločnosťou E. konal s úmyslom vôbec neplniť zmluvne dohodnuté podmienky, t. j. že konal s úmyslom vykúpiť za finančné prostriedky spoločnosti pozemky na svoju osobu a následne si ich ponechať. Súd tu skúmal primárne subjektívnu stránku konania páchateľ, pričom v podstate skonštatoval, že tzv. podvodný úmysel nevyplýva z vykonaného dokazovania, nakoľko páchateľ najskôr, časť vykúpených pozemkov previedol, v zmysle dohody, na spoločnosť E., avšak spoločnosť E. sa s ním nevysporiadala ohľadne odmeny, na ktorú mal mať nárok za vykupovanie pozemkov (mala ísť o dohodu o odmene za vykupovanie pozemkov, ktorú spoločnosť E. mala porušiť a odmenu vôbec nevyplatí) a preto prevod pozemkov odďaľoval. Súd preto, aj za pomoci použitia princípu ultima ratio, skonštatoval, že v danom prípade ide o občianskoprávnu problematiku a je neprípustným, aby súd v trestnom konaní suploval činnosť civilných súdov.
Oslobodzujúce rozhodnutie prvostupňového súdu bol následne potvrdené aj odvolacím súdom s tým, že vec bola v dovolacom konaní na Najvyššom súde, nakoľko GP SR podala dovolanie (argumentačne prokuratúra ustúpila od právnej kvalifikácie sprenevery, avšak v dovolaní sa dožadovala posúdenia konania páchateľa ako trestného činu podvodu) s tým, že Najvyšší súd SR len pred pár týždňami zrušil uvedené rozhodnutia súdov, pričom mal, podľa mediálnych informácií, skonštatovať, že došlo k spáchaniu trestného činu (keďže nepoznám odôvodnenie rozhodnutia Najvyššieho súdu SR nie je mi známe, o aký trestný čin malo alebo mohlo ísť).
4/ niektoré trestnoprávne aspekty konkurzného konania
V súvislosti s vedením konkurzného konania sa stále častejšie budú vyskytovať tzv. cezhraničné konkurzy (najmä cezhraničné konkurzy na základe práva Európskej únie). Vzhľadom k uvedenému budú preto pribúdať aj trestné oznámenia, ktoré budú smerovať voči dlžníkom a budú sa týkať rôznych konaní, ktoré budú oznamovatelia právne kvalifikovať ako trestné činy marenia konkurzného alebo vyrovnacieho konania podľa § 242 alebo podľa § 243 Tr. zák. (len pre úplnosť je potrebné dodať, že „vyrovnacie konanie na území SR už niekoľko rokov neexistuje, napriek tomu sa nachádza stále tak v názve ako aj v skutkovej podstate trestného činu podľa § 242 Tr. zák.).
V súvislosti s cezhraničným konkurzom bol zaujímavý prípad, v ktorom bolo podané trestné oznámenie z podozrenia zo spáchania trestného činu marenia konkurzného alebo vyrovnacieho konania podľa § 242 ods. 1 písm. a) Tr. zák. a podľa § 243 ods. 1 písm. c) Tr. zák., ktorého sa mali dopustiť osoby tak, že
napriek tomu, že J. N. a B. J. bola právoplatným a vykonateľným rozhodnutím súdu (High Court of Justice) zo dňa 15.01.2010 uložená povinnosť najneskôr do 19.01.2010 do 16,30 hodiny vydať likvidátorovi spoločnosti G. 43 ks kmeňových akcií emitenta – spoločnosti B., a. s. a súčasne povinnosť najneskôr do 31.01.20010 do 16,30 hodiny vydať likvidátorovi spoločnosti G. sumu 3.987.584,-€ ani jednu z týchto povinností nesplnili, pričom spoločnosť G. sa v zmysle článku 2 písmeno a) Nariadenia rady ES č. 1346/2000 z 29.05.2000 o konkurznom konaní považuje za spoločnosť v konkurze, pričom 43 ks kmeňových akcií a peňažné prostriedky v sume 3.987.584,-€ patria do konkurznej podstaty spoločnosti G. a likvidátor (správca konkurznej podstaty) spoločnosti G. je v súlade s článkom 18 odsek 1 Nariadenia Rady (ES) č. 1346/2000 z 29. mája 2000 o konkurznom konaní na základe rozhodnutia High court of Justice zo dňa 15. januára 2010 jedinou osobou, ktorá má právo nakladať s týmito akciami a týmito peňažnými prostriedkami, teda obaja maria konkurzné konanie spoločnosti G. tým, že nevydali vec patriacu do konkurznej podstaty.
V súvislosti s konkurzným konaním je nutné uviesť, že pre Slovenskú republiku, tak ako aj pre ostatné členské štáty Európskej únie, platí (je účinné) Nariadenie Rady (ES) 1346/2000 o konkurznom konaní, ktoré je na územiach členských štátov Európskej únie priamo vykonateľné.
Konkurzné konanie začaté podľa tohto Nariadenia príslušným súdom členského štátu, na ktorého území sa nachádza centrum hlavných ekonomických záujmov dlžníka (ide spravidla o členský štát, kde má napríklad právnická osoba svoje sídlo) sa volá „hlavné konanie“ a má univerzálne účinky, keďže sa uplatní na majetok dlžníka nachádzajúci sa v ktoromkoľvek členskom štáte (účinky tohto hlavného konkurzného konania nastávajú automaticky a nevyžaduje sa uznávacie rozhodnutie súdov iných členských štátov, pričom účinky rozhodnutia súdu o začatí hlavného konania nastupujú automaticky aj v tých členských štátoch, v ktorom by podľa národného práva nebolo možné konkurzné konanie začať). Príslušný súd, kde má dlžník prevádzakreň (organizačnú zložku) môže neskôr taktiež začať konkurzné konanie, ktorá sa volá „vedľajšie konanie“ s tým, že toto vedľajšie konanie má účinky, ktoré sa obmedzujú na majetok dlžníka nachádzajúci sa v tomto členskom štáte.
Pokiaľ ide o vedľajšie konanie, tak to môže začať v prípadoch, ak hlavné konanie začalo v inom členskom štáte a dlžník má podnik na území iného členského štátu. Vedľajšie konanie sa začína proti dlžníkovi a nie proti podniku, pričom cezhraničným konkurzom nie je taký konkurz, ak má dlžník na území iného členského štátu len majetok (k cezhraničným konkurzom pozri podorobnejšie Ďurica, M. Konkurzné právo na Slovensku a v Európskej únii, 2. Prepracované a doplnené vydanie s európskou a nadnárodnou judikatúrou, Eurokodex, Bratislava 2010).
Pokiaľ ide o vyššie uvedený prípad, tak v zmysle citovaného Nariadenia začalo „hlavné konkurzné konanie“ na spoločnosť G. vo Veľkej Británii rozhodnutím tamojšieho súdu s tým, že účinky tohto rozhodnutia platia aj na území SR a to automaticky, pričom univerzálnosť hlavného konkurzného konania znamená, že účinky tohto konania sa riadia právom štátu, na území ktorého sa konkurzné konanie začne (t. j. v danom prípade právom Veľkej Británie, pričom, podľa vyššie citovanej odbornej literatúry „je potrebné právom rozumieť len konkurzné právo, nie celý právny poriadok členského štátu“).
Trestného činu marenia konkurzného alebo vyrovnacieho konania sa podľa § 242 ods. 1 písm. a) Tr. zák. dopustí ten, kto marí konkurzné konanie tým, že nesplní povinnosť uloženú mu zákonom, ktorý upravuje také konanie.
Z definície tejto skutkovej podstaty možno vyvodiť, že ide o tzv. blanketnú právnu normu, ktorá vyslovene odkazuje na osobitnú právnu úpravu konkurzného konania na území SR, t. j. na zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o konkurze“). Z uvedeného je zrejmé, že skutková podstata trestného činu podľa § 242 ods. 1 písm. a) Tr. zák. sa týka len povinností, ktoré sú stanovené zákonom o konkurze a samozrejme aj to len takých, ktoré môžu mať za následok marenie konkurzného konania. Keďže táto skutková podstata priamo odkazuje na zákon o konkurze, vyžaduje sa nesplnenie povinnosti, ktorá je uvedená priamo v tomto zákone a to v súvislosti s konkurzným konaním, ktoré je upravené práve týmto zákonom (argumentum slov „kto marí konkurzné konanie tým, že nesplní povinnosť uloženú mu zákonom, ktorý upravuje takéto konanie). Ustanovenie § 242 ods. 1 písm. a) Tr. zák. teda vyslovene chráni len konkurzné konanie upravené zákonom o konkurze. Ak by, v posudzovanom prípade, osoba na území SR nesplnila povinnosť, ktorú ukladá konkurzné právo Veľkej Británie, t. j. členského štátu podľa, ktorého bolo začaté hlavné konkurzné konanie a ktoré sa spravuje právom tejto krajiny, nešlo by o naplnenie skutkovej podstaty trestného činu podľa § 242 ods. 1 písm. a) Tr. zák., pretože nejde o povinnosť stanovenú zákonom o konkurze, ktorým sa myslí zákon č. 7/2005 Z. z..
Podľa čl. 7 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky majú právne záväzné akty Európskych spločenstiev a Európskej únie prednosť pred zákonmi SR, t. j., takúto prednosť pred zákonom o konkurze má aj Nariadenie Rady (ES) č. 1346/2000 z 29. mája 2000 o konkurznom konaní. Na predmetné Nariadenie však skutková podstata trestného činu podľa § 242 ods. 1 písm. a) Tr. zák. neodkazuje a navyše, Nariadenie ani nestanovuje povinnosti dlžníkom.
Pokiaľ ide o podozrenie zo spáchania druhého tzv. konkurzného trestného činu a to trestného činu podľa § 243 ods. 1 písm. c) Tr. zák. tak tu nie je situácia až tak jednoznančná.
Predmetného trestného činu sa dopustí ten kto marí konkurzné konanie tým, že nevydá vec patriacu do konkurznej podstaty.
Táto skutková podstata vo svoje definícii už priamo na zákon o konkurze neodkazuje (hovorí len všeobecne o konkurznom konaní), teda nejde o blanketnú skutkovú podstatu.
Od blanketových skutkových podstát je potrebné odlíšiť skutkové podstaty popisné, ktoré obsahujú spravidla mimo ďalších znakov tiež normatívne znaky, čo sú znaky, ktoré vyjadrujú právny pojem, inštitút alebo právny vzťah. Normatívne znaky skutkových podstát sú spravidla prevzaté z iných právnych odvetví, napríklad z práva daňového, občianskeho, pracovného a podobne (napríklad pojem „daň“ v § 277 Tr. zák., „mzda“ v § 214 Tr. zák.). Trestný zákon pomocou normatívneho znaku skutkovej podstaty do svojho textu len preberá pojem z mimotrestného právneho predpisu a to bez toho, aby sa v konkrétnom ustanovení o trestnom čine priamo tohto právneho predpisu dovolával. Normatívnym znakom skutkovej podstaty sa teda rozumie znak skutkovej podstaty trestného činu vyjadrený právnym pojmom, vzťahom alebo inštitútom, ktorý je prevzatý z iného právneho odvetvia a to bez toho, aby sa príslušné ustanovenie Trestného zákona vyslovene odkazom alebo blanketom na tento mimotrestný znak dovolávalo. Podľa právnej teórie tam, kde skutková podstata obsahuje tzv. normatívne znaky, teda znaky vyjadrené právnym pojmem, inštitútom či právnym vzťahom, ktorý je prevzatý Trestným zákonom trestním z mimotrestného právneho predpisu, musí byť tento znak pokrytý zavinením páchateľa aspoň na úrovni laických predstáv o nich, čo nie je nič iného ako vedomosť o faktickej stránke takéhoto znaku. V súlade s tým aj ustálená judikatura vyžaduje, aby sa zavinenie vzťahovalo aj na tento znak, postačí však, aby páchateľ mal o ňom len laickú predstavu. Nemusí teda vedieť, aké právne predpisy upravujú taký normatívny znak a aké funkcie taký normatívny znak plní. Postačí, pokiaľ mu sú známe konkrétne skutkové okolnosti vzťahujíce se k takémuto normatívnemu znaku a má aspoň laickú predstavu o jeho charaktere (R 10/1977, pozri bližšie aj napríklad usneseni Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 5 Tdo 834/2010, ze dne 8.9.2010).
Skutková podstata trestného činu podľa § 243 ods. 1 Tr. zák. preto nie je blanketnou skutkovou podstatou, pretože vo svojej definícii neodkazuje na žiadnu osobitnú právnu úpravu, či konkrétny právny predpis. Pojem „konkurzné konanie“ je preto v tomto prípade pojmom právnym, prevzatým z mimotrestného konkurzného práva, teda ide o normatívny znak predmtnej skutkovej podstaty.
Vzhľadom k tomu, že pojem „konkurzné konanie“ neupravuje na území SR len zákon o konkurze ale aj vyššie uvedené Nariadenie ES o konkurznom konaní, je nutné pripustiť, že za konkurzné konanie bude nutné považovať aj tzv. cezhraničné konkurzné konanie, t. j. hlavné konkurzné konanie, ktoré bolo začaté v inom členskom štáte Európskej únie v zmysle Nariadenia, pretože takéto konkurzné konanie má právne účinky univerzálne a „bez ďalšieho“ má účinky aj na území SR. Ak teda osoba na území SR nevydá vec, ktorá patrí do konkurznej podstaty a ide o vec podstatnú, ktorej nevydanie by mohlo byť tak závažné, že by až mohlo mariť konkurzné konanie, ktoré bolo začaté v zmysle Nariadenia, mohlo by ísť o podozrenie zo spáchania trestného činu podľa § 243 ods. 1 písm. c) Tr. zák. (je zrejmým, že nie každé nevydanie veci patriacej do konkurzného konania bude možné považovať za „marenie konkurzného konania“ a bude potrebné sa zaoberať aj tým, či osoba vôbec mala alebo mohla mať vedomosť o tom, že v niektorom členskom štáte bolo začaté konkurzné koanie a že disponuje vecou, ktorá patrí do konkurznej podstaty).
Uvedené konštatovanie vyplýva aj z toho, že v danom prípade nejde o aplikáciu cudzieho mimotrestného práva, ale ide o aplikáciu práva Európskej únie, ktorá má na území SR rovnaké právne účinky ako zákony SR s tým, že nariadenia sú samoaplikovateľné (nepotrebujú implamentáciu do právneho poriadku SR zákonom, či nariadením vlády SR), pričom podľa článku 7 ods. 2 Ústavy SR majú dokonca prednosť pred zákonmi SR. Nariadenie ako právne záväzný akt je tak súčasťou právneho poriadku SR a jej aplikáciu nemožno považovať za aplikáciu cudzieho právneho proriadku. Pre vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti vo vzťahu k pojmu „konkurzné konanie“ preto postačí len zistenie o začatí hlavného konkurzného konania v inom členskom štáte voči konkrétnemu subjektu, ďalej zistenie aké konkrétne veci by mali patriť do konkurznej podstaty, a z čoho sa tak usudzuje, že sú vlastníctvom subjektu, ktorý je v konkurze (ďalej bude podstatným je aj to, či osoba veci patriace do konkurznej podstaty vydať nechce alebo ich vydať nemôže, pretože ich nemá. Ak ich osoba vydať nechce preto, že namieta vlastnícke právo a relevante tvrdí, že veci sú v jej vlastníctve, prípadne sa už aj vedie o tejto otázke civilné súdne konanie, nie je na mieste vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť a to vzhľadom na princíp ultima ratio a subsidiaritu trestného práva).
Pokiaľ ide o ďalšie možné právne kvalifikácie, tak je potrebné uviesť, že ak by aj nešlo alebo nemohlo ísť o trestný čin podľa § 243 ods. 1 Tr. zák., mohlo by ísť (teoreticky) o podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania veriteľa podľa § 239 ods. 2 písm. a) Tr. zák., nakoľko osoba, ktorá by úmyselne nevydala veci patriace do konkurznej podstaty by tak mohla konať s úmyslom, aby veritelia osoby v konkurznom konaní neboli riadne uspokojení (to samozrejme len za predpokladu, že by veritelia nemohli byť celkom uspokojení z iného majetku zahrňujúceho konkurznú podstatu).
5) k znakom skutkovej podstaty trestného činu podvodného úpadku podľa § 227 Tr. zák.
Trestný čin podvodného úpadku je súčasťou Trestného zákona už niekoľko rokov (poznal ho aj Trestný zákon účinný do 31.12.2005), avšak neviem o tom, že niekedy mal súd možnosť sa týmto trestným činom zaoberať, prípadne, že by bol vyhlásený rozsudok, ktorým by bol obžalovaný uznaný vinným zo spáchania tohto trestného činu.
Hovorím o tomto trestnom čine preto, nakoľko práve v minulých mesiacoch bola podaná obžaloba na jeden okresný súd pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodného úpadku (právne kvalifikovaného ešte podľa „starej“ právnej úpravy a to dokonca v „najvyššom“ odseku), pričom tento prípad priniesol a určite ešte prinesie, celý rad zaujímavých právnych problémov ohľadne výkladu znakov tejto skutkovej podstaty. V stručnosti by som preto niektoré spomenul.
Len pre úplnosť pripomeniem, že podstata trestného činu podvodného úpadku spočíva v tom, že štatutárne orgány alebo prokurista právnickej osoby použijú majetok tejto právnickej osoby buď na založenie inej právnickej osoby alebo na získanie majetkovej účasti v inej právnickej osobe a takto spôsobia úpadok právnicej osobe v mene ktorej konajú, pričom tak spôsobia škodu alebo neoprávnený prospech (alinea prvá), respektíve postačí keď len úmyselne spôsobia úpadok právnickej osobe v mene ktorej konajú (alinea druhá). Ide teda o tzv. riadené úpadky právnických osôb, (v Čechách ide o obdobu trestného činu spôsobenia úpadku podľa § 224 Tr. zák., i keď tomuto trestnému činu zodpovedá v SR skôr trestný čin zavineného úpadku). Zločin s názvom „podvodný úpadok“ existoval aj za tzv. I. ČSR (úpadkové delikty boli upravené v cisárskom nariadení z roku 1914) s tým, že jeho podstatou bolo poškodenie veriteľov (išlo skôr o obdobu trestného činu poškodzovania veriteľa).
Pokiaľ ide o spomínaný prípad, tak skutok spočíval v tom, že štatutárni zástupcovia spoločnosti A mali chcieť spôsobiť úpadok spoločnosti A v mene ktorej konali a to prostredníctvom navýšenia záväzkov spoločnosti tak, aby presiahli hodnotu jej majetku a v úmysle následne tak spôsobiť predaj nehnuteľného majetku spoločnosti za nižšiu hodnotu iným subjektom v rámci konkurzného konania, pričom samotný skutok bol realizovaný v štyroch etapách, ktoré boli uskutočnené bezprostredne po sebe a v časovej aj obsahovej nadväznosti, teda štatutárne orgány spoločnosti A
a/ uzatvorili so spoločnosťou B a.s. zmluvu o kúpe cenných papierov, predmetom ktorej boli cenné papiere (akcie) znejúce na meno emitenta spoločnosť C a.s., pričom sa zaviazali uhradiť kúpnu cenu vo výške 200.000.000 Sk (z hľadiska znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodného úpadku išlo o prevzatie záväzku na úhradu kúpnej ceny za získanie majetkovej účasti v inej právnickej osobe),
b/ následne uzatvorili práve so spoločnosťou C a.s., teda so spoločnosťou, ktorej majetkovú účasť kupovali, zmluvu o postúpení pohľadávok, predmetom ktorej boli pohľadávky spoločnosti C a.s. voči spoločnosti B a.s. (teda voči spoločnosti, ktorá akcie spoločnosti C vlastnila, spoločnosť A tak získala pohľadávky voči spoločnosti B) v hodnote 200.000.000 Sk (z hľadiska znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodného úpadku išlo o získanie pohľadávok za účelom uhradenia kúpnej ceny za akcie inej právnickej osoby) a
c/ kúpnu cenu za akcie spoločnosti C a.s. uhradili spoločnosti B a.s. vzájomným započítaním pohľadávok (z hľadiska znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodného úpadku išlo o použitie majetku spoločnosti A na úhradu ceny za majetkovú účasť v inej právnickej osobe)
d) následkom celej tejto jednej obchodnej transakcie bolo to, že spoločnosť A získala majetkovú účasť v spoločnosti C a.s., za čo spoločnosti B a.s. zaplatila pohľadávkami, avšak voči spoločnosti C a.s. (vyššie uvedený bod b/) jej zostal neuhradený záväzok za nákup pohľadávok v hodnote 200.000.000 Sk, čo spôsobilo, že sa spoločnosť A dostala do úpadku a následne v konkurznom konaní prišla o svoj majetok v hodnote niekoľkých miliónov slovenských korún.
Spoločnosť A navyše predala akcie spoločnosti C a.s., ktoré na jednej strane vlastnila a na strane druhej voči ktorej mala niekoľko miliónový záväzok inej spoločnosti (spoločnosť D), avšak len za cenu 60.000.000 Sk, teda za cenu podstatne nižšiu ako bola jej nadobúdacia hodnota. Len pre úplnosť treba uviesť, že spoločnosť A mala viacerých veriteľov (tzv. bežných veriteľov), avšak až spoločnosť C a.s. a záväzok voči tejto spoločnosti spôsobil stav predĺženia spoločnosti, keď hodnota splatných záväzkov presiahla hodnotu majetku spoločnosti A.
Štatutárne orgány spoločnosti A tak konali bezprostredne predtým, ako boli valným zhromaždením odvolaní, pričom nové vedenie spoločnosti A, ktorému zostala spoločnosť, ktorá nedokázala hradiť svoje záväzky v dôsledku záväzku voči spoločnosti C, podalo trestné oznámenie s tým, že staré vedenie spoločnosti muselo poznať hospodársku situáciu spoločnosti ako aj to, že má obrat tržieb maximálne na hranici do sedem miliónov korún (spoločnosť nemala žiadne voľné finančné zdroje) a že záväzky na úrovni 200.000.000 Sk nebude spoločnosť schopná uhradiť, čo sa aj stalo. Následne bol vyhlásený konkurz, v ktorom bol predaný lukratívny nehnuteľný majetok spoločnosti A. Podstatným pre právnu kvalifikáciu je, že spoločnosť sa mal dostať do úpadku až v dôsledku konania štatutárnych zástupcov.
K problémom uplatneným voči právnej kvalifikácii podvodného úpadku v tomto konaní:
Počas prípravného konania zazneli voči tejto právnej kvalifikácii rôzne právne výhrady. Možno ich rozdeliť nasledovne
a) v prvom rade išlo o námietky voči objektu tohto trestného činu, a to s poukazom na komentár k Trestnému zákonu (od autorov Samaš, O. a kol., Trestný zákon s komentárom, vydavateľstvo Iura Edition), ktorý uvádza, že trestným čin podvodného úpadku nie je chránená právnická osoba, ktorá sa v dôsledku konania páchateľa dostáva do úpadku, ale len jej veritelia pred „znehodnotením“ svojich pohľadávok. S podporou komentára bolo teda vyvodzované, že nemôže ísť, v posudzovanom prípade, o tento trestný čin, pretože za vyššie uvedeného skutkového stavu neboli priamo veritelia spoločnosti A poškodení, ale bola prípadne poškodená len spoločnosť A tým, že došlo k úpadku.
Táto výhrada, a treba povadeť, že aj príslušná časť uvedeného komentára, bola v priebehu prípravného konania označená za neakceptovateľnú, nakoľko ochrana právnickej osoby, prostredníctvom trestného činu podvodného úpadku, spočíva totiž v tom, aby nebol úmyselne spôsobovaný úpadok v spoločnostiach, ktoré sú fungujúce a riadne (priebežne) si plnia svoje záväzky, teda v spoločnostiach, ktoré pred konaním páchateľa vôbec nie sú v úpadku. Základnú skutkovú podstatu trestného činu podvodného úpadku pritom nie je možné neprípustne rozširovať tak, že bude naplnená až vtedy, ak budú poškodení niektorí z jej veriteľov.
Znak, že páchateľ zároveň svojím konaním „zmarí, čo i len čiastočne, uspokojenie svojich veriteľov“ vôbec nie je znakom skutkovej podstaty trestného činu podvodného úpadku (na rozdiel od trestných činov zvýhodňovania veriteľa, poškodzovania veriteľa alebo zavineného úpadku) a preto, ak by páchateľ spôsobil úpadok právnickej osobe za ktorú koná a zároveň by tak došlo k „znehodnoteniu“ pohľadávok veriteľov tejto právnickej osoby išlo by, podľa okolností prípadu, o spáchanie trestného činu zavineného úpadku, respektíve o spáchanie trestného činu poškodzovania veriteľa. Posúdenie takéhoto konania ako (alebo aj ako) trestného činu podvodného úpadku by bolo vylúčené z dôvodu špeciality. V pomere špeciality sú totiž všetky ustanovenia určené k ochrane rovnakých záujmov, avšak špeciálna skutková podstata má, oproti všeobecnejšej skutkovej podstate, konkretizované znaky tak, že rozširuje jej obsah, ale zároveň zužuje jej rozsah, t. j. špeciálna skutková podstata obsahuje, na rozdiel od tej všeobecnejšej, nejaký znak navyše. Napríklad trestný čin zavineného úpadku podľa § 228 ods. 1 Tr. zák. obsahuje, na rozdiel od skutkovej podstaty trestného činu podvodného úpadku, navyše znak „zmarenia uspokojenia jej veriteľa“ a preto ak by štatutárny zástupca právnickej osoby spôsobil svojim konaním úpadok právnickej osobe a zároveň by poškodil jej veriteľov, išlo by o trestný čin zavineného úpadku, ktorý je v pomere špeciality k trestnému činu podvodného úpadku (nákup majetkovej účasti v inej právnickej osobe možno zahrnúť pod ustanovenie § 228 ods. 1 písm. c) Tr. zák.). Práve trestný čin zavineného úpadku (a nie podvodného úpadku) preto určil zákonodarca primárne na ochranu veriteľov v prípadoch úpadku právnických osôb. Možno preto zhrnúť, že ak by mala byť skutková podstata trestného činu podvodného úpadku podľa § 227 ods.1 Tr. zák. určená primárne k ochrane veriteľov právnickej osoby, ktorá sa v dôsledku konania páchateľa dostala do úpadku, išlo by v podstate o rovnaký trestný čin ako trestný čin zavineného úpadku podľa § 228 ods. 1 Tr. zák., čo zjavne zákonodarca nezamýšľal.
Ak je rozdielom medzi uvedenými trestnými činmi najmä to, že trestný čin podvodného úpadku neobsahuje v základnej skutkovej podstate znak zmarenia uspokojenia veriteľov, je, za použitia logického výkladu, potrebné vychádzať z toho, že táto skutková podstata nie je určená na ochranu veriteľov právnickej osoby, ale len na ochranu samotnej právnickej osoby, ktorá ani, v čase činu, nemusí mať žiadnych veriteľov. Podporne tu možno vychádzať aj z toho, že o trestný čin podvodného úpadku pôjde len vtedy, ak právnická osoba nebola, pred konaním páchateľa, v úpadku a do úpadku sa dostala až v dôsledku konania páchateľa. Páchateľ, ako štatutárny orgán právnickej osoby, naviac môže a spravidla aj postupuje v súčinnosti s inými osobami a to tak, aby „získal“ veriteľov právnickej osobe a tak spôsobil jej úpadok (tzv. vyrobení veritelia, ktorí sú určení len na to aby vznikol úpadok, po ktorom nasleduje tzv. riadený úpadok spoločnosti). Po konaní páchateľa teda môže mať právnická osoba len veriteľov, ktorí konali v zhode s páchateľom a ktorých činnosť možno právne kvalifikovať ako účastníctvo na trestnom čine podvodného úpadku podľa § 21 ods. 1 písm. d) Tr. zák.. Ak sú veritelia sami účastníci na trestnom čine, nemôžu byť ich „nadobudnuté“ pohľadávky chránené Trestným zákonom, pričom podstatou takéhoto konania býva hlavne to, že sa ich pohľadávky uspokoja z majetku právnickej osoby, ktorá sa dostala do úpadku. Motívom konania je preto „dostať právnickú osobu do konkurzu“ a uspokojiť sa z jej majetku. Právnická osoba teda má veriteľov, je v úpadku, avšak pohľadávky týchto veriteľov nie sú „znehodnotené“, pretože sa uspokoja napríklad z nehnuteľného majetku spoločnosti, ale najčastejšie veritelia vzniknú práve konaním, ktorým sa spoločnosť dostane do úpadku. Výsledkom takéhoto konania je potom len poškodená právnická osoba v mene ktorej konal páchateľ a obohatenie na strane „získaných“ veriteľov. Nie je preto možné, aby zákonodarca chránil veriteľov, ktorí majú alebo môžu mať sami účasť na spáchanej trestnej činnosti. Aj preto nie je možným, aby ustanovenie § 228 Tr. zák. chránilo primárne veriteľov spoločnosti.
Uvedenému konaniu zodpovedá aj to, že ustanovenie § 228 ods. 1 alinea prvá Tr. zák. obsahuje znak skutkovej podstaty trestného činu „v úmysle spôsobiť škodu alebo zadovážiť pre seba alebo iného neoprávnený prospech“, kde prospechu by celkom zjavne zodpovedal zisk (navýšenie majetku) veriteľov (účastníkov na trestnom čine) na majetku právnickej osoby. Z uvedených právnych úvah vyplýva, že objektom trestného činu podvodného úpadku podľa § 228 ods. 1 Tr. zák. je záujem na riadnom fungovaní najmä podnikateľského prostredia a teda záujem na ochrane fungujúcich a „zdravých“ právnických osôb pred konaním spôsobujúcim ich riadený a úmyselný úpadok, ktorý je spôsobený konaním páchateľa „z vnútra“ spoločnosti.
b) procesný problém
Poškodenou spoločnosťou je, vzhľadom na vyššie uvedené, spoločnosť A, ktorá sa dostala do úpadku a v konkurznom konaní prišla o majetok.
Tomu zodpovedá aj ďalší, procesný problém, ktorý sa vyskytol v danej veci. Po nápade obžaloby, príslušný sudca vyzval splnomocneného zástupcu poškodenej spoločnosti (advokáta), aby doložil, či má súhlas správcu konkurznej podstaty na zastupovanie spoločnosti v trestnom konaní, nakoľko plnú moc udelili advokátovi noví šatutárni zástupcovia spoločnosti A, pričom advokát následne podával trestné oznámenie.
Podľa môjho názoru tento postup súdu bol nesprávny, nakoľko štatutári spoločnosti A nepotrebovali na udelenie tejto plnej moci súhlas správcu konkurznej podstaty.
Podľa príslušných ustanovení zákona o konkurze a reštrukturalizácii (napríklad § 44 a nasledujúce) prechádza na správcu konkurznej podstaty oprávnenie nakladať s majetkom podliehajúcim konkurzu a oprávnenie konať za úpadcu vo veciach týkajúcich sa tohto majetku s tým, že právne úkony úpadcu urobené počas konkurzu, ak ukracujú majetok podliehajúci konkurzu voči jeho veriteľom sú neúčinné. Z uvedených ustanovení vyplýva (za použitia argumentu a contrário), že v ostatných veciach, ktoré sa bezprostredne netýkajú nakladania s majetkom podliehajúcim konkurzu, môžu a konajú štatutárne orgány spoločnosti a aj ich právne úkony sú nielen platné ale aj účinné a nepotrebujú na ne súhlas správcu konkurznej podstaty. Štatutárne orgány spoločnosti, na ktorú bol vyhlásený konkurz, preto „nekončia“ úplne vo vedení spoločnosti, ale len potiaľ, pokiaľ ide o nakladanie s majetkom spoločnosti. Výkon práv poškodeného v trestnom konaní nie je nakladaním s majetkom úpadcu (dokazovanie viny, prípadne trestu a náhrady škody ani neukracuje majetok úpadcu) a preto štatutárne orgány môžu aj bez súhlasu správcu konkurznej podstaty splnomocniť svojho zástupcu na zastupovanie v trestnom konaní (nakladaním s majetkom úpadcu by mohlo byť hradenie právneho zastupovania z majetku úpadcu, na čo by štatutárne orgány potrebovali súhlas správcu konkurznej podstaty, avšak táto otázka sa týka vnútorného vzťahu klienta a právneho zástupcu a nie je úlohou súdu zisťovať, či je právny zástupca platený z finančných prostriedkov úpadcu, či štatutárnych orgánov, respektíve, či zastupuje v tomto prípade zadarmo). Vo vzťahu k tretím osobám je preto udelenie plnej moci štatutárnymi zástupcami bez súhlasu správcu konkurznej podstaty právne prefektné.
c) ďalšia námietka sa týkala objektívnej stránky predmetného trestného činu, pričom opätovne vychádzala z komentáru, ktorý bol citovaný vyššie s tým, že podstata tohto trestného činu spočíva v „prelievaní kapitálu“ z jednej spoločnosti do druhej a že v danom prípade nebol použitý majetok (hnuteľný alebo nehuteľný) na získanie majetkovej účasti v inej právnickej osobe. Aj tento názor sa ukázal ako neudržateľný.
Skutková podstata trestného činu podvodného úpadku hovorí o „použití majetku právnickej osoby“, čo znamená, že majetková účasť v inej právnickej osobe sa môže, ale aj nemusí získať tak, že sa do nej vloží hnuteľný, či nehnuteľný majetok, ale aj tak, že sa z majetku právnickej osoby použijú pohľadávky, ktoré taktiež tvoria súčasť majetku právnickej osoby. „Prelievanie kapitálu“ je len príklad uvedený v komentári k Trestnému zákonu ako možno tento trestný čin spáchať, avšak pri prelievaní kapitálu by skôr išlo o trestný čin zavineného úpadku podľa § 228 ods. 1 písm. c) Tr. zák., nakoľko prelievanie kapitálu sa uskutočňuje najmä preto, aby sa páchateľ zbavil právnicej osoby a veriteľov a to aj za cenu spôsobenia úpadku, teda „kapitál sa prelieva“ najmä preto, aby sa páchateľ vyhol hradeniu záväzkov veriteľom.
Pokiaľ išlo o námietku, že nebol použitý majetok spoločnosti A na získanie majetkovej účasti v inej právnickej osobe, tak je potrebné uviesť, že spoločnosť A uhradila akcie znejúce na meno emitenta spoločnosti C a.s. pohľadávkami (išlo o vzájomný zápočet pohľadávok medzi predávajúcim a kupujúcim), teda spoločnosť A evidentne použila svoj majetok (pohľadávky) na získanie majetkovej účasti v inej právnickej osobe (podľa Obchodného zákonníka do majetkových hodnôt, teda do majetku právnickej osoby, patria aj pohľadávky. Pohľadávka (ako právo na plnenie) je aktívom právnickej osoby a možno ju použiť na úhradu kúpnej ceny za získanie majetkovej účasti v inej právnickej osobe).
d) ďalším zaujímavým problémom môže byť otázka dokonania trestného činu podvodného úpadku a to najmä z hľadiska premlčania. Podľa § 227 ods. 1 alinea prvá sa na dokonanie tejto základnej skutkovej podstaty nevyžaduje spôsobenie škody alebo zadováženie neoprávneného prospechu, postačí len úmysel k tomu smerujúci (pri § 227 ods. 1 alinea druhá nie je potrebný ani tento špecifický úmysel a ani spôsobenie úpadku, postačí len úmysel úpadok spôsobiť), teda základná skutková podstata trestného činu podvodného úpadku bude dokonaná spôsobením úpadku právnickej osobe (t. j. úkonmi, ktoré sú popísané v písmenách a) a b) v § 227 ods. 1 Tr. zák., pričom zrejme vždy pôjde o viaceré etapy, ktoré sa budú realizovať postupne vo viacerých dňoch, tak ako to bolo uvedené vyššie na posudzovanej veci).
Problematickým je posúdenie, kedy bude tento trestný čin dokonaný v kvalifikovanej skutkovej podstate trestného činu (t. j. kedy začne bežať premlčacia lehota), teda pokiaľ pôjde napríklad o následok vo forme škody. Vo vyššie uvedenom prípade je za škodu považovaná hodnota hnuteľného a nehnuteľného majetku spoločnosti A, ktorá bola, po spôsobení úpadku spoločnosti, predaná prostredníctvom konkurzného konania „vyrobeným veriteľom“. Medzi úkonmi, ktorými bol spôsobený úpadok spoločnosti A a medzi predajom majetku v konkurznom konaní ubehla doba niekoľkých rokov.
Je tento trestný čin v kvalifikovanej skutkovej podstate dokonaný už momentom konania páchateľov, ktorý spôsobili úpadok spoločnosti A, teda momentom kedy realizovali úkony, ktoré úpadok spôsobili a to bez ohľadu na to, kedy vznikla škoda?
Alebo je tento trestný čin v kvalifikovanej skutkovej podstate dokonaný až momentom predaja majetku spoločnosti v konkurznom konaní, kedy reálne vznikla spoločnosti A škoda?
Je treba vychádzať z momentu konania páchateľov alebo z momentu vzniku následku (účinku)? (tento problém sa v praxi často vyskytuje napríklad pri poškodzovaní veriteľa ohľadne nehnuteľností, keď, zjednodušene povedané, páchateľ podá návrh na vklad, aby sa zbavil nehnuteľnosti a poškodil tak veriteľov, avšak kataster mu vyhovie a „zavkladuje“ ho až po niekoľkých mesiacoch, či dokonca rokoch).
Na prvý pohľad sa javí správnym riešením také, ktoré vychádza z toho, že trestný čin je dokonaný vtedy, ak sú naplnené všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu, prípadne aj znak v podobe kvalifikovanej skutkovej podstaty, v takom prípade by mala premlčacia lehota začať bežať až momentom, keď bol predaný majetok spoločnosti v konkurznom konaní, teda až potom ako vznikol účinok vo forme škody. Vzhľadom k tomu, že medzi konaním a účinkom môže prebehnúť pomerne dlhá doba (aj niekoľko rokov) som skôr zástancom toho, aby bolo premlčanie, či doba spáchania činu viazaná na konanie páchateľa, nakoľko dĺžka času, ktorý uplynie od konania páchateľa po vznik účinku, nemusí vždy závisieť od konania páchateľa (napríklad kataster nehnuteľností zavkladuje zmenu vo vlastníckom práve až po roku od doručenia návrhu, pretože koná s prieťahmi, pričom na prieťahy katastra nemá konanie páchateľa žiadny vplyv. Takýmto konaním by mohlo prísť k situácii podobnej retroaktivite, keď celé konanie páchateľa by bolo vykonané ešte za účinnosti starého Trestného zákona s výnimkou účinku, ktorý nastal až v čase, keď už bol účinný nový Trestný zákon a tým by sa celé konanie páchateľa malo posudzovať podľa nového Trestného zákona). Zrejme bude potrebné oddeliť od seba pojem dokonaný trestný čin, ktorý je dokonaný vtedy, keď sú naplnené všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu od pojmu „spáchanie činu“ (napríklad § 2 ods. 1 Tr. zák., či doby kedy začne plynúť premlčacia doba), ktoré bude viazané na konanie páchateľa bez ohľadu na to, kedy prípadne nastane vznik účinku.
Záver:
Vzhľadom k tomu, že ide, pokiaľ viem, o prvé trestné konanie, ktoré sa vedie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodného úpadku a ktoré dospelo až do konania pred súdom, bude zaujímavé sledovať ak sa celé skončí a aké ďalšie právne problémy v konaní vyvstanú.
6/ problematika „závažnejšieho spôsobu konania“ ako osobitného kvalifikačného pojmu pri majetkových trestných činoch
Osobitné kvalifikačné pojmy, najmä závažnejší spôsob konania (§ 138 Tr. zák.) spôsobujú v praxi pri určovaní právnej kvalifikácie mnohé aplikačné problémy a to aj pri majetkových trestných činoch.
Tieto aplikačné problémy vyplývajú z toho, že zákonodarca pri koncipovaní nového Trestného zákona zvolil také riešenie, že niektoré kvalifikačné pojmy (napríklad závažnejší spôsob konania) stanovil všeobecne pre všetky trestné činy ako okolnosť podmienujúcu vyššiu trestnú sadzbu (teda nie konkrétne pre každý jeden trestný čin) a tým spôsobil, že v praxi nie je celkom jasné, ktoré z týchto osobitných kvalifikačných pojmov možno v konkrétnom prípade použiť.
K závažnejšiemu spôsobu konania:
Napríklad v praxi sa vykytol prípad, keď sa páchateľ dopustil štyroch čiastkových útokov jedného pokračovacieho trestného činu podvodu a to voči štyrom osobám, pričom prokurátor konanie páchateľa v obžalobe právne kvalifikoval aj podľa § 221 ods. 3 písm. c) Tr. zák., t. j., že trestný čin bol spáchaný závažnejším spôsobom konania, nakoľko bol spáchaný na viacerých osobách (§ 138 písm. j) Tr. zák.).
Podľa môjho názoru je tento právny výklad nesprávny, nakoľko „závažnejší spôsob konania“ ako osobitný kvalifikačný pojem je v § 138 Tr. zák. konštruovaný tak, že sa týka len jedného skutku (jedného konania), ktorý môže pôsobiť voči viacerým osobám a môže spôsobiť aj viacero následkov, avšak musí ísť vyslovene len o jedno konanie, nie o viacero konaní, ktoré len ďalšie okolnosti predpokladné Trestným zákonom spájajú do jedného konania. Pokračovací trestný čin je len umelá právna konštrukcia, ktorá viacero čiastkových útokov hmotnoprávne posudzuje ako jeden skutok, avšak fakticky o jeden skutok nejde, pretože vnútorne pozostáva z viacerých čiastkových útokov. Pri závažnejšom spôsobe konania je však potrebné aby išlo o jedno konanie nielen právne, ale aj fakticky.
Problematickým je aj posúdenie závažnejšieho spôsobu konania podľa § 138 písm. b) Tr. zák., t. j., že páchateľ páchal trestný čin po dlhší čas. Podľa môjho názoru nie je vhodným, aby Trestný zákon obsahoval takéto výrazne neurčité právne pojmy, keď v podstate neexistujú žiadne objektívne vodítka podľa ktorých možno určiť aká doba pri akom konkrétnom trestnom čine môže byť považovaná už za dlhší čas. Zostáva preto prakticky len na orgáne aplikujúcom trestné právo aký výklad zvolí a akú, subjektívne stanovenú lehotu, posúdi už ako okolnosť podmieňujúcu vyššiu trestnú sadzbu.
V konkrétnom prípade, bola podaná obžaloba pre spáchanie pokračovacieho prečinu sprenevery podľa § 213 ods. 1, ods. 2 písm. d) Tr. zák., pričom páchateľ sa mal dopustiť dvoch čiastkových útokov a to počas jedného roka.
Ani v tomto prípade, podľa môjho názoru, nebolo použitie osobitného kvalifikačného pojmu správne, pretože „páchaním trestného činu po dlhší čas“ sa rozumie kontinuálne a sústavné páchanie jedného trestného činu, teda nestačí ak sa páchateľ počas dlhšieho časového obdobia dopustí len sporadických útokov (napríklad v posudzovanom prípade len dva útoky počas jedného roka, pretože ustanovenie § 138 písm. b) Tr. zák. vyžaduje, aby bol trestný čin páchaný po dlhší čas – teda aby páchateľ sústavne napĺňal znaky skutkovej podstaty trestného činu, a nie aby bol trestný čin spáchaný niekoľkokrát jednorázovo za určité časové obdobie) s tým, že podstatou pokračovania v trestnej činnosti, ale aj podstatou opakovania trestného činu je to, že sa páchateľ dopustí dvoch alebo viacerých skutkov počas určitého obdobia a preto, aby bolo možné trestný čin sprenevery považovať za trestný čin páchaný po dlhší čas, musel by byť tento trestný čin páchaný sústavne, opakovane a po dobu dlhšiu ako niekoľko rokov (napríklad niekoľkoročné a sústavné prisvojovanie si finančných prostriedkov z pokladne obchodnej spoločnosti – t. j. mnohosť útokov páchaných kontinuálne a bez prestávky počas dlhého časového obdobia)
7/ problematika falšovania liekov
Problematika falšovania liekov začína byť zaujímavá už aj z hľadiska trestného práva a to aj v podmienkach SR, nakoľko distribúcia falošných liekov (či neregistrovaných liekov) má stúpajúcu tendenciu a to hlavne prostredníctvom nákupu liekov cez internetové lekárne.
Podľa údajov dostupných na internete má „európsky trh s falošnými liekmi hodnotu viac ako 10,5 miliardy eur ročne. Objem nepravých liekov odhalených na hraniciach EÚ sa zvýšil z 560 598 v roku 2005 na 4 081 056 v roku 2007, čo predstavuje 7-násobný nárast za dva roky. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že 8 až 10 % liekov distribuovaných na celom svete sú falzifikáty, pričom v niektorých krajinách je to až 25 %“.
Podľa dostupných údajov sú najčastejšie falšované lieky na potenciu (rôzne náhražky lieku viagra), na chudnutie, zväčšenie svalov a antikoncepcia.
Nárastom falošných liekov sa zaoberal vo februári roku 2011 aj Európsky parlament, keď novelizoval smernicu, ktorá má zabrániť falošným liekom dostať sa do distribučnej siete. Vzhľadom k tomu, že najväčší rozsah predaja falošných liekov sa realizuje cez internet, na fungovanie internetových lekární bude potrebné osobitné povolenie (webové stránky takejto lekárne budú môcť používať osobitné logo EÚ, čo ich má odlíšiť oíd ostatných, ktoré osobitné povolenie nemajú), ďalej sa zavedú osobitné bezpečnostné prvky na liekoch (sériové čísla), ktoré budú vedieť „vystopovať“ cestu lieku od výrobcu a predmetom regulácie bude nielen dovoz liekov, ale aj vývoz liekov (zdroj internet).
Pokiaľ ide o obchodovanie s liekmi tak trestnoprávnu problematiku možno rozdeliť do viacerých okruhov:
a) v prvom rade je to obchodovanie s liekmi, ktorých zloženie je škodlivé pre ľudský organizmus, respektíve môže byť škodlivé počas dohodového užívania – mohlo by ísť o podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozovania zdravia nepovolenými liečivami, zdravotníckymi pomôckami a potrebami v zmysle § 170 Tr. zák. (vzhľadom k tomu, že témou seminára je ekonomická trestná činnost, tento druh trestnej činnosti zostane mimo nášup záujmu a zameriame sa práve a len na prípadný postih zo spáchania ekonomickej trestnej činnosti).
b) v súvislosti s falšovaním liekov je nutné skonštatovať, že veľká časť ponúkaných liekov nie je vyslovene zdraviu škodlivá (ide o rôzne náhrady originálnych liekov, ktoré obsahujú podobné, respektíve úplne rovnaké účinné látky, avšak nie sú registrované v danej krajine), prípadne ide o lieky, o ktorých kupujúci (konečný spotrebiteľ) vie, že nejde o originálne liečivo, že ide o jeho náhražku, ktorá nie je dostupná v predaji (a nie je ani povolená), vie, že môže mať aj nežiaduce účinky keďže nejde o originál, napriek tomu si taký liek kúpi (často z dôvodu nižšej ceny ako stojí originálny liek, respektíve preto, že originálny liek je na recept).
V praxi bol zaznamenaný prípad, keď sa na územie SR mal doviesť z Indie (alebo z Číny) vo väčšom množstve liek, ktorý mal takmer zhodné zloženie účinných látok ako liek Viagra, mal iný názov, inú farbu, nebol na území SR povolený (registrovaný), pričom sa predával prostredníctvom internetu ako aj neoficiálne prostredníctvom siete Taxi služieb, ktorí pri rozvoze zákazníkov ponúkali tieto náhražky viagry s tým, že každému kupujúcemu bolo jasné, že nejde o originál (nikto liek za originál ani nevydával).
Z hľadiska právnej kvalifikácie by mohlo ísť (vo vzťahu k poškodenému výrobcovi originálneho lieku) o podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania priemyselných práv podľa § 282 Tr. zák., nakoľko originálny liek je chránený patentom (o podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania práv k ochrannej známke, označeniu pôvodu výrobku a obchodnému menu podľa § 281 Tr. zák., by nešlo, nakoľko predávaný liek nebol zameniteľný ani názvom a ani výzorom s originálnym liekom).
Samozrejme, problematickým je vyvodenie trestnej zodpovednosti proti konkrétnej osobe, pretože predaj liekov sa v danom prípade (tak je to však vo väčšine prípadov) realizoval cez internet, pričom webová stránka bola registrovaná v zahraničí, odkiaľ boli aj lieky zasielané na dobierku (v tomto smere je aj zaujímavou problematika určovania miestnej príslušnosti, keď je trestný čin spáchaný prostredníctvom internetu). Pokiaľ ide o jednotlivých pracovníkov Taxi služby, tak tí mali väčšie množstvo týchto liekov pri sebe v motorových vozidlách, avšak uvádzali, že sú koneční spotrebitelia, ktorí si len kúpili liek na potenciu (do úvahy prichádza aj podozrenie zo spáchania trestného činu neoprávneného podnikania podľa § 251 Tr. zák.) .
V tomto smere je potrebné spomenúť aj tzv. generiká, ide o lieky pri ktorých už „vypršala“ patentová ochrana a je možné ich vyrábať a predávať (po príslušných povoleniach), ide teda o legálnu výrobu rovnakého lieku s rovnakou účinnou látkou, avšak od iného výrobcu. Predaj generík bez príslušných povolení, ktorý by bol realizovaný počas dlhšieho časového obdobia, prípadne by išlo o jednorazovú akciu „vo veľkom“ (tzv. jednorazové zaplavenie trhu väčším množstvom takýchto liekov) mohlo by ísť o podozrenie zo spáchania trestného činu neoprávneného podnikania podľa § 251 Tr. zák..
Komerčný dovoz liekov na územie SR podlieha zákonnej regulácii (pozri bližšie zákon o liekoch s tým, že je potrebné povolenie Ministerstva zdravotníctva SR a liečivá musia byť registrované na Štátnom úrade pre kontrolu liečív) a preto ich neregulovaný dovoz by mohol zakladať aj podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou podľa § 254 ods. 1 Tr. zák.
c) v neposlednom rade sa predávajú náhražky originálnych liekov, ktoré vôbec neobsahujú účinnú látku, ide len o imitáciu lieku, ktorý má vzbudiť zdanie lieku pravého (napríklad hlavnou zložkou „kvazilieku“ je cukor a podobne). Takéto „lieky“ nie sú zdraviu škodlivé, avšak ak sú predávané ako lieky pravé a bezvýznamný obsah lieku je kupujúcim zamlčaný, mohlo by ísť o podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania spotrebiteľa podľa § 269 Tr. zák.. Ak by však bol takýto liek predaný sprostredkovateľovi (napríklad lekárni), ktorý ho má ďalej predávať spotrebiteľom, išlo by vo vzťahu k sprostredkovateľovi o podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu podľa § 221 Tr. zák.
Od týchto liekov, ktoré ani liekmi nie sú, pretože neobsahujú žiadne relevantné účinné látky a ide v podstate len o prostriedok na vylákanie finančných prostriedkov, je potrebné odlíšiť tzv. placebo, t. j. zámerne neúčinné liečivo. Ide v podstate o spôsob liečby, kedy sa kvôli liečebným účelom predstiera pacientovi, že sa mu podáva skutočný liek (takýto liečebný postup je samozrejme dovolený).
Trestné činy proti mene (vrátane trestnoprávnej ochrany cenín a cenných papierov)
8) falošovanie peňazí
Vzhľadom k tomu, že témou seminára sú aj trestné činy proti mene je pomerne zaujímavým poukázať na niektoré prípady z praxe, ktoré sa vyskytli a to najmä so zameraním na falšovanie mincí.
Najskôr trochu štatistických údajov, ktoré sú dostupné na internete:
Podľa správy NBS z januára roku 2011 bolo v roku 2010 (citujem) „na území Slovenska zadržaných spolu 1428 falzifikátov eurových bankoviek v celkovej hodnote 117.365 eur, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim rokom pokles o tretinu. V hotovostnom peňažnom obehu bolo zadržaných 1271 kusov. Zvyšné falzifikáty boli odhalené orgánmi činnými v trestnom konaní pred ich uvedením do obehu. Najčastejšie zadržané falzifikáty boli podľa NBS bankovky v nominálnej hodnote 50 eur, ktoré spolu so 100 a 20-eurovými bankovkami tvorili takmer 85 % z celkového počtu zadržaných falzifikátov. Falošných euromincí bolo v roku 2010 zadržaných 1409 kusov. Najčastejšie zadržanými falzifikátmi boli mince v nominálnej hodnote 2 eurá. Z kvalitatívneho hľadiska je úroveň vyhotovených falzifikátov prevažne dobrá. Frekvencia výskytu falzifikátov na milión euromincí v obehu predstavuje približne 4 kusy, čo zaraďuje Slovensko medzi krajiny eurozóny s nižším výskytom falzifikátov“.
Aj z tejto tlačovej správy je zrejmé, že na území SR dochádza aj k falšovaniu euromincí, čo je nepochybne náročnejšie ako falšovanie bankoviek.
Pokiaľ ide o jednotlivé prípady, tak zaujímavým je prípad, ktorý sa týkal „peňazokazeckej dielne“ na výrobu mincí, ktorá sa zaoberala výrobou falošných historických mincí (napríklad z 15. storočia) a ich následného predaja ako pravých historických mincí.
Podľa mojich informácií vznikol následne aplikačný problém, ako takéto konanie právne kvalifikovať, t. j. či ustanovenia o falšovaní (§ 270 Tr. zák. a nasledujúce) chránia aj falšovanie historických peňazí, v tomto konkrétnom prípade historických mincí.
V tomto smere bude potrebné vychádzať zo znenia ustanovenia § 280 Tr. zák., podľa ktorého sa ochrana podľa týchto ustanovení poskytuje platným peniazom (t. j. mene Euro), platným cudzozemským peniazom, neplatným peniazom len počas obdobia určeného na ich výmenu a nevydaným peniazom ak sú určené na vydanie do obehu.
Z uvedeného ustanovenia plynie záver, že falšovanie historických mincí (peňazí) nie je chránené trestnými činmi proti mene. Ak teda peňazokazecká dielana vyrábala falošné mince z 15 storočia, tak len ich výroba nie je trestným činom (na rozdiel od výroby napríklad euro mince). V prípade, ak by sa preukázalo, že takéto falošné mince boli predávané napríklad zberateľom ako pravé historické mince, mohlo by ísť o trestný čin podvodu.
To, že sa historické mince skutočne začínajú falšovať vo väčšom rozsahu možno dokumentovať aj na mediálne známom prípade z roku 2010, keď došlo k obvineniu (citované z agentúrnych správ) na tom skutkovom základe, že „v presne nezistenom období (obvinení) vyrobili napodobeniny strieborných keltských mincí typu Biatec (z 1. stor. pred. n. l.) za účelom ich ďalšieho predaja. Časť falošných historických mincí sa im podarilo predať ako pravé. Pri domových prehliadkach u obvinených polícia zaistila 72 ks razníc slúžiacich na výrobu keltských mincí, 2.363 ks rôznych mincí ako aj ďalších vecí slúžiacich k ich výrobe“. Obvinenie, napokon aj v tom prípade, bolo vznesené zo spáchania trestného činu podvodu.
Problematickým pri tejto právnej kvalifikácii (t. j. trestného činu podvodu) je to, že je potrebné ustáliť výšku škody, aby vôbec mohlo ísť o tento trestný čin. V praxi sa takýto trestný čin odhalí spravidla až po určitom čase, keď už mohlo byť predaných väčšie množstvo falošných historických mincí väčšiemu množstvu zberateľov, ktorí ani nevedia, že ide o falzifikáty. Orgány činné v trestnom konaní tak musia medializovať takéto prípady a žiadať prípadných kupcov (konkrétnych mincí z konkrétneho obdobia) aby sa prihlásili a priniesli mince na expertízu. Takéto dokazovanie a zisťovanie výšky škody je mimoriadne náročné.
Trestné činy proti mene taktiež neposkytujú ochranu ani falšovaniu pamätných mincí – novorazieb, pokiaľ nejde o mince, ktoré sú určené priamo ako zákonné platidlá a je možné nimi platiť.
Pamätné mince – novorazby nemajú numizmatickú hodnotu, ale často majú hodnotu kovu, z ktorého sú vyrobené (najmä ide o zlato alebo stribro), t. j. ide o tzv. investičné mince, ktoré sa kupujú z dôvodu investície (obdobne ako napríklad diamanty). V takýchto prípadoch môže byť zákazník klamaný hlavne o kvalite kovu, z ktorého je investičná pamätná minca zhotovená. Klamanie o kvalite materiálu, z ktorého sú investičné pamätné mince zhotovené je často (napríklad na internete) prezentované investičnými spločnosťami ako trestný čin falšovania peňazí (o tento trestný čin však nepôjde z rovnakého dôvodu ako pri historických peniazoch, mohlo by ísť taktiež o spáchanie trestného činu podvodu).
Od týchto pamätných mincí, je potrebné odlíšiť pamätné mince, ktoré môže každý štát Eurozóny vydávať raz za určité obdobie, ide o právo vydať tzv. pamätné euro mince, ktoré sa vydávajú pri rôznych príležitostiach s tým, že ide o mince, ktorými sa dá platiť v obehu (napríklad SR vydala takéto pamätné euriomince, ktorými sa dá platiť a sú teda zákonnými platidlami pri príležitosti MS v hokeji), falošná výroba takýchto mincí by už bola pokrytá ochranou trestných činov proti mene pretože ide o mince, ktoré sú platným platobným prostriedkom (t. j. zákonným platidlom, pokiaľ ide o falošné bankovky a mince, vrátane pamätných mincí tak tie v zmysle vyhlášky NBS č. 465/2001 Z. z. odoberá a znehodnocuje NBS).
NBS má v SR výhradné právo na vydávanie zberateľských (pamätných) euromincí, ktoré sú zákonným platidlom (zákon č. 566/1992 Zb. o NBS). NBS má taktiež v SR výhradné právo na vydávanie obchodných mincí (tzv. zlaté dukáty – ide o investičné mince), ktoré však nie sú zákonnými platidlami.
Reprodukcie bankoviek a mincí – môže ísť o trestný čin porušovania autorského práva podľa § 283 Tr. zák.?
Zaujímavým bol skutok, ktorý mal pozostávať z toho, že boli vyhotovené a používané vieceré reprodukcie eurobankoviek a to na podnikateľské účely. Podnikateľ si nechal vyhotoviť (prostredníctvom fotoateliérov) viacero reprodukcií 50 eurových bankoviek na klasickom papieri s tým, že tieto 50 eurové bankovky boli z časti pozmenené, nakoľko na zadnej strane bola namiesto mostu zobrazená reštaurácia podnikateľa (inak bankovka aj veľkosťou a aj farebne vyzerala ako 50 eurová bankovka, pričom tieto reprodukcie boli reštauráciou dávané hosťom podľa hesla „vy prídete k nám, my vám za to zaplatíme“).
Bolo evidentné, že nešlo o výrobu falošných 50 eurových bankoviek (t. j. takých napodobenín, ktoré by mali byť dané do obehu ako pravé), ktoré mali slúžiť ako zákonné platidlo, ale išlo len o súčasť podnikateľského plánu, kde reštaurácia mala mať „vlastné“ peniaze, ktoré sa rozdávali hosťom (išlo o reklamu reštaurácie prostredníctvom reprodukcie eurobankoviek).
Problémom však je ochrana autorských práv. Podľa § 17d ods. 1 zákona č. 566/1992 Zb. o NBS „zhotovovanie a používanie reprodukcií eurobankoviek a euromincí alebo ich častí upravujú osobitné predpisy. Reprodukcie eurobankoviek a euromincí alebo ich častí, ich záznamy v elektronickej forme a akékoľvek predmety, ktoré sú čo len čiastočne vzhľadom, rozmermi alebo vlastnosťami podobné ktorejkoľvek eurobankovke alebo eurominci, vrátane medailí a žetónov, ktoré v akomkoľvek gramatickom tvare obsahujú nápis "euro", "cent" alebo "eurocent", symbol eura "€", alfabetický kód meny euro "EUR", alebo ktoré majú čo len čiastočne podobný vzhľad spoločnej strane alebo niektorej národnej strane ktorejkoľvek euromince, sa nesmú zhotoviť ani používať bez splnenia pravidiel o ochrane autorských práv a bez splnenia podmienok pre zhotovovanie a používanie reprodukcií eurobankoviek a euromincí alebo ich častí podľa osobitných predpisov“.
Porušenie pravidiel o reprodukciách bankoviek a mincí môže, teoreticky, znamenať podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania autorského práva (v tomto smere pôjde zrejme o výtvarné dielo v zmysle zák. č. 618/2003 s tým, že predmet ochrany je v autorskom zákone uvedený len demonštratívne).
Držiteľom autorských práv na dizajn spoločných strán euromincí (eurobankoviek) sú Európske spoločenstvá reprezentované Európskou komisiou.Výkon týchto práv na území Slovenskej republiky vykonáva Národná banka Slovenska. Povolená je reprodukcia časti alebo celého motívu spoločnej strany euromincí na plochom materiáli (bez reliéfu), alebo na objektoch ktoré nie sú podobné minciam, medailám alebo žetónom, alebo na žetónoch z mäkkého materiálu ktoré sú aspoň o 50% väčšie ako eurové mince. Držiteľom výhradnej, vecne, časovo a územne neobmedzenej licencie na použitie výtvarných návrhov národných strán slovenských euromincí je Národná banka Slovenska. NBS má záujem na tom, aby nedochádzalo k použitiu uvedených výtvarných návrhov nevhodným alebo dehonestujúcim spôsobom. Každé použitie výtvarných návrhov národných strán slovenských euromincí podlie schváleniu NBS (zdroj internet). Pokiaľ ide o bankovky tam „obrázky v mierke 1:1 (100 % pôvodnej veľkosti) nie sú povolené, obojstranná reprodukcia musí byť zmenšená aspoň o 50% alebo zväčšená minimálne o 100%“ Pokiaľ ide o pravidlá používania reprodukcií eurobankoviek tak tie upravuje rozhodnutie Európskej centrálnej banky (zdroj internet).
V tomto smere by teda mohlo ísť o podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania autorského práva podľa § 283 ods. 1 Tr. zák..
„Oživenie“ zošrotovaných mincí
Pre niekoľkými týždňami prebehla masmédiami správa, že v Nemecku bol zaznamenaný prípad, ktorý sa týkal nakupovania meateriálu, z ktorého sa vyrábajú 1 a 2 eurové mince.
V Nemecku sa z rôznych dôvodov (napríklad z dôvodov poškodenia a podobne) zošrotoval určitý objem 1 a 2 eurových mincí, pričom materiál, ktorý po zošrotovaní zostal bol predaný (spravidla ho kúpili čínske spoločnosti a bol vyvezený do krajín mimo Európy). Následne, v týchto krajinách, došlo k tzv. „oživeniu“ týchto 1 a 2 eurových mincí z pôvodného materiálu (opätovnému vyrobeniu), pričom takto oživené mince (ktoré vykazovali znaky poškodenia) boli následne dopravené naspäť do Európy a prostredníctvom nemeckej banky boli postupne vymenené za nepoškodené a platné peniaze. Podľa správ sa takto malo v Európe vymeniť až 29 ton falošných mincí v hodnote 6 miliónov Euro.
Pokiaľ ide o právnu kvalifikáciu na Slovensku, tak tzv. oživovanie mincí z pôvodného materiálu by mohlo byť právne kvalifikované ako trestný čin podľa § 270 ods. 2 Tr. zák., nakoľko došlo k opätovnému vyrobeniu mincí (aj keď poškodených) a to subjektom, ktorý na to nebol oprávnený a tieto vyrobené mince boli aj dané ako pravé a to banke, ktorá ich ako poškodené vymenila za zákonné platidlá. Vo vzťahu k tejto banke by mohlo ísť zároveň aj o spáchanie trestného činu podvodu podľa § 221 Tr. zák. a to v jednočinnom súbehu (súbeh týchto dvoch trestných činov nie je vylúčený s tým, že neoprávnená výroba peňazí je tu prostriedkom na na spáchanie trestného činu podovdu. K jednočinnému súbehu týchto trestných činov pozri aj judikatúru NS ČR R 23/1995). Ak by však osoby oprávnené konať za banku vedeli, že ide o neoprávnene „oživené“ mince a napriek tomu ich vymienali za peniaze pravé (napríklad za určitú províziu z tohto obchodu) o trestný čin podvodu by ísť nemohlo, nakoľko relevantné osoby, ktoré vykonávali majetkovú dispozíciu v mene banky, nekonali v omyle (samozrejme vo vzťahu k majetku banky by mohlo byť takéto konanie posúdené ako porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku).
Stravné lístky:
Stravné lístky (tzv. gastrolístky) nie sú považované za cenné papiere v zmysle zákona č. 566/2001 Z. z. a ani v zmysle osobitného zákona a preto ich prípadné falšovanie nespadá pod ochranu ustanovení, ktoré postihujú falšovanie peňazí a cenných papierov.
Stravné lístky sú právne považované za ceninu, t. j. za platobný prostriedok, ktorý znie na určitú menovitú hodnotu, je jednou z foriem finančného majetku a slúži na úhradu tovarov (služieb). Za ceniny sú považované aj napríklad poštové známky, kolky, poukážky, diaľničné nálepky a podobne.
Postup obchodovania so stravnými lístkami - Zamestnávateľ nakúpi od dodávateľa stravné lístky a zároveň mu zaplatí províziu podľa cenníka. Provízia môže byť niekedy aj nulová, všetko závisí od objemu stravných lístkov, ktoré firma nakupuje. Nulovú províziu dostanú najmä spoločnosti, ktoré nakupujú lístky pre veľký počet zamestnancov. Zamestnávateľ dá lístok svojmu zamestnancovi, ktorý ho použije na nákup potravín alebo jedla. Následne obchod alebo reštaurácia vrátia lístok dodávateľskej firme, ktorá im ho preplatí po odpočítaní vlastnej provízie (zdroj internet).
Ustanovenie § 274 Tr. zák. síce osobitne postihuje falšovanie poštových cenín a kolkových známok, avšak už nie aj stravných lístkov, či diaľničných nálepiek, preto samotná neoprávnená výroba týchto cenín nie je trestným činom. V prípade uvádza do obehu by mohlo ísť o trestný čin podvodu.
Zhodne, ako trestný čin podvodu, by malo byť kvalifikované konanie, ktorým dochádza k falšovaniu vstupeniek na hokejové (napríklad podozrenia z falšovania vstupeniek na MS v hokeji), či futbalové zápasy. Vstupenky sú, zhodne ako napríkald stravné lístky, považované za ceninu, nezriedka majú aj ochranné prvky, avšak nie sú predmetom ochrany ustanovenia § 274 Tr. zák.. Pokiaľ ide o kvalifikáciu ako trestný čin podvodu, problémom je opätovne výroba falošných vstupeniek, kde by mohlo ísť najviac o prípravu, avšak len za situácie, ak by by išlo o zločin podvodu (len výroba niekoľkých vstupeniek preto nebude trestným činom).
Falšovanie cenných papierov
Pokiaľ ide o falšovanie cenných papierov, tak možno uviesť prípad z praxe, v ktorom bola zmenka vytavená na predtači Ševt, ktorá je bežne dostupná v predajniach s tým, že ju vystavila osoba A. na sumu 156.000 Euro. Osoba A., ktorej bola zmenka následne predložená na preplatenie, avšak odmietla, že by takúto zmenku vystavila s tým, že ide o „podvrh“.
V tomto smere bolo vedené trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podľa § 270 ods. 2 Tr. zák. (nebola uvedená žiadna alinea) s tým, že išlo „o falošnie zmenky bližšie nezisteným spôsobom, ktorá bola následne predložená na preplatenie“
Z hľadiska právnej kvalifikácie je potrebné uviesť, že v uznesení o vznesení obvinenia boli uvedené v podstate dva skutky (prvý, ktorý páchateľovi kládol za vinu falšovanie zmenky – jej vyhotovenie) a druhý, ktorý páchateľovi kládol za vinu, že falošnú zmenku predložil ako pravú. Zo spisu pritom nebolo zrejmé, či sa obidvoch týchto konaní dopustila jedna a tá istá osoba, nakoľko aj niekto predloží na preplatenie falošnú zmenku, nemusí to nutne znamenať, že ju aj sám falšoval, respektíve, že sa na jej falšovaní podielal.
Ak by sa obidvoch uvedených konaní predsa len dopustila jedna osoba bolo by možné takéto konanie kvalifikovať len ako trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov podľa § 270 ods.2 alinea prvá Tr. zák., pretože samotné udanie falošných cenných papierov ako pravých by bola len realizácia úmyslu uvedeného v prvej alinei (súbeh týchto dvoch samostatných skutkových podstát uvedených v § 270 ods.2 Tr. zák. by bol v danom prípade vylúčený). K vyššie uvedenému pozri podrobnejšie Šámal, P., Púry, F., Rizman, S. Trestní zákon. Komentář. II. Díl. 6. doplněné a přepracované vydání. Praha: C.H.Beck, 2004, s. 853 a nasl.
V súvislosti s falšovaním a pozmeňovaním zmeniek je potrebné uviesť, že ochrana zmenky pred falšovaním má oproti ochrane peňazí určité špecifiká vyplývajúce z toho, že zákon č. 191/1950 Zb. (zmenkový a šekový zákon) stanovuje len nutný obsah zmenky, ale nie už to ako má zmenka vyzerať. Preto na rozdiel od peňazí nemá zmenka predpísanú technickú podobu a spravidla ani žiadne ochranné prvky. Len s použitím niektorého zmenkového formuláru (napríklad tzv. predtlače zmenky Ševt a.s.) nie sú preto spojované žiadne dôsledky, rovnako tak je bez významu, či zmenka je vôbec na nejakom formulári alebo je len napísaná na voľnom liste papiera.
Z hľadiska falšovania (respektíve pozmeňovania) zmeniek je preto významný obsah zmenky, nakoľko práve nutný obsah zmenky stanovený zákonom musí byť buď úplne alebo aspoň čiastočne nepravdivý, aby vôbec mohlo ísť o falšovanú alebo pozmeňovanú zmenku. Nutný obsah zmenky môže byť teda falšovaný rôznym spôsobom a to napríklad aj tak, že sa na zmenke uvedú skutočne reálne existujúce osoby a napodobnia sa ich podpisy.
V danej veci išlo o zmenku, ktorej obsah bol zaznamenaný do tzv. predtlače zmenky (Ševt a.s.), pričom z výpovede osoba A. vyplývalo, že ju nikdy nevystavil a ani nepodpísal a teda obsah zmenky je úplne nepravdivý, t. j. ide o falošný cenný papier, ktorý znie na sumu 156.000 Euro a ktorý bol predložený osobe A. Bolo preto zjavným akým spôsobom mal byť obsah zmenky falšovaný a preto údaj uvedený v skutku v uznesení o vznesení obvinenia, že zmenka bola sfalšovaná nezisteným spôsobom bol nelogický.
článok prináša analýzu znakov prečinu ohovárania podľa § 373 ods. 1 Tr. zák. a venuje pozornosť aj problematike, do akej miery je prípustná kritika najmä verejne činných osôb.
výťah z prednášky uskutočnenej dňa 09.05.2013 v Omšení
cieľom článku bolo poukázať na manévrovací priestor obhajoby pri výkone obhajoby osôb obvinených z trestných činov najmä s drogovým prvkom.